d-spy main - en to ru translation catalogue (51 entries)

en: Analyze D-Bus connections
ru: Анализ соединений D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
ru: D-Spy – простой инструмент для изучения соединений D-Bus.

en: D-Spy Interface
ru: Интерфейс D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
ru: Навигация и изучение служб D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
ru: Соединено с «%s»

en: S_ystem
ru: С_истема

en: _Session
ru: С_еанс

en: _Other
ru: _Другое

en: Execute
ru: Выполнить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Object Path
ru: Путь к объекту

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Method
ru: Метод

en: Parameters
ru: Параметры

en: _Execute
ru: _Выполнить

en: Result
ru: Результат

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Elapsed Time
ru: Прошедшее время

en: Bus Address
ru: Адрес шины

en: Name
ru: Название

en: Owner
ru: Владелец

en: Process ID
ru: ID процесса

en: Activatable
ru: Активируемый

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: read/write
ru: чтение/запись

en: write-only
ru: только запись

en: read-only
ru: только чтение

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Methods
ru: Методы

en: Properties
ru: Свойства

en: Signals
ru: Сигналы

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
ru: Массив [%s]

en: Bus
ru: Шина

en: Access Denied by Peer
ru: Доступ запрёщен узлом

en: Authentication Failed
ru: Ошибка аутентификации

en: Operation Timed Out
ru: Время ожидания операции истекло

en: Lost Connection to Bus
ru: Разорвано соединение с шиной

en: D-Bus Connection Failed
ru: Ошибка соединения D-Bus

en: Connect
ru: Соединение

en: Provide the address of the message bus
ru: Предоставить адрес шины сообщений

en: Connect to Other Bus
ru: Соединиться с другой шиной

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Search Bus Names
ru: Искать в названиях шин

en: Bus Names
ru: Название шин

en: Select a D-Bus Name
ru: Выберите название D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
ru: Выберите название шины для интроспекции узла

en: Refresh
ru: Обновить

en: _New Window
ru: _Новое окно

en: _About D-Spy
ru: _О приложении

en: Connect to Other Bus…
ru: Соединиться с другой шиной…
