d-spy main - en to tr translation catalogue (52 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
tr: Christian Hergert ve arkadaşları.

en: Analyze D-Bus connections
tr: D-Bus Bağlantılarını İncele

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
tr: D-Spy, D-Bus bağlantılarını keşfetmek için basit araçtır.

en: D-Spy Interface
tr: D-Spy Arayüzü

en: Discover and explore D-Bus services
tr: D-Bus hizmetlerini keşfet ve gez

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
tr: “%s”e bağlandı

en: S_ystem
tr: _Sistem

en: _Session
tr: _Oturum

en: _Other
tr: _Diğer

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Cancel
tr: İptal

en: Object Path
tr: Nesne Yolu

en: Interface
tr: Arayüz

en: Method
tr: Yöntem

en: Parameters
tr: Parametreler

en: _Execute
tr: _Çalıştır

en: Result
tr: Sonuç

en: _Copy
tr: K_opyala

en: Elapsed Time
tr: Geçen Süre

en: Bus Address
tr: Veri Yolu Adresi

en: Name
tr: Ad

en: Owner
tr: Sahip

en: Process ID
tr: Süreç Kimliği

en: Activatable
tr: Etkinleştirilebilir

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: read/write
tr: oku/yaz

en: write-only
tr: salt yazılır

en: read-only
tr: salt okunur

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Methods
tr: Yöntemler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Signals
tr: Sinyaller

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
tr: [%s] dizisi

en: Bus
tr: Veri Yolu

en: Access Denied by Peer
tr: Erişim Eşçe Reddedildi

en: Authentication Failed
tr: Kimlik Doğrulanamadı

en: Operation Timed Out
tr: İşlem Zaman Aşımına Uğradı

en: Lost Connection to Bus
tr: Veri Yolu Bağlantısı Kesildi

en: D-Bus Connection Failed
tr: D-Bus Bağlantısı Başarısız

en: Connect
tr: Bağlan

en: Provide the address of the message bus
tr: İleti veri yolunun adresini gir

en: Connect to Other Bus
tr: Diğer Veri Yoluna Bağlan

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Search Bus Names
tr: Veri Yolu Adlarını Ara

en: Bus Names
tr: Veri Yolu Adları

en: Select a D-Bus Name
tr: D-Bus Adı Seç

en: Select a bus name to introspect the peer
tr: Eşi incelemek için veri yolu adı seç

en: Refresh
tr: Yenile

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _About D-Spy
tr: D-Spy _Hakkında

en: Connect to Other Bus…
tr: Diğer Veri Yoluna Bağlan…
