cracklib - en to ru translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
ru: основан на вашем имени пользователя

en: it is based upon your password entry
ru: основан на вашем входном пароле

en: it is derived from your password entry
ru: получен из вашего входного пароля

en: it's derived from your password entry
ru: получен из вашего входного пароля

en: it is derivable from your password entry
ru: получен из вашего входного пароля

en: it's derivable from your password entry
ru: получен из вашего входного пароля

en: you are not registered in the password file
ru: вы не зарегистрированы в файле паролей

en: it is WAY too short
ru: СЛИШКОМ короткий

en: it is too short
ru: короткий

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
ru: не содержит достаточное число РАЗЛИЧНЫХ символов

en: it is all whitespace
ru: состоит из пробелов

en: it is too simplistic/systematic
ru: слишком простой

en: it looks like a National Insurance number.
ru: похож на число государственного страхования.

en: it is based on a dictionary word
ru: основан на слове из словаря

en: it is based on a (reversed) dictionary word
ru: основан на измененном слове из словаря
