d-spy main - en to ro translation catalogue (49 entries)

en: Christian Hergert, et al.
ro: Christian Hergert, și alții.

en: A D-Bus explorer for GNOME
ro: Un explorator D-Bus pentru GNOME

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
ro: D-Spy este o unealtă simplă pentru a explora conexiunile D-Bus.

en: D-Spy Interface
ro: Interfață D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
ro: Descoperă și explorează servicii D-Bus

en: dbus;
ro: dbus;magistrală d;

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
ro: Conectat la „%s”

en: System
ro: Sistem

en: Session
ro: Sesiune

en: Other
ro: Altele

en: Execute
ro: Execută

en: Cancel
ro: Anulează

en: Object Path
ro: Cale obiect

en: Interface
ro: Interfață

en: Method
ro: Metodă

en: Parameters
ro: Parametri

en: Result
ro: Rezultat

en: Copy
ro: Copiază

en: Elapsed Time
ro: Timpul scurs

en: Bus Address
ro: Adresă de magistrală

en: Name
ro: Nume

en: Owner
ro: Deținător

en: Process ID
ro: ID proces

en: Activatable
ro: Se poate activa

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: read/write
ro: citire/scriere

en: write-only
ro: doar scriere

en: read-only
ro: doar citire

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Methods
ro: Metode

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Signals
ro: Semnale

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
ro: Vector de [%s]

en: Bus
ro: Magistrală

en: Access Denied by Peer
ro: Acces interzis de partener

en: Authentication Failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Operation Timed Out
ro: Operația a expirat

en: Lost Connection to Bus
ro: S-a pierdut conexiunea la magistrală

en: D-Bus Connection Failed
ro: Conexiunea D-Bus a eșuat

en: Connect
ro: Conectare

en: Provide the address of the message bus
ro: Furnizează adresa magistralei de mesaj

en: Connect to Other Bus
ro: Conectare la altă magistrală

en: Search Bus Names
ro: Caută numele de magistrale

en: Bus Names
ro: Nume de magistrale

en: Select a D-Bus Name
ro: Selectați un nume de D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer.
ro: Selectați un nume de magistrală pentru a introspecta partenerul.

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _About D-Spy
ro: _Despre D-Spy
