d-feet master - en to hu translation catalogue (35 entries)

en: Debug D-Bus applications
hu: D-Bus alkalmazások hibakeresése

en: A simple application for debugging the message bus system D-Bus. D-Feet can be used to inspect D-Bus interfaces of running programs and invoke methods on those interfaces.
hu: Egy egyszerű alkalmazás a D-Bus üzenetbusz-rendszer hibakereséséhez. A D-Feet használható a futó programok D-Bus csatolóinak megfigyeléséhez és metódusok meghívásához azokon a csatolókon.

en: D-Bus Debugger
hu: D-Bus hibakereső

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;d-bus;dbus;dfeet;
hu: hibakeresés;d-bus;dbus;dfeet;

en: Add a Connection
hu: Kapcsolat hozzáadása

en: See http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses
hu: Lásd: http://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses

en: Address:
hu: Cím:

en: Execute D-Bus Method
hu: D-Bus eljárás végrehajtása

en: _Execute
hu: _Végrehajtás

en: Method name:
hu: Eljárás neve:

en: Object Path:
hu: Objektum útvonala:

en: Interface:
hu: Csatoló:

en: Bus Name:
hu: Busz neve:

en: Method input
hu: Eljárás bemenet

en: Method output
hu: Eljárás kimenet

en: Pretty print
hu: Szép nyomtatás

en: Source
hu: Forrás

en: Method execution
hu: Eljárás végrehajtás

en: Number of method executions
hu: Eljárás végrehajtásainak száma

en: Average method execution time in seconds
hu: Átlagos eljárás végrehajtási idő másodpercben

en: Minimal method execution time in seconds
hu: Legkisebb eljárás végrehajtási idő másodpercben

en: Maximal method execution time in seconds
hu: Legnagyobb eljárás végrehajtási idő másodpercben

en: Unique name:
hu: Egyedi név:

en: Name:
hu: Név:

en: Introspecting...
hu: Önelemzés…

en: Object path
hu: Objektum útvonala

en: Connect to System Bus
hu: Csatlakozás a rendszerbuszhoz

en: Connect to Session Bus
hu: Csatlakozás a munkamenetbuszhoz

en: Connect to other Bus
hu: Csatlakozás más buszhoz

en: Close Bus
hu: Busz bezárása

en: About D-Feet
hu: A D-Feet névjegye

en: Help
hu: Súgó

en: Show version number and exit
hu: Verziószám megjelenítése és kilépés

en: Open the specified bus address
hu: A megadott buszcím megnyitása

en: D-Feet version: {}
hu: D-Feet verzió: {}
