gettext 0.11.2 - en to fi translation catalogue (61 entries)

en: Cannot read /proc/asound/cards
fi: Liitoskohtaa /proc/asound/cards ei voi lukea.

en: Please try to play this book with "eBook-speaker"
fi: Yritä toistaa tämä kirja eBook-speakerilla

en: Cannot read type: %d
fi: Ei voida lukea tyyppiä: %d

en: Go to page number:
fi: Siirry sivunumeroon:

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Select a soundcard:
fi: Valitse äänikortti:

en: Cannot read %s
fi: Ei voi lukea %s

en: 'h' for help -
fi: Saat ohjeita painamalla 'h'

en: %d pages
fi: %d sivua

en: level: %d of %d
fi: taso: %d / %d

en: total length: %02d:%02d:%02d
fi: kokonaiskesto: %02d:%02d:%02d

en: These commands are available in this version:
fi: Seuraavat komennot ovat käytettävissä tässä versiossa:

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
fi: nuoli alas,2       - siirr kohdistin seuraavaan kohteeseen

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
fi: nuoli yls,8       - siirr kohdistin edelliseen kohteeseen

en: page-down,3     - view next page
fi: page-down,3      - nyt seuraava sivu

en: page-up,9       - view previous page
fi: page-up,9        - nyt edellinen sivu

en: enter           - start playing
fi: enter            - aloita toisto

en: space,0         - pause/resume playing
fi: vlilynti,0     - pysyt/jatka toistoa

en: home,*          - play on normal speed
fi: home,*           - toista normaalilla nopeudella

en: Press any key for next page...
fi: Siirry seuraavalle sivulle painamalla jotain nppint...

en: /               - search for a label
fi: /                - etsi nimekett

en: d               - store current item to disk
fi: d                - tallenna nykyinen kohde levylle

en: D,-             - decrease playing speed
fi: D,-              - vhenn toistonopeutta

en: e,.             - quit daisy-player, place a bookmark and eject
fi: e,.              - poistu daisy-playerista, lis kirjanmerkki ja poista levy asemasta

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
fi: f                - etsi tll hetkell toistettava kohde ja siirr kohdistin sen kohdalle

en: g               - go to time in this song (MM:SS)
fi: g                - siirry mrttyyn aikaan tss kappaleessa (MM:SS)

en: g               - go to time in this item (MM:SS)
fi: g                - siirry mrttyyn aikaan tss kohteessa (MM:SS)

en: G               - go to page number
fi: G                - siirry sivulle

en: h,?             - give this help
fi: h,?              - nyt tm ohje

en: j,5             - just play current item
fi: j,5              - toista vain nykyinen kohde

en: l               - switch to next level
fi: l                - vaihda seuraavalle tasolle

en: L               - switch to previous level
fi: L                - vaihda edelliselle tasolle

en: m               - mute sound output on/off
fi: m                - vaimenna nen ulostulo plle/pois

en: n               - search forwards
fi: n                - etsi eteenpin

en: N               - search backwards
fi: N                - etsi taaksepin

en: o               - select next output sound device
fi: o                - valitse seuraava nilaite kappaleen toistamiseen

en: p               - place a bookmark
fi: p                - lis kirjanmerkki

en: q               - quit daisy-player and place a bookmark
fi: q                - poistu daisy-playerista ja lis kirjanmerkki

en: s               - stop playing
fi: s                - keskeyt toisto

en: U,+             - increase playing speed
fi: U,+              - lis toistonopeutta

en: v,1             - decrease playback volume
fi: v,1              - vhenn toiston nenvoimakkuutta

en: V,7             - increase playback volume (beware of Clipping)
fi: V,7             - lis toiston nenvoimakkuutta (varo leikkautumista)

en: Press any key to leave help...
fi: Poistu ohjeesta painamalla jotain nppint...

en: This book has no audio. Play this book with "eBook-speaker"
fi: Tss kirjassa ei ole nt. Kyt toistamiseen "eBook-speaker" ohjelmaa

en: Please wait... -------------------------
fi: Odota... -------------------------

en: What do you search?
fi: Mit etsit?

en: Go to time (MM:SS):
fi: Siirry aikaan (MM:SS):

en: Daisy-player - Version %s %s
fi: Daisy-player - versio %s %s

en: Usage: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]
fi: Kytt: %s [Daisy-kirjan_hakemisto] | [Daisy-kirjojen_arkisto]

en: [-c cdrom_device] [-d audio_device:audio_type]
fi: [-c cdrom-laite] [-d audio_device:audio_type]

en: Cannot read /proc/mounts.
fi: Liitoskohtaa /proc/mounts ei voi lukea.

en: Daisy-player - Version %s - (C)2021 J. Lemmens
fi: Daisy-player - versio %s - (C)2021 J. Lemmens

en: A parser to play Daisy CD's with Linux
fi: Jsennin Daisy-CD-levyjen toistamiseen Linuxissa

en: Scanning for a Daisy CD...
fi: Etsitn Daisy-CD:t...

en: No DAISY-CD or Audio-cd found
fi: DAISY- tai ni-CD:t ei lytynyt

en: No Daisy CD in drive.
fi: Asemassa ei ole Daisy-CD:t.

en: Found an Audio-CD.
fi: Lytyi ni-CD.

en: Get titles from freedb.freedb.org...
fi: Hae kappaleiden nimet freedb.freedb.org:ista...

en: Press 'h' for help
fi: Saat ohjeita painamalla 'h'

en: No items found. Try option "-O".
fi: Kohteita ei löytynyt. Kokeile valitsinta "-O".

en: Try option "-i".
fi: Kokeile valitsinta "-i".
