d-spy main - en to it translation catalogue (45 entries)

en: A D-Bus explorer for GNOME
it: Un esploratore di D-Bus per GNOME

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
it: D-Spy è un semplice strumento per esplorare le connessioni D-Bus.

en: D-Spy Interface
it: Interfaccia di D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
it: Scopri ed esplora i servizi D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
it: Connesso a «%s»

en: System
it: Sistema

en: Session
it: Sessione

en: Other
it: Altro

en: Execute
it: Esegui

en: Cancel
it: Annulla

en: Object Path
it: Percorso oggetto

en: Interface
it: Interfaccia

en: Method
it: Metodo

en: Parameters
it: Parametri

en: Result
it: Risultato

en: Copy
it: Copia

en: Elapsed Time
it: Tempo trascorso

en: Bus Address
it: Indirizzo del bus

en: Name
it: Nome

en: Owner
it: Proprietario

en: Process ID
it: ID processo

en: Activatable
it: Attivabile

en: Yes
it: Sì

en: read/write
it: lettura/scrittura

en: write-only
it: sola-scrittura

en: read-only
it: sola-lettura

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Methods
it: Metodi

en: Properties
it: Proprietà

en: Signals
it: Segnali

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
it: Array di [%s]

en: Access Denied by Peer
it: Accesso negato dal peer

en: Authentication Failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Operation Timed Out
it: Tempo scaduto per l'operazione

en: Lost Connection to Bus
it: Connessione al bus persa

en: D-Bus Connection Failed
it: Connessione al bus non riuscita

en: Connect
it: Connetti

en: Provide the address of the message bus
it: Fornire l'indirizzo del bus dei messaggi

en: Connect to Other Bus
it: Connetti ad un altro bus

en: Search Bus Names
it: Cerca nomi di bus

en: Bus Names
it: Nomi bus

en: Select a D-Bus Name
it: Selezionare un nome di un D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer.
it: Selezionare il nome di un bus per ispezionare il peer.

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _About D-Spy
it: _Informazioni su D-Spy
