d-feet master - en to ro translation catalogue (35 entries)

en: Debug D-Bus applications
ro: Aplicații de depanare D-Bus

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
ro: O aplicație simplă pentru depanarea D-Bus-ului sistemului magistralei de mesaje. D-Feet poate fi utilizat pentru a inspecta interfețe D-Bus ale programelor care rulează și poate invoca metode pe acele interfețe.

en: D-Bus Debugger
ro: Depanator D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;d-bus;dbus;dfeet;
ro: debug;d-bus;dbus;dfeet;depanare;depanator;

en: Add a Connection
ro: Adaugă o conexiune

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
ro: Vedeți http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
ro: Adresă:

en: Execute D-Bus Method
ro: Execută metoda D-Bus

en: _Execute
ro: _Execută

en: Method name:
ro: Numele metodei:

en: Object Path:
ro: Calea obiectului:

en: Interface:
ro: Interfață:

en: Bus Name:
ro: Nume magistrală:

en: Method input
ro: Intrare metodă

en: Method output
ro: Ieșire metodă

en: Pretty print
ro: Tipărire frumoasă

en: Source
ro: Sursă

en: Method execution
ro: Execuție a metodei

en: Number of method executions
ro: Numărul de execuție a metodei

en: Average method execution time in seconds
ro: Timpul mediu de execuție a metodei în secunde

en: Minimal method execution time in seconds
ro: Timpul minimal de execuție a metodei în secunde

en: Maximal method execution time in seconds
ro: Timpul maximal de execuție a metodei în secunde

en: Unique name:
ro: Nume unic:

en: Name:
ro: Nume:

en: Introspecting...
ro: Se introspectează...

en: Object path
ro: Calea obiectului

en: Connect to System Bus
ro: Conectează la magistrala de sistem

en: Connect to Session Bus
ro: Conectează la magistrala de sesiune

en: Connect to other Bus
ro: Conectează la altă magistrală

en: Close Bus
ro: Închide magistrala

en: About D-Feet
ro: Despre D-Feet

en: Help
ro: Ajutor

en: Show version number and exit
ro: Arată numărul versiunii și ieși

en: Open the specified bus address
ro: Deschide adresa de magistrală specificată

en: D-Feet version: {}
ro: Versiune D-Feet: {}
