d-spy main - en to hu translation catalogue (53 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
hu: Christian Hergert és mások

en: D-Spy
hu: D-kém

en: Analyze D-Bus connections
hu: D-busz kapcsolatok elemzése

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
hu: A D-kém egy egyszerű eszköz a D-busz kapcsolatainak felderítéséhez.

en: D-Spy Interface
hu: D-kém interfész

en: Discover and explore D-Bus services
hu: D-busz szolgáltatások felfedezése és vizsgálata

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
hu: Kapcsolódva ehhez: „%s”

en: S_ystem
hu: _Rendszer

en: _Session
hu: _Munkamenet

en: _Other
hu: _Egyéb

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Object Path
hu: Objektumútvonal

en: Interface
hu: Interfész

en: Method
hu: Metódus

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: _Execute
hu: _Végrehajtás

en: Result
hu: Eredmény

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Elapsed Time
hu: Eltelt idő

en: Bus Address
hu: Buszcím

en: Name
hu: Név

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Process ID
hu: Folyamatazonosító

en: Activatable
hu: Aktiválható

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: read/write
hu: olvasás/írás

en: write-only
hu: csak írás

en: read-only
hu: csak olvasás

en: Interfaces
hu: Interfészek

en: Methods
hu: Metódusok

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Signals
hu: Szignálok

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
hu: [%s] tömb

en: Bus
hu: Busz

en: Access Denied by Peer
hu: A partner megtagadta a hozzáférést

en: Authentication Failed
hu: Hitelesítés sikertelen

en: Operation Timed Out
hu: A művelet túllépte az időkorlátot

en: Lost Connection to Bus
hu: A buszkapcsolat elveszett

en: D-Bus Connection Failed
hu: A D-busz kapcsolat sikertelen

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Provide the address of the message bus
hu: Adja meg az üzenetbusz címét

en: Connect to Other Bus
hu: Kapcsolódás másik buszhoz

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Search Bus Names
hu: Busznevek keresése

en: Bus Names
hu: Busznevek

en: Select a D-Bus Name
hu: Válasszon D-busz nevet

en: Select a bus name to introspect the peer
hu: Válasszon egy busznevet a partner elemzéséhez

en: Refresh
hu: Frissítés

en: _New Window
hu: Új _ablak

en: _About D-Spy
hu: A D-kém _névjegye

en: Connect to Other Bus…
hu: Kapcsolódás másik buszhoz…
