Cura 4.13 - en to fi_FI translation catalogue (34 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
fi_FI: Laite

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
fi_FI: Laitekohtaiset asetukset

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
fi_FI: Suulake

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
fi_FI: Suuttimen tunnus

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
fi_FI: Suulakeryhmän suulakkeen tunnus, kuten "AA 0.4" ja "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
fi_FI: Suuttimen halkaisija

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
fi_FI: Suuttimen sisähalkaisija. Muuta tätä asetusta, kun käytössä on muu kuin vakiokokoinen suutin.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
fi_FI: Suuttimen X-siirtymä

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
fi_FI: Suuttimen siirtymän X-koordinaatti.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
fi_FI: Suuttimen Y-siirtymä

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
fi_FI: Suuttimen siirtymän Y-koordinaatti.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
fi_FI: Suulakkeen aloitus-GCode

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
fi_FI: Suulakkeen aloitussijainti absoluuttinen

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
fi_FI: Tekee suulakkeen aloitussijainnista absoluuttisen eikä suhteellisen viimeksi tunnettuun pään sijaintiin nähden.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
fi_FI: Suulakkeen aloitussijainti X

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
fi_FI: Aloitussijainnin X-koordinaatti suulaketta käynnistettäessä.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
fi_FI: Suulakkeen aloitussijainti Y

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
fi_FI: Aloitussijainnin Y-koordinaatti suulaketta käynnistettäessä.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
fi_FI: Suulakkeen lopetus-GCode

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
fi_FI: Suulakkeen lopetussijainti absoluuttinen

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
fi_FI: Tekee suulakkeen lopetussijainnista absoluuttisen eikä suhteellisen viimeksi tunnettuun pään sijaintiin nähden.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
fi_FI: Suulakkeen lopetussijainti X

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
fi_FI: Lopetussijainnin X-koordinaatti, kun suulake poistetaan käytöstä.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
fi_FI: Suulakkeen lopetussijainti Y

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
fi_FI: Lopetussijainnin Y-koordinaatti, kun suulake poistetaan käytöstä.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön Z-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: Z-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
fi_FI: Alustan tarttuvuus

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
fi_FI: Tarttuvuus

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön X-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: X-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön Y-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: Y-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.
