d-spy main - en to fa translation catalogue (56 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
fa: کریستین هرگرت و همکاران.

en: D-Spy
fa: دی-اسپای

en: Analyze D-Bus connections
fa: تحلیل اتّصال‌های D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
fa: دی-اسپای ابزاری ساده برای مرور اتّصال‌های D-Bus است.

en: D-Spy Interface
fa: میانای دی-اسپای

en: Discover and explore D-Bus services
fa: کشف و مرور خدمات D-Bus

en: dspy;dbus;
fa: dspy;dbus;دی‌باس;دی-اسپای;

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
fa: وصل شده به %s

en: S_ystem
fa: _سامانه

en: _Session
fa: _نشست

en: _Other
fa: _دیگر

en: Execute
fa: اجرا

en: Cancel
fa: لغو

en: Object Path
fa: مسیر شی

en: Interface
fa: واسط

en: Method
fa: رشو

en: Parameters
fa: عوامل

en: _Execute
fa: _اجرا

en: Result
fa: نتیجه

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Elapsed Time
fa: زمان رفته

en: Bus Address
fa: نشانی گذرگاه

en: Name
fa: نام

en: Owner
fa: مالک

en: Process ID
fa: شناسهٔ فرایند

en: Activatable
fa: قابل فعّال سازی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: %s: %u
fa: %s: %Iu

en: PID
fa: شناسهٔ فرایند

en: read/write
fa: خواندن و نوشتن

en: write-only
fa: فقط نوشتن

en: read-only
fa: فقط خواندن

en: Interfaces
fa: میاناها

en: Methods
fa: روش‌ها

en: Properties
fa: ترجیحات

en: Signals
fa: علامت‌ها

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
fa: آرایهٔ [%s]

en: Bus
fa: گذرگاه

en: Access Denied by Peer
fa: دسترسی به دست نظیر رد شد

en: Authentication Failed
fa: تصدیق شکست خورد

en: Operation Timed Out
fa: زمان عملیات به سر رسید

en: Lost Connection to Bus
fa: قطع اتّصال به گذرگاه

en: D-Bus Connection Failed
fa: اتّصال D-Bus شکست خورد

en: Connect
fa: اتّصال

en: Provide the address of the message bus
fa: فراهم کردن نشانی گذرگاه پیام

en: Connect to Other Bus
fa: وصل شدن به دیگر گذرگاه‌ها

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Search Bus Names
fa: جست‌وجوی نام گذرگاه‌ها

en: Bus Names
fa: نام گذرگاه‌ها

en: Select a D-Bus Name
fa: گزینش نام D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
fa: گزینش نام گذرگاه برای بررسی نظیر

en: Refresh
fa: نوسازی

en: _New Window
fa: _پنجرهٔ جدید

en: _About D-Spy
fa: _درباره دی-اسپای

en: Connect to Other Bus…
fa: وصل شدن به دیگر گذرگاه‌ها…
