cracklib - en to it translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
it: Si basa sul vostro nome utente

en: it is based upon your password entry
it: Si basa sulla vostra password registrata

en: it is derived from your password entry
it: Deriva dalla vostra password registrata

en: it's derived from your password entry
it: Deriva dalla vostra password registrata

en: it is derivable from your password entry
it: Può essere derivata dalla vostra password registrata

en: it's derivable from your password entry
it: Può essere derivata dalla vostra password registrata

en: you are not registered in the password file
it: Non siete registrati nel file delle password

en: it is WAY too short
it: E' TROPPO breve

en: it is too short
it: E' troppo breve

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
it: Non contiene abbastanza caratteri DIFFERENTI

en: it is all whitespace
it: E' composta solo da caratteri di spaziatura

en: it is too simplistic/systematic
it: E' troppo semplice/sistematica

en: it looks like a National Insurance number.
it: Sembra essere un codice dell'Assicurazione

en: it is based on a dictionary word
it: Si basa su un termine di dizionario

en: it is based on a (reversed) dictionary word
it: Si basa su un termine (rovesciato) di dizionario
