Uranium json setting files - en to tr translation catalogue (42 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
tr: Makine

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
tr: Makine özel ayarları

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
tr: Ekstrüder

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
tr: Yazdırma için kullanılan ekstruder dişli çark. Çoklu ekstrüzyon işlemi için kullanılır.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
tr: Nozül Kimliği

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
tr: Ekstruder dişli çarkı için nozül kimliği, “AA 0.4” ve “BB 0.8” gibi.

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
tr: Nozül Çapı

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
tr: Nozül iç çapı. Standart olmayan nozül boyutu kullanırken bu ayarı değiştirin.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
tr: Nozül NX Ofseti

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
tr: Nozül ofsetinin x koordinatı.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
tr: Nozül Y Ofseti

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
tr: Nozül ofsetinin y koordinatı.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
tr: Ekstruder G-Code'u Başlatma

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
tr: Bu ekstrüdere geçiş yaparken çalıştırmak üzere G Code’u başlatın.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
tr: Ekstruderin Mutlak Başlangıç Konumu

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
tr: Ekstruder başlama konumunu, yazıcı başlığının son konumuna göre ayarlamak yerine mutlak olarak ayarlayın.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
tr: Ekstruder X Başlangıç Konumu

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
tr: Ekstruder açılırken başlangıç konumunun x koordinatı.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
tr: Ekstruder Y Başlangıç Konumu

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
tr: Ekstruder açılırken başlangıç konumunun Y koordinatı.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
tr: Ekstruder G-Code'u Sonlandırma

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
tr: Bu ekstrüderden geçiş yaparken çalıştırmak üzere G Code’u sonlandırın.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
tr: Ekstruderin Mutlak Bitiş Konumu

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
tr: Ekstruder bitiş konumunu, yazıcı başlığının son konumuna göre ayarlamak yerine mutlak olarak ayarlayın.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
tr: Ekstruderin X Bitiş Konumu

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
tr: Ekstruder kapatılırken bitiş konumunun x koordinatı.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
tr: Ekstruderin Y Bitiş Konumu

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
tr: Ekstruder kapatılırken bitiş konumunun Y koordinatı.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
tr: Ekstruder İlk Z konumu

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
tr: Nozül yazdırma işlemini başlatmaya hazırlandığında konumun Z koordinatı.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
tr: Ekstrüder Yazıcı Soğutma Fanı

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
tr: Bu ekstrüdere bağlı yazıcı soğutma fanı sayısı. Yalnızca her bir ekstrüder için farklı yazıcı soğutma fanınız varsa bunu 0 varsayılan değeri olarak değiştirin.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
tr: Yapı Levhası Yapıştırması

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
tr: Yapıştırma

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
tr: Extruder İlk X konumu

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
tr: Nozül yazdırma işlemini başlatmaya hazırlandığında konumun X koordinatı.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
tr: Extruder İlk Y konumu

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
tr: Nozül yazdırma işlemini başlatmaya hazırlandığında konumun Y koordinatı.

[ctx: material label]
en: Material
tr: Malzeme

[ctx: material description]
en: Material
tr: Malzeme

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
tr: Çap

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
tr: Kullanılan filamanın çapını ayarlar. Bu değeri kullanılan filaman çapı ile eşitleyin.
