d-spy main - en to cs translation catalogue (52 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
cs: Christian Hergert a kol.

en: Analyze D-Bus connections
cs: Analyzujte připojení D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
cs: D-Spy je jednoduchý nástroj pro zkoumání připojení D-Bus.

en: D-Spy Interface
cs: Rozhraní D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
cs: Objevujte a prozkoumávejte služby D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
cs: Připojeno k „%s“

en: S_ystem
cs: S_ystém

en: _Session
cs: _Sezení

en: _Other
cs: _Ostatní

en: Execute
cs: Spustit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Object Path
cs: Cesta k objektu

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Method
cs: Metoda

en: Parameters
cs: Parametry

en: _Execute
cs: Spus_tit

en: Result
cs: Výsledek

en: _Copy
cs: Z_kopírovat

en: Elapsed Time
cs: Uplynulý čas

en: Bus Address
cs: Adresa sběrnice

en: Name
cs: Název

en: Owner
cs: Vlastník

en: Process ID
cs: ID procesu

en: Activatable
cs: Aktivovatelné

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: read/write
cs: čtení/zápis

en: write-only
cs: pouze zápis

en: read-only
cs: pouze čtení

en: Interfaces
cs: Rozhraní

en: Methods
cs: Metody

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Signals
cs: Signály

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
cs: Pole [%s]

en: Bus
cs: Sběrnice

en: Access Denied by Peer
cs: Přístup byl zamítnut protějškem

en: Authentication Failed
cs: Ověření selhalo

en: Operation Timed Out
cs: Vypršel časový limit operace

en: Lost Connection to Bus
cs: Spojení se sběrnicí bylo ztraceno

en: D-Bus Connection Failed
cs: Připojení D-Bus selhalo

en: Connect
cs: Připojit

en: Provide the address of the message bus
cs: Zadejte adresu sběrnice zpráv

en: Connect to Other Bus
cs: Připojit k jiné sběrnici

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Search Bus Names
cs: Hledat názvy sběrnic

en: Bus Names
cs: Názvy sběrnic

en: Select a D-Bus Name
cs: Vyberte název D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
cs: Vyberte název sběrnice pro introspekci protějšku

en: Refresh
cs: Aktualizovat

en: _New Window
cs: _Nové okno

en: _About D-Spy
cs: O _aplikaci D-Spy

en: Connect to Other Bus…
cs: Připojit k jiné sběrnici…
