d-spy main - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Analyze D-Bus connections
fr: Analyser les connections D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
fr: D-Spy est un outil simple pour explorer des connexions D-Bus.

en: D-Spy Interface
fr: Interface D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
fr: Découvrir et explorer des services D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
fr: Connecté à « %s »

en: S_ystem
fr: S_ystème

en: _Other
fr: _Autre

en: Execute
fr: Exécuter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Object Path
fr: Chemin de l’objet

en: Method
fr: Méthode

en: Parameters
fr: Paramètres

en: _Execute
fr: _Exécuter

en: Result
fr: Résultat

en: _Copy
fr: Co_pier

en: Elapsed Time
fr: Temps écoulé

en: Bus Address
fr: Adresse du bus

en: Name
fr: Nom

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Process ID
fr: ID du processus

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: Activatable
fr: Activable

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: %s: %u
fr: %s : %u

en: read/write
fr: lecture/écriture

en: write-only
fr: écriture seule

en: read-only
fr: lecture seule

en: Methods
fr: Méthodes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Signals
fr: Signaux

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
fr: Tableau de [%s]

en: Access Denied by Peer
fr: Accès refusé par le pair

en: Authentication Failed
fr: Échec de l’identification

en: Operation Timed Out
fr: Temps d’attente écoulé pour l’opération

en: Lost Connection to Bus
fr: Connexion au bus perdue

en: D-Bus Connection Failed
fr: Échec de la connexion D-Bus

en: Connect
fr: Connecter

en: Provide the address of the message bus
fr: Fournir l’adresse du bus de message

en: Connect to Other Bus
fr: Connecter à un autre bus

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Search Bus Names
fr: Chercher par nom de bus

en: Bus Names
fr: Noms de bus

en: Select a D-Bus Name
fr: Sélectionner un nom D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
fr: Sélectionner un nom de bus pour introspecter le pair

en: Refresh
fr: Actualiser

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: _About D-Spy
fr: À _propos de D-Spy

en: Connect to Other Bus…
fr: Connecter à un autre bus…
