cpu-x - en to ro translation catalogue (222 entries)

en: Finding CPU technology
ro: Se găsește tehnologia procesorului

en: Your CPU is not present in the database ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. family: %i
ro: Procesorul dumneavoastră nu este prezent în baza de date ==> %s, model: %i, model extins: %i, familie extinsă: %i

en: Calling libcpuid for retrieving static data
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea datelor statice

en: failed to call libcpuid (%s)
ro: a eșuat apelarea libcpuid (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea datelor dinamice

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR static values
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea valorilor statice registrului specific modelului procesorului

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR dynamic values
ro: Calling libcpuid pentru obținerea valorilor dinamice registrului specific modelului procesorului

en: Calling dmidecode
ro: Se apelează dmidecode

en: Calculating CPU usage
ro: Se calculează folosirea procesorului

en: Calling bandwidth
ro: Se apelează lățimea de bandă

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
ro: Niciun ghidator nucleu pentru placa video pe calea %s

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
ro: Ghidatorul nucleu pentru placa dumneavoastră video este necunoscut: %s

en: failed to call GLFW (%i): %s
ro: a eșuat apelarea GLFW (%i): %s

en: Enabled
ro: Activat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
ro: Nu există nicio platformă cu sprijin pentru OpenCL (%s)

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
ro: a eșuat obținerea tuturor platformelor OpenCL (%s)

en: failed to get name for platform %u (%s)
ro: a eșuat obținerea numelui platformei %u (%s)

en: failed to get version for platform %u (%s)
ro: a eșuat obținerea versiunii platformei %u (%s)

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ro: a eșuat găsirea numărului de dispozitive OpenCL pentru platforma '%s %s' (%s)

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ro: a eșuat obținerea tuturor dispozitivelor OpenCL pentru platforma '%s %s' (%s)

en: failed to get name for device %u (%s)
ro: a eșuat obținerea numelui pentru dispozitivul %u (%s)

en: failed to get version for device %u (%s)
ro: a eșuat obținerea versiunii dispozitivului %u (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
ro: Ghidatorul OpenCL pentru „%s %s” does nu sprijină CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
ro: Ghidatorul OpenCL pentru „%s %s” does nu sprijină CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
ro: Ghidatorul OpenCL pentru „%s %s” does nu sprijină CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
ro: Ghidatorul OpenCL pentru „%s %s” does nu sprijină CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) sau CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
ro: OpenCL nu este sprijinit de vânzătorul plăcii dumneavoastre video (0x%X)

en: Finding devices
ro: Se găsesc dispozitivele

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
ro: Omite căutarea dispozitivelor (permisiuni greșite pe dispozitivul %s)

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
ro: Vânzătorul plăcii dumeavoastră vide este necunoscut: %s (0x%X)

en: failed to find chipset vendor and model
ro: a eșuat găsirea furnizorului și modelul cipsetului

en: failed to find graphic card vendor and model
ro: a eșuat găsirea furnizorului și modelul plăcii video

en: Retrieving GPU clocks
ro: Se obțin tactările plăcii video

en: None
ro: Niciunul

en: Identifying running system
ro: Se identifică sistemul actual

en: failed to identify running system
ro: a eșuat identificarea sistemului actual

en: Calling libprocps
ro: Se apelează libprocps

en: Calling libstatgrab
ro: Se apelează libstatgrab

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
ro: %i zile, %i ore, %i minute, %i secunde

en: Updating benchmark status
ro: Se actualizează starea testării performanței

en: Active
ro: Activ

en: (%u hours left)
ro: (%u ore rămase)

en: (%u minutes left)
ro: (%u minute rămase)

en: (%u seconds left)
ro: (%u secunde rămase)

en: Inactive
ro: Inactiv

en: in %u hours
ro: în %u ore

en: in %u minutes
ro: în %u minute

en: in %u seconds
ro: în %u secunde

en: an error occurred while starting benchmark
ro: a apărut o eroare la pornirea testării performanței

en: Finding CPU package in fallback mode
ro: Se găsește pachetul procesorului în modul de rezervă

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
ro: Soclul procesorului dumneavoastră nu este în baza de date ==> %s, numele de cod: %s

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
ro: Se calculează multiplicatorii procesorului în modul de rezervă

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
ro: Se obțin informațiile plăcii de bază în modul de rezervă

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
ro: a eșuat obținerea informațiilor plăcii de bază (în modul de rezervă)

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
ro: Se obține temperatura procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
ro: a eșuat obținerea temperaturii procesorului (în modul de rezervă)

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
ro: Se obține voltajul procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
ro: a eșuat obținerea voltajului procesorului (în modul de rezervă)

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
ro: Se obține frecvența procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
ro: a eșuat obținerea frecvenței procesorului (în modul de rezervă)

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
ro: pkexec: autorizarea nu a putut fi obținută (dialog respins)

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
ro: pkexec: autorizarea nu a putut fi obținută (neautorizat)

en: pkexec: command not found
ro: pkexec: comanda nu a putut fi găsită

en: pkexec: unexpected error code
ro: pkexec: cod de eroare neașteptat

en: request_handler: case %i not handled
ro: request_handler: cazul %i nu este gestionat

en: CPU
ro: Procesor

en: Processor
ro: Procesor

en: Caches
ro: Memorii tampon

en: %d %s, %d-way
ro: %d %s, %d-căi

en: Clocks
ro: Tactările

en: %s associative, %d-%s line size
ro: în %s asociativă, dimensiune line de %d-%s

en: Test
ro: Testare

en: Motherboard
ro: Placa de bază

en: BIOS
ro: Sistemul Intrare/Ieșire de bază (BIOS)

en: Chipset
ro: Cipsetul

en: Memory
ro: Memoria

en: System
ro: Sistemul

en: Operating System
ro: Sistemul de operare

en: Graphics
ro: Plăcile video

en: Cards
ro: Plăcile video

en: Bench
ro: Testarea performanței

en: Not started
ro: Neînceput

en: Prime numbers (slow)
ro: Numere prime (încet)

en: Prime numbers (fast)
ro: Numere prime (repede)

en: Parameters
ro: Parametrii

en: %u mins
ro: %u minute

en: About
ro: Despre

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
ro: %s este un program liber care adună informațiile
     despre procesor, placa de bază și alte dispozitive.

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Author: %s
ro: Autorul: %s

en: Site: %s
ro: Situl web: %s

en: License
ro: Licența

en: This software is distributed under the terms of %s
ro: Acest program este distribuit sub termenii licenței %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
ro: Acest program vine cu ABSOLUT NICIO GARANȚIE

en: Start daemon
ro: Pornește daemon-ul

en: Connected to daemon
ro: Connectat la daemon

en: No polkit authentication agent found
ro: Nu a fost găsit niciu agent de autentificare polkit

en: Ask password to start daemon in background
ro: Cere parola la pornirea daemon-ului pe fundal

en: BaseFamily
ro: Familia de bază

en: CPU display ("true") family (computed as BaseFamily+ExtendedFamily)
ro: Pentru procesor afișează (adevărat - „true”) familia (compusă ca Famila de bază + Familia extinsă)

en: BaseModel
ro: Modelul de bază

en: CPU display ("true") model (computed as (ExtendedModel<<4)+BaseModel)
ro: Pentru procesor afișează (adevărat - „true”) modelul (compus ca (modelul extins<<4)+Modelul de bază)

en: User Mode Driver Version
ro: Versiune ghidator mod utilizator

en: Starting GTK GUI…
ro: Se pornește interfața grafică de tip GTK…

en: failed to import UI in GtkBuilder
ro: a eșuat importarea interfeței grafice în unealta GtkBuilder

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
ro: Pornește interfața grafică cu utilizatorul (IGU) (implicit)

en: Start text-based user interface (TUI)
ro: Pornește interfața textuală cu utilizatorul (ITU)

en: Dump all data on standard output and exit
ro: Aruncă toate datele pe ieșirea standard și închide programul

en: Run embedded command dmidecode and exit
ro: Rulează comanda dmidecode integrată și închide programul

en: Run embedded command bandwidth and exit
ro: Rulează comanda lățimii de bandă și închide programul

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
ro: Stabilește o durată personalizată între două reîmprospătări (în secunde)

en: Set default tab (integer)
ro: Stabiliți pagina implicită (întreg)

en: Select CPU core to monitor (integer)
ro: Selectați nucleul procesorului de monitorizat (întreg)

en: Set custom bandwidth test for CPU caches speed (integer)
ro: Stabiliți testul cu lățime de bandă personalizată pentru memoriile tampon ale procesorului (întreg)

en: Select default graphic card (integer)
ro: Selectați placa video implicită (întreg)

en: Start and connect to daemon
ro: Pornește și conectează-te la daemon

en: Verbose output
ro: Ieșire detaliată

en: Print help and exit
ro: Tipărește ajutorul și închide programul

en: Print version and exit
ro: Tipărește versiunea și închide programul

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
ro: Tipărește indentificatorul procesorului în zecimal (implicit este în hexazecimal)

en: Disable colored output
ro: Dezactivează ieșirea colorată

en: Print information for debugging
ro: Tipărește informațiile de depanare

en: Print required information to paste in an issue
ro: Tipărește informațiile necesare de lipit într-un defect

en: Set key mapping for NCurses mode (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])
ro: Stabilește asocierea tastelor pentru modul NCurses (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])

en: Add default command line arguments
ro: Adaugă argumente implicite pentru linia de comandă

en: Enforce the bus clock
ro: Impune tactarea magistralei

en: Read CPUID raw data from a given file
ro: Citește datele crude CPUID dintr-un fișier dat

en: Only print a message if CPU is not present in the database
ro: Arată doar un mesaj dacă procesorul nu este prezent în baza de date

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
ro: Folosire: %s AFIȘAJ [OPȚIUNI]

en: Available DISPLAY:
ro: AFIȘAJ disponibil:

en: Available OPTIONS:
ro: OPȚIUNI disponibile:

en: Influenceable environment variables:
ro: Variabile de mediu influențabile:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
ro: Acesta este software liber: sunteți liber(ă) să îl schimbați și redistribuiți.

en: See the %s license: <%s>
ro: Vedeți licența %s: <%s>

en: -- %-9s version: %s
ro: -- %-9s versiunea: %s

en: an error occurred while setting locale
ro: o eroare a apărut în timp ce se stabilea locația de limbă

en: Window is too small!
ro: Fereastra este prea mică!

en: Press 'h' to see help.
ro: Apăsați litera „h” pentru a vedea ajutorul.

en: Welcome in %s NCurses help!
ro: Bun venit în ajutorul de tip NCurses pentru %s!

en: This help describes how to use this Text-based User Interface.
ro: Acest ajutor descrie cum să folosiți această interfață cu utilizatorul bazată pe text.

en: Global keys:
ro: Taste globale:

en: Press 'h' key to see this help.
ro: Apăsați tasta „h” pentru a vedea acest ajutor.

en: Press 'q' key to exit.
ro: Apăsați tasta „q” key pentru a închide programul.

en: CPU tab:
ro: Pagina procesorului:

en: Caches tab:
ro: Pagina memoriilor tampon:

en: Press 'down' key to switch to previous test.
ro: Apăsați tasta „jos” pentru a comuta la testul anterior.

en: Bench tab:
ro: Pagina testarea performanței:

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
ro: Apăsați tasta „jos” pentru a scade durata testării performanței.

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
ro: Apăsați tasta „sus” pentru a crește durata testării performanței.

en: Press 'next page' key to decrement number of threads to use.
ro: Apăsați tasta „pagina următoare” pentru a crește numărul de fire de execuție folosite.

en: Press 'previous page' key to increment number of threads to use.
ro: Apăsați tasta „pagina anterioară” pentru a crește numărul de fire de execuție folosite.

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
ro: Apăsați tasta „s” pentru a porni/opri testarea performanței cu numere prime (înceată).

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
ro: Apăsați tasta „f” pentru a porni/opri testarea performanței cu numere prime (rapidă).

en: Graphics tab:
ro: Pagina plăcilor video:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
ro: Apăsați tasta „jos” pentru a comuta la placa video anterioară.

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
ro: Apăsați tasta „sus” pentru a comuta la placa video următoare.

en: Press any key to exit this help.
ro: Apăsați orice tasă pentru a ieși din acest ajutor.

en: Starting NCurses TUI…
ro: Se porntește interfața textuală NCurses…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
ro: EROARE FATALĂ: baza de date terminfo nu a putut fi găsită (încercați să stabiliți variabila de mediu TERMINFO)

en: Failed to set up %s terminal (err=%i); falling back to %s
ro: A eșuat instalarea terminalului %s (eroarea=%i); se revine la %s

en: cannot find unit in '%s' string at position %i
ro: Nu a putut fi găsit șirul „%s” la poziția %i

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Code Name
ro: Numele de cod

en: Package
ro: Pachetul

en: Technology
ro: Tehnologia

en: Voltage
ro: Voltajul

en: Specification
ro: Specificația

en: Family
ro: Familia

en: Disp. Family
ro: Afișarea familiei

en: Model
ro: Modelul

en: Disp. Model
ro: Afișarea modelului

en: Temp.
ro: Temperatura

en: Stepping
ro: Revizia

en: Instructions
ro: Instrucțiunile

en: L1 Data
ro: Date N1

en: L1 Inst.
ro: Instrucț. N1

en: Level 2
ro: N2

en: Level 3
ro: N3

en: Threads
ro: Fire

en: Core Speed
ro: Viteza nucleelor

en: Multiplier
ro: Multiplicatorul

en: Bus Speed
ro: Viteza magistralei

en: Usage
ro: Folosirea

en: Size
ro: Dimensiunea

en: Speed
ro: Viteza

en: Manufacturer
ro: Producătorul

en: Revision
ro: Revizia

en: Brand
ro: Marca

en: Version
ro: Versiunea

en: Date
ro: Data

en: ROM Size
ro: Dimensiunea ROM

en: Kernel
ro: Nucleul

en: Hostname
ro: Numele de gazdă

en: Uptime
ro: Durata de funcționare

en: Used
ro: Folosită

en: Buffers
ro: Prestocări

en: Cached
ro: Prealocată

en: Free
ro: Liberă

en: Swap
ro: De schimb

en: Driver
ro: Ghidatorul

en: UMD Version
ro: Versiunea UMD

en: Compute Unit
ro: Unitatea computațională

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
ro: Interfața

en: Temperature
ro: Temperatura

en: Core Voltage
ro: Voltajul nucleului

en: Power Avg
ro: Media energiei electrice

en: Memory Used
ro: Memoria folosită

en: Resizable BAR
ro: BAR redimensionabil

en: Score
ro: Scor

en: Run
ro: Rulare

en: Duration
ro: Durată

en: bytes
ro: octeți

note: TRANSLATORS: initials for kilobyte (10³): please put initials (keep it short)
en: kB
ro: kO

note: TRANSLATORS: initials for megabyte (10⁶): please put initials (keep it short)
en: MB
ro: MO

note: TRANSLATORS: initials for gigabyte (10⁹): please put initials (keep it short)
en: GB
ro: GO

note: TRANSLATORS: initials for terabyte (10¹²): please put initials (keep it short)
en: TB
ro: TO

note: TRANSLATORS: initials for kibibyte (2¹⁰): please put initials (keep it short)
en: KiB
ro: KiO

note: TRANSLATORS: initials for mebibyte (2²⁰): please put initials (keep it short)
en: MiB
ro: MiO

note: TRANSLATORS: initials for gibibyte (2³⁰): please put initials (keep it short)
en: GiB
ro: GiO

note: TRANSLATORS: initials for tebibyte (2⁴⁰): please put initials (keep it short)
en: TiB
ro: TiO

en: Cache
ro: Memoria tampon (cache)
