d-feet master - en to uk translation catalogue (37 entries)

en: Debug D-Bus applications
uk: Діагностика програм із D-Bus

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
uk: Проста програма для діагностики системи шини повідомлень D-Bus. D-Feet можна скористатися для інспектування інтерфейсів D-Bus запущених програм і виклику методів на цих інтерфейсах.

en: D-Bus Debugger
uk: Засіб діагностики D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;d-bus;dbus;dfeet;
uk: debug;d-bus;dbus;dfeet;діагностика;зневадження;дібас;ді-бас;діфіт;

en: Add a Connection
uk: Додати з'єднання

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
uk: Див. http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
uk: Адреса:

en: Execute D-Bus Method
uk: Виконати метод D-Bus

en: _Execute
uk: Вико_нати

en: Method name:
uk: Назва методу:

en: Object Path:
uk: Шлях до об'єкта:

en: Interface:
uk: Інтерфейс:

en: Bus Name:
uk: Назва шини:

en: Method input
uk: Вхідні дані методу

en: Method output
uk: Виведення методу

en: Pretty print
uk: Форматування за стилем друку

en: Source
uk: Джерело

en: Method execution
uk: Виконання методу

en: Number of method executions
uk: Кількість виконань методу

en: Average method execution time in seconds
uk: Середня тривалість виконання методу

en: Min:
uk: Мін:

en: Minimal method execution time in seconds
uk: Мінімальна тривалість виконання методу

en: Max:
uk: Макс.:

en: Maximal method execution time in seconds
uk: Максимальна тривалість виконання методу

en: Unique name:
uk: Унікальна назва:

en: Name:
uk: Назва:

en: Introspecting...
uk: Інтроспекція…

en: Object path
uk: Шлях до об'єкта

en: Connect to System Bus
uk: З'єднатися із шиною системи

en: Connect to Session Bus
uk: З'єднатися із шиною сеансу

en: Connect to other Bus
uk: З'єднатися із іншою шиною

en: Close Bus
uk: Закрити шину

en: About D-Feet
uk: Про D-Feet

en: Help
uk: Довідка

en: Show version number and exit
uk: Вивести номер версії і завершити роботу

en: Open the specified bus address
uk: Відкрити вказану адресу шини

en: D-Feet version: {}
uk: Версія D-Feet: {}
