d-spy main - en to ru translation catalogue (59 entries)

en: Discover and explore D-Bus services
ru: Навигация и изучение служб D-Bus

en: New Window
ru: Новое окно

en: Analyze D-Bus connections
ru: Анализ соединений D-Bus

en: D-Spy is a simple tool to explore D-Bus connections.
ru: D-Spy – простой инструмент для изучения соединений D-Bus.

en: D-Spy Interface
ru: Интерфейс D-Spy

en: System Bus
ru: Системная шина

en: Session Bus
ru: Сеансовая шина

en: Not Running
ru: Не запущено

en: read/write
ru: чтение/запись

en: write-only
ru: только запись

en: read-only
ru: только чтение

en: Error
ru: Ошибка

note: translators: %s is replaced with the simple D-Bus type string
en: Array of [%s]
ru: Массив [%s]

en: Accessibility Bus
ru: Шина спец. возможности

en: Methods
ru: Методы

en: Properties
ru: Свойства

en: Signals
ru: Сигналы

en: Copied to Clipboard
ru: Скопировано в буфер обмена

en: msec
ru: мс

en: Connections
ru: Соединения

en: Bus Names
ru: Название шин

en: Filter…
ru: Фильтровать…

en: Objects
ru: Объекты

en: Refresh Objects
ru: Обновить объекты

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Explore Objects
ru: Обзор объектов

en: Select a bus to explore objects
ru: Выберите шину для обзора объектов

en: Members
ru: Элементы

en: Details
ru: Подробности

en: Explore Interfaces
ru: Обзор интерфейсов

en: Select an object to explore members
ru: Выберите объект для обзора элементов

en: Bus
ru: Шина

en: Bus Name
ru: Название шины

en: Owner
ru: Владелец

en: Object Path
ru: Путь к объекту

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Property
ru: Свойство

en: Type Signature
ru: Тип подписи

en: Value
ru: Значение

en: Signal
ru: Сигнал

en: Signature
ru: Подпись

en: Method
ru: Метод

en: Parameters
ru: Параметры

en: Return Type
ru: Возвращаемый тип

en: Call Method
ru: Метод вызова

en: Cancel
ru: Отменить

en: Result
ru: Результат

en: Statistics
ru: Статистика

en: Duration
ru: Длительность

en: Minimum Duration
ru: Минимальная длительность

en: Maximum Duration
ru: Максимальная длительность

en: New Connection
ru: Новое соединение

en: Bus Address
ru: Адрес шины

en: Connect
ru: Соединиться

en: _New Window
ru: _Новое окно

en: Connect to Other _Bus
ru: Соединиться с другой _шиной

en: _About D-Spy
ru: _О приложении

en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

en: Print version information and exit
ru: Показать информацию о версии и выйти
