cracklib - en to tr translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
tr: Bu parola kullanıcı adınızla ilişkili

en: it is based upon your password entry
tr: Bu parola, sistem parola dosyasındaki bilgilerinizle ilişkili

en: it is derived from your password entry
tr: Bu parola, sistem parola dosyanızdaki bilgilerden türetilmiş

en: it's derived from your password entry
tr: Bu parola, sistem parola dosyanızdaki bilgilerden türetilmiş

en: it is derivable from your password entry
tr: Bu parola, sistem parola dosyanızdaki bilgilerden türetilebilir

en: it's derivable from your password entry
tr: Bu parola, sistem parola dosyanızdaki bilgilerden türetilmiş

en: you are not registered in the password file
tr: Sistem parola dosyasında tanımlı değilsiniz

en: it is WAY too short
tr: Bu parola çok kısa

en: it is too short
tr: Bu parola oldukça kısa

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
tr: Bu parola yeterli sayıda farklı karakterden oluşmuyor

en: it is all whitespace
tr: Bu parolanın tamamı boşluk karakterlerinden oluşuyor

en: it is too simplistic/systematic
tr: Bu parola çok basit

en: it looks like a National Insurance number.
tr: Bu parola bir kimlik numarasına benziyor

en: it is based on a dictionary word
tr: Bu parola sözlükteki bir kelime ile aynı

en: it is based on a (reversed) dictionary word
tr: Bu parola sözlükteki kelimelerden birisinin tersi
