d-feet master - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Debug D-Bus applications
tr: D-Bus uygulamalarında hata ayıkla

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
tr: İleti veriyolu sistemi D-Bus’da hata ayıklama için basit uygulama. D-Feet, çalışan programların D-Bus arabirimlerini inceleme ve bu arabirimlerdeki yöntemleri çalıştırmada kullanılır.

en: D-Bus Debugger
tr: D-Bus Hata Ayıklayıcı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;d-bus;dbus;dfeet;
tr: hata ayıklama;d-bus;dbus;dfeet;debug;

en: Add a Connection
tr: Bağlantı Ekle

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
tr: Bakınız: http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
tr: Adres:

en: Execute D-Bus Method
tr: D-Bus Yöntemi Çalıştır

en: _Execute
tr: _Çalıştır

en: Method name:
tr: Yöntem adı:

en: Object Path:
tr: Nesne Yolu:

en: Interface:
tr: Arabirim:

en: Bus Name:
tr: Veriyolu Adı:

en: Method input
tr: Yöntem girdisi

en: Method output
tr: Yöntem çıktısı

en: Pretty print
tr: Güzelleştirilmiş çıktı

en: Source
tr: Kaynak

en: Method execution
tr: Yöntem çalıştırma

en: Number of method executions
tr: Yöntem çalıştırma sayısı

en: Average method execution time in seconds
tr: Saniye olarak ortalama yöntem çalıştırma süresi

en: Min:
tr: En Az:

en: Minimal method execution time in seconds
tr: Saniye olarak en az yöntem çalıştırma süresi

en: Max:
tr: En Çok:

en: Maximal method execution time in seconds
tr: Saniye olarak en çok yöntem çalıştırma süresi

en: Unique name:
tr: Eşsiz ad:

en: Name:
tr: Ad:

en: Introspecting...
tr: İçgözlem Yapılıyor...

en: Object path
tr: Nesne yolu

en: Connect to System Bus
tr: Sistem Veriyoluna Bağlan

en: Connect to Session Bus
tr: Oturum Veriyoluna Bağlan

en: Connect to other Bus
tr: Diğer Veriyoluna Bağlan

en: Close Bus
tr: Veriyolunu Kapat

en: About D-Feet
tr: D-Feet Hakkında

en: Help
tr: Yardım

en: Show version number and exit
tr: Sürüm numarasını göster ve çık

en: Open the specified bus address
tr: Belirtilen veriyolu adresini aç

en: D-Feet version: {}
tr: D-Feet sürümü: {}
