d-spy main - en to uk translation catalogue (52 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
uk: Christian Hergert та інші

en: Analyze D-Bus connections
uk: Аналіз з'єднань D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
uk: D-Spy — простий інструмент для вивчення з'єднань D-Bus.

en: D-Spy Interface
uk: Інтерфейс D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
uk: Навігація і вивчення служб D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
uk: З'єднано з «%s»

en: S_ystem
uk: С_истема

en: _Session
uk: С_еанс

en: _Other
uk: _Інше

en: Execute
uk: Виконати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Object Path
uk: Шлях до об'єкта

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Method
uk: Метод

en: Parameters
uk: Параметри

en: _Execute
uk: Вико_нати

en: Result
uk: Результат

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Elapsed Time
uk: Час, що минув

en: Bus Address
uk: Адреса шини

en: Name
uk: Назва

en: Owner
uk: Власник

en: Process ID
uk: Ід. процесу

en: Activatable
uk: Можна активувати

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: read/write
uk: читання-запис

en: write-only
uk: лише запис

en: read-only
uk: лише читання

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Methods
uk: Методи

en: Properties
uk: Властивості

en: Signals
uk: Сигнали

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
uk: Масив [%s]

en: Bus
uk: Шина

en: Access Denied by Peer
uk: Доступ заборонено вузлом

en: Authentication Failed
uk: Помилка розпізнавання

en: Operation Timed Out
uk: Перевищено час очікування на результати дії

en: Lost Connection to Bus
uk: Розірвано з'єднання із шиною

en: D-Bus Connection Failed
uk: Помилка з'єднання D-Bus

en: Connect
uk: З'єднатися

en: Provide the address of the message bus
uk: Надати адресу шини повідомлень

en: Connect to Other Bus
uk: З'єднатися із іншою шиною

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Search Bus Names
uk: Шукати у назвах шин

en: Bus Names
uk: Назва шин

en: Select a D-Bus Name
uk: Виберіть назву D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
uk: Вибрати назву шини для інтроспекції вузла

en: Refresh
uk: Оновити

en: _New Window
uk: С_творити вікно

en: _About D-Spy
uk: _Про D-Spy

en: Connect to Other Bus…
uk: З'єднатися із іншою шиною…
