Cura 4.13 - en to pl_PL translation catalogue (42 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
pl_PL: Maszyna

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
pl_PL: Specyficzne ustawienia maszyny

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
pl_PL: Ekstruder

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
pl_PL: Ekstruder używany do drukowania. Ta opcja używana jest podczas multi-ekstruzji.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
pl_PL: ID Dyszy

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
pl_PL: ID dyszy dla wózka ekstrudera np. "AA 0.4" i "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
pl_PL: Średnica Dyszy

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
pl_PL: Wewnętrzna średnica dyszy. Zmień to ustawienie kiedy używasz niestandardowego rozmiaru dyszy.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
pl_PL: Przesunięcie X Dyszy

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
pl_PL: Współrzędna X przesunięcia dyszy.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
pl_PL: Przesunięcie Y Dyszy

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
pl_PL: Współrzędna Y przesunięcia dyszy.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
pl_PL: Początkowy G-code Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
pl_PL: Początkowy G-code do wykonania przy przełączeniu na ten ekstruder.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
pl_PL: Bezwzględna Pozycja Początkowa Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
pl_PL: Zmień pozycję początkową ekstrudera na bezwzględną, zamiast względem ostatniej pozycji głowicy.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
pl_PL: Początkowa Pozycja X Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
pl_PL: Współrzędna X początkowej pozycji ekstrudera podczas jego włączania.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
pl_PL: Początkowa Pozycja Y Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
pl_PL: Współrzędna Y początkowej pozycji ekstrudera podczas jego włączania.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
pl_PL: Końcowy G-code Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
pl_PL: Końcowy G-code do wykonania przy przełączeniu na ten ekstruder.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
pl_PL: Bezwzgl. Końcowa Pozycja Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
pl_PL: Zmień pozycję końcową ekstrudera na bezwzględną, zamiast względem ostatniej pozycji głowicy.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
pl_PL: Końcowa Pozycja X Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
pl_PL: Współrzędna X końcowej pozycji ekstrudera podczas jego wyłączania.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
pl_PL: Końcowa Pozycja Y Ekstrudera

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
pl_PL: Współrzędna Y końcowej pozycji ekstrudera podczas jego wyłączania.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
pl_PL: Pozycja Z Czyszczenia Dyszy

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pl_PL: Współrzędna Z, w której dysza jest czyszczona na początku wydruku.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
pl_PL: Wentylator ekstrudera

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
pl_PL: Numer wentylatora przypisanego do ekstrudera. Zmień z domyślnej wartości 0, tylko w przypadku, kiedy posiadasz oddzielny wentylator dla każdego ekstrudera.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
pl_PL: Przyczepność do stołu

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
pl_PL: Przyczepność

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
pl_PL: Pozycja X Czyszczenia Dyszy

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pl_PL: Współrzędna X, w której dysza jest czyszczona na początku wydruku.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
pl_PL: Pozycja Y Czyszczenia Dyszy

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pl_PL: Współrzędna Y, w której dysza jest czyszczona na początku wydruku.

[ctx: material label]
en: Material
pl_PL: Materiał

[ctx: material description]
en: Material
pl_PL: Materiał

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
pl_PL: Średnica

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
pl_PL: Dostosuj średnicę użytego filamentu. Dopasuj tę wartość do średnicy używanego filamentu.
