gettext 0.11.2 - en to cs translation catalogue (59 entries)

en: Cannot read /proc/asound/cards
cs: Nemohu pest /proc/asound/cards

en: Please try to play this book with "eBook-speaker"
cs: Vyzkouej pehrt tuto knihu s "eBook-speaker"em prosm

en: Cannot read type: %d
cs: Nemohu pest typ: %d

en: Go to page number:
cs: Jdi na strnku:

en: Please wait...
cs: ekej prosm...

en: Select a soundcard:
cs: Vyber zvukovou kartu:

en: Cannot read %s
cs: Nemu pest %s

en: 'h' for help -
cs: 'h' pro npovdu -

en: %d pages
cs: %d strnek

en: level: %d of %d
cs: rove: %d z %d

en: total length: %02d:%02d:%02d
cs: celkov dlka: %02d:%02d:%02d

en: These commands are available in this version:
cs: Tyto pkazy jsou dostupn v tto verzi

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
cs: ipka dol,2     - pesune ukazatel na dal poloku

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
cs: ipka nahoru,8  - pesune ukazatel na pedchoz poloku

en: page-down,3     - view next page
cs: page-down,3    - zobrazen nsledujc strnky

en: page-up,9       - view previous page
cs: page-up,9      - zobrazen pedchoz strnky

en: enter           - start playing
cs: enter          - spustit pehrvn

en: space,0         - pause/resume playing
cs: mezera,0       -  pauza/pehrvn

en: home,*          - play on normal speed
cs: home,*         - pehrvn normln rychlost

en: Press any key for next page...
cs: Stiskni jakoukoli klvesu  pro dal strnku...

en: /               - search for a label
cs: /              - hledn oznaen

en: d               - store current item to disk
cs: d              - uloit aktuln poloku na disk

en: D,-             - decrease playing speed
cs: D,-            - snit rychlost pehrvn

en: e,.             - quit daisy-player, place a bookmark and eject
cs: e,.            - opustit daisy-player, umstit zloku a pry

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
cs: f              - najt aktuln pehrvanou poloku a umstit tam ukazatel

en: g               - go to time in this song (MM:SS)
cs: g              - jt na as v tto psni (MM:SS)

en: g               - go to time in this item (MM:SS)
cs: g              - jt na as v tto poloce (MM:SS)

en: G               - go to page number
cs: G              - jt na strnku

en: h,?             - give this help
cs: h,?            - zobrazit tuto npovdu

en: j,5             - just play current item
cs: j,5            - pehrt aktuln poloku

en: l               - switch to next level
cs: l              - pepnou na nsledujc rove

en: L               - switch to previous level
cs: L              - pepnout na pedchoz rove

en: n               - search forwards
cs: n              - hledat vped

en: N               - search backwards
cs: N              - hledat vzad

en: o               - select next output sound device
cs: o              - vybrat nsledujc vstupn zvukov zazen

en: p               - place a bookmark
cs: P              - umstit zloku

en: q               - quit daisy-player and place a bookmark
cs: q              - opustit daisy-player a umstit zloku

en: s               - stop playing
cs: s              - zastavit pehrvn

en: U,+             - increase playing speed
cs: U,+            - zvit rychlost pehrvn

en: v,1             - decrease playback volume
cs: v,1            - snit hlasitost pehrvn

en: V,7             - increase playback volume (beware of Clipping)
cs: V,7            - zvit hlasitost pehrvn (pozor na pebuzen)

en: Press any key to leave help...
cs: Stiskni jakoukoliv klvesu k oputn npovdy...

en: This book has no audio. Play this book with "eBook-speaker"
cs: Tato kniha nem audio. Pehraj tuto knihu s "eBook-speaker"

en: Please wait... -------------------------
cs: ekej prosm... -----------------------------

en: What do you search?
cs: Co hled?

en: Go to time (MM:SS):
cs: Jdi na as (MM:SS)

en: Daisy-player - Version %s %s
cs: Daisy-player - Verze %s %s

en: Usage: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]
cs: Pouit: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]

en: Cannot read /proc/mounts.
cs: Nelze pest /proc/mounts.

en: Daisy-player - Version %s - (C)2021 J. Lemmens
cs: Daisy-player - Verze %s - (C)2021 J. Lemmens

en: A parser to play Daisy CD's with Linux
cs: Analyztor pro pehrvn Daisy CD s Linuxem

en: Scanning for a Daisy CD...
cs: Hledm Daisy CD...

en: No DAISY-CD or Audio-cd found
cs: Nenalezeno dn DAISY ani Audio CD

en: No Daisy CD in drive.
cs: V mechanice nen Daisy CD.

en: Found an Audio-CD.
cs: Nalezeno Audio CD

en: Get titles from freedb.freedb.org...
cs: Zskej nzvy z freedb.freedb.org...

en: Press 'h' for help
cs: Stiskni 'h' pro npovdu

en: No items found. Try option "-O".
cs: Nenalezeny dn poloky. Vyzkouej volbu "-O".

en: Try option "-i".
cs: Vyzkouej volbu "-i".
