d-spy main - en to eo translation catalogue (48 entries)

en: Christian Hergert, et al.
eo: Christian HERGERT kaj aliaj.

en: D-Spy
eo: D-Spiono

en: A D-Bus explorer for GNOME
eo: D-Bus-esplorilo por GNOME

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
eo: D-Spiono estas simpla ilo por esplori D-Bus-konektojn.

en: D-Spy Interface
eo: D-Spiono-interfaco

en: Discover and explore D-Bus services
eo: Malkovri kaj esplori D-Bus-servojn

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
eo: Konektita al “%s”

en: System
eo: Sistemo

en: Session
eo: Seanco

en: Other
eo: Alia

en: Execute
eo: Lanĉi

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Object Path
eo: Objekta vojo

en: Interface
eo: Interfaco

en: Method
eo: Metodo

en: Parameters
eo: Parametroj

en: Result
eo: Rezulto

en: Copy
eo: Kopii

en: Elapsed Time
eo: Pasinta tempo

en: Bus Address
eo: Bus-adreso

en: Name
eo: Nomo

en: Owner
eo: Posedanto

en: Process ID
eo: Proces-identigilo

en: Activatable
eo: Aktivebla

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: read/write
eo: legebla/skribebla

en: write-only
eo: nur skribebla

en: read-only
eo: nur legebla

en: Interfaces
eo: Interfacoj

en: Methods
eo: Metodoj

en: Properties
eo: Atributoj

en: Signals
eo: Signaloj

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
eo: Tabelo de [%s]

en: Access Denied by Peer
eo: Aliro rifuzita de alia flanko

en: Authentication Failed
eo: Aŭtentikado malsukcesis

en: Operation Timed Out
eo: Operacio limtempis

en: Lost Connection to Bus
eo: Perdis konekton al la buso

en: D-Bus Connection Failed
eo: D-Bus-konekto malsukcesis

en: Connect
eo: Konekti

en: Provide the address of the message bus
eo: Donu la adreson de la mesaĝo-buso

en: Connect to Other Bus
eo: Konekti al alia buso

en: Search Bus Names
eo: Serĉi busnomojn

en: Bus Names
eo: Busnomoj

en: Select a D-Bus Name
eo: Elekti D-Bus-nomon

en: Select a bus name to introspect the peer.
eo: Elekti busnomon por introspekti la alian flankon.

en: _New Window
eo: _Nova Fenestro

en: _About D-Spy
eo: Pri D-Spiono
