d-spy main - en to pt_BR translation catalogue (44 entries)

en: A D-Bus explorer for GNOME
pt_BR: Um explorador de D-Bus para o GNOME

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
pt_BR: D-Spy é uma ferramenta simples para explorar conexões D-Bus.

en: D-Spy Interface
pt_BR: Interface do D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
pt_BR: Descubra e explore serviços D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
pt_BR: Conectado a “%s”

en: System
pt_BR: Sistema

en: Session
pt_BR: Sessão

en: Other
pt_BR: Outro

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Object Path
pt_BR: Caminho do objeto

en: Method
pt_BR: Método

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Elapsed Time
pt_BR: Tempo decorrido

en: Bus Address
pt_BR: Endereço do barramento

en: Name
pt_BR: Nome

en: Owner
pt_BR: Dono

en: Process ID
pt_BR: ID de processo

en: Activatable
pt_BR: Ativável

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: read/write
pt_BR: leitura/escrita

en: write-only
pt_BR: escrita apenas

en: read-only
pt_BR: leitura apenas

en: Methods
pt_BR: Métodos

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Signals
pt_BR: Sinais

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
pt_BR: Array de [%s]

en: Access Denied by Peer
pt_BR: Acesso negado pelo par

en: Authentication Failed
pt_BR: Falha de autenticação

en: Operation Timed Out
pt_BR: A operação expirou

en: Lost Connection to Bus
pt_BR: Conexão perdida com o barramento

en: D-Bus Connection Failed
pt_BR: Falha na conexão do D-Bus

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Provide the address of the message bus
pt_BR: Forneça o endereço do barramento de mensagens

en: Connect to Other Bus
pt_BR: Conectar a outro barramento

en: Search Bus Names
pt_BR: Pesquisar nomes de barramentos

en: Bus Names
pt_BR: Nomes de barramentos

en: Select a D-Bus Name
pt_BR: Selecionar um nome D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer.
pt_BR: Selecione um nome de barramento para fazer introspecção do par.

en: _New Window
pt_BR: _Nova janela

en: _About D-Spy
pt_BR: _Sobre o D-Spy
