cpu-x - en to ka translation catalogue (87 entries)

en: unknown
ka: უცნობი

en: Enabled
ka: ჩაირთო

en: Disabled
ka: გამორთულია

en: 0 device
ka: 0 მოწყობილობა

en: Finding devices
ka: მოწყობილობების მოძიება

en: None
ka: არაფერი

en: Active
ka: აქტიური

en: Inactive
ka: არააქტიური

en: Core
ka: ძირითადი ბირთვული მოდულები

en: Processor
ka: პროცესორი

en: Caches
ka: კეშები

en: Clocks
ka: საათები

en: Test
ka: შემოწმება

en: Motherboard
ka: მთავარი დაფა

en: Chipset
ka: ჩიპსეტი

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: System
ka: სისტემა

en: Operating System
ka: ოპერაციული სისტემა

en: Graphics
ka: გრაფიკა

en: Cards
ka: კარტი

en: Bench
ka: მერხი

en: Not started
ka: არ არის გაშვებული

en: Parameters
ka: პარამეტრები

en: %u mins
ka: %u წთ

en: About
ka: პროგრამის შესახებ

en: Version %s
ka: ვერისა %s

en: Author: %s
ka: ავტორი: %s

en: Site: %s
ka: საიტი: %s

en: License
ka: ლიცენზია

en: Start daemon
ka: დემონის გაშვება

en: Verbose output
ka: უფრო მეტის ჩვენება

en: Print version and exit
ka: ვერსიის გამოტანა და გასვლა

en: Vendor
ka: მომწოდებელი

en: Package
ka: პაკეტი

en: Technology
ka: ტექნოლოგია

en: Voltage
ka: Ვოლტაჟი

en: Family
ka: ოჯახი

en: Model
ka: მოდელი

en: Temp.
ka: ტემპ.

en: Instructions
ka: ინსტრუქციები

en: Level 2
ka: დონე 2

en: Level 3
ka: დონე 3

en: Cores
ka: ბირთვები

en: Multiplier
ka: მამრავლი

en: Usage
ka: გამოყენება

en: Size
ka: ზომა

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: Manufacturer
ka: მწარმოებელი

en: Revision
ka: რევიზია

en: Brand
ka: სავაჭრო მარკა

en: Version
ka: ვერსია

en: Date
ka: თარიღი

en: ROM Size
ka: ROM-ის ზომა

en: Kernel
ka: ბირთვი

en: Hostname
ka: ჰოსტის სახელი

en: Uptime
ka: ჩართულია

en: Used
ka: გამოყენებული

en: Buffers
ka: ბაფერები

en: Cached
ka: დაქეშილი

en: Free
ka: თავისუფალი

en: Swap
ka: სვაპი

en: Driver
ka: დრაივერი

en: UMD Version
ka: UMD ვერსია

en: VBIOS Version
ka: VBIOS ვერსია

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
ka: ინტერფეისი

en: Temperature
ka: ტემპერატურა

en: Core Voltage
ka: ბირთვის ძაბვა

en: Power Avg
ka: საშუალო სიმძლავრე

en: Memory Used
ka: გამოყენებული მეხსიერება

en: OpenGL Version
ka: OpenGL-ის ვერსია

en: Vulkan Version
ka: Vulkan-ის ვერსია

en: OpenCL Version
ka: OpenCL-ის ვერსია

en: Score
ka: ქულები

en: Run
ka: გაშვება

en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

en: bytes
ka: ბაიტი

note: TRANSLATORS: initials for kilobyte (10³): please put initials (keep it short)
en: kB
ka: კბ

note: TRANSLATORS: initials for megabyte (10⁶): please put initials (keep it short)
en: MB
ka: მბ

note: TRANSLATORS: initials for gigabyte (10⁹): please put initials (keep it short)
en: GB
ka: გბ

note: TRANSLATORS: initials for terabyte (10¹²): please put initials (keep it short)
en: TB
ka: ტბ

note: TRANSLATORS: initials for kibibyte (2¹⁰): please put initials (keep it short)
en: KiB
ka: კიბ

note: TRANSLATORS: initials for mebibyte (2²⁰): please put initials (keep it short)
en: MiB
ka: მიბ

note: TRANSLATORS: initials for gibibyte (2³⁰): please put initials (keep it short)
en: GiB
ka: გიბ

note: TRANSLATORS: initials for tebibyte (2⁴⁰): please put initials (keep it short)
en: TiB
ka: ტიბ

en: Cache
ka: კეში

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
ka: ავტომატურად

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
ka: გაშვება
