Uranium json setting files - en to ja translation catalogue (42 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
ja: プリンター

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
ja: プリンター詳細設定

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
ja: エクストルーダー

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
ja: エクストルーダーの列。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
ja: ノズルID

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
ja: "AA 0.4"や"BB 0.8"などのノズルID。

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
ja: ノズル内径

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
ja: ノズルの内径。標準以外のノズルを使用する場合は、この設定を変更してください。

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
ja: Xノズルオフセット

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
ja: ノズルのX軸のオフセット。

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
ja: Yノズルオフセット

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
ja: ノズルのY軸のオフセット。

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
ja: エクストルーダーがG-Codeを開始する

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
ja: このエクストルーダーに切り替えた時に G-Code の開始を実行します。

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
ja: エクストルーダーのスタート位置の絶対値

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
ja: ヘッドの最後の既知位置からではなく、エクストルーダーのスタート位置を絶対位置にします。

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
ja: エクストルーダー　スタート位置X

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
ja: エクストルーダーのX座標のスタート位置。

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
ja: エクストルーダースタート位置Y

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
ja: エクストルーダーのY座標のスタート位置。

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
ja: エクストルーダーがG-Codeを終了する

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
ja: このエクストルーダーから切り替えた時に G-Code の終了を実行します。

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
ja: エクストルーダーのエンドポジションの絶対値

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
ja: ヘッドの既存の認識位置よりもエクストルーダーの最終位置を絶対位置とする。

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
ja: エクストルーダーエンド位置X

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
ja: エクストルーダーを切った際のX座標の最終位置。

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
ja: エクストルーダーエンド位置Y

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
ja: エクストルーダーを切った際のY座標の最終位置。

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
ja: エクストルーダーのZ座標

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja: 印刷開始時にノズルがポジションを確認するZ座標。

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
ja: エクストルーダープリント冷却ファン

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
ja: このエクストルーダーに関連付けられているプリント冷却ファンの数です。デフォルト値は0(ゼロ)です。各エクストルーダーに対してプリント冷却ファンが異なる場合にのみ変更します。

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
ja: ビルドプレート密着性

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
ja: 密着性

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
ja: エクストルーダープライムX位置

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja: プリント開始時のノズルの位置を表すX座標。

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
ja: エクストルーダープライムY位置

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja: プリント開始時にノズル位置を表すY座標。

[ctx: material label]
en: Material
ja: マテリアル

[ctx: material description]
en: Material
ja: マテリアル

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
ja: 直径

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
ja: 使用するフィラメントの太さの調整　この値を使用するフィラメントの太さと一致させてください。
