cracklib - en to es translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
es: Está basada en su nombre de usuario.

en: it is based upon your password entry
es: Está basada en su contraseña.

en: it is derived from your password entry
es: Se deriva de su contraseña.

en: it's derived from your password entry
es: Se deriva de su contraseña.

en: it is derivable from your password entry
es: Puede derivarse de su contraseña.

en: it's derivable from your password entry
es: Puede derivarse de su contraseña.

en: you are not registered in the password file
es: No está registrado en el archivo de contraseñas.

en: it is WAY too short
es: Es DEMASIADO corta.

en: it is too short
es: Es demasiado corta.

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
es: No contiene suficientes caracteres DIFERENTES.

en: it is all whitespace
es: Está formada sólo por espacios.

en: it is too simplistic/systematic
es: Es demasiado simple/sistemática.

en: it looks like a National Insurance number.
es: Parece un número de la Seguridad Social.

en: it is based on a dictionary word
es: Está basada en una palabra del diccionario.

en: it is based on a (reversed) dictionary word
es: Está basada en una palabra del diccionario escrita al revés.
