gettext 0.11.2 - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: Cannot read /proc/asound/cards
sv: Kan inte läsa /proc/asound/cards

en: Please try to play this book with "eBook-speaker"
sv: Försök att spela den här boken med "eBook-speaker"

en: Cannot read type: %d
sv: Kan inte läsa typ: %d

en: Go to page number:
sv: Gå till sidnummer:

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Select a soundcard:
sv: Välj ett ljudkort:

en: Cannot read %s
sv: Kan ej läsa %s

en: 'h' for help -
sv: 'h' för hjälp -

en: %d pages
sv: %d sidor

en: level: %d of %d
sv: nivå: %d av %d

en: total length: %02d:%02d:%02d
sv: total längd: %02d:%02d:%02d

en: These commands are available in this version:
sv: Dessa kommando är tillgängliga i denna version:

en: cursor down,2   - move cursor to the next item
sv: pil ner,2      - gå till nästa rad

en: cursor up,8     - move cursor to the previous item
sv: pil upp,8      - gå till föregående rad

en: page-down,3     - view next page
sv: pgdn,3         - visa nästa sida

en: page-up,9       - view previous page
sv: pgup,9         - visa föregående sida

en: enter           - start playing
sv: enter          - börja spela

en: space,0         - pause/resume playing
sv: mellanslag,0   - pausa/starta igen

en: home,*          - play on normal speed
sv: home,*         - spela i normal hastighet

en: Press any key for next page...
sv: Tryck valfri tangent för nästa sida...

en: /               - search for a label
sv: /              - sök efter etikett

en: d               - store current item to disk
sv: d              - spara aktuell rad till fil

en: D,-             - decrease playing speed
sv: D,-            - sänk läshastigheten

en: e,.             - quit daisy-player, place a bookmark and eject
sv: e,.            - stäng av daisy-player, spara ett bokmärke och knuffa ut CD:n

en: f               - find the currently playing item and place the cursor there
sv: f              - hitta det aktuella spåret och vänta där

en: g               - go to time in this song (MM:SS)
sv: g              - gå till viss tid i detta spår (MM:SS)

en: g               - go to time in this item (MM:SS)
sv: g              - gå till viss tid i detta spår (MM:SS)

en: G               - go to page number
sv: G              - gå till sidnummer

en: h,?             - give this help
sv: h,?            - visa denna hjälp

en: j,5             - just play current item
sv: j,5            - bara spela aktuellt spår

en: l               - switch to next level
sv: l              - byta till nästa nivå

en: L               - switch to previous level
sv: L              - byta till föregående nivå

en: n               - search forwards
sv: n              - sök framåt

en: N               - search backwards
sv: N              - sök bakåt

en: o               - select next output sound device
sv: o              - välj nästa ljudenhet

en: p               - place a bookmark
sv: p              - spara ett bokmärke

en: q               - quit daisy-player and place a bookmark
sv: q              - stäng av daisy-player och spara ett bokmärke

en: s               - stop playing
sv: s              - sluta spela

en: U,+             - increase playing speed
sv: U,+            - öka läshastigheten

en: v,1             - decrease playback volume
sv: v,1            - minska uppspelningsvolymen

en: V,7             - increase playback volume (beware of Clipping)
sv: V,7            - öka uppspelningsvolymen (se upp för klippning)

en: Press any key to leave help...
sv: Tryck valfri tangent för att lämna hjälp...

en: This book has no audio. Play this book with "eBook-speaker"
sv: Den här boken har inget ljud.  Spela denna bok med "eBook-speaker"

en: Please wait... -------------------------
sv: Vänligen vänta... -------------------------

en: What do you search?
sv: Vad söker du efter?

en: Go to time (MM:SS):
sv: Gå till tid (MM:SS):

en: Usage: %s [directory_with_a_Daisy-structure] | [Daisy_book_archive]
sv: Användning: %s [mapp_med_en_Daisy-struktur] | [Daisy_book_archive]

en: [-c cdrom_device] [-d audio_device:audio_type]
sv: [-c cdrom_enhet] [-d audio_device:audio_type]

en: Cannot read /proc/mounts.
sv: Kan inte läsa /proc/mounts.

en: A parser to play Daisy CD's with Linux
sv: Ett program som spelar Daisy-skivor med Linux

en: Scanning for a Daisy CD...
sv: Letar efter en Daisy-CD...

en: No DAISY-CD or Audio-cd found
sv: Ingen DAISY-CD eller ljud-cd hittad

en: No Daisy CD in drive.
sv: Ingen Daisy-CD i CD-spelaren.

en: Found an Audio-CD.
sv: Hittade en ljud-cd.

en: Get titles from freedb.freedb.org...
sv: Hämtar titlar från freedb.freedb.org...

en: Press 'h' for help
sv: Tryck 'h' för hjälp

en: No items found. Try option "-O".
sv: Inga föremål hittades.  Prova alternativet "-O".

en: Try option "-i".
sv: Prova alternativet "-i".
