gettext 0.11.2 - en to pl translation catalogue (60 entries)

en: Cannot read /proc/asound/cards
pl: Nie moÅ¼na odczytaÄ /proc/asound/cards

en: Please try to play this book with "eBook-speaker"
pl: Staraj siÄ zagraÄ w tÄ ksiÄ
    Å¼kÄ z "eBook-speaker"

en: Cannot read type: %d
pl: Nie moÅ¼na odczytaÄ typ: %d

en: Go to page number:
pl: IdÅº do strony numer:

en: Please wait...
pl: ProszÄ czekaÄ...

en: Select a soundcard:
pl: Wybierz kartÄ dÅºwiÄkowÄ
    :

en: Cannot read %s
pl: Nie moÅ¼na odczytaÄ %s

en: 'h' for help -
pl: 'h' o pomoc -

en: %d pages
pl: %d strony

en: level: %d of %d
pl: Poziom: %d z %d

en: total length: %02d:%02d:%02d
pl: Długość całkowita: %02d:%02d:%02d

en: These commands are available in this version:
pl: Te polecenia sÄ
     dostÄpne w tej wersji:

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
pl: Kursor w dÃ³Å,2   - przesuÅ kursor do nastÄpnego elementu

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
pl: Kursor w gÃ³rÄ,8  - przesuÅ kursor do poprzedniej pozycji

en: page-down,3     - view next page
pl: page-down,3        - zobacz nastÄpnÄ
     stronÄ

en: page-up,9       - view previous page
pl: page-up,9          - zobacz poprzedniÄ
     stronÄ

en: enter           - start playing
pl: Enter              - rozpoczÄcie odtwarzania

en: space,0         - pause/resume playing
pl: Space,0            - zatrzymanie odtwarzania

en: home,*          - play on normal speed
pl: Home,*             - odtwarzanie na standardowej prÄdkoÅci

en: Press any key for next page...
pl: NaciÅnij dowolny klawisz na nastÄpnej stronie...

en: /               - search for a label
pl: /          - sprawdÅº etykietÄ

en: d               - store current item to disk
pl: d          - zapisz aktualnÄ
     pozycjÄ na dysku

en: D,-             - decrease playing speed
pl: D,-        - zmniejszenie prÄdkoÅci odtwarzania

en: e,.             - quit daisy-player, place a bookmark and eject
pl: e,.        - zamknij daisy-player, umieÅÄ zakÅadkÄ i wysunÄ
    Ä

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
pl: f          - znajdÅº element aktualnie odtwarzany i umieÅÄ tam kursor

en: g               - go to time in this song (MM:SS)
pl: g          - idÅº do czasu odtwarzania tej pozycji (mm:ss)

en: g               - go to time in this item (MM:SS)
pl: g          - idÅº do czasu odtwarzania tej pozycji (mm:ss)

en: G               - go to page number
pl: G          - przejdÅº do strony numer (jeÅli jest)

en: h,?             - give this help
pl: h,?        - pomoc

en: j,5             - just play current item
pl: j,5        - po prostu odtwarza aktualnÄ
     pozycjÄ

en: l               - switch to next level
pl: l          - przejÅcie do nastÄpnego poziomu

en: L               - switch to previous level
pl: l          - przejÅcie do poprzedniego poziomu

en: n               - search forwards
pl: n          - wyszukiwanie w przÃ³d

en: N               - search backwards
pl: n          - wyszukiwanie do tyÅu

en: o               - select next output sound device
pl: o          - wybierz wyjÅciowe urzÄ
    dzenie dÅºwiÄkowe

en: p               - place a bookmark
pl: p          - umieÅÄ zakÅadkÄ

en: q               - quit daisy-player and place a bookmark
pl: q          - wyjÅcie z daisy-playera i umieszczenie zakÅadki

en: s               - stop playing
pl: s          - zatrzymanie odtwarzania

en: U,+             - increase playing speed
pl: U,+        - zwiÄkszenie prÄdkoÅci odtwarzania

en: v,1             - decrease playback volume
pl: V,1        - zmniejszenie gÅoÅnoÅci odtwarzania

en: V,7             - increase playback volume (beware of Clipping)
pl: V,7        - zwiÄkszaj gÅoÅnoÅÄ odtwarzania (uwaÅ¼aj na przycinanie)

en: Press any key to leave help...
pl: NaciÅnij dowolny klawisz, aby opuÅciÄ pomoc...

en: This book has no audio. Play this book with "eBook-speaker"
pl: Ta ksiÄ
    Å¼ka nie ma dÅºwiÄku.  Zagraj w tÄ ksiÄ
    Å¼kÄ z "eBook-speaker"em

en: Please wait... -------------------------
pl: ProszÄ czekaÄ... -------------------------

en: What do you search?
pl: Czego szukasz?

en: Go to time (MM:SS):
pl: IdÅº do czasu (mm:ss):

en: Daisy-player - Version %s %s
pl: Daisy-player - Wersja %s %s

en: Usage: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]
pl: UÅ¼ycie: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]

en: [-c cdrom_device] [-d audio_device:audio_type]
pl: [-c cdrom_device] [-d pulseaudio_sound_device]

en: Cannot read /proc/mounts.
pl: Nie moÅ¼na odczytaÄ /proc/mounts.

en: Daisy-player - Version %s - (C)2021 J. Lemmens
pl: Daisy-player - Wersja %s - (C)2021 J. Lemmens

en: A parser to play Daisy CD's with Linux
pl: Parser odtwarza z Daisy CD's i Linuksem

en: Scanning for a Daisy CD...
pl: Skanowanie Daisy CD...

en: No DAISY-CD or Audio-cd found
pl: To nie jest Daisy-CD ani Audio-CD.

en: No Daisy CD in drive.
pl: W napÄdzie nie ma Daisy-CD.

en: Found an Audio-CD.
pl: Znaleziono Audio-CD.

en: Get titles from freedb.freedb.org...
pl: Pobierz tytuÅy z freedb.freedb.org...

en: Press 'h' for help
pl: NaciÅnij 'h' jeÅli potrzebujesz pomocy

en: No items found. Try option "-O".
pl: Nie znaleziono Å¼adnych produktÃ³w.  SprÃ³buj opcji "-O".

en: Try option "-i".
pl: SprÃ³buj opcji "-i".
