cryptsetup 1.7.0 - en to fi translation catalogue (385 entries)

en: Cannot initialize device-mapper, running as non-root user.
fi: Laitekuvaimen alustus epäonnistui, suoritetaan ei-root-käyttäjänä.

en: Cannot initialize device-mapper. Is dm_mod kernel module loaded?
fi: Laitekuvaimen alustus epäonnistui. Onko dm_mod-käyttöjärjestelmäydinmoduuli ladattu?

en: DM-UUID for device %s was truncated.
fi: DM-UUID laitteelle %s typistettiin.

en: Requested dmcrypt performance options are not supported.
fi: Pyydetyt dmcrypt-suorituskykyvalitsimet eivät ole tuettuja.

en: System is out of entropy while generating volume key.
    Please move mouse or type some text in another window to gather some random events.
fi: Järjestelmässä ei ole satunnaisuutta taltioavainta tuotettaessa.
    Siirrä hiirtä tai kirjoita jotain tekstiä toiseen ikkunaan joidenkin satunnaistapahtumien keräämiseksi.

en: Generating key (%d%% done).
fi: Avainta tuotetaan (%d%% valmis).

en: Running in FIPS mode.
fi: Suoritetaan FIPS-tilassa.

en: Fatal error during RNG initialisation.
fi: Kohtalokas virhe RNG-alustuksen aikana.

en: Unknown RNG quality requested.
fi: Tuntematonta RNG-laatua pyydetty.

en: Error %d reading from RNG: %s
fi: Virhe %d luettaessa kohteesta RNG: %s

en: Cannot initialize crypto RNG backend.
fi: RNG-salaustaustaohjelman alustus epäonnistui.

en: Cannot initialize crypto backend.
fi: Salaustaustaohjelman alustus epäonnistui.

en: Hash algorithm %s not supported.
fi: Tiivistealgoritmia %s ei tueta.

en: Key processing error (using hash %s).
fi: Avainkäsittelyvirhe (käytetään tiivistealgoritmia %s).

en: Cannot determine device type. Incompatible activation of device?
fi: Laitetyypin määritteleminen epäonnistui. Laitteen yhteensopimaton aktivointi?

en: This operation is supported only for LUKS device.
fi: Tätä toimintoa tuetaan vain LUKS-laitteelle.

en: All key slots full.
fi: Kaikki avainvälit ovat täynnä.

en: Key slot %d is invalid, please select between 0 and %d.
fi: Avainväli %d on virheellinen, valitse väliltä 0 ... %d.

en: Key slot %d is full, please select another one.
fi: Avainväli %d on täynnä, valitse joku toinen.

en: Enter passphrase for %s:
fi: Kirjoita salasanalause kohteelle %s:

en: Header detected but device %s is too small.
fi: Otsake havaittu, mutta laite %s on liian pieni.

en: This operation is not supported for this device type.
fi: Tätä toimintoa ei tueta tälle laitetyypille.

en: Device %s is not active.
fi: Laite %s ei ole aktiivinen.

en: Underlying device for crypt device %s disappeared.
fi: Salauslaitteen %s perustana oleva laite hävisi.

en: Invalid plain crypt parameters.
fi: Virheelliset tavalliset salausparametrit.

en: Invalid key size.
fi: Virheellinen avainkoko.

en: UUID is not supported for this crypt type.
fi: UUID ei ole tuettu tälle laitetyypille.

en: Can't format LUKS without device.
fi: Kohteen LUKS pohjustus ilman laitetta epäonnistui.

en: Cannot format device %s which is still in use.
fi: Laitteen %s pohjustus epäonnistui, koska se on yhä käytössä.

en: Cannot format device %s, permission denied.
fi: Laitteen %s pohjustus epäonnistui, koska pääsy laitteeseen on kielletty.

en: Cannot wipe header on device %s.
fi: Otsakkeen pyyhkiminen pois laitteesta %s epäonnistui.

en: Can't format LOOPAES without device.
fi: Kohteen LOOPAES pohjustus ilman laitetta epäonnistui.

en: Can't format VERITY without device.
fi: Kohteen VERITY pohjustus ilman laitetta epäonnistui.

en: Unsupported VERITY hash type %d.
fi: Tukematon VERITY-tiivistetyyppi %d.

en: Unsupported VERITY block size.
fi: Tukematon VERITY-lohkokoko.

en: Unsupported VERITY hash offset.
fi: Tukematon VERITY-tiivistesiirros.

en: Unknown crypt device type %s requested.
fi: Tuntematon salauslaitetyyppi %s pyydetty.

en: Cannot resize loop device.
fi: Silmukkalaitteen koon muuttaminen epäonnistui.

en: Do you really want to change UUID of device?
fi: Haluatko todella vaihtaa laitteen UUID-tunnistetta?

en: Volume %s is not active.
fi: Taltio %s ei ole käytössä.

en: Volume %s is already suspended.
fi: Taltio %s on jo keskeytetty.

en: Suspend is not supported for device %s.
fi: Keskeyttämistä ei tueta laitetyypille %s.

en: Error during suspending device %s.
fi: Virhe keskeytettäessä laitetta %s.

en: Volume %s is not suspended.
fi: Taltiota %s ei ole keskeytetty.

en: Resume is not supported for device %s.
fi: Jatkamista ei tueta laiteelle %s.

en: Error during resuming device %s.
fi: Virhe jatkettaessa laitteella %s.

en: Enter passphrase:
fi: Kirjoita salasanalause:

en: Cannot add key slot, all slots disabled and no volume key provided.
fi: Avainvälin lisäys epäonnistui, kaikki välit on otettu pois käytöstä ja yhtään taltioavainta ei ole tarjottu.

en: Enter any passphrase:
fi: Kirjoita mikä tahansa salasanalause:

en: Enter new passphrase for key slot:
fi: Kirjoita uusi salasanalause avainvälille:

en: Key slot %d changed.
fi: Avaivälin %d vaihtui.

en: Replaced with key slot %d.
fi: Korvattiin avainvälillä %d.

en: Failed to swap new key slot.
fi: Uuden avainvälin vaihtaminen epäonnistui.

en: Volume key does not match the volume.
fi: Taltioavain ei täsmää taltion kanssa.

en: Key slot %d is invalid.
fi: Avainväli %d on virheellinen.

en: Key slot %d is not used.
fi: Avainväli %d ei ole käytössä.

en: Device %s already exists.
fi: Laite %s on jo olemassa.

en: Incorrect volume key specified for plain device.
fi: Virheellinen taltioavain määritelty tavalliselle laitteelle.

en: Incorrect root hash specified for verity device.
fi: Virheellinen root-tiiviste määritelty verity-laitteelle.

en: Device type is not properly initialised.
fi: Laitetyyppi ei ole alustettu oikein.

en: Device %s is still in use.
fi: Laite %s on yhä käytössä.

en: Invalid device %s.
fi: Virheellinen laite %s.

en: Function not available in FIPS mode.
fi: Funktio ei ole käytettävissä FIPS-tilassa.

en: Volume key buffer too small.
fi: Taltioavainpuskuri on liian pieni.

en: Cannot retrieve volume key for plain device.
fi: Taltioavaimen nouto tavalliselle laitteelle epäonnistui.

en: This operation is not supported for %s crypt device.
fi: Tätä toimintoa ei tueta %s-salauslaitteelle.

en: Dump operation is not supported for this device type.
fi: Dump-toimintoa ei tueta tälle laitetyypille.

en: Cannot get process priority.
fi: Prosessiprioriteetin hakeminen epäonnistui.

en: Cannot unlock memory.
fi: Muistin lukituksen avaus epäonnistui.

en: Out of memory while reading passphrase.
fi: Muisti loppui luettaessa salasanalausetta.

en: Error reading passphrase from terminal.
fi: Virhe luettaessa salasanalausetta pääteikkunasta.

en: Verify passphrase:
fi: Todenna salasanalause:

en: Passphrases do not match.
fi: Salasanalauseet eivät täsmää.

en: Cannot use offset with terminal input.
fi: Siirrososoitteen käyttö pääteikkunasyötteellä epäonnistui.

en: Failed to open key file.
fi: Avaintiedoston avaus epäonnistui.

en: Failed to stat key file.
fi: Avaintiedoston kutsuminen stat-funktiolla epäonnistui.

en: Cannot seek to requested keyfile offset.
fi: Pyydetyn avaintiedostosiirrososoitteen etsintä epäonnistui.

en: Error reading passphrase.
fi: Virhe luettaessa salasanalausetta.

en: Maximum keyfile size exceeded.
fi: Avaintiedoston enimmäiskoko ylitettiin.

en: Cannot read requested amount of data.
fi: Pyydetyn tietomäärän lukeminen epäonnistui.

en: Device %s doesn't exist or access denied.
fi: Laite %s ei ole olemassa tai pääsy siihen on kielletty.

en: Cannot use a loopback device, running as non-root user.
fi: Silmukkalaitteen käyttö epäonnistui, suoritetaan ei-root-käyttäjänä.

en: Cannot find a free loopback device.
fi: Vapaan silmukkalaiteen löytäminen epäonnistui.

en: Attaching loopback device failed (loop device with autoclear flag is required).
fi: Silmukkalaitteeseen liittyminen epäonnistui (vaaditaan silmukkalaite autoclear-lipulla).

en: Cannot use device %s which is in use (already mapped or mounted).
fi: Laitteen %s käyttö epäonnistui, koska se on jo käytössä (jo kuvattu tai liitetty).

en: Cannot get info about device %s.
fi: Tietojen hakeminen laitteesta %s epäonnistui.

en: Requested offset is beyond real size of device %s.
fi: Pyydetty siirrososoite on laitteen %s todellisen koon ulkopuolella.

en: Device %s has zero size.
fi: Laitteen %s koko on nolla.

en: Device %s is too small.
fi: Laite %s on liian pieni.

en: Failed to setup dm-crypt key mapping for device %s.
    Check that kernel supports %s cipher (check syslog for more info).
fi: Dm-crypt -avainkuvausasetus laitteelle %s epäonnistui.
    Tarkista, että käyttöjärjestelmäydin tukee %s-salakirjoitusmenetelmää (lisätietoja tarkistamalla syslog).

en: Key size in XTS mode must be 256 or 512 bits.
fi: Avainkoon on oltava XTS-tilassa 256 tai 512 bittiä.

en: Cannot write to device %s, permission denied.
fi: Laitteeseen %s kirjoittaminen epäonnistui, pääsy kielletty.

en: Failed to open temporary keystore device.
fi: Tilapäisen avainsäiliön avaaminen epäonnistui.

en: Failed to access temporary keystore device.
fi: Pääsy tilapäiseen avainsäiliölaitteeseen epäonnistui.

en: IO error while encrypting keyslot.
fi: Siirräntävirhe salattaessa avainväliä.

en: IO error while decrypting keyslot.
fi: Siirräntävirhe purettaessa avainvälin salausta.

en: Device %s is too small. (LUKS requires at least %<PRIu64> bytes.)
fi: Laite %s on liian pieni. (LUKS vaatii vähintään %<PRIu64> tavua.)

en: Device %s is not a valid LUKS device.
fi: Laite %s ei ole kelvollinen LUKS-laite.

en: Requested header backup file %s already exists.
fi: Pyydetty otsakevarmuuskopiotiedosto %s on jo olemassa.

en: Cannot create header backup file %s.
fi: Otsakevarmuuskopiotiedoston %s luominen epäonnistui.

en: Cannot write header backup file %s.
fi: Otsakevarmuuskopiotiedoston %s kirjoittaminen epäonnistui.

en: Backup file doesn't contain valid LUKS header.
fi: Varmuuskopiotiedosto ei sisällä kelvollista LUKS-otsaketta.

en: Cannot open header backup file %s.
fi: Otsakevarmuuskopiotiedoston %s avaus epäonnistui.

en: Cannot read header backup file %s.
fi: Otsakevarmuuskopiotiedoston %s lukeminen epäonnistui.

en: Data offset or key size differs on device and backup, restore failed.
fi: Tietosiirrososoite tai avainkoko eroaa laitteessa ja varmuuskopiossa, palautus epäonnistui.

en: Device %s %s%s
fi: Laite %s %s%s

en: does not contain LUKS header. Replacing header can destroy data on that device.
fi: ei sisällä LUKS-otsaketta. Otsakkeen korvaaminen voi tuhota tietoja tuossa laitteessa.

en: already contains LUKS header. Replacing header will destroy existing keyslots.
fi: sisältää jo LUKS-otsakkeen. Otsakkeen korvaaminen tuhoaa olemassaolevat avainvälit.

en: 
    WARNING: real device header has different UUID than backup!
fi: 
    VAROITUS: oikealla laiteotsakkeella on eri UUID-tunniste kuin varmuuskopiolla!

en: Cannot open device %s.
fi: Laitteen %s avaus epäonnistui.

en: Non standard key size, manual repair required.
fi: Ei-vakio avainkoko, manuaalinen korjaus pyydetty.

en: Non standard keyslots alignment, manual repair required.
fi: Ei-vakiot avainvälitasaukset, manuaalinen korjaus pyydetty.

en: Repairing keyslots.
fi: Korjataan avainvälit.

en: Repair failed.
fi: Korjaus epäonnistui.

en: Keyslot %i: offset repaired (%u -> %u).
fi: Avainväli %i: siirrososoite korjattu (%u -> %u).

en: Keyslot %i: stripes repaired (%u -> %u).
fi: Avainväli %i: raidat korjattu (%u -> %u).

en: Keyslot %i: bogus partition signature.
fi: Avainväli %i: valeosiotunniste.

en: Keyslot %i: salt wiped.
fi: Avainväli %i: satunnaisarvosiemen tuhottu.

en: Writing LUKS header to disk.
fi: Kirjoitetaan LUKS-otsake levylle.

en: Unsupported LUKS version %d.
fi: Tukematon LUKS-versio %d.

en: Requested LUKS hash %s is not supported.
fi: Pyydetty LUKS-tiiviste %s ei ole tuettu.

en: LUKS keyslot %u is invalid.
fi: LUKS-avainväli %u on virheellinen.

en: No known problems detected for LUKS header.
fi: Tuntemattomat pulmat havaittu LUKS-otsakkeelle.

en: Error during update of LUKS header on device %s.
fi: Virhe LUKS-otsakkeen päivityksen aikana laitteessa %s.

en: Error re-reading LUKS header after update on device %s.
fi: Virhe luettaessa uudelleen LUKS-otsaketta päivityksen jälkeen laitteessa %s.

en: Data offset for detached LUKS header must be either 0 or higher than header size (%d sectors).
fi: Tietosiirrososoitteen irrotetulle LUKS-otsakkeelle on oltava joko 0 tai suurempi kuin otsakekoko (%d sektoria).

en: Wrong LUKS UUID format provided.
fi: Väärä LUKS UUID-muoto tarjottu.

en: Cannot create LUKS header: reading random salt failed.
fi: LUKS-otsakkeen luominen epäonnistui: satunnaisarvosiemenen lukeminen epäonnistui.

en: Not compatible PBKDF2 options (using hash algorithm %s).
fi: Ei ole yhteensopiva PBKDF2-valitsimien kanssa (käytetään tiivitstealgoritmia %s).

en: Cannot create LUKS header: header digest failed (using hash %s).
fi: LUKS-otsakkeen luominen epäonnistui: otsaketiiviste epäonnistui (käytettäen tiivistettä %s).

en: Key slot %d active, purge first.
fi: Avainväli %d aktiivinen, puhdista ensimmäinen.

en: Key slot %d material includes too few stripes. Header manipulation?
fi: Avainvälin %d materiaali sisältää liian vähän raitoja. Otsaketta on käsitelty?

en: Key slot %d unlocked.
fi: Avaivälin %d lukitus avattu.

en: No key available with this passphrase.
fi: Tälle salasanalauseelle ei ole saatavissa avainta.

en: Key slot %d is invalid, please select keyslot between 0 and %d.
fi: Avainväli %d on virheellinen, valitse avainväli välillä 0 ... %d.

en: Cannot wipe device %s.
fi: Laitteen %s pyyhkiminen tyhjäksi epäonnistui.

en: Detected not yet supported GPG encrypted keyfile.
fi: Havaittu vielä tukematon GPG-salausavaintiedosto.

en: Please use gpg --decrypt <KEYFILE> | cryptsetup --keyfile=- ...
fi: Käytä gpg --decrypt <AVAINTIEDOSTO> | cryptsetup --keyfile=- ...

en: Incompatible loop-AES keyfile detected.
fi: Yhteensopimaton loop-AES -avaintiedosto havaittu.

en: Kernel doesn't support loop-AES compatible mapping.
fi: Käyttöjärjestelmäydin ei tule loop-AES -yhteensopivaa kuvausta.

en: Error reading keyfile %s.
fi: Virhe luettaessa avaintiedostoa %s.

en: Maximum TCRYPT passphrase length (%d) exceeded.
fi: TCRYPT-salasanalauseen enimmäispituus (%d) ylitettiin.

en: PBKDF2 hash algorithm %s not available, skipping.
fi: PBKDF2-tiivistealgoritmi %s ei ole käytettävissä, ohitetaan.

en: Required kernel crypto interface not available.
fi: Pyydetty ydinsalauskäyttöliittymä ei ole käytettävissä.

en: Ensure you have algif_skcipher kernel module loaded.
fi: Varmista, että algif_skcipher-käyttöjärjestelmäydinmoduuli on ladattu.

en: Activation is not supported for %d sector size.
fi: Aktivointia ei tueta sektorikoolle %d.

en: Kernel doesn't support activation for this TCRYPT legacy mode.
fi: Käyttöjärjestelmäydin ei tue aktivointia tälle TCRYPT-perinnetilassa.

en: Activating TCRYPT system encryption for partition %s.
fi: Aktivoidaan TCRYPT-järjestelmäsalaus osiolle %s.

en: Kernel doesn't support TCRYPT compatible mapping.
fi: Käyttöjärjestelmäydin ei tue TCRYPT -yhteensopivaa kuvausta.

en: This function is not supported without TCRYPT header load.
fi: Tätä toimintoa ei tueta ilman TCRYPT-otsakelatausta.

en: Verity device %s doesn't use on-disk header.
fi: Verity-laite %s ei käytä paikallista levyotsaketta.

en: Device %s is not a valid VERITY device.
fi: Laite %s ei ole kelvollinen VERITY-laite.

en: Unsupported VERITY version %d.
fi: Tukematon VERITY-versio %d.

en: VERITY header corrupted.
fi: VERITY-otsake rikkinäinen.

en: Wrong VERITY UUID format provided on device %s.
fi: Väärä VERITY UUID-muoto tarjottu laitteessa %s.

en: Error during update of verity header on device %s.
fi: Virhe verity-otsakkeen päivityksen aikana laitteessa %s.

en: Kernel doesn't support dm-verity mapping.
fi: Käyttöjärjestelmäydin ei tule dm-verity -yhteensopivaa kuvausta.

en: Verity device detected corruption after activation.
fi: Verity-laite havaitsi rikkoutumisen aktivoinnin jälkeen.

en: Spare area is not zeroed at position %<PRIu64>.
fi: Vapaa-aluetta ei ole nollattu sijainnissa %<PRIu64>.

en: Device offset overflow.
fi: Laitesiirrososoitteen ylivuoto.

en: Verification failed at position %<PRIu64>.
fi: Todennus epäonnistui sijainnissa %<PRIu64>.

en: Invalid size parameters for verity device.
fi: Virheelliset kokoparametrit verity-laitteelle.

en: Too many tree levels for verity volume.
fi: Verity-taltiolla liian monta puutasoa.

en: Verification of data area failed.
fi: Data-alueen todentaminen epäonnistui.

en: Verification of root hash failed.
fi: Root-tiivisteen todentaminen epäonnistui.

en: Input/output error while creating hash area.
fi: Syöte/tulostevirhe luotaessa tiivistealuetta.

en: Creation of hash area failed.
fi: Tiivistealueen luominen epäonnistui.

en: WARNING: Kernel cannot activate device if data block size exceeds page size (%u).
fi: VAROITUS: Käyttöjärjestelmäydin ei voi aktivoida laitetta, jos lohkokoko ylittää sivukoon (%u).

en: Can't do passphrase verification on non-tty inputs.
fi: Salasanalauseiden todennus epäonnistui ei-tty-syötteissä.

en: No known cipher specification pattern detected.
fi: Havaittu tuntematon salakirjoitusmenetelmämäärittelymalli.

en: WARNING: The --hash parameter is being ignored in plain mode with keyfile specified.
fi: VAROITUS: Parametri --hash ohitetaan tavallisessa tilassa kun avaintiedosto on määritelty.

en: WARNING: The --keyfile-size option is being ignored, the read size is the same as the encryption key size.
fi: VAROITUS: Valitsin --keyfile-size ohitetaan , lukukoko on sama kuin salausavaimen koko.

en: Option --key-file is required.
fi: Vaaditaan valitsin --key-file.

en: No device header detected with this passphrase.
fi: Tälle salasanalauseelle ei ole saatavissa laiteotsaketta.

en: Header dump with volume key is sensitive information
    which allows access to encrypted partition without passphrase.
    This dump should be always stored encrypted on safe place.
fi: Otsakevedos taltioavaimella on arkaluonteista tietoa,
    joka sallii pääsyn salatulle osiolle ilman salasanaa.
    Tämä vedos pitäisi aina tallentaa salattuna turvallisessa paikasssa.

en: Result of benchmark is not reliable.
fi: Suorituskykytestin tulos ei ole luotettava.

en: # Tests are approximate using memory only (no storage IO).
fi: # Testit käyttävät vain muistia ylimalkaan (ei tallennussiirtos).

en: #  Algorithm | Key |  Encryption |  Decryption
fi: #  Algoritmi | Avain |  Salaus |  Salauksen purku

en: Cipher %s is not available.
fi: Salaus %s ei ole käytettävissä.

en: N/A
fi: Ei käytössä

en: Cannot read keyfile %s.
fi: Avaintiedoston %s lukeminen epäonnistui.

en: Cannot read %d bytes from keyfile %s.
fi: Ei voida lukea %d tavua avaintiedostosta %s.

en: Really try to repair LUKS device header?
fi: Yritetäänkö todella korjata LUKS-laiteotsake?

en: This will overwrite data on %s irrevocably.
fi: Tämä korvaa tiedot kohteella %s peruuttamattomasti.

en: memory allocation error in action_luksFormat
fi: muistivarausvirhe kohteessa action_luksFormat

en: Cannot use %s as on-disk header.
fi: Kohteen %s käyttö paikallisena levyotsakkeena epäonnistui.

en: Reduced data offset is allowed only for detached LUKS header.
fi: Pienennetty tietosiirrososoite sallitaan vain irrotetulle LUKS-otsakkeelle.

en: Key slot %d selected for deletion.
fi: Avainväli %d valittu poistoa varten.

en: Key %d not active. Can't wipe.
fi: Avain %d ei ole käytössä. Ei voida pyyhkiä pois.

en: This is the last keyslot. Device will become unusable after purging this key.
fi: Tämä on viimeinen avainväli. Laite tulee käyttökelvottomaksi tämän avaimen poistamisen jälkeen.

en: Enter any remaining passphrase:
fi: Kirjoita mikä tahansa jäljellä oleva salasanalause:

en: Enter passphrase to be deleted:
fi: Kirjoita poistettava salasanalause:

en: Enter any existing passphrase:
fi: Kirjoita mikä tahansa olemassa oleva salasanalause:

en: Enter passphrase to be changed:
fi: Kirjoita vaihdettava salasanalause:

en: Enter new passphrase:
fi: Kirjoita uusi salasanalause:

en: Only one device argument for isLuks operation is supported.
fi: Tuetaan vain yhtä laiteargumenttia isLuks-toiminnolle.

en: Option --header-backup-file is required.
fi: Vaaditaan valitsin --header-backup-file.

en: Unrecognized metadata device type %s.
fi: Tunnistamaton metatietolaitetyyppi %s.

en: Command requires device and mapped name as arguments.
fi: Komento vaatii laitteen ja kuvausnimen argumenttina.

en: This operation will erase all keyslots on device %s.
    Device will become unusable after this operation.
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki avainvälit laitteesta %s.
    Laite tulee käyttökelvottomaksi tämän toiminnon jälkeen.

en: <device> [--type <type>] [<name>]
fi: <laite> [--type <tyyppi>] [<nimi>]

en: open device as mapping <name>
fi: avaa laite kuvauksena <nimi>

en: <name>
fi: <nimi>

en: close device (remove mapping)
fi: sulje laite (poista kuvaus)

en: resize active device
fi: muuta käytössä olevan laitteen kokoa

en: show device status
fi: näytä laitetila

en: benchmark cipher
fi: koestussalaus

en: <device>
fi: <laite>

en: try to repair on-disk metadata
fi: yritä korjata levyn sisäiset metatiedot

en: erase all keyslots (remove encryption key)
fi: poista kaikki avainvälit (poista salausavain)

en: <device> [<new key file>]
fi: <laite> [<uusi avaintiedosto>]

en: formats a LUKS device
fi: pohjustaa LUKS-laitteen

en: add key to LUKS device
fi: lisää avain LUKS-laitteeseen

en: <device> [<key file>]
fi: <laite> [<avaintiedosto>]

en: removes supplied key or key file from LUKS device
fi: poistaa tarjotun avaimen tai avaintiedoston LUKS-laitteesta

en: changes supplied key or key file of LUKS device
fi: vaihtaa LUKS-laitteen tarjotun avaimen tai avaintiedoston

en: <device> <key slot>
fi: <laite> <avainväli>

en: wipes key with number <key slot> from LUKS device
fi: pyyhkäisee pois avaimen numerolla <avainväli> LUKS-laitteesta

en: print UUID of LUKS device
fi: tulostaa LUKS-laitteen UUID-tunnuksen

en: tests <device> for LUKS partition header
fi: testaa <laite> LUKS-osio-otsakkeesta

en: dump LUKS partition information
fi: vedosta LUKS-osiotiedot

en: dump TCRYPT device information
fi: vedosta TCRYPT-laitetiedot

en: Suspend LUKS device and wipe key (all IOs are frozen).
fi: Keskeytä LUKS-laite ja pyyhi pois avain (kaikki siirräntäliitännät jäädytetään).

en: Resume suspended LUKS device.
fi: Aloita uudelleen pysäytetty LUKS-laite.

en: Backup LUKS device header and keyslots
fi: Varmuuskopioi LUKS-laiteotsake ja avainvälit

en: Restore LUKS device header and keyslots
fi: Palauta LUKS-laiteotsake ja avainvälit

en: 
    <action> is one of:
fi: 
    <toiminto> on yksi seuraavista:

en: 
    You can also use old <action> syntax aliases:
    	open: create (plainOpen), luksOpen, loopaesOpen, tcryptOpen
    	close: remove (plainClose), luksClose, loopaesClose, tcryptClose
fi: 
    Voit myös käyttää vanhaa <toiminto>-syntaksialiasta:
    	open: luo (plainOpen), luksOpen, loopaesOpen, tcryptOpen
    	close: poista (plainClose), luksClose, loopaesClose, tcryptClose

en: 
    <name> is the device to create under %s
    <device> is the encrypted device
    <key slot> is the LUKS key slot number to modify
    <key file> optional key file for the new key for luksAddKey action
fi: 
    <nimi> on laite, joka luodaan kohteen %s alaisena
    <laite> on salaussuojattu laite
    <avainväli> on LUKS-avainväli muokattavaksi
    <avaintiedosto> valinnainen avaintiedosto uudelle avaimelle luksAddKey-toimintoa varten

en: 
    Default compiled-in key and passphrase parameters:
    	Maximum keyfile size: %dkB, Maximum interactive passphrase length %d (characters)
    Default PBKDF2 iteration time for LUKS: %d (ms)
fi: 
    Käännetyn avaintiedoston ja salasanan oletusparametrit:
    	Avaintiedoston enimmäiskoko: %d kilobittiä, vuorovaikutteisen
    	salasanalauseen enimmäispituus %d (merkkiä)
    PBKDF2-iteroinnin enimmäisaika LUKS-avainvälille: %d (millisekuntia)

en: 
    Default compiled-in device cipher parameters:
    	loop-AES: %s, Key %d bits
    	plain: %s, Key: %d bits, Password hashing: %s
    	LUKS1: %s, Key: %d bits, LUKS header hashing: %s, RNG: %s
fi: 
    Käännetyn laitesalakirjoitusmenetelmän oletusparametrit:
    	loop-AES: %s, Avain %d bittiä
    	plain-tyyppi: %s, Avain: %d bittiä, Salasanatiivistys: %s
    	LUKS1: %s, Avain: %d bittiä, LUKS-otsaketiivistys: %s, RNG: %s

en: %s: requires %s as arguments
fi: %s: vaatii %s argumentteina

en: Show this help message
fi: Näytä tämä opastesanoma

en: Display brief usage
fi: Näytä lyhyt käyttöopaste

en: Help options:
fi: Opastevalitsimet:

en: Print package version
fi: Tulosta pakkausversio

en: Shows more detailed error messages
fi: Näyttää yksityiskohtaisemmat virheilmoitukset

en: Show debug messages
fi: Näytä vianjäljityssanomat

en: The cipher used to encrypt the disk (see /proc/crypto)
fi: Salakirjoitusmenetelmä, jota käytetään salaamaan levy (katso /proc/crypto)

en: The hash used to create the encryption key from the passphrase
fi: Tiivisteavain, jota käytetään salausavaimen luomiseen salasanalauseesta

en: Verifies the passphrase by asking for it twice
fi: Todentaa salasanalauseen kysymällä kahdesti

en: Read the key from a file.
fi: Lue avain tiedostosta.

en: Read the volume (master) key from file.
fi: Lue taltion (pää)avain tiedostosta.

en: Dump volume (master) key instead of keyslots info.
fi: Vedosta taltion (pää)avain eikä avainvälien tiedot.

en: The size of the encryption key
fi: Salausavaimen koko

en: BITS
fi: BITTIÄ

en: Limits the read from keyfile
fi: Avaintiedostosta luettavat rajat

en: bytes
fi: tavua

en: Number of bytes to skip in keyfile
fi: Avaintiedostossa ohitettavien tavujen määrä

en: Limits the read from newly added keyfile
fi: Äskettäin lisätystä avaintiedostosta luetut rajat

en: Number of bytes to skip in newly added keyfile
fi: Ohitettu tavumäärä äskettäin lisätyssä avaintiedostossa

en: Slot number for new key (default is first free)
fi: Välinumero uudelle avaimelle (oletus on ensimmäinen vapaa)

en: The size of the device
fi: Laitteen koko

en: SECTORS
fi: SEKTORIA

en: The start offset in the backend device
fi: Alkusiirrososoite taustalaitteessa

en: How many sectors of the encrypted data to skip at the beginning
fi: Kuinka monta salaustietojen sektoria ohitetaan alussa

en: Create a readonly mapping
fi: Luo kirjoitussuojattu kuvaus

en: PBKDF2 iteration time for LUKS (in ms)
fi: PBKDF2-iterointiaika kohteelle LUKS (millisekunneissa)

en: msecs
fi: ms

en: Do not ask for confirmation
fi: Älä pyydä vahvistusta

en: Timeout for interactive passphrase prompt (in seconds)
fi: Aikakatkaisu vuorovaikutteiselle salasanalausekyselylle (sekunteina)

en: secs
fi: s

en: How often the input of the passphrase can be retried
fi: Kuinka usein salasanasyötettä voidaan yrittää uudelleen

en: Align payload at <n> sector boundaries - for luksFormat
fi: Tasaa tietosisältö osoitteessa <n> sektorirajoihin - kohdetta luksFormat varten

en: File with LUKS header and keyslots backup.
fi: Tiedosto LUKS-otsakkeella ja avainvälien varmuuskopiolla.

en: Use /dev/random for generating volume key.
fi: Käytä /dev/random taltioavaimen synnyttämiseen.

en: Use /dev/urandom for generating volume key.
fi: Käytä /dev/urandom taltioavaimen synnyttämiseen.

en: Share device with another non-overlapping crypt segment.
fi: Jaa laite toisen ei-päällekkäisen salaussegmentin kanssa.

en: UUID for device to use.
fi: UUID laitteelle käytettäväksi.

en: Allow discards (aka TRIM) requests for device.
fi: Salli hylkäys(lempinimeltään TRIM)-pyynnöt laitteelle.

en: Device or file with separated LUKS header.
fi: Laite tai tiedosto erillisellä LUKS-otsakkeella.

en: Do not activate device, just check passphrase.
fi: Älä aktivoi laitetta, tarkista vain salasanalauseke.

en: Use hidden header (hidden TCRYPT device).
fi: Käytä piilotettua otsaketta (piilotettu TCRYPT-laite).

en: Device is system TCRYPT drive (with bootloader).
fi: Laite on järjestelmä-TCRYPT-levyasema (alkulatausohjelmalla).

en: Use backup (secondary) TCRYPT header.
fi: Käytä (toissijaista) TCRYPT-varmuuskopio-otsaketta.

en: Scan also for VeraCrypt compatible device.
fi: Tutkinta myös VeraCrypt-yhteensopivalle laitteelle.

en: Type of device metadata: luks, plain, loopaes, tcrypt.
fi: Laitemetatietojen tyyppi: luks, plain, loopaes, tcrypt.

en: Disable password quality check (if enabled).
fi: Ota pois käytöstä salasanan laatutarkistus (jos käytössä).

en: Use dm-crypt same_cpu_crypt performance compatibility option.
fi: Käytä dm-crypt same_cpu_crypt-suorituskyky-yhteensopivuusvalitsinta.

en: Use dm-crypt submit_from_crypt_cpus performance compatibility option.
fi: Käytä dm-crypt submit_from_crypt_cpus-suorituskyky-yhteensopivuusvalitsinta.

en: [OPTION...] <action> <action-specific>
fi: [VALITSIN...] <toiminto> <toimintokohtainen>

en: Argument <action> missing.
fi: Argumentti <toiminto> puuttuu.

en: Unknown action.
fi: Tuntematon toiminto.

en: Option --shared is allowed only for open of plain device.
fi: Valitsin --shared sallitaan vain pelkän laitteen avaukseen.

en: Option --allow-discards is allowed only for open operation.
fi: Valitsin --allow-discards sallitaan vain open-toiminnolle.

en: Option --key-size is allowed only for luksFormat, open and benchmark.
    To limit read from keyfile use --keyfile-size=(bytes).
fi: Valitsin --key-size sallitaan vain muodoille luksFormat, open ja benchmark.
    Käytä avaintiedostosta lukemisen rajoittamiseksi valitsinta --keyfile-size=(tavua).

en: Option --test-passphrase is allowed only for open of LUKS and TCRYPT devices.
fi: Valitsin --test-passphrase sallitaan vain LUKS- ja TCRYPT-laitteiden avaamiseen.

en: Key size must be a multiple of 8 bits
fi: Avainkoon on oltava 8-bitin monikerta

en: Key slot is invalid.
fi: Avainväli on virheellinen.

en: Option --key-file takes precedence over specified key file argument.
fi: Valitsin --key-file on ensisijainen määritellylle avaintiedostoargumentille.

en: Negative number for option not permitted.
fi: Valitsimelle ei sallita negatiivista numeroa.

en: Only one of --use-[u]random options is allowed.
fi: Vain yksi --use-[u]random -valitsin on sallittu.

en: Option --use-[u]random is allowed only for luksFormat.
fi: Valitsin --use-[u]random sallitaan vain luksFormat-muodolle.

en: Option --uuid is allowed only for luksFormat and luksUUID.
fi: Valitsin --uuid sallitaan vain luksFormat-muodolle ja luksUUID-muodolle.

en: Option --align-payload is allowed only for luksFormat.
fi: Valitsin --align-payload sallitaan vain luksFormat-muodolle.

en: Option --skip is supported only for open of plain and loopaes devices.
fi: Valitsinta --skip tuetaan vain plain- ja loopaes-laitteiden avaamiseen.

en: Option --offset is supported only for open of plain and loopaes devices.
fi: Valitsinta --offset tuetaan vain plain- ja loopaes-laitteiden avaamiseen.

en: Option --tcrypt-hidden, --tcrypt-system or --tcrypt-backup is supported only for TCRYPT device.
fi: Valitsinta --tcrypt-hidden, --tcrypt-system tai --tcrypt-backup tuetaan vain TCRYPT-laiteeelle.

en: Option --tcrypt-hidden cannot be combined with --allow-discards.
fi: Valitsinta --tcrypt-hidden ei voida yhdistää valitsimeen --allow-discards.

en: Option --veracrypt is supported only for TCRYPT device type.
fi: Valitsinta --veracrypt tuetaan vain TCRYPT-laiteeelle.

en: Invalid salt string specified.
fi: Määritelty virheellinen satunnaisarvosiemenmerkkijono.

en: Cannot create hash image %s for writing.
fi: Tiivistevedoksen %s luominen kirjoittamista varten epäonnistui.

en: Invalid root hash string specified.
fi: Virheellinen root-tiivistemerkkijono määritelty.

en: <data_device> <hash_device>
fi: <data_laite> <tiiviste_laite>

en: format device
fi: pohjusta laite

en: <data_device> <hash_device> <root_hash>
fi: <data_laite> <tiiviste_laite> <root_tiiviste>

en: verify device
fi: todenna laite

en: <name> <data_device> <hash_device> <root_hash>
fi: <nimi> <data_laite> <tiiviste_laite> <root_tiiviste>

en: create active device
fi: luo aktiivilaite

en: remove (deactivate) device
fi: poista (deaktivoi) laite

en: show active device status
fi: näytä aktiivilaitteen tila

en: <hash_device>
fi: <tiiviste_laite>

en: show on-disk information
fi: näytä paikallisen levyn tiedot

en: 
    <name> is the device to create under %s
    <data_device> is the data device
    <hash_device> is the device containing verification data
    <root_hash> hash of the root node on <hash_device>
fi: 
    <nimi> on kohteen alle %s luotava laite
    <data_laite> on datalaite
    <tiiviste_laite> on todennusdataa sisältävä laite
    <root_tiiviste> root-solmun tiiviste kohteella <tiiviste_laite>

en: 
    Default compiled-in dm-verity parameters:
    	Hash: %s, Data block (bytes): %u, Hash block (bytes): %u, Salt size: %u, Hash format: %u
fi: 
    Käännetyt dm-verity oletusparametrit:
    	Tiiviste: %s, Data-lohko (tavua): %u, Tiivistelohko (tavua): %u, Satunnaislukuarvosiemenen koko: %u, Tiivistemuoto: %u

en: Do not use verity superblock
fi: Älä käytä verity-superlohkoa

en: Format type (1 - normal, 0 - original Chrome OS)
fi: Muototyyppi (1 - normaali, 0 - alkuperäinen Chrome OS)

en: number
fi: numero

en: Block size on the data device
fi: Data-laitteen lohkokoko

en: Block size on the hash device
fi: Tiivistelaitteen lohkokoko

en: The number of blocks in the data file
fi: Data-tiedoston lohkojen määrä

en: blocks
fi: lohkoa

en: Starting offset on the hash device
fi: Tiivistelaitteen alkusiirrososoite

en: Hash algorithm
fi: Tiivistealgoritmi

en: string
fi: merkkijono

en: Salt
fi: Satunnaisarvosiemenluku

en: hex string
fi: heksadesimaalimerkkijono

en: Cannot exclusively open %s, device in use.
fi: Kohteen %s avaaminen eksklusiivisesti epäonnistui, laite on käytössä.

en: Cannot open device %s
fi: Laitteen %s avaus epäonnistui.

en: Allocation of aligned memory failed.
fi: Tasatun muistin varaaminen epäonnistui.

en: Cannot read device %s.
fi: Laitteen %s lukeminen epäonnistui.

en: Marking LUKS device %s unusable.
fi: Merkitään LUKS-laite %s käyttökelvottomaksi.

en: Marking LUKS device %s usable.
fi: Merkitään LUKS-laite %s käyttökelpoiseksi.

en: Cannot write device %s.
fi: Laitteelle %s kirjoittaminen epäonnistui.

en: Cannot write reencryption log file.
fi: Uudelleensalauslokitiedoston kirjoittaminen epäonnistui.

en: Cannot read reencryption log file.
fi: Uudelleensalauslokitiedoston lukeminen epäonnistui.

en: Log file %s exists, resuming reencryption.
fi: Lokitiedosto %s on olemassa, aloitetaan salaus uudelleen.

en: Activating temporary device using old LUKS header.
fi: Aktivoidaan tilapäinen laite käyttäen vanhaa LUKS-otsaketta.

en: Activating temporary device using new LUKS header.
fi: Aktivoidaan tilapäinen laite käyttäen uutta LUKS-otsaketta.

en: Activation of temporary devices failed.
fi: Tilapäisten laitteiden aktivoiminen epäonnistui.

en: New LUKS header for device %s created.
fi: Luotiin uusi LUKS-otsake laitteelle %s.

en: Activated keyslot %i.
fi: Aktivoitiin avainväli %i.

en: LUKS header backup of device %s created.
fi: Laitteen %s LUKS-otsakkeen varmuuskopio luotu.

en: Creation of LUKS backup headers failed.
fi: LUKS-varmuuskopio-otsakkeiden luominen epäonnistui.

en: Cannot restore LUKS header on device %s.
fi: LUKS-otsakkeen palautus laitteeseen %s epäonnistui.

en: LUKS header on device %s restored.
fi: LUKS-otsake palautettu laitteessa %s.

en: Progress: %5.1f%%, ETA %02llu:%02llu, %4llu MiB written, speed %5.1f MiB/s%s
fi: Eteneminen: %5.1f%%, ETA %02llu:%02llu, %4llu Mebitavua kirjoitettu, nopeus %5.1f Mebitavua/s%s

en: Cannot seek to device offset.
fi: Laitteen siirrososoitteen etsintä epäonnistui.

en: Cannot open temporary LUKS device.
fi: Tilapäisen LUKS-laitteen avaaminen epäonnistui.

en: Cannot get device size.
fi: Laitekoon hakeminen epäonnistui.

en: Interrupted by a signal.
fi: Signaalin keskeyttämä.

en: IO error during reencryption.
fi: Siirräntävirhe uudelleensalauksen aikana.

en: Key file can be used only with --key-slot or with exactly one key slot active.
fi: Avaintiedostoa voidaan käyttää vain valitsimen --key-slot kanssa tai täsmälleen yhden avainvälin ollessa aktiivisena.

en: Enter passphrase for key slot %u:
fi: Kirjoita salasanalause avainvälille %u:

en: Cannot open reencryption log file.
fi: Uudelleensalauslokitiedoston avaus epäonnistui.

en: Reencryption block size
fi: Uudelleensalauslohkon koko

en: MiB
fi: Mebitavua

en: Do not change key, no data area reencryption.
fi: Älä vaihda avainta, yhtään data-aluetta ei ole salattu uudelleen.

en: Use direct-io when accessing devices.
fi: Käytä direct-io -siirräntää laitteisiin yhdistettäessä.

en: Use fsync after each block.
fi: Käytä fsync-komentoa jokaisen lohkon jälkeen.

en: Update log file after every block.
fi: Päivitä lokitiedosto jokaisen lohkon jälkeen.

en: Use only this slot (others will be disabled).
fi: Käytä vain tätä väliä (muut ovat pois käytöstä).

en: Reduce data device size (move data offset). DANGEROUS!
fi: Pienennä datalaitekokoa (siirrä datasiirrososoitetta). VAARALLINEN!

en: Use only specified device size (ignore rest of device). DANGEROUS!
fi: Käytä vain määriteltyä laitekokoa (ohita laitteen loppu). VAARALLINEN!

en: Create new header on not encrypted device.
fi: Luo uusi otsake ei-salattuun laitteeseen.

en: Permanently decrypt device (remove encryption).
fi: Poista laitteen salaus pysyvästi (poista salaus)

en: [OPTION...] <device>
fi: [VALITSIN...] <laite>

en: Reencryption will change: volume key%s%s%s%s.
fi: Uudelleensalauas muuttuu: taltio key%s%s%s%s.

en: , set hash to
fi: , aseta tiivisteeksi

en: , set cipher to
fi: , aseta salaukseksi

en: Argument required.
fi: Argumentti vaadittu.

en: Only values between 1 MiB and 64 MiB allowed for reencryption block size.
fi: Vain arvot välillä 1 mebitavua ja 64 mebitavua ovat sallittuja uudelleensalauslohkokokoja.

en: Invalid device size specification.
fi: Virheellinen laitekokomäärittely.

en: Maximum device reduce size is 64 MiB.
fi: Maksimi laitepienennyskoko on 64 mebitavua.

en: Reduce size must be multiple of 512 bytes sector.
fi: Pienennyskoon on oltava 512-tavuisen sektorin monikerta.

en: Option --new must be used together with --reduce-device-size.
fi: Valitsinta --new on käytettävä yhdessä valitsimen --reduce-device-size kanssa.

en: Option --keep-key can be used only with --hash or --iter-time.
fi: Valitsinta --keep-key voidaan käyttää vain valitsimen --hash tai --iter-time kanssa.

en: Option --new cannot be used together with --decrypt.
fi: Valitsinta --new ei voi käytttää yhdessä valitsimen --decrypt kanssa.

en: Option --decrypt is incompatible with specified parameters.
fi: Valitsin --decrypt on yhteensopimaton määriteltyjen parametrien kanssa.

en: Error reading response from terminal.
fi: Virhe luettaessa vastausta pääteikkunasta.

en: Command successful.
fi: Komento onnistui.

en: Command failed with code %i
fi: Komento epäonnistui koodilla %i

en: Cannot check password quality: %s
fi: Salasanan laatutarkistus epäonnistui: %s

en: Password quality check failed:
     %s
fi: Salasanan laatutarkistus epäonnistui:
     %s

en: Password quality check failed: Bad passphrase (%s)
fi: Salasanan laatutarkistus epäonnistui: Virheellinen salasana (%s)
