CPU-X - en to el translation catalogue (211 entries)

en: Updating benchmark status
el: Ενημέρωση της κατάστασης αναφοράς

en: Active
el: Ενεργό

en: (%u hours left)
el: (%u ώρες απομένουν)

en: (%u minutes left)
el: (%u λεπτά απομένουν)

en: (%u seconds left)
el: (%u δευτερόλεπτα απομένουν)

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: in %u hours
el: σε %u ώρες

en: in %u minutes
el: σε %u λεπτά

en: in %u seconds
el: σε %u δευτερόλεπτα

en: Starting benchmark with %u threads
el: Εκκίνηση benchmark με %u threads

en: an error occurred while starting benchmark
el: προέκυψε σφάλμα κατά την εκκίνηση του benchmark

en: Calculating CPU usage
el: Υπολογισμός της χρήσης CPU

en: Identifying running system
el: Προσδιορισμός τρέχοντος συστήματος

en: failed to identify running system
el: αποτυχία προσδιορισμού τρέχοντος συστήματος

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
el: Υπολογισμός πολλαπλασιαστών CPU σε λειτουργία εφεδρείας

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
el: Ανάκτηση πληροφοριών μητρικής κάρτας σε κατάσταση εφεδρείας

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
el: αποτυχία ανάκτησης πληροφοριών μητρικής κάρτας (κατάσταση εφεδρείας)

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
el: Ανάκτηση θερμοκρασίας CPU σε κατάσταση εφεδρείας

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
el: αποτυχία ανάκτησης θερμοκρασίας CPU (κατάσταση εφεδρείας)

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
el: Ανάκτηση τάσης CPU σε κατάσταση εφεδρείας

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
el: αποτυχία ανάκτησης τάσης CPU (κατάσταση εφεδρείας)

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
el: Ανάκτηση συχνότητας CPU σε λειτουργία εφεδρείας

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
el: αποτυχία ανάκτησης συχνότητας CPU (λειτουργία εφεδρείας)

en: Calling dmidecode
el: Κλήση dmidecode

en: %s (configured)
el: %s (ρυθμισμένο)

en: unknown
el: άγνωστο

en: Calling libcpuid for retrieving static data
el: Κλήση libcpuid για ανάκτηση στατιστικών

en: failed to call libcpuid (%s)
el: Αποτυχία κλήσης libcpuid (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
el: Κλήση της libcpuid για ανάκτηση δυναμικών δεδομένων

en: Finding CPU package in fallback mode
el: Εύρεση πακέτου CPU σε λειτουργία εφεδρείας

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
el: Το CPU socket σας δεν υπάρχει στη βάση δεδομένων ==> %s, κωδική ονομασία: %s

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
el: Ο οδηγός OpenCL για το '%s %s' δεν υποστηρίζει CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
el: Ο οδηγός OpenCL για το '%s %s' δεν υποστηρίζει CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
el: Ο οδηγός OpenCL για το '%s %s' δεν υποστηρίζει CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
el: Ο οδηγός OpenCL για το '%s %s' δεν υποστηρίζει CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
el: Το OpenCL δεν υποστηρίζεται από τον προμηθευτή της GPU σας (0x%X)

en: failed to get name for device %u (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης ονόματος της συσκευής %u (%s)

en: failed to get version for device %u (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης έκδοσης της συσκευής %u (%s)

en: failed to get name for platform %u (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης ονόματος για την πλατφόρμα %u (%s)

en: failed to get version for platform %u (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης έκδοσης για την πλατφόρμα %u (%s)

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
el: Αποτυχία εύρεσης αριθμού συσκευών OpenCL για την πλατφόρμα '%s %s' (%s)

en: 0 device
el: Καμία συσκευή

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης όλων των συσκευών OpenCL για την πλατφόρμα '%s %s' (%s)

en: Finding OpenCL API version
el: Εύρεση έκδοσης API OpenCL

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
el: Δεν υπάρχει πλατφόρμα με υποστήριξη OpenCL (%s)

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
el: Αποτυχία απόκτησης όλων των πλατφορμών OpenCL (%s)

en: failed to destroy EGL context (%s)
el: απέτυχε να καταστρέψει το πλαίσιο EGL (%s)

en: failed to destroy EGL display (%s)
el: απέτυχε να καταστρέψει την οθόνη EGL (%s)

en: %s is not supported
el: Το %s δεν υποστηρίζεται

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
el: Δεν χρησιμοποιείται driver πυρήνα για την κάρτα γραφικών στον κατάλογο %s

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
el: Το πρόγραμμα οδήγησης πυρήνα της GPU είναι άγνωστο: %s

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
el: Ο προμηθευτής της GPU σας είναι άγνωστος: %s (0x%X)

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Finding devices
el: Εύρεση συσκευών

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
el: Παράλειψη αναζήτησης συσκευών (λάθος δικαιώματα στη συσκευή %s)

en: failed to find chipset vendor and model
el: Αποτυχία εύρεσης προμηθευτή και μοντέλου chipset

en: failed to find graphic card vendor and model
el: Αποτυχία εύρεσης προμηθευτή και μοντέλου κάρτας γραφικών

en: Retrieving GPU clocks
el: Ανάκτηση ρολογιών GPU

en: None
el: Κανένα

en: DRM path for %s is unknown
el: Ο κατάλογος DRM για το %s είναι άγνωστος

en: Card number for %s is unknown
el: Ο αριθμός κάρτας για το %s είναι άγνωστος

en: PCIe %s (current) / %s (max)
el: PCIe %s (τρέχον) / %s (μέγιστο)

en: Driver for %s doesn't report frequencies
el: Το πρόγραμμα οδήγησης για %s δεν αναφέρει συχνότητες

en: failed to retrieve all monitoring data for %s
el: αποτυχία ανάκτησης όλων των δεδομένων παρακολούθησης για το %s

en: Calling libprocps
el: Κλήση libprocps

en: unable to get system uptime
el: αδυναμία λήψης χρόνου λειτουργίας συστήματος

en: unable to create meminfo structure
el: αδυναμία δημιουργίας δομής meminfo

en: Calling libstatgrab
el: Κλήση libstatgrab

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
el: %i ημέρες, %i ώρες, %i λεπτά, %i δευτερόλεπτα

en: Finding Vulkan API version
el: Εύρεση έκδοσης API Vulkan

en: failed to call vkCreateInstance (%s)
el: Αποτυχία κλήσης vkCreateInstance (%s)

en: failed to call vkEnumeratePhysicalDevices (%s)
el: Αποτυχία κλήσης vkEnumeratePhysicalDevices (%s)

en: No available Vulkan devices
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συσκευές Vulkan

en: No available physical devices (%s)
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες φυσικές συσκευές (%s)

en: Failed to create Vulkan for device %u (%s)
el: Αποτυχία δημιουργίας Vulkan για την συσκευή %u (%s)

en: %s is not supported for device %u, use only deviceID for matching
el: Το %s δεν υποστηρίζεται για τη συσκευή %u, χρησιμοποιήστε μόνο το deviceID για την αντιστοίχιση

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
el: pkexec: δεν κατέστη δυνατή η λήψη εξουσιοδότησης (ο διάλογος απορρίφθηκε)

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
el: pkexec: δεν κατέστη δυνατή η λήψη εξουσιοδότησης (μη εξουσιοδοτημένος)

en: pkexec: command not found
el: pkexec: η εντολή δεν βρέθηκε

en: pkexec: unexpected error code
el: pkexec: απροσδόκητος κωδικός σφάλματος

en: Core
el: Πυρήνας

en: Processor
el: Επεξεργαστής

en: %d %s, %d-way
el: %d 2%s, 3%d-way

en: Count
el: Αριθμός

en: Test
el: Τεστ

en: Motherboard
el: Μητρική κάρτα

en: Memory
el: Μνήμη

en: System
el: Σύστημα

en: Operating System
el: Λειτουργικό σύστημα

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Card %u
el: Κάρτα%u

en: Cards
el: Κάρτες

en: Prime numbers (slow)
el: Πρώτοι αριθμοί (αργό)

en: Prime numbers (fast)
el: Πρώτοι αριθμοί (γρήγορο)

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: %u mins
el: %u λεπτά

en: About
el: Σχετικά

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
el: %s είναι ένα ελεύθερο λογισμικό που συλλέγει πληροφορίες
    σχετικά με τη CPU, τη μητρική κάρτα και άλλα.

en: About CPU-X
el: Σχετικά με το CPU-X

en: Version %s
el: Έκδοση%s

en: Author: %s
el: Συγγραφέας:%s

en: Site: %s
el: Ιστοσελίδα:%s

en: License
el: Άδεια

en: This software is distributed under the terms of %s
el: Αυτό το λογισμικό διανέμεται υπό τους όρους της %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
el: Αυτό το πρόγραμμα έρχεται με ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Code Name
el: Κωδική ονομασία

en: Package
el: Πακέτο

en: Technology
el: Τεχνολογία

en: Voltage
el: Τάση

en: Model
el: Μοντέλο

en: Implementer
el: Υλοποιητής

en: Variant
el: Παραλλαγή

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Instructions
el: Εντολές

en: Cores
el: Πυρήνες

en: Core Speed
el: Ταχύτητα πυρήνα

en: Multiplier
el: Πολλαπλασιαστής

en: Usage
el: Χρήση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Manufacturer
el: Κατασκευαστής

en: Version
el: Έκδοση

en: Date
el: Ημερομηνία

en: ROM Size
el: Μέγεθος ROM

en: Name
el: Όνομα

en: Kernel
el: Πυρήνας

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Used
el: Σε χρήση

en: Free
el: Ελεύθερο

en: Driver
el: Οδηγός

en: UMD Version
el: Έκδοση UMD

en: Device ID
el: ID Συσκευής

en: VBIOS Version
el: Έκδοση VBIOS

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
el: Διεπαφή

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

en: Core Voltage
el: Τάση πυρήνα

en: Memory Clock
el: Χρονισμός μνήμης

en: Memory Used
el: Χρησιμοποιούμενη μνήμη

en: OpenGL Version
el: Έκδοση OpenGL

en: Vulkan Version
el: Έκδοση Vulkan

en: OpenCL Version
el: Έκδοση OpenCL

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
el: Έναρξη γραφικής διεπαφής χρήστη (GUI) (προεπιλογή)

en: Set temperature unit (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])
el: Ορισμός μονάδας θερμοκρασίας (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
el: Ορισμός προσαρμοσμένου χρόνου μεταξύ δύο ανανεώσεων (σε δευτερόλεπτα)

en: Set default tab (integer)
el: Ορισμός προεπιλεγμένης καρτέλας (ακέραιος αριθμός)

en: Select CPU core to monitor (integer)
el: Επιλογή πυρήνα CPU για παρακολούθηση (ακέραιος αριθμός)

en: Select default memory stick (integer)
el: Επιλογή προεπιλεγμένου στικ μνήμης (ακέραιος αριθμός)

en: Select default graphic card (integer)
el: Επιλογή προεπιλεγμένης κάρτας γραφικών (ακέραιος αριθμός)

en: Print help and exit
el: Εκτύπωση βοήθειας και έξοδος

en: Print version and exit
el: Εκτύπωση έκδοσης και έξοδος

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
el: Εκτύπωση τιμών CPUID σε δεκαδική μορφή (η προεπιλογή είναι δεκαεξαδική)

en: Disable colored output
el: Απενεργοποίηση έγχρωμης εξόδου

en: Print information for debugging
el: Εκτύπωση πληροφοριών για εντοπισμό σφαλμάτων

en: Print required information to paste in an issue
el: Εκτύπωση των απαιτούμενων πληροφοριών για επικόλληση σε ένα θέμα

en: Available OPTIONS:
el: Διαθέσιμες ΕΠΙΛΟΓΕΣ:

en: Influenceable environment variables:
el: Επηρεαζόμενες μεταβλητές περιβάλλοντος:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
el: Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό: είστε ελεύθεροι να το αλλάξετε και να το αναδιανείμετε.

en: See the %s license: <%s>
el: Δείτε την άδεια %s: <%s>

en: -- %-11s version: %s
el: -- %-11s έκδοση: %s

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and has crashed.
el: 
    Ουπς, κάτι δεν πήγε καλά! Το %s (PID %i) έλαβε σήμα %d (%s) και κατέρρευσε.

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and is trying to recover.
el: 
    Ουπς, κάτι δεν πήγε καλά! Το %s (PID %i) έλαβε σήμα %d (%s) και προσπαθεί να ανακάμψει.

en: You can open a new issue here, by filling the template as requested:
el: Μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα εδώ, συμπληρώνοντας το υπόδειγμα όπως σας ζητείται:

en: an error occurred while setting locale
el: προέκυψε σφάλμα κατά τη ρύθμιση της τοπικής γλώσσας

en: Selected tab (%u) is not visible
el: Η επιλεγμένη καρτέλα (%u) δεν είναι ορατή

en: Selected tab (%u) is not a valid number (%u is the maximum)
el: Η επιλεγμένη καρτέλα (%u) δεν είναι έγκυρος αριθμός (το %u είναι το μέγιστο)

en: Selected CPU type (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this CPU)
el: Ο επιλεγμένος τύπος CPU (%u) δεν είναι έγκυρος αριθμός (το %u είναι το μέγιστο για αυτήν την CPU)

en: Selected graphic card (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
el: Η επιλεγμένη κάρτα γραφικών (%u) δεν είναι έγκυρος αριθμός (%u είναι το μέγιστο για αυτό το σύστημα)

en: Selected CPU core (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this type of core)
el: Ο επιλεγμένος πυρήνας CPU (%u) δεν είναι έγκυρος αριθμός (%u είναι το μέγιστο για αυτόν τον τύπο πυρήνα)

en: Cannot find path for '%s' file
el: Δεν μπορεί να βρεθεί κατάλογος για το αρχείο '%s'

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Identify the physically-labeled socket or board position where the memory device is located
el: Προσδιορίστε τη φυσική θέση της υποδοχής ή της πλακέτας όπου βρίσκεται η συσκευή μνήμης

en: Window is too small!
el: Το παράθυρο είναι πολύ μικρό!

en: Press 'h' to see help.
el: Πατήστε 'h' για να δείτε τη βοήθεια.

en: Welcome in %s NCurses help!
el: Καλώς ήρθατε στη βοήθεια του %s NCurses!

en: Press 'h' key to see this help.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'h' για να δείτε αυτή τη βοήθεια.

en: Press 'q' key to exit.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'q' για έξοδο.

en: CPU tab:
el: Καρτέλα CPU:

en: Press 'down' key to decrease CPU core number to monitor.
el: Πατήστε το πλήκτρο "down" για να μειώσετε τον αριθμό πυρήνων της CPU προς παρακολούθηση.

en: Press 'up' key to increase CPU core number to monitor.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'up' για να αυξήσετε τον αριθμό πυρήνων της CPU προς παρακολούθηση.

en: Press 'down' key to switch to previous test.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'down' για να μεταβείτε στην προηγούμενη δοκιμή.

en: Press 'up' key to switch to next test.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'up' για να μεταβείτε στην επόμενη δοκιμή.

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'down' για να μειώσετε τη διάρκεια του benchmark.

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'up' για να αυξήσετε τη διάρκεια του benchmark.

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
el: Πατήστε το πλήκτρο 's' για να ξεκινήσετε/διακόψετε το benchmark πρώτων αριθμών (αργό).

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'f' για να ξεκινήσετε/διακόψετε το benchmark πρώτων αριθμών (γρήγορo).

en: Graphics tab:
el: Καρτέλα γραφικών:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'down' για να μεταβείτε στην προηγούμενη κάρτα γραφικών.

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
el: Πατήστε το πλήκτρο 'up' για να μεταβείτε στην επόμενη κάρτα γραφικών.

en: Press any key to exit this help.
el: Πατήστε οποιοδήποτε πλήκτρο για να βγείτε από τη βοήθεια.

en: Starting NCurses TUI…
el: Εκκίνηση NCurses TUI…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
el: FATAL ERROR: η βάση δεδομένων terminfo δεν βρέθηκε (προσπαθήστε να ορίσετε τη μεταβλητή περιβάλλοντος TERMINFO)

en: an error occurred while opening file '%s'
el: προέκυψε σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου '%s'

en: an error occurred while running command '%s'
el: προέκυψε σφάλμα κατά την εκτέλεση της εντολής '%s'

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
el: Το set_cpu_affinity() δεν υποστηρίζεται σε αυτό το λειτουργικό σύστημα

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
el: Χρόνος ανανέωσης

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
el: Αυτόματο

note: Setting: light GUI theme
en: Blue for light theme
el: Μπλε για φωτεινό θέμα

note: Setting: dark GUI theme
en: Yellow for dark theme
el: Κίτρινο για σκοτεινό θέμα

note: Setting: temperature unit
en: Temperature unit
el: Μονάδα μέτρησης θερμοκρασίας

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
el: Προεπιλεγμένη καρτέλα

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
el: Προεπιλεγμένος πυρήνας CPU

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
el: Εκτύπωση τιμών CPUID σε δεκαδική μορφή

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
el: Προεπιλεγμένη κάρτα γραφικών

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
el: Προεπιλεγμένος τύπος πυρήνα

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default memory stick
el: Προεπιλεγμένο memory stick

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
el: Εκκίνηση

en: Gathers information on CPU, motherboard and more
el: Συγκεντρώνει πληροφορίες σχετικά με τη CPU, τη μητρική πλακέτα και άλλα
