cpu-x - en to sv translation catalogue (297 entries)

en: Your CPU is not present in the database ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. family: %i
sv: Din CPU finns inte i databasen ==> %s, modell: %i, ext. model: %i, ext. family: %i

en: Your CPU is not present in the database ==> %s, part number: 0x%x, codename: %s
sv: Din CPU-sockel finns inte databasen ==> %s, delnummer: 0x%x, kodnamn: %s

en: Finding CPU technology
sv: Söker CPU-teknologi

en: unknown
sv: okänd

en: Calling libcpuid for retrieving static data
sv: Anropar libcpuid för hämtning av statisk data

en: failed to call libcpuid (%s)
sv: kunde inte anropa libcpuid (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
sv: Anropar libcpuid för hämtning av dynamisk data

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR static values
sv: Anropar libcpuid för hämtning av CPU MSR statisk data

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR dynamic values
sv: Anropar libcpuid för hämtning av CPU MSR dynamisk data

en: Calling dmidecode
sv: Anropar dmidecode

en: %s (configured)
sv: %s (konfigurerad)

en: Calculating CPU usage
sv: Beräknar CPU-användning

en: Calling bandwidth
sv: Anropar bandbredd

en: %s (subject) / %s (issuer)
sv: %s (subjekt) / %s (utgivare)

en: pci_access is not properly initialized: it is a common issue when %s was built with a lower libpci version.
    Check that libpci %s library is present on your system. Otherwise, please rebuild %s.
sv: pci_access är inte ordentligt initierad. Det är ett vanligt problem när %s byggts med en lägre libpci-version.
    Kontrollera att libpci %s bibliotek finns i ditt system. Annars, bygg om %s.

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
sv: Ingen drivrutin för kärnan som används, för grafikkortet på sökvägen %s

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
sv: Din GPU-kärndrivrutin är okänd: %s

en: Your GPU user mode driver is unknown for vendor %s: %s
sv: Din drivrutin för GPU-användarläge är okänd för leverantören %s: %s

en: failed to call GLFW (%i): %s
sv: kunde inte anropa GLFW (%i): %s

en: Finding Vulkan API version
sv: Hittar Vulkan API-version

en: failed to call vkCreateInstance (%s)
sv: kunde inte anropa vkCreateInstance (%s)

en: %s is not supported
sv: %s stöds inte

en: failed to call vkEnumeratePhysicalDevices (%s)
sv: kunde inte anropa vkEnumeratePhysicalDevices (%s)

en: No available Vulkan devices
sv: Inga tillgängliga Vulkan-enheter

en: No available physical devices (%s)
sv: Inga fysiska enheter tillgängliga (%s)

en: Failed to create Vulkan for device %u (%s)
sv: Kunde inte skapa Vulkan för enhet %u (%s)

en: %s is not supported for device %u, use only deviceID for matching
sv: %s stöds inte för enheten %u, använd endast deviceID för matchning.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Finding OpenCL API version
sv: Hittar OpenCL API-version

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
sv: Det finns ingen plattform med OpenCL-stöd (%s)

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
sv: kunde inte hämta alla OpenCL-plattformar (%s)

en: failed to get name for platform %u (%s)
sv: kunde inte hämta namn för plattformen %u (%s)

en: failed to get version for platform %u (%s)
sv: kunde inte hämta versionsinfo för plattformen %u (%s)

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
sv: kunde inte hitta antalet OpenCL-enheter för plattformen "%s %s" (%s)

en: 0 device
sv: 0-enhet

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
sv: kunde inte hämta alla OpenCL-enheter för plattformen "%s %s" (%s)

en: failed to get name for device %u (%s)
sv: kunde inte hämta namn för enhet %u (%s)

en: failed to get version for device %u (%s)
sv: kunde inte hämta versionen för enheten %u (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
sv: OpenCL-drivrutin för "%s %s" stödjer inte CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
sv: OpenCL-drivrutin för "%s %s" stödjer inte CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
sv: OpenCL-drivrutin för "%s %s" stödjer inte CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
sv: OpenCL-drivrutin för "%s %s" stödjer inte CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) eller CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
sv: OpenCL stöds inte med din GPU-leverantör (0x%X)

en: Finding devices
sv: Söker enheter

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
sv: Hoppa över enhetssök (fel behörigheter på %s)

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
sv: Din GPU-leverantör är okänd: %s (0x%X)

en: failed to find chipset vendor and model
sv: kunde inte hitta chipset-leverantör och modell

en: failed to find graphic card vendor and model
sv: kunde inte hitta grafikkortsleverantör och modell

en: Retrieving GPU clocks
sv: Hämtar GPU-frekvenser

en: None
sv: Inga

en: DRM path for %s is unknown
sv: DRM-sökväg för %s är okänd

en: Card number for %s is unknown
sv: Kortnummer för %s är okänt

en: PCIe %s (current) / %s (max)
sv: PCIe %s (nuvarande) / %s (max)

en: Driver for %s doesn't report frequencies
sv: Drivrutinen för %s rapporterar inte frekvenser

en: failed to retrieve all monitoring data for %s
sv: kunde inte hämta alla övervakningsdata %s

en: Identifying running system
sv: Identifierar aktuellt system

en: failed to identify running system
sv: kunde inte identifiera aktuellt system

en: Calling libprocps
sv: Anropar libprocps

en: unable to get system uptime
sv: kunde inte hämta systemets upptid

en: unable to create meminfo structure
sv: kunde inte skapa struktur för minnesinformation

en: Calling libstatgrab
sv: Anropar libstatgrab

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
sv: %i dagar, %i timmar, %i minuter, %i sekunder

en: Updating benchmark status
sv: Uppdaterar prestandateststatus

en: Active
sv: Aktiv

en: (%u hours left)
sv: (%u timmar kvar)

en: (%u minutes left)
sv: (%u minuter kvar)

en: (%u seconds left)
sv: (%u sekunder kvar)

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: in %u hours
sv: om %u timmar

en: in %u minutes
sv: om %u minuter

en: in %u seconds
sv: om %u sekunder

en: Starting benchmark with %u threads
sv: Startar test med %u trådar

en: an error occurred while starting benchmark
sv: ett fel inträffade under start av prestandatest

en: Finding CPU package in fallback mode
sv: Söker CPU-paket i nödfallsläge

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
sv: Din CPU-sockel finns inte databasen ==> %s, kodnamn: %s

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
sv: Beräknar CPU-multiplikatorer i nödfallsläge

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
sv: Hämtar moderkortsinformation i nödfallsläge

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
sv: kunde inte hämta moderkortsinformation (nödfallsläge)

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
sv: Hämtar CPU-temperatur i nödfallsläge

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
sv: kunde inte hämta CPU-temperatur (nödfallsläge)

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
sv: Hämtar CPU-spänning i nödfallsläge

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
sv: kunde inte hämta CPU-spänning (nödfallsläge)

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
sv: Hämtar CPU-frekvens i nödfallsläge

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
sv: kunde inte hämta CPU-frekvens (nödfallsläge)

en: Starting daemon in background…
sv: Startar tjänsten i bakgrunden…

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
sv: pkexec: Auktorisering kunde inte erhållas (dialog avfärdas)

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
sv: pkexec: Auktorisation kunde inte erhållas (ej auktoriserad)

en: pkexec: command not found
sv: pkexec: Kommandot hittades inte

en: pkexec: unexpected error code
sv: pkexec: Oväntad felkod

en: Connecting to daemon…
sv: Ansluter till tjänsten…

en: request_handler: case %i not handled
sv: request_handler: Fall %i hanterades inte

en: P-core
sv: P-kärna

en: E-core
sv: E-kärna

en: LP E-core
sv: LP E-kärna

en: Core
sv: Kärna

en: Caches
sv: Cache

en: Count
sv: Antal

en: Clocks
sv: Frekvenser

en: %s associative, %d-%s line size
sv: %s associativa, %d-%s radstorlek

en: Motherboard
sv: Moderkort

en: Memory
sv: Minne

en: Stick %u
sv: Sticka %u

en: Sticks
sv: Sticka

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Graphics
sv: Grafik

en: Card %u
sv: Kort %u

en: Cards
sv: Kort

en: Bench
sv: Testbänk

en: Not started
sv: Inte startad

en: Prime numbers (slow)
sv: Primtal (långsam)

en: Prime numbers (fast)
sv: Primtal (snabb)

en: Parameters
sv: Parametrar

en: %u mins
sv: %u min.

en: About
sv: Om

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
sv: %s är fri mjukvara som samlar in information
    om CPU, moderkort och mer.

en: About CPU-X
sv: Om GPU-X

en: Author: %s
sv: Utvecklare: %s

en: Site: %s
sv: Sajt: %s

en: License
sv: Licens

en: This software is distributed under the terms of %s
sv: Denna mjukvara distribueras under villkoren för %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
sv: Detta program levereras UTAN NÅGRA SOM HELST GARANTIER

en: Cannot find path for '%s' file
sv: Kan inte hitta sökvägen för "%s"

en: No polkit authentication agent found
sv: Ingen polkit-autentiseringsagent hittades

en: Ask password to start daemon in background
sv: Be om lösenord för att starta tjänsten i bakgrunden

en: Settings
sv: Inställningar

en: BaseFamily
sv: Basfamilj

en: CPU display ("true") family (computed as BaseFamily+ExtendedFamily)
sv: CPU-visningsfamilj ("true")(beräknad som BaseFamily+ExtendedFamily)

en: BaseModel
sv: Basmodell

en: CPU display ("true") model (computed as (ExtendedModel<<4)+BaseModel)
sv: CPU-visningsmodell ("true")(beräknad som (ExtendedModel<<4)+BaseModel)

en: EFI Platform Key certificate information
sv: Nyckelcertifikatinformation för EFI-plattformen

en: Identify the physically-labeled socket or board position where the memory device is located
sv: Identifiera det fysiskt märkta uttaget eller kortposition där minnesenheten är placerad

en: Identify the physically labeled bank where the memory device is located
sv: Identifiera det fysiskt märkta uttaget där minnesenheten finns

en: User Mode Driver Version
sv: Användarlägesversion

en: Vulkan Ray Tracing
sv: Vulkan Ray-spårning

en: Starting GTK GUI…
sv: Startar GTK-gui…

en: failed to import UI in GtkBuilder
sv: kunde inte importera UI i GtkBuilder

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
sv: Starta grafiskt användargränssnitt (GUI) (standard)

en: Start text-based user interface (TUI)
sv: Starta textbaserat användargränssnitt (TUI)

en: Dump all data on standard output and exit
sv: Dumpa all data till standard utdata och avsluta

en: Run embedded command dmidecode and exit
sv: Kör inbäddad kommando-dmidecode och avsluta

en: Run embedded command bandwidth and exit
sv: Kör inbäddad kommandobandbredd och avsluta

en: Set temperature unit (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])
sv: Ange temperaturenhet (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
sv: Ange anpassad tid mellan två uppdateringar (i sekunder)

en: Set default tab (integer)
sv: Ange standardflik (heltal)

en: Select core type to monitor (integer)
sv: Välj kärntyp att övervaka (heltal)

en: Select CPU core to monitor (integer)
sv: Välj CPU-kärna att övervaka (heltal)

en: Set custom bandwidth test for CPU caches speed (integer)
sv: Ange anpassad bandbreddstest för CPU-cachehastighet (heltal)

en: Select default memory stick (integer)
sv: Välj standardminnessticka (heltal)

en: Select default graphic card (integer)
sv: Välj standardgrafikkort (heltal)

en: Start and connect to daemon
sv: Starta och anslut till tjänsten

en: Verbose output
sv: Utförlig utdata

en: Print help and exit
sv: Skriv ut hjälp och avsluta

en: Print version and exit
sv: Skriv ut version och avsluta

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
sv: Skriv ut CPUID-värden decimalt (standard är hexadeximalt)

en: Disable colored output
sv: Inaktivera färgad utdata

en: Print information for debugging
sv: Skriv ut information för felsökning

en: Print required information to paste in an issue
sv: Skriv ut önskad information att klistra in i ett ärende

en: Set key mapping for NCurses mode (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])
sv: Ange tangentmappning för NCurses-läge (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])

en: Add default command line arguments
sv: Lägg till standardargument för kommandorad

en: Enforce the bus clock
sv: Framtvinga bussfrekvens

en: Ignore CPU values reported by libcpuid (comma-separated values among 'temp', 'volt' and 'freq')
sv: Ignorera CPU-värden som rapporterats av libcpuid (komma-separerade värden bland "temp", "volt" och "freq")

en: Read CPUID raw data from a given file
sv: Läs CPUID-rådata från en given fil

en: Only print a message if CPU is not present in the database
sv: Skriv bara ut ett meddelande om CPU:n inte finns med i databasen

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
sv: Användning: %s DISPLAY [OPTIONS]

en: Available DISPLAY:
sv: Tillgänglig SKÄRM:

en: Available OPTIONS:
sv: Tillgängliga ALTERNATIV:

en: Influenceable environment variables:
sv: Påverkbara miljövariabler:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
sv: Detta är fri mjukvara: Du får ändra och återdistribuera den.

en: See the %s license: <%s>
sv: Se %s-licensen: <%s>

en: 
    Oops, something was wrong! %s has received signal %d (%s) and has crashed.
sv: 
    Hoppsan, något gick snett! %s har mottagit signal %d (%s) och har kraschat.

en: 
    Oops, something was wrong! %s has received signal %d (%s) and is trying to recover.
sv: 
    Hoppsan, något gick snett! %s har mottagit signal %d (%s) och försöker återställa.

en: You can open a new issue here, by filling the template as requested:
sv: Du kan öppna ett nytt ärende här, genom att fylla i mallen enligt begäran:

en: an error occurred while setting locale
sv: ett fel uppstod vid inställning av språk

en: Selected tab (%u) is not visible
sv: Vald flik (%u) är inte synlig

en: Selected tab (%u) is not a valid number (%u is the maximum)
sv: Vald flik (%u) är inte ett giltigt tal (%u är max)

en: Selected CPU type (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this CPU)
sv: Vald CPU-typ (%u) är inte ett giltigt antal (%u är det maximala antalet för den här CPU:n)

en: Selected bandwidth test (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
sv: Valt bandbreddstest (%u) är inte ett giltigt tal (%u är det maximala antalet för det här systemet)

en: Selected RAM stick (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
sv: Vald RAM-sticka (%u) är inte ett giltigt tal (%u är det maximala antalet för den här CPU:n)

en: Selected graphic card (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
sv: Valt grafikkort (%u) är inte ett giltigt tal (%u är det maximala antalet för det här systemet)

en: failed to change CPU affinitiy to core %u
sv: det gick inte att ändra CPU-tillhörighet för kärna %u

en: Selected CPU core (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this type of core)
sv: Valda CPU-kärnor (%u) är inte ett giltigt antal (%u är det maximala antalet för denna typ av kärna)

en: Window is too small!
sv: Fönstret är för litet!

en: Press 'h' to see help.
sv: Tryck "h" för att se hjälpen.

en: Welcome in %s NCurses help!
sv: Välkommen till %s NCurses hjälp!

en: This help describes how to use this Text-based User Interface.
sv: Denna hjälp beskriver hur man använder detta textbaserade användargränssnitt.

en: Global keys:
sv: Systemövergripande tangenter:

en: Press 'left' key or 'tab' key to switch in left tab.
sv: Tryck "vänster" eller "tab" för att växla till vänster flik.

en: Press 'right' key or 'shift + tab' keys to switch in right tab.
sv: Tryck "höger" eller "shift + tab" för att växla till höger flik.

en: Press 'h' key to see this help.
sv: Tryck "h" för att se den här hjälpen.

en: Press 'q' key to exit.
sv: Tryck "q" för att avsluta.

en: CPU tab:
sv: CPU-flik:

en: Press 'next page' key to decrease core type number to monitor.
sv: Tryck "next page" för att minska antalet kärntyper att övervaka.

en: Press 'previous page' key to increase core type number to monitor.
sv: Tryck "previous page" för att öka antalet kärntyper att övervaka.

en: Press 'down' key to decrease CPU core number to monitor.
sv: Tryck "ner" för att minska antalet CPU-kärnor att övervaka.

en: Press 'up' key to increase CPU core number to monitor.
sv: Tryck "upp" för att öka antalet CPU-kärnor att övervaka.

en: Caches tab:
sv: Cache-flik:

en: Press 'down' key to switch to previous test.
sv: Tryck "ner" för att växla till föregående test.

en: Press 'up' key to switch to next test.
sv: Tryck "upp" för att växla till nästa test.

en: Bench tab:
sv: Testflik:

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
sv: Tryck "ner" för att minska varaktigheten för prestandatestet.

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
sv: Tryck "upp" för att öka varaktigheten för prestandatestet.

en: Press 'next page' key to decrement number of threads to use.
sv: Tryck "nästa sida" för att minska antalet trådar som används.

en: Press 'previous page' key to increment number of threads to use.
sv: Tryck "föregående sida" för att öka anatalet trådar som används.

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
sv: Tryck "s" för att starta/stoppa primtalstest (långsam).

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
sv: Tryck "f" för att starta/stoppa primtalstest (snabbt).

en: Graphics tab:
sv: Grafikflik:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
sv: Tryck "ner" för att växla till föregående grafikkort.

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
sv: Tryck "upp" för att växla till nästa grafikkort.

en: Press any key to exit this help.
sv: Tryck valfri tangent för avsluta denna hjälp.

en: Starting NCurses TUI…
sv: Startar NCurses TUI…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
sv: ALLVARLIGT FEL: terminfo-databasen kunde inte hittas (försök ange TERMINFO miljövariabel)

en: Failed to set up %s terminal (err=%i); falling back to %s
sv: Det gick inte att starta %s terminal (fel=%i); Faller tillbaka på %s

en: cannot find unit in '%s' string at position %i
sv: kan inte hitta enhet i strängen "%s" på position %i

en: an error occurred while opening file '%s'
sv: ett fel inträffade vid öppning av filen "%s"

en: an error occurred while running command '%s'
sv: ett fel inträffade vid körning av kommandot "%s"

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
sv: set_cpu_affinity() stöds inte på det här operativsystemet

en: Vendor
sv: Producent

en: Code Name
sv: Kodnamn

en: Package
sv: Paket

en: Technology
sv: Teknologi

en: Voltage
sv: Spänning

en: Specification
sv: Specifikation

en: Family
sv: Familj

en: Disp. Family
sv: Disp. familj

en: Model
sv: Modell

en: Disp. Model
sv: Disp. modell

en: Implementer
sv: Implementerare

en: Part Number
sv: Delnummer

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: L1 Data
sv: L1-Data

en: L1 Inst.
sv: L1-Inst.

en: Level 2
sv: Nivå 2

en: Level 3
sv: Nivå 3

en: Cores
sv: Kärnor

en: Threads
sv: Trådar

en: Core Speed
sv: Kärnhastighet

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: Bus Speed
sv: Busshastighet

en: Usage
sv: Användning

en: Size
sv: Storlek

en: Speed
sv: Hastighet

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Brand
sv: Varumärke

en: Date
sv: Datum

en: ROM Size
sv: ROM-storlek

en: Type
sv: Typ

en: Type Detail
sv: Typdetalj

en: Device Locator
sv: Enhetsidentifierare

en: Bank Locator
sv: Bankidentifierare

en: Rank
sv: Ranking

en: Name
sv: Namn

en: Kernel
sv: Kärna

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Uptime
sv: Upptid

en: Used
sv: Använt

en: Buffers
sv: Buffertar

en: Cached
sv: Cache-lagrat

en: Free
sv: Ledigt

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Driver
sv: Drivrutin

en: UMD Version
sv: UMD-version

en: Compute Unit
sv: Beräkningsenhet

en: Device ID
sv: Enhets-ID

en: VBIOS Version
sv: VBIOS-version

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Core Voltage
sv: Kärnspänning

en: Power Avg
sv: Effekt Genomsnitt

en: Core Clock
sv: Kärnfrekvens

en: Memory Clock
sv: Minnesfrekvens

en: Memory Used
sv: Använt minne

en: Resizable BAR
sv: Skalbart BAR

en: OpenGL Version
sv: OpenGL-version

en: Vulkan Version
sv: Vulkan-version

en: OpenCL Version
sv: OpenCL-version

en: Score
sv: Poäng

en: Run
sv: Kör

en: Duration
sv: Varaktighet

en: bytes
sv: byte

en: Start daemon
sv: Starta tjänsten

en: Privileges are required to gather some information
sv: Rättigheter krävs för att samla in viss information

en: Close
sv: Stäng

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
sv: Uppdateringstid

note: Setting: GUI theme
en: Text theme
sv: Texttema

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
sv: Automatisk

note: Setting: light GUI theme
en: Blue for light theme
sv: Blått för ljust tema

note: Setting: dark GUI theme
en: Yellow for dark theme
sv: Gult för mörkt tema

note: Setting: temperature unit
en: Temperature unit
sv: Temperaturenhet

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
sv: Standardflik

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
sv: Standard CPU-kärna

note: Setting: default cache test at startup
en: Default cache test
sv: Standardtest för cacheminnet

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
sv: Skriv ut CPUID-värden decimalt

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
sv: Standardgrafikkort

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
sv: Standardkärntyp

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default memory stick
sv: Standardminnessticka

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
sv: Uppstart
