Cura 4.13 - en to cs_CZ translation catalogue (41 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
cs_CZ: Zařízení

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
cs_CZ: Specifické nastavení pro zařízení

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
cs_CZ: Vytlačovací stroj byl použit pro tisknutí. Toto je používáno při vícenásobné extruzi.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
cs_CZ: ID trysky

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
cs_CZ: ID trysky pro vytlačovací stroj, např. "AA 0.4" nebo "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
cs_CZ: Průměr trysky

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
cs_CZ: Vnitřní průměr trysky. Změňte toto nastavení pokud používáte nestandardní velikost trysky.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
cs_CZ: X offset trysky

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
cs_CZ: X-ová souřadnice offsetu trysky.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
cs_CZ: Y offset trysky

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
cs_CZ: Y-ová souřadnice offsetu trysky.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
cs_CZ: Počáteční G kód extruderu

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
cs_CZ: Spusťte g-kód, který se má provést při přepnutí na tento extrudér.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
cs_CZ: Absolutní počáteční pozice extruderu

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
cs_CZ: Udělejte počáteční pozici extrudéru absolutně, nikoli relativně k poslednímu známému umístění hlavy.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
cs_CZ: Počáteční pozice extruderu X

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
cs_CZ: Souřadnice x počáteční pozice při zapnutí extrudéru.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
cs_CZ: Počáteční pozice extruderu Y

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
cs_CZ: Souřadnice y počáteční pozice při zapnutí extrudéru.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
cs_CZ: Ukončující G kód extruderu

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
cs_CZ: Ukončete g-kód, který se má provést při odpojení od tohoto extrudéru.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
cs_CZ: Absolutní finální pozice extruderu

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
cs_CZ: Koncovou polohu extruderu udělejte absolutně, nikoliv relativně k poslednímu známému umístění hlavy.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
cs_CZ: Konečná pozice X extruderu

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
cs_CZ: Souřadnice x koncové polohy při vypnutí extrudéru.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
cs_CZ: Konečná pozice Y extruderu

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
cs_CZ: Souřadnice y koncové polohy při vypnutí extrudéru.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
cs_CZ: První Z pozice extruderu

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
cs_CZ: Souřadnice Z pozice, ve které tryska naplní tlak na začátku tisku.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
cs_CZ: Chladič extruderu

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
cs_CZ: Číslo ventilátoru chlazení tisku přidruženého k tomuto extrudéru. Tuto změnu změňte pouze z výchozí hodnoty 0, pokud máte pro každý extrudér jiný ventilátor chlazení tisku.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
cs_CZ: Adheze topné podložky

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
cs_CZ: Adheze

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
cs_CZ: Primární pozice extruderu X

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
cs_CZ: Souřadnice X polohy, ve které tryska naplní tlak na začátku tisku.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
cs_CZ: Primární pozice extruderu Y

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
cs_CZ: Souřadnice Y polohy, ve které tryska naplní tlak na začátku tisku.

[ctx: material label]
en: Material
cs_CZ: Materiál

[ctx: material description]
en: Material
cs_CZ: Materiál

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
cs_CZ: Průměr

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
cs_CZ: Nastavuje průměr použitého vlákna filamentu. Srovnejte tuto hodnotu s průměrem použitého vlákna.
