Cura 4.13 - en to hu_HU translation catalogue (41 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
hu_HU: Gép

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
hu_HU: Gép specifikus beállítások

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
hu_HU: A nyomtatáshoz extruder szerelvényt használ. Több extrudernél használatos.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
hu_HU: Fúvóka ID

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
hu_HU: A fúvóka ID az extruder szerelvényben, mint a  "AA 0.4" and "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
hu_HU: Fúvóka átmérő

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
hu_HU: A fúvóka belső átmérője. Akkor változtasd meg ezt az értéket, ha nem szabványos méretű fúvókát használsz.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
hu_HU: Fúvóka X eltolás

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
hu_HU: A fúvóka eltolásának mértéke az X koordináta irányában.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
hu_HU: Fúvóka Y eltolás

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
hu_HU: A fúvóka eltolásának mértéke az Y koordináta irányában.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
hu_HU: Kezdő G-Code az extruderhez

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
hu_HU: Ez a kezdeti g-code akkor kerül végrehajtásra, ha az extruder bekapcsol.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
hu_HU: Extruder Abszolút Indulási Helyzet

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
hu_HU: Az extruder abszolút kezdeti helyzete helyett a fej utolsó ismert helyzetét használja.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
hu_HU: Extruder kezdő X helyzet

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
hu_HU: A kezdeti X koordináta, mikor az extrudert bekapcsoljuk.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
hu_HU: Extruder kezdő Y helyzete

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
hu_HU: A kezdeti Y koordináta, mikor az extrudert bekapcsoljuk.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
hu_HU: Záró G-Code az extruderhez

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
hu_HU: Ez a G-Code akkor kerül végrehajtásra, mikor az extruder kikapcsol.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
hu_HU: Extruder abszolút vég pozíció

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
hu_HU: Legyen az extruder végállása az abszolút helyzet helyett, az utolsó ismert fej pozíció.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
hu_HU: Extruder X végállása

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
hu_HU: A befejező X koordináta, mikor az extruder kikapcsol.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
hu_HU: Extruder Y végállása

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
hu_HU: A befejező Y koordináta, mikor az extruder kikapcsol.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
hu_HU: Az extruder Elsődleges Z Pozíciója

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
hu_HU: Az az elsődleges Z helyzet, ahol a fúvóka a nyomtatást kezdi.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
hu_HU: Extruder hűtőventilátor

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
hu_HU: Az extruderekhez társított nyomtatási hűtőventilátor száma.Csak akkor változtassa meg ezt az alapértelmezett 0-tól, ha minden extruder számára külön nyomtatási hűtőventilátor van.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
hu_HU: Tárgyasztal tapadása

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
hu_HU: Tapadás

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
hu_HU: Az Extruder Elsődleges X Pozíciója

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
hu_HU: Az az X koordináta, ahol a fúvóka a nyomtatást kezdi.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
hu_HU: Az Extruder Elsődleges Y Pozíciója

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
hu_HU: Az az Y koordináta, ahol a fúvóka a nyomtatást kezdi.

[ctx: material label]
en: Material
hu_HU: Anyag

[ctx: material description]
en: Material
hu_HU: Anyag

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
hu_HU: Átmérő

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
hu_HU: Szálátmérő beállítása. Egyeztesd a használt nyomtatószál átmérőjével.
