d-feet master - en to nl translation catalogue (33 entries)

en: Debug D-Bus applications
nl: Debug D-Bus-toepassingen

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
nl: Een eenvoudige toepassing voor het debuggen van het berichtbussysteem D-Bus. D-Feet kan worden gebruikt voor het inspecteren van D-Bus-interfaces van programma’s die worden uitgevoerd, en methodes inroepen op deze interfaces.

en: D-Bus Debugger
nl: D-Bus-debugger

en: Add a Connection
nl: Verbinding toevoegen

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
nl: Bekijk http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
nl: Adres:

en: Execute D-Bus Method
nl: D-Bus-methode uitvoeren

en: _Execute
nl: _Uitvoeren

en: Method name:
nl: Methodenaam:

en: Object Path:
nl: Objectpad:

en: Bus Name:
nl: Busnaam:

en: Method input
nl: Methode-invoer

en: Method output
nl: Methode-uitvoer

en: Pretty print
nl: Mooi weergeven

en: Source
nl: Bron

en: Method execution
nl: Methode-uitvoering

en: Number of method executions
nl: Aantal methode-uitvoeringen

en: Average method execution time in seconds
nl: Gemiddelde uitvoeringsduur in seconden

en: Minimal method execution time in seconds
nl: Minimale uitvoeringsduur in seconden

en: Maximal method execution time in seconds
nl: Maximale uitvoeringsduur in seconden

en: Unique name:
nl: Unieke naam:

en: Name:
nl: Naam:

en: Introspecting...
nl: Bezig met introspectie…

en: Object path
nl: Objectpad

en: Connect to System Bus
nl: Verbinden met systeembus

en: Connect to Session Bus
nl: Verbinden met sessiebus

en: Connect to other Bus
nl: Verbinden met andere bus

en: Close Bus
nl: Bus sluiten

en: About D-Feet
nl: Over D-Feet

en: Help
nl: Hulp

en: Show version number and exit
nl: Versienummer tonen en afsluiten

en: Open the specified bus address
nl: Open het opgegeven busadres

en: D-Feet version: {}
nl: D-Feet-versie: {}
