d-spy main - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Analyze D-Bus connections
id: Analisis Koneksi D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
id: D-Spy adalah sebuah alat sederhana untuk mengeksplorasi koneksi D-Bus.

en: D-Spy Interface
id: Antar Muka D-Spy

en: Discover and explore D-Bus services
id: Menemukan dan mengeksplorasi layanan D-Bus

note: translators: %s is replaced with the address of the D-Bus bus
en: Connected to “%s”
id: Tersambung ke "%s"

en: S_ystem
id: S_istem

en: _Session
id: _Sesi

en: _Other
id: _Lainnya

en: Execute
id: Jalankan

en: Cancel
id: Batal

en: Object Path
id: Path Objek

en: Interface
id: Antar Muka

en: Method
id: Metode

en: Parameters
id: Parameter

en: _Execute
id: _Eksekusi

en: Result
id: Hasil

en: _Copy
id: Sa_lin

en: Elapsed Time
id: Waktu Berlalu

en: Bus Address
id: Alamat Bus

en: Name
id: Nama

en: Owner
id: Pemilik

en: Process ID
id: ID Proses

en: Activatable
id: Dapat diaktifkan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: read/write
id: baca/tulis

en: write-only
id: hanya-tulis

en: read-only
id: hanya-baca

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: Methods
id: Metode

en: Properties
id: Properti

en: Signals
id: Sinyal

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
id: Larik dari [%s]

en: Access Denied by Peer
id: Akses Ditolak oleh Peer

en: Authentication Failed
id: Otentikasi Gagal

en: Operation Timed Out
id: Operasi Habis Waktu

en: Lost Connection to Bus
id: Kehilangan Koneksi ke Bus

en: D-Bus Connection Failed
id: Koneksi D-Bus Gagal

en: _Close
id: _Tutup

en: Connect
id: Sambung

en: Provide the address of the message bus
id: Menyediakan alamat dari bus pesan

en: Connect to Other Bus
id: Menyambung ke Bus Lain

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Search Bus Names
id: Cari Nama Bus

en: Bus Names
id: Nama Bus

en: Select a D-Bus Name
id: Pilih suatu Nama D-Bus

en: Select a bus name to introspect the peer
id: Pilih suatu nama bus untuk mengintrospeksi peer

en: Refresh
id: Segarkan

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _About D-Spy
id: Tent_ang D-Spy

en: Connect to Other Bus…
id: Menyambung ke Bus Lain…
