d-spy main - en to tr translation catalogue (60 entries)

en: Discover and explore D-Bus services
tr: D-Bus hizmetlerini keşfet ve gez

en: dspy;dbus;
tr: dspy;dbus;veriyolu;veri yolu;veri;yolu;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Analyze D-Bus connections
tr: D-Bus Bağlantılarını İncele

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
tr: D-Spy, D-Bus bağlantılarını keşfetmek için basit araçtır.

en: D-Spy Interface
tr: D-Spy Arayüzü

en: System Bus
tr: Sistem Veri Yolu

en: Session Bus
tr: Oturum Veri Yolu

note: translators: PID refers to "process identifier"
en: PID: %u
tr: Süreç: %u

en: Not Running
tr: Çalışmıyor

en: read/write
tr: oku/yaz

en: write-only
tr: salt yazılır

en: read-only
tr: salt okunur

en: Error
tr: Hata

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
tr: [%s] dizisi

en: Accessibility Bus
tr: Erişilebilirlik Veri Yolu

en: Methods
tr: Yöntemler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Signals
tr: Sinyaller

en: Copied to Clipboard
tr: Panoya Kopyalandı

en: msec
tr: msan

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Bus Names
tr: Veri Yolu Adları

en: Filter…
tr: Süz…

en: Objects
tr: Nesneler

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Explore Objects
tr: Nesneleri Keşfet

en: Select a bus to explore objects
tr: Nesneleri keşfetmek için veri yolu seç

en: Members
tr: Üyeler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Explore Interfaces
tr: Arayüzleri Keşfet

en: Select an object to explore members
tr: Üyeleri keşfetmek için nesne seç

en: Bus
tr: Veri Yolu

en: Bus Name
tr: Veri Yolu Adı

en: Owner
tr: Sahip

en: Object Path
tr: Nesne Yolu

en: Interface
tr: Arayüz

en: Property
tr: Özellik

en: Type Signature
tr: Tür İmzası

en: Value
tr: Değer

en: Signal
tr: Sinyal

en: Signature
tr: İmza

en: Method
tr: Yöntem

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Return Type
tr: Dönüş Türü

en: Call Method
tr: Çağrı Yöntemi

en: Cancel
tr: İptal

en: Result
tr: Sonuç

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Duration
tr: Süre

en: Minimum Duration
tr: Asgari Süre

en: Maximum Duration
tr: Azami Süre

en: New Connection
tr: Yeni Bağlantı

en: Bus Address
tr: Veri Yolu Adresi

en: Connect
tr: Bağlan

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: Connect to Other _Bus
tr: Diğer _Veri Yoluna Bağlan

en: _About D-Spy
tr: D-Spy _Hakkında

en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık
