cracklib - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
fr: basé sur votre nom d'utilisateur

en: it is based upon your password entry
fr: basé sur votre mot de passe

en: it is derived from your password entry
fr: dérivé de votre mot de passe

en: it's derived from your password entry
fr: dérivé de votre mot de passe

en: it is derivable from your password entry
fr: dérivable de votre mot de passe

en: it's derivable from your password entry
fr: dérivable de votre mot de passe

en: you are not registered in the password file
fr: vous n'êtes pas enregistré dans le fichier de mot de passe

en: it is WAY too short
fr: BEAUCOUP trop court

en: it is too short
fr: trop court

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
fr: ne contient pas suffisamment de caractères DIFFÉRENTS

en: it is all whitespace
fr: il n'y a que des espaces

en: it is too simplistic/systematic
fr: trop simple/systématique

en: it looks like a National Insurance number.
fr: ressemble à un numéro de sécurité sociale

en: it is based on a dictionary word
fr: basé sur un mot du dictionnaire

en: it is based on a (reversed) dictionary word
fr: basé sur un mot du dictionnaire à l'envers
