DarkTable - en to ja translation catalogue (4661 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
ja: 最初のインスタンス

[ctx: preferences]
en: last instance
ja: 最後のインスタンス

[ctx: preferences]
en: never
ja: 許可しない

[ctx: preferences]
en: once a month
ja: 月に一度

[ctx: preferences]
en: once a week
ja: 週に一度

[ctx: preferences]
en: once a day
ja: 日に一度

[ctx: preferences]
en: on close
ja: 終了時

[ctx: preferences]
en: small
ja: 小

[ctx: preferences]
en: default
ja: デフォルト

[ctx: preferences]
en: large
ja: 大

[ctx: preferences]
en: unrestricted
ja: 無制限

[ctx: preferences]
en: after edit
ja: 編集後

[ctx: preferences]
en: on import
ja: インポート時

[ctx: preferences]
en: always
ja: 常に

[ctx: preferences]
en: only large entries
ja: 項目が多い場合のみ

[ctx: preferences]
en: sensitive
ja: 区別する

[ctx: preferences]
en: insensitive
ja: 区別しない

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
ja: 複数のGPU

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
ja: 非常に高速なGPU

[ctx: preferences]
en: import time
ja: インポート日時

[ctx: preferences]
en: folder name
ja: フォルダ名

[ctx: preferences]
en: none
ja: なし

[ctx: preferences]
en: mean
ja: 平均

[ctx: preferences]
en: min
ja: 最小

[ctx: preferences]
en: max
ja: 最大

en: select only new pictures
ja: 新しい写真のみ選択

en: only select images that have not already been imported
ja: インポートされていない画像のみ選択

en: ignore non-raw images
ja: 非raw画像を無視

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
ja: 有効にした場合、rawファイルのみインポートすることが出来るようになります。非rawファイルはダイアログ内に表示されなくなり、インポートされなくなります

en: apply metadata
ja: メタデータを適用

en: apply some metadata to all newly imported images.
ja: 新しくインポートした画像全てにメタデータを適用します

en: recursive directory
ja: 再帰ディレクトリ

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
ja: フィルムロールをインポートする時、再帰的にディレクトリを辿ります

en: creator to be applied when importing
ja: インポート時に適用する作成者

en: publisher to be applied when importing
ja: インポート時に適用する発行者

en: rights to be applied when importing
ja: インポート時に適用される権利

en: comma separated tags to be applied when importing
ja: インポート時に適用されるタグ。コンマで区切られています

en: import tags from XMP
ja: XMPからタグをインポート

en: initial rating
ja: 評価の初期設定値

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
ja: フィルムロールをインポートする時に全ての画像につけられる評価の初期設定値

en: ignore EXIF rating
ja: exif上の評価を無視

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
ja: exif上の評価を無視します。この設定を適用せず、exif上に評価が検出された場合、その評価値を「評価の初期設定値」に対して上書きします

en: import job
ja: インポート作業

en: name of the import job
ja: インポート作業名

en: override today's date
ja: 今日の日付を上書き

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
ja: 変数$(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC)を展開する時に使用される現在の日時を上書きしたい場合、
    有効な日時をここに入力してください(YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]]  )
    上書きしたくない場合は空欄にしてください

en: keep this window open
ja: このウィンドウを開き続ける

en: keep this window open to run several imports
ja: このウィンドウを開いたままにし、複数のインポートを実行します

[ctx: preferences]
en: off
ja: オフ

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
ja: 硬さ （相対）

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
ja: 硬さ （絶対）

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
ja: 不透明度 （相対）

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
ja: 不透明度 （絶対）

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
ja: ブラシサイズ （相対）

[ctx: preferences]
en: low
ja: 低

[ctx: preferences]
en: medium
ja: 中

[ctx: preferences]
en: high
ja: 高

[ctx: preferences]
en: false color
ja: 偽色

[ctx: preferences]
en: grayscale
ja: グレースケール

[ctx: preferences]
en: top left
ja: 上 左

[ctx: preferences]
en: top right
ja: 上 右

[ctx: preferences]
en: top center
ja: 上 中央

[ctx: preferences]
en: bottom
ja: 下

[ctx: preferences]
en: hidden
ja: 非表示

en: show OSD
ja: OSDを表示

en: toggle the visibility of the map overlays
ja: 地図のオーバーレイの表示／非表示の切り替え

en: filtered images
ja: 画像を絞り込む

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
ja: チェックすると、表示する画像を現在のフィルムストリップの画像に制限します

en: max images
ja: 画像の最大数

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
ja: 地図上に表示される画像サムネイルの最大数

en: group size factor
ja: グループのサイズ

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
ja: 地図上の画像グループの空間的サイズを増減します。計算時間に影響をおよぼします

en: min images per group
ja: グループごとの最小イメージ数

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
ja: 画像グループを構成するための画像の最少数。計算時間に影響をおよぼします

[ctx: preferences]
en: thumbnail
ja: サムネイル

[ctx: preferences]
en: count
ja: 総数

en: thumbnail display
ja: サムネイル表示

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
ja: 三つの選択肢があります。画像サムネイル、グループの画像の総数、表示なし

en: max polygon points
ja: ポリゴン点の最大数

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
ja: 【ロケーションを検索】モジュールでポリゴンによってインポートされる点の数を制限します

[ctx: preferences]
en: original
ja: オリジナル

[ctx: preferences]
en: to 1/2
ja: 1/2まで

[ctx: preferences]
en: to 1/3
ja: 1/3まで

[ctx: preferences]
en: to 1/4
ja: 1/4まで

[ctx: preferences]
en: bilinear
ja: バイリニア

[ctx: preferences]
en: bicubic
ja: バイキュービック

[ctx: preferences]
en: lanczos2
ja: ランチョス2

[ctx: preferences]
en: lanczos3
ja: ランチョス3

[ctx: preferences]
en: auto
ja: 自動

[ctx: preferences]
en: vectorscope
ja: ベクトルスコープ

[ctx: preferences]
en: waveform
ja: 波形

[ctx: preferences]
en: RGB parade
ja: RGBパレード

[ctx: preferences]
en: histogram
ja: ヒストグラム

[ctx: preferences]
en: left
ja: 左

[ctx: preferences]
en: right
ja: 右

[ctx: preferences]
en: logarithmic
ja: 対数

[ctx: preferences]
en: linear
ja: 線形

[ctx: preferences]
en: horizontal
ja: 水平

[ctx: preferences]
en: vertical
ja: 垂直

[ctx: preferences]
en: overlaid
ja: オーバーレイ

[ctx: preferences]
en: parade
ja: パレード

[ctx: preferences]
en: monochromatic
ja: 単色

[ctx: preferences]
en: analogous
ja: 類似色

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
ja: 類似色と補色

[ctx: preferences]
en: complementary
ja: 補色

[ctx: preferences]
en: split complementary
ja: 分裂補色（スプリットコンプリメンタリー）

[ctx: preferences]
en: dyad
ja: ダイアード

[ctx: preferences]
en: triad
ja: トライアド

[ctx: preferences]
en: tetrad
ja: テトラード

[ctx: preferences]
en: square
ja: スクエア

[ctx: preferences]
en: normal
ja: 標準

[ctx: preferences]
en: narrow
ja: 小

[ctx: preferences]
en: line
ja: 線

[ctx: preferences]
en: all
ja: 全て

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
ja: シーン参照（フィルミック）

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
ja: シーン参照（シグモイド）

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
ja: ディスプレイ参照（旧式）

en: camera time zone
ja: カメラのタイムゾーン

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
ja: ほとんどのカメラは EXIFにタイムゾーンを記録していません。GPXデータが正しく合うように、正確なタイムゾーンを入力してください

[ctx: preferences]
en: no color
ja: 無色

[ctx: preferences]
en: illuminant color
ja: イルミナントの色

[ctx: preferences]
en: effect emulation
ja: 効果の疑似表示

[ctx: preferences]
en: list
ja: リスト

[ctx: preferences]
en: tabs
ja: タブ

[ctx: preferences]
en: columns
ja: 列

[ctx: preferences]
en: active
ja: アクティブ

[ctx: preferences]
en: dim
ja: 薄く表示

[ctx: preferences]
en: fade
ja: フェード

[ctx: preferences]
en: fit
ja: フィット

[ctx: preferences]
en: smooth
ja: スムーズ

[ctx: preferences]
en: glide
ja: 徐々に非表示

en: this setting has been modified
ja: この設定は変更されています

en: import
ja: インポート

en: session options
ja: セッションオプション

en: base directory naming pattern
ja: ベースディレクトリ命名のひな型

en: double click to reset to `%s'
ja: ダブルクリックすると、 `%s' にリセット

en: part of full import path for an import session
ja: インポートセッションに使用されるインポートディレクトリの絶対パスの一部

en: sub directory naming pattern
ja: サブディレクトリ命名のひな型

en: keep original filename
ja: 元のファイル名を維持

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
ja: カメラあるいはカードからインポートする際、ひな型を用いず、元のファイル名を維持します

en: file naming pattern
ja: ファイル命名のひな型

en: file naming pattern used for a import session
ja: インポートセッションで使用するファイル命名のひな型

en: lighttable
ja: ライトテーブル

en: general
ja: 一般

en: hide built-in presets for utility modules
ja: ユーティリティモジュールの内蔵プリセットを非表示にする

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
ja: プリセットメニューでユーティリティモジュールの内蔵プリセットを非表示にします

en: use single-click in the collections module
ja: コレクションモジュールでシングルクリックを使用する

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
ja: このオプションをオンにすると、コレクションモジュールの項目をシングルクリックで選択出来ます
    これにより、日付／時刻と数値の範囲選択が可能になります

en: expand a single utility module at a time
ja: 同時に展開されるユーティリティモジュールを一つにする

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
ja: このオプションはライトテーブルモードでのShift+クリックの動作のオン／オフを切り替えます

en: scroll utility modules to the top when expanded
ja: ユーティリティモジュールを展開した時、上へスクロールする

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
ja: このオプションが有効になっている場合、darktableは表示するリストの一番上にモジュールをスクロールさせるよう試みます

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
ja: 画像を二度1つ星評価にしても星なしの評価にしない

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
ja: 画像を二度1つ星で評価すると評価が星なしになるかいなかを定義します

en: show scrollbars for central view
ja: センタービューのスクロールバーを表示する

en: defines whether scrollbars should be displayed
ja: スクロールバーを表示するかいなかを定義します

en: show image time with milliseconds
ja: 画像の時間情報をミリ秒まで表示する

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
ja: 時間情報をミリ秒まで表示するかいなかを定義します

en: thumbnails
ja: サムネイル

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
ja: 次のサイズより大きい場合、埋め込みJPEGではなくRAWファイルを使用する

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
ja: サムネイルのサイズがこの値より大きい場合、埋め込みプレビューJPEGではなくRAWファイルを使用して処理されます（高クオリティですが低速です）
    全てのサムネイルとプリレンダ画像を最高のクオリティにしたい場合は、'常に'オプションを選択してください
    （マニュアルに詳しい説明があります）

en: high quality processing from size
ja: 次のサイズより大きい場合、高クオリティな処理を行う

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
ja: サムネイルのサイズがこの値より大きい場合、完全なクオリティのレンダリングパスを使用して処理されます。（高クオリティですが低速です）
    全てのサムネイルとプリレンダ画像を最高のクオリティにしたい場合は、'常に'オプションを選択してください
    （マニュアルに詳しい説明があります）

en: enable disk backend for thumbnail cache
ja: サムネイルキャッシュのディスクバックエンドを有効にする

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
ja: 有効にした場合、サムネイルをメモリキャッシュから削除しディスク（.cache/darktable/）に書き込みます
    これはメモリを大量に消費する可能性があり（20k画像に対して数ギガバイト）、キャッシュされたサムネイルを再び削除することはないので注意してください
    しかし、必要な場合には、これを手動で削除しても安全です
    大量に閲覧する際のライトテーブルのパフォーマンスが大幅に向上します
    コレクション全体の全てのサムネイルをオフラインで作成するには、'darktable-generate-cache' を実行してください

en: enable disk backend for full preview cache
ja: フルプレビューキャッシュのディスクバックエンドを有効にする

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
ja: 有効にした場合、完全なプレビューをメモリキャッシュから削除しディスク（.cache/darktable/）に書き込みます
    これはメモリを大量に消費する可能性があり（20k画像に対して数ギガバイト）、キャッシュされたサムネイルを再び削除することはないので注意してください。 しかし、必要な場合には、これを手動で削除しても安全です
    フルプレビューモードで画像をズームする際のライトテーブルのパフォーマンスが大幅に向上します

en: generate thumbnails in background
ja: バックグラウンドでサムネイルを生成する

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
ja: サムネイルキャッシュのディスクバックエンドを有効にした場合、ユーザーがライトテーブル内でアクティブでないときに、選択したサイズまでのサムネイル／ミップマップが生成されます

en: reset cached thumbnails
ja: キャッシュされたサムネイルをリセットする

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
ja: データベースをリセットすることでサムネイルを再生成させます
    手動で削除されたり壊れたサムネイルがある場合にこれが必要となるかもしれません

en: delimiters for size categories
ja: サイズカテゴリの区切り

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
ja: サイズカテゴリは、|で区切られたサムネイルのサイズに応じて、異なるオーバーレイやCSS値を設定できるようにするために使用されます
    例えば、120 | 400は、サムネイルの3つのカテゴリ（<120px, 120-400px, >400px）を意味します

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
ja: サムネイル上の拡張オーバーレイテキストのひな型

en: see manual to know all the tags you can use.
ja: 使用出来るタグの全てについては、マニュアルを参照してください

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
ja: サムネイル上のツールチップのひな型（空欄で無効）

en: darkroom
ja: ダークルーム

en: scroll down to increase mask parameters
ja: スクロールダウンでマスクのパラメータ値を上げる

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
ja: マウスのスクロールホイールを用いてマスクのパラメータ値を変更する際に、
    スクロールダウンでマスクのサイズ、境界ぼかしのサイズ、不透明度、ブラシの硬さ、湾曲度の値を上げます
    デフォルトでは、スクロールアップでこれらのパラメータ値を上げます

en: middle mouse button zooms to 200%
ja: マウスのミドルクリックで200%にズームする

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
ja: 有効にすると、マウスのミドルクリックをしたときに、ズームレベルを100%、200％、表示領域にフィットの順に切り替えます
    無効にすると、100%、表示領域にフィットの順に切り替え、Ctrlキーでズームレベルを調節することが出来ます

en: pattern for the image information line
ja: 画像情報のひな型

en: see manual for a list of the tags you can use.
ja: 使用できるタグのリストは マニュアルを参照してください

en: position of the image information line
ja: 画像情報の位置

en: border around image in darkroom mode
ja: ダークルームモードの画像の周囲の余白

en: double click to reset to `%d'
ja: ダブルクリックすると、`%d' にリセットします

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
ja: ダークルームモードの画像処理において画像の周囲に小さい余白を表示します
    0に設定すると非表示にします

en: reduce resolution of preview image
ja: プレビュー画像の解像度を低減する

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
ja: 値を下げるとプレビューのレンダリングが高速になりますが、
    正確なマスキングの妨げになる可能性があります

en: show loading screen between images
ja: 画像間を移動する時、ロード画面を表示する

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
ja: ダークルームで画像間を移動する時に灰色のロード画面を表示します
    無効にするとポップアップメッセージのみ表示します

en: modules
ja: モジュール

en: display of individual color channels
ja: 各カラーチャンネルの表示

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
ja: パラメトリックマスク機能でのカラーチャンネルの表示され方を定義します

en: hide built-in presets for processing modules
ja: 処理モジュールの内蔵プリセットを非表示にする

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
ja: プリセットメニューとお気に入りメニューの両方で、処理モジュールの内蔵プリセットを非表示にします

en: show the guides widget in modules UI
ja: モジュールのユーザーインターフェースにガイド線のウィジェットを表示する

en: expand a single processing module at a time
ja: 同時に展開される処理モジュールを一つにする

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
ja: このオプションはダークルームモードでのShift+クリックの動作のオン／オフを切り替えます

en: only collapse modules in current group
ja: 使用中のグループのモジュールのみ折りたたむ

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
ja: 同時に展開されるモジュールが一つのみの場合、選択中のグループの他のモジュールのみ折りたたみます。他のグループのモジュールは無視します

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
ja: モジュールをアクティブにした時に展開し、無効にした時に折りたたむ

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
ja: このオプションを使用すると、モジュールを有効化あるいは無効化した時に、モジュールを自動的に展開または折りたたみます

en: scroll processing modules to the top when expanded
ja: 処理モジュールを展開した時、上へスクロールする

en: show right-side buttons in processing module headers
ja: 処理モジュールのヘッダに右ボタンを表示する

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
ja: マウスがモジュール上にない場合、マルチインスタンス、リセット、およびプリセットボタンを非表示にすることが出来ます
    - 常に表示：常に全てのボタンを表示します
    - アクティブ：マウスがモジュール上にある時にのみボタンを表示します
    - 薄く表示：マウスが離れると、ボタンが薄く表示されます
    - 自動：パネルが狭い場合、ボタンを非表示にします
    - フェード：パネルが狭くなると、全てのボタンが段階的に薄くなります
    - フィット：モジュール名が収まらない場合、全てのボタンを非表示にします
    - スムーズ：同一のヘッダ内の全てのボタンが同時に段階的に薄くなります
    - 徐々に非表示：必要に応じて個々のボタンを徐々に非表示にします

en: show mask indicator in module headers
ja: モジュールのヘッダにマスクインジケーターを表示する

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
ja: 有効にすると、マスクが適用されている処理モジュールのヘッダにアイコンが表示されます

en: prompt for name on addition of new instance
ja: 新しいインスタンス作成時にインスタンス名プロンプト

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
ja: 有効にすると、新しいモジュールインスタンス（新しいインスタンスおよび複製）を作成した時、リネームプロンプトが現れます

en: automatically update module name
ja: モジュール名を自動的に更新する

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
ja: 有効にすると、モジュール名をプリセット名やプリセットインスタンス名に合わせて自動的に変更します

en: processing
ja: 処理

en: image processing
ja: 画像処理

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
ja: 出力カラープロファイルを適用する際、常にLittleCMS 2を使用する

en: this is slower than the default.
ja: デフォルトより速度が遅くなります

en: pixel interpolator (warp)
ja: ピクセル補間（画像変形）

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
ja: 回転、レンズ補正、液化、トリミング、および最終スケーリングのためのモジュールに使われるピクセル補間（バイリニア、バイキュービック、ランチョス2）

en: pixel interpolator (scaling)
ja: ピクセル補間（画像スケーリング）

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
ja: 画像スケーリングで使われるピクセル補間（バイリニア、バイキュービック、ランチョス2、ランチョス3）

en: LUT 3D root folder
ja: LUT 3Dのルートフォルダ

en: select directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
ja: このフォルダ（およびサブフォルダ）に、LUT 3Dモジュールが使用するLUTファイルが含まれています（要再起動）

en: auto-apply pixel workflow defaults
ja: ピクセルワークフローのデフォルト設定の自動適用

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
ja: シーン参照ワークフローはリニアモジュールにもとづいており、フィルミックあるいはシグモイド、カラーキャリブレーション、露出を自動適用します
    ディスプレイ参照ワークフローはLabモジュールにもとづいており、ベースカーブとホワイトバランス、旧式のモジュールのパイプ順序を自動適用します

en: auto-apply per camera basecurve presets
ja: カメラごとのベースカーブのプリセットを自動適用する

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
ja: 利用可能であれば、汎用ではない、カメラ固有のベースカーブをデフォルトで使用します（要再起動）
    このオプションは、【ピクセルワークフローのデフォルト設定の自動適用】が'ディスプレイ参照'に設定されている場合に適用されます
    ベースカーブのプリセットの自動適用を避けるには、【ピクセルワークフローのデフォルト設定の自動適用】を'なし'に設定する必要があります

en: detect monochrome previews
ja: モノクロプレビューを検出する

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
ja: 多くのモノクロ画像はEXIFとプレビューデータによって識別されます
    注意：これにより、インポートとEXIFデータの読み込みが遅くなります

en: show warning messages
ja: 警告メッセージを表示する

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
ja: 非標準的で問題を生じる可能性のある設定がパイプライン内で使用されている場合、モジュールにメッセージを表示して初心者ユーザーに警告します
    これらのメッセージは誤検知である可能性があるため、理解している場合は無視することをおすすめします。このオプションは警告を常に非表示にします

en: CPU / memory
ja: CPU／メモリ

en: darktable resources
ja: darktableのリソース

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
ja: システムリソースのうちdarktableが使用する割合を定義します
     - デフォルト: システムリソースの50%以下をdarktableが使用します。十分な性能で動作します
     - 小：ゲームやHuginのような、システムのメモリの大部分を消費するアプリケーションやOpenCL/GLを使用するアプリケーションを同時に動作させる場合に選択してください
     - 大：darktableを主に使用していて、パフォーマンス向上のためにシステムリソースのほとんどをdarktableに使用させたい場合に最善の選択肢です
     - 無制限：極端に大きな画像を現像する場合にのみ選択してください。darktableがシステムリソースの全てを使用するため、スワップや予期しないパフォーマンスの低下を引き起こす可能性があります。注意して使用してください。一般用途にはおすすめしません！

en: prefer performance over quality
ja: クオリティより速さを優先する

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
ja: オンにした場合、サムネイルとプレビューのレンダリングが低クオリティになりますが、4倍高速になります

en: activate OpenCL support
ja: OpenCLサポートを有効にする

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
ja: 検出された場合、ユーザーのシステム上のOpenCLランタイムを使用して処理速度を向上します
    いつでもオンとオフを切り替えることが出来ます

en: not available
ja: 利用出来ません

en: not available on this system
ja: このシステムでは利用出来ません

en: OpenCL scheduling profile
ja: OpenCLスケジューリングプロファイル

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
ja: OpenCL対応システムにおけるプレビューピクセルパイプのタスクおよびフルピクセルパイプのタスクの割り当てを定めます
    - デフォルト：GPU はフルピクセルパイプを処理し、CPUはプレビューパイプを処理します （設定パラメーターで修正可能）
    - 複数のGPU：2つの異なるGPUで両方のピクセルパイプを並列処理します
    - 非常に高速なGPU：両方のピクセルパイプを同一のGPUで順次処理します

en: use all device memory
ja: 全てのデバイスメモリを使用する

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
ja: 有効にした場合、darktableは安全マージン（ヘッドルーム、デフォルト値は600MB）を除く全てのデバイスメモリを使用します

en: OpenCL drivers
ja: OpenCLドライバ

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
ja: 全ての対応プラットフォーム向けのIntel(R) OpenCLグラフィック（ベンダー提供）

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
ja: Nvidia CUDAベースのOpenCL（ベンダー提供）

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
ja: AMD Accelerated Parallel Processing（ベンダー提供）

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
ja: RustiCL Mesa OpenCL
    現在不安定
    使用したい場合、ベンダーのドライバを無効にしてください

en: Apple OpenCL (vendor provided)
ja: Apple OpenCL（ベンダー提供）

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
ja: Microsoft OpenCLOn12
    ベンダー提供ドライバが動作しない、または提供されていない場合にのみ使用してください

en: other platforms
ja: 他のプラットフォーム

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
ja: 設定した場合、全ての特定されていないプラットフォームが受け入れられます
    利用可能なベンダーのドライバが無い場合にのみこれを行ってください

en: security
ja: セキュリティ

en: ask before removing images from the library
ja: 画像をライブラリから除去する前に確認する

en: always ask the user before removing image information from the library
ja: 画像情報をライブラリから除去する前に必ずユーザーに確認します

en: ask before deleting images from disk
ja: 画像をディスクから削除する前に確認する

en: always ask the user before any image file is deleted
ja: ファイルを削除する前に必ずユーザーに確認します

en: ask before discarding history stack
ja: 履歴スタックを破棄する前に確認する

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
ja: 履歴スタックを破棄する前に必ずユーザーに確認します

en: try to use trash when deleting images
ja: 画像を削除する時、ゴミ箱を使用するよう試みる

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
ja: ファイルを永久に削除するのではなくゴミ箱へ送ります

en: ask before moving images from film roll folder
ja: フィルムロールフォルダから画像を移動する前に確認する

en: always ask the user before any image file is moved.
ja: 画像ファイルを移動する前に必ずユーザーに確認します

en: ask before copying images to new film roll folder
ja: 新しいフィルムロールフォルダに画像をコピーする前に確認する

en: always ask the user before any image file is copied.
ja: ファイルをコピーする前に必ずユーザーに確認します

en: ask before removing empty folders
ja: 空のフォルダを削除する前に確認する

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
ja: 空のフォルダを削除する前に必ずユーザーに確認します
    これは画像を移動あるいは削除した後に発生します

en: ask before deleting a tag
ja: タグを削除する前に確認する

en: ask before deleting a style
ja: スタイルを削除する前に確認する

en: ask before deleting a preset
ja: プリセットを削除する前に確認する

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
ja: プリセットを削除あるいは上書きする前に確認を求めます

en: ask before exporting in overwrite mode
ja: 上書きモードでエクスポートする前に確認する

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
ja: 上書きモードでファイルをエクスポートする前に確認を求めます

note: italic
en: other
ja: その他

en: password storage backend to use
ja: パスワードのためのストレージバックエンドの使用

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
ja: パスワード保存用のストレージバックエンド：自動、なし、libsecret、kwallet

en: executable for playing audio files
ja: オーディオファイルを再生するための実行プログラム

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
ja: この外部プログラムは、一部のカメラが記録するオーディオファイルを再生するために使用されます

en: storage
ja: ストレージ

en: database
ja: データベース

en: create database snapshot
ja: データベースのスナップショット作成

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
ja: データベースのスナップショットはdarktableが閉じられる直前に作られます。スナップショットを作成する頻度を選択することが出来ます
    - 許可しない：スナップショットを作成しません。これを選択した場合、作成されるのはバージョンアップグレードでのスナップショットだけであり、これは必ず必要なものです
    - 月に一度：最後にスナップショットが作られてからひと月経つと作成します
    - 週に一度：最後にスナップショットが作られてから7日経つと作成します
    - 日に一度：最後にスナップショットが作られてから24時間経つと作成します
    - 終了時：darktableが閉じられるたびにスナップショットを作成します

en: how many snapshots to keep
ja: 保持するスナップショット数

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
ja: スナップショットの作成に成功した後、以前に作成したスナップショットをいくつ保持するか選択します（必須であるバージョンアップデート時のスナップショットをのぞいて）
    -1を入力すると、全てのスナップショットを保持します
    スナップショットを保存するとストレージが消費されること、最新のスナップショットだけで復元可能であることに留意してください

en: XMP sidecar files
ja: XMPサイドカーファイル

en: create XMP files
ja: XMPファイルを作成

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
ja: XMPサイドカーファイルはユーザーによる現像の全段階についての情報を有しており、画像ファイルの再インポートが欠落なく行われるようにします
    サイドカーファイルが書き込まれるタイミングは、選択されたモードごとに、次のとおりです
    - 許可しない
    - インポート時：画像をインポートした直後
    - 編集後：ユーザーが画像に変更を施す、またはタグを追加するたび

en: store XMP tags in compressed format
ja: 圧縮形式でXMPタグを保存する

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
ja: XMPタグ中の項目が膨れ上がり、出力ファイルの履歴スタックのためのスペースを超えることがあります
    このオプションによって、XMPタグを圧縮し、スペースを節約します

en: auto-save interval
ja: 自動保存の間隔

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
ja: 設定された間隔で現像中に履歴を自動保存します
    0に設定すると自動保存を無効にします
    低速なドライブでは自動保存は無効になるかもしれません

en: look for updated XMP files on startup
ja: 更新されたXMPファイルを起動時に探す

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
ja: 起動時に全てのXMPファイルの更新日時をチェックし、更新が行われていないか調べます

en: miscellaneous
ja: その他

en: interface
ja: インターフェース

en: load default shortcuts at startup
ja: ショートカットのデフォルト設定を起動時に読み込む

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
ja: ユーザー設定より前にデフォルトのショートカットを読み込みます
    オフにすると、削除したデフォルト設定に戻ることを避けることが出来ます

en: scale slider step with min/max
ja: スライダーのステップ幅を最大値／最小値に合わせて調整する

en: vary slider step size with min/max range
ja: スライダーのステップの大きさを最大値から最小値の範囲に合わせて変更します

en: sort built-in presets first
ja: 内蔵プリセットを先頭に並べる

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
ja: プリセットメニューでユーザープリセットの前に内蔵プリセットを表示するかいなか

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
ja: マウスホイールでモジュールのサイドパネルをスクロールするようデフォルト設定する

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
ja: 有効にすると、マウスホイールを使用してモジュールのサイドパネルをスクロールします
    データ入力にマウスホイールを使用するにはCtrl+Alt を使用します。 無効にするとこの動作は逆になります

en: always show panels' scrollbars
ja: パネルのスクロールバーを常に表示する

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
ja: パネルのスクロールバーを常に表示するか、内容次第でアクティブにします（要再起動）

en: duration of the UI transitions in ms
ja: UIのトランジッションの長さ（単位はミリ秒）

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
ja: モジュールや他のUI要素を展開したり折りたたんだりする時のトランジッションの長さ（単位はミリ秒）

en: position of the scopes module
ja: スコープモジュールの位置

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
ja: スコープの位置をスクリーンの左上か右上にします

en: method to use for getting the display profile
ja: ディスプレイプロファイルを取得する方法

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
ja: このオプションによって、現在のディスプレイプロファイルを取得する際に特定の方法を用いるよう強制します
    それ以外の方法で不適切な結果が出る場合に有用です

en: order or exclude MIDI devices
ja: midiデバイスを指定・除外する

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
ja: デバイス名のリスト。コンマで区切って記入してください
    合致したMIDIデバイスをリスト内の位置によって定められたidで読み込みます
    -が名前の前にあるデバイスは読み込みません
    エンコードとノブの数を付け加えてください。例）BeatStep:63:16

note: tags
en: tags
ja: タグ

en: omit hierarchy in simple tag lists
ja: 簡易タグリストにおいて階層を省略する

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
ja: XMPサイドカーファイルを作成する時、階層タグは非階層タグの簡易リストとしても追加され、他のプログラムでも見られるようになります
    このオプションをチェックすると、darktableは最後の部分のみを追加し、残りを無視します。したがって'foo|bar|baz'は'baz'のみを追加します

en: shortcuts with multiple instances
ja: 複数のインスタンスがある場合のキーボードショートカット

en: prefer focused instance
ja: フォーカスしているインスタンスを優先する

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
ja: 複数のモジュールインスタンスが存在する場合、フォーカスされているインスタンスへショートカットを適用します
    フォーカスされているものが無い場合、以下の設定が、どのモジュールインスタンスにショートカットを適用するか決定するために（順番に）適用されるルールを制御します
    注意：ブレンドのショートカットは常にフォーカスされているインスタンスに適用されます

en: prefer expanded instances
ja: 展開されているインスタンスを優先する

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
ja: 展開されているインスタンスがモジュールにある場合、折りたたまれているインスタンスを無視します

en: prefer enabled instances
ja: 有効になっているインスタンスを優先する

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
ja: 上のルールを適用したうえで、アクティブなインスタンスがモジュールにある場合、アクティブでないインスタンスを無視します

en: prefer unmasked instances
ja: マスクのないインスタンスを優先する

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
ja: 上のルールを適用したうえで、マスクが用いられていないインスタンスがモジュールにある場合、マスクが用いられているインスタンスを無視します

en: selection order
ja: 選択順序

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
ja: 上記のルールを適用したうえで、ピクセルパイプの位置にもとづいてキーボードショートカットを適用します

en: allow visual assignment to specific instances
ja: 特定のインスタンスへの可視的割り当てを許可する

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
ja: 画像に複数のインスタンスが存在する時、これによってキーボードショートカットが特定のインスタンスへ目に見えるかたちで割り当てられるようになります
    チェックしない場合、キーボードショートカットは常に優先されているインスタンスに割り当てられます

en: map / geolocalization view
ja: マップ／ジオローカリゼーション

en: pretty print the image location
ja: 画像の位置情報を分かりやすく表示する

en: show a more readable representation of the location in the image information module
ja: 画像情報モジュールにおいて位置情報を読みやすく表示します

en: slideshow view
ja: スライドショー

en: waiting time between each picture in slideshow
ja: スライドショーにおける各写真間の待ち時間

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
ja: タグに「未分類」エントリを設定しない

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
ja: 子を持たないタグに「未分類」エントリを設定しないでください

en: tags case sensitivity
ja: タグの大文字／小文字の区別

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
ja: タグにおいて大文字と小文字を区別するかいなか
    拡張機能Sqlite ICUがない場合、区別が無効になるのは26個のラテン文字のみです

en: number of collections to be stored
ja: 記憶するコレクションの数

en: the number of recent collections to store and show in this list
ja: 記憶してこのリストに表示する直近に使用したコレクションの数

en: hide the history button and show a specific module instead
ja: 履歴ボタンを非表示にして、特定のモジュールを表示する

en: hide the history button and show the recent collections module instead
ja: 履歴ボタンを非表示にして、最近のコレクションモジュールを表示します

en: number of folder levels to show in lists
ja: リストに表示されるフォルダの階層数

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
ja: フィルムロール名に表示されるフォルダの階層数（右から数えて）

en: sort film rolls by
ja: フィルムロールの分類

[ctx: preferences]
en: chronological
ja: 日付順

en: sets the collections-list order for film rolls
ja: フィルムロールのコレクションリストの順序を設定します

en: sort collection descending
ja: コレクションを降順で分類

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
ja: コレクションを降順で分類します：「フィルムロール」、「フォルダ」、「日時」（例：「撮影日」）

en: prefer a history button in the collections module
ja: コレクションモジュール内で履歴ボタンを使用する

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
ja: このモジュールを非表示にして、コレクションモジュール内のボタンでコレクションの履歴にアクセスします

en: suggested tags level of confidence
ja: サジェストされるタグの信頼水準

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
ja: サジェストリストに含まれるタグの信頼水準
    0：完全に条件に合うタグ
    99：99%条件に合うタグ,
    100：条件に合わせたサジェストを行わず、最近使用したタグのみを表示します（高速）

en: number of recently attached tags
ja: 最近付けたタグの数

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
ja: サジェストリストに含まれる最近添付したタグの数
    `-1'と入力すると、最近付けたタグのリストを無効にします

en: lens shift (vertical)
ja: レンズシフト（垂直）

en: lens shift (horizontal)
ja: レンズシフト（水平）

en: shear
ja: せん断

note: focal length
en: focal length
ja: 焦点距離

en: crop factor
ja: クロップファクター

en: lens dependence
ja: レンズ依存

en: aspect adjust
ja: アスペクト比調整

en: lens model
ja: レンズモデル

en: automatic cropping
ja: 自動トリミング

en: generic
ja: 一般

en: specific
ja: 特定

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
ja: オフ

en: largest area
ja: 最大の領域

en: original format
ja: 元のフォーマット

en: fusion
ja: 合成

en: exposure shift
ja: 露出シフト

en: exposure bias
ja: 露出補正

en: preserve colors
ja: 色の保持

en: none
ja: なし

en: luminance
ja: 輝度

en: max RGB
ja: RGB 最大

en: average RGB
ja: RGB 平均

en: sum RGB
ja: RGB 合計

en: norm RGB
ja: RGB ノルム

en: basic power
ja: 冪乗

en: black level correction
ja: 黒レベル補正

en: highlight compression
ja: ハイライト圧縮

en: middle gray
ja: ミドルグレー

en: midtone range
ja: 中間トーンの幅

en: bilateral grid
ja: バイラテラルグリッド

en: local laplacian filter
ja: ローカルラプラシアンフィルタ

en: blur type
ja: ぼかしタイプ

en: blur radius
ja: ぼかしの半径

en: diaphragm blades
ja: 絞り羽根

en: concavity
ja: 凹み

en: linearity
ja: 線形性

en: rotation
ja: 回転

en: direction
ja: 向き

en: curvature
ja: 曲率

en: offset
ja: オフセット

en: lens
ja: レンズ

en: motion
ja: 被写体ぶれ

en: gaussian
ja: ガウシアンぼかし

en: aspect ratio
ja: アスペクト比

note: // portrait / landscape
en: orientation
ja: 画像の向き

en: border size
ja: 縁のサイズ

en: horizontal offset
ja: 水平位置

en: vertical offset
ja: 垂直位置

en: frame line size
ja: フレームラインのサイズ

en: frame line offset
ja: フレームラインの位置

en: basis
ja: 基準

en: auto
ja: 自動

en: portrait
ja: 縦

en: landscape
ja: 横

en: width
ja: 幅

en: height
ja: 高さ

en: shorter
ja: 短辺

en: longer
ja: 長辺

en: avoid colorshift
ja: 色ずれ回避

en: iterations
ja: 反復

en: once
ja: 1回

en: twice
ja: 2回

en: three times
ja: 3回

en: four times
ja: 4回

en: five times
ja: 5回

en: guide
ja: ガイドチャンネル

en: radius
ja: 範囲

en: strength
ja: 強さ

en: correction mode
ja: 補正モード

en: very large chromatic aberration
ja: 非常に大きな色収差

en: red
ja: 赤

en: green
ja: 緑

en: blue
ja: 青

en: standard
ja: 標準

en: darken only
ja: 暗くする

en: brighten only
ja: 明るくする

en: input blur radius
ja: 入力ぼかしの範囲

en: pixellation radius
ja: ピクセレーションの範囲

en: output blur radius
ja: 出力ぼかしの範囲

en: noise level
ja: ノイズレベル

en: normalize channels
ja: チャンネルの正規化

en: F source
ja: 蛍光灯光源

en: LED source
ja: LED光源

en: gamut compression
ja: 色域圧縮

en: clip negative RGB from gamut
ja: 色域から負のRGB値をクリップ

en: saturation algorithm
ja: 彩度（サチュレーション）アルゴリズム

en: same as pipeline (D50)
ja: パイプラインと同じ（D50）

en: A (incandescent)
ja: A（電球（白熱灯））

en: D (daylight)
ja: D（太陽光）

en: E (equi-energy)
ja: E（等エネルギー）

en: F (fluorescent)
ja: F（蛍光灯）

en: LED (LED light)
ja: LED（LED光）

en: Planckian (black body)
ja: プランキアン（黒体）

en: custom
ja: カスタム

en: (AI) detect from image surfaces...
ja: （AI）画像表面から判断...

en: (AI) detect from image edges...
ja: （AI）画像エッジから判断...

en: as shot in camera
ja: 撮影時の設定

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
ja: F1（昼光色 6430 K）– 演色性 中

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
ja: F2（昼白色 4230 K）– 演色性 中

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
ja: F3（白色 3450 K）– 演色性 中

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
ja: F4（温白色 2940 K）– 演色性 中

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
ja: F5（昼光色 6350 K）– 演色性 中

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
ja: F6（ライトホワイト（一般的蛍光灯）4150 K）– 演色性 中

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
ja: F7（D65 シミュレータ 6500 K）– 演色性 高

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
ja: F8（D50 シミュレータ 5000 K）– 演色性 高

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
ja: F9（昼白色デラックス 4150 K）– 演色性 高

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
ja: F10（RGB調整光 5000 K）– 演色性 低

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
ja: F11（RGB調整光 4000 K）– 演色性 低

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
ja: F12（RGB調整光 3000 K）– 演色性 低

en: B1 (Blue 2733 K)
ja: B1（青 2733 K）

en: B2 (Blue 2998 K)
ja: B2（青 2998 K）

en: B3 (Blue 4103 K)
ja: B3（青 4103 K）

en: B4 (Blue 5109 K)
ja: B4（青 5109 K）

en: B5 (Blue 6598 K)
ja: B5（青 6598 K）

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
ja: BH1（青赤ハイブリッド 2851 K）

en: RGB1 (RGB 2840 K)
ja: RGB1（RGB 2840 K）

en: V1 (Violet 2724 K)
ja: V1（バイオレット 2724 K）

en: V2 (Violet 4070 K)
ja: V2（バイオレット 4070 K）

en: linear Bradford (ICC v4)
ja: リニアブラッドフォード（ICC バージョン4）

en: non-linear Bradford
ja: ノンリニアブラッドフォード

en: none (bypass)
ja: 無効（バイパス）

en: version 1 (2020)
ja: バージョン1（2020年）

en: version 2 (2021)
ja: バージョン2（2021年）

en: version 3 (Apr 2021)
ja: バージョン3（2021年4月）

en: left
ja: 左

en: top
ja: 上

en: right
ja: 右

en: bottom
ja: 下

en: input saturation
ja: 入力彩度

en: contrast fulcrum
ja: コントラスト支点

en: output saturation
ja: 出力彩度

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
ja: リフト、ガンマ、ゲイン（ProPhotoRGB）

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
ja: スロープ、オフセット、パワー（ProPhotoRGB）

en: lift, gamma, gain (sRGB)
ja: リフト、ガンマ、ゲイン（sRGB）

en: chroma
ja: 彩度（クロマ）

en: hue
ja: 色相

en: shadows fall-off
ja: シャドウのフォールオフ

en: white fulcrum
ja: ホワイト支点

en: highlights fall-off
ja: ハイライトのフォールオフ

en: shadows
ja: シャドウ

en: highlights
ja: ハイライト

en: global chroma
ja: 全体の彩度（クロマ）

en: mid-tones
ja: 中間トーン

en: global saturation
ja: 全体の彩度（サチュレーション）

en: hue shift
ja: 色相シフト

en: global brilliance
ja: 全体の明るさ（ブリリアンス）

en: mask middle-gray fulcrum
ja: マスクのミドルグレー支点

en: global vibrance
ja: 全体の自然な彩度（バイブランス）

en: contrast gray fulcrum
ja: コントラストのグレー支点

en: contrast
ja: コントラスト

en: saturation formula
ja: 彩度の方式

en: green-magenta contrast
ja: 緑／マゼンタ コントラスト

en: blue-yellow contrast
ja: 青／黄色 コントラスト

en: gamut clipping
ja: 色域クリッピング

en: Adobe RGB (compatible)
ja: Adobe RGB（互換）

en: linear Rec709 RGB
ja: リニアRec709 RGB

en: linear Rec2020 RGB
ja: リニアRec2020 RGB

en: source mix
ja: 元画像とのミックス

en: number of clusters
ja: クラスタの数

en: color dominance
ja: 色の優勢度

en: histogram equalization
ja: ヒストグラム均等化

en: spatial extent
ja: 空間的範囲

en: range extent
ja: 輝度の範囲

en: saturated colors
ja: 高彩度の色

en: select by
ja: グラフ横軸

note: mix slider
en: mix
ja: ミックス

en: process mode
ja: 処理モード

en: lightness
ja: 明度

en: smooth
ja: 滑らか

en: strong
ja: 強

en: edge detection radius
ja: エッジ検出の範囲

en: threshold
ja: しきい値

en: operation mode
ja: 操作モード

en: global average (fast)
ja: 全体平均（高速）

en: local average (slow)
ja: 局所平均（低速）

en: static threshold (fast)
ja: 静的しきい値 （高速）

en: match greens
ja: 緑チャンネルのマッチング

en: edge threshold
ja: エッジのしきい値

en: color smoothing
ja: 色の平滑化

en: method
ja: 方式

en: LMMSE refine
ja: LMMSEの精緻化

en: dual threshold
ja: 二重しきい値

en: disabled
ja: 無効

en: local average
ja: 局所平均

en: full average
ja: 全体平均

en: full and local average
ja: 全体平均と局所平均

en: passthrough (monochrome)
ja: パススルー（モノクローム）

en: photosite color (debug)
ja: フォトサイトカラー（デバッグ）

en: frequency domain chroma
ja: 周波数領域の彩度（クロマ）

note: history
en: basic
ja: ベーシック

en: median
ja: メディアン

en: 3x median
ja: 3xメディアン

en: refine & medians
ja: 精緻化＆メディアン

en: 2x refine + medians
ja: 2x精緻化 + メディアン

en: patch size
ja: パッチ サイズ

en: search radius
ja: 検査範囲

en: preserve shadows
ja: シャドウの保持

en: bias correction
ja: バイアス補正

en: scattering
ja: 散乱

en: central pixel weight
ja: 中央ピクセルのウェイト

en: adjust autoset parameters
ja: 自動設定パラメータを調整

en: whitebalance-adaptive transform
ja: ホワイトバランス順応変換

en: fix various bugs in algorithm
ja: アルゴリズムのバグを修正

en: upgrade profiled transform
ja: プロファイルによる変換をアップグレード

en: color mode
ja: カラーモード

en: non-local means
ja: 非局所平均

en: non-local means auto
ja: 非局所平均 自動

en: wavelets
ja: ウェーブレット

en: wavelets auto
ja: ウェーブレット 自動

en: compute variance
ja: 分散を算出します

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
ja: シャープネス

en: radius span
ja: 中心域周辺の広がり

en: edge sensitivity
ja: エッジ感度

en: 1st order anisotropy
ja: 1次の異方性

en: 2nd order anisotropy
ja: 2次の異方性

en: 3rd order anisotropy
ja: 3次の異方性

en: 4th order anisotropy
ja: 4次の異方性

en: luminance masking threshold
ja: 輝度マスクのしきい値

en: 1st order speed
ja: 1次の速さ

en: 2nd order speed
ja: 2次の速さ

en: 3rd order speed
ja: 3次の速さ

en: 4th order speed
ja: 4次の速さ

en: central radius
ja: 中心域

en: damping
ja: 減衰

en: random
ja: ランダム

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
ja: フロイド-スタインバーグ 1ビット 白黒

en: Floyd-Steinberg 1-bit RGB
ja: フロイド-スタインバーグ 1ビット RGB

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
ja: フロイド-スタインバーグ 2ビット グレー

en: Floyd-Steinberg 2-bit RGB
ja: フロイド-スタインバーグ 2ビット RGB

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
ja: フロイド-スタインバーグ 4ビット グレー

en: Floyd-Steinberg 4-bit RGB
ja: フロイド-スタインバーグ 4ビット RGB

en: Floyd-Steinberg 8-bit RGB
ja: フロイド-スタインバーグ 8ビット RGB

en: Floyd-Steinberg 16-bit RGB
ja: フロイド-スタインバーグ 16ビット RGB

en: Floyd-Steinberg auto
ja: フロイド-スタインバーグ 自動

en: posterize 2 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎2レベル

en: posterize 3 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎3レベル

en: posterize 4 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎4レベル

en: posterize 5 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎5レベル

en: posterize 6 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎6レベル

en: posterize 7 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎7レベル

en: posterize 8 levels per channel
ja: ポスタライズ チャンネル毎8レベル

en: percentile
ja: パーセンタイル

en: target level
ja: ターゲットレベル

en: compensate exposure bias
ja: 露出補正の取り消し

en: manual
ja: 手動

en: automatic
ja: 自動

en: middle gray luminance
ja: ミドルグレーの輝度

en: black relative exposure
ja: 黒の相対露出値

en: white relative exposure
ja: 白の相対露出値

en: transition
ja: 遷移

en: bloom ↔ reconstruct
ja: ブルーミング ↔ 再構成

en: gray ↔ colorful details
ja: グレーの細部 ↔ 色のついた細部

en: structure ↔ texture
ja: 構造 ↔ テクスチャ

en: dynamic range scaling
ja: ダイナミックレンジの拡大／縮小

en: target middle gray
ja: ミドルグレーのターゲット

en: target black luminance
ja: 黒の輝度のターゲット

en: target white luminance
ja: 白の輝度のターゲット

en: hardness
ja: 硬さ

en: extreme luminance saturation
ja: 極端な輝度の彩度

en: shadows ↔ highlights balance
ja: バランス　シャドウ ↔ ハイライト

en: add noise in highlights
ja: ハイライトにノイズを追加

en: preserve chrominance
ja: クロミナンス保持

en: color science
ja: カラーサイエンス

en: auto adjust hardness
ja: 硬さの自動調整

en: use custom middle-gray values
ja: カスタム設定のミドルグレー値を使用

en: iterations of high-quality reconstruction
ja: 高クオリティな再構成を反復

en: type of noise
ja: ノイズのタイプ

en: contrast in shadows
ja: シャドウのコントラスト

en: contrast in highlights
ja: ハイライトのコントラスト

en: compensate output ICC profile black point
ja: 出力ICCプロファイルのブラックポイントの補正

en: spline handling
ja: スプライン曲線の操作

en: enable highlight reconstruction
ja: ハイライトの再構成を有効化

en: luminance Y
ja: 輝度 Y

en: RGB power norm
ja: RGBパワーノルム

en: RGB euclidean norm (legacy)
ja: RGBユークリッドノルム（旧式）

en: RGB euclidean norm
ja: RGBユークリッドノルム

en: v3 (2019)
ja: バージョン3（2019年）

en: v4 (2020)
ja: バージョン4（2020年）

en: v5 (2021)
ja: バージョン5（2021年）

en: v6 (2022)
ja: バージョン6 (2022年)

en: v7 (2023)
ja: バージョン7（2023年）

en: uniform
ja: 均一

en: poissonian
ja: ポアソン分布

en: hard
ja: ハード

en: soft
ja: ソフト

en: safe
ja: セーフ

en: v1 (2019)
ja: バージョン1（2019年）

en: v2 (2020)
ja: バージョン2（2020年）

en: v3 (2021)
ja: バージョン3（2021年）

en: bias
ja: バイアス

en: target
ja: ターゲット

en: reinhard
ja: ラインハルト

en: filmic
ja: フィルミック

en: drago
ja: ドラゴ

en: density
ja: 濃さ

en: saturation
ja: 彩度

en: coarseness
ja: 粗さ

en: mid-tones bias
ja: 中間トーンのバイアス

en: clipping threshold
ja: クリッピングのしきい値

en: diameter of reconstruction
ja: 再構成の直径

en: candidating
ja: 候補

en: combine
ja: 結合

en: rebuild
ja: 再構成

en: inpaint a flat color
ja: 色の一様な部分を修復

en: inpaint opposed
ja: 反対を修復

en: reconstruct in LCh
ja: LChで再構成

en: clip highlights
ja: ハイライトのクリップ

en: segmentation based
ja: セグメンテーションベース

en: guided laplacians
ja: ガイデットラプラシアン

en: reconstruct color
ja: 色を再構成

en: 128 px (slow)
ja: 128 px (低速)

en: 256 px (slow)
ja: 256 px (低速)

en: 512 px (very slow)
ja: 512 px (とても低速)

en: 1024 px (very slow)
ja: 1024 px (とても低速)

en: 2048 px (insanely slow)
ja: 2048 px (極めて低速)

en: 4096 px (insanely slow)
ja: 4096 px (極めて低速)

en: flat generic
ja: フラット汎用

en: small segments
ja: 小セグメント

en: large segments
ja: 大セグメント

en: flat small segments
ja: フラット小セグメント

en: flat large segments
ja: フラット大セグメント

en: contrast boost
ja: コントラストブースト

en: mark fixed pixels
ja: 処理したピクセルを表示

en: detect by 3 neighbors
ja: 周囲の3ピクセルで検出

en: correction method
ja: 補正方法

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
ja: 補正

note: mode choice
en: mode
ja: モード

en: target geometry
ja: ターゲットのジオメトリ

en: TCA overwrite
ja: 倍率色収差 上書き

en: TCA red
ja: 倍率色収差 赤

en: TCA blue
ja: 倍率色収差 青

en: distortion
ja: 歪曲

en: vignetting
ja: ビネット

en: scale fine-tune
ja: スケール微調整

en: image scale
ja: 画像スケール

en: steepness
ja: 峻度

en: embedded metadata
ja: 埋め込みメタデータ

en: Lensfun database
ja: Lensfunデータベース

en: only manual vignette
ja: 手動ビネットのみ

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
ja: 全て

en: distortion & TCA
ja: 歪曲＆倍率色収差

en: distortion & vignetting
ja: 歪曲＆周辺減光

en: TCA & vignetting
ja: 倍率色収差＆周辺減光

en: only distortion
ja: 歪曲のみ

en: only TCA
ja: 倍率色収差のみ

en: only vignetting
ja: 周辺減光のみ

en: correct
ja: 補正

en: distort
ja: 歪曲

en: rectilinear
ja: 心射方位

en: fisheye
ja: 魚眼

en: panoramic
ja: パノラマ

en: equirectangular
ja: 正距円筒

en: orthographic
ja: 正射

en: stereographic
ja: 平射

en: equisolid angle
ja: 等立体角

en: Thoby fisheye
ja: トビー魚眼

en: invalidated
ja: 無効化

note: move left/right/up/down
en: move
ja: 移動

en: line
ja: 線

en: curve
ja: 曲線

en: blue shift
ja: ブルーシフト

en: soften with
ja: ソフト化方法

en: order 0
ja: ゼロ次

en: order 1
ja: 1次

en: order 2
ja: 2次

en: bilateral filter
ja: バイラテラルフィルタ

en: application color space
ja: 色空間

en: gamma Rec709 RGB
ja: ガンマ Rec709 RGB

en: linear ProPhoto RGB
ja: リニアProPhoto RGB

en: tetrahedral
ja: 四面体

en: trilinear
ja: トリリニア

en: pyramid
ja: ピラミッド

en: film stock
ja: フィルムストック

en: scan exposure bias
ja: スキャンの露出補正

en: paper black (density correction)
ja: 印画紙の黒（濃度補正）

en: paper grade (gamma)
ja: 印画紙号数 （ガンマ）

en: paper gloss (specular highlights)
ja: 印画紙の光沢（スペキュラハイライト）

en: print exposure adjustment
ja: 印刷露出調整

en: black and white film
ja: 白黒フィルム

en: color film
ja: カラーフィルム

en: tint hue
ja: ティント 色相

en: tint purity
ja: ティント 純度

en: red hue
ja: 赤 色相

en: red purity
ja: 赤 純度

en: green hue
ja: 緑 色相

en: green purity
ja: 緑 純度

en: blue hue
ja: 青 色相

en: blue purity
ja: 青 純度

en: dynamic range
ja: ダイナミックレンジ

en: middle gray luma
ja: ミドルグレー輝度（ルーマ）

en: safety factor
ja: 安全率

en: logarithmic
ja: 対数

en: gamma
ja: ガンマ

en: noise threshold
ja: ノイズのしきい値

en: crop left
ja: トリミング 左

en: crop top
ja: トリミング 上

en: crop right
ja: トリミング 右

en: crop bottom
ja: トリミング 下

en: black level
ja: 黒レベル

en: white point
ja: ホワイトポイント

en: flat field correction
ja: フラットフィールド補正

en: embedded GainMap
ja: 埋め込みGainMap

note: exposure
en: exposure
ja: 露出

en: fill mode
ja: 塗りつぶしモード

en: brightness
ja: 明るさ（ブライトネス）

en: unused
ja: 未使用

en: clone
ja: 複製

en: heal
ja: 修復

en: blur
ja: ぼかし

en: fill
ja: 塗りつぶし

en: bilateral
ja: バイラテラル

en: erase
ja: 消去

en: color
ja: 色

en: compensate middle gray
ja: ミドルグレーを補正

en: RGB, linked channels
ja: RGB、チャンネル連動

en: RGB, independent channels
ja: RGB、 チャンネル独立

en: white point adjustment
ja: ホワイトポイント調整

en: shadows color adjustment
ja: シャドウの色調整

en: highlights color adjustment
ja: ハイライトの色調整

en: skew
ja: 傾き

en: target white
ja: 白のターゲット

en: target black
ja: 黒のターゲット

en: color processing
ja: 色処理

en: preserve hue
ja: 色相の保持

en: red attenuation
ja: 赤 減衰

en: red rotation
ja: 赤 回転

en: green attenuation
ja: 緑 減衰

en: green rotation
ja: 緑 回転

en: blue attenuation
ja: 青 減衰

en: blue rotation
ja: 青 回転

en: recover purity
ja: 純度の復元

en: base primaries
ja: ベースプライマリ

en: per channel
ja: チャンネル毎

en: RGB ratio
ja: RGB比

en: work profile
ja: 作業プロファイル

en: color space
ja: 色空間

en: Lab, linked channels
ja: Lab、チャンネル連動

en: Lab, independent channels
ja: Lab、チャンネル独立

en: XYZ, linked channels
ja: XYZ、チャンネル連動

en: blacks
ja: 黒

en: deep shadows
ja: 暗いシャドウ

en: light shadows
ja: 明るいシャドウ

en: dark highlights
ja: 暗いハイライト

en: whites
ja: 白

en: speculars
ja: スペキュラ

en: smoothing diameter
ja: 平滑化の半径

en: edges refinement/feathering
ja: エッジの精緻化／ぼかし

en: mask quantization
ja: マスク量子化

en: mask contrast compensation
ja: マスクコントラスト補正

en: mask exposure compensation
ja: マスク露出補正

en: luminance estimator
ja: 輝度評価方法

en: filter diffusion
ja: フィルタ拡散

en: averaged guided filter
ja: 平均ガイデットフィルタ

en: guided filter
ja: ガイデットフィルタ

en: averaged EIGF
ja: 平均EIGF

en: RGB average
ja: RGB 平均

en: HSL lightness
ja: HSV 明度

en: HSV value / RGB max
ja: HSV 明度／RGB 最大

en: RGB sum
ja: RGB 合計

en: RGB geometric mean
ja: RGB 幾何平均

en: contrast compression
ja: コントラスト圧縮

en: vibrance
ja: 自然な彩度

en: fall-off start
ja: 減光のはじまり

en: fall-off radius
ja: 減光の半径

en: horizontal center
ja: 水平の中心

en: vertical center
ja: 垂直の中心

en: automatic ratio
ja: 幅／高さの比の自動設定

en: width/height ratio
ja: 幅／高さの比

en: shape
ja: 形

en: 8-bit output
ja: 8ビット出力

en: 16-bit output
ja: 16ビット出力

en: x offset
ja: 位置 X軸

en: y offset
ja: 位置 Y軸

en: scale on
ja: スケール調整の基準

en: scale marker to
ja: マーカーのスケール調整の基準

en: scale marker reference
ja: マーカーのスケール調整の参照対象

en: image
ja: 画像

en: larger border
ja: 長辺

en: smaller border
ja: 短辺

en: advanced options
ja: 詳細オプション

en: image width
ja: 画像の幅

en: image height
ja: 画像の高さ

en: larger image border
ja: 画像の長辺

en: smaller image border
ja: 画像の短辺

en: marker width
ja: マーカーの幅

en: marker height
ja: マーカーの高さ

en: developers
ja: 開発者

en: translators
ja: 翻訳者

en: contributors
ja: コントリビューター

en: rawspeed contributors
ja: rawspeedコントリビューター

en: integration contributors
ja: 統合作業コントリビューター

en: Virtual Lighttable and Darkroom
ja: バーチャルのライトテーブルとダークルーム

en: Organize and develop images from digital cameras
ja: デジタルカメラで撮影した画像を整理し現像します

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: graphics;photography;raw;
ja: グラフィックス、写真、RAW

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
ja: darktableはデータベースでデジタルネガを管理し、ライトテーブルモードでそれらを閲覧することが出来ます。またダークルームモードでRAW画像を現像し、より良い画像にすることが出来ます

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
ja: ライトテーブルとダークルーム以外には、ジオタグを利用するためのマップモード、テザリングモード、印刷モード、そしてスライドショーモードがあります

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
ja: darktableは近年作られたほとんど全てのカメラのRAWフォーマットをサポートしており、全ての処理を非常に高い精度で行います

en: Virtual light table, showing a collection
ja: コレクションを表示するバーチャルライトテーブル

en: Virtual dark room with an opened image
ja: 画像を開いて表示すバーチャルダークルーム

en: Virtual dark room, sharpening an image
ja: 画像をシャープにするバーチャルダークルーム

en: Show images on a map
ja: 地図上に画像を表示

en: Print your images
ja: 画像を印刷

en: sliders
ja: スライダー

en: dropdowns
ja: ドロップダウン

en: buttons
ja: ボタン

en: button on
ja: ボタン オン

en: button off
ja: ボタン オフ

en: button pressed
ja: ボタン押下済み

en: not that many sliders
ja: スライダー数不足

en: not that many dropdowns
ja: ドロップダウン数不足

en: not that many buttons
ja: ボタン数不足

en: value
ja: 値

en: button
ja: ボタン

en: force
ja: 強さ

en: zoom
ja: ズーム

en: selection
ja: 選択

en: slider
ja: スライダー

en: dropdown
ja: ドロップ ダウン

en: _cancel
ja: _キャンセル

en: _save
ja: _保存

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
ja: 平均dE：%.02f
    最大dE：%.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
ja: TODO：申し訳ありません、APIの制限のため、現在BPPを次の値に設定することが出来ません

en: unknown option for --hq
ja: --hq の不明なオプション

en: unknown option for --export_masks
ja: --export_masks の不明なオプション

en: unknown option for --upscale
ja: --upscale の不明なオプション

en: unknown option for --apply-custom-presets
ja: --apply-custom-presets の不明なオプション

en: too long ext for --out-ext
ja: --out-extの長すぎるext拡張子

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
ja: 入力ファイルあるいはディレクトリ'%s'は存在しません。スキップします

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
ja: --icc-type:'%s'に不適切なICC 形式です

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
ja: ICC ファイル'%s'は存在しません。スキップします

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
ja: - --icc-intent:'%s'に不適切なICC インテントです

en: warning: unknown option '%s'
ja: 警告：不明なオプション'%s'

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
ja: エラー：入力ファイルと入力オプションが指定されましたが、無効です！

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
ja: 出力場所はディレクトリーです。出力ひな型'%s/$(FILE_NAME).%s'が必要です

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
ja: 出力ファイルは既に存在します。名前が変更されます

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
ja: エラー：フォルダ%sを開くことが出来ません

en: error: can't open file %s
ja: エラー：ファイル%sを開くことが出来ません

en: no images to export, aborting
ja: エクスポートする画像がありません、中止します

en: error: can't open XMP file %s
ja: エラー：XMPファイル%sを開くことが出来ません

en: empty history stack
ja: 空の履歴スタックです

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
ja: 出力ファイルの拡張子が長すぎます：%s

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
ja: 出力ファイルの拡張子が指定されていません

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
ja: ディスクストレージモジュールを見つけることが出来ません。インストールを確認してください、何かが壊れているようです

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
ja: ストレージモジュールからパラメータを取得することが出来ませんでした。エクスポートを中止します...

en: unknown extension '.%s'
ja: 不明な拡張子'.%s'

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
ja: フォーマットモジュールからパラメータを取得することが出来ませんでした。エクスポートを中止します ...

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
ja: ポート `%s'のカメラ`%s'エラー%s
    
    カメラがアクセスを許可していること、非許可設定でマウントされていないことを確認してください

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
ja: ポート`%s'の`%s'の初期化に失敗しました
    別のアプリケーションによってロックされている、デバイスにアクセスできない、などが原因として考えられます

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
ja: ポート`%s'の`%s'は、テザリングもインポートもサポートしていないため、使用することが出来ません

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
ja: ポート`%s' のカメラ `%s' はマウント中に切断されました

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
ja: ポート`%s' のカメラ `%s' は再マウントする必要があります
    アクセスが許可されていること、非許可設定でマウントされていないことを確認してください

en: too much time to update aspect ratio for the collection
ja: コレクションのアスペクト比を更新するのに時間がかかりすぎます

en: film roll
ja: フィルムロール

en: folder
ja: フォルダ

en: camera
ja: カメラ

en: tag
ja: タグ

en: capture date
ja: 撮影日時

en: capture time
ja: 撮影日時

en: import time
ja: インポート日時

en: modification time
ja: 更新日時

en: export time
ja: エクスポート日時

en: print time
ja: 印刷日時

en: history
ja: 履歴

en: color label
ja: カラーラベル

note: aperture
en: aperture
ja: 絞り

en: filename
ja: ファイル名

en: geotagging
ja: ジオタグ

en: grouping
ja: グループ分け

en: local copy
ja: ローカルコピー

en: module
ja: モジュール

en: module order
ja: モジュールの順序

en: range rating
ja: 評価の範囲

en: rating
ja: 評価

en: search
ja: 検索

en: yellow
ja: 黄色

en: purple
ja: 紫

en: auto applied
ja: 自動適用

en: altered
ja: 変更済み

en: not tagged
ja: タグなし

en: tagged
ja: タグ付き

en: tagged*
ja: タグ付き*

note: local copy
en: not copied locally
ja: ローカルにコピーされていません

en: copied locally
ja: ローカルにコピーしました

note: if its undefined
en: unnamed
ja: 名前無し

en: group leaders
ja: グループリーダー

en: group followers
ja: グループフォロワー

en: not defined
ja: 未定義

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
ja: <b>%d</b>枚の画像（#<b>%d</b>）が<b>%d</b>枚のなかから選択されています

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
ja[0]: <b>%d</b>枚の画像が<b>%d</b>枚のなかから選択されています
ja[1]: <b>%d</b>枚の画像が<b>%d</b>枚のなかから選択されています

en: gray
ja: グレー

en: Chinese
ja: 中国人

en: Thai
ja: タイ人

en: Kurdish
ja: クルド人

en: Caucasian
ja: 白人

en: African-American
ja: アフリカ系アメリカ人

en: Mexican
ja: メキシコ人

en: forearm
ja: 前腕

en: forehead
ja: 額

en: cheek
ja: 頬

en: average %s skin tone
ja: 平均%sスキントーン

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
ja: 暗紫

note: L = 10 %
en: fuchsia
ja: フクシャ（赤紫）

note: L = 30 %
en: medium magenta
ja: ミディアムマゼンタ

note: L = 50 %
en: violet pink
ja: バイオレットピンク

note: L = 70 %
en: plum violet
ja: プラムバイオレット

note: 24° - red
en: dark red
ja: ダークレッド

en: crimson
ja: 真紅

en: salmon
ja: サーモンピンク

en: pink
ja: ピンク

note: 48° - orangy red
en: maroon
ja: 栗

en: dark orange red
ja: ダークオレンジレッド

en: orange red
ja: オレンジレッド

en: coral
ja: 珊瑚

en: khaki
ja: カーキ

note: 72° - orange
en: brown
ja: 茶

en: chocolate
ja: チョコレート

en: dark gold
ja: ダークゴールド

en: gold
ja: 金

en: sandy brown
ja: 砂茶

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
ja: 暗緑

en: dark olive green
ja: ダークオリーブグリーン

en: olive
ja: オリーブ

en: beige
ja: ベージュ

en: forest green
ja: フォレストグリーン

en: olive drab
ja: 濃黄緑

en: yellow green
ja: 黄緑

en: pale green
ja: ペールグリーン

en: lime green
ja: ライムグリーン

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
ja: ダークシーグリーン

en: sea green
ja: シーグリーン

en: teal
ja: ティール

en: light sea green
ja: ライトシーグリーン

en: turquoise
ja: ターコイズ

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
ja: ダークスレートグレイ

en: light slate gray
ja: ライトスレートグレイ

en: dark cyan
ja: ダークシアン

en: aqua
ja: アクア

en: cyan
ja: シアン

note: 216° - medium blue
en: navy blue
ja: ネイビーブルー

en: deep sky blue
ja: ディープスカイブルー

en: aquamarine blue
ja: アクアマリンブルー

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
ja: ダークブルー

en: medium blue
ja: ミディアムブルー

en: azure blue
ja: アズールブルー

en: light sky blue
ja: ライトスカイブルー

en: light blue
ja: ライトブルー

note: 312° - violet
en: indigo
ja: 藍

en: dark violet
ja: ダークバイオレット

en: blue violet
ja: ブルーバイオレット

en: violet
ja: バイオレット

en: plum
ja: プラム

en: dark magenta
ja: ダークマゼンタ

en: magenta
ja: マゼンタ

en: lavender
ja: ラベンダー

en: color not found
ja: 色が見つかりません

en: colorlabels set to %s
ja: カラーラベルを%sにセット

en: all colorlabels removed
ja: すべてのカラーラベルを削除

en: clear
ja: 削除

en: export profile
ja: エクスポートプロファイル

en: softproof profile
ja: ソフトプルーフのプロファイル

en: system display profile
ja: システムのディスプレイプロファイル

en: system display profile (second window)
ja: システムのディスプレイプロファイル（第2ウィンドウ）

en: sRGB (web-safe)
ja: sRGB（Webセーフ）

en: linear XYZ
ja: リニアXYZ

en: linear infrared BGR
ja: リニア赤外線 BGR

en: BRG (for testing)
ja: BRG （テスト用）

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
ja: プロファイル`%s'はヒストグラムプロファイルとして使用することが出来ません。sRGBに置き換えられています！

en: embedded ICC profile
ja: 埋め込みICCプロファイル

en: embedded matrix
ja: 埋め込みマトリクス

en: standard color matrix
ja: 標準カラーマトリクス

en: enhanced color matrix
ja: エンハンストカラーマトリクス

en: vendor color matrix
ja: ベンダーのカラーマトリクス

en: alternate color matrix
ja: 代替カラーマトリクス

en: BRG (experimental)
ja: BRG （試験的使用）

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
ja: ファイル`%s'が見つかりません。画像%dを`%s'で印刷するのに必要です

en: failed to create temporary file for printing options
ja: 印刷オプションの一時ファイル作成に失敗しました

en: printing on `%s' cancelled
ja: `%s'での印刷をキャンセルしました

en: error while printing `%s' on `%s'
ja: `%s'を`%s'で印刷する途中でエラーが発生しました

en: printing `%s' on `%s'
ja: `%s'を`%s'で印刷しています

en: found strange path `%s'
ja: 不明なパス`%s'が見つかりました

en: error loading directory `%s'
ja: ディレクトリ`%s'読み込みエラー

en: file `%s' has unknown format!
ja: ファイル`%s'は不明な形式です！

en: error loading file `%s'
ja: ファイル`%s'読み込みエラー

en: configuration information
ja: 設定情報

en: _show this information again
ja: _この情報を再度表示する

en: _understood
ja: _了解

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
ja: より良いクオリティとパフォーマンスのために、PPGではなくRCDデモザイクがデフォルトとして設定されています

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
ja: ダークルームモードの縮小表示については【設定】の【ダークルーム】タブのデモザイク設定を参照してください

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
ja: ユーザーインターフェースと、darktableのパフォーマンスを調整する内部システムが変更されています。

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
ja: ヘッドルームやその類のものは現行バージョンでは無くなっています。その代わりに、【設定】の【処理】タブの以下の設定を使用します

en: 1) darktable resources
ja: 1) darktableのリソース

en: 2) tune OpenCL performance
ja: 2) OpenCLのパフォーマンスを調整する

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
ja: OpenCLのパフォーマンスに関する全般的な設定の値のいくつかは使用されなくなります

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
ja: その代わりに、'cldevice_v5_canonical-name'に「デバイスごとの」データがあります。その内容は以下の通りです

en: you may tune as before except 'magic'
ja: 'magic'の他は、従来どおりに調整することが出来ます

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
ja: OpenCLコンパイラーの設定は全てのデバイスについてデフォルト値にリセットされました

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
ja: OpenCL全般設定のパラメータの「デバイス毎」のデータは名前を更新したうえで改めて作成されました

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
ja: 「デバイスごとの」データが'cldevice_v5_canonical-name'にあります。その内容は以下の通りです

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
ja:  'opencl_device_priority' 内でデバイス名を使用している場合は、それらを新しい名前に更新してください

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
ja: 「デバイス毎」のOpenCL設定データは「unified-fraction」によって自動的に拡張されました

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
ja: 「デバイス毎」のOpenCLコンパイラ設定は更新されたかもしれません

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
ja: 
    申し訳ありません、darktableを起動することが出来ませんでした（データベースがロックされています）
    
       この問題を解決する方法
    
       1 - darktableの他のインスタンスがすでに開かれている場合、
            【キャンセル】をクリックして、そのインスタンスを使用するか、閉じてからdarktableを再起動してみてください
            （プロセスID<i><b>%d</b></i> がデータベースロックを作成しました）
    
       2 - darktableの実行中のインスタンスが見つからない場合、セッションまたはコンピューターを再起動してみてください
           これにより、実行中の全てのプログラムが閉じられ、データベースが正常に閉じられることが期待されます
    
       3 - すでにこれを行っていて、darktableの他のインスタンスが実行されていないことが確かな場合、
            おそらく、最後のインスタンスが異常終了しています
            【データベースロックファイルを削除】ボタンをクリックして、ファイル<i>data.db.lock</i> と<i>library.db.lock</i>を削除します
    
    
           <i> <u>注意！</u> 上記のチェックを行わずにこれらのファイルを削除しないでください
           データベースに重大な不整合が生まれる可能性があります</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
ja: darktable起動エラー

en: _delete database lock files
ja: _データベースロックファイルを削除する

en: are you sure?
ja: 本当に実行しますか？

en: 
    do you really want to delete the lock files?
ja: 
    このロックファイルを本当に削除しますか？

en: _no
ja: _いいえ

en: _yes
ja: _はい

en: done
ja: 完了

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
ja: 
    ロックファイルの削除に成功しました
    darktableを再起動出来ます

en: error
ja: エラー

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
ja: 
    少なくとも1つのファイルを削除することが出来ませんでした
    ファイル <i>data.db.lock</i>とファイル <i>library.db.lock</i>を手動で削除してみてください
    フォルダ <a href="file:///%s">%s</a>にあります

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
ja: データベースロックファイルに、システム内に存在すると思われるpidが含まれています：%d

en: the database lock file seems to be empty
ja: データベースロックファイルは空のようです

en: error opening the database lock file for reading: %s
ja: %sを読み込むためにデータベースロックファイルを開く際にエラーが発生しました

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
ja: データベーススキームのバージョン
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    はこのdarktableのビルドには新しすぎます（このデータベースはより新しいバージョンのdarktableによって作成または更新されたものです）

en: darktable - too new db version
ja: darktable - 新しすぎるdvバージョン

en: _quit darktable
ja: _darktableを終了する

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
ja: <span style="italic">%s</span>のデータベーススキーマをアップグレードする必要があります
    
    データベースが大きい場合、非常に長い時間がかかる可能性があります
    
    続行しますか、今すぐ終了してバックアップを実行しますか

en: darktable - schema migration
ja: darktable - スキーママイグレーション

en: _close darktable
ja: _darktableを閉じる

en: _upgrade database
ja: _データベースをアップグレードする

en: quick_check said:
    %s
ja: クイックチェックの結果
    %s

en: darktable - error opening database
ja: darktable - データベースを開く際にエラーが発生しました

en: _attempt restore
ja: _復元を試みる

en: _delete database
ja: _データベースを削除する

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
ja: 今すぐdarktableを閉じますか？
    バックアップからデータベースを手動で復元する、
    最新のスナップショットから自動復元を試みる、
    または、破損したデータベースを削除して新しいデータベースを用いて起動することが出来ます

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
ja: 今すぐdarktableを閉じますか？
    バックアップからデータベースを手動で復元するか
    破損したデータベースを削除して新しいデータベースを用いて起動することが出来ます

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
ja: <span style="italic">%s</span>からデータベースを開こうと試みる際にエラーが発生しました
    
    データベースが破損しているようです
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: 高速露出非依存ガイデットフィルタがメモリの割り当てに失敗しました。RAM設定を確認してください

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
ja: XMPファイル'%s': '%s'を読み取ることが出来ません

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
ja: XMPファイル'%s': '%s'を書き込むことが出来ません

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: 高速ガイデットフィルタがメモリの割り当てに失敗しました。RAM設定を確認してください

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
ja[0]: この空のディレクトリを削除しますか？
ja[1]: この空のディレクトリを削除しますか？

en: remove empty directory? | remove empty directories?
ja[0]: 空のディレクトリを削除しますか？
ja[1]: 空のディレクトリを削除しますか？

en: name
ja: 名前

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
ja: アクセス不可能なオリジナルファイルのあるローカルコピーのあるフィルムロールを削除することは出来ません

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
ja: 他に貼り付ける前に、画像から履歴をコピーする必要があります

en: orphaned image
ja: 存在しない画像

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
ja[0]: %d個の画像の位置情報を元に戻しました
ja[1]: %d個の画像の位置情報を元に戻しました

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
ja[0]: %d個の画像に位置情報を再適用しました
ja[1]: %d個の画像に位置情報を再適用しました

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
ja[0]: %d個の画像の日時を元に戻しました
ja[1]: %d個の画像の日時を元に戻しました

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
ja[0]: %d個の画像に日時を再適用しました
ja[1]: %d個の画像に日時を再適用しました

en: cannot access local copy `%s'
ja: ローカルコピー`%s'にアクセスすることが出来ません

en: cannot write local copy `%s'
ja: ローカルコピー`%s'を書き込むことが出来ません

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
ja: ローカルコピーの移動`%s' -> `%s'にエラーがありました

en: error moving `%s': file not found
ja: `%s'の移動中にエラーが発生しました：ファイルが見つかりません

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
ja: `%s' -> `%s'の移動中にエラーが発生しました：ファイルが存在します

en: error moving `%s' -> `%s'
ja: `%s' -> `%s'の移動中にエラーが発生しました

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
ja: 元のファイルにアクセスできない場合、ローカルコピーを作成することが出来ません

en: cannot create local copy.
ja: ローカルコピーを作成することが出来ません

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
ja: 元のファイルにアクセスできない場合、ローカルコピーを削除することが出来ません

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
ja[0]: %d 枚のローカルコピーが同期化されました
ja[1]: %d 枚のローカルコピーが同期化されました

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
ja: <b>警告</b>：このカメラはサンプルが提供されていません

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
ja:  <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>にサンプルを提供してください

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
ja: `%s' `%s'
    出来る限り多くのフォーマット、圧縮率、ビット深度のサンプルを提供してください

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
ja: サンプルが提供されない場合、次のバージョンで<b>RAWを読み込むことが出来ません</b>

en: unknown
ja: 不明

en: insufficient memory
ja: メモリ不足

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
ja: このモジュールは、この画像を処理するために必要なメモリの全てを割り当てることが出来ませんでした
    一部または全ての処理がスキップされています

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
ja: セッション用の固有なファイル名に展開することが出来ませんでした
    インポートセッションの設定を確認してください

en: requested session path not available. device not mounted?
ja: 要求されたセッションパスは使用することが出来ません。 デバイスはマウントされていますか？

en: legacy
ja: 旧式

en: v3.0 RAW
ja: バージョン3.0 RAW

en: v3.0 JPEG
ja: バージョン3.0 JPEG

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
ja: darktableは%sを<b>%s</b>から読み込みます
    このディレクトリが存在しない場合は<b>%s</b>から読み込みます

note: clang-format off
en: creator
ja: 作成者

en: publisher
ja: 発行者

note: title
en: title
ja: タイトル

en: description
ja: 説明

en: rights
ja: 権利

en: notes
ja: 注釈

en: version name
ja: バージョン名

en: image id
ja: 画像id

en: image `%s' is not available!
ja: 画像`%s'は使用することが出来ません！

en: generic poissonian
ja: 汎用ポアソン分布

en: noiseprofile file `%s' is not valid
ja: ノイズプロファイル`%s'は有効ではありません

en: no working OpenCL library found
ja: 動作しているOpenCLが見つかりません

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
ja: プラットフォームの検出が出来ませんでした。幾つかの原因が考えられます
      - OpenCL ICD (ocl-icd)の欠如
      - 以前のOpenCLエラーによりデバイスがブロック
      - パワーマネジメントの問題
      - ドライバのバグ
      - OpenCLドライバがインストールされていない

en: no devices found for unknown platform
ja: プラットフォームが不明であり、デバイスが検出されませんでした

en: not enough memory for OpenCL devices
ja: OpenCLデバイスのためのメモリが不足しています

en: no OpenCL devices found
ja: OpenCLデバイスが見つかりません

en: no suitable OpenCL devices found
ja: 適切なOpenCLデバイスが見つかりません

en: OpenCL initializing problem:
    %s
ja: OpenCL初期化の問題：
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
ja: OpenCLスケジューリングプロファイルはデフォルトに設定され、セットアップが変更されています

en: building OpenCL program %s for %s
ja: OpenCLプログラム%sを%s向けに構成しています

en: Letter
ja: レターサイズ

en: Legal
ja: リーガルサイズ

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
ja: GNOMEキーリングバックエンドのサポートは終了しました。別の設定をします

en: rejecting %d image | rejecting %d images
ja[0]: %d 枚の画像を除外しています
ja[1]: %d 枚の画像を除外しています

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
ja[0]: 評価%dを%d 枚の画像に適用しています
ja[1]: 評価%dを%d 枚の画像に適用しています

en: no images selected to apply rating
ja: 評価を適用する画像が選択されていません

en: image rejected
ja: 画像が除外されました

en: image rated to 0 star
ja: 評価0の画像

en: image rated to %s
ja: 評価%sの画像

en: select
ja: 選択

en: upgrade
ja: アップグレード

en: downgrade
ja: ダウングレード

en: zero
ja: 0

en: one
ja: 1

en: two
ja: 2

en: three
ja: 3

en: four
ja: 4

en: five
ja: 5

en: reject
ja: 除外

en: style with name '%s' already exists
ja: `%s'という名前のスタイルは既に存在しています

en: styles
ja: スタイル

en: style named '%s' successfully created
ja: スタイル'%s'が正常に作成されました

en: no image selected!
ja: 画像が選択されていません！

en: style %s successfully applied!
ja: スタイル%sが正常に適用されました！

en: no images nor styles selected!
ja: 画像もスタイルも選択されていません！

en: no styles selected!
ja: スタイルが選択されていません！

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
ja[0]: スタイルが正常に適用されました
ja[1]: スタイルが正常に適用されました

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
ja: モジュール`%s'のバージョンの不一致：%d != %d

en: applied style `%s' on current image
ja: スタイル`%s'を現在の画像に適用します

en: failed to overwrite style file for %s
ja: %s にスタイルファイルを上書きすることが出来ませんでした

en: style file for %s exists
ja: %s というスタイルファイルは既に存在しています

en: style %s was successfully imported
ja: スタイル%sが正常にインポートされました

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
ja: ファイル`%s'を読み込むことが出来ませんでした

en: above sea level
ja: 海抜

en: below sea level
ja: 海面下

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
ja: 太陽光

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
ja: 晴天

en: cloudy
ja: 曇天

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
ja: 日陰

en: incandescent
ja: 電球（白熱灯）

en: incandescent warm
ja: 電球（白熱灯） ウォーム

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
ja: 白熱電球（タングステン）

en: fluorescent
ja: 蛍光灯

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
ja: 蛍光灯 高出力

en: cool white fluorescent
ja: 白色蛍光灯

en: warm white fluorescent
ja: 温白色蛍光灯

en: daylight fluorescent
ja: 昼光色蛍光灯

en: neutral fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

en: white fluorescent
ja: 白色蛍光灯

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
ja: ナトリウム灯混合光

en: day white fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
ja: 高色温度の水銀灯

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
ja: 高色温度の水銀灯

en: flash
ja: フラッシュ

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
ja: フラッシュ（自動モード）

en: evening sun
ja: 夕日

en: underwater
ja: 水中

en: black & white
ja: 白黒

en: spot WB
ja: ホワイトバランス スポット

en: manual WB
ja: ホワイトバランス マニュアル設定

en: camera WB
ja: ホワイトバランス カメラ設定

en: auto WB
ja: ホワイトバランス 自動設定

en: hold
ja: 長押し

en: modifiers
ja: 修飾キー

[ctx: accel]
en: global
ja: グローバル

[ctx: accel]
en: views
ja: ビュー

[ctx: accel]
en: thumbtable
ja: サムネイルテーブル

[ctx: accel]
en: utility modules
ja: ユーティリティモジュール

[ctx: accel]
en: format
ja: フォーマット

[ctx: accel]
en: storage
ja: ストレージ

[ctx: accel]
en: processing modules
ja: 処理モジュール

[ctx: accel]
en: <blending>
ja: ブレンド

[ctx: accel]
en: Lua scripts
ja: Luaスクリプト

[ctx: accel]
en: fallbacks
ja: フォールバック

[ctx: accel]
en: <focused>
ja: フォーカス中

en: show accels window
ja: アクセルウィンドウを表示

en: working...
ja: 処理中...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
ja: エラー：%s XMP → DB 同期していません

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
ja: エラー：データベースを書き込むことが出来ません。書き込み先に空きがない、オフラインである、あるいは読み取りのみに設定されている可能性があります

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
ja: 成功： %s XMP → DB 同期しました

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
ja: エラー：%s DB → XMP 同期していません

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
ja: エラー：%sを書き込むことが出来ません
    書き込み先に空きがない、オフラインである、あるいは読み取りのみに設定されている可能性があります

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
ja: 成功： %s DB → XMP 同期しました

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
ja: エラー：%s 新 (XMP) → 旧 (DB) 同期していません

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
ja: 成功： %s 新 (XMP) → 旧 (DB) 同期しました

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
ja: エラー：%s 新 (DB) → 旧 (XMP) 同期していません

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
ja: 成功： %s 新 (DB) → 旧 (XMP) 同期しました

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
ja: 例外：%s のタイムスタンプが不整合です

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
ja: エラー：%s 旧 (XMP) → 新 (DB) 同期していません

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
ja: 成功： %s 旧 (XMP) → 新 (DB) 同期しました

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
ja: エラー：%s 旧 (DB) → 新 (XMP) 同期していません

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
ja: 成功： %s 旧 (DB) → 新 (XMP) 同期しました

en: path
ja: パス

en: XMP timestamp
ja: XMPタイムスタンプ

en: database timestamp
ja: databaseタイムスタンプ

en: newest
ja: 最新

en: time difference
ja: 時間差

en: updated XMP sidecar files found
ja: 更新されたXMPサイドカーファイルが見つかりました

en: _close
ja: _閉じます

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
ja: 全て選択

en: select none
ja: 選択なし

en: invert selection
ja: 選択を反転

en: on the selection:
ja: 選択中：

en: keep the XMP edit
ja: XMP編集を維持します

en: keep the database edit
ja: database編集を維持します

en: keep the newest edit
ja: 最新の編集を維持します

en: keep the oldest edit
ja: 最も古い編集を維持します

en: synchronization log
ja: 同期ログ

en: capturing %d image | capturing %d images
ja[0]: %d枚の画像をキャプチャーしています
ja[1]: %d枚の画像を取り込んでいます

en: please set your camera to manual mode first!
ja: 先にカメラをマニュアルモードに設定して下さい！

en: capture images
ja: 画像を撮影します

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
ja[0]: %d／%d枚の画像を%sにインポートしました
ja[1]: %d／%d枚の画像を%sにインポートしました

en: starting to import images from camera
ja: カメラから画像をインポートし始めました

en: failed to import images from camera.
ja: カメラから画像をインポートことが出来ませんでした

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
ja[0]: カメラから%d枚の画像をインポートしています
ja[1]: カメラから%d枚の画像をインポートしています

en: import images from camera
ja: カメラから画像をインポートします

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
ja: 送り先ディレクトリのフィルムロール作成に失敗しました。移動を中止します..

en: exposure bracketing only works on raw images.
ja: 露出ブラケティングはRAW画像でのみ動作します

en: images have to be of same size and orientation!
ja: 画像は同じサイズと向きでなければなりません！

en: merging %d image | merging %d images
ja[0]: %d枚の画像を結合します
ja[1]: %d枚の画像を結合します

en: wrote merged HDR `%s'
ja: 結合されたHDR`%s'を書き込みました

en: duplicating %d image | duplicating %d images
ja[0]: %d枚の画像を複製しています
ja[1]: %d枚の画像を複製しています

en: flipping %d image | flipping %d images
ja[0]: %d枚の画像を反転しています
ja[1]: %d枚の画像を反転しています

en: set %d color image | setting %d color images
ja[0]: %d枚の画像をカラーに設定します
ja[1]: %d枚の画像をカラーに設定します

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
ja[0]: %d枚の画像をモノクロに設定します
ja[1]: %d枚の画像をモノクロに設定します

en: removing %d image | removing %d images
ja[0]: %d枚の画像を除去しています
ja[1]: %d枚の画像を除去しています

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
ja: %sをゴミ箱%sに送ることが出来ませんでした
    %s
    
    ゴミ箱を使わずにディスクから削除しますか？

en: could not delete from disk %s%s
    %s
ja: ディスク%s%sから削除することが出来ませんでした
    %s

en: _apply to all
ja: _全てに適用

en: _delete permanently
ja: _恒久的に削除

en: _remove from library
ja: _ライブラリから除去

en: _skip
ja: _スキップ

en: abort
ja: 中止

en: trashing error
ja: ゴミ箱への移動エラー

en: deletion error
ja: 削除エラー

en: trashing %d image | trashing %d images
ja[0]: %d枚の画像をゴミ箱へ移動しています
ja[1]: %d枚の画像をゴミ箱へ移動しています

en: deleting %d image | deleting %d images
ja[0]: %d枚の画像を削除しています
ja[1]: %d枚の画像を削除しています

en: failed to parse GPX file
ja: GPXファイルを解析することが出来ませんでした

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
ja[0]: %d枚の画像に一致するGPX位置情報を適用しました
ja[1]: %d枚の画像に一致するGPX位置情報を適用しました

en: moving %d image
ja: %d枚の画像を移動しています

en: moving %d images
ja: %d枚の画像を移動しています

en: copying %d image
ja: %d枚の画像をコピーしています

en: copying %d images
ja: %d枚の画像をコピーしています

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
ja[0]: %d枚の画像のローカルコピーを作成しています
ja[1]: %d枚の画像のローカルコピーを作成しています

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
ja[0]: %d枚の画像のローカルコピーを除去しています
ja[1]: %d枚の画像のローカルコピーを除去しています

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
ja[0]: %d枚の画像の情報を更新しています
ja[1]: %d枚の画像の情報を更新しています

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
ja[0]: %d枚の画像をエクスポートしています..
ja[1]: %d枚の画像をエクスポートしています..

en: no image to export
ja: エクスポートする画像がありません

en: exporting %d / %d to %s
ja: %d／%d枚の画像を%sにエクスポートしています

en: image `%s' is currently unavailable
ja: 画像`%s'は現在使用することが出来ません

en: merge HDR image
ja: HDR画像を結合する

en: duplicate images
ja: 画像を複製します

en: flip images
ja: 画像を反転します

en: set monochrome images
ja: 画像をモノクロに設定します

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
ja: 画像を除去します

en: remove image?
ja: 画像を除去しますか？

en: remove images?
ja: 画像を除去しますか？

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
ja[0]: %d枚の画像を本当にdarktableから除去しますか？
    （ファイルをディスクから削除しません）
ja[1]: %d枚の画像を本当にdarktableから除去しますか？
    （ファイルをディスクから削除しません）

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
ja: 画像を削除します

en: delete image?
ja: 画像を削除しますか？

en: delete images?
ja: 画像を削除しますか？

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
ja[0]: %d枚の画像を本当に物理的に削除しますか？
    （出来ればゴミ箱を使用します）
ja[1]: %d枚の画像を本当に物理的に削除しますか？
    （出来ればゴミ箱を使用します）

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
ja[0]: %d枚の画像を本当にディスクから物理的に削除しますか？
ja[1]: %d枚の画像を本当にディスクから物理的に削除しますか？

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
ja: 選択した画像を本当に物理的に削除しますか？
    （出来ればゴミ箱を使用します）

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
ja: 選択した画像を本当にディスクから物理的に削除しますか？

en: move images
ja: 画像を移動します

en: _select as destination
ja: _送り先として選択します

en: move image? | move images?
ja[0]: 画像を移動しますか？
ja[1]: 画像を移動しますか？

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
ja[0]: %d枚の画像を本当に%sへ物理的に移動しますか？
    （全ての複製画像が移動します）
ja[1]: %d枚の画像を本当に%sに物理的に移動しますか？
    （全ての複製画像が移動します）

en: copy images
ja: 画像をコピーします

en: copy image? | copy images?
ja[0]: 画像をコピーしますか？
ja[1]: 画像をコピーしますか？

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
ja[0]: %d枚の画像を 本当に%s に物理的にコピーしますか？
ja[1]: %d枚の画像を本当に%s に物理的にコピーしますか？

en: local copy images
ja: 画像をローカルコピーします

en: refresh EXIF
ja: EXIFを更新する

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
ja: ストレージモジュール`%s'からパラメータを取得することが出来ません。エクスポートを中止しています..

en: export images
ja: 画像をエクスポートします

en: adding time offset to %d image
ja: %d枚の画像に時間オフセットを追加しています

en: setting date/time of %d image
ja: %d枚の画像の時間オフセットを設定しています

en: adding time offset to %d images
ja: %d枚の画像に時間オフセットを追加しています

en: setting date/time of %d images
ja: %d枚の画像の時間オフセットを設定しています

en: added time offset to %d image
ja: %d枚の画像に時差を追加しました

en: set date/time of %d image
ja: %d枚の画像の日時を設定しました

en: added time offset to %d images
ja: %d枚の画像に時差を追加しました

en: set date/time of %d images
ja: %d枚の画像の日時を設定しました

en: time offset
ja: 時間オフセット

en: write sidecar files
ja: サイドカーファイル書き込み

en: importing %d image | importing %d images
ja[0]: %d枚の画像をインポートしています
ja[1]: %d枚の画像をインポートしています

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
ja[0]: %d／%d枚の画像をインポートしています
ja[1]: %d／%d枚の画像をインポートしています

en: imported %d image | imported %d images
ja[0]: %d枚の画像をインポートしました
ja[1]: %d枚の画像をインポートしました

en: import images
ja: 画像をインポートします

en: no supported images were found to be imported
ja: インポートしようとしましたが、サポートされている画像は見つかりませんでした

en: importing image %s
ja: 画像%s をインポートしています

en: import image
ja: 画像をインポートします

en: detail mask blending error
ja: ディテールマスクブレンドエラー

en: detail mask CL blending problem
ja: ディテールマスクCLブレンドに問題があります

[ctx: blendmode]
en: normal
ja: 標準

[ctx: blendmode]
en: average
ja: 平均

[ctx: blendmode]
en: difference
ja: 差

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
ja: 制限つき標準

[ctx: blendmode]
en: lighten
ja: 明るくする

[ctx: blendmode]
en: darken
ja: 暗くする

[ctx: blendmode]
en: screen
ja: スクリーン

[ctx: blendmode]
en: multiply
ja: 乗算

[ctx: blendmode]
en: divide
ja: 除算

[ctx: blendmode]
en: addition
ja: 加算

[ctx: blendmode]
en: subtract
ja: 減算

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
ja: 幾何平均

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
ja: 調和平均

[ctx: blendmode]
en: overlay
ja: オーバーレイ

[ctx: blendmode]
en: softlight
ja: ソフトライト

[ctx: blendmode]
en: hardlight
ja: ハードライト

[ctx: blendmode]
en: vividlight
ja: ビビッドライト

[ctx: blendmode]
en: linearlight
ja: リニアライト

[ctx: blendmode]
en: pinlight
ja: ピンライト

[ctx: blendmode]
en: lightness
ja: 明度

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
ja: 色度（クロマティシティ）

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
ja: Lab 明度

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
ja: Lab a-チャンネル

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
ja: Lab b-チャンネル

[ctx: blendmode]
en: Lab color
ja: Lab 色

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
ja: RGB 赤チャンネル

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
ja: RGB 緑チャンネル

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
ja: RGB 青チャンネル

[ctx: blendmode]
en: HSV value
ja: HSV 明度

[ctx: blendmode]
en: HSV color
ja: HSV 色

[ctx: blendmode]
en: hue
ja: 色相

[ctx: blendmode]
en: color
ja: 色

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
ja: 色調整

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
ja: 差 （非推奨）

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
ja: 減算逆転（非推奨）

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
ja: 除算逆転（非推奨）

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
ja: Lab L-チャンネル（非推奨）

[ctx: blendoperation]
en: normal
ja: 標準

[ctx: blendoperation]
en: reverse
ja: 逆転

en: default
ja: デフォルト

en: RGB (display)
ja: RGB （ディスプレイ）

en: RGB (scene)
ja: RGB （シーン）

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
ja: 全体に均一

en: drawn mask
ja: 描画マスク

en: parametric mask
ja: パラメトリックマスク

en: raster mask
ja: ラスターマスク

en: drawn & parametric mask
ja: 描画＆パラメトリックマスク

en: exclusive
ja: エクスクルーシブ

en: inclusive
ja: インクルーシブ

en: exclusive & inverted
ja: エクスクルーシブ＆反転

en: inclusive & inverted
ja: インクルーシブ＆反転

en: output before blur
ja: 出力 ぼかし前

en: input before blur
ja: 入力 ぼかし前

en: output after blur
ja: 出力 ぼかし後

en: input after blur
ja: 入力 ぼかし後

en: on
ja: オン

en: input
ja: 入力

en: output
ja: 出力

en:  (zoom)
ja: （ズーム）

en:  (log)
ja: （対数）

en: reset to default blend colorspace
ja: デフォルトのブレンド色空間にリセット

en: reset and hide output channels
ja: 出力チャンネルをリセットして非表示

en: show output channels
ja: 出力チャンネルを表示

en: sliders for L channel
ja: Lチャンネルのスライダー

en: sliders for a channel
ja: aチャンネルのスライダー

en: green/red
ja: 緑／赤

en: sliders for b channel
ja: bチャンネルのスライダー

en: blue/yellow
ja: 青／黄

en: sliders for chroma channel (of LCh)
ja: （LChの）彩度（クロマ）チャンネルのスライダー

en: sliders for hue channel (of LCh)
ja: （LChの）色相チャンネルのスライダー

en: sliders for gray value
ja: グレー値のスライダー

en: sliders for red channel
ja: 赤チャンネルのスライダー

en: sliders for green channel
ja: 緑チャンネルのスライダー

en: sliders for blue channel
ja: 青チャンネルのスライダー

en: sliders for hue channel (of HSL)
ja: （HSLの）色相チャンネルのスライダー

en: sliders for chroma channel (of HSL)
ja: （HSLの）彩度（クロマ）チャンネルのスライダー

en: sliders for value channel (of HSL)
ja: （HSLの）明度（バリュー）チャンネルのスライダー

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
ja: （JzCzhzの）明度（バリュー）チャンネルのスライダー

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
ja: （JzCzhzの）彩度（クロマ）チャンネルのスライダー

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
ja: （JzCzhzの）色相チャンネルのスライダー

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
ja: このモジュールが受け取った入力にもとづく調整
    * 上の三角マーカーで定義された範囲：完全にブレンド
    * 下の三角マーカーで定義された範囲：ブレンドしない
    * 隣接する上／下の三角マーカーの間の範囲：徐々にブレンド

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
ja: このモジュールのブレンドなしの出力にもとづく調整
    * 上の三角マーカーで定義された範囲：完全にブレンド
    * 下の三角マーカーで定義された範囲：ブレンドしない
    * 隣接する上／下の三角マーカーの間の範囲：徐々にブレンド

en: reset blend mask settings
ja: ブレンドマスクの設定をリセット

en: channel
ja: チャンネル

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
ja: 画像からGUIの色を抽出
    Ctrl+クリックまたは右クリックすると、領域を選択します

en: show color
ja: 色を表示

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
ja: 画像の領域にもとづいて範囲を設定
    入力画像を使用するには ドラッグ
    出力画像を使用するには Ctrl+ドラッグ

en: set range
ja: 範囲を設定

en: invert all channel's polarities
ja: 全てのチャンネルの極性を反転

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
ja: 極性の切り替え
    【マスクを表示】を有効にすると分かりやすく可視化されます

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
ja: ダブルクリックすると、リセットします
    'a'を押すと、使用可能なスライダーモードを切り替えます
    'c'を押すと、チャネルデータの表示／非表示を切り替えます
    'm'を押すと、マスクの表示／非表示を切り替えます

en: blend
ja: ブレンド

en: boost factor
ja: ブースト率

en: adjust the boost factor of the channel mask
ja: チャンネルマスクのブースト率を調整します

en: %d shape used | %d shapes used
ja[0]: %d個のシェイプが使用されています
ja[1]: %d個のシェイプが使用されています

en: no mask used
ja: 使用マスクなし

en: toggle polarity of drawn mask
ja: 描画マスクの極性の切り替え

en: show and edit mask elements
ja: マスク要素の表示・編集

en: show and edit in restricted mode
ja: 制限モードで表示・編集

en: add gradient
ja: グラデーションを追加

en: add multiple gradients
ja: 複数のグラデーションを追加

en: add brush
ja: ブラシを追加

en: add multiple brush strokes
ja: 複数のブラシストロークを追加

en: add path
ja: パスを追加

en: add multiple paths
ja: 複数のパスを追加

en: add ellipse
ja: 楕円を追加

en: add multiple ellipses
ja: 複数の楕円を追加

en: add circle
ja: 円を追加

en: add multiple circles
ja: 複数の円を追加

en: toggle polarity of raster mask
ja: ラスターマスクの極性の切り替え

en: normal & difference
ja: 標準＆差モード

en: lighten
ja: 明るくする

en: darken
ja: 暗くする

en: contrast enhancing
ja: コントラスト強化

en: color channel
ja: カラーチャンネル

en: chromaticity & lightness
ja: 色度（クロマティシティ）＆明度

en: normal & arithmetic
ja: 標準＆演算

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
ja: 非推奨

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
ja: 不明なブレンドモード'%d'がモジュール'%s'で用いられています

en: blending options
ja: ブレンドオプション

en: blend mask
ja: ブレンドマスク

en: display mask and/or color channel
ja: マスクおよび／またはカラーチャンネルの表示

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
ja: マスクおよび／またはカラーチャンネルを表示
    Ctrl+クリックするとマスクを表示、Shift+クリックするとカラーチャンネルを表示します
    パラメトリックマスクのスライダーの上にカーソルを乗せて、表示するチャンネルを選択します

en: temporarily switch off blend mask
ja: ブレンドマスクを一時的にオフ

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
ja: ブレンドマスクを一時的にオフ
    フォーカスしているモジュールにのみ有効です

en: choose blending mode
ja: ブレンドモードを選択してください

en: toggle blend order
ja: ブレンド順序の切り替え

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
ja: モジュールの入力と出力のブレンド順序の切り替え
    デフォルトでは、出力が入力の上にブレンドされます
    アイコンをクリックすると、順序を逆にすることが出来ます（出力の上に入力をブレンド）

en: fulcrum
ja: 支点

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
ja: 一部のブレンド操作で使用される支点を調整します

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
ja: 不透明度

en: set the opacity of the blending
ja: ブレンドの不透明度を設定します

en: combine masks
ja: マスク組み合わせ方式

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
ja: 個々の描画マスクとパラメトリック マスクの諸チャンネルの組み合わせ方

en: details threshold
ja: ディテールのしきい値

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
ja: ディテールマスクのしきい値を調整します（RAWデータを使用）
    正の値はディテールの強い領域を選択します
    負の値はフラットな領域を選択します

en: feathering guide
ja: 境界ぼかしガイド

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
ja: マスクを入力画像または出力画像にもとづいて作成します
    境界のぼかし処理をマスクぼかし前または後に適用します

en: feathering radius
ja: 境界ぼかしの半径

en: spatial radius of feathering
ja: 境界ぼかしの半径

en: blurring radius
ja: ぼかしの半径

en: radius for gaussian blur of blend mask
ja: ブレンドマスクのガウスぼかしの半径

en: mask opacity
ja: マスクの不透明度

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
ja: ブレンドマスクのトーンカーブをシフトおよびチルトし、
    完全に透明な／不透明な領域に影響を与えることなく明るさ（ブライトネス）を調節します

en: mask contrast
ja: マスクのコントラスト

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
ja: ブレンドマスクのトーンカーブをS字のような形にしてコントラストを調整します

en: mask refinement
ja: マスク精緻化

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
ja: 低速なドライブが用いられているため、このセッションでは履歴の自動保存が無効になりました

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
ja: %s：モジュール`%s'のバージョンの不一致：%d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
ja: モジュール複製
    新しいインスタンスをベースインスタンスの後ろに移動することは出来ません

en: new instance
ja: 新しいインスタンス

en: duplicate instance
ja: インスタンスを複製する

en: move up
ja: 上へ移動

en: move down
ja: 下へ移動

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
ja: 削除

en: rename
ja: 名前の変更

en: '%s' is switched on
ja: %sはオンになっています

en: '%s' is switched off
ja: %sはオフになっています

en: unknown mask
ja: 不明なマスク

en: drawn + parametric mask
ja: 描画+パラメトリック マスク

en: this module has a `%s'
ja: このモジュールには`%s'があります

en: taken from module %s
ja: モジュール%sから流用

en: click to display (module must be activated first)
ja: クリックして表示します（先にモジュールをオンにする）

en: purpose
ja: 目的

en: process
ja: 処理

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
ja: マルチインスタンスのアクション
    右クリックすると、新しいインスタンスが作成されます

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
ja: パラメータをリセットします
    Ctrl+クリックすると、自動プリセットを再適用します

en: presets
    right-click to apply on new instance
ja: プリセット
    右クリックすると、新しいインスタンスに適用します

en: ERROR
ja: エラー

en: unsupported input
ja: サポートされていないインプット

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
ja: データ形式が要件に一致しないパイプライン内の位置にこのモジュールを移動しました

en: show
ja: 表示

en: new
ja: 新規作成

en: duplicate
ja: 複製

en: enable
ja: 有効

en: focus
ja: フォーカス

en: instance
ja: インスタンス

en: reset
ja: リセット

note: Adding the outer container
en: presets
ja: プリセット

en: processing module
ja: 処理モジュール

en: %s
    ctrl+click to %s
ja: %s
    Ctrl+クリックすると、 %s

en: cannot find Lightroom XMP!
ja: Lightroom XMPを見つけることが出来ません！

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
ja: `%s'はLightroom XMPではありません！

en: %s has been imported | %s have been imported
ja[0]: %sはすでにインポートされています
ja[1]: %sはすでにインポートされています

en: hardness: %3.2f%%
ja: 硬さ：%3.2f%%

en: size: %3.2f%%
ja: サイズ：%3.2f%%

en: [BRUSH] change size
ja: 【ブラシ】 サイズを変更する

en: [BRUSH] change hardness
ja: 【ブラシ】硬さを変更する

en: [BRUSH] change opacity
ja: 【ブラシ】不透明度を変更する

en: brush #%d
ja: ブラシ#%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>硬さ</b>：Shift+スクロール
    <b>不透明度</b>：Ctrl+スクロール (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
ja: <b>サイズ</b>：スクロール

en: feather size: %3.2f%%
ja: 境界ぼかしのサイズ：%3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
ja: 【円】サイズを変更する

en: [CIRCLE] change feather size
ja: 【円】境界ぼかしのサイズを変更する

en: [CIRCLE] change opacity
ja: 【円】不透明度を変更する

en: circle #%d
ja: 円#%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>境界ぼかしのサイズ</b>：Shift +スクロール
    <b>不透明度</b>：Ctrl +スクロール(%d%%)

en: rotation: %3.f°
ja: 回転：%3.f°

en: [ELLIPSE] change size
ja: 【楕円】サイズを変更する

en: [ELLIPSE] change feather size
ja: 【楕円】境界ぼかしのサイズを変更する

en: [ELLIPSE] rotate shape
ja: 【楕円】シェイプを回転する

en: [ELLIPSE] change opacity
ja: 【楕円】不透明度を変更する

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
ja: 【楕円】境界ぼかしのモードを変更する

en: ellipse #%d
ja: 楕円#%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>境界ぼかしのサイズ</b>：Shift+スクロール
    <b>回転</b>：Ctrl+Shift+スクロール　　 <b>不透明度</b>：Ctrl+スクロール (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
ja: <b>回転</b>：Ctrl+ドラッグ

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>境界ぼかしのモード</b>：Shift+クリック　　<b>回転</b>：Ctrl+ドラッグ
    <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>境界ぼかしのサイズ</b>：Shift+スクロール　　<b>不透明度</b>：Ctrl+スクロール (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
ja: 圧縮：%3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
ja: 曲率：%3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
ja: 【旋回軸上のグラデーション】シェイプを回転する

en: [GRADIENT creation] set rotation
ja: 【グラデーションの作成】シェイプを設定する

en: [GRADIENT] change curvature
ja: 【グラデーション】曲率を変更する

en: [GRADIENT] change compression
ja: 【グラデーション】圧縮を変更する

en: [GRADIENT] change opacity
ja: 【グラデーション】不透明度を変更する

en: gradient #%d
ja: グラデーション#%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>曲率</b>：スクロール　　<b>圧縮</b>：Shift+スクロール
    <b>回転</b>：クリック+ドラッグ　　 <b>不透明度</b>：Ctrl+スクロール (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ja: <b>曲率</b>：スクロール　　<b>圧縮</b>：Shift+スクロール
    <b>不透明度</b>：Ctrl+スクロール (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
ja: <b>回転</b>：ドラッグ

en: [SHAPE] remove shape
ja: 【シェイプ】シェイプを削除する

en: group `%s'
ja: グループ %s

en: copy of `%s'
ja: %sのコピー

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
ja: %s：マスクのバージョンの不一致：%d != %d

en: opacity: %.0f%%
ja: 不透明度： %.0f%%

en: add existing shape
ja: 既存のシェイプを追加する

en: use same shapes as
ja: 同じシェイプを使用する

en: masks can not contain themselves
ja: マスクは自らを内部に含むことが出来ません

en: [PATH creation] add a smooth node
ja: 【パスの作成】スムースノードを追加する

en: [PATH creation] add a sharp node
ja: 【パスの作成】シャープノードを追加する

en: [PATH creation] terminate path creation
ja: 【パスの作成】パスの作成を終了する

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
ja: 【ノードの上のパス】スムーズノードとシャープノードを切り替える

en: [PATH on node] remove the node
ja: 【ノードの上のパス】ノードを削除する

en: [PATH on feather] reset curvature
ja: 【境界ぼかしの上のパス】曲率をリセットする

en: [PATH on segment] add node
ja: 【線分の上のパス】ノードを追加する

en: [PATH] change size
ja: 【パス】 サイズを変更する

en: [PATH] change feather size
ja: 【パス】境界ぼかしのサイズを変更する

en: [PATH] change opacity
ja: 【パス】 不透明度を変更する

en: path #%d
ja: パス#%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
ja: <b>ノードを追加</b>： クリック　　<b>シャープノードを追加</b>：Ctrl+クリック
    <b>キャンセル</b>：右クリック

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
ja: <b>ノードを追加</b>：クリック　　<b>シャープノードを追加</b>：Ctrl+クリック
    <b>パスを閉じる</b>：右クリック

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
ja: <b>ノードを移動する</b>：ドラッグ　　<b>ノードを削除する</b>：右クリック
    <b>スムーズノードとシャープノードを切り替える</b>：Ctrl+クリック

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
ja: <b>ノードの曲率</b>：ドラッグ
    <b>曲率をリセットする</b>：右クリック

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
ja: <b>線分を移動する</b>：ドラッグ
    <b>ノードを追加する</b>：Ctrl+クリック

en: enabled as required
ja: 必要なので無効化しました

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
ja: モジュールが履歴によって無効にされましたが、このタイプの画像では必ず有効にする必要があります
    プリセット、スタイル、あるいは履歴のコピー＆貼り付けを適用したことが原因であると考えられます

en: disabled as not appropriate
ja: 不適切なので無効化しました

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
ja: モジュールが履歴によって有効にされましたが、このタイプの画像では使用することが出来ません
    プリセット、スタイル、あるいは履歴のコピー＆貼り付けを適用したことが原因であると考えられます

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
ja: OpenCLエラーがありました。このセッションではOpenCLが無効になります。幾つかの原因が考えられます
      - 設定を原因とするOpenCLリソース不足。デフォルト設定を試してください
      - 何らかのデバイスのドライバのバグ。特定するためにコマンド`-d opencl'を加えてdarktableを起動してください
      - 何らかのドライバが必要なイベント数をサポートしていない
      - '全てのデバイスメモリを使用する'を選択した場合、ヘッドルームの設定が小さすぎる

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
ja: モジュール'%s'はモジュール'%s'からラスターマスクを取得することができません
    後者がピクセルパイプ内の後段で処理されているためです
    ラスターマスクは無視されます

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
ja: モジュール'%s'のタイリングに失敗しました
    出力は無事であると思われますが、確認したほうが良いかもしれません

en: you have reached the start of your selection
ja: 選択した画像の先頭に達しました

en: you have reached the start of your collection
ja: コレクションの先頭に達しました

en: you have reached the end of your selection
ja: 選択した画像の末尾に達しました

en: you have reached the end of your collection
ja: コレクションの末尾に達しました

en: zooming is limited to %d images
ja: ズームは%d枚の画像に制限されています

en: invalid
ja: 無効

en: year %s
ja: 年 %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
ja: 最も小さい値を入力してください
    制限が無い場合、minと入力してください
    右クリックすると、既存の値から選択します

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
ja: 最も大きい値を入力してください
    制限が無い場合、maxと入力してください
    右クリックすると、既存の値から選択します

en: enter the value
    right-click to select from existing values
ja: 値を入力してください
    右クリックすると、既存の値から選択します

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
ja: 最も小さい日付を入力してください
    YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss（年は必須です）
    制限が無い場合、minを入力してください
    相対日付は-を前に入力してください
    右クリックすると、カレンダーまたは既存の値から選択します

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
ja: 最も大きい日付を入力してください
    YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss（年は必須です）
    制限が無い場合、maxを入力してください
    キーワードnowは取り扱われます
    相対日付は-を前に入力してください
    右クリックすると、カレンダーまたは既存の値から選択します

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
ja: 日付を入力してください
    YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss（年は必須です）
    右クリックすると、カレンダーまたは既存の値から選択します

en: date-time interval to subtract from the max value
ja: 最大値から引かれる日時間隔

en: date-time interval to add to the min value
ja: 最小値に足される日時間隔

en: fixed
ja: 固定

en: relative
ja: 相対値

en: selected
ja: 選択

en: min
ja: 最小

en: max
ja: 最大

en: date type
ja: データタイプ

note: the date section
en: date
ja: 日付

en: click to select date
    double-click to use the date directly
ja: クリックすると、日時を選択します
    ダブルクリックすると、日付を直接使用します

en: years:
ja: 年：

en: months:
ja: 月：

en: days:
ja: 日：

note: the time section
en: time
ja: 時間

en: current date:
ja: 現在の日付：

en: now
ja: 現在

en: set the value to always match current datetime
ja: 常に現在の日時に一致する値を設定する

note: apply button
en: apply
ja: 適用

en: set the range bound with this value
ja: この値に結びついた一定の範囲を設定する

en: double-click to reset
ja: ダブルクリックすると、リセットします

en: current
ja: カレント

en: leader
ja: リーダー

en: 
    click here to set this image as group leader
ja: 
    ここをクリックすると、この画像をグループリーダーに設定します

note: and the number of grouped images
en: grouped images
ja: グループ化した画像

en: fit
ja: フィット

en: there are no images in this collection
ja: このコレクションには画像がありません

en: if you have not imported any images yet
ja: 画像をまだ一枚もインポートしていない場合

en: you can do so in the import module
ja: インポートモジュールでも行うことが出来ます

en: try to relax the filter settings in the top panel
ja: 上のパネルの絞り込み設定を緩和してみてください

en: or add images in the collections module in the left panel
ja: または、左側パネルのコレクションモジュールに画像を追加してください

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
ja: サムネイルの生成方法に関する設定を変更しました

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
ja: キャッシュされたサムネイルを全て無効にする必要があります

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
ja: レベル%dから始まるキャッシュされたサムネイルを無効にする必要があります

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
ja: レベル%d以下のキャッシュされたサムネイルを無効にする必要があります

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
ja: レベル%dとレベル%dの間のキャッシュされたサムネイルを無効にする必要があります

en: do you want to do that now?
ja: 今実行しますか？

en: cached thumbnails invalidation
ja: キャッシュされたサムネイルの無効化

note: setup history key accelerators
en: copy history
ja: 履歴をコピー

en: copy history parts
ja: 履歴の部分をコピー

en: paste history
ja: 履歴を貼り付け

en: paste history parts
ja: 履歴の部分を貼り付け

en: discard history
ja: 履歴を破棄

en: duplicate image
ja: 画像を複製

en: duplicate image virgin
ja: 未編集画像を複製

en: select film roll
ja: フィルムロールを選択

en: select untouched
ja: 未編集画像を選択

en: creating cache directories
ja: キャッシュディレクトリを作成します

en: creating cache directory '%s'
ja: キャッシュディレクトリ'%s'を作成しています

en: could not create directory '%s'!
ja: ディレクトリ'%s'を作成することが出来ませんでした！

en: warning: no images are matching the requested image id range
ja: 警告：要求された画像IDの範囲に合致する画像がありません

en: warning: did you want to swap these boundaries?
ja: 警告：これらの境界線を入れ替えようとしましたか？

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
ja: 警告：サムネイルキャッシュのディスクバックエンドが無効です(cache_disk_backend)
    サムネイルを事前生成してdarktableで使用したい場合、サムネイルキャシュのディスクバックエンドを有効にする必要があります
    サムネイルは生成されず、終了しました

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
ja: 警告：フルプレビューキャッシュのディスクバックエンドが無効です (cache_disk_backend_full)
    フルプレビューを事前生成してdarktableで使用したい場合、フルプレビューキャシュのディスクバックエンドを有効にする必要があります
    フルプレビューは生成されず、終了しました

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
ja: エラー：min_mip <= max_mipを確認してください

en: creating complete lighttable thumbnail cache
ja: 完全なライトテーブルサムネイルを作成します

en: organize and develop images from digital cameras
ja: デジタルカメラで撮影した画像を整理し現像します

en: all those of you that made previous releases possible
ja: これまでのリリースを可能にした全ての人たち

en: and...
ja: そして...

en: in active view
ja: アクティブなビュー

en: in other views
ja: 他のビュー

en: fallbacks
ja: フォールバック

en: speed adjustments
ja: 速度調整

en: disabled defaults
ja: 無効にされたデフォルト

en: scroll
ja: スクロール

en: pan
ja: パン

en: horizontal
ja: 水平

en: vertical
ja: 垂直

en: diagonal
ja: 対角線

en: leftright
ja: 左右

en: updown
ja: 上下

en: pgupdown
ja: PgUpDown

en: shift
ja: シフト

en: ctrl
ja: Ctrl

en: alt
ja: Alt

en: edit
ja: 編集

en: up
ja: 上

en: down
ja: 下

en: set
ja: 設定

en: popup
ja: ポップアップ

en: next
ja: 次

en: previous
ja: 以前

en: last
ja: 最後

en: first
ja: 最初

en: toggle
ja: 切り替え

en: ctrl-toggle
ja: Ctrl - 切り替え

en: ctrl-on
ja: Ctrl - オン

en: right-toggle
ja: 右 - 切り替え

en: right-on
ja: 右 - オン

en: activate
ja: 有効化

en: ctrl-activate
ja: Ctrl - 有効化

en: right-activate
ja: 右 - 有効化

en: store
ja: 保存

en: update
ja: 更新

en: preferences
ja: 設定

en: apply on new instance
ja: 新しいインスタンスに適用する

en: start
ja: 開始

en: end
ja: 終了

en: entry
ja: 入力

en: combo effect not found
ja: コンボエフェクトが見つかりません

en: (keypad)
ja: （キーパッド）

en: tablet button
ja: タブレットのボタン

en: unknown driver
ja: 不明なドライバ

en: long
ja: 長押し

en: double-press
ja: 2回押す

en: triple-press
ja: 3回押す

en: press
ja: 押す

[ctx: accel]
en: left
ja: 左

[ctx: accel]
en: right
ja: 右

[ctx: accel]
en: middle
ja: 中央

[ctx: accel]
en: long
ja: 長押し

[ctx: accel]
en: double-click
ja: ダブルクリック

[ctx: accel]
en: triple-click
ja: トリプルクリック

en: click
ja: クリック

en: first instance
ja: 最初のインスタンス

en: last instance
ja: 最後のインスタンス

en: relative instance
ja: 関連するインスタンス

en: speed
ja: 速度

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
ja: Luaスクリプトコマンドがクリップボードにコピーされました：
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
ja: 文字を入力すると、インクリメンタルサーチを行います

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
ja: 
    Deleteキーを押すと、選択したショートカットを削除します

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
ja: 
    Deleteキーを押すと、選択したデフォルトショートカットを削除します

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
ja: 
    Deleteキーを押すと、選択したデフォルトショートカットを削除します

en: 
    double-click to add new shortcut
ja: 
    ダブルクリックすると、新しいショートカットを追加します

en: click to filter shortcuts list
ja: クリックすると、ショートカットのリストを絞り込みます

en: 
    right click to show action of selected shortcut
ja: 
    右クリックすると、選択したショートカットのアクションを表示します

en: 
    double-click to define new shortcut
ja: 
    ダブルクリックすると、新しいショートカットを定義します

en: shift+alt+scroll to change height
ja: Shift+Alt+スクロールで高さを変更します

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
ja: キーを押しながら、マウスのクリック、スクロール、移動を組み合わせてショートカットを作成する

en: click to open shortcut configuration
ja: クリックすると、ショートカットの設定を開きます

en: ctrl+click to add to quick access panel
ja: Ctrl +クリックすると、クイックアクセスパネルに追加します

en: ctrl+click to remove from quick access panel
ja: Ctrl +クリックすると、クイックアクセスパネルから削除します

en: scroll to change default speed
ja: スクロールすると、デフォルトの速度を変更します

en: right click to exit mapping mode
ja: 右クリックすると、割り当てモードを終了します

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
ja: %s右クリックして<b>%s</b>から<b>%s</b>の間の値を入力してください
    または、ソフトリミットを無視するには、CtrllとShiftを押しながらドラッグしてください

en: ctrl+v
ja: Ctrl+v

en: right long click
ja: 右クリック長押し

en: to copy Lua command
ja: Luaコマンドをコピー

en: shortcut for move exists with single effect
ja: このマウスの移動によるショートカットは一つの効果を割り当てられて存在しています

en: %s
    
    (assign %s to %s)
ja: %s
    
    (%sを%sに割り当てる)

en: create separate shortcuts for up and down move?
ja: マウスの上および下への移動に対してそれぞれ別のショートカットを作成しますか？

en: %s, speed reset
ja: %s, 速度のリセット

en: shortcut exists with different settings
ja: このショートカットは異なる設定で既に存在しています

en: reset the settings of the shortcut?
ja: このショートカットへのその設定をリセットしますか？

en: shortcut already exists
ja: ショートカットが既に存在しています

en: disable this default shortcut?
ja: このデフォルトショートカットを無効にしますか？

en: remove the shortcut?
ja: そのショートカットを削除しますか？

en: clashing shortcuts exist
ja: 相反するショートカットが存在しています

en: remove these existing shortcuts?
ja: これら既存のショートカットを削除しますか？

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
ja: 優先

en: second
ja: 二番目に優先

en: last but one
ja: 最後から二番目

en: (unchanged)
ja: （変更なし）

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
ja: キーを押し、修飾キー（Ctrl／Shift／Alt）と任意で組み合わせてショートカットを定義します
    キーは2度または3度押すことが出来ます。その際は最後に長押ししてください
    キーが押されているあいだ、マウスのボタンの組み合わせて（2度／3度／長押し）クリックすることが出来ます
    更にキー（および修飾キーと／またはボタン）を押し続けるあいだに、スクロールとマウスの移動を加えることが出来ます
    接続されているデバイスは物理的コントローラーを用いてキーまたは移動を送信することが出来ます
    
    右クリックすると、キャンセルします

en: removing shortcut
ja: ショートカットを削除しています

en: disable the selected default shortcut?
ja: 選択したデフォルトショートカットを無効にしますか？

en: restore the selected default shortcut?
ja: 選択したデフォルトショートカットを復元しますか？

en: remove the selected shortcut?
ja: 選択したショートカットを削除しますか？

en: command
ja: コマンド

en: preset
ja: プリセット

en: restore shortcuts
ja: ショートカットを復元します

en: _defaults
ja: _デフォルト

en: _startup
ja: _起動

en: _edits
ja: _編集

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
ja: 以下の状態のうちの一つからショートカットを復元
    - デフォルト
    - 起動時
    - このダイアログを開いた時

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
ja: 新しく作成されたショートカットを全て削除します
    （変更されたショートカットだけを復元するのではなく）

en: shortcuts
ja: ショートカット

en: export shortcuts
ja: ショートカットをエクスポートします

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
ja: 全てのショートカットをファイルにエクスポートします
    または、選択されたデバイス用のショートカットのみをエクスポートします

en: keyboard
ja: キーボード

en: device id
ja: デバイスID

en: select file to export
ja: エクスポートするファイルを選択してください

en: _export
ja: _エクスポート

en: import shortcuts
ja: ショートカットをインポートします

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
ja: 全てのショートカットをファイルからインポートします
    または、選択されたデバイス用のショートカットのみをインポートします

en: id in file
ja: ファイル内のID

en: id when loaded
ja: 読み取られた時のID

en: clear device first
ja: 読み込み前にデバイスを消去

en: select file to import
ja: インポートするファイルを選択してください

en: _import
ja: _インポート

en: search shortcuts list
ja: ショートカットのリストを検索

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
ja: ショートカットのリストをインクリメンタルサーチします
    上キーまたは下キーを押すと、マッチした項目を移動します

en: shortcut
ja: ショートカット

en: action
ja: アクション

en: element
ja: 要素

en: effect
ja: 効果

en: search actions list
ja: アクションのリストを検索

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
ja: アクションのリストをインクリメンタルサーチします
    上キーまたは下キーを押すと、マッチした項目を移動します

en: type
ja: タイプ

en: enable fallbacks
ja: フォールバックを有効にする

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
ja: 追加されたボタン、修飾キーあるいはマウスの移動がベースとなるショートカットと組み合わせて使用された時、デフォルト設定の意味を有効にします

en: open help page for shortcuts
ja: ショートカットについてのヘルプページを開きます

en: restore...
ja: 復元...

en: restore default shortcuts or previous state
ja: ショートカットのデフォルト設定または以前の状態を復元します

en: import...
ja: インポート...

en: fully or partially import shortcuts from file
ja: ショートカットの全てまたは一部をファイルからインポートします

en: export...
ja: エクスポート...

en: fully or partially export shortcuts to file
ja: ショートカットの全てまたは一部をファイルにエクスポートします

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
ja: 可視の要素へのショートカットの割当には<b>ビジュアルショートカットマッピング</b>モードが推奨されます
    これは上部パネル内の設定ボタンの隣りにある<i>キーボード</i>ボタンによってオンオフ切り替えすることが出来ます。
    このモードでは、ウィジェットや領域上でクリックすることで、このダイアログが詳細な設定をするために適切な選択をしたうえで開かれます
    
    同一のアクションに複数のショートカットを割り当てることがｄきます。これは、モジュールボタンやスライダーに付随するカラーピッカーのような複数の<i>要素</i>がある場合特に有用ですが、 <i>フォールバック</i>を有効にすることで、それと同じ単純なショートカットを使用しつつ、マウスクリックを加えることで<i>要素</i>または<i>効果</i>を変更することが出来ます
    
    <i><b>3回</b>クリックするとこの通知を消すことが出来ます</i>

en: reinitialising input devices
ja: インプットデバイスを再初期化

en: down move
ja: 下へ移動

en: flip top/bottom first/last
ja: 上／下、最初／最後を入れ替え

en: fallback to move
ja: フォールバックして移動する

en: %s not assigned
ja: %sは割り当てられていません

en: %s assigned to %s
ja: %sは%sに割り当てられています

en: short key press resets stuck keys
ja: キーを短く押すとキー押し固定をリセットします

en: darktable - darkroom preview
ja: darktable - ダークルームプレビュー

en: tooltips off
ja: ツールチップオフ

en: tooltips on
ja: ツールチップオン

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
ja: ツールチップの表示を切り替えることができるのは、ウィンドウマネージャーでコンポジットが有効になっている場合のみです

en: closing darktable...
ja: darktableを閉じています...

en: URL opened in web browser
ja: ウェブブラウザ開いているURL

en: error while opening URL in web browser
ja: ウェブブラウザでURLを開く際にエラーが発生しました

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
ja: ビュー

[ctx: menu]
en: lighttable
ja: ライトテーブル

[ctx: menu]
en: darkroom
ja: ダークルーム

[ctx: menu]
en: slideshow
ja: スライドショー

[ctx: menu]
en: map
ja: マップ

[ctx: menu]
en: print
ja: 印刷

[ctx: menu]
en: tethering
ja: テザリング

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: menu]
en: darktable Manual
ja: darktableマニュアル

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
ja: darktableホームページ

[ctx: menu]
en: Preferences
ja: 設定

en: panels
ja: パネル

en: switch views
ja: 表示を切り替え

en: tethering
ja: テザリング

en: map
ja: マップ

en: slideshow
ja: スライドショー

note: Print button
en: print
ja: 印刷

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
ja: 終了

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
ja: 全画面

en: collapsing controls
ja: 折りたたみコントロール

note: specific top/bottom toggles
en: header
ja: ヘッダ

en: filmstrip and timeline
ja: フィルムストリップとタイムライン

en: top toolbar
ja: 上ツールバー

en: bottom toolbar
ja: 下ツールバー

en: all top
ja: 上 全て

en: all bottom
ja: 下 全て

en: toggle tooltip visibility
ja: ツールチップの表示／非表示切り替え

en: reinitialise input devices
ja: インプットデバイスを再初期化

en: toggle focus-peaking mode
ja: フォーカスピーキングモードのオン／オフを切り替えます

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
ja: フォーカスピーキングのオン／オフ切り替え

en: tabs
ja: タブ

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
ja: オンラインのユーザーマニュアルにアクセスしますか？

en: do you want to access `%s'?
ja: `%s'にアクセスしますか？

en: there is no help available for this element
ja: この要素についてのヘルプがありません

en: does not contain pages
ja: ページを含んでいません

en: never show more than %d lines
ja: %d行以上表示しません

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
ja: $(ROLL.NAME) - 入力画像のロール

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
ja: $(FILE.FOLDER) - 入力画像を含んでいるフォルダ

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
ja: $(FILE.NAME) - 入力画像のベース名

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
ja: $(FILE.EXTENSION) - 入力画像の拡張子

en: $(VERSION) - duplicate version
ja: $(VERSION) - 重複バージョン

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
ja: $(VERSION.IF_MULTI) - $(VERSION)と同じですが、もし一つのバージョンしか存在していない場合、空文字列です

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
ja: $(VERSION.NAME) - メタデータから取得したバージョン名

en: $(JOBCODE) - job code for import
ja: $(JOBCODE) - インポートのジョブコード

en: $(SEQUENCE) - sequence number
ja: $(SEQUENCE) - シーケンス番号

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
ja: $(WIDTH.MAX) - 画像エクスポートの幅の最大値

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
ja: $(WIDTH.SENSOR) - イメージセンサーの幅

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
ja: $(WIDTH.RAW) - RAW画像の幅

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
ja: $(WIDTH.CROP) - トリミング後の画像の幅

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
ja: $(WIDTH.EXPORT) - エクスポートされた画像の幅

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
ja: $(HEIGHT.MAX) - 画像エクスポートの高さの最大値

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
ja: $(HEIGHT.SENSOR) - イメージセンサーの高さ

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
ja: $(HEIGHT.RAW) - RAW画像の高さ

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
ja: $(HEIGHT.CROP) - トリミング後の画像の高さ

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
ja: $(HEIGHT.EXPORT) - エクスポートされた画像の高さ

en: $(YEAR) - year
ja: $(YEAR) - 年

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
ja: $(YEAR.SHORT) - 年（世紀無し）

en: $(MONTH) - month
ja: $(MONTH) - 月

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
ja: $(MONTH.SHORT) - 現在のロケールにもとづく月（略記）

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
ja: $(MONTH.LONG) - 現在のロケールにもとづく月

en: $(DAY) - day
ja: $(DAY) - 日

en: $(HOUR) - hour
ja: $(HOUR) - 時

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
ja: $(HOUR.AMPM) - 時（12時制）

en: $(MINUTE) - minute
ja: $(MINUTE) - 分

en: $(SECOND) - second
ja: $(SECOND) - 秒

en: $(MSEC) - millisecond
ja: $(MSEC) - ミリ秒

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
ja: $(EXIF.YEAR) - EXIF 年

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
ja: $(EXIF_YEAR) - EXIF 年（世紀無し）

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
ja: $(EXIF.MONTH) - EXIF 月

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
ja: $(EXIF.MONTH.SHORT) - 現在のロケールにもとづくEXIF月（略記）

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
ja: $(EXIF.MONTH.LONG) - 現在のロケールにもとづくEXIF月

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
ja: $(EXIF.DAY) - EXIF 日

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
ja: $(EXIF.HOUR) - EXIF 時

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
ja: $(EXIF_HOUR) - EXIF 時（12時制）

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
ja: $(EXIF.MINUTE) - EXIF 分

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
ja: $(EXIF.SECOND) - EXIF 秒

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
ja: $(EXIF.MSEC) - EXIF ミリ秒

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
ja: $(EXIF.ISO) - ISO値

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
ja: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF 露出

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
ja: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF 露出補正

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
ja: $(EXIF.APERTURE) - EXIF 絞り

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
ja: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF クロップファクター

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
ja: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF レンズ焦点距離

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
ja: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35mm換算焦点距離

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
ja: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF 被写体までの距離

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
ja: $(EXIF.MAKER) - カメラメーカー

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
ja: $(EXIF.MODEL) - カメラ機種

en: $(EXIF.LENS) - lens
ja: $(EXIF.LENS) - レンズ

en: $(LONGITUDE) - longitude
ja: $(LONGITUDE) - 経度

en: $(LATITUDE) - latitude
ja: $(LATITUDE) - 緯度

en: $(ELEVATION) - elevation
ja: $(ELEVATION) - 高度

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
ja: $(STARS) - 評価を数字で表示（除外された画像は-1）

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
ja: $(RATING.ICONS) - 評価（星の数、あるいは除外）をアイコンで表示

en: $(LABELS) - color labels as text
ja: $(LABELS) - 色ラベルをテクストで表示

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
ja: $(LABELS.ICONS) - 色ラベルをアイコンで表示

en: $(ID) - image ID
ja: $(ID) - 画像ID

en: $(TITLE) - title from metadata
ja: $(TITLE) - メタデータから取得したタイトル

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
ja: $(DESCRIPTION) - メタデータから取得した説明

en: $(CREATOR) - creator from metadata
ja: $(CREATOR) - メタデータから取得した作成者

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
ja: $(PUBLISHER) -メタデータから取得した発行者

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
ja: $(RIGHTS) - メタデータから取得した権利

en: $(USERNAME) - login name
ja: $(USERNAME) - ログイン名

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
ja: $(FOLDER.PICTURES) - ピクチャーフォルダ

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
ja: $(FOLDER.HOME) - ホームフォルダ

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
ja: $(FOLDER.DESKTOP) - デスクトップフォルダ

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
ja: $(OPENCL.ACTIVATED) - OpenCLが有効になっているかいなか

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
ja: $(CATEGORY0(category)) - 階層タグのレベル 0 のサブタグ

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
ja: $(TAGS) - メタデータで設定されたタグ

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
ja: $(DARKTABLE.NAME) - darktable名

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
ja: $(DARKTABLE.VERSION) - 現在のdarktableのバージョン

en: grid
ja: グリッド

en: rules of thirds
ja: 三分割法

en: metering
ja: メーター

en: perspective
ja: パースペクティブ

en: diagonal method
ja: 対角線法

en: harmonious triangles
ja: 調和三角形

en: golden sections
ja: 黄金分割

en: golden spiral
ja: 黄金螺旋

en: golden spiral sections
ja: 黄金螺旋分割

en: golden mean (all guides)
ja: 黄金比の全てのガイド線

en: horizontal lines
ja: 水平線

en: number of horizontal guide lines
ja: 水平ガイド線の数

en: vertical lines
ja: 垂直線

en: number of vertical guide lines
ja: 垂直ガイド線の数

en: subdivisions
ja: 細分割

en: number of subdivisions per grid rectangle
ja: グリッドの矩形ごとの細分割の数

note: title
en: global guide overlay settings
ja: 画像全体のガイド線のオーバーレイの設定

en: guide lines
ja: ガイド線

en: flip
ja: 反転

en: flip guides
ja: ガイド線を反転します

en: horizontally
ja: 水平に

en: vertically
ja: 垂直に

en: both
ja: 両方

en: setup guide lines
ja: ガイド線を設定します

en: overlay color
ja: オーバーレイの色

en: set overlay color
ja: オーバーレイの色を設定します

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
ja: ガイド線のオーバーレイの最も明るい部分と最も暗い部分のコントラストを設定します

en: show guides
ja: ガイド線を表示

en: show guide overlay when this module has focus
ja: このモジュールの操作中にガイド線をオーバーレイ表示します

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
ja: 画像全体のガイド線設定を変更しました
    この設定は画像全体に適用され、ガイド線のオーバーレイを表示する全てのモジュールに影響します

en: select parts to copy
ja: コピーするものを選択してください

en: select parts to paste
ja: 貼り付けるものを選択してください

en: select _all
ja: 全て選択

en: select _none
ja: 選択なし

en: include
ja: 含める

en: item
ja: 項目

en: mask
ja: マスク

en: can't copy history out of unaltered image
ja: 変更されていない画像の履歴をコピーすることは出来ません

note: grid headers
en: metadata presets
ja: メタデータプリセット

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
ja: デフォルトでメタデータが適用されます
    ラベルの上でダブルクリックすると、対応するエントリを消去します
    【プリセット】の上でダブルクリックすると、全てのエントリを削除します

en: from XMP
ja: XMPファイルから

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
ja: 選択されたメタデータが画像からインポートされ、デフォルトの値を上書きします
    これによって、【更新されたXMPファイルを探す】と【サイドカーファイル読み込み】も実行されます
    注意：XMPファイルが更新される際、選択されていないメタデータが除去されます

note: tags
en: tag presets
ja: タグプリセット

en: comma separated list of tags
ja: タグのカンマ区切りリスト

note: language
en: interface language
ja: インターフェース言語

en: double-click to reset to the system language
ja: ダブルクリックしてシステムの言語にリセット

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
ja: ユーザーインターフェースの言語を設定します
    システムのデフォルトには*が付いています（要再起動）

en: theme
ja: テーマ

en: set the theme for the user interface
ja: ユーザーインターフェースのテーマを設定します

en: use system font size
ja: システムのフォントサイズを使用する

en: font size in points
ja: フォントサイズ（単位はポイント）

en: GUI controls and text DPI
ja: GUIコントロールとテキストの解像度

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
ja: GUI全般の解像度を調整し、コントロールやラベルなどのスケールを変更します
    値を上げるとGUIが大きく見えるようになり、値を下げるとウィンドウ内により多くのコンテントが表示されます
    -1に設定すると、システムによって定義された解像度を使用します
    ほとんどのシステムにおいてデフォルト値は96DPIです
    （要再起動）

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
ja: 選択したテーマを以下のCSS調整にしたがって修正する

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
ja: 以下で調整されたCSSにしたがってテーマを修正します

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
ja: CSSを保存し適用する

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
ja: クリックすると、エディタに入力されたCSS調整を保存し適用します

en: open help page for CSS tweaks
ja: CSS調整についてのヘルプページを開きます

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
ja: user.css読み込みエラー

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
ja: ここにCSSテーマ調整を入力してください

en: darktable preferences
ja: darktableの設定

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
ja: 設定を有効にするためにはdarktableを再起動する必要があります

note: exif
en: model
ja: カメラ機種

en: maker
ja: メーカー

en: search presets list
ja: プリセットリストを検索

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
ja: プリセットのリストをインクリメンタルサーチします
    上キーまたは下キーを押すと、マッチした項目を移動します

[ctx: preferences]
en: import...
ja: インポート...

[ctx: preferences]
en: export...
ja: エクスポート...

en: failed to import preset %s
ja: プリセット%sのインポートに失敗しました

en: select preset(s) to import
ja: インポートするプリセットを選択します

en: _open
ja: _開く

en: darktable preset files
ja: darktableプリセットファイル

en: all files
ja: 全てのファイル

en: non-raw
ja: 非RAW

en: raw
ja: RAW

en: monochrome
ja: モノクローム

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
ja: プリセット`%s'は書き込み保護されています。削除することが出来ません！

en: delete preset?
ja: プリセットを削除しますか？

en: do you really want to delete the preset `%s'?
ja: プリセット`%s'を本当に削除しますか？

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
ja: 新しいプリセット

en: please give preset a name
ja: プリセットに名前をつけてください

en: unnamed preset
ja: 名称未設定のプリセット

en: overwrite preset?
ja: プリセットを上書きしますか？

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
ja: プリセット`%s'は既に存在しています
    上書きしますか？

en: _select as output destination
ja: _出力先として選択

en: preset %s was successfully exported
ja: プリセット%sは正常にエクスポートされました

en: edit `%s' for module `%s'
ja: `%s'を編集します（モジュール`%s'）

en: _export...
ja: _エクスポート...

en: _delete
ja: _削除

en: name of the preset
ja: プリセット名

en: description or further information
ja: 説明または詳細情報

en: reset all module parameters to their default values
ja: 全てのモジュールパラメータをデフォルト値にリセット

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
ja: パラメータはデフォルト値にリセットされます。これは画像のメタデータにもとづいて自動的に設定されることがあります

en: auto apply this preset to matching images
ja: 条件に合う画像にこのプリセットを自動適用

en: only show this preset for matching images
ja: 条件に合う画像にのみこのプリセットを表示

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
ja: このオプションは充分に注意してください。これによって今後このプリセットが表示されなくなるかもしれません

en: string to match model (use % as wildcard)
ja: 条件に合うカメラ機種（ワイルドカード文字として%を使用してください）

en: string to match maker (use % as wildcard)
ja: 条件に合うメーカー（ワイルドカード文字として%を使用してください）

en: string to match lens (use % as wildcard)
ja: 条件に合うレンズ（ワイルドカード文字として%を使用してください）

en: minimum ISO value
ja: 最小ISO値

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
ja: 最大ISO値
    空白の場合、上限なしと同様に扱われます

en: minimum exposure time
ja: 最短露出時間

en: maximum exposure time
ja: 最長露出時間

en: minimum aperture value
ja: 最小絞り値

en: maximum aperture value
ja: 最大絞り値

en: minimum focal length
ja: 最短焦点距離

en: maximum focal length
ja: 最長焦点距離

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
ja: フォーマット

en: select image types you want this preset to be available for
ja: このプリセットを利用可能にしたい画像のタイプを選択します

en: and
ja: および

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
ja: プリセット`%s'は書き込み保護されています。編集することが出来ません！

en: update preset?
ja: プリセットを更新しますか？

en: do you really want to update the preset `%s'?
ja: プリセット`%s'を本当に更新しますか？

en: (first)
ja: （最初）

en: (last)
ja: （最後）

en: preset %s
    %s
ja: プリセット%s
    %s

en: no presets
ja: プリセット無し

en: display-referred default
ja: ディスプレイ参照デフォルト

en: scene-referred default
ja: シーン参照デフォルト

en: manage module layouts
ja: モジュールのレイアウトの管理

en: manage quick presets
ja: クイックプリセットを管理してください

en: manage quick presets list...
ja: クイックプリセットリストの管理...

en: (default)
ja: （デフォルト）

en: disabled: wrong module version
ja: 無効：モジュールのバージョンが違います

en: edit this preset..
ja: このプリセットを編集...

en: delete this preset
ja: このプリセットを削除

en: store new preset..
ja: 新しいプリセットを保存...

en: update preset
ja: プリセットを更新

en: overwrite style?
ja: スタイルを上書きしますか？

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
ja: スタイル`%s'は既に存在します
    上書きしますか？

en: please give style a name
ja: スタイルに名前をつけてください

en: unnamed style
ja: 名称未設定のスタイル

en: style %s was successfully saved
ja: スタイル%sは正常に保存されました

en: edit style
ja: スタイルを編集します

en: duplicate style
ja: スタイルを複製します

en: creates a duplicate of the style before applying changes
ja: 変更を適用する前にスタイルの複製を作成します

en: create new style
ja: 新しいスタイルを作成します

en: enter a name for the new style
ja: 新しいスタイルの名前を入力してください

en: enter a description for the new style, this description is searchable
ja: 新しいスタイルの説明を入力してください。この説明は検索出来ます

en: keep
ja: 保持

en: can't create style out of unaltered image
ja: 変更されていない画像からスタイルを作成することは出来ません

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
ja: %sにメモリを割り当てることが出来ませんでした。エクスポートに使用されるスレッドを少なくするか、より多くのメモリを搭載してください

[ctx: noun]
en: thumbnail export
ja: サムネイルエクスポート

[ctx: noun]
en: export
ja: エクスポート

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
ja: エクスポート時に適用するスタイル'%s'を見つけることが出来ません

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
ja: <span foreground='red'><b>警告</b></span>：カメラが完全にはサポートされていません

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
ja: `%s'の色は正確に表示されない可能性があり、
    編集は将来のバージョンとの互換性がないかもしれません

en: 8 bit
ja: 8ビット

en: 10 bit
ja: 10ビット

en: 12 bit
ja: 12ビット

en: lossless
ja: 可逆

en: lossy
ja: 非可逆

en: invalid AVIF bit depth!
ja: 無効なAVIFビット深度です！

note: Bit depth combo box
en: bit depth
ja: ビット深度

en: color information stored in an image, higher is better
ja: 画像に保存される色情報。値が大きいほど良質です

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
ja: グレースケールとして白黒

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
ja: グレースケールとして保存すると白黒画像のサイズが減少します

note: * Tiling combo box
en: tiling
ja: タイリング

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
ja: 画像をタイル化してセグメントにします
    
    エンコードの速度が上がりますが、ファイルサイズが大きくなります。クオリティの低下は無視できる程度です

note: compression Compression method combo box
en: compression
ja: 圧縮

en: the compression for the image
ja: 画像の圧縮

note: min max step default digits
en: quality
ja: クオリティ

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
ja: 画像のクオリティ。低クオリティだとディテールが減少します
    
    ピクセル形式はクオリティにもとづきます
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
ja: コピー

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
ja: 選択した画像を1：1コピーします
    以下の【全般設定】は適用されません！

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
ja: 選択した出力プロファイルはEXRでは適切に動作しません

en: 16 bit (float)
ja: 16ビット（浮動小数点）

en: 32 bit (float)
ja: 32ビット（浮動小数点）

en: uncompressed
ja: 非圧縮

en: JPEG 2000 (12-bit)
ja: JPEG 2000（12ビット）

en: DCP mode
ja: DCPモード

en: JPEG (8-bit)
ja: JPEG（8ビット）

en: chroma subsampling
ja: クロマサブサンプリング

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
ja: JPEGエンコーダーのクロマサブサンプリングの設定
    自動 - クオリティの値によって定められたサブサンプリングを用います
    4:4:4 - クロマサブサンプリングをしません
    4:4:0 - 垂直に半減したカラーサンプリングレート
    4:2:2 - 水平に半減したカラーサンプリングレート
    4:2:0 - 水平および垂直に半減したカラーサンプリングレート

en: 16 bit
ja: 16ビット

note: Pixel format combo box
en: pixel type
ja: ピクセルタイプ

en: unsigned integer
ja: 符号なし整数

en: floating point
ja: 浮動小数点

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
ja: 出力画像のクオリティ
    0-29 = 劣化大
    30-99 = JPEGクオリティ相当
    100 = 可逆（整数ビット深度のみ）

en: encoding color profile
ja: エンコードカラープロファイル

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
ja: エンコーダが使用するカラープロファイル
    効率の良い非可逆圧縮を行うためには内部XYB色空間変換を許可し、
    （可逆圧縮のために）元の画像の色空間を保持するためには変換を許可しないでください

en: internal
ja: 内部

en: original
ja: 未編集

en: encoding effort
ja: エンコードエフォート

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
ja: 画像をエンコードする際のエフォート
    高い値にすると、良い結果を得ることが出来ますが、エンコード時間が長くなります

en: decoding speed
ja: デコードの速さ

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
ja: クオリティの犠牲を伴う優先するデコード速度

en: invalid paper size
ja: 無効な用紙のサイズです

en: invalid border size, using 0
ja: 無効な縁のサイズです。0を使用します

en: could not export to file `%s'!
ja: ファイル`%s'にエクスポートすることが出来ませんでした！

en: enter the title of the PDF
ja: PDFのタイトルを入力してください

note: paper size // papers
en: paper size
ja: 用紙のサイズ

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
ja: PDFの用紙のサイズ
    リストから選択、または"<幅> [単位] x <高さ> <単位>
    例：210 mm x 2.97 cm

note: orientation
en: page orientation
ja: ページの向き

en: paper orientation of the PDF
ja: PDFの用紙の向き

note: border
en: border
ja: 縁

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
ja: PDFの周囲の余白スペース
    フォーマット：サイズ+単位
    例：10 mm、1 inch

en: dpi of the images inside the PDF
ja: PDF内の画像の解像度

note: rotate images yes|no
en: rotate images
ja: 画像を回転

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
ja: 画像をPDFの向きに合うよう回転させ、印刷時に無駄な余白を減らすことが出来ます

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
ja: TODO：ページ

en: what pages should be added to the PDF
ja: PDFに追加するべきページ

en: single images
ja: 画像一枚

en: contact sheet
ja: コンタクトシート

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
ja: 埋め込みICCプロファイル

en: images can be tagged with their ICC profile
ja: 画像にICCプロファイルをタグ付けすることが出来ます

en: bits per channel of the embedded images
ja: 埋め込み画像のチャンネルあたりのビット数

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
ja: 画像の圧縮方法
    非圧縮： 高速ですがファイルサイズが大きくなります
    デフレート圧縮：ファイルサイズが小さくなりますが遅くなります

en: deflate
ja: デフレート圧縮

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
ja: 画像モード

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
ja: 標準：画像をPDFに挿入します
    ドラフト：画像はボックスに置き換えられます
    デバッグ：輪郭と境界ボックスのみ表示します

en: normal
ja: 標準

en: draft
ja: ドラフト

en: debug
ja: デバッグ

en: PPM (16-bit)
ja: PPM（16ビット）

en: not a B&W image, will not export as grayscale
ja: 白黒画像ではありません、グレースケールとしてエクスポートされません

en: deflate with predictor
ja: デフレート予測圧縮

en: compression level
ja: 圧縮レベル

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
ja: 非可逆の場合、0で最小サイズに、100で最高クオリティになります
    可逆の場合、0で最速になりますが、最遅である100と比べてファイルサイズが大きくなります

en: image hint
ja: 画像の特徴

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
ja: エンコーダのための画像の特徴のヒント
    画像：デジタル画像。ポートレートのような、屋内で撮影したもの
    写真：自然光下で撮影した屋外の写真
    図表： 不連続なトーンの画像 （グラフ、マップタイルなど）

en: picture
ja: 画像

en: photo
ja: 写真

en: graphic
ja: 図表

en: file on disk
ja: ディスク上のファイル

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
ja: エクスポートされた画像を置く場所のパスを入力してください
    変数は文字列操作のようなbashをサポートしています
    '$('とタイプすると、入力補完を有効にし、変数のリストを見ることが出来ます

en: on conflict
ja: ファイル名重複の場合

en: create unique filename
ja: 固有のファイル名を作成

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
ja: 上書き

en: overwrite if changed
ja: 変更された場合上書き

en: skip
ja: スキップ

en: could not create directory `%s'!
ja: ディレクトリ`%s'を作成することが出来ませんでした！

en: could not write to directory `%s'!
ja: ディレクトリ`%s'に書き込むことが出来ませんでした！

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
ja[0]: %d／%d枚  `%s'をスキップ
ja[1]: %d／%d枚  `%s'をスキップ

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
ja[0]: %d/%d スキップ（エクスポートから更新無し） `%s'
ja[1]: %d/%d スキップ（エクスポートから更新無し） `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
ja[0]: %d／%d枚を`%s'にエクスポートしました
ja[1]: %d／%d枚を`%s'にエクスポートしました

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
ja: 上書きモードでエクスポートすると、既存の画像が上書きされます
    
    本当に続行しますか？

en: send as email
ja: Eメールで送信

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
ja: mapi32.dllを開くことが出来ませんでした

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
ja: SendMail関数を取得することが出来ませんでした

en: images exported from darktable
ja: darktableからエクスポートされた画像

en: could not launch email client!
ja: Eメールクライアントを起動することが出来ませんでした！

en: website gallery
ja: ウェブサイトギャラリー

en: enter the title of the website
ja: ウェブサイトのタイトルを入力する

en: LaTeX book template
ja: LaTeXブックテンプレート

en: enter the title of the book
ja: 本のタイトルを入力

en: authenticated
ja: 認証されました

en: not authenticated
ja: 認証されていません

en: not authenticated, cannot reach server
ja: 認証されていません。サーバーにアクセスすることが出来ません

en: create new album
ja: 新しいアルバムを作成する

en: cannot refresh albums
ja: アルバムを更新することが出来ません

en: accounts
ja: アカウント

en: server
ja: サーバー

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
ja: サーバー名
    デフォルトのプロトコルはhttps
    必要な場合安全でないプロトコルhttp：//を明示的に指定します

en: user
ja: ユーザー

en: password
ja: パスワード

note: login button
en: login
ja: ログイン

en: Piwigo login
ja: Piwigoログイン

note: permissions list
en: visible to
ja: 公開範囲

en: everyone
ja: 全員

en: contacts
ja: コンタクト

en: friends
ja: 友人

en: family
ja: 家族

en: you
ja: 自分

note: Available albums
en: album
ja: アルバム

en: refresh album list
ja: アルバムリストを更新する

note: Album title
en: new album
ja: 新しいアルバム

note: Available albums
en: parent album
ja: 親アルバム

en: click login button to start
ja: ログインボタンをクリックして開始する

en: don't check
ja: チェックしない

en: update metadata
ja: メタデータを更新

en: cannot create a new Piwigo album!
ja: 新しいPiwigoアルバムを作成することが出来ません！

en: could not update to Piwigo!
ja: Piwigo に更新することが出来ませんでした！

en: could not upload to Piwigo!
ja: Piwigo にアップロードすることが出来ませんでした！

en: %d/%d skipped (already exists)
ja: %d/%d枚スキップしました（既に存在します）

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
ja[0]: %d／%d枚をPiwigoウェブ アルバムにエクスポートしました
ja[1]: %d／%d枚をPiwigoウェブ アルバムにエクスポートしました

en: rotate and perspective
ja: 回転とパースペクティブ

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
ja: 回転|キーストーン|歪曲|トリミング|リフレーム

en: rotate or distort perspective
ja: 回転またはペースペクティブ歪曲

en: corrective or creative
ja: 補正またはクリエイティブ

en: linear, RGB, scene-referred
ja: リニア、RGB、シーン参照

en: geometric, RGB
ja: 幾何学的、RGB

en: automatic cropping failed
ja: 自動トリミングに失敗しました

en: data pending - please repeat
ja: データ保留中 - 繰り返してください

en: could not detect structural data in image
ja: 画像内に構造データを検出することが出来ませんでした

en: could not run outlier removal
ja: 外れ値除去を実行することが出来ませんでした

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
ja: 自動補正に必要な構造が描かれていません
    水平方向の線と垂直方向の線がそれぞれ最低%d本必要です

en: automatic correction failed, please correct manually
ja: 自動補正に失敗しました。手動で補正してください

en: only %d lines can be saved in parameters
ja: パラメータに保存することが出来る線は%d本のみです

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
ja: %3.1fから%3.1f°へ調整して回転

en: lens shift (%s)
ja: レンズシフト（%s）

en: manual perspective
ja: 手動パースペクティブ

[ctx: section]
en: perspective
ja: パースペクティブ

en: structure
ja: 構造

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
ja: 画像を回転します
    右クリックとドラッグで、画像に線を引き水平線と垂直線を定義します

en: apply lens shift correction in one direction
ja: 一方向にレンズシフト補正を適用します

en: shear the image along one diagonal
ja: 対角線に沿って画像をせん断変形します

en: automatically crop to avoid black edges
ja: 自動的にトリミングして、周辺に黒い縁が出来ないようにします

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
ja: パースペクティブ補正をするレンズのモデル：汎用または焦点距離別

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
ja: レンズの焦点距離
    exifデータに記録されている値をデフォルトで設定します

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
ja: カメラセンサーのクロップファクター
    exifデータに記録されている値をデフォルトで設定します
    多くの場合、手動で設定する必要があります

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
ja: レンズ依存補正のレベル
    最大値に設定すると完全にレンズに依存します
    汎用的なケースでは0に設定します

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
ja: 画像を水平／垂直方向に拡大縮小してアスペクト比を調整します

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
ja: 垂直方向のパースペクティブの歪みの自動補正
    Ctrl+クリックすると、回転のみ補正します
    Shift+クリックすると、レンズシフトのみ補正します

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
ja: 水平方向のパースペクティブの歪みの自動補正
    Ctrl+クリックすると、回転のみ補正します
    Shift+クリックすると、レンズシフトのみ補正します

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
ja: 垂直方向と水平方向のパースペクティブの歪み、
    回転、両方向のレンズシフト、せん断変形を自動補正します
    Ctrl+クリックすると、回転のみ補正します
    Shift+クリックすると、レンズシフトのみ補正します
    Ctrl+Shift +クリックすると、回転とレンズシフトのみ補正します

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
ja: 画像の線の構成を自動で分析
    Ctrl+クリックすると、エッジ強化をさらに強めます
    Shift+クリックすると、ディテール強化をさらに強めます
    Ctrl+Shift +クリックすると、両方の方法を組み合わせて用います

en: manually define perspective rectangle
ja: パースペクティブの矩形を手動で定義

en: manually draw structure lines
ja: 構造線を手描き

en: rectangle
ja: 矩形

en: lines
ja: 線

en: [%s] define/rotate horizon
ja: 【%s】水平線を定義する／回転する

en: [%s on segment] select segment
ja: 【線分の上で%s】線分を選択する

en: [%s on segment] unselect segment
ja: 【線分の上で%s】線分の選択を解除する

en: [%s] select all segments from zone
ja: 【%s】ゾーンの全ての線分を選択します

en: [%s] unselect all segments from zone
ja: 【%s】ゾーンの全ての線分の選択を解除します

en: contrast equalizer
ja: コントラストイコライザー

en: sharpness|acutance|local contrast
ja: シャープネス|アキュータンス|ローカルコントラスト

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
ja: 局所的なコントラスト、シャープネス、アキュータンスを追加または削除します

en: corrective and creative
ja: 補正およびクリエイティブ

en: linear, Lab, scene-referred
ja: リニア、Lab、シーン参照

en: frequential, RGB
ja: 周波数的、RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
ja: 粗い

en: denoise & sharpen
ja: ノイズ除去＆シャープ化

[ctx: atrous]
en: sharpen
ja: シャープ化

en: denoise chroma
ja: クロマノイズ除去

en: denoise
ja: ノイズ除去

en: bloom
ja: ブルーム

en: clarity
ja: 明瞭化

en: deblur: large blur, strength 3
ja: ぼけ除去：大きなぼけ、強さ 3

en: deblur: medium blur, strength 3
ja: ぼけ除去：中程度のぼけ、強さ 3

en: deblur: fine blur, strength 3
ja: ぼけ除去：微細なぼけ、強さ 3

en: deblur: large blur, strength 2
ja: ぼけ除去：大きなぼけ、強さ 2

en: deblur: medium blur, strength 2
ja: ぼけ除去：中程度のぼけ、強さ 2

en: deblur: fine blur, strength 2
ja: ぼけ除去：微細なぼけ、強さ 2

en: deblur: large blur, strength 1
ja: ぼけ除去：大きなぼけ、強さ 1

en: deblur: medium blur, strength 1
ja: ぼけ除去：中程度のぼけ、強さ 1

en: deblur: fine blur, strength 1
ja: ぼけ除去：微細なぼけ、強さ 1

en: coarse
ja: 粗い

en: fine
ja: 細かい

en: contrasty
ja: コントラスト強い

en: noisy
ja: ノイズ多い

note: case atrous_s:
en: bold
ja: 太い

en: dull
ja: ぼんやり

en: boost
ja: ブースト

en: reduce
ja: 減少

en: raise
ja: 上げる

en: lower
ja: 下げる

en: coarsest
ja: 最も粗い

en: coarser
ja: より粗い

en: finer
ja: より細かい

en: finest
ja: 最も細かい

en: luma
ja: 輝度（ルーマ）

en: change lightness at each feature size
ja: それぞれのフィーチャーサイズで明度を変更します

en: change color saturation at each feature size
ja: それぞれのフィーチャーサイズで色の彩度（サチュレーション）を変更します

en: edges
ja: エッジ

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
ja: それぞれのフィーチャーサイズでエッジ周辺のハロを変更します
    輝度（ルーマ）タブと彩度（クロマ）タブの結果だけ変更します

en: graph
ja: グラフ

en: make effect stronger or weaker
ja: 効果を強く、または弱くします

en: neutral
ja: ニュートラル

en: canon eos like
ja: キヤノンEOS 1

en: canon eos like alternate
ja: キヤノンEOS 2

en: nikon like
ja: ニコン 1

en: nikon like alternate
ja: ニコン 2

en: sony alpha like
ja: ソニーα

en: pentax like
ja: ペンタックス

en: ricoh like
ja: リコー

en: olympus like
ja: オリンパス 1

en: olympus like alternate
ja: オリンパス 2

en: panasonic like
ja: パナソニック

en: leica like
ja: ライカ

en: kodak easyshare like
ja: コダックEasyShare

en: konica minolta like
ja: コニカミノルタ

en: samsung like
ja: サムスン

en: fujifilm like
ja: 富士フイルム

en: nokia like
ja: ノキア

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
ja: 3次スプライン

en: base curve
ja: ベースカーブ

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
ja: 個人の、あるいはカメラメーカーのルックにもとづいてビュー変換を適用します
    補正を目的として、ディスプレイでの表示に合わせて画像を準備します

en: corrective
ja: 補正

en: linear, RGB, display-referred
ja: リニア、RGB、ディスプレイ参照

en: non-linear, RGB
ja: ノンリニア、RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
ja: ノンリニア、 RGB、ディスプレイ参照

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
ja: 横軸：入力　縦軸：出力
    RGBチャンネル上で動作

en: method to preserve colors when applying contrast
ja: コントラストを適用する際に色を保持する方法

en: two exposures
ja: 二重露出

en: three exposures
ja: 三重露出

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
ja: 元画像と異なる露出補正値と合成し、ハイダイナミックレンジを圧縮します
    使用前のハイライトにもとづいて露出を決定します

en: how many stops to shift the individual exposures apart
ja: 合成する画像の露出を何段刻みにするか

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
ja: 露出を明暗どちらにずらすか
    （-1： ハイライト低減、+1：シャドウ低減）

en: scale for graph
ja: グラフの尺度

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにクイックアクセスパネルを使用してください

en: basic adjustments
ja: 基本調整

en: apply usual image adjustments
ja: 通常の画像調整を適用する

en: creative
ja: クリエイティブ

en: non-linear, RGB, scene-referred
ja: ノンリニア、RGB、シーン参照

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
ja: 黒レベルを調整して、負のRGB値をクリップしないようにします
    黒の濃度を上げるために使用しないでください！
    設定が間違っている場合、RGB値が負の値になり、色域から黒に近い色がクリップされます

en: adjust the exposure correction
ja: 露出補正を調整します

en: highlight compression adjustment
ja: ハイライトの圧縮を調整します

en: contrast adjustment
ja: コントラストを調整します

en: middle gray adjustment
ja: ミドルグレー調整

en: brightness adjustment
ja: 明るさ（ブライトネス）を調整します

en: saturation adjustment
ja: 彩度調整

en: vibrance adjustment
ja: 自然な彩度調整

en: apply auto exposure based on the entire image
ja: 画像全体にもとづいて自動露出を適用します

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
ja: ユーザーが定めた領域にもとづいて自動露出を適用します
    クリックとドラッグで領域を描きます
    右クリックすると、キャンセルします

en: clip
ja: クリップ

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
ja: 自動露出の計算のクリップ値を調整します

note: local contrast
en: local contrast
ja: ローカルコントラスト

en: manipulate local and global contrast separately
ja: 局所的なコントラストと全体のコントラストを分けて操作します

en: non-linear, Lab, display-referred
ja: ノンリニア、Lab、ディスプレイ参照

en: non-linear, Lab
ja: ノンリニア、Lab

en: HDR local tone-mapping
ja: HDRローカルトーンマッピング

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
ja: 局所的なコントラスの強調に使用されるフィルタ
    バイラテラルは高速ですが、極端な設定ではエッジの周りにアーティファクトが発生する可能性があります

en: detail
ja: ディテール

en: changes the local contrast
ja: 局所的なコントラストを変更します

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
ja: 局所的なディテールのフィーチャーサイズ（バイラテラルフィルタの空間標準偏差）

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
ja: エッジ検出のL差（バイラテラルフィルタのレンジ標準偏差）

en: changes the local contrast of highlights
ja: ハイライトの局所的なコントラストを変更します

en: changes the local contrast of shadows
ja: シャドウの局所的なコントラストを変更します

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
ja: 中間トーンを定めます
    値を下げると、より良好なダイナミックレンジ圧縮（シャドウとハイライトのコントラスト低減）が行われます
    値を上げると、局所的なコントラストがより強くなります

en: surface blur
ja: 表面ぼかし

en: denoise (bilateral filter)
ja: ノイズ除去（バイラテラルフィルタ）

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
ja: エッジを保存する表面ぼかしを適用して、
    テクスチャのノイズを除去するか、テクスチャを滑らかにします

en: linear, RGB
ja: リニア、RGB

en: image too large
ja: 画像が大きすぎます

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
ja: このモジュールは2ギガピクセル以上の画像を処理することが出来ません
    処理がスキップされました

en: spatial extent of the gaussian
ja: ガウスフィルタの空間的広がり

en: how much to blur red
ja: 赤のぼかし量

en: how much to blur green
ja: 緑のぼかし量

en: how much to blur blue
ja: 青のぼかし量

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
ja: オートン効果を適用して、夢のような雰囲気のあるルックにします

en: size
ja: サイズ

en: the size of bloom
ja: ブルームの大きさ

en: the threshold of light
ja: ライトのしきい値

en: the strength of bloom
ja: ブルームの強さ

en: blurs
ja: ぼかし

en: blur|lens|motion
ja: ぼかし|レンズ|被写体ぶれ

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
ja: 物理的に正確なレンズと被写体ぶれをシミュレートします

en: framing
ja: 縁取り

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
ja: 余白|キャンバスサイズ拡大|キャンバス拡張

en: add solid borders or margins around the picture
ja: 写真の周りに無地の縁または余白を追加します

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
ja: リニアあるいはノンリニア、RGB、ディスプレイ参照

en: 15:10 postcard white
ja: 15:10 ポストカード 白

en: 15:10 postcard black
ja: 15:10 ポストカード 黒

en: which dimension to use for the size calculation
ja: サイズの計算に用いる寸法

en: size of the border in percent of the chosen basis
ja: 縁のサイズ（選択した基準に対する割合）

en: aspect
ja: アスペクト比

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
ja: アスペクト比を選択します
    （下のスライダー上で右クリックすると、カスタム設定（幅：高さ）を入力することが出来ます）

en: CinemaScope 2.39:1
ja: シネマスコープ 2.39:1

en: US Legal 8.5x14
ja: USリーガルサイズ 8.5x14

en: golden cut
ja: 黄金比

en: US Letter 8.5x11
ja: USレターサイズ 8.5x11

en: square
ja: 正方形

en: constant border
ja: 同じ幅の縁

en: custom...
ja: カスタム...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
ja: アスペクト比をカスタム設定します
    （下のスライダー上で右クリックすると、数字または幅：高さを入力することが出来ます）

en: aspect ratio orientation of the image with border
ja: 縁を加えた画像のアスペクト比の方向

en: horizontal position
ja: 水平位置

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
ja: 上辺に対する水平位置の比を選択します
    （下のスライダー上で右クリックすると、カスタム設定x:wを入力することが出来ます）

en: center
ja: 中央

en: custom horizontal position
ja: 水平位置のカスタム設定

en: vertical position
ja: 垂直位置

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right click on slider below to type your own y:h)
ja: 左辺に対する垂直位置の比を選択します
    （下のスライダー上で右クリックすると、カスタム設定y:hを入力することが出来ます）

en: custom vertical position
ja: 垂直位置のカスタム設定

en: size of the frame line in percent of min border width
ja: フレームラインのサイズ（最小の縁の幅に対する割合）

en: offset of the frame line beginning on picture side
ja: 写真の側面を基準としたフレームラインの位置

en: border color
ja: 縁の色

en: select border color
ja: 縁の色を選択してください

en: pick border color from image
ja: 画像から縁の色を抽出

en: pickers
ja: ピッカー

en: frame line color
ja: フレームラインの色

en: select frame line color
ja: フレームラインの色を選択してください

en: pick frame line color from image
ja: 画像からフレームラインの色を抽出

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
ja: RAW色収差

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
ja: 色収差を補正します（ベイヤーセンサー専用）

en: linear, raw, scene-referred
ja: リニア、 RAW、 シーン参照

en: linear, raw
ja: リニア、 RAW

en: iteration runs, default is twice
ja: 反復を実行します
    デフォルト設定は2回です

en: activate colorshift correction for blue & red channels
ja: 青および赤チャンネルの色ずれ補正を有効にします

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
ja: 色収差の自動補正
    3つの色チャンネルがあるベイヤーセンサーのRAWファイルでのみ動作します

en: chromatic aberrations
ja: 色収差

en: correct chromatic aberrations
ja: 色収差を補正します

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
ja: 他のチャネルを補正するための基準として使用されるチャンネル
    ぼやけているチャンネルがある場合、最もシャープなチャンネルを使用してください
    アーティファクトがある場合、ガイドチャネルを変更してみてください

en: increase for stronger correction
ja: 値を上げるとより強い補正を行います

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
ja: 色の平滑化と保持のバランス
    高い値にすると過補正やエッジのにじみが生じる可能性があります

[ctx: section]
en: advanced parameters
ja: 拡張パラメータ

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
ja: 使用する補正モード
    複数のインスタンスを用いて、状態の非常に悪い画像を修復することが出来ます
    '暗くする'は特に青の色収差を補正するのに有効です

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
ja: 複数の半径設定で段階的なアプローチを実行します
    これは非常に大きな色収差のある画像で良い結果をもたらしますが、
    そうでない画像においては色を平滑化しすぎる可能性があります

en: censorize
ja: 検閲

en: censorize license plates and body parts for privacy
ja: プライバシーのため、自動車のナンバープレートや体の一部を隠します

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
ja: リニアあるいはノンリニア、RGB、シーン参照

en: special, RGB, scene-referred
ja: 特殊、 RGB、シーン参照

en: radius_1
ja: 半径_1

en: pixelate
ja: ピクセル化

en: radius_2
ja: 半径_2

en: noise
ja: ノイズ

en: radius of gaussian blur before pixellation
ja: ビクセル化前のガウスぼかしの半径

en: radius of gaussian blur after pixellation
ja: ビクセル化後のガウスぼかしの半径

en: radius of the intermediate pixellation
ja: 中間段階で行うビクセル化の半径

en: amount of noise to add at the end
ja: 最終段階で追加するノイズの量

en: channel mixer
ja: チャンネルミキサー

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにカラーカリブレーションモジュールを使用してください

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
ja: 色空間の補正を行います
    ホワイトバランスと同様に、チャンネルミックスや
    フィルムを模倣したモノクロームへの変換を行います

en: destination
ja: 宛て先

[ctx: channelmixer]
en: gray
ja: グレー

en: amount of red channel in the output channel
ja: 出力チャンネルにおける赤チャンネルの量

en: amount of green channel in the output channel
ja: 出力チャンネルにおける緑チャンネルの量

en: amount of blue channel in the output channel
ja: 出力チャンネルにおける青チャンネルの量

en: swap R and B
ja: 赤／青チャンネル入れ替え

en: swap G and B
ja: 緑／青チャンネル入れ替え

en: color contrast boost
ja: 色のコントラストをブースト

en: color details boost
ja: 色のディテールをブースト

en: color artifacts boost
ja: 色のアーティファクトをブースト

en: B/W luminance-based
ja: 白黒：輝度にもとづく

en: B/W artifacts boost
ja: 白黒：アーティファクトブースト

en: B/W smooth skin
ja: 白黒：スキン平滑化

en: B/W blue artifacts reduce
ja: 白黒：青アーティファクト低減

en: B/W Ilford Delta 100-400
ja: 白黒：Ilford Delta 100-400

en: B/W Ilford Delta 3200
ja: 白黒：Ilford Delta 3200

en: B/W Ilford FP4
ja: 白黒：Ilford FP4

en: B/W Ilford HP5
ja: 白黒：Ilford HP5

en: B/W Ilford SFX
ja: 白黒：Ilford SFX

en: B/W Kodak T-Max 100
ja: 白黒：Kodak T-Max 100

en: B/W Kodak T-max 400
ja: 白黒：Kodak T-max 400

en: B/W Kodak Tri-X 400
ja: 白黒：Kodak Tri-X 400

en: color calibration
ja: カラーキャリブレーション

en: channel mixer|white balance|monochrome
ja: チャンネルミキサー|ホワイトバランス|モノクローム

en: linear, RGB or XYZ
ja: リニア、RGBあるいはXYZ

en: B&W: luminance-based
ja: 白黒：輝度にもとづく

en: B&W: ILFORD HP5+
ja: 白黒：ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
ja: 白黒：ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
ja: 白黒：ILFORD DELTA 400 - 3200

en: B&W: ILFORD FP4+
ja: 白黒：ILFORD FP4+

en: B&W: Fuji Acros 100
ja: 白黒：Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
ja: チャンネルミキサー ベーシック

en: swap G and R
ja: 緑／赤チャンネル入れ替え

en: (daylight)
ja: （太陽光）

en: (black body)
ja: （黒体）

en: (invalid)
ja: （無効）

en: very good
ja: 非常に良い

en: good
ja: 良い

en: passable
ja: 悪くない

en: bad
ja: 悪い

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
ja: 
    <b>プロファイルクオリティレポート：%s</b>
    入力 ΔE：	平均 %.2f；	最大 %.2f
    ホワイトバランス ΔE：	平均 %.2f；	最大 %.2f
    出力 ΔE：	平均 %.2f；	最大 %.2f
    
    <b>プロファイルデータ</b>
    イルミナント：	%.0f K 	%s
    順応空間でのマトリクス：
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>正規化値</b>
    露出補正：	%+.2f EV
    黒オフセット：	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
ja: 
    <b>プロファイルクオリティレポート：%s</b>
    出力 ΔE：	平均 %.2f；	最大 %.2f
    
    <b>正規化値</b>
    露出補正：	%+.2f EV
    黒オフセット：	%+.4f

en: double CAT applied
ja: 色順応変換が二重に適用されています

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
ja: カラーキャリブレーションのインスタンスが2つ以上あり、全て色順応を提示しています
    マスクを使用していない、あるいは理解して行っていない場合、一貫性が損なわれる可能性があります

en: white balance applied twice
ja: ホワイトバランスが2度適用されています

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
ja: カラーキャリブレーションモジュールが有効になっていて、色順応を提示しています
    ここでホワイトバランスをカメラのリファレンス値（D65）に設定するか、
    カラーキャリブレーションの色順応を無効にしてください

en: white balance module error
ja: ホワイトバランスモジュールエラー

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
ja: ホワイトバランスモジュールがカメラ参照のイルミナント設定を使用していないため、このモジュールの色順応で問題が起こります
    ホワイトバランスモジュールの設定を変えるか、カラーカリブレーションモジュールの色順応を無効にしてください

en: white balance missing
ja: ホワイトバランスが見つかりません

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
ja: このモジュールは有効な参照イルミナントを提示していません
    そのため、カラーキャリブレーションモジュールの色順応で問題が生じています
    このモジュールを有効にして参照イルミナントに設定するか、
    カラーキャリブレーションの色順応を無効にしてください

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
ja: ホワイトバランスモジュールは有効な参照イルミナントを提示していません
    そのため、このモジュールの色順応で問題が生じています
    ホワイトモジュールを有効にして参照イルミナントに設定するか、
    このモジュールの色順応を無効にしてください

en: auto-detection of white balance completed
ja: ホワイトバランスの自動検出が完了しました

en: channelmixerrgb works only on RGB input
ja: チャンネルミキサーRGBはRGB入力でのみ機能します

en: CCT: %.0f K (daylight)
ja: CCT：%.0f K （太陽光）

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
ja: 相関色感度の概算値
    このイルミナントは太陽光スペクトルをモデルとして用いることで正確に計算されます
    それゆえこの温度はイルミナントDと関連し意味があるものです

en: CCT: %.0f K (black body)
ja: CCT：%.0f K（黒体）

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
ja: 相関色感度の概算値
    このイルミナントは黒体スペクトルをモデルとして用いることで正確に計算されます
    それゆえこの温度はプランキアンイルミナントと関連し意味があるものです

en: CCT: %.0f K (invalid)
ja: CCT：%.0f K （無効）

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
ja: 相関色感度の概算値
    このイルミナントは太陽光スペクトルをモデルとしても黒体スペクトルをモデルとしても正確に計算されません
    それゆえこの温度は関連するものがなく意味がありません。カスタム設定のイルミナントを使用する必要があります

en: CCT: undefined
ja: CCT：未定義

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
ja: 相関色感度の概算値
    算出することが出来ないためカスタム設定のイルミナントを使用する必要があります

en: white balance successfully extracted from raw image
ja: ホワイトバランスをRAW画像から抽出することに成功しました

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
ja: ホワイトバランスの自動検出が開始されました

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
ja: カラーキャリブレーション：グレーチャンネルのパラメータの和が0です。正規化が無効化されます

en: page
ja: ページ

en: chromatic adaptation transform
ja: 色順応変換

en: adaptation
ja: 順応

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
ja: イルミナントを順応する方式とモジュールが機能する色空間を選んでください
    ・リニアブラッドフォード（1985年）はICCバージョン4のツールチェーンに対応しています
    ・CAT16（2016年）はより問題が起きにくく正確です
    ・ノンリニアブラッドフォード（1985年）はブラッドフォード方式の原型であり、リニア方式より良い結果を生み出すことがありますが、信頼性に欠けます
    ・XYZはXYZ空間の単純なスケーリングです。概して推奨されません
    ・無効を選ぶと順応を無効にし、パイプラインの作業するRGB空間を使用します

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
ja: これは色順応前のシーンのイルミナントの色です
    この色は順応によって純粋な白になります

en: picker
ja: ピッカー

en: set white balance to detected from area
ja: 画像内の領域からホワイトバランスを検出

en: illuminant
ja: イルミナント

en: temperature
ja: 色温度

en: area color mapping
ja: 領域カラーマッピング

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
ja: この画像内の特定の領域を選択してターゲットにする色度（色相と彩度）を定義し、その後、他の画像内にある同じターゲットの色度と一致させてください
    コントロールサンプルは、一連の画像に共通する、被写体の重要な部分でも、同じ光に照らされた動いていない面でも可能です

en: mapping
ja: マッピング

en: area mode
ja: 領域モード

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
ja: 補正：入力の色がターゲットへとマッピングされるように
    　　　自動的にイルミナントを調整します
    計測：入力の色がCATによってどのようにマッピングされるかを表示します
    　　　ターゲットをサンプルを抽出するために使用することが出来ます

en: correction
ja: 補正

en: measure
ja: 計測

en: take channel mixing into account
ja: チャンネルミックスの効果を計算に含める

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
ja: チャンネルミックスの効果を考慮してターゲットを算出します
    無効にすると、CATの効果のみを考慮して算出します

[ctx: section]
en: input
ja: 入力

en: the input color that should be mapped to the target
ja: 入力の色
    この色をターゲットへとマッピングします

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
ja: このLCh座標はCIE Lab 1976座標をもとに算出されたものです

[ctx: section]
en: target
ja: ターゲット

en: the desired target color after mapping
ja: マッピング後のターゲットの色

en: input R
ja: 入力　赤チャンネル

en: input G
ja: 入力　緑チャンネル

en: input B
ja: 入力　青チャンネル

en: output R
ja: 出力　赤チャンネル

en: output G
ja: 出力　緑チャンネル

en: output B
ja: 出力　青チャンネル

en: colorfulness
ja: 色鮮やかさ（カラフルネス）

en: output colorfulness
ja: 出力　色鮮やかさ（カラフルネス）

en: output brightness
ja: 出力　明るさ（ブライトネス）

en: output gray
ja: 出力　グレー

en: calibrate with a color checker
ja: カラーチェッカーを使ってキャリブレート

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
ja: カラーチェッカーターゲットを使って色順応変換と各チャンネルを自動設定します

en: calibrate
ja: キャリブレート

en: chart
ja: チャート

en: choose the vendor and the type of your chart
ja: チャートのメーカーと種類を選んでください

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
ja: Xrite ColorChecker 24（2014年以前）

en: Xrite ColorChecker 24 post-2014
ja: Xrite ColorChecker 24（2014年以後）

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
ja: Datacolor SpyderCheckr 24（2018年以前）

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
ja: Datacolor SpyderCheckr 24（2018年以後）

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
ja: Datacolor SpyderCheckr 48（2018年以前）

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
ja: Datacolor SpyderCheckr 48（2018年以後）

en: optimize for
ja: 最適化のターゲット

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
ja: 最適化において優先される色を選択してください
    ニュートラルな色を選ぶと、平均デルタE値が最も低くなりますが、最大デルタE値が高くなります
    高彩度の色を選ぶと、最大デルタE値が最も低くなりますが、平均デルタE値が高くなります
    'なし'は両者のトレードオフです
    その他の選択肢は特定の色相を保護するために特殊な振る舞いをします

en: neutral colors
ja: ニュートラルな色

en: skin and soil colors
ja: 肌と土の色

en: foliage colors
ja: 葉の色

en: sky and water colors
ja: 空と水の色

en: average delta E
ja: 平均デルタE

en: maximum delta E
ja: 最大デルタE

en: patch scale
ja: パッチの大きさ

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
ja: パッチを小さくして、選択する中心部を大きく、または小さくします
    パースペクティブ補正がうまく機能していない時に有用です
    パッチの枠の影がパッチの縁にあります

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
ja: デルタEはCIE2000の方式を用いています

en: accept
ja: 受け入れる

en: accept the computed profile and set it in the module
ja: 算出されたプロファイルを受け入れて、モジュールの設定として使用

en: recompute
ja: 再計算

en: recompute the profile
ja: プロファイルの再計算

en: validate
ja: 有効化

en: check the output delta E
ja: 出力デルタEのチェック

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: コレスキー分解がメモリの割り当てに失敗しました。RAM設定を確認してください

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりに新しいローカルコントラストモジュールを使用することをおすすめします

en: amount
ja: 適用量

en: size of features to preserve
ja: 保持する形体のサイズ

en: strength of the effect
ja: 効果の強さ

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにトリミング、回転、および／または回転とパースペクティブモジュールを使用してください

en: crop and rotate
ja: トリミングと回転

en: reframe|perspective|keystone|distortion
ja: リフレーム|パースペクティブ|キーストーン|歪曲

en: change the framing and correct the perspective
ja: フレーミングを変更し、パースペクティブを補正します

en: original image
ja: 元の画像

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
ja: 比の形式が無効です。"数字:数字" でなければなりません

en: invalid ratio format. it should be a positive number
ja: 比の形式が無効です。正数でなければなりません

en: full
ja: フル

en: old system
ja: 古いシステム

en: correction applied
ja: 補正が適用されました

en: main
ja: メイン

en: mirror image horizontally and/or vertically
ja: 水平方向および／または垂直方向に画像を反転させます

en: angle
ja: 角度

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
ja: 右クリックしながら画像上に線を引いて、直線を引きます

en: keystone
ja: キーストーン

en: set perspective correction for your image
ja: 画像にパースペクティブ補正を設定します

en: freehand
ja: フリーハンド

en: 10:8 in print
ja: 10:8 印刷

en: 8.5x11, letter
ja: 8.5x11, レターサイズ

en: widescreen
ja: ワイドスクリーン

en: 2:1, univisium
ja: 2:1, ユニビシウム

en: cinemascope
ja: シネマスコープ

en: anamorphic
ja: アナモルフィック

en: 3:1, panorama
ja: 3:1, パノラマ

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
ja: `%s'のアスペクト比の形式が無効です。"数字:数字" でなければなりません

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
ja: アスペクト比を設定してください
    正方形から離れていくようにリストに並べられています
    カスタム設定のアスペクト比を入力するには、コンボボックスを開いて比をx:yまたは少数でタイプしてください

en: margins
ja: 余白

en: the left margin cannot overlap with the right margin
ja: 左の余白を右の余白に重ねることは出来ません

en: the right margin cannot overlap with the left margin
ja: 右の余白を左の余白に重ねることは出来ません

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
ja: 上の余白を下の余白に重ねることは出来ません

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
ja: 下の余白を上の余白に重ねることは出来ません

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
ja: <b>コミットする</b>：ダブルクリック　　<b>真っ直ぐにする</b>：右ドラッグ

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
ja: <b>サイズを変更する</b>：ドラッグ　　 <b>アスペクト比を維持する</b>：Shift+ドラッグ
    <b>真っ直ぐにする</b>：右ドラッグ

en: <b>move control point</b>: drag
ja: <b>コントロール点を移動する</b>：ドラッグ

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
ja: <b>線を移動する</b>：ドラッグ　　<b>シンメトリーを切り替える</b>：クリック ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
ja: <b>適用する</b>：クリック <tt>ok</tt>　 <b>シンメトリーを切り替える</b>：クリック ꝏ
    <b>線／コントロールポイントを移動する</b>：ドラッグ

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
ja: <b>移動する</b>：ドラッグ　　<b>垂直に移動する</b>：Shift+ドラッグ　　<b>水平に移動する</b>：Ctrl+ドラッグ
    <b>真っ直ぐにする</b>：右ドラッグ　<b>コミット</b>：ダブルクリック

en: [%s on borders] crop
ja: 【縁の上で%s】トリミングする

en: [%s on borders] crop keeping ratio
ja: 【縁の上で%s】アスペクト比を維持してトリミングする

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにカラーバランスRGBモジュールを使用してください

en: contrast brightness saturation
ja: コントラスト・明るさ・彩度

en: adjust the look of the image
ja: 画像のルックを調整する

en: color saturation adjustment
ja: 色の彩度を調整します

en: color balance
ja: カラーバランス

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
ja: リフト、ガンマ、ゲイン|CDL|カラーグレーディング|コントラスト|彩度|色相

en: shift colors selectively by luminance range
ja: 輝度の範囲にしたがって選択的に色をずらします

en: non-linear, Lab, scene-referred
ja: ノンリニア、Lab、シーン参照

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
ja: スプリットトーン ティールオレンジ（第2インスタンス）

en: split-toning teal-orange (1st instance)
ja: スプリットトーン ティールオレンジ（第1インスタンス）

en: generic film
ja: フィルム汎用

en: similar to Kodak Portra
ja: Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
ja: Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
ja: Kodachrome

en: optimize luma from patches
ja: パッチの輝度（ルーマ）を最適化します

en: optimize luma
ja: 輝度（ルーマ）を最適化

en: neutralize colors from patches
ja: パッチの色をニュートラルにします

en: neutralize colors
ja: 色を中和

[ctx: color]
en: offset
ja: オフセット

[ctx: color]
en: power
ja: パワー

[ctx: color]
en: slope
ja: スロープ

[ctx: color]
en: lift
ja: リフト

[ctx: color]
en: gamma
ja: ガンマ

[ctx: color]
en: gain
ja: ゲイン

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
ja: シャドウ：リフト／オフセット

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
ja: 中間トーン：ガンマ／パワー

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
ja: ハイライト：ゲイン／スロープ

en: shadows / mid-tones / highlights
ja: シャドウ／中間トーン／ハイライト

en: color-grading mapping method
ja: カラーグレーディングのマッピング方法

en: color control sliders
ja: カラーコントロールスライダー

[ctx: section]
en: master
ja: マスター

en: saturation correction before the color balance
ja: カラーバランスの前の彩度の補正

en: saturation correction after the color balance
ja: カラーバランスの後の彩度の補正

en: adjust to match a neutral tone
ja: ニュートラルトーンに合わせて調整する

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
ja: クリックしてレイアウトを変更する

en: factor
ja: ファクター

en: select the hue
ja: 色相を選択してください

en: select the saturation
ja: 彩度を選択してください

en: factor of lift/offset
ja: リフト／オフセットのファクター

en: factor of red for lift/offset
ja: リフト／オフセットの赤のファクター

en: factor of green for lift/offset
ja: リフト／オフセットの緑のファクター

en: factor of blue for lift/offset
ja: リフト／オフセットの青のファクター

en: factor of gamma/power
ja: ガンマ／パワーのファクター

en: factor of red for gamma/power
ja: ガンマ／パワーの赤のファクター

en: factor of green for gamma/power
ja: ガンマ／パワーの緑のファクター

en: factor of blue for gamma/power
ja: ガンマ／パワーの青のファクター

en: factor of gain/slope
ja: ゲイン／スロープのファクター

en: factor of red for gain/slope
ja: ゲイン／スロープの赤のファクター

en: factor of green for gain/slope
ja: ゲイン／スロープの緑のファクター

en: factor of blue for gain/slope
ja: ゲイン／スロープの青のファクター

[ctx: section]
en: auto optimizers
ja: 自動最適化

en: fit the whole histogram and center the average luma
ja: ヒストグラム全体を最適化し、平均輝度（ルーマ）を中央に位置させます

en: optimize the RGB curves to remove color casts
ja: RGBカーブを最適化して色かぶりを除去します

en: color balance rgb
ja: カラーバランスRGB

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
ja: オフセット、パワー、スロープ|CDL|カラーグレーディング|コントラスト|彩度（クロマ）ハイライト|色相|自然な彩度（バイブランス）彩度（サチュレーション）

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
ja: カラーグレーディングツール
    アルファマスクを用いてシャドウ、中間トーン、ハイライトを分離します

en: add basic colorfulness (legacy)
ja: 基本的な色鮮やかさ（カラフルネス）（旧式）を追加

en: basic colorfulness: natural skin
ja: 基本的な色鮮やかさ（カラフルネス）：自然な肌

en: basic colorfulness: vibrant colors
ja: 基本的な色鮮やかさ（カラフルネス）：鮮やかな（バイブラント）色

en: basic colorfulness: standard
ja: 基本的な色鮮やかさ（カラフルネス）：通常

en: colorbalance works only on RGB input
ja: カラーバランスはRGB入力でのみ機能します

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
ja: ブレンドマスクが表示されている時にはマスクを表示することが出来ません

note: Page master
en: master
ja: マスター

en: global grading
ja: 画像全体のグレーディング

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
ja: 輝度を維持したまま、全ての色相を同じ角度回転させます

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
ja: 主に低彩度（クロマ）の色の色鮮やかさ（カラフルネス）を強めます

en: increase the contrast at constant chromaticity
ja: 色度（クロマティシティ）を維持したまま、コントラストを強めます

[ctx: section]
en: linear chroma grading
ja: リニアな彩度（クロマ）のグレーディング

en: increase colorfulness at same luminance globally
ja: 画像全体で、輝度を維持したまま、色鮮やかさ（カラフルネス）を強めます

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
ja: 主にシャドウで、輝度を維持したまま、色鮮やかさ（カラフルネス）を強めます

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
ja: 主に中間トーンで、輝度を維持したまま、色鮮やかさ（カラフルネス）を強めます

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
ja: 主にハイライトで、輝度を維持したまま、色鮮やかさ（カラフルネス）を強めます

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
ja: 知覚的な彩度（サチュレーション）のグレーディング

en: add or remove saturation by an absolute amount
ja: 絶対量で彩度（サチュレーション）を増減させます

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
ja: 元のピクセルの彩度（サチュレーション）に比例して、絶対量で彩度を増減させます

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
ja: 知覚的な明るさ（ブリリアンス）のグレーディング

en: brilliance
ja: 明るさ（ブリリアンス）

en: add or remove brilliance by an absolute amount
ja: 絶対量で明るさ（ブリリアンス）を増減させます

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
ja: 元のピクセルの明るさ（ブリリアンス）に比例して、絶対量で明るさを増減させます

note: Page 4-ways
en: 4 ways
ja: 4ウェイ

en: selective color grading
ja: 選択的カラーグレーディング

[ctx: section]
en: global offset
ja: 全体のオフセット

en: global luminance offset
ja: 画像全体の輝度のオフセット

en: hue of the global color offset
ja: 画像全体の色のオフセットの色相

en: chroma of the global color offset
ja: 画像全体の色のオフセットの彩度（クロマ）

[ctx: section]
en: shadows lift
ja: シャドウ　リフト

en: lift
ja: リフト

en: luminance gain in shadows
ja: シャドウの輝度の増幅

en: hue of the color gain in shadows
ja: シャドウの色の増幅の色相

en: chroma of the color gain in shadows
ja: シャドウの色の増幅の彩度（クロマ）

[ctx: section]
en: highlights gain
ja: ハイライト　ゲイン

en: gain
ja: ゲイン

en: luminance gain in highlights
ja: ハイライトの輝度の増幅

en: hue of the color gain in highlights
ja: ハイライトの色の増幅の色相

en: chroma of the color gain in highlights
ja: ハイライトの色の増幅の彩度（クロマ）

[ctx: section]
en: power
ja: パワー

en: power
ja: パワー

en: luminance exponent in mid-tones
ja: 中間トーンにの輝度の冪指数

en: hue of the color exponent in mid-tones
ja: 中間トーンの色の冪指数の色相

en: chroma of the color exponent in mid-tones
ja: 中間トーンの色の冪指数の彩度（クロマ）

note: Page masks
en: masks
ja: マスク

en: isolate luminances
ja: 輝度を区分けします

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
ja: どの均等色空間で彩度を計算するかを選択します

[ctx: section]
en: luminance ranges
ja: 輝度の範囲

en: weight of the shadows over the whole tonal range
ja: トーン全域におけるシャドウのウェイト

en: position of the middle-gray reference for masking
ja: マスキングに用いるミドルグレーの基準の位置

en: weights of highlights over the whole tonal range
ja: トーン全域におけるハイライトのウェイト

[ctx: section]
en: threshold
ja: しきい値

en: peak white luminance value used to normalize the power function
ja: べき（パワー）関数を正規化するために用いるピークとなる白の輝度値

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
ja: べき（パワー）関数を正規化するために用いるピークとなるグレーの輝度値

[ctx: section]
en: mask preview settings
ja: マスクプレビューの設定

en: checkerboard color 1
ja: チェッカーボードの色 1

en: select color of the checkerboard from a swatch
ja: 色見本からチェッカーボードの色を選択してください

en: checkerboard color 2
ja: チェッカーボードの色 2

en: checkerboard size
ja: チェッカーボードのサイズ

en: color look up table
ja: カラールックアップテーブル

en: profile|lut|color grading
ja: プロファイル|lut|カラーグレーディング

en: perform color space corrections and apply looks
ja: 色空間の補正を行い、ルックを適用します

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
ja: リニアあるいはノンリニア、Lab、ディスプレイ参照

en: defined by profile, Lab
ja: プロファイルにより定義、Lab

en: it8 skin tones
ja: IT8 スキントーン

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
ja: ヘルムホルツ−コールラウシュ モノクローム

en: Fuji Astia emulation
ja: Fuji Astiaエミュレーション

en: Fuji Classic Chrome emulation
ja: Fuji クラシッククローム エミュレーション

en: Fuji Monochrome emulation
ja: Fuji モノクロ エミュレーション

en: Fuji Provia emulation
ja: Fuji Proviaエミュレーション

en: Fuji Velvia emulation
ja: Fuji Velviaエミュレーション

en: patch #%d
ja: パッチ#%d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
ja: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    変更されたパッチには枠線が付きます
    クリックすると、選択します
    ダブルクリックすると、リセットします
    右クリックすると、パッチを削除します
    ピッカーを使って画像内で色を選択している間にShift+クリックすると、パッチを置き換えます

en: patch
ja: パッチ

en: color checker patch
ja: カラーチェッカーのパッチ

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
ja: ターゲットの色のLabのLチャンネルを調整します
    値を下げると、ターゲットの色を暗くします
    値を上げると、ターゲットの色を明るくします

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
ja: ターゲットの色のLab aチャンネルを調整します
    値を下げると、ターゲットの色を緑に向けてずらします
    値を上げると、ターゲットの色をマゼンタに向けてずらします

en: green-magenta offset
ja: 緑対マゼンタのオフセット

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
ja: ターゲットの色のLab bチャンネルを調整します
    値を下げると、ターゲットの色を青に向けてずらします
    値を上げると、ターゲットの色を黄色に向けてずらします

en: blue-yellow offset
ja: 青対黄のオフセット

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
ja: ターゲットの色の彩度を調整します
    Lab空間におけるターゲットの色のaチャンネとbチャンネルを同時に調整します
    値を下げると、彩度を下げます
    値を上げると、彩度を上げます

en: target color
ja: ターゲットの色

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
ja: パッチのターゲットの色をコントロールします
    相対値：ターゲットの色はパッチの元の色に対する相対値です
    絶対値：ターゲットの色はLabの絶対値です

en: absolute
ja: 絶対値

en: color contrast
ja: 色のコントラスト

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
ja: 彩度と、相反する色の間の分離を増大させます

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
ja: Lab色空間でのa *曲線の傾き
    値を下げると、緑とマゼンタの彩度を下げます
    値を上げると、緑とマゼンタの彩度を上げます

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
ja: Lab色空間でのb *曲線の傾き
    値を下げると、青と黄色の彩度を下げます
    値を上げると、青と黄色の彩度を上げます

en: color correction
ja: 色の補正

en: correct white balance selectively for blacks and whites
ja: 暗部と明部のホワイトバランスを補正します

en: warm tone
ja: ウォームトーン

en: warming filter
ja: ウォーム化フィルタ

en: cooling filter
ja: クール化フィルタ

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
ja: ドラッグで線を描いてください
    白点はハイライト、黒点はシャドウを意味します
    彩度を変更するにはマウスホイールを使用します

en: set the global saturation
ja: 全体の彩度を設定します

en: input color profile
ja: 入力カラープロファイル

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
ja: 任意のRGB入力をパイプラインの参照RGBに変換します 
    カラープロファイルを使用してRGB値を再マッピングします

en: mandatory
ja: 必須

en: defined by profile
ja: プロファイルにより定義されました

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
ja: カラースペース`%s'からマトリクスを抽出することが出来ません
    Rec2020 RGB に置き換えられます！

en: `%s' color matrix not found!
ja: `%s'カラーマトリクスが見つかりませんでした！

en: input profile could not be generated!
ja: 入力プロファイルを生成することが出来ませんでした！

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
ja: 入力プロファイルがサポートされていません。リニアRec709 RGB に置き換えられています！

en: external ICC profiles
ja: 外部ICCプロファイル

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
ja: 埋め込みICCプロファイルのプロパティ
    
    名称: <b>%s</b>
    バージョン：<b>%d.%d</b>
    タイプ: <b>%s</b>
    メーカー：<b>%s</b>
    機種：<b>%s</b>
    著作権：<b>%s</b>

en: input profile
ja: 入力プロファイル

en: working profile
ja: 作業プロファイル

en: working ICC profiles
ja: 作業ICCプロファイル

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
ja: Lab値をRGB色空間の色域に閉じ込めます

en: colorize
ja: 着色

en: overlay a solid color on the image
ja: 画像に無地の色を被せます

en: select the hue tone
ja: 色相トーンを選択してください

en: select the saturation shadow tone
ja: シャドウトーンの彩度を選択してください

en: lightness of color
ja: 色の明度

en: mix value of source lightness
ja: 元画像の明度とのミックスの値

en: color mapping
ja: カラーマッピング

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
ja: カラーパレットとトーンの割り当てをある画像から別の画像へ移します

en: source clusters:
ja: ソースのクラスタ：

en: target clusters:
ja: ターゲットのクラスタ：

en: acquire as source
ja: ソースとして取得

en: analyze this image as a source image
ja: この画像をソース画像として分析します

en: acquire as target
ja: ターゲットとして取得

en: analyze this image as a target image
ja: この画像をターゲット画像として分析します

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
ja: 画像内で探すクラスタの数
    値を変更すると全てのクラスタがリセットされます

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
ja: クラスタをマップする方法
    低い値：色の類似度にもとづきます
    高い値：色の優勢度にもとづきます

en: level of histogram equalization
ja: ヒストグラム均等化のレベル

en: output color profile
ja: 出力カラープロファイル

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
ja: パイプラインの参照RGBを任意の表示RGBに変換します
    カラープロファイルを使用してRGB値を再マッピングします

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
ja: ノンリニア、RGBあるいはLab、ディスプレイ参照

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
ja: 出力カラープロファイルが見つかりません。 sRGBに置き換えられています！

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
ja: ソフトプルーフのプロファイルが見つかりません。 sRGB に置き換えられています！

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
ja: 出力プロファイルがサポートされていません。 sRGB に置き換えられています！

en: output intent
ja: 出力インテント

en: rendering intent
ja: レンダリングインテント

en: perceptual
ja: 知覚的

en: relative colorimetric
ja: 相対的な色彩を保持

[ctx: rendering intent]
en: saturation
ja: 彩度

en: absolute colorimetric
ja: 絶対的な色彩を保持

en: export ICC profiles
ja: エクスポートICCプロファイル

en: color reconstruction
ja: 色の再構成

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
ja: 周囲の色を流用してクリップしたハイライトを復元します

en: inconsistent output
ja: 不整合なアウトプット

en: module `color reconstruction' failed
ja: モジュール【色の再構成】が正しく機能しませんでした

en: spatial
ja: 空間的

en: range
ja: 範囲

en: precedence
ja: 優先

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
ja: このしきい値を超える明度のピクセルを補正します

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
ja: 置き換える色を探す範囲（空間）

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
ja: 置き換える色を探す範囲（輝度）

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
ja: 置き換える色を特定するうえでの優先事項

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
ja: 優先される色相トーン

en: not applicable
ja: 適用不可

en: no highlights reconstruction for monochrome images
ja: モノクロ画像でハイライトの再構成を行うことは出来ません

en: color transfer
ja: 色の変換

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにカラーマッピングモジュールを使用することをおすすめします

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
ja: このモジュールは将来削除されます
    現在利用可能なのは、ユーザーが設定をオフにするため、
    また、新しいカラーマッピングモジュールへ移行出来るようにするためです

en: color zones
ja: カラーゾーン

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
ja: ピクセルの色相、彩度、明るさ（ブライトネス）を部分的に変更します

en: B&W: with red
ja: 白黒：赤

en: B&W: with skin tones
ja: 白黒：赤とスキントーン

en: polarizing filter
ja: 偏光フィルター

en: natural skin tones
ja: 自然なスキントーン

en: B&W: film
ja: 白黒：フィルム

en: HSL base setting
ja: HSL基本設定

en: orange
ja: オレンジ

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
ja: 画像内の領域にもとづいて曲線を作成します
    ドラッグで平坦な曲線を作成します
    Ctrl+ドラッグで正の曲線を作成します
    Shift+ドラッグで負の曲線を作成します

en: create curve
ja: カーブを作成

note: edit by area
en: edit by area
ja: 領域で編集

en: edit the curve nodes by area
ja: 曲線のノードを領域で編集します

en: display selection
ja: 選択を表示します

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
ja: 選択の基準を選びます。グラフの横軸になります

en: choose between a smoother or stronger effect
ja: より滑らかな効果またはより強い効果から選択します

en: interpolation method
ja: 補間方式

en: centripetal spline
ja: 求心スプライン

en: monotonic spline
ja: 単調スプライン

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
ja: 曲線に揺らぎや尖点が見られる場合、この方式を変更してください
    ・3次スプラインは滑らかなカーブを作るのに適していますが、ノードが近すぎると揺らぎます
    ・求心スプラインはノードが近接している時に尖りや揺らぎが生まれるのを防ぐのに適していますが、滑らかさが劣ります
    ・単調スプラインは純粋な解析関数（log、gamma、exp）の正確さを求めるのに適しています

en: crop
ja: トリミング

en: reframe|distortion
ja: リフレーム|歪曲

en: change the framing
ja: フレーミングを変更します

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
ja: <b>サイズ変更</b>：ドラッグ　　 <b>アスペクト比を維持する</b>：Shift+ドラッグ

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
ja: <b>移動する</b>：ドラッグ　　<b>垂直方向に移動する</b>：Shift+ドラッグ　　<b>水平方向に移動する</b>：Ctrl+ドラッグ

en: defringe
ja: フリンジ除去

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
ja: エッジの彩度を低下させて色収差を弱めます

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりに色収差モジュールを使用してください

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
ja: 色の保護の方式
     - 全体平均：高速ですが、高倍率拡大時にわずかに誤りのあるプレビューが表示されることがあります。局所平均と比較して、彩度の保護が過剰あるいは不十分になることがあります
     - 局所平均：低速ですが、近くのピクセルを色のリファレンスとして用いることで全体平均よりも優れた彩度の保護を行うかもしれません。それゆえ、必要な場合にさらに彩度を低下させる余裕があります
     - 静的：高速です。しきい値を静的な制限値としてのみ使用します

en: radius for detecting fringe
ja: フリンジ検出の半径

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
ja: フリンジ除去のしきい値
    値を上げるとフリンジ除去が少なくなります

en: demosaic
ja: デモザイク

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
ja: センサーの色フィルター配列を読み取って、
    完全なRGBピクセルを再構成します

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
ja: `%s' 4ベイヤー画像のためのカラーマトリクスが見つかりませんでした

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
ja: ベイヤーセンサーのデモザイク方式。PPGとRCDは高速、AMaZEとLMMSEは低速です
    LMMSEは高ISOの画像に最も適しています
    二重デモザイクは処理時間が2倍になります

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
ja: X-Transセンサーのデモザイク方式。Markesteijn 3-passと周波数領域クロマは低速です
    二重デモザイクは処理時間が2倍になります

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
ja: ベイヤー4センサーデモザイク方式

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
ja: エッジ保護のメディアンのしきい値
    0.0に設定すると無効にします
    1.0に設定するとエッジを無視します

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
ja: 二重デモザイクのコントラストしきい値
    高周波成分に対しては0.0に設定してください
    フラットな成分に対しては1.0に設定してください
    マスクの表示／非表示を切り替えることが出来ます

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
ja: LMMSEの精緻化のステップ数。このメディアンのステップはそのアウトプットを平均します
    精緻化は赤チャンネルと青チャンネルの再計算を追加して行います

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
ja: デモザイク後のカラー平滑化のメディアンステップ数

en: green channels matching method
ja: 緑チャンネルのマッチング方式

en: demosaicing is only used for color raw images
ja: デモザイクはカラーのRAW画像にのみ使われます

en: wavelets: chroma only
ja: ウェーブレット：クロマノイズのみ

en: denoise (profiled)
ja: ノイズ除去（プロファイル）

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
ja: センサーのノイズ統計プロファイルを用いてノイズを除去します

en: found match for ISO %d
ja: ISO %dで一致を検出

en: interpolated from ISO %d and %d
ja: ISO%dと%dから補間しました

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
ja: ノイズの分散を見積もりたい場合、完全に均一な画像でのみ使用してください

en: variance red:
ja: 分散 赤：

en: variance computed on the red channel
ja: 赤チャンネルで算出された分散

en: variance green:
ja: 分散 緑：

en: variance computed on the green channel
ja: 緑チャンネルで算出された分散

en: variance blue:
ja: 分散 青：

en: variance computed on the blue channel
ja: 青チャンネルで算出された分散

en: profile
ja: プロファイル

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
ja: ホワイトバランス係数にしたがってノイズ除去を適応します
    最初のインスタンスで有効にすることで、より良好なノイズ除去を行うことが出来ます
    これより前のインスタンスがカラーブレンディングモードで使用されている場合、無効にする必要があります

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
ja: アンスコム変換におけるバグと非局所平均正規化におけるバグを修正します。前者のバグはホワイトバランス係数の不適切な取り扱いと組み合わさって、ウェーブレットモードにおいて緑チャンネルの平滑化を不十分なものにし、後者のバグはパッチが大きくなった時に平滑化を不十分なものにします
    このオプションを有効にすると、得られるノイズ除去が変わります。一度有効にすると、古いアルゴリズムに戻ることが出来なくなります

en: profile used for variance stabilization
ja: 分散安定化に用いられるプロファイル

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
ja: ノイズ除去の中核で用いられる方式
     非局所平均は明度ブレンドで最も良く機能し、ウェーブレットは色ブレンドで最も良く機能します

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
ja: アルゴリズム内で使用される色の表現方法
    RGBはRGBチャンネルを分離したままにします
    Y0U0V0はRGBチャネルを結合し、クロマノイズと輝度ノイズを別々に除去します

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
ja: マッチするパッチの半径
    値を上げると強いエッジのシャープさが増し、滑らかな領域のノイズ除去の性能が向上します
    ディテールが過剰に平滑化される場合は、この値を下げるか、中央ピクセルのウェイトの値を大きくします

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
ja: 緊急時のみ使用してください：パッチを見つけるための周囲の領域の半径
    値を上げるとノイズ除去の性能が向上しますが、実行に長い時間がかかります！ 大きな半径にすると非常に遅くなる可能性があります

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
ja: パッチを見つけるための周囲の領域の拡散度
    値を上げると、粗い粒子のノイズ低減の性能が向上します
    実行時間には影響しません

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
ja: パッチ比較におけるパッチの中心ピクセルのウェイトを増大させます
    パッチサイズが非常に大きい場合に、ディテールを復元するのに有用です

en: finetune denoising strength
ja: ノイズ除去の強さを微調整します

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
ja: パラメータの自動設定をコントロールします
    シャドウのノイズが十分に除去されない場合、あるいはクロマノイズが残っている場合、値を上げてください
    これは露出不足の場合起こることがあります

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
ja: シャドウのノイズ除去の微調整
    値を下げると、画像の暗い領域のノイズをより強力に除去します

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
ja: シャドウの色かぶりを補正します
    シャドウが紫がかっている場合、値を上げてください
    シャドウが緑がかっている場合、値を下げてしてください

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
ja: 分散安定化アルゴリズムをアップグレードします
    新しいアルゴリズムは現在のアルゴリズムを拡張します
    より柔軟性がありますが、すでに処理してある画像にわずかな違いが生じる可能性があります

en: diffuse or sharpen
ja: 拡散／シャープ化

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
ja: 拡散|デコンボリューション|ぼかし|シャープ化

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
ja: 伝熱モデルを用いて光の指向性のある拡散をシミュレートし、
    反復するエッジ指向ぼかしを適用したり、画像内の損なわれた部分を修復したり、
    ブラインドデコンボリューションによってぼけを除去したりします

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
ja: レンズぼけの除去：弱

en: lens deblur: medium
ja: レンズぼけの除去：中

en: lens deblur: hard
ja: レンズぼけの除去：強

en: dehaze
ja: かすみの除去

en: denoise: fine
ja: ノイズ除去：細かい

en: denoise: medium
ja: ノイズ除去：中

en: denoise: coarse
ja: ノイズ除去：粗い

en: sharpen demosaicing: no AA filter
ja: シャープ化 デモザイク：ローパスフィルターレス

en: sharpen demosaicing: AA filter
ja: シャープ化 デモザイク：ローパスフィルター

en: simulate watercolor
ja: 水彩画シミュレーション

en: simulate line drawing
ja: 線画シミュレーション

en: inpaint highlights
ja: ハイライト修復

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
ja: シャープ化：高速

en: sharpness: strong
ja: シャープ化：強

en: local contrast: fast
ja: ローカルコントラスト：高速

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: 拡散／シャープ化がメモリの割り当てに失敗しました。RAMの設定を確認してください

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
ja: プロパティ

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
ja: 反復を増やすと、効果が強まりますが、モジュールの動作は遅くなります
    これは拡散の反応により多くの時間を与えるのに似たことです
    もしシャープ化や修復を行うつもりであれば、反復を増やすと再構成の質が向上します

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
ja: 拡散の主要なスケール
    設定を0にすると、拡散が最も精緻なディテールにおいてより強く働きます
    0以外の値に設定すると、拡散が強く働くディテールのサイズを定義します
    ぼけやノイズを除去する場合、設定を0にしてください
    値を上げると局所的なコントラストに作用します

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
ja: 中央区域の周りの拡散の幅
    値を上げると、半径の広範囲で拡散します
    値を下げると、中央区域のより近くで拡散します
    ぼけを除去するつもりであれば、この半径はレンズぼけの幅と同じくらいにしてください

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
ja: 速さ（シャープ化 ↔ 拡散）

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ja: 1次の異方性（下の項目）で設定された方向への低周波ウェーブレットレイヤーの拡散の速度
    
    負の値にすると、シャープ化
    正の値にすると、拡散とぼかし
    0にすると、何もしません

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ja: 2次の異方性で設定された方向への低周波ウェーブレットレイヤーの拡散の速度
    
    負の値にすると、シャープ化
    正の値にすると、拡散とぼかし
    0にすると、何もしません

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ja: 3次の異方性で設定された方向への高周波ウェーブレットレイヤーの拡散の速度
    
    負の値にすると、シャープ化
    正の値にすると、拡散とぼかし
    0にすると、何もしません

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ja: 4次の異方性で設定された方向への高周波ウェーブレットレイヤーの拡散の速度
    
    負の値にすると、シャープ化
    正の値にすると、拡散とぼかし
    0にすると、何もしません

[ctx: section]
en: direction
ja: 方向

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ja: 1次の速さ（上の項目）の方向
    
    負の値にすると、より勾配に沿います
    正の値にすると、エッジにならないようにします（等輝度線）
    0は両者に等しく作用します（等方的）

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ja: 2次の速さ（上の項目）の方向
    
    負の値にすると、より勾配に沿います
    正の値にすると、エッジにならないようにします（等輝度線）
    0は両者に等しく作用します（等方的）

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ja: 3次の速さ（上の項目）の方向
    
    負の値にすると、より勾配に沿います
    正の値にすると、エッジにならないようにします（等輝度線）
    0は両者に等しく作用します（等方的）

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ja: 4次の速さ（上の項目）の方向
    
    負の値にすると、より勾配に沿います
    正の値にすると、エッジにならないようにします（等輝度線）
    0は両者に等しく作用します（等方的）

[ctx: section]
en: edge management
ja: エッジの操作

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
ja: 最高周波のシャープさを増減します
    これを用いて、ブルームを加えた後にディテールを保つことが出来ます
    スタンドアローンのシャープ化として用いるためには、速さを負の値に設定してください

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
ja: エッジにおける分散のペナルティの感度を設定します
    フリンジやハロが見られる場合、値を上げると、拡散からより多くのエッジを除外します

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
ja: エッジの増幅とペナルティの間の分散のしきい値を設定します
    滑らかな面のピクセルをブーストさせたい場合、値を下げます
    滑らかな面にノイズが見られる場合、あるいは明度と比べて暗部が過剰にシャープ化されているように見える場合、値を上げます

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
ja: 拡散の空間性

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
ja: マスクの輝度のしきい値
    0に設定すると、輝度にもとづくマスクを無効にし、画像全体にこのモジュールを適用します
    0より大きい値に設定すると、しきい値より輝度の低いピクセルを除外します
    これはハイライトを修復する際に有用です

en: dither or posterize
ja: ディザ／ポスタライズ

en: dithering|posterization|reduce bit depth
ja: ディザリング|ポスタリゼーション|ビット深度低減

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
ja: ランダムなノイズを加えることで出力JPEGにおけるバンディングやポスタリゼーションを低減します
    または、ビット深度を低減します

en: corrective, artistic
ja: 補正、アーティスティック

note: add the preset.
en: dither
ja: ディザ

en: radius for blurring step
ja: ぼかしのステップの半径

en: the gradient range where to apply random dither
ja: 不規則なディザを適用するグラデーションの範囲

en: gradient range
ja: グラデーションの範囲

en: damping level of random dither
ja: 不規則なディザの減衰のレベル

en: legacy equalizer
ja: 旧式イコライザー

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにコントラストイコライザーを使用することをおすすめします

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
ja: このモジュールは将来削除されます
    現在利用可能なのは、ユーザーが設定をオフにするため、
    また、新しいイコライザーへ移行出来るようにするためです

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
ja: まだ撮影時であるかのように、撮影の露出を変更します
    ISOの設定を上げるのと同様に、明度を上げる場合には変色しないよう気をつけてください

en: magic lantern defaults
ja: magic lanternデフォルト

en: failed to get raw buffer from image `%s'
ja: 画像 `%s'からRAWバッファを取得することが出来ませんでした

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
ja: カメラ設定の露出を補正（%+.1f EV）

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
ja: 撮影時にカメラで設定した露出補正を自動的に取り消します
    ETTRで撮影した場合に有用です

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
ja: ヒストグラム内のどの箇所でフリッカー除去のための測定をするか
    例えば、50% は中央

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
ja: 処理された画像でのターゲットとなる露出レベルを、露出オーバーを基準としたEV値で設定します

en: computed EC:
ja: 算出された露出補正値：

en: what exposure correction has actually been used
ja: 実際に使用された露出補正の値

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
ja: 黒レベルを調整して負のRGB値をクリップしないようにします
    黒の濃さを上げるために使用しないでください
    設定が不適切な場合、RGB値が負の値になり、黒に近い色が色域外へとクリップしてしまいます

en: area exposure mapping
ja: 領域露出マッピング

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
ja: 露出に関して、この画像内の特定の領域（コントロールサンプル）を選択してターゲットとする明るさを定め、その後、他の画像内にある同じターゲットの明るさと一致させてください
    コントロールサンプルは、一連の画像に共通する、被写体の重要な部分でも、同じ光に照らされた動いていない面でも可能です

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
ja: 補正：入力の明度がターゲットへとマッピングされるように
    　　   自動的に露出を調整します
    計測：入力の色が露出補正によってどのようにマッピングされるかを表示します
    　　   ターゲットを定義するために使用することが出来ます

en: the desired target exposure after mapping
ja: マッピング後のターゲットの露出

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにフィルミックRGBモジュールを使用することをおすすめします

en: 09 EV (low-key)
ja: 09 EV （ローキー）

en: 10 EV (indoors)
ja: 10 EV（屋内）

en: 11 EV (dim outdoors)
ja: 11 EV（薄暗い屋外）

en: 12 EV (outdoors)
ja: 12 EV（屋外）

en: 13 EV (bright outdoors)
ja: 13 EV （明るい屋外）

en: 14 EV (backlighting)
ja: 14 EV（逆光）

en: 15 EV (sunset)
ja: 15 EV（日没）

en: 16 EV (HDR)
ja: 16 EV（HDR）

en: 18 EV (HDR++)
ja: 18 EV（HDR++）

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
ja: 読み取り専用グラフ
    下のパラメーターを使用してノードを設定します

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
ja: 対数の整形

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
ja: 被写体の平均輝度に合わせて調整します
    逆光の場合をのぞき、18%に近い値になるはずです

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
ja: ミドルグレーと純粋なホワイト間の段数
    撮影現場で露出計が示すと思われる数値です
    ハイライトがクリップしないように調整します

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
ja: ミドルグレーと純粋な黒の間の段数
    撮影現場で露出計が示すと思われる数値です
    値を上げると、コントラストが強まります
    値を下げると、暗部のディテールをより多く回復します

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
ja: 算出されたダイナミックレンジを拡大または縮小します
    【レベルの自動調整】と併せると有用です

en: auto tune levels
ja: レベルの自動調整

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
ja: 推測をもとに設定を最適化するよう試みます
    これによって輝度の分布域はヒストグラムの境界内に収まります
    風景や照明の均一な写真でより適切に機能しますが、ハイキーやローキーの写真ではうまく機能しません

[ctx: section]
en: filmic S curve
ja: フィルミックS字カーブ

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
ja: カーブの直線部分の傾き
    主に中間トーンに影響します

note: geotagging
en: latitude
ja: ラティチュード

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
ja: カーブの中央の直線部分の幅
    値を上げると、極端な輝度域でよりコントラストを得ることが出来ます
    中間トーンには影響を及ぼしません

en: shadows/highlights balance
ja: シャドウとハイライトのバランス

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
ja: スロープに沿ってラティチュードをスライドさせ、シャドウやハイライトにさらに余裕を持たせます
    ヒストグラムの一方の端でディテールを保つ必要がある場合に使用します

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
ja: モジュールの入力の彩度を画像全体で低減します
    クロミナンス保持が有効になっている場合、この値を100%未満に設定する必要があります

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
ja: モジュールの出力の彩度を特に極端な輝度域において低減します
    シャドウおよび／またはハイライトの彩度が高すぎる場合は値を下げます

note: Add export intent combo
en: intent
ja: インテント

en: contrasted
ja: コントラスト

note: cubic spline
en: faded
ja: 退色している

note: centripetal spline
en: linear
ja: リニア

note: monotonic spline
en: optimized
ja: 最適化された

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
ja: コントラストが反転している場合、あるいは黒が褪せて見える場合、この方式を変更してください

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
ja: 色（クロミナンス）を保持します

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
ja: 元の色が保持されていることを確認してください
    色収差を強める可能性があります
    このモードを使用する場合、手動で彩度を調整する必要があります

[ctx: section]
en: destination/display
ja: 宛て先／ディスプレイ

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
ja: 出力の純粋な黒の輝度
    退色したルックにしたい場合以外、この値は0%であるべきです

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
ja: ターゲットにするディスプレイまたは色空間のミドルグレーの値
    理解していない場合、触るべきではありません

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
ja: 出力の純粋な白の輝度
    退色したルックにしたい場合以外、この値は100%であるべきです

en: target gamma
ja: ターゲットガンマ

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
ja: ディスプレイまたは色空間の転送関数の冪乗またはガンマ
    理解していない場合、触るべきではありません

en: filmic rgb
ja: フィルミックRGB

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
ja: トーンマッピング|カーブ|ビュー変換|コントラスト|彩度|ハイライト

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
ja: ビュー変換を適用し、SDRのスクリーンでの表示や紙媒体への印刷に備えてシーン参照のパイプラインを調節します
    また、非破壊的な方法でクリッピングを回避します

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: フィルミックのハイライトの再構成はメモリの割り当てに失敗しました。RAM設定を確認してください

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
ja: フィルミックのハイライトの再構成はGPUのメモリの割り当てに失敗しました

en: filmic works only on RGB input
ja: フィルミックはRGB入力のみで機能します

en: look only
ja: ルックのみ

en: look + mapping (lin)
ja: ルック+マッピング（リニア）

en: look + mapping (log)
ja: ルック+マッピング（対数）

en: dynamic range mapping
ja: ダイナミックレンジマッピング

en: % display
ja: % ディスプレイ

en: EV scene
ja: EV　シーン

en: % camera
ja: % カメラ

note: Page DISPLAY
en: display
ja: ディスプレイ

note: axis legend
en: (%)
ja: （%）

note: Page SCENE
en: scene
ja: シーン

note: axis legend
en: (EV)
ja: （EV）

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
ja: 下のパラメータを使用してノードを設定します
    明るい曲線はフィルミックトーンマッピングカーブです
    暗い曲線は彩度低減カーブです

en: toggle axis labels and values display
ja: 軸のラベルと値の表示／非表示を切り替えます

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
ja: グラフを切り替えます
    左クリック：進む
    右クリック：戻る
    ダブルクリック：ルック表示にリセット

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
ja: 画像の被写体の平均輝度に合わせて調整します
    ここに入力した値が18.45%に再マップされます
    値を下げると、全体の明るさ（ブライトネス）が上がります

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
ja: 算出されたダイナミックレンジを対称的に拡大または縮小します
    極端な輝度域に余裕を与えるのに役立ちます

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
ja: 統計的な推定をもとに設定を最適化するよう試みます
    これによって輝度の分布域はヒストグラムの境界内におさまります
    風景や照明の均一な写真でより適切に機能しますが、ハイキーやローキー、高ISOの写真ではうまく機能しません
    これは人工知能ではなく、単純な推測です。使用する前にその推定を理解してください

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
ja: 再構成

[ctx: section]
en: highlights clipping
ja: ハイライトのクリッピング

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
ja: クリップしたハイライトの再構成の対象を定める露出のしきい値を設定します
    値はシーンのホワイトポイントに対する相対値です。0EVに設定すると、しきい値はシーンのホワイトポイントに一致します
    値を下げると、より多くの領域が含まれます
    値を上げると、より多くの領域が除外されます

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
ja: クリップしたハイライトと有効なピクセルの間の遷移を緩やかにします
    値を下げると、遷移が急でシャープになります
    値を上げると、遷移が緩やかで不明瞭になります

en: display highlight reconstruction mask
ja: ハイライトの再構成のマスクを表示

[ctx: section]
en: balance
ja: バランス

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
ja: 優先する再構成の方法を定めます
    滑らかな色のグラデーションで塗りつぶして修復するか、テクスチャのあるディテールを復元するよう試みます
    0%に設定すると、両者を均等にミックスします
    少なくとも一つのRGBチャンネルがクリップしていない場合、値を上げてください
    全てのRGBチャンネルが広範囲にわたってクリップしている場合、値を下げてください

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
ja: 優先する再構成の方法を定めます
    フィルムのようにハイライトをブルームさせるか、シャープなディテールを復元するよう試みます
    0%に設定すると、両者を均等にミックスします
    細部を増やしたい場合、値を上げてください
    ぼかしたい場合、値を下げてください

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
ja: 優先する再構成の方法を定めます
    モノクロームのハイライトを復元するか、色のあるハイライトを復元するよう試みます
    0%に設定すると、両者を均等にミックスします
    より色を付けたい場合、値を上げてください
    マゼンタや色域外のハイライトが見られる場合、値を下げてください

note: Page LOOK
en: look
ja: ルック

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
ja: アナログ写真における印画紙の号数と同じです
    値を上げると、ハイライトがより明るくなり、圧縮が少なくなります
    値を下げると、ハイライトの色が弱まります

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
ja: カーブの中央の直線部分の幅
    コントラストを高め、極端な輝度域の彩度低下を少なくしたい場合、値を上げます
    それ以外の場合、値を下げます。 ラティチュードの範囲内では彩度低下が発生しません
    中間トーンには影響を及ぼしません

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
ja: モジュールの出力の彩度を低減します。特に極端な輝度域で作用します
    シャドウおよび／またはハイライトの彩度が不足している場合、値を上げます

note: Page OPTIONS
en: options
ja: オプション

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
ja: バージョン3は、カラーバランスと同様に、darktable 3.0の彩度低減方式です
    バージョン4は新しい彩度低減方式であり、光のスペクトル純度にもとづいています

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
ja: 元の色が保持されていることを確認してください
    色収差とクロマノイズを強める可能性があります
    両者が他所で適切に補正されていることを確認してください

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
ja: フィルミックのスプライン曲線のハイライト部の曲率を選択してください
    ハードを選択すると、高い曲率を用いて、トーンの圧縮を強めます
    ソフトを選択すると、低い曲率を用いて、トーンの圧縮を弱めます

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
ja: フィルミックのスプライン曲線のシャドウ部の曲率を選択してください
    ハードを選択すると、高い曲率を用いて、トーンの圧縮を強めます
    ソフトを選択すると、低い曲率を用いて、トーンの圧縮を弱めます

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
ja: ミドルグレーのカスタム設定値を入力できるようにします
    たいていの場合非推奨です
    これを利用せずに、露出モジュールで画像全体の露出を修正してください
    標準の18.45%ミドルグレーの使用を無効にします

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
ja: 有効にすると、シーンのホワイトポイントとブラックポイントに応じて、ルックの硬さを自動的に設定します
    これにより、ミドルグレーが均等線上に維持され、より素早く調整出来ます
    手動でコントロールしたい場合、無効にしてください

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
ja: 色度（クロマティシティ）の再構成の追加パスを実行します
    反復を増やすと、周囲からの色の流用が増加します
    これにより処理が遅くなりますが、よりニュートラルなハイライトが生成されます
    また、マゼンタのハイライトがある難しいケースにおいても有用です

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
ja: 再構成されたハイライトに統計的ノイズを加えます
    ハイライトが滑らかになりすぎるのを防ぎます
    写真の全体にノイズが多いと、うまく混ざり合います

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
ja: ノイズの統計的分布を選択してください
    センサー固有のノイズパターンに一致させるのに有用です

en: mid-tones saturation
ja: 中間トーンの彩度

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
ja: モジュールの出力の彩度を低減します
    特に中程度の輝度の部分に作用します
    中間トーンの彩度が不足している場合、値を上げてください

en: highlights saturation mix
ja: ハイライト彩度ミックス

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
ja: 正の値は彩度が全範囲にわたって変化しないようにします
    負の値は色相と輝度を保ったままハイライトを白くします
    0は両者を等しくミックスします

[ctx: modulename]
en: scale into final size
ja: 最終的なサイズに拡大縮小します

en: rotation|flip
ja: 回転|反転

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
ja: 90°刻みに画像を反転または回転します

en: no rotation
ja: 回転なし

en: flip horizontally
ja: 水平に反転

en: flip vertically
ja: 垂直に反転

en: rotate by -90 degrees
ja: -90°回転

en: rotate by  90 degrees
ja: 90°回転

en: rotate by 180 degrees
ja: 180°回転

en: transform
ja: 変形

en: rotate 90 degrees CCW
ja: 反時計回りに90°回転

en: rotate 90 degrees CW
ja: 時計回りに90°回転

[ctx: modulename]
en: display encoding
ja: ディスプレイエンコーディング

en: global tonemap
ja: グローバルトーンマップ

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにフィルミックRGBモジュールを使用してください

en: operator
ja: オペレータ

en: the global tonemap operator
ja: グローバル トーンマップのオペレータ

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
ja: このトーンマップのバイアスは直線性をコントロールします
    値を上げると、暗部の細部が増します

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
ja: トーンマップのターゲット明度を cd/m2 で指定します

en: neutral gray ND2 (soft)
ja: ニュートラルグレー ND2（ソフト）

en: neutral gray ND4 (soft)
ja: ニュートラルグレー ND4（ソフト）

en: neutral gray ND8 (soft)
ja: ニュートラルグレー ND8（ソフト）

en: neutral gray ND2 (hard)
ja: ニュートラルグレー ND2（ハード）

en: neutral gray ND4 (hard)
ja: ニュートラルグレー ND4（ハード）

en: neutral gray ND8 (hard)
ja: ニュートラルグレー ND8（ハード）

en: orange ND2 (soft)
ja: オレンジ ND2（ソフト）

en: yellow ND2 (soft)
ja: 黄色 ND2（ソフト）

en: purple ND2 (soft)
ja: 紫 ND2（ソフト）

en: green ND2 (soft)
ja: 緑 ND2（ソフト）

en: red ND2 (soft)
ja: 赤 ND2（ソフト）

en: blue ND2 (soft)
ja: 青 ND2（ソフト）

en: brown ND4 (soft)
ja: 茶色 ND4（ソフト）

en: graduated density
ja: グラデーションND

en: simulate an optical graduated neutral density filter
ja: 光学式グラデーションNDフィルターをシミュレートします

en: the density in EV for the filter
ja: フィルターの濃度（EV）

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
ja: グラデーションの硬さ
    0% =ソフト、100% = ハード

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
ja: フイルターの回転
    -180°から180°まで

en: select the hue tone of filter
ja: フィルターの色相トーンを選択してください

en: select the saturation of filter
ja: フィルターの彩度を選択してください

en: [%s on nodes] change line rotation
ja: 【ノードの上で%s】線の回転を変更する

en: [%s on line] move line
ja: 【線の上で%s】線を移動します

en: [%s on line] change density
ja: 【線の上で%s】濃度を変更します

en: [%s on line] change hardness
ja: 【線の上で%s】硬さを変更します

en: grain
ja: フィルム粒子

en: simulate silver grains from film
ja: フィルムの銀粒子をシミュレートします

en: the grain size (~ISO of the film)
ja: 粒子のサイズ（フィルムのISO）

en: the strength of applied grain
ja: 適用する粒子の強さ

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
ja: 印画紙の反応のモデリングに対する中間トーンのバイアスの量
    バイアスが大きいほど、シャドウとハイライトにおける粒子のフォールオフがより顕著になります

en: haze removal
ja: かすみの除去

en: dehaze|defog|smoke|smog
ja: かすみの除去|霧の除去|煙|スモッグ

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
ja: 写真から霧と大気のかすみを除去します

en: amount of haze reduction
ja: かすみの除去の量

en: distance
ja: 距離

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
ja: かすみの除去を特定の奥行きに制限します

en: highlight reconstruction
ja: ハイライトの再構成

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
ja: マゼンタのハイライトを避け、ハイライトの色を復元するよう試みます

en: reconstruction, raw
ja: 再構成、RAW

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
ja: ハイライト：このタイプの画像にこのモードは使用出来ません。'反対を修復'に戻ります

en: highlight reconstruction method
ja: ハイライトの再構成の方式

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
ja: マゼンタのハイライトを避けるよう、クリップのしきい値を手動で調整してください
    特に、カメラで設定したホワイトポイントが不正確な場合に、
    'ラプラシアン'、'反対を修復'、'セグメンテーション'モードで使用することをおすすめします

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
ja: クリップしたハイライトを偽色で視覚化します
    有効なクリップレベルは再構成の方式にも依存します

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
ja: 密接に関連しあっているクリップしているセグメントをモフォロジー処理によって結合します
    これにより、多くの場合、暗い背景の前の小さなセグメントの色の再構成がより優れたものになります

en: visualize the combined segments in a false color representation.
ja: 結合したセグメントを偽色で視覚化します

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
ja: セグメンテーション分析後の修復を選択します
    値を上げると、セグメンテーション分析によって割り出された候補を利用します。値を下げると、反対の手段の修復を施します

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
ja: 有力な候補があると思われるセグメントを偽色で視覚化します

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
ja: 全てのフォトサイトがクリップした領域の失われたデータを概算します。効果はセグメントの大きさと境界部のグラデーションに拠ります。
    セグメントの大きさに合わせて調整されたモード、または全てのセグメントに対して最良の設定をするよう試みる汎用モードを選択してください
    '小'は直径25ピクセル未満の領域を意味し、'大'は100以上のものに最適です
    'フラット'モードではクリップしていない細かい領域（電線のような）を無視してハイライトの再構成を保持し、グラデーションを避けます

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
ja: 全てのフォトサイトがクリップした領域における再構成の強さを設定します

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
ja: すでに再構成されているデータに加えられる効果を表示します

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
ja: ノイズを加えて、再構成した領域をノイズの多い画像の他の領域に視覚的に馴染ませます
    高ISOで有用です

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
ja: マゼンタのハイライトが十分補正されない場合、値を上げてください
    反復を増やすたびにパフォーマンスに悪影響があります

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
ja: ハイライトのマゼンタが十分に補正されない場合、値を上げてください
    これにより、正常な領域とクリップした領域の境界が滑らかでなくなることがあります

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
ja: 値を上げると、広範囲にわたるクリップ領域を補正することが出来ます
    高い値にすると、パフォーマンスに大きな悪影響があります

en: this module does not work with monochrome RAW files
ja: このモジュールはモノクロのRAWファイルでは動作しません

en: highpass
ja: ハイパス

en: isolate high frequencies in the image
ja: 画像の高周波を分離します

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
ja: リニアあるいはノンリニア、Lab、シーン参照

en: frequential, Lab
ja: 周波数的、Lab

en: special, Lab, scene-referred
ja: 特殊、Lab、シーン参照

en: the sharpness of highpass filter
ja: ハイパスフィルターのシャープネス

en: the contrast of highpass filter
ja: ハイパスフィルターのコントラスト

en: hot pixels
ja: ホットピクセル

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
ja: 異常に明るいピクセルを周囲のピクセルで弱めて除去します

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
ja[0]: %d個のピクセルを修復しました
ja[1]: %d個のピクセルを修復しました

en: lower threshold for hot pixel
ja: ホットピクセルのしきい値を下げます

en: strength of hot pixel correction
ja: ホットピクセル補正の強さ

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
ja: ホットピクセルの補正
    RAW画像でのみ動作

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
ja: `%s' 4ベイヤー画像のためのカラーマトリクスが見つかりませんでした

en: invert
ja: ネガ反転

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにネガドクターモジュールを使用してください

en: invert film negatives
ja: ネガフィルムを反転します

en: linear, raw, display-referred
ja: リニア、RAW、ディスプレイ参照

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
ja: フィルムの素材の明るさ（ブライトネス）

en: color of film material
ja: フィルムの素材の色

en: pick color of film material from image
ja: 画像からフィルムの素材の色を抽出

en: select color of film material
ja: フィルムの素材の色を選択してください

en: lens correction
ja: レンズ補正

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
ja: 周辺減光|色収差|歪曲

en: correct lenses optical flaws
ja: レンズの光学的欠陥を補正します

en: geometric and reconstruction, RGB
ja: 幾何学的および再構成、RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
ja: メーカー：		%s
    機種：		%s%s
    マウント：		%s
    クロップファクター：	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
ja: メーカー：		%s
    機種：		%s
    焦点距離：	%s
    絞り：	%s
    クロップファクター：	%.1f
    タイプ：		%s
    マウント：	%s

en: focal length (mm)
ja: 焦点距離 （mm）

en: f-number (aperture)
ja: f-値（絞り）

en: distance to subject
ja: 被写体までの距離

en: camera/lens not found
ja: カメラとレンズの組み合わせが見つかりません

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
ja: レンズを手動で選択してください
    lensfun-update-dataを実行して、lensfunのデータベースが最新のものであるかチェックするとよいかもしれません

en: camera model
ja: カメラの機種

en: find camera
ja: カメラを探してください

en: find lens
ja: レンズを探してください

note: scale
en: scale
ja: スケール

en: auto scale
ja: スケールの自動設定

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
ja: Lensfunnoのデータにより利用可能な画像サイズに自動的にスケール調整します

en: correct distortions or apply them
ja: 歪曲を補正または適用します

en: transversal chromatic aberration red
ja: 倍率色収差 赤

en: transversal chromatic aberration blue
ja: 倍率色収差 青

en: use latest algorithm
ja: 最新のアルゴリズムを使用

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
ja: 古いバージョンのアルゴリズムを使用しています
    有効にすると、古いアルゴリズムに戻ることは出来なくなります

en: fine-tuning
ja: 微調整

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
ja: 微調整

en: tune the warp and chromatic aberration correction
ja: 変形および色収差の補正を調整します

en: tune the vignette correction
ja: 露出補正を調整します

en: tune the TCA red correction
ja: 赤色の倍率色収差の補正を微調整します

en: tune the TCA blue correction
ja: 青色の倍率色収差の補正を微調整します

en: image scaling
ja: 画像のスケール調整

en: automatic scale to available image size
ja: 使用可能な画像サイズに自動的にスケール調整

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
ja: 以下のどちらに基づいて補正を行うか選択してください
     a) Lensfunプロジェクトによって提供されたデータとアルゴリズム
     b) カメラまたはソフトウェアベンダーによって提供された埋め込みメタデータ

en: which corrections to apply
ja: 適用する補正の種類

en: corrections done:
ja: 実行した補正：

en: which corrections have actually been done
ja: どの補正が実際に行われたか

en: manual vignette correction
ja: 手動ビネット補正

en: additional manually controlled optical vignetting correction
ja: 手動の光学的周辺減光補正の追加

en: vignette
ja: ビネット

en: amount of the applied optical vignetting correction
ja: 光学的周辺減光補正の適用量

en: show applied optical vignette correction mask
ja: 適用した光学的周辺減光補正のマスクを表示

en: radius of uncorrected centre
ja: 補正されない中央部の範囲

en: steepness of the correction effect outside of radius
ja: 範囲外における補正の効果の峻度

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにRGBレベルモジュールを使用してください

en: levels
ja: レベル

en: adjust black, white and mid-gray points
ja: ブラック、ホワイトおよびミドルグレーポイントを調整します

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
ja: ハンドルをドラッグして、ブラック、グレー、およびホワイトポイントを設定します
    Lチャンネルで動作します

en: apply auto levels
ja: レベルの自動設定を適用

en: pick black point from image
ja: 画像からブラックポイントを抽出

en: pick medium gray point from image
ja: 画像からミドルグレーポイントを抽出

en: pick white point from image
ja: 画像からホワイトポイントを抽出

en: black
ja: 黒

en: black percentile
ja: 黒 パーセント値

en: gray percentile
ja: グレー パーセント値

en: white
ja: 白

en: white percentile
ja: 白 パーセント値

en: liquify
ja: 液化（歪み）

en: distort parts of the image
ja: 画像の一部を歪めます

en: click to edit nodes
ja: クリックすると、ノードを編集します

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ja: <b>ポイントを追加</b>：クリックしてドラッグ
    <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>強さ</b>：Shift+スクロール　　<b>方向</b>：Ctrl+スクロール

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ja: <b>直線を追加</b>：クリック
    <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>強さ</b>:Shift+スクロール　　<b>方向</b>：Ctrl+スクロール

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ja: <b>カーブを追加</b>：クリック
    <b>サイズ</b>：スクロール　　<b>強さ</b>：Shift+スクロール　　<b>方向</b>：Ctrl+スクロール

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
ja: ツールを使用してワープを追加します
    <b>ワープを削除</b>：右クリック

en: warps|nodes count:
ja: ワープ|ノード数：

en: edit, add and delete nodes
ja: ノードの編集・追加・削除

en: shapes
ja: シェイプ

en: draw curves
ja: カーブを描画

en: draw multiple curves
ja: 複数のカーブを描画

en: draw lines
ja: 直線を描画

en: draw multiple lines
ja: 複数の直線を描画

en: draw points
ja: 点を打つ

en: draw multiple points
ja: 複数の点を打つ

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
ja: <b>ノードを追加</b>：Ctrl+クリック　　<b>パスを削除</b>：右クリック
    <b>直線／カーブを切り替え</b>:：Ctrl+Alt+クリック

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
ja: <b>移動</b>：クリックしてドラッグ　　 <b>境界ぼかしのコントロールの表示／非表示</b>：クリック
    <b>自動平滑、尖点、平滑、シンメトリー</b>：Ctrl+クリック　　<b>削除</b>：右クリック

en: <b>shape of path</b>: drag
ja: <b>パスの形</b>：ドラッグ

en: <b>radius</b>: drag
ja: <b>半径</b>：ドラッグ

en: <b>hardness (center)</b>: drag
ja: <b>硬さ（中心）</b>：ドラッグ

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
ja: <b>硬さ（境界ぼかし）</b>：ドラッグ

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
ja: <b>強さ</b>：ドラッグ
    <b>リニア、膨張、縮小</b>：Ctrl+クリック

en: lowlight vision
ja: 暗所視

en: simulate human night vision
ja: 人間の夜間の視覚をシミュレートします

en: linear, XYZ
ja: リニア、 XYZ

en: indoor bright
ja: 明るい屋内

en: indoor dim
ja: 薄暗い屋内

en: indoor dark
ja: 暗い屋内

en: twilight
ja: 黄昏

en: night street lit
ja: 明るい夜道

en: night street
ja: 夜道

en: night street dark
ja: 暗い夜道

en: night
ja: 夜

en: dark
ja: 暗い

en: bright
ja: 明るい

en: day vision
ja: 昼間視

en: night vision
ja: 夜間視

en: blueness in shadows
ja: シャドウの青み

en: lowpass
ja: ローパス

en: isolate low frequencies in the image
ja: 画像の低周波を分離します

en: local contrast mask
ja: ローカルコントラストマスク

en: radius of gaussian/bilateral blur
ja: ガウス／バイラテラルぼかしの半径

en: contrast of lowpass filter
ja: ローパスフィルターのコントラスト

en: brightness adjustment of lowpass filter
ja: ローパスフィルターの明るさ（ブライトネス）の調整

en: color saturation of lowpass filter
ja: ローパスフィルターの色の彩度

en: which filter to use for blurring
ja: ぼかしに使用するフィルターの種類

en: perform color space corrections and apply look
ja: 色空間補正を行ってルックを適用します

en: defined by profile, RGB
ja: プロファイルにより定義、RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
ja: gmz LUTにバッファを割り当てる際にエラーが発生しました

en: invalid png file %s
ja: pngファイル%sは無効です

en: png bit depth %d is not supported
ja: pngのビット深度%dはサポートされていません

en: invalid level in png file %d %d
ja: png file%d %dのレベルが無効です

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
ja: このdarktableのビルドは圧縮されたCLUTと互換性がありません

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
ja: エラー：LUT 3Dのサイズ%d はサポートされている最大値を超えています

en: error allocating buffer for png LUT
ja: png LUTにバッファを割り当てる際にエラーが発生しました

en: error - could not read png image %s
ja: エラー：png画像%sを読み取ることが出来ませんでした

en: error - allocating buffer for png LUT
ja: png LUTにバッファを割り当てる際にエラーが発生しました

en: error - invalid cube file: %s
ja: エラー：cube ファイル%sは無効です

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
ja: 0以外のDOMAIN MINはサポートされていません

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
ja: 1以外のDOMAIN MAXはサポートされていません

en: 1D cube LUT is not supported
ja: 1D cube LUTはサポートされていません

en: error - allocating buffer for cube LUT
ja: cube LUTにバッファを割り当てる際にエラーが発生しました

en: error - cube LUT size is not defined
ja: エラー：cube LUTのサイズが設定されていません

en: error - cube LUT invalid number line %d
ja: エラー：cube LUTの行数%dは無効です

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
ja: エラー：cube LUTの行数%d は正しくありません。%dであるはずです

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
ja: 警告：cube LUTは範囲[0,1]を%d出ています

en: error - invalid 3dl file: %s
ja: エラー：%sは無効な3dlファイルです

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
ja: エラー：shaper LUTの最大値%dは低すぎます

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
ja: エラー：3dl LUTにバッファを割り当てることが出来ません

en: error - 3dl LUT size is not defined
ja: エラー：3dl LUTのサイズが設定されていません

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
ja: エラー：3dl LUTの行数が正しくありません

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
ja: エラー：LUTの最大値が有効なビット深度と一致しません

en: LUT root folder not defined
ja: LUTのルートフォルダが設定されていません

en: select LUT file
ja: LUTファイルを選択する

en: _select
ja: _選択

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
ja: hald CLUT（png）、3D LUT（cubeまたは3dl）、またはG'MICにより圧縮されたLUT（gmz）

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
ja: hald CLUT（png）または3D LUT（cubeまたは3dl）

en: select file outside LUT root folder is not allowed
ja: LUTのルートフォルダ外のファイルを選択することは出来ません

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
ja: png（haldclut）、キューブ、3dl、またはgmz（圧縮LUT）ファイルを選択してください
    注意：LUTファイルを選択する前に、【設定】の【処理】タブで3D LUTフォルダを設定する必要があります

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
ja: png（haldclut）、キューブ、または3dlファイルを選択してください
    注意：LUTファイルを選択する前に、【設定】の【処理】タブで3D LUTフォルダを設定する必要があります

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
ja: 圧縮LUT（gmz）の場合、ファイルの（LUTフォルダに対する）パスはLUTデータと併せて画像とともに保存されます

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
ja: ファイルの（LUTフォルダに対する）パスは（LUTデータそのものではなく）画像とともに保存されます

en: enter LUT name
ja: LUT名を入力してください

en: select the LUT
ja: lutを選択してください

en: select the color space in which the LUT has to be applied
ja: 使用するlutが適用されるべき色空間を選択してください

en: interpolation
ja: 補間

en: select the interpolation method
ja: 補間方式を選択してください

en: mask manager
ja: マスクマネージャー

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
ja: 可変カラーフィルターを用いて、画像を手早く白黒に変換します

en: red filter
ja: 赤フィルター

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
ja: ドラッグとマウスホイールのスクロールで仮想上のカラーフィルターを調整します

en: how much to keep highlights
ja: どれほどハイライトを変えずに保つか

en: negadoctor
ja: ネガドクター

en: film|invert|negative|scan
ja: フィルム|反転|ネガ|スキャン

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
ja: フィルムのネガスキャンを反転し、紙への印刷をシミュ​​レートします

en: D min red component
ja: D min 赤成分

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
ja: フィルムプロパティ

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
ja: フィルムベースの色

en: select color of film material from a swatch
ja: 色見本からフィルムの素材の色を選択してください

en: film material
ja: フィルムの素材

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
ja: フィルムの透明なベースの色調を調整します
    この値はフィルムの素材、フィルム現像中に生成される化学的な色被り、およびスキャナーのホワイトバランスによって異なります

en: D min green component
ja: D min 緑成分

en: D min blue component
ja: D min 青成分

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
ja: フィルムのダイナミックレンジ

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
ja: フィルムの最大濃度。反転後の白にあたります
    この値は、フィルムの仕様、現像プロセス、シーンのダイナミックレンジ、およびスキャナーの露出設定により変わります

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
ja: スキャナーの露出設定

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
ja: RGBチャンネル全てに対して、スキャナーの露出を補正します
    反転前であるため、黒はクリップしておらず、また淡すぎでもありません

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
ja: シャドウの色かぶり

en: select color of shadows from a swatch
ja: 色見本からシャドーの色を選択してください

en: pick shadows color from image
ja: 画像からシャドーの色を抽出

en: shadows red offset
ja: シャドウ 赤 オフセット

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
ja: 黒が本当に無彩色になるように、シャドーの色かぶりを補正します
    ハイライトのイルミナントのホワイトバランスより前にこの値を設定すると、
    困難なケースにおいて、画像全体のホワイトバランスを回復しやすくなります

en: shadows green offset
ja: シャドウ 緑 オフセット

en: shadows blue offset
ja: シャドウ 青 オフセット

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
ja: ハイライト ホワイトバランス

en: select color of illuminant from a swatch
ja: 色見本からイルミナントの色を選択してください

en: pick illuminant color from image
ja: 画像からイルミナントの色を抽出

en: illuminant red gain
ja: イルミナント 赤 ゲイン

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
ja: 黒が本当に無彩色になるように、イルミナントの色を補正します
    シャドウの色かぶりの後にこの値を設定すると、
    困難なケースにおいて、画像全体のホワイトバランスを回復しやすくなります

en: illuminant green gain
ja: イルミナント 緑 ゲイン

en: illuminant blue gain
ja: イルミナント青 ゲイン

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
ja: 印刷プロパティ

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
ja: 仮想の印画紙のプロパティ

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
ja: 反転後の黒の濃度を補正して、
    シャドウのクリッピングを防ぎながら、全体のコントラストを調整します

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
ja: 仮想の印画紙の号数を選択します。実質的に、ガンマを適用するのと同じことです
    フィルムの最大濃度を補正し、コントラストを回復します
    最大濃度が高い場合には高い号数を使用してください

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
ja: この値を超えているスペキュラハイライトを緩やかに圧縮します
    中間トーンの露出を高めてもクリッピングを避けることが出来ます
    これはマット紙の性質をある程度再現します

[ctx: section]
en: virtual print emulation
ja: 仮想の印刷のエミュレーション

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
ja: 反転後の印刷の露出を補正します
    全体のコントラストを調整して、ハイライトのクリッピングを防ぎます

en: toggle on or off the color controls
ja: 色のコントロールを切り替えます

en: astrophoto denoise
ja: 天体写真ノイズ除去

en: denoise (non-local means)
ja: ノイズ除去（非局所平均）

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
ja: 天体写真に最適なポアソンノイズ除去を適用します

en: radius of the patches to match
ja: マッチするパッチの半径

en: how much to smooth brightness
ja: 明るさ（ブライトネス）の平滑化の度合い

en: how much to smooth colors
ja: 色の平滑化の度合い

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
ja: 露出過多

en: module overexposed failed in buffer allocation
ja: モジュール露出過多がバッファの割り当てに失敗しました

en: module overexposed failed in color conversion
ja: モジュール露出過多が色変換に失敗しました

en: rgb primaries
ja: RGBプライマリ

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
ja: カラーグレーディングのためのRGBカラープライマリの調整

en: shift red towards yellow or magenta
ja: 赤を黃またはマゼンタへずらす

en: red primary purity
ja: 赤のプライマリの純度

en: shift green towards cyan or yellow
ja: 緑をシアンまたは黄へずらす

en: green primary purity
ja: 緑のプライマリの純度

en: shift blue towards magenta or cyan
ja: 青をマゼンタまたはシアンへずらす

en: blue primary purity
ja: 青のプライマリの純度

en: unbreak input profile
ja: 入力プロファイルの修復

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
ja: ノンリニアRGBに適用されるよう意図された入力カラープロファイルを修正します

en: 16 EV dynamic range (generic)
ja: 16EVダイナミックレンジ（汎用）

en: 14 EV dynamic range (generic)
ja: 14EVダイナミックレンジ（汎用）

en: 12 EV dynamic range (generic)
ja: 12EVダイナミックレンジ（汎用）

en: 10 EV dynamic range (generic)
ja: 10EVダイナミックレンジ（汎用）

en: 08 EV dynamic range (generic)
ja: 08EVダイナミックレンジ（汎用）

en: linear part
ja: リニア部分

en: gamma exponential factor
ja: ガンマの指数因子

en: adjust to match the average luma of the subject
ja: 被写体の平均輝度（ルーマ）に一致するように調整してください

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
ja: ミドルグレーと純粋な黒の間の段数
    撮影現場で露出計が示すであろう数値と同じものです

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
ja: 純粋な黒と純粋な白の間の段数
    撮影現場で露出計が示すであろう数値と同じものです

[ctx: section]
en: optimize automatically
ja: 自動最適化

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
ja: 算出されたダイナミックレンジを拡大または縮小します
    ノイズが測定を妨げる場合に有用です

en: make an optimization with some guessing
ja: 推測をもとに最適化します

en: tone mapping method
ja: トーンマッピングの方式

en: raw denoise
ja: RAWノイズ除去

en: denoise the raw picture early in the pipeline
ja: パイプラインの早い段階でRAW画像のノイズを除去します

en: raw denoising
    only works for raw images.
ja: RAWのノイズの除去
    RAW画像でのみ動作

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
ja: RAW露出過多

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
ja: RAWブラック／ホワイトポイント

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
ja: センサーの技術的特性を設定します
    注意して変更してください

en: passthrough
ja: パススルー

en: invalid crop parameters
ja: 無効なトリミングのパラメータ

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
ja: リセットしてデフォルト設定に戻すか、プリセットを更新するか、正しい設定にしてください

en: black level 0
ja: 黒レベル 0

en: black level 1
ja: 黒レベル 1

en: black level 2
ja: 黒レベル 2

en: black level 3
ja: 黒レベル 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
ja: rawフラットフィールド補正によって、レンズによって引き起こされた周辺減光を補正します

[ctx: section]
en: crop
ja: トリミング

en: crop left border
ja: 左縁をトリミング

en: crop top border
ja: 上縁をトリミング

en: crop right border
ja: 右縁をトリミング

en: crop bottom border
ja: 下縁をトリミング

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
ja: RAWのブラック／ホワイトポイントの補正
    処理が必要なセンサーに対してのみ動作します

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
ja: 4つのゾーンで0.25EVのフィルライト

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
ja: 4つのゾーンで-0.25EVのフィルシャドウ

en: fill light
ja: フィルライト

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにトーンイコライザーモジュールを使用してください

en: the fill-light in EV
ja: フィルライト 単位はEV

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
ja: フィルライトの中心を選択します
    Ctrl+clickで領域を選択します

en: toggle tool for picking median lightness in image
ja: 画像の明度の中間値を抽出するツールを切り替える

en: width of fill-light area defined in zones
ja: ゾーンで定義されたフィルライトの領域の幅

en: retouch
ja: レタッチ

en: split-frequency|healing|cloning|stamp
ja: 周波数分離|修復|クローン|スタンプ

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
ja: スポット汚れを削除または複製します
    周波数分離を用いた肌の編集を行います

en: geometric and frequential, RGB
ja: 幾何学的および周波数的、RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
ja: ブレンドマスクが表示されていると、スケールを表示することが出来ません

en: default tool changed to %s
ja: デフォルトで使用するツールを%sに変更しました

en: cloning
ja: クローン

en: healing
ja: 修復

en: shapes:
ja: シェイプ：

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
ja: シェイプを追加するには、アルゴリズムとシェイプの種類を選択し、画像上でクリックします
    シェイプは選択中のスケールに追加されます

en: editing
ja: 編集

en: show and edit shapes on the current scale
ja: 選択中のスケール上にあるシェイプの表示・編集

en: show and edit shapes in restricted mode
ja: 制限モードでシェイプを表示・編集

en: algorithms:
ja: アルゴリズム：

en: tools
ja: ツール

en: activate blur tool
ja: ぼかしツールの有効化

en: change algorithm for current form
ja: 選択中のシェープのアルゴリズムを変更します

en: activate fill tool
ja: 塗りつぶしツールの有効化

en: activate cloning tool
ja: クローンツールの有効化

en: activate healing tool
ja: 修復ツールの有効化

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
ja: Ctrl+クリックすると、選択中のシェイプで使用するツールを変更します

en: shift+click to set the tool as default
ja: Shift+クリックすると、選択したツールをデフォルトに設定します

en: scales:
ja: スケール：

en: current:
ja: 現在のスケール：

en: merge from:
ja: ここから統合：

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
ja: 上のスライダは、スケールの統合を始める位置を調整します
    下のスライダはスケールの数を調整します
    点は現在選択中のスケールを示します
    上の線は現在のズームレベルで見ることの出来るスケールを示します
    下の線は、スケールにシェイプがあることを示します

en: display masks
ja: マスクを表示

en: temporarily switch off shapes
ja: シェイプを一時的にオフ

en: paste cut shapes to current scale
ja: 切り取られたシェイプを現在のスケールに貼り付け

en: cut shapes from current scale
ja: 選択中のスケールからシェイプを切り取り

en: display wavelet scale
ja: ウェーブレットスケールを表示

[ctx: section]
en: preview single scale
ja: 単一のスケールのプレビュー

en: adjust preview levels
ja: プレビューのレベルを調整します

en: auto levels
ja: レベルの自動設定

en: shape selected:
ja: 選択中のシェイプ：

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
ja: シェイプ上でクリックすると、シェイプを選択します
    シェイプのない箇所でクリックすると、選択を解除します

en: erase the detail or fills with chosen color
ja: ディテールを消去するか、選択した色で塗りつぶします

en: fill color:
ja: 塗りつぶしの色：

en: select fill color
ja: 塗りつぶしの色を選択してください

en: pick fill color from image
ja: 画像から塗りつぶしの色を抽出してください

en: pick fill color
ja: 塗りつぶしの色を抽出

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
ja: 色の明るさ（ブライトネス）を調整します
    消去モードでも動作します

en: type for the blur algorithm
ja: ぼかしのアルゴリズムの種類

en: radius of the selected blur type
ja: 選択したぼかしのタイプの半径

en: set the opacity on the selected shape
ja: 選択したシェイプの不透明度を設定します

[ctx: section]
en: retouch tools
ja: レタッチツール

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
ja: ウェーブレット分解

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
ja: シェイプ

en: max scale is %i for this image size
ja: この画像サイズで使用できる最大のスケールは%iです

en: rgb curve
ja: RGBカーブ

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
ja: RGB色空間のカーブを使用して画像のトーンを変更します

en: gamma 1.0 (linear)
ja: ガンマ1.0（リニア）

en: contrast - med (linear)
ja: コントラスト - 中（リニア）

en: contrast - high (linear)
ja: コントラスト - 高 （リニア）

en: contrast - med (gamma 2.2)
ja: コントラスト - 中（ガンマ2.2）

en: contrast - high (gamma 2.2)
ja: コントラスト - 高（ガンマ2.2）

en: gamma 2.0
ja: ガンマ2.0

en: gamma 0.5
ja: ガンマ0.5

en: logarithm (base 2)
ja: 対数（底 2）

en: exponential (base 2)
ja: 指数（底 2）

en: choose between linked and independent channels.
ja: 各チャンネルを連動させるか独立させるか選択します

en: curve nodes for r channel
ja: 赤チャンネルのカーブノード

en: curve nodes for g channel
ja: 緑チャンネルのカーブノード

en: curve nodes for b channel
ja: 青チャンネルのカーブノード

en: rgb levels
ja: RGBレベル

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
ja: RGB色空間でブラックポイント、ホワイトポイント、およびミドルグレーポイントを調整します

en: auto region
ja: 領域の自動設定

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
ja: ユーザーが定めた領域にもとづいてレベルの自動設定を適用
    クリックしながらドラッグして領域を描きます
    右クリックすると、キャンセルします

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
ja: ピクセルの回転

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
ja: RAWセンサーの技術的特性を設定する内部モジュールです
    
    値を変更しないでください！

en: automatic pixel rotation
ja: ピクセルの自動回転

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
ja: ピクセルの自動回転
    処理が必要なセンサーに対してのみ動作します

[ctx: modulename]
en: scale pixels
ja: ピクセルのスケール調整

en: automatic pixel scaling
ja: ピクセルの自動スケール調整

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
ja: ピクセルのスケールの自動調整
    処理が必要なセンサーに対してのみ動作します

en: shadows and highlights
ja: シャドウとハイライト

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
ja: 局所的なコントラストを強化して、
    画像のシャドウとハイライトの階調の範囲を変更します

en: compress
ja: 圧縮

en: correct shadows
ja: シャドウを補正します

en: correct highlights
ja: ハイライトを補正します

en: shift white point
ja: ホワイトポイントをずらします

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
ja: ソフト化に使用するフィルタ
    バイラテラルを用いると、ハロを防ぐことが出来ます

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
ja: シャドウとハイライトにおける効果を圧縮し、
    中間トーンを保持します

en: adjust saturation of shadows
ja: シャドウの彩度を調整します

en: adjust saturation of highlights
ja: ハイライトの彩度を調整します

[ctx: modulename]
en: sharpen
ja: シャープ化

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
ja: 標準的なアンシャープマスク（USM）を用いて、画像のディテールをシャープにします

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
ja: リニアあるいはノンリニア、Lab、ディスプレイ参照またはシーン参照

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
ja: 擬似リニア、Lab、ディスプレイ参照あるいはシーン参照

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
ja: シャープ化

en: spatial extent of the unblurring
ja: ぼかしの除去の空間的広がり

en: strength of the sharpen
ja: シャープ化の強さ

en: threshold to activate sharpen
ja: シャープ化を有効にするしきい値

en: sigmoid
ja: シグモイド

en: tone mapping|view transform|display transform
ja: トーンマッピング|ビュー変換|ディスプレイ変換

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
ja: ビュー変換を適用して画像をスクリーンや印刷物上に表示出来るようにします
    任意の色保存方法と堅固かつ滑らかなトーンカーブを用います

en: neutral gray
ja: ニュートラルグレー

en: ACES 100-nit like
ja: ACES100ニット風

en: Reinhard
ja: ラインハルト

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
ja: 適用されたカーブの圧縮
    サポートされる入力ダイナミックレンジを暗に定義します

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
ja: 圧縮をシャドウ側またはハイライト側にずらします
    負の値にすると、シャドウのコントラストが強まります
    正の値にすると、ハイライトのコントラストが強まります
    反対側のコントラストは弱まります

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
ja: チャンネル毎の処理によって引き起こされる色相のねじれの補正

en: primaries
ja: プライマリ

en: set custom primaries
ja: プライマリをカスタム設定します

en: primaries to use as the base for below adjustments
ja: 以下の調整のためのベースとして使用するプライマリ

en: attenuate the purity of the red primary
ja: 赤のプライマリの純度を減衰させます

en: rotate the red primary
ja: 赤のプライマリを回転する

en: attenuate the purity of the green primary
ja: 緑のプライマリの純度を減衰させます

en: rotate the green primary
ja: 緑のプライマリを回転する

en: attenuate the purity of the blue primary
ja: 青のプライマリの純度を減衰させます

en: rotate the blue primary
ja: 青のプライマリを回転する

en: recover some of the original purity after the inset
ja: 差し込み後に元の純度を幾らか回復する

en: display luminance
ja: ディスプレイ輝度

en: set display black/white targets
ja: ディスプレイの黒／白のターゲットを設定します

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
ja: ターゲットとするディスプレイまたは印刷の黒の輝度
    これを用いて色褪せたルックを作ることも出来ます

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
ja: ターゲットとするディスプレイまたは印刷の白の輝度
    これを用いて色褪せたルックを作ったりより早く白を飛ばすことも出来ます

en: soften
ja: ソフト化

en: create a softened image using the Orton effect
ja: オートン効果を用いて画像をソフトにします

en: the size of blur
ja: ぼかしのサイズ

en: the saturation of blur
ja: ぼかしの彩度

en: the brightness of blur
ja: ぼかしの明るさ（ブライトネス）

en: the mix of effect
ja: 効果のミックス

en: split-toning
ja: スプリットトーン

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
ja: 2つの特定の色をシャドウとハイライトに用いて、
    一点の軸を中心に両者の間でリニアなトーンを形成する効果を生み出します

en: authentic sepia
ja: セピア

en: authentic cyanotype
ja: 青写真

en: authentic platinotype
ja: プラチナプリント

en: chocolate brown
ja: チョコレートブラウン

en: select the saturation tone
ja: 彩度のトーンを選択してください

en: select tone color
ja: トーンの色を選択してください

[ctx: section]
en: shadows
ja: シャドウ

[ctx: section]
en: highlights
ja: ハイライト

en: balance
ja: バランス

en: the balance of center of split-toning
ja: スプリットトーンの中心のバランス

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
ja: ハイライトとシャドウにおける効果を圧縮し、
    中間トーンを保持します

en: spot removal
ja: スポット除去

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにレタッチモジュールを使用してください

en: remove sensor dust spots
ja: センサーの汚れを除去します

en: geometric, raw
ja: 幾何学的、RAW

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
ja: スポットモジュールのシェイプは64個に制限されています
    新しいインスタンスを追加してください！

en: number of strokes:
ja: ストロークの数：

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
ja: シェイプ上でクリックし、キャンバス上でドラッグします
    マウスホイールでサイズを調節します
    右クリックすると、シェイプを削除します

en: show and edit shapes
ja: シェイプの表示・編集

[ctx: modulename]
en: white balance
ja: ホワイトバランス

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
ja: RAWのRGBチャネルを調整して、白のバランスを取り、デモザイクを助けます

en: `%s' color matrix not found for image
ja: `%s'画像のカラーマトリクスが見つかりませんでした

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
ja: `%s'のカメラで設定したホワイトバランス情報を読み取ることが出来ませんでした！

[ctx: white balance]
en: as shot
ja: 撮影時の設定

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
ja: 画像の領域から設定

[ctx: white balance]
en: user modified
ja: ユーザーによる修正

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
ja: カメラのリファレンス値

en: green channel coefficient
ja: 緑チャンネルの係数

en: magenta channel coefficient
ja: マゼンタチャンネルの係数

en: cyan channel coefficient
ja: シアンチャンネルの係数

en: yellow channel coefficient
ja: 黄色チャンネルの係数

en: red channel coefficient
ja: 赤チャンネルの係数

en: blue channel coefficient
ja: 青チャンネルの係数

en: emerald
ja: エメラルド

en: emerald channel coefficient
ja: エメラルドチャンネルの係数

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
ja: 設定

en: as shot
ja: 撮影時の設定

en: set white balance to as shot
ja: 撮影時のホワイトバランス設定

en: from image area
ja: 画像内の領域から検出

en: user modified
ja: ユーザーによる修正

en: set white balance to user modified
ja: ユーザーが修正したホワイトバランス

en: camera reference
ja: カメラのリファレンス値

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
ja: カメラのリファレンス値にホワイトバランスを設定
    ほとんどの場合D65であるはずです

en: choose white balance setting
ja: ホワイトバランスの設定を選択してください

en: finetune
ja: 微調整

en: fine tune camera's white balance setting
ja: 撮影時にカメラで設定したホワイトバランスを微調整する

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
ja: シーンのイルミナントの温度

en: click to cycle color mode on sliders
ja: クリックすると、スライダーの色のモードを切り替えます

en: color temperature (in Kelvin)
ja: 色温度（ケルビン）

en: tint
ja: ティント

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
ja: 画像の色味
    マゼンタ（値< 1）から緑（値> 1）

en: channel coefficients
ja: チャンネルの係数

en: various
ja: 複数

en: white balance disabled for camera
ja: カメラによるホワイトバランス設定を無効にします

en: tone curve
ja: トーンカーブ

en: alter an image’s tones using curves
ja: カーブを使って画像のトーンを変更します

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
ja: 自動設定にすると、aとbの カーブは効果がなくなり、表示されません。各ピクセルの彩度（クロマ）値（aとb ）は、Lカーブのデータにもとづいて調整されます。自動XYZはこれと似ていますが、XYZ空間における彩度（サチュレーション）の変更を適用します

en: tonecurve for L channel
ja: Lチャンネルのトーンカーブ

en: tonecurve for a channel
ja: aチャンネルのトーンカーブ

en: tonecurve for b channel
ja: bチャンネルのトーンカーブ

en: pick color
ja: 色を抽出

en: tone equalizer
ja: トーンイコライザー

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
ja: トーンカーブ|トーンマッピング|再照明|背景の照明|シャドウとハイライト

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
ja: 撮影現場で行われたかのように、照明を変更します

en: quasi-linear, RGB
ja: 疑似リニア RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
ja: 疑似リニア、RGB、シーン参照

en: simple tone curve
ja: 単純なトーンカーブ

en: mask blending: all purposes
ja: マスクブレンド：汎用

en: mask blending: people with backlight
ja: マスクブレンド：逆光内の人物

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （EIGF）：強

en: compress shadows/highlights (GF): strong
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （GF）：強

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （EIGF）：中

en: compress shadows/highlights (GF): medium
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （GF）：中

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （EIGF）：弱

en: compress shadows/highlights (GF): soft
ja: シャドウとハイライトの圧縮 （GF）：弱

en: contrast tone curve: soft
ja: コントラストトーンカーブ：弱

en: contrast tone curve: medium
ja: コントラストトーンカーブ：中

en: contrast tone curve: strong
ja: コントラストトーンカーブ：強

en: relight: fill-in
ja: 再照明：フィルイン

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
ja: トーンイコライザーがメモリの割り当てに失敗しました。RAMの設定を確認してください

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
ja: 補間が不安定です。カーブの平滑化を弱めてください

en: wait for the preview to finish recomputing
ja: プレビューが再計算を終えるまでお待ちください

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
ja: 画像上でスクロールしてトーンの露出を変更します
    Shift+スクロールで大きなステップ　　Ctrl+スクロールで小さなステップ

en: some parameters are out-of-bounds
ja: 一部のパラメーターが範囲を逸脱しています

en: [%s over image] change tone exposure
ja: 【画像上で%s】トーンの露出を変更する

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
ja: 【画像上で%s】トーンの露出を大きなステップで変更する

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
ja: 【画像上で%s】トーンの露出を小さなステップで変更する

note: Simple view
en: simple
ja: シンプル

note: Advanced view
en: advanced
ja: 高度

en: double-click to reset the curve
ja: ダブルクリックすると、カーブをリセットします

en: curve smoothing
ja: カーブの平滑化

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
ja: 正の値は、より滑らかなトーンを生成しますが、設定によってはカーブが揺れる場合があります
    負の値は、揺れを防ぎ、動作はより堅牢になりますが、トーンの遷移は急になり、局所的なコントラストを損なう可能性があります

note: Masking options
en: masking
ja: マスク

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
ja: マスクをプレビューし、
    覆い焼きする領域と焼き込む領域の間のコントラストが高くなる評価方式を選択してください

en: details
ja: ディテール

en: preserve details
ja: ディテール保持

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
ja: 'なし'は全体のコントラストと局所的なコントラストに影響します（コントラストを加えるだけの場合安全です）
    'ガイデットフィルタ'は全体のコントラストにのみ影響し、局所的なコントラストを保持するよう試みます
    '平均ガイデットフィルタ'は'なし'と'ガイデットフィルタ'の幾何平均です
    'EIGF（露光非依存ガイデットフィルタ）は露出に依存しないガイデットフィルタです。シャドウとハイライトを同じように平滑化します（ハイライトの平滑化が少ないガイデットフィルタと対照的です）
    '平均EIGF'は'なし'と'EIGF'の幾何平均です

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
ja: 適用するガイデットフィルタのパスの数
    速度を犠牲にして、フィルタのエッジを拡散するのに役立ちます

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
ja: ぼかしの直径（最大の画像サイズに対するパーセント）
    警告：ノイズ除去（プロファイル）が使用されている場合、このパラメーターの値が大きいと、
    ダークルームでのプレビューが大幅に遅くなる可能性があります

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
ja: 境界ぼかしの精度
    値を上げると、マスクはより厳密にエッジに沿いますが、平滑化の効果が失われるかもしれません
    値を下げると、グラデーションが滑らかになり、平滑化が向上しますが、エッジ部の重なりが不正確になり、また、ハロが生まれる可能性があります

[ctx: section]
en: mask post-processing
ja: マスクの後処理

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
ja: ヒストグラムの最初と最後の10分の1をのぞく範囲をマスクします
    中心線は平均を示しています
    クリッピングが発生すると、極値にオレンジ色のバーが表示されます

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
ja: 0 に設定すると、量子化を無効にします
    値を上げると、輝度マスクをポスタライズして、
    高い境界ぼかしの値を用いた時に、ガイドが区分的平滑領域を生み出しやすくなります

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
ja: これを使用すると、マスクの平均露出が諸チャンネルにしたがってスライドし、
    利用可能なノードによる露出補正のコントロールが向上します
    魔法の杖は平均露出を自動的に設定します

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
ja: これを使用すると、ガイデットフィルタの平均化効果に対抗し、
    -4EV付近のマスクのコントラストを膨らませます
    これにより露出ヒストグラムがより多くのチャンネルへ広がり、露出補正のコントロールが向上します
    魔法の杖は平均露出を自動的に設定します

en: display exposure mask
ja: 露出マスクを表示

en: tone mapping
ja: トーンマッピング

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにローカルコントラストモジュールかトーンイコライザーモジュールを使用してください

en: velvia
ja: ベルビア

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
ja: 色の彩度を上げます
    黒や白、低彩度のピクセルに重きを置いて作用します

en: the strength of saturation boost
ja: 彩度のブーストの強さ

en: how much to spare highlights and shadows
ja: どれほどハイライトとシャドウへの作用を抑えるか

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
ja: このモジュールは非推奨です
    代わりにカラーバランスRGBモジュールの【自然な彩度（バイブランス）】スライダーを使用してください

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
ja: 彩度を上げ、彩度の最も高いピクセルの明度を下げることで、
    色をよりビビットにします

en: the amount of vibrance
ja: 自然な彩度の量

en: simulate a lens fall-off close to edges
ja: レンズの周辺減光をシミュレートします

[ctx: section]
en: position / form
ja: 位置／形

en: dithering
ja: ディザリング

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
ja: ビネットの半径のスケール（減光のはじまり）

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
ja: ビネットの半径のスケール（減光の終わり）

en: strength of effect on brightness
ja: 明るさ（ブライトネス）に及ぼす効果の強さ

en: strength of effect on saturation
ja: 彩度に及ぼす効果の強さ

en: horizontal offset of center of the effect
ja: 効果の中心の水平位置

en: vertical offset of center of the effect
ja: 効果の中心の垂直位置

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
ja: 形状係数
    0に設定すると矩形
    1に設定すると円または楕円
    2に設定すると菱形

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
ja: 有効にすると、比率を自動的に画像のサイズに合わせます

en: width-to-height ratio
ja: 幅対高さの比

en: add some level of random noise to prevent banding
ja: バンディングを防ぐために不規則なノイズを追加します

en: [%s on node] change vignette/feather size
ja: 【ノード上で%s】ビネット／境界ぼかしのサイズを変更します

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
ja: 【ノード上で%s】ビネット／境界ぼかしのサイズを、幅対高さの比を保ちながら変更します

en: [%s on center] move vignette
ja: 【中心で%s】ビネットを移動します

en: watermark
ja: 透かし

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
ja: SVG形式の透かしを署名のように画像にオーバーレイで入れます

en: marker
ja: マーカー

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
ja: %s/watermarksまたは%s/watermarks内のSVG形式の透かし

note: Simple text
en: text
ja: テキスト

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
ja: テキストの文字列
    タグ：
    $(WATERMARK_TEXT)

en: content
ja: 内容

note: Text font
en: font
ja: フォント

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
ja: テキストのフォント
    タグ：
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
ja: 透かしの色
    タグ：
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
ja: 透かしの色を選択してください

en: pick color from image
ja: 画像から色を抽出

[ctx: section]
en: placement
ja: 位置

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
ja: 透かしの大きさの割合を決める方法を選んでください
    ・画像：マーカーを画像全体に合わせます
    ・長辺：マーカーの長辺を画像の長辺に合わせます
    ・短辺：マーカーの短辺を画像の短辺に合わせます
    ・高さ：マーカーの高さを画像の高さに合わせます。例えば、テキストに適しています
    ・詳細オプション：2つのドロップダウンメニューを有効にします

en: reference image dimension against which to scale the watermark
ja: 透かしのスケール調整で参照する画像の寸法

en: watermark dimension to scale
ja: スケール調整する透かしの寸法

en: alignment
ja: 配置

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
ja: 透かしの不透明度

en: the scale of the watermark
ja: 透かしの大きさ

en: the rotation of the watermark
ja: 透かしの回転

en: zone system
ja: ゾーンシステム

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
ja: 明度のゾーン
    マウスのスクロールホイールでゾーンの数を変更します
    ボーダー上で左クリックすると、マーカーを作ります
    マーカー上で右クリックすると、そのマーカーを削除します

en: background jobs
ja: バックグラウンドジョブ

en: camera settings
ja: カメラ設定

en: toggle view property in center view
ja: センタービューのビュープロパティを切り替えます

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
ja: カメラの接続が切れました。テザリングモードを終了します

en: battery
ja: バッテリー

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
ja: カメラコントロール

en: modes
ja: モード

en: timer (s)
ja: タイマー（秒）

en: count
ja: カウント

en: brackets
ja: ブラケット撮影

en: bkt. steps
ja: ブラケット段数

en: capture image(s)
ja: 画像を撮影

en: toggle delayed capture mode
ja: 遅延撮影モードのオン／オフを切り替えます

en: toggle sequenced capture mode
ja: 連続撮影モードのオン／オフを切り替えます

en: toggle bracketed capture mode
ja: ブラケット撮影モードのオン／オフを切り替えます

en: the count of seconds before actually doing a capture
ja: 実際に撮影を行うまでの秒数

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
ja: 連続して撮影する画像の枚数
    遅延モードと組み合わせて、ストップモーションシーケンスを作成することが出来ます

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
ja: 明／暗各側のブラケット撮影の数
    画像数=(ブラケット*2)+1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
ja: ブラケットあたりのステップ数。ステップはカメラで設定出来、通常は1段あたり3ステップです
    言い換えると、3ステップがブラケット間の1EVの露出ステップにあたります

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
ja: 追加プロパティ

en: label
ja: ラベル

en: property
ja: プロパティ

en: add user property
ja: ユーザープロパティの追加

en: program
ja: プログラム

en: focus mode
ja: フォーカスモード

en: shutterspeed2
ja: シャタースピード2

en: shutterspeed
ja: シャタースピード

en: WB
ja: ホワイトバランス

en: collections
ja: コレクション

en: search filmroll
ja: フィルムロールを検索

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
ja: %s内にフィルムロールの新しいパスを選択する際に問題が起こりました

en: search filmroll...
ja: フィルムロールを検索...

en: remove...
ja: 除去...

en: uncategorized
ja: 未分類

en: rejected
ja: 除外

en: not rated
ja: 評価無し

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
ja: オペレータとして<, <=, >, >=, <>, =, [;]を使用する

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
ja: オペレータとして<, <=, >, >=, <>, =, [;]を使用する
    評価：0-5
    除外された画像：-1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
ja: オペレータとして<, <=, >, >=, <>, =, [;]を使用する
    日付を入力してください（年のみ必須）：YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
ja: `%'をワイルドカード文字として使用してください
    `,'で値を分離します

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
ja: `%'をワイルドカード文字として使用してください
    クリックすると、階層とサブ階層を含めます（サフィックスは`*'）
    Shift+クリックすると、現在の階層のみを含めます（サフィックスなし）
    Ctrl+クリックすると、サブ階層のみを含めます（サフィックスは`|%'）

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
ja: `%'をワイルドカード文字として使用してください
    クリックすると、ロケーションとサブロケーションを含めます（サフィックスは`*'）
    Shift+クリックすると、現在のロケーションのみを含めます（サフィックスなし）
    Ctrl+クリックすると、サブロケーションのみを含めます（サフィックスは`|%'）

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
ja: `%'をワイルドカード文字として使用してください
    クリックすると、カレントフォルダとサブフォルダを含めます（サフィックスは`*'）
    Shift+クリックすると、カレントフォルダのみを含めます（サフィックスなし）
    Ctrl+クリックすると、サブフォルダのみを含めます（サフィックスは`|%'）

en: use `%' as wildcard
ja: `%'をワイルドカード文字として使用してください

en: clear this rule
ja: このルールを削除

en: clear this rule or add new rules
ja: このルールを削除する、または新しいルールを追加します

en: narrow down search
ja: 検索を絞り込む

en: add more images
ja: 画像を追加

en: exclude images
ja: 画像を除外

en: change to: and
ja: 次に変更します：および

en: change to: or
ja: 次に変更します：または

en: change to: except
ja: 次に変更します：例外は

note: the different categories
en: files
ja: ファイル

en: metadata
ja: メタデータ

en: times
ja: 日時

en: capture details
ja: 細部を撮影

en: collections settings
ja: コレクション設定

en: preferences...
ja: 設定

en: AND
ja: および

en: OR
ja: または

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
ja: のぞく

en: revert to a previous set of rules
ja: 以前のルールに戻します

en: jump back to previous collection
ja: 以前のコレクションに戻る

en: mean
ja: 平均

en: color picker
ja: カラーピッカー

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
ja: キャンバス上にカーソルを置くと、サンプルをハイライトします
    クリックすると、サンプルをロックします
    右クリックすると、サンプル領域をアクティブなカラーピッカーに読み込みます

en: click to (un)hide large color patch
ja: クリックすると、大きなカラーパッチの表示／非表示を切り替えます

en: statistic
ja: 統計

en: select which statistic to show
ja: 表示する統計を選択してください

en: select which color mode to use
ja: 使用するカラーモードを選択してください

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
ja: カラーピッカーをオンにします
    Ctrl+クリックまたは右クリックすると、領域を選択します

en: add sample
ja: サンプルを追加

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
ja: ライブサンプル

en: display samples on image/vectorscope
ja: サンプルを画像とベクトルスコープに表示

en: restrict scope to selection
ja: 選択した色のみスコープに表示

en: history stack
ja: 履歴スタック

en: open sidecar file
ja: サイドカーファイルを開いてください

en: error loading file '%s'
ja: ファイル'%s'の 読み込み中にエラーが発生しました

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
ja[0]: %d枚の画像の履歴を圧縮することが出来ません
ja[1]: %d枚の画像の履歴を圧縮することが出来ません

en: delete images' history?
ja: 画像の履歴を削除しますか？

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
ja[0]: %d枚の選択画像の履歴を本当に削除しますか？
ja[1]: %d枚の選択画像の履歴を本当に削除しますか？

en: selective copy...
ja: モジュール選択コピー

en: choose which modules to copy from the source image
ja: 画像からコピーするモジュールを選択します

en: copy history stack of
    first selected image
ja: 最初に選択した画像の履歴スタックをコピーします

en: selective paste...
ja: モジュール選択貼り付け

en: choose which modules to paste to the target image(s)
ja: 画像に貼り付けるモジュールを選択します

en: paste
ja: 貼り付け

en: paste history stack to
    all selected images
ja: 選択した画像全てに履歴スタックを貼り付けます

en: compress history
ja: 履歴を圧縮

en: compress history stack of
    all selected images
ja: 選択した画像全ての履歴スタックを圧縮します

en: discard history stack of
    all selected images
ja: 選択した画像全ての履歴スタックを破棄します

en: how to handle existing history
ja: 既存の履歴をどう扱うか

en: append
ja: 追加

en: load sidecar file...
ja: サイドカーファイル読み込み...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
ja: XMPサイドカーファイルを開いて、
    選択した画像に適用します

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
ja: XMPサイドカーファイルに履歴スタックとタグを書き込みます

en: duplicate manager
ja: 複製マネージャー

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
ja: 現像していない未編集画像を複製します

en: create a duplicate of the image with same history stack
ja: 同じ履歴スタックで画像を複製します

en: export
ja: エクスポート

en: invalid format for export selected
ja: 選択したエクスポートに無効なフォーマット

en: invalid storage for export selected
ja: 選択したエクスポートに無効なストレージ

en: export to disk
ja: ディスクにエクスポート

en: which is equal to %s × %s px
ja: %s × %s pxと等しい

[ctx: section]
en: storage options
ja: ストレージオプション

en: target storage
ja: エクスポート先ストレージ

[ctx: section]
en: format options
ja: フォーマットオプション

en: file format
ja: ファイルフォーマット

[ctx: section]
en: global options
ja: 全般設定

en: set size
ja: サイズ設定

en: choose a method for setting the output size
ja: 出力サイズ設定の方式を選んでください

en: in pixels (for file)
ja: ピクセル（ファイル向け）

en: in cm (for print)
ja: cm（印刷向け）

en: in inch (for print)
ja: inch（印刷向け）

en: by scale (for file)
ja: スケール（印刷向け）

en: print width
ja: 印刷幅

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
ja: 出力の幅の最大値の制限
    マウス中央のボタンで0に設定します

en: print height
ja: 印刷高さ

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
ja: 出力の高さの最大値の制限
    マウス中央のボタンで0に設定します

en: resolution in dot per inch
ja: 解像度（インチごとのドット）

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
ja: 整数、小数、または単純な分数を入力してください
    0あるいは空欄は1と同じです
    マウス中央のボタンで0に設定します

en: allow upscaling
ja: アップスケーリングを許可

en: high quality resampling
ja: 高クオリティなリサンプリング

en: do high quality resampling during export
ja: エクスポート中に高クオリティなリサンプリングを行います

en: store masks
ja: マスクを保存

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
ja: 出力画像にマスクをレイヤーとして保存します
    一部のフォーマットでのみ動作します

en: image settings
ja: 画像設定

en: output ICC profiles
ja: 出力ICCプロファイル

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
ja: ・知覚的：色域外の色を色域内へと滑らかに移し、グラデーションを保持します。しかし、処理において色域内の色を歪めます。このオプションは出力画像の色空間に依存するプロプライエタリなLUTである場合がしばしばあります
    
    ・相対的な色彩測定：輝度を保持しつつ、色が色域内に合うまで可能な限り控えめに彩度を下げます
    
    ・彩度：ビジネス用の人目を引くグラフィックのためにデザインされたもので、彩度を保持します（写真には適していません）
    
    ・絶対的な色彩測定：画像のホワイトポイントを出力先媒体のホワイトポイントに合わせる以外のことをしません。主に色校正のために用います（写真には適していません）

en: style
ja: スタイル

en: temporary style to use while exporting
ja: エクスポート用に一時的に使用するスタイル

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
ja: スタイルの項目を履歴に追加するか、履歴を置き換えます

en: replace history
ja: 履歴を置き換え

en: append history
ja: 履歴に追加

[ctx: actionbutton]
en: export
ja: エクスポート

en: export with current settings
ja: 現在の設定でエクスポートします

en: select tag
ja: タグを選択する

en: _add
ja: _追加

en: _done
ja: _完了

en: list filter
ja: フィルタのリスト

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
ja: 利用可能なタグのリスト。【追加する】ボタンをクリックするか、タグ上でダブルクリックして、選択したタグを追加します

en: edit metadata exportation
ja: メタデータのエクスポートの編集

en: general settings
ja: 全般設定

en: EXIF data
ja: EXIFデータ

en: export EXIF metadata
ja: exifメタデータをエクスポートします

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
ja: darktable XMPメタデータをエクスポートします（メタデータエディタモジュールから）

en: only embedded
ja: 埋め込みデータのみ

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
ja: デフォルト設定では、インターフェースは画像の横にある一部の（限られた）メタデータをリモートストレージに送ります
    これを回避し、画像に埋め込まれたdarktable XMPメタデータのみを許可するには、このフラグをチェックします
    リモートストレージがdarktable XMPメタデータを理解しない場合、代わりに、算出されたメタデータを使用することが出来ます

en: geo tags
ja: ジオタグ

en: export geo tags
ja: ジオタグをエクスポートします

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
ja: （Xmp.dc.Subjectへ）タグをエクスポートします

en: private tags
ja: プライベートタグ

en: export private tags
ja: プライベートタグをエクスポートします

en: synonyms
ja: シノニム

en: export tags synonyms
ja: タグのシノニムをエクスポートします

en: omit hierarchy
ja: 階層を省略

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
ja: 階層タグの最後の部分のみが含まれます。 カテゴリを使用しない場合に有用です

en: hierarchical tags
ja: 階層タグ

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
ja: 階層タグを（Xmp.lr.Hierarchical Subjectへ）エクスポートします

en: develop history
ja: 現像の履歴

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
ja: darktableの現像データをエクスポートします（データベースやXMPファイルが失われた場合の復元のため）

en: per metadata settings
ja: メタデータごとの設定

en: redefined tag
ja: 再定義されたタグ

en: formula
ja: 式

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
ja: 算出されたメタデータのリスト
    +ボタン上でクリックすると、新しいメタデータを選択し、追加します
    式が空欄の場合、対応するメタデータがエクスポートファイルから削除されています
    式が=の場合、EXIFデータが無効であっても、EXIFメタデータがエクスポートされています
    それ以外の場合、対応するメタデータが算出され、エクスポートファイルに追加されています
    式セル上でクリックして編集します
    $(とタイプすると、入力補完を有効にし、変数のリストを見ることが出来ます

en: add an output metadata tag
ja: 出力メタデータタグを追加します

en: delete metadata tag
ja: メタデータタグを削除します

en: full path
ja: フルパス

en: group
ja: グループ化

en: custom sort
ja: カスタム

en: shuffle
ja: シャッフル

en: collection filters
ja: コレクションフィルタ

en: initial setting
ja: 初期設定値

en: imported: last 24h
ja: インポート済み：24時間以内

en: imported: last 30 days
ja: インポート済み：30日以内

en: taken: last 24h
ja: 撮影：24時間以内

en: taken: last 30 days
ja: 撮影：30日以内

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
ja: クリックまたはクリック+ドラッグすると、一つまたは複数の値を選択します

en: right-click opens a menu to select the available values
ja: 右クリックすると、メニューを開いて使用可能な値を選択します

en: you can't have more than %d rules
ja: %d個以上のルールを設定することは出来ません

en: rule property
ja: ルールのプロパティ

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
ja: ルールのプロパティ
    このルールは、ツールバーにピン留めされているため、変更することが出来ません

[ctx: quickfilter]
en: filter
ja: 絞り込み

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
ja: このルールは上ツールバーにピン留めされています
    クリックすると、ピン留めを外します

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
ja: このルールは、ツールバーにピン留めされているため、無効にすることが出来ません

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
ja: このルールは、ツールバーにピン留めされているため、削除することが出来ません

en: click to pin this rule to the top toolbar
ja: クリックすると、このルールを上ツールバーにピン留めします

en: remove this collect rule
ja: このルールを削除します

en: this rule is enabled
ja: このルールは有効になっています

en: this rule is disabled
ja: このルールは無効になっています

en: or
ja: または

en: and not
ja: および以下を除く

en: define how this rule should interact with the previous one
ja: このルールと先行するルールとの関係を定義します

en: you can't add more rules.
ja: これ以上ルールを追加することは出来ません

en: shown filters
ja: 表示するフィルタ

en: new filter
ja: 新しいフィルタ

note: the actions part of the popover
en: actions
ja: アクション

en: reset quickfilters
ja: クイックフィルタをリセット

en: sort order
ja: 並び順

en: determine the sort order of shown images
ja: 表示画像の並び順を定義します

en: sort direction
ja: 並び順 向き

en: remove this sort order
ja: この並び順を削除します

en: you can't have more than %d sort orders
ja: %d個以上の並び順を設定することは出来ません

en: new rule
ja: 新しいルール

en: append new rule to collect images
ja: 画像を集めるための新しいルールを追加します

en: sort by
ja: 並び順

en: new sort
ja: 新しい並び順

en: append new sort to order images
ja: 画像の新しい並び順を追加します

en: revert to a previous set of sort orders
ja: 以前の並び順に戻します

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
ja: リセット
    Ctrl+クリックすると、ピン留めされたルールも削除します

en: P
ja: p

en: color filter
ja: 色フィルタ

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
ja: 画像の色ラベルにもとづいて絞り込みます
    クリックすると、色ラベルの選択のオン／オフを切り替えます
    ctrl+クリックすると、色ラベルを除外します 
    灰色のボタンは全ての色ラベルに作用します

note: create the filter combobox
en: rules
ja: ルール

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
ja: 画像の色ラベルにもとづいて絞り込みます
    (∩)：選択した色ラベル全てを有する画像
    (∪)：選択した色ラベルのうち少なくとも一つを有する画像

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
ja: 検索するファイル名を入力してください
    複数の値は,で区切ってください
    
    右クリックすると、既存のファイル名を表示します

en: extension
ja: 拡張子

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
ja: 検索する拡張子を入力してください。最初にドットを入力してください
    複数の値は,で区切ってください
    
    右クリックすると、既存の拡張子を表示します

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
ja: クリックすると、ファイル名を選択します
    Ctrl+クリックすると、複数の値を選択します

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
ja: クリックすると、拡張子を選択します
    Ctrl+クリックすると、複数の値を選択します

en: ungrouped images
ja: グループ化していない画像

en: select the type of grouped image to filter
ja: グループ化する画像のタイプを選択して絞り込んでください

note: predefined selections
en: all images
ja: 全画像

en: filter on history state
ja: 履歴状態フィルタ

en: local copied state filter
ja: ローカルコピーした状態フィルタ

en: filter images based on their module order
ja: モジュールの順序にもとづいて画像を絞り込みます

en: comparator
ja: 比較

en: filter by images rating
ja: 画像の評価にもとづいて絞り込みます

en: ratings
ja: 評価

en: unstarred only
ja: 星なしのみ

en: rejected only
ja: 除外された画像のみ

en: all except rejected
ja: 除外された画像以外全て

en: not rated only
ja: 評価無しのみ

en: better
ja: より良い

en: worse
ja: より悪い

en: cap
ja: 最高

en: rating filter
ja: 評価フィルタ

en: portrait images
ja: 縦長写真

en: square images
ja: 正方形画像

en: landscape images
ja: 横長画像

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
ja: 画像のメタデータ、カメラのブランド／機種、タグ、ファイルパス、名前にもとづいて絞り込みます
    %はワイルドカード文字です
    デフォルトでは、検索する語の最初と最後にワイルドカードが自動的に適用されます
    検索する語の最初または最後に二重引用符を付けると、対応するワイルドカードを無効化します
    検索を実行している間は灰色になります

en: apply offset and geo-location
ja: オフセットと位置情報を適用する

en: apply geo-location
ja: 位置情報を適用

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
ja: 合致する画像にオフセットと位置情報を適用します
    二重操作：Ctrl+zを2回で取り消します

en: apply geo-location to matching images
ja: マッチする画像に位置情報を適用します

en: GPX file track segments
ja: GPXファイル トラックセグメント

en: start time
ja: 開始時間

en: end time
ja: 終了時間

en: points
ja: ポイント

en: images
ja: 画像

en: open GPX file
ja: GPXファイルを開いてください

en: preview
ja: プレビュー

en: GPS data exchange format
ja: GPSデータ交換形式

en: date/time
ja: 日時

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
ja: 新しい日時を入力する(YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    新しい数字をタイプするか、セルの上でスクロールしてください

en: original date/time
ja: 元の日時

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
ja: 日時の時差の値を固定して他のセクションに適用します

en: date/time offset
ja: 日時 時差

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
ja: 時差 ([-]dd hh:mm:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
ja: 時差を適用

en: apply offset to selected images
ja: 選択した画像に時差を適用します

en: apply date/time
ja: 日時を適用

en: apply the same date/time to selected images
ja: 選択した画像に同じ日時を適用します

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
ja: タイプして許可された値のリストを表示し、あなたのタイムゾーンを選択してください
    Enterを押すと、確定し、アスタリスクが消えます

note: gpx
en: apply GPX track file...
ja: GPXトラックファイルを適用...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
ja: GPXファイルを解析し、選択した画像の位置情報を更新します

[ctx: section]
en: GPX file
ja: GPXファイル

en: select a GPX track file...
ja: GPXトラックファイルを選択してください...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
ja: GPXファイル内のトラックセグメントのリスト。セグメントごとに表示します
    ・開始日時（現地時間（LT））
    ・トラックポイントの数
    ・画像の日時、時差、タイムゾーンをもとに、マッチした画像の数
    ・列の上にカーソルを置くと、より詳細な時間情報

en: preview images
ja: 画像をプレビュー

en: show on map matching images
ja: マッチする画像を地図上に表示します

en: select images
ja: 画像を選択

en: select matching images
ja: マッチする画像を選択します

en: number of matching images versus selected images
ja: マッチした画像と選択した画像の数

en: monochromatic
ja: 単色

en: analogous
ja: 類似色

en: analogous complementary
ja: 類似色と補色

en: complementary
ja: 補色

en: split complementary
ja: 分裂補色（スプリットコンプリメンタリー）

en: dyad
ja: ダイアード

en: triad
ja: トライアド

en: tetrad
ja: テトラード

en: vectorscope
ja: ベクトルスコープ

en: waveform
ja: 波形

en: RGB parade
ja: RGBパレード

en: histogram
ja: ヒストグラム

en: scopes
ja: スコープ

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
ja: サポートされていないベクトルスコーププロファイルが選択されています。リニアRec2020に置き換えられます

en: scroll to coarse-rotate
ja: スクロールで大きく回転します

en: ctrl+scroll to fine rotate
ja: Ctrl+スクロールで回転を微調整します

en: shift+scroll to change width
ja: Shift+スクロールで幅を変更します

en: alt+scroll to cycle
ja: Alt+スクロールで切り替えます

en: drag to change black point
ja: ドラッグでブラックポイントを変更します

en: double-click resets
ja: ダブルクリックでリセットします

en: drag to change exposure
ja: ドラッグで露出を変更します

en: set scale to linear
ja: スケールをリニアに設定します

en: set scale to logarithmic
ja: スケールを対数に設定します

en: set scope to vertical
ja: スコープを垂直にします

en: set scope to horizontal
ja: スコープを水平にします

en: set view to AzBz
ja: ビューをAzBzにします

en: set view to RYB
ja: ビューをRYBにします

en: set view to u*v*
ja: ビューをu*v*にします

en: cycle histogram modes
ja: ヒストグラムのモードを順番に切り替え

en: hide histogram
ja: ヒストグラムを非表示

en: switch histogram view
ja: ヒストグラムビューを切り替えます

en: toggle blue channel
ja: 青チャンネルの表示／非表示を切り替えます

en: toggle colors
ja: 色の表示／非表示を切り替えます

en: toggle green channel
ja: 緑チャンネルの表示／非表示を切り替えます

en: toggle red channel
ja: 赤チャンネルの表示／非表示を切り替えます

en: cycle vectorscope types
ja: ベクトルスコープの種類を切り替えます

en: color harmonies
ja: 色彩調和

en: cycle color harmonies
ja: 色彩調和を切り替えます

en: compress history stack
ja: 履歴スタックを圧縮

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
ja: 同じ画像を生成する最小限の履歴スタックを作成します
    Ctrl+クリックすると、選択した項目の履歴を切り捨てます

en: create a style from the current history stack
ja: 現在の履歴スタックからスタイルを作成します

en: create style from history
ja: 履歴からスタイルを作成

en: always-on module
ja: モジュールを常に表示する

en: default enabled module
ja: デフォルトで有効なモジュール

en: deprecated module
ja: 非推奨モジュール

en: colorspace
ja: 色空間

en: mask mode
ja: マスクモード

en: blend mode
ja: ブレンドモード

en: blend operation
ja: ブレンド操作

en: blend fulcrum
ja: ブレンド支点

en: mask blur
ja: マスクのぼかし

en: raster mask instance
ja: ラスターマスクのインスタンス

en: raster mask id
ja: ラスターマスクのid

en: invert mask
ja: マスク反転

en: drawn mask polarity
ja: 描画マスクの極性

en: a drawn mask was added
ja: 描画マスクが追加されました

en: the drawn mask was removed
ja: 描画マスクが削除されました

en: the drawn mask was changed
ja: 描画マスクが変更されました

en: parametric output mask:
ja: パラメトリック出力マスク：

en: parametric input mask:
ja: パラメトリック入力マスク：

en: delete image's history?
ja: 画像の履歴を削除しますか？

en: do you really want to clear history of current image?
ja: この画像の履歴を本当に削除しますか？

en: actions on selection
ja: 選択へのアクション

en: delete (trash)
ja: 削除 （ゴミ箱）

en: physically delete from disk (using trash if possible)
ja: ディスクから物理的に削除します
    （出来ればゴミ箱を使用します）

en: physically delete from disk immediately
ja: 直ちにディスクから物理的に削除します

en: remove
ja: 除去

en: remove images from the image library, without deleting
ja: 画像を削除せずに画像ライブラリから除去します

en: move...
ja: 移動...

en: move to other folder
ja: 他のフォルダへ移動します

en: copy...
ja: コピー...

en: copy to other folder
ja: 他のフォルダにコピーします

en: create HDR
ja: HDR作成

en: create a high dynamic range image from selected shots
ja: 選択したショットからハイダイナミックレンジ画像を作成します

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
ja: 画像ライブラリに履歴スタックを含む複製画像を追加します

en: rotate selected images 90 degrees CCW
ja: 選択画像を90°反時計回りに回転します

en: rotate selected images 90 degrees CW
ja: 選択画像を90°時計回りに回転します

en: reset rotation
ja: 回転をリセット

en: reset rotation to EXIF data
ja: 回転をEXIFデータの設定にリセットします

en: copy locally
ja: ローカルにコピー

en: copy the image locally
ja: 画像をローカルにコピーします

en: resync local copy
ja: ローカルコピーを再同期

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
ja: 画像のXMPを再同期して、ローカルコピーを削除します

[ctx: selected images action]
en: group
ja: グループ化

en: add selected images to expanded group or create a new one
ja: 選択した画像を展開したグループに追加する、新しいグループを作成します

en: ungroup
ja: グループ化を解除

en: remove selected images from the group
ja: 選択した画像をグループから除きます

en: select ratings metadata
ja: 評価のメタデータを選択します

en: colors
ja: 色

en: select colors metadata
ja: 色のメタデータを選択します

en: select tags metadata
ja: タグのメタデータを選択します

en: select geo tags metadata
ja: ジオタグのメタデータを選択します

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
ja: dtメタデータを選択します（メタデータエディタモジュールから）

en: set the selected image as source of metadata
ja: 選択した画像をメタデータのソースとして設定します

en: paste selected metadata on selected images
ja: 選択したメタデータを選択した画像に貼り付けます

en: clear selected metadata on selected images
ja: 選択した画像の選択したメタデータを削除します

en: how to handle existing metadata
ja: 既存のメタデータの扱い方

en: merge
ja: 統合

en: update image information to match changes to file
ja: ファイルへの変更に合わせて画像情報を更新します

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
ja: 選択画像をモノクローム画像として設定し、モノクロームのワークフローを有効にします

en: set selection as color images
ja: 選択画像をカラー画像として設定します

en: duplicate virgin
ja: 未編集画像を複製

en: device "%s" connected on port "%s".
ja: デバイス"%s"をポート"%s"に接続しました

en: copy & import from camera
ja: カメラからコピー＆インポート

en: tethered shoot
ja: テザー撮影

en: unmount camera
ja: カメラを取り外す

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
ja: カメラが別のアプリケーションによってロックされています
    マウントされていないことを確認してください
    またはロックしているアプリケーションを終了してください

en: tethering and importing is disabled for this camera
ja: このカメラでのテザリングとインポートが無効になりました

en: mount camera
ja: カメラをマウント

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
ja[0]: %d枚の画像が%d枚のなかから選択されています
ja[1]: %d枚の画像が%d枚のなかから選択されています

en: you can't delete the selected place
ja: 選択した場所は削除することが出来ません

en: choose the root of the folder tree below
ja: 下のフォルダツリーのルートを選択してください

en: places
ja: 場所

en: restore all default places you have removed by right-click
ja: 右クリックすると、削除したデフォルト設定の位置を全て復元します

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
ja: カスタム設定の場所を追加します
    
    場所の上で右クリックすると、削除します

en: you can add custom places using the plus icon
ja: プラスアイコンを用いてカスタム設定の場所を加えることが出来ます

en: select a folder to see the content
ja: 内容を見るフォルダを選択します

en: folders
ja: フォルダ

en: home
ja: ホーム

en: pictures
ja: 写真

en: mark already imported pictures
ja: インポート済みの写真をマークする

en: modified
ja: 変更

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
ja: ファイルの'変更日時'
    'Exif日時'と異なっているかもしれません

en: show/hide thumbnails
ja: サムネイルの表示／非表示

en: naming rules
ja: 命名規則

en: add to library
ja: ライブラリに追加

en: copy & import
ja: コピー＆インポート

en: select new
ja: 新しいファイルを選択

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
ja: カメラから画像リストをピリフェッチしています、お待ちください...

en: invalid override date/time format
ja: 無効な上書き日時の形式です

en: import base directory
ja: ベースディレクトリをインポート

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
ja: 画像をdarktableベースディレクトリにコピーする前に、ベースディレクトリが好みの場所に設定されていることを確認してください
    詳しい情報はdarktableのマニュアルをご覧ください
    
    設定のインポートタブをチェックし、必要であれば'ベースディレクトリ命名のひな型'を修正してください

en: _come back & check
ja: _戻ってチェック

en: _understood & done
ja: _了解して実行

en: add to library...
ja: ライブラリに追加

en: add existing images to the library
ja: 既存の画像をライブラリに追加します

en: copy & import...
ja: コピー＆インポート...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
ja: ライブラリに追加する前に、画像をコピーし、必要であれば、名前を変更します
    画像の名前の変更および宛先フォルダの指定のためのひな型を定義することが出来ます

note: collapsible section
en: parameters
ja: パラメータ

en: v3.0 for RAW input (default)
ja: バージョン3.0　RAW入力（デフォルト）

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
ja: バージョン3.0　JPEG／非RAW入力

en: deleting preset for obsolete module
ja: 廃止されたモジュールのプリセットを削除しています

en: manage presets...
ja: プリセットの管理...

en: nothing to save
ja: 保存するものがありません

en: show module
ja: モジュールを表示

en: utility module
ja: ユーティリティモジュール

en: live view
ja: ライブビュー

en: toggle live view
ja: ライブビューのオン／オフを切り替えます

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
ja: ライブビューをズームします

en: flip live view horizontally
ja: ライブビューを水平に反転します

en: move focus point in (big steps)
ja: フォーカスポイントを内側に移動します（ステップ大）

en: move focus point in (small steps)
ja: フォーカスポイントを内側に移動します（ステップ小）

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
ja: オートフォーカスを実行します

en: move focus point out (small steps)
ja: フォーカスポイントを外側に移動します（ステップ小）

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
ja: フォーカスポイントを外側に移動します（ステップ大）

en: overlay
ja: オーバーレイ

en: selected image
ja: 選択画像

en: overlay another image over the live view
ja: ライブビュー上に別の画像をオーバーレイします

en: enter image id of the overlay manually
ja: オーバーレイの画像idを手動で入力します

en: overlay mode
ja: オーバーレイモード

[ctx: blendmode]
en: add
ja: 追加

[ctx: blendmode]
en: saturate
ja: 彩度を上げる

[ctx: blendmode]
en: color dodge
ja: 色　覆い焼き

[ctx: blendmode]
en: color burn
ja: 色　焼き込み

[ctx: blendmode]
en: hard light
ja: ハードライト

[ctx: blendmode]
en: soft light
ja: ソフトライト

[ctx: blendmode]
en: exclusion
ja: 除外

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
ja: HSL 色相

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
ja: HSL 彩度

[ctx: blendmode]
en: HSL color
ja: HSL 色

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
ja: HSL 輝度

en: mode of the overlay
ja: オーバーレイのモード

en: split line
ja: 分割線

en: only draw part of the overlay
ja: オーバーレイの一部のみ表示します

en: find location
ja: ロケーションを検索

en: locations
ja: ロケーション

en: new sub-location
ja: 新しいサブロケーション

en: new location
ja: 新しいロケーション

en: location name '%s' already exists
ja: ロケーション名`%s'は既に存在します

en: edit location
ja: ロケーションを編集

en: delete location
ja: ロケーションを削除

en: update filmstrip
ja: フィルムストリップを更新

en: go to collection (lighttable)
ja: コレクション（ライトテーブル）へ移動

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
ja: 別のロケーションを選択する前に編集を終了します（EnterキーまたはEscキーを押す）

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
ja: ユーザーのロケーションのリスト
    クリックすると、地図上のロケーションの表示／非表示を切り替えます
     ・シェイプの中でホイールをスクロールすると、サイズを変更します
     ・<Shift>または<Ctrl>+スクロールで、幅または高さを変更します
     ・シェイプの中でクリックしてドラッグすると、位置を変更します
     ・Ctrl+クリックすると、ロケーションの中から画像を移動します
    Ctrl+クリックすると、ロケーションの名前を編集します
     ・パイプ記号 '|' は名前をいくつかのレベルに分割します
     ・ロケーションのグループを削除するには、その名前を削除してください
     ・Enterキーを押すと新しい名前を有効にし、Escキーを押すと編集をキャンセルします
    右クリックすると、他のアクション：ロケーションの削除とコレクションへ移動

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
ja: 地図上のロケーションの境界の形状を選択してください。円または矩形があります
    可能であれば多角形も選択出来ます（【ロケーションを検索】モジュールで最初に多角形の場所を選択します）

en: add a new location on the center of the visible map
ja: 表示されている地図の中央に新しいロケーションを追加します

en: show all
ja: 全て表示

en: show all locations which are on the visible map
ja: 表示されている地図上にある全てのロケーションを表示します

en: map settings
ja: 地図の設定

en: map source
ja: 地図のソース

en: select the source of the map. some entries might not work
ja: 地図のソースを選択してください
    動作しないエントリがあるかもしれません

en: feather
ja: 境界ぼかし

en: group #%d
ja: グループ#%d

en: duplicate this shape
ja: このシェイプを複製

en: delete this shape
ja: このシェイプを削除

en: delete group
ja: グループを削除

en: remove from group
ja: グループから削除

en: group the forms
ja: シェイプをグループにまとめる

en: use inverted shape
ja: 反転したシェイプを使用

en: mode: union
ja: モード：和

en: mode: intersection
ja: モード：積

en: mode: difference
ja: モード：差

en: mode: sum
ja: モード：合計

en: mode: exclusion
ja: モード：除外

en: cleanup unused shapes
ja: 未使用のシェイプを削除

en: created shapes
ja: シェイプを作成

en: properties
ja: プロパティ

en: no shapes selected
ja: シェイプが選択されていません

en: pressure
ja: 筆圧

en: smoothing
ja: 平滑化

en: metadata editor
ja: メタデータエディタ

en: metadata settings
ja: メタデータ設定

en: _default
ja: _デフォルト

en: visible
ja: 表示

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
ja: 必要なメタデータにチェックを入れてください
    メタデータエディタ、コレクション、インポートモジュールで表示されます
    エクスポートもされます

en: private
ja: プライベート

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
ja: この情報を非公開にしたい場合はチェックしてください（画像とともにエクスポートされません）

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
ja: メタデータテキスト
    Ctrl+Enterキーを押すと、新しい行を挿入します（標準的なメタデータと互換性がない場合があります）
    <変更しない>場合、選択した画像は様々なメタデータを持ちます
    その場合、右クリックすると、そのうちの1つを選択出来ます
    Escキーでポップアップウィンドウから出ます

en: write metadata for selected images
ja: 選択画像にメタデータを書き込みます

en: cancel
ja: キャンセル

en: ignore changed metadata
ja: 変更されたメタデータを無視する

note: <title>\0<description>\0<rights>\0<creator>\0<publisher>
en: CC BY
ja: CC BY クリエイティブ・コモンズ 表示

en: CC BY-SA
ja: CC BY-SA クリエイティブ・コモンズ 表示−継承

en: CC BY-ND
ja: CC BY-ND クリエイティブ・コモンズ 表示-改変禁止

en: CC BY-NC
ja: CC BY-NC クリエイティブ・コモンズ 表示-非営利

en: CC BY-NC-SA
ja: CC BY-NC-SA クリエイティブ・コモンズ 表示-非営利-継承

en: CC BY-NC-ND
ja: CC BY-NC-ND クリエイティブ・コモンズ 表示-非営利-改変禁止

note: internal
en: filmroll
ja: フィルムロール

en: group id
ja: グループid

en: version
ja: バージョン

en: import timestamp
ja: インポート日時

en: change timestamp
ja: 変更日時

en: export timestamp
ja: エクスポート日時

en: print timestamp
ja: 印刷日時

en: flags
ja: フラグ

en: 35mm equiv focal length
ja: 35mm換算焦点距離

en: focus distance
ja: 被写体までの距離

en: datetime
ja: 日時

en: export width
ja: エクスポート幅

en: export height
ja: エクスポート高さ

en: longitude
ja: 経度

en: elevation
ja: 標高

en: categories
ja: カテゴリー

en: image information
ja: 画像情報

en: unused/deprecated
ja: 未使用／非推奨

en: marked for deletion
ja: 削除マークをつけました

en: auto-applying presets applied
ja: 自動適用プリセットが適用されました

en: has .txt
ja: .txtがあります

en: has .wav
ja: .wavがあります

en: image has %d star | image has %d stars
ja[0]: 評価%dです
ja[1]: 評価%dです

en: loader: %s
ja: ローダ：%s

en: <various values>
ja: <様々な値>

en: double-click to jump to film roll
    %s
ja: ダブルクリックすると、以下のフィルムロールへ移動します
    %s

en: infinity
ja: 無限

en: %.2f m
ja: %.2fm

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
ja: 希望の順序になるまで、一度に1行ずつドラッグ＆ドロップします
    必要ないメタデータを非表示にするにはチェックを外します
    複数の異なる設定が必要な場合は、プリセットを使用してください

en: jump to film roll
ja: フィルムロールへ移動

en: recently used collections
ja: 最近使用したコレクション

en:  and
ja: および

en:  or
ja: または

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
ja: のぞく

en: recent collections settings
ja: 最近のコレクションの設定

en: workflow: scene-referred
ja: ワークフロー：シーン参照

en: modules: deprecated
ja: モジュール：非推奨

en: last modified layout
ja: 最後に変更されたレイアウト

en: modulegroups
ja: モジュールグループ

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
ja: オン／オフ

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
ja: このモジュールのインスタンスが複数存在するため、このクイックアクセスウィジェットは無効になっています
    このウィジェットにアクセスするには、モジュール本体を使用してください...

en: (some features may only be available in the full module interface)
ja: （モジュール本体のインターフェースでのみ使用出来る機能があるかもしれません）

en: go to the full version of the %s module
ja: %sモジュールの本体へ移動します

[ctx: modulegroup]
en: base
ja: 基本

[ctx: modulegroup]
en: tone
ja: トーン

[ctx: modulegroup]
en: color
ja: 色

[ctx: modulegroup]
en: correct
ja: 補正

[ctx: modulegroup]
en: effect
ja: エフェクト

en: modules: all
ja: モジュール：全て

[ctx: modulegroup]
en: grading
ja: グレーディング

[ctx: modulegroup]
en: effects
ja: エフェクト

en: workflow: beginner
ja: ワークフロー：初心者

en: workflow: display-referred
ja: ワークフロー：ディスプレイ参照

en: search only
ja: 検索のみ

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
ja: 非推奨

en: previous config
ja: 以前の設定

en: previous layout
ja: 以前のレイアウト

en: previous config with new layout
ja: 新しいレイアウトで以前の設定

en: remove this widget
ja: このウィジェットを削除します

en: remove this module
ja: このモジュールを削除します

note: does it belong to recommended modules ?
en: base
ja: 基本

en: tone
ja: トーン

en: technical
ja: テクニカル

en: grading
ja: グレーディング

en: add this module
ja: このモジュールを追加する

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
ja: 全ての使用可能なモジュール

en: add module
ja: モジュールを追加する

en: remove module
ja: モジュールを削除する

en: header needed for other widgets
ja: 他のウィジェットに必要なヘッダ

en: add this widget
ja: このウィジェットを追加します

en: currently invisible
ja: 現在非表示

en: add widget
ja: ウィジェットを追加

en: remove widget
ja: ウィジェットを削除

en: show all history modules
ja: 履歴内の全てのモジュールを表示

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
ja: 履歴スタック内にあるモジュールを、現在有効であるかに関わらず、表示します

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
ja: これらのモジュールは、解決出来ない設計上の問題があり、かつ、それを解決する代替モジュールがあるため、非推奨です
    新しい編集方法に移行するために、次のリリースで削除されます

en: quick access panel
ja: クイックアクセスパネル

en: show only active modules
ja: アクティブなモジュールのみ表示

en: active modules
ja: アクティブなモジュール

en: presets
    ctrl+click to manage
ja: プリセット
    Ctrl+クリックすると、管理画面を表示します

en: search modules
ja: モジュールを検索

en: search modules by name or tag
ja: 名前またはタグでモジュールを検索

en: clear text
ja: テキストを削除する

en: basic icon
ja: 基本アイコン

en: active icon
ja: アクティブアイコン

en: color icon
ja: 色アイコン

en: correct icon
ja: 補正アイコン

en: effect icon
ja: エフェクトアイコン

en: favorites icon
ja: お気に入りアイコン

en: tone icon
ja: トーンアイコン

en: grading icon
ja: グレーディングアイコン

en: technical icon
ja: テクニカルアイコン

en: quick access panel widgets
ja: クイックアクセスパネルウィジェット

en: quick access
ja: クイックアクセス

en: add widget to the quick access panel
ja: クイックアクセスパネルにウィジェットを追加します

en: group icon
ja: グループ アイコン

en: group name
ja: グループ名

en: remove group
ja: グループを削除します

en: move group to the left
ja: クループを左に移動します

en: add module to the group
ja: グループにモジュールを追加します

en: move group to the right
ja: グループを右に移動します

en: rename preset
ja: プリセット名を変更してください

en: _rename
ja: _名前の変更

en: new preset name:
ja: 新しいプリセット名：

en: a preset with this name already exists!
ja: この名前のプリセットは既に存在しています！

en: preset:
ja: プリセット：

en: remove the preset
ja: プリセットを削除します

en: duplicate the preset
ja: プリセットを複製します

en: rename the preset
ja: プリセット名を変更します

en: create a new empty preset
ja: 新しい空のプリセットを作成します

en: show search line
ja: 検索バーを表示

en: show quick access panel
ja: クイックアクセスパネルを表示

en: show all history modules in active group
ja: アクティブなグループの履歴中の全てのモジュールを表示

en: auto-apply this preset
ja: プリセットの自動適用

en: module groups
ja: モジュールグループ

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
ja: これは読み取り専用の内蔵プリセットです。変更したい場合は複製してください

en: navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: navigationbox]
en: fill
ja: 画面を満たす

en: small
ja: 縮小

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
ja: ナビゲーション
    クリックまたはドラッグで、センタービューにおいてズームする領域を定めます

en: hide navigation thumbnail
ja: ナビゲーションのサムネイルを非表示

en: image zoom level
ja: 画像のズームレベル

en: print settings
ja: 印刷設定

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
ja: `%s'に`%s'を処理しています

en: cannot open printer profile `%s'
ja: プリンタープロファイル`%s'を開くことが出来ませんでした

en: error getting output profile for image %d
ja: 画像%dの出力プロファイルの取得中にエラーが発生しました

en: cannot apply printer profile `%s'
ja: プリンタープロファイル`%s'を適用することが出来ませんでした

en: failed to create temporary PDF for printing
ja: 印刷用に一時的に使用するPDFファイルの作成に失敗しました

en: maximum image per page reached
ja: ページごとの最大画像数に達しました

en: cannot print until a picture is selected
ja: 写真を選択しないと印刷することが出来ません

en: cannot print until a printer is selected
ja: プリンターを選択しないと印刷することが出来ません

en: cannot print until a paper is selected
ja: 用紙を選択しないと印刷することが出来ません

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
ja: 印刷する画像%dを取得することが出来ません

[ctx: section]
en: printer
ja: プリンター

en: printer
ja: プリンター

en: media
ja: 媒体

en: color management in printer driver
ja: プリンタードライバのカラーマネジメント

en: printer ICC profiles
ja: プリンターのICCプロファイル

en: black point compensation
ja: ブラックポイント補正

en: activate black point compensation when applying the printer profile
ja: プリンタープロファイルを適用する際にブラックポイント補正を有効にします

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
ja: ページ

en: measurement units
ja: 単位

en: image width/height
ja: 画像の幅／高さ

en: scale factor
ja: スケールファクター

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
ja: ネイティブのプリンターの画像のスケールファクター DPI:
     < 1 は画像をダウンスケールします（最高クオリティ） 
     > 1 は画像をアップスケールします
    大き過ぎる値は低クオリティな印刷結果をもたらす可能性があります

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
ja: 余白 上

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
ja: 余白 左

en: lock
ja: ロック

en: change all margins uniformly
ja: 余白を均等に変更します

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
ja: 余白 右

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
ja: 余白 下

en: display grid
ja: グリッドを表示

en: snap to grid
ja: グリッドに合わせて画像を配置

en: borderless mode required
ja: 縁なしモードが必要

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
ja: 選択した余白がプリンターの余白未満であり、
    プリンタードライバで縁なしモードを有効にする必要がある場合、指摘します

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
ja: 画像レイアウト

en: new image area
ja: 新しい画像エリア

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
ja: ページに新しい画像エリアを追加します
    ページ上でクリック＆ドラッグして領域を配置し、
    その上にフィルムストリップから画像をドラッグ＆ドロップしてください

en: delete image area
ja: 画像エリアを削除

en: delete the currently selected image area
ja: 現在選択してる画像エリアを削除します

en: clear layout
ja: レイアウトを削除

en: remove all image areas from the page
ja: ページから全ての画像エリアを削除します

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
ja: 画像エリアのX原点（選択中の単位で）

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
ja: 画像エリアのY原点（選択中の単位で）

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
ja: 画像エリアの幅（選択中の単位で）

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
ja: 画像エリアの高さ（選択中の単位で）

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
ja: 印刷設定

en: temporary style to use while printing
ja: 印刷用に一時的に使用するスタイル

en: print with current settings
ja: 現在の設定で印刷します

en: select all images in current collection
ja: 現在のコレクション内の全ての画像を選択します

en: clear selection
ja: 選択を取り消します

en: select unselected images
    in current collection
ja: 現在のコレクション内の
    選択されていない画像を選択します

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
ja: 選択画像と同じフィルムロール内の
    全ての画像を選択します

en: select untouched images in
    current collection
ja: このコレクション内の未編集画像を選択します

en: session
ja: セッション

en: jobcode
ja: ジョブコード

en: create
ja: 作成

en: snapshots
ja: スナップショット

en: snapshots for removed image have been deleted
ja: 削除された画像のスナップショットは消去されています

en: this snapshot was taken from
ja: このスナップショットは次の画像から撮られています

en: take snapshot
ja: スナップショットを撮影

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
ja: スナップショットを撮り、別の画像あるいは同じ画像の別の現像段階と比較します

en: toggle last snapshot
ja: 最後のスナップショットのオン／オフ切り替え

en: remove style? | remove styles?
ja[0]: スタイルを削除しますか？
ja[1]: スタイルを削除しますか？

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
ja[0]: `%d'個のスタイルを本当に削除しますか？
ja[1]: `%d'個のスタイルを本当に削除しますか？

en: _overwrite
ja: _上書き

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
ja: スタイル`%s'は既に存在します
    上書きしますか？

en: apply this option to all existing styles
ja: このオプションを全ての既存のスタイルに適用します

en: style %s was successfully exported
ja: スタイル%sは正常にインポートされました

en: select style
ja: スタイルを選択してください

en: darktable style files
ja: darktableスタイルファイル

en: available styles,
    double-click to apply
ja: 使用可能なスタイル
    ダブルクリックすると、適用します

en: filter style names
ja: スタイルを検索

en: create duplicate
ja: 複製を作成

en: creates a duplicate of the image before applying style
ja: スタイルを適用する前に画像の複製を作成します

en: create...
ja: 作成...

en: create styles from history stack of selected images
ja: 選択した画像の履歴スタックからスタイルを作成します

en: edit...
ja: 編集...

en: edit the selected styles in list above
ja: 上のリストで選択したスタイルを編集します

en: removes the selected styles in list above
ja: 上のリストで選択したスタイルを削除します

en: import styles from a style files
ja: スタイルをスタイルファイルからインポートします

en: export the selected styles into a style files
ja: 選択したスタイルをスタイルファイルにエクスポートします

en: apply the selected styles in list above to selected images
ja: 上のリストで選択したスタイルを選択した画像に適用します

en: tagging
ja: タグ付け

en: attach tag to all
ja: 全てにタグを付けます

en: detach tag
ja: タグを外します

en: delete tag?
ja: タグを削除しますか？

en: selected: %s
ja: 選択されたタグ：%s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
ja[0]: タグ`%s'を本当に削除しますか？
    %d枚の画像にこのタグが付いています！
ja[1]: タグ`%s'を本当に削除しますか？
    %d枚の画像にこのタグが付いています！

en: tag %s removed
ja: タグ%sを削除しました

en: delete node?
ja: ノードを削除しますか？

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
ja[0]: <u>%d</u>個のタグが削除されます
ja[1]: <u>%d</u>個のタグが削除されます

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
ja[0]: <u>%d</u>枚の画像が更新されます
ja[1]: <u>%d</u>枚の画像が更新されます

en: %d tags removed
ja: %d個のタグを削除しました

en: create tag
ja: タグを作成

en: name:
ja: タグ名：

en: add to: "%s"
ja: "%s"に追加

en: category
ja: カテゴリー

en: synonyms:
ja: シノニム：

en: empty tag is not allowed, aborting
ja: 空のタグは無効です。中止します

en: tag name already exists. aborting.
ja: タグ名が既に存在します。中止します

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
ja[0]: <u>%d</u>個のタグが更新されます
ja[1]: <u>%d</u>個のタグが更新されます

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
ja: '|'はタグ名の変更で使うことが出来ません
    階層を変更するには、パスの名前を変更してください。 中止します

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
ja: 新しいタグ名（%s）が既に存在します。中止します

en: change path
ja: パスの変更

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
ja: '|' の場所が不適切です。空のタグは許可されません。中止します

en: tag %s created
ja: タグ%sが作成されました

en: attach tag
ja: タグを付ける

en: create tag...
ja: タグを作成...

en: delete tag
ja: タグを削除...

en: delete node
ja: ノードを削除

en: change path...
ja: パスの変更...

en: set as a tag
ja: タグとして設定

en: copy to entry
ja: エントリにコピー

en: go to tag collection
ja: タグコレクションへ移動

en: go back to work
ja: 作業に戻る

en: (private)
ja: （プライベート）

en: select a keyword file
ja: キーワードファイルを選択してください

en: error importing tags
ja: タグのインポート中にエラーが発生しました

en: %zd tags imported
ja: %zd個のタグがインポートされました

en: select file to export to
ja: ファイルを選択して次の宛先にエクスポートします

en: error exporting tags
ja: タグのエクスポート中にエラーが発生しました

en: %zd tags exported
ja: %zd個のタグがエクスポートされました

en: drop to root
ja: ルートにドロップ

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
ja: 添付済みタグ
    Deleteキーを押す、またはダブルクリックすると、タグを外します
    右クリックすると、添付済みタグに対して他のアクションをします
    Tabキーを押すと、入力にフォーカスします

en: attach
ja: 付ける

en: attach tag to all selected images
ja: 選択した画像全てにタグを付けます

en: detach
ja: 外す

en: detach tag from all selected images
ja: 選択した画像全てからタグを外します

en: toggle list with / without hierarchy
ja: リストを階層あり／なしに切り替えます

en: hide
ja: 非表示

en: toggle sort by name or by count
ja: リストを名前順／カウント順に切り替えます

en: sort
ja: 並び順

en: toggle show or not darktable tags
ja: darktableタグの表示／非表示を切り替えます

en: dttags
ja: dtタグ

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
ja: タグ名を入力してください
    Enterキーを押すと、新しいタグを作成し、 選択した画像に付けます
    TabキーまたはDownキーを押すと、条件に合うタグの最初のものを選択します
    Shift+Tabキーを押すと、添付されているユーザー作成タグの最初のものを選択します

en: clear entry
ja: 入力を削除します

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
ja: タグのディクショナリー
    Enterキーを押す、またはダブルクリックすると、選択した画像に選択したタグを付けます
    Shift+Enterキーを押すと、上と同じ操作を行い、さらに入力にフォーカスします
    Shift+クリックすると、選択したタグを完全に展開します
    右クリックすると、選択したタグに対して他のアクションをします
    Shift+Tabキーを押すと、入力にフォーカスします

en: create a new tag with the
    name you entered
ja: 入力した名前で新しいタグを作成します

en: import tags from a Lightroom keyword file
ja: Lightroomのキーワードファイルからタブをインポートします

en: export all tags to a Lightroom keyword file
ja: Lightroomのキーワードファイルに全てのタグをエクスポートします

en: toggle list / tree view
ja: 表示をリスト／ツリーに切り替えます

en: tree
ja: ツリー

en: toggle list with / without suggestion
ja: リストのサジェストあり／なしを切り替えます

en: suggestion
ja: サジェスト

en: redo last tag
ja: 最後のタグのやり直し

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
ja: タグツリービューではタグのショートカットがアクティブでありません。 リストビューに切り替えてください

en: tagging settings
ja: タグ付け設定

en: battery indicator
ja: バッテリーインジケーター

en: colorlabels
ja: 色ラベル

en: toggle color label of selected images
ja: 選択した画像の色ラベルのオン／オフを切り替えます

en: filmstrip
ja: フィルムストリップ

en: filter
ja: 絞り込み

en: filter preferences
ja: フィルタ設定

en: gamepad
ja: ゲームパッド

en: button a
ja: Aボタン

en: button b
ja: Bボタン

en: button x
ja: Xボタン

en: button y
ja: Yボタン

en: button back
ja: 戻るボタン

en: button guide
ja: ガイドボタン

en: button start
ja: スタートボタン

en: left stick
ja: 左スティック

en: right stick
ja: 右スティック

en: left shoulder
ja: Lボタン

en: right shoulder
ja: Rボタン

en: dpad up
ja: 十字キー 上

en: dpad down
ja: 十字キー 下

en: dpad left
ja: 十字キー 左

en: dpad right
ja: 十字キー 右

en: button misc1
ja: その他ボタン1

en: paddle1
ja: パドル1

en: paddle2
ja: パドル2

en: paddle3
ja: パドル3

en: paddle4
ja: パドル4

en: touchpad
ja: タッチパッド

en: left trigger
ja: 左トリガー

en: right trigger
ja: 右トリガー

en: invalid gamepad button
ja: 無効なゲームパッドボタン

en: left x
ja: 左X

en: left y
ja: 左Y

en: right x
ja: 右X

en: right y
ja: 右Y

en: left diagonal
ja: 左斜め

en: left skew
ja: 左斜め

en: right diagonal
ja: 右斜め

en: right skew
ja: 右斜め

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
ja: 無効なゲームパッド軸

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
ja: 次のサイズでのサムネイル上のオーバーレイ：

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
ja: 画像上でマウスを動した後にブロックオーバーレイが非表示になるまでの時間
    -1に設定すると、オーバーレイを非表示にしません

en: timeout only available for block overlay
ja: タイムアウトはブロックオーバーレイでのみ使用可能

en: culling overlays
ja: 選別モードのオーバーレイ

en: preview overlays
ja: プレビューモードのオーバーレイ

en: overlays not available here...
ja: オーバーレイはここでは使用出来ません...

en: expand grouped images
ja: グループ化した画像を展開します

en: collapse grouped images
ja: グループ化した画像を折りたたみます

en: thumbnail overlays options
ja: サムネイルオーバーレイ設定

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
ja: サムネイルに表示されるオーバーレイの種類を変更します

en: overlay mode for size
ja: 次のサイズでのオーバーレイモード：

en: thumbnail overlays
ja: サムネイルオーバーレイ

en: no overlays
ja: オーバーレイなし

en: overlays on mouse hover
ja: カーソルを乗せている間、オーバーレイ

en: extended overlays on mouse hover
ja: カーソルを乗せている間、拡張オーバーレイ

en: permanent overlays
ja: 常時オーバーレイ

en: permanent extended overlays
ja: 常時拡張オーバーレイ

en: permanent overlays extended on mouse hover
ja: 常時オーバーレイ+カーソルを乗せている間、拡張オーバーレイ

en: overlays block on mouse hover
ja: カーソルを乗せている間、ブロックオーバーレイ

en: during (s)
ja: 時間（秒）

en: show tooltip
ja: ツールチップを表示

en: help
ja: ヘルプ

en: enable this, then click on a control element to see its online help
ja: 有効にすると、参照したい箇所をクリックしてオンラインヘルプを表示します

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
ja: ショートカットを定義します
    Ctrl+clickすると、上書きの確認をオフにします
    
    ウィジェット上にカーソルを置いて、キーを押しながら、マウスのクリック、スクロール、あるいは移動を組み合わせて設定します
    同じ組み合わせをもう一度繰り返すと、ショートカットの割り当てを削除します
    ウィジェット、モジュール、あるいはスクリーン内の領域をクリックすると、より詳細な設定のためのダイアログが開かれます

en: show global preferences
ja: 全体の設定を表示します

en: hinter
ja: ヒント

en: %s in current collection
ja: 現在のコレクション内の%s

en: image infos
ja: 画像情報

en: click to exit from full preview layout.
ja: クリックすると、フルプレビューレイアウトから出ます

en: click to enter full preview layout.
ja: クリックすると、フルプレビューレイアウトに入ります

en: click to enter culling layout in fixed mode.
ja: クリックすると、選別カリングレイアウト固定モードを出ます

en: click to exit culling layout.
ja: クリックすると、選別レイアウトを出ます

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
ja: クリックすると、選別レイアウト動的モードに入ります

en: toggle filemanager layout
ja: ファイルマネージャーレイアウトのオン／オフ切り替え

en: click to enter filemanager layout.
ja: クリックすると、ファイルマネージャーレイアウトに入ります

en: toggle zoomable lighttable layout
ja: ズーム可能なライトテーブルのオン／オフ切り替え

en: click to enter zoomable lighttable layout.
ja: クリックすると、ズーム可能なライトテーブルレイアウトに入ります

en: toggle culling mode
ja: 選別モードのオン／オフ切り替え

en: toggle culling dynamic mode
ja: 動的選別モードのオン／オフ切り替え

en: toggle culling zoom mode
ja: 選別ズームモードのオン／オフ切り替え

en: exit current layout
ja: 現在のレイアウトを出る

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
ja: 絶対エンコーディングを使用しています；相対エンコーディングに切り替えるには最初期化してください

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
ja: さらに%d度同じ（ダウン）動きすると相対エンコーディングに切り替えます

en: switching encoding to relative (down = %d)
ja: 相対エンコーディングに切り替えています (ダウン= %d)

en: %s opened as midi%d
ja: %sをmidi%dとして開きました

en: module toolbox
ja: モジュールのツールボックス

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
ja: 選択した画像に評価を設定する

en: timeline
ja: タイムライン

en: start selection
ja: 選択を開始

en: stop selection
ja: 選択を停止

en: view toolbox
ja: ビューのツールボックス

en: viewswitcher
ja: ビュー切り替え

en: double-click to reset to `%s'
ja: ダブルクリックすると、`%s'にリセットします

en: select file
ja: ファイルを選択する

en: double-click to reset to `%d'
ja: ダブルクリックすると、 `%d'にリセットします

en: double-click to reset to `%f'
ja: ダブルクリックすると、`%f'にリセットします

en: Lua options
ja: Lua オプション

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
ja: darktableは`%s'を読み込むことが出来ません。ライトテーブルモードに切り替えてください
    
    この画像を作成したカメラの機種がdarktableでサポートされているか確認してください
    サポートされているカメラのリストはhttps://www.darktable.org/resources/camera-support/
    カメラがサポートされていることが確かな場合、以下で報告してください
    https://github.com/darktable-org/darktable

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
ja: `%s'を読み込んでいます...

en: gamut check
ja: 色域の確認

en: soft proof
ja: ソフトプルーフ

note: fail :(
en: no image to open!
ja: 開く画像がありません！

en: no user-defined presets for favorite modules were found
ja: お気に入りのモジュールのユーザー定義プリセットが見つかりませんでした

en: no styles have been created yet
ja: スタイルはまだ作成されていません

en: quick access to presets
ja: プリセットに素早くアクセスします

en: quick access to styles
ja: スタイルに素早くアクセス

en: quick access for applying any of your styles
ja: スタイルの適用に素早くアクセスします

en: second window
ja: 第2ウィンドウ

en: display a second darkroom image window
ja: 2つ目のdarkroom画像ウィンドウを表示します

en: color assessment
ja: 色の評価

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
ja: ISO 12646色評価条件の表示／非表示を切り替えます

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
ja: RAW露出過多インジケータのオン／オフを切り替えます
    右クリックでオプション

en: select how to mark the clipped pixels
ja: クリップしたピクセルをマークする方法を選択してください

en: mark with CFA color
ja: 色フィルタアレイの色でマーク

en: mark with solid color
ja: 単色でマーク

en: false color
ja: 偽色

en: color scheme
ja: 色

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
ja: 露出過多を示す色を選択してください
    単色でマークを選択している時のみ使用されます

[ctx: solidcolor]
en: red
ja: 赤

[ctx: solidcolor]
en: green
ja: 緑

[ctx: solidcolor]
en: blue
ja: 青

[ctx: solidcolor]
en: black
ja: 黒

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
ja: 露出過多とみなすしきい値
    1.0：白レベル
    0.0：黒レベル

en: toggle clipping indication
    right click for options
ja: クリッピングインジケータのオン／オフを切り替えます
    右クリックでオプション

en: clipping preview mode
ja: クリッピングプレビューのモード

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
ja: プレビューの測定基準を選択してください
    '全て'は他のモード全ての組み合わせです

en: full gamut
ja: 全て

en: any RGB channel
ja: RGBチャンネル

en: luminance only
ja: 輝度のみ

en: saturation only
ja: 彩度のみ

en: select colors to indicate clipping
ja: クリッピングを示す色を選択してください

en: red & blue
ja: 赤＆青

en: purple & green
ja: 紫＆緑

en: lower threshold
ja: 黒のしきい値

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
ja: ブラックポイントのクリッピングのしきい値
    単位はEVで、白（0EV）に対する相対値
    8ビットsRGBでは-12.69EVで黒のクリップです
    8ビットAdobeRGBクリップでは-19.79EVで黒のクリップです
    16ビットsRGBクリップでは-20.69EVで黒のクリップです
    典型的なファインアート紙のマットプリントの黒は-5.30EVです
    典型的なカラーの高光沢プリントの黒は-8.00EVです
    典型的な白黒の高光沢プリントの黒は-9.00EVです

en: upper threshold
ja: 白のしきい値

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
ja: ホワイトポイントのクリッピングしきい値
    100%は媒体のピーク輝度です

en: softproof
ja: ソフトプルーフ

en: toggle softproofing
    right click for profile options
ja: ソフトプルーフのオン／オフを切り替えます
    右クリックでプロファイルオプション

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
ja: 色域のチェックのオン／オフを切り替えます
    右クリックでプロファイルオプション

en: profiles
ja: プロファイル

en: preview intent
ja: プレビューのインテント

en: display profile
ja: ディスプレイプロファイル

en: preview display profile
ja: プレビューのディスプレイプロファイル

en: histogram profile
ja: ヒストグラムのプロファイル

en: second preview window ISO 12646 color assessment
ja: ISO 12646色評価の第2プレビューウィンドウ

en: color assessment second preview
ja: 色の評価第2プレビュー

en: display ICC profiles
ja: ディスプレイICCプロファイル

en: preview display ICC profiles
ja: プレビューのディスプレイICCプロファイル

en: softproof ICC profiles
ja: ソフトプルーフのICCプロファイル

en: histogram and color picker ICC profiles
ja: ヒストグラムおよびカラーピッカーのICCプロファイル

en: toggle guide lines
    right click for guides options
ja: ガイド線の表示／非表示を切り替えます
    右クリックでガイド線のオプション

note: Fullscreen preview key
en: full preview
ja: フルプレビュー

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
ja: マウスによるパン／ズーム／回転を強制

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
ja: ズーム クローズアップ

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
ja: ズームイン

en: zoom out
ja: ズームアウト

note: Shortcut to skip images
en: image forward
ja: 次の画像

en: image back
ja: 前の画像

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
ja: オーバーレイの色を変更

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
ja: 描画マスクを表示

note: brush size +/-
en: increase brush size
ja: ブラシサイズを大きくする

en: decrease brush size
ja: ブラシサイズを小さくする

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
ja: ブラシの硬さを上げる

en: decrease brush hardness
ja: ブラシの硬さを下げる

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
ja: ブラシの不透明度を上げる

en: decrease brush opacity
ja: ブラシの不透明度を下げる

note: undo/redo
en: undo
ja: 取り消す

en: redo
ja: やり直す

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
ja: キーボードショートカットのスライダーの精度を変更

en: keyboard shortcut slider precision: fine
ja: キーボードショートカットのスライダーの精度：細かい

en: keyboard shortcut slider precision: normal
ja: キーボードショートカットのスライダーの精度：通常

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
ja: キーボードショートカットのスライダーの精度：粗い

en: switch to lighttable
ja: ライトテーブルに切り替える

en: zoom in the image
ja: 画像をズーム

en: unbounded zoom in the image
ja: 画像を無制限にズーム

en: zoom to 100% 200% and back
ja: 100%、200% にズームして戻る

en: pan a zoomed image
ja: ズームした画像をパンする

en: [modules] expand module without closing others
ja: 【モジュール】他のモジュールを閉じずに、モジュールを展開する

en: [modules] expand module and close others
ja: 【モジュール】モジュールを展開し、その他のモジュールを閉じる

en: [modules] rename module
ja: 【モジュール】モジュールの名前を変更する

en: [modules] change module position in pipe
ja: 【モジュール】モジュールのパイプ内の位置を変更する

en: good knight
ja: おやすみなさい

note: Show infos key
en: show infos
ja: 情報を表示

en: middle
ja: 中央

en: open image in darkroom
ja: ダークルームで画像を開く

en: switch to next/previous image
ja: 次／前の画像に切り替える

en: zoom to 100% and back
ja: 100%にズームして戻る

en: scroll the collection
ja: コレクションをスクロールする

en: change number of images per row
ja: 行ごとの画像の数を変更する

en: select an image
ja: 画像を選択

en: select range from last image
ja: 最後の画像から範囲を選択

en: add image to or remove it from a selection
ja: セクションに画像を追加または除去する

en: change image order
ja: 画像の順序を変更する

en: zoom all the images
ja: 全ての画像をズームする

en: pan inside all the images
ja: 全ての画像内をパンする

en: zoom current image
ja: 現在の画像をズーム

en: pan inside current image
ja: 現在の画像内をパン

en: zoom current image to 100% and back
ja: 現在の画像を100%にズームして戻る

en: zoom the main view
ja: メインビューをズーム

en: pan inside the main view
ja: メインビュー内をパンする

en: set display profile
ja: ディスプレイプロファイルを設定します

en: whole
ja: 全体

en: leave
ja: 離れる

en: align images to grid
ja: グリッドに合わせて画像を配置

en: reset first image offset
ja: 最初の画像の位置をリセット

en: select toggle image
ja: オン／オフ切り替え表示する画像を選択

en: select single image
ja: 単一の画像を選択

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
ja: プレビューをズーム 100%

en: preview zoom fit
ja: 画像に合わせてプレビューをズーム

en: zoom max
ja: ズーム 最大

en: zoom min
ja: ズーム 最小

en: [on image] open in darkroom
ja: 【画像の上で】ダークルームで開く

en: [on map] zoom map
ja: 【地図の上で】地図をズーム

en: move image location
ja: 画像のロケーションを移動する

[ctx: view]
en: print
ja: 印刷

en: end of images
ja: 最後の画像

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
ja: 最後の画像
    任意のキーを押すと、ライトテーブルモードに戻ります

en: waiting to start slideshow
ja: スライドショーの開始を待っています

en: slideshow paused
ja: スライドショーが一時停止しました

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
ja[0]: スライドショーの遅延を%d秒に設定しました
ja[1]: スライドショーの遅延を%d 秒に設定しました

en: start and stop
ja: 開始と停止

en: exit slideshow
ja: スライドショーを出る

en: slow down
ja: 遅くする

en: speed up
ja: 速くする

en: step forward
ja: 次に進む

en: step back
ja: 前に戻る

en: go to next image
ja: 次の画像に進む

en: go to previous image
ja: 前の画像に戻る

en: new session initiated '%s'
ja: 新しいセッションが開始されました '%s'

en: no camera with tethering support available for use...
ja: テザリングをサポートしているカメラがありません...

en: left click
ja: 左クリック

en: right click
ja: 右クリック

en: middle click
ja: 中クリック

en: left double-click
ja: 左 ダブルクリック

en: right double-click
ja: 右 ダブルクリック

en: drag and drop
ja: ドラッグアンドドロップ

en: left click+drag
ja: 左クリック+ドラッグ

en: right click+drag
ja: 右クリック+ドラッグ

en: darktable - accels window
ja: darktable - アクセルウィンドウ

en: switch to a classic window which will stay open after key release
ja: キーを離した後も開いたままになる、クラシックウィンドウに切り替えます

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
ja: マウスアクション
