darktable 1.4 - en to pl_PL translation catalogue (4575 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
pl_PL: pierwsza instancja

[ctx: preferences]
en: last instance
pl_PL: ostatnia instancja

[ctx: preferences]
en: never
pl_PL: nigdy

[ctx: preferences]
en: once a month
pl_PL: raz na miesiąc

[ctx: preferences]
en: once a week
pl_PL: raz na tydzień

[ctx: preferences]
en: once a day
pl_PL: raz dziennie

[ctx: preferences]
en: on close
pl_PL: podczas zamykania

[ctx: preferences]
en: small
pl_PL: małe

[ctx: preferences]
en: default
pl_PL: domyślnie

[ctx: preferences]
en: large
pl_PL: duży

[ctx: preferences]
en: unrestricted
pl_PL: swobodny

[ctx: preferences]
en: after edit
pl_PL: po edycji

[ctx: preferences]
en: on import
pl_PL: podczas importu

[ctx: preferences]
en: always
pl_PL: zawsze

[ctx: preferences]
en: only large entries
pl_PL: tylko duże

[ctx: preferences]
en: sensitive
pl_PL: wrażliwy

[ctx: preferences]
en: insensitive
pl_PL: niewrażliwy

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
pl_PL: kilka kart graficznych

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
pl_PL: bardzo szybka karta graficzna

[ctx: preferences]
en: import time
pl_PL: czas importu

[ctx: preferences]
en: folder name
pl_PL: nazwa folderu

[ctx: preferences]
en: none
pl_PL: brak

[ctx: preferences]
en: mean
pl_PL: średnia

[ctx: preferences]
en: max
pl_PL: maks

en: select only new pictures
pl_PL: tylko nowe zdjęcia

en: only select images that have not already been imported
pl_PL: wybierz tylko niezaimportowane zdjęcia

en: ignore non-raw images
pl_PL: pomijaj obrazy inne niż raw

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
pl_PL: Jeśli zaznaczone, jedynie pliki raw będą importowane. inne pliki nie będą widoczne i nie zostaną zaimportowane.

en: apply metadata
pl_PL: zastosuj metadane

en: apply some metadata to all newly imported images.
pl_PL: stosuje wybrane metadane do nowo-importowanych obrazów.

en: recursive directory
pl_PL: z podkatalogami

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
pl_PL: rekurencyjnie przeszukuj katalogi podczas importu rolek filmu

en: creator to be applied when importing
pl_PL: twórca przypisywany podczas importu

en: publisher to be applied when importing
pl_PL: wydawca przypisywany podczas importu

en: rights to be applied when importing
pl_PL: prawa autorskie przypisywane podczas importu

en: comma separated tags to be applied when importing
pl_PL: etykiety do przypisania podczas importu (oddzielone przecinkami)

en: import tags from XMP
pl_PL: importuj etykiety z XMP

en: initial rating
pl_PL: wstępna ocena przy imporcie

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
pl_PL: wstępna ocena nadawana wszystkim zdjęciom podczas importu rolek filmu

en: ignore EXIF rating
pl_PL: ignoruj ocenę exif

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
pl_PL: ignoruj ocenę exif. jeśli nie jest ustawiona, a znaleziono ocenę exif, nadpisuje ona 'ocenę początkową'

en: import job
pl_PL: zadanie importu

en: name of the import job
pl_PL: nazwa zadania importu

en: override today's date
pl_PL: nadpisz dzisiejszą datę

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
pl_PL: wprowadź poprawną datę/czas (rrrr-mm-dd[gg:mm:ss] format)  a jeśli chcesz nadpisać obecną datę/czas użytą przy rozszerzeniu zmiennych:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS).
    w innym wypadku pozostaw puste pole

en: keep this window open
pl_PL: pozostaw otwarte okno

en: keep this window open to run several imports
pl_PL: pozostaw otwarte okno podczas wielu importów

[ctx: preferences]
en: off
pl_PL: wyłączony

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
pl_PL: twardość (względna)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
pl_PL: twardość (bezwzględna)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
pl_PL: krycie (względne)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
pl_PL: krycie (bezwzględne)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
pl_PL: rozmiar pędzla (względny)

[ctx: preferences]
en: low
pl_PL: niska

[ctx: preferences]
en: medium
pl_PL: średnia

[ctx: preferences]
en: high
pl_PL: wysoka

[ctx: preferences]
en: false color
pl_PL: fałszywy kolor

[ctx: preferences]
en: grayscale
pl_PL: skala szarości

[ctx: preferences]
en: top left
pl_PL: na górze po lewej

[ctx: preferences]
en: top right
pl_PL: na górze po prawej

[ctx: preferences]
en: top center
pl_PL: na górze po środku

[ctx: preferences]
en: bottom
pl_PL: na dole

[ctx: preferences]
en: hidden
pl_PL: ukryte

en: show OSD
pl_PL: wyświetl nakładkę

en: toggle the visibility of the map overlays
pl_PL: przełącza widoczność elementów nałożonych na mapie

en: filtered images
pl_PL: przefiltrowane obrazy

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
pl_PL: gdy włączone, ogranicza obrazy rysowane na bieżącej taśmie filmowej

en: max images
pl_PL: maksymalne obrazy

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
pl_PL: maksymalna liczba zdjęć rysowana na mapie

en: group size factor
pl_PL: współczynnik rozmiaru grupy

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
pl_PL: zwiększ lub zmniejsz odległość pomiędzy grupami zdjęć na mapie. ma wpływ na czas obliczeń

en: min images per group
pl_PL: minimalna liczba obrazów w grupie

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
pl_PL: minimalna ilość zdjęć do utworzenia grupy. może mieć wpływ na czas obliczeń.

[ctx: preferences]
en: thumbnail
pl_PL: miniaturka

[ctx: preferences]
en: count
pl_PL: licznik zdjęć

en: thumbnail display
pl_PL: wyświetlanie miniatur

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
pl_PL: dostępne są trzy opcje: miniaturki zdjęć, tylko licznik zdjęć w grupie lub puste

en: max polygon points
pl_PL: liczba punktów wielokąta

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
pl_PL: ogranicz liczbę punktów, importowanych z wielokątem w module znajdowania lokalizacji

[ctx: preferences]
en: original
pl_PL: oryginalna

[ctx: preferences]
en: to 1/2
pl_PL: do 1/2

[ctx: preferences]
en: to 1/3
pl_PL: do 1/3

[ctx: preferences]
en: to 1/4
pl_PL: do 1/4

[ctx: preferences]
en: bilinear
pl_PL: dwuliniowa

[ctx: preferences]
en: bicubic
pl_PL: dwusześcienna

[ctx: preferences]
en: vectorscope
pl_PL: wektoroskop

[ctx: preferences]
en: waveform
pl_PL: rozkład jasności (waveform)

[ctx: preferences]
en: RGB parade
pl_PL: wykres falowy RGB

[ctx: preferences]
en: left
pl_PL: lewy

[ctx: preferences]
en: right
pl_PL: prawy

[ctx: preferences]
en: logarithmic
pl_PL: logarytmiczna

[ctx: preferences]
en: linear
pl_PL: liniowa

[ctx: preferences]
en: horizontal
pl_PL: w poziomie

[ctx: preferences]
en: vertical
pl_PL: w pionie

[ctx: preferences]
en: overlaid
pl_PL: pokrywanie

[ctx: preferences]
en: parade
pl_PL: rozkład jasności RGB (parade)

[ctx: preferences]
en: monochromatic
pl_PL: monochromatyczny

[ctx: preferences]
en: analogous
pl_PL: analogiczne

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
pl_PL: analogiczne komplementarne

[ctx: preferences]
en: complementary
pl_PL: komplementarne

[ctx: preferences]
en: split complementary
pl_PL: komplementarne rozdzielone

[ctx: preferences]
en: dyad
pl_PL: diada

[ctx: preferences]
en: triad
pl_PL: triada

[ctx: preferences]
en: tetrad
pl_PL: tetrada

[ctx: preferences]
en: square
pl_PL: kwadrat

[ctx: preferences]
en: normal
pl_PL: zwykły

[ctx: preferences]
en: narrow
pl_PL: wąsko

[ctx: preferences]
en: line
pl_PL: linia

[ctx: preferences]
en: inch
pl_PL: cal

[ctx: preferences]
en: all
pl_PL: wszystkie

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
pl_PL: scenocentryczny (krzywa filmowa rgb)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
pl_PL: scenocentryczny (sigmoida)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
pl_PL: ekranocentryczny (przestarzały)

en: camera time zone
pl_PL: strefa czasowa aparatu

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
pl_PL: większość aparatów nie przechowuje strefy czasowej w danych EXIF. podaj właściwą strefę czasową, aby dane GPX zostały dokładnie dopasowane

[ctx: preferences]
en: no color
pl_PL: brak koloru

[ctx: preferences]
en: illuminant color
pl_PL: kolor oświetlenia

[ctx: preferences]
en: effect emulation
pl_PL: efekt emulacji

[ctx: preferences]
en: list
pl_PL: lista

[ctx: preferences]
en: tabs
pl_PL: karty

[ctx: preferences]
en: columns
pl_PL: kolumny

[ctx: preferences]
en: active
pl_PL: aktywne

[ctx: preferences]
en: dim
pl_PL: przyciemnij

[ctx: preferences]
en: fade
pl_PL: zanikanie

[ctx: preferences]
en: fit
pl_PL: dopasuj

[ctx: preferences]
en: smooth
pl_PL: gładko

[ctx: preferences]
en: glide
pl_PL: poślizg

en: this setting has been modified
pl_PL: to ustawienie zostało zmienione

en: session options
pl_PL: opcje sesji

en: base directory naming pattern
pl_PL: wzorzec nazwy katalogu podstawowego

en: double click to reset to `%s'
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do „%s”

en: part of full import path for an import session
pl_PL: część pełnej ścieżki importu w sesji importu

en: sub directory naming pattern
pl_PL: wzorzec nazwy podkatalogu

en: keep original filename
pl_PL: zachowaj oryginalną nazwę pliku

[ctx: preferences]
en: FALSE
pl_PL: NIE

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
pl_PL: przy imporcie z aparatu lub karty zachowaj oryginalną nazwę pliku zamiast używać wzorca.

en: file naming pattern
pl_PL: wzorzec nazywania plików

en: file naming pattern used for a import session
pl_PL: wzorzec nazywania plików używany w sesji importu

en: lighttable
pl_PL: stół podświetlany

en: general
pl_PL: ogólne

en: hide built-in presets for utility modules
pl_PL: ukryj wbudowane presety modułów eksploatacyjnych

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
pl_PL: ukryj wbudowane presety modułów w menu presetów.

en: use single-click in the collections module
pl_PL: używaj pojedynczego kliknięcia w module kolekcji

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
pl_PL: zaznacz tę opcję aby używać pojedynczego kliknięcia w module kolekcji. to umożliwi zaznaczanie zakresu dla daty-czasu i wartości numerycznych.

en: expand a single utility module at a time
pl_PL: rozwiń jeden moduł na raz

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
pl_PL: ta opcja przełącza zachowanie kliknięcia z shiftem w trybie stołu podświetlanego

en: scroll utility modules to the top when expanded
pl_PL: dorównaj moduł do górnej krawędzi podczas rozwijania/zwijania

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
pl_PL: gdy ta opcja jest zaznaczona, darktable spróbuje przewinąć moduł na górę widocznej listy

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
pl_PL: dwukrotne przyznanie jednej gwiazdki nie wyzeruje oceny

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
pl_PL: określa, czy dwukrotne przyznanie jednej gwiazdki wyzeruje ocenę

en: show scrollbars for central view
pl_PL: wyświetl paski przewijania w centralnym obszarze

[ctx: preferences]
en: TRUE
pl_PL: TAK

en: defines whether scrollbars should be displayed
pl_PL: ustala, kiedy paski przewijania powinny być wyświetlane

en: show image time with milliseconds
pl_PL: pokaż czas obrazu w milisekundach

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
pl_PL: ustala, czy czas powinien być wyświetlony w milisekundach

en: thumbnails
pl_PL: miniaturki

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
pl_PL: użyj pliku raw zamiast osadzonego JPEG od rozmiaru

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
pl_PL: jeśli rozmiar miniaturki jest większy, niż ta wartość, przetwarzany będzie plik RAW, zamiast osadzonego podglądu JPEG (lepiej, ale wolniej)
    jeśli chcesz generować wszystkie miniaturki i pre-renderowane zdjęcia w najlepszej jakości, wybierz opcję *zawsze*
    (więcej informacji w instrukcji)

en: high quality processing from size
pl_PL: generuj wysokiej jakości miniaturki od rozmiaru

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
pl_PL: jeśli rozmiar miniaturki jest większy niż podana wartość, zostanie ona utworzona przy pomocy renderowania o pełnej jakości (lepsze, ale wolniejsze)
    jeśli chcesz, aby wszystkie miniaturki i prerenderowane zdjęcia były w najlepszej jakości, wybierz opcję *zawsze*
    (zajrzyj do dokumentacji po więcej szczegółów)

en: enable disk backend for thumbnail cache
pl_PL: przechowywanie miniaturek na dysku

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
pl_PL: jeśli włączone, zapisuje miniaturki na dysku (.cache/darktable/), gdy przekroczona zostanie pamięć cache.
    może to zająć dużo miejsca (kilka gigabajtów przy 20tys. zdjęć) i nigdy nie kasuje zapisanych miniaturek. 
    można je jednak bezpiecznie kasować ręcznie. wydajność trybu stołu podświetlanego przy przeglądaniu w dużej ilości bardzo się poprawi. aby wygenerować wszystkie miniaturki dla całej kolekcji, uruchom „darktable-generate-cache”.

en: enable disk backend for full preview cache
pl_PL: przechowywanie pełnego podglądu na dysku

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
pl_PL: jeśli włączone, zapisuje pełny podgląd na dysku (.cache/darktable/), gdy zabraknie miejsca w pamięci podręcznej.
    może to zająć dużo miejsca (kilka gigabajtów przy 20tys. zdjęć) i nigdy nie kasuje zapisanych miniaturek.
    można je jednak bezpiecznie kasować ręcznie.
    wydajność trybu stołu podświetlanego przy powiększaniu zdjęć w trybie pełnego podglądu bardzo się poprawi.

en: generate thumbnails in background
pl_PL: generuj miniatury w tle

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
pl_PL: jeśli 'włącz zapis na dysku dla bufora miniatur' aktywne, miniatury/mipmapy mniejsze lub równe wybranemu rozmiarowi są generowane, gdy użytkownik nie wykonuje akcji w stole podświetlanym

en: reset cached thumbnails
pl_PL: resetuj zabuforowane miniatury

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
pl_PL: wymuś regenerację miniatur poprzez reset bazy danych. może być konieczne w przypadku manualnego usunięcia, lub uszkodzenia niektórych miniatur.

en: delimiters for size categories
pl_PL: separatory kategorii rozmiarów

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
pl_PL: kategorie rozmiaru są używane do ustalania różnych nakładek i wartości CSS w zależności od rozmiaru miniatury, rozdzielone są znakiem |. 
    Przykładowo 120|400 oznacza 3 kategorie: <120, 120-400, >400 pikseli

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
pl_PL: szablon rozszerzonej nakładki dla miniatur

en: see manual to know all the tags you can use.
pl_PL: spójrz do podręcznika, aby dowiedzieć się jakich zmiennych możesz użyć.

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
pl_PL: szablon podpowiedzi dla miniatury (ustaw pusty, aby wyłączyć)

en: darkroom
pl_PL: ciemnia

en: scroll down to increase mask parameters
pl_PL: przewiń w dół by zwiększyć parametr maski

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
pl_PL: używaj rolki myszy do zmiany parametrów maski, przewijaj w dół by zwiększyć rozmiar maski, rozmycie maski, krycie, twardość pędzla i zakrzywienie gradientu
    Domyślnie przewijanie w górę zwiększa te parametry

en: middle mouse button zooms to 200%
pl_PL: środkowy przycisk myszy zbliża na 200%

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
pl_PL: włączony - środkowy przycisk myszy przełącza zbliżenie między 100%, 200% i dopasowaniem do okna. wyłączony - przełącza między dopasowaniem i 100%, A przycisk Ctrl może być używany do regulacji zbliżenia.

en: pattern for the image information line
pl_PL: wzór linii informacji o zdjęciu

en: see manual for a list of the tags you can use.
pl_PL: spójrz do podręcznika, aby dowiedzieć się jakich zmiennych możesz użyć.

en: position of the image information line
pl_PL: położenie linii informacji o zdjęciu

en: border around image in darkroom mode
pl_PL: ramka wokół zdjęcia w trybie ciemni

en: double click to reset to `%d'
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do „%d”

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
pl_PL: szerokość ramki wokół zdjęcia w trybie ciemni. ustaw 0, jeśli nie chcesz ramki.

en: reduce resolution of preview image
pl_PL: zmniejsz rozdzielczość podglądu obrazu

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
pl_PL: zmniejsz aby przyspieszyć wyświetlanie miniatury. może niekorzystnie wpłynąć na precyzję maskowania

en: show loading screen between images
pl_PL: pokaż ekran ładowania pomiędzy zdjęciami

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
pl_PL: pokaż szary ekran ładowania podczas ładowania zdjęcia w ciemni
    odznacz, żeby pokazać samą wiadomość

en: modules
pl_PL: moduły

en: display of individual color channels
pl_PL: wyświetlanie indywidualnych kanałów koloru

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
pl_PL: ustala, jak kanały koloru będą wyświetlane po aktywowaniu w parametrycznych maskach.

en: hide built-in presets for processing modules
pl_PL: ukryj wbudowane presety modułów

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
pl_PL: ukrywa wbudowane presety dla modułów zarówno w menu presetów jak i ulubionych.

en: show the guides widget in modules UI
pl_PL: pokaż prowadnice w interfejsie modułu

en: expand a single processing module at a time
pl_PL: rozwiń jeden moduł na raz

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
pl_PL: ta opcja przełącza zachowanie kliknięcia z shiftem w trybie ciemni

en: only collapse modules in current group
pl_PL: zwijaj moduły tylko w bieżącej grupie

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
pl_PL: jeśli aktywne jest rozwijanie jednego modułu na raz, zwijaj pozostałe moduły tylko w bieżącej grupie – ignoruj rozwinięte moduły w innych grupach

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
pl_PL: rozwiń moduł, gdy jest aktywowany i zwiń, gdy jest wyłączony

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
pl_PL: ta opcja umożliwia rozwijanie i zwijanie modułu automatycznie, gdy jest włączany lub wyłączany.

en: scroll processing modules to the top when expanded
pl_PL: przewiń do modułów podczas rozwijania/zwijania

en: show right-side buttons in processing module headers
pl_PL: pokazuj przyciski z prawej strony nagłówków modułów

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
pl_PL: kiedy wskaźnik myszy nie jest nad modułem, przyciski wieloinstancyjności, resetowania i presetu mogą zostać ukryte:
    - "zawsze" - zawsze pokazuj wszystkie przyciski,
    - "aktywne" - pokazuj przyciski tylko gdy wskaźnik myszy jest nad modułem,
    - "przyciemnij" - przyciski są przyciemnione, gdy wskaźnik myszy jest poza modułem,
    - "auto" - ukryj przyciski gdy panel jest wąski,
    - "zanikanie" - stopniowo przyciemniaj przyciski, gdy panel się zwęża,
    - "dopasuj" - ukryj wszystkie przyciski jeśli nazwa modułu się nie mieści,
    - "gładko" - przyciemnij wszystkie przyciski w kolumnie jednocześnie,
    - "poślizg" - stopniowo ukrywaj poszczególne przyciski gdy trzeba

en: show mask indicator in module headers
pl_PL: pokazuj wskaźnik maski w nagłówkach modułów

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
pl_PL: jeśli włączone, w nagłówku każdego modułu przetwarzającego z aktywną maską pojawi się ikona

en: prompt for name on addition of new instance
pl_PL: pytaj o nazwę nowej instancji

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
pl_PL: jeśli włączone, dla pierwszej i każdej kolejnej instancji modułu pojawi się okienko do zmiany nazwy

en: automatically update module name
pl_PL: automatycznie aktualizuj nazwę modułu

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
pl_PL: włączony - nazwa modułu będzie automatycznie aktualizowana aby odpowiadać nazwie presetu, lub nazwie instancji presetu, jeśli jest dostępna.

en: processing
pl_PL: przetwarzanie

en: image processing
pl_PL: przetwarzanie zdjęcia

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
pl_PL: zawsze używaj LittleCMS 2 do ustalania wyjściowego profilu kolorów

en: this is slower than the default.
pl_PL: jest to znacznie wolniejsze niż ustawienie domyślne.

en: pixel interpolator (warp)
pl_PL: interpolacja pikseli

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
pl_PL: interpolacja pikseli używana przy rotacji i korekcji obiektywu, zmiękczaniu, kadrowaniu i wyjściowym skalowaniu (dwuliniowa, dwusześcienna, lanczos2)

en: pixel interpolator (scaling)
pl_PL: interpolacja pikseli (skalowanie)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
pl_PL: interpolacja pikseli używana przy skalowaniu (dwuliniowa, dwusześcienna, lanczos2, lanczos3).

en: LUT 3D root folder
pl_PL: główny katalog z plikami LUT

en: select directory
pl_PL: wybierz katalog

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
pl_PL: ten katalog (oraz podkatalogi) zawiera pliki LUT używane przez moduł LUT 3D. (wymaga restartu).

en: auto-apply pixel workflow defaults
pl_PL: automatycznie zastosuj model pracy z obrazem

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
pl_PL: model pracy 'scenocentryczny' bazuje na modułach liniowych i automatycznie aplikuje ekspozycję, kalibrację kolorów i krzywą filmową rgb/sigmoidę,
    model 'ekranocentryczny' bazuje na modułach pracujących w przestrzeni Lab, automatycznie aplikuje
    krzywą bazową, balans bieli i pracuje ze starszą wersją potoku przetwarzania.

en: auto-apply per camera basecurve presets
pl_PL: automatycznie zastosuj krzywe bazowe dopasowane do aparatu

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
pl_PL: domyślnie używaj krzywej bazowej dla aparatu zamiast dla producenta, jeśli
    taka jest dostępna (wymaga restartu).
    ta opcja brana jest pod uwagę jeśli automatyczne stosowanie modelu pracy
    ustawione jest na 'display-referred'.
    aby uniknąć automatycznego aplikowania krzywej bazowej, model pracy
    powinien być ustawiony na 'brak'

en: detect monochrome previews
pl_PL: wykrywaj monochromatyczny podgląd

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
pl_PL: wiele monochromatycznych obrazów może być zidentyfikowanych z danych EXIF i podglądu. uwaga: to spowalnia import i czytanie danych EXIF

en: show warning messages
pl_PL: pokazuj ostrzeżenia

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
pl_PL: wyświetl wiadomości w modułach, żeby ostrzec początkujących przed niestandardowymi i potencjalnie szkodliwymi ustawieniami kolejki przetwarzania.
    ostrzeżenia mogą być fałszywie pozytywne; zignoruj je, jeśli wiesz, co robisz. Ta opcja ukrywa wszystkie ostrzeżenia.

en: CPU / memory
pl_PL: CPU  / pamięć

en: darktable resources
pl_PL: zasoby darktable

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
pl_PL:  ustala ile zasobów systemowych może zająć darktable.
    - domyślne: zajmuje ~50% zasobów i pozwala darktable pracować normalnie.
    - mało: do użycia gdy obok darktable pracują programy zajmujące dużo RAMu lub OpenCL/GL, takie jak gry, czy Hugin.
    - dużo: najlepsze, gdy używasz głównie darktable i chcesz, by wykorzystał jak najlepiej zasoby komputera.
    - nieograniczony: powinien być używany jedynie do wywoływania ekstremalnie dużych obrazów. darktable wykorzysta całe zasoby, co może prowadzić do alokacji pamięci operacyjnej i nieprzewidzianych spadków wydajności. Używaj ostrożnie. Ustawienie niezalecane!

en: prefer performance over quality
pl_PL: preferuj wydajność nad jakość

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
pl_PL: jeśli włączone, miniaturki i podgląd będą renderowane z niższą jakością, ale 4x szybciej

en: activate OpenCL support
pl_PL: włącz obsługę OpenCL

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
pl_PL: używaj OpenCL do przyspieszenia przetwarzania, jeśli zostanie wykryty w systemie.
    może być włączone lub wyłączone w dowolnym momencie.

en: not available
pl_PL: niedostępne

en: not available on this system
pl_PL: niedostępne w tym systemie

en: OpenCL scheduling profile
pl_PL: profil szeregowania OpenCL

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
pl_PL: ustala, jak zadania podglądu i pełnego przetwarzania są szeregowane w systemach z włączonym OpenCL:
    -"domyślnie"  - pełne przetwarzanie na GPU, przetwarzanie podglądu na CPU,
    -"kilka kart graficznych" - wszystkie zadania przetwarzane równolegle na dwóch GPU
    -"bardzo szybka karta graficzna" - wszystkie zadania przetwarzane sekwencyjnie na GPU.

en: use all device memory
pl_PL: użyj całej pamięci urządzenia

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
pl_PL: jeśli włączone, darktable wykorzysta całą pamięć urządzenia aż do marginesu bezpieczeństwa (domyślnie 600MB)

en: OpenCL drivers
pl_PL: sterowniki OpenCL

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
pl_PL: Grafika Intel(R) OpenCL dla wszystkich wspieranych platform (wsparcie producenta)

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
pl_PL: Nvidia CUDA oparte na OpenCL (wsparcie producenta)

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
pl_PL: przetwarzanie równoległe z akceleracją AMD (wsparcie producenta)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
pl_PL: RustiCL Mesa OpenCL nadal niemożliwe do użycia. jeśli chcesz użyć, wyłącz sterownik producenta

en: Apple OpenCL (vendor provided)
pl_PL: Apple OpenCL (wsparcie producenta)

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
pl_PL: Microsoft OpenCLOn12, używaj tylko jeśli sterownik producenta nie działa lub nie jest dostępny.

en: other platforms
pl_PL: inne platformy

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
pl_PL: jeśli wybrane, wszystkie nieokreślone platformy są akceptowane. używaj tylko jeśli brakuje sterownika producenta

en: security
pl_PL: zabezpieczenia

en: ask before removing images from the library
pl_PL: pytaj przed usuwaniem zdjęć z biblioteki

en: always ask the user before removing image information from the library
pl_PL: zawsze pytaj przed usunięciem zdjęć z biblioteki

en: ask before deleting images from disk
pl_PL: pytaj przed usuwaniem zdjęć z dysku

en: always ask the user before any image file is deleted
pl_PL: zawsze pytaj przed usuwaniem zdjęć

en: ask before discarding history stack
pl_PL: pytaj przed porzucaniem historii edycji

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
pl_PL: zawsze pytaj przed porzucaniem historii edycji

en: try to use trash when deleting images
pl_PL: próbuj korzystać z kosza przy usuwaniu zdjęć

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
pl_PL: przenoś pliki do kosza zamiast kasować je nieodwracalnie (w systemach, które to obsługują)

en: ask before moving images from film roll folder
pl_PL: pytaj przed przenoszeniem zdjęć z katalogu rolki filmu

en: always ask the user before any image file is moved.
pl_PL: zawsze pytaj przed przenoszeniem zdjęć.

en: ask before copying images to new film roll folder
pl_PL: pytaj przed kopiowaniem zdjęć do nowego katalogu rolki filmu

en: always ask the user before any image file is copied.
pl_PL: zawsze pytaj przed kopiowaniem zdjęć.

en: ask before removing empty folders
pl_PL: pytaj przed usunięciem pustych folderów

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
pl_PL: zawsze pytaj przed usuwaniem pustego foldera. może to nastąpić po przeniesieniu lub usunięciu zdjęć.

en: ask before deleting a tag
pl_PL: pytaj przed usunięciem etykiety

en: ask before deleting a style
pl_PL: pytaj przed usunięciem stylu

en: ask before deleting a preset
pl_PL: pytaj przed usuwaniem presetu

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
pl_PL: zapyta o potwierdzenie przed usuwaniem lub nadpisywaniem presetu

en: ask before exporting in overwrite mode
pl_PL: pytaj przed nadpisaniem podczas eksportu

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
pl_PL: zapyta o potwierdzenie eksportu nowych plików w trybie nadpisywania

note: italic
en: other
pl_PL: inne

en: password storage backend to use
pl_PL: używany mechanizm przechowywania haseł

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
pl_PL: mechanizm przechowywania haseł: auto, brak, libsecret, kwallet

en: executable for playing audio files
pl_PL: program do odtwarzania plików audio

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
pl_PL: ten zewnętrzny program będzie używany do odtwarzania plików audio, które niektóre aparaty nagrywają, aby przechowywać notatki do zdjęć

en: storage
pl_PL: miejsca danych

en: database
pl_PL: baza danych

en: create database snapshot
pl_PL: utwórz zrzut bazy danych

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
pl_PL: kopie zapasowe bazy danych są tworzone tuż przed zamknięciem darktable. możesz wybrać jak często je wykonywać:
    -"nigdy" - nie wykonuj kopii zapasowych. wykonywane będą tylko kopie zapasowe podczas aktualizacji wersji
    -"raz na miesiąc" - utwórz kopię zapasową, jeśli od ostatniej minął przynajmniej miesiąc
    -"raz na tydzień "- utwórz kopię zapasową, jeśli od ostatniej minęło przynajmniej 7 dni
    -"raz na dzień" - utwórz kopię zapasową, jeśli od ostatniej minęły przynajmniej 24 godziny
    -"przy zamykaniu" - utwórz kopię zapasową zawsze przy zamykaniu darktable

en: how many snapshots to keep
pl_PL: ile kopii zapasowych przechowywać

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
pl_PL: ile starszych kopii zapasowych zachować po udanym utworzeniu nowej kopii (wyłączając te obowiązkowe, związane z aktualizacjami wersji). Ustaw -1 aby zachowywać wszystkie kopie zapasowe
    miej na uwadze, że kopie zapasowe zajmują miejsce, a do udanego odtworzenia potrzebujesz tylko najnowszą

en: XMP sidecar files
pl_PL: skojarzone pliki XMP

en: create XMP files
pl_PL: utwórz pliki XMP

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
pl_PL: pliki poboczne przechowują informację o wszystkich etapach wywoływania, aby umożliwić bezproblemowy ponowny import zdjęć.
    
    w zależności od wybranego trybu pliki poboczne będą zapisywane:
    - "nigdy"
    - "przy imporcie": bezpośrednio po zaimportowaniu zdjęcia
    - "po edycji": po dowolnej zmianie, dokonanej przez użytkownika, w tym po dodaniu etykiety.

en: store XMP tags in compressed format
pl_PL: zapisuj skompresowane etykiety XMP

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
pl_PL: wpisy w tagach XMP bywają duże i mogą przekroczyć ilość miejsca dostępnego dla zapisu historii w plikach wynikowych.
    opcja ta pozwala kompresować dane w tagacg XMP dla zaoszczędzenia miejsca.

en: auto-save interval
pl_PL: interwał autozapisu

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
pl_PL: automatycznie zapisz historię podczas obróbki z określonym interwałem (w sekundach); ustaw na zero aby wyłączyć autozapis. autozapis może zostać wyłączony przy zbyt wolnym dysku.

en: look for updated XMP files on startup
pl_PL: wyszukuj zaktualizowane pliki XMP przy starcie

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
pl_PL: sprawdzaj czas modyfikacji wszystkich plików XMP przy starcie, by sprawdzić, czy zostały zmienione w międzyczasie

en: miscellaneous
pl_PL: różne

en: interface
pl_PL: interfejs

en: load default shortcuts at startup
pl_PL: przywróć domyślne skróty przy włączeniu

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
pl_PL: ładuj domyślne skróty przed ustawieniami użytkownika. Wyłącz, by zapobiec przywracaniu usuniętych domyślnych skrótów

en: scale slider step with min/max
pl_PL: krok suwaka skali z minimum/maksimum

en: vary slider step size with min/max range
pl_PL: zmień krok suwaka wraz z krańcem minimum/maksimum

en: sort built-in presets first
pl_PL: sortuj wbudowane presety jako pierwsze

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
pl_PL: określa, czy w menu presetów pokazywać wbudowane presety jako pierwsze, przed presetami użytkownika.

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
pl_PL: rolka myszy domyślnie przewija moduły w panelach bocznych

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
pl_PL: jeśli opcja jest włączona, rolka myszy przewija moduły w panelach bocznych. użyj kółka z ctrl+alt do zmiany wartości parametrów. jeśli opcja jest wyłączona, zachowanie jest odwrotne

en: always show panels' scrollbars
pl_PL: zawsze wyświetlaj paski przewijania paneli

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
pl_PL: określa, czy paski przewijania paneli powinny być zawsze widoczne, czy aktywowane wyłącznie w zależności od kontekstu. (wymaga restartu)

en: duration of the UI transitions in ms
pl_PL: czas trwania animacji interfejsu w milisekundach

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
pl_PL: czas trwania animacji (w milisekundach) dla rozwijania i zwijania modułów oraz innych elementów interfejsu

en: position of the scopes module
pl_PL: położenie modułu analizy obrazu

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
pl_PL: Umieść wykresy w górnym-lewym lub górnym-prawym rogu ekranu

en: method to use for getting the display profile
pl_PL: sposób pobierania profilu monitora

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
pl_PL: pozwala wymusić określony sposób pobierania bieżącego profilu monitora.
    przydatne, gdy inna opcja daje nieprawidłowe rezultaty

en: order or exclude MIDI devices
pl_PL: uporządkuj lub wyklucz urządzenia MIDI

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
pl_PL: lista CSV fragmentów nazw urządzeń, która po znalezieniu dopasowania ładuje urządzenie midi z identyfikatorem z listy
    lub jeśli poprzedzona "-" zapobiega ładowaniu pasujących urządzeń. dodaj kodowanie i liczbę pokręteł np. "nazwa:63:16"

note: tags
en: tags
pl_PL: etykiety

en: omit hierarchy in simple tag lists
pl_PL: pomiń hierarchie w prostych listach tagów

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
pl_PL: przy tworzeniu pliku XMP tagi hierarchiczne są dodawane także jako prosta lista
    niehierarchicznych tagów, aby mogły być widoczne w niektórych innych programach.
    gdy ta opcja jest zaznaczona, darktable będzie dodawać tylko ostatnią część,
    ignorując resztę. więc „foo|bar|baz” doda tylko „baz”.

en: shortcuts with multiple instances
pl_PL: skróty klawiszowe dla wielu instancji

en: prefer focused instance
pl_PL: preferuj uaktywnione instancje

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
pl_PL: jeśli istnieje wiele instancji danego modułu, skróty działają na wybraną instancję
    jeśli żadna nie jest wybrana, poniższe ustawienia hierarchicznie kontrolują zasady rozstrzygania który moduł obsłuży skrót.
    uwaga: skróty mieszania zawsze odnoszą się do wybranej instancji

en: prefer expanded instances
pl_PL: preferuj rozwinięte instancje

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
pl_PL: jeśli instancja modułu jest rozwinięta, ignoruj zwinięte instancje

en: prefer enabled instances
pl_PL: preferuj włączone instancje

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
pl_PL: po zaaplikowaniu zasady wyżej, jeśli istnieją aktywne instancje modułu, ignoruj nieaktywne

en: prefer unmasked instances
pl_PL: preferuj niezamaskowane instancje

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
pl_PL: po zaaplikowaniu zasady wyżej, jeśli istnieją niezamaskowane instancje, ignoruj zamaskowane

en: selection order
pl_PL: kolejność wybierania

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
pl_PL: po zaaplikowaniu zasady wyżej, przekaż skrót klawiszowy na podstawie pozycji modułu w potoku

en: allow visual assignment to specific instances
pl_PL: zezwól na wizualne przypisanie do określonej instancji

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
pl_PL: jeśli do zdjęcia przypisane jest kilka instancji, pozwala to na przypisanie skrótu do tych określonych instancji
    w przeciwnym razie skróty zawsze będą przypisywane do preferowanej instancji

en: map / geolocalization view
pl_PL: mapa / geolokacja

en: pretty print the image location
pl_PL: pokazuj lokalizację zdjęcia w czytelniejszy sposób

en: show a more readable representation of the location in the image information module
pl_PL: wyświetlaj czytelniejszą reprezentację lokalizacji w module informacyjnym zdjęcia

en: slideshow view
pl_PL: pokaz slajdów

en: waiting time between each picture in slideshow
pl_PL: opóźnienie pomiędzy zdjęciami w pokazie slajdów

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
pl_PL: nie ustawiaj wartości 'brak kategorii' dla etykiet

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
pl_PL: nie ustawiaj wartości 'brak kategorii' dla etykiet, które nie mają dzieci

en: tags case sensitivity
pl_PL: rozróżnianie wielkości liter w etykietach

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
pl_PL: czy wielkość liter w etykietach ma znaczenie. Bez rozszerzenia Sqlite ICU niewrażliwość na wielkość liter działa tylko na 26 liter łacińskich

en: number of collections to be stored
pl_PL: liczba kolekcji do przechowania

en: the number of recent collections to store and show in this list
pl_PL: liczba kolekcji do zapamiętania

en: hide the history button and show a specific module instead
pl_PL: schowaj przycisk historii i wyświetl moduł w zamian

en: hide the history button and show the recent collections module instead
pl_PL: ukryj przycisk historii i pokaż ostatnie kolekcje w zamian

en: number of folder levels to show in lists
pl_PL: liczba poziomów katalogów pokazywanych w listach

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
pl_PL: liczba poziomów katalogów pokazywana w nazwach rolek filmu, począwszy od prawej

en: sort film rolls by
pl_PL: sortuj rolki filmów według

[ctx: preferences]
en: chronological
pl_PL: chronologiczne

en: sets the collections-list order for film rolls
pl_PL: ustala kolejność w listach kolekcji dla rolek filmu

en: sort collection descending
pl_PL: sortuj kolekcję malejąco

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
pl_PL: sortuj następujące kolekcje w porządku malejącym: 'rolka filmu' wg folderu, 'folderu' i 'czasu' (tj. 'daty zdjęcia')

en: prefer a history button in the collections module
pl_PL: preferuj przycisk historii w module kolekcji

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
pl_PL: ukryj ten moduł i udostępniaj historię kolekcji przyciskiem w module kolekcji

en: suggested tags level of confidence
pl_PL: poziom pewności sugerowanych tagów

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
pl_PL: poziom pewności wymagany do załączenia etykiety na liście sugerowanych, 0: wszystkie skojarzone etykiety, 99: 99% skojarzonych etykiet, 100: żadna skojarzona etykieta, wyświetl tylko ostatnie (szybsze)

en: number of recently attached tags
pl_PL: liczba ostatnio dodanych etykiet

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
pl_PL: liczba ostatnio dodanych etykiet do wyświetlenia na liście sugerowanych. Wartość "-1" wyłącza wyświetlanie ostatnio dodanych etykiet

en: lens shift (vertical)
pl_PL: przesunięcie obiektywu (pion)

en: lens shift (horizontal)
pl_PL: przesunięcie obiektywu (poziom)

en: shear
pl_PL: nachylenie

note: focal length
en: focal length
pl_PL: ogniskowa

en: crop factor
pl_PL: mnożnik ogniskowej

en: lens dependence
pl_PL: zależność od obiektywu

en: aspect adjust
pl_PL: modyfikacja proporcji

en: lens model
pl_PL: model obiektywu

en: automatic cropping
pl_PL: automatyczne kadrowanie

en: generic
pl_PL: ogólny

en: specific
pl_PL: specyficzny

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
pl_PL: wyłączony

en: largest area
pl_PL: największy obszar

en: original format
pl_PL: oryginalny format

en: fusion
pl_PL: łączenie

en: exposure shift
pl_PL: przesunięcie ekspozycji

en: exposure bias
pl_PL: korekcja ekspozycji

en: preserve colors
pl_PL: ochrona kolorów

en: none
pl_PL: brak

en: luminance
pl_PL: luminancja

en: max RGB
pl_PL: maks. RGB

en: average RGB
pl_PL: średnia RGB

en: sum RGB
pl_PL: suma RGB

en: norm RGB
pl_PL: norma RGB

en: basic power
pl_PL: prosta moc

en: black level correction
pl_PL: korekta poziomu czerni

en: highlight compression
pl_PL: kompresja świateł

en: middle gray
pl_PL: średnia szarość

en: midtone range
pl_PL: zakres tonów średnich

en: bilateral grid
pl_PL: siatka bilateralna

en: local laplacian filter
pl_PL: lokalne filtrowanie laplasjanem

en: blur type
pl_PL: rodzaj rozmycia

en: blur radius
pl_PL: promień rozmycia

en: diaphragm blades
pl_PL: listki przysłony

en: concavity
pl_PL: wklęsłość

en: linearity
pl_PL: liniowość

en: rotation
pl_PL: obrót

en: direction
pl_PL: kierunek

en: curvature
pl_PL: zakrzywienie

en: offset
pl_PL: przesunięcie

en: lens
pl_PL: obiektyw

en: motion
pl_PL: ruch

en: gaussian
pl_PL: rozmycia Gaussa

en: aspect ratio
pl_PL: proporcja boków

note: // portrait / landscape
en: orientation
pl_PL: orientacja

en: border size
pl_PL: rozmiar obramowania

en: horizontal offset
pl_PL: przesunięcie poziome

en: vertical offset
pl_PL: przesunięcie pionowe

en: frame line size
pl_PL: rozmiar linii ramki

en: frame line offset
pl_PL: przesunięcie linii ramki

en: basis
pl_PL: podstawa

en: portrait
pl_PL: pionowa

en: landscape
pl_PL: pozioma

en: width
pl_PL: szerokość

en: height
pl_PL: wysokość

en: shorter
pl_PL: którsze

en: longer
pl_PL: dłuższe

en: avoid colorshift
pl_PL: unikaj przesunięcia koloru

en: iterations
pl_PL: iteracje

en: once
pl_PL: raz

en: twice
pl_PL: dwa razy

en: three times
pl_PL: trzy razy

en: four times
pl_PL: cztery razy

en: five times
pl_PL: pięć razy

en: guide
pl_PL: prowadnice

en: radius
pl_PL: promień

en: strength
pl_PL: siła

en: correction mode
pl_PL: tryb korekcji

en: very large chromatic aberration
pl_PL: bardzo duża aberracja chromatyczna

en: red
pl_PL: czerwony

en: green
pl_PL: zielony

en: blue
pl_PL: niebieski

en: darken only
pl_PL: tylko sciemnij

en: brighten only
pl_PL: tylko rozjaśnij

en: input blur radius
pl_PL: wejściowy promień rozmycia

en: pixellation radius
pl_PL: promień pikselacji

en: output blur radius
pl_PL: wyjściowy promień rozmycia

en: noise level
pl_PL: poziom szumu

en: normalize channels
pl_PL: normalizuj kanały

en: F source
pl_PL: źródło F

en: LED source
pl_PL: światło LED

en: gamut compression
pl_PL: kompresja gamutu

en: clip negative RGB from gamut
pl_PL: odetnij ujemne wartości RGB z gamutu

en: saturation algorithm
pl_PL: algorytm nasycenia

en: same as pipeline (D50)
pl_PL: jak potok przetwarzania (D50)

en: A (incandescent)
pl_PL: A (światło żarowe)

en: D (daylight)
pl_PL: D (światło dzienne)

en: E (equi-energy)
pl_PL: E (źródło o równomiernej energii)

en: F (fluorescent)
pl_PL: F (światło jarzeniowe)

en: LED (LED light)
pl_PL: LED (oświetlenie LED)

en: Planckian (black body)
pl_PL: Plancka (ciało doskonale czarne)

en: custom
pl_PL: niestandardowy

en: (AI) detect from image surfaces...
pl_PL: (AI) wykryj z powierzchni obrazu...

en: (AI) detect from image edges...
pl_PL: (AI) wykryj z krawędzi obrazu...

en: as shot in camera
pl_PL: jak z aparatu

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
pl_PL: F1 (Światło dzienne 6430 K) – średnie CRI

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
pl_PL: F2 (Zimna biel 4230 K) – średnie CRI

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
pl_PL: F3 (Biel 3450 K) – średnie CRI

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
pl_PL: F4 (Ciepła Biel 2940 K) – średnie CRI

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
pl_PL: F5 (Światło dzienne 6350 K) – średnie CRI

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
pl_PL: F6 (Delikatna Biel 4150 K) - średnie CRI

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
pl_PL: F7 (symulacja D65 6500 K) – wysokie CRI

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
pl_PL: F8 (symulacja D50 5000 K) – wysokie CRI

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
pl_PL: F9 (Zimna Biel Deluxe 4150 K) – wysokie CRI

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
pl_PL: F10 (Dostrojone RGB 5000 K) – niskie CRI

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
pl_PL: F11 (Dostrojone RGB 4000 K) – niskie CRI

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
pl_PL: F12 (Dostrojone RGB 3000 K) – niskie CRI

en: B1 (Blue 2733 K)
pl_PL: B1 (Niebieski 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
pl_PL: B2 (Niebieski 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
pl_PL: B3 (Niebieski 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
pl_PL: B4 (Niebieski 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
pl_PL: B5 (Niebieski 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
pl_PL: BH1 (Hybrydowe Niebiesko-Czerwone 2851 K)

en: V1 (Violet 2724 K)
pl_PL: V1 (Fioletowy 2724 K)

en: V2 (Violet 4070 K)
pl_PL: V2 (Fioletowy 4070 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
pl_PL: liniowy Bradford (ICC v4)

en: non-linear Bradford
pl_PL: nieliniowy Bradford

en: none (bypass)
pl_PL: brak (pomiń)

en: version 1 (2020)
pl_PL: wersja 1 (2020)

en: version 2 (2021)
pl_PL: wersja 2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
pl_PL: wersja 3 (kwiecień 2021)

en: left
pl_PL: lewy

en: top
pl_PL: górny

en: right
pl_PL: prawy

en: bottom
pl_PL: dolny

en: input saturation
pl_PL: nasycenie wejściowe

en: contrast fulcrum
pl_PL: punkt podparcia kontrastu

en: output saturation
pl_PL: nasycenie wyjściowe

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
pl_PL: wznios, gamma, wzmocnienie (ProPhotoRGB)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
pl_PL: nachylenie, przesunięcie, potęga (ProPhotoRGB)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
pl_PL: wznios, gamma, wzmocnienie (sRGB)

en: hue
pl_PL: odcień

en: shadows fall-off
pl_PL: odcięcie cieni

en: white fulcrum
pl_PL: punkt podparcia bieli

en: highlights fall-off
pl_PL: zanikanie świateł

en: shadows
pl_PL: cienie

en: highlights
pl_PL: światła

en: global chroma
pl_PL: globalna chroma

en: mid-tones
pl_PL: tony średnie

en: global saturation
pl_PL: nasycenie globalne

en: hue shift
pl_PL: przesunięcie tonu

en: global brilliance
pl_PL: globalny blask

en: mask middle-gray fulcrum
pl_PL: punkt środkowej szarości dla maski

en: global vibrance
pl_PL: globalne ożywienie

en: contrast gray fulcrum
pl_PL: punkt szarości

en: contrast
pl_PL: kontrast

en: saturation formula
pl_PL: formuła nasycenia

en: green-magenta contrast
pl_PL: kontrast zielony-magenta

en: blue-yellow contrast
pl_PL: kontrast niebieski-żółty

en: gamut clipping
pl_PL: przycinanie do gamutu

en: Adobe RGB (compatible)
pl_PL: Adobe RGB (kompatybilny)

en: linear Rec709 RGB
pl_PL: liniowy Rec709 RGB

en: linear Rec2020 RGB
pl_PL: liniowy Rec2020 RGB

en: source mix
pl_PL: miks źródła

en: number of clusters
pl_PL: liczba skupisk

en: color dominance
pl_PL: przewaga koloru

en: histogram equalization
pl_PL: wyrównanie histogramu

en: spatial extent
pl_PL: zasięg przestrzenny

en: range extent
pl_PL: zasięg luminancji

en: saturated colors
pl_PL: nasycone kolory

en: select by
pl_PL: wybór przez

note: mix slider
en: mix
pl_PL: miks

en: process mode
pl_PL: tryb pracy

en: lightness
pl_PL: jasność

en: smooth
pl_PL: gładko

en: strong
pl_PL: silny

en: edge detection radius
pl_PL: promień wykrywania krawędzi

en: threshold
pl_PL: próg

en: operation mode
pl_PL: tryb działania

en: global average (fast)
pl_PL: średnia globalna (szybkie)

en: local average (slow)
pl_PL: średnia lokalna (wolne)

en: static threshold (fast)
pl_PL: statyczny próg (szybkie)

en: match greens
pl_PL: dopasuj zieleń

en: edge threshold
pl_PL: próg krawędzi

en: color smoothing
pl_PL: wygładzanie koloru

en: method
pl_PL: metoda

en: LMMSE refine
pl_PL: klarowanie LMMSE

en: dual threshold
pl_PL: podwójny próg

en: disabled
pl_PL: wyłączone

en: local average
pl_PL: średnia miejscowa

en: full average
pl_PL: średnia pełna

en: full and local average
pl_PL: średnia pełna i miejscowa

en: passthrough (monochrome)
pl_PL: brak (monochromatyczne)

en: photosite color (debug)
pl_PL: elementy światłoczułe (do testów)

en: Markesteijn 1-pass
pl_PL: Markesteijn (jednoprzebiegowe)

en: Markesteijn 3-pass
pl_PL: Markesteijn (trójprzebiegowe)

en: frequency domain chroma
pl_PL: barwa z dziedziny częstotliwości

en: Markesteijn 3-pass + VNG
pl_PL: Markesteijn (trójprzebiegowe) + VNG

note: history
en: basic
pl_PL: podstawowe

en: median
pl_PL: mediana

en: 3x median
pl_PL: potrójna mediana

en: refine & medians
pl_PL: precyzja i mediana

en: 2x refine + medians
pl_PL: 2x precyzja i mediana

en: patch size
pl_PL: rozmiar łatki

en: search radius
pl_PL: promień szukania

en: preserve shadows
pl_PL: ochrona cieni

en: bias correction
pl_PL: korekcja przesunięcia kolorów

en: scattering
pl_PL: rozpraszanie

en: central pixel weight
pl_PL: waga centralnego piksela

en: adjust autoset parameters
pl_PL: dostosuj parametry automatycznie

en: whitebalance-adaptive transform
pl_PL: dostosuj do balansu bieli

en: fix various bugs in algorithm
pl_PL: napraw błędy w algorytmie

en: upgrade profiled transform
pl_PL: zaktualizuj transformatę profilowaną

en: color mode
pl_PL: tryb koloru

en: non-local means
pl_PL: średnie nielokalne

en: non-local means auto
pl_PL: średnie nielokalne auto

en: wavelets
pl_PL: falki

en: wavelets auto
pl_PL: falki auto

en: compute variance
pl_PL: oblicz wariancję

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
pl_PL: ostrość

en: radius span
pl_PL: promień

en: edge sensitivity
pl_PL: czułość na krawędzie

en: 1st order anisotropy
pl_PL: anizotropia 1-go stopnia

en: 2nd order anisotropy
pl_PL: anizotropia 2-go stopnia

en: 3rd order anisotropy
pl_PL: anizotropia 3-go stopnia

en: 4th order anisotropy
pl_PL: anizotropia 4-go stopnia

en: luminance masking threshold
pl_PL: próg odcinania maski luminancji

en: 1st order speed
pl_PL: szybkość 1-go rzędu

en: 2nd order speed
pl_PL: szybkość 2-go rzędu

en: 3rd order speed
pl_PL: szybkość 3-go rzędu

en: 4th order speed
pl_PL: szybkość 4-go rzędu

en: central radius
pl_PL: promień centrum

en: damping
pl_PL: tłumienie

en: random
pl_PL: losowa

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
pl_PL: Floyd-Steinberg 1-bit cz/b

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
pl_PL: Floyd-Steinberg 2-bit szary

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
pl_PL: Floyd-Steinberg 4-bit szary

en: posterize 2 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 2 poziomy na kanał

en: posterize 3 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 3 poziomy na kanał

en: posterize 4 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 4 poziomy na kanał

en: posterize 5 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 5 poziomów na kanał

en: posterize 6 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 6 poziomów na kanał

en: posterize 7 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 7 poziomów na kanał

en: posterize 8 levels per channel
pl_PL: posteryzuj 8 poziomów na kanał

en: percentile
pl_PL: percentyl

en: target level
pl_PL: docelowy poziom

en: compensate exposure bias
pl_PL: korekcja ekspozycji skanera

en: manual
pl_PL: ręczny

en: automatic
pl_PL: auto

en: middle gray luminance
pl_PL: luminancja średniej szarości

en: black relative exposure
pl_PL: względna ekspozycja czerni

en: white relative exposure
pl_PL: względna ekspozycja bieli

en: transition
pl_PL: przejście

en: bloom ↔ reconstruct
pl_PL: poświata ↔ rekonstrukcja

en: gray ↔ colorful details
pl_PL: szare ↔ kolorowe detale

en: structure ↔ texture
pl_PL: struktura ↔ tekstura

en: dynamic range scaling
pl_PL: skalowanie rozpiętości tonalnej

en: target middle gray
pl_PL: docelowa średnia szarość

en: target black luminance
pl_PL: docelowa luminancja czerni

en: target white luminance
pl_PL: docelowa luminancja bieli

en: hardness
pl_PL: twardość

en: extreme luminance saturation
pl_PL: nasycenie skrajnych luminancji

en: shadows ↔ highlights balance
pl_PL: światła ↔ cienie

en: add noise in highlights
pl_PL: dodaj szum w światłach

en: preserve chrominance
pl_PL: zachowaj chrominancję

en: color science
pl_PL: matematyka koloru

en: auto adjust hardness
pl_PL: automatycznie ustaw twardość

en: use custom middle-gray values
pl_PL: użyj własnych wartości tonów średnich

en: iterations of high-quality reconstruction
pl_PL: iteracje rekonstrukcji

en: type of noise
pl_PL: typ szumu

en: contrast in shadows
pl_PL: kontrast w cieniach

en: contrast in highlights
pl_PL: kontrast w światłach

en: compensate output ICC profile black point
pl_PL: skompensuj punkt czerni wyjściowego profilu ICC

en: spline handling
pl_PL: dopasowanie krzywej

en: enable highlight reconstruction
pl_PL: włącz rekonstrukcję przepaleń

en: no
pl_PL: nie

en: luminance Y
pl_PL: luminancja Y

en: RGB power norm
pl_PL: moc RGB

en: RGB euclidean norm (legacy)
pl_PL: RGB znormnalizowane euklidesowo(przestarzałe)

en: RGB euclidean norm
pl_PL: RGB znormalizowane euklidesowo

en: uniform
pl_PL: równomierny

en: poissonian
pl_PL: poissonowski

en: hard
pl_PL: twardy

en: soft
pl_PL: miękki

en: safe
pl_PL: bezpieczny

en: target
pl_PL: cel

en: reinhard
pl_PL: Reinhard

en: filmic
pl_PL: krzywa filmowa

en: density
pl_PL: przyciemnienie

en: saturation
pl_PL: nasycenie

en: coarseness
pl_PL: szorstkość

en: mid-tones bias
pl_PL: przewaga tonów średnich

en: clipping threshold
pl_PL: próg odcinania

en: diameter of reconstruction
pl_PL: średnica rekonstrukcji

en: candidating
pl_PL: kandydujące

en: combine
pl_PL: kombinuj

en: rebuild
pl_PL: przebuduj

en: inpaint a flat color
pl_PL: zmieszaj z jednolitym kolorem

en: inpaint opposed
pl_PL: wmaluj przeciwny

en: reconstruct in LCh
pl_PL: rekonstrukcja w LCh

en: clip highlights
pl_PL: przycinanie świateł

en: segmentation based
pl_PL: oparte na segmentacji

en: guided laplacians
pl_PL: laplasjan z prowadzeniem

en: reconstruct color
pl_PL: rekonstrukcja koloru

en: 2 px
pl_PL: 2 piksele

en: 4 px
pl_PL: 4 piksele

en: 8 px
pl_PL: 8 pikseli

en: 16 px
pl_PL: 16 pikseli

en: 32 px
pl_PL: 32 piksele

en: 64 px
pl_PL: 64 piksele

en: 128 px (slow)
pl_PL: 128 pikseli (powolne)

en: 256 px (slow)
pl_PL: 256 pikseli

en: 512 px (very slow)
pl_PL: 512 pikseli (bardzo powolne)

en: 1024 px (very slow)
pl_PL: 1024 pikseli

en: 2048 px (insanely slow)
pl_PL: 2048 pikseli

en: 4096 px (insanely slow)
pl_PL: 4096 pikseli (niesamowicie powolne)

en: flat generic
pl_PL: płaski generyczny

en: small segments
pl_PL: małe segmenty

en: large segments
pl_PL: duże segmenty

en: flat small segments
pl_PL: płaskie, małe segmenty

en: flat large segments
pl_PL: płaskie, duże segmenty

en: contrast boost
pl_PL: wzmocnienie kontrastu

en: mark fixed pixels
pl_PL: zaznacz naprawione piksele

en: detect by 3 neighbors
pl_PL: wykrywanie przez 3 sąsiadów

en: correction method
pl_PL: tryb korekcji

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
pl_PL: korekcje

note: mode choice
en: mode
pl_PL: tryb

en: target geometry
pl_PL: geometria docelowa

en: TCA overwrite
pl_PL: nadpisanie poprzecznej aberracji chromatycznej

en: TCA red
pl_PL: TCA czerwone

en: TCA blue
pl_PL: TCA niebieskie

en: distortion
pl_PL: zniekształcenie

en: vignetting
pl_PL: winietowanie

en: scale fine-tune
pl_PL: dostrajanie skali

en: image scale
pl_PL: skala obrazu

en: steepness
pl_PL: nachylenie

en: embedded metadata
pl_PL: osadzone metadane

en: Lensfun database
pl_PL: baza lensfun

en: only manual vignette
pl_PL: tylko manualne winietowanie

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
pl_PL: wszystkie

en: distortion & TCA
pl_PL: dystorsja i TCA

en: distortion & vignetting
pl_PL: dystorsja i winietowanie

en: TCA & vignetting
pl_PL: TCA i winietowanie

en: only distortion
pl_PL: tylko dystorsja

en: only TCA
pl_PL: tylko TCA

en: only vignetting
pl_PL: tylko winietowanie

en: correct
pl_PL: korekcja

en: distort
pl_PL: zniekształcenie

en: rectilinear
pl_PL: prostoliniowa

en: fisheye
pl_PL: rybie oko

en: panoramic
pl_PL: panoramiczna

en: equirectangular
pl_PL: walcowa równoodległościowa

en: orthographic
pl_PL: ortograficzna

en: stereographic
pl_PL: stereograficzna

en: equisolid angle
pl_PL: równopowierzchniowa

en: Thoby fisheye
pl_PL: rybie oko Thoby

en: invalidated
pl_PL: unieważniony

note: move left/right/up/down
en: move
pl_PL: przenieś

en: line
pl_PL: linia

en: curve
pl_PL: krzywa

en: blue shift
pl_PL: przesunięcie ku niebieskiemu

en: soften with
pl_PL: zmiękczenie przy użyciu

en: order 0
pl_PL: polecenie 0

en: order 1
pl_PL: polecenie 1

en: order 2
pl_PL: polecenie 2

en: bilateral filter
pl_PL: filtr bilateralny

en: application color space
pl_PL: przestrzeń kolorów

en: linear ProPhoto RGB
pl_PL: liniowy ProPhoto RGB

en: tetrahedral
pl_PL: czworościenna

en: trilinear
pl_PL: trójliniowa

en: pyramid
pl_PL: piramidalna

en: film stock
pl_PL: błona filmowa

en: scan exposure bias
pl_PL: korekcja ekspozycji skanera

en: paper black (density correction)
pl_PL: poziom czerni

en: paper grade (gamma)
pl_PL: gradacja papieru (gamma)

en: paper gloss (specular highlights)
pl_PL: połysk papieru

en: print exposure adjustment
pl_PL: korekcja ekspozycji odbitki

en: black and white film
pl_PL: film czarno-biały

en: color film
pl_PL: film kolorowy

en: tint hue
pl_PL: barwa zafarbu

en: tint purity
pl_PL: czystość barwy zafarbu

en: red hue
pl_PL: barwa czerwieni

en: red purity
pl_PL: czystość czerwieni

en: green hue
pl_PL: barwa zieleni

en: green purity
pl_PL: czystość zieleni

en: blue hue
pl_PL: barwa niebieskiego

en: blue purity
pl_PL: czystość niebieskiego

en: dynamic range
pl_PL: rozpiętość tonalna

en: middle gray luma
pl_PL: jasność średniej szarości

en: safety factor
pl_PL: współczynnik bezpieczeństwa

en: logarithmic
pl_PL: logarytmiczna

en: noise threshold
pl_PL: próg szumu

en: crop left
pl_PL: wykadruj od lewej

en: crop top
pl_PL: wykadruj od góry

en: crop right
pl_PL: wykadruj od prawej

en: crop bottom
pl_PL: wykadruj od dołu

en: black level
pl_PL: poziom czerni

en: white point
pl_PL: punkt bieli

en: flat field correction
pl_PL: korekta płaskich obszarów

en: embedded GainMap
pl_PL: osadzone mapowanie wzmocnienia

note: exposure
en: exposure
pl_PL: ekspozycja

en: fill mode
pl_PL: tryb wypełniania

en: brightness
pl_PL: jasność

en: max_iter
pl_PL: maks iteracji

en: unused
pl_PL: nieużywana

en: clone
pl_PL: klonuj

en: heal
pl_PL: napraw

en: blur
pl_PL: rozmycie

en: fill
pl_PL: wypełnianie

en: bilateral
pl_PL: bilateralne

en: erase
pl_PL: usuń

en: color
pl_PL: kolorowa

en: compensate middle gray
pl_PL: skompensuj tony średnie

en: RGB, linked channels
pl_PL: RGB, połączone kanały

en: RGB, independent channels
pl_PL: RGB, niezależne kanały

en: white point adjustment
pl_PL: ustawienie punktu bieli

en: shadows color adjustment
pl_PL: ustawienie koloru w cieniach

en: highlights color adjustment
pl_PL: ustawienie koloru w światłach

en: skew
pl_PL: nachylenie

en: target white
pl_PL: wzór bieli

en: target black
pl_PL: wzór czerni

en: color processing
pl_PL: przetwarzanie koloru

en: preserve hue
pl_PL: ochrona odcieni (hue)

en: red attenuation
pl_PL: tłumienie czerwieni

en: red rotation
pl_PL: obrót czerwieni

en: green attenuation
pl_PL: tłumienie zielei

en: green rotation
pl_PL: obrót zieleni

en: blue attenuation
pl_PL: tłumienie niebieskiego

en: blue rotation
pl_PL: obrót niebieskiego

en: recover purity
pl_PL: odzyskaj czystość barwy

en: base primaries
pl_PL: Barwy podstawowe

en: per channel
pl_PL: na kanał

en: RGB ratio
pl_PL: proporcje czerwony/zielony/niebieski

en: work profile
pl_PL: profil roboczy

en: color space
pl_PL: przestrzeń kolorów

en: Lab, linked channels
pl_PL: Lab, połączone kanały

en: Lab, independent channels
pl_PL: Lab, niezależne kanały

en: XYZ, linked channels
pl_PL: XYZ, połączone kanały

en: blacks
pl_PL: czernie

en: deep shadows
pl_PL: głębokie cienie

en: light shadows
pl_PL: jasne cienie

en: dark highlights
pl_PL: ciemne światła

en: whites
pl_PL: biele

en: speculars
pl_PL: błyski

en: smoothing diameter
pl_PL: średnica wygładzania

en: edges refinement/feathering
pl_PL: wtapianie/dopasowywanie krawędzi

en: mask quantization
pl_PL: kwantyzacja maski

en: mask contrast compensation
pl_PL: kompensacja kontrastu maski

en: mask exposure compensation
pl_PL: kompensacja ekspozycji maski

en: luminance estimator
pl_PL: estymator luminancji

en: filter diffusion
pl_PL: dyfuzja filtra

en: averaged guided filter
pl_PL: uśredniony filtr prowadzony

en: guided filter
pl_PL: filtr prowadzony

en: averaged EIGF
pl_PL: średnia EIGF

en: RGB average
pl_PL: średnia RGB

en: HSL lightness
pl_PL: jasność HSL

en: HSV value / RGB max
pl_PL: wartość HSV / maks. RGB

en: RGB sum
pl_PL: suma RGB

en: RGB geometric mean
pl_PL: średnia geometryczna RGB

en: contrast compression
pl_PL: kompresja kontrastu

en: vibrance
pl_PL: ożywienie

en: fall-off start
pl_PL: start zanikania

en: fall-off radius
pl_PL: promień zanikania

en: horizontal center
pl_PL: środek w poziomie

en: vertical center
pl_PL: środek w pionie

en: automatic ratio
pl_PL: proporcje automatyczne

en: width/height ratio
pl_PL: proporcje szerokość/wysokość

en: shape
pl_PL: kształt

en: 8-bit output
pl_PL: wyjście 8-bitowe

en: 16-bit output
pl_PL: wyjście 16-bitowe

en: x offset
pl_PL: przesunięcie x

en: y offset
pl_PL: przesunięcie y

en: scale on
pl_PL: skaluj wg

en: scale marker to
pl_PL: skaluj znak wodny do

en: scale marker reference
pl_PL: skala odniesienia znaku wodnego

en: image
pl_PL: obraz

en: larger border
pl_PL: dłuższej krawędzi

en: smaller border
pl_PL: krótszej krawędzi

en: advanced options
pl_PL: opcje zaawansowan

en: image width
pl_PL: szerokość obrazu

en: image height
pl_PL: wysokość obrazu

en: larger image border
pl_PL: dłuższy bok obrazu

en: smaller image border
pl_PL: krótszy bok obrazu

en: marker width
pl_PL: szerokość znaku wodnego

en: marker height
pl_PL: wysokość znaku wodnego

en: developers
pl_PL: deweloperzy

en: translators
pl_PL: tłumacze

en: contributors
pl_PL: współautorzy

en: rawspeed contributors
pl_PL: współautorzy rawspeed

en: integration contributors
pl_PL: współautorzy integracji

en: Virtual Lighttable and Darkroom
pl_PL: Wirtualny Stół Podświetlany i Ciemnia

en: Organize and develop images from digital cameras
pl_PL: Organizuj i obrabiaj zdjęcia z aparatów cyfrowych

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: graphics;photography;raw;
pl_PL: grafika;fotografia;raw;

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
pl_PL: darktable zarządza twoimi cyfrowymi negatywami w bazie danych i pozwala ci je przeglądać na podświetlanym stole. Pozwala także wywoływać pliki raw i obrabiać je w ciemni.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
pl_PL: Inne tryby poza stołem podświetlanym i ciemnią to mapa do geotaggingu, tethering, wydruk i pokaz slajdów.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
pl_PL: darktable obsługuje większość formatów raw współczesnych aparatów i wykonuje obróbkę z bardzo wysoką precyzją.

en: Virtual light table, showing a collection
pl_PL: Wirtualny stół podświetlany wyświetlający kolekcję

en: Virtual dark room with an opened image
pl_PL: Wirtualna ciemnia z otwartym zdjęciem

en: Virtual dark room, sharpening an image
pl_PL: Wirtualna ciemnia, wyostrzanie zdjęcia

en: Show images on a map
pl_PL: Pokaż zdjęcia na mapie

en: Print your images
pl_PL: Drukuj swoje zdjęcia

en: sliders
pl_PL: suwaki

en: dropdowns
pl_PL: rozwijalne menu

en: buttons
pl_PL: przyciski

en: button on
pl_PL: przycisk włączony

en: button off
pl_PL: przycisk wyłączony

en: button pressed
pl_PL: naciśnięcie przycisku

en: not that many sliders
pl_PL: nie tak wiele suwaków

en: not that many dropdowns
pl_PL: nie tak wiele list rozwijanych

en: not that many buttons
pl_PL: nie tak wiele przycisków

en: value
pl_PL: wartość

en: button
pl_PL: przycisk

en: force
pl_PL: wymuś

en: zoom
pl_PL: powiększenie

en: selection
pl_PL: wybór

en: slider
pl_PL: suwak

en: dropdown
pl_PL: przewiń w dół

en: _cancel
pl_PL: _anuluj

en: _save
pl_PL: zapi_sz

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
pl_PL: średnie dE: %.02f
    maksymalne dE: %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
pl_PL: TODO: przepraszamy, ze względu na ograniczenia API obecnie nie możemy ustawić rozdzielczości bitowej do

en: unknown option for --hq
pl_PL: nieznana opcja dla --hq

en: unknown option for --export_masks
pl_PL: nieznana opcja dla --export_masks

en: unknown option for --upscale
pl_PL: nieznana opcja dla --upscale

en: unknown option for --apply-custom-presets
pl_PL: nieznana opcja dla --apply-custom-presets

en: too long ext for --out-ext
pl_PL: rozszerzenie zbyt długie dla --out-ext

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
pl_PL: uwaga: nieistniejący plik lub katalog wejściowy '%s' został pominięty

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
pl_PL: niewłaściwy typ ICC dla --icc-type: '%s'

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
pl_PL: uwaga: nieistniejący plik ICC '%s' został pominięty

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
pl_PL: niewłaściwy profil ICC dla --icc-intent: '%s'

en: warning: unknown option '%s'
pl_PL: ostrzeżenie: nieznana opcja '%s'

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
pl_PL: błąd: podano plik wejściowy i opcje importu. taka operacja nie jest wspierana.

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
pl_PL: uwaga: lokalizacja wyjściowa jest katalogiem. użyję '%s/$(FILE_NAME).%s' jako szablonu dla wyjścia

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
pl_PL: plik wyjściowy już istnieje, nazwa zostanie zmieniona

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
pl_PL: błąd: nie można otworzyć katalogu %s

en: error: can't open file %s
pl_PL: błąd: nie można otworzyć pliku %s

en: no images to export, aborting
pl_PL: nie wybrano zdjęć do eksportu, przerywam

en: error: can't open XMP file %s
pl_PL: błąd: nie można otworzyć pliku XMP %s

en: empty history stack
pl_PL: wyczyść historię

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
pl_PL: zbyt długie rozszerzenia pliku wyjściowego: %s

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
pl_PL: nie podano rozszerzenia pliku wyjściowego

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
pl_PL: nie udało się odnaleźć modułu przechowywania. proszę sprawdzić instalację , coś nie działa właściwie.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
pl_PL: nie udało się pobrać parametrów z modułu przechowywania, przerywanie eksportowania ...

en: unknown extension '.%s'
pl_PL: nieznane rozszerzenie „.%s”

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
pl_PL: nie udało się pobrać parametrów z modułu formatu, przerywanie eksportowania ...

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
pl_PL: aparat `%s', port `%s': błąd %s
    
    upewnij się, że masz do niego dostęp i że nie jest zamontowany gdzie indziej

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
pl_PL: błąd inicjalizacji "%s" na porcie "%s", możliwe przyczyny: blokada przez inną aplikację, brak dostępu do urządzenia itp.

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
pl_PL: `%s' na porcie `%s' nie interesuje nas, ponieważ nie wspiera ani tetheringu, ani importu

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
pl_PL: aparat `%s' na porcie `%s' rozłączony podczas montowania

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
pl_PL: aparat `%s', port `%s' musi być zamontowany ponownie
    upewnij się, że masz do niego dostęp i że nie jest zamontowany gdzie indziej

en: too much time to update aspect ratio for the collection
pl_PL: zbyt dużo czasu, by uaktualnić proporcje boków kolekcji

en: film roll
pl_PL: rolka filmu

en: camera
pl_PL: aparat

en: tag
pl_PL: etykieta

en: capture date
pl_PL: czas zdjęcia

en: capture time
pl_PL: czas zdjęcia

en: import time
pl_PL: czas importu

en: modification time
pl_PL: czas modyfikacji

en: export time
pl_PL: czas eksportu

en: print time
pl_PL: czas wydruku

en: history
pl_PL: historia

en: color label
pl_PL: kolorowe etykiety

note: aperture
en: aperture
pl_PL: przysłona

en: filename
pl_PL: nazwa pliku

en: grouping
pl_PL: grupowanie

en: local copy
pl_PL: kopia lokalna

en: module
pl_PL: moduł

en: module order
pl_PL: kolejność modułów

en: range rating
pl_PL: ocena zasięgu

en: rating
pl_PL: ocena

en: search
pl_PL: szukaj

en: yellow
pl_PL: żółty

en: purple
pl_PL: fioletowy

en: auto applied
pl_PL: zastosowane automatycznie

en: altered
pl_PL: modyfikowane

en: not tagged
pl_PL: bez etykiet

en: tagged
pl_PL: oznaczone

en: tagged*
pl_PL: oznaczone*

note: local copy
en: not copied locally
pl_PL: nie skopiowany lokalnie

en: copied locally
pl_PL: skopiowane lokalnie

note: if its undefined
en: unnamed
pl_PL: nienazwany

en: group leaders
pl_PL: przewodnicy grupy

en: group followers
pl_PL: członkowie grupy

en: not defined
pl_PL: niezdefiniowane

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
pl_PL: <b>%d</b> obraz (#<b>%d</b>) wybrany z <b>%d</b>

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
pl_PL[0]: <b>%d</b> obraz wybrany z <b>%d</b>
pl_PL[1]: <b>%d</b> obrazów wybranych z <b>%d</b>
pl_PL[2]: <b>%d</b> obrazów wybranych z <b>%d</b>

en: gray
pl_PL: szary

en: Chinese
pl_PL: Chiński

en: Thai
pl_PL: tajski

en: Kurdish
pl_PL: kurdyjski

en: Caucasian
pl_PL: Kaukazki

en: African-American
pl_PL: Afro-amerykański

en: Mexican
pl_PL: meksykański

en: forearm
pl_PL: przedramię

en: forehead
pl_PL: czoło

en: cheek
pl_PL: policzek

en: average %s skin tone
pl_PL: średni %s ton skóry

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
pl_PL: głęboki fiolet

note: L = 10 %
en: fuchsia
pl_PL: fuksja

note: L = 30 %
en: medium magenta
pl_PL: średnia magenta

note: L = 50 %
en: violet pink
pl_PL: fioletowy róż

note: L = 70 %
en: plum violet
pl_PL: śliwkowy fiolet

note: 24° - red
en: dark red
pl_PL: głęboka czerwień

en: crimson
pl_PL: karmazynowy

en: salmon
pl_PL: łososiowy

en: pink
pl_PL: róż

note: 48° - orangy red
en: maroon
pl_PL: kasztanowy

en: dark orange red
pl_PL: ciemny pomarańczowo-czerwony

en: orange red
pl_PL: pomarańczowo-czerwony

en: coral
pl_PL: koralowy

note: 72° - orange
en: brown
pl_PL: brąz

en: chocolate
pl_PL: brąz czekoladowy

en: dark gold
pl_PL: ciemny złoty

en: gold
pl_PL: złoty

en: sandy brown
pl_PL: piaskowy brąz

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
pl_PL: ciemny zielony

en: dark olive green
pl_PL: ciemna oliwkowa zieleń

en: olive
pl_PL: oliwkowy

en: beige
pl_PL: beżowy

en: forest green
pl_PL: leśna zieleń

en: olive drab
pl_PL: oliwkowy brąz

en: yellow green
pl_PL: żółtawa zieleń

en: pale green
pl_PL: pastelowa zieleń

en: lime green
pl_PL: limonkowa zieleń

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
pl_PL: ciemna morska zieleń

en: sea green
pl_PL: morska zieleń

en: teal
pl_PL: błękit

en: light sea green
pl_PL: jasna morska zieleń

en: turquoise
pl_PL: turkusowy

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
pl_PL: ciemnoszary łupek

en: light slate gray
pl_PL: jasnoszary

en: dark cyan
pl_PL: ciemny cyjan

en: aqua
pl_PL: cyjan

en: cyan
pl_PL: cyjan

note: 216° - medium blue
en: navy blue
pl_PL: ciemnoniebieski

en: deep sky blue
pl_PL: błękit nieba

en: aquamarine blue
pl_PL: akwamaryna

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
pl_PL: ciemny niebieski

en: medium blue
pl_PL: średni niebieski

en: azure blue
pl_PL: lazurowy błękit

en: light sky blue
pl_PL: błękit nieba

en: light blue
pl_PL: jasny niebieski

note: 312° - violet
en: indigo
pl_PL: indygo

en: dark violet
pl_PL: ciemny fiolet

en: blue violet
pl_PL: niebiesko-fioletowy

en: violet
pl_PL: fiolet

en: plum
pl_PL: śliwka

en: dark magenta
pl_PL: ciemna magenta

en: lavender
pl_PL: lawenda

en: color not found
pl_PL: kolor nieznaleziony

en: colorlabels set to %s
pl_PL: kolorowe etykiety ustawione na %s

en: all colorlabels removed
pl_PL: wszystkie kolorowe etykiety usunięte

en: clear
pl_PL: wyczyść

en: export profile
pl_PL: profil eksportu

en: softproof profile
pl_PL: profil korekty ekranowej

en: system display profile
pl_PL: systemowy profil monitora

en: system display profile (second window)
pl_PL: profil monitora (drugie okno)

en: sRGB (web-safe)
pl_PL: sRGB (dobry do Internetu)

en: linear XYZ
pl_PL: liniowy XYZ

en: linear infrared BGR
pl_PL: liniowy podczerwony BGR

en: BRG (for testing)
pl_PL: BRG (do testów)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
pl_PL: profil `%s' nie może być użyty jako profil histogramu. zastąpiony profilem sRGB!

en: embedded ICC profile
pl_PL: osadzony profil ICC

en: embedded matrix
pl_PL: osadzona macierz

en: standard color matrix
pl_PL: standardowa macierz kolorów

en: enhanced color matrix
pl_PL: poprawiona macierz kolorów

en: vendor color matrix
pl_PL: macierz kolorów producenta

en: alternate color matrix
pl_PL: alternatywna macierz kolorów

en: BRG (experimental)
pl_PL: BRG (eksperymentalna)

en: HLG Rec2020
pl_PL: HLG REC2020

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
pl_PL: plik „%s” do wydruku nie znaleziony dla zdjęcia %d na „%s”

en: failed to create temporary file for printing options
pl_PL: nie udało się utworzyć tymczasowego pliku do opcji drukowania

en: printing on `%s' cancelled
pl_PL: drukowanie na „%s” anulowane

en: error while printing `%s' on `%s'
pl_PL: błąd przy drukowaniu „%s” na „%s”

en: printing `%s' on `%s'
pl_PL: drukowanie „%s” na „%s”

en: found strange path `%s'
pl_PL: znaleziono dziwną ścieżkę „%s”

en: error loading directory `%s'
pl_PL: błąd przy wczytywaniu katalogu „%s”

en: file `%s' has unknown format!
pl_PL: format pliku „%s” jest nieznany!

en: error loading file `%s'
pl_PL: błąd przy wczytywaniu pliku „%s”

en: configuration information
pl_PL: konfiguracja informacji

en: _show this information again
pl_PL: _pokaż tę informację ponownie

en: _understood
pl_PL: _zrozumiane

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
pl_PL: demozaikowanie RCD jest domyślne, zamiast PPG, z powodu wyższej jakości i wydajności

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
pl_PL: patrz ustawienia/ciemnia/demozaikowanie dla oddalonego widoku ciemni

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
pl_PL: interfejs użytkownika i mechanizmy wewnętrzne dla optymalizacji wydajności darktable zostały zmienione

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
pl_PL: Nie znajdziesz już zapasu i przyjaciół, zamiast tego w preferencjach/przetwarzaniu użyj:

en: 1) darktable resources
pl_PL: 1) zasoby darktable

en: 2) tune OpenCL performance
pl_PL: 2) dopasuj wydajność OpenCL

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
pl_PL: pewne globalne wartości konfiguracyjne istotne dla wydajności OpenCL nie są już używane.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
pl_PL: zamiast tego zobaczysz 'per device' w 'cl_device_v5_canonical-name'. zawartość to:

en: you may tune as before except 'magic'
pl_PL: możesz regulować tak jak poprzednio, z wyjątkiem "magia"

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
pl_PL: Twoje ustawienia OpenCL zostały przywrócone do domyślnych dla wszystkich urządzeń

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
pl_PL: globalne parametry konfiguracji OpenCL "per device" zostały odtworzone ze zaktualizowaną nazwą.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
pl_PL: zobaczysz 'per device' w 'cldevice_v5_canonical-name'. zawartość to:

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
pl_PL: jeśli używasz nazw urządzeń w 'opencl_device_priority' powinieneś zaktualizować do nowych nazw.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
pl_PL: konfiguracja OpenCL  'pod urządzenie' automatycznie rozszerzona o 'zunifikowany-ułamek'.

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
pl_PL: konfiguracja kompilatora OpenCL  'pod urządzenie' mogła zostać zaktualizowana

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
pl_PL: 
     nie można uruchomić darktable (baza jest zablokowana)
    
     Możliwe rozwiązania:
    
     1 - jeśli uruchomiona jest inna instancja darktable,
          kliknij anuluj i albo użyj tamej kopii, albo ją zamknij i spróbuj ponownie uruchomić darktable
          (blokada bazy utworzona przez process ID <i><b>%d</b></i>)
     2 - jeśli nie możesz znaleźć działającej kopii darktable, spróbuj zrestartować sesję na swoim komputerze.
          Zamknie to wszystkie działające programy i prawdopodobnie dobrze zamknie bazy danych.
     3 - jeśli wykonałeś powyższe czynności i jesteś pewien, że nie działają żadne inne instancje darktable,
          oznacza to, że ostatnia instancja zakończyła pracę nieprawidłowo.
          Kliknij na "usuń pliki blokady baz danych", aby usunąć pliki <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.
    
    
          <i><u>Uwaga!</u>Nie usuwaj tych plików bez wykonania wcześniejszych kroków,
          inaczej ryzykujesz poważne błędy w bazie danych.</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
pl_PL: błąd uruchamiania darktable

en: _delete database lock files
pl_PL: _skasuj blokadę bazy danych

en: are you sure?
pl_PL: jesteś pewien?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
pl_PL: 
    na pewno skasować blokadę bazy danych?

en: _no
pl_PL: _nie

en: _yes
pl_PL: _tak

en: done
pl_PL: gotowe

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
pl_PL: 
    pomyślnie usunięto pliki blokad.
    teraz możesz ponownie uruchomić darktable.

en: error
pl_PL: błąd

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
pl_PL: 
    przynajmniej jeden plik powinien zostać usunięty.
    być może trzeba ręcznie usunąć <i>data.db.lock</i> i <i>library.db.lock</i>
    w folderze <a href="file:///%s">%s</a>.

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
pl_PL: blokada bazy danych zawiera pid, który wydaje się być obecny w systemie: %d

en: the database lock file seems to be empty
pl_PL: plik blokady bazy danych wydaje się być pusty

en: error opening the database lock file for reading: %s
pl_PL: błąd otwierania do odczytu pliku blokady bazy danych: %s

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
pl_PL: schemat bazy danych dla
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    jest zbyt nowy dla tej kompilacji darktable (oznacza to, że baza danych została stworzona, lub zaktualizowana przez nowszą wersję darktable)

en: darktable - too new db version
pl_PL: darktable - zbyt nowa wersja bazy danych

en: _quit darktable
pl_PL: _ opuść darktable

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
pl_PL: schemat bazy danych musi zostać uaktualniony dla
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    dla dużych baz może zająć to sporo czasu
    
    czy chcesz to zrobić teraz, czy wyjść, aby zrobić kopię zapasową?

en: darktable - schema migration
pl_PL: darktable - migracja schematu

en: _close darktable
pl_PL: _zamknij darktable

en: _upgrade database
pl_PL: _uaktualnienie bazy danych

en: quick_check said:
    %s
pl_PL: quick_check powiedział:
    %s

en: darktable - error opening database
pl_PL: darktable - błąd otwierania bazy danych

en: _attempt restore
pl_PL: _podejmij próbę odzyskania

en: _delete database
pl_PL: _skasuj bazę danych

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
pl_PL: czy chcesz zamknąć darktable teraz i ręcznie odzyskać
    bazę danych z backupu, spróbować automatycznego odzyskiwania
    z ostatniego backupu, czy skasować uszkodzoną bazę i zacząć
    z nową, pustą?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
pl_PL: czy chcesz zamknąć darktable teraz aby ręcznie odzyskać
    bazę danych z backupu, czy skasować uszkodzoną bazę i zacząć
    z nową, pustą?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
pl_PL: wystąpił błąd przy próbie otwarcia bazy danych z
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    wygląda na to, że baza danych jest uszkodzona.
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: błąd alokacji pamięci dla niezależnedo od ekspozycji filtra prowadzonego, sprawdź ustawienia RAM

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
pl_PL: nie można odczytać pliku xmp "%s": "%s"

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
pl_PL: nie można zapisać pliku xmp "%s": "%s"

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: błąd alokacji pamięci dla filtra prowadzonego, sprawdź ustawienia RAM

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
pl_PL[0]: na pewno chcesz usunąć ten pusty katalog?
pl_PL[1]: na pewno chcesz usunąć te puste katalogi?
pl_PL[2]: na pewno chcesz usunąć te puste katalogi?

en: remove empty directory? | remove empty directories?
pl_PL[0]: usunąć pusty katalog?
pl_PL[1]: usunąć puste katalogi?
pl_PL[2]: usunąć puste katalogi?

en: name
pl_PL: nazwa

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
pl_PL: nie można usunąć rolki filmu z lokalnymi kopiami, gdy nie są dostępne oryginały

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
pl_PL: przed wklejeniem historii do zdjęcia trzeba ją skopiować z innego

en: orphaned image
pl_PL: osierocone zdjęcie

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
pl_PL[0]: geolokacja cofnięta dla %d obrazu
pl_PL[1]: geolokalizacja cofnięta dla %d obrazów
pl_PL[2]: geolokalizacja wycofana z %d obrazów

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
pl_PL[0]: geolokacja ponownie zaaplikowana do %d obrazu
pl_PL[1]: geolokacja ponownie zaaplikowana do %d obrazów
pl_PL[2]: geolokacja zaaplikowana do %d obrazów

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
pl_PL[0]: przesunięcie czasu wycofane z %d zdjęcia
pl_PL[1]: przesunięcie czasu wycofane z %d zdjęć
pl_PL[2]: przesunięcie czasu wycofane z %d zdjęć

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
pl_PL[0]: dodano ponownie przesunięcie czasu do %d zdjęcia
pl_PL[1]: dodano ponownie przesunięcie czasu do %d zdjęć
pl_PL[2]: dodane przesunięcie czasu do %d zdjęć

en: cannot access local copy `%s'
pl_PL: nie można uzyskać dostępu do lokalnej kopii „%s”

en: cannot write local copy `%s'
pl_PL: nie można zapisać lokalnej kopii „%s”

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
pl_PL: błąd przenoszenia lokalnej kopii „%s” -> „%s”

en: error moving `%s': file not found
pl_PL: błąd przy przenoszeniu „%s”: plik nie został odnaleziony

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
pl_PL: błąd przy przenoszeniu „%s” -> „%s”: plik istnieje

en: error moving `%s' -> `%s'
pl_PL: błąd przenoszenia „%s” -> „%s”

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
pl_PL: nie można utworzyć lokalnej kopii, gdy oryginał nie jest dostępny.

en: cannot create local copy.
pl_PL: nie można utworzyć lokalnej kopii.

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
pl_PL: nie można usunąć lokalnej kopii, gdy oryginał nie jest dostępny.

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
pl_PL[0]: %d kopia lokalna została zsynchronizowana
pl_PL[1]: %d lokalne kopie zostały zsynchronizowane
pl_PL[2]: %d lokalnych kopii zostało zsynchronizowanych

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
pl_PL: <b>OSTRZEŻENIE</b> : brakuje sampli z danego aparatu!

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
pl_PL: Prześlij sample na <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
pl_PL: dla `%s' `%s'
    tak wielu formatów/stopni kompresji/głębi bitowych jak to możliwe

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
pl_PL: w przeciwnym razie <b>RAW nie będzie obsługiwany</b> w kolejnej wersji.

en: unknown
pl_PL: nieznany

en: insufficient memory
pl_PL: niewystarczająca pamięć

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
pl_PL: ten moduł nie był w stanie zaalokowań
    całej pamięci wymaganej do przetworzenia
    obrazu. część lub całość przetwarzania
    została pominięta.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
pl_PL: nie można rozszerzyć do unikalnej nazwy pliku dla sesji, proszę sprawdzić ustawienia sesji importu.

en: requested session path not available. device not mounted?
pl_PL: wymagana ścieżka sesji nie odnaleziona. czy urządzenie jest zamontowane?

en: legacy
pl_PL: przestarzały

en: v3.0 RAW
pl_PL: v3.0 raw

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
pl_PL: darktable wczytuje %s z
    <b>%s</b>
    a jeśli katalog nie istnieje, z
    <b>%s</b>

note: clang-format off
en: creator
pl_PL: twórca

en: publisher
pl_PL: wydawca

note: title
en: title
pl_PL: tytuł

en: description
pl_PL: opis

en: rights
pl_PL: uprawnienia

en: notes
pl_PL: notatki

en: version name
pl_PL: nazwa wersji

en: image id
pl_PL: id obrazu

en: image `%s' is not available!
pl_PL: zdjęcie „%s” jest niedostępny!

en: generic poissonian
pl_PL: generyczny poissonowski

en: noiseprofile file `%s' is not valid
pl_PL: plik „%s” z profilem szumu nie jest poprawny

en: no working OpenCL library found
pl_PL: nie odnaleziono działającej biblioteki OpenCL

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
pl_PL: Wykrywanie platformy sprzętowej zawiodło. możliwe powody:
    - brakujący OpenCL ICD (ocl-icd)
    -poprzedzające błędy OpenCL skutkujące zablokowaniem urządzeń,
    -problemy z zarządzaniem energii
    -błędy w sterownikach,
    -brak zainstalowanego sterownika OpenCL

en: no devices found for unknown platform
pl_PL: nie odnalziono urządzeń dla nieznanej platformy

en: not enough memory for OpenCL devices
pl_PL: pamięć niewystarczająca dla urządzeń OpenCL

en: no OpenCL devices found
pl_PL: nie znaleziono urządzeń z OpenCL

en: no suitable OpenCL devices found
pl_PL: nie znaleziono obsługiwanych urządzeń OpenCL

en: OpenCL initializing problem:
    %s
pl_PL: Problem z uruchomieniem OpenCL:
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
pl_PL: profil szeregowania OpenCL ustawiony na domyślny, konfiguracja została zmieniona

en: building OpenCL program %s for %s
pl_PL: budowanie programu OpenCL %s dla %s

en: inch
pl_PL: cal

en: Letter
pl_PL: litera

en: Legal
pl_PL: legalne

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
pl_PL: GNOME Keyring nie jest już obsługiwany. skonfiguruj inny

en: rejecting %d image | rejecting %d images
pl_PL[0]: odrzucanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: odrzucanie %d zdjęć
pl_PL[2]: odrzucanie %d zdjęć

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
pl_PL[0]: dodawanie oceny %d dla %d zdjęcia
pl_PL[1]: dodawanie oceny %d dla %d zdjęć
pl_PL[2]: dodawanie oceny %d dla %d zdjęć

en: no images selected to apply rating
pl_PL: nie wybrano zdjęć, aby dodać oceny

en: image rejected
pl_PL: zdjęcie odrzucone

en: image rated to 0 star
pl_PL: zdjęcie ma 0 gwiazdek

en: image rated to %s
pl_PL: zdjęcie ocenione na %s

en: select
pl_PL: wybór

en: upgrade
pl_PL: uaktualnij

en: downgrade
pl_PL: degradacja

en: one
pl_PL: jeden

en: two
pl_PL: dwa

en: three
pl_PL: wątki

en: four
pl_PL: cztery

en: five
pl_PL: pięć

en: reject
pl_PL: odrzuć

en: style with name '%s' already exists
pl_PL: styl o nazwie „%s” już istnieje

en: styles
pl_PL: style

en: style named '%s' successfully created
pl_PL: utworzenie stylu o nazwie „%s” zakończone powodzeniem

en: no image selected!
pl_PL: nie wybrano zdjęć!

en: style %s successfully applied!
pl_PL: styl %s zaaplikowany!

en: no images nor styles selected!
pl_PL: nie wybrano żadnych zdjęć ani stylów!

en: no styles selected!
pl_PL: nie wybrano stylów!

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
pl_PL[0]: styl zastosowany!
pl_PL[1]: style zastosowane!
pl_PL[2]: style zastosowane!

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
pl_PL: moduł „%s” niedopasowanie wersji: %d != %d

en: applied style `%s' on current image
pl_PL: zastosowano styl „%s” na obecnym zdjęciu

en: failed to overwrite style file for %s
pl_PL: nie udało się nadpisać pliku stylu dla %s

en: style file for %s exists
pl_PL: plik stylu dla %s już istnieje

en: style %s was successfully imported
pl_PL: import stylu  %s zakończony powodzeniem

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
pl_PL: błąd odczytu pliku `%s'

en: above sea level
pl_PL: powyżej poziomu morza

en: below sea level
pl_PL: poniżej poziomu morza

en: yes
pl_PL: tak

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
pl_PL: światło dzienne

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
pl_PL: słońce

en: cloudy
pl_PL: pochmurno

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
pl_PL: cień

en: incandescent
pl_PL: światło żarowe

en: incandescent warm
pl_PL: światło żarowe ciepłe

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
pl_PL: światło żarówki

en: fluorescent
pl_PL: światło jarzeniowe

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
pl_PL: światło jarzeniowe mocne

en: cool white fluorescent
pl_PL: chłodne białe światło jarzeniowe

en: warm white fluorescent
pl_PL: ciepłe białe światło jarzeniowe

en: daylight fluorescent
pl_PL: dzienne światło jarzeniowe

en: neutral fluorescent
pl_PL: neutralne światło jarzeniowe

en: white fluorescent
pl_PL: białe światło jarzeniowe

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
pl_PL: światło jarzeniowe sodowe

en: day white fluorescent
pl_PL: dzienne białe światło jarzeniowe

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
pl_PL: światło rtęciowe o wys. temperaturze

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
pl_PL: światło rtęciowe o wys. temperaturze

en: flash
pl_PL: lampa błyskowa

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
pl_PL: lampa błyskowa (tryb auto)

en: evening sun
pl_PL: wieczorne słońce

en: underwater
pl_PL: pod wodą

en: black & white
pl_PL: czarno-białe

en: spot WB
pl_PL: punktowy balans bieli

en: manual WB
pl_PL: ręczny balans bieli

en: camera WB
pl_PL: balans bieli aparatu

en: auto WB
pl_PL: automatyczny balans bieli

en: hold
pl_PL: próg

en: modifiers
pl_PL: modyfikatory

[ctx: accel]
en: global
pl_PL: ogólne

[ctx: accel]
en: views
pl_PL: widoki

[ctx: accel]
en: thumbtable
pl_PL: miniatury

[ctx: accel]
en: utility modules
pl_PL: moduły eksploatacyjne

[ctx: accel]
en: storage
pl_PL: miejsca danych

[ctx: accel]
en: processing modules
pl_PL: moduły

[ctx: accel]
en: <blending>
pl_PL: <mieszanie>

[ctx: accel]
en: Lua scripts
pl_PL: skrypty Lua

[ctx: accel]
en: fallbacks
pl_PL: działanie alternatywne

[ctx: accel]
en: <focused>
pl_PL: <skupiony>

en: show accels window
pl_PL: pokaż okno skrótów

en: working...
pl_PL: pracuje...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany XMP → DB

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
pl_PL: BŁĄD: brak możliwości zapisu do bazy. Miejsce docelowe może być pełne, offline lub tylko do odczytu.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowany XMP → DB

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany DB → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
pl_PL: BŁĄD: brak możliwości zapisu %s.
    miejsce docelowe może być pełne, offline lub tylko do odczytu.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowany DB → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany nowy (XMP) → stara (DB)

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowany nowe (XMP) → stare (DB)

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany nowa (DB) → stary (XMP)

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowano nowe (DB) → stare (XMP)

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
pl_PL: WYJĄTEK: %s zawiera niespójne znaczniki czasu

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany stara (DB) → nowy (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowany nowe (XMP) → stare (DB)

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
pl_PL: BŁĄD: %s NIE zsynchronizowany stara (DB) → nowy (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
pl_PL: SUKCES: %s zsynchronizowany nowe (DB) → stare (XMP)

en: %id %02dh %02dm %02ds
pl_PL: %id %02dg %02dm %02ds

en: path
pl_PL: ścieżka

en: XMP timestamp
pl_PL: znacznik czasu XMP

en: database timestamp
pl_PL: znacznik czasu bazy danych

en: newest
pl_PL: najnowsza

en: time difference
pl_PL: różnica czasu

en: updated XMP sidecar files found
pl_PL: znaleziono zaktualizowany plik poboczny XMP

en: _close
pl_PL: _zamknij

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
pl_PL: wybierz wszystko

en: select none
pl_PL: wyczyść wybór

en: invert selection
pl_PL: odwróć wybór

en: on the selection:
pl_PL: wybrane:

en: keep the XMP edit
pl_PL: zachowaj wersję z XMP

en: keep the database edit
pl_PL: zachowaj wersję z bazy

en: keep the newest edit
pl_PL: zachowaj najnowszą wersję

en: keep the oldest edit
pl_PL: zachowaj najstarszą wersję

en: synchronization log
pl_PL: log synchronizacji

en: capturing %d image | capturing %d images
pl_PL[0]: robienie %d zdjęcia
pl_PL[1]: robienie %d zdjęć
pl_PL[2]: robienie %d zdjęć

en: please set your camera to manual mode first!
pl_PL: prosimy najpierw przestawić aparat w tryb manualny!

en: capture images
pl_PL: zrób zdjęcia

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
pl_PL[0]: %d/%d zaimportowano do %s
pl_PL[1]: %d/%d zaimportowano do %s
pl_PL[2]: %d/%d zaimportowano do %s

en: starting to import images from camera
pl_PL: rozpoczęcie importu zdjęć z aparatu

en: failed to import images from camera.
pl_PL: import zdjęć z aparatu nie powiódł się

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
pl_PL[0]: importowanie %d zdjęcia z aparatu
pl_PL[1]: importowanie %d zdjęć z aparatu
pl_PL[2]: importowanie %d zdjęć z aparatu

en: import images from camera
pl_PL: import zdjęć z aparatu

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
pl_PL: nie udało się utworzyć rolki filmu dla katalogu docelowego, przerywanie przenoszenia..

en: exposure bracketing only works on raw images.
pl_PL: bracketing ekspozycji działa tylko na zdjęciach raw.

en: images have to be of same size and orientation!
pl_PL: zdjęcia muszą być takiego samego rozmiaru i orientacji!

en: merging %d image | merging %d images
pl_PL[0]: łączenie %d zdjęcia
pl_PL[1]: łączenie %d zdjęć
pl_PL[2]: łączenie %d zdjęć

en: wrote merged HDR `%s'
pl_PL: zapisano połączony HDR „%s”

en: duplicating %d image | duplicating %d images
pl_PL[0]: duplikowanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: duplikowanie %d zdjęć
pl_PL[2]: duplikowanie %d zdjęć

en: flipping %d image | flipping %d images
pl_PL[0]: odbijanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: odbijanie %d zdjęć
pl_PL[2]: odbijanie %d zdjęć

en: set %d color image | setting %d color images
pl_PL[0]: ustaw %d zdjęcie jako kolorowe
pl_PL[1]: ustaw %d zdjęcia jako kolorowe
pl_PL[2]: ustaw %d zdjęć jako kolorowe

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
pl_PL[0]: ustaw %d zdjęcie jako monochromatyczne
pl_PL[1]: ustaw %d zdjęcia jako monochromatyczne
pl_PL[2]: ustaw %d zdjęć jako monochromatyczne

en: removing %d image | removing %d images
pl_PL[0]: usuwanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: usuwanie %d zdjęć
pl_PL[2]: usuwanie %d zdjęć

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
pl_PL: nie można przenieść %s do kosza%s
    %s
    
     czy chcesz usunąć plik z pominięciem kosza?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
pl_PL: nie można skasować pliku %s%s
    %s

en: _apply to all
pl_PL: _zastosuj do wszystkic

en: _delete permanently
pl_PL: _usuń permanentnie

en: _remove from library
pl_PL: _usuń z bazy danych

en: _skip
pl_PL: _pomiń

en: abort
pl_PL: porzuć

en: trashing error
pl_PL: błąd przenoszenia do kosza

en: deletion error
pl_PL: błąd kasowania

en: trashing %d image | trashing %d images
pl_PL[0]: przenoszenie do kosza %d zdjęcia
pl_PL[1]: przenoszenie do kosza %d zdjęć
pl_PL[2]: przenoszenie do kosza %d zdjęć

en: deleting %d image | deleting %d images
pl_PL[0]: usuwanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: usuwanie %d zdjęć
pl_PL[2]: usuwanie %d zdjęć

en: failed to parse GPX file
pl_PL: nie udało się przetworzyć pliku GPX

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
pl_PL[0]: zastosowano dopasowaną lokalizację GPX dla %d zdjęcia
pl_PL[1]: zastosowano dopasowaną lokalizację GPX dla %d zdjęć
pl_PL[2]: zastosowano dopasowaną lokalizację GPX dla %d zdjęć

en: moving %d image
pl_PL: przenoszenie %d zdjęcia

en: moving %d images
pl_PL: przenoszenie %d zdjęć

en: copying %d image
pl_PL: kopiowanie %d zdjęcia

en: copying %d images
pl_PL: kopiowanie %d zdjęć

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
pl_PL[0]: tworzenie lokalnej kopii %d zdjęcia
pl_PL[1]: tworzenie lokalnej kopii %d zdjęć
pl_PL[2]: tworzenie lokalnej kopii %d zdjęć

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
pl_PL[0]: usuwanie lokalnej kopii %d zdjęcia
pl_PL[1]: usuwanie lokalnej kopii %d zdjęć
pl_PL[2]: usuwanie lokalnej kopii %d zdjęć

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
pl_PL[0]: przenoszenie do kosza %d zdjęcia
pl_PL[1]: przenoszenie do kosza %d zdjęć
pl_PL[2]: przenoszenie do kosza %d zdjęć

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
pl_PL[0]: eksportowanie %d zdjęcia...
pl_PL[1]: eksportowanie %d zdjęć...
pl_PL[2]: eksportowanie %d zdjęć...

en: no image to export
pl_PL: nie wybrano zdjęć do eksportu

en: exporting %d / %d to %s
pl_PL: eksportowanie %d / %d do %s

en: image `%s' is currently unavailable
pl_PL: zdjęcie „%s” jest obecnie niedostępny

en: merge HDR image
pl_PL: połącz zdjęcie HDR

en: duplicate images
pl_PL: zduplikuj zdjęcie

en: flip images
pl_PL: odbij zdjęcia

en: set monochrome images
pl_PL: oznacz obraz jako monochromatyczny

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
pl_PL: usuń zdjęcia

en: remove image?
pl_PL: usunąć zdjęcie?

en: remove images?
pl_PL: usunąć zdjęcia?

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
pl_PL[0]: na pewno chcesz usunąć %d wybrane zdjęcie z darktable
    (bez usuwania z dysku)?
pl_PL[1]: na pewno chcesz usunąć %d wybrane zdjęcia z darktable
    (bez usuwania z dysku)?
pl_PL[2]: na pewno chcesz usunąć %d wybranych zdjęć z darktable
    (bez usuwania z dysku)?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
pl_PL: kasować zdjęć

en: delete image?
pl_PL: skasować zdjęcia?

en: delete images?
pl_PL: skasować zdjęcia?

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
pl_PL[0]: czy na pewno chcesz skasować %d wybrane zdjęcie z dysku?
    (użyję kosza, jeśli możliwe)
pl_PL[1]: czy na pewno chcesz skasować %d wybrane zdjęcia z dysku?
    (użyję kosza, jeśli możliwe)
pl_PL[2]: czy na pewno chcesz skasować %d wybranych zdjęć z dysku?
    (użyję kosza, jeśli możliwe)

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
pl_PL[0]: czy na pewno chcesz skasować %d wybrane zdjęcie z dysku?
pl_PL[1]: czy na pewno chcesz skasować %d wybrane zdjęcia z dysku?
pl_PL[2]: czy na pewno chcesz skasować %d wybranych zdjęć z dysku?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
pl_PL: czy na pewno chcesz skasować wybrane zdjęcie (o ile możliwe – z użyciem kosza)?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
pl_PL: czy na pewno chcesz skasować wybrane zdjęcia?

en: move images
pl_PL: przenoszenie zdjęć

en: _select as destination
pl_PL: _wybierz jako cel

en: move image? | move images?
pl_PL[0]: przenieść zdjęcie?
pl_PL[1]: przenieść zdjęcia?
pl_PL[2]: przenieść zdjęcia?

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
pl_PL[0]: czy na pewno fizycznie przenieść %d wybrane zdjęcie do %s?
    (wszystkie duplikaty również zostaną przeniesione)
pl_PL[1]: czy na pewno fizycznie przenieść %d wybrane zdjęcia do %s?
    (wszystkie duplikaty również zostaną przeniesione)
pl_PL[2]: czy na pewno fizycznie przenieść %d wybranych zdjęć do %s?
    (wszystkie duplikaty również zostaną przeniesione)

en: copy images
pl_PL: kopiowanie zdjęć

en: copy image? | copy images?
pl_PL[0]: skopiować zdjęcie?
pl_PL[1]: skopiować zdjęcia?
pl_PL[2]: skopiować zdjęcia?

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
pl_PL[0]: czy na pewno chcesz fizycznie skopiować %d wybrane zdjęcie do %s?
pl_PL[1]: czy na pewno chcesz fizycznie skopiować %d wybrane zdjęcia do %s?
pl_PL[2]: czy na pewno chcesz fizycznie skopiować %d wybranych zdjęć do %s?

en: local copy images
pl_PL: kopia lokalna zdjęć

en: refresh EXIF
pl_PL: odśwież EXIF

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
pl_PL: nie udało się pobrać parametrów z modułu przechowywania „%s”, przerywanie eksportowania..

en: export images
pl_PL: eksport zdjęć

en: adding time offset to %d image
pl_PL: dodawanie różnicy czasu do %d zdjęcia

en: setting date/time of %d image
pl_PL: ustawienie daty/czasu %d zdjęcia

en: adding time offset to %d images
pl_PL: dodawanie różnicy czasu do %d zdjęć

en: setting date/time of %d images
pl_PL: ustawienie daty/czasu %d zdjęć

en: added time offset to %d image
pl_PL: dodane przesunięcie czasu do %d zdjęcia

en: set date/time of %d image
pl_PL: ustawienie daty/czasu %d zdjęcia

en: added time offset to %d images
pl_PL: dodane przesunięcie czasu do %d zdjęć

en: set date/time of %d images
pl_PL: ustawienie daty/czasu %d zdjęć

en: time offset
pl_PL: różnica czasu

en: write sidecar files
pl_PL: zapisz pliki poboczne

en: importing %d image | importing %d images
pl_PL[0]: importowanie %d zdjęcia
pl_PL[1]: importowanie %d zdjęć
pl_PL[2]: importowanie %d zdjęć

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
pl_PL[0]: importowanie %d/%d zdjęcia
pl_PL[1]: importowanie %d/%d zdjęć
pl_PL[2]: importowanie %d/%d zdjęć

en: imported %d image | imported %d images
pl_PL[0]: zaimportowano %d zdjęcia
pl_PL[1]: zaimportowano %d zdjęć
pl_PL[2]: zaimportowano %d zdjęć

en: import images
pl_PL: import zdjęć

en: no supported images were found to be imported
pl_PL: nie znaleziono obsługiwanych zdjęć do zaimportowania

en: importing image %s
pl_PL: importowanie zdjęcia %s

en: import image
pl_PL: import zdjęcia

en: detail mask blending error
pl_PL: błąd mieszania maski detalu

en: detail mask CL blending problem
pl_PL: błąd mieszania maski detalu CL

[ctx: blendmode]
en: normal
pl_PL: zwykły

[ctx: blendmode]
en: average
pl_PL: średnia

[ctx: blendmode]
en: difference
pl_PL: różnica

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
pl_PL: zwykły ograniczony

[ctx: blendmode]
en: lighten
pl_PL: rozjaśnianie

[ctx: blendmode]
en: darken
pl_PL: przyciemnianie

[ctx: blendmode]
en: screen
pl_PL: przesiewanie

[ctx: blendmode]
en: multiply
pl_PL: mnożenie

[ctx: blendmode]
en: divide
pl_PL: dzielenie

[ctx: blendmode]
en: addition
pl_PL: suma

[ctx: blendmode]
en: subtract
pl_PL: odejmowanie

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
pl_PL: średnia geometryczna

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
pl_PL: średnia harmoniczna

[ctx: blendmode]
en: overlay
pl_PL: pokrywanie

[ctx: blendmode]
en: softlight
pl_PL: miękkie światło

[ctx: blendmode]
en: hardlight
pl_PL: twarde światło

[ctx: blendmode]
en: vividlight
pl_PL: światło jaskrawe

[ctx: blendmode]
en: linearlight
pl_PL: światło liniowe

[ctx: blendmode]
en: pinlight
pl_PL: światło punktowe

[ctx: blendmode]
en: lightness
pl_PL: jasność

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
pl_PL: chromatyczność

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
pl_PL: jasność Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
pl_PL: Lab: kanał a

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
pl_PL: Lab: kanał b

[ctx: blendmode]
en: Lab color
pl_PL: kolor Lab

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
pl_PL: RGB: kanał czerwony

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
pl_PL: RGB: kanał zielony

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
pl_PL: RGB: kanał niebieski

[ctx: blendmode]
en: HSV value
pl_PL: wartość HSV

[ctx: blendmode]
en: HSV color
pl_PL: kolor HSV

[ctx: blendmode]
en: hue
pl_PL: odcień

[ctx: blendmode]
en: color
pl_PL: kolor

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
pl_PL: wyrównanie koloru

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
pl_PL: różnica (zdezaktualizowane)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
pl_PL: odejmij odwrotność (przestarzałe)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
pl_PL: podziel odwrotność (przestarzałe)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
pl_PL: kanał L Lab (zdezaktualizowane)

[ctx: blendoperation]
en: normal
pl_PL: zwykły

[ctx: blendoperation]
en: reverse
pl_PL: odwracanie

en: default
pl_PL: domyślnie

en: RGB (display)
pl_PL: RGB (wyświetlanie)

en: RGB (scene)
pl_PL: RGB (scena)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
pl_PL: jednolicie

en: drawn mask
pl_PL: maska wektorowa

en: parametric mask
pl_PL: maska parametryczna

en: raster mask
pl_PL: maska rastrowa

en: drawn & parametric mask
pl_PL: maska wektorowa i parametryczna

en: exclusive
pl_PL: z wyłączeniem

en: inclusive
pl_PL: łącznie

en: exclusive & inverted
pl_PL: z wyłączeniem i odwróceniem

en: inclusive & inverted
pl_PL: łącznie i z odwróceniem

en: output before blur
pl_PL: wyjście przed rozmyciem

en: input before blur
pl_PL: wejście przed rozmyciem

en: output after blur
pl_PL: wyjście po rozmyciu

en: input after blur
pl_PL: wejście po rozmyciu

en: on
pl_PL: wł.

en: input
pl_PL: wejście

en: output
pl_PL: wyjście

en:  (zoom)
pl_PL:  (powiększenie)

en: reset to default blend colorspace
pl_PL: zresetuj do domyślnej przestrzeni kolorów mieszania

en: reset and hide output channels
pl_PL: zresetuj i ukryj kanały wyjściowe

en: show output channels
pl_PL: pokaż kanały wyjściowe

en: sliders for L channel
pl_PL: suwaki kanału L

en: sliders for a channel
pl_PL: suwaki kanału a

en: green/red
pl_PL: zielony/czerwony

en: sliders for b channel
pl_PL: suwaki kanału b

en: blue/yellow
pl_PL: niebieski/żółty

en: sliders for chroma channel (of LCh)
pl_PL: suwaki kanału chroma (dla LCh)

en: sliders for hue channel (of LCh)
pl_PL: suwaki kanału odcienia (dla LCh)

en: sliders for gray value
pl_PL: suwaki wartości szarości

en: sliders for red channel
pl_PL: suwaki kanału czerwonego

en: sliders for green channel
pl_PL: suwaki kanału zielonego

en: sliders for blue channel
pl_PL: suwaki kanału niebieskiego

en: sliders for hue channel (of HSL)
pl_PL: suwaki kanału odcienia (dla HSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
pl_PL: suwaki kanału chroma (dla HSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
pl_PL: suwaki kanału wartości (dla HSL)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
pl_PL: suwaki kanału wartości (dla JzCzhz)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
pl_PL: suwaki kanału chroma (dla JzCzhz)

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
pl_PL: suwaki kanału odcienia (dla JzCzhz)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
pl_PL: ustawienia opierające się na danych otrzymanych przez ten moduł:
    * zakres zdefiniowany przez górne znaczniki: pełne mieszanie
    * zakres zdefiniowany przez dolne znaczniki: brak mieszania
    * zakres pomiędzy górnymi i dolnymi znacznikami: mieszanie stopniowe

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
pl_PL: ustawienia opierające się na danych wytworzonych przez ten moduł:
    * zakres zdefiniowany przez górne znaczniki: pełne mieszanie
    * zakres zdefiniowany przez dolne znaczniki: brak mieszania
    * zakres pomiędzy górnymi i dolnymi znacznikami: mieszanie stopniowe

en: reset blend mask settings
pl_PL: zresetuj ustawienia maski mieszania

en: channel
pl_PL: kanał

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
pl_PL: pobierz kolor interfejsu ze zdjęcia
    kliknij z ctrl, lub kliknij prawym przyciskiem, aby zaznaczyć obszar

en: show color
pl_PL: pokaż kolor

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
pl_PL: wybierz zakres na podstawie obszaru ze zdjęcia
    kliknij i przeciągnij, żeby użyć wejściowego zdjęcia
    kliknij i przeciągnij z ctrl, żeby użyć wyjściowego zdjęcia

en: set range
pl_PL: ustal zakres

en: invert all channel's polarities
pl_PL: odwróć polaryzacje wszystkich kanałów

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
pl_PL: przełącz biegunowość. najlepiej widoczne jeśli „wyświetl maskę” jest aktywne

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
pl_PL: kliknij podwójnie aby zresetować. 
    naciśnij 'a' aby przełączyć między dostępnymi trybami suwaków.
    naciśnij 'c' aby przełączyć podgląd danych kanału.
    naciśnij 'm' aby przełączyć podgląd maski.

en: blend
pl_PL: mieszanie

en: boost factor
pl_PL: współczynnik wzmocnienia

en: adjust the boost factor of the channel mask
pl_PL: dostosuj wzmocnienie maski kanału

en: %d shape used | %d shapes used
pl_PL[0]: użyto %d kształtu
pl_PL[1]: użyto %d kształtów
pl_PL[2]: użyto %d kształtów

en: no mask used
pl_PL: nie użyto maski

en: toggle polarity of drawn mask
pl_PL: przełącza polaryzację maski wektorowej

en: show and edit mask elements
pl_PL: pokaż i edytuj elementy maski

en: show and edit in restricted mode
pl_PL: pokaż i edytuj w trybie ograniczonym

en: add gradient
pl_PL: dodaj gradient

en: add multiple gradients
pl_PL: dodaj wiele gradientów

en: add brush
pl_PL: dodaj pociągnięcie pędzla

en: add multiple brush strokes
pl_PL: dodaj wiele pociągnięć pędzla

en: add path
pl_PL: dodaj ścieżkę

en: add multiple paths
pl_PL: dodaj wiele ścieżek

en: add ellipse
pl_PL: dodaj elipsę

en: add multiple ellipses
pl_PL: dodaj wiele elips

en: add circle
pl_PL: dodaj koło

en: add multiple circles
pl_PL: dodaj wiele okręgów

en: toggle polarity of raster mask
pl_PL: przełącza polaryzację maski rastrowej

en: normal & difference
pl_PL: normalne i różnicowe

en: lighten
pl_PL: rozjaśnianie

en: darken
pl_PL: przyciemnianie

en: contrast enhancing
pl_PL: zwiększanie kontrastu

en: color channel
pl_PL: kanał koloru

en: chromaticity & lightness
pl_PL: chrominancja i jasność

en: normal & arithmetic
pl_PL: normalne i arytmetyczne

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
pl_PL: przestarzałe

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
pl_PL: nieznany tryb mieszania '%d' w module '%s'

en: blending options
pl_PL: opcje mieszania

en: blend mask
pl_PL: maska wtapiania

en: display mask and/or color channel
pl_PL: wyświetl maskę lub pojedynczy kanał koloru

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
pl_PL: wyświetlaj maskę i/lub kanał koloru.
    kliknij z ctrl, aby wyświetlić maskę,
    z shift, aby wyświetlić kanał.
    najedź kursorem na suwak maski parametrycznej, aby wybrać kanał do wyświetlenia

en: temporarily switch off blend mask
pl_PL: tymczasowo wyłącz maskę wtapiania

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
pl_PL: tymczasowo wyłącz maskę mieszania.
    tylko dla wskazanego modułu

en: choose blending mode
pl_PL: tryb mieszania

en: toggle blend order
pl_PL: przełącz kolejność mieszania

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
pl_PL: przełącz porządek mieszania pomiędzy wejściem a wyjściem modułu,
    domyślnie wyjście zostanie zmieszane przed wejściem,
    porządek może być odwrócony przez klik na ikonie (wejście przed wyjściem)

en: fulcrum
pl_PL: punkt podparcia

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
pl_PL: dostosuj punkt podparcia używany przez niektóre operacje mieszania

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
pl_PL: krycie

en: set the opacity of the blending
pl_PL: krycie górnej warstwy

en: combine masks
pl_PL: łącz maski

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
pl_PL: sposób łączenia pojedynczej maski wektorowej z różnymi kanałami masek parametrycznych

en: details threshold
pl_PL: próg szczegółów

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
pl_PL: dostosuj próg dla maski szczegółów(z surowych danych),
    wartości dodatnie wybierają obszary z wyraźnymi szczegółami,
    wartości ujemne wybierają obszary jednolite

en: feathering guide
pl_PL: wtapianie według

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
pl_PL: kontrola maski przez obraz wejściowy lub wyjściowy
    aplikuj kontrolowane rozmycie przed lub po zwykłym rozmyciu maski.

en: feathering radius
pl_PL: promień wtapiania

en: spatial radius of feathering
pl_PL: przestrzenny zakres wtapiania

en: blurring radius
pl_PL: promień rozmycia

en: radius for gaussian blur of blend mask
pl_PL: promień rozmycia Gaussa dla maski mieszania

en: mask opacity
pl_PL: krycie maski

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
pl_PL: przesuwa i pochyla krzywą tonalną maski mieszania, aby zmienić jej jasność
    bez modyfikowania rejonów całkowicie przezroczystych i nieprzezroczystych

en: mask contrast
pl_PL: kontrast maski

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
pl_PL: nadaje krzywej tonalnej maski kształt S, aby zmienić jej kontrast

en: mask refinement
pl_PL: poprawianie maski

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
pl_PL: historia autozapisów wyłączona dla tej sesji z powodu powolnego dysku

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
pl_PL: %s: moduł „%s” niedopasowanie wersji: %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
pl_PL: duplikat modułu, nie można przenieść nowej instancji ponad bazową

en: new instance
pl_PL: nowa instancja

en: duplicate instance
pl_PL: zduplikuj instancję

en: move up
pl_PL: przenieś w górę

en: move down
pl_PL: przenieś w dół

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
pl_PL: skasuj

en: rename
pl_PL: zmień nazwę

en: '%s' is switched on
pl_PL: '%s' jest włączona

en: '%s' is switched off
pl_PL:  '%s' jest wyłączona

en: unknown mask
pl_PL: nieznana maska

en: drawn + parametric mask
pl_PL: maska wektorowa i parametryczna

en: this module has a `%s'
pl_PL: moduł posiada `%s'

en: taken from module %s
pl_PL: wzięte z modułu %s

en: click to display (module must be activated first)
pl_PL: kliknij, aby wyświetlić (moduł musi być wpierw aktywowany)

en: purpose
pl_PL: zastosowanie

en: process
pl_PL: przetwarzanie

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
pl_PL: operacje dla wielu instancji
    kliknij prawym przyciskiem, aby stworzyć nową instancję

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
pl_PL: zresetuj parametry
    kliknij z ctrl aby ponownie zaaplikować domyślne presety

en: presets
    right-click to apply on new instance
pl_PL: presety
    kliknij prawym przyciskiem, aby stworzyć nową instancję

en: ERROR
pl_PL: BŁĄD

en: unsupported input
pl_PL: niewspierane wejście

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
pl_PL: umieściłeś ten moduł
    w miejscu kolejki przetwarzania,
    w której format danych
    nie spełnia oczekiwań.

en: show
pl_PL: wyświetl

en: new
pl_PL: nowa

en: duplicate
pl_PL: zduplikuj

en: enable
pl_PL: włącz

en: focus
pl_PL: skupienie

en: instance
pl_PL: instancja

note: Adding the outer container
en: presets
pl_PL: presety

en: processing module
pl_PL: moduł przetwarzający

en: %s
    ctrl+click to %s
pl_PL: %s
    kliknij z ctrl aby %s

en: cannot find Lightroom XMP!
pl_PL: nie można odnaleźć pliku XMP Lightrooma!

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
pl_PL: „%s” nie jest plikiem XMP z Lightrooma!

en: %s has been imported | %s have been imported
pl_PL[0]: import %s zakończony powodzeniem
pl_PL[1]: import %s zakończony powodzeniem
pl_PL[2]: import %s zakończony powodzeniem

en: hardness: %3.2f%%
pl_PL: twardość: %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
pl_PL: rozmiar: %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
pl_PL: [PĘDZEL] zmień rozmiar

en: [BRUSH] change hardness
pl_PL: [PĘDZEL] zmień twardość

en: [BRUSH] change opacity
pl_PL: [PĘDZEL] zmień krycie

en: brush #%d
pl_PL: cieniowanie nr %d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>rozmiar</b>: rolka, <b>twardość</b>: shift+rolka
    <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
pl_PL: <b>rozmiar</b>: rolka

en: feather size: %3.2f%%
pl_PL: promień rozmycia: %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
pl_PL: [OKRĄG] zmień rozmiar

en: [CIRCLE] change feather size
pl_PL: [OKRĄG] zmień rozmiar wtapiania

en: [CIRCLE] change opacity
pl_PL: [OKRĄG] zmień krycie

en: circle #%d
pl_PL: koło nr %d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>rozmiar</b>: rolka, <b>promień wtapiania</b>: shift+rolka
    <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: rotation: %3.f°
pl_PL: obrót: %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
pl_PL: [ELIPSA] zmień rozmiar

en: [ELLIPSE] change feather size
pl_PL: [ELIPSA] zmień rozmiar wtapiania

en: [ELLIPSE] rotate shape
pl_PL: [ELIPSA] obróć kształt

en: [ELLIPSE] change opacity
pl_PL: [ELIPSA] zmień krycie

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
pl_PL: [ELIPSA] przełącz tryb wtapiania

en: ellipse #%d
pl_PL: elipsa nr %d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>rozmiar</b>: rolka, <b>promień rozmycia</b>: shift+rolka
    <b>obrót</b>: ctrl+shift+rolka, <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
pl_PL: <b>obrót</b>: ctrl+przeciągnięcie

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>tryb rozmycia krawędzi</b>: shift+kliknięcie, <b>obrót</b>: ctrl+przeciągnięcie
    <b>rozmiar</b>: rolka, <b>wielkość rozmycia krawędzi</b>: shift+rolka, <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
pl_PL: kompresja: %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
pl_PL: krzywizna: %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
pl_PL: [GRADIENT, na osi] obróć kształt

en: [GRADIENT creation] set rotation
pl_PL: [GRADIENT, tworzenie] ustal obrót

en: [GRADIENT] change curvature
pl_PL: [GRADIENT] zmień krzywiznę

en: [GRADIENT] change compression
pl_PL: [GRADIENT] zmień kompresję

en: [GRADIENT] change opacity
pl_PL: [GRADIENT] zmień krycie

en: gradient #%d
pl_PL: gradient nr %d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>krzywizna</b>: rolka, <b>kompresja</b>: shift+rolka
    <b>obrót</b>: click+przeciągnięcie, <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pl_PL: <b>krzywizna</b>: rolka, <b>kompresja</b>: shift+rolka
    <b>krycie</b>: ctrl+rolka (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
pl_PL: <b>obrót</b>: przeciągnij

en: [SHAPE] remove shape
pl_PL: [KSZTAŁT] usuń kształt

en: group `%s'
pl_PL: grupa "%s"

en: copy of `%s'
pl_PL: kopia %s

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
pl_PL: %s: niedopasowanie wersji maski: %d != %d

en: opacity: %.0f%%
pl_PL: krycie: %.0f%%

en: add existing shape
pl_PL: dodaj istniejący kształt

en: use same shapes as
pl_PL: użyj tych kształtów, co

en: masks can not contain themselves
pl_PL: maski nie mogą zawierać same siebie

en: [PATH creation] add a smooth node
pl_PL: [ŚCIEŻKA, tworzenie] dodaj gładki węzeł

en: [PATH creation] add a sharp node
pl_PL: [ŚCIEŻKA, tworzenie] dodaj ostry węzeł

en: [PATH creation] terminate path creation
pl_PL: [ŚCIEŻKA, tworzenie] zakończ tworzenie ścieżki

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
pl_PL: [ŚCIEŻKA, na węźle] przełącz między węzłem gładkim i ostrym

en: [PATH on node] remove the node
pl_PL: [ŚCIEŻKA, na węźle] usuń węzeł

en: [PATH on feather] reset curvature
pl_PL: [ŚCIEŻKA, na wtapianiu] usuń krzywiznę

en: [PATH on segment] add node
pl_PL: [ŚCIEŻKA, na segmencie] dodaj węzeł

en: [PATH] change size
pl_PL: [ŚCIEŻKA] zmień rozmiar

en: [PATH] change feather size
pl_PL: [ŚCIEŻKA] zmień rozmiar wtapiania

en: [PATH] change opacity
pl_PL: [ŚCIEŻKA] zmień krycie

en: path #%d
pl_PL: ścieżka nr %d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
pl_PL: <b>dodaj węzeł</b>: klik, <b>dodaj ostry węzeł</b>:Ctrl+klik
    <b>anuluj</b>: prawy klik

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
pl_PL: <b>dodaj węzeł</b>: klik, <b>dodaj ostry węzeł</b>:ctrl+klik
    <b>zakończ ścieżkę</b>: prawy klik

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
pl_PL: <b>przesunięcie węzła</b>: przeciągnięcie, <b>usunięcie węzła</b>: prawy klik
    <b>przełącznik węzła: gładki/ostry</b>: ctrl+klik

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
pl_PL: <b>zakrzywienie w węźle</b>: przesunięcie
    <b>zresetuj krzywiznę</b>: prawy przycisk myszy

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
pl_PL: <b>przesuwanie segmentu</b>: przeciągnij
    <b>dodaj węzeł</b>: ctrl+klik

en: enabled as required
pl_PL: moduł  włączony zgodnie z wymaganiami

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
pl_PL: moduł był wyłączony w Historii, ale jest wymagany dla tego typu obrazu.
    Prawdopodobnie wynika to z nałożenia stylu bądź skopiowania historii z innego obrazu

en: disabled as not appropriate
pl_PL: deaktywowany jako niewłaściwy

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
pl_PL: moduł był wyłączony w Historii, ale nie jest dozwolony dla tego typu obrazu.
    Prawdopodobnie wynika to z nałożenia stylu bądź skopiowania historii z innego obrazu

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
pl_PL: napotkano błędy OpenCL; wyłączono OpenCL dla tej sesji! potencjalne przyczyny:
    - wyczerpanie zasobów OpenCL w związku z preferencjami. przetestuj dla ustawień domyślnych,
    -błędy w sterowniku dla któregoś z urządzeń. uruchom darktable z opcją `-d opencl' aby rozpoznać problem,
    -któryś ze sterowików nie obsługuje wymaganej liczby zdarzeń,
    -zbyt małe ustawienie marginesu pamięci gdy użyta opcja 'użyj całej pamięci urządzenia'.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
pl_PL: moduł  '%s' nie może pobrać maski rastrowej z modułu
    '%s' ponieważ jest przetwarzany w późniejszym etapie potoku przetwarzania.
    maska rastrowa jest pominięta.

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
pl_PL: nieudane kafelkowanie dla modułu '%s'. rezultat prawdopodobnie będzie prawidłowy, ale możesz się upewnić.

en: you have reached the start of your selection
pl_PL: dotarłeś do początku kolekcji

en: you have reached the start of your collection
pl_PL: dotarłeś do początku kolekcji

en: you have reached the end of your selection
pl_PL: dotarłeś do końca kolekcji

en: you have reached the end of your collection
pl_PL: dotarłeś do końca kolekcji

en: zooming is limited to %d images
pl_PL: powiększanie jest ograniczone do %d zdjęć

en: invalid
pl_PL: błędny

en: year %s
pl_PL: rok %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
pl_PL: wpisz minimalną wartość
    użyj "min" jeśli nie chcesz ograniczenia
    prawy klik aby zaznaczyć z istniejących wartości

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
pl_PL: wprowadź maksymalną wartość
    użyj "max" jeśli nie chcesz ograniczenia
    prawy klik aby wybrać istniejącą wartość

en: enter the value
    right-click to select from existing values
pl_PL: wprowadź wartość
    prawy klik aby wybrać z istniejących wartości

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
pl_PL: wpisz minimalną datę
    w formie RRRR:MM:DD gg:mm:ss.sss (tylko rok jest obowiązkowy)
    użyj "minimum" jeśli nie chcesz ograniczać
    użyj "-" przed datą relacyjną
    prawy klik aby wybrać z kalendarza lub istniejących wartości

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
pl_PL: wpisz maksymalną datę
    w formie RRRR:MM:DD gg:mm:ss.sss (tylko rok jest obowiązkowy)
    użyj "maksimum" jeśli nie chcesz ograniczać
    użyj "-" przed datą relacyjną
    prawy klik aby wybrać z kalendarza lub istniejących wartości

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
pl_PL: wprowadź datę
    w formie RRRR:MM:DD gg:mm:ss.sss (tylko rok jest obowiązkowy)
    prawy klik aby wybrać z kalendarza lub istniejących wartości

en: date-time interval to subtract from the max value
pl_PL: interwał dat i czasu do odjęcia od maksymalnej wartości

en: date-time interval to add to the min value
pl_PL: interwał dat i czasu do dodania do minimalnej wartości

en: fixed
pl_PL: stałe przybliżenie

en: relative
pl_PL: relatywne

en: selected
pl_PL: wybrane

en: max
pl_PL: maks

en: date type
pl_PL: typ daty

note: the date section
en: date
pl_PL: data

en: click to select date
    double-click to use the date directly
pl_PL: pojedyncze kliknięcie zaznacza datę
    podwójne kliknięcie używa daty bezpośrednio

en: years:
pl_PL: lata:

en: months:
pl_PL: miesiące:

en: days:
pl_PL: dni:

note: the time section
en: time
pl_PL: czas

en: current date:
pl_PL: bieżąca data:

en: now
pl_PL: teraz

en: set the value to always match current datetime
pl_PL: ustaw wartość aby zawsze odwzorować bieżącą datę i czas

note: apply button
en: apply
pl_PL: zastosuj

en: set the range bound with this value
pl_PL: ustaw zakres związany z tą wartością

en: double-click to reset
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować

en: current
pl_PL: bieżąca

en: leader
pl_PL: przewodnik

en: 
    click here to set this image as group leader
pl_PL: 
    kliknij tutaj, aby ustalić ten obraz jako lidera grupy

note: and the number of grouped images
en: grouped images
pl_PL: zgrupowane zdjęcia

en: fit
pl_PL: dopasuj

en: there are no images in this collection
pl_PL: brak zdjęć w tej kolekcji

en: if you have not imported any images yet
pl_PL: jeśli nie zaimportowano jeszcze zdjęć

en: you can do so in the import module
pl_PL: możesz to zrobić w module importu

en: try to relax the filter settings in the top panel
pl_PL: spróbuj dostosować ustawienia filtrów w górnym panelu

en: or add images in the collections module in the left panel
pl_PL: lub dodaj obrazy w module kolekcji w lewym panelu

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
pl_PL: ustawienia tworzenia miniaturek zostały zmienione.

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
pl_PL: wszystkie zapamiętane miniatury muszą zostać unieważnione

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
pl_PL: zapamiętane miniatury powyżej poziomu %d muszą zostać unieważnione

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
pl_PL: zapamiętane miniatury poniżej poziomu %d muszą zostać unieważnione

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
pl_PL: zapamiętane miniatury pomiędzy poziomem %d a %d muszą zostać unieważnione

en: do you want to do that now?
pl_PL: chcesz zrobić to teraz?

en: cached thumbnails invalidation
pl_PL: unieważnienie zapamiętanych miniatur

note: setup history key accelerators
en: copy history
pl_PL: kopiuj historię edycji

en: copy history parts
pl_PL: skopiuj historię selektywnie

en: paste history
pl_PL: wklej historię

en: paste history parts
pl_PL: wklej selektywnie

en: discard history
pl_PL: porzuć historię

en: duplicate image
pl_PL: zduplikuj zdjęcie

en: duplicate image virgin
pl_PL: zduplikuj zdjęcie bez obróbki

en: select film roll
pl_PL: wybierz rolkę filmu

en: select untouched
pl_PL: wybierz niezmieniane

en: creating cache directories
pl_PL: tworzenie katalogów cache

en: creating cache directory '%s'
pl_PL: tworzenie katalogów cache „%s”

en: could not create directory '%s'!
pl_PL: nie można utworzyć katalogu „%s”!

en: warning: no images are matching the requested image id range
pl_PL: uwaga: żadne zdjęcia nie spełniają żądanego zakresu id zdjęć

en: warning: did you want to swap these boundaries?
pl_PL: uwaga: czy chcesz zamienić te ograniczenia?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
pl_PL: uwaga: zapisywanie miniaturek na dysku jest wyłączone (cache_disk_backend)
    jeśli chcesz wygenerować miniaturki i żeby darktable mogł ich używać, musisz włączyć zapis miniaturek na dysku
    brak miniaturek do wygenerowania, zakończone.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
pl_PL: uwaga: zapisywanie pełnego podglądu na dysku jest wyłączone (cache_disk_backend_full)
    jeśli chcesz wygenerować podglądy i żeby darktable mógł ich używać, musisz włączyć zapis pełnego podglądu na dysku
    brak podglądów do wygenerowania, zakończone.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
pl_PL: błąd: upewnij się, że min_mip <= max_mip

en: creating complete lighttable thumbnail cache
pl_PL: tworzenie kompletnego cache miniaturek stołu podświetlanego

en: copyright (c) the authors 2009-%s
pl_PL: copyright (c) autorzy 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
pl_PL: organizuj i przetwarzaj zdjęcia z aparatów cyfrowych

en: all those of you that made previous releases possible
pl_PL: wszyscy z was, którzy sprawili, że poprzednie wydania były możliwe

en: and...
pl_PL: i...

en: in active view
pl_PL: w aktywnym widoku

en: in other views
pl_PL: w innych widokach

en: fallbacks
pl_PL: działanie alternatywne

en: speed adjustments
pl_PL: szybkie korekty

en: disabled defaults
pl_PL: wyłączone domyślne

en: scroll
pl_PL: przewijanie

en: pan
pl_PL: panorama

en: horizontal
pl_PL: w poziomie

en: vertical
pl_PL: w pionie

en: diagonal
pl_PL: przekątna

en: leftright
pl_PL: przesunięcie prawo-lewo

en: updown
pl_PL: góra dół

en: pgupdown
pl_PL: strona w górę w dół

en: cmd
pl_PL: komenda

en: edit
pl_PL: edycja

en: up
pl_PL: do góry

en: down
pl_PL: w dół

en: set
pl_PL: ustal

en: popup
pl_PL: wyskakujące okienko

en: next
pl_PL: następny

en: previous
pl_PL: poprzedni

en: last
pl_PL: ostatni

en: first
pl_PL: pierwszy

en: toggle
pl_PL: widoczność nagłówka

en: ctrl-toggle
pl_PL: ctrl–przełącz

en: ctrl-on
pl_PL: ctrl–włącz

en: right-toggle
pl_PL: przełączanie w prawo

en: right-on
pl_PL: dokładnie na

en: activate
pl_PL: aktywne

en: ctrl-activate
pl_PL: ctrl-aktywne

en: right-activate
pl_PL: prawy–aktywuj

en: store
pl_PL: zapis

en: update
pl_PL: aktualizuj

en: preferences
pl_PL: ustawienia

en: apply on new instance
pl_PL: zastosuj na nowej instancji

en: end
pl_PL: koniec

en: entry
pl_PL: wpis

en: combo effect not found
pl_PL: efekt kombinacji nieznaleziony

en: (keypad)
pl_PL: klawiatur

en: tablet button
pl_PL: przycisk na tablecie

en: unknown driver
pl_PL: nieznany sterownik

en: long
pl_PL: długi

en: double-press
pl_PL: podwójne wciśnięcie

en: triple-press
pl_PL: potrójne wciśnięcie

en: press
pl_PL: prasa

[ctx: accel]
en: left
pl_PL: po lewej

[ctx: accel]
en: right
pl_PL: po prawej

[ctx: accel]
en: middle
pl_PL: średnia szarość

[ctx: accel]
en: long
pl_PL: długi

[ctx: accel]
en: double-click
pl_PL: podwójny klik

[ctx: accel]
en: triple-click
pl_PL: portójny klik

en: click
pl_PL: klik

en: first instance
pl_PL: pierwsza instancja

en: last instance
pl_PL: ostatnia instancja

en: relative instance
pl_PL: pokrewna instancja

en: speed
pl_PL: prędkość

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
pl_PL: komenda skryptu lua skopiowana do schowka:
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
pl_PL: zacznij pisać aby wyszukiwać

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
pl_PL: 
    wciśnij Del, aby usunąć zaznaczony skrót

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
pl_PL: 
    wciśnij Del, aby usunąć zaznaczony domyślny skrót

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
pl_PL: 
    wciśnij Del, aby przywrócić zaznaczony domyślny skrót

en: 
    double-click to add new shortcut
pl_PL: 
    kliknij dwukrotnie, aby dodać nowy skrót

en: click to filter shortcuts list
pl_PL: kliknij, aby filtrować listę skrótów

en: 
    right click to show action of selected shortcut
pl_PL: 
    kliknij prawym by wyświetlić akcję zaznaczonego skrótu

en: 
    double-click to define new shortcut
pl_PL: 
    kliknij dwukrotnie, aby zdefiniować nowy skrót

en: shift+alt+scroll to change height
pl_PL: shift+alt+scroll aby zmienić wysokość

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
pl_PL: naciśnij przycisk wraz z kliknięciem myszy i przewiń rolką lub przeciągnij kombinację, by stworzyć skrót

en: click to open shortcut configuration
pl_PL: kliknij, aby otworzyć konfigurację skrótu

en: ctrl+click to add to quick access panel
pl_PL: kliknij z ctrl, by dodać do panelu szybkiego dostępu

en: ctrl+click to remove from quick access panel
pl_PL: kliknij z ctrl, by usunąć z panelu szybkiego dostępu

en: scroll to change default speed
pl_PL: przewiń by zmienić domyślną prędkość

en: right click to exit mapping mode
pl_PL: kliknij prawym, żeby wyjść z trybu mapowania

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
pl_PL: %skliknij prawym, aby wpisać wartość pomiędzy <b>%s</b> a <b>%s</b>
    lub trzymaj Ctrl+Shift i przeciągaj, aby pominąć limity.

en: right long click
pl_PL: prawy klik długo

en: to copy Lua command
pl_PL: aby skopiować komendę Lua

en: shortcut for move exists with single effect
pl_PL: skrót na ruch współpracuje z pojedynczym efektem

en: %s
    
    (assign %s to %s)
pl_PL: %s
    
    (przypisz %s to %s)

en: create separate shortcuts for up and down move?
pl_PL: stworzyć osobny skrót na ruch w górę i w dół?

en: %s, speed reset
pl_PL: %s, reset prędkości

en: shortcut exists with different settings
pl_PL: istnieje już skrót z innymi ustawieniami

en: reset the settings of the shortcut?
pl_PL: usunąć ustawienia skrótu?

en: shortcut already exists
pl_PL: skrót już istnieje

en: disable this default shortcut?
pl_PL: wyłączyć ten domyślny skrót?

en: remove the shortcut?
pl_PL: usunąć ten skrót?

en: clashing shortcuts exist
pl_PL: istnieją kolidujące skróty

en: remove these existing shortcuts?
pl_PL: usunąć istniejące skróty?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
pl_PL: preferowany

en: second
pl_PL: drugi

en: last but one
pl_PL: przedostatni

en: (unchanged)
pl_PL: (zostaw niezmienione)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
pl_PL: zdefiniuj skrót poprzez naciśnięcie klawisza lub kombinację klawisza z ctrl/shift/alt
    przycisk może być podwójnie lub potrójnie przyciścnięty, z długim ostatnim naciśnięciem
    trzymając przycisk, kombinacja przycisków myszy może być podwójna, potrójna, z przytrzymaniem
    podczas przytrzymania klawisza/kombinacji, można dodać ruch myszy lub rolki
    urządzenia peryferyjne mogą być  użyte jako przyciski/ruch
    
    naciśnij prawy przycisk myszy aby anulować

en: removing shortcut
pl_PL: usuwanie skrótu

en: disable the selected default shortcut?
pl_PL: wyłączyć zaznaczony domyślny skrót?

en: restore the selected default shortcut?
pl_PL: przywrócić zaznaczony domyślny skrót?

en: remove the selected shortcut?
pl_PL: usunąć zaznaczony skrót?

en: command
pl_PL: komenda

en: preset
pl_PL: styl

en: restore shortcuts
pl_PL: przywróć skróty

en: _defaults
pl_PL: _domyślne

en: _startup
pl_PL: podczas uruchamiania

en: _edits
pl_PL: _edycje

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
pl_PL: przywróć skróty do:
    -domyślnych
    -jak z momentu uruchomienia darktable
    -jak z momentu wyświetlenia tego komunikatu

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
pl_PL: usuń wszystkie nowsze skróty
    (zamiast przywracać zmienione)

en: shortcuts
pl_PL: skróty

en: export shortcuts
pl_PL: eksportuj skróty

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
pl_PL: wyeksportuj wszystkie skróty do pliku
    lub tylko skróty dotyczące wybranego urządzenia

en: keyboard
pl_PL: klawiatura

en: device id
pl_PL: id urządzenia

en: select file to export
pl_PL: wybierz plik do eksportu

en: _export
pl_PL: _eksportuj

en: import shortcuts
pl_PL: importuj skróty

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
pl_PL: wczytaj wszystkie skróty z pliku
    lub wczytaj tylko skróty dla wybranego urządzenia

en: id in file
pl_PL: id w pliku

en: id when loaded
pl_PL: id przy ładowaniu

en: clear device first
pl_PL: najpierw wyczyść urządzenie

en: select file to import
pl_PL: wybierz plik do zaimportowania

en: search shortcuts list
pl_PL: szukaj na liście skrótów

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
pl_PL: Przyrostowo przeszukaj listę skrótów
    naciśnij w górę lub w dół, aby przełączyć między wyszukaniami

en: shortcut
pl_PL: skrót

en: action
pl_PL: akcja

en: effect
pl_PL: efekt

en: search actions list
pl_PL: szukaj na liście akcji

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
pl_PL: Przyrostowo przeszukaj listę działań
    naciśnij w górę lub w dół, aby przełączyć między wyszukaniami

en: type
pl_PL: typ

en: enable fallbacks
pl_PL: twórz kopie zapasowe

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
pl_PL: włącza domyślne znaczenia dodatkowych przycisków, modyfikatorów lub ruchów
    w połączeniu ze skrótem podstawowym

en: open help page for shortcuts
pl_PL: otwórz stronę pomocy dla skrótow

en: restore...
pl_PL: przywróć...

en: restore default shortcuts or previous state
pl_PL: przywraca domyslne skróty lub poprzedni stan

en: import...
pl_PL: importuj...

en: fully or partially import shortcuts from file
pl_PL: w pełni lub częściowo importuje skróty z pliku

en: export...
pl_PL: eksportuj...

en: fully or partially export shortcuts to file
pl_PL: w pełni lub częściowo eksportuje skróty do pliku

en: reinitialising input devices
pl_PL: ponownie zainicjuj urządzenia wejściowe

en: down move
pl_PL: przenieś w dół

en: flip top/bottom first/last
pl_PL: zamień górny/dolny pierwszy/ostatni

en: fallback to move
pl_PL: powrót do ruchu

en: %s not assigned
pl_PL: %s nieprzypisane

en: %s assigned to %s
pl_PL: %s przypisano do %s

en: short key press resets stuck keys
pl_PL: krótkie naciśnięcie przycisku resetuje zablokowane klawisze

en: darktable - darkroom preview
pl_PL: darktable - podgląd ciemni

en: tooltips off
pl_PL: podpowiedzi wył.

en: tooltips on
pl_PL: podpowiedzi wł.

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
pl_PL: widoczność podpowiedzi może być włączona tylko jeśli manager okien używa kompozycji

en: closing darktable...
pl_PL: zamykanie darktable...

en: URL opened in web browser
pl_PL: URL otwarty w przeglądarce

en: error while opening URL in web browser
pl_PL: błąd otwierania URL w przeglądarce

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
pl_PL: widoki

[ctx: menu]
en: lighttable
pl_PL: stół podświetlany

[ctx: menu]
en: darkroom
pl_PL: ciemnia

[ctx: menu]
en: slideshow
pl_PL: pokaz slajdów

[ctx: menu]
en: map
pl_PL: mapa

[ctx: menu]
en: print
pl_PL: wydruk

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
pl_PL: pomoc

[ctx: menu]
en: darktable Manual
pl_PL: Instrukcja obsługi darktable

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
pl_PL: Strona Projektu darktable

[ctx: menu]
en: Preferences
pl_PL: Ustawienia

en: panels
pl_PL: panele

en: switch views
pl_PL: przełącz widoki

en: map
pl_PL: mapa

en: slideshow
pl_PL: pokaz slajdów

note: Print button
en: print
pl_PL: wydruk

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
pl_PL: wyjdź

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
pl_PL: pełny ekran

en: collapsing controls
pl_PL: widoczność przycisków ukrywania

note: specific top/bottom toggles
en: header
pl_PL: nagłówek

en: filmstrip and timeline
pl_PL: rolka filmu i linia czasu

en: top toolbar
pl_PL: górny panel

en: bottom toolbar
pl_PL: dolny panel

en: all top
pl_PL: wszystkie na górze

en: all bottom
pl_PL: wszystkie dolne

en: toggle tooltip visibility
pl_PL: przełącz widoczność podpowiedzi

en: reinitialise input devices
pl_PL: ponownie zainicjuj urządzenia wejściowe

en: toggle focus-peaking mode
pl_PL: przełącz wykrywanie ostrości

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
pl_PL: przełącz podgląd ostrości

en: tabs
pl_PL: karty

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
pl_PL: otworzyć podręcznik użytkownika online?

en: do you want to access `%s'?
pl_PL: czy chcesz uzyskać dostęp do „%s”?

en: there is no help available for this element
pl_PL: pomoc dla tego elementu niedostępna

en: does not contain pages
pl_PL: nie zawiera stron

en: never show more than %d lines
pl_PL: nie pokazuj więcej niż %d linii

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
pl_PL: $(ROLL.NAME) - rolka zdjęcia wejściowego

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
pl_PL: $(FILE.FOLDER) - katalog zawierający wejściowe zdjęcie

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
pl_PL: $(FILE.NAME) - nazwa bazowa wejściowego zdjęcia

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
pl_PL: $(FILE.EXTENSION) - rozszerzenie wejściowego zdjęcia

en: $(VERSION) - duplicate version
pl_PL: $(VERSION) - wersja duplikatu

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
pl_PL: $(VERSION.IF_MULTI) - to samo co $(VERSION) ale zwraca puste, jeśli istnieje tylko jedna wersja

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
pl_PL: $(VERSION.NAME) - nazwa wersji z metadanych

en: $(JOBCODE) - job code for import
pl_PL: $(JOBCODE) - kod pracy dla importowania

en: $(SEQUENCE) - sequence number
pl_PL: $(SEQUENCE) - numer sekwencji

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
pl_PL: $(WIDTH.MAX) - największa szerokość eksportowanego zdjęcia

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
pl_PL: $(WIDTH.SENSOR) - szerokość matrycy

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
pl_PL: $(WIDTH.RAW) – szerokość zdjęcia raw

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
pl_PL: $(WIDTH.CROP) - szerokość zdjęcia po przycięciu

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
pl_PL: $(WIDTH.EXPORT) - szerokość eksportowanego obrazu

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
pl_PL: $(HEIGHT.MAX) - największa wysokość eksportowanego zdjęcia

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
pl_PL: $(HEIGHT.SENSOR) - wysokość matrycy

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
pl_PL: $(HEIGHT.RAW) – wysokość zdjęcia raw

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
pl_PL: $(HEIGHT.CROP) - wysokość obrazu po kadrowaniu

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
pl_PL: $(HEIGHT.EXPORT) - wysokość eksportowanego obrazu

en: $(YEAR) - year
pl_PL: $(YEAR) - rok

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
pl_PL: $(YEAR.SHORT) - rok bez tysiąclecia

en: $(MONTH) - month
pl_PL: $(MONTH) - miesiąc

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
pl_PL: $(MONTH.SHORT) -  skrócona nazwa miesiąca w języku lokalnym

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
pl_PL: $(MONTH.LONG) - pełna nazwa miesiąca w języku lokalnym

en: $(DAY) - day
pl_PL: $(DAY) - dzień

en: $(HOUR) - hour
pl_PL: $(HOUR) - godzina

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
pl_PL: $(HOUR.AMPM) - godzina w systemie 12-godzinnym

en: $(MINUTE) - minute
pl_PL: $(MINUTE) - minuta

en: $(SECOND) - second
pl_PL: $(SECOND) - sekunda

en: $(MSEC) - millisecond
pl_PL: $(MSEC) - milisekunda

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
pl_PL: $(EXIF.YEAR) - rok z EXIF

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
pl_PL: $(EXIF.YEAR.SHORT) - rok z EXIF bez wieku

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
pl_PL: $(EXIF.MONTH) - miesiąc z EXIF

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
pl_PL: $(EXIF.MONTH.SHORT) — skrócona nazwa miesiąca z EXIF w języku lokalnym

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
pl_PL: $(EXIF.MONTH.LONG) - pełna nazwa miesiąca EXIF w języku lokalnym

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
pl_PL: $(EXIF.DAY) - dzień z EXIF

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
pl_PL: $(EXIF.HOUR) - godzina z EXIF

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
pl_PL: $(EXIF.HOUR.AMPM) - godzina z EXIF 12-godzinna

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
pl_PL: $(EXIF.MINUTE) - minuta z EXIF

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
pl_PL: $(EXIF.SECOND) - sekunda z EXIF

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
pl_PL: $(EXIF.MSEC) - milisekunda z EXIF

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
pl_PL: $(EXIF.ISO) - wartość ISO z EXIF

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
pl_PL: $(EXIF.EXPOSURE) - ekspozycja EXIF

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
pl_PL: $($(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - przesunięcie ekspozycji EXIF

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
pl_PL: $(EXIF.APERTURE) - przysłona EXIF

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
pl_PL: $(EXIF.CROP_FACTOR) - stosunek wielkości matrycy z EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
pl_PL: $(EXIF.FOCAL_LENGTH) - ogniskowa EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
pl_PL: $(EXIF.FOCAL_LENGTH.EQUIV) - ogniskowa z EXIF w ekwiwalencie matrycy 35mm

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
pl_PL: $(EXIF.FOCUS_DISTANCE) - odległość EXIF

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
pl_PL: $(EXIF.MAKER) - producent aparatu

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
pl_PL: $(EXIF.MODEL) - model aparatu

en: $(EXIF.LENS) - lens
pl_PL: $(EXIF.LENS) - obiektyw

en: $(LONGITUDE) - longitude
pl_PL: $(LONGITUDE) - długość geograficzna

en: $(LATITUDE) - latitude
pl_PL: $(LATITUDE) - szerokość geograficzna

en: $(ELEVATION) - elevation
pl_PL: $(ELEVATION) - elewacja

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
pl_PL: $(STARS) - ocena zdjęcia (-1 dla odrzuconych)

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
pl_PL: $(RATING.ICONS) - gwiazdki/odrzucone w formie ikon

en: $(LABELS) - color labels as text
pl_PL: $(LABELS) - kolorowe etykiety jako tekst

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
pl_PL: $(LABELS.ICONS) - kolorowe etykiety jako ikony

en: $(ID) - image ID
pl_PL: $(ID) – identyfikator zdjęcia

en: $(TITLE) - title from metadata
pl_PL: $(TITLE) - tytuł z metadanych

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
pl_PL: $(DESCRIPTION) - opis z metadanych

en: $(CREATOR) - creator from metadata
pl_PL: $(CREATOR) - twórca z metadanych

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
pl_PL: $(PUBLISHER) - wydawca z metadanych

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
pl_PL: $(RIGHTS) - uprawnienia z metadanych

en: $(USERNAME) - login name
pl_PL: $(USERNAME) - nazwa użytkownika

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
pl_PL: $(FOLDER.PICTURES) - katalog zdjęć

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
pl_PL: $(FOLDER.HOME) - katalog domowy

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
pl_PL: $(FOLDER.DESKTOP) - pulpit

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
pl_PL: $(OPENCL.ACTIVATED) - wskazuje czy OpenCL jest aktywny

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
pl_PL: $(CATEGORY0(category)) - podetykieta poziomu 0 w etykietach hierarchicznych

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
pl_PL: $(TAGS) - etykiety zgodnie z ustawieniami metadanych

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
pl_PL: $(DARKTABLE.NAME) -  nazwa darktable

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
pl_PL: $(DARKTABLE.VERSION) - bieżąca wersja darktable

en: grid
pl_PL: siatka

en: rules of thirds
pl_PL: trójpodział

en: metering
pl_PL: linie podziałki

en: perspective
pl_PL: perspektywa

en: diagonal method
pl_PL: metoda przekątniowa

en: harmonious triangles
pl_PL: trójkąty harmoniczne

en: golden sections
pl_PL: złote części

en: golden spiral
pl_PL: złota spirala

en: golden spiral sections
pl_PL: części złotej spirali

en: golden mean (all guides)
pl_PL: złoty podział (wszystkie prowadnice)

en: horizontal lines
pl_PL: linie poziome

en: number of horizontal guide lines
pl_PL: liczba poziomych linii siatki

en: vertical lines
pl_PL: linie pionowe

en: number of vertical guide lines
pl_PL: liczba pionowych linii siatki

en: subdivisions
pl_PL: linie pomocnicze

en: number of subdivisions per grid rectangle
pl_PL: liczba pomocniczych linii siatki

note: title
en: global guide overlay settings
pl_PL: ogólne ustawienia nakładki prowadnic

en: guide lines
pl_PL: prowadnice

en: flip
pl_PL: odbicie

en: flip guides
pl_PL: odbij prowadnice

en: horizontally
pl_PL: w poziomie

en: vertically
pl_PL: w pionie

en: both
pl_PL: w poziomie i pionie

en: setup guide lines
pl_PL: konfiguracja prowadnic

en: overlay color
pl_PL: kolor nakładki

en: set overlay color
pl_PL: wybierz kolor nakładki

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
pl_PL: ustaw kontrast między najjaśniejszymi i najciemniejszymi obszarami prowadnic

en: show guides
pl_PL: pokaż prowadnice

en: show guide overlay when this module has focus
pl_PL: pokaż nakładkę prowadnic kiedy moduł jest aktywny

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
pl_PL: zmień globalne ustawienia przewodnika
    te ustawienia będą globalne i dotyczą każdego modułu, w którym występują podpowiedzi przewodnika

en: select parts to copy
pl_PL: wybierz części do skopiowania

en: select parts to paste
pl_PL: wybierz części do wklejenia

en: select _all
pl_PL: wybierz _wszystko

en: select _none
pl_PL: _bez wybierania

en: include
pl_PL: uwzględnij

en: item
pl_PL: element

en: mask
pl_PL: maska

en: can't copy history out of unaltered image
pl_PL: nie można skopiować historii niezmodyfikowanego zdjęcia

note: grid headers
en: metadata presets
pl_PL: presety metadanych

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
pl_PL: metadane do zastosowania domyślnie
    kliknij podwójne na etykiecie by wyczyścić odpowiadające pole
    kliknij podwojnie na "styl" by wyczyścić wszystkie pola

en: from XMP
pl_PL: z XMP

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
pl_PL: wybrane metadane są importowane ze zdjęcia i nadpisują domyślne wartości.
     to powoduje również wywołanie akcji 'wyszukuj zaktualizowane pliki XMP'
     oraz 'wczytaj plik poboczny'
     UWAGA: niezaznaczone metadane zostaną wyczyszczone gdy plik XMP jest aktualizowany

note: tags
en: tag presets
pl_PL: presety etykiet

en: comma separated list of tags
pl_PL: lista etykiet oddzielonych przecinkami

note: language
en: interface language
pl_PL: język interfejsu

en: double-click to reset to the system language
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do języka systemowego

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
pl_PL: ustaw język interfejsu użytkownika. domyślny jest zaznaczony * (wymaga restartu)

en: theme
pl_PL: motyw

en: set the theme for the user interface
pl_PL: wybierz motyw interfejsu użytkownika

en: use system font size
pl_PL: używaj systemowego rozmiaru czcionki

en: font size in points
pl_PL: rozmiar czcionki w punktach

en: GUI controls and text DPI
pl_PL: DPI kontrolek GUI i tekstu

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
pl_PL: dostosuj ogólną rozdzielczość GUI aby zmienić rozmiar kontrolek, przycisków, opisów, itd.
    zwiększ dla powiększenia GUI, zmniejsz aby zmieścić więcej treści w oknie.
    ustaw na -1 aby użyć ustawień systemowych.
    na większości systemów wartością domyślną jest 96 DPI.
    (wymaga restartu)

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
pl_PL: zmodyfikuj wybrany motyw przy użyciu CSS poniżej

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
pl_PL: użyj poniższych modyfikacji motywu (zapisywane do user.css)

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
pl_PL: zapisz CSS i zastosuj

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
pl_PL: kliknij, żeby zapisać i zastosować zmiany CSS z tego edytora

en: open help page for CSS tweaks
pl_PL: otwórz stronę pomocy dla modyfikacji CSS

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
pl_PL: BŁĄD Ładowanie user.css

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
pl_PL: Tutaj wprowadź zmiany w motywie CSS

en: darktable preferences
pl_PL: ustawienia darktable

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
pl_PL: darktable wymaga restartu aby ustawienia zostały użyte

en: maker
pl_PL: producent

en: search presets list
pl_PL: przeszukaj listę presetów

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
pl_PL: przyrostowo przeszukaj listę styli
    naciśnij w górę lub w dół, aby przełączyć między wyszukaniami

[ctx: preferences]
en: import...
pl_PL: importuj...

[ctx: preferences]
en: export...
pl_PL: eksportuj...

en: failed to import preset %s
pl_PL: błąd importu presetu %s

en: select preset(s) to import
pl_PL: wybierz presety do zaimportowania

en: _open
pl_PL: _otwórz

en: darktable preset files
pl_PL: plik presetów darktable

en: all files
pl_PL: wszystkie pliki

en: non-raw
pl_PL: inny niż raw

en: monochrome
pl_PL: monochromatyczność

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
pl_PL: preset `%s' jest zabezpieczony przed zapisem, nie można go usunąć!

en: delete preset?
pl_PL: usunąć preset?

en: do you really want to delete the preset `%s'?
pl_PL: na pewno usunąć preset „%s”?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
pl_PL: nowe ustawienia

en: please give preset a name
pl_PL: proszę nadać nazwę ustawieniu

en: unnamed preset
pl_PL: ustawienie bez nazwy

en: overwrite preset?
pl_PL: nadpisać zapisane ustawienie?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
pl_PL: zapisane ustawienie „%s” już istnieje.
    czy chcesz je nadpisać?

en: _select as output destination
pl_PL: _wybierz jako miejsce docelowe

en: preset %s was successfully exported
pl_PL: pomyślnie wyeksportowano preset %s

en: edit `%s' for module `%s'
pl_PL: edycja „%s” dla modułu „%s”

en: _export...
pl_PL: _eksportuj...

en: _delete
pl_PL: _skasuj

en: name of the preset
pl_PL: nazwa ustawienia

en: description or further information
pl_PL: opis lub dalsze informacje

en: reset all module parameters to their default values
pl_PL: resetuj wszystkie parametry modułów do domyślnych

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
pl_PL: parametry zostaną przywrócone do domyślnych, które mogą być automatycznie ustawione na podstawie metadanych

en: auto apply this preset to matching images
pl_PL: automatycznie zastosuj to ustawienie do pasujących zdjęć

en: only show this preset for matching images
pl_PL: wyświetlaj to ustawienie tylko dla pasujących zdjęć

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
pl_PL: proszę zachować ostrożność. ustawienie może zostać utracone na zawsze.

en: string to match model (use % as wildcard)
pl_PL: wyszukiwanie modelu (można użyć % jako wieloznacznik)

en: string to match maker (use % as wildcard)
pl_PL: wyszukiwanie producenta (można użyć % jako wieloznacznik)

en: string to match lens (use % as wildcard)
pl_PL: wyszukiwanie obiektywu (można użyć % jako wieloznacznik)

en: minimum ISO value
pl_PL: najmniejsza wartość ISO

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
pl_PL: maksymalna wartość ISO
    jeśli puste, brak limitu

en: minimum exposure time
pl_PL: najkrótszy czas naświetlania

en: maximum exposure time
pl_PL: najdłuższy czas naświetlania

en: minimum aperture value
pl_PL: najmniejsza wartość przysłony

en: maximum aperture value
pl_PL: największa wartość przysłony

en: minimum focal length
pl_PL: najkrótsza ogniskowa

en: maximum focal length
pl_PL: najdłuższa ogniskowa

en: select image types you want this preset to be available for
pl_PL: wybierz typy obrazów, dla których ten preset ma być dostępny

en: and
pl_PL: oraz

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
pl_PL: preset `%s' jest zabezpieczony przed zapisem, nie można go edytować!

en: update preset?
pl_PL: zaktualizować preset?

en: do you really want to update the preset `%s'?
pl_PL: na pewno nadpisać preset „%s”?

en: (first)
pl_PL: (pierwszy)

en: (last)
pl_PL: (ostatni)

en: no presets
pl_PL: brak presetów

en: display-referred default
pl_PL: display-referred, domyślny

en: scene-referred default
pl_PL: domyślny dla scenocentrycznego

en: manage module layouts
pl_PL: zarządzaj układem modułów

en: manage quick presets
pl_PL: zarządzaj szybkimi presetami

en: manage quick presets list...
pl_PL: zarządzaj listą szybkich presetów...

en: (default)
pl_PL: (domyślnie)

en: disabled: wrong module version
pl_PL: nieaktywne: błędna wersja modułu

en: edit this preset..
pl_PL: edytuj to ustawienie..

en: delete this preset
pl_PL: usuń ten preset

en: store new preset..
pl_PL: zapisz nowy preset...

en: update preset
pl_PL: aktualizuj preset

en: overwrite style?
pl_PL: nadpisać styl?

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
pl_PL: styl „%s” już istnieje.
    czy chcesz go nadpisać?

en: please give style a name
pl_PL: proszę nadać nazwę stylu

en: unnamed style
pl_PL: nienazwany styl

en: style %s was successfully saved
pl_PL: zapis stylu %s zakończony powodzeniem

en: edit style
pl_PL: edycja stylu

en: duplicate style
pl_PL: zduplikuj styl

en: creates a duplicate of the style before applying changes
pl_PL: tworzy duplikat stylu przed zastosowaniem zmian

en: create new style
pl_PL: tworzenie nowego stylu

en: enter a name for the new style
pl_PL: wprowadź nazwę dla nowego stylu

en: enter a description for the new style, this description is searchable
pl_PL: wprowadź opis dla nowego stylu, opis będzie dostępny w wyszukiwaniu

en: keep
pl_PL: zatrzymaj

en: can't create style out of unaltered image
pl_PL: nie można utworzyć stylu na podstawie niezmienianego zdjęcia

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
pl_PL: nie udało się przydzielić pamięci dla %s, proszę zmniejszyć liczbę wątków używanych do eksportu lub kupić więcej pamięci.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
pl_PL: eksport miniaturek

[ctx: noun]
en: export
pl_PL: eksport

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
pl_PL: nie można znaleźć stylu „%s” do zastosowania przy eksporcie.

en: lossless
pl_PL: bezstratny

en: lossy
pl_PL: stratny

en: invalid AVIF bit depth!
pl_PL: błędna głębia bitowa AVIF!

note: Bit depth combo box
en: bit depth
pl_PL: rozdzielczość bitowa

en: color information stored in an image, higher is better
pl_PL: poziom informacji o kolorze zapisanej w obrazie, im wyższy tym lepszy

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
pl_PL: skala szarości

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
pl_PL: zapis w skali szarości zredukuje rozmiar zdjęć czarno-białych

note: * Tiling combo box
en: tiling
pl_PL: kafelkowanie

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
pl_PL: podziel obraz na segmenty
    
    Przyspiesza przetwarzanie, wpływ na spadek jakości jest pomijalny, ale rozmiar pliku rośnie.

note: compression Compression method combo box
en: compression
pl_PL: kompresja

en: the compression for the image
pl_PL: kompresja obrazu

note: min max step default digits
en: quality
pl_PL: jakość

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
pl_PL: jakość obrazu, niższa jakość oznacza mniej detali.
    
    format piksela jest kontrolowany przez parametr jakości:
    
    format piksela na podstawie jakości obrazu:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
pl_PL: kopiuj

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
pl_PL: tworzy kopię 1:1 wybranych plików.
    ustawienia ogólne poniżej są pomijane!

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
pl_PL: wybrany profil wyjściowy nie działa dobrze z EXR

en: 16 bit (float)
pl_PL: 16 bit (zmiennoprzecinkowy)

en: 32 bit (float)
pl_PL: 32 bit (zmiennoprzecinkowy)

en: uncompressed
pl_PL: nieskompresowane

en: DCP mode
pl_PL: tryb DCP

en: chroma subsampling
pl_PL: podpróbkowanie barwy

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
pl_PL: ustawienia podpróbkowania barwy dla JPEG 
    auto - uzależnia próbkowanie od ustawienia jakości
    4:4:4 - brak podbróbkowania
    4:4:0 - podpróbkowanie pionowe połowa dokładności
    4:2:2 - podpróbkowanie poziomie połowa dokładności
    4:2:0 - podpróbkowanie z połową dokładności w obu kierunkach

note: Pixel format combo box
en: pixel type
pl_PL: rodzaj piksela

en: unsigned integer
pl_PL: niemianowana całkowita (uint)

en: floating point
pl_PL: zmiennoprzecinkowa

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
pl_PL: jakość wyjściowego obrazu
    0-29 - bardzo stratny
    30-99 - porównywalne do JPEG
    100 - bezstratny (głębia bitowa integer)

en: encoding color profile
pl_PL: kodowanie profilu kolorów

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
pl_PL: profil koloru użyty przez enkoder
    zezwól na wewnętrzną konwersję XYB dla wydajniejszej kompresji stratnej,
    lub zapewnij brak konwersji dla zachowania pierwotnej przestrzeni koloru (niewidoczne dla stratnych)

en: internal
pl_PL: wewnętrzne

en: original
pl_PL: oryginał

en: encoding effort
pl_PL: obciążenie kodowaniem

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
pl_PL: nakład pracy przy przetwarzaniu obrazu, wyższy da lepszy rezultat, kosztem dłuższego czasu przetwarzania

en: decoding speed
pl_PL: szybkość dekodowania

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
pl_PL: Preferowana prędkość dekodowania, z niewielkim pogorszeniem jakości

en: invalid paper size
pl_PL: niepoprawny rozmiar papieru

en: invalid border size, using 0
pl_PL: niepoprawny rozmiar obramowania, używam 0

en: could not export to file `%s'!
pl_PL: nie można eksportować do pliku „%s”!

en: enter the title of the PDF
pl_PL: wprowadź tytuł pliku pdf

note: paper size // papers
en: paper size
pl_PL: rozmiar papieru

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
pl_PL: rozmiar papieru pliku PDF
    albo jeden z listy, albo "<width> [jedn.] x <wysokość> <jedn.>"
    przykład: 210 mm x 2.97 cm

note: orientation
en: page orientation
pl_PL: orientacja strony

en: paper orientation of the PDF
pl_PL: orientacja papieru pliku PDF

note: border
en: border
pl_PL: obramowanie

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
pl_PL: Margines w PDF
    format: rozmiar + jednostka
    przykłady: 10 mm, 1 cal

en: dpi of the images inside the PDF
pl_PL: dpi zdjęć wewnątrz PDF

note: rotate images yes|no
en: rotate images
pl_PL: obracanie zdjęć

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
pl_PL: zdjęcia mogą być obracane, żeby pasować do orientacji pdf, żeby marnować mniej przestrzeni przy wydruku

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
pl_PL: TODO: strony

en: what pages should be added to the PDF
pl_PL: które strony powinny być dodane do pliku PDF

en: single images
pl_PL: pojedyncze zdjęcia

en: contact sheet
pl_PL: stykówka

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
pl_PL: osadź profil ICC

en: images can be tagged with their ICC profile
pl_PL: zdjęcia mogą być tagowane profilem ICC

en: bits per channel of the embedded images
pl_PL: ilość bitów na kanał osadzonych zdjęć

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
pl_PL: metoda używana do kompresji zdjęć
    nieskompresowane -- szybkie, ale duże pliki
    deflate -- mniejsze pliki, ale wolniejsze

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
pl_PL: tryb obrazów

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
pl_PL: zwykły -- po prostu umieść zdjęcia w pliku PDF
    szkic -- zdjęcia zastępowane są ramkami
    debugowanie -- wyświetlaj tylko zarys i ograniczające ramki

en: normal
pl_PL: zwykły

en: draft
pl_PL: szkic

en: debug
pl_PL: debugowanie

en: PPM (16-bit)
pl_PL: PPM (16-bitowy)

en: not a B&W image, will not export as grayscale
pl_PL: obraz nie jest w skali szarości, więc nie można wyeksportować jako skala szarości.

en: deflate with predictor
pl_PL: deflate z predykcją

en: compression level
pl_PL: poziom kompresji

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
pl_PL: dla stratnych, 0 daje minimalny rozmiar a 100 maksymalną jakość.
    dla bezstratnych, 0 jest najszybsze, ale daje większe pliki w porównaniu do najwolniejszego 100

en: image hint
pl_PL: sugerowany rodzaj obrazu

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
pl_PL: podpowiedź rodzaju obrazu dla kodera.
    obraz: obraz cyfrowy, np. portret, zdjęcie w pomieszczeniu
    fotografia: zdjęcie na wolnym powietrzu, w naturalnym oświetleniu
    grafika: obraz zawierający tony dyskretne (wykres, mapka itp.)

en: picture
pl_PL: obraz

en: photo
pl_PL: zdjęcie

en: graphic
pl_PL: grafika

en: file on disk
pl_PL: plik na dysku

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
pl_PL: wprowadź ścieżkę dla eksportowanych obrazów
    zmienne obsługują manipulacje łańcuchami podobnie jak bash
    "$" aktywuje dopełnienie i wyświetla listę zmiennych

en: on conflict
pl_PL: w przypadku konfliktu

en: create unique filename
pl_PL: utwórz unikalną nazwę

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
pl_PL: nadpisz

en: overwrite if changed
pl_PL: nadpisz jeśli zmieniony

en: skip
pl_PL: pomiń

en: could not create directory `%s'!
pl_PL: nie można utworzyć katalogu „%s”!

en: could not write to directory `%s'!
pl_PL: nie można zapisać w katalogu „%s”!

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
pl_PL[0]: %d/%d pomijam `%s'
pl_PL[1]: %d/%d pomijam `%s'
pl_PL[2]: %d/%d pomijam `%s'

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
pl_PL[0]: %d/%d pominięty (brak modyfikacji od czasu eksportu) `%s'
pl_PL[1]: %d/%d pomijane (brak modyfikacji od czasu eksportu) `%s'
pl_PL[2]: %d/%d pomijanych (brak modyfikacji od czasu eksportu) `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
pl_PL[0]: %d/%d wyeksportowane do „%s”
pl_PL[1]: %d/%d wyeksportowane do „%s”
pl_PL[2]: %d/%d wyeksportowanych do „%s”

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
pl_PL: zdjęcia zostaną wyeksportowane w trybie z nadpisywaniem, co spowoduje nadpisanie istniejących plików
    
    czy na pewno chcesz kontynuować?

en: send as email
pl_PL: wyślij jako e-mail

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
pl_PL: nie można uruchomić mapi32.dll

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
pl_PL: nie można uruchomić klienta e-mail

en: images exported from darktable
pl_PL: zdjęcia wyeksportowane z darktable

en: could not launch email client!
pl_PL: nie można uruchomić klienta e-mail!

en: website gallery
pl_PL: galeria internetowa

en: enter the title of the website
pl_PL: wprowadź nazwę strony

en: LaTeX book template
pl_PL: LaTeXowy szablon książki

en: enter the title of the book
pl_PL: wprowadź tytuł książki

en: authenticated
pl_PL: uwierzytelniono

en: not authenticated
pl_PL: nie uwierzytelniono

en: not authenticated, cannot reach server
pl_PL: nie uwierzytelniono, nie można połączyć się z serwerem

en: create new album
pl_PL: utwórz nowy album

en: cannot refresh albums
pl_PL: nie można odświeżyć albumów

en: accounts
pl_PL: konta

en: server
pl_PL: serwer

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
pl_PL: nazwa serwera
    domyślny protokół to https
    podaj niezabezpieczony protokół http:// jeśli serwer nie jest w stanie obsłużyć https

en: user
pl_PL: użytkownik

en: password
pl_PL: hasło

note: login button
en: login
pl_PL: zaloguj

en: Piwigo login
pl_PL: login Piwigo

note: permissions list
en: visible to
pl_PL: widoczne dla

en: everyone
pl_PL: wszystkich

en: contacts
pl_PL: kontakty

en: friends
pl_PL: przyjaciół

en: family
pl_PL: rodziny

en: you
pl_PL: ciebie

en: refresh album list
pl_PL: odśwież listę albumów

note: Album title
en: new album
pl_PL: nowy album

note: Available albums
en: parent album
pl_PL: album nadrzędny

en: click login button to start
pl_PL: kliknij „zaloguj”, aby rozpocząć

en: don't check
pl_PL: nie sprawdzaj

en: update metadata
pl_PL: aktualizuj metadane

en: cannot create a new Piwigo album!
pl_PL: nie można utworzyć nowego albumu Piwigo!

en: could not update to Piwigo!
pl_PL: nie można zaktualizować do Piwigo!

en: could not upload to Piwigo!
pl_PL: nie można wysłać na Piwigo!

en: %d/%d skipped (already exists)
pl_PL: %d/%d pominiętych (już istniejące)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
pl_PL[0]: %d/%d wyeksportowane do albumu Piwigo
pl_PL[1]: %d/%d wyeksportowane do albumu Piwigo
pl_PL[2]: %d/%d wyeksportowanych do albumu piwigo

en: rotate and perspective
pl_PL: obrót i perspektywa

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
pl_PL: rotacja|pochylenie|dystorsja|kadrowanie|przesunięcie

en: rotate or distort perspective
pl_PL: obróć lub przekształć perspektywę

en: corrective or creative
pl_PL: korekcyjny lub kreatywny

en: linear, RGB, scene-referred
pl_PL: liniowe, RGB, scenocentryczny

en: geometric, RGB
pl_PL: geometryczne, RGB

en: automatic cropping failed
pl_PL: automatyczne kadrowanie nieudane

en: data pending - please repeat
pl_PL: oczekiwanie na dane - proszę powtórzyć

en: could not detect structural data in image
pl_PL: nie udało się wykryć informacji o strukturze na zdjęciu

en: could not run outlier removal
pl_PL: nie udało się usunąć danych odstających

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
pl_PL: zbyt mało struktury dla automatycznej korekcji
    minimum to %d linii w każdym znaczącym kierunku

en: automatic correction failed, please correct manually
pl_PL: automatyczna korekcja nieudana, proszę skorygować ręcznie

en: only %d lines can be saved in parameters
pl_PL: tylko %d linii może być zapisanych w parametrach

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
pl_PL: obrót doregulowany o %3.2f° do %3.2f°

en: lens shift (%s)
pl_PL: przesunięcie obiektywu (%s)

en: manual perspective
pl_PL: ręczna perspektywa

[ctx: section]
en: perspective
pl_PL: perspektywa

en: structure
pl_PL: struktura

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
pl_PL: obróć zdjęcie prawym klikiem i przeciągnij, żeby zdefiniować poziomą lub pionową linię przez rysowanie na zdjęciu

en: apply lens shift correction in one direction
pl_PL: zastosuj korektę przesunięcia obiektywu w jednym kierunku

en: shear the image along one diagonal
pl_PL: nachyl zdjęcie w kierunku jednej przekątnej

en: automatically crop to avoid black edges
pl_PL: przytnij automatycznie, by pozbyć się czarnych obwódek

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
pl_PL: model obiektywu do korekcji perspektywy: ogólny, albo zgodnie z ogniskową

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
pl_PL: ogniskowa obiektywu, wartość domyślna z exif - jeśli dostępna

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
pl_PL: mnożnik ogniskowej sensora aparatu, wartość domyślna z exif - jeśli dostępna, manualne wprowadzenie jest zazwyczaj wymagane

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
pl_PL: poziom korekty zależnej od obiektywu, ustaw na maksimum dla pełnej zależności od obiektywu, ustaw na zero dla przypadku ogólnego

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
pl_PL: popraw proporcje zdjęcia przez skalowanie w pionie i poziomie

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
pl_PL: automatycznie popraw pionowe zniekształcenie perspektywy
    kliknięcie z ctrl, żeby dopasować tylko obrót
    kliknięcie z shift, żeby dopasować tylko przesunięcie obiektywu

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
pl_PL: automatycznie popraw poziome zniekształcenie perspektywy
    kliknięcie z ctrl, żeby dopasować tylko obrót
    kliknięcie z shift, żeby dopasować tylko przesunięcie obiektywu

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
pl_PL: automatycznie popraw pionowe i poziome zniekształcenie perspektywy, dopasuj obrót, przesunięcie obiektywu w obu kierunkach
    i przekos
    kliknięcie z ctrl, żeby dopasować tylko obrót
    kliknięcie z shift, żeby dopasować tylko przesunięcie obiektywu
    kliknięcie z ctrl-shift, żeby dopasować tylko przesunięcie obiektywu i obrót

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
pl_PL: przeanalizuj strukturę linii na zdjęciu
    kliknij z ctrl dla dodatkowego wzmocnienia krawędzi
    kliknij z shift dla dodatkowego wzmocnienia detali
    kliknij z ctrl+shift dla połączenia obu metod

en: manually define perspective rectangle
pl_PL: zdefiniuj ręcznie prostokąt perspektywy

en: manually draw structure lines
pl_PL: ręcznie rysuj linie struktury

en: rectangle
pl_PL: prostokąt

en: lines
pl_PL: linie

en: [%s] define/rotate horizon
pl_PL: [%s] ustal/obróć horyzont

en: [%s on segment] select segment
pl_PL: [%s na segmencie] wybierz segment

en: [%s on segment] unselect segment
pl_PL: [%s na segmencie] odznacz segment

en: [%s] select all segments from zone
pl_PL: [%s] wybierz wszystkie segmenty ze strefy

en: [%s] unselect all segments from zone
pl_PL: [%s] odznacz wszystkie segmenty strefy

en: contrast equalizer
pl_PL: korektor kontrastu

en: sharpness|acutance|local contrast
pl_PL: ostrość|kontrast lokalny

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
pl_PL: zwiększa lub zmniejsza kontrast lokalny, ostrość krawędzi

en: corrective and creative
pl_PL: korekcyjne i kreatywne

en: linear, Lab, scene-referred
pl_PL: liniowe, Lab, scenocentryczny

en: frequential, RGB
pl_PL: częstotliwościowy, RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
pl_PL: zgrubne

en: denoise & sharpen
pl_PL: odszumianie i wyostrzanie

[ctx: atrous]
en: sharpen
pl_PL: wyostrzenie

en: denoise chroma
pl_PL: odszumianie chroma

en: denoise
pl_PL: odszumianie

en: bloom
pl_PL: poświata

en: clarity
pl_PL: klarowność

en: deblur: large blur, strength 3
pl_PL: usuwanie rozmycia: duże rozmycie, siła 3

en: deblur: medium blur, strength 3
pl_PL: usuwanie rozmycia: średnie rozmycie, siła 3

en: deblur: fine blur, strength 3
pl_PL: usuwanie rozmycia: niewielkie rozmycie, siła 3

en: deblur: large blur, strength 2
pl_PL: usuwanie rozmycia: duże rozmycie, siła 2

en: deblur: medium blur, strength 2
pl_PL: usuwanie rozmycia: średnie rozmycie, siła 2

en: deblur: fine blur, strength 2
pl_PL: usuwanie rozmycia: niewielkie rozmycie, siła 2

en: deblur: large blur, strength 1
pl_PL: usuwanie rozmycia: duże rozmycie, siła 1

en: deblur: medium blur, strength 1
pl_PL: usuwanie rozmycia: średnie rozmycie, siła 1

en: deblur: fine blur, strength 1
pl_PL: usuwanie rozmycia: niewielkie rozmycie, siła 1

en: coarse
pl_PL: zgrubne

en: fine
pl_PL: drobne

en: contrasty
pl_PL: kontrastowo

en: noisy
pl_PL: szum

note: case atrous_s:
en: bold
pl_PL: wyraźnie

en: dull
pl_PL: słabo

en: boost
pl_PL: wzmocnienie

en: reduce
pl_PL: zredukuj

en: raise
pl_PL: podnieś

en: lower
pl_PL: niższy

en: coarsest
pl_PL: najbardziej zgrubne

en: coarser
pl_PL: zgrubniejsze

en: finer
pl_PL: drobne

en: finest
pl_PL: najdrobniejsze

en: change lightness at each feature size
pl_PL: zmiana jasności w zależności od skali

en: change color saturation at each feature size
pl_PL: zmiana nasycenia koloru w zależności od skali

en: edges
pl_PL: krawędzie

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
pl_PL: zmiana efektu halo na krawędziach w zależności od skali
    wyłącznie zmienia rezultaty zakładek luma i chroma

en: graph
pl_PL: wykres

en: make effect stronger or weaker
pl_PL: osłabia lub wzmacnia efekt

en: neutral
pl_PL: neutralna

en: canon eos like
pl_PL: jak Canon EOS

en: canon eos like alternate
pl_PL: jak Canon EOS (alternatywna)

en: nikon like
pl_PL: jak Nikon

en: nikon like alternate
pl_PL: jak Nikon (alternatywna)

en: sony alpha like
pl_PL: jak Sony

en: pentax like
pl_PL: jak Pentax

en: ricoh like
pl_PL: jak Ricoh

en: olympus like
pl_PL: jak Olympus

en: olympus like alternate
pl_PL: jak Olympus (alternatywna)

en: panasonic like
pl_PL: jak Panasonic

en: leica like
pl_PL: jak Leica

en: kodak easyshare like
pl_PL: jak Kodak easyshare

en: konica minolta like
pl_PL: jak Konica minolta

en: samsung like
pl_PL: jak Samsung

en: fujifilm like
pl_PL: jak Fujifilm

en: nokia like
pl_PL: jak Nokia

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
pl_PL: sześcienna funkcja sklejana

en: base curve
pl_PL: krzywa bazowa

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
pl_PL: wykonuje transformację obrazu bazującą na ustawieniach własnych bądź podobnych do producenta aparatu.
    stosuje się do celów korekcyjnych i do przygotowania obrazu do wyświetlenia

en: corrective
pl_PL: korekcyjne

en: linear, RGB, display-referred
pl_PL: liniowe, RGB, ekranocentryczny

en: non-linear, RGB
pl_PL: nieliniowe, RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
pl_PL: nieliniowe, RGB, ekranocentryczny

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
pl_PL: odcięta: wejście, rzędna: wyjście. działa na kanałach RGB

en: method to preserve colors when applying contrast
pl_PL: metoda ochrony kolorów przy zmienianiu kontrastu

en: two exposures
pl_PL: dwie ekspozycje

en: three exposures
pl_PL: trzy ekspozycje

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
pl_PL: połączyć to zdjęcie rozjaśnione/przyciemnione o kilka EV z samym sobą, aby skompresować wysoką rozpiętość tonalną. naświetl na światła przed użyciem.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
pl_PL: o ile działek przesunąć indywidualne ekspozycje

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
pl_PL: czy przesunąć ekspozycję w górę, czy w dół (-1: redukcja świateł, +1: redukcja cieni)

en: scale for graph
pl_PL: skala wykresu

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. użyj panelu szybkiego dostępu.

en: basic adjustments
pl_PL: podstawowe korekty

en: apply usual image adjustments
pl_PL: aplikuje podstawowe korekcje

en: creative
pl_PL: kreatywne

en: non-linear, RGB, scene-referred
pl_PL: nieliniowe, RGB, scenocentryczny

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
pl_PL: zmień poziom czerni, żeby odzyskać ujemne wartości RGB.
    nigdy nie powinieneś tego używać, żeby dodawać więcej gęstości w czerniach!
    złe ustawienie spowoduje wypadnięcie kolorów bliskich czerni poza gamut
    przesuwając wartości RGB poniżej zera

en: adjust the exposure correction
pl_PL: ustawienie korekcji ekspozycji

en: highlight compression adjustment
pl_PL: ustawienie kompresji świateł

en: contrast adjustment
pl_PL: korekta kontrastu

en: middle gray adjustment
pl_PL: ustawienie średniej szarości

en: brightness adjustment
pl_PL: korekta jasności

en: saturation adjustment
pl_PL: korekta nasycenia

en: vibrance adjustment
pl_PL: korekcja ożywienia

en: apply auto exposure based on the entire image
pl_PL: zastosuj automatyczną ekspozycję w oparciu o całe zdjęcie

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
pl_PL: zastosuj automatyczną ekspozycję w oparciu o region zdefiniowany przez użytkownika
    kliknij i przeciągnij, aby zaznaczyć obszar
    kliknij prawym, aby anulować

en: clip
pl_PL: odcinanie

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
pl_PL: dostosuj próg odcinania przy automatycznym obliczaniu ekspozycji

note: local contrast
en: local contrast
pl_PL: kontrast miejscowy

en: manipulate local and global contrast separately
pl_PL: pozwala osobno manipulować kontrastem lokalnym i globalnym

en: non-linear, Lab, display-referred
pl_PL: nieliniowe, Lab, ekranocentryczny

en: non-linear, Lab
pl_PL: nieliniowe, Lab

en: HDR local tone-mapping
pl_PL: lokalne mapowanie tonów HDR

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
pl_PL: filtr użyty do lokalnego wzmocnienia kontrastu. bilateralny jest szybszy, ale może powodować artefakty wokół krawędzi na ekstremalnych ustawieniach.

en: detail
pl_PL: szczegół

en: changes the local contrast
pl_PL: zmienia kontrast lokalny

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
pl_PL: rozmiar lokalnych detali (przestrzenna sigma filtra bilateralnego)

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
pl_PL: różnica L do wykrywania krawędzi (sigma zakresu filtra bilateralnego)

en: changes the local contrast of highlights
pl_PL: zmienia kontrast lokalny świateł

en: changes the local contrast of shadows
pl_PL: zmienia kontrast lokalny cieni

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
pl_PL: definiuje, co jest uznawane za tony pośrednie. obniżyć dla większej kompresji rozpiętości tonalnej (redukcja kontrastu między cieniami i światłami), zwiększyć dla mocniejszego miejscowego kontrastu

en: surface blur
pl_PL: rozmywanie powierzchni

en: denoise (bilateral filter)
pl_PL: odszumianie (filtr bilateralny)

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
pl_PL: stosuje świadome krawędzi rozmywanie powierzchni w celu wygładzenia tekstur

en: linear, RGB
pl_PL: liniowe, RGB

en: image too large
pl_PL: obraz zbyt duży

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
pl_PL: ten moduł nie jest w stanie przetworzyć
    obrazów większych niż 2 gigapiksele.
    przetwarzanie zostało pominięte.

en: spatial extent of the gaussian
pl_PL: zasięg przestrzenny Gaussa

en: how much to blur red
pl_PL: rozmycie czerwonego

en: how much to blur green
pl_PL: rozmycie zielonego

en: how much to blur blue
pl_PL: rozmycie niebieskiego

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
pl_PL: nakłada efekt Ortona aby osiągnąć rozmarzony, eteryczny wygląd

en: size
pl_PL: rozmiar

en: the size of bloom
pl_PL: rozmiar poświaty

en: the threshold of light
pl_PL: próg światła

en: the strength of bloom
pl_PL: siła poświaty

en: blurs
pl_PL: rozmycie

en: blur|lens|motion
pl_PL: rozmycie|obiektyw|ruch

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
pl_PL: symuluje realistyczne rozmycie obiektywu i rozmycie w ruchu

en: framing
pl_PL: obramowanie

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
pl_PL: granice|powiększ płótno|rozszerz płótno

en: add solid borders or margins around the picture
pl_PL: dodaje obramowanie lub margines wokół zdjęcia

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
pl_PL: liniowe lub nieliniowe, RGB, ekranocentryczny

en: 15:10 postcard white
pl_PL: 15:10 pocztówka biała

en: 15:10 postcard black
pl_PL: 15:10 pocztówka czarna

en: which dimension to use for the size calculation
pl_PL: których wymiarów użyć dla obliczenia rozmiaru

en: size of the border in percent of the chosen basis
pl_PL: rozmiar obramowania w procentach względem wybranego wymiaru

en: aspect
pl_PL: proporcje

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
pl_PL: wybierz proporcję 
    (kliknij prawym na suwak, by wprowadzić własną (szer:wys))

en: CinemaScope 2.39:1
pl_PL: cinemascope 2.39:1

en: US Legal 8.5x14
pl_PL: US Formalny 8.5x14

en: golden cut
pl_PL: złoty podział

en: US Letter 8.5x11
pl_PL: US Listowy 8.5x11

en: square
pl_PL: kwadrat

en: constant border
pl_PL: stałe obramowanie

en: custom...
pl_PL: własne...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
pl_PL: wybierz niestandardową proporcję 
    (kliknij prawym by wpisać liczbę, lub wys:szer)

en: aspect ratio orientation of the image with border
pl_PL: orientacja obrazu z obramowaniem

en: horizontal position
pl_PL: pozycja w poziomie

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
pl_PL: wybierz proporcje położenia w poziomie w stosunku do górnej krawędzi obrazu
    (kliknij prawym przyciskiem na suwak i wprowadź własne x:w)

en: center
pl_PL: środek

en: custom horizontal position
pl_PL: dowolna pozycja w poziomie

en: vertical position
pl_PL: pozycja w pionie

en: custom vertical position
pl_PL: dowolna pozycja w pionie

en: size of the frame line in percent of min border width
pl_PL: rozmiar linii ramki w procentach najmniejszej szerokości obramowania

en: offset of the frame line beginning on picture side
pl_PL: odległość linii ramki od brzegu zdjęcia

en: border color
pl_PL: kolor obramowania

en: select border color
pl_PL: wybór koloru obramowania

en: pick border color from image
pl_PL: pobierz kursorem kolor obramowania z obrazu

en: pickers
pl_PL: próbniki

en: frame line color
pl_PL: kolor linii ramki

en: select frame line color
pl_PL: wybór koloru linii ramki

en: pick frame line color from image
pl_PL: pobierz kursorem kolor linii ramki z obrazu

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
pl_PL: aberracja chromatyczna raw

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
pl_PL: koryguje aberracje chromatyczne dla sensorów Bayera

en: linear, raw, scene-referred
pl_PL: liniowe, raw, scenocentryczny

en: linear, raw
pl_PL: liniowe, raw

en: iteration runs, default is twice
pl_PL: przebiegi iteracji, domyślnie dwa

en: activate colorshift correction for blue & red channels
pl_PL: aktywuj korektę przesunięcia koloru dla niebieskiego i czerwonego kanału

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
pl_PL: automatyczna korekcja aberracji chromatycznej
    działa tylko dla plików raw z 3-kanałowym filtrem Bayera

en: chromatic aberrations
pl_PL: aberracja chromatyczna

en: correct chromatic aberrations
pl_PL: koryguje aberracje chromatyczne

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
pl_PL: kanał używany jako odniesienie do
    korygowania pozostałych kanałów.
    użyj najostrzejszego kanału, jeśli któreś
    z kanałów są nieostre.
    jeśli występują artefakty, spróbuj zmienić kanał wiodący.

en: increase for stronger correction
pl_PL: zwiększ dla mocniejszej korekcji

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
pl_PL: balans pomiędzy wygładzeniem kolorów
    a zachowaniem ich
    wysokie wartości mogą prowadzić do rozlewania się i halacji krawędzi.

[ctx: section]
en: advanced parameters
pl_PL: parametry zaawansowane

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
pl_PL: tryb korekcji do użycia.
    może pomóc w wielu
    instancjach dla mocno uszkodzonych
    obrazów.
    tylko sciemnij jest szczególnie
    wydajne w korygowaniu niebieskiej
    aberracji chromatycznej.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
pl_PL: działa iteracyjnie
    z kilkoma promieniami
    poprawia rezultat na zdjęciach
    z bardzo dużą aberracją
    chromatyczną, ale może zbyt mocno
    wygładzić kolory na innych zdjęciach.

en: censorize
pl_PL: cenzor

en: censorize license plates and body parts for privacy
pl_PL: cenzoruje tablice rejestracyjne i części ciała w celu zachowania prywatności

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
pl_PL: liniowe lub nieliniowe, RGB, scenocentryczny

en: special, RGB, scene-referred
pl_PL: specjalny, RGB, scenocentryczny

en: radius_1
pl_PL: promień_1

en: pixelate
pl_PL: pikselizacja

en: radius_2
pl_PL: promień_2

en: noise
pl_PL: szum

en: radius of gaussian blur before pixellation
pl_PL: promień rozmycia Gaussa przed pikselacją

en: radius of gaussian blur after pixellation
pl_PL: promień rozmycia Gaussa po pikselacji

en: radius of the intermediate pixellation
pl_PL: promień pośredniej pikselacji

en: amount of noise to add at the end
pl_PL: ilość szumu do dodania na końcu

en: channel mixer
pl_PL: mikser kanałów

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. zamiast niego lepiej użyć modułu kalibracji kolorów.

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
pl_PL: wykonuje korekcje przestrzeni kolorów
    takie jak balans bieli, mieszanie kanałów
    i konwersję do obrazów monochromatycznych

en: destination
pl_PL: cel

[ctx: channelmixer]
en: gray
pl_PL: szary

en: amount of red channel in the output channel
pl_PL: ilość kanału czerwonego w kanale wyjściowym

en: amount of green channel in the output channel
pl_PL: ilość kanału zielonego w kanale wyjściowym

en: amount of blue channel in the output channel
pl_PL: ilość kanału niebieskiego w kanale wyjściowym

en: swap R and B
pl_PL: zamień czerwony i niebieski

en: swap G and B
pl_PL: zamień zielony i niebieski

en: color contrast boost
pl_PL: wzmocnienie kontrastu kolorów

en: color details boost
pl_PL: wzmocnienie detali kolorów

en: color artifacts boost
pl_PL: wzmocnienie artefaktów kolorów

en: B/W luminance-based
pl_PL: B/W w oparciu o luminancję

en: B/W artifacts boost
pl_PL: czarno-białe - wzmocnienie artefaktów

en: B/W smooth skin
pl_PL: czarno-białe - gładka skóra

en: B/W blue artifacts reduce
pl_PL: czarno-białe - zmniejszenie artefaktów kanału niebieskiego

en: color calibration
pl_PL: kalibracja koloru

en: channel mixer|white balance|monochrome
pl_PL: mikser kanałów|balans bieli|monochromatyczność

en: linear, RGB or XYZ
pl_PL: liniowe, RGB lub XYZ

en: B&W: luminance-based
pl_PL: B&W: w oparciu o luminancję

en: B&W: ILFORD HP5+
pl_PL: B&W : ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
pl_PL: B&W : ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
pl_PL: B&W : ILFORD DELTA 400 - 3200

en: B&W: ILFORD FP4+
pl_PL: B&W : ILFORD FP4+

en: basic channel mixer
pl_PL: prosty mikser kanałów

en: swap G and R
pl_PL: zamień zielony i czerwony

en: (daylight)
pl_PL: (światło dzienne)

en: (black body)
pl_PL: (ciało doskonale czarne)

en: (invalid)
pl_PL: (błędny)

en: very good
pl_PL: bardzo dobre

en: good
pl_PL: dobre

en: passable
pl_PL: dostateczny

en: bad
pl_PL: zły

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
pl_PL: 
    <b>Jakościowy raport profilu : %s</b>
    wejście  ΔE : 	śr. %.2f ; 	max. %.2f
    B. bieli ΔE : 	śr. %.2f ; 	max. %.2f
    wyjście ΔE : 	śr. %.2f ; 	max. %.2f
    
    <b>Dane profilu</b>
    oświetlenie:  	%.0f K 	%s 
    matryca w przestrzeni adaptacyjnej :
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Wartości normalizacji</b>
    kompensacja ekspozycji: 	%+.2f EV
    przesunięcie czerni: 	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
pl_PL: 
    <b>jakościowy raport profilu :: %s</b>
    wyjście ΔE : 	śr. %.2f ; 	max. %.2f
    
    <b>Wartości normalizacji</b>
    kompensacja ekspozycji : 	%+.2f EV
    przesunięcie czerni: 	%+.4f

en: double CAT applied
pl_PL: podwójnie zastosowany CAT

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
pl_PL: aktywne są dwie lub więcej instancje kalibracji koloru,
    wykonujące jenocześnie adaptację chromatyczną.
    może to prowadzić do niezgodności, chyba że zostaną użyte
    z maskami lub gdy jest to świadome działanie.

en: white balance applied twice
pl_PL: balans bieli zastosowany podwójnie

en: white balance module error
pl_PL: błędne ustawienia balansu bieli

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
pl_PL: moduł balansu bieli nie używa oświetlenia referencyjnego aparatu,
    co spowoduje problemy z adaptacją chromatyczną w module kalibracji kolorów.
    wyłącz adaptację chromatyczną, albo zmień ustawienia modułu balansu bieli.

en: white balance missing
pl_PL: brak korekty balansu bieli

en: auto-detection of white balance completed
pl_PL: autodetekcja balansu bieli zakończona

en: channelmixerrgb works only on RGB input
pl_PL: moduł miksera kanałów RGB działa wyłącznie na danych wejściowych RGB

en: CCT: %.0f K (daylight)
pl_PL: CCT: %.0f K (światło dzienne)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
pl_PL: przybliżona skorelowana temperatura barw.
    to oświetlenie może być dokładnie modelowane za pomocą spektrum światła dziennego,
    więc jego temperatura barwowa ma sens dla oświetlenia typu D.

en: CCT: %.0f K (black body)
pl_PL: CCT: %.0f K (ciało doskonale czarne)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
pl_PL: przybliżona skorelowana temperatura barw.
    to oświetlenie może być dokładnie modelowane za pomocą spektrum ciała doskonale czarnego,
    więc jego temperatura barwowa ma sens dla oświetlenia typu Plancka.

en: CCT: %.0f K (invalid)
pl_PL: CCT: %.0f K (niepoprawny)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
pl_PL: przybliżona skorelowana temperatura barw.
    to oświetlenie nie może być modelowane ani za pomocą spektrum światła dziennego ani ciała doskonale czarnego, więc temperatura barwowa nie ma dla niego sensu
    i należy użyć niestandardowego rodzaju oświetlenia.

en: CCT: undefined
pl_PL: CCT: niezdefiniowane

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
pl_PL: przybliżona skorelowana temperatura barw
    nie może zostać obliczona, więc konieczne będzie użycie niestandardowego rodzaju oświetlenia.

en: white balance successfully extracted from raw image
pl_PL: balans bieli pomyślnie odczytany z obrazu raw

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
pl_PL: rozpoczęto autodetekcję balansu bieli

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
pl_PL: kalibracja koloru: suma parametrów kanału szarości wynosi zero, normalizacja zostanie wyłączona.

note: Write report in GUI
en: L: 	%.1f %%
    h: 	%.1f °
    c: 	%.1f
pl_PL: L: 	%.1f %%
    h: 	%.1f °
    c: 	%.1f

en: page
pl_PL: strona

en: chromatic adaptation transform
pl_PL: przekształcenie adaptacji chromatycznej

en: adaptation
pl_PL: adaptacja

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
pl_PL: wybierz metodę adaptacji oświetlenia
    i przestrzeni kolorów w której działa moduł:
    • Bradford, liniowy (1985) jest zgodny z ICC v4
    ale dla trudnych oświetleń produkuje kolory spoza gamy
    • CAT16 (2016) jest bardziej niezawodny i unika nieprawidłowych kolorów
    przy pracy z szeroką gamą kolorów, nasyconym cyjanem i purpurą.
    • Bradford, nieliniowy (1985) to oryginalny algorytm Bradforda.
    jego rezultaty są lepsze niż wersji liniowej, ale jest zawodny.
    • XYZ to proste skalowanie w przestrzeni XYZ. nie jest zalecane.
    • brak wyłącza adaptacje i używa przestrzeni RGB potoku przetwarzania.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
pl_PL: to jest kolor oświetlenia sceny przed adaptacją chromatyczną.
    stanie się on czystą bielą po wykonaniu adaptacji.

en: picker
pl_PL: próbnik

en: set white balance to detected from area
pl_PL: ustaw balans bieli na wykryty z obszaru

en: illuminant
pl_PL: oświetlenie

en: temperature
pl_PL: temperatura

en: area color mapping
pl_PL: miejscowe mapowanie kolorów

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
pl_PL: zdefiniuj docelową chromatyczność (hue, chroma) dla danego obszaru obrazu (próbki kontrolnej), którą następnie wyrównasz do identycznej próbki na innych obrazach. Próbka może być istotnym elementem tematu zdjęcia, lub nieruchomą, niezmiennie oświetloną powierzchnię widoczną w serii zdjęć.

en: mapping
pl_PL: mapowanie

en: area mode
pl_PL: tryb miejscowy

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
pl_PL: "korekcja" automatycznie dopasowuje iliminant
    w taki sposób, by dopasować kolor wejściowy do wzorca.
    "pomiar" pokazuje jak kolor wejściowy jest zmapowany w CAT
    i może być użyty do pobrania wzorca.

en: correction
pl_PL: korekcja

en: measure
pl_PL: pomiar

en: take channel mixing into account
pl_PL: uwzględnij miksowanie kanałów

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
pl_PL: Oblicz wzorzec biorąc mikser kanałów pod uwagę.
    jeśli wyłączony, tylko CAT jest uwzględniany.

[ctx: section]
en: input
pl_PL: wejście

en: the input color that should be mapped to the target
pl_PL: kolor wejściowy do mapowania na wzorzec.

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
pl_PL: Te koordynaty LCh są obliczane z koordynatów CIE Lab 1976

[ctx: section]
en: target
pl_PL: cel

en: the desired target color after mapping
pl_PL: oczekiwany kolor wzornika po mapowaniu

en: input R
pl_PL: wejście R

en: input G
pl_PL: wejście G

en: input B
pl_PL: wejście B

en: output R
pl_PL: wyjście R

en: output G
pl_PL: wyjście G

en: output B
pl_PL: wyjście B

en: colorfulness
pl_PL: nasycenie koloru

en: output colorfulness
pl_PL: wyjściowe nasycenie koloru

en: output brightness
pl_PL: wyjściowa jasność

en: output gray
pl_PL: wyjściowa szarość

en: calibrate with a color checker
pl_PL: kalibracja z wzornikiem barw

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
pl_PL: użyj wzornika barw do automatycznej nastawy CAT i kanałów

en: calibrate
pl_PL: kalibruj

en: chart
pl_PL: wykres

en: choose the vendor and the type of your chart
pl_PL: wybierz dostawcę i typ wzornika barw

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
pl_PL: Xrite ColorChecker 24 (przed 2014)

en: Xrite ColorChecker 24 post-2014
pl_PL: Xrite ColorChecker 24 (po 2014)

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
pl_PL: Datacolor SpyderCheckr 24 (do 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
pl_PL: Datacolor SpyderCheckr 24 (po 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
pl_PL: Datacolor SpyderCheckr 48 (przed 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
pl_PL: Datacolor SpyderCheckr 48 (po 2018)

en: optimize for
pl_PL: optymalizuj dla

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
pl_PL: wybierz kolory do optymalizacji z wyższym priorytetem
    Neutralne kolory daje najniższy średni, ale wysoki maksymalny błąd koloru
    Nasycone kolory dają najniższy maksymalny, ale wysoki średni błąd koloru
    Nie ma złotego środka
    pozostałe  stanowią specjalne strategie dla zachowania określonych barw

en: neutral colors
pl_PL: neutralne kolory

en: skin and soil colors
pl_PL: kolory skóry i gleby

en: foliage colors
pl_PL: kolory listowia

en: sky and water colors
pl_PL: kolory nieba i wody

en: average delta E
pl_PL: przeciętna delta E

en: maximum delta E
pl_PL: maks. delta E

en: patch scale
pl_PL: rozmiar łatki

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
pl_PL: zredukuj promień łatek, aby wybrać mniej więcej środkowy obszar.
    użyteczne, gdy korekcja perspektywy jest nieskuteczna lub
    gdy ramka łatki rzuca cienie na krawędzie łatki.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
pl_PL: delta E używa formuły CIE 2000

en: accept
pl_PL: akceptuj

en: accept the computed profile and set it in the module
pl_PL: akceptuj obliczony profil i ustaw go w module

en: recompute
pl_PL: przelicz

en: recompute the profile
pl_PL: przelicz profil

en: validate
pl_PL: walidacja

en: check the output delta E
pl_PL: sprawdź wyjściową deltę E

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: błąd alokacji pamięci dla rozkładu Choleskiego, sprawdź ustawienia RAM

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć modułu kontrastu miejscowego.

en: amount
pl_PL: ilość

en: size of features to preserve
pl_PL: rozmiar szczegółów do zachowania

en: strength of the effect
pl_PL: siła efektu

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały, zamiast niego lepiej użyć modułów przytnij i/lub obróć oraz modułu perspektywy.

en: crop and rotate
pl_PL: kadrowanie i obrót

en: reframe|perspective|keystone|distortion
pl_PL: kadrowanie|perspektywa|keystone|obrót

en: change the framing and correct the perspective
pl_PL: zmień kadr i skoryguj perspektywę

en: original image
pl_PL: oryginalne zdjęcie

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
pl_PL: nieprawidłowy format proporcji. powinno być „liczba:liczba”

en: invalid ratio format. it should be a positive number
pl_PL: nieprawidłowy format proporcji. powinien być liczbą dodatnią

en: full
pl_PL: pełna

en: old system
pl_PL: stary system

en: correction applied
pl_PL: korekcja zastosowana

en: mirror image horizontally and/or vertically
pl_PL: odbicie obrazu w poziomie oraz/lub w pionie

en: angle
pl_PL: kąt

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
pl_PL: kliknij prawym z klawiszem shift i przeciągnij na zdjęciu, aby dodać prostą linię

en: keystone
pl_PL: korekcja perspektywy

en: set perspective correction for your image
pl_PL: wybierz rodzaj korekcji perspektywy

en: freehand
pl_PL: dowolne

en: 10:8 in print
pl_PL: 10:8 w wydruku

en: widescreen
pl_PL: ekran panoramiczny

en: anamorphic
pl_PL: anamorficzny

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
pl_PL: nieprawidłowy format proporcji dla „%s”. powinno być „liczba:liczba”

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
pl_PL: ustaw proporcje
    lista wyboru proporcji jest posortowana: od najbardziej zbliżonych do kwadratu, do najmniej zbliżonych do kwadratu
    własna proporcja: otwórz listę i wpisz proporcje w formacie x:y lub dziesiętnym

en: margins
pl_PL: marginesy

en: the left margin cannot overlap with the right margin
pl_PL: lewy margines nie może nachodzić na prawy

en: the right margin cannot overlap with the left margin
pl_PL: prawy margines nie może nachodzić na lewy

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
pl_PL: górny margines nie może nachodzić na dolny

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
pl_PL: dolny margines nie może nachodzić na górny

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
pl_PL: <b>zatwierdzenie</b>: podwójny klik, <b>prostowanie</b>: przeciągnięcie z prawym

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
pl_PL: <b>zmiana rozmiaru</b>: przeciągnij, <b>utrzymanie proporcji</b>: shift+przeciągnij
    <b>wzmocnienie</b>: prawy klik

en: <b>move control point</b>: drag
pl_PL: <b>przesunięcie punktu kontrolnego</b>: przeciągnij

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
pl_PL: <b>przesunięcie linii</b>: przeciągnij, <b>przełączenie symetrii</b>: klik ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
pl_PL: <b>zastosuj</b>: klik <tt>ok</tt>, <b>przełączenie symetrii</b>: klik ꝏ
    <b>przesunięcie linii/punktu kontrolnego</b>: przesunięcie

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
pl_PL: <b>przesunięcie</b>: przeciągnij, <b>przesuń pionowo</b>: shift+przeciągnij, <b>przesuń poziomo</b>: ctrl+przeciągnij
    <b>prostowanie</b>: przeciągnięcie z prawym, <b>zatwierdzenie</b>: podwójny klik

en: [%s on borders] crop
pl_PL: [%s na krawędziach] przytnij

en: [%s on borders] crop keeping ratio
pl_PL: [%s na krawędziach] przytnij zachowując proporcje

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. zamiast niego lepiej użyć modułu balans kolorów rgb.

en: contrast brightness saturation
pl_PL: kontrast jasność nasycenie

en: adjust the look of the image
pl_PL: pozwala dostosować wygląd obrazu

en: color saturation adjustment
pl_PL: korekta nasycenia

en: color balance
pl_PL: balans kolorów

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
pl_PL: gamma|kontrast|nasycenie|kolor|grading

en: shift colors selectively by luminance range
pl_PL: przesuń kolory selektywnie poprzez zakres luminancji

en: non-linear, Lab, scene-referred
pl_PL: nieliniowe, Lab, scenocentryczny

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
pl_PL: dzielone tonowanie błękit-pomarańcz (druga kopia)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
pl_PL: dzielone tonowanie błękit-pomarańcz (pierwsza kopia)

en: generic film
pl_PL: generyczny film

en: similar to Kodak Portra
pl_PL: podobny do Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
pl_PL: podobny do Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
pl_PL: podobny do Kodachrome

en: optimize luma from patches
pl_PL: optymalizuj lumę na podstawie łatek

en: optimize luma
pl_PL: optymalizuj lumę

en: neutralize colors from patches
pl_PL: zneutralizuj kolory na podstawie łatek

en: neutralize colors
pl_PL: zneutralizuj kolory

[ctx: color]
en: offset
pl_PL: przesunięcie

[ctx: color]
en: power
pl_PL: potęga

[ctx: color]
en: slope
pl_PL: nachylenie

[ctx: color]
en: lift
pl_PL: wznios

[ctx: color]
en: gain
pl_PL: wzmocnienie

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
pl_PL: cienie : wznios / przesunięcie

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
pl_PL: tony średnie: gamma / potęga

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
pl_PL: światła: wzmocnienie / nachylenie

en: shadows / mid-tones / highlights
pl_PL: cienie / tony średnie / światła

en: color-grading mapping method
pl_PL: metoda mapowania gradacji kolorów

en: color control sliders
pl_PL: suwaki kontroli koloru

[ctx: section]
en: master
pl_PL: główny

en: saturation correction before the color balance
pl_PL: korekcja nasycenia przed balansem kolorów

en: saturation correction after the color balance
pl_PL: korekcja nasycenia po balansie kolorów

en: adjust to match a neutral tone
pl_PL: zmień, by wybrać ton neutralny

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
pl_PL: kliknij, aby zmienić układ

en: factor
pl_PL: współczynnik

en: select the hue
pl_PL: wybierz odcień

en: select the saturation
pl_PL: wybierz nasycenie

en: factor of lift/offset
pl_PL: współczynnik wzniosu/przesunięcia

en: factor of red for lift/offset
pl_PL: współczynnik czerwieni dla wzniosu/przesunięcia

en: factor of green for lift/offset
pl_PL: współczynnik zieleni dla wzniosu/przesunięcia

en: factor of blue for lift/offset
pl_PL: współczynnik niebieskiego dla wzniosu/przesunięcia

en: factor of gamma/power
pl_PL: współczynnik gammy/potęgi

en: factor of red for gamma/power
pl_PL: współczynnik czerwieni dla gammy/potęgi

en: factor of green for gamma/power
pl_PL: współczynnik zieleni dla gammy/potęgi

en: factor of blue for gamma/power
pl_PL: współczynnik niebieskiego dla gammy/potęgi

en: factor of gain/slope
pl_PL: współczynnik wzmocnienia

en: factor of red for gain/slope
pl_PL: współczynnik czerwieni dla wzmocnienia/nachylenia

en: factor of green for gain/slope
pl_PL: współczynnik zieleni dla wzmocnienia/nachylenia

en: factor of blue for gain/slope
pl_PL: współczynnik niebieskiego dla wzmocnienia/nachylenia

[ctx: section]
en: auto optimizers
pl_PL: automatyczne optymalizacje

en: fit the whole histogram and center the average luma
pl_PL: dopasuj cały histogram i wyśrodkuj średnią lumę

en: optimize the RGB curves to remove color casts
pl_PL: zoptymalizuj krzywe RGB, aby usunąć zafarb

en: color balance rgb
pl_PL: balans kolorów rgb

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
pl_PL: przesunięcie krzywej wzmocnienia|cdl|korekcja barwna|kontrast|chroma świateł|barwa (hue)|ożywienie|nasycenie

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
pl_PL: narzędzia korekcji barwnej używające masek przezroczystościdla rozdzielenia
    cieni, tonów średnich i świateł

en: add basic colorfulness (legacy)
pl_PL: dodaj podstawowej barwności (legacy)

en: basic colorfulness: natural skin
pl_PL: podstawowa barwność: naturalna skóra

en: basic colorfulness: vibrant colors
pl_PL: podstawowa barwność: soczyste kolory

en: basic colorfulness: standard
pl_PL: podstawowa barwność: standardowy

en: colorbalance works only on RGB input
pl_PL: balans koloru działa tylko w przestrzeni RGB

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
pl_PL: nie można wyświetlić masek, gdy wyświetlana jest maska mieszania

note: Page master
en: master
pl_PL: główny

en: global grading
pl_PL: globalna korekcja koloru

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
pl_PL: dokonaj obrotu barw (hue) o zadany kąt, z zachowaniem jasności

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
pl_PL: zwiększ chromę, głównie obszarów o niskiej chromie

en: increase the contrast at constant chromaticity
pl_PL: zwiększ kontrast zachowując chromatyczność

[ctx: section]
en: linear chroma grading
pl_PL: liniowa korekcja koloru

en: increase colorfulness at same luminance globally
pl_PL: zwiększ nasycenie z zachowaniem globalnej jasności

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
pl_PL: zwiększ nasycenie z zachowaniem jasności głównie w cieniach

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
pl_PL: zwiększ nasycenie z zachowaniem jasności głównie w tonach średnich

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
pl_PL: zwiększ nasycnie z zachowaniem jasności głównie w światłach

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
pl_PL: percepcyjna korekta nasycenia

en: add or remove saturation by an absolute amount
pl_PL: dodaje lub zmniejsza nasycenie o bezwzględną wielkość

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
pl_PL: zwiększa lub zmniejsza nasycenie proporcjonalnie do oryginalnego nasycenia piksela

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
pl_PL: percepcyjne renderowanie blasku

en: brilliance
pl_PL: blask

en: add or remove brilliance by an absolute amount
pl_PL: dodaj lub odejmij wartość absolutną blasku

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
pl_PL: zwiększ lub zmniejsz blask proporcjonalnie do blasku oryginalnego piksela

note: Page 4-ways
en: 4 ways
pl_PL: 4 zakresy

en: selective color grading
pl_PL: selektywna korekcja barwna

[ctx: section]
en: global offset
pl_PL: globalne przesunięcie

en: global luminance offset
pl_PL: globalne przesunięcie luminancji

en: hue of the global color offset
pl_PL: barwa (hue) globalnego przesunięcia koloru

en: chroma of the global color offset
pl_PL: chroma globalnego przesunięcia koloru

[ctx: section]
en: shadows lift
pl_PL: wznios cieni

en: lift
pl_PL: wznios

en: luminance gain in shadows
pl_PL: wzmocnienie luminancji w cieniach

en: hue of the color gain in shadows
pl_PL: barwa (hue) wzmocnienia koloru w cieniach

en: chroma of the color gain in shadows
pl_PL: chroma wzmocnienia koloru w cieniach

[ctx: section]
en: highlights gain
pl_PL: wzmocnienie w światłach

en: gain
pl_PL: wzmocnienie

en: luminance gain in highlights
pl_PL: wzmocnienie luminancji w światłach

en: hue of the color gain in highlights
pl_PL: barwa (hue) wzmocnienia koloru w światłach

en: chroma of the color gain in highlights
pl_PL: chroma wzmocnienia koloru w światłach

[ctx: section]
en: power
pl_PL: potęga

en: power
pl_PL: potęga

en: luminance exponent in mid-tones
pl_PL: estymator luminancji w tonach średnich

en: hue of the color exponent in mid-tones
pl_PL: barwa wykładnika koloru w tonach średnich

en: chroma of the color exponent in mid-tones
pl_PL: kolor wykładnika koloru w tonach średnich

note: Page masks
en: masks
pl_PL: maski

en: isolate luminances
pl_PL: izoluj luminancje

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
pl_PL: określ w jakiej jednorodnej przestrzeni barw obliczana jest saturacja

[ctx: section]
en: luminance ranges
pl_PL: zakresy luminancji

en: weight of the shadows over the whole tonal range
pl_PL: waga cieni w całym zakresie tonalnym

en: position of the middle-gray reference for masking
pl_PL: pozycja referencyjnej średniej szarości dla maski

en: weights of highlights over the whole tonal range
pl_PL: waga świateł w całym zakresie tonalnym

[ctx: section]
en: threshold
pl_PL: próg

en: peak white luminance value used to normalize the power function
pl_PL: szczytowa wartość luminancji bieli używana do normalizacji funkcji potęgowej

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
pl_PL: szczytowa wartość luminancji szarości używana do normalizacji funkcji potęgowej

[ctx: section]
en: mask preview settings
pl_PL: ustawienia podglądu maski

en: checkerboard color 1
pl_PL: kolor 1 próbnika koloru

en: select color of the checkerboard from a swatch
pl_PL: wybierz kolor palety z próbki

en: checkerboard color 2
pl_PL: kolor 2 próbnika koloru

en: checkerboard size
pl_PL: rozmiar próbnika

en: color look up table
pl_PL: tablica kolorów

en: profile|lut|color grading
pl_PL: profil|lut|grading

en: perform color space corrections and apply looks
pl_PL: wykonuje korekcję przestrzeni koloru i zmienia wygląd obrazu

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
pl_PL: liniowe lub nieliniowe, Lab, ekranocentryczny

en: defined by profile, Lab
pl_PL: zdefiniowany przez profil, Lab

en: it8 skin tones
pl_PL: it8 odcienie skóry

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
pl_PL: monochromatyczny Helmholtza/Kohlrauscha

en: Fuji Astia emulation
pl_PL: emulacja Fuji Astia

en: Fuji Classic Chrome emulation
pl_PL: emulacja Fuji Classic Chrome

en: Fuji Monochrome emulation
pl_PL: emulacja Fuji Monochrome

en: Fuji Provia emulation
pl_PL: emulacja Fuji Provia

en: Fuji Velvia emulation
pl_PL: emulacja Fuji Velvia

en: patch #%d
pl_PL: próbka nr %d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
pl_PL: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    zmodyfikowane ścieżki są oznaczone obramowaniem
    kliknij, by wybrać
    podwójne kliknięcie, by zresetować
    kliknięcie prawym klawiszem, by skasować ścieżkę
    kliknięcie z shiftem podczas wybierania kolorów, by zastąpić ścieżkę

en: patch
pl_PL: próbka

en: color checker patch
pl_PL: próbka koloru

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
pl_PL: dostosuj docelową jasność ('L' z przestrzeni Lab)
    niższe wartości przyciemniają docelowy kolor, natomiast wyższe go rozjaśniają

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
pl_PL: dostosuj docelowy kolor kanału 'a' z przestrzeni Lab
    niższe wartości przesuwają docelowy kolor w kierunku zieleni, natomiast wyższe w kierunku magenta

en: green-magenta offset
pl_PL: przesunięcie zielony-magenta

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
pl_PL: dostosuj docelowy kolor kanału 'b' z przestrzeni Lab
    niższe wartości przesuwają docelowy kolor w kierunku niebieskiego, natomiast wyższe w kierunku żółci

en: blue-yellow offset
pl_PL: przesunięcie niebieski-żółty

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
pl_PL: dostosuj docelowe nasycenie kolorów
    dostosowuje jednocześnie kanały 'a' i 'b' docelowego koloru z przestrzeni Lab
    niższe wartości skali odpowiadają niższemu nasyceniu. Czym wyżej na skali tym wyższe nasycenie

en: target color
pl_PL: kolor docelowy

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
pl_PL: kontroluj kolor docelowy łatek
    relacyjny - przez względne różnice
    absolutny - bezwzględne wartości Lab

en: absolute
pl_PL: bezwzględne

en: color contrast
pl_PL: kontrast kolorów

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
pl_PL: wzmaga nasycenie i separację między przeciwstawnymi kolorami

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
pl_PL: stromość krzywej a* w Lab
    niższe wartości zmniejszają nasycenie zieleni i magenty, wyższe nasycają je bardziej

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
pl_PL: stromość krzywej b* w Lab
    niższe wartości zmniejszają nasycenie błękitów i żółci, wyższe nasycają je bardziej

en: color correction
pl_PL: korekcja koloru

en: correct white balance selectively for blacks and whites
pl_PL: koryguje balans bieli osobno dla czerni i bieli

en: warm tone
pl_PL: ciepła tonacja

en: warming filter
pl_PL: filtr ocieplający

en: cooling filter
pl_PL: filtr schładzający

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
pl_PL: przeciągaj linię, aby uzyskać dzielone tonowanie. jasny punkt oznacza światła, ciemny punkt oznacza cienie. użyj kółka myszy, aby zmienić nasycenie.

en: set the global saturation
pl_PL: ustawienie nasycenia ogólnego

en: input color profile
pl_PL: wejściowy profil koloru

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
pl_PL: konwertuje dowolne wejście RGB do RGB potoku przetwarzania
    używając profili kolorów do przemapowania wartości RGB

en: mandatory
pl_PL: obowiązkowe

en: defined by profile
pl_PL: zdefiniowany przez profil

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
pl_PL: nie można wydobyć macierzy z przestrzeni kolorów „%s”, zostanie zastąpiona przez Rec2020 RGB!

en: `%s' color matrix not found!
pl_PL: nie znaleziono macierzy koloru „%s”!

en: input profile could not be generated!
pl_PL: profil wejściowy nie mógł zostać wygenerowany!

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
pl_PL: nieobsługiwany profil wejściowy został zastąpiony przez liniowy Rec709 RGB!

en: external ICC profiles
pl_PL: zewnętrzny profil ICC

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
pl_PL: właściwośc załączonych profili ICC:
    
    nazwa: <b>%s</b>
    wersja: <b>%d.%d</b>
    typ: <b>%s</b>
    producent: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    prawa autorskie: <b>%s</b>

en: input profile
pl_PL: profil wejściowy

en: working profile
pl_PL: profil roboczy

en: working ICC profiles
pl_PL: roboczy profil ICC

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
pl_PL: ogranicz wartości Lab do gamutu przestrzeni barw RGB

en: colorize
pl_PL: koloryzacja

en: overlay a solid color on the image
pl_PL: nakłada jednolity kolor na obraz

en: select the hue tone
pl_PL: ton odcienia

en: select the saturation shadow tone
pl_PL: nasycenie tonu dla cieni

en: lightness of color
pl_PL: jasność koloru

en: mix value of source lightness
pl_PL: miks wartości źródła jasności

en: color mapping
pl_PL: mapowanie kolorów

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
pl_PL: transferuje paletę kolorów i dystrybucję tonalną z jednego obrazu na inny

en: source clusters:
pl_PL: skupiska źródłowe:

en: target clusters:
pl_PL: skupiska docelowe:

en: acquire as source
pl_PL: pobierz jako źródłowy

en: analyze this image as a source image
pl_PL: analizuje ten obraz jako źródłowy

en: acquire as target
pl_PL: pobierz jako docelowy

en: analyze this image as a target image
pl_PL: analizuje ten obraz jako docelowy

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
pl_PL: liczba skupisk do znalezienia na obrazie. zmiana wartości zeruje wszystkie skupiska

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
pl_PL: sposób mapowania skupisk. niskie wartości: na podstawie podobieństwa kolorów, wysokie wartości: na podstawie przewagi koloru

en: level of histogram equalization
pl_PL: poziom wyrównania histogramu

en: output color profile
pl_PL: wyjściowy profil koloru

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
pl_PL: konwertuje RGB potoku przetwarzania do RGB wyświetlacza
    używając profili kolorów do przemapowania wartości RGB

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
pl_PL: nieliniowe, RGB lub Lab, ekranocentryczne

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
pl_PL: brakujący profil wyjściowy został zastąpiony przez sRGB!

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
pl_PL: brakujący profil korekty ekranowej został zastąpiony przez sRGB!

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
pl_PL: nieobsługiwany profil wyjściowy został zastąpiony przez sRGB!

en: output intent
pl_PL: wyjściowy sposób odwzorowania barw

en: rendering intent
pl_PL: sposób odwzorowania barw do renderowania

en: perceptual
pl_PL: percepcyjny

en: relative colorimetric
pl_PL: wzgl. kolorymetryczny

[ctx: rendering intent]
en: saturation
pl_PL: nasycenie

en: absolute colorimetric
pl_PL: bezwzgl. kolorymetryczny

en: export ICC profiles
pl_PL: eksportuj profile ICC

en: color reconstruction
pl_PL: rekonstrukcja koloru

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
pl_PL: przywróć prześwietlone obszary przez propagowanie sąsiadujących kolorów

en: inconsistent output
pl_PL: niespójne dane wyjściowe

en: module `color reconstruction' failed
pl_PL: moduł „rekonstrukcja koloru” zawiódł

en: spatial
pl_PL: przestrzenny

en: range
pl_PL: zakres

en: precedence
pl_PL: pierwszeństwo

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
pl_PL: piksele o jasności powyżej tego progu są poprawiane

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
pl_PL: jak daleko szukać kolorów zastępczych w wymiarach przestrzennych

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
pl_PL: jak daleko szukać kolorów zastępczych w wymiarze luminancji

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
pl_PL: czy i jak przyznać pierwszeństwo konkretnym kolorom zastępczym

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
pl_PL: odcień, który powinien mieć pierwszeństwo nad innymi odcieniami

en: not applicable
pl_PL: niedostępne

en: no highlights reconstruction for monochrome images
pl_PL: brak rekonstrukcji prześwietleń dla obrazów monochromatycznych

en: color transfer
pl_PL: transfer koloru

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały, lepiej użyć modułu mapowania kolorów.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
pl_PL: w przyszłości ten moduł zostanie usunięty
    i jest tu tylko po to, żeby go wyłączyć
    i korzystać z nowego modułu mapowania.

en: color zones
pl_PL: strefy kolorów

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
pl_PL: selektywnie przesuwa kolor, chromę i jasność pikseli

en: B&W: with red
pl_PL: cCzarno-biały: z czerwonym

en: B&W: with skin tones
pl_PL: czarnobiały: z odcieniami skóry

en: polarizing filter
pl_PL: filtr polaryzujący

en: natural skin tones
pl_PL: naturalne odcienie skóry

en: B&W: film
pl_PL: cCzarno-biały: film

en: HSL base setting
pl_PL: ustawienie podstawowe HSL

en: orange
pl_PL: pomarańczowy

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
pl_PL: utwórz krzywą w oparciu o obszar ze zdjęcia
    przeciągnij, żeby utworzyć płaską krzywą
    przeciągnij z ctrl, żeby utworzyć dodatnią krzywą
    przeciągnij z shift, żeby utworzyć ujemną krzywą

en: create curve
pl_PL: utwórz krzywą

note: edit by area
en: edit by area
pl_PL: edytuj zakresy

en: edit the curve nodes by area
pl_PL: edytuj węzły krzywej używając suwaków zakresu

en: display selection
pl_PL: pokaż wybrany zakres

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
pl_PL: wybór kryterium podziału, odcięta na wykresie

en: choose between a smoother or stronger effect
pl_PL: wybierz między gładszym lub silniejszym efektem

en: interpolation method
pl_PL: interpolacja

en: centripetal spline
pl_PL: dośrodkowa funkcja sklejana

en: monotonic spline
pl_PL: monotoniczna funkcja sklejana

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
pl_PL: zmień tę metodę, jeśli widzisz oscylacje lub ostre wierzchołki w krzywej
    - sześcienna funkcja sklejana daje gładsze krzywe, ale oscyluje, gdy węzły są zbyt blisko
    - dośrodkowa powoduje mniej oscylacji i wierzchołków przy bliskich węzłach, ale jest mniej gładka
    - monotoniczna ma lepszą dokładność dla czysto analitycznych funkcji (log, gamma, exp)

en: crop
pl_PL: przycięcie

en: reframe|distortion
pl_PL: zmiana kadru|zniekształcenie

en: change the framing
pl_PL: zmienia kadrowanie

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
pl_PL: <b>przesuń</b>: przeciągnij, <b>ruch pionowo</b>: shift+przeciągnięcie, <b>ruch poziomo</b>: ctrl+przeciągnięcie

en: defringe
pl_PL: usuwanie obwódek

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
pl_PL: minimalizuje aberracje chromatyczne przez desaturację krawędzi

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. zamiast niego lepiej użyć modułu aberracji chromatycznej.

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
pl_PL: metoda ochrony kolorów:
     - średnia globalna: szybka, podgląd może być nieznacznie błędny w dużym powiększeniu; może czasem zbyt mocno lub zbyt słabo zachowywać nasycenie w porównaniu ze średnią lokalną
     - średnia lokalna: wolniejsza, może lepiej zachowywać nasycenie niż średnia globalna poprzez wykorzystanie pobliskich pikseli jako odniesienia umożliwiając więcej desaturacji, gdy jest to potrzebne
     - statyczna: szybka, używa tylko progu jako statycznej granicy

en: radius for detecting fringe
pl_PL: promień wykrywania obwódek

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
pl_PL: próg usuwania obwódek, większe wartości oznaczają słabsze działanie

en: demosaic
pl_PL: demozaikowanie

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
pl_PL: rekonstruuje piksele RGB z zapisu danych z sensora aparatu

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
pl_PL: nie znaleziono macierzy koloru „%s” dla zdjęcia 4bayer!

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
pl_PL: metoda demozaikowania filtra Bayera, PPG i RCD są szybkie, AMaZE i LMMSE są wolne.
    LMMSE sprawdza się ze zdjęciami z wysokim ISO
    podwójne demozaikowanie podwaja czas przetwarzania.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
pl_PL: metoda demozaikowania dla sensorów x-trans, Markesteijn trójprzebigowy i w dziedzinie częstotliwości chromatyczny są powolne.
    Podwójne demozaikowanie podwaja czas przetwarzania.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
pl_PL: metody demozaikowania sensora Bayer4.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
pl_PL: próg dla mediany krawędzi.
    ustaw 0.0, aby wyłączyć
    ustaw 1.0, aby zignorować krawędzie

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
pl_PL: Próg kontrastu dla podwójnego demozaikowania.
    ustaw na 0 dla obrazów z dużą szczegółowością tekstur
    ustaw na 1 dla obrazów z gładkimi teksturami.
    przełącz aby zwizualizować maskę

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
pl_PL: krok dostrajania dla LMMSE. mediana kroków uśrednia wynik
    dostrajanie generuje dodatkowe obliczenia dla kanałów czerwonego i niebieskiego

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
pl_PL: liczba przejść mediany wygładzania koloru po demozaikowaniu

en: green channels matching method
pl_PL: metoda dopasowania kanałów zielonych

en: demosaicing is only used for color raw images
pl_PL: demozaikowanie jest potrzebne tylko dla kolorowych obrazów raw

en: wavelets: chroma only
pl_PL: falki: tylko kolor

en: denoise (profiled)
pl_PL: odszumianie (profilowane)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
pl_PL: wykonuje odszumianie używając statystyk szumu profilowanych na sensorach aparatów.

en: found match for ISO %d
pl_PL: znaleziono dla ISO %d

en: interpolated from ISO %d and %d
pl_PL: interpolowane z ISO %d i %d

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
pl_PL: używaj wyłącznie z perfekcyjnie
    jednolitym obrazem jeśli chcesz
    estymować wariancję szumu.

en: variance red:
pl_PL: wariancja czerwonego:

en: variance computed on the red channel
pl_PL: wariancja wyliczona z kanału czerwonego

en: variance green:
pl_PL: wariancja zielonego:

en: variance computed on the green channel
pl_PL: wariancja wyliczona z kanału zielonego

en: variance blue:
pl_PL: wariancja niebieskiego:

en: variance computed on the blue channel
pl_PL: wariancja wyliczona z kanału niebieskiego

en: profile
pl_PL: profil

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
pl_PL: zaadaptuj odszumianie zgodnie 
    z współczynnikami balansu bieli.
    powinno być włączone w pierwszej instancji
    dla lepszego odszumiania.
    powinno być wyłączone, jeżeli wcześniejsza instancja
    była użyta z trybem mieszania koloru.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
pl_PL: popraw błędy w transformacji Anscombe'a powodujące
    niedostateczne wygładzenie zielonego kanału
    w trybie falkowym, połączone ze złą obsługą
    współczynników balansu bieli oraz błąd 
    w normalizacji nielokalnych średnich powodujący
    zbytnie wygładzenie, gdy rozmiar łatki był zwiększony.
    włączenie tej opcji zmieni odszumianie, które
    otrzymujesz. po włączeniu nie będzie można
    wrócić do starego algorytmu.

en: profile used for variance stabilization
pl_PL: profil użyty do stabilizacji wariancji

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
pl_PL: metoda odszumiania.
    średnie nielokalne działają najlepiej dla trybu mieszania „jasność”,
    falki działają najlepiej dla trybu mieszania „kolor”

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
pl_PL: reprezentacja koloru używana przez algorytm.
    RGB używa oddzielnych kanałów R, G i B,
    podczas gdy Y0U0V0 łączy je aby oddzielnie
    odszumiać kanały kolorów i luminancji.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
pl_PL: promień łatek do dopasowania.
    zwiększ, aby uzyskać więcej ostrości na mocnych krawędziach i lepiej odszumiać gładkie obszary.
    jeśli detale są zbytnio wygładzone, zmniejsz tę wartość lub zwiększ suwak wagi środkowych pikseli.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
pl_PL: do użytku tylko w wyjątkowych przypadkach: promień otoczenia do poszukiwania łatek. zwiększ w celu lepszej efektywności odszumiania, ale uważaj na długie czasy działania! duże promienie mogą działać bardzo wolno. zostałeś ostrzeżony

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
pl_PL: rozproszenie otoczenia, w którym należy szukać łatek.
    zwiększ, żeby uzyskać lepszą redukcję szumu o grubej ziarnistości.
    nie wpływa na czas wykonania.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
pl_PL: zwiększ wagę centralnego piksela
    łatki w porównywaniu łatek.
    użyteczne, aby odzyskać detale, gdy
    rozmiar łatki jest dość duży.

en: finetune denoising strength
pl_PL: dostrój siłę odszumiania

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
pl_PL: ustala jak działa automatyczne ustawianie parametrów
    zwiększ, jeśli cienie nie są dostatecznie odszumione
    lub jeśli szum kolorowy wciąż jest widoczny.
    to może mieć miejsce, jeśli obraz jest niedoświetlony.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
pl_PL: dostrajanie odszumiania cieni.
    zmniejsz aby silniej odszumiać
    ciemne obszary obrazu.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
pl_PL: skoryguj zafarb w cieniach.
    zmniejsz, jeśli cienie są zbyt purpurowe.
    zwiększ, jeśli cienie są zbyt zielone.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
pl_PL: zaktualizuj algorytm stabilizacji wariancji.
    nowy algorytm jest rozszerzeniem obecnego.
    jest bardziej elastyczny, ale może dać niewielkie
    różnice w przypadku już obrabianych obrazów.

en: diffuse or sharpen
pl_PL: dyfuzja lub wyostrzenie

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
pl_PL: dyfuzja|dekonwolucja|rozmycie|wyostrzanie

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
pl_PL: symulacja kierunkowej dyfuzji światła modelem przepływu ciepła
    służy do iteracyjnego rozmywania krawędzi,
    rekonstrukcji uszkodzonych partii obrazu, lub usuwania rozmycia ze ślepą dekonwolucją.

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
pl_PL: usunięcie rozmycia obiektywu: miękkie

en: lens deblur: medium
pl_PL: usunięcie rozmycia obiektywu: średnie

en: lens deblur: hard
pl_PL: usunięcie rozmycia obiektywu: twarde

en: dehaze
pl_PL: usuwanie zamglenia

en: denoise: fine
pl_PL: odszumianie: drobne

en: denoise: medium
pl_PL: odszumianie: średnie

en: denoise: coarse
pl_PL: odszumianie: grube

en: sharpen demosaicing: no AA filter
pl_PL: Wyostrzanie demozaikowania: brak filtra antyaliasingowego

en: sharpen demosaicing: AA filter
pl_PL: Wyostrzanie demozaikowania: filtr antyaliasingowy

en: simulate watercolor
pl_PL: symuluj akwarele

en: simulate line drawing
pl_PL: symuluj grafikę liniową

en: inpaint highlights
pl_PL: rekonstrukcja świateł

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
pl_PL: ostrość: szybki

en: sharpness: strong
pl_PL: ostrość: mocny

en: local contrast: fast
pl_PL: kontrast lokalny: szybki

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: dyfuzja/wyostrzenie nie mógł zaalokować pamięci, sprawdź ustawienia RAM

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
pl_PL: właściwości

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
pl_PL: więcej iteracji wzmacnia efekt ale spowalnia moduł.
    jest to analogiczne do wydłużania czasu reakcji dyfuzji.
    Jeśli planujesz wyostrzenie lub wypełnianie przepaleń,
     więcej iteracji pomoże w rekonstrukcji.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
pl_PL: główna skala dyfuzji
    0 wzmacnia dyfuzję dla najdrobniejszych detali
    wartości różne od 0 określają rozmiar detali podlegających wzmocnieniu dyfuzji
    dla usuwania rozmycia i odszumiania, ustaw na 0
    zwiększ dla efektu na kontraście lokalnym

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
pl_PL: szerokość dyfuzji wokół centralnego promienia.
    wysokie wartości dają głębszą dyfuzję
    niskie wartości dają dyfuzję bliższą centralnego promienia
    jeśli planujesz wyostrzanie,
    promień powinien być bliski promienia krążka rozmycia obiektywu

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
pl_PL: prędkość (wyostrzenie ↔ rozmycie)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pl_PL: prędkość dyfuzji warstw o niskiej częstotliwości detali
    w kierunku anizotropii pierwszego stopnia (ustalone poniżej).
    
    negatywne wartości wyostrzają,
    pozytywne rozmywają,
    0 nie wprowadza zmian.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pl_PL: prędkość dyfuzji warstw o niskiej częstotliwości detali
    w kierunku anizotropii drugiego stopnia (ustalone poniżej).
    
    negatywne wartości wyostrzają,
    pozytywne rozmywają,
    0 nie wprowadza zmian.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pl_PL: prędkość dyfuzji warstw o wysokiej częstotliwości detali
    w kierunku anizotropii trzeciego stopnia (ustalone poniżej).
    
    negatywne wartości wyostrzają,
    pozytywne rozmywają,
    0 nie wprowadza zmian.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pl_PL: prędkość dyfuzji warstw o wysokiej częstotliwości detali
    w kierunku anizotropii czwartego stopnia (ustalone poniżej).
    
    negatywne wartości wyostrzają,
    pozytywne rozmywają,
    0 nie wprowadza zmian.

[ctx: section]
en: direction
pl_PL: kierunek

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pl_PL: kierunek dyfuzji pierwszego stopnia (ustalony powyżej).
    
    ujemne wartości podążają za gradientami,
    dodatnie wartości unikają krawędzi (izofot),
    zero oddziałowuje identycznie w obu kierunkach (izotropowo).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pl_PL: kierunek dyfuzji drugiego stopnia (ustalony powyżej).
    
    ujemne wartości podążają za gradientami,
    dodatnie wartości unikają krawędzi (izofot),
    zero oddziałowuje identycznie w obu kierunkach (izotropowo).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pl_PL: kierunek dyfuzji trzeciego stopnia (ustalony powyżej).
    
    ujemne wartości podążają za gradientami,
    dodatnie wartości unikają krawędzi (izofot),
    zero oddziałowuje identycznie w obu kierunkach (izotropowo).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pl_PL: kierunek dyfuzji czwartego stopnia (ustalony powyżej).
    
    ujemne wartości podążają za gradientami,
    dodatnie wartości unikają krawędzi (izofot),
    zero oddziałowuje identycznie w obu kierunkach (izotropowo).

[ctx: section]
en: edge management
pl_PL: zarządzanie brzegami

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
pl_PL: zwiększ lub zmniejsz ostrość najwyższych częstotliwości.
    może być użyte do zachowania detali po dodaniu poświaty,
    jako niezależne narzędzie wyostrzania, ustaw ujemną wartość

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
pl_PL: określ czułość funkcji kary  za wariancję dla krawędzi
    zwiększ, by wykluczyć więcej krawędzi z efektu dyfuzji, 
    jeśli pojawią się frędzle lub aureole

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
pl_PL: próg wariancji pomiędzy wzmacnianiem krawędzi a funkcją kary
    zmniejsz jeśli oczekujesz wyróżnienia pikseli na gładkich powierzchniach
    zwiększ jeśli pojawia się niechciany szum na gładkich powierzchniach
    lub jeśli ciemne obszary wydają się zbyt wyostrzone w porównaniu z jasnymi

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
pl_PL: przestrzenność dyfuzji

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
pl_PL: próg jasności dla maski.
    0 wyłącza maskowanie po jasności i aplikuje moduł na cały obraz.
    dowolna dodatnia wartość wyklucza piksele o jasności niższej niż próg.
    można tego użyć do rekonstrukcji świateł.

en: dither or posterize
pl_PL: dithering lub posteryzacja

en: dithering|posterization|reduce bit depth
pl_PL: dithering|posteryzacja|redukuj głębię bitową

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
pl_PL: redukuje efekt bandingu i posteryzacji w wyjściowych plikach 
    JPG przez dodanie losowego szumu, lub zmniejszenie głębi bitowej

en: corrective, artistic
pl_PL: korekcyjne i kreatywne

note: add the preset.
en: dither
pl_PL: dithering

en: radius for blurring step
pl_PL: promień dla fazy rozmycia

en: the gradient range where to apply random dither
pl_PL: zakres gradientu, w którym ma zostać zastosowany losowy dithering

en: gradient range
pl_PL: zakres gradientu

en: damping level of random dither
pl_PL: poziom tłumienia losowego ditheringu

en: legacy equalizer
pl_PL: przestarzały korektor

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć korektora kontrastu.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
pl_PL: w przyszłości ten moduł zostanie usunięty
    i jest tu tylko po to, żeby go wyłączyć
    i korzystać z nowego korektora.

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
pl_PL: zmienia ekspozycję zdjęcia tak jakby była ona ustawiona w aparacie,
    używając rozjaśniania bezpiecznego dla kolorów, podobnego do zwiększania ISO

en: magic lantern defaults
pl_PL: domyślne wartości magic lantern

en: failed to get raw buffer from image `%s'
pl_PL: nieudane pobranie bufora raw z obrazu „%s”

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
pl_PL: skompensuj ekspozycję aparatu (%+.1f EV)

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
pl_PL: automatycznie usuń przesunięcie ekspozycji aparatu
    to przydaje się, jeśli zdjęcie zrobione było "z ekspozycją w prawo"(ETTR).

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
pl_PL: w którym miejscu histogramu wykonać pomiar. Np. 50% dla mediany

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
pl_PL: jaką otrzymać ekspozycję przetworzonego zdjęcia, ilość stopni EV poniżej prześwietlenia.

en: computed EC:
pl_PL: wyliczone EC:

en: what exposure correction has actually been used
pl_PL: jaka korekcja ekspozycji została rzeczywiście zastosowana

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
pl_PL: zmień poziom czerni, żeby odzyskać ujemne wartości RGB.
    nigdy nie powinieneś tego używać, żeby dodawać więcej gęstości w czerniach!
    złe ustawienie spowoduje wypadnięcie kolorów bliskich czerni poza gamut
    przesuwając wartości RGB poniżej zera.

en: area exposure mapping
pl_PL: miejscowe mapowanie ekspozycji

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
pl_PL: zdefiniuj docelową jasność, w rozumieniu ekspozycji,
    dla zaznaczonego obszaru zdjęcia (próbki kontrolnej)
    którą następnie wyrównasz do tej samej próbki jasności
    na innych obrazach. próbka kontrolna może być
    istotnym elementem tematu zdjęcia, lub nieruchomą,
    niezmiennie oświetloną powierzchnią widoczną w serii zdjęć.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
pl_PL: "korekcja" automatycznie ustawia ekspozycję
    tak aby zmapować wejściową jasność na target.
    "pomiar" wskazuje jak wejściowy kolor jest mapowany
    przez kompensację ekspozycji
    i może być użyty do zdefiniowania targetu.

en: the desired target exposure after mapping
pl_PL: pożądana docelowa ekspozycja po mapowaniu

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć krzywej filmowej rgb.

en: 10 EV (indoors)
pl_PL: 10 EV (wnętrze)

en: 11 EV (dim outdoors)
pl_PL: 11 EV (ciemne zewnętrze)

en: 12 EV (outdoors)
pl_PL: 12 EV (zewnętrze)

en: 13 EV (bright outdoors)
pl_PL: 13 EV (jasne zewnętrzne)

en: 14 EV (backlighting)
pl_PL: 14 EV (podświetlenie od tyłu)

en: 15 EV (sunset)
pl_PL: 15 EV (zachód słońca)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
pl_PL: wykres tylko do podglądu, użyj parametrów poniżej, aby regulować węzły

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
pl_PL: kształtowanie logarytmiczne

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
pl_PL: zmień, aby wybrać średnią luminancję obiektu.
    z wyjątkiem sytuacji z podświetleniem od tyłu, powinno być ok. 18%.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
pl_PL: ilość działek przesłony między średnią szarością, a czystą bielą.
    jest to wskazanie, które w tej scenie dałby światłomierz.
    zmień, aby uniknąć prześwietlenia świateł

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
pl_PL: ilość działek przesłony między średnią szarością, a czystą czernią.
    jest to wskazanie, które w tej scenie dałby światłomierz.
    zwiększ, aby uzyskać większy kontrast.
    zmniejsz, aby odzyskać więcej detali w cieniach.

en: auto tune levels
pl_PL: ustaw poziomy automatycznie

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
pl_PL: spróbuj zoptymalizować ustawienia z odrobiną zgadywania.
    dopasuje to zakres luminancji do ograniczeń histogramu.
    działa lepiej z krajobrazami i równo oświetlonymi zdjęciami
    ale szwankuje w przypadku high-key i low-key.

[ctx: section]
en: filmic S curve
pl_PL: krzywa filmowa S

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
pl_PL: nachylenie liniowej części krzywej
    wpływa głownie na tony średnie

note: geotagging
en: latitude
pl_PL: szerokość

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
pl_PL: szerokość liniowego przedziału w środkowej części krzywej.
    zwiększ, aby mieć więcej kontrastu w skrajnych luminancjach.
    nie ma wpływu na tony średnie.

en: shadows/highlights balance
pl_PL: balans cieni i świateł

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
pl_PL: przesuwa część liniową na krzywej,
    aby przeznaczyć więcej miejsca na cienie lub światła.
    użyj, jeśli potrzebujesz chronić detale
    na jednym z końców histogramu.

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
pl_PL: globalnie zmniejsza nasycenie wejścia.
    trzeba ustawić tę wartość poniżej 100%,
    jeżeli zachowanie chrominancji jest włączone.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
pl_PL: zmniejsza nasycenie wyjścia modułu.
    dla skrajnych luminancji.
    zmniejsz, jeśli cienie i/lub światła są zbytnio nasycone.

note: Add export intent combo
en: intent
pl_PL: odwzorowanie barw

en: contrasted
pl_PL: skontrastowane

note: cubic spline
en: faded
pl_PL: wyblakłe

note: centripetal spline
en: linear
pl_PL: korekcja liniowa

note: monotonic spline
en: optimized
pl_PL: zoptymalizowane

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
pl_PL: zmień tę metodę, jeśli zauważysz odwrócony kontrast lub wyblakłe czernie

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
pl_PL: zachowaj chrominancję

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
pl_PL: zapewnij, aby oryginalny kolor został zachowany.
    może wzmocnić aberracje chromatyczne.
    używając tego trybu trzeba ręcznie wyregulować nasycenie.

[ctx: section]
en: destination/display
pl_PL: cel/wyświetlacz

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
pl_PL: luminancja wyjściowej czystej czerni, powinna wynosić 0%
    chyba że chcesz otrzymać wyblakły wygląd

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
pl_PL: wartość średniej szarości docelowego wyświetlacza lub przestrzeni kolorów.
    nie powinieneś tego zmieniać, chyba że wiesz, co robisz.

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
pl_PL: luminancja wyjściowej czystej bieli, powinna wynosić 100%
    chyba że chcesz otrzymać wyblakły wygląd

en: target gamma
pl_PL: docelowa gamma

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
pl_PL: potęga lub gamma funkcji przejścia wyświetlacza lub przestrzeni kolorów.
    nie powinieneś tego zmieniać, chyba że wiesz, co robisz.

en: filmic rgb
pl_PL: krzywa filmowa rgb

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
pl_PL: mapowanie tonów|krzywa|kontrast|nasycenie

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
pl_PL: aplikuje transformację, która przygotowuje dane otrzymane z potoku przetwarzania
    do wyświetlenia na ekranie lub do wydruku (odbitki),
    próbując jednocześnie niedestrukcyjnie uniknąć prześwietleń i niedoświetleń

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: nie udała się rekonstrukcja prześwietleń w module krzywej filmowej, sprawdź ustawienia RAM

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
pl_PL: brak pamięci GPU dla przywracania świateł w module krzywej filmowej

en: filmic works only on RGB input
pl_PL: moduł krzywej filmowej RGB działa wyłącznie na danych wejściowych RGB

en: look only
pl_PL: tylko wygląd

en: look + mapping (lin)
pl_PL: wygląd + mapowanie (liniowe)

en: look + mapping (log)
pl_PL: wygląd + mapowanie (log)

en: dynamic range mapping
pl_PL: mapowanie rozpiętości tonalnej

en: % display
pl_PL: % ekranu

en: EV scene
pl_PL: EV (scena)

en: % camera
pl_PL: % aparatu

note: Page DISPLAY
en: display
pl_PL: wyjście

note: Page SCENE
en: scene
pl_PL: scena

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
pl_PL: użyj parametrów poniżej, aby ustawić węzły.
    jasna krzywa obrazuje filmowe mapowanie tonów
    ciemna krzywa to krzywa desaturacji kolorów.

en: toggle axis labels and values display
pl_PL: pokaż/ukryj opisy osi i wyświetlanie wartości

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
pl_PL: przełącz widok wykresu
    lewy klik: następny
    prawy klik: poprzedni
    podwójne kliknięcie: reset do widoku wyglądu.

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
pl_PL: zmień aby dopasować średnią luminancję obiektu.
    wprowadzona wartość zostanie zmapowana do 18.45%.
    zmniejsz, aby zwiększyć ogólną jasność.

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
pl_PL: spróbuj zoptymalizować ustawienia używając pewnych założeń statystycznych.
    dopasuje to zakres luminancji do ograniczeń histogramu.
    działa lepiej z krajobrazami i równo oświetlonymi zdjęciami,
    ale nie sprawdza się w przypadku zdjęć high-key, low-key oraz o wysokim ISO.
    to nie jest sztuczna inteligencja, a jedynie proste zgadywanie.
    przed użyciem zapoznaj się z założeniami.

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
pl_PL: rekonstrukcja

[ctx: section]
en: highlights clipping
pl_PL: ucinanie świateł

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
pl_PL: ustaw próg ekspozycji przy którym
    prześwietlenia zostaną zrekonstruowane.
    wartości są określone względem punktu bieli sceny.
    0 EV oznacza, że próg jest taki sam jak punkt bieli sceny.
    zmniejsz, aby objąć większe powierzchnie,
    zwiększ, aby wykluczyć powierzchnie.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
pl_PL: wygładź przejścia między prześwietleniami a poprawnie naświetlonymi pikselami.
    zmniejsz, aby sprawić, żeby przejścia były ostrzejsze,
    zwiększ, aby stały się gładsze i bardziej rozmyte.

en: display highlight reconstruction mask
pl_PL: wyświetl maskę rekonstrukcji świateł

[ctx: section]
en: balance
pl_PL: balans

note: Page LOOK
en: look
pl_PL: wygląd

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
pl_PL: odpowiednik gradacji papieru filmowego.
    zwiększ, aby uczynić światła jaśniejszymi i mniej skompresowanymi.
    zmniejsz, aby stłumić światła.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
pl_PL: szerokość liniowego przedziału w środkowej części krzywej
    zwiększ, aby dodać kontrastu i zmniejszyć efekt ograniczenia nasycenia jasnych partii obrazu
    zmniejsz w przeciwny razie. w zakresie wypłaszczenia nie następuje desaturacja. 
    nie wpływa to na tony średnie.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
pl_PL: zmniejsza nasycenie obrazu wyjściowego dla skrajnych luminancji.
    zwiększ, jeśli cienie i/lub światła są niewystarczająco nasycone.

note: Page OPTIONS
en: options
pl_PL: opcje

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
pl_PL: v3 to model desaturacji darktable 3.0, taki sam jak w balansie kolorów.
    v4 to nowsza metoda desaturacji, bazująca na spektralnej czystości światła.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
pl_PL: zapewnij zachowanie oryginalnych kolorów.
    może to wzmocnić aberracje chromatyczne oraz szum kolorowy,
    więc zatroszcz się o skorygowanie tych problemów za pomocą innych modułów.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
pl_PL: wybierz krzywiznę filmowej funkcji sklejanej dla świateł.
    twarda używa silnej krzywizny, dającej większą kompresję tonalną.
    miękka używa łagodnej krzywizny, dającej mniejszą kompresję tonalną.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
pl_PL: wybierz krzywiznę filmowej funkcji sklejanej dla cieni.
    twarda używa silnej krzywizny, dającej większą kompresję tonalną.
    miękka używa łagodnej krzywizny, dającej mniejszą kompresję tonalną.

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
pl_PL: aktywuj, żeby wprowadzić własną wartość średniej szarości.
    to nie jest zalecane,
    lepiej ustawić odpowiednią wartość w module ekspozycji
    wyłącz aby użyć standardowej wartości 18.45% jako tonów średnich.

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
pl_PL: włącz, aby automatycznie ustawić twardość wyglądu w zależności od punktów bieli i czerni sceny.
    to powoduje, że średnie tony pozostają na linii tożsamości
    i ułatwia szybkie dostrajanie parametrów.
    wyłącz, jeśli chcesz ustawić ręcznie.

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
pl_PL: wykonaj dodatkowe przebiegi rekonstrukcji chromatycznej.
    więcej iteracji oznacza silniejszą propagację koloru sąsiadujących punktów.
    to będzie wolniejsze, ale w efekcie światła będą bardziej naturalne.
    to również pomaga w trudnych przypadkach prześwietleń w kolorze magenta.

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
pl_PL: dodaje szum w zrekonstruowanych światłach.
    to pomaga uniknąć nadmiernie gładkich świateł
    gdy obraz jest zaszumiony i powoduje, że
    rekonstrukcja wtapia się lepiej w cały obraz.

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
pl_PL: wybierz rodzaj statystycznego rozkładu szumu.
    to pomaga dobrać wygląd szumu do naturalnego szumu sensora.

en: mid-tones saturation
pl_PL: nasycenie tonów średnich

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
pl_PL: zmniejsza nasycenie obrazu wyjściowego
    szczególnie dla tonów średnich.
    zwiększ, jeśli tony średnie są niewystarczająco nasycone.

en: highlights saturation mix
pl_PL: miks nasycenia świateł

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
pl_PL: dodatnie utrzymują nasycenie niezmienione w całym zakresie.
    ujemne rozmywają światła ze stałą barwą i jasnością.
    zero jest mieszanką obu strategii.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
pl_PL: skalowanie do końcowego rozmiaru

en: rotation|flip
pl_PL: obrót/odbicie

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
pl_PL: obróć lub odbij zdjęcie o 90 stopni

en: no rotation
pl_PL: brak obrotu

en: flip horizontally
pl_PL: odbicie w poziomie

en: flip vertically
pl_PL: odbicie w pionie

en: rotate by -90 degrees
pl_PL: obróć o 90 stopni w lewo

en: rotate by  90 degrees
pl_PL: obróć o 90 stopni w prawo

en: rotate by 180 degrees
pl_PL: obróć o 180 stopni

en: transform
pl_PL: przekształć

en: rotate 90 degrees CCW
pl_PL: obróć o 90 stopni w lewo

en: rotate 90 degrees CW
pl_PL: obróć o 90 stopni w prawo

[ctx: modulename]
en: display encoding
pl_PL: przygotowanie do wyświetlenia

en: global tonemap
pl_PL: globalne mapowanie kolorów

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć krzywej filmowej rgb.

en: the global tonemap operator
pl_PL: operator globalnego mapowania kolorów

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
pl_PL: bias mapowania kolorów kontroluje liniowość, im większa wartość tym więcej detalów w czerni

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
pl_PL: docelowe światło dla mapowania kolorów określone w cd/m2

en: neutral gray ND2 (soft)
pl_PL: neutralny szary ND2 (miękki)

en: neutral gray ND4 (soft)
pl_PL: neutralny szary ND4 (miękki)

en: neutral gray ND8 (soft)
pl_PL: neutralny szary ND8 (miękki)

en: neutral gray ND2 (hard)
pl_PL: neutralny szary ND2 (twardy)

en: neutral gray ND4 (hard)
pl_PL: neutralny szary ND4 (twardy)

en: neutral gray ND8 (hard)
pl_PL: neutralny szary ND8 (twardy)

en: orange ND2 (soft)
pl_PL: pomarańczowy ND2 (miękki)

en: yellow ND2 (soft)
pl_PL: żółty ND2 (miękki)

en: purple ND2 (soft)
pl_PL: fioletowy ND2 (miękki)

en: green ND2 (soft)
pl_PL: zielony ND2 (miękki)

en: red ND2 (soft)
pl_PL: czerwony ND2 (miękki)

en: blue ND2 (soft)
pl_PL: niebieski ND2 (miękki)

en: brown ND4 (soft)
pl_PL: brązowy ND4 (miękki)

en: graduated density
pl_PL: filtr połówkowy

en: simulate an optical graduated neutral density filter
pl_PL: symuluje połówkowy filtr szary (ND)

en: the density in EV for the filter
pl_PL: wartość przyciemnienia filtra w EV

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
pl_PL: kompresja gradientu:
    0% = miękki, 100% = twardy

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
pl_PL: obrót filtra -180 do 180 stopni

en: select the hue tone of filter
pl_PL: odcień filtra

en: select the saturation of filter
pl_PL: nasycenie filtra

en: [%s on nodes] change line rotation
pl_PL: [%s na węzłach] zmień obrót linii

en: [%s on line] move line
pl_PL: [%s na linii] przesuń linię

en: [%s on line] change density
pl_PL: [%s na linii] zmień gęstość

en: [%s on line] change hardness
pl_PL: [%s na linii] zmień twardość

en: grain
pl_PL: ziarno

en: simulate silver grains from film
pl_PL: symuluje ziarnistość błony filmowej

en: the grain size (~ISO of the film)
pl_PL: rozmiar ziarna (~ISO filmu)

en: the strength of applied grain
pl_PL: siła zastosowanego ziarna

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
pl_PL: wartość przesunięcia tonów średnich do modelowania odpowiedzi papieru fotograficznego. im większa wartość, tym bardziej wyraźny zanik ziarna w cieniach i światłach

en: haze removal
pl_PL: usuwanie zamglenia

en: dehaze|defog|smoke|smog
pl_PL: usuwanie mgły|usuwanie zamglenia|dym|smog

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
pl_PL: usuwa zamglenia z obrazów

en: amount of haze reduction
pl_PL: ilość usuwania zamglenia

en: distance
pl_PL: odległość

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
pl_PL: ogranicz usuwanie zamglenia do konkretnego przestrzennego zakresu

en: highlight reconstruction
pl_PL: ratowanie prześwietleń

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
pl_PL: pozwala uniknąć prześwietleń w kolorze magenta oraz przywrócić kolory świateł

en: reconstruction, raw
pl_PL: rekonstrukcja, raw

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
pl_PL: światła: tryb niedostępny dla tego typu obrazu. powrót do wmalowania przeciwnego.

en: highlight reconstruction method
pl_PL: metoda ratowania prześwietleń

en: visualize the combined segments in a false color representation.
pl_PL: zwizualizuj łączone segmenty w reprezentacji "false color".

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
pl_PL: zwizualizuj segmenty uznane za dobrych kandydatów w reprezentacji "false color".

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
pl_PL: aproksymuj zagubione informacje w regionach z prześwietleniem wszystkich kanałów. Efekt zależy od rozmiaru segmentu i gradientów granicznych.
    wybierz tryb dostosowany do rozmiaru segmentu, lub tryb generyczny, który próbuje dobrać najlepsze nastawy do każdego segmentu.
    mały oznacza obszary o średnicy poniżej 25 pikseli, duży jest najlepszy do obszarów powyżej 100.
    tryby płaskie ignorują wąskie nieprzepalone struktury (jak linie wysokiego napięcia) aby zachować rekonstrukcję świateł i uniknąć gradientu.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
pl_PL: ustal siłę rekonstrukcji w regionach z przepaleniem na wszystkich kanałach

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
pl_PL: pokaż efekt który jest dodawany do już zrekonstruowanych danych.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
pl_PL: dodaj szumu aby wizualnie wtopić odtworzone obszary
    pośród zaszumionego obrazu. użyteczne przy wysokich nastawach ISO.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
pl_PL: zwiększ, jeśli magenta w światłach nie jest w pełni skorygowana
    każda iteracja wiąż się ze spowolnieniem potoku przetwarzania.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
pl_PL: zwiększ, jeśli magenta w światłach nie jest w pełni skorygowana.
    może generować wyraźne granice między prawidłowymi a prześwietlonymi regionami.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
pl_PL: zwiększ aby skorygować większy obszar prześwietlenia.
    duże wartości mogą mocno spowolnić przetwarzanie.

en: this module does not work with monochrome RAW files
pl_PL: ten moduł działa tylko z kolorowymi plikami RAW

en: highpass
pl_PL: filtr górnoprzepustowy

en: isolate high frequencies in the image
pl_PL: wyodrębnia z obrazu wysokie częstotliwości (szczegóły)

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
pl_PL: liniowe lub nieliniowe, Lab, scenocentryczny

en: frequential, Lab
pl_PL: częstotliwościowy, Lab

en: special, Lab, scene-referred
pl_PL: specjalny, Lab, scenocentryczny

en: the sharpness of highpass filter
pl_PL: ostrość filtra górnoprzepustowego

en: the contrast of highpass filter
pl_PL: kontrast filtra górnoprzepustowego

en: hot pixels
pl_PL: gorące piksele

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
pl_PL: usuwa nienaturalnie jasne piksele przez tłumienie ich wartościami pikseli sąsiadujących

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
pl_PL[0]: naprawiono %d piksel
pl_PL[1]: naprawiono %d piksele
pl_PL[2]: naprawiono %d pikseli

en: lower threshold for hot pixel
pl_PL: próg dolny dla gorących pikseli

en: strength of hot pixel correction
pl_PL: siła korekcji gorących pikseli

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
pl_PL: korekcja gorących pikseli
    działa tylko dla plików raw.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
pl_PL: nie znaleziono macierzy koloru „%s” dla zdjęcia 4bayer

en: invert
pl_PL: odwracanie

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć doktora negatywów.

en: invert film negatives
pl_PL: odwraca negatywy

en: linear, raw, display-referred
pl_PL: liniowe, raw, ekranocentryczny

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
pl_PL: jasność materiału filmu

en: color of film material
pl_PL: kolor materiału filmu

en: pick color of film material from image
pl_PL: pobierz kursorem kolor materiału filmu z obrazu

en: select color of film material
pl_PL: wybierz kolor materiału filmu

en: lens correction
pl_PL: korekcja obiektywu

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
pl_PL: winietowanie|aberracje

en: correct lenses optical flaws
pl_PL: koryguje optyczne niedoskonałości obiektywów

en: geometric and reconstruction, RGB
pl_PL: geometryczne i rekonstrukcyjne, RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
pl_PL: producent:		%s
    model:		%s%s
    mocowanie:		%s
    mnożnik ogniskowej:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
pl_PL: producent:				%s
    model:					%s
    zakres ogniskowej:		%s
    przysłona:				%s
    mnożnik ogniskowej:	%.1f
    typ:						%s
    mocowania:			%s

en: focal length (mm)
pl_PL: ogniskowa (mm)

en: f-number (aperture)
pl_PL: przysłona

en: distance to subject
pl_PL: odległość do fotografowanego obiektu

en: camera/lens not found
pl_PL: aparat/obiektyw nie znaleziony

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
pl_PL: zaznacz obiektyw ręcznie
    możesz także sprawdzić czy Twoja baza danych lensfun jest aktualna
    poprzez uruchomienie lensfun-update-data

en: camera model
pl_PL: model aparatu

en: find camera
pl_PL: znajdź aparat

en: find lens
pl_PL: znajdź obiektyw

note: scale
en: scale
pl_PL: skala

en: auto scale
pl_PL: skaluj automatycznie

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
pl_PL: automatycznie skaluj do dostępnego rozmiaru obrazu na podstawie danych bazy Lensfun

en: correct distortions or apply them
pl_PL: skoryguj zniekształcenia lub zastosuj je

en: transversal chromatic aberration red
pl_PL: poprzeczna aberracja chromatyczna czerwonego

en: transversal chromatic aberration blue
pl_PL: poprzeczna aberracja chromatyczna niebieskiego

en: use latest algorithm
pl_PL: użyj najnowszego algorytmu

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
pl_PL: używasz starej wersji algorytmu.
    po uruchomieniu nowej, nie będzie możliwości
    powrotu do starego alorytmu.

en: fine-tuning
pl_PL: dostrajanie

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
pl_PL: dostrajanie

en: tune the warp and chromatic aberration correction
pl_PL: ustawienie interpolacji i korekty aberracji chromatycznej

en: tune the vignette correction
pl_PL: ustawienie korekcji winietowania

en: tune the TCA red correction
pl_PL: dostrajanie czerwieni w korekcie aberracji chromatycznej

en: tune the TCA blue correction
pl_PL: dostrajanie czerwieni w korekcie aberracji chromatycznej

en: image scaling
pl_PL: skalowanie obrazu

en: automatic scale to available image size
pl_PL: automatycznie skaluj do dostępnego rozmiaru obrazu

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
pl_PL: wybierz tryb korekcji na podstawie
    a) danych i algorytmów z projektu Lensfun
    b) osadzonych metadanych producenta aparatu lub oprogramowania

en: which corrections to apply
pl_PL: jakie korekcje zastosować

en: corrections done:
pl_PL: zastosowane korekcje:

en: which corrections have actually been done
pl_PL: jakie korekcje zostały rzeczywiście zastosowane

en: manual vignette correction
pl_PL: manualna korekcja winietowania

en: additional manually controlled optical vignetting correction
pl_PL: dodatkowa manualnie sterowana korekcja winietowania

en: vignette
pl_PL: winietowanie

en: amount of the applied optical vignetting correction
pl_PL: moc korekcji winietowania

en: show applied optical vignette correction mask
pl_PL: wyświetl użytą maskę do korekcji winietowania obiektwu

en: radius of uncorrected centre
pl_PL: promień niekorygowanego centrum

en: steepness of the correction effect outside of radius
pl_PL: stromość efektu korekcji poza promieniem

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć modułu poziomy RGB

en: levels
pl_PL: poziomy

en: adjust black, white and mid-gray points
pl_PL: dostosuj punkty czerni, bieli i tonów średnich

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
pl_PL: przeciągaj, aby ustawić punkty czerni, szarości i bieli. działa na kanale L.

en: apply auto levels
pl_PL: ustaw poziomy automatycznie

en: pick black point from image
pl_PL: pobierz punkt czerni ze zdjęcia

en: pick medium gray point from image
pl_PL: pobierz punkt średniej szarości ze zdjęcia

en: pick white point from image
pl_PL: pobierz punkt bieli ze zdjęcia

en: black
pl_PL: czerń

en: black percentile
pl_PL: procent czarnego

en: gray percentile
pl_PL: procent szarego

en: white
pl_PL: biały

en: white percentile
pl_PL: procent białego

en: distort parts of the image
pl_PL: pozwala zniekształcać fragmenty obrazu

en: click to edit nodes
pl_PL: kliknij, żeby edytować węzły

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pl_PL: <b>dodaj punkt</b>: kliknij i przeciągnij
    <b>rozmiar</b>: przewiń - <b>strength</b>: przewiń z Shift- <b>kierunek</b>: Ctrl+przewiń

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pl_PL: <b>dodaj linię</b>: klik
    <b>rozmiar</b>: przewiń - <b>siła</b>:Shift+przewiń - <b>kierunek</b>: Ctrl+przewiń

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pl_PL: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
pl_PL: użyj narzędzia, żeby dodawać zniekształcenia.
    <b>usuń zniekształcenie</b>: prawy klik

en: warps|nodes count:
pl_PL: ilość zniekształceń/węzłów:

en: edit, add and delete nodes
pl_PL: edycja, dodawanie i kasowanie węzłów

en: shapes
pl_PL: kształty

en: draw curves
pl_PL: rysuj krzywe

en: draw multiple curves
pl_PL: rysuj wiele krzywych

en: draw lines
pl_PL: rysuj linie

en: draw multiple lines
pl_PL: rysuj wiele linii

en: draw points
pl_PL: rysuj punkty

en: draw multiple points
pl_PL: rysuj wiele punktów

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
pl_PL: <b>dodaj węzeł</b>: Ctrl+klik-<b>usunięcie ścieżki</b>: prawy klik
    <b>przełącznik węzła: linie/łuki</b>: Ctrl+Alt+klik

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
pl_PL: <b>przesuń</b>: kliknij i przeciągnij - <b>pokaż/ukryj regulatory wtapiania</b>: klik
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click

en: <b>shape of path</b>: drag
pl_PL: <b>kształt ścieżki</b>: przeciągnij

en: <b>radius</b>: drag
pl_PL: <b>promień</b>: przeciągnij

en: <b>hardness (center)</b>: drag
pl_PL: <b>twardość (centrum)</b>: przeciągnij

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
pl_PL: <b>twardość (wtapianie)</b>: przeciągnij

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
pl_PL: <b>sił</b>: przeciągnij
    <b>liniowy, powiększ, skurcz</b>: ctrl+klik

en: lowlight vision
pl_PL: ograniczenie światła

en: simulate human night vision
pl_PL: symuluje widzenie w ciemnościach

en: linear, XYZ
pl_PL: liniowe XYZ

en: indoor bright
pl_PL: jasne wnętrze

en: indoor dim
pl_PL: przyciemnione wnętrze

en: indoor dark
pl_PL: ciemne wnętrze

en: twilight
pl_PL: zmrok

en: night street lit
pl_PL: oświetlona ulica nocą

en: night street
pl_PL: ulica nocą

en: night street dark
pl_PL: ciemna ulica nocą

en: night
pl_PL: noc

en: dark
pl_PL: ciemne

en: bright
pl_PL: jasne

en: day vision
pl_PL: dzienne widzenie

en: night vision
pl_PL: nocne widzenie

en: blueness in shadows
pl_PL: zaniebieszczenie w cieniach

en: lowpass
pl_PL: filtr dolnoprzepustowy

en: isolate low frequencies in the image
pl_PL: wyodrębnia z obrazu niskie częstotliwości

en: local contrast mask
pl_PL: miejscowe maskowanie kontrastu

en: radius of gaussian/bilateral blur
pl_PL: promień rozmycia gaussa/bilateralnego

en: contrast of lowpass filter
pl_PL: kontrast filtra dolnoprzepustowego

en: brightness adjustment of lowpass filter
pl_PL: jasność filtra dolnoprzepustowego

en: color saturation of lowpass filter
pl_PL: nasycenie koloru filtra dolnoprzepustowego

en: which filter to use for blurring
pl_PL: filtr używany do rozmycia

en: perform color space corrections and apply look
pl_PL: wykonuje korekcję przestrzeni koloru i zmienia wygląd obrazu

en: defined by profile, RGB
pl_PL: zdefiniowany przez profil, RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
pl_PL: alokacja bufora dla gmz LUT nie powiodła się

en: invalid png file %s
pl_PL: niewłaściwy plik png: %s

en: png bit depth %d is not supported
pl_PL: png o głębi %d bitów nie jest obsługiwany

en: invalid level in png file %d %d
pl_PL: niewłaściwy poziom w pliku png %d %d

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
pl_PL: ta wersja darktable nie jest kompatybilna ze skompresowanymi CLUT

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
pl_PL: błąd - lut 3D o rozmiarze %d przekracza maksymalny dopuszczalny rozmiar

en: error allocating buffer for png LUT
pl_PL: alokacja bufora dla png LUT nie powiodła się

en: error - could not read png image %s
pl_PL: błąd przy wczytywaniu obrazu png „%s”

en: error - allocating buffer for png LUT
pl_PL: alokacja bufora dla png LUT nie powiodła się

en: error - invalid cube file: %s
pl_PL: błąd: niewłaściwy plik cube: %s

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
pl_PL: DOMAIN MIN inne od 0 nie jest obsługiwane

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
pl_PL: DOMAIN MAX inny od 1 nie jest obsługiwany

en: 1D cube LUT is not supported
pl_PL: LUT 1D nie jest obsługiwany

en: error - allocating buffer for cube LUT
pl_PL: błąd: alokacja bufora dla LUT 3D nie powiodła się

en: error - cube LUT size is not defined
pl_PL: błąd: rozmiar LUT 3D jest niezdefiniowany

en: error - cube LUT invalid number line %d
pl_PL: błąd: liczba linii LUT 3D jest niewłaściwa %d

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
pl_PL: błąd: liczba linii LUT 3D %d jest niewłaściwa, powinno być %d

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
pl_PL: uwaga: wartości cube LUT %d są spoza zakresu [0, 1]

en: error - invalid 3dl file: %s
pl_PL: błąd - niewłaściwy plik 3dl: %s

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
pl_PL: błąd - wartość maksymalna dla shapera LUT %d jest zbyt niska

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
pl_PL: błąd - alokacja bufora dla 3dl LUT nie powiodła się

en: error - 3dl LUT size is not defined
pl_PL: błąd: rozmiar 3dl LUT jest niezdefiniowany

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
pl_PL: błąd: liczba linii 3dl LUT jest niewłaściwa

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
pl_PL: błąd - wartość maksymalna LUT nie pasuje do żadnej rozdzielczości bitowej

en: LUT root folder not defined
pl_PL: główny katalog z plikami LUT nie został wybrany

en: select LUT file
pl_PL: wybór plikutabeli LUT

en: _select
pl_PL: _wybierz

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
pl_PL: pliki hald CLUT (png), 3D lut (cube lub 3dl) lub skompresowane lut gmic-a (gmz)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
pl_PL: hald CLUT (png) lub 3D lut (cube lub 3dl)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
pl_PL: wybieranie pliku spoza głównego katalogu LUT jest niedozwolone

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
pl_PL: wybierz plik png (haldclut), cube, 3dl lub gmz (skompresowany lut) ostrzeżenie: folder 3D LUT musi być ustawiony w ustawieniach przetwarzania przed wyborem pliku LUT

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
pl_PL: wybierz plik png (haldclut), cube lub 3dl. UWAGA: folder 3D LUT musi być ustawiony w: ustawienia/przetwarzanie przed wybraniem pliku LUT

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
pl_PL: ścieżka do pliku (względem folderu LUT) zapisywana jest wraz z obrazem oraz zapisywane są dane LUT jeśli dane lut są skompresowane (gmz)

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
pl_PL: wraz z obrazem zapisywana jest ścieżka do pliku (względem folderu LUT), a nie dane LUT

en: enter LUT name
pl_PL: wprowadź nazwę LUT

en: select the LUT
pl_PL: wybierz LUT

en: select the color space in which the LUT has to be applied
pl_PL: wybierz przestrzeń kolorów w której LUT zostanie zaaplikowany

en: interpolation
pl_PL: metoda interpolacji

en: select the interpolation method
pl_PL: wybierz metodę interpolacji

en: mask manager
pl_PL: manager masek

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
pl_PL: szybko konwertuje obraz do monochromatycznego używając zmiennego filtra koloru

en: red filter
pl_PL: filtr czerwony

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
pl_PL: przeciągaj i przewijaj, aby ustawić wirtualny filtr koloru

en: how much to keep highlights
pl_PL: ilość pozostawionych świateł

en: negadoctor
pl_PL: doktor negatywów

en: film|invert|negative|scan
pl_PL: film|negatyw|odwróć|skan

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
pl_PL: odwraca skany negatywów i symuluje wykonywanie odbitek

en: D min red component
pl_PL: D min (czerwony)

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
pl_PL: film

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
pl_PL: kolor materiału filmu

en: select color of film material from a swatch
pl_PL: wybierz kolor materiału filmu

en: film material
pl_PL: materiał filmu

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
pl_PL: dostosuj kolor materiału bazowego filmu.
    ta wartość zależy od rodzaju materiału,
    zamglenia powstałego w procesie wywoływania,
    oraz balansu bieli skanera.

en: D min green component
pl_PL: D min (zielony)

en: D min blue component
pl_PL: D min (niebieski)

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
pl_PL: rozpiętość tonalna filmu

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
pl_PL: największe zaczernienie filmu, odpowiadające bieli po odwróceniu negatywu.
    ta wartość zależy od specyfikacji filmu, procesu wywoływania,
    rozpiętości dynamicznej sceny oraz ustawień skanera.

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
pl_PL: ustawienia ekspozycji skanera

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
pl_PL: skoryguj ustawienia ekspozycji skanera dla wszystkich kanałów RGB
    przed inwersją, tak, aby czernie nie były ani wypalone, ani zbyt jasne.

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
pl_PL: zafarb w cieniach

en: select color of shadows from a swatch
pl_PL: wybierz kolor cieni z palety

en: pick shadows color from image
pl_PL: wybierz kolor cieni ze zdjęcia

en: shadows red offset
pl_PL: czerwony

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
pl_PL: skoryguj kolor cieni tak, aby czernie
    nie były zabarwione. ustawienie tej wartości przed
    korekcją świateł ułatwi przywrócenie globalnego balansu
    bieli w trudnych przypadkach.

en: shadows green offset
pl_PL: zielony

en: shadows blue offset
pl_PL: niebieski

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
pl_PL: balans bieli świateł

en: select color of illuminant from a swatch
pl_PL: wybierz kolor świateł z palety

en: pick illuminant color from image
pl_PL: wybierz kolor świateł ze zdjęcia

en: illuminant red gain
pl_PL: czerwony

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
pl_PL: skoryguj kolor świateł tak, aby biel
    nie była zabarwione. ustawienie tej wartości po
    korekcją cieni ułatwi przywrócenie globalnego balansu
    bieli w trudnych przypadkach.

en: illuminant green gain
pl_PL: zielony

en: illuminant blue gain
pl_PL: niebieski

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
pl_PL: odbitka

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
pl_PL: właściwości cyfrowego papieru

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
pl_PL: skoryguj poziom czerni po inwersji, aby dostosować
    kontrast globalny, unikając jednocześnie utraty detali w cieniach.

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
pl_PL: wybierz gradację (klasę) papieru, która jest
    odpowiednikiem współczynnika gamma. Pozwoli ona
    skompensować maksymalną gęstość (D max) filmu
    i przywrócić kontrast. użyj wyższej gradacji dla wyższych D max.

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
pl_PL: stopniowo kompresuje rozświetlenia powyżej zadanej wartości.
    pozwala to uniknąć prześwietleń podczas podnoszenia ekspozycji dla tonów średnich.
    to w pewien sposób symuluje zachowanie matowego papieru.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
pl_PL: cyfrowa emulacja wydruku

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
pl_PL: skoryguj ekspozycję odbitki po inwersji, aby dostosować
    globalny kontrast i uniknąć prześwietleń.

en: toggle on or off the color controls
pl_PL: włącz/wyłącz kontrolki koloru

en: astrophoto denoise
pl_PL: odszumianie astrofotograficzne

en: denoise (non-local means)
pl_PL: odszumianie (średnie nielokalne)

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
pl_PL: stosuje odszumianie poissona nadające się dobrze do astrofotografii

en: radius of the patches to match
pl_PL: promień łatek do dopasowania

en: how much to smooth brightness
pl_PL: wygładzenie jasności

en: how much to smooth colors
pl_PL: wygładzenie kolorów

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
pl_PL: prześwietlenie

en: module overexposed failed in buffer allocation
pl_PL: moduł prześwietlenia nie mógł zaalokować bufora

en: module overexposed failed in color conversion
pl_PL: moduł prześwietlenia nie mógł dokonać konwersji koloru

en: rgb primaries
pl_PL: barwy podstawowe rgb

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
pl_PL: ustawienia barw podstawowych RGB dla stylizacji

en: shift red towards yellow or magenta
pl_PL: przesuń czerwienie w żółcie lub magentę

en: red primary purity
pl_PL: czystość składowej czerwonej

en: shift green towards cyan or yellow
pl_PL: przesuń zieleń w cyjan lub żółty

en: green primary purity
pl_PL: czystość składowej zielonej

en: shift blue towards magenta or cyan
pl_PL: przesuń niebieski w magentę lub cyjan

en: blue primary purity
pl_PL: czystość składowej niebieskiej

en: unbreak input profile
pl_PL: naprawa profilu wejściowego

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
pl_PL: koryguje wejściowe profile kolorów przeznaczone do aplikacji
    w nieliniowej przestrzeni RGB

en: 16 EV dynamic range (generic)
pl_PL: rozpiętość tonalna 16 EV (generyczna)

en: 14 EV dynamic range (generic)
pl_PL: rozpiętość tonalna 14 EV (generyczna)

en: 12 EV dynamic range (generic)
pl_PL: rozpiętość tonalna 12 EV (generyczna)

en: 10 EV dynamic range (generic)
pl_PL: rozpiętość tonalna 10 EV (generyczna)

en: 08 EV dynamic range (generic)
pl_PL: rozpiętość tonalna 08 EV (generyczna)

en: linear part
pl_PL: część liniowa

en: gamma exponential factor
pl_PL: współczynnik wykładniczy gamma

en: adjust to match the average luma of the subject
pl_PL: zmień, aby dopasować średnia lumę obiektu

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
pl_PL: ilość działek przesłony między średnią szarością, a czystą czernią.
    jest to wskazanie, które w tej scenie dałby światłomierz

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
pl_PL: ilość działek przesłony między czystą czernią, a czystą bielą.
    jest to wskazanie, które w tej scenie dałby światłomierz

[ctx: section]
en: optimize automatically
pl_PL: zoptymalizuj automatycznie

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
pl_PL: zwiększ lub zmniejsz wyliczoną rozpiętość tonalną
    przydatne, gdy szum zaburza pomiar

en: make an optimization with some guessing
pl_PL: dokonaj optymalizacji z odrobiną zgadywania

en: tone mapping method
pl_PL: metoda mapowania tonów

en: raw denoise
pl_PL: odszumianie (raw)

en: denoise the raw picture early in the pipeline
pl_PL: odszumia obraz raw na wczesnym etapie przetwarzania

en: raw denoising
    only works for raw images.
pl_PL: odszumianie raw
    działa tylko dla zdjęć raw.

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
pl_PL: prześwietlenie raw

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
pl_PL: punkt czerni/bieli raw

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
pl_PL: definicja technicznej specyfiki sensora aparatu.
    
    używaj bardzo ostrożnie!

en: passthrough
pl_PL: bez modyfikacji

en: invalid crop parameters
pl_PL: niewłaściwe parametry przycięcia

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
pl_PL: proszę zresetować do domyślnych, zaktualizować preset, lub ustawić coś prawidłowego

en: black level 0
pl_PL: poziom czerni 0

en: black level 1
pl_PL: poziom czerni 1

en: black level 2
pl_PL: poziom czerni 2

en: black level 3
pl_PL: poziom czerni 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
pl_PL: korekcja płaskiego pola w celu skompensowania zacienienia obiektywu

[ctx: section]
en: crop
pl_PL: przycięcie

en: crop left border
pl_PL: wykadruj od lewej krawędzi

en: crop top border
pl_PL: wykadruj od górnej krawędzi

en: crop right border
pl_PL: wykadruj od prawej krawędzi

en: crop bottom border
pl_PL: wykadruj od dolnej krawędzi

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
pl_PL: korekta punktu czerni/bieli raw
    działa tylko dla sensorów, które tego wymagają.

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
pl_PL: wypełnienie światłem 0,25EV w 4 strefach

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
pl_PL: wypełnienie cieniem -0,25EV w 4 strefach

en: fill light
pl_PL: światło wypełniające

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć korektora tonów.

en: the fill-light in EV
pl_PL: światło wypełniające w jednostkach EV

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
pl_PL: wybór centrum światła wypełniającego
    kliknij z ctrl, aby zaznaczyć obszar

en: toggle tool for picking median lightness in image
pl_PL: narzędzie do pobierania mediany jasności z obrazu

en: width of fill-light area defined in zones
pl_PL: szerokość obszaru wypełnienia światłem określona w strefach

en: retouch
pl_PL: retusz

en: split-frequency|healing|cloning|stamp
pl_PL: naprawianie|klonowanie

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
pl_PL: usuwa i klonuje obszary, pozwala na retusz w wybranych zakresach częstotliwości

en: geometric and frequential, RGB
pl_PL: geometryczny i częstotliwościowy, RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
pl_PL: nie można wyświetlić skal, gdy wyświetlana jest maska mieszania

en: default tool changed to %s
pl_PL: zmieniono domyślne narzędzie na %s

en: cloning
pl_PL: klonowanie

en: healing
pl_PL: naprawianie

en: shapes:
pl_PL: kształty:

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
pl_PL: aby dodać kształt, wybierz algorytm i typ kształtu i kliknij na zdjęcie.
    kształty są dodawane do bieżącej skali

en: editing
pl_PL: edycja

en: show and edit shapes on the current scale
pl_PL: pokaż i edytuj kształty w bieżącej skali

en: show and edit shapes in restricted mode
pl_PL: pokaż i edytuj kształty w trybie ograniczonym

en: algorithms:
pl_PL: algorytmy:

en: tools
pl_PL: narzędzia

en: activate blur tool
pl_PL: włącza narzędzie rozmywania

en: change algorithm for current form
pl_PL: zmień algorytm na obecną formę

en: activate fill tool
pl_PL: włącza narzędzie wypełniania

en: activate cloning tool
pl_PL: włącza narzędzie klonowania

en: activate healing tool
pl_PL: włącza narzędzie łatki

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
pl_PL: kliknij wciskając Ctrl aby zmienić narzędzie dla bieżącej formy

en: shift+click to set the tool as default
pl_PL: shift+klik ustawia narzędzie jako domyślne

en: scales:
pl_PL: skale:

en: current:
pl_PL: bieżąca:

en: merge from:
pl_PL: połącz od:

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
pl_PL: górny suwak określa gdzie zaczyna się łączenie skal
    dolny suwak reguluje liczbę skal
    kropka wskazuje bieżącą skale
    górna linia wskazuje, że skala jest widoczna w aktualnym powiększeniu
    dolna linia wskazuje, że na tej skali są dodane kształty

en: display masks
pl_PL: wyświetl maski

en: temporarily switch off shapes
pl_PL: tymczasowo wyłącz kształty

en: paste cut shapes to current scale
pl_PL: wklej wycięte kształty do aktualnej skali

en: cut shapes from current scale
pl_PL: wytnij kształty z bieżącej skali

en: display wavelet scale
pl_PL: wyświetl skalę falkową

[ctx: section]
en: preview single scale
pl_PL: podgląd pojedynczej skali

en: adjust preview levels
pl_PL: dopasuj poziomy podglądu

en: auto levels
pl_PL: automatyczne poziomy

en: shape selected:
pl_PL: wybrany kształt:

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
pl_PL: kliknij na kształt, żeby go zaznaczyć,
    żeby odznaczyć, kliknij na wolnym miejscu

en: erase the detail or fills with chosen color
pl_PL: usuń detal lub wypełnij go wybranym kolorem

en: fill color:
pl_PL: kolor wypełniania:

en: select fill color
pl_PL: wybierz kolor wypełniania

en: pick fill color from image
pl_PL: pobierz kolor wypełniania ze zdjęcia

en: pick fill color
pl_PL: wybierz kolor wypełnienia

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
pl_PL: zmień jasność koloru w celu precyzyjnego dostrojenia. działa także z „usuń”

en: type for the blur algorithm
pl_PL: rodzaj algorytmu rozmywania

en: radius of the selected blur type
pl_PL: promień wybranego rodzaju rozmycia

en: set the opacity on the selected shape
pl_PL: ustaw krycie wybranego kształtu

[ctx: section]
en: retouch tools
pl_PL: narzędzia do retuszu

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
pl_PL: rozkład falkowy

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
pl_PL: kształty

en: max scale is %i for this image size
pl_PL: maksymalna skala dla tego zdjęcia to %i

en: rgb curve
pl_PL: krzywa rgb

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
pl_PL: zmienia tonalność obrazu używając krzywych w przestrzeni RGB

en: gamma 1.0 (linear)
pl_PL: gamma 1.0 (liniowa)

en: contrast - med (linear)
pl_PL: kontrast - średni (liniowy)

en: contrast - high (linear)
pl_PL: kontrast - wysoki (liniowy)

en: contrast - med (gamma 2.2)
pl_PL: kontrast - średni (gamma 2.2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
pl_PL: kontrast - wysoki (gamma 2.2)

en: logarithm (base 2)
pl_PL: logarytmiczna (podstawa 2)

en: exponential (base 2)
pl_PL: wykładnicza (podstawa 2)

en: choose between linked and independent channels.
pl_PL: wybierz pomiędzy połączonymi i niezależnymi kanałami.

en: curve nodes for r channel
pl_PL: węzły krzywej dla kanału r

en: curve nodes for g channel
pl_PL: węzły krzywej dla kanału g

en: curve nodes for b channel
pl_PL: węzły krzywej dla kanału b

en: rgb levels
pl_PL: poziomy rgb

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
pl_PL: ustawia punkty czerni, bieli i tonów średnich w przestrzeni RGB

en: auto region
pl_PL: automatyczny region

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
pl_PL: zastosuj automatyczną ekspozycję w oparciu o region zdefiniowany przez użytkownika
    kliknij i przeciągnij, aby zaznaczyć obszar
    kliknij prawym, aby anulować

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
pl_PL: obracanie pikseli

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
pl_PL: wewnętrzny moduł definiujący specyfikę sensora aparatu.
    
    jego parametry nie powinny być zmieniane!

en: automatic pixel rotation
pl_PL: automatyczne obracanie pikseli

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
pl_PL: automatyczne obracanie pikseli
    działa tylko dla sensorów, które tego wymagają.

[ctx: modulename]
en: scale pixels
pl_PL: skalowanie pikseli

en: automatic pixel scaling
pl_PL: automatyczne skalowanie pikseli

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
pl_PL: automatyczne skalowanie pikseli
    działa tylko dla sensorów, które tego wymagają.

en: shadows and highlights
pl_PL: cienie i światła

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
pl_PL: modyfikuje zakres tonalny cieni i świateł
    przez zwiększenie lokalnego kontrastu.

en: compress
pl_PL: kompresja

en: correct shadows
pl_PL: korekcja cieni

en: correct highlights
pl_PL: korekcja świateł

en: shift white point
pl_PL: przesunięcie punktu bieli

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
pl_PL: filtr używany do zmiękczenia. bilateralny nie daje efektu halo

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
pl_PL: kompresuje efekt na światłach/cieniach
    oraz zachowuje tony średnie

en: adjust saturation of shadows
pl_PL: regulacja nasycenia dla cieni

en: adjust saturation of highlights
pl_PL: regulacja nasycenia dla świateł

[ctx: modulename]
en: sharpen
pl_PL: wyostrzenie

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
pl_PL: wyostrza szczegóły obrazu używając metody USM (UnSharp Mask)

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
pl_PL: liniowe lub nieliniowe, Lab, ekrano lub scenocentryczny

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
pl_PL: quasi-liniowy, Lab, ekrano i scenocentryczny

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
pl_PL: wyostrzenie

en: spatial extent of the unblurring
pl_PL: zasięg przestrzenny części nierozmytej

en: strength of the sharpen
pl_PL: siła wyostrzenia

en: threshold to activate sharpen
pl_PL: próg aktywacji wyostrzania

en: sigmoid
pl_PL: sigmoidalny

en: tone mapping|view transform|display transform
pl_PL: mapowanie tonów|transformacja widoku|transformacja ekranu

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
pl_PL: aplikuj przekształcenie widoku aby obraz był możliwy do wyświetlenia
    na ekranie, lub wydruku. używa silnej i gładkiej
    krzywej tonalnej z opcjonalnymi opcjami zachowania koloru

en: neutral gray
pl_PL: neutralna szarość

en: ACES 100-nit like
pl_PL: jak ACES 100-nitów

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
pl_PL: kompresja zaaplikowanej krzywej
    bezpośrednio definiuje obsługiwaną wejściową dynamikę tonalną

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
pl_PL: przesuń kompresję w cienie lub światła.
    ujemne wartości podnoszą kontrast w cieniach.
    dodatnie wartości podnoszą kontrast w światłach.
    przeciwny koniec dozna redukcji kontrastu.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
pl_PL: opcjonalna korekcja obrotu odcienia (hue) wprowadzonego przez
    metody przetwarzania działające na poszczególnych kanałach

en: primaries
pl_PL: barwy podstawowe

en: set custom primaries
pl_PL: ustaw własne barwy podstawowe

en: primaries to use as the base for below adjustments
pl_PL: barwy podstawowe dla poniższych ustawień

en: attenuate the purity of the red primary
pl_PL: tłumienie czystości barwy podstawowej czerwonej

en: rotate the red primary
pl_PL: przesunięcie czerwieni

en: attenuate the purity of the green primary
pl_PL: tłumienie czystości barwy podstawowej zielonej

en: rotate the green primary
pl_PL: przesunięcie zieleni

en: attenuate the purity of the blue primary
pl_PL: tłumienie czystości barwy podstawowej niebieskiej

en: rotate the blue primary
pl_PL: przesunięcie niebieskiego

en: recover some of the original purity after the inset
pl_PL: odzysk oryginalnej czystości barw po wmieszaniu

en: display luminance
pl_PL: luminancja ekranu

en: set display black/white targets
pl_PL: ustaw docelowe czernie/biele ekranu

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
pl_PL: luminancja czerni docelowego monitora, lub wydruku.
    Może być użyte artystycznie jako wyblakłość

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
pl_PL: Luminancja bieli docelowego monitora, lub wydruku.
    może być użyte artystycznie dla wyblakłości lub wypalenia bieli

en: soften
pl_PL: zmiękczenie

en: create a softened image using the Orton effect
pl_PL: „zmiękcza” zdjęcie używając efektu Ortona

en: the size of blur
pl_PL: rozmiar rozmycia

en: the saturation of blur
pl_PL: nasycenie rozmycia

en: the brightness of blur
pl_PL: jasność rozmycia

en: the mix of effect
pl_PL: miksowanie efektu

en: split-toning
pl_PL: dzielone tonowanie

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
pl_PL: używa dwóch wybranych kolorów dla cieni i rozświetleń,
    i tworzy liniowy efekt tonowania między nimi.

en: authentic sepia
pl_PL: prawdziwa sepia

en: authentic cyanotype
pl_PL: prawdziwa cyjanotypia

en: authentic platinotype
pl_PL: prawdziwa platynotypia

en: chocolate brown
pl_PL: brąz czekoladowy

en: select the saturation tone
pl_PL: nasycenie tonu

en: select tone color
pl_PL: wybór koloru tonu

[ctx: section]
en: shadows
pl_PL: cienie

[ctx: section]
en: highlights
pl_PL: światła

en: balance
pl_PL: balans

en: the balance of center of split-toning
pl_PL: balans środka dzielonego tonowania

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
pl_PL: kompresuje efekt na światłach/cieniach
    oraz zachowuje tony średnie

en: spot removal
pl_PL: usuwanie plam

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć modułu retuszu.

en: remove sensor dust spots
pl_PL: usuwa niedoskonałości obrazu spowodowane przez drobinki kurzu na sensorze

en: geometric, raw
pl_PL: geometryczne, raw

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
pl_PL: moduł usuwania plam ma ograniczenie do 64 kształtów. dodaj nową instancję!

en: number of strokes:
pl_PL: liczba kresek:

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
pl_PL: kliknij na kształt i przeciągnij, aby skorygować.
    użyj kółka myszy, aby zmienić rozmiar.
    kliknij prawym przyciskiem, aby usunąć.

en: show and edit shapes
pl_PL: pokaż i edytuj kształty

[ctx: modulename]
en: white balance
pl_PL: balans bieli

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
pl_PL: skaluje kanały RGB aby zbalansować biel i pomóc w demozaikowaniu

en: `%s' color matrix not found for image
pl_PL: nie znaleziono macierzy koloru „%s” dla zdjęcia

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
pl_PL: nie udało się wczytać informacji o balansie bieli aparatu z „%s”!

[ctx: white balance]
en: as shot
pl_PL: jak z aparatu

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
pl_PL: z obszaru obrazu

[ctx: white balance]
en: user modified
pl_PL: ustawiony przez użytkownika

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
pl_PL: referencyjny aparatu

en: green channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału zielonego

en: magenta channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału magenta

en: cyan channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału cyjan

en: yellow channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału żółtego

en: red channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału czerwonego

en: blue channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału niebieskiego

en: emerald
pl_PL: szmaragdowy

en: emerald channel coefficient
pl_PL: współczynnik kanału szmaragdowego

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
pl_PL: ustawienia

en: as shot
pl_PL: jak z aparatu

en: set white balance to as shot
pl_PL: ustaw balans bieli jak z aparatu

en: from image area
pl_PL: z obszaru obrazu

en: user modified
pl_PL: ustawiony przez użytkownika

en: set white balance to user modified
pl_PL: ustaw balans bieli na wybrany przez użytkownia

en: camera reference
pl_PL: referencyjny aparatu

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
pl_PL: ustaw balans bieli na referencyjny aparatu
    w większości przypadków powinno to być D65

en: choose white balance setting
pl_PL: wybierz ustawienia balansu bieli

en: finetune
pl_PL: dostrajanie

en: fine tune camera's white balance setting
pl_PL: dostrojenie ustawienia balansu bieli

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
pl_PL: temperatura barwowa oświetlenia

en: click to cycle color mode on sliders
pl_PL: kliknij, aby przełączyć tryb koloru na suwakach

en: color temperature (in Kelvin)
pl_PL: temperatura koloru (w Kelwinach)

en: tint
pl_PL: odcień

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
pl_PL: odcień obrazu, od magenty (wartości < 1) do zieleni (wartości > 1)

en: channel coefficients
pl_PL: współczynniki dla kanałów

en: various
pl_PL: różne

en: white balance disabled for camera
pl_PL: balans bieli niedostępny dla tego aparatu

en: tone curve
pl_PL: krzywa tonalna

en: alter an image’s tones using curves
pl_PL: zmienia tonalność obrazu używając krzywych

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
pl_PL: jeśli ustawione jest auto, krzywe a i b nie działają oraz nie są wyświetlane. wartości chrominancji (a i b) każdego piksela są dostosowywane na podstawie krzywej L. auto XYZ działa podobnie, ale wprowadza zmiany saturacji w przestrzeni XYZ.

en: tonecurve for L channel
pl_PL: krzywa tonalna kanału L

en: tonecurve for a channel
pl_PL: krzywa tonalna kanału a

en: tonecurve for b channel
pl_PL: krzywa tonalna kanału b

en: pick color
pl_PL: wybierz kolor

en: tone equalizer
pl_PL: korektor tonów

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
pl_PL: krzywa tonalna|tony|doświetlenie|pod światło|cienie

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
pl_PL: doświetla scenę tak, jakby było ono zrobione podczas robienia zdjęcia

en: quasi-linear, RGB
pl_PL: quasi-liniowe, RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
pl_PL: quasi-liniowe, RGB, scenocentryczny

en: simple tone curve
pl_PL: podstawowa krzywa tonalna

en: mask blending: all purposes
pl_PL: mieszanie maski: ogólne przeznaczenie

en: mask blending: people with backlight
pl_PL: mieszanie maski: ludzie, pod światło

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
pl_PL: kompresja cieni/świateł (EIGF): mocna

en: compress shadows/highlights (GF): strong
pl_PL: kompresja cieni/świateł (GF): mocna

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
pl_PL: kompresja cieni/świateł (EIFG): średnia

en: compress shadows/highlights (GF): medium
pl_PL: kompresja cieni/świateł (GF): średnia

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
pl_PL: kompresja cieni/świateł (EIGF): delikatna

en: compress shadows/highlights (GF): soft
pl_PL: kompresja cieni/świateł (GF): delikatna

en: contrast tone curve: soft
pl_PL: krzywa tonalna kontrastu: delikatna

en: contrast tone curve: medium
pl_PL: krzywa tonalna kontrastu średnia

en: contrast tone curve: strong
pl_PL: krzywa tonalna kontrastu: mocna

en: relight: fill-in
pl_PL: doświetlanie: wypełnienie

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
pl_PL: korektor tonów nie mógł zaalokować pamięci, sprawdź ustawienia RAM

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
pl_PL: interpolacja jest niestabilna, zmniejsz stopień wygładzania krzywej

en: wait for the preview to finish recomputing
pl_PL: poczekaj na odświeżanie podglądu

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
pl_PL: użyj kółka myszy na obrazie aby zmienić ekspozycję tonów
    shift+rolka myszy daje większe kroki,
    ctrl+rolka myszy daje mniejsze kroki

en: some parameters are out-of-bounds
pl_PL: niektóre parametry są poza zakresem

en: [%s over image] change tone exposure
pl_PL: [%s na obrazie] zmień ekspozycję tonów

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
pl_PL: [%s na obrazie] zmień ekspozycję tonów w dużych krokach

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
pl_PL: [%s na obrazie] zmień ekspozycję tonów w małychkrokach

note: Simple view
en: simple
pl_PL: podstawowe

note: Advanced view
en: advanced
pl_PL: zaawansowane

en: double-click to reset the curve
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować krzywą

en: curve smoothing
pl_PL: wygładzanie krzywej

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
pl_PL: wartości dodatnie dadzą gładsze przejścia tonalne,
    ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się oscylacje krzywej.
    wartości ujemne pomogą uniknąć oscylacji
    ale mogą spowodować mniej gładkie przejścia tonalne, i utratę lokalnego kontrastu.

note: Masking options
en: masking
pl_PL: maska

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
pl_PL: podejrzyj maskę i wybierz estymator, który daje ci
    większy kontrast między obszarami do rozjaśnienia i przyciemnienia

en: details
pl_PL: szczegóły

en: preserve details
pl_PL: ochrona detali

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
pl_PL: 'nie' - wpływa na kontrast lokalny i globalny (bezpieczne w przypadku dodawania kontrastu)
    'filtr prowadzony' - wpływa tylko na kontrast globalny i próbuje zachować kontrast lokalny
    'uśredniony filtr prowadzony' - jest średnią geometryczną 'nie' i 'filtr prowadzony'
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) - jest niezależnym od ekspozycji filtrem prowadzonym, który wygładza dzienie i światła w taki sam sposób (w przeciwieństwie to filtra prowadzonego,
    który słabiej wygładza światła)
    'uśredniony EIGF; - jest średnią geometryczną metod 'nie' i 'EIGF'

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
pl_PL: ilość przejść filtra prowadzonego
    pomaga rozproszyć krawędzie filtra kosztem prędkości działania

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
pl_PL: średnica rozmycia w procentach większego wymiaru obrazu
    uwaga: duże wartości tego parametru mogą spowodować,
    że podgląd w trybie ciemni będzie znacznie wolniejszy, jeśli
    w użyciu jest odszumianie profilowane.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
pl_PL: precyzja wtapiania:
    wyższe wartości powodują, że maska przylega bliżej do krawędzi,
    ale może to zniwelować efekt wygładzania.
    niższe wartości dają gładszy gradient i lepsze wygładzanie,
    ale może to prowadzić do niedokładności w podążaniu za krawędziami

[ctx: section]
en: mask post-processing
pl_PL: przetwarzanie maski

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
pl_PL: rozkład histogramu maski pomiędzy pierwszym i ostatnim decylem.
    środkowa linia wskazuje średnią. pomarańczowe linie na krańcach oznaczają przekroczenie zakresu.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
pl_PL: 0 wyłącza kwantyzację.
    wyższe wartości powodują posteryzację maski luminancji
    co daje gładkie obszary na poziomie elementów,
    gdy używane są wyższe wartości wtapiania

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
pl_PL: użyj, aby przesunąć średnią ekspozycję maski wzdłuż kanałów
    dla lepszej kontroli nad korekcją ekspozycji.
    magiczna różdżka automatycznie ustawi średnią ekspozycję

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
pl_PL: użyj, aby przeciwdziałać efektowi uśredniania
    i rozszerzyć kontrast maski w okolicach -4EV
    pozwala to rozciągnąć histogram ekspozycji na większą liczbę kanałów
    dla lepszej kontroli nad korekcją ekspozycji.
    różdżka automatycznie dostosowuje kontrast

en: display exposure mask
pl_PL: wyświetl maskę ekspozycji

en: tone mapping
pl_PL: mapowanie tonów

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały. lepiej użyć modułów kontrastu lokalnego lub korektora tonów.

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
pl_PL: nasyca kolory dając większą wagę czerni, bieli i pikselom o niskim nasyceniu koloru

en: the strength of saturation boost
pl_PL: siła wzmocnienia nasycenia

en: how much to spare highlights and shadows
pl_PL: ilość pozostawionych świateł i cieni

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
pl_PL: ten moduł jest przestarzały, lepiej użyć suwaka blasku w module balans kolorów RGB.

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
pl_PL: nasyca kolor i redukuje jasność najbardziej nasyconych pikseli
    aby kolory wydawały się żywsze.

en: the amount of vibrance
pl_PL: ilość ożywienia

en: simulate a lens fall-off close to edges
pl_PL: symuluje efekt przyciemniania fotografii na brzegach

[ctx: section]
en: position / form
pl_PL: pozycja / forma

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
pl_PL: rozmiar promienia winietowania do początku zanikania

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
pl_PL: rozmiar promienia winietowania do końca zanikania

en: strength of effect on brightness
pl_PL: siła efektu dla jasności

en: strength of effect on saturation
pl_PL: siła efektu dla nasycenia

en: horizontal offset of center of the effect
pl_PL: poziome przesunięcie środka efektu

en: vertical offset of center of the effect
pl_PL: pionowe przesunięcie środka efektu

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
pl_PL: parametr kształtu
    0 tworzy prostokąt
    1 tworzy koło lub elipsę
    2 tworzy romb

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
pl_PL: włącza automatyczne dostosowanie proporcji do rozmiaru zdjęcia

en: width-to-height ratio
pl_PL: stosunek szerokości do wysokości

en: add some level of random noise to prevent banding
pl_PL: dodaj nieco szumu, aby pozbyć się bandingu

en: [%s on node] change vignette/feather size
pl_PL: [%s na węźle] zmień rozmiar winietowania/wtapiania

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
pl_PL: [%s na węźle] zmień rozmiar winietowania/wtapiania zachowując proporcje

en: [%s on center] move vignette
pl_PL: [%s w centrum] przesuń winietowanie

en: watermark
pl_PL: znak wodny

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
pl_PL: nakłada znak wodny SVG, np. podpis na zdjęciu

en: marker
pl_PL: znacznik

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
pl_PL: znaki wodne SVG w %s/watermarks lub %s/watermarks

note: Simple text
en: text
pl_PL: tekst

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
pl_PL: tekst, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)

en: content
pl_PL: treść

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
pl_PL: font tekstu, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
pl_PL: kolor znaku wodnego, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
pl_PL: wybór koloru znaku wodnego

en: pick color from image
pl_PL: pobierz kolor ze zdjęcia

[ctx: section]
en: placement
pl_PL: umiejscowienie

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
pl_PL: wybierz względem czego skalować znak wodny
    • obraz: dopasowuje znak wodny do całego obrazu
    • dłuższy bok: dopasowuje dłuższy bok znaku do dłuższego boku obrazu
    • krótszy bok: dopasowuje krótszy bok znaku do krótszego boku obrazu
    • wysokość: dopasowuje wysokość znaku do wysokości obrazu, właściwe dla tekstów 
    • opcje zaawansowane: wybór niezależych wymiarów znaku i obrazu

en: reference image dimension against which to scale the watermark
pl_PL: rozmiary referencyjne dla skalowania znaku wodnego

en: watermark dimension to scale
pl_PL: wymiary znaku wodnego do skalowania

en: alignment
pl_PL: rozmieszczenie

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
pl_PL: krycie znaku wodnego

en: the scale of the watermark
pl_PL: skala znaku wodnego

en: the rotation of the watermark
pl_PL: obrót znaku wodnego

en: zone system
pl_PL: system strefowy

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
pl_PL: strefy jasności
    użyj kółka myszy, aby zmienić liczbę stref
    kliknij lewym przyciskiem na brzeg, aby ustawić znacznik
    kliknij prawym przyciskiem na znacznik, aby go usunąć

en: background jobs
pl_PL: działania w tle

en: camera settings
pl_PL: ustawienia aparatu

en: toggle view property in center view
pl_PL: przełącza właściwości widoku

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
pl_PL: połączenie z aparatem zostało utracone, opuszczanie trybu tetheringu

en: battery
pl_PL: bateria

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
pl_PL: kontrola aparatu

en: modes
pl_PL: tryby

en: timer (s)
pl_PL: licznik czasu (s)

en: count
pl_PL: licznik zdjęć

en: brackets
pl_PL: bracketing

en: bkt. steps
pl_PL: skoki ekspozycji

en: capture image(s)
pl_PL: zrób zdjęcie

en: toggle delayed capture mode
pl_PL: przełącza tryb opóźniony robienia zdjęć

en: toggle sequenced capture mode
pl_PL: przełącza tryb sekwencyjny robienia zdjęć

en: toggle bracketed capture mode
pl_PL: przełącza tryb bracketingu robienia zdjęć

en: the count of seconds before actually doing a capture
pl_PL: liczba sekund przed zrobieniem zdjęcia

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
pl_PL: liczba zdjęć do zrobienia w danej sekwencji,
    można użyć razem z trybem opóźnionym, żeby stworzyć animację poklatkową

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
pl_PL: liczba naświetleń z każdej strony środkowego zdjęcia serii, liczba zdjęć = (naświetlenia*2)+1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
pl_PL: liczba kroków na bracket, skoki można ustawić w aparacie i zwykle są 3 na jedną działkę ekspozycji
    innymi słowy, 3 kroki dają zmianę ekspozycji o 1EV między zdjęciami

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
pl_PL: dodatkowe właściwości

en: label
pl_PL: etykieta

en: property
pl_PL: właściwość

en: add user property
pl_PL: dodaje właściwość użytkownika

en: focus mode
pl_PL: ustawienie ostrości

en: shutterspeed2
pl_PL: czas naświetlania

en: shutterspeed
pl_PL: czas naświetlania

en: WB
pl_PL: BB

en: collections
pl_PL: kolekcje

en: search filmroll
pl_PL: wyszukaj rolkę filmu

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
pl_PL: problem przy wybieraniu nowej ścieżki dla rolki filmu %s

en: search filmroll...
pl_PL: wyszukaj rolkę filmu...

en: remove...
pl_PL: usuń...

en: uncategorized
pl_PL: nieprzypisane

en: rejected
pl_PL: odrzucone

en: not rated
pl_PL: bez oceny

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
pl_PL: użyj <, <=, >, >=, <>, =, [;] jako operatorów

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
pl_PL: użyj <, <=, >, >=, <>, =, [;] jako operatorów
    ocena gwiazdkowa: 0-5
    zdjęcia odrzucone: -1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
pl_PL: użyj <, <=, >, >=, <>, =, [;] jako operatorów
    wpisz daty w postaci : RRRR:MM:DD GG:MM:SS.SSSS (konieczny jest tylko rok)

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
pl_PL: użyj „%” jako wieloznacznika i ',' do separacji wartości

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
pl_PL: użyj `%' jako wieloznacznika
    użyj `*', aby dołączyć hierarchię i hierarchie podrzędne (kliknij)
    użyj `|%' aby dołączyć tylko hierarchie podrzędne (klik z ctrl)
    aby dołączyć tylko bieżącą hierarchię, kliknij z shift

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
pl_PL: użyj `%' jako wieloznacznika
    użyj `*', aby dołączyć lokację i lokacje podrzędne (kliknij)
    użyj `|%' aby dołączyć tylko lokacje podrzędne (klik z ctrl)
    aby dołączyć tylko bieżącą lokację, kliknij z shift

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
pl_PL: użyj "%" jako zastępnika dowolnego znaku
    kliknij aby zawrzeć obecny folder i podfoldery (końcówka "*")
    kliknij z Shiftem aby zawrzeć tylko obecny folder (brak końcówki)
    kliknij z Ctrlaby zawrzeć tylko podfoldery (końcówka "|%")

en: use `%' as wildcard
pl_PL: użyj „%” jako wieloznacznika

en: clear this rule
pl_PL: usuń tę regułę

en: clear this rule or add new rules
pl_PL: usuń tę regułę albo dodaj nową

en: narrow down search
pl_PL: zawęź wyszukiwanie

en: add more images
pl_PL: dodaj więcej obrazów

en: exclude images
pl_PL: wyklucz obrazy

en: change to: and
pl_PL: zmienia na: oraz

en: change to: or
pl_PL: zmienia na: albo

en: change to: except
pl_PL: zmienia na: oprócz

note: the different categories
en: files
pl_PL: pliki

en: metadata
pl_PL: metadane

en: times
pl_PL: czasy

en: capture details
pl_PL: szczegóły zdjęcia

en: collections settings
pl_PL: ustawienia kolekcji

en: preferences...
pl_PL: ustawienia...

en: AND
pl_PL: i

en: OR
pl_PL: lub

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
pl_PL: ale nie

en: revert to a previous set of rules
pl_PL: powróć do poprzedniego zestawu reguł

en: jump back to previous collection
pl_PL: przejdź do poprzedniej kolekcji

en: mean
pl_PL: średnia

en: color picker
pl_PL: próbnik koloru

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
pl_PL: najedź, aby podświetlić próbkę na obrazie, kliknij, aby zablokować próbkę
    kliknij prawym, aby załadować próbkę do aktywnego próbnika kolorów

en: click to (un)hide large color patch
pl_PL: kliknij, aby pokazać/ukryć dużą próbkę koloru

en: statistic
pl_PL: statystyki

en: select which statistic to show
pl_PL: wybierz statystykę do pokazania

en: select which color mode to use
pl_PL: wybierz tryb koloru

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
pl_PL: włącz próbnik kolorów
    ctrl-klik lub prawy klik, aby wybrać obszar

en: add sample
pl_PL: dodaj próbkę

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
pl_PL: próbka na żywo

en: display samples on image/vectorscope
pl_PL: pokaż próbki na obrazie/ wektoroskopie

en: restrict scope to selection
pl_PL: ogranicz zakres do wybranych

en: history stack
pl_PL: historia

en: open sidecar file
pl_PL: otwarcie pliku pobocznego

en: error loading file '%s'
pl_PL: błąd przy wczytywaniu pliku „%s”

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
pl_PL[0]: brak kompresji historii dla %d obrazu
pl_PL[1]: brak kompresji historii %d obrazów
pl_PL[2]: brak kompresji historii %d obrazów

en: delete images' history?
pl_PL: skasować historię zdjęcia?

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
pl_PL[0]: czy na pewno wyczyścić historię %d wybranego zdjęcia?
pl_PL[1]: czy na pewno wyczyścić historię %d wybranych zdjęć?
pl_PL[2]: czy na pewno wyczyścić historię %d wybranych zdjęć?

en: selective copy...
pl_PL: skopiuj selektywnie...

en: choose which modules to copy from the source image
pl_PL: wybierz moduły do skopiowania ze zdj. źródłowego

en: copy history stack of
    first selected image
pl_PL: kopiuje całą historię edycji
    pierwszego z wybranych zdjęć

en: selective paste...
pl_PL: wklej selektywnie...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
pl_PL: wybierz moduły do wklejenia do zdj. docelowego

en: paste
pl_PL: wklej

en: paste history stack to
    all selected images
pl_PL: wkleja całą historię edycji
    do wszystkich wybranych zdjęć

en: compress history
pl_PL: skompresuj historię

en: compress history stack of
    all selected images
pl_PL: porzuca historię edycji
    wszystkich wybranych zdjęć

en: discard history stack of
    all selected images
pl_PL: porzuca historię edycji
    wszystkich wybranych zdjęć

en: how to handle existing history
pl_PL: jak traktować istniejącą historię edycji

en: append
pl_PL: dołącz

en: load sidecar file...
pl_PL: wczytaj plik poboczny...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
pl_PL: otwiera poboczny plik XMP
    i stosuje go do wybranych zdjęć

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
pl_PL: zapisuje historię edycji i etykiety do pobocznych plików XMP

en: duplicate manager
pl_PL: manager duplikatów

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
pl_PL: tworzy „dziewiczy” duplikat zdjęcia przed modyfikacjami

en: create a duplicate of the image with same history stack
pl_PL: tworzy duplikat zdjęcia z tą samą historią

en: export
pl_PL: eksportuj

en: invalid format for export selected
pl_PL: wybrano nieprawidłowy format eksportu

en: invalid storage for export selected
pl_PL: wybrano nieprawidłowe miejsce zapisu do eksportu

en: export to disk
pl_PL: eksportuj na dysk

en: which is equal to %s × %s px
pl_PL: równoważne rozmiarowi %s × %s px

[ctx: unit]
en: in
pl_PL: cale

[ctx: section]
en: storage options
pl_PL: opcje lokalizacji

en: target storage
pl_PL: miejsce docelowe

[ctx: section]
en: format options
pl_PL: opcje formatu

en: file format
pl_PL: format pliku

[ctx: section]
en: global options
pl_PL: ustawienia globalne

en: set size
pl_PL: ustaw rozmiar

en: choose a method for setting the output size
pl_PL: wybierz metodę ustawiania rozmiaru pliku wyjściowego

en: in pixels (for file)
pl_PL: w pikselach (dla plików)

en: in cm (for print)
pl_PL: w cm (do wydruku)

en: in inch (for print)
pl_PL: w calach (do wydruku)

en: by scale (for file)
pl_PL: według skali (dla plików)

en: print width
pl_PL: szerokość wydruku

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
pl_PL: maksymalna szerokość obrazu wyjściowego
    środkowy przycisk myszy ustawia na 0.

en: print height
pl_PL: wysokość wydruku

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
pl_PL: maksymalna wysokość obrazu wyjściowego
    środkowy przycisk myszy ustawia na 0.

en: resolution in dot per inch
pl_PL: rozdzielczość w punktach na cal

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
pl_PL: może być wartością całkowitą lub ułamkiem.
    zero i pusta wartość są równoważne wartości 1
    kliknij środkowym przyciskiem myszy aby ustawić na 0

en: allow upscaling
pl_PL: zezwól na powiększanie

en: high quality resampling
pl_PL: skalowanie wysokiej jakości

en: do high quality resampling during export
pl_PL: eksport z użyciem wysokiej jakości próbkowania

en: store masks
pl_PL: zachowaj maski

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
pl_PL: zachowuj maski jako warstwy w eksportowanych obrazach. działa tylko dla niektórych formatów.

en: image settings
pl_PL: ustawienia zdjęcia

en: output ICC profiles
pl_PL: wyjściowe profile ICC

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
pl_PL: • percepcyjny: miękko przesuwa kolory spoza gamutu w zakres gamutu, zachowując gradacje, ale jednocześnie przesuwa kolory wewnątrz gamutu. 
    Percepcyjny zazwyczaj jest zastrzeżonym prawnie LUTem, który zależy od docelowej przestrzeni barwnej.
    
    • relatywny kolorymetryczny: zachowuje luminancję, redukując nasycenie aż do momentu zmieszczenia wszystkich kolorów w gamucie
    
    • nasycenie: nadaje się do przyciągających wzrok grafik biznesowych, poprzez zachowanie saturacji. Nieprzeznaczony dla fotografii.
    
    • bezwzględny kolorymetryczny: adaptuje punkt bieli obrazu do punktu bieli docelowego medium i nic ponad to. Używany głównie do proofowania kolorów. Nieprzeznaczony do fotografii.

en: style
pl_PL: styl

en: temporary style to use while exporting
pl_PL: tymczasowy styl, który ma zostać użyty podczas eksportu

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
pl_PL: określa, czy elementy stylu są dodawane do historii edycji, czy ją zastępują

en: replace history
pl_PL: zastąp historię

en: append history
pl_PL: dodaj do historii

[ctx: actionbutton]
en: export
pl_PL: eksportuj

en: export with current settings
pl_PL: eksportuje używając bieżących ustawień

en: select tag
pl_PL: wybierz etykietę

en: _add
pl_PL: _dodaj

en: _done
pl_PL: _gotowe

en: list filter
pl_PL: filtr listy

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
pl_PL: lista dostępnych etykiet. kliknij 'dodaj' lub dwukrotnie kliknij na etykiecie aby dodać wybraną

en: edit metadata exportation
pl_PL: edytuj eksport metadanych

en: general settings
pl_PL: ustawienia ogólne

en: EXIF data
pl_PL: dane EXIF

en: export EXIF metadata
pl_PL: eksportuj metadane EXIF

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
pl_PL: eksportuj metadane  XMP darktabla (z modułu edycji metadanych)

en: only embedded
pl_PL: tylko wbudowane

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
pl_PL: domyślnie interfejs wysyła razem z obrazem do zdalnej przestrzeni dyskowej pewne (ograniczone) metadane.
    aby tego uniknąć i pozwolić wyłącznie na osadzanie metadanych XMP darktable, zaznacz tę flagę.
    jeśli zdalna przestrzeń dyskowa nie rozumie metadanych XMP darktable, możesz w zamian użyć przeliczonych metadanych

en: geo tags
pl_PL: etykiety geolokacji

en: export geo tags
pl_PL: eksportuj etykiety geolokacji

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
pl_PL: eksportuj etykiety (do Xmp.dc.Subject)

en: private tags
pl_PL: prywatne etykiety

en: export private tags
pl_PL: eksportuj prywatne etykiety

en: synonyms
pl_PL: synonimy

en: export tags synonyms
pl_PL: eksportuj synonimy etykiet

en: omit hierarchy
pl_PL: pomiń hierarchię

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
pl_PL: tylko ostatnia część tagów hierarchicznych jest brana pod uwagę. może być przydatne, jeśli kategorie nie są używane

en: hierarchical tags
pl_PL: etykiety hierarchiczne

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
pl_PL: eksportuj hierarchiczne etykiety (do Xmp.lr.Hierarchical Subject)

en: develop history
pl_PL: historia edycji

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
pl_PL: eksportuj dane przetwarzania darktable (umożliwia odzyskanie w przypadku utraty bazy danych lub pliku XMP)

en: per metadata settings
pl_PL: ustawienia per metadane

en: redefined tag
pl_PL: przedefiniowana etykieta

en: formula
pl_PL: formuła

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
pl_PL: lista przeliczonych metadanych
    kliknij na + aby zaznaczyć i dodać nową metadaną
    jeśli formuła jest pusta, dana metadana zostanie usunięta w eksportowanym pliku
    jeśli formuła to "=", metadana zostanie wyeksportowana nawet gdy dane EXIF są wyłączone
    w przeciwnym razie dana metadana jest przeliczana i dodawana do eksportowanego pliku
    kliknij na komórkę formuły aby edytować
    wpisz "$" aby aktywować uzupełnianie i zobaczyć listę zmiennych

en: add an output metadata tag
pl_PL: dodaj etykietę metadanych wyjściowych

en: delete metadata tag
pl_PL: usuń etykietę metadanych

en: full path
pl_PL: pełna ścieżka

en: group
pl_PL: grupuj

en: custom sort
pl_PL: sortowanie użytkownika

en: shuffle
pl_PL: nieuporządkowane

en: collection filters
pl_PL: filtr kolekcji

en: initial setting
pl_PL: początkowe ustawienie

en: imported: last 24h
pl_PL: zaimportowano: ostatnie 24h

en: imported: last 30 days
pl_PL: zaimportowano: ostatnie 30 dni

en: taken: last 24h
pl_PL: zrobione: ostatnie 24h

en: taken: last 30 days
pl_PL: zrobione: ostatnie 30 dni

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
pl_PL: klik lub klik&#38;przeciągnij aby zaznaczyć jedną lub wiele wartości

en: right-click opens a menu to select the available values
pl_PL: prawy klik otwiera menu z możliwymi wartościami

en: you can't have more than %d rules
pl_PL: nie możesz mieć więcej niż %d reguł

en: rule property
pl_PL: właściwość reguły

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
pl_PL: właściwości reguły
    nie mogą być zmienione, gdy reguła jest przypięta do zasobnika

[ctx: quickfilter]
en: filter
pl_PL: filtr

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
pl_PL: ta reguła jest przypięta do górnego zasobnika
    kliknij, aby odpiąć

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
pl_PL: nie możesz wyłączyć reguły, jeśli jest przypięta do zasobnika

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
pl_PL: nie możesz usunąć reguły, jeśli jest przypięta do zasobnika

en: click to pin this rule to the top toolbar
pl_PL: kliknij, aby przypiąć tę regułę do górnego zasobnika

en: remove this collect rule
pl_PL: usuń tę regułę kolekcji

en: this rule is enabled
pl_PL: ta reguła jest aktywna

en: this rule is disabled
pl_PL: ta reguła jest nieaktywna

en: or
pl_PL: lub

en: and not
pl_PL: oraz nie

en: define how this rule should interact with the previous one
pl_PL: zdefiniuj jak ta reguła powinna współpracować z poprzednią

en:  (off)
pl_PL:  (wyłączony)

en: you can't add more rules.
pl_PL: nie możesz mieć więcej reguł.

en: shown filters
pl_PL: widoczne filtry

en: new filter
pl_PL: nowy filtr

note: the actions part of the popover
en: actions
pl_PL: akcje

en: reset quickfilters
pl_PL: resetuj szybkie filtry

en: sort order
pl_PL: bieżąca kolejność

en: determine the sort order of shown images
pl_PL: wybierz porządek sortowania filtrowanych zdjęć

en: sort direction
pl_PL: kierunek sortowania

en: remove this sort order
pl_PL: usuń ten porządek sortowania

en: you can't have more than %d sort orders
pl_PL: nie możesz mieć więcej niż %d kolejności sortowania

en: DESC
pl_PL: malejący

en: ASC
pl_PL: rosnący

en: new rule
pl_PL: nowa reguła

en: append new rule to collect images
pl_PL: dodaj nową regułę do kolekcji obrazów

en: sort by
pl_PL: sortowanie:

en: new sort
pl_PL: nowe sortowanie

en: append new sort to order images
pl_PL: dodaj nowe sortowanie do zdjęć

en: revert to a previous set of sort orders
pl_PL: powróć do poprzedniego zestawu reguł sortowania

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
pl_PL: reset
    Ctrl-klik aby usunąć również przypięte reguły

en: color filter
pl_PL: filtr kolorowy

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
pl_PL: filtruj po kolorowych etykietach
    kliknij aby przełączyć filtrowanie koloru
    ctrl+klik aby wykluczyć kolor etykiet
    szary przycisk wyklucza wszystkie kolory etykiet

note: create the filter combobox
en: rules
pl_PL: reguły

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
pl_PL: filtruj przez kolorowe etykiety
    i (∩): obrazy posiadające wybrane kolory etykiet łącznie
    lub (∪): obrazy posiadające co najmniej jeden wybrany kolor etykiety.

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
pl_PL: wprowadź nazwę pliku do wyszukania.
    szereg nazw może być rozdzielony poprzez ",:
    
    prawy klik aby pobrać istniejące nazwy plików

en: extension
pl_PL: rozszerzenie

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
pl_PL: wprowadź rozszerzenie pliku do wyszukania zaczynając od kropki
    szereg wartości można rozdzielać przez ","
    przydatne słowa kluczowe:"ra","NOT RAW","LDR","HDR"
    
    prawy klik aby pobrać występujące rozszerzenia

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
pl_PL: klik wybiera nazwę pliku
    ctrl+klik wybiera wiele wartości

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
pl_PL: klik wybiera rozszerzenie
    ctrl+klik wybiera wiele wartości

en: ungrouped images
pl_PL: niezgrupowane zdjęcia

en: select the type of grouped image to filter
pl_PL: zaznacz typ grupowanych obrazów do filtrowania

note: predefined selections
en: all images
pl_PL: wszystkie obrazy

en: filter on history state
pl_PL: filtruj po stanie historii

en: local copied state filter
pl_PL: lokalnie skopiowany filtr stanu

en: filter images based on their module order
pl_PL: filtruj obrazy na podstawie ich kolejności modułów

en: comparator
pl_PL: operator porównania

en: filter by images rating
pl_PL: filtruj po ocenie

en: ratings
pl_PL: oceny

en: unstarred only
pl_PL: tylko bez gwiazdek

en: rejected only
pl_PL: tylko odrzucone

en: all except rejected
pl_PL: wszystkie oprócz odrzuconych

en: not rated only
pl_PL: tylko bez gwiazdek

en: better
pl_PL: lepszy

en: worse
pl_PL: gorsze

en: cap
pl_PL: nakrycie

en: rating filter
pl_PL: filtr oceny zdjęcia

en: portrait images
pl_PL: zdjęcia pionowe

en: square images
pl_PL: kwadratowe zdjęcia

en: landscape images
pl_PL: poziome zdjęcia

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
pl_PL: filtruj po tekście z metadanych, marce aparatu/modelu, tagach, ścieżkach pliku i nazwie
    "%" oznacza dowolny znak
    domyślnie % dodany jest na początku i końcu automatycznie
    rozpoczęcie lub zakończenie przez "??" wyłącza automatyczny % na początku lub końcu
    jest wyszarzony podczas wyszukiwania

en: apply offset and geo-location
pl_PL: zastosuj przesunięcie i geolokację

en: apply geo-location
pl_PL: zastosuj geolokację

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
pl_PL: zastosuj przesunięcie i geolokację do pasujących obrazów
    operacja podwójna: aby anulować, wciśnij Ctrl-Z dwukrotnie

en: apply geo-location to matching images
pl_PL: zastosuj geolokację do pasujących zdjęć

en: GPX file track segments
pl_PL: segmenty trasy z pliku GPX

en: start time
pl_PL: czas początkowy

en: end time
pl_PL: czas końcowy

en: points
pl_PL: punkty

en: images
pl_PL: zdjęcia

en: open GPX file
pl_PL: otwórz plik GPX

en: preview
pl_PL: podgląd

en: GPS data exchange format
pl_PL: format wymiany danych GPS

en: date/time
pl_PL: data/czas

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
pl_PL: wprowadź nową datę/godzinę (rrrr:mm:dd gg:mm:ss[.sss])
    wprowadź nowe wartości, lub kręć rolką nad danym polem

en: original date/time
pl_PL: oryginalna data/czas

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
pl_PL: zablokuj wartość przesunięcia daty/godziny aby zaaplikować je do innego zaznaczenia

en: date/time offset
pl_PL: różnica czasu

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
pl_PL: przesunięcie lub różnica ([-]dd hh:mm:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
pl_PL: zastosuj różnicę

en: apply offset to selected images
pl_PL: zastosuj różnicę czasu do wybranych zdjęć

en: apply date/time
pl_PL: zastosuj datę/czas

en: apply the same date/time to selected images
pl_PL: zastosuj tę samą datę/czas do wybranych zdjęć

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
pl_PL: zacznij pisać, aby wyświetlić listę dozwolonych wartości i wybierz strefę czasową
    wciśnij enter aby zatwierdzić, znak "*" zniknie

note: gpx
en: apply GPX track file...
pl_PL: zastosuj plik ścieżki GPX...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
pl_PL: przetwarza plik GPX i aktualizuje lokalizację wybranych zdjęć

[ctx: section]
en: GPX file
pl_PL: plik GPX

en: select a GPX track file...
pl_PL: zastosuj plik ścieżki GPX...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
pl_PL: lista segmentów trasy z pliku GPX, dla każdego segmentu:
    -data/godzina rozpoczęcia w czasie lokalnym(LT)
    -liczba punktów trasy
    -liczba pasujących obrazów, na podstawie daty/godziny obrazu, przesunięcia i strefy czasowej
    -szczegółowe informacje o czasie po najechaniu myszą

en: preview images
pl_PL: podgląd zdjęć

en: show on map matching images
pl_PL: pokaż na mapie pasujące zdjęcia

en: select images
pl_PL: wybierz zdjęcia

en: select matching images
pl_PL: wybierz pasujące zdjęcia

en: number of matching images versus selected images
pl_PL: liczba pasujących zdjęć a liczba wybranych zdjęć

en: monochromatic
pl_PL: monochromatyczność

en: analogous
pl_PL: analogiczne

en: analogous complementary
pl_PL: analogiczne komplementarne

en: complementary
pl_PL: komplementarne

en: split complementary
pl_PL: komplementarne rozdzielone

en: dyad
pl_PL: diada

en: triad
pl_PL: triada

en: tetrad
pl_PL: tetrada

en: vectorscope
pl_PL: wektoroskop

en: waveform
pl_PL: rozkład jasności (waveform)

en: RGB parade
pl_PL: wykres falowy RGB

en: scopes
pl_PL: analizy obrazu

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
pl_PL: nieobsługiwany profil wektoroskopu, zostanie zastąpiony przez liniowy Rec2020

en: scroll to coarse-rotate
pl_PL: przewiń rolką aby zgrubnie obrócić

en: ctrl+scroll to fine rotate
pl_PL: Przewiń z Ctrl aby dokładnie obrócić

en: shift+scroll to change width
pl_PL: przewija z shift aby zmienić szerokość

en: alt+scroll to cycle
pl_PL: przewija z alt aby przeskakiwać

en: drag to change black point
pl_PL: przeciągnij, żeby zmienić punkt czerni

en: double-click resets
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować

en: drag to change exposure
pl_PL: przeciągnij, żeby zmienić ekspozycję

en: set scale to linear
pl_PL: ustaw skalę liniową

en: set scale to logarithmic
pl_PL: ustaw skalę logarytmiczną

en: set scope to vertical
pl_PL: ustaw zakres na pionowy

en: set scope to horizontal
pl_PL: ustaw zakres na poziomy

en: set view to AzBz
pl_PL: ustaw widok na AzBz

en: set view to RYB
pl_PL: ustaw widok na RYB

en: set view to u*v*
pl_PL: ustaw widok na u*v*

en: cycle histogram modes
pl_PL: cyklicznie przełączaj tryby histogramu

en: hide histogram
pl_PL: ukryj histogram

en: switch histogram view
pl_PL: przełącz tryb histogramu

en: toggle blue channel
pl_PL: przełącz niebieski kanał

en: toggle colors
pl_PL: przełącz kolory

en: toggle green channel
pl_PL: przełącz zielony kanał

en: toggle red channel
pl_PL: przełącz czerwony kanał

en: cycle vectorscope types
pl_PL: przestaw typ wektoroskopu

en: color harmonies
pl_PL: schematy kolorystyczne

en: cycle color harmonies
pl_PL: przełaczaj schematy kolorystyczne

en: compress history stack
pl_PL: skompresuj historię

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
pl_PL: minimalizuje historię edycji do najmniejszej, jaka da taki sam obraz
    kliknij z ctrl aby porzucić edycje powyżej zaznaczonej

en: create a style from the current history stack
pl_PL: utwórz styl na podstawie obecnej historii

en: create style from history
pl_PL: utwórz styl na podstawie historii

en: always-on module
pl_PL: moduł zawsze włączony

en: default enabled module
pl_PL: moduł domyślnie włączony

en: deprecated module
pl_PL: moduł niewspierany

en: colorspace
pl_PL: przestrzeń kolorów

en: mask mode
pl_PL: tryb maski

en: blend mode
pl_PL: tryb mieszania

en: blend operation
pl_PL: operacja mieszania

en: blend fulcrum
pl_PL: punkt podparcia mieszania

en: mask blur
pl_PL: rozmycie maski

en: raster mask instance
pl_PL: instancja maski rastrowej

en: raster mask id
pl_PL: id maski rastrowej

en: invert mask
pl_PL: odwróć maskę

en: drawn mask polarity
pl_PL: polaryzacja maski wektorowej

en: a drawn mask was added
pl_PL: maska wektorowa została dodana

en: the drawn mask was removed
pl_PL: maska wektorowa została usunięta

en: the drawn mask was changed
pl_PL: maska wektorowa została zmieniona

en: parametric output mask:
pl_PL: parametryczna maska wyjściowa:

en: parametric input mask:
pl_PL: parametryczna maska wejściowa:

en: delete image's history?
pl_PL: skasować historię zdjęcia?

en: do you really want to clear history of current image?
pl_PL: czy na pewno wyczyścić historię wybranego zdjęcia?

en: actions on selection
pl_PL: akcje na zaznaczonych

en: delete (trash)
pl_PL: usuń (kosz)

en: physically delete from disk (using trash if possible)
pl_PL: fizycznie usuń z dysku (jeśli możliwe – do kosza)

en: physically delete from disk immediately
pl_PL: fizycznie usuń natychmiast obrazy z dysku

en: remove
pl_PL: usuń

en: remove images from the image library, without deleting
pl_PL: usuń zdjęcia z bazy danych, bez fizycznego usunięcia

en: move...
pl_PL: przenieś...

en: move to other folder
pl_PL: przenosi do innego katalogu

en: copy...
pl_PL: kopiuj...

en: copy to other folder
pl_PL: kopiuje do innego katalogu

en: create HDR
pl_PL: utwórz HDR

en: create a high dynamic range image from selected shots
pl_PL: tworzy obraz hdr z wybranych zdjęć

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
pl_PL: dodaje duplikat do kolekcji, razem z jego historią

en: rotate selected images 90 degrees CCW
pl_PL: obraca wybrane obrazy o 90 stopni w lewo

en: rotate selected images 90 degrees CW
pl_PL: obraca wybrane obrazy o 90 stopni w prawo

en: reset rotation
pl_PL: resetuj obrót

en: reset rotation to EXIF data
pl_PL: przywraca domyślny obrót zdjęcia

en: copy locally
pl_PL: skopiuj lokalnie

en: copy the image locally
pl_PL: tworzy lokalną kopię obrazu

en: resync local copy
pl_PL: synch. kopię lokalną

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
pl_PL: synchronizuje dane XMP zdjęcia i usuwa kopię lokalną

[ctx: selected images action]
en: group
pl_PL: grupuj

en: add selected images to expanded group or create a new one
pl_PL: dodaje wybrane zdjęcia do widocznej grupy lub tworzy nową

en: ungroup
pl_PL: rozgrupuj

en: remove selected images from the group
pl_PL: usuwa wybrane zdjęcia z grupy

en: select ratings metadata
pl_PL: wybierz metadane ocen

en: colors
pl_PL: kolory

en: select colors metadata
pl_PL: wybierz metadane koloru

en: select tags metadata
pl_PL: wybierz metadane etykiet

en: select geo tags metadata
pl_PL: wybierz metadane etykiet geo

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
pl_PL: wybierz metadane darktable (z modułu edytora metadanych)

en: set the selected image as source of metadata
pl_PL: ustaw wybrany obraz jako źródło metadanych

en: paste selected metadata on selected images
pl_PL: zapisuje metadane dla wybranych zdjęć

en: clear selected metadata on selected images
pl_PL: czyści metadane dla wybranych zdjęć

en: how to handle existing metadata
pl_PL: jak traktować istniejące metadane

en: merge
pl_PL: połącz

en: update image information to match changes to file
pl_PL: aktualizuje informacje o zdjęciu na podstawie zmian w pliku

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
pl_PL: oznacz wybrane obrazy jako monochromatyczne i aktywuj tryb pracy dla obrazów monochromatycznych

en: set selection as color images
pl_PL: oznacz wybrane zdjęcia jako kolorowe

en: duplicate virgin
pl_PL: zduplikuj bez obróbki

en: device "%s" connected on port "%s".
pl_PL: urządzenie „%s” podłączone do portu „%s”.

en: copy & import from camera
pl_PL: kopiuj i importuj z aparatu

en: tethered shoot
pl_PL: robienie zdjęć

en: unmount camera
pl_PL: odmontuj aparat

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
pl_PL: aparat został zablokowany przez inną aplikację
    upewnij się, że nie jest już zamontowany
    lub zamknij blokującą aplikację

en: tethering and importing is disabled for this camera
pl_PL: tethering i import z tego aparatu jest wyłączony

en: mount camera
pl_PL: zamontuj aparat

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
pl_PL[0]: wybrano 1 zdjęcie
pl_PL[1]: wybrane zdjęcia: %d z %d
pl_PL[2]: wybrane zdjęcia: %d z %d

en: you can't delete the selected place
pl_PL: nie możesz usunąć wybranego miejsca

en: choose the root of the folder tree below
pl_PL: wybierz początkowy folder drzewa folderów

en: places
pl_PL: miejsca

en: restore all default places you have removed by right-click
pl_PL: przywróć wszystkie domyślne miejsca, usunięte prawym klikiem

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
pl_PL: dodaj własne miejsce
    
    prawy klik na miejscu usuwa je

en: you can add custom places using the plus icon
pl_PL: możesz dodawać własne miejsca z pomocą ikony plusa

en: select a folder to see the content
pl_PL: wybierz folder, żeby zobaczyć jego zawartość

en: folders
pl_PL: katalogi

en: home
pl_PL: dom

en: pictures
pl_PL: zdjęcia

en: mark already imported pictures
pl_PL: zaznacz już zaimportowane zdjęcia

en: modified
pl_PL: zmodyfikowano

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
pl_PL: plikowa 'data/czas modyfikacji' może różnio

en: show/hide thumbnails
pl_PL: pokaż/ukryj miniaturki

en: naming rules
pl_PL: reguły tworzenia nazw

en: add to library
pl_PL: dodaj do biblioteki

en: copy & import
pl_PL: kopiuj i importuj

en: select new
pl_PL: wybierz nowy

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
pl_PL: proszę czekać, trwa pobieranie listy zdjęć z aparatu...

en: invalid override date/time format
pl_PL: niewłaściwy format daty/czasu do nadpisania

en: import base directory
pl_PL: importuj katalog bazowy

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
pl_PL: przed kopiowaniem obrazów do katalogu bazowego darktable upewnij się, że proces jest zdefiniowany tak jak preferujesz.
    dalsze informacje w manualu darktable.
    
    sprawdź preferencje darktable -> import.
    skontroluj i ewentualnie popraw 'wzór nazewnictwa kataloku bazowego'

en: _come back & check
pl_PL: _powróć i sprawdź

en: _understood & done
pl_PL: _zrozumiane i zrobione

en: add to library...
pl_PL: dodaj do biblioteki...

en: add existing images to the library
pl_PL: dodaj istniejące zdjęcia do biblioteki

en: copy & import...
pl_PL: kopiuj i importuj...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
pl_PL: kopiuj i opcjonalnie zmień nazwę zdjęć przed dodaniem ich do biblioteki
    do zmiany nazw zdjęć i docelowych folderów możesz wykorzystać wzorce

note: collapsible section
en: parameters
pl_PL: parametry

en: v3.0 for RAW input (default)
pl_PL: wer. 3.0 dla wejścia raw (domyślny)

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
pl_PL: wer. 3.0 dla wejścia JPEG/nie-raw

en: deleting preset for obsolete module
pl_PL: usuwanie ustawień przestarzałego modułu

en: manage presets...
pl_PL: zarządzaj presetami...

en: nothing to save
pl_PL: nic do zapisania

en: show module
pl_PL: wyświetl moduł

en: utility module
pl_PL: moduły użytkowe

en: live view
pl_PL: podgląd na żywo

en: toggle live view
pl_PL: przełącz podgląd

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
pl_PL: przybliżenie podglądu

en: flip live view horizontally
pl_PL: odbija podgląd w poziomie

en: move focus point in (big steps)
pl_PL: przesuń fokus do środka (duże kroki)

en: move focus point in (small steps)
pl_PL: przesuń fokus do środka (małe kroki)

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
pl_PL: uruchom autofokus

en: move focus point out (small steps)
pl_PL: przesuń fokus na zewnątrz (małe kroki)

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
pl_PL: przesuń fokus na zewnątrz (duże kroki)

en: overlay
pl_PL: pokrywanie

en: selected image
pl_PL: wybrany obraz

en: overlay another image over the live view
pl_PL: nałożenie innego obrazu na podgląd na żywo

en: enter image id of the overlay manually
pl_PL: ręcznie wprowadź id obrazu do nałożenia

en: overlay mode
pl_PL: tryb pokrywania

[ctx: blendmode]
en: add
pl_PL: dodaj

[ctx: blendmode]
en: saturate
pl_PL: nasycenie

[ctx: blendmode]
en: color dodge
pl_PL: rozjaśnianie koloru

[ctx: blendmode]
en: color burn
pl_PL: przyciemnianie koloru

[ctx: blendmode]
en: hard light
pl_PL: twarde światło

[ctx: blendmode]
en: soft light
pl_PL: miękkie światło

[ctx: blendmode]
en: exclusion
pl_PL: wykluczenie

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
pl_PL: odcień HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
pl_PL: nasycenie HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL color
pl_PL: kolor HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
pl_PL: jasność HSL

en: mode of the overlay
pl_PL: tryb nałożenia

en: split line
pl_PL: linia podziału

en: only draw part of the overlay
pl_PL: rysuj jedynie część nałożenia

en: find location
pl_PL: wyszukaj położenie

en: locations
pl_PL: położenia

en: new sub-location
pl_PL: nowa lokalizacja podrzędna

en: new location
pl_PL: nowe położenie

en: location name '%s' already exists
pl_PL: lokalizacja o nazwie „%s” już istnieje

en: edit location
pl_PL: edytuj położenie

en: delete location
pl_PL: usuń położenie

en: update filmstrip
pl_PL: zaktualizuj taśmę filmu

en: go to collection (lighttable)
pl_PL: przejdź do kolekcji (stołu podświetlanego)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
pl_PL: zakończ edycję (naciśnij enter lub esc) przed wybraniem kolejnej lokalizacji

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
pl_PL: lista lokalizacji użytkownika.
    kliknij, aby pokazać lub ukryć lokalizację na mapie:
     - przewiń wewnątrz obszaru, aby zmienić jego rozmiar
     - <shift> lub <ctrl> z przewijaniem, aby zmienić szerokość lub wysokość
     - kliknij wewnątrz obszaru i przeciągnij, aby zmienić pozycję
     - kliknij z ctrl aby przenieść obraz z obszaru lokalizacji
    kliknij z ctrl aby edytować nazwę lokalizacji
     - symbol '|' pozwala podzielić nazwę lokalizacji na wiele poziomów
     - aby usunąć grupę lokalizacji, usuń (wyczyść) jej nazwę
     - naciśnij enter aby zatwierdzić nową nazwę, esc porzuca edycję
    klikni z prawym dla innych akcji: usunięcia lokalizacji i przejścia do kolekcji

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
pl_PL: wybierz kształt granic obszaru na mapie - okrąg lub prostokąt
    może to być również poligon, jeśli jest dostępny (najpierw zaznacz miejsce poligonu w module "znajdź lokację")

en: add a new location on the center of the visible map
pl_PL: dodaj nową lokalizację w centrum widocznej mapy

en: show all
pl_PL: wyświetl wszystkie

en: show all locations which are on the visible map
pl_PL: pokaż wszystkie lokalizacje w obrębie widocznej mapy

en: map settings
pl_PL: ustawienia mapy

en: map source
pl_PL: źródło mapy

en: select the source of the map. some entries might not work
pl_PL: wybór źródła mapy. niektóre opcje mogą nie działać

en: feather
pl_PL: wtapianie

en: group #%d
pl_PL: grupa nr %d

en: duplicate this shape
pl_PL: utwórz kopię tego kształtu

en: delete this shape
pl_PL: usuń ten kształt

en: delete group
pl_PL: usuń grupę

en: remove from group
pl_PL: usuń z grupy

en: group the forms
pl_PL: zgrupuj formy

en: use inverted shape
pl_PL: użyj odwróconego kształtu

en: mode: union
pl_PL: tryb : suma

en: mode: intersection
pl_PL: tryb : część wspólna

en: mode: difference
pl_PL: tryb : różnica

en: mode: sum
pl_PL: tryb: suma

en: mode: exclusion
pl_PL: tryb : różnica

en: cleanup unused shapes
pl_PL: usuń nieużywane kształty

en: created shapes
pl_PL: utworzone kształty

en: properties
pl_PL: właściwości

en: no shapes selected
pl_PL: żaden kształt nie został wybrany

en: pressure
pl_PL: nacisk

en: smoothing
pl_PL: wygładzanie

en: metadata editor
pl_PL: edytor metadanych

en: metadata settings
pl_PL: ustawienia metadanych

en: _default
pl_PL: _domyślne

en: visible
pl_PL: widoczne

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
pl_PL: zaznacz, jeśli metadane są dla ciebie interesujące
    będą widoczne w edytorze metadanych, kolekcji, i module importu
    będą też eksportowane

en: private
pl_PL: prywatne

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
pl_PL: zaznacz, jeśli chcesz, żeby informacje pozostały prywatne (nie będą eksportowane ze zdjęciami)

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
pl_PL: tekst metadanych
    ctrl+enter wstawia nową linię (uwaga, może to być niekompatybilne ze standardowymi metadanymi)
    jeśli <leave unchanged> wybranych obrazów ma różne metadane
    w takim wypadku kliknięcie prawym umożliwia wybranie jednej z nich.
    naciśnij escape aby zamknąć okienko

en: write metadata for selected images
pl_PL: zapisuje metadane dla wybranych zdjęć

en: cancel
pl_PL: anuluj

en: ignore changed metadata
pl_PL: ignoruj zmienione metadane

en: Creative Commons Attribution (CC BY)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC BY-SA)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach (CC BY-SA)

en: Creative Commons Attribution-NoDerivs (CC BY-ND)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych (CC BY-ND)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne (CC BY-NC)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC BY-NC-SA)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC BY-NC-ND)
pl_PL: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND)

en: all rights reserved
pl_PL: wszystkie prawa zastrzeżone

note: internal
en: filmroll
pl_PL: rolka filmu

en: group id
pl_PL: id grupy

en: version
pl_PL: wersja

en: import timestamp
pl_PL: znacznik czasu importu

en: change timestamp
pl_PL: znacznik czasu zmiany

en: export timestamp
pl_PL: znacznik czasu eksportu

en: print timestamp
pl_PL: znacznik czasu wydruku

en: flags
pl_PL: flagi

en: 35mm equiv focal length
pl_PL: ekwiwalent ogniskowej dla 35mm

en: focus distance
pl_PL: odległość

en: datetime
pl_PL: data/czas

en: export width
pl_PL: szerokość (eksport)

en: export height
pl_PL: wysokość (eksport)

en: longitude
pl_PL: długość geograficzna

en: elevation
pl_PL: wysokość

en: categories
pl_PL: kategorie

en: image information
pl_PL: informacje o obrazie

en: unused/deprecated
pl_PL: nieużywana (zdezaktualizowana)

en: marked for deletion
pl_PL: zaznaczony do skasowania

en: auto-applying presets applied
pl_PL: zastosowano ustawienia automatyczne

en: has .txt
pl_PL: ma .txt

en: has .wav
pl_PL: ma .wav

en: image has %d star | image has %d stars
pl_PL[0]: zdjęcie ma %d gwiazdkę
pl_PL[1]: zdjęcie ma %d gwiazdki
pl_PL[2]: zdjęcie ma %d gwiazdek

en: <various values>
pl_PL: <różne wartości>

en: double-click to jump to film roll
    %s
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby przejść do rolki filmu
    %s

en: infinity
pl_PL: nieskończoność

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
pl_PL: przeciągnij i upuść jeden wiersz na raz do uzyskania pożądanej kolejności
    odznacz aby ukryć metadane, które Cię nie interesują
    jeśli potrzebujesz innych ustawień, użyj styli

en: jump to film roll
pl_PL: przejdź do rolki filmu

en: recently used collections
pl_PL: ostatnio używane kolekcje

en:  and
pl_PL:  oraz

en:  or
pl_PL:  lub

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
pl_PL:  lecz nie

en: recent collections settings
pl_PL: ustawienia ostatnich kolekcji

en: workflow: scene-referred
pl_PL: organizacja pracy: scenocentryczna

en: modules: deprecated
pl_PL: moduły: przestarzałe

en: last modified layout
pl_PL: ostatnio zmodyfikowany układ

en: modulegroups
pl_PL: grupy modułów

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
pl_PL: wł.-wył.

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
pl_PL: ten widżet szybkiego dostępu jest wyłączony, ponieważ istnieje wiele instancji tego modułu. Użyj pełnego modułu, żeby uzyskać dostęp do tego widżetu...

en: (some features may only be available in the full module interface)
pl_PL: (niektóre funkcje dostępne są tylko w pełnej wersji modułu)

en: go to the full version of the %s module
pl_PL: przejdź do pełnej wersji modułu %s

[ctx: modulegroup]
en: base
pl_PL: podstawowe

[ctx: modulegroup]
en: tone
pl_PL: tony

[ctx: modulegroup]
en: color
pl_PL: kolor

[ctx: modulegroup]
en: correct
pl_PL: korekcja

[ctx: modulegroup]
en: effect
pl_PL: efekt

en: modules: all
pl_PL: moduły: wszystkie

[ctx: modulegroup]
en: grading
pl_PL: korekcja koloru

[ctx: modulegroup]
en: effects
pl_PL: efekty

en: workflow: beginner
pl_PL: organizacja pracy: dla początkujących

en: workflow: display-referred
pl_PL: organizacja pracy: ekranocentryczny

en: search only
pl_PL: tylko wyszukiwarka

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
pl_PL: przestarzałe

en: previous config
pl_PL: poprzednia konfiguracja

en: previous layout
pl_PL: poprzedni układ

en: previous config with new layout
pl_PL: poprzednia konfiguracja z nowym układem

en: remove this widget
pl_PL: usuń ten widget

en: remove this module
pl_PL: usuń ten moduł

note: does it belong to recommended modules ?
en: base
pl_PL: baza danych

en: tone
pl_PL: tony

en: technical
pl_PL: techniczne

en: grading
pl_PL: korekcja koloru

en: add this module
pl_PL: dodaj ten moduł

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
pl_PL: wszystkie dostępne moduły

en: add module
pl_PL: dodaj moduł

en: remove module
pl_PL: usuń moduł

en: header needed for other widgets
pl_PL: nagłówek potrzebny dla innych widżetów

en: add this widget
pl_PL: dodaj ten widget

en: currently invisible
pl_PL: obecnie niewidoczne

en: add widget
pl_PL: dodaj widget

en: remove widget
pl_PL: usuń widget

en: show all history modules
pl_PL: wyświetl wszystkie moduły w historii

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
pl_PL: pokaż moduły, które są obecne w historii, niezależnie od tego, czy są aktualnie używane, czy nie

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
pl_PL: te moduły są przestarzałe. zawierają błędy w implementacji, które nie mogą być naprawione,a istnieją alternatywne moduły, które działają poprawnie.
    będą one usunięte dla nowych edycji w kolejnym wydaniu darktable.

en: quick access panel
pl_PL: panel szybkiego dostępu

en: show only active modules
pl_PL: wyświetl tylko aktywne moduły

en: active modules
pl_PL: aktywny moduł

en: presets
    ctrl+click to manage
pl_PL: presety
    ctrl+klik, aby zarządzać

en: search modules
pl_PL: znajdź moduły

en: search modules by name or tag
pl_PL: znajdź moduły po nazwie lub tagu

en: clear text
pl_PL: wyczyść tekst

en: basic icon
pl_PL: ikona podstawowych

en: active icon
pl_PL: ikona aktywnych

en: color icon
pl_PL: ikona koloru

en: correct icon
pl_PL: ikona korekcji

en: effect icon
pl_PL: ikona efektów

en: favorites icon
pl_PL: ikona ulubionych

en: tone icon
pl_PL: ikona tonów

en: grading icon
pl_PL: ikona korekcji kolorów

en: technical icon
pl_PL: ikona technicznych

en: quick access panel widgets
pl_PL: widżety panelu szybkiego dostępu

en: quick access
pl_PL: szybki dostęp

en: add widget to the quick access panel
pl_PL: dodaj widżet do panelu szybkiego dostępu

en: group icon
pl_PL: ikona grupy

en: group name
pl_PL: nazwa grupy

en: remove group
pl_PL: usuń grupę

en: move group to the left
pl_PL: przesuń grupę w lewo

en: add module to the group
pl_PL: dodaj moduł do grupy

en: move group to the right
pl_PL: przesuń grupę w prawo

en: rename preset
pl_PL: zmień nazwę presetu

en: _rename
pl_PL: _zmień nazwę

en: new preset name:
pl_PL: nazwa nowego stylu:

en: a preset with this name already exists!
pl_PL: preset o takiej nazwie już istnieje!

en: remove the preset
pl_PL: usuń preset

en: duplicate the preset
pl_PL: zduplikuj preset

en: rename the preset
pl_PL: zmień nazwę presetu

en: create a new empty preset
pl_PL: dodaj nowy, pusty preset

en: show search line
pl_PL: pokaż wyszukiwarkę tekstową

en: show quick access panel
pl_PL: szybki dostęp do presetów

en: show all history modules in active group
pl_PL: pokaż wszystkie moduły historii w zaznaczonym zakresie

en: auto-apply this preset
pl_PL: automatycznie zastosuj ten preset

en: module groups
pl_PL: grupy modułów

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
pl_PL: to wbudowany preset tylko do odczytu. zduplikuj go, jeśli chcesz wprowadzić zmiany

en: navigation
pl_PL: nawigacja

[ctx: navigationbox]
en: fill
pl_PL: wypełnienie

en: small
pl_PL: małe

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
pl_PL: nawigacja
    kliknij lub przesuń pole powiększenia w widoku centralnym

en: hide navigation thumbnail
pl_PL: ukryj miniaturę nawigacji

en: image zoom level
pl_PL: poziom powiększenia

en: print settings
pl_PL: ustawienia wydruku

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
pl_PL: przetwarzanie „%s” dla „%s”

en: cannot open printer profile `%s'
pl_PL: nie można otworzyć profilu drukarki „%s”!

en: error getting output profile for image %d
pl_PL: błąd pobierania profilu wyjściowego dla zdjęcia %d

en: cannot apply printer profile `%s'
pl_PL: nie można zastosować profilu drukarki „%s”!

en: failed to create temporary PDF for printing
pl_PL: nie udało się utworzyć tymczasowego pliku pdf do drukowania

en: maximum image per page reached
pl_PL: osiągnięto maksymalną ilość zdjęć na stronę

en: cannot print until a picture is selected
pl_PL: nie można wydrukować, nim nie zostanie wybrane zdjęcie

en: cannot print until a printer is selected
pl_PL: nie można wydrukować, nim nie zostanie wybrana drukarka

en: cannot print until a paper is selected
pl_PL: nie można wydrukować, nim nie zostanie wybrany papier

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
pl_PL: nie można otrzymać zdjęcia %d do wydruku

[ctx: section]
en: printer
pl_PL: drukarka

en: printer
pl_PL: drukarka

en: media
pl_PL: materiały

en: color management in printer driver
pl_PL: zarządzanie kolorami w sterowniku drukarki

en: printer ICC profiles
pl_PL: profile ICC drukarki

en: black point compensation
pl_PL: kompensacja punktu czerni

en: activate black point compensation when applying the printer profile
pl_PL: włącz kompensację punktu czerni przy stosowaniu profilu drukarki

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
pl_PL: strona

en: measurement units
pl_PL: jednostki pomiaru

en: image width/height
pl_PL: szerokość/wysokość zdjęcia

en: scale factor
pl_PL: współczynnik skalowania

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
pl_PL: skalowanie zdjęcia względem DPI drukarki:
     < 1 oznacza, że zdjęcie jest zmniejszane (najlepsza jakość)
     > 1 oznacza, że zdjęcie jest powiększane
    zbyt duża wartość może oznaczać słabą jakość wydruku

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
pl_PL: górny margines

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
pl_PL: lewy margines

en: lock
pl_PL: blokada

en: change all margins uniformly
pl_PL: zmień wszystkie marginesy jednocześnie

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
pl_PL: prawy margines

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
pl_PL: dolny margines

en: display grid
pl_PL: wyświetl siatkę

en: snap to grid
pl_PL: wyrównaj zdjęcia do siatki

en: borderless mode required
pl_PL: wymagany tryb bez marginesów

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
pl_PL: wskazuje, że tryb bez obramowania powinien być włączony
    w sterowniku drukarki, ponieważ wybrane marginesy są
    poniżej marginesów sprzętowych drukarki

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
pl_PL: układ zdjęcia

en: new image area
pl_PL: nowy obszar obrazu

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
pl_PL: dodaj nowy obszar obrazu na stronie
    kliknij i przeciągnij po stronie, aby umieścić obszar
    przeciągnij i upuść obraz z rolki filmu

en: delete image area
pl_PL: usuń obszar obrazu

en: delete the currently selected image area
pl_PL: usuń bieżący obszar obrazu

en: clear layout
pl_PL: wyczyść układ

en: remove all image areas from the page
pl_PL: usuń wszystkie obszary obrazu ze strony

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
pl_PL: współrzędna x punktu początkowego obszaru (w bieżącej jednostce)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
pl_PL: współrzędna y punktu początkowego obszaru (w bieżącej jednostce)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
pl_PL: szerokość obszaru (w bieżącej jednostce)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
pl_PL: wysokość obszaru (w bieżącej jednostce)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
pl_PL: ustawienia wydruku

en: temporary style to use while printing
pl_PL: tymczasowy styl, jaki ma zostać użyty podczas wydruku

en: print with current settings
pl_PL: drukuj używając bieżących ustawień

en: select all images in current collection
pl_PL: wybiera wszystkie zdjęcia w bieżącej kolekcji

en: clear selection
pl_PL: odznacz wszystkie zdjęcia

en: select unselected images
    in current collection
pl_PL: zaznacza niezaznaczone zdjęcia
    w bieżącej kolekcji

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
pl_PL: wybierz wszystkie zdjęcia, które są na tej samej
    rolce filmu, co zaznaczone zdjęcia

en: select untouched images in
    current collection
pl_PL: zaznacza niezmieniane zdjęcia
    w obecnej kolekcji

en: session
pl_PL: sesja

en: jobcode
pl_PL: kod pracy

en: create
pl_PL: utwórz

en: snapshots
pl_PL: zrzuty obrazu

en: snapshots for removed image have been deleted
pl_PL: zrzuty do usuniętego obrazu zostały usunięte

en: this snapshot was taken from
pl_PL: ten zrzut był pobrany z

en: take snapshot
pl_PL: zrób zrzut obrazu

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
pl_PL: robi zrzut obrazu przydatny w porównaniu go z innym, lub tym samym obrazem w innym stadium przetwarzania

en: toggle last snapshot
pl_PL: pokaż/ukryj ostatni zrzut obrazu

en: remove style? | remove styles?
pl_PL[0]: usunąć styl?
pl_PL[1]: usunąć style?
pl_PL[2]: usunąć style?

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
pl_PL[0]: czy naprawdę chcesz usunąć %d styl?
pl_PL[1]: czy naprawdę chcesz usunąć %d style?
pl_PL[2]: czy naprawdę chcesz usunąć %d stylów?

en: _overwrite
pl_PL: _nadpisz

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
pl_PL: styl „%s” już istnieje.
    czy chcesz go nadpisać?

en: apply this option to all existing styles
pl_PL: zastosuj opcję do wszystkich istniejących stylów

en: style %s was successfully exported
pl_PL: styl %s został wyeksportowany

en: select style
pl_PL: wybór stylu

en: darktable style files
pl_PL: plik stylów darktable

en: available styles,
    double-click to apply
pl_PL: dostępne style,
    kliknij dwukrotnie, aby zastosować

en: filter style names
pl_PL: filtruj nazwy stylów

en: create duplicate
pl_PL: zduplikuj

en: creates a duplicate of the image before applying style
pl_PL: tworzy duplikat zdjęcia przed zastosowaniem stylu

en: create...
pl_PL: utwórz...

en: create styles from history stack of selected images
pl_PL: tworzy style na podstawie historii edycji wybranych zdjęć

en: edit...
pl_PL: edytuj...

en: edit the selected styles in list above
pl_PL: edytuje style wybrane z listy powyżej

en: removes the selected styles in list above
pl_PL: usuwa style wybrane z listy powyżej

en: import styles from a style files
pl_PL: importuje style z plików

en: export the selected styles into a style files
pl_PL: eksportuje wybrane style do plików

en: apply the selected styles in list above to selected images
pl_PL: aplikuje wybrane style do wybranego obrazu

en: tagging
pl_PL: etykiety

en: attach tag to all
pl_PL: dołącz etykietę do wszystkich wybranych zdjęć

en: detach tag
pl_PL: odłącz etykietę

en: delete tag?
pl_PL: usunąć etykietę?

en: selected: %s
pl_PL: wybranych: %s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
pl_PL[0]: całkowicie usunąć etykietę „%s”?
    %d obraz jest skojarzony z tą etykietą!
pl_PL[1]: całkowicie usunąć etykietę „%s”?
    %d obrazy są skojarzone z tą etykietą!
pl_PL[2]: całkowicie usunąć etykietę „%s”?
    %d obrazów jest skojarzonych z tą etykietą!

en: tag %s removed
pl_PL: etykieta „%s” usuięta

en: delete node?
pl_PL: usunąć węzeł?

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
pl_PL[0]: <u>%d</u> etykieta zostanie usunięta
pl_PL[1]: <u>%d</u> etykiety zostaną usunięte
pl_PL[2]: <u>%d</u> etykiet zostanie usuniętych

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
pl_PL[0]: <u>%d</u> zdjęcie zostanie zaktualizowane
pl_PL[1]: <u>%d</u> zdjęcia zostaną zaktualizowane
pl_PL[2]: <u>%d</u> zdjęć zostanie zaktualizowanych

en: %d tags removed
pl_PL: usunięto %d etykiet

en: create tag
pl_PL: utwórz etykietę

en: name:
pl_PL: nazwa:

en: add to: "%s"
pl_PL: dodaj do: "%s"

en: category
pl_PL: kategoria

en: synonyms:
pl_PL: synonimy:

en: empty tag is not allowed, aborting
pl_PL: pusta etykieta jest niedozwolona

en: tag name already exists. aborting.
pl_PL: etykieta o tej nazwie już istnieje.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
pl_PL[0]: <u>%d</u> etykieta zostanie zaktualizowana
pl_PL[1]: <u>%d</u> etykiety zostaną zaktualizowane
pl_PL[2]: <u>%d</u> etykiet zostanie zaktualizowanych

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
pl_PL: znak '|' jest niedozwolony przy zmianie nazwy etykiety. aby zmienić hierarchię dla etykiety, użyj zmiany ścieżki. Anulowano.

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
pl_PL: istnieje już przynajmniej jedna etykieta o nazwie „%s”

en: change path
pl_PL: zmień ścieżkę

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
pl_PL: Zła pozycja znaku '|', pusta etykieta jest niedozwolona

en: tag %s created
pl_PL: etykieta „%s” utworzona

en: attach tag
pl_PL: dołącz etykietę

en: create tag...
pl_PL: utwórz etykietę...

en: delete tag
pl_PL: usuń etykietę

en: delete node
pl_PL: usuń węzeł

en: change path...
pl_PL: zmień ścieżkę...

en: set as a tag
pl_PL: ustaw jako etykietę

en: copy to entry
pl_PL: kopiuj do pola nazwy etykiety

en: go to tag collection
pl_PL: otwórz kolekcję zdjęć z etykietą

en: go back to work
pl_PL: wróć do poprzedniego widoku kolekcji

en: %s
pl_PL: `%s'

en: (private)
pl_PL: (prywatne)

en: select a keyword file
pl_PL: wybierz słowo kluczowe

en: error importing tags
pl_PL: błąd importu etykiet

en: %zd tags imported
pl_PL: zaimportowano %zd tagów

en: select file to export to
pl_PL: wybierz plik do eksportu

en: error exporting tags
pl_PL: błąd eksportu etykiet

en: %zd tags exported
pl_PL: wyeksportowano %zd tagów

en: drop to root
pl_PL: przerzuć do głównego folderu

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
pl_PL: dołączone etykiety
    kliknij podwójnie lub wciśnij Delete aby odłączyć
    kliknij prawym dla pozostałych akcji na etykiecie,
    wciśnij Tab aby przenieść kursor do pola

en: attach
pl_PL: dołącz

en: attach tag to all selected images
pl_PL: dołącza etykiety do wybranych zdjęć

en: detach
pl_PL: odłącz

en: detach tag from all selected images
pl_PL: odłącza etykiety od wybranych zdjęć

en: toggle list with / without hierarchy
pl_PL: przełącza widok listy między płaskim a hierarchicznym

en: hide
pl_PL: ukryj

en: toggle sort by name or by count
pl_PL: przełącza sposób sortowania: po nazwie lub ilości

en: sort
pl_PL: sortowanie

en: toggle show or not darktable tags
pl_PL: przełącza widoczność etykiet

en: dttags
pl_PL: etykiety

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
pl_PL: wprowadź nazwę etykiety
    wciśnij ENTER aby utworzyć nową etykietę dla zaznaczonych obrazów
    wciśnij Tab lub strzałkę w dół aby przejść do pierwszej zgodnej etykiety
    wciśnij shift+Tab aby wybrać pierwszą załączoną etykietę użytkownika

en: clear entry
pl_PL: wyczyść tekst

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
pl_PL: słownik etykiet,
    wciśnij Enter lub kliknij podwójnie by załączyć zaznaczoną etykietę do zaznaczonych obrazów,
    shift+Enter przerzuca kursor na wpis,
    shift+click aby rozwinąć zaznaczoną etykietę,
    prawy klik dla pozostałych akcji na zaznaczonej etykiecie,
    wciśnij shift+Tab aby przenieść kursor do wpisu,

en: create a new tag with the
    name you entered
pl_PL: tworzy nową etykietę
    z wprowadzoną nazwą

en: import tags from a Lightroom keyword file
pl_PL: importuje etykiety z pliku słów kluczowych Lightrooma

en: export all tags to a Lightroom keyword file
pl_PL: eksportuje wszystkie etykiety do pliku słów kluczowych Lightrooma

en: toggle list / tree view
pl_PL: przełącza widok listy / drzewa

en: tree
pl_PL: drzewo

en: toggle list with / without suggestion
pl_PL: przełącza widoczność podpowiedzi

en: suggestion
pl_PL: sugestia

en: redo last tag
pl_PL: powtórz ostatnią etykietę

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
pl_PL: skrót etykiety jest nieaktywny w widoku drzewa etykiet. przełącz do widoku listy

en: tagging settings
pl_PL: ustawienia etykietowania

en: battery indicator
pl_PL: wskaźnik baterii

en: colorlabels
pl_PL: kolorowe etykiety

en: toggle color label of selected images
pl_PL: przełącz kolorową etykietę dla wybranych zdjęć

en: filmstrip
pl_PL: taśma filmowa

en: filter
pl_PL: filtr

en: filter preferences
pl_PL: ustawienia filtra

en: gamepad
pl_PL: kontroler

en: button a
pl_PL: przycisk a

en: button b
pl_PL: przycisk b

en: button x
pl_PL: przycisk x

en: button y
pl_PL: przycisk y

en: button back
pl_PL: przycisk wstecz

en: button guide
pl_PL: przycisk prowadnicy

en: button start
pl_PL: przycisk uruchamiania

en: left stick
pl_PL: lewy drążek

en: right stick
pl_PL: prawy drążek

en: left shoulder
pl_PL: lewe ramię

en: right shoulder
pl_PL: prawe ramię

en: dpad up
pl_PL: strzałka w górę

en: dpad down
pl_PL: strzałka w dół

en: dpad left
pl_PL: strzałka w lewo

en: dpad right
pl_PL: strzałka w prawo

en: button misc1
pl_PL: przycisk misc1

en: paddle1
pl_PL: płetwa 1

en: paddle2
pl_PL: płetwa 2

en: paddle3
pl_PL: płetwa 3

en: paddle4
pl_PL: płetwa 4

en: touchpad
pl_PL: płytka dotykowa

en: left trigger
pl_PL: lewy wyzwalacz

en: right trigger
pl_PL: prawy wyzwalacz

en: invalid gamepad button
pl_PL: niewłaściwy przycisk pada

en: left x
pl_PL: lewy x

en: left y
pl_PL: lewy y

en: right x
pl_PL: prawy x

en: right y
pl_PL: prawy y

en: left diagonal
pl_PL: lewa przekątna

en: left skew
pl_PL: lewy ukos

en: right diagonal
pl_PL: prawa przekątna

en: right skew
pl_PL: prawy ukos

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
pl_PL: niewłaściwa oś pada

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
pl_PL: nakładki miniatur dla rozmiaru

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
pl_PL: czas od najechania kursorem myszy, po którym nakładka jed ukrywana
    ustaw -1 aby nigdy nie ukrywać nakładek

en: timeout only available for block overlay
pl_PL: czas dostępny tylko przy wybranej opcji

en: culling overlays
pl_PL: nakładki dla selekcji zdjęć

en: preview overlays
pl_PL: nakładki podglądu

en: overlays not available here...
pl_PL: nakładki są tutaj niedostępne...

en: expand grouped images
pl_PL: wyświetl zgrupowane zdjęcia

en: collapse grouped images
pl_PL: ukryj zgrupowane zdjęcia

en: thumbnail overlays options
pl_PL: opcje nakładek miniaturek

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
pl_PL: kliknij, aby zmienić typ nakładki pokazywanej na miniaturach

en: overlay mode for size
pl_PL: tryb nakładek dla rozmiaru

en: thumbnail overlays
pl_PL: nakładki miniaturek

en: no overlays
pl_PL: bez nakładek

en: overlays on mouse hover
pl_PL: nakładki po najechaniu kursorem myszy

en: extended overlays on mouse hover
pl_PL: rozszerzone nakładki po najechaniu kursorem myszy

en: permanent overlays
pl_PL: stałe nakładki

en: permanent extended overlays
pl_PL: stałe rozszerzone nakładki

en: permanent overlays extended on mouse hover
pl_PL: stałe nakładki rozwijane po najechaniu kursorem myszy

en: overlays block on mouse hover
pl_PL: nakładki blokują się po najechaniu kursorem myszy

en: during (s)
pl_PL: podczas (s)

en: show tooltip
pl_PL: pokaż wyskakujący opis

en: help
pl_PL: pomoc

en: enable this, then click on a control element to see its online help
pl_PL: włącz to, a następnie kliknij na elemencie, żeby zobaczyć pomoc online

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
pl_PL: zdefiniuj skróty klawiszowe
    kliknij z Ctrl aby wyłączyć potwierdzenie nadpisywania
    
    powtórz tę samą kombinację aby usunąć przypisanie
    kliknij na widżet, moduł lub obszar ekranu aby otworzyć okno dialogowe z konfiguracją

en: show global preferences
pl_PL: wyświetl ustawienia ogólne

en: %s in current collection
pl_PL: %s w bieżącej kolekcji

en: image infos
pl_PL: informacje o obrazach

en: click to exit from full preview layout.
pl_PL: kliknij, aby wyjść z układu pełnego podglądu.

en: click to enter full preview layout.
pl_PL: kliknij, aby wejść do układu pełnego podglądu.

en: click to enter culling layout in fixed mode.
pl_PL: kliknij aby aktywować widok selekcji w trybie statycznym.

en: click to exit culling layout.
pl_PL: kliknij, aby wyjść z układu selektywnego.

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
pl_PL: kliknij, aby wejść do układu selektywnego w trybie dynamicznym.

en: toggle filemanager layout
pl_PL: przełącz układ menedżera plików

en: click to enter filemanager layout.
pl_PL: kliknij, aby przełączyć układ na menedżera plików.

en: toggle zoomable lighttable layout
pl_PL: przełącz układ powiększanego stołu podświetlanego

en: click to enter zoomable lighttable layout.
pl_PL: kliknij, żeby wejść do układku powiększanego stołu podświetlanego.

en: toggle culling mode
pl_PL: przełącz tryb selekcji zdjęć

en: toggle culling dynamic mode
pl_PL: przełącz dynamiczny tryb selekcji zdjęć

en: toggle culling zoom mode
pl_PL: przełącz sposób przybliżania dla selekcji zdjęć

en: exit current layout
pl_PL: wyjdź z bieżącego układu

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
pl_PL: używaj pozycjonowania absolutnego; inicjalizuj ponownie aby przełączyć do pozycjonowania względnego

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
pl_PL: %d więcej identycznych (w dół) ruchów przed przestawieniem na zliczanie względne

en: switching encoding to relative (down = %d)
pl_PL: ustawienie zliczania względnego (dół=%d)

en: %s opened as midi%d
pl_PL: %s otwarte jako MIDI%d

en: module toolbox
pl_PL: przybornik modułu

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
pl_PL: ustal ocenę dla wybranych obrazów

en: timeline
pl_PL: oś czasu

en: start selection
pl_PL: rozpocznij zaznaczenie

en: stop selection
pl_PL: koniec zaznaczenia

en: view toolbox
pl_PL: przybornik widoku

en: viewswitcher
pl_PL: przełącznik widoku

en: double-click to reset to `%s'
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do „%s”

en: select file
pl_PL: wybór pliku

en: double-click to reset to `%d'
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do „%d”

en: double-click to reset to `%f'
pl_PL: kliknij dwukrotnie, aby zresetować do "%f”

en: Lua options
pl_PL: opcje Lua

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
pl_PL: darktable nie mógł załadować '%s'. nastąpi przełączenie do stołu podświetlanego.
    
    spradź proszę, czy darktable wspiera ten model aparatu
    (listę znajdziesz na https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    jeśli model na pewno jest wspierany, pomyśl o zgłoszeniu błędu
    na https://github.com/darktable-org/darktable

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
pl_PL: ładuję „%s”...

en: gamut check
pl_PL: sprawdzanie gamutu

en: soft proof
pl_PL: korekta ekranowa

note: fail :(
en: no image to open!
pl_PL: brak obrazu do otwarcia!

en: no user-defined presets for favorite modules were found
pl_PL: nie znaleziono zapisanych przez użytkownika ustawień dla ulubionych modułów

en: no styles have been created yet
pl_PL: nie utworzono jeszcze stylu

en: quick access to presets
pl_PL: szybki dostęp do presetów

en: quick access to styles
pl_PL: szybki dostęp do styli

en: quick access for applying any of your styles
pl_PL: szybki dostęp do utworzonych stylów

en: second window
pl_PL: drugie okno

en: display a second darkroom image window
pl_PL: wyświetl dodatkowe okno podglądu zdjęcia w ciemni

en: color assessment
pl_PL: ocena kolorów

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
pl_PL: włącz/wyłącz środowisko oceny kolorów ISO 12646

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
pl_PL: przełącz wskaźnik prześwietlenia raw
    kliknij prawym przyciskiem, by wyświetlić opcje

en: select how to mark the clipped pixels
pl_PL: wybierz, jak zaznaczać prześwietlone piksele

en: mark with CFA color
pl_PL: oznacz kolorem CFA

en: mark with solid color
pl_PL: oznacz jednolitym kolorem

en: false color
pl_PL: fałszywy kolor

en: color scheme
pl_PL: schemat kolorów

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
pl_PL: wybierz jednolity kolor do oznaczania prześwietlenia.
    będzie tylko używany, jeśli tryb = oznacz jednolitym kolorem

[ctx: solidcolor]
en: red
pl_PL: czerwony

[ctx: solidcolor]
en: green
pl_PL: zielony

[ctx: solidcolor]
en: blue
pl_PL: niebieski

[ctx: solidcolor]
en: black
pl_PL: czerń

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
pl_PL: próg tego, co ma być traktowane jako prześwietlenie
    1.0 - poziom bieli
    0.0 - poziom czerni

en: toggle clipping indication
    right click for options
pl_PL: przełącz wskaźnik prześwietleń
    kliknij prawym przyciskiem aby wyświetlić opcje

en: clipping preview mode
pl_PL: tryb podglądu prześwietleń

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
pl_PL: wybierz metrykę, jaką chcesz zobaczyć
    pełny gamut jest kombinacją pozostałych trybów

en: full gamut
pl_PL: pełny gamut

en: any RGB channel
pl_PL: dowolny kanał RGB

en: luminance only
pl_PL: tylko luminancja

en: saturation only
pl_PL: tylko nasycenie

en: select colors to indicate clipping
pl_PL: wybór kolorów dla oznaczenia prześwietleń/niedoświetleń

en: red & blue
pl_PL: czerwony i niebieski

en: purple & green
pl_PL: fioletowy i zielony

en: lower threshold
pl_PL: próg dolny

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
pl_PL: próg niedoświetleń dla punktu czerni,
    w EV, relatywny względem bieli (0 EV).
    8-bit sRGB odcina czernie przy -12.69EV,
    8-bit Adobe RGB przy -19.79 EV,
    16-bit sRGB przy -20.69 EV.
    typowa matowa odbitka produkuje czernie przy -5.30 EV,
    typowa odbitka błyszcząca przy -8.00 EV,
    a błyszcząca czarno-biała przy -9.00 EV.

en: upper threshold
pl_PL: próg górny

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
pl_PL: próg prześwietleń dla punktu bieli.
    100% to najwyższa luminancja.

en: softproof
pl_PL: korekta ekranowa

en: toggle softproofing
    right click for profile options
pl_PL: przełącz korektę ekranową
    kliknij prawym przyciskiem, by wyświetlić opcje

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
pl_PL: przełącz sprawdzanie gamutu
    kliknij prawym przyciskiem, by wyświetlić opcje

en: profiles
pl_PL: profile

en: preview intent
pl_PL: odwzorowanie barw podglądu

en: display profile
pl_PL: profil monitora

en: preview display profile
pl_PL: profil monitora dla podglądu

en: histogram profile
pl_PL: profil histogramu

en: second preview window ISO 12646 color assessment
pl_PL: środowisko oceny kolorów ISO 12646 w osobnym oknie

en: color assessment second preview
pl_PL: ocena kolorów w osobnym oknie

en: display ICC profiles
pl_PL: wyświetl profile ICC

en: preview display ICC profiles
pl_PL: profil ICC dla monitora podglądu

en: softproof ICC profiles
pl_PL: profil ICC korekty ekranowej (softproof)

en: histogram and color picker ICC profiles
pl_PL: profile ICC dla histogramu i próbnika koloru

en: toggle guide lines
    right click for guides options
pl_PL: przełącz prowadnice
    klik prawym – opcje prowadnic

note: Fullscreen preview key
en: full preview
pl_PL: pełny podgląd

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
pl_PL: wymuś przesuwanie i przybliżanie myszą

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
pl_PL: przybliż mocno

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
pl_PL: przybliż

en: zoom out
pl_PL: oddal

note: Shortcut to skip images
en: image forward
pl_PL: następne zdjęcie

en: image back
pl_PL: poprzednie zdjęcie

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
pl_PL: przełącz kolor nakładki

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
pl_PL: pokaż maski wektorowe

note: brush size +/-
en: increase brush size
pl_PL: zwiększenie rozmiaru pędzla

en: decrease brush size
pl_PL: zmniejszenie rozmiaru pędzla

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
pl_PL: zwiększenie twardości pędzla

en: decrease brush hardness
pl_PL: zmniejszenie twardości pędzla

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
pl_PL: zwiększenie krycia pędzla

en: decrease brush opacity
pl_PL: zmniejszenie krycia pędzla

note: undo/redo
en: undo
pl_PL: cofnij

en: redo
pl_PL: powtórz

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
pl_PL: zmień skok skrótu klawiszowego dla suwaków

en: keyboard shortcut slider precision: fine
pl_PL: skok klawiszy skrótów dla suwaków: dokładny

en: keyboard shortcut slider precision: normal
pl_PL: skok klawiszy skrótów dla suwaków: średni

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
pl_PL: skok klawiszy skrótów dla suwaków: zgrubny

en: switch to lighttable
pl_PL: przełącz na widok stołu podświetlanego

en: zoom in the image
pl_PL: przybliżenie podglądu

en: unbounded zoom in the image
pl_PL: nieograniczone przybliżenie podglądu

en: zoom to 100% 200% and back
pl_PL: przełącz przybliżenie między 100% a 200%

en: pan a zoomed image
pl_PL: przewiń przybliżany obraz

en: [modules] expand module without closing others
pl_PL: [moduły] rozwiń moduł bez zwijania pozostałych

en: [modules] expand module and close others
pl_PL: [moduły] rozwiń moduł i zwiń pozostałe

en: [modules] rename module
pl_PL: [moduły] zmień nazwę modułu

en: [modules] change module position in pipe
pl_PL: [moduły] zmień pozycję modułu

note: Show infos key
en: show infos
pl_PL: pokaż informacje

en: middle
pl_PL: średnia szarość

en: open image in darkroom
pl_PL: otwórz obraz w trybie ciemni

en: switch to next/previous image
pl_PL: przełącz na następne/poprzednie zdjęcie

en: zoom to 100% and back
pl_PL: przełącz przybliżenie między 100% a poprzednim

en: scroll the collection
pl_PL: przewijanie kolekcji

en: change number of images per row
pl_PL: zmień liczbę zdjęć w wierszu

en: select an image
pl_PL: wybierz zdjęcie

en: select range from last image
pl_PL: wybierz zakres z ostatniego obrazu

en: add image to or remove it from a selection
pl_PL: dodaj lub usuń z zaznaczenia

en: change image order
pl_PL: zmień kolejność zdjęć

en: zoom all the images
pl_PL: przybliż wszystkie zdjęcia

en: pan inside all the images
pl_PL: przesuwanie zawartości wszystkich zdjęć

en: zoom current image
pl_PL: przybliż bieżące zdjęcie

en: pan inside current image
pl_PL: przesuwanie zawartości bieżącego zdjęcia

en: zoom current image to 100% and back
pl_PL: przełącz przybliżenie bieżącego obrazu między 100% a poprzednim

en: zoom the main view
pl_PL: przybliżenie podglądu

en: pan inside the main view
pl_PL: przesuwanie w głównym widoku

en: set display profile
pl_PL: ustaw profil monitora

en: whole
pl_PL: całość

en: leave
pl_PL: porzuć

en: align images to grid
pl_PL: wyrównaj zdjęcia do siatki

en: reset first image offset
pl_PL: zlikwiduj przesunięcie pierwszego obrazu

en: select toggle image
pl_PL: zaznacz/odznacz zdjęcia

en: select single image
pl_PL: zaznacz pojedyncze zdjęcie

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
pl_PL: przybliżenie podglądu 100%

en: preview zoom fit
pl_PL: dopasowane przybliżenie podglądu

en: zoom max
pl_PL: największe przybliżenie

en: zoom min
pl_PL: najmniejsze przybliżenie

en: [on image] open in darkroom
pl_PL: [na zdjęciu] otwórz w trybie ciemni

en: [on map] zoom map
pl_PL: [na mapie] przybliż mapę

en: move image location
pl_PL: przesuń lokalizację zdjęcia

[ctx: view]
en: print
pl_PL: wydruk

en: end of images
pl_PL: koniec zdjęć

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
pl_PL: koniec zdjęć. naciśnij dowolny klawisz, aby powrócić do stołu podświetlanego

en: waiting to start slideshow
pl_PL: oczekiwanie na rozpoczęcie pokazu slajdów

en: slideshow paused
pl_PL: pokaz slajdów zapauzowany

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
pl_PL[0]: opóźnienie pokazu slajdów ustawione na %d sekundę
pl_PL[1]: opóźnienie pokazu slajdów ustawione na %d sekundy
pl_PL[2]: opóźnienie pokazu slajdów ustawione na %d sekund

en: start and stop
pl_PL: start i stop

en: exit slideshow
pl_PL: wyjdź z pokazu slajdów

en: slow down
pl_PL: zwolnij

en: speed up
pl_PL: przyspiesz

en: step forward
pl_PL: krok naprzód

en: step back
pl_PL: poprzedni krok

en: go to next image
pl_PL: przejdź do następnego zdjęcia

en: go to previous image
pl_PL: przejdź do poprzedniego zdjęcia

en: new session initiated '%s'
pl_PL: nowa sesja rozpoczęta „%s”

en: no camera with tethering support available for use...
pl_PL: brak aparatu obsługującego tethering...

en: left click
pl_PL: lewy klik

en: right click
pl_PL: prawy klik

en: middle click
pl_PL: środkowy klik

en: left double-click
pl_PL: podwójny klik lewym

en: right double-click
pl_PL: podwójny klik prawym

en: drag and drop
pl_PL: przeciąganie i upuszczanie

en: left click+drag
pl_PL: przeciąganie z lewym

en: right click+drag
pl_PL: przeciąganie z prawym

en: darktable - accels window
pl_PL: darktable - okno skrótów

en: switch to a classic window which will stay open after key release
pl_PL: przełącz do zwykłego okna, które pozostanie otwarte po zwolnieniu klawisza

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
pl_PL: akcje myszą
