d-feet master - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Debug D-Bus applications
id: Mengawakutu aplikasi-aplikasi D-Bus

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
id: Suatu aplikasi sederhana untuk mengawakutu sistem bus pesan D-Bus. D-Feet dapat dipakai untuk memeriksa antar muka D-Bus dari program-program yang berjalan dan memanggil metode-metode pada antar muka tersebut.

en: D-Bus Debugger
id: Pengawakutu D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;d-bus;dbus;dfeet;
id: debug;d-bus;dbus;dfeet;awakutu;

en: Add a Connection
id: Tambah Koneksi

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
id: Lihat http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
id: Alamat:

en: Execute D-Bus Method
id: Mengeksekusi Metoda D-Bus

en: _Execute
id: _Eksekusi

en: Method name:
id: Nama metode:

en: Object Path:
id: Path Objek:

en: Interface:
id: Antar Muka:

en: Bus Name:
id: Nama Bus:

en: Method input
id: Masukan metoda

en: Method output
id: Keluaran metoda

en: Pretty print
id: Cetak cantik

en: Source
id: Sumber

en: Method execution
id: Eksekusi metode

en: Number of method executions
id: Cacah eksekusi metode

en: Average method execution time in seconds
id: Rerata waktu eksekusi metode dalam detik

en: Minimal method execution time in seconds
id: Minimum waktu eksekusi metode dalam detik

en: Max:
id: Maks:

en: Maximal method execution time in seconds
id: Maksimum waktu eksekusi metode dalam detik

en: Unique name:
id: Nama unik:

en: Name:
id: Nama:

en: Introspecting...
id: Mengintrospeksi...

en: Object path
id: Path objek

en: Connect to System Bus
id: Menyambung ke Bus Sistem

en: Connect to Session Bus
id: Menyambung ke Bus Sesi

en: Connect to other Bus
id: Menyambung ke Bus lain

en: Close Bus
id: Tutup Bus

en: About D-Feet
id: Tentang D-Feet

en: Help
id: Bantuan

en: Show version number and exit
id: Tampilkan nomor versi dan keluar

en: Open the specified bus address
id: Buka alamat bus yang ditentukan

en: D-Feet version: {}
id: Versi D-Feet: {}
