cpu-x - en to ja translation catalogue (321 entries)

en: Calling bandwidth
ja: 帯域幅を呼び出し中

en: (unavailable)
ja: (利用不可)

en: Updating benchmark status
ja: ベンチマーク状態を更新中

en: Active
ja: 動作中

en: (%u hours left)
ja: （残り %u 時間）

en: (%u minutes left)
ja: （残り %u 分）

en: (%u seconds left)
ja: （残り %u 秒）

en: Inactive
ja: 休止中

en: in %u hours
ja: / %u 時間

en: in %u minutes
ja: / %u 分

en: in %u seconds
ja: / %u 秒

en: Starting benchmark with %u threads
ja: %u スレッドでベンチマークを開始します

en: an error occurred while starting benchmark
ja: ベンチマーク開始時にエラーが発生しました

en: Calculating CPU usage
ja: CPU 使用率の計算中

en: %s (subject) / %s (issuer)
ja: %s (件名) / %s (発行者)

en: Identifying running system
ja: 実行中のシステムの識別中

en: failed to identify running system
ja: 実行中のシステムの識別に失敗しました

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
ja: fallback モードで CPU 倍率を計算中

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
ja: fallback モードでマザーボード情報を取得中

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
ja: マザーボード情報の取得に失敗（fallback モード）

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
ja: fallback モードで CPU 温度の取得

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
ja: CPU 温度の取得に失敗（fallback モード）

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
ja: fallback モードで CPU 電圧の取得

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
ja: CPU 電圧の取得に失敗（fallback モード）

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
ja: fallback モードでCPU クロック周波数の取得

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
ja: CPU クロック周波数の取得に失敗（fallback モード）

en: Unknown
ja: 不明

en: Calling dmidecode
ja: dmidecode を呼び出し中

en: %s (configured)
ja: %s (設定値)

en: %s (max)
ja: %s (最大)

en: %s (min)
ja: %s (最小)

en: unknown
ja: 不明

en: Calling libcpuid for retrieving static data
ja: 静的データを取得するため libcpuid を呼び出し中

en: failed to call libcpuid (%s)
ja: libcpuid の取得に失敗（%s）

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
ja: 動的データを取得するため libcpuid を呼び出し中

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR static values
ja: CPUMSR静的値を取得するために libcpuid を呼び出しています

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR dynamic values
ja: CPU の MSR ダイナミックの値を取得するため libcpuid を呼び出し中

en: Finding CPU package in fallback mode
ja: fallback モードで CPU パッケージを識別中

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
ja: この CPU ソケットはデータベースに登録がありません ==> %s、コードネーム: %s

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
ja: '%s %s' の OpenCLドライバは CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s) に未対応です

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
ja: '%s %s' の OpenCLドライバは CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s) に未対応です

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
ja: '%s %s' の OpenCLドライバは CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s) に未対応です

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
ja: '%s %s´の OpenCL ドライバは、CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s)、CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) または CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s) に未対応です

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
ja: OPENCL は GPU ベンダー (0x%X) に未対応です

en: failed to get name for device %u (%s)
ja: デバイス %u の名前の取得に失敗しました（%s）

en: failed to get version for device %u (%s)
ja: デバイス %u (%s) のバージョンの取得に失敗しました

en: failed to get name for platform %u (%s)
ja: プラットフォーム %u の名前の取得に失敗しました（%s）

en: failed to get version for platform %u (%s)
ja: プラットフォーム %u のバージョンの取得に失敗しました（%s）

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ja: プラットフォーム '%s %s’ の OpenCL デバイス数の取得に失敗しました（%s）

en: 0 device
ja: 0 デバイス

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ja: プラットフォーム '%s %s' のすべての OpenCL デバイスの取得に失敗しました（%s）

en: Finding OpenCL API version
ja: VulkanOpenCL API バージョンの確認

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
ja: OpenCL に対応するプラットフォームはありません（%s）

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
ja: すべての OpenCL プラットフォームの取得に失敗しました（%s）

en: Unable to find OpenCL driver for vendor %s
ja: ベンダー %s の OpenCL ドライバーが見つかりません

en: failed to create EGL context
ja: EGLコンテキストの作成に失敗しました

en: failed to destroy EGL context (%s)
ja: EGL コンテキスト (%s) を破棄できませんでした

en: failed to call eglChooseConfig (%s)
ja: eglChooseConfig (%s) の呼び出しに失敗しました

en: failed to call eglInitialize (%s)
ja: eglInitialize (%s) の呼び出しに失敗しました

en: EGL has not OpenGL client API
ja: EGL に OpenGL クライアント API がありません

en: failed to call eglBindAPI (%s)
ja: eglBindAPI (%s) の呼び出しに失敗しました

en: failed to destroy EGL display (%s)
ja: EGL ディスプレイ (%s) を破棄できませんでした

en: failed to call getPlatformDisplay (%s)
ja: getPlatformDisplay (%s) の呼び出しに失敗しました

en: Finding OpenGL API version
ja: OpenGL の API バージョンを検索

en: %s is not supported
ja: %s はサポートされていません

en: failed to call queryDevices (%s)
ja: queryDevices (%s) の呼び出しに失敗しました

en: No available EGL devices
ja: 利用可能なEGLデバイスがありません

en: Unable to find OpenGL driver for vendor %s
ja: ベンダー %s の OpenGL ドライバが見つかりません

en: pci_access is not properly initialized: it is a common issue when %s was built with a lower libpci version.
    Check that libpci %s library is present on your system. Otherwise, please rebuild %s.
ja: pciアクセスが正常に初期化されませんでした: これはlibpicの%sのバージョンが低い時に起こる一般的な問題です。
    あなたのシステムにlibpci %s ライブラリが存在することを確かめてください。そうでなければ%sを再ビルドして下さい。

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
ja: パス %s にグラフィックカードに使用するカーネルドライバがありません

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
ja: 不明な GPU カーネル ドライバー: %s

en: failed to create pipe
ja: パイプの作成に失敗しました

en: failed to create process
ja: プロセスの作成に失敗しました

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
ja: 不明な GPU ベンダー : %s（0x %X）

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Finding devices
ja: デバイスを識別中

en: Skip devices search (PCI device does not exist)
ja: デバイス検索をスキップ (PCI デバイスが存在しません)

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
ja: デバイス判定の除外（ %s デバイス上の不正な権限）

en: failed to find chipset vendor and model
ja: チップセットのベンダーとモデルの判別に失敗しました

en: failed to find graphic card vendor and model
ja: グラフィック カードのベンダーとモデルの取得に失敗しました

en: Retrieving GPU clocks
ja: GPU クロックを取得中

en: None
ja: なし

en: DRM path for %s is unknown
ja: %s の DRM パスが不明です

en: Card number for %s is unknown
ja: %s のカード番号が不明です

en: PCIe %s (current) / %s (max)
ja: PCIe %s (現在) / %s (最大)

en: Driver for %s doesn't report frequencies
ja: %s のドライバーは周波数を報告しません

en: failed to retrieve all monitoring data for %s
ja: すべての OpenCL プラットフォームの取得に失敗しました（%s のすべての監視データの取得）

en: Calling libprocps
ja: libprocps の呼び出し中

en: unable to get system uptime
ja: システム稼働時間を取得できません

en: unable to create meminfo structure
ja: meminfo ストラクチャを作成できません

en: Calling libstatgrab
ja: libstatgrab を呼び出し中

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
ja: %i 日 %i 時間 %i 分 %i 秒

en: Finding Vulkan API version
ja: Vulkan API バージョンの検索

en: failed to call vkCreateInstance (%s)
ja: vkCreateInstance の呼び出しに失敗しました（%s）

en: failed to call vkEnumeratePhysicalDevices (%s)
ja: vkEnumeratePhysicalDevices の呼び出しに失敗しました（%s）

en: No available Vulkan devices
ja: 利用可能な Vulkan デバイスがありません

en: No available physical devices (%s)
ja: 利用可能な物理デバイスがありません（%s）

en: Failed to create Vulkan for device %u (%s)
ja: デバイス %u の Vulkan を作成できませんでした（%s）

en: %s is not supported for device %u, use only deviceID for matching
ja: %s はデバイス %u ではサポートされていません。マッチさせるにはデバイス ID のみを使用してください

en: Unable to find Vulkan driver for vendor %s
ja: ベンダー %s の Vulkan ドライバーが見つかりません

en: Starting daemon in background…
ja: バックグラウンドでデーモンを起動…

en: APPDIR environment variable is not set, cannot copy the daemon to the temporary directory
ja: APPDIR 環境変数が設定されていないため、デーモンを一時ディレクトリにコピーできません

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
ja: pkexec: 認証を取得できません（ダイアログが閉じられました）

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
ja: pkexec: 認証を取得できません（認証されていません）

en: pkexec: command not found
ja: pkexec: コマンドが見つかりません

en: pkexec: unexpected error code
ja: pkexec: 予期しないエラーコード

en: Connecting to daemon…
ja: デーモンに接続…

en: P-core
ja: Pコア

en: E-core
ja: Eコア

en: LP E-core
ja: LP Eコア

en: Core
ja: コア

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Caches
ja: キャッシュ

en: Count
ja: カウント

en: Clocks
ja: クロック

en: L%u Cache
ja: L%u キャッシュ

en: %s associative, %d-%s line size
ja: %s 連想, %d-%s 行サイズ

en: Test
ja: テスト

en: Motherboard
ja: マザーボード

en: Chipset
ja: チップセット

en: Memory
ja: メモリー

en: Stick %u
ja: スティック %u

en: Sticks
ja: スティック

en: System
ja: システム

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Card %u
ja: カード %u

en: Cards
ja: カード

en: Bench
ja: ベンチマーク

en: Not started
ja: 停止中

en: Prime numbers (slow)
ja: 素数（低速）

en: Prime numbers (fast)
ja: 素数（高速）

en: Parameters
ja: パラメータ

en: %u mins
ja: %u 分

en: About
ja: CPU-Xについて

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
ja: %s はCPUやマザーボードなどの情報を
    収集する無料のソフトウェアです。

en: About CPU-X
ja: CPU-X について

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Author: %s
ja: 作者: %s

en: Site: %s
ja: サイト: %s

en: License
ja: ライセンス

en: This software is distributed under the terms of %s
ja: このソフトウェアは%sのもとで配布されています

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
ja: このプログラムには一切保証がありません

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Code Name
ja: コードネーム

en: Package
ja: パッケージ

en: Technology
ja: テクノロジー

en: Voltage
ja: 電圧

en: Specification
ja: 仕様

en: Family
ja: ファミリー

en: Disp. Family
ja: 表示: ファミリー

en: Model
ja: モデル

en: Disp. Model
ja: 表示: モデル

en: Stepping
ja: ステッピング

en: Implementer
ja: 実装者

en: Variant
ja: バリアント

en: Part Number
ja: パーツ番号

en: Revision
ja: リビジョン

en: Temp.
ja: 温度

en: Instructions
ja: 命令

en: L1 Data
ja: L1 データ

en: L1 Inst.
ja: L1 命令

en: Level 2
ja: レベル2

en: Level 3
ja: レベル3

en: Cores
ja: コア

en: Threads
ja: スレッド

en: Core Speed
ja: コア速度

en: Multiplier
ja: 倍率

en: Bus Speed
ja: バス速度

en: Usage
ja: 使用率

en: Size
ja: サイズ

en: Speed
ja: 速度

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Brand
ja: ブランド

en: Version
ja: バージョン

en: Date
ja: 日付

en: ROM Size
ja: ROMサイズ

en: Type
ja: タイプ

en: Type Detail
ja: タイプ詳細

en: Device Locator
ja: デバイス位置

en: Bank Locator
ja: バンク位置

en: Rank
ja: ランク

en: Name
ja: 名前

en: Kernel
ja: カーネル

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Uptime
ja: 連続稼働時間

en: Used
ja: 使用済み

en: Buffers
ja: バッファ

en: Cached
ja: キャッシュ

en: Free
ja: フリー

en: Swap
ja: スワップ

en: Driver
ja: ドライバ

en: UMD Version
ja: UMDバージョン

en: Compute Unit
ja: 演算ユニット

en: Device ID
ja: デバイス ID

en: VBIOS Version
ja: VBIOS バージョン

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
ja: インターフェイス

en: Temperature
ja: 温度

en: Core Voltage
ja: コア電圧

en: Power Avg
ja: 平均電力

en: Core Clock
ja: コアクロック

en: Memory Clock
ja: メモリークロック

en: Memory Used
ja: メモリー使用量

en: OpenGL Version
ja: OpenGL バージョン

en: Vulkan Version
ja: Vulkan バージョン

en: OpenCL Version
ja: OpenCL バージョン

en: Score
ja: スコア

en: Run
ja: 実行

en: Duration
ja: デュレーション

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
ja: グラフィカルユーザインタフェース（GUI）を開始する（デフォルト）

en: Start text-based user interface (TUI)
ja: テキストユーザインタフェース（TUI）を開始する

en: Dump all data on standard output and exit
ja: すべてのデータを標準出力にダンプして終了する

en: Set temperature unit (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])
ja: 温度の単位を設定する (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
ja: 更新の間隔を設定します（秒）

en: Set default tab (integer)
ja: デフォルトのタブを設定します（整数）

en: Select core type to monitor (integer)
ja: モニターするコアタイプを選択します（整数）

en: Select CPU core to monitor (integer)
ja: モニターするCPUコアを選択します（整数）

en: Set custom bandwidth test for CPU caches speed (integer)
ja: CPUキャッシュ速度の帯域幅テストを設定します（整数）

en: Select default memory stick (integer)
ja: デフォルトのメモリースティックを選択（整数）

en: Select default graphic card (integer)
ja: デフォルトのグラフィックカードの選択（整数）

en: Start and connect to daemon
ja: 起動時にデーモンを開始する

en: Verbose output
ja: 詳細な出力を有効化します

en: Print help and exit
ja: ヘルプメッセージを表示して終了します

en: Print version and exit
ja: バージョンを表示して終了します

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
ja: CPUIDの値を10進数で表示します (デフォルトでは16進数です)

en: Disable colored output
ja: 色のついた出力を無効化します

en: Print information for debugging
ja: デバッグのための情報を表示します

en: Print required information to paste in an issue
ja: Issueに貼り付けるために必要な情報を表示します

en: Set key mapping for NCurses mode (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])
ja: NCursesモードのキーマッピングを設定します(a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])

en: Add default command line arguments
ja: デフォルトのコマンドライン引数を追加します

en: Enforce the bus clock
ja: バスクロックを適用する

en: Ignore CPU values reported by libcpuid (comma-separated values among 'temp', 'volt', 'freq' and 'mult')
ja: libcpuid が報告する CPU の値（'temp', 'volt', 'freq', 'mult' をカンマ区切りにした値）を無視する

en: Read CPUID raw data from a given file
ja: 生のCPUIDデータを与えられたファイルから読み込みます

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
ja: 使い方: %s 表示（オプション）

en: Available DISPLAY:
ja: 利用可能な表示方法:

en: Available OPTIONS:
ja: 利用可能なオプション:

en: Influenceable environment variables:
ja: 影響力のある環境変数:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
ja: これはフリーソフトウェアです: 自由に変更して再配布することができます。

en: See the %s license: <%s>
ja: %s ライセンスを見てください: <%s>

en: -- %-11s version: %s
ja: -- %-11s バージョン: %s

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and has crashed.
ja: 
    問題が発生しました！ %s (PID %i) がシグナル %d (%s) を受信してクラッシュしました。

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and is trying to recover.
ja: 
    問題が発生しました！ %s (PID %i) はシグナル %d (%s) を受信し、回復を試みています。

en: You can open a new issue here, by filling the template as requested:
ja: ここで新しい問題をテンプレートを使って報告することが出来ます。

en: an error occurred while setting locale
ja: ロケールの設定中にエラーが発生しました

en: Selected tab (%u) is not visible
ja: 選択したタブ (%u) は表示されません

en: Selected tab (%u) is not a valid number (%u is the maximum)
ja: 選択したタブ（%u）は有効な数値ではありません（%u は最大値です）

en: Selected CPU type (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this CPU)
ja: 選択した CPU タイプ（%u）は有効な数値ではありません（%u がこの CPU の最大値です）

en: Selected bandwidth test (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ja: 選択した帯域幅テスト（%u）は有効な数値ではありません（%u がこのシステムの最大値です）

en: Selected RAM stick (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ja: 選択した RAM スティック（%u）は有効な数値ではありません（%u がこのシステムの最大値です）

en: Selected graphic card (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ja: 選択したグラフィックカード（%u）は有効な番号ではありません（%u がこのシステムの最大値です）

en: Selected CPU core (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this type of core)
ja: 選択した CPU コア（%u）は有効な数値ではありません（%u がこのタイプのコアの最大値です）

en: failed to change CPU affinitiy to core %u
ja: CPU アフィニティをコア %u に変更できませんでした

en: Cannot find path for '%s' file
ja: '%s' ファイルのパスが見つかりません

en: No polkit authentication agent found
ja: Polkit 認証エージェントが見つかりません

en: Ask password to start daemon in background
ja: バックグラウンドでデーモンを起動するためにパスワードが必要

en: Settings
ja: 設定

en: BaseFamily
ja: ベース ファミリー

en: BaseModel
ja: ベース モデル

en: EFI Platform Key certificate information
ja: EFI Platform Key 証明書情報

en: Identify the physically-labeled socket or board position where the memory device is located
ja: メモリデバイスが配置されている、物理的にラベル付けされたソケットまたはボードの位置を特定する

en: Identify the physically labeled bank where the memory device is located
ja: メモリデバイスが配置されている、物理的にラベル付けされたバンクを特定する

en: User Mode Driver Version
ja: ユーザー モードのドライバーのバージョン

en: Vulkan Ray Tracing
ja: Vulkan レイトレーシング

en: Starting GTK GUI…
ja: GTK GUI の起動…

en: failed to import UI in GtkBuilder
ja: GtkBuilder での UI のインポートに失敗

en: Window is too small!
ja: ウィンドウが小さすぎます！

en: Press 'h' to see help.
ja: ヘルプの表示は「h」キーを押す。

en: Welcome in %s NCurses help!
ja: %sのNCursesヘルプへようこそ

en: This help describes how to use this Text-based User Interface.
ja: このヘルプでは、テキスト ベースのユーザー インターフェイスの使用方法について説明します。

en: Global keys:
ja: グローバル キー:

en: Press 'left' key or 'tab' key to switch in left tab.
ja: 「左」キーまたは「Tab」キーで左タブに切り替えます。

en: Press 'right' key or 'shift + tab' keys to switch in right tab.
ja: 「右」キーまたは「Shift + Tab」キーで右タブに切り替えます。

en: Press 'h' key to see this help.
ja: 「h」キーで、ヘルプの表示。

en: Press 'q' key to exit.
ja: 「q」キーで、で終了。

en: CPU tab:
ja: CPU タブ:

en: Press 'next page' key to decrease core type number to monitor.
ja: 「PageDown」キーで、モニターするコア タイプの数字を減らします。

en: Press 'previous page' key to increase core type number to monitor.
ja: 「PageUp」キーで、モニターするコア タイプの数字を増やします。

en: Press 'down' key to decrease CPU core number to monitor.
ja: 「下」キーで、モニターするCPUコアの数字を減らします。

en: Press 'up' key to increase CPU core number to monitor.
ja: 「上」キーで、モニターするCPUコアの数字を増やします。

en: Caches tab:
ja: キャッシュ タブ:

en: Press 'down' key to switch to previous test.
ja: 下矢印キーで、前のテストに切り替わります。

en: Press 'up' key to switch to next test.
ja: 「上」キーで、次のテストに切り替えます。

en: Bench tab:
ja: ベンチ タブ:

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
ja: 下矢印キーで、ベンチマーク期間 の減少。

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
ja: 上矢印キーで、ベンチマーク期間 の増加。

en: Press 'next page' key to decrement number of threads to use.
ja: 「次のページ」キーで、使用するスレッド数の減少。

en: Press 'previous page' key to increment number of threads to use.
ja: 「前のページ」キーで、使用するスレッド数の増加。

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
ja: 「s」キーで、素数ベンチマーク（遅く）の始動/停止。

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
ja: 「f」キーで、素数ベンチマーク（早く）の始動/停止。

en: Graphics tab:
ja: グラフィック タブ:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
ja: 下矢印キーで、前のグラフィックカードに切り替える。

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
ja: 上矢印キーで、次のグラフィックカードに切り替える。

en: Press any key to exit this help.
ja: ヘルプの終了は、任意のキーを押します。

en: Starting NCurses TUI…
ja: NCurses TUI を開始しています…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
ja: 致命的なエラー: terminfoデータベースが見つかりませんでした（TERMINFO環境変数を設定してください）

en: Failed to set up %s terminal (err=%i); falling back to %s
ja: ターミナル %s のセットアップに失敗しました（エラー%i）; %sにFalbackします

en: cannot find unit in '%s' string at position %i
ja: 「%s」の %i 番目の文字列にはユニットがない

en: an error occurred while opening file '%s'
ja: ファイル '%s' を開くときにエラーが発生しました

en: an error occurred while running command '%s'
ja: コマンド '%s' の実行中にエラーが発生しました

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
ja: set_cpu_affinity() はこのオペレーティング システムではサポートされていません

en: Start daemon
ja: デーモンの起動

en: Privileges are required to gather some information
ja: 一部の情報を収集するには権限が必要です

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Close
ja: 閉じる

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
ja: 更新間隔

note: Setting: GUI theme
en: Text theme
ja: テキストテーマ

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
ja: 自動

note: Setting: light GUI theme
en: Blue for light theme
ja: ライトテーマの青色

note: Setting: dark GUI theme
en: Yellow for dark theme
ja: ダークテーマの黄色

note: Setting: temperature unit
en: Temperature unit
ja: 温度の単位

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
ja: デフォルトのタブ

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
ja: デフォルトのCPUコア

note: Setting: default cache test at startup
en: Default cache test
ja: デフォルトのキャッシュテスト

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
ja: CPUIDの値を10進数で表示する

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
ja: デフォルトのグラフィックカード

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
ja: デフォルトのコアタイプ

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default memory stick
ja: デフォルトのメモリースティック

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
ja: 起動時

en: Gathers information on CPU, motherboard and more
ja: CPU、マザーボードなどの情報を収集する

en: CPU;system;core;speed;clock;rate;Intel;AMD;motherboard;
ja: CPU;システム;コア;速度;クロック;レート;Intel;AMD;マザーボード;
