Uranium json setting files - en to pt translation catalogue (40 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
pt: Máquina

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
pt: Definições específicas da máquina

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
pt: Extrusor

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
pt: O núcleos de extrusão utilizado para imprimir. Definição usada com múltiplos extrusores.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
pt: ID do Nozzle

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
pt: O ID do nozzle de um núcleo de extrusão, tal como "AA 0.4" e "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
pt: Diâmetro do Nozzle

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
pt: O diâmetro interno do nozzle. Altere esta definição quando utilizar um nozzle com um tamanho não convencional.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
pt: Desvio X do Nozzle

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
pt: A coordenada X do desvio do nozzle.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
pt: Desvio Y do Nozzle

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
pt: A coordenada Y do desvio do nozzle.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
pt: G-Code Inicial do Extrusor

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
pt: G-code inicial para executar ao mudar para este extrusor.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
pt: Posição Inicial Absoluta do Extrusor

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
pt: Define a posição inicial do extrusor, de forma absoluta em vez, de relativa à última posição conhecida da cabeça de impressão.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
pt: Posição X Inicial do Extrusor

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
pt: A coordenada X da posição inicial ao ligar o extrusor.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
pt: Posição Y Inicial do Extrusor

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
pt: A coordenada Y da posição inicial ao ligar o extrusor.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
pt: G-Code Final do Extrusor

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
pt: G-code final para executar ao mudar deste extrusor.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
pt: Posição Final Absoluta do Extrusor

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
pt: Define a posição final do extrusor, absoluta em vez de relativa à última posição conhecida da cabeça de impressão.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
pt: Posição X Final do Extrusor

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
pt: A coordenada X da posição final ao desligar o extrusor.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
pt: Posição Y Final do Extrusor

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
pt: A coordenada Y da posição final ao desligar o extrusor.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
pt: Posição Z para Preparação do Extrusor

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pt: A coordenada Z da posição onde o nozzle é preparado ao iniciar a impressão.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
pt: Ventoinha de arrefecimento de impressão do Extrusor

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
pt: O número de ventoinhas de arrefecimento de impressão associadas a este extrusor. Apenas alterar o valor predefinido de 0 quando tiver uma ventoinha de arrefecimento de impressão diferente para cada extrusor.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
pt: Aderência à Base Construção

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
pt: Aderência

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
pt: Posição X Preparação do Extrusor

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pt: A coordenada X da posição onde o nozzle é preparado ao iniciar a impressão.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
pt: Posição Y Preparação do Extrusor

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
pt: A coordenada Y da posição onde o nozzle é preparado ao iniciar a impressão.

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
pt: Diâmetro

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
pt: Ajusta o diâmetro do filamento utilizado. Faça corresponder este valor com o diâmetro do filamento utilizado.
