cpu-x - en to ro translation catalogue (364 entries)

en: Calling bandwidth
ro: Se apelează bandwidth

en: Sequential %i-bit reads
ro: Citiri secvențiale de %i biți

en: Sequential 128-bit reads
ro: Citiri secvențiale de 128 biți

en: Sequential 256-bit reads
ro: Citiri secvențiale de 256 biți

en: Sequential 512-bit reads
ro: Citiri secvențiale de 512 biți

en: Sequential %i-bit nontemporal reads
ro: Citiri secvențiale de %i biți ne-temporale

en: Sequential 128-bit nontemporal reads
ro: Citiri secvențiale de 128 biți ne-temporale

en: Sequential 256-bit nontemporal reads
ro: Citiri secvențiale de 256 biți ne-temporale

en: Sequential 512-bit nontemporal reads
ro: Citiri secvențiale de 512 biți ne-temporale

en: Sequential %i-bit writes
ro: Scrieri secvențiale de %i biți

en: Sequential 128-bit writes
ro: Scrieri secvențiale de 128 biți

en: Sequential 256-bit writes
ro: Scrieri secvențiale de 256 biți

en: Sequential 512-bit writes
ro: Scrieri secvențiale de 512 biți

en: Sequential %i-bit nontemporal writes
ro: Scrieri secvențiale de %i biți ne-temporale

en: Sequential 128-bit nontemporal writes
ro: Scrieri secvențiale de 128 biți ne-temporale

en: Sequential 256-bit nontemporal writes
ro: Scrieri secvențiale de 256 biți ne-temporale

en: Sequential 512-bit nontemporal writes
ro: Scrieri secvențiale de 512 biți ne-temporale

en: Random %i-bit reads
ro: Citiri aleatorii de %i biți

en: Random 128-bit reads
ro: Citiri aleatorii de 128 biți

en: Random 256-bit reads
ro: Citiri aleatorii de 256 biți

en: Random 128-bit nontemporal reads
ro: Citiri aleatorii de 128 biți, ne-temporale

en: Random 256-bit nontemporal reads
ro: Citiri aleatorii de 256 biți, ne-temporale

en: Random %i-bit writes
ro: Scrieri aleatorii de %i biți

en: Random 128-bit writes
ro: Scrieri aleatorii de 128 biți

en: Random 256-bit writes
ro: Scrieri aleatorii de 256 biți

en: Random 128-bit nontemporal writes
ro: Scrieri aleatorii de 128 biți, ne-temporale

en: Random 256-bit nontemporal writes
ro: Scrieri aleatorii de 256 biți, ne-temporale

en: Sequential %i-bit copy
ro: Copiere secvențială de %i biți

en: Sequential 128-bit copy
ro: Copiere secvențială de 128 biți

en: Sequential 256-bit copy
ro: Copiere secvențială de 256 biți

en: Sequential 512-bit copy
ro: Copiere secvențială de 512 biți

en: (unavailable)
ro: (indisponibil)

en: Updating benchmark status
ro: Se actualizează starea testului de evaluare a performanței

en: Active
ro: Activ

en: (%u hours left)
ro: (%u ore rămase)

en: (%u minutes left)
ro: (%u minute rămase)

en: (%u seconds left)
ro: (%u secunde rămase)

en: Inactive
ro: Inactiv

en: in %u hours
ro: în %u ore

en: in %u minutes
ro: în %u minute

en: in %u seconds
ro: în %u secunde

en: Starting benchmark with %u threads
ro: Se pornește testul de evaluare a performanței cu %u fire de execuție

en: an error occurred while starting benchmark
ro: a apărut o eroare la pornirea testului de evaluare a performanței

en: Calculating CPU usage
ro: Se calculează utilizarea procesorului

en: %s (subject) / %s (issuer)
ro: %s (subiect) / %s (emitent)

en: Identifying running system
ro: Se identifică sistemul actual

en: failed to identify running system
ro: identificarea sistemului actual a eșuat

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
ro: Se calculează multiplicatorii procesorului în modul de rezervă

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
ro: Se obțin informațiile plăcii de bază în modul de rezervă

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
ro: obținerea informațiilor plăcii de bază (în modul de rezervă) a eșuat

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
ro: Se obține temperatura procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
ro: obținerea temperaturii procesorului (în modul de rezervă) a eșuat

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
ro: Se obține voltajul procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
ro: obținerea voltajului procesorului (în modul de rezervă) a eșuat

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
ro: Se obține frecvența procesorului în modul de rezervă

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
ro: obținerea frecvenței procesorului (în modul de rezervă) a eșuat

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Calling dmidecode
ro: Se apelează dmidecode

en: %s (configured)
ro: %s (configurat)

en: unknown
ro: necunoscută

en: Calling libcpuid for retrieving static data
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea datelor statice

en: failed to call libcpuid (%s)
ro: apelul la libcpuid a eșuat (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea datelor dinamice

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR static values
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea valorilor statice registrului specific modelului procesorului

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR dynamic values
ro: Se apelează libcpuid pentru obținerea valorilor dinamice registrului specific modelului procesorului

en: Finding CPU package in fallback mode
ro: Se găsește pachetul procesorului în modul de rezervă

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
ro: Soclul procesorului dumneavoastră nu este în baza de date ==> %s, nume în cod: %s

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
ro: Controlorul OpenCL pentru „%s %s” nu acceptă CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
ro: Controlorul OpenCL pentru „%s %s” nu acceptă CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
ro: Controlorul OpenCL pentru „%s %s” nu acceptă CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
ro: Controlorul OpenCL pentru „%s %s” nu acceptă CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) sau CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
ro: Fabricantul plăcii dumneavoastră video, nu oferă suport pentru OpenCL (0x%X)

en: failed to get name for device %u (%s)
ro: obținerea numelui pentru dispozitivul %u (%s) a eșuat

en: failed to get version for device %u (%s)
ro: obținerea versiunii dispozitivului %u (%s) a eșuat

en: failed to get name for platform %u (%s)
ro: obținerea numelui platformei %u (%s) a eșuat

en: failed to get version for platform %u (%s)
ro: obținerea versiunii platformei %u (%s) a eșuat

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ro: nu s-a reușit să se găsească numărul de dispozitive OpenCL pentru platforma „%s %s” (%s)

en: 0 device
ro: 0 dispozitive

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
ro: nu s-a reușit să se obțină toate dispozitivele OpenCL pentru platforma „%s %s” (%s)

en: Finding OpenCL API version
ro: Se detectează versiunea API OpenCL

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
ro: Nu există nicio platformă care să ofere suport pentru OpenCL (%s)

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
ro: nu s-a reușit să se obțină toate platformele OpenCL (%s)

en: Unable to find OpenCL driver for vendor %s
ro: Nu se poate găsi controlorul OpenCL pentru fabricantul %s

en: failed to create EGL context
ro: crearea contextului EGL a eșuat

en: failed to destroy EGL context (%s)
ro: distrugerea contextului EGL (%s) a eșuat

en: failed to call eglChooseConfig (%s)
ro: apelul la eglChooseConfig (%s) a eșuat

en: failed to call eglInitialize (%s)
ro: apelul la eglInitialize (%s) a eșuat

en: EGL has not OpenGL client API
ro: EGL nu dispune de API client OpenGL

en: failed to call eglBindAPI (%s)
ro: apelul la eglBindAPI (%s) a eșuat

en: failed to destroy EGL display (%s)
ro: distrugerea afișării EGL (%s) a eșuat

en: failed to call getPlatformDisplay (%s)
ro: apelul la getPlatformDisplay (%s) a eșuat

en: Finding OpenGL API version
ro: Se detectează versiunea API OpenGL

en: %s is not supported
ro: %s nu este acceptat

en: failed to call queryDevices (%s)
ro: apelul la queryDevices (%s) a eșuat

en: No available EGL devices
ro: Nu există dispozitive EGL disponibile

en: Unable to find OpenGL driver for vendor %s
ro: Nu se poate găsi controlorul OpenGL pentru fabricantul %s

en: pci_access is not properly initialized: it is a common issue when %s was built with a lower libpci version.
    Check that libpci %s library is present on your system. Otherwise, please rebuild %s.
ro: pci_access nu este inițializat corect: este o problemă comună atunci când %s a fost construit cu o versiune mai mică a librăriei libpci.
    Verificați dacă biblioteca libpci %s este prezentă în sistemul dumneavoastră. În caz contrar, vă rugăm să reconstruiți %s.

en: Bus path is invalid: %s
ro: Ruta magistralei de autobuz nu este validă: %s

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
ro: Nu este utilizat niciun controlor de nucleu pentru placa grafică din ruta %s

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
ro: Controlorul de nucleu pentru placa dumneavoastră video este necunoscut: %s

en: failed to create pipe
ro: crearea conductei a eșuat

en: failed to create process
ro: crearea procesului a eșuat

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
ro: Fabricantul plăcii dumneavoastră video este necunoscut: %s (0x%X)

en: Enabled
ro: Activat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Finding devices
ro: Se detectează dispozitivele

en: Skip devices search (PCI device does not exist)
ro: Omite căutarea dispozitivelor (dispozitivul PCI nu există)

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
ro: Omite căutarea dispozitivelor (permisiuni greșite pe dispozitivul %s)

en: failed to find chipset vendor and model
ro: detectarea fabricantului și modelul chipset-ului a eșuat

en: failed to find graphic card vendor and model
ro: detectarea fabricantului și modelul plăcii video a eșuat

en: Retrieving GPU clocks
ro: Se obțin frecvențele GPU-ului

en: None
ro: Niciunul

en: DRM path for %s is unknown
ro: Ruta DRM pentru %s nu este cunoscută

en: Card number for %s is unknown
ro: Numărul plăcii de credit pentru %s nu este cunoscut

en: PCIe %s (current) / %s (max)
ro: PCIe %s (curent) / %s (max)

en: Driver for %s doesn't report frequencies
ro: Controlorul pentru placa video %s nu raportează frecvențele

en: failed to retrieve all monitoring data for %s
ro: nu s-a reușit să se obțină toate datele de monitorizare pentru %s

en: Calling libprocps
ro: Se apelează libprocps

en: unable to get system uptime
ro: nu se poate obține timpul de funcționare al sistemului

en: unable to create meminfo structure
ro: nu se poate crea structura informațiilor despre memorie

en: Calling libstatgrab
ro: Se apelează libstatgrab

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
ro: %i zile, %i ore, %i minute, %i secunde

en: Finding Vulkan API version
ro: Se detectează versiunea API Vulkan

en: failed to call vkCreateInstance (%s)
ro: apelul la vkCreateInstance (%s) a eșuat

en: failed to call vkEnumeratePhysicalDevices (%s)
ro: apelul la vkEnumeratePhysicalDevices a eșuat (%s)

en: No available Vulkan devices
ro: Nu există dispozitive Vulkan disponibile

en: No available physical devices (%s)
ro: Nu există dispozitive fizice disponibile (%s)

en: Failed to create Vulkan for device %u (%s)
ro: A eșuat crearea Vulkan pentru dispozitivul %u (%s)

en: %s is not supported for device %u, use only deviceID for matching
ro: %s nu este acceptat pentru dispozitivul %u, utilizați doar ID-ul dispozitivului (deviceID) pentru potrivire

en: Unable to find Vulkan driver for vendor %s
ro: Nu se poate găsi controlorul Vulkan pentru fabricantul %s

en: Starting daemon in background…
ro: Se pornește demonul în fundal…

en: APPDIR environment variable is not set, cannot copy the daemon to the temporary directory
ro: Variabila de mediu APPDIR nu este definită, nu se poate copia demonul în directorul temporar

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
ro: pkexec: autorizarea nu a putut fi obținută (dialog respins)

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
ro: pkexec: autorizarea nu a putut fi obținută (neautorizat)

en: pkexec: command not found
ro: pkexec: comanda nu a putut fi găsită

en: pkexec: unexpected error code
ro: pkexec: cod de eroare neașteptat

en: Connecting to daemon…
ro: Se efectuează conectarea la demon…

en: Core
ro: Nucleu

en: Processor
ro: Procesor

en: Caches
ro: Memorii tampon

en: %2d x %4d %s, %2d-way
ro: %2d x %4d %s, %2d-căi

en: %d %s, %d-way
ro: %d %s, %d-căi

en: Count
ro: Număr

en: Clocks
ro: Frecvențe

en: L%u Cache
ro: Memoria tampon de N%u

en: %s associative, %d-%s line size
ro: în %s asociativă, dimensiune linie de %d-%s

en: Test
ro: Testare

en: Motherboard
ro: Placa bază

en: Memory
ro: Memoria

en: System
ro: Sistem

en: Operating System
ro: Sistemul de operare

en: Graphics
ro: Grafică

en: Card %u
ro: Placa %u

en: Cards
ro: Plăcile video

en: Bench
ro: Testarea performanței

en: Not started
ro: Neînceput

en: Prime numbers (slow)
ro: Numere prime (încet)

en: Prime numbers (fast)
ro: Numere prime (repede)

en: Parameters
ro: Parametrii

en: %u mins
ro: %u minute

en: About
ro: Despre

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
ro: %s este un program liber care adună informațiile
     despre procesor, placa bază și multe altele.

en: About CPU-X
ro: Despre CPU-X

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Author: %s
ro: Autor: %s

en: Site: %s
ro: Situl web: %s

en: License
ro: Licența

en: This software is distributed under the terms of %s
ro: Acest program este distribuit sub termenii licenței %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
ro: Acest program vine cu ABSOLUT NICIO GARANȚIE

en: Vendor
ro: Fabricant

en: Code Name
ro: Numele în cod

en: Package
ro: Pachetul

en: Technology
ro: Tehnologia

en: Voltage
ro: Voltajul

en: Specification
ro: Specificația

en: Family
ro: Familia

en: Disp. Family
ro: Afișarea familiei

en: Model
ro: Modelul

en: Disp. Model
ro: Afișarea modelului

en: Stepping
ro: Revizia

en: Implementer
ro: Realizator-implementare

en: Variant
ro: Variantă

en: Part Number
ro: Numărul de referință

en: Revision
ro: Revizia

en: Instructions
ro: Instrucțiunile

en: L1 Data
ro: Date N1

en: L1 Inst.
ro: Instrucț. N1

en: Level 2
ro: Nivel 2

en: Level 3
ro: Nivel 3

en: Cores
ro: Nuclee

en: Threads
ro: Fire exec

en: Core Speed
ro: Viteza nucleului

en: Multiplier
ro: Multiplicatorul

en: Bus Speed
ro: Viteza magistralei

en: Usage
ro: Utilizare

en: Size
ro: Dimensiunea

en: Speed
ro: Viteza

en: Manufacturer
ro: Producătorul

en: Brand
ro: Marca

en: Version
ro: Versiunea

en: Date
ro: Data

en: ROM Size
ro: Dimensiunea ROM

en: Type
ro: Tip

en: Type Detail
ro: Detalii tip

en: Device Locator
ro: Localizator de dispozitive

en: Bank Locator
ro: Localizator de bancuri

en: Rank
ro: Rang

en: Name
ro: Nume

en: Kernel
ro: Nucleul

en: Hostname
ro: Nume-gazdă

en: Uptime
ro: Durata de funcționare

en: Used
ro: Utilizat

en: Buffers
ro: Mem. tampon

en: Cached
ro: În cache

en: Free
ro: Liberă

en: Swap
ro: Spațiu de interschimb

en: Driver
ro: Controlor

en: UMD Version
ro: Versiunea UMD

en: Compute Unit
ro: Unitate de calcul

en: Device ID
ro: Identificator dispozitiv

en: VBIOS Version
ro: Versiunea VBIOS

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
ro: Interfața

en: Temperature
ro: Temperatura

en: Core Voltage
ro: Voltajul nucleului

en: Power Avg
ro: Media energiei electrice

en: Core Clock
ro: Frecvența nucleului

en: Memory Clock
ro: Frecvențaa memoriei

en: Memory Used
ro: Memorie utilizată

en: Resizable BAR
ro: BAR redimensionabil

en: OpenGL Version
ro: Versiunea OpenGL

en: Vulkan Version
ro: Versiunea Vulkan

en: OpenCL Version
ro: Versiunea OpenCL

en: Score
ro: Punctaj

en: Run
ro: Rulare

en: Duration
ro: Durată

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
ro: Pornește interfața grafică cu utilizatorul (IGU) (implicit)

en: Start text-based user interface (TUI)
ro: Pornește interfața cu utilizatorul în modul text (ITU)

en: Dump all data on standard output and exit
ro: Descarcă toate datele la ieșirea standard și închide programul

en: Run embedded command dmidecode and exit (use '--dmidecode --help' to print arguments accepted by dmidecode)
ro: Rulează comanda internă „dmidecode” și iese (folosiți «--dmidecode --help» pentru a afișa argumentele acceptate de dmidecode)

en: Run embedded command bandwidth and exit (use '--bandwidth --help' to print arguments accepted by bandwidth)
ro: Rulează comanda internă „bandwidth” și iese (folosiți «--bandwidth --help» pentru a afișa argumentele acceptate de bandwidth)

en: Set temperature unit (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])
ro: Stabilește unitatea de temperatură (c[elsius]|f[ahrenheit]|k[elvin]|r[ankine])

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
ro: Stabilește o durată personalizată între două reîmprospătări (în secunde)

en: Set default tab (integer)
ro: Stabilește fila implicită (număr întreg)

en: Select core type to monitor (integer)
ro: Selectează tipul de nucleu care urmează să fie monitorizat (număr întreg)

en: Select CPU core to monitor (integer)
ro: Selectează nucleul CPU-ului de monitorizat (număr întreg)

en: Set custom bandwidth test for CPU caches speed (integer)
ro: Definește testul de lățime de bandă personalizat pentru viteza memoriilor cache ale CPU-ului (număr întreg)

en: Select default memory stick (integer)
ro: Selectează stick-ul de memorie implicit (număr întreg)

en: Select default graphic card (integer)
ro: Selectează placa video implicită (număr întreg)

en: Start and connect to daemon
ro: Pornește și efectuează conectarea la demon

en: Verbose output
ro: Ieșire detaliată

en: Print help and exit
ro: Afișează ajutorul și închide programul

en: Print version and exit
ro: Afișează versiunea și închide programul

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
ro: Afișează identificatorul CPU-ului în zecimal (implicit este în hexazecimal)

en: Disable colored output
ro: Dezactivează ieșirea colorată

en: Print information for debugging
ro: Afișează informațiile de depanare

en: Print required information to paste in an issue
ro: Afișează informațiile necesare de lipit într-un raport de eroare

en: Set key mapping for NCurses mode (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])
ro: Stabilește asocierea tastelor pentru modul NCurses (a[pentru tastele săgeți]|e[pentru Emacs]|i[pentru modul de text inversat]|v[pentru Vim])

en: Add default command line arguments
ro: Adaugă argumente implicite pentru linia de comandă

en: Enforce the bus clock
ro: Impune frecvența de lucru a magistralei

en: Ignore CPU values reported by libcpuid (comma-separated values among 'temp', 'volt', 'freq' and 'mult')
ro: Ignoră valorile CPU raportate de libcpuid (valori separate prin virgulă între „temp”, „volt”, „freq” și „mult”)

en: Read CPUID raw data from a given file
ro: Citește datele brute CPUID dintr-un fișier dat

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
ro: Utilizare: %s AFIȘARE [OPȚIUNI]

en: Available DISPLAY:
ro: AFIȘARE disponibilă:

en: Available OPTIONS:
ro: OPȚIUNI disponibile:

en: Influenceable environment variables:
ro: Variabile de mediu influențabile:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
ro: Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și redistribui.

en: See the %s license: <%s>
ro: Vedeți licența %s: <%s>

en: -- %-11s version: %s
ro: -- %-11s versiunea: %s

en: Writing log to '%s' file...
ro: Se scrie jurnalul în fișierul „%s”...

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and has crashed.
ro: 
    Opa, ceva a fost greșit! %s (PID %i) a primit semnalul %d (%s) și s-a prăbușit.

en: 
    Oops, something was wrong! %s (PID %i) has received signal %d (%s) and is trying to recover.
ro: 
    Opa, ceva a fost greșit! %s (PID %i) a primit semnalul %d (%s) și încearcă să se recupereze.

en: You can open a new issue here, by filling the template as requested:
ro: Puteți deschide un nou raport de eroare aici, completând modelul solicitat:

en: an error occurred while setting locale
ro: o eroare a apărut în timp ce se stabilea configurația regională utilizată în acest sistem

en: Selected tab (%u) is not visible
ro: Fila selectată (%u) nu este vizibilă

en: Selected tab (%u) is not a valid number (%u is the maximum)
ro: Fila selectată (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă)

en: Selected CPU type (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this CPU)
ro: Tipul de CPU selectat (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă pentru acest CPU)

en: Selected bandwidth test (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ro: Testul bandwidth selectat (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă pentru acest sistem)

en: Selected RAM stick (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ro: Stick-ul de memorie RAM selectat (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă pentru acest sistem)

en: Selected graphic card (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this system)
ro: Placa grafică selectată (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă pentru acest sistem)

en: Selected CPU core (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this type of core)
ro: Nucleul CPU selectat (%u) nu este un număr valid (%u este valoarea maximă pentru acest tip de nucleu)

en: failed to change CPU affinitiy to core %u
ro: schimbarea afinității CPU pentru nucleul %u a eșuat

en: Cannot find path for '%s' file
ro: Nu se poate găsi ruta pentru fișierul „%s”

en: No polkit authentication agent found
ro: Nu a fost găsit niciun agent de autentificare polkit

en: Ask password to start daemon in background
ro: Cere parola la pornirea demonului în fundal

en: Settings
ro: Configurări

en: BaseFamily
ro: Familia de bază

en: CPU display ("true") family (computed as BaseFamily+ExtendedFamily)
ro: Afișează familia („adevărată”) a CPU-ului (calculată ca Familia de bază+Familia extinsă)

en: BaseModel
ro: Modelul de bază

en: CPU display ("true") model (computed as (ExtendedModel<<4)+BaseModel)
ro: Afișează modelul („adevărat”) al CPU-ului (compus ca (Modelul extins<<4)+Modelul de bază)

en: EFI Platform Key certificate information
ro: Informații despre certificatul cheii platformei EFI

en: Identify the physically-labeled socket or board position where the memory device is located
ro: Identifică soclul etichetat fizic sau poziția plăcii în care se află dispozitivul de memorie

en: Identify the physically labeled bank where the memory device is located
ro: Identifică bancul etichetat fizic în care este localizat dispozitivul de memorie

en: User Mode Driver Version
ro: Versiune controlor mod utilizator (UMD)

en: Vulkan Ray Tracing
ro: Trasarea razelor Vulkan (Vulkan Ray Tracing)

en: Starting GTK GUI…
ro: Se pornește interfața grafică GTK…

en: failed to import UI in GtkBuilder
ro: importarea interfeței grafice în GtkBuilder a eșuat

en: Window is too small!
ro: Fereastra este prea mică!

en: Press 'h' to see help.
ro: Apăsați tasta «h» pentru a vedea ajutorul.

en: Welcome in %s NCurses help!
ro: Bun venit în ajutorul din modul NCurses pentru %s!

en: This help describes how to use this Text-based User Interface.
ro: Acest ajutor descrie cum să folosiți această interfață cu utilizatorul bazată pe text.

en: Global keys:
ro: Taste globale:

en: Press 'left' key or 'tab' key to switch in left tab.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-stânga» sau tasta «Tabulator» pentru a trece la fila din stânga.

en: Press 'right' key or 'shift + tab' keys to switch in right tab.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-dreapta» sau «Shift+Tab» pentru a trece la fila din dreapta.

en: Press 'h' key to see this help.
ro: Apăsați tasta «h» pentru a vedea acest ajutor.

en: Press 'q' key to exit.
ro: Apăsați tasta «q» pentru a închide programul.

en: CPU tab:
ro: Fila CPU-ului:

en: Press 'next page' key to decrease core type number to monitor.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-jos» pentru a scade numărul tipului de nuclee de monitorizat.

en: Press 'previous page' key to increase core type number to monitor.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-sus» pentru a crește numărul tipului de nuclee de monitorizat.

en: Press 'down' key to decrease CPU core number to monitor.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-jos» pentru a scade numărul nucleelor de monitorizat.

en: Press 'up' key to increase CPU core number to monitor.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-sus» pentru a crește numărul nucleelor de monitorizat.

en: Caches tab:
ro: Fila memoriilor cache:

en: Press 'down' key to switch to previous test.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-jos» pentru a trece la testul anterior.

en: Press 'up' key to switch to next test.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-sus» pentru a trece la testul următor.

en: Bench tab:
ro: Fila testului de evaluare a performanței:

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-jos» pentru a scade durata testului de evaluare a performanței.

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-sus» pentru a crește durata testului de evaluare a performanței.

en: Press 'next page' key to decrement number of threads to use.
ro: Apăsați tasta «Pagina următoare» pentru a crește numărul de fire de execuție folosite.

en: Press 'previous page' key to increment number of threads to use.
ro: Apăsați tasta «Pagina anterioară» pentru a crește numărul de fire de execuție folosite.

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
ro: Apăsați tasta «s» pentru a porni/opri testul de evaluare a performanței cu numere prime (lent).

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
ro: Apăsați tasta «f» pentru a porni/opri testul de evaluare a performanței cu numere prime (rapid).

en: Graphics tab:
ro: Fila grafică:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-jos» pentru a trece la placa video anterioară.

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
ro: Apăsați tasta «Săgeată-sus» pentru a trece la placa video următoare.

en: Press any key to exit this help.
ro: Apăsați orice tasă pentru a ieși din acest ajutor.

en: Starting NCurses TUI…
ro: Se pornește interfața în modul text NCurses…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
ro: EROARE FATALĂ: baza de date terminfo nu a putut fi găsită (încercați să definiți variabila de mediu TERMINFO)

en: Failed to set up %s terminal (err=%i); falling back to %s
ro: Configurarea terminalului %s a eșuat (err=%i); se revine la %s

en: cannot find unit in '%s' string at position %i
ro: nu se poate găsi unitatea în șirul „%s” la poziția %i

en: an error occurred while opening file '%s'
ro: a apărut o eroare în timp ce se deschidea fișierul „%s”

en: an error occurred while running command '%s'
ro: a apărut o eroare în timp ce se rula comanda „%s

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
ro: set_cpu_affinity() nu este acceptată pe acest sistem de operare

en: bytes
ro: octeți

note: TRANSLATORS: initials for kilobyte (10³): please put initials (keep it short)
en: kB
ro: Ko

note: TRANSLATORS: initials for megabyte (10⁶): please put initials (keep it short)
en: MB
ro: Mo

note: TRANSLATORS: initials for gigabyte (10⁹): please put initials (keep it short)
en: GB
ro: Go

note: TRANSLATORS: initials for terabyte (10¹²): please put initials (keep it short)
en: TB
ro: To

note: TRANSLATORS: initials for petabyte (10¹⁵): please put initials (keep it short)
en: PB
ro: Po

note: TRANSLATORS: initials for exabyte (10¹⁸): please put initials (keep it short)
en: EB
ro: Eo

note: TRANSLATORS: initials for kibibyte (2¹⁰): please put initials (keep it short)
en: KiB
ro: Kio

note: TRANSLATORS: initials for mebibyte (2²⁰): please put initials (keep it short)
en: MiB
ro: Mio

note: TRANSLATORS: initials for gibibyte (2³⁰): please put initials (keep it short)
en: GiB
ro: Gio

note: TRANSLATORS: initials for tebibyte (2⁴⁰): please put initials (keep it short)
en: TiB
ro: Tio

note: TRANSLATORS: initials for pebibyte (2⁵⁰): please put initials (keep it short)
en: PiB
ro: Pio

note: TRANSLATORS: initials for exbibyte (2⁶⁰): please put initials (keep it short)
en: EiB
ro: Eio

en: Start daemon
ro: Pornește demonul

en: Privileges are required to gather some information
ro: Sunt necesare privilegii de administrator pentru a colecta anumite informații

en: Cache
ro: Memoria tampon (cache)

en: Close
ro: Închide

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
ro: Timpul de reîmprospătare

note: Setting: GUI theme
en: Text theme
ro: Temă de text

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
ro: Automat

note: Setting: light GUI theme
en: Blue for light theme
ro: Albastru pentru tema luminoasă

note: Setting: dark GUI theme
en: Yellow for dark theme
ro: Galben pentru tema întunecată

note: Setting: temperature unit
en: Temperature unit
ro: Unitatea de temperatură

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
ro: Fila implicită

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
ro: Nucleu CPU implicit

note: Setting: default cache test at startup
en: Default cache test
ro: Test de cache implicit

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
ro: Afișează identificatorul CPU-ului în zecimal

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
ro: Placa video implicită

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
ro: Tipul de nucleu implicit

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default memory stick
ro: Stick-ul de memorie implicit

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
ro: Lansare

en: Gathers information on CPU, motherboard and more
ro: Adună informații despre procesor, placa bază și multe altele

en: CPU;system;core;speed;clock;rate;Intel;AMD;motherboard;
ro: CPU;sistem;nucleu;viteză;ceas;rată;Intel;AMD; placa bază;
