d-spy main - en to nl translation catalogue (43 entries)

en: A D-Bus explorer for GNOME
nl: Een D-Bus-verkenner voor GNOME

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
nl: D-Spy is een eenvoudig hulpmiddel om D-Bus-verbindingen te verkennen.

en: D-Spy Interface
nl: D-Spy-interface

en: Discover and explore D-Bus services
nl: Ontdek en verken D-Bus-diensten

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
nl: Verbonden met ‘%s’

en: System
nl: Systeem

en: Session
nl: Sessie

en: Other
nl: Overig

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Object Path
nl: Objectpad

en: Method
nl: Methode

en: Result
nl: Resultaat

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Elapsed Time
nl: Verlopen tijd

en: Bus Address
nl: Busadres

en: Name
nl: Naam

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Process ID
nl: Proces-ID

en: Activatable
nl: Activeerbaar

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: read/write
nl: lezen/schrijven

en: write-only
nl: alleen-schrijven

en: read-only
nl: alleen-lezen

en: Methods
nl: Methodes

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Signals
nl: Signalen

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
nl: Array van [%s]

en: Access Denied by Peer
nl: Toegang geweigerd door peer

en: Authentication Failed
nl: Aanmelding mislukt

en: Operation Timed Out
nl: Time-out bij bewerking

en: Lost Connection to Bus
nl: Verbinding met bus verbroken

en: D-Bus Connection Failed
nl: Verbinding met D-Bus is mislukt

en: Connect
nl: Verbinden

en: Provide the address of the message bus
nl: Voer het adres van de berichtenbus is

en: Connect to Other Bus
nl: Verbinden met andere bus

en: Search Bus Names
nl: Busnamen zoeken

en: Bus Names
nl: Busnamen

en: Select a D-Bus Name
nl: Selecteer een D-Bus-naam

en: Select a bus name to introspect the peer.
nl: Selecteer een busnaam om de peer te introspecteren.

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: _About D-Spy
nl: _Over D-Spy
