darktable 3.0 - en to ru translation catalogue (4665 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
ru: Первая копия

[ctx: preferences]
en: last instance
ru: Последняя копия

[ctx: preferences]
en: never
ru: Никогда

[ctx: preferences]
en: once a month
ru: Раз в месяц

[ctx: preferences]
en: once a week
ru: Раз в неделю

[ctx: preferences]
en: once a day
ru: Раз в день

[ctx: preferences]
en: on close
ru: Закрытие dt

[ctx: preferences]
en: small
ru: Маленькое изображение

[ctx: preferences]
en: default
ru: По умолчанию

[ctx: preferences]
en: large
ru: Высокая

[ctx: preferences]
en: unrestricted
ru: Неограниченная

[ctx: preferences]
en: after edit
ru: После редактирования

[ctx: preferences]
en: on import
ru: Импорт

[ctx: preferences]
en: always
ru: Всегда

[ctx: preferences]
en: only large entries
ru: Только большие записи

[ctx: preferences]
en: sensitive
ru: Вкл.

[ctx: preferences]
en: insensitive
ru: Откл.

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
ru: Несколько GPU

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
ru: Очень быстрый GPU

[ctx: preferences]
en: import time
ru: Время импорта

[ctx: preferences]
en: folder name
ru: Имя папки

[ctx: preferences]
en: none
ru: Нет

[ctx: preferences]
en: mean
ru: Среднее

[ctx: preferences]
en: min
ru: Минимальное

[ctx: preferences]
en: max
ru: Максимальное

en: select only new pictures
ru: Выделить новые снимки

en: only select images that have not already been imported
ru: Выделить только новые снимки, которые не были импортированы ранее

en: ignore non-raw images
ru: Игнорировать изображения, не являющиеся RAW

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
ru: Если включено, будет возможен импорт только файлов RAW. другие файлы не будут отображаться в диалоговом окне и импортироваться.

en: apply metadata
ru: Применить метаданные

en: apply some metadata to all newly imported images.
ru: Применить указанные метаданные к импортируемым снимкам

en: recursive directory
ru: Импортировать из вложенных каталогов

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
ru: Импортировать снимки из вложенных каталогов

en: creator to be applied when importing
ru: Создатель (добавить при импорте)

en: publisher to be applied when importing
ru: Издатель (добавить при импорте)

en: rights to be applied when importing
ru: Права (добавить при импорте)

en: comma separated tags to be applied when importing
ru: Метки (добавить при импорте)

en: import tags from XMP
ru: Импортировать метки XMP

en: initial rating
ru: Начальная оценка

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
ru: Оценка, присваиваемая снимкам при импорте

en: ignore EXIF rating
ru: Игнорировать оценки Exif

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
ru: Игнорировать оценки Exif при импорте снимков и присвоить значение «Начальная оценка»

en: import job
ru: Имя задачи

en: name of the import job
ru: Присвоить имя данной задаче импорта

en: override today's date
ru: Выставить другую дату

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
ru: Включите, если необходимо указать иную дату и время. Доступные переменные:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    В противном случае, оставьте поле пустым

en: keep this window open
ru: Не закрывать окно

en: keep this window open to run several imports
ru: Не закрывать окно после завершения импорта

[ctx: preferences]
en: off
ru: Выкл.

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
ru: Растушёвка (относительная)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
ru: Растушёвка (абсолютная)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
ru: Непрозрачность (относительная)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
ru: Непрозрачность (абсолютная)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
ru: Размер кисти (относительный)

[ctx: preferences]
en: low
ru: Слабое

[ctx: preferences]
en: medium
ru: Среднее

[ctx: preferences]
en: high
ru: Сильное

[ctx: preferences]
en: false color
ru: Псевдоцвет

[ctx: preferences]
en: grayscale
ru: В градациях серого

[ctx: preferences]
en: top left
ru: Слева вверху

[ctx: preferences]
en: top right
ru: Справа вверху

[ctx: preferences]
en: top center
ru: По центру вверху

[ctx: preferences]
en: bottom
ru: Внизу

[ctx: preferences]
en: hidden
ru: Скрыть

en: show OSD
ru: Элементы управления

en: toggle the visibility of the map overlays
ru: Показывать элементы управления на карте

en: filtered images
ru: Фильтр

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
ru: Показывать только снимки из текущей коллекции

en: max images
ru: Макс. количество снимков

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
ru: Максимальное количество снимков на карте

en: group size factor
ru: Размер группы

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
ru: Размер области, в пределах которой снимки объединяются в одну группу

en: min images per group
ru: Мин. количество в группе

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
ru: Минимальное количество снимков в группе

[ctx: preferences]
en: thumbnail
ru: Вкл.

[ctx: preferences]
en: count
ru: Количество снимков

en: thumbnail display
ru: Миниатюры

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
ru: Показ миниатюр или количества снимков, расположенных в данном месте

en: max polygon points
ru: Макс. сложность места

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
ru: Максимальное количество опорных точек, импортируемых в качестве описателя места из модуля «Поиск на карте»

[ctx: preferences]
en: original
ru: Оригинал

[ctx: preferences]
en: to 1/2
ru: 1/2

[ctx: preferences]
en: to 1/3
ru: 1/3

[ctx: preferences]
en: to 1/4
ru: 1/4

[ctx: preferences]
en: bilinear
ru: Билинейный

[ctx: preferences]
en: bicubic
ru: Бикубический

[ctx: preferences]
en: lanczos2
ru: Lanczos2

[ctx: preferences]
en: lanczos3
ru: Lanczos3

[ctx: preferences]
en: auto
ru: Автоширина

[ctx: preferences]
en: kwallet
ru: KWallet

[ctx: preferences]
en: vectorscope
ru: Вектороскоп

[ctx: preferences]
en: waveform
ru: Волновая гистограмма

[ctx: preferences]
en: histogram
ru: Гистограмма

[ctx: preferences]
en: left
ru: Слева

[ctx: preferences]
en: right
ru: Справа

[ctx: preferences]
en: logarithmic
ru: Логарифмический

[ctx: preferences]
en: linear
ru: Линейный

[ctx: preferences]
en: horizontal
ru: Горизонтально

[ctx: preferences]
en: vertical
ru: Вертикально

[ctx: preferences]
en: overlaid
ru: Наложение

[ctx: preferences]
en: parade
ru: RGB Parade

[ctx: preferences]
en: monochromatic
ru: Ч/б

[ctx: preferences]
en: analogous
ru: Аналоговая

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
ru: Аналоговая комплементарная

[ctx: preferences]
en: complementary
ru: комплементарная

[ctx: preferences]
en: split complementary
ru: Разделенная комплементарная

[ctx: preferences]
en: dyad
ru: диада

[ctx: preferences]
en: triad
ru: триада

[ctx: preferences]
en: tetrad
ru: тетрада

[ctx: preferences]
en: square
ru: Квадрат

[ctx: preferences]
en: normal
ru: Обычн.

[ctx: preferences]
en: narrow
ru: Огранич.

[ctx: preferences]
en: line
ru: прямая

[ctx: preferences]
en: mm
ru: мм

[ctx: preferences]
en: cm
ru: см

[ctx: preferences]
en: inch
ru: дюйм

[ctx: preferences]
en: all
ru: Все

[ctx: preferences]
en: xatom
ru: X.Org

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
ru: Тональная кривая (плёночная)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
ru: Тональная кривая (сигмоида)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
ru: Базовая кривая (старая)

en: camera time zone
ru: Часовой пояс камеры

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
ru: Большинство камер не записывает часовой пояс в Exif. Укажите правильно часовой пояс, чтобы данные GPX были корректно применены.

[ctx: preferences]
en: no color
ru: Откл.

[ctx: preferences]
en: illuminant color
ru: Источник света

[ctx: preferences]
en: effect emulation
ru: Эмуляция эффекта

[ctx: preferences]
en: list
ru: Список

[ctx: preferences]
en: tabs
ru: Закладки

[ctx: preferences]
en: columns
ru: Колонки

[ctx: preferences]
en: active
ru: Показывать при наведении

[ctx: preferences]
en: dim
ru: Затемнение

[ctx: preferences]
en: fade
ru: Плавно скрывать

[ctx: preferences]
en: fit
ru: Вписать блоком

[ctx: preferences]
en: smooth
ru: Скрывать блоком

[ctx: preferences]
en: glide
ru: Скрывать индивидуально

en: this setting has been modified
ru: Изменено пользователем

en: import
ru: Импорт

en: session options
ru: Каталоги и файлы

en: base directory naming pattern
ru: Шаблон имени основного каталога

en: double click to reset to `%s'
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение до «%s»

en: part of full import path for an import session
ru: Шаблон именования каталога, применяемый при импорте

en: sub directory naming pattern
ru: Шаблон имени подкаталогов

en: keep original filename
ru: Сохранять исходное имя файлов

[ctx: preferences]
en: FALSE
ru: ОТКЛЮЧЕНО

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
ru: Сохранять исходное имя файлов при импорте

en: file naming pattern
ru: Шаблон имени файлов

en: file naming pattern used for a import session
ru: Шаблон именования файлов, применяемый при импорте

en: lighttable
ru: Обзор

en: general
ru: Общие

en: hide built-in presets for utility modules
ru: Скрыть встроенные профили модулей

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
ru: Скрыть встроенные профили модулей в режиме обзора

en: use single-click in the collections module
ru: Одиночный щелчок в панели коллекций

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
ru: Использовать одиночный щелчок для выбора в панели коллекций. Позволяет осуществлять групповой выбор снимков по дате, времени съёмки и числовым критериям.

en: expand a single utility module at a time
ru: Сворачивать неактивные модули в режиме обзора

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
ru: Эта опция переключает поведение комбинации Shift+Щелчок в режиме обзора

en: scroll utility modules to the top when expanded
ru: Прокрутка активного модуля в режиме обзора

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
ru: Если опция включена, то активный модуль будет прокручен в видимую область

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
ru: Отключить снятие рейтинга по двукратному выставлению одной звезды

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
ru: Определяет, будет ли оценивание изображения одной звездой дважды обнулять звездный рейтинг

en: show scrollbars for central view
ru: Показывать полосы прокрутки центрального окна

[ctx: preferences]
en: TRUE
ru: ВКЛЮЧЕНО

en: defines whether scrollbars should be displayed
ru: Настройки показа полос прокрутки

en: show image time with milliseconds
ru: Отображать миллисекунды

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
ru: Отображение миллисекунд

en: thumbnails
ru: Миниатюры

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
ru: Мин. размер для обработки Raw вместо JPEG

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
ru: Если миниатюра больше указанного размера, то она будет обработана с высокими настройками качества вместо встроенного JPEG.

en: high quality processing from size
ru: Мин. размер для качественной обработки

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
ru: Если миниатюра больше указанного размера, то она будет обработана с высокими настройками качества

en: enable disk backend for thumbnail cache
ru: Кэшировать миниатюры

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
ru: Кэшировать сгенерированные миниатюры на диск (.cache/darktable/).
    Для хранения миниатюр может потребоваться значительный объём дисковой памяти (несколько гигабайт на коллекцию 20 тыс. снимков) и они автоматически не удаляются.
    Их можно очистить вручную, это может положительно сказаться на производительности режима обзора. Чтобы сгенерировать новые миниатюры для всей коллекции используйте утилиту командной строки «darktable-generate-cache».

en: enable disk backend for full preview cache
ru: Кэшировать полноразмерные изображения

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
ru: Кэшировать полноразмерные изображения на диск (.cache/darktable/)..
    Для хранения миниатюр может потребоваться значительный объём дисковой памяти (несколько гигабайт на коллекцию 20 тыс. снимков) и они автоматически не удаляются..
    Их можно очистить вручную,.
    это может положительно сказаться на производительности режима обзора.

en: generate thumbnails in background
ru: Генерировать миниатюры в фоновом режиме

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
ru: Если включена опция "Кэшировать миниатюры", миниатюры/MIP-карты до выбранного размера генерируются, пока пользователь не использует режим просмотра.

en: reset cached thumbnails
ru: Сбросить кэш миниатюр

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
ru: Принудительное восстановление миниатюр путем сброса базы данных. Это может потребоваться в случае, если некоторые миниатюры были удалены вручную или повреждены.

en: delimiters for size categories
ru: Деление на размерные группы

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
ru: Размерные группы используются для определения режима отображения подсказок в зависимости от размера миниатюр.
    Используйте «|» в качестве разделителя. Например, 120|400 определяет три категории: 0-120px, 120-400px и 400px и более.

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
ru: Содержимое расширенных подсказок

en: see manual to know all the tags you can use.
ru: Обратитесь к документации, чтобы узнать доступные типы отображаемой информации о снимке

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
ru: Содержимое всплывающих подсказок

en: darkroom
ru: Обработка

en: scroll down to increase mask parameters
ru: прокрутите вниз, чтобы увеличить параметры маски

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
ru: при использовании колеса прокрутки мыши для изменения параметров маски прокрутите вниз, чтобы увеличить размер маски, размер растушевки, непрозрачность, жесткость кисти и кривизну градиента
    по умолчанию прокрутка вверх увеличивает эти параметры

en: middle mouse button zooms to 200%
ru: Средняя кнопка мыши увеличивает масштаб до 200%

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
ru: Если включено, масштабирование будет колебаться между 100% и 200% и соответствовать области просмотра при щелчках средней клавишей мыши. Если отключено, то будет переключаться между размером области просмотра и 100%, а клавишу "Ctrl" можно использовать для управления уровнем масштабирования.

en: pattern for the image information line
ru: Шаблон информации о снимке

en: see manual for a list of the tags you can use.
ru: Обратитесь к документации, чтобы узнать доступные типы отображаемой информации о снимке

en: position of the image information line
ru: Положение информации о снимке

en: border around image in darkroom mode
ru: Поля вокруг изображения

en: double click to reset to `%d'
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение до «%d»

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
ru: Показывать небольшую границу вокруг изображения в режиме обработки. Установите 0, чтобы отключить её.

en: reduce resolution of preview image
ru: Разрешение предпросмотра

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
ru: Снизить разрешение предпросмотра для увеличения скорости обработки

en: show loading screen between images
ru: Показывать серый экран загрузки изображения

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
ru: Показывать серый экран во время загрузки следующего изображения в режиме обработки

en: modules
ru: Модули

en: display of individual color channels
ru: Цветовые каналы при работе с масками

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
ru: Способ отображения цветовых каналов при работе с параметрическими масками

en: hide built-in presets for processing modules
ru: Скрыть встроенные профили модулей

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
ru: Скрыть встроенные профили модулей в режиме обработки

en: show the guides widget in modules UI
ru: Показать виджет руководств в пользовательском интерфейсе модулей

en: expand a single processing module at a time
ru: Сворачивать неактивные модули в режиме обработки

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
ru: Эта опция переключает поведение комбинации Shift+Щелчок в режиме обработки

en: only collapse modules in current group
ru: Сворачивать только в текущей группе

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
ru: Сворачивать неактивные модули только в текущей группе

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
ru: Разворачивать модуль при включении и сворачивать неактивные модули

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
ru: Разворачивать модуль при активации и сворачивать его при дезактивации

en: scroll processing modules to the top when expanded
ru: Прокрутка активного модуля в режиме обработки

en: show right-side buttons in processing module headers
ru: Видимость кнопок при наведении мыши

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
ru: Видимость кнопок управления копиями модуля, сброса настроек и кнопки выбора профиля при наведении мыши:
    "Всегда" — всегда отображать кнопки управления копиями модуля.
    "Показывать при наведении" — отображать кнопки, когда мышь находится над модулем.
    "Затемнение" — кнопки затемняются, когда мышь находится не над модулем.
    "Автоширина" — скрывать кнопки, когда ширина модуля слишком мала.
    "Плавно скрывать" — плавно скрывать все кнопки в данной группе, когда ширина одного из модулей слишком мала.
    "Вписать блоком" — скрывать все кнопки данного модуля, когда ширина модуля слишком мала.
    "Скрывать блоком" — скрывать все кнопки данного модуля блоком, когда ширина модуля слишком мала.
    "Скрывать индивидуально" — скрывать индивидуальные кнопки, когда ширина модуля слишком мала.

en: show mask indicator in module headers
ru: Показывать индикатор наличия масок

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
ru: Показывать индикатор наличия масок в заголовке модуля

en: prompt for name on addition of new instance
ru: Запрашивать имя при добавлении нового экземпляра

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
ru: Если включено, запрос на переименование будет присутствовать для каждого нового экземпляра модуля (либо нового экземпляра, либо дубликата)

en: automatically update module name
ru: Автоматически обновлять имя модуля

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
ru: Если включено, название модуля будет автоматически обновлено в соответствии с именем профиля или именем копии профиля, если оно присутствует.

en: processing
ru: Обрабатывается

en: image processing
ru: Изображенние обрабатывается

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
ru: всегда используйте LittleCMS 2 для применения выходного цветового профиля

en: this is slower than the default.
ru: это медленнее, чем по умолчанию.

en: pixel interpolator (warp)
ru: Пиксельный интерполятор (деформация)

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
ru: Алгоритм интерполяции, используемый для поворотов, коррекции оптических искажений и преобразований

en: pixel interpolator (scaling)
ru: Алгоритм интерполяция (масштабирование)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
ru: Алгоритм интерполяции, используемый для масштабирования

en: LUT 3D root folder
ru: Каталог 3D таблиц поиска цветов

en: select directory
ru: Выбор каталога

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
ru: Каталог для файлов 3D таблиц поиска цветов (требуется перезапуск)

en: auto-apply pixel workflow defaults
ru: Набор модулей по умолчанию

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
ru: Набор модулей, применяемый к импортируемым снимкам по умолчанию.
    Новый режим работы предполагает использование модулей «Плёночная
    тональная кривая RGB», «Сигмоида», «Цветовая калибровка» и «Экспозиция». Более консервативный подход
    предполагает использование модуля «Базовая кривая», работающего
    в пространстве Lab (требуется перезапуск).

en: auto-apply per camera basecurve presets
ru: Индивидуальная базовая кривая

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
ru: Автоматически применять индивидуальные базовые кривые (при наличии) вместо
    общего профиля для данного производителя камер (требуется перезапуск).
    Данная опция применяется, когда когда набор модулей по умолчанию выставлен
    в значение «Базовая кривая».

en: detect monochrome previews
ru: Определять ч/б снимки по Exif

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
ru: Определять ч/б снимки по Exif и миниатюрам. Может замедлить импорт.

en: show warning messages
ru: Показывать предупреждения

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
ru: Показывать предупреждения об использовании потенциально опасных параметров в настройках модулей

en: CPU / memory
ru: ЦПУ / Память

en: darktable resources
ru: Настройки darktable

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
ru: Определяет степень нагрузки на систему.
    - По умолчанию: на Darktable приходится ~50% производительности, этого достаточно для корректной работы.
    - Низкая: используется, если у вас одновременно запущены приложения, которым нужно много оперативной памяти или приложения OpenCL/GL, такие как игры или Hugin.
    - Высокая: оптимальный вариант, если вы используете в первую очередь Darktable и хотите, чтобы на него уходила большая часть производительности компьютера.
    - Неограниченная: лучше использовать только для обработки исключительно больших изображений, так как в этом режиме Darktable будет использовать производительность вашего компьютера полностью. Может привести к проблемам в работе системы. Используйте с осторожностью. Не рекомендуем использовать этот режим постоянно!

en: prefer performance over quality
ru: Приоритет производительности над качеством

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
ru: Приоритет производительности над качеством при работе с миниатюрами и предпросмотром

en: activate OpenCL support
ru: Поддержка OpenCL

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
ru: Если драйвер вашей видеокарты поддерживает OpenCL, то для обработки снимков будет использовано аппаратное ускорение..
    Эту функцию можно включать и отключать в любой момент.

en: not available
ru: Не поддерживается

en: not available on this system
ru: Не поддерживается в данной системе

en: OpenCL scheduling profile
ru: Планировщик OpenCL

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
ru: Определяет поведение планировщика на системах, поддерживающих OpenCL..
    По умолчанию — GPU обрабатывает полноразмерные изображения, а CPU предпросмотр..
    Несколько GPU — обработкой каждой задачи занимается выделенный GPU..
    Очень быстрый GPU — обе задачи выполняются на одном GPU параллельно.

en: use all device memory
ru: Использовать всю память устройства

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
ru: Если включено, darktable будет использовать всю память устройства, за исключением резервной (резерв по умолчанию равен 600 мб.).

en: OpenCL drivers
ru: Драйверы OpenCL

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
ru: Intel(R) OpenCL Graphics для всех поддерживаемых платформ (предоставляется вендором)

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
ru: OpenCL на базе Nvidia CUDA (предоставляется вендором)

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
ru: Ускоренная параллельная обработка AMD (предоставляется вендором)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
ru: RustiCL Mesa OpenCL, пока работает нестабильно. если хотите использовать, нужно отключить драйвер вендора

en: Apple OpenCL (vendor provided)
ru: Apple OpenCL (предоставляется вендором)

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
ru: Microsoft OpenCLOn12, используйте только в том случае, если предоставленный поставщиком драйвер не работает или отсутствует.

en: other platforms
ru: Другие платформы

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
ru: Если установлено, принимаются все неуказанные платформы. Используйте только в том случае, если драйвер вендора недоступен

en: security
ru: Подтверждения

en: ask before removing images from the library
ru: Подтверждать удаление из коллекции

en: always ask the user before removing image information from the library
ru: Всегда запрашивать подтверждение на удаление информации о изображении из коллекции

en: ask before deleting images from disk
ru: Запрашивать подтверждение на удаление файлов с диска

en: always ask the user before any image file is deleted
ru: Всегда запрашивать подтверждение на удаление файлов с диска

en: ask before discarding history stack
ru: Подтверждать удаление истории изменений

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
ru: Всегда запрашивать подтверждение на удаление истории изменений

en: try to use trash when deleting images
ru: Перемещать файлы в корзину

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
ru: Перемещать файлы в корзину вместо удаления с диска (работает не во всех системах)

en: ask before moving images from film roll folder
ru: Подтверждать перемещение снимков

en: always ask the user before any image file is moved.
ru: Всегда запрашивать подтверждение на перемещение снимков из каталога

en: ask before copying images to new film roll folder
ru: Подтверждать копирование снимков

en: always ask the user before any image file is copied.
ru: Всегда запрашивать подтверждение на копирование снимков в новый каталог

en: ask before removing empty folders
ru: Подтверждение удаления пустых каталогов

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
ru: Всегда запрашивать подтверждение на удаление пустых каталогов. Может произойти после перемещения или удаления последнего снимка из каталога.

en: ask before deleting a tag
ru: Подтверждать удаление меток

en: ask before deleting a style
ru: Подтверждать удаление стилей

en: ask before deleting a preset
ru: Подтверждать удаление профилей

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
ru: Всегда запрашивать подтверждение на удаление профилей

en: ask before exporting in overwrite mode
ru: Подтверждать перезапись при экспорте

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
ru: Всегда запрашивать подтверждение о перезаписи файлов при экспорте

note: italic
en: other
ru: Прочее

en: password storage backend to use
ru: Хранилище паролей

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
ru: Тип хранилища паролей: Авто, libsecret, KWallet или никакого

en: executable for playing audio files
ru: Приложение для воспроизведения звука

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
ru: Внешнее приложение для воспроизведения звуковых записей, используемых некоторыми камерами для сохранения заметок о снимках

en: storage
ru: Хранилище

en: database
ru: База данных

en: create database snapshot
ru: Резервирование базы данных

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
ru: Резервирование базы данных осуществляется перед закрытием darktable в соответствии с указанной частотой

en: how many snapshots to keep
ru: Макс. количество резервных копий

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
ru: Максимальное количество резервных копий базы данных, хранимое в каталоге настроек darktable.
    Установите -1.0 для отключения удаления резервных копий.

en: XMP sidecar files
ru: Файлы XMP

en: create XMP files
ru: Создать файлы XMP

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
ru: Файлы sidecar содержат информацию обо всех ваших этапах разработки, чтобы обеспечить безупречный повторный импорт файлов изображений.
    
    В зависимости от выбранного режима будут записаны файлы sidecar:
     - никогда;
     - при импорте: сразу после импорта изображения;
     - после редактирования: после любого изменения изображения пользователем или добавления меток.

en: store XMP tags in compressed format
ru: Сжатие файлов XMP

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
ru: Записи в файлах XMP могут достигать довольно значительных размеров..
    Эта опция позволяет сжимать теги XMP и экономить место на диске.

en: auto-save interval
ru: Интервал автосохранения

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
ru: Автосохранение истории во время работы с использованием заданного интервала (в секундах); установите значение ноль, чтобы отключить автосохранение. автосохранение может быть отключено, чтобы ускорить работу компьютера.

en: look for updated XMP files on startup
ru: Проверять изменения файлов XMP

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
ru: Проверять дату модификации файлов XMP при запуске для отображения изменений, внесённых другими приложениями

en: miscellaneous
ru: Прочее

en: interface
ru: Интерфейc

en: load default shortcuts at startup
ru: Загрузить ярлыки по умолчанию или предыдущее состояние

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
ru: Загрузите ярлыки по умолчанию до пользовательских настроек. Отключите, чтобы предотвратить возврат удаленных значений по умолчанию.

en: scale slider step with min/max
ru: Шаг ползунка в диапазоне min/max

en: vary slider step size with min/max range
ru: Варьировать шаг ползунка в диапазоне min/max

en: sort built-in presets first
ru: Сортировать встроенные профили первыми

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
ru: Сортировать встроенные профили в меню первыми

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
ru: Отключить ввод данных при помощи колеса мыши

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
ru: Включите эту опцию, чтобы отключить ввод данных при помощи колеса мыши. Колесо мыши используется для прокрутки, а ввод данных осуществляется после нажатия Ctrl+Alt.

en: always show panels' scrollbars
ru: Всегда показывать полосы прокрутки панелей

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
ru: Показывать полосы прокрутки панелей всегда или только при необходимости

en: duration of the UI transitions in ms
ru: Сворачивание и разворачивание модулей в миллисекундах (мс.)

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
ru: Сколько времени занимают переходы (в мс.) для разворачивания или сворачивания модулей и других элементов пользовательского интерфейса.

en: position of the scopes module
ru: Положение модуля масштабов

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
ru: Расположите возможности в левом верхнем или правом верхнем углу экрана

en: method to use for getting the display profile
ru: Способ поиска цветового профиля монитора

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
ru: Способ поиска цветового профиля монитора..
    Измените, если текущий способ даёт некорректный результат.

en: order or exclude MIDI devices
ru: Упорядочить или исключить MIDI-устройства

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
ru: Список фрагментов имен устройств через запятую. При совпадении MIDI-устройство загружается по идентификатору, заданному положением в списке..
    Также MIDI-устройство можно исключить. Добавьте кодировку и количество регуляторов, таких как 'BeatStep:63:16'

note: tags
en: tags
ru: Метки

en: omit hierarchy in simple tag lists
ru: Отключить иерархию в метках

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
ru: При сохранении файла XMP метки сохраняются в виде простого неиерархического списка.
    и могут быть доступны для других приложений..
    Если опция включена, то иерархические метки вроде «foo|bar|baz».
    будут сокращены до «baz».

en: shortcuts with multiple instances
ru: Ярлыки с несколькими копиями

en: prefer focused instance
ru: Приоритет копий в фокусе

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
ru: Если присутствует несколько копий модуля, примените сочетания клавиш к копии в фокусе
    Если ни одна из них не в фокусе, приведенные ниже настройки управляют правилами, которым следует следовать (по порядку), чтобы решить, к какой копии модуля будут применены сочетания клавиш.
    Примечание: смешивание сочетаний клавиш всегда применяется к копии в фокусе

en: prefer expanded instances
ru: Приоритет раскрытых копий

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
ru: Если одна из копий модуля раскрыта, то остальные копии игнорируют комбинации клавиш

en: prefer enabled instances
ru: Приоритет активных копий

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
ru: Следующее правило после обработки предыдущего. Если одна из копий модуля активна, то остальные копии игнорируют комбинации клавиш.

en: prefer unmasked instances
ru: Приоритет незамаскированных копий

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
ru: Следующее правило после обработки предыдущих. Если какие-то копии модуля незамаскированы, то замаскированные копии игнорируют комбинации клавиш.

en: selection order
ru: Порядок применения

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
ru: Следующее правило после обработки предыдущих. Применить комбинацию клавиш с учётом порядка модулей.

en: allow visual assignment to specific instances
ru: Разрешить визуальное присвоение конкретным экземплярам

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
ru: Когда на изображении присутствует несколько экземпляров, это позволяет визуально назначать ярлыки для этих конкретных экземпляров.
    в противном случае ярлыки всегда будут назначаться предпочтительному экземпляру

en: map / geolocalization view
ru: Карта / вид геолокации

en: pretty print the image location
ru: Местоположение в формате градусы° минуты'

en: show a more readable representation of the location in the image information module
ru: Показывать местоположение в формате градусы° минуты' или в десятичном виде

en: slideshow view
ru: Просмотр слайд-шоу

en: waiting time between each picture in slideshow
ru: Время показа в режиме слайдшоу (в секундах)

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
ru: Не использовать группу «Без категории»

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
ru: Не использовать группу «Без категории» при работе с метками без подкатегорий

en: tags case sensitivity
ru: Учитывать регистр при работе с метками

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
ru: Чувствительность к регистру при работе с метками. На данный момент поддерживается работа только с языками на основе латинского алфавита.

en: number of collections to be stored
ru: Количество коллекций для хранения

en: the number of recent collections to store and show in this list
ru: Количество последних коллекций для хранения и отображения в этом списке

en: hide the history button and show a specific module instead
ru: Скрыть кнопку «История» и отобразить вместо нее определенный модуль

en: hide the history button and show the recent collections module instead
ru: Скрыть кнопку «История» и отобразить модуль «Последние коллекции»

en: number of folder levels to show in lists
ru: Количество уровней в списках съёмок

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
ru: Количество уровней в списках съёмок, начиная справа

en: sort film rolls by
ru: Сортировка в режиме съёмка

[ctx: preferences]
en: chronological
ru: По хронологии

en: sets the collections-list order for film rolls
ru: Порядок сортировки в режиме «Съёмка»

en: sort collection descending
ru: Сортировка по убыванию

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
ru: Порядок сортировки по убыванию в режиме «Съёмка», «Каталог» и при обработке времени

en: prefer a history button in the collections module
ru: Выбрать кнопку "История" в модуле коллекции

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
ru: Скрывать этот модуль и получать доступ к истории с помощью кнопки в модуле коллекции

en: suggested tags level of confidence
ru: Рекомендуемый уровень достоверности тегов

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
ru: Уровень достоверности для включения тега в список подсказок, 0: все связанные теги, 99: 99%% совпадающих связанных тегов, 100: нет соответствующего тега, только последние теги (быстрее)

en: number of recently attached tags
ru: Количество недавно прикрепленных тегов

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
ru: количество недавно прикрепленных тегов, которые включены в список подсказок. Значение '-1' отключает последний список

en: lens shift (vertical)
ru: Сдвиг по вертикали

en: lens shift (horizontal)
ru: Сдвиг по горизонтали

en: shear
ru: Наклон по диагонали

note: focal length
en: focal length
ru: Фокусное расстояние

en: crop factor
ru: Кроп-фактор

en: lens dependence
ru: Зависимость от объектива

en: aspect adjust
ru: Коррекция соотношения сторон

en: lens model
ru: Модель объектива

en: automatic cropping
ru: Автокадрирование

en: generic
ru: Общая

en: specific
ru: Настраиваемая

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
ru: Выкл.

en: largest area
ru: Наибольший размер

en: original format
ru: Исходное изображение

en: fusion
ru: Совмещение

en: exposure shift
ru: Шаг экспозиции

en: exposure bias
ru: Смещение экспозиции

en: preserve colors
ru: Сохранять цвета

en: none
ru: Нет

en: luminance
ru: Светлота

en: max RGB
ru: RGB (макс.)

en: average RGB
ru: RGB (средн.)

en: sum RGB
ru: RGB (сум.)

en: norm RGB
ru: RGB (норм.)

en: basic power
ru: Степенная функция

en: black level correction
ru: Уровень чёрного

en: highlight compression
ru: Сжатие в светах

en: middle gray
ru: Серая точка

en: midtone range
ru: Диапазон средних тонов

en: bilateral grid
ru: Билатеральная сетка

en: local laplacian filter
ru: Локальный фильтр Лапласа

en: blur type
ru: Тип размытия

en: blur radius
ru: Радиус размытия

en: diaphragm blades
ru: Лепестки диафрагмы

en: concavity
ru: Вогнутость

en: linearity
ru: Отклонение

en: rotation
ru: Вращение

en: direction
ru: Направление

en: curvature
ru: Кривизна

en: offset
ru: Смещение

en: lens
ru: Объектив

en: motion
ru: Движение

en: gaussian
ru: По Гауссу

en: aspect ratio
ru: Соотношение сторон

note: // portrait / landscape
en: orientation
ru: Ориентация

en: border size
ru: Размер

en: horizontal offset
ru: Смещение по горизонтали

en: vertical offset
ru: Смещение по вертикали

en: frame line size
ru: Размер линии рамки

en: frame line offset
ru: Смещение линии рамки

en: basis
ru: Основа

en: auto
ru: Авто

en: portrait
ru: Портретная

en: landscape
ru: Альбомная

en: width
ru: Ширина

en: height
ru: Высота

en: shorter
ru: Короче

en: longer
ru: Длиннее

en: avoid colorshift
ru: Предотвратить сдвиг цветов

en: iterations
ru: Проходов

en: once
ru: Один

en: twice
ru: Два

en: three times
ru: Три

en: four times
ru: Четыре

en: five times
ru: Пять

en: guide
ru: Ведущий канал

en: radius
ru: Радиус

en: strength
ru: Интенсивность

en: correction mode
ru: Режим

en: very large chromatic aberration
ru: Сильные хроматические аберрации

en: red
ru: Красный

en: green
ru: Зелёный

en: blue
ru: Синий

en: standard
ru: Стандартный

en: darken only
ru: Затемнение

en: brighten only
ru: Осветление

en: input blur radius
ru: Радиус размытия (вход)

en: pixellation radius
ru: Радиус пикселизации

en: output blur radius
ru: Радиус размытия (выход)

en: noise level
ru: Уровень шума

en: normalize channels
ru: Нормализовать каналы

en: F source
ru: F источник

en: LED source
ru: Светодиод

en: gamut compression
ru: Сжатие цветового охвата

en: clip negative RGB from gamut
ru: Обрезка негативных значений RGB

en: saturation algorithm
ru: Алгоритм насыщенности

en: same as pipeline (D50)
ru: Рабочий профиль (D50)

en: A (incandescent)
ru: A (лампа накаливания)

en: D (daylight)
ru: D (дневной свет)

en: E (equi-energy)
ru: E (равная энергия)

en: F (fluorescent)
ru: F (флюоресцентная лампа)

en: LED (LED light)
ru: Светодиод

en: Planckian (black body)
ru: Чёрное тело (по Планку)

en: custom
ru: Пользовательский

en: (AI) detect from image surfaces...
ru: Автонастройка ББ (по поверхностям)

en: (AI) detect from image edges...
ru: Автонастройка ББ (по границам)

en: as shot in camera
ru: Из камеры

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
ru: F1 (Дневной свет 6430 K) – средний CRI

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
ru: F2 (Прохладный белый 4230 K) – средний CRI

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
ru: F3 (Белый 3450 K) – средний CRI

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
ru: F4 (Тёплый белый 2940 K) – средний CRI

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
ru: F5 (Дневной свет 6350 K) – средний CRI

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
ru: F6 (Лёгкий белый 4150 K) – средний CRI

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
ru: F7 (D65 симуляция 6500 K) – высокий CRI

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
ru: F8 (D50 симуляция 5000 K) – высокий CRI

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
ru: F9 (Прохладный белый делюкс 4150 K) – высокий CRI

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
ru: F10 (Настроенный RGB 5000 K) – низкий CRI

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
ru: F11 (Настроенный RGB 4000 K) – низкий CRI

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
ru: F12 (Настроенный RGB 3000 K) – низкий CRI

en: B1 (Blue 2733 K)
ru: B1 (Синий 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
ru: B2 (Синий 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
ru: B3 (Синий 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
ru: B4 (Синий 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
ru: B5 (Синий 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
ru: BH1 (Сине-красный 2851 K)

en: V1 (Violet 2724 K)
ru: V1 (Фиолетовый 2724 K)

en: V2 (Violet 4070 K)
ru: V2 (Фиолетовый 4070 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
ru: Bradford (ICC v4, линейн.)

en: non-linear Bradford
ru: Bradford (нелинейн.)

en: none (bypass)
ru: Отключено

en: version 1 (2020)
ru: v1 (2020)

en: version 2 (2021)
ru: v2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
ru: v3 (Апрель 2021)

en: left
ru: Левое

en: top
ru: Верхнее

en: right
ru: Правое

en: bottom
ru: Нижнее

en: input saturation
ru: Насыщенность на вводе

en: contrast fulcrum
ru: Контраст, опорная точка

en: output saturation
ru: Насыщенность на выводе

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
ru: Подъём, гамма, усиление (ProPhoto RGB)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
ru: Крутизна, смещение, сила (ProPhoto RGB)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
ru: Подъём, гамма, усиление (sRGB)

en: chroma
ru: Цветность

en: hue
ru: Тон

en: shadows fall-off
ru: Вес теней

en: white fulcrum
ru: Белый, опорная точка

en: highlights fall-off
ru: Вес светов

en: shadows
ru: Тени

en: highlights
ru: Освещенность

en: global chroma
ru: Общая красочность

en: mid-tones
ru: Средние тона

en: global saturation
ru: Общая насыщенность

en: hue shift
ru: Изменение оттенка

en: global brilliance
ru: Общая блеск

en: mask middle-gray fulcrum
ru: Серый, опорная точка

en: global vibrance
ru: Общая сочность

en: contrast gray fulcrum
ru: Серый, опорная точка

en: contrast
ru: Контраст

en: saturation formula
ru: Формула насыщенности

en: green-magenta contrast
ru: Зелёный — Пурпурный

en: blue-yellow contrast
ru: Синий — Жёлтый

en: gamut clipping
ru: Обрезка цветового охвата

en: Adobe RGB (compatible)
ru: Adobe RGB (совм.)

en: linear Rec709 RGB
ru: RGB по Rec709 (линейн.)

en: linear Rec2020 RGB
ru: RGB по Rec2020 (линейн.)

en: source mix
ru: Исходная светлота

en: number of clusters
ru: Количество кластеров

en: color dominance
ru: Доминирование цвета

en: histogram equalization
ru: Выравнивание гистограммы

en: spatial extent
ru: Пространственный предел

en: range extent
ru: Предел диапазона

en: saturated colors
ru: Насыщенные цвета

en: select by
ru: Критерий выбора

note: mix slider
en: mix
ru: Микширование

en: process mode
ru: Режим

en: lightness
ru: Светлота

en: smooth
ru: плавно

en: strong
ru: сильно

en: edge detection radius
ru: Радиус поиска границ

en: threshold
ru: Порог

en: operation mode
ru: Режим

en: global average (fast)
ru: Глобальное среднее (быстр.)

en: local average (slow)
ru: Локальное среднее (медл.)

en: static threshold (fast)
ru: Порог (быстр.)

en: match greens
ru: Усреднение зелёного

en: edge threshold
ru: Краевой порог

en: color smoothing
ru: Цветовое сглаживание

en: method
ru: Алгоритм

en: LMMSE refine
ru: Уточнение LMMSE

en: dual threshold
ru: Двойной порог

en: disabled
ru: Выкл.

en: local average
ru: Локальное среднее

en: full average
ru: Полное среднее

en: full and local average
ru: Полное и локальное среднее

en: passthrough (monochrome)
ru: Проброс (ч/б)

en: photosite color (debug)
ru: Проброс (цвет., отладка)

en: Markesteijn 1-pass
ru: Маркестейн, 1 проход

en: Markesteijn 3-pass
ru: Маркестейн, 3 прохода

en: frequency domain chroma
ru: Цвет. частотный интервал

en: Markesteijn 3-pass + VNG
ru: Маркестейн, 3 прохода + VNG

note: history
en: basic
ru: Основные

en: median
ru: Медиана

en: 3x median
ru: 3x медиана

en: refine & medians
ru: Уточнение и медианы

en: 2x refine + medians
ru: 2x уточнение + медианы

en: patch size
ru: Размер образца

en: search radius
ru: Радиус поиска

en: preserve shadows
ru: Сохранять тени

en: bias correction
ru: Коррекция цветового сдвига

en: scattering
ru: Разброс

en: central pixel weight
ru: Вес центрального пикселя

en: adjust autoset parameters
ru: Коррекция автоматических настроек

en: whitebalance-adaptive transform
ru: Адаптивная трансформация по ББ

en: fix various bugs in algorithm
ru: Исправлять ошибки алгоритма

en: upgrade profiled transform
ru: Обновить шумоподавление по профилю

en: color mode
ru: Цветовой режим

en: non-local means
ru: Нелокальные средние

en: non-local means auto
ru: Нелокальные средние (авто)

en: wavelets
ru: Вейвлеты

en: wavelets auto
ru: Вейвлеты (авто)

en: compute variance
ru: Вычислить дисперсию

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
ru: Резкость

en: radius span
ru: Радиус размаха

en: edge sensitivity
ru: Чувствительность края

en: 1st order anisotropy
ru: Анизотропия 1-го порядка

en: 2nd order anisotropy
ru: Анизотропия 2-го порядка

en: 3rd order anisotropy
ru: Анизотропия 3-го порядка

en: 4th order anisotropy
ru: Анизотропия 4-го порядка

en: luminance masking threshold
ru: Порог яркостного маскирования

en: 1st order speed
ru: скорость 1 порядка

en: 2nd order speed
ru: скорость 2 порядка

en: 3rd order speed
ru: скорость 3 порядка

en: 4th order speed
ru: скорость 4 порядка

en: central radius
ru: Центральный радиус

en: damping
ru: Гашение

en: random
ru: Случайный

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
ru: Флойд-Штайнберг, 1 бит, ч-б

en: Floyd-Steinberg 1-bit RGB
ru: Флойд-Штайнберг, 1 бит, RGB

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
ru: Флойд-Штайнберг, 2 бита, серый

en: Floyd-Steinberg 2-bit RGB
ru: Флойд-Штайнберг, 2 бит, RGB

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
ru: Флойд-Штайнберг, 4 бита, серый

en: Floyd-Steinberg 4-bit RGB
ru: Флойд-Штайнберг, 4 бита, RGB

en: Floyd-Steinberg 8-bit RGB
ru: Флойд-Штайнберг, 8 бит, RGB

en: Floyd-Steinberg 16-bit RGB
ru: Флойд-Штайнберг, 16 бит, RGB

en: Floyd-Steinberg auto
ru: Флойд-Штайнберг (авто)

en: posterize 2 levels per channel
ru: Постеризировать 2 уровня на канал

en: posterize 3 levels per channel
ru: Постеризировать 3 уровня на канал

en: posterize 4 levels per channel
ru: Постеризировать 4 уровня на канал

en: posterize 5 levels per channel
ru: Постеризировать 5 уровней на канал

en: posterize 6 levels per channel
ru: Постеризировать 6 уровней на канал

en: posterize 7 levels per channel
ru: Постеризировать 7 уровней на канал

en: posterize 8 levels per channel
ru: Постеризировать 8 уровней на канал

en: percentile
ru: Процентиль

en: target level
ru: Целевой уровень

en: compensate exposure bias
ru: Коррекция экспозиции

en: manual
ru: Вручную

en: automatic
ru: Авто

en: middle gray luminance
ru: Серая точка

en: black relative exposure
ru: Экспозиция чёрного (относит.)

en: white relative exposure
ru: Экспозиция белого (относит.)

en: transition
ru: Переход

en: bloom ↔ reconstruct
ru: Засветка ↔ Восстановление

en: gray ↔ colorful details
ru: Серый ↔ Насыщенный

en: structure ↔ texture
ru: Плавность ↔ Текстура

en: dynamic range scaling
ru: Коррекция динамич. диапазона

en: target middle gray
ru: Целевая серая точка

en: target black luminance
ru: Целевой чёрный

en: target white luminance
ru: Целевой белый

en: hardness
ru: Резкость

en: extreme luminance saturation
ru: Насыщенность верхов и низов

en: shadows ↔ highlights balance
ru: Баланс теней и светов

en: add noise in highlights
ru: Шум в светах

en: preserve chrominance
ru: Сохранять цветность

en: color science
ru: Версия цвет. модели

en: auto adjust hardness
ru: Автонастройка резкости перехода

en: use custom middle-gray values
ru: Пользовательская серая точка

en: iterations of high-quality reconstruction
ru: Количество проходов восстановления

en: type of noise
ru: Тип шума

en: contrast in shadows
ru: Контраст в тенях

en: contrast in highlights
ru: Контраст в светах

en: compensate output ICC profile black point
ru: Коррекция чёрной точки в профиле конечного изображения

en: spline handling
ru: Обработка сплайнов

en: enable highlight reconstruction
ru: Отключить восстановление светов

en: no
ru: Нет

en: luminance Y
ru: Светлота Y

en: RGB power norm
ru: RGB (норма)

en: RGB euclidean norm (legacy)
ru: RGB (эвклид. норм., старый)

en: RGB euclidean norm
ru: RGB (эвклид. норм.)

en: uniform
ru: Равномерное

en: poissonian
ru: Распределение Пуассона

en: hard
ru: Резкий

en: soft
ru: Мягкий

en: safe
ru: Средний

en: bias
ru: Смещение

en: target
ru: Целевая освещённость

en: reinhard
ru: Рейнхард

en: filmic
ru: Плёночная тональная кривая

en: drago
ru: Драго

en: density
ru: Плотность

en: saturation
ru: Насыщенность

en: coarseness
ru: Зернистость

en: mid-tones bias
ru: Смещение средних тонов

en: clipping threshold
ru: Порог обрезки

en: diameter of reconstruction
ru: Диаметр восстановления

en: candidating
ru: Возможные варианты

en: combine
ru: Объединить

en: rebuild
ru: Перестроить

en: inpaint a flat color
ru: Нанести ровный цвет

en: inpaint opposed
ru: Закрасить противоположный

en: reconstruct in LCh
ru: Восстановить в LCh

en: clip highlights
ru: Обрезать пересветы

en: segmentation based
ru: На основе сегментации

en: guided laplacians
ru: Режим Лапласа

en: reconstruct color
ru: Восстановить цвет

en: 2 px
ru: 2 пикс.

en: 4 px
ru: 4 пикс.

en: 8 px
ru: 8 пикс.

en: 16 px
ru: 16 пикс.

en: 32 px
ru: 32 пикс.

en: 64 px
ru: 64 пикс.

en: 128 px (slow)
ru: 128 px (медленно)

en: 256 px (slow)
ru: 256 px (медленно)

en: 512 px (very slow)
ru: 512 пикс. (очень медленно)

en: 1024 px (very slow)
ru: 1024 пикс. (очень медленно)

en: 2048 px (insanely slow)
ru: 2048 пикс. (крайне медленно)

en: 4096 px (insanely slow)
ru: 4096 пикс. (крайне медленно)

en: flat generic
ru: Плоский общий

en: small segments
ru: Маленькие сегменты

en: large segments
ru: Большие сегменты

en: flat small segments
ru: Плоские маленькие сегменты

en: flat large segments
ru: Плоские большие сегменты

en: contrast boost
ru: Усиление контраста

en: mark fixed pixels
ru: Помечать исправленные

en: detect by 3 neighbors
ru: Поиск по 3 соседним

en: correction method
ru: Метод коррекции

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
ru: Коррективы

note: mode choice
en: mode
ru: Режим

en: target geometry
ru: Целевая геометрия

en: TCA overwrite
ru: Настройка ХА

en: TCA red
ru: ХА, красный

en: TCA blue
ru: ХА, фиолетовый

en: distortion
ru: Искажение

en: vignetting
ru: Виньетирование

en: scale fine-tune
ru: Точная настройка масштаба

en: image scale
ru: Масштабирование изображения

en: steepness
ru: Крутизна

en: embedded metadata
ru: Встроенные метаданные

en: Lensfun database
ru: База данных Lensfun

en: only manual vignette
ru: Только ручное виньетирование

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
ru: Все

en: distortion & TCA
ru: Геометрия и ХА

en: distortion & vignetting
ru: Геометрия и виньетирование

en: TCA & vignetting
ru: ХА и виньетирование

en: only distortion
ru: Геометрия

en: only TCA
ru: ХА

en: only vignetting
ru: Виньетирование

en: correct
ru: Коррекция

en: distort
ru: Искажение

en: rectilinear
ru: Прямолинейная

en: fisheye
ru: Рыбий глаз

en: panoramic
ru: Панорамная

en: equirectangular
ru: Эквидистантная

en: orthographic
ru: Ортографическая

en: stereographic
ru: Стереографическая

en: equisolid angle
ru: Равноцельная

en: Thoby fisheye
ru: Рыбий глаз Тоби

en: invalidated
ru: Недействительный

note: move left/right/up/down
en: move
ru: Переместить

en: line
ru: Прямая

en: curve
ru: Кривая

en: blue shift
ru: Смещение синих тонов

en: soften with
ru: Алгоритм размытия

en: order 0
ru: Порядок 0

en: order 1
ru: Порядок 1

en: order 2
ru: Порядок 2

en: bilateral filter
ru: Билатеральный

en: application color space
ru: Пространство

en: gamma Rec709 RGB
ru: RGB по Rec709 (гамма)

en: linear ProPhoto RGB
ru: ProPhoto RGB (линейн.)

en: tetrahedral
ru: Тетраэдрическая

en: trilinear
ru: Трилинейная

en: pyramid
ru: Пирамидальная

en: film stock
ru: Тип плёнки

en: scan exposure bias
ru: Экспозиция

en: paper black (density correction)
ru: Плотность чёрного

en: paper grade (gamma)
ru: Гамма

en: paper gloss (specular highlights)
ru: Сжатие светов

en: print exposure adjustment
ru: Экспозиция

en: black and white film
ru: Ч-б плёнка

en: color film
ru: Цветная плёнка

en: tint hue
ru: Оттенок

en: tint purity
ru: Чистота оттенка

en: red hue
ru: Оттенок красного

en: red purity
ru: Чистота красного

en: green hue
ru: Оттенок зеленого

en: green purity
ru: Чистота зеленого

en: blue hue
ru: Оттенок синего

en: blue purity
ru: Чистота синего

en: dynamic range
ru: Динамический диапазон

en: middle gray luma
ru: Серая точка

en: safety factor
ru: Сжатие динамич. диапазона

en: logarithmic
ru: Логарифмич. кривая

en: gamma
ru: Гамма

en: noise threshold
ru: Порог шума

en: crop left
ru: Обрезка слева

en: crop top
ru: Обрезка сверху

en: crop right
ru: Обрезка справа

en: crop bottom
ru: Обрезка снизу

en: black level
ru: Уровень чёрного

en: white point
ru: Белая точка

en: flat field correction
ru: Коррекция плоского поля

en: embedded GainMap
ru: Встроенная GainMap

note: exposure
en: exposure
ru: Экспозиция

en: fill mode
ru: Режим заливки

en: brightness
ru: Яркость

en: unused
ru: Не используется

en: clone
ru: Клонирование

en: heal
ru: Восстановление

en: blur
ru: Размытие

en: fill
ru: Заливка

en: bilateral
ru: Билатеральное

en: erase
ru: Стирание

en: color
ru: Цвет

en: compensate middle gray
ru: Коррекция серой точки

en: RGB, linked channels
ru: RGB (объединённые)

en: RGB, independent channels
ru: RGB (независимые)

en: white point adjustment
ru: Коррекция белой точки

en: shadows color adjustment
ru: Цветность теней

en: highlights color adjustment
ru: Цветность светов

en: skew
ru: перекос

en: target white
ru: Целевой белый

en: target black
ru: Целевой чёрный

en: color processing
ru: Обработка цвета

en: preserve hue
ru: Сохранять тона

en: red attenuation
ru: Ослабление красного

en: red rotation
ru: Вращение красного

en: green attenuation
ru: Ослабление зелёного

en: green rotation
ru: Вращение зеленого

en: blue attenuation
ru: Ослабление синего

en: blue rotation
ru: Вращение синего

en: recover purity
ru: Восстановить чистоту

en: base primaries
ru: Базовые первичные цвета

en: per channel
ru: Поканально

en: RGB ratio
ru: Коэффициент RGB

en: work profile
ru: Рабочий профиль

en: Display P3
ru: Монитор P3

en: color space
ru: Пространство

en: Lab, linked channels
ru: Lab (объединённые)

en: Lab, independent channels
ru: Lab (независимые)

en: XYZ, linked channels
ru: XYZ (объединённые)

en: blacks
ru: Чёрные

en: deep shadows
ru: Глубокие тени

en: light shadows
ru: Лёгкие тени

en: dark highlights
ru: Затенённые света

en: whites
ru: Белые

en: speculars
ru: Полное отражение

en: smoothing diameter
ru: Диаметр сглаживания

en: edges refinement/feathering
ru: Растушёвка

en: mask quantization
ru: Квантование

en: mask contrast compensation
ru: Коррекция контраста

en: mask exposure compensation
ru: Коррекция экспозиции

en: luminance estimator
ru: Светлота (функция)

en: filter diffusion
ru: Фильтр рассеивания

en: averaged guided filter
ru: Управляемый фильтр (средн.)

en: guided filter
ru: Управляемый фильтр

en: averaged EIGF
ru: Усредненный ведущий нейтральный фильтр (EIGF)

en: EIGF
ru: Ведущий нейтральный фильтр (EIGF)

en: RGB average
ru: RGB (средн.)

en: HSL lightness
ru: Светлота в HSL

en: HSV value / RGB max
ru: HSV (знач.) / RGB (макс.)

en: RGB sum
ru: RGB (сум.)

en: RGB geometric mean
ru: RGB (геом. средн.)

en: contrast compression
ru: Сжатие контраста

en: vibrance
ru: Сочность

en: fall-off start
ru: Начало угасания

en: fall-off radius
ru: Радиус угасания

en: horizontal center
ru: Горизонтальный центр

en: vertical center
ru: Вертикальный центр

en: automatic ratio
ru: Автосоотношение сторон

en: width/height ratio
ru: Ширина / Высота

en: shape
ru: Форма

en: 8-bit output
ru: 8-битный вывод

en: 16-bit output
ru: 16-битный вывод

en: x offset
ru: Смещение по X

en: y offset
ru: Смещение по Y

en: scale on
ru: Масштабировать

en: scale marker to
ru: Маркер масштаба на

en: scale marker reference
ru: Настройка маркера масштаба

en: image
ru: Снимок

en: larger border
ru: По большему краю

en: smaller border
ru: По меньшему краю

en: advanced options
ru: Дополнительные опции

en: image width
ru: Ширина ширина

en: image height
ru: Высота изображения

en: larger image border
ru: Больший край снимка

en: smaller image border
ru: Меньший край снимка

en: marker width
ru: Ширина маркера

en: marker height
ru: Высота маркера

en: developers
ru: Разработчики

en: translators
ru: Переводчики

en: contributors
ru: Участники

en: rawspeed contributors
ru: Участники rawspeed

en: integration contributors
ru: участники интеграции

en: Virtual Lighttable and Darkroom
ru: Виртуальный световой стол и фоторедактор

en: Organize and develop images from digital cameras
ru: Организация и обработка цифровых фотографий

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
ru: darktable управляет цифровыми фотографиями в формате Raw, позволяя просматривать их, каталогизировать и редактировать.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
ru: Помимо этого darktable поддерживает геотеггинг, режим дистанционной съёмки, печать и слайдшоу.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
ru: darktable поддерживает большой спектр современных камер и выполняет обработку снимков с очень высокой точностью.

en: Virtual light table, showing a collection
ru: Виртуальный световой стол и коллекция снимков

en: Virtual dark room with an opened image
ru: Фоторедактор с открытым снимком

en: Virtual dark room, sharpening an image
ru: Фоторедактор, повышение резкости снимка

en: Show images on a map
ru: Показ снимков на карте

en: Print your images
ru: Печать снимков

en: sliders
ru: Ползунки

en: dropdowns
ru: Выпадающие списки

en: buttons
ru: Кнопки

en: button on
ru: Кнопка включения

en: button off
ru: Кнопка выключения

en: button pressed
ru: Кнопка нажата

en: not that many sliders
ru: Не так много ползунков

en: not that many dropdowns
ru: Не так много выпадающих списков

en: not that many buttons
ru: Не так много кнопок

en: value
ru: Значение

en: button
ru: Кнопка

en: force
ru: Сила

en: zoom
ru:  Масштаб

en: selection
ru: Выделение

en: slider
ru: Слайдер

en: dropdown
ru: Выпадающий список

en: _cancel
ru: _Отмена

en: _save
ru: _Сохранить

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
ru: Средн. dE: %.02f
    Макс. dE: %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
ru: Извините, но из-за ограничений API установка BPP на данный момент не поддерживается

en: unknown option for --hq
ru: Неизвестный параметр для --hq

en: unknown option for --export_masks
ru: Неизвестный параметр для --export_masks

en: unknown option for --upscale
ru: Неизвестный параметр для --upscale

en: unknown option for --apply-custom-presets
ru: Неизвестный параметр для --apply-custom-presets

en: too long ext for --out-ext
ru: Слишком длинное расширение файла для --out-ext

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
ru: ВНИМАНИЕ: файл или каталог «%s» не найден!

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
ru: Указан неверный тип ICC для --icc-type: «%s»

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
ru: ВНИМАНИЕ: файл ICC «%s» не найден!

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
ru: Указана неверная цветопередача для --icc-intent: «%s»

en: warning: unknown option '%s'
ru: ВНИМАНИЕ: неизвестный параметр «.%s»

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
ru: ВНИМАНИЕ: одновременное указание файла для загрузки и опций для импорта не поддерживается!

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
ru: Сохранение в «%s/$(FILE_NAME).%s»

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
ru: Файл вывода уже существует и будет переименован

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
ru: Ошибка при открытии каталога «%s»!

en: error: can't open file %s
ru: Ошибка при загрузке файла «%s»!

en: no images to export, aborting
ru: Нет снимков для экспорта, операция прервана

en: error: can't open XMP file %s
ru: Ошибка: невозможно открыть файл XMP %s

en: empty history stack
ru: Пустая история изменений

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
ru: Слишком длинное расширение файла: «%s»

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
ru: Не указано расширения файла

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
ru: Невозможно найти модуль сохранения на диск. Проверьте установку программы, что-то явно сломалось.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
ru: Ошибка получения параметров модуля сохранения! Экспорт прерван.

en: unknown extension '.%s'
ru: Неизвестное расширение «.%s»

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
ru: Ошибка получения параметров модуля формата! Экспорт прерван.

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
ru: Ошибка «%s» обращения к камере «%s» на порту «%s».
    Убедитесь, что она уже не смонтирована и у вас есть соответствующие права доступа.

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
ru: Ошибка обращения к камере «%s» на порту «%s».
    Убедитесь, что доступ к камере не заблокирован другим приложением.

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
ru: Камера «%s» на порту «%s» не поддерживает ни режим дистанционной съёмки, ни импорт снимков

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
ru: Камера «%s» на порту «%s» была отключена в смонтированном состоянии

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
ru: Камера «%s» на порту «%s» нуждается в перемонтировании.
    Убедитесь, что она уже не смонтирована и у вас есть соответствующие права доступа.

en: too much time to update aspect ratio for the collection
ru: Обновление информации о соотношении сторон занимает продолжительное время

en: film roll
ru: Съёмка

en: folder
ru: Каталог

en: camera
ru: Камера

en: tag
ru: Метка

en: capture date
ru: Дата захвата

en: capture time
ru: Время захвата

en: import time
ru: Время импорта

en: modification time
ru: Время модификации

en: export time
ru: Время экспорта

en: print time
ru: Время печати

en: history
ru: История

en: color label
ru: Цветовая метка

note: aperture
en: aperture
ru: Диафрагма

en: filename
ru: Файл

en: geotagging
ru: Геотеггинг

en: grouping
ru: Группирование

en: local copy
ru: Локальная копия

en: module
ru: Модуль

en: module order
ru: Порядок модулей

en: range rating
ru: Оценка диапазона

en: rating
ru: Оценка

en: search
ru: Поиск

en: yellow
ru: Жёлтый

en: purple
ru: Пурпурный

en: auto applied
ru: Авто

en: altered
ru: Изменённые

en: not tagged
ru: Без меток

en: tagged
ru: Помеченные

en: tagged*
ru: Помеченные*

note: local copy
en: not copied locally
ru: Нет локальных копий

en: copied locally
ru: Локальная копия

note: if its undefined
en: unnamed
ru: Безымянный

en: group leaders
ru: Лидеры группы

en: group followers
ru: Члены группы

en: not defined
ru: Не определено

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
ru: Выбрано: <b>%d</b> снимок (#<b>%d</b>) из <b>%d</b>

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
ru[0]: Выбрано: <b>%d</b> снимок из <b>%d</b>
ru[1]: Выбрано: <b>%d</b> снимков из <b>%d</b>
ru[2]: Выбрано: <b>%d</b> снимков из <b>%d</b>

en: gray
ru: Серый

en: Chinese
ru: Монголоидный тип

en: Thai
ru: Тайский тип

en: Kurdish
ru: Курдский тип

en: Caucasian
ru: Европеоидный тип

en: African-American
ru: Афроамериканский тип

en: Mexican
ru: Мексиканский тип

en: forearm
ru: Предплечье

en: forehead
ru: Лоб

en: cheek
ru: Щека

en: average %s skin tone
ru: Средний %s тон кожи

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
ru: Пурпурный темный

note: L = 10 %
en: fuchsia
ru: Фуксия

note: L = 30 %
en: medium magenta
ru: Маджента

note: L = 50 %
en: violet pink
ru: Розово-фиолетовый

note: L = 70 %
en: plum violet
ru: Сливово-фиолетовый

note: 24° - red
en: dark red
ru: Темно-красный

en: crimson
ru: Малиновый

en: salmon
ru: Salmon

en: pink
ru: Розовый

note: 48° - orangy red
en: maroon
ru: Коричнево-малиновый

en: dark orange red
ru: Темно-оранжевый

en: orange red
ru: Красно-оранжевый

en: coral
ru: Коралловый

en: khaki
ru: Хаки

note: 72° - orange
en: brown
ru: Коричнево-бордовый

en: chocolate
ru: Коричный

en: dark gold
ru: Темное золото

en: gold
ru: Золотой

en: sandy brown
ru: Красный песок

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
ru: Темно-зеленый

en: dark olive green
ru: Темно-оливковый

en: olive
ru: Оливковый

en: beige
ru: Бежевый

en: forest green
ru: Лиственный зеленый

en: olive drab
ru: Нежно-оливковый

en: yellow green
ru: Желто-зеленый

en: pale green
ru: Бледно-зеленый

en: lime green
ru: Лаймово-зеленый

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
ru: Цвет морской волны, темный

en: sea green
ru: Цвет морской волны

en: teal
ru: Окраски птицы чирок

en: light sea green
ru: Цвет морской волны, светлый

en: turquoise
ru: Бирюзовый

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
ru: Аспидно-серый

en: light slate gray
ru: Светлый аспидно-серый

en: dark cyan
ru: Темный зелено-голубой

en: aqua
ru: Вода

en: cyan
ru: Сине-зелёный

note: 216° - medium blue
en: navy blue
ru: Темно-синий

en: deep sky blue
ru: Темный небесно-голубой

en: aquamarine blue
ru: Аквамариновый

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
ru: Темный ультрамариновый

en: medium blue
ru: Сине-голубой

en: azure blue
ru: Лазурный

en: light sky blue
ru: Ярко-голубой

en: light blue
ru: Светлый синий

note: 312° - violet
en: indigo
ru: Индиго

en: dark violet
ru: Темно-фиолетовый

en: blue violet
ru: Сине-фиолетовый

en: violet
ru: Фиолетовый

en: plum
ru: Светлая слива

en: dark magenta
ru: Темный маджента

en: magenta
ru: Пурпурный

en: lavender
ru: Лаванда

en: color not found
ru: Цвет не найден

en: colorlabels set to %s
ru: Выставлена цветовая метка %s

en: all colorlabels removed
ru: Цветовые метки удалены

en: clear
ru: Очистить

en: export profile
ru: Профиль вывода

en: softproof profile
ru: Профиль цветопробы

en: system display profile
ru: Профиль монитора

en: system display profile (second window)
ru: Профиль монитора (второй)

en: sRGB (web-safe)
ru: sRGB (для веб)

en: Display P3 RGB
ru: Монитор P3 RGB

en: linear XYZ
ru: XYZ (линейн.)

en: linear infrared BGR
ru: Инфракрасный BGR (линейн.)

en: BRG (for testing)
ru: BRG (тестирование)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
ru: Профиль гистограммы «%s» не может быть использован и заменён на sRGB!

en: embedded ICC profile
ru: Встроенный ICC профиль

en: embedded matrix
ru: Встроенная матрица

en: standard color matrix
ru: Стандартная матрица

en: enhanced color matrix
ru: Улучшенная матрица

en: vendor color matrix
ru: От производителя

en: alternate color matrix
ru: Альтернативная матрица

en: BRG (experimental)
ru: BRG (тестирование)

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
ru: Не найден файл «%s» для печати снимка %d на «%s»

en: failed to create temporary file for printing options
ru: Ошибка создания временного файла настроек печати!

en: printing on `%s' cancelled
ru: Печать снимка «%s» отменена

en: error while printing `%s' on `%s'
ru: Ошибка при печати снимка «%s» на «%s»!

en: printing `%s' on `%s'
ru: Печать снимка «%s» на «%s»

en: found strange path `%s'
ru: Найден сомнительный путь «%s»

en: error loading directory `%s'
ru: Ошибка при загрузке каталога «%s»!

en: file `%s' has unknown format!
ru: Неизвестный формат файла «%s»!

en: error loading file `%s'
ru: Ошибка при загрузке файла «%s»!

en: configuration information
ru: Информация о конфигурации

en: _show this information again
ru: Показать эту информацию еще раз

en: _understood
ru: Понятно

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
ru: RCD был установлен в качестве алгоритма дебайеризации по умолчанию вместо PPG, так как дает более высокое качество и производительность.

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
ru: Откройте Настройки/Обработка/Алгоритм дебайеризации

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
ru: Изменились пользовательский интерфейс и базовые компоненты для настройки производительности Darktable.

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
ru: Теперь в разделе Настройки/Обработка вы можете использовать:

en: 1) darktable resources
ru: 1) Настройки darktable

en: 2) tune OpenCL performance
ru: 2) Настройки производительности OpenCL

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
ru: Некоторые значения глобальных настроек, относящиеся к производительности OpenCL, больше не используются.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
ru: Вместо этого вы найдете данные «по устройству» в «cldevice_v5_canonical-name». Содержание:

en: you may tune as before except 'magic'
ru: Все настраивается, как раньше, кроме magic

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
ru: Настройки вашего компилятора OpenCL для всех устройств были сброшены до значений по умолчанию.

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
ru: Данные глобальных параметров конфигурации OpenCL "по устройству" были воссозданы заново с обновленным именем.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
ru: Вместо этого вы найдете данные «по устройству» в «cl_device_v4_canonical-name». Содержание:

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
ru: Если вы используете имена устройств в 'opencl_device_priority', вам следует обновить имена.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
ru: Конфигурационные данные OpenCL "по устройству" были автоматически расширены с помощью "unified-fraction".

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
ru: Возможно, были обновлены настройки компилятора OpenCL "по устройству".

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
ru: 
      ВНИМАНИЕ: база данных darktable заблокирована!
    
      Возможные причины и решение проблемы:
    
      1) darktable уже запущен. В этом случае нажмите «Отмена» и завершите работу другой копии darktable.
          Идентификатор процесса, блокирующего базу данных: <i><b>%d</b></i>
    
      2) Если вы не можете найти процесс, блокирующий базу данных, то попытайтесь завершить пользовательскую сессию или перезагрузить компьютер.
    
      3) Если вы уверены, что не запущено других копий darktable, то, возможно, работа предыдущей копии не была корректно завершена. 
          Нажмите «Удалить» для удаления следующих файлов блокировки: <i>data.db.lock</i> и <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>ВНИМАНИЕ!</u> Не удаляйте файлы блокировки без предварительной проверки, это может привести к серьёзным проблемам в работе darktable.</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
ru: Ошибка запуска darktable

en: _delete database lock files
ru: Удалить

en: are you sure?
ru: Вы уверены?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
ru: 
    Вы действительно хотите удалить файлы блокировки базы данных?

en: _no
ru: _нет

en: _yes
ru: _да

en: done
ru: Готово

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
ru: 
    Файлы блокировки базы данных успешно удалены.
    Перезапустите darktable.

en: _ok
ru: _ОК

en: error
ru: Ошибка

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
ru: 
    Ошибка удаления файлов блокировки.
    Попытайтесь удалить следующие файлы вручную: <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    в каталоге <a href="file:///%s">%s</a>.

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
ru: Файл блокировки базы данных содержит PID активного процесса: %d

en: the database lock file seems to be empty
ru: Файл блокировки базы данных пуст

en: error opening the database lock file for reading: %s
ru: Ошибка чтения файла блокировки базы данных: «%s»!

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
ru: Версия схемы базы данных
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    слишком новая для данного билда darktable (это означает, что база данных была создана или обновлена более новой версией darktable)

en: darktable - too new db version
ru: darktable — слишком новая версия базы данных

en: _quit darktable
ru: Выйти из darktable

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
ru: Формат хранения данных darktable был изменён и требует обновления до
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    Обновить формат или выйти для создания резервной копии?

en: darktable - schema migration
ru: darktable — обновление базы данных

en: _close darktable
ru: Закрыть darktable

en: _upgrade database
ru: Обновить базу данных

en: quick_check said:
    %s
ru: Результат быстрой проверки:
    %s

en: darktable - error opening database
ru: darktable — ошибка открытия базы данных

en: _attempt restore
ru: Восстановить базу данных

en: _delete database
ru: Удалить базу данных

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
ru: Хотите ли вы закрыть darktable, чтобы вручную восстановить базу
    данных из резервной копии, попытаться автоматически восстановить
    базу данных из наиболее свежей резервной копии или создать новую?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
ru: Хотите ли вы закрыть darktable, чтобы вручную восстановить базу
    данных из резервной копии или создать новую?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
ru: Ошибка открытия базы данных из следующего файла:
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    Похоже, что файл базы данных повреждён.
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Ведущий нейтральный фильтр: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
ru: Ошибка чтения файла XMP «%s»: «%s»

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
ru: Ошибка записи файла XMP «%s»: «%s»

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Управляемый фильтр: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить этот пустой каталог?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить эти пустые каталоги?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить эти пустые каталоги?

en: remove empty directory? | remove empty directories?
ru[0]: Удаление пустого каталога
ru[1]: Удаление пустых каталогов
ru[2]: Удаление пустых каталогов

en: name
ru: Имя

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
ru: Невозможно удалить ленту снимков с локальными копиями и недоступными оригиналами

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
ru: Скопируйте историю изменений с одного снимка, чтобы применить её к другому снимку

en: orphaned image
ru: Одиночный снимок

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
ru[0]: Геотеги удалены у %d снимков
ru[1]: Геотеги удалены у %d снимков
ru[2]: Геотеги удалены у %d снимков

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
ru[0]: Геотеги применены к %d снимков
ru[1]: Геотеги применены к %d снимкам
ru[2]: Геотеги применены к %d снимкам

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
ru[0]: Дата и время удалены у %d снимков
ru[1]: Дата и время удалены у %d снимков
ru[2]: Дата и время удалены у %d снимков

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
ru[0]: Дата и время применены к %d снимкам
ru[1]: Дата и время применены к %d снимкам
ru[2]: Дата и время применены к %d снимкам

en: cannot access local copy `%s'
ru: Ошибка доступа к локальной копии «%s»!

en: cannot write local copy `%s'
ru: Ошибка записи локальной копии «%s»!

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
ru: Ошибка перемещения локальной копии «%s» → «%s»!

en: error moving `%s': file not found
ru: Ошибка перемещения «%s»: файл не найден!

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
ru: Ошибка перемещения «%s» → «%s»: файл уже существует!

en: error moving `%s' -> `%s'
ru: Ошибка перемещения «%s» → «%s»!

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
ru: Невозможно создать локальную копию, когда оригинал недоступен!

en: cannot create local copy.
ru: Невозможно создать локальную копию!

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
ru: Невозможно удалить локальную копию, когда оригинал недоступен!

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
ru[0]: %d локальная копия была синхронизирована
ru[1]: %d локальных копии было синхронизировано
ru[2]: %d локальных копий было синхронизировано

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
ru: <b>ВНИМАНИЕ</b>: образцы в камере не найдены!

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
ru: Образцы должны быть в <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
ru: для `%s' `%s'
    в максимально возможном количестве форматов/сжатия/битовой глубины

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
ru: иначе файлы <b>RAW не будут читаться</b> в следующей версии.

en: unknown
ru: Неизвестно

en: insufficient memory
ru: Недостаточно памяти

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
ru: Этому модулю не удалось выделить
    всю память, необходимую для обработки
    изображения. Обработка была пропущена
    частично или полностью.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
ru: Ошибка получения уникального имени файла сеанса! Проверьте настройки импорта.

en: requested session path not available. device not mounted?
ru: Запрошенный путь сеанса не доступен! Убедитесь, что устройство смонтировано.

en: legacy
ru: Старый

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
ru: Darktable загружает %s из
    <b>%s</b>
    или, если такого каталога не существует, из
    <b>%s</b>

note: clang-format off
en: creator
ru: Создатель

en: publisher
ru: Издатель

note: title
en: title
ru: Название

en: description
ru: Описание

en: rights
ru: Права

en: notes
ru: Заметки

en: version name
ru: Имя версии

en: image id
ru: ID снимка

en: image `%s' is not available!
ru: Снимок «%s» недоступен!

en: generic poissonian
ru: Распределение Пуассона

en: noiseprofile file `%s' is not valid
ru: Файл шумового профиля «%s» некорректный

en: no working OpenCL library found
ru: Работающая библиотека OpenCL не найдена

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
ru: Не удалось определить платформу. Вот некоторые возможные причины:
    - отсутствует OpenCL ICD (ocl-icd),
    - предыдущие ошибки OpenCL, приводят к блокировке устройств,
    - проблемы с управлением питанием,
    - драйверы содержат ошибки,
    - драйвер OpenCL не установлен.

en: no devices found for unknown platform
ru: Устройства для неизвестной платформы не найдены

en: not enough memory for OpenCL devices
ru: Недостаточно памяти для устройств OpenCL

en: no OpenCL devices found
ru: Устройства OpenCL не найдены

en: no suitable OpenCL devices found
ru: Подходящих устройств OpenCL не найдено

en: OpenCL initializing problem:
    %s
ru: проблема инициализации OpenCL:
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
ru: Профиль планирования OpenCL установлен по умолчанию, настройки изменились

en: building OpenCL program %s for %s
ru: Создание программы OpenCL %s для %s

en: mm
ru: мм

en: cm
ru: см

en: inch
ru: дюйм

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
ru: GNOME Keyring больше не поддерживается. Выберите другой способ хранения паролей.

en: rejecting %d image | rejecting %d images
ru[0]: Удаляется %d снимок
ru[1]: Удаляются %d снимка
ru[2]: Удаляется %d снимков

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
ru[0]: Применение оценки %d к %d снимку
ru[1]: Применение оценки %d к %d снимкам
ru[2]: Применение оценки %d к %d снимкам

en: no images selected to apply rating
ru: Для применения оценки нужно выбрать хотя бы один снимок

en: image rejected
ru: Снимок отклонён

en: image rated to 0 star
ru: Выставлен рейтинг 0 звезд

en: image rated to %s
ru: Выставлен рейтинг %s звезд

en: select
ru: Выделение

en: upgrade
ru: Обновить

en: downgrade
ru: Понизить рейтинг

en: zero
ru: Ноль

en: one
ru: Один

en: two
ru: Два

en: three
ru: Три

en: four
ru: 4

en: five
ru: 5

en: reject
ru: Отклонить

en: style with name '%s' already exists
ru: Стиль «%s» уже существует

en: styles
ru: Стили обработки

en: style named '%s' successfully created
ru: Стиль «%s» успешно создан

en: no image selected!
ru: Не выбран ни один снимок!

en: style %s successfully applied!
ru: Стиль «%s» успешно применён

en: no images nor styles selected!
ru: Не выбраны ни снимок, ни стиль!

en: no styles selected!
ru: Не выбран ни один стиль!

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
ru[0]: Стиль успешно применён
ru[1]: Стили успешно применены
ru[2]: Стили успешно применены

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
ru: Несоответствие версии модуля «%s»: %d != %d

en: applied style `%s' on current image
ru: Стиль «%s» применён к текущему изображению

en: failed to overwrite style file for %s
ru: Ошибка перезаписи файла стиля «%s»!

en: style file for %s exists
ru: Файл стиля «%s» уже существует

en: style %s was successfully imported
ru: Стиль «%s» успешно импортирован

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
ru: Ошибка чтения файла «%s»!

en: above sea level
ru: над уровнем моря

en: below sea level
ru: ниже уровня моря

en: m
ru: м

en: yes
ru: Да

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
ru: Дневной свет

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
ru: Прямой солнечный свет

en: cloudy
ru: Облачно

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
ru: Тень

en: incandescent
ru: Лампа накаливания

en: incandescent warm
ru: Лампа накаливания (тёплый свет)

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
ru: Лампа накаливания

en: fluorescent
ru: Флюоресцентная лампа

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
ru: Флюоресцентная (высок.)

en: cool white fluorescent
ru: Флюоресцентная (холодный белый)

en: warm white fluorescent
ru: Флюоресцентная (тёплый белый)

en: daylight fluorescent
ru: Флюоресцентная (дневного света)

en: neutral fluorescent
ru: Флюоресцентная (нейтральный)

en: white fluorescent
ru: Флюоресцентная (белый)

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
ru: Натриевая лампа

en: day white fluorescent
ru: Флюоресцентная (дневная белая)

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
ru: Высокотемп. ртутная газоразрядная

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
ru: Высокотемп. ртутная

en: flash
ru: Вспышка

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
ru: Вспышка (в режиме авто)

en: evening sun
ru: Вечернее солнце

en: underwater
ru: Подводная съёмка

en: black & white
ru: Чёрный и белый

en: spot WB
ru: Точечный ББ

en: manual WB
ru: Ручной ББ

en: camera WB
ru: ББ камеры

en: auto WB
ru: Автонастройка ББ

en: hold
ru: Держать

en: modifiers
ru: Модификаторы

[ctx: accel]
en: global
ru: Общие настройки

[ctx: accel]
en: views
ru: Режимы

[ctx: accel]
en: thumbtable
ru: Предпросмотр

[ctx: accel]
en: utility modules
ru: Вспомогательные модули

[ctx: accel]
en: format
ru: Контейнер

[ctx: accel]
en: storage
ru: Хранилище

[ctx: accel]
en: processing modules
ru: Модули обработки

[ctx: accel]
en: Lua scripts
ru: Скрипты Lua

[ctx: accel]
en: fallbacks
ru: Запасные варианты

en: show accels window
ru: Показать окно ускорения

en: working...
ru: Операция выполняется...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано XMP → БД

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
ru: ОШИБКА: невозможно записать базу данных. место назначения может быть заполнено, отключено или доступно только для чтения.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано XMP → БД

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано БД → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
ru: ОШИБКА: невозможно записать %s
    место назначения может быть заполнено, отключено или доступно только для чтения.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано БД → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано новое (XMP) → старое (БД)

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано новое (XMP) → старое (БД)

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано новое (БД) → старое (XMP)

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано новое (БД) → старое (XMP)

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
ru: ИСКЛЮЧЕНИЕ: %s имеет несогласованные временные метки.

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано старое (XMP) → новое (БД)

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано старое (XMP) → новое (БД)

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
ru: ОШИБКА: %s НЕ синхронизировано старое (БД) → новое (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
ru: УСПЕШНО: %s синхронизировано старое (БД) → новое (XMP)

en: path
ru: Путь

en: XMP timestamp
ru: Время из файла XMP

en: database timestamp
ru: Время из базы данных

en: newest
ru: новейший

en: time difference
ru: Разница во времени

en: updated XMP sidecar files found
ru: Найдены изменённые файлы XMP

en: _close
ru: _Закрыть

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
ru: Выделить всё

en: select none
ru: Снять выделение

en: invert selection
ru: Обратить выделение

en: on the selection:
ru: По выбору:

en: keep the XMP edit
ru: сохранить редактирование xmp

en: keep the database edit
ru: Сохранить редактирование базы данных

en: keep the newest edit
ru: сохранить последнее редактирование

en: keep the oldest edit
ru: оставить самое старое редактирование

en: synchronization log
ru: журнал синхронизации

en: capturing %d image | capturing %d images
ru[0]: Делается %d снимок
ru[1]: Делается %d снимка
ru[2]: Делается %d снимков

en: please set your camera to manual mode first!
ru: Сначала переключите камеру в ручной режим!

en: capture images
ru: Получение снимка

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
ru[0]: %d/%d импортирован в «%s»
ru[1]: %d/%d импортированы в «%s»
ru[2]: %d/%d импортировано в «%s»

en: starting to import images from camera
ru: Начинается импорт снимков с камеры

en: failed to import images from camera.
ru: Не удалось выполнить импорт снимков с камеры

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
ru[0]: Импортируется %d снимок с камеры
ru[1]: Импортируется %d снимка с камеры
ru[2]: Импортируется %d снимков с камеры

en: import images from camera
ru: Импорт снимков с камеры

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
ru: Ошибка создания съёмки, импорт прерван!

en: exposure bracketing only works on raw images.
ru: Сведение экспозиций работает только со снимками в Raw

en: images have to be of same size and orientation!
ru: У снимков должен быть одинаковый размер и ориентация!

en: merging %d image | merging %d images
ru[0]: Объединение %d снимка
ru[1]: Объединение %d снимков
ru[2]: Объединение %d снимков

en: wrote merged HDR `%s'
ru: Записан файл HDR «%s»

en: duplicating %d image | duplicating %d images
ru[0]: Дублирование %d снимка
ru[1]: Дублирование %d снимков
ru[2]: Дублирование %d снимков

en: flipping %d image | flipping %d images
ru[0]: Поворот %d снимка
ru[1]: Поворот %d снимков
ru[2]: Поворот %d снимков

en: set %d color image | setting %d color images
ru[0]: Пометка %d снимка как цветного
ru[1]: Пометка %d снимков как цветных
ru[2]: Пометка %d снимков как цветных

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
ru[0]: Пометка %d снимка как чёрно-белого
ru[1]: Пометка %d снимков как чёрно-белых
ru[2]: Пометка %d снимков как чёрно-белых

en: removing %d image | removing %d images
ru[0]: Удаление из коллекции %d снимка
ru[1]: Удаление из коллекции %d снимков
ru[2]: Удаление из коллекции %d снимков

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
ru: Невозможно переместить %s в корзину%s
    %s
    
    Хотите удалить файл с диска безвозвратно?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
ru: Ошибка удаления с диска %s%s
    %s

en: _apply to all
ru: _применить ко всем

en: _delete permanently
ru: _удалить безвозвратно

en: _remove from library
ru: _убрать из коллекции

en: _skip
ru: _пропустить

en: abort
ru: Прервать

en: trashing error
ru: Ошибка перемещения в корзину!

en: deletion error
ru: Ошибка удаления с диска!

en: trashing %d image | trashing %d images
ru[0]: Перемещение в корзину %d снимка
ru[1]: Перемещение в корзину %d снимков
ru[2]: Перемещение в корзину %d снимков

en: deleting %d image | deleting %d images
ru[0]: Удаление %d снимка
ru[1]: Удаление %d снимков
ru[2]: Удаление %d снимков

en: failed to parse GPX file
ru: Ошибка разбора файла GPX!

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
ru[0]: Местоположение GPX применено к %d снимку
ru[1]: Местоположение GPX применено к %d снимкам
ru[2]: Местоположение GPX применено к %d снимкам

en: moving %d image
ru: Перемещение %d снимка

en: moving %d images
ru: Перемещение %d снимков

en: copying %d image
ru: Копирование %d снимка

en: copying %d images
ru: Копирование %d снимков

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
ru[0]: Создание локальной копии %d снимка
ru[1]: Создание локальной копии %d снимков
ru[2]: Создание локальной копии %d снимков

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
ru[0]: Удаление локальной копии %d снимка
ru[1]: Удаление локальной копии %d снимков
ru[2]: Удаление локальной копии %d снимков

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
ru[0]: Обновление информации об %d снимке
ru[1]: Обновление информации о %d снимках
ru[2]: Обновление информации о %d снимках

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
ru[0]: Экспорт %d снимка...
ru[1]: Экспорт %d снимков...
ru[2]: Экспорт %d снимков...

en: no image to export
ru: Нет снимков для экспорта

en: exporting %d / %d to %s
ru: Экспорт %d / %d в «%s»

en: image `%s' is currently unavailable
ru: Снимок «%s» сейчас недоступен

en: merge HDR image
ru: Объединить в HDR

en: duplicate images
ru: Создание копию снимков

en: flip images
ru: Поворот снимков

en: set monochrome images
ru: Пометка снимков как чёрно-белых

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
ru: Удаление из коллекции

en: remove image?
ru: Удаление снимка из коллекции

en: remove images?
ru: Удаление снимков из коллекции

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
ru[0]: Вы действительно хотите убрать %d выбранный снимок из коллекции?
ru[1]: Вы действительно хотите убрать %d выбранных снимка из коллекции?
ru[2]: Вы действительно хотите убрать %d выбранных снимков из коллекции?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
ru: Удаление снимков

en: delete image?
ru: Удаление снимка

en: delete images?
ru: Удаление снимков

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
ru[0]: Вы действительно хотите переместить в корзину %d выбранный снимок?
ru[1]: Вы действительно хотите переместить в корзину %d выбранных снимка?
ru[2]: Вы действительно хотите переместить в корзину %d выбранных снимков?

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить %d выбранный снимок с диска?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить %d выбранных снимка с диска?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить %d выбранных снимков с диска?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
ru: Вы действительно хотите переместить в корзину выбранный снимок?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранный снимок с диска?

en: move images
ru: Перемещение снимков

en: _select as destination
ru: _Выбрать

en: move image? | move images?
ru[0]: Перемещение снимка
ru[1]: Перемещение снимков
ru[2]: Перемещение снимков

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
ru[0]: Вы действительно хотите физически переместить
    %d выбранный снимок в «%s»?
    (все невыбранные копии также будут перемещены)
ru[1]: Вы действительно хотите физически переместить
    %d выбранных снимка в «%s»?
    (все невыбранные копии также будут перемещены)
ru[2]: Вы действительно хотите физически переместить
    %d выбранных снимков в «%s»?
    (все невыбранные копии также будут перемещены)

en: copy images
ru: Копирование снимков

en: copy image? | copy images?
ru[0]: Копирование снимка
ru[1]: Копирование снимков
ru[2]: Копирование снимков

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
ru[0]: Вы действительно хотите копировать %d выбранный снимок в «%s»?
ru[1]: Вы действительно хотите копировать %d выбранных снимка в %s?
ru[2]: Вы действительно хотите копировать %d выбранных снимков в %s?

en: local copy images
ru: Создание локальных копий

en: refresh EXIF
ru: Обновить Exif

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
ru: Ошибка получения параметров модуля сохранения «%s»! Экспорт прерван.

en: export images
ru: Экспорт снимков

en: adding time offset to %d image
ru: Добавление смещения времени к %d снимку

en: setting date/time of %d image
ru: Применение даты и времени к %d снимку

en: adding time offset to %d images
ru: Добавление смещения времени к %d снимкам

en: setting date/time of %d images
ru: Применение даты и времени к %d снимкам

en: added time offset to %d image
ru: Смещение времени добавлено к %d снимку

en: set date/time of %d image
ru: Дата и время применены к %d снимку

en: added time offset to %d images
ru: Смещение времени добавлено к %d снимкам

en: set date/time of %d images
ru: Дата и время применены к %d снимкам

en: time offset
ru: Смещ. времени

en: write sidecar files
ru: Записать XMP

en: importing %d image | importing %d images
ru[0]: Импортируется %d снимок...
ru[1]: Импортируется %d снимка...
ru[2]: Импортируется %d снимков...

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
ru[0]: Импортируется %d/%d снимок...
ru[1]: Импортируется %d/%d снимка...
ru[2]: Импортируется %d/%d снимков...

en: imported %d image | imported %d images
ru[0]: Импортирован %d снимок
ru[1]: Импортировано %d снимка
ru[2]: Импортировано %d снимков

en: import images
ru: Импорт снимков

en: no supported images were found to be imported
ru: Снимков в поддерживаемых форматах не обнаружено, ничего не импортировано

en: importing image %s
ru: Импортируется снимок «%s»

en: import image
ru: Импорт снимков

en: detail mask blending error
ru: Ошибка смешивания в маске детализации

en: detail mask CL blending problem
ru: Проблема смешивания в маске детализации (OpenCL)

[ctx: blendmode]
en: normal
ru: Обычный

[ctx: blendmode]
en: average
ru: Среднее

[ctx: blendmode]
en: difference
ru: Разница

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
ru: Обычный с границами

[ctx: blendmode]
en: lighten
ru: Осветление

[ctx: blendmode]
en: darken
ru: Затемнение

[ctx: blendmode]
en: screen
ru: Экран

[ctx: blendmode]
en: multiply
ru: Умножение

[ctx: blendmode]
en: divide
ru: Деление

[ctx: blendmode]
en: addition
ru: Сложение

[ctx: blendmode]
en: subtract
ru: Вычитание

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
ru: Геометрическое среднее

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
ru: Гармоническое среднее

[ctx: blendmode]
en: overlay
ru: Перекрытие

[ctx: blendmode]
en: softlight
ru: Рассеянный свет

[ctx: blendmode]
en: hardlight
ru: Направленный свет

[ctx: blendmode]
en: vividlight
ru: Яркий свет

[ctx: blendmode]
en: linearlight
ru: Линейный свет

[ctx: blendmode]
en: pinlight
ru: Точечный свет

[ctx: blendmode]
en: lightness
ru: Светлота

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
ru: Цветность

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
ru: Светлота в Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
ru: Канал 'a' в Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
ru: Канал 'b' в Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab color
ru: Цвет в Lab

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
ru: Красный канал RGB

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
ru: Зелёный канал RGB

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
ru: Синий канал RGB

[ctx: blendmode]
en: HSV value
ru: Значение в HSV

[ctx: blendmode]
en: HSV color
ru: Цвет в HSV

[ctx: blendmode]
en: hue
ru: Тон

[ctx: blendmode]
en: color
ru: Цвет

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
ru: Цветокоррекция

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
ru: Разница (устаревший)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
ru: Инвертированное вычитание (устаревший)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
ru: Инвертированное деление (устаревший)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
ru: Канал L режима Lab (устаревший)

[ctx: blendoperation]
en: normal
ru: Обычный

[ctx: blendoperation]
en: reverse
ru: Инвертированный

en: default
ru: По умолчанию

en: RAW
ru: Raw

en: RGB (display)
ru: RGB (выход)

en: RGB (scene)
ru: RGB (вход)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
ru: Равномерное

en: drawn mask
ru: Нарисованная маска

en: parametric mask
ru: Параметрическая маска

en: raster mask
ru: Растровая маска

en: drawn & parametric mask
ru: Нарисованная и параметрическая маска

en: exclusive
ru: Вычитание

en: inclusive
ru: Сложение

en: exclusive & inverted
ru: Вычитание + инверсия

en: inclusive & inverted
ru: Сложение + инверсия

en: output before blur
ru: До размытия (выход)

en: input before blur
ru: До размытия (вход)

en: output after blur
ru: После размытия (выход)

en: input after blur
ru: После размытия (вход)

en: on
ru: Вкл.

en: input
ru: На входе

en: output
ru: На выходе

en:  (zoom)
ru:  (масштаб)

en:  (log)
ru:  (лог.)

en: reset to default blend colorspace
ru: Сбросить параметры цветового пространства

en: reset and hide output channels
ru: Сбросить и скрыть каналы вывода

en: show output channels
ru: Показать каналы вывода

en: sliders for L channel
ru: Ползунки для канала 'L'

en: sliders for a channel
ru: Ползунки для канала 'a'

en: green/red
ru: Зелёный / Пурпурный

en: sliders for b channel
ru: Ползунки для канала 'b'

en: blue/yellow
ru: Синий / Жёлтый

en: sliders for chroma channel (of LCh)
ru: Ползунки для канала цветности (LCh)

en: sliders for hue channel (of LCh)
ru: Ползунки для канала тона (LCh)

en: sliders for gray value
ru: Ползунки серого канала

en: sliders for red channel
ru: Ползунки красного канала

en: sliders for green channel
ru: Ползунки зелёного канала

en: sliders for blue channel
ru: Ползунки синего канала

en: sliders for hue channel (of HSL)
ru: Ползунки канала тона (HSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
ru: Ползунки канала насыщенности (HSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
ru: Ползунки канала светлоты (HSL)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
ru: Ползунки канала светлоты (JzCzhz)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
ru: Ползунки для канала цветности (JzCzhz)

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
ru: Ползунки для канала тона (JzCzhz)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
ru: Коррекция на основе данных, полученных этим модулем:
    * диапазон, заданный верхними маркерами: полное смешивание
    * диапазон, заданный нижними маркерами: без смешивания
    * диапазон между соседними верхними/нижними маркерами: постепенное смешивание

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
ru: Коррекция на основе несмешанного вывода этого модуля:
    * диапазон, заданный верхними маркерами: полное смешивание
    * диапазон, заданный нижними маркерами: без смешивания
    * диапазон между соседними верхними/нижними маркерами: постепенное смешивание

en: reset blend mask settings
ru: Сбросить параметры маски смешивания

en: channel
ru: Канал

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
ru: выбрать цвет графического интерфейса из изображения
    ctrl+щелчок или щелчок правой кнопкой мыши, чтобы выбрать область

en: show color
ru: Показать цвет

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
ru: Указать диапазон на основании выбранной области изображения.
    Перетащить для выбора исходного изображения.
    Ctrl+Перетащить для выбора конечного изображения.

en: set range
ru: Установить расстояние

en: invert all channel's polarities
ru: Инвертировать полярность всех каналов

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
ru: Переключить полярность

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение.
    Нажмите «a» для переключения режимов ползунков.
    Нажмите «c» для переключения режимов каналов.
    Нажмите «m» для переключения режимов масок.

en: blend
ru: Смешивание

en: boost factor
ru: Коэффициент усиления

en: adjust the boost factor of the channel mask
ru: Коэффициент усиления маски в данном канале

en: %d shape used | %d shapes used
ru[0]: %d фигура
ru[1]: %d фигуры
ru[2]: %d фигур

en: no mask used
ru: Отсутствует

en: toggle polarity of drawn mask
ru: Инвертировать маску

en: show and edit mask elements
ru: Редактируемые элементы маски

en: show and edit in restricted mode
ru: Показывать и менять фигуры в ограниченном режиме

en: add gradient
ru: Добавить градиент

en: add multiple gradients
ru: добавляет несколько градиентов

en: add brush
ru: Добавить кисть

en: add multiple brush strokes
ru: добавляет несколько элементов

en: add path
ru: Добавить контур

en: add multiple paths
ru: добавляет несколько элементов

en: add ellipse
ru: Добавить эллипс

en: add multiple ellipses
ru: добавляет несколько элементов

en: add circle
ru: Добавить окружность

en: add multiple circles
ru: добавляет несколько элементов

en: toggle polarity of raster mask
ru: Инвертировать маску

en: normal & difference
ru: Обычные и разностные

en: lighten
ru: Осветление

en: darken
ru: Затемнение

en: contrast enhancing
ru: Усиление контраста

en: color channel
ru: Цветовой канал

en: chromaticity & lightness
ru: Цветность и яркость

en: normal & arithmetic
ru: Обычные и арифметические

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
ru: Устаревшие

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
ru: неизвестный режим смешивания '%d' в модуле '%s'

en: blending options
ru: Параметры смешивания

en: blend mask
ru: Наложение маски

en: display mask and/or color channel
ru: Показать маску и/или канал.

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
ru: Показать маску и/или канал.
    Ctrl+Щелчок отображает маску,
    Shift+Щелчок отображает канал.
    Мышь поверх ползунка канала отображает его.

en: temporarily switch off blend mask
ru: Временно отключить маску смешивания

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
ru: Временно отключить маску смешивания.
    Только для активного модуля

en: choose blending mode
ru: Выбор режима смешивания

en: toggle blend order
ru: Переключить порядок смешивания

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
ru: Переключить порядок между входом и выходом в работе операции смешивания.
    По умолчанию изображение с выхода будет наложено поверх входного.
    В противном случае изображение со входа будет наложено поверх выходного.

en: fulcrum
ru: Опорная точка

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
ru: Опорная точка, используемая некоторыми операциями смешивания

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
ru: Непрозрачность

en: set the opacity of the blending
ru: Непрозрачность при смешивании

en: combine masks
ru: Объединение масок

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
ru: Как объединить нарисованную маску с каналами параметрической

en: details threshold
ru: Порог детализации

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
ru: Порог маски детализации.
    Позитивные значения выделяют области изображения с мелкими деталями.
    Негативные значения выделяют монотонные области изображения.

en: feathering guide
ru: Тип растушёвки

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
ru: Переключить порядок применения растушёвки

en: feathering radius
ru: Растушёвка

en: spatial radius of feathering
ru: Радиус растушёвки краёв маски

en: blurring radius
ru: Радиус размытия

en: radius for gaussian blur of blend mask
ru: Радиус гауссова размытия краёв маски

en: mask opacity
ru: Непрозрачность маски

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
ru: Настройка яркости маски путём сдвига и наклона тональной кривой
    без влияния на прозрачные и полупрозрачные участки изображения.

en: mask contrast
ru: Контраст маски

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
ru: Придаёт S-подобную форму тональной кривой маски

en: mask refinement
ru: Параметры маски

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
ru: автосохранение истории было отключено для этого сеанса из-за использования медленного диска

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
ru: %s: несоответствие версии модуля «%s»: %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
ru: Модуль дублируется, не удается переместить новый экземпляр после базового

en: new instance
ru: Копировать

en: duplicate instance
ru: Дублировать

en: move up
ru: Поднять

en: move down
ru: Опустить

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
ru: Удалить

en: rename
ru: Переименовать

en: '%s' is switched on
ru: %s: включен

en: '%s' is switched off
ru: %s: выключен

en: unknown mask
ru: Неизвестная маска

en: drawn + parametric mask
ru: Нарисованная и параметрическая маска

en: this module has a `%s'
ru: Тип маски: %s

en: taken from module %s
ru: взято из модуля %s

en: click to display (module must be activated first)
ru: Щелчок переключает видимость маски (модуль должен быть активирован).

en: purpose
ru: Назначение

en: process
ru: Обработка

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
ru: Копии модуля.
    Щелчок правой кнопкой мыши создаёт новую копию.

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
ru: Сбросить настройки.
    Ctrl+Щелчок для применения автоматических настроек.

en: presets
    right-click to apply on new instance
ru: Профили.
    Щелчок правой кнопкой мыши для применения над новой копией.

en: ERROR
ru: ОШИБКА!

en: unsupported input
ru: Неподдерживаемый формат

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
ru: Модуль перемещён в очереди так,
    что формат данных на входе-выходе
    не соответствует требованиям модуля.

en: show
ru: Показать

en: new
ru: Создать

en: duplicate
ru: Создать копию

en: enable
ru: Включить

en: focus
ru: Фокус

en: instance
ru: Копия

en: reset
ru: Сбросить

note: Adding the outer container
en: presets
ru: Профили

en: processing module
ru: Обрабатывается модуль

en: %s
    ctrl+click to %s
ru: %s.
    Ctrl+Щелчок %s.

en: cannot find Lightroom XMP!
ru: Ошибка при поиске файла XMP от Lightroom!

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
ru: `%s' не является файлом XMP от Lightroom!

en: %s has been imported | %s have been imported
ru[0]: %s импортирован
ru[1]: %s импортированы
ru[2]: %s импортированы

en: hardness: %3.2f%%
ru: Резкость: %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
ru: Размер: %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
ru: [КИСТЬ] изменить размер

en: [BRUSH] change hardness
ru: [КИСТЬ] изменить жёсткость

en: [BRUSH] change opacity
ru: [КИСТЬ] изменить непрозрачность

en: brush #%d
ru: Кисть #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Растушёвка</b>: Shift+Прокрутка
    <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
ru: <b>Размер</b>: Прокрутка

en: feather size: %3.2f%%
ru: Размер растушёвки: %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
ru: [ОКРУЖНОСТЬ] изменить размер

en: [CIRCLE] change feather size
ru: [ОКРУЖНОСТЬ] изменить размер растушёвки

en: [CIRCLE] change opacity
ru: [ОКРУЖНОСТЬ] изменить непрозрачность

en: circle #%d
ru: Окружность #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>feather size</b>: Shift+Прокрутка
    <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: rotation: %3.f°
ru: Вращение: %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
ru: [ЭЛЛИПС] изменить размер

en: [ELLIPSE] change feather size
ru: [ЭЛЛИПС] изменить размер растушёвки

en: [ELLIPSE] rotate shape
ru: [ЭЛЛИПС] вращение фигуры

en: [ELLIPSE] change opacity
ru: [ЭЛЛИПС] изменить непрозрачность

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
ru: [ЭЛЛИПС] переключить режим растушёвки

en: ellipse #%d
ru: Эллипс #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Размер растушёвки</b>: Shift+Прокрутка
    <b>Вращение</b>: Сtrl+Shift+Прокрутка, <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
ru: <b>Вращение</b>: Ctrl+Перетащить

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Режим растушёвки</b>: Shift+Щелчок, <b>Вращение</b>: Ctrl+Перетащить
    <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Размер растушёвки</b>: Shift+Прокрутка, <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
ru: Сжатие: %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
ru: Кривизна: %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
ru: [ГРАДИЕНТ на оси] вращение фигуры

en: [GRADIENT creation] set rotation
ru: [ГРАДИЕНТ создание] указать вращение

en: [GRADIENT] change curvature
ru: [ГРАДИЕНТ] изменить кривизну

en: [GRADIENT] change compression
ru: [ГРАДИЕНТ] изменить сжатие

en: [GRADIENT] change opacity
ru: [ГРАДИЕНТ] изменить непрозрачность

en: gradient #%d
ru: Градиент #%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Кривизна</b>: Прокрутка, <b>Сжатие</b>: Shift+Прокрутка
    <b>Вращение</b>: Щелчок+Перетащить, <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
ru: <b>Кривизна</b>: Прокрутка, <b>Сжатие</b>: Shift+Прокрутка
    <b>Непрозрачность</b>: Ctrl+Прокрутка (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
ru: <b>Вращение</b>: Перетащить

en: [SHAPE] remove shape
ru: [ФИГУРА] удалить фигуру

en: group `%s'
ru: Группа `%s'

en: copy of `%s'
ru: Копия «%s»

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
ru: %s: несоответствие версий масок %d != %d

en: opacity: %.0f%%
ru: Непрозрачность: %.0f%%

en: add existing shape
ru: Добавить готовую фигуру

en: use same shapes as
ru: Использовать ту же фигуру, что и

en: masks can not contain themselves
ru: Маски не могут содержать другие маски

en: [PATH creation] add a smooth node
ru: [КОНТУР создание] добавить гладкий узел

en: [PATH creation] add a sharp node
ru: [КОНТУР создание] добавить острый узел

en: [PATH creation] terminate path creation
ru: [КОНТУР создание] завершить контур

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
ru: [КОНТУР на узле] переключить между гладким и острым узлом

en: [PATH on node] remove the node
ru: [КОНТУР на узле] удалить узел

en: [PATH on feather] reset curvature
ru: [КОНТУР на растушёвке] сбросить кривизну

en: [PATH on segment] add node
ru: [КОНТУР на сегменте] добавить узел

en: [PATH] change size
ru: [КОНТУР] изменить размер

en: [PATH] change feather size
ru: [КОНТУР] изменить размер растушёвки

en: [PATH] change opacity
ru: [КОНТУР] изменить непрозрачность

en: path #%d
ru: Контур #%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
ru: <b>Добавить узел</b>: Щелчок, <b>Добавить острый узел</b>: Сtrl+Щелчок
    <b>Отмена</b>: Щелчок правой кнопкой мыши

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
ru: <b>Добавить узел</b>: Щелчок, <b>Добавить острый узел</b>: Сtrl+Щелчок
    <b>Завершить кривую</b>: Щелчок правой кнопкой мыши

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
ru: <b>Переместить узел</b>: Перетащить, <b>Удалить узел</b>: Щелчок правой кнопкой мыши
    <b>Переключить плавный/острый узел</b>: Ctrl+Щелчок

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
ru: <b>Кривизна узла</b>: Перетащить
    <b>Сбросить кривизну</b>: Щелчок правой кнопкой мыши

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
ru: <b>Переместить сегмент</b>: Перетащить
    <b>Добавить узел</b>: Ctrl+Щелчок

en: enabled as required
ru: Необходимый модуль

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
ru: Модуль не может быть выключен для изображения данного типа.
    Может быть следствием копирования истории или применения профиля.

en: disabled as not appropriate
ru: Отключенный модуль

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
ru: Модуль не может быть включен для изображения данного типа.
    Может быть следствием копирования истории или применения профиля.

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
ru: Обнаружены ошибки OpenCL; OpenCL отключен для этого сеанса! Вот некоторые возможные причины:
    - OpenCL не хватает ресурсов из-за пользовательских настроек. Пожалуйста, попробуйте использовать значения по умолчанию,
    - Один из драйверов содержит ошибки. Пожалуйста, запустите darktable с `-d opencl', чтобы определить драйвер,
    - Некоторые драйверы не поддерживают необходимое количество событий,
    - слишком маленький резерв при использовании всей памяти устройства.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
ru: Модуль '%s' не может получить растровую маску из модуля
    '%s' поскольку это обрабатывается позже в Pixel Pipe.
    Растровая маска игнорируется..

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
ru: Ошибка мозаичной обработки в модуле «%s»! Вывод, скорее всего, не поврежден, но вы можете проверить.

en: you have reached the start of your selection
ru: Достигнуто начало выделения

en: you have reached the start of your collection
ru: Достигнуто начало коллекции

en: you have reached the end of your selection
ru: Достигнут конец выделения

en: you have reached the end of your collection
ru: Достигнут конец коллекции

en: zooming is limited to %d images
ru: Ограничение масштабирования (максимальное количество снимков) %d

en: invalid
ru: (недействительно)

en: year %s
ru: Год %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
ru: Введите минимальное значение
    Используйте min, если нет привязки
    Правый щелчок, чтобы выбрать из существующих значений

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
ru: Введите максимальное значение
    используйте 'max', если нет привязки
    Правый щелчок, чтобы выбрать из существующих значений

en: enter the value
    right-click to select from existing values
ru: Введите значение
    Правый щелчок, чтобы выбрать из существующих значений

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
ru: Введите минимальную дату
    в формате YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (только год обязателен)
    Используйте 'min', если нет привязки
    Используйте префикс '-' для относительной даты
    Правый щелчок, чтобы выбрать из календаря или существующих значений

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
ru: Введите максимальную дату
    в формате YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (только год обязателен)
    используйте 'max', если нет привязки
    Ключевое слово 'now' обрабатывается
    Используйте префикс '-' для относительной даты
    Правый щелчок, чтобы выбрать из календаря или существующих значений

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
ru: Введите дату
    в формате YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (только год обязателен)
    Правый щелчок, чтобы выбрать из календаря или существующих значений

en: date-time interval to subtract from the max value
ru: Интервал даты и времени для вычитания из максимального значения

en: date-time interval to add to the min value
ru: Интервал даты и времени для добавления к минимальному значению

en: fixed
ru: Фиксированное

en: relative
ru: Относительные значения

en: selected
ru: Выделено

en: min
ru: Минимальное

en: max
ru: Максимальное

en: date type
ru: Тип даты

note: the date section
en: date
ru: Дата

en: click to select date
    double-click to use the date directly
ru: Щелчок для выбора даты
    Двойной щелчок, чтобы использовать существующую дату

en: years:
ru: Годы:

en: months:
ru: Месяцы:

en: days:
ru: Дни:

note: the time section
en: time
ru: Дата и время

en: current date:
ru: Текущая дата:

en: now
ru: Сейчас

en: set the value to always match current datetime
ru: Установите значение, чтобы оно всегда соответствовало текущей дате и времени

note: apply button
en: apply
ru: Применить

en: set the range bound with this value
ru: Задайте диапазон, привязанный к этому значению

en: double-click to reset
ru: Двойной щелчок сбрасывает изменения

en: current
ru: Текущий

en: leader
ru: Лидер

en: 
    click here to set this image as group leader
ru: 
    Кликните здесь, чтобы сделать этот снимок лидером группы

note: and the number of grouped images
en: grouped images
ru: Сгруппированные снимки

en: fit
ru: Вписать

en: there are no images in this collection
ru: Снимки в данной коллекции отсутствуют.

en: if you have not imported any images yet
ru: Если вы ещё ничего не импортировали,

en: you can do so in the import module
ru: вы можете сделать это в модуле импорта слева.

en: try to relax the filter settings in the top panel
ru: Попытайтесь изменить настройки фильтра отображаемых снимков вверху

en: or add images in the collections module in the left panel
ru: или выбрать их через модуль коллекций слева.

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
ru: Настройки кэша миниатюр были изменены

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
ru: Требуется сброс кэша миниатюр

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
ru: Требуется сброс кэша миниатюр начиная с уровня %d

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
ru: Требуется сброс кэша миниатюр ниже уровня %d

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
ru: Требуется сброс кэша миниатюр между уровнями %d и %d

en: do you want to do that now?
ru: Вы действительно подтверждаете данное действие?

en: cached thumbnails invalidation
ru: Сброс кэша миниатюр

note: setup history key accelerators
en: copy history
ru: Копировать историю

en: copy history parts
ru: Копировать часть истории

en: paste history
ru: Вставить историю

en: paste history parts
ru: Вставить часть истории

en: discard history
ru: Удалить историю

en: duplicate image
ru: Создание копию снимка

en: duplicate image virgin
ru: Создание копию оригинального снимка

en: select film roll
ru: Съёмка

en: select untouched
ru: Необработанные

en: creating cache directories
ru: Создаются каталоги для кэша

en: creating cache directory '%s'
ru: Создание каталога кэша «%s»

en: could not create directory '%s'!
ru: Ошибка создания каталога «%s»!

en: warning: no images are matching the requested image id range
ru: ВНИМАНИЕ: Нет снимков соответствующих указанному диапазону ID!

en: warning: did you want to swap these boundaries?
ru: ВНИМАНИЕ: Не хотите ли вы поменять критерии поиска местами?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
ru: ВНИМАНИЕ: Опция записи миниатюр на диск отключена в настройках darktable.
    Включите её, если необходимо сгенерировать миниатюры.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
ru: ВНИМАНИЕ: Опция кэширования полноразмерных изображений отключена в настройках darktable.
    Включите её, если необходимо сгенерировать миниатюры.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
ru: Ошибка: убедитесь, что min_mip <= max_mip

en: creating complete lighttable thumbnail cache
ru: Генерирую полный набор миниатюр

en: copyright (c) the authors 2009-%s
ru: Авторские права (c) принадлежат создателям 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
ru: Организация и обработка цифровых фотографий

en: all those of you that made previous releases possible
ru: все, кто участвовал в подготовке предыдущих версий

en: and...
ru: и...

en: in active view
ru: Активный вид

en: in other views
ru: Прочие режимы

en: fallbacks
ru: Запасные варианты

en: speed adjustments
ru: Настройки скорости

en: disabled defaults
ru: Отключенные значения по умолчанию

en: scroll
ru: Прокрутка

en: horizontal
ru: Горизонтально

en: vertical
ru: Вертикально

en: diagonal
ru: Диагонали

en: leftright
ru: Левоправо

en: updown
ru: вверх вниз

en: pgupdown
ru: pgup вниз

en: shift
ru: Cдвиг

en: alt
ru: Альтернативный

en: edit
ru: Изменить

en: up
ru: Вверх

en: down
ru: Вниз

en: set
ru: Установить

en: popup
ru: Всплывашка

en: next
ru: Следующий

en: previous
ru: Предыдущий

en: last
ru: Последние

en: first
ru: Первый

en: toggle
ru: Переключить

en: ctrl-toggle
ru: ctrl-переключить

en: ctrl-on
ru: ctrl-вкл.

en: right-toggle
ru: Правый переключатель

en: right-on
ru: Право на

en: activate
ru: Активировать

en: ctrl-activate
ru: ctrl-активировать

en: right-activate
ru: активировать право

en: store
ru: Хранить

en: update
ru: Обновить

en: preferences
ru: Параметры darktable

en: apply on new instance
ru: Применить к новому экземпляру

en: start
ru: Начало

en: end
ru: Конец

en: entry
ru: Запись

en: combo effect not found
ru: Комбинированный эффект не найден

en: (keypad)
ru: (клавиатура)

en: tablet button
ru: Кнопка планшета

en: unknown driver
ru: Неизвестный драйвер

en: long
ru: Долгота

en: double-press
ru: Двойное нажатие

en: triple-press
ru: Тройное нажатие

en: press
ru: Нажмите

[ctx: accel]
en: left
ru: Левое

[ctx: accel]
en: right
ru: Правое

[ctx: accel]
en: middle
ru: Середина

[ctx: accel]
en: long
ru: Долгота

[ctx: accel]
en: double-click
ru: Двойной щелчок

[ctx: accel]
en: triple-click
ru: Тройной щелчок

en: click
ru: Нажмите

en: first instance
ru: Первый случай

en: last instance
ru: Последняя случай

en: relative instance
ru: Относительный экземпляр

en: speed
ru: Скорость

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
ru: Команда Lua скопирована в буфер обмена:
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
ru: Начните вводить для поэтапного поиска

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
ru: 
    Нажмите "Удалить", чтобы удалить выбранный ярлык

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
ru: 
    Нажмите "Удалить", чтобы удалить выбранный ярлык по умолчанию

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
ru: 
    Нажмите "Удалить", чтобы восстановить выбранный ярлык по умолчанию

en: 
    double-click to add new shortcut
ru: 
    Двойной щелчок добавляет новый ярлык

en: click to filter shortcuts list
ru: нажмите, чтобы отфильтровать ярлыки

en: 
    right click to show action of selected shortcut
ru: 
    Правый щелчок отображает действие выбранного ярлыка

en: 
    double-click to define new shortcut
ru: 
    Двойной щелчок определяет новый ярлык

en: shift+alt+scroll to change height
ru: Shift+Alt+Прокрутка меняет высоту

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
ru: нажимайте клавиши щелчком мыши и прокручивайте или перемещайте комбинации, чтобы создать ярлык

en: click to open shortcut configuration
ru: нажмите, чтобы открыть конфигурацию ярлыка

en: ctrl+click to add to quick access panel
ru: ctrl+щелчок, чтобы добавить в панель быстрого доступа

en: ctrl+click to remove from quick access panel
ru: ctrl+щелчок, чтобы удалить из панели быстрого доступа

en: scroll to change default speed
ru: Прокрутка меняет высоту

en: right click to exit mapping mode
ru: Щелкните правой кнопкой мыши, чтобы выйти из режима отображения

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
ru: %sЩелкните правой клавишей мыши, чтобы ввести значение от <b>%s</b> до <b>%s</b>
    Или нажмите Ctrl+Shift и потяните.

en: ctrl+v
ru: Ctrl+V

en: right long click
ru: Долгое нажатие правой кнопкой,

en: to copy Lua command
ru: чтобы скопировать команду Lua

en: shortcut for move exists with single effect
ru: ярлык для перемещения существует с единственным эффектом

en: %s
    
    (assign %s to %s)
ru: %s 
    
    (%s присвоено %s)

en: create separate shortcuts for up and down move?
ru: создать отдельные ярлыки для перемещения вверх и вниз?

en: %s, speed reset
ru: %s, сброс скорости

en: shortcut exists with different settings
ru: Ярлык существует с другими настройками

en: reset the settings of the shortcut?
ru: Сбросить настройки ярлыка?

en: shortcut already exists
ru: Ярлык уже существует

en: disable this default shortcut?
ru: Отключить этот ярлык по умолчанию?

en: remove the shortcut?
ru: Убрать ярлык?

en: clashing shortcuts exist
ru: существуют конфликтующие ярлыки

en: remove these existing shortcuts?
ru: Удалить эти существующие ярлыки?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
ru: Предпочтительный

en: second
ru: Второй

en: last but one
ru: предпоследний

en: (unchanged)
ru: (без изменений)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
ru: определить ярлык, нажав клавишу, при желании в сочетании с клавишами-модификаторами (ctrl/shift/alt)
    клавиша может быть нажата дважды или трижды, с долгим последним нажатием
    пока клавиша удерживается, комбинация кнопок мыши может быть нажата (двойной/тройной/длинный) щелчок
    все еще удерживая клавишу (и модификаторы и/или кнопки), можно добавить прокрутку или перемещение мыши
    подключенные устройства могут отправлять ключи или движения, используя свои физические контроллеры
    
    щелкните правой кнопкой мыши, чтобы отменить

en: removing shortcut
ru: Удаление ярлыка

en: disable the selected default shortcut?
ru: Удалить выбранный ярлык по умолчанию?

en: restore the selected default shortcut?
ru: Восстановить выбранный ярлык по умолчанию?

en: remove the selected shortcut?
ru: Удалить выбранный ярлык?

en: command
ru: Управлять

en: preset
ru: Профиль

en: restore shortcuts
ru: Восстановить ярлыки

en: _edits
ru: Изменения

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
ru: Восстановит ярлыки из одного из следующих состояний:
      -по умолчанию
      - как при запуске
      - как при открытии этого диалога

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
ru: очистить все новые ярлыки
    (вместо того, чтобы просто восстановить измененные)

en: shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: export shortcuts
ru: Ярлыки экспорта

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
ru: экспортировать все ярлыки в файл
    или только для одного выбранного устройства

en: keyboard
ru: клавиатура

en: device id
ru: Идентификатор устройства

en: select file to export
ru: Выбор файла для сохранения схемы клавиш

en: _export
ru: _Экспортировать

en: import shortcuts
ru: Ярлыки импорта

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
ru: импортировать все ярлыки из файла
    или только для одного выбранного устройства

en: id in file
ru: Идентификатор в файле

en: id when loaded
ru: идентификатор при загрузке

en: clear device first
ru: Сначала очистить устройство

en: select file to import
ru: Выбор файла загружаемой схемы клавиш

en: _import
ru: _Импортировать

en: search shortcuts list
ru: Список ярлыков поиска

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
ru: поэтапный поиск в списке ярлыков
    нажимайте клавиши вверх или вниз, чтобы переключаться между совпадениями

en: shortcut
ru: Ярлык

en: action
ru: Действие

en: element
ru: Элемент

en: effect
ru: Эффект

en: search actions list
ru: Список действий поиска

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
ru: поэтапный поиск в списке действий
    нажимайте клавиши вверх или вниз, чтобы переключаться между совпадениями

en: type
ru: Тип

en: enable fallbacks
ru: Включить запасные варианты

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
ru: включает значения по умолчанию для дополнительных кнопок, модификаторов или движений
    при использовании в сочетании с базовым ярлыком

en: open help page for shortcuts
ru: Откройте справку, чтобы узнать о ярлыках

en: restore...
ru: Восстановить...

en: restore default shortcuts or previous state
ru: восстановить ярлыки по умолчанию или предыдущее состояние

en: import...
ru: Импорт...

en: fully or partially import shortcuts from file
ru: полностью или частично импортировать ярлыки из файла

en: export...
ru: Экспорт...

en: fully or partially export shortcuts to file
ru: полностью или частично экспортировать ярлыки в файл

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
ru: Рекомендуемый способ назначения ярлыков визуальным элементам - это режим <b>визуального отображения ярлыков</b>.
    Он включается переключением кнопки <i>"клавиатура"</i> рядом с настройками на верхней панели. В этом режиме щелчок по виджету или области откроет это диалоговое окно с соответствующим выбором для расширенной настройки.
    
    Одному и тому же действию может быть назначено несколько сочетаний клавиш. Это особенно полезно, если оно содержит несколько <i>элементов </i>, таких как кнопки модуля или цветовые пипетки, прикрепленные к ползункам. Однако при включенных <i>запасных вариантах</i> можно использовать те же простые сочетания клавиш и изменять их <i>элемент</i> или <i>эффект</i>, добавляя щелчки мыши.
    
    <i>Нажмите <b> три раза </b>, чтобы скрыть это уведомление навсегда</i>

en: reinitialising input devices
ru: Повторная инициализация устройства ввода

en: down move
ru: Переместить ниже

en: flip top/bottom first/last
ru: Перевернуть верх/низ первым/последним

en: fallback to move
ru: Запасной вариант для перемещения

en: %s not assigned
ru: %s не присвоен

en: %s assigned to %s
ru: %s присвоен %s

en: short key press resets stuck keys
ru: Короткое нажатие клавиши сбрасывает застрявшие клавиши

en: darktable - darkroom preview
ru: darktable — предпросмотр

en: tooltips off
ru: Всплывающие подсказки выключены

en: tooltips on
ru: Всплывающие подсказки включены

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
ru: Для поддержки всплывающих подсказок необходимо наличие композитинга на стороне оконного менеджера

en: closing darktable...
ru: Закрытие darktable...

en: URL opened in web browser
ru: Ссылка открыта в браузере

en: error while opening URL in web browser
ru: Ошибка открытия ссылки в браузере

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
ru: Режимы

[ctx: menu]
en: lighttable
ru: Обзор

[ctx: menu]
en: darkroom
ru: Обработка

[ctx: menu]
en: slideshow
ru: Слайдшоу

[ctx: menu]
en: map
ru: Карта

[ctx: menu]
en: print
ru: Печать

[ctx: menu]
en: tethering
ru: Дистанционная съемка

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
ru: Помощь

[ctx: menu]
en: darktable Manual
ru: Документация darktable

[ctx: menu]
en: Preferences
ru: Параметры darktable

en: panels
ru: Панели

en: switch views
ru: Переключить режим

en: tethering
ru: Камера

en: map
ru: Карта

en: slideshow
ru: Слайдшоу

note: Print button
en: print
ru: Печать

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
ru: Выход

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: collapsing controls
ru: Cворачивающиеся элементы управления

note: specific top/bottom toggles
en: header
ru: Заголовок

en: filmstrip and timeline
ru: Диафильм и временная шкала

en: top toolbar
ru: Верхняя панель инструментов

en: bottom toolbar
ru: Нижняя панель инструментов

en: all top
ru: Все верхние

en: all bottom
ru: Все нижние

en: toggle tooltip visibility
ru: Переключить видимость всплывающих подсказок

en: reinitialise input devices
ru: Повторно инициализировать устройства ввода

en: toggle focus-peaking mode
ru: Переключить режим фокусировки

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
ru: Переключить определение фокуса

en: tabs
ru: Закладки

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
ru: Открыть онлайн справку?

en: do you want to access `%s'?
ru: Вы действительно хотите перейти на «%s»?

en: there is no help available for this element
ru: Онлайн справка по указанному элементу отсутствует

en: does not contain pages
ru: Не содержит страниц

en: never show more than %d lines
ru: Не показывать более %d строк

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
ru: $(ROLL.NAME) — название съёмки

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
ru: $(FILE.FOLDER) — каталог с файлами

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
ru: $(FILE.NAME) — имя снимка без расширения

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
ru: $(FILE.EXTENSION) — расширение файла снимка

en: $(VERSION) - duplicate version
ru: $(VERSION) — версия

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
ru: $(VERSION.IF_MULTI) — идентично $(VERSION), но возвращает null, если существует лишь одна версия

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
ru: $(VERSION.NAME) — имя версии из метаданных

en: $(JOBCODE) - job code for import
ru: $(JOBCODE) - код задачи импорта

en: $(SEQUENCE) - sequence number
ru: $(SEQUENCE) — последовательная нумерация

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
ru: $(MAX.WIDTH) - максимальная ширина снимка (экспорт)

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
ru: $(SENSOR.WIDTH) - ширина сенсора изображения

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
ru: $(RAW.WIDTH) - ширина изображения RAW

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
ru: $(CROP.WIDTH) - ширина изображения после обрезки

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
ru: $(EXPORT.WIDTH) - ширина экспортируемого изображения

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
ru: $(MAX.HEIGHT) - максимальная высота снимка (экспорт)

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
ru: $(SENSOR.HEIGHT) - высота сенсора изображения

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
ru: $(RAW.HEIGHT) - высота изображения RAW

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
ru: $(CROP.HEIGHT) - высота изображения после обрезки

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
ru: $(EXPORT.HEIGHT) - высота экспортируемого изображения

en: $(YEAR) - year
ru: $(YEAR) — год

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
ru: $(YEAR.SHORT) - год (сокр.)

en: $(MONTH) - month
ru: $(MONTH) — месяц

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
ru: $(MONTH.SHORT) - месяц (сокр.) на заданном языке

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
ru: $(MONTH.LONG) - название месяца на заданном языке

en: $(DAY) - day
ru: $(DAY) — день

en: $(HOUR) - hour
ru: $(HOUR) — час

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
ru: $(HOUR.AMPM) - час, 12-часовой формат

en: $(MINUTE) - minute
ru: $(MINUTE) — минута

en: $(SECOND) - second
ru: $(SECOND) — секунда

en: $(MSEC) - millisecond
ru: $(MSEC) — миллисекунда

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
ru: $(EXIF.YEAR) — год по Exif

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
ru: $(EXIF.YEAR.SHORT) — год по Exif (сокр.)

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
ru: $(EXIF.MONTH) — месяц по Exif

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
ru: $(EXIF.MONTH.SHORT) - месяц по Exif (сокр.) на заданном языке

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
ru: $(EXIF.MONTH.LONG) - месяц по Exif на заданном языке

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
ru: $(EXIF.DAY) — день по Exif

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
ru: $(EXIF.HOUR) — час по Exif

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
ru: $(EXIF.HOUR) — час по Exif

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
ru: $(EXIF.MINUTE) — минута по Exif

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
ru: $(EXIF.SECOND) — секунда по Exif

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
ru: $(EXIF.SECOND) — секунда по Exif

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
ru: $(EXIF.ISO) — значение ISO

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
ru: $(EXIF.EXPOSURE) — экспозиция по Exif

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
ru: $(EXIF_EXPOSURE.BIAS) — смещение экспозиции по Exif

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
ru: $(EXIF.APERTURE) — диафрагма по Exif

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
ru: $(EXIF.CROP_FACTOR) - кроп-фактор по EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
ru: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) — фокусное расстояние по Exif

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
ru: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) — фокусное расстояние эквивалентное 35 мм. по Exif

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
ru: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) — дистанция (фокус) по Exif

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
ru: $(EXIF.MAKER) - производитель камеры

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
ru: $(EXIF.MODEL) — модель камеры

en: $(EXIF.LENS) - lens
ru: $(EXIF.LENS) — объектив

en: $(LONGITUDE) - longitude
ru: $(LONGITUDE) — долгота

en: $(LATITUDE) - latitude
ru: $(LATITUDE) — широта

en: $(ELEVATION) - elevation
ru: $(ELEVATION) — высота

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
ru: $(STARS) - звездный рейтинг как число (-1 для отклоненных)

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
ru: $(РЕЙТИНГ. ICONS) - звездочка/отклонение рейтинга в виде иконки

en: $(LABELS) - color labels as text
ru: $(LABELS) — текстовые цветовые метки

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
ru: $(LABELS.ICONS) — графич. цветовые метки

en: $(ID) - image ID
ru: $(ID) - ID изображения

en: $(TITLE) - title from metadata
ru: $(TITLE) — название из метаданных

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
ru: $(DESCRIPTION) — описание из метаданных

en: $(CREATOR) - creator from metadata
ru: $(CREATOR) — создатель из метаданных

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
ru: $(PUBLISHER) — издатель из метаданных

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
ru: $(RIGHTS) — авторские права из метаданных

en: $(USERNAME) - login name
ru: $(USERNAME) - имя пользователя

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
ru: $(PICTURES.FOLDER) — каталог со снимками

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
ru: $(FOLDER.HOME) — домашний каталог

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
ru: $(FOLDER.DESKTOP) — каталог рабочего стола

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
ru: $(OPENCL.ACTIVATED) — поддержка OpenCL

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
ru: $(CATEGORY0(category)) - нулевой уровень в иерархических метках

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
ru: $(TAGS) - метки

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
ru: $(DARKTABLE.NAME) — имя darktable

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
ru: $(DARKTABLE.VERSION) — текущая версия darktable

en: grid
ru: Сетка

en: rules of thirds
ru: Правило третей

en: metering
ru: Измерение

en: perspective
ru: Перспектива

en: diagonal method
ru: Диагонали

en: harmonious triangles
ru: Гармоничные треугольники

en: golden sections
ru: Золотые деления

en: golden spiral
ru: Золотая спираль

en: golden spiral sections
ru: Деления спирали

en: golden mean (all guides)
ru: Золотое сечение (все путеводители)

en: horizontal lines
ru: Горизонтальные линии

en: number of horizontal guide lines
ru: Количество горизонтальных линий

en: vertical lines
ru: Вертикальные линии

en: number of vertical guide lines
ru: Количество вертикальных линий

en: subdivisions
ru: Дополнительные линии

en: number of subdivisions per grid rectangle
ru: Количество дополнительных направляющих линий

note: title
en: global guide overlay settings
ru: Общие настройки

en: guide lines
ru: Линии руководства

en: flip
ru: Отразить

en: flip guides
ru: Отразить направляющие

en: horizontally
ru: По горизонтали

en: vertically
ru: По вертикали

en: both
ru: Оба направления

en: setup guide lines
ru: Установить линию руководства

en: overlay color
ru: Цвет

en: set overlay color
ru: Выбор цвета вспомогательных элементов интерфейса

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
ru: Установить контраст между самой светлой и самой темной частью направляющих

en: show guides
ru: Показать руководство

en: show guide overlay when this module has focus
ru: Показать наложение руководства, когда этот модуль находится в фокусе

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
ru: изменить глобальные настройки гида
    обратите внимание, что эти настройки применяются глобально и повлияют на любой модуль, который показывает наложения направляющих.

en: select parts to copy
ru: Изменения для копирования

en: select parts to paste
ru: Изменения для вставки

en: select _all
ru: Выделить _всё

en: select _none
ru: С_нять выделение

en: include
ru: Включить

en: item
ru: Изменение

en: mask
ru: Маска

en: can't copy history out of unaltered image
ru: Невозможно копировать историю изменений ещё необработанного снимка

note: grid headers
en: metadata presets
ru: Профили метаданных

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
ru: Двойной щелчок по заголовку поля очищает соответствующее значение.
    Двойной щелчок по «Профили метаданных» очищает значения всех полей.

en: from XMP
ru: Из XMP

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
ru: Выбранные метаданные импортируются из снимка и записываются поверх предыдущих.
    Это также запускает проверку и загрузку изменений из файлов XMP.
    ВНИМАНИЕ: невыбранные данные будут перезаписаны на данном этапе!

note: tags
en: tag presets
ru: Профили меток

en: comma separated list of tags
ru: Разделённый запятыми список меток

note: language
en: interface language
ru: Язык интерфейса

en: double-click to reset to the system language
ru: Двойной щелчок сбрасывает настройки языка интерфейса darktable до настроек операционной системы

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
ru: Язык интерфейса darktable. Системный язык помечен * (требуется перезапуск).

en: theme
ru: Тема

en: set the theme for the user interface
ru: Тема пользовательского интерфейса darktable

en: use system font size
ru: Использовать системный размер шрифтов

en: font size in points
ru: Пользовательский размер шрифтов

en: GUI controls and text DPI
ru: DPI элементов интерфейса

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
ru: DPI элементов интерфейса и текста.
    Установите -1.0 для использования системных настроек
    (требуется перезапуск).

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
ru: Пользовательские изменения к выбранной теме

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
ru: Применить пользовательские изменения в формате CSS. Настройки хранятся в файле user.css.

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
ru: Сохранить CSS и применить

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
ru: Сохранить CSS и применить изменения, введённые в редакторе

en: open help page for CSS tweaks
ru: Откройте справку для настроек CSS

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
ru: Ошибка загрузки user.css!

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
ru: Введите пользовательские изменения к выбранной теме в формате CSS

en: darktable preferences
ru: Настройки darktable

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
ru: Требуется перезапуск для применения настроек

note: exif
en: model
ru: Камера

en: maker
ru: Производитель

en: search presets list
ru: список пресетов поиска

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
ru: пошаговый поиск в списке пресетов
    нажимайте клавиши вверх или вниз, чтобы переключаться между совпадениями

[ctx: preferences]
en: import...
ru: Импорт...

[ctx: preferences]
en: export...
ru: Экспорт...

en: failed to import preset %s
ru: Ошибка импорта профиля «%s»

en: select preset(s) to import
ru: Выберите пресет(ы) для импорта

en: _open
ru: _Открыть

en: darktable preset files
ru: Файлы пресетов darktable

en: all files
ru: Все файлы

en: non-raw
ru: не RAW

en: raw
ru: Raw

en: monochrome
ru: Ч/б

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
ru: Ошибка удаления! Профиль «%s» защищён от записи.

en: delete preset?
ru: Удаление профиля

en: do you really want to delete the preset `%s'?
ru: Вы действительно хотите удалить профиль «%s»?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
ru: Новый профиль

en: please give preset a name
ru: Дайте профилю название

en: unnamed preset
ru: Безымянный профиль

en: overwrite preset?
ru: Перезапись профиля

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
ru: Профиль «%s» уже существует.
    Вы хотите его перезаписать?

en: _select as output destination
ru: _Выбрать

en: preset %s was successfully exported
ru: Профиль «%s» успешно экспортирован

en: edit `%s' for module `%s'
ru: Изменение профиля «%s» для модуля «%s»

en: _export...
ru: Экспорт...

en: _delete
ru: Удалить

en: name of the preset
ru: Имя профиля

en: description or further information
ru: Описание профиля

en: reset all module parameters to their default values
ru: Сбросить все параметры модуля до исходных

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
ru: Параметры будут сброшены до значений по умолчанию, которые могут быть установлены автоматически на основе метаданных изображения.

en: auto apply this preset to matching images
ru: Автоматически применять к снимкам, соответствующим указанным критериям

en: only show this preset for matching images
ru: Показывать профиль только для снимков, соответствующих указанным критериям

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
ru: Будьте осторожны! Возможно, вы видите этот профиль в последний раз.

en: string to match model (use % as wildcard)
ru: Строка для поиска модели камеры (% используется для выбора всего)

en: string to match maker (use % as wildcard)
ru: Строка для поиска производителя камеры (% используется для выбора всего)

en: string to match lens (use % as wildcard)
ru: Строка для поиска модели объектива (% используется для выбора всего)

en: minimum ISO value
ru: Минимальное значение ISO

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
ru: Максимальное значение ISO
    Если оставить его пустым, верхний предел не будет установлен

en: minimum exposure time
ru: Минимальное время экспозиции

en: maximum exposure time
ru: Максимальное время экспозиции

en: minimum aperture value
ru: Минимальное значение диафрагмы

en: maximum aperture value
ru: Максимальное значение диафрагмы

en: minimum focal length
ru: Минимальное фокусное расстояние

en: maximum focal length
ru: Максимальное фокусное расстояние

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
ru: Контейнер

en: select image types you want this preset to be available for
ru: Выберите типы изображений, к которым будет применяться данный профиль

en: and
ru:  и

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
ru: Ошибка редактирования! Профиль «%s» защищён от записи.

en: update preset?
ru: Обновление профиля

en: do you really want to update the preset `%s'?
ru: Вы действительно хотите обновить профиль «%s»?

en: (first)
ru: (первый)

en: (last)
ru: (последний)

en: preset %s
    %s
ru: Профили %s
    %s

en: no presets
ru: Нет профилей

en: display-referred default
ru: По умолчанию для «Базовая кривая»

en: scene-referred default
ru: По умолчанию для «Плёночная тональная кривая RGB»

en: manage module layouts
ru: Группировка модулей

en: manage quick presets
ru: Профили модулей

en: manage quick presets list...
ru: Профили модулей...

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: disabled: wrong module version
ru: Отключено: неправильная версия модуля

en: edit this preset..
ru: Изменить этот профиль

en: delete this preset
ru: Удалить этот профиль

en: store new preset..
ru: Создать новый профиль...

en: update preset
ru: Обновить профиль

en: overwrite style?
ru: Перезапись стиля

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
ru: Стиль «%s» уже существует.
    Вы хотите его перезаписать?

en: please give style a name
ru: Дайте стилю название

en: unnamed style
ru: Безымянный стиль

en: style %s was successfully saved
ru: Стиль «%s» успешно сохранён

en: edit style
ru: Изменение стиля

en: duplicate style
ru: Создание копии стиля

en: creates a duplicate of the style before applying changes
ru: Создать копию этого стиля перед внесением изменений

en: create new style
ru: Создание нового стиля

en: enter a name for the new style
ru: Введите имя нового стиля

en: enter a description for the new style, this description is searchable
ru: Введите описание нового стиля, которое может быть использовано для поиска

en: keep
ru: Сохранить

en: can't create style out of unaltered image
ru: Невозможно создать стиль из снимка без изменений

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
ru: Ошибка выделения памяти под «%s»! Уменьшите количество потоков для экспорта или установите больше памяти.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
ru: Экспорт миниатюр

[ctx: noun]
en: export
ru: Экспорт

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
ru: Не найден стиль «%s», необходимый для экспорта!

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
ru: <span foreground='red'><b>ВНИМАНИЕ</b></span>: камера поддерживается не полностью!

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
ru: Цвета для `%s" могут быть искажены,
    Внесенные изменения могут быть несовместимы с будущими версиями.

en: 8 bit
ru: 8 бит

en: 10 bit
ru: 10 бит

en: 12 bit
ru: 12 бит

en: lossless
ru: Без потерь

en: lossy
ru: С потерями

en: invalid AVIF bit depth!
ru: Некорректная разрядность AVIF!

note: Bit depth combo box
en: bit depth
ru: Разрядность

en: color information stored in an image, higher is better
ru: Количество бит информации на пиксель конечного изображения

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
ru: В градациях серого

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
ru: Сохранение в градациях серого уменьшит размер конечного изображения

note: * Tiling combo box
en: tiling
ru: Сегментирование

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
ru: Разбивка изображения на сегменты.
    
    Кодирование изображения происходит быстрее, влиянее на качество незначительно, но увеличивается размер конечного изображения.

note: compression Compression method combo box
en: compression
ru: Сжатие

en: the compression for the image
ru: Тип сжатия конечного изображения

note: min max step default digits
en: quality
ru: Качество

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
ru: Качество сжатия конечного изображения, снижение качества приводит к уменьшению детализации
    
    Формат пикселей определяется качеством сжатия:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
ru: Копировать

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
ru: Создание копии выбранных снимков.
    Общие настройки не применяются!

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
ru: Выбранный ICC-профиль вывода не может быть использован с OpenEXR

en: 16 bit (float)
ru: 32 бит (плав. точка)

en: 32 bit (float)
ru: 32 бит (плав. точка)

en: uncompressed
ru: Без сжатия

en: JPEG 2000 (12-bit)
ru: JPEG 2000 (12 бит)

en: DCP mode
ru: Режим DCP

en: Cinema2K, 24FPS
ru: Cinema2K, 24 к/с

en: Cinema2K, 48FPS
ru: Cinema2K, 48 к/с

en: Cinema4K, 24FPS
ru: Cinema4K, 24 к/с

en: JPEG (8-bit)
ru: JPEG (8 бит)

en: chroma subsampling
ru: Цветовая субдискретизация

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
ru: Настройка цветовой субдискретизации для JPEG-кодера.
    автоматическое использование субдискретизации, определяемой значением качества
    4:4:4 - нет цветовой субдискретизации
    4:4:0 - частота цветовой субдискретизации уменьшена вдвое по вертикали
    4:2:2 - частота цветовой субдискретизации уменьшена вдвое по горизонтали
    4:2:0 - частота цветовой субдискретизации уменьшена вдвое по горизонтали и вертикали

en: 16 bit
ru: 16 бит

note: Pixel format combo box
en: pixel type
ru: Тип пикселя

en: unsigned integer
ru: Целое число без знака

en: floating point
ru: Плавающая запятая

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
ru: Качество конечного изображения
    0-29 = низкое
    30-99 = сопоставимое с JPEG
    100 = без потерь (только целочисленная битовая глубина)

en: encoding color profile
ru: Кодирование цветового профиля

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
ru: цветовой профиль, используемый кодировщиком
    позволяет внутреннее преобразование цветового пространства XYB для более эффективного сжатия с потерей качества,
    или обеспечивает отсутствие преобразования цветового пространства для высококачественных изображений.

en: internal
ru: Внутренний

en: original
ru: Оригинал

en: encoding effort
ru: Затраты мощностей при кодировании

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
ru: Мощности, затраченные при кодировании изображения. Большие затраты дают лучшие результаты за счет более длительного времени кодирования

en: decoding speed
ru: Скорость декодирования

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
ru: Предпочтительная скорость декодирования с небольшой потерей качества

en: invalid paper size
ru: Некорректный размер бумаги

en: invalid border size, using 0
ru: Некорректный размер полей, использую 0

en: could not export to file `%s'!
ru: Ошибка экспорта в файл «%s»!

en: enter the title of the PDF
ru: ВВедите название PDF-файла

note: paper size // papers
en: paper size
ru: Размер

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
ru: Размер страницы PDF
    Из списка или  "<ширина> [ед. изм.] x <высота> <unit>"
    Например: 210 mm x 297 mm

note: orientation
en: page orientation
ru: Ориентация страницы

en: paper orientation of the PDF
ru: Ориентация страницы в PDF

note: border
en: border
ru: Поля

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
ru: Поля вокруг изображения в PDF
    Формат: размер + ед. изм.
    Например: 10 mm, 1 inch

note: dpi
en: dpi
ru: DPI

en: dpi of the images inside the PDF
ru: DPI снимков внутри файла PDF

note: rotate images yes|no
en: rotate images
ru: Поворот снимков

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
ru: Поворот снимков согласно ориентации страницы в PDF для уменьшения неиспользуемого пространства при печати

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
ru: TODO: нумерация страниц

en: what pages should be added to the PDF
ru: Какие страницы добавить в PDF

en: single images
ru: Отдельные снимки

en: contact sheet
ru: Контактные отпечатки

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
ru: Встроить ICC профиль

en: images can be tagged with their ICC profile
ru: Изображения могут быть отмечены своими ICC-профилями

en: bits per channel of the embedded images
ru: Количество разрядов на канал в экспортируемых изображениях

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
ru: Способ сжатия изображений
    Без сжатия — высокая скорость, большой размер файла
    Deflate — меньший размер файла, ниже скорость

en: deflate
ru: Deflate

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
ru: Режим экспорта

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
ru: Обычный — экспорт снимков в PDF;
    Черновик — заменить снимок рамкой;
    Отладка — отобразить границы и рамку.

en: normal
ru: Обычный

en: draft
ru: Черновик

en: debug
ru: Отладка

en: PPM (16-bit)
ru: PPM (16 бит)

en: not a B&W image, will not export as grayscale
ru: Изображение не черно-белое, экспорт в градациях серого невозможен

en: deflate with predictor
ru: Deflate с предиктором

en: compression level
ru: Уровень сжатия

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
ru: Для низкого качества, 0 дает наименьший размер, а 100 - лучшее качество.
    Для качества без потерь, 0 самый быстрый, но файлы тяжелее, чем
    при самых медленных 100.

en: image hint
ru: Тип изображения

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
ru: Тип экспортируемого изображения.
    Картинка: цифровое изображение вроде портрета, искусственное освещение
    Фото:     снимок с природным освещением
    Графика:  изображение с резкими тонами (графика, карты и т.д.)

en: picture
ru: Картинка

en: photo
ru: Фото

en: graphic
ru: Графика

en: file on disk
ru: Файлы на диске

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
ru: Введите путь, куда поместить экспортируемые изображения.
    Переменные поддерживают Bash-подобную манипуляцию строками.
    Возможные переменные:

en: on conflict
ru: Конфликт имён

en: create unique filename
ru: Уникальное имя

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
ru: Перезаписать

en: overwrite if changed
ru: Перезаписать, если изменено

en: skip
ru: Пропустить

en: could not create directory `%s'!
ru: Ошибка создания каталога «%s»!

en: could not write to directory `%s'!
ru: Ошибка записи в каталог «%s»!

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
ru[0]: %d/%d пропущен в «%s»
ru[1]: %d/%d пропущено в «%s»
ru[2]: %d/%d пропущено в «%s»

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
ru[0]: %d/%d пропуск (нет изменений с момента экспорта) `%s'
ru[1]: %d/%d пропуск (нет изменений с момента экспорта) `%s'
ru[2]: %d/%d пропуск (нет изменений с момента экспорта) `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
ru[0]: %d/%d экспортирован в «%s»
ru[1]: %d/%d экспортированы в «%s»
ru[2]: %d/%d экспортировано в «%s»

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
ru: Экспорт в режиме перезаписи.
    
    Вы действительно хотите продолжить?

en: send as email
ru: Отправить по почте

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
ru: Не удалось открыть mapi32.dll

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
ru: Функция SendMail недоступна

en: images exported from darktable
ru: Изображения, экспортированные из darktable

en: could not launch email client!
ru: Ошибка запуска почтового клиента!

en: website gallery
ru: Веб-галерея

en: enter the title of the website
ru: Название веб-галереи

en: LaTeX book template
ru: Шаблон книги LaTeX

en: enter the title of the book
ru: Название книги

en: authenticated
ru: Авторизация выполнена

en: not authenticated
ru: Авторизация отсутствует

en: not authenticated, cannot reach server
ru: Авторизация отсутствует

en: create new album
ru: Создать новый альбом

en: cannot refresh albums
ru: Ошибка обновления списка альбомов!

en: accounts
ru: Учётные записи

en: server
ru: Сервер

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
ru: Имя сервера.
    По умолчанию используется протокол https.
    Укажите http://, если необходимо.

en: user
ru: Пользователь

en: password
ru: Пароль

note: login button
en: login
ru: Войти

en: Piwigo login
ru: Авторизация на Piwigo

note: permissions list
en: visible to
ru: Видимость

en: everyone
ru: Публично

en: contacts
ru: Контакты

en: friends
ru: Друзья

en: family
ru: Семья

en: you
ru: Только мне

note: Available albums
en: album
ru: Альбом

en: refresh album list
ru: Обновить список альбомов

note: Album title
en: new album
ru: Новый альбом

note: Available albums
en: parent album
ru: Родительский альбом

en: click login button to start
ru: Нажмите кнопку «Войти»

en: don't check
ru: Не проверять

en: update metadata
ru: Обновить метаданные

en: cannot create a new Piwigo album!
ru: Ошибка создания нового альбома Piwigo!

en: could not update to Piwigo!
ru: Ошибка обновления на Piwigo!

en: could not upload to Piwigo!
ru: Ошибка загрузки на Piwigo!

en: %d/%d skipped (already exists)
ru: %d/%d пропущено (уже существует)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
ru[0]: %d/%d экспортировано в альбом Piwigo
ru[1]: %d/%d экспортировано в альбом Piwigo
ru[2]: %d/%d экспортировано в альбом piwigo

en: rotate and perspective
ru: Повернуть и перспектива

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
ru: вращение|трапецеидальное искажение|обрезка|перекадрирование

en: rotate or distort perspective
ru: Вращать или искажать перспективу

en: corrective or creative
ru: Коррекция, креативный

en: linear, RGB, scene-referred
ru: Линейн., RGB, плёночная тональная кривая RGB

en: geometric, RGB
ru: Геометрия, RGB

en: automatic cropping failed
ru: Ошибка автокадрирования!

en: data pending - please repeat
ru: Ожидается ввод данных, повторите

en: could not detect structural data in image
ru: Не могу определить структуру линий в изображении

en: could not run outlier removal
ru: Ошибка удаления посторонних линий!

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
ru: Недостаточно структуры для автоматической коррекции
    минимум %d строк в каждом соответствующем направлении

en: automatic correction failed, please correct manually
ru: Ошибка автоматической коррекции! Попытайтесь вручную.

en: only %d lines can be saved in parameters
ru: в параметрах можно сохранить только %d строк

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
ru: Вращение регулируется с %3.2f° до %3.2f°

en: lens shift (%s)
ru: Сдвиг перспективы (%s)

en: manual perspective
ru: Ручная коррекция перспективы

[ctx: section]
en: perspective
ru: Перспектива

en: structure
ru: Структура

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
ru: повернуть изображение
    щелкните правой кнопкой мыши и перетащите, чтобы определить горизонтальную или вертикальную линию, нарисовав изображение

en: apply lens shift correction in one direction
ru: Коррекция сдвига перспективы в одном из направлений

en: shear the image along one diagonal
ru: Сдвинуть по одной из диагоналей

en: automatically crop to avoid black edges
ru: Автоматически кадрировать, чтобы избежать чёрных краёв

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
ru: Модель объектива при коррекции: общая или настраиваемая по фокусному расстоянию

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
ru: Фокусное расстояние объектива, по умолчанию берётся из Exif

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
ru: Кроп-фактор сенсора камеры, по умолчанию берётся из Exif, но возможна и настройка вручную

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
ru: Уровень зависимости коррекции от параметров объектива

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
ru: Скорректировать соотношение сторон масштабированием по горизонтали или вертикали

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
ru: Автоматически скорректировать искажение вертикальной перспективы
    Ctrl+Щелчок корректирует только вращение
    Shift+Щелчок корректирует только сдвиг перспективы

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
ru: Автоматически скорректировать искажение горизонтальной перспективы
    Ctrl+Щелчок корректирует только вращение
    Shift+Щелчок корректирует только сдвиг перспективы

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
ru: Автоматически скорректировать искажение вертикальной и горизонтальной перспективы, выполнить вращение и наклон по диагонали
    Ctrl+Щелчок корректирует только вращение
    Shift+Щелчок корректирует только сдвиг перспективы
    Ctrl+Shift+Щелчок корректирует только вращение и сдвиг перспективы

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
ru: автоматически анализировать структуру линий на изображении
    ctrl+щелчок для дополнительного улучшения края
    Shift+щелчок для дополнительного улучшения деталей
    ctrl+shift+щелчок для комбинации обоих методов

en: manually define perspective rectangle
ru: Вручную определить прямоугольник перспективы

en: manually draw structure lines
ru: Рисовать линии структуры вручную

en: rectangle
ru: Прямоугольник

en: lines
ru: Линии

en: [%s] define/rotate horizon
ru: [%s] определить/изменить горизонт

en: [%s on segment] select segment
ru: [%s над сегментом] выделить сегмент

en: [%s on segment] unselect segment
ru: [%s над сегментом] снять выделение с сегмента

en: [%s] select all segments from zone
ru: [%s] выделить все сегменты зоны

en: [%s] unselect all segments from zone
ru: [%s] снять выделение со всех сегментов зоны

en: contrast equalizer
ru: Эквалайзер контраста

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
ru: Усиление локального контраста или шумоподавление по частотным диапазонам яркости и цветности

en: corrective and creative
ru: Коррекция, креативный

en: linear, Lab, scene-referred
ru: Линейн., Lab, плёночная тональная кривая RGB

en: frequential, RGB
ru: Частотный разбор, RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
ru: Крупное

en: denoise & sharpen
ru: Подавить шум и повысить резкость

[ctx: atrous]
en: sharpen
ru: Повысить резкость

en: denoise chroma
ru: Подавить шум в цветностных каналах

en: denoise
ru: Подавить шум

en: bloom
ru: Свечение

en: clarity
ru: Чёткость

en: deblur: large blur, strength 3
ru: Удаление размытия: крупные детали, уровень 3

en: deblur: medium blur, strength 3
ru: Удаление размытия: средние детали, уровень 3

en: deblur: fine blur, strength 3
ru: Удаление размытия: мелкие детали, уровень 3

en: deblur: large blur, strength 2
ru: Удаление размытия: крупные детали, уровень 2

en: deblur: medium blur, strength 2
ru: Удаление размытия: средние детали, уровень 2

en: deblur: fine blur, strength 2
ru: Удаление размытия: мелкие детали, уровень 2

en: deblur: large blur, strength 1
ru: Удаление размытия: крупные детали, уровень 1

en: deblur: medium blur, strength 1
ru: Удаление размытия: средние детали, уровень 1

en: deblur: fine blur, strength 1
ru: Удаление размытия: мелкие детали, уровень 1

en: coarse
ru: крупные детали

en: fine
ru: мелкие детали

en: contrasty
ru: контрастно

en: noisy
ru: шумно

note: case atrous_s:
en: bold
ru: чётко

en: dull
ru: неясно

en: boost
ru: Ускорять

en: reduce
ru: Уменьшить

en: raise
ru: Поднимать

en: lower
ru: Понизить

en: coarsest
ru: Очень крупно

en: coarser
ru: Крупнее

en: finer
ru: Мельче

en: finest
ru: Очень мелко

en: x
ru: ×

en: luma
ru: Яркость

en: change lightness at each feature size
ru: Скорректировать яркость в каждом частотном диапазоне

en: change color saturation at each feature size
ru: Скорректировать насыщенность в каждом частотном диапазоне

en: edges
ru: Границы

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
ru: Скорректировать ореолы по краям в каждом частотном диапазоне.
    Влияет только на результат на вкладках «Яркость» и «Цветность».

en: graph
ru: Графика

en: make effect stronger or weaker
ru: Интенсивность эффекта

en: neutral
ru: Нейтральная

en: canon eos like
ru: Canon EOS

en: canon eos like alternate
ru: Canon EOS (альтернативная)

en: nikon like
ru: Nikon

en: nikon like alternate
ru: Nikon (альтернативная)

en: sony alpha like
ru: Sony Alpha

en: pentax like
ru: Pentax

en: ricoh like
ru: Ricoh

en: olympus like
ru: Olympus

en: olympus like alternate
ru: Olympus (альтернативная)

en: panasonic like
ru: Panasonic

en: leica like
ru: Leica

en: kodak easyshare like
ru: Kodak EasyShare

en: konica minolta like
ru: Konica Minolta

en: samsung like
ru: Samsung

en: fujifilm like
ru: Fujifilm

en: nokia like
ru: Nokia

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
ru: Кубический сплайн

en: base curve
ru: Базовая кривая

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
ru: Преобразование исходного изображения путём применения тональной кривой, подготовленной для конкретного производителя камер

en: corrective
ru: Коррекция

en: linear, RGB, display-referred
ru: Линейн., RGB, базовая кривая

en: non-linear, RGB
ru: Нелинейн., RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
ru: Нелинейн., RGB, базовая кривая

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
ru: Абсцисса: ввод. Ордината: вывод. Работает в пространстве RGB.

en: method to preserve colors when applying contrast
ru: Способ сохранения цветов при изменении контраста

en: two exposures
ru: Две экспозиции

en: three exposures
ru: Три экспозиции

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
ru: Для сжатия динамического диапазона совместите несколько экспозиций изображения. После укажите шаг и смещение экспозиции.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
ru: Шаг экспозиции между совмещаемыми изображениями

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
ru: Смещение экспозиции объединённого изображения (-1 уменьшает света, +1 уменьшает тени)

en: scale for graph
ru: Коэфф. масштабирования

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте панель быстрого доступа.

en: basic adjustments
ru: Основные настройки

en: apply usual image adjustments
ru: Основные настройки изображения

en: creative
ru: Креативный

en: non-linear, RGB, scene-referred
ru: Нелинейн., RGB, плёночная тональная кривая RGB

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
ru: Коррекция уровня чёрного для устранения клиппинга
    негативных значений RGB

en: adjust the exposure correction
ru: Коррекция экспозиции

en: highlight compression adjustment
ru: Коррекция сжатия в светах

en: contrast adjustment
ru: Коррекция контраста

en: middle gray adjustment
ru: Коррекция серой точки

en: brightness adjustment
ru: Коррекция яркости

en: saturation adjustment
ru: Коррекция насыщенности цвета

en: vibrance adjustment
ru: Коррекция сочности

en: apply auto exposure based on the entire image
ru: Автоматически рассчитать экспозицию по всему изображению

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
ru: Автоматически рассчитать экспозицию на основании выбранной области изображения.
    Щелчок+Перетащить для выбора области изображения.
    Щелчок правой кнопкой мыши для отмены.

en: clip
ru: Обрезка

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
ru: Коррекция порога обрезки при автоматическом расчёте экспозиции

note: local contrast
en: local contrast
ru: Локальный контраст

en: manipulate local and global contrast separately
ru: Раздельная настройка локального и глобального контраста изображения

en: non-linear, Lab, display-referred
ru: Нелинейн., Lab, базовая кривая

en: non-linear, Lab
ru: Нелинейн., Lab

en: HDR local tone-mapping
ru: Локальное отображение тонов HDR

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
ru: Фильтр, используемый для усиления локального контраста. Билатеральный фильтр быстрее, но может приводить к артефактам при слишком высоких значениях.

en: detail
ru: Детализация

en: changes the local contrast
ru: Коррекция локального контраста

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
ru: Размер локальной детализации

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
ru: Отличие в светлости, используемое для поиска границ

en: changes the local contrast of highlights
ru: Коррекция локального контраста в светах

en: changes the local contrast of shadows
ru: Коррекция локального контраста в тенях

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
ru: Определяет, что считается средними тонами. уменьшить для лучшего сжатия динамического диапазона (уменьшить контраст в тенях и светлых участках), увеличить для более мощного локального контраста

en: surface blur
ru: Поверхностное размытие

en: denoise (bilateral filter)
ru: Шумоподавление (БЛФ)

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
ru: Добавление поверхностного размытия для шумоподавления или сглаживания текстур на изображении

en: linear, RGB
ru: Линейн., RGB

en: image too large
ru: Слишком большое изображение

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
ru: Этому модулю не удалось обработать
    изображения, составляющие более двух мегапикселей.
    Обработка была пропущена.

en: spatial extent of the gaussian
ru: Пространственный предел гауссовой функции

en: how much to blur red
ru: Величина размытия в красном канале

en: how much to blur green
ru: Величина размытия в зелёном канале

en: how much to blur blue
ru: Величина размытия в синем канале

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
ru: Симуляция свечения (эффект Ортона)

en: size
ru: Размер

en: the size of bloom
ru: Размер свечения

en: the threshold of light
ru: Порог света

en: the strength of bloom
ru: Интенсивность свечения

en: blurs
ru: Размытие

en: blur|lens|motion
ru: размытие|объектив|движение

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
ru: имитировать физически точный объектив и размытие движения

en: framing
ru: Рамка

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
ru: рамки|увеличить холст|развернуть холст

en: add solid borders or margins around the picture
ru: Добавление рамки или полей вокруг изображения

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
ru: Линейн. или нелинейн., RGB, базовая кривая

en: 15:10 postcard white
ru: Белый фон, 15×10

en: 15:10 postcard black
ru: Чёрный фон, 15×10

en: which dimension to use for the size calculation
ru: Какие параметры использовать для расчета размера

en: size of the border in percent of the chosen basis
ru: Размер рамки в процентах от выделенной основы

en: aspect
ru: Формат

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
ru: Выберете готовое соотношение сторон
    (нажмите правой кнопкой на слайдер ниже, чтобы указать своё)

en: 3:1
ru: 3×1

en: 95:33
ru: 95×33

en: CinemaScope 2.39:1
ru: Синемаскоп 2.39:1

en: 2:1
ru: 2×1

en: 16:9
ru: 16×9

en: golden cut
ru: Золотое сечение

en: 3:2 (4x6, 10x15cm)
ru: 3:2 (4x6, 10x15см)

en: 4:3
ru: 4×3

en: square
ru: Квадрат

en: constant border
ru: Постоянная толщина

en: custom...
ru: Пользовательская...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
ru: Укажите соотношение сторон
    (нажмите правую кнопку, чтобы ввести значения)

en: aspect ratio orientation of the image with border
ru: Ориентация соотношения сторон изображения с рамкой

en: horizontal position
ru: Положение по горизонтали

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
ru: Выберите горизонтальное положение относительно верха
    или нажмите правую кнопку, чтобы ввести своё (Y:В)

en: center
ru: По центру

en: custom horizontal position
ru: Установить положение по горизонтали

en: vertical position
ru: Положение по вертикали

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right click on slider below to type your own y:h)
ru: Выберите вертикальное положение относительно верха 
    или нажмите правую кнопку, чтобы ввести своё (X:Ш)

en: custom vertical position
ru: Установить положение по вертикали

en: size of the frame line in percent of min border width
ru: Размер линии рамки в процентах от минимальной ширины рамки

en: offset of the frame line beginning on picture side
ru: Смещение линии рамки от стороны снимка

en: border color
ru: Цвет рамки

en: select border color
ru: Выбор цвета рамки

en: pick border color from image
ru: Взять цвет рамки со снимка

en: pickers
ru: Палитра

en: frame line color
ru: Цвет линии рамки

en: select frame line color
ru: Выбор цвет линии рамки

en: pick frame line color from image
ru: Взять цвет линии рамки со снимка

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
ru: Хроматические аберрации Raw

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
ru: Коррекция хроматических аберраций для сенсоров, использующих фильтр Байера

en: linear, raw, scene-referred
ru: Линейн., Raw, плёночная тональная кривая RGB

en: linear, raw
ru: Линейн., Raw

en: iteration runs, default is twice
ru: Количество проходов коррекции хроматических аберраций

en: activate colorshift correction for blue & red channels
ru: Предотвратить сдвиг цветов в синем и красном каналах

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
ru: Автоматическая коррекция хроматических
    аберраций. Работает только с сенсорами,
    использующими фильтр Байера с тремя цветовыми каналами.

en: chromatic aberrations
ru: Хроматические аберрации

en: correct chromatic aberrations
ru: Коррекция хроматических аберраций

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
ru: Ведущий цветовой канал для коррекции хроматических аберраций.
    Попытайтесь изменить, если результат вас не удовлетворяет.

en: increase for stronger correction
ru: Интенсивность коррекции хроматических аберраций

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
ru: Баланс между сглаживанием и сохранением цветов

[ctx: section]
en: advanced parameters
ru: Дополнительные параметры

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
ru: Режим коррекции хроматических аберраций.
    Может быть использован при работе с несколькими копиями модуля.
    Режим «Затемнение» эффективно устраняет синюю кайму вокруг объектов.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
ru: Режим работы для изображений с сильными хроматическими аберрациями

en: censorize
ru: Цензура

en: censorize license plates and body parts for privacy
ru: Цензурирование частей изображения (автомобильные номера, части тела и пр.)

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
ru: Линейн. или нелинейн., RGB, плёночная тональная кривая RGB

en: special, RGB, scene-referred
ru: Специальный, RGB, плёночная тональная кривая RGB

en: radius_1
ru: Радиус_1

en: pixelate
ru: Пикселизация

en: radius_2
ru: Радиус_2

en: noise
ru: Шум

en: radius of gaussian blur before pixellation
ru: Радиус гауссова размытия до пикселизации

en: radius of gaussian blur after pixellation
ru: Радиус гауссова размытия после пикселизации

en: radius of the intermediate pixellation
ru: Радиус размытия промежуточной пикселизации

en: amount of noise to add at the end
ru: Количество добавляемого шума

en: channel mixer
ru: Микшер каналов

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Цветовая калибровка».

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
ru: Корректировка цветового пространства изображения, баланса белого, микширование каналов и преобразование в ч/б

en: destination
ru: Канал вывода

[ctx: channelmixer]
en: gray
ru: Серый

en: amount of red channel in the output channel
ru: Красный канал на выводе

en: amount of green channel in the output channel
ru: Зелёный канал на выводе

en: amount of blue channel in the output channel
ru: Синий канал на выводе

en: swap R and B
ru: Поменять местами R и B

en: swap G and B
ru: Поменять местами G и B

en: color contrast boost
ru: Усиление контраста в цвете

en: color details boost
ru: Усиление детализации в цвете

en: color artifacts boost
ru: Усиление цветовых артефактов

en: B/W luminance-based
ru: Ч-б, канал светлоты

en: B/W artifacts boost
ru: Ч-б, усиление артефактов

en: B/W smooth skin
ru: Ч-б, сглаживание кожи

en: B/W blue artifacts reduce
ru: Ч-б, уменьшение синих артефактов

en: B/W Ilford Delta 100-400
ru: Ч-б Ilford Delta 100-400

en: B/W Ilford Delta 3200
ru: Ч-б Ilford Delta 3200

en: B/W Ilford FP4
ru: Ч-б Ilford FP4

en: B/W Ilford HP5
ru: Ч-б Ilford HP5

en: B/W Ilford SFX
ru: Ч-б Ilford SFX

en: B/W Kodak T-Max 100
ru: Ч-б Kodak T-Max 100

en: B/W Kodak T-max 400
ru: Ч-б Kodak T-Max 400

en: B/W Kodak Tri-X 400
ru: Ч-б Kodak Tri-X 400

en: color calibration
ru: Цветовая калибровка

en: linear, RGB or XYZ
ru: Линейн., RGB или XYZ

en: B&W: luminance-based
ru: Ч-б, канал светлоты

en: B&W: ILFORD HP5+
ru: Ч-б ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
ru: Ч-б ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
ru: Ч-б ILFORD DELTA 400-3200

en: B&W: ILFORD FP4+
ru: Ч-б ILFORD FP2

en: B&W: Fuji Acros 100
ru: Ч-б Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
ru: Базовый микшер каналов

en: swap G and R
ru: Поменять местами G и R

en: (daylight)
ru: (дневной свет)

en: (black body)
ru: Чёрное тело

en: (invalid)
ru: (недействительно)

en: very good
ru: Отличное

en: good
ru: Хорошее

en: passable
ru: Удовлетворительное

en: bad
ru: Плохое

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
ru: 
    <b>Качество профиля: %s</b>
    ΔE (вход): 	средн. %.2f; 	макс. %.2f
    ΔE (ББ): 		средн. %.2f; 	макс. %.2f
    ΔE (выход): 	средн. %.2f; 	макс. %.2f
    
    <b>Профиль</b>
    Источник света: 	%.0f K 	%s 
    Матрица (адапт.):
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Нормализация</b>
    Экспокоррекция: 		%+.2f EV
    Сдвиг чёрной точки: 	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
ru: 
    <b>Качество профиля: %s</b>
    ΔE (выход): 	средн. %.2f; 	макс. %.2f
    
    <b>Нормализация</b>
    Экспокоррекция: 		%+.2f EV
    Сдвиг чёрной точки: 	%+.4f

en: double CAT applied
ru: Повторное преобразование цветового пространства

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
ru: ВНИМАНИЕ: Обнаружено несколько копий модуля «Цветовая калибровка».
    Это может привести к непредсказуемым результатам.
    Рекомендуется использовать маски.

en: white balance applied twice
ru: Обнаружено несколько копий модуля «Баланс белого»

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
ru: Укажите «Эталонное значение из камеры» в качестве
    настроек баланса белого или отключите модель адаптации
    цветового пространства в модуле «Цветовая калибровка».

en: white balance module error
ru: Модуль «Баланс белого» вернул ошибку

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
ru: Укажите «Эталонное значение из камеры» в качестве
    настроек модуля «Баланс белого» или отключите модель
    адаптации цветового пространства.

en: white balance missing
ru: Отсутствует баланс белого

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
ru: Укажите «Эталонное значение из камеры» в качестве
    настроек баланса белого или отключите модель адаптации
    цветового пространства в модуле «Цветовая калибровка».

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
ru: Укажите «Эталонное значение из камеры» в качестве
    настроек модуля «Баланс белого» или отключите модель
    адаптации цветового пространства.

en: auto-detection of white balance completed
ru: Автоматическая настройка баланса белого завершена

en: channelmixerrgb works only on RGB input
ru: Микшер каналов RGB работает только с данными в формате RGB

en: CCT: %.0f K (daylight)
ru: CCT: %.0f K (дневной свет)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
ru: Приближённая температура источника света.
    Данный источник может быть описан как дневной свет.
    Используйте источник света «D».

en: CCT: %.0f K (black body)
ru: CCT: %.0f K (чёрное тело)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
ru: Приближённая температура источника света.
    Данный источник может быть описан как планковское чёрное тело.
    Используйте источник света «Чёрное тело (по Планку)».

en: CCT: %.0f K (invalid)
ru: CCT: %.0f K (ошибочн.)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
ru: Приближённая температура источника света.
    Данный источник не может быть описан ни как дневной свет, ни как планковское чёрное тело.
    Используйте источник света «Пользовательский».

en: CCT: undefined
ru: CCT: Не определено

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
ru: Приближённая температура источника света.
    Данный источник не может быть описан.
    Используйте источник света «Пользовательский».

en: white balance successfully extracted from raw image
ru: Значение баланса белого получено из изображения в формате Raw

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
ru: Автоматическая настройка баланса белого...

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
ru: Нормализация отключена, так как суммарное значение настроек канала серого равно нулю.

en: page
ru: Страница

note: Page CAT
en: CAT
ru: Модель

en: chromatic adaptation transform
ru: Модель адаптации цветового пространства

en: adaptation
ru: Модель

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
ru: Модель адаптации цветового пространства.
    Bradford (ICC v4, линейн., 1985) — для дневного света, но может приводить к обрезке цветового охвата в сложных условиях.
    CAT16 (CIECAM16) — более стоек при работе широким цветовым охватом и насыщенными сине-зелёным и малиновым цветами.
    Bradford (нелинейн., 1985) — иногда даёт лучший результат по сравнению с Bradford (ICC v4, линейн., 1985), но не очень стабилен.
    XYZ — простое преобразование в пространстве XYZ. Не рекомендуется.
    Отключено — без адаптации, рабочее цветовое пространство RGB.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
ru: Цвет источника света до адаптации цветового пространства

en: picker
ru: Палитра

en: set white balance to detected from area
ru: Взять значение с изображения

en: illuminant
ru: Источник света

en: temperature
ru: Температура

en: area color mapping
ru: Цветовое отображение области

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
ru: Определите целевую цветность (тон и цветность) для определенной области изображения (контрольного образца) и сопоставьте с той же целевой цветностью на других изображениях. Контрольный образец может быть либо релевантной частью объекта, либо неподвижной и постоянно освещенной поверхностью в серии изображений.

en: mapping
ru: Отображение

en: area mode
ru: Режим области

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
ru: "Коррекция" автоматически регулирует источник света,
    сопоставляя исходный цвет с целевым.
    "Измерение" показывает, как CAT сопоставляет исходный цвет
    и может использоваться для выбора целевого цвета.

en: correction
ru: Коррекция

en: measure
ru: Измерение

en: take channel mixing into account
ru: Учитывать смешивание каналов

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
ru: Вычислить целевой цвет с учетом смешивания каналов.
    Если этот параметр отключен, учитывается только цветовое преобразование.

[ctx: section]
en: input
ru: На входе

en: the input color that should be mapped to the target
ru: Исходный цвет, который должен быть сопоставлен с целевым

en: L: 	N/A
    h: 	N/A
    c: 	N/A
ru: L: Н/Д 
    ч: Н/Д
    c: Н/Д

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
ru: Эти координаты LCh вычисляются на основе координат CIE Lab 1976

[ctx: section]
en: target
ru: Целевой цвет

en: the desired target color after mapping
ru: Желаемый целевой цвет после сопоставления

en: input R
ru: На входе красный

en: input G
ru: На входе зеленный

en: input B
ru: На входе синий

en: output R
ru: На выходе красный

en: output G
ru: На выходе зеленный

en: output B
ru: На выходе синий

en: colorfulness
ru: Красочность

en: output colorfulness
ru: Красочность на выходе

en: output brightness
ru: Яркость на выходе

en: output gray
ru: На выходе серый

en: calibrate with a color checker
ru: Калибровка по атласу цветов

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
ru: Калибровать цветовоспроизведение при помощи атласа эталонных цветов

en: calibrate
ru: Калибровать

en: chart
ru: Модель

en: choose the vendor and the type of your chart
ru: Выберите используемую модель атласа эталонных цветов

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
ru: Xrite ColorChecker 24, до 2014

en: Xrite ColorChecker 24 post-2014
ru: Xrite ColorChecker 24, после 2014

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
ru: Datacolor SpyderCheckr 24, до 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
ru: Datacolor SpyderCheckr 24, после 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
ru: Datacolor SpyderCheckr 48, до 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
ru: Datacolor SpyderCheckr 48, после 2018

en: optimize for
ru: Тип оптимизации

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
ru: Тип оптимизации при построении цветовой модели.
    Используйте «Нейтральные цвета» для получения минимальных значений средн. ΔE, но высоких значений макс. ΔE.
    «Насыщенные цвета» для минимальных значений макс. ΔE, но высоких средн. ΔE.
    «Нет» для баланса между двумя оптимизациями.
    Прочие типы оптимизаций обеспечивают достоверное отображение специфических участков спектра.

en: neutral colors
ru: Нейтральные цвета

en: skin and soil colors
ru: Кожа и цвет почвы

en: foliage colors
ru: Цвет листвы

en: sky and water colors
ru: Небо и цвет воды

en: average delta E
ru: Cредн. ΔE

en: maximum delta E
ru: Макс. ΔE

en: patch scale
ru: Размер образца

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
ru: Размер образца атласа стандартных цветов.
    Подберите размер таким образом, чтобы внутри указанной области
    не было затенённых участков или посторонних предметов.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
ru: ΔE использует формулу CIE 2000

en: accept
ru: Принять

en: accept the computed profile and set it in the module
ru: Применить построенный цветовой профиль

en: recompute
ru: Пересчитать

en: recompute the profile
ru: Произвести пересчёт профиля

en: validate
ru: Подтвердить

en: check the output delta E
ru: Показать рассчитанные значения ΔE

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Разложение Холецкого: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Локальный контраст».

en: amount
ru: Значение

en: size of features to preserve
ru: Размер сохраняемых деталей

en: strength of the effect
ru: Интенсивность эффекта

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
ru: Этот модуль устарел. вместо этого используйте модули обрезки, ориентации и/или поворота и перспективы.

en: crop and rotate
ru: Трансформации

en: change the framing and correct the perspective
ru: Кадрирование и корректировка перспективы изображения

en: original image
ru: Исходное изображение

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
ru: Некорректный формат соотношения сторон. Формат: "число:число"

en: invalid ratio format. it should be a positive number
ru: Некорректный формат соотношения сторон. Формат: позитивное значение

en: full
ru: Оба направления

en: old system
ru: Старая система

en: correction applied
ru: Применена

en: main
ru: Общие

en: mirror image horizontally and/or vertically
ru: Отражение по горизонтали и/или вертикали

en: angle
ru: Угол

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
ru: Щёлкните правой кнопкой мыши на изображении и протяните параллельную горизонту линию

en: keystone
ru: Коррекция перспективы

en: set perspective correction for your image
ru: Коррекцию перспективы по горизонтали и/или вертикали

en: freehand
ru: Произвольный

en: 10:8 in print
ru: 10:8, печать

en: 8.5x11, letter
ru: 8.5x11, Letter

en: 3:2, 4x6, 35mm
ru: 3:2, 4x6, 35мм

en: widescreen
ru: Широкий экран

en: 2:1, univisium
ru: 2:1, Univisium

en: cinemascope
ru: Синемаскоп

en: anamorphic
ru: Анаморфированный

en: 3:1, panorama
ru: 3:1, панорама

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
ru: Некорректный формат соотношения для «%s». Правильный формат: "число:число"

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
ru: Установить соотношение сторон
    список отсортирован: от наиболее квадратного к наименее квадратному
    чтобы ввести пользовательское соотношение сторон, откройте поле со списком и введите соотношение в x: y или десятичном формате.

en: margins
ru: Поля

en: the left margin cannot overlap with the right margin
ru: Левое поле не может перекрываться правым

en: the right margin cannot overlap with the left margin
ru: Правое поле не может перекрываться левым

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
ru: Верхнее поле не может перекрываться нижним

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
ru: Нижнее поле не может перекрываться верхним

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
ru: <b>фиксация</b>: двойной щелчок, <b>выпрямление</b>: перетаскивание правой кнопкой мыши

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
ru: <b>изменить размер</b>: перетащить, <b>сохранить соотношение сторон</b>: Shift+перетащить
    <b>выпрямить</b>: перетащите правой кнопкой мыши

en: <b>move control point</b>: drag
ru: <b>переместить контрольную точку</b>: перетащить

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
ru: <b>переместить линию</b>: перетащить, <b>переключить симметрию</b>: нажать ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
ru: <b>применить</b>: нажмите <tt>ok</tt>, <b>включить симметрию</b>: нажмите ꝏ
    <b>переместить линию/контрольную точку</b>: перетащить

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
ru: <b>перемещение</b>: перетаскивание, <b>перемещение по вертикали</b>: Shift+перетаскивание, <b>перемещение по горизонтали</b>: ctrl+перетаскивание
    <b>выпрямить</b>: перетащить правой кнопкой мыши, <b>зафиксировать</b>: дважды щелкнуть

en: [%s on borders] crop
ru: [%s на краях] обрезать

en: [%s on borders] crop keeping ratio
ru: [%s на краях] обрезать с сохранением пропорций

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль RGB «Цветовая калибровка».

en: contrast brightness saturation
ru: Контраст, яркость, насыщенность

en: adjust the look of the image
ru: Коррекция контраста, яркости и насыщенности изображения

en: color saturation adjustment
ru: Коррекция насыщенности цвета

en: color balance
ru: Цветовой баланс

en: shift colors selectively by luminance range
ru: Выборочно сместить цвета в диапазоне канала светлоты

en: non-linear, Lab, scene-referred
ru: Нелинейн., Lab, плёночная тональная кривая RGB

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
ru: Тонирование бирюзовый-оранжевый (2-ой проход)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
ru: Тонирование бирюзовый-оранжевый (1-ый проход)

en: generic film
ru: Обыкновенная плёнка

en: similar to Kodak Portra
ru: Эмуляция Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
ru: Эмуляция Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
ru: Эмуляция Kodachrome

en: optimize luma from patches
ru: Оптимизировать яркость по образцам

en: optimize luma
ru: Оптимизировать яркость

en: neutralize colors from patches
ru: Нейтрализовать цвета по образцам

en: neutralize colors
ru: Нейтрализовать цвета

[ctx: color]
en: offset
ru: Смещение

[ctx: color]
en: power
ru: Степенная функция

[ctx: color]
en: slope
ru: Крутизна

[ctx: color]
en: lift
ru: Подъём

[ctx: color]
en: gamma
ru: Гамма

[ctx: color]
en: gain
ru: Усиление

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
ru: Тени: подъём / сдвиг

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
ru: Средние тона: гамма / сила

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
ru: Света: усиление / крутизна

en: shadows / mid-tones / highlights
ru: Тени / средние тона / света

en: color-grading mapping method
ru: Способ цветокоррекции

en: color control sliders
ru: Ползунки цветокоррекции

[ctx: section]
en: master
ru: Главные

en: saturation correction before the color balance
ru: Коррекция насыщенности на вводе

en: saturation correction after the color balance
ru: Коррекция насыщенности на выводе

en: adjust to match a neutral tone
ru: Коррекция нейтрального тона

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
ru: Переключить вид

en: factor
ru: Коэффициент

en: select the hue
ru: Выбор тона

en: select the saturation
ru: Выбор насыщенности тона

en: factor of lift/offset
ru: Коэффициент для теней

en: factor of red for lift/offset
ru: Коэффициент красного для теней

en: factor of green for lift/offset
ru: Коэффициент зелёного для теней

en: factor of blue for lift/offset
ru: Коэффициент синего для теней

en: factor of gamma/power
ru: Коэффициент для средних тонов

en: factor of red for gamma/power
ru: Коэффициент красного для средних тонов

en: factor of green for gamma/power
ru: Коэффициент зелёного для средних тонов

en: factor of blue for gamma/power
ru: Коэффициент синего для средних тонов

en: factor of gain/slope
ru: Коэффициент для светов

en: factor of red for gain/slope
ru: Коэффициент красного для светов

en: factor of green for gain/slope
ru: Коэффициент зелёного для светов

en: factor of blue for gain/slope
ru: Коэффициент синего для светов

[ctx: section]
en: auto optimizers
ru: Автоматические настройки

en: fit the whole histogram and center the average luma
ru: Уместить всю гистограмму и выравнять среднее значение яркости

en: optimize the RGB curves to remove color casts
ru: Оптимизировать кривые RGB для удаление цветовых сдвигов

en: color balance rgb
ru: Цветовой баланс RGB

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
ru: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
ru: Инструменты цветокоррекции с использованием альфа-масок для разделения
    тени, средние тона и света

en: add basic colorfulness (legacy)
ru: Добавить базовую красочность

en: basic colorfulness: natural skin
ru: Базовая красочность: кожа

en: basic colorfulness: vibrant colors
ru: Базовая красочность: яркие цвета

en: basic colorfulness: standard
ru: Базовая красочность: стандартная

en: colorbalance works only on RGB input
ru: Цветовой баланс RGB работает только с данными в формате RGB

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
ru: Не возможно отобразить маски при включенном режиме отображения маски смешивания

note: Page master
en: master
ru: Главные

en: global grading
ru: Общая коррекция

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
ru: Угол вращения тонов при сохранении яркости изображения

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
ru: Общая красочность изображения. Оказывает наибольший эффект на менее красочные участки.

en: increase the contrast at constant chromaticity
ru: Контраст изображения при сохранении цветности

[ctx: section]
en: linear chroma grading
ru: Линейная цветокорреция

en: increase colorfulness at same luminance globally
ru: Настройка красочности всего изображения при сохранении яркости

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
ru: Настройка красочности в тенях

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
ru: Увеличить красочность при той же яркости, в основном в средних тонах

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
ru: Настройка красочности в светах

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
ru: Воспринимаемая насыщенность

en: add or remove saturation by an absolute amount
ru: Настройка воспринимаемой насыщенности всего изображения

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
ru: Настройка воспринимаемой насыщенности пропорциональна оригинальному значению

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
ru: Воспринимаемая яркость

en: brilliance
ru: Блеск

en: add or remove brilliance by an absolute amount
ru: Настройка воспринимаемой яркости всего изображения

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
ru: Настройка воспринимаемой яркости пропорциональна оригинальному значению

note: Page 4-ways
en: 4 ways
ru: 4 параметра

en: selective color grading
ru: Выборочная цветокоррекция

[ctx: section]
en: global offset
ru: Общие параметры

en: global luminance offset
ru: Коррекция общей светлоты

en: hue of the global color offset
ru: Коррекция общего тона

en: chroma of the global color offset
ru: Коррекция общей цветности

[ctx: section]
en: shadows lift
ru: Тени

en: lift
ru: Подъем

en: luminance gain in shadows
ru: Коррекция светлоты в тенях

en: hue of the color gain in shadows
ru: Коррекция тона в тенях

en: chroma of the color gain in shadows
ru: Коррекция цветности в тенях

[ctx: section]
en: highlights gain
ru: Света

en: gain
ru: Усиление

en: luminance gain in highlights
ru: Коррекция светлоты в светах

en: hue of the color gain in highlights
ru: Коррекция тона в светах

en: chroma of the color gain in highlights
ru: Коррекция цветности в светах

[ctx: section]
en: power
ru: Средние тона

en: power
ru: Средние тона

en: luminance exponent in mid-tones
ru: Показатель яркости в средних тонах

en: hue of the color exponent in mid-tones
ru: Оттенок цветового показателя в средних тонах

en: chroma of the color exponent in mid-tones
ru: Коррекция цветности в средних тонах

note: Page masks
en: masks
ru: Маска

en: isolate luminances
ru: Работа над участком светлотного диапазона

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
ru: Выберите, в каком однородном цветовом пространстве вычисляется насыщенность

[ctx: section]
en: luminance ranges
ru: Светлотный диапазон

en: weight of the shadows over the whole tonal range
ru: Вес теней относительно остальной части светлотного диапазона маски

en: position of the middle-gray reference for masking
ru: Положение серой точки маски

en: weights of highlights over the whole tonal range
ru: Вес светов относительно остальной части светлотного диапазона маски

[ctx: section]
en: threshold
ru: Порог

en: peak white luminance value used to normalize the power function
ru: Пиковое значение белого, используемое для нормализации

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
ru: Пиковое значение серого, используемое для нормализации

[ctx: section]
en: mask preview settings
ru: Параметры предпросмотра

en: checkerboard color 1
ru: Цвет первого поля

en: select color of the checkerboard from a swatch
ru: Выбор цветов полей, используемых для предпросмотра

en: checkerboard color 2
ru: Цвет второго поля

en: checkerboard size
ru: Размер поля

en: color look up table
ru: Таблица поиска цветов

en: perform color space corrections and apply looks
ru: Преобразование цветового пространства изображения с использованием таблицы поиска цветов

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
ru: Линейн. или нелинейн., Lab, базовая кривая

en: defined by profile, Lab
ru: Определяется профилем, Lab

en: it8 skin tones
ru: Телесные тона по it8

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
ru: Ч/б по Гельмгольцу-Кольраушу

en: Fuji Astia emulation
ru: Эмуляция Astia

en: Fuji Classic Chrome emulation
ru: Эмуляция Fuji Classic Chrome

en: Fuji Monochrome emulation
ru: Эмуляция Fuji Monochrome

en: Fuji Provia emulation
ru: Эмуляция Fuji Provia

en: Fuji Velvia emulation
ru: Эмуляция Fuji Velvia

en: patch #%d
ru: Образец #%d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
ru: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    Измененные образцы помечаются обводкой
    Щелчок выбирает образец
    Двойной щелчок сбрасывает изменения
    Щелчок правой кнопкой мыши удаляет образец
    Shift+Щелчок при взятии цвета пипеткой заменяет образец

en: patch
ru: Образец

en: color checker patch
ru: Образец в цветовой таблице

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
ru: отрегулируйте целевой цвет Лабораторный канал «L»
    более низкие значения затемняют целевой цвет, а более высокие делают его ярче

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
ru: настроить целевой цвет Lab 'a' канал
    более низкие значения смещают целевой цвет к зеленому, а более высокие сдвигают к пурпурному

en: green-magenta offset
ru: Зелено-пурпурное смещение

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
ru: настроить целевой цвет Lab 'b' канал
    более низкие значения смещают целевой цвет в сторону синего, а более высокие сдвигают в сторону желтого

en: blue-yellow offset
ru: Сине-желтый смещение

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
ru: настроить насыщенность целевого цвета
    одновременно настраивает каналы «a» и «b» целевого цвета в пространстве Lab
    более низкие значения масштабируются в сторону более низкой насыщенности, а более высокие масштабируются в сторону более высокой насыщенности

en: target color
ru: Целевой цвет

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
ru: Контроль целевого цвета патчей
    относительный - целевой цвет является относительным от исходного цвета патча
    absolute - целевой цвет является абсолютным лабораторным значением

en: absolute
ru: Абсолютные значения

en: color contrast
ru: Цветовой контраст

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
ru: Добавление насыщенности и увеличение цветового контраста изображение

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
ru: Крутизна наклона кривой a* в Lab

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
ru: Крутизна наклона кривой b* в Lab

en: color correction
ru: Цветокоррекция

en: correct white balance selectively for blacks and whites
ru: Раздельная настройка баланса белого для теней и светов

en: warm tone
ru: Тёплые тона

en: warming filter
ru: Фильтр потепления

en: cooling filter
ru: Фильтр охлаждения

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
ru: Нарисуйте линию для раздельного тонирования. Белый отвечает за света, чёрный — за тени. Колесо мыши меняет насыщенность.

en: set the global saturation
ru: Общая насыщенность

en: input color profile
ru: ICC профиль ввода

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
ru: Преобразование цветового профиля исходного изображения в выбранный рабочий профиль

en: mandatory
ru: Обязательный

en: defined by profile
ru: Определяется профилем

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
ru: Ошибка извлечения цветовой матрицы «%s»! Произведена замена на Rec2020 RGB.

en: `%s' color matrix not found!
ru: Цветовая матрица «%s» не найдена!

en: input profile could not be generated!
ru: Ошибка создания профиля ввода!

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
ru: Неподдерживаемый профиль ввода заменён на линейный RGB по Rec709!

en: external ICC profiles
ru: Внешний ICC профиль

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
ru: Параметры встроенного ICC-профиля:
    
    Имя: <b>%s</b>
    Версия: <b>%d.%d</b>
    Тип: <b>%s</b>
    Производитель: <b>%s</b>
    Модель: <b>%s</b>
    Права: <b>%s</b>

en: input profile
ru: Профиль ввода

en: working profile
ru: Рабочий профиль

en: working ICC profiles
ru: Рабочий профиль ICC

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
ru: Ограничить значения Lab цветовым охватом пространства RGB

en: colorize
ru: Тонирование

en: overlay a solid color on the image
ru: Тонирование изображения

en: select the hue tone
ru: Выбор тона

en: select the saturation shadow tone
ru: Выбор насыщенности тона теней

en: lightness of color
ru: Светлота тона

en: mix value of source lightness
ru: Значение подмешиваемой исходной светлоты

en: color mapping
ru: Перенос цветов

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
ru: Перенос палитры цветов с одного изображения на другое

en: source clusters:
ru: Исходные кластеры:

en: target clusters:
ru: Конечные кластеры:

en: acquire as source
ru: Захватить

en: analyze this image as a source image
ru: Проанализировать это изображение в качестве источника

en: acquire as target
ru: Применить

en: analyze this image as a target image
ru: Применить исходные кластеры к данному изображению

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
ru: Количество кластеров для поиска в изображении. Смена значения сбрасывает предыдущие кластеры.

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
ru: Как проецируются кластеры. Низкие значения — на основе близости цветов, высокие — на основе доминирования цвета.

en: level of histogram equalization
ru: Уровень выравнивания гистограммы

en: output color profile
ru: ICC профиль вывода

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
ru: Преобразование рабочего профиля изображения в выбранный профиль конечного изображения

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
ru: Нелинейн., RGB или Lab, базовая кривая

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
ru: Отсутствующий профиль вывода заменён на sRGB!

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
ru: Отсутствующий профиль цветопробы заменён на sRGB!

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
ru: Неподдерживаемый профиль вывода заменён на sRGB!

en: output intent
ru: Цветопередача

en: rendering intent
ru: Цветопередача

en: perceptual
ru: Воспринимаемая

en: relative colorimetric
ru: Отн. колориметрическая

[ctx: rendering intent]
en: saturation
ru: Насыщенная

en: absolute colorimetric
ru: Абс. колориметрическая

en: export ICC profiles
ru: Профиль вывода ICC

en: color reconstruction
ru: Восстановление цвета

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
ru: Восстановление цветовой информации пересветов за счёт данных от соседних участков изображения

en: inconsistent output
ru: Ошибка на выходе!

en: module `color reconstruction' failed
ru: Модуль «Восстановление цвета» вернул ошибку

en: spatial
ru: Пространственный предел

en: range
ru: Расстояние

en: precedence
ru: Приоритет

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
ru: Порог светлости для корректируемых пикселей

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
ru: Пространственный предел для поиска цвета для замены

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
ru: Предел диапазона светлости для поиска цвета для замены

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
ru: Приоритет для поиска специфического цвета для замены

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
ru: Приоритетный тон

en: not applicable
ru: Не может быть применено

en: no highlights reconstruction for monochrome images
ru: Обработка пересвеченных участков для монохр. изображений недоступна.

en: color transfer
ru: Старый перенос цветов

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Перенос цветов».

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
ru: Этот модуль будет в будущем удалён.
    Некоторое время он будет доступен, чтобы
    вы могли мигрировать на новый модуль
    переноса цветов.

en: color zones
ru: Цветовые зоны

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
ru: Коррекция тона, насыщенности и светлоты изображения

en: B&W: with red
ru: Ч-б: с красным

en: B&W: with skin tones
ru: Телесные тона по Ч-б

en: polarizing filter
ru: Поляризационный фильтр

en: natural skin tones
ru: Естественные телесные тона

en: B&W: film
ru: Ч-б: пленка

en: HSL base setting
ru: Базовые настройки HSL

en: orange
ru: Оранжевый

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
ru: Создать кривую на основании выбранной области изображения.
    Щелчок для создания линейной кривой.
    Ctrl+Щелчок для создания позитивной кривой.
    Shift+Щелчок для создания негативной кривой.

en: create curve
ru: Создать кривую

note: edit by area
en: edit by area
ru: Редактирование по областям

en: edit the curve nodes by area
ru: Редактирование узлов кривой по областям

en: display selection
ru: Показать выделение

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
ru: Критерий выбора, на графике это ось абсцисс

en: choose between a smoother or stronger effect
ru: Выбор режима обработки

en: interpolation method
ru: Интерполяция

en: centripetal spline
ru: Центростремительный сплайн

en: monotonic spline
ru: Монотонный сплайн

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
ru: Алгоритм расчёта тональной кривой:
    Кубический сплайн — плавные кривые, но даёт выступы,
    если узлы расположены близко;
    Центростремительный сплайн — более резкие выступы,
    если узлы расположены близко;
    Монотонный сплайн — наибольшее подобие аналитическим
    функциям (log, gamma, exp).

en: crop
ru: Кадрирование

en: change the framing
ru: Кадрирование изображения

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
ru: <b>изменить размер</b>: перетащить, <b>сохранить соотношение сторон</b>: Shift+перетащить

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
ru: <b>перемещение</b>: перетаскивание, <b>перемещение по вертикали</b>: Shift+перетаскивание, <b>перемещение по горизонтали</b>: ctrl+перетаскивание

en: defringe
ru: Устранение каймы

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
ru: Устранение цветной каймы вокруг контрастных элементов изображения, возникающей из-за хроматических аберраций

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Хроматические аберрации».

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
ru: Алгоритм устранения каймы:
    Глобальное среднее — быстрый. Может давать ошибки в предпросмотре на больших
    увеличениях или быть менее эффективен в сравнении с «Локальное среднее».
    Локальное среднее — медленнее. Может давать лучший результат в сравнении c
    «Глобальное среднее» из-за использования соседних пикселей в качестве опорных.
    Порог — быстрый, использует только значение порога в качестве статического предела.

en: radius for detecting fringe
ru: Радиус поиска каймы

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
ru: Порог устранения каймы. Чем выше значение, тем меньше устраняется кайма.

en: demosaic
ru: Дебайеризация

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
ru: Преобразование данных сенсора в представление RGB

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
ru: Цветовая матрица «%s» не найдена!

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
ru: Метод демозаики датчика Байера, PPG и RCD работают быстро, AMaZE и LMMSE — медленно.
    LMMSE лучше всего подходит для изображений с высоким ISO.
    двойные демозайсеры удваивают время обработки.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
ru: Алгоритм демозаики для сенсоров X-Trans.
    «Маркестейн, 3 прохода» и «Цвет. частотный интервал» медленные.
    Двойной алгоритм ещё медленнее.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
ru: Алгоритмы демозаики для сенсоров, использующих фильтр Байера.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
ru: Порог для медианы с учетом границ.
    установите на 0.0, чтобы выключить
    установите значение 1.0, чтобы игнорировать края

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
ru: Контрастный порог для двойной демозаики.
    установите на 0,0 для высокочастотного контента
    установите значение 1.0 для плоского контента

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
ru: Этапы уточнения LMMSE. средние шаги усредняют результат,
    Refine добавляет некоторый пересчет красного и синего каналов

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
ru: Количество шагов цветового сглаживания после дебайеризации

en: green channels matching method
ru: Способ усреднения зелёного канала

en: demosaicing is only used for color raw images
ru: Дебайеризация необходима только
    для снимков в Raw

en: wavelets: chroma only
ru: Вейвлеты (цветностный канал)

en: denoise (profiled)
ru: Шумоподавление (профиль)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
ru: Шумоподавление с использованием профиля, подготовленного для конкретного сенсора

en: found match for ISO %d
ru: ISO %d

en: interpolated from ISO %d and %d
ru: Интерполяция между ISO %d и %d

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
ru: Вычисление дисперсии шума

en: variance red:
ru: Дисперсия (красный):

en: variance computed on the red channel
ru: Дисперсия в красном канале

en: variance green:
ru: Дисперсия (зелёный):

en: variance computed on the green channel
ru: Дисперсия в зелёном канале

en: variance blue:
ru: Дисперсия (синий):

en: variance computed on the blue channel
ru: Дисперсия в голубом канале

en: profile
ru: Профиль

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
ru: Адаптивная трансформация по балансу белого.
    Включите для модуля первого прохода.
    Отключите, если модуль предыдущего прохода 
    использовался с одним из цветовых режимов 
    смешивания.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
ru: Исправление ошибок преобразования Анскомба,
    которые выражаются в недостаточном подавлении
    шума в зелёном канале в режиме вейвлетов и
    сдвиге баланса белого, а также в режиме нелокальных
    средних, выраженных в недостаточном подавлении
    шума при увеличенном размере зерна.
    После включения этой опции вы уже не сможете
    вернуться к старому режиму работы.

en: profile used for variance stabilization
ru: Используемый профиль шумоподавления

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
ru: Алгоритм шумоподавления. «Нелокальные средние» лучше сочетается с режимом смешивания «Светлота», а «Вейвлеты» c режимом «Цвет».

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
ru: Цветовой режим.
    RGB обрабатывает цветовые каналы отдельно,
    Y0U0V0 объединяет цветностные каналы и обрабатывает
    их отдельно от яркостных.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
ru: Радиус поиска образцов.
    Увеличьте для повышения резкости на границах и лучшего
    шумоподавления в монотонных областях изображения.
    Уменьшите, если детализация недостаточна.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
ru: Радиус поиска образцов указанного размера. Увеличьте для лучшего шумоподавления. Однако время выполнения операции при этом значительно возрастёт.

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
ru: Разброс поиска образцов. Увеличьте для лучшего подавления крупнозернистого шума. Время выполнения операции не изменится.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
ru: Увеличить вес центрального пикселя в образце.
    Используйте для восстановления деталей, если 
    размер образца достаточно велик.

en: finetune denoising strength
ru: Точная настройка интенсивности шумоподавления

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
ru: Управляет автоматическими настройками.
    Увеличьте для лучшего шумоподавления
    в тенях или в цветностных каналах.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
ru: Точная настройка шумоподавления в тенях.
    Уменьшите значение для достижения более 
    выраженного эффекта в нижних частях диапазона.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
ru: Коррекция цветового сдвига в тенях.
    Увеличьте значение, если тени слишком пурпурные.
    Уменьшите значение, если тени слишком зелёные.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
ru: Обновить алгоритм шумоподавления по профилю.
    Новый алгоритм более гибок, но результат его работы
    может быть немного отличен от старого.

en: diffuse or sharpen
ru: Подавить шум или повысить резкость

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
ru: Диффузия|деконволюция|размытие|повышение резкости

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
ru: Моделировать направленное рассеивание света с помощью модели теплопередачи
    чтобы применить итеративное размытие по краям,
    закрасить поврежденные части изображения,
    или удалить размытие с помощью слепой деконволюции.

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
ru: Размытие объектива: мягкое

en: lens deblur: medium
ru: Размытие объектива: среднее

en: lens deblur: hard
ru: Размытие объектива: жесткое

en: dehaze
ru: Растушевывать

en: denoise: fine
ru: Шумоподавление: хорошее

en: denoise: medium
ru: Шумоподавление: среднее

en: denoise: coarse
ru: Шумоподавитель: грубое

en: sharpen demosaicing: no AA filter
ru: Повысить резкость демозаики (без фильтра AA)

en: sharpen demosaicing: AA filter
ru: Повысить резкость демозаики (фильтр AA)

en: simulate watercolor
ru: Имитировать акварель

en: simulate line drawing
ru: Имитировать рисование линий

en: inpaint highlights
ru: Раскрасить основные моменты

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
ru: Резкость (быстр.)

en: sharpness: strong
ru: Повышенная резкость

en: local contrast: fast
ru: Локальный контраст (быстр.)

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Diffuse/sharpen не удалось выделить память, проверьте настройки ОЗУ.

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
ru: Параметры

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
ru: Чем больше итераций, тем сильнее эффект, но модуль медленнее.
    это аналогично увеличению времени реакции диффузии.
    если вы планируете повысить резкость или закрашивать, больше итераций поможет реконструкции.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
ru: Основной масштаб диффузии.
    ноль заставляет диффузию сильнее воздействовать на мельчайшие детали.
    ненулевое значение определяет размер деталей для сильного рассеивания.
    для удаления размытия и шумоподавления установите на ноль.
    увеличить вместо этого, чтобы воздействовать на локальный контраст.

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
ru: Ширина диффузии вокруг центрального радиуса.
    высокие значения рассеиваются в большой полосе радиусов.
    низкие значения диффундируют ближе к центральному радиусу.
    если вы планируете удаление размытия, радиус должен быть примерно равен ширине размытия объектива.

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
ru: Скорость (резкость ↔ диффузия)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ru: Скорость диффузии низкочастотных вейвлет-слоев
    в направлении анизотропии 1-го порядка (установлено ниже).
    
    отрицательные значения повышают резкость, 
    положительные значения размывают, 
    ноль не производит никаких действий.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ru: Скорость диффузии низкочастотных вейвлет-слоев
    в направлении анизотропии 2-го порядка (установлено ниже).
    
    отрицательные значения повышают резкость, 
    положительные значения размывают, 
    ноль не производит никаких действий.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ru: Скорость диффузии высокочастотных вейвлет-слоев
    в направлении анизотропии 3-го порядка (установлено ниже).
    
    отрицательные значения повышают резкость, 
    положительные значения размывают, 
    ноль не производит никаких действий.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
ru: Скорость диффузии высокочастотных вейвлет-слоев
    в направлении анизотропии 4-го порядка (установлено ниже).
    
    отрицательные значения повышают резкость, 
    положительные значения размывают, 
    ноль не производит никаких действий.

[ctx: section]
en: direction
ru: Направление

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ru: Направление скорости 1-го порядка (установлено выше).
    
    Отрицательные значения более точно следуют за градиентами, 
    Положительные значения избегают краев (изофоты), 
    Ноль влияет одинаково (изотропно).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ru: Направление скорости 2-го порядка (установлено выше).
    
    Отрицательные значения более точно следуют за градиентами, 
    Положительные значения избегают краев (изофоты), 
    Ноль влияет одинаково (изотропно).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ru: Направление скорости 3-го порядка (установлено выше).
    
    Отрицательные значения более точно следуют за градиентами, 
    Положительные значения избегают краев (изофоты), 
    Ноль влияет одинаково (изотропно).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
ru: Направление скорости 4-го порядка (установлено выше).
    
    Отрицательные значения более точно следуют за градиентами, 
    Положительные значения избегают краев (изофоты), 
    Ноль влияет одинаково (изотропно).

[ctx: section]
en: edge management
ru: Управление краями

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
ru: Увеличение или уменьшение резкости для самых высоких частот.
    Может использоваться для сохранения деталей после их восстановления,
    для автономной резкости установите отрицательные значения для скорости.

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
ru: Определить чувствительность штрафа за дисперсию для ребер.
    увеличить, чтобы исключить больше ребер из диффузии,
    если появляются полосы или ореолы.

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
ru: Определить порог отклонения между усилением края и штрафом.
    уменьшить, если вы хотите, чтобы пиксели на гладких поверхностях увеличились,
    увеличьте, если вы видите появление шума на гладких поверхностях или
    если темные области кажутся чрезмерно резкими по сравнению с яркими областями.

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
ru: Диффузионная пространственность

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
ru: Порог яркости маски.
    0. отключает яркостную маскировку и применяет модуль ко всему изображению.
    любое более высокое значение исключает пиксели с яркостью ниже порогового значения.
    это можно использовать для раскрашивания бликов.

en: dither or posterize
ru: Подмешать шум или постеризировать

en: dithering|posterization|reduce bit depth
ru: Подмешивание шума|постеризация|уменьшение битовой глубины

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
ru: Уменьшение эффекта постеризации в конечном изображении (особенно в JPEG) 
    за счёт подмешивания шума или уменьшения битовой глубины

en: corrective, artistic
ru: Коррекция, креативный

note: add the preset.
en: dither
ru: Подмешивание шума

en: radius for blurring step
ru: Радиус шага размытия

en: the gradient range where to apply random dither
ru: Градиентный диапазон, где применяется случайное подмешивание шума

en: gradient range
ru: Градиентный диапазон

en: damping level of random dither
ru: Уровень гашения случайного подмешивания шума

en: legacy equalizer
ru: Старый эквалайзер

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Эквалайзер контраста».

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
ru: Этот модуль будет в будущем удалён.
    Некоторое время он будет доступен, чтобы
    вы могли мигрировать на новый эквалайзер.

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
ru: Экспокоррекция изображения

en: magic lantern defaults
ru: Значения по умолчанию из Magic Lantern

en: failed to get raw buffer from image `%s'
ru: Ошибка получения Raw буфера для снимка «%s»!

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
ru: Компенсация экспокоррекции (%+.1f EV)

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
ru: Компенсация экспокоррекции камеры

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
ru: Положение в гистограмме для измерения экспозиции. Например, 50% обозначает медиану.

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
ru: Значение экспозиции, выставляемое для обрабатываемых снимков. EV ниже точки пересвета.

en: computed EC:
ru: Рассчитанная экспокоррекция:

en: what exposure correction has actually been used
ru: Применённая экспокоррекция

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
ru: Коррекция уровня чёрного для устранения клиппинга в тенях

en: area exposure mapping
ru: Отображение экспозиции

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
ru: Определите целевую яркость с точки зрения экспозиции
    для выбранной области изображения (контрольного образца)
    и сопоставьте с той же целевой яркостью в других изображениях.
    Контрольный образец может быть либо релевантной частью объекта, либо неподвижной
    и постоянно освещенной поверхностью в серии изображений.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
ru: "Коррекция" автоматически регулирует экспозицию,
    сопоставляя исходную светлоту с целевой.
    "Измерение" показывает, как сопоставляется исходный цвет
    и может использоваться для определения целевого.

en: L : 	N/A
ru: L : Н/Д

en: the desired target exposure after mapping
ru: Желаемая экспозиция после сопоставления

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Плёночная тональная кривая RGB».

en: 09 EV (low-key)
ru: 09 EV (низкий ключ)

en: 10 EV (indoors)
ru: 10 EV (внутри помещения)

en: 11 EV (dim outdoors)
ru: 11 EV (наружн. освещение, туманный день)

en: 12 EV (outdoors)
ru: 12 EV (наружн. освещения)

en: 13 EV (bright outdoors)
ru: 13 EV (наружн. освещение, яркий день)

en: 14 EV (backlighting)
ru: 14 EV (свет в камеру)

en: 15 EV (sunset)
ru: 15 EV (закат)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
ru: Кривая отображает текущие настройки модуля

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
ru: Логарифмическая кривая

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
ru: Коррекция серой точки. Значения, отличные от 18%, могут быть полезны при съёмке тёмного объекта на светлом фоне.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
ru: Диапазон между серой точкой и чистым белым

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
ru: Диапазон между серой точкой и абсолютно чёрным

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
ru: Относительное изменение широты динамического диапазона.
    Полезно с функцией автоматического расчёта уровней.

en: auto tune levels
ru: Автоуровни

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
ru: Автоматическая настройка по каналу светлоты и границам гистограммы

[ctx: section]
en: filmic S curve
ru: S-подобная кривая

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
ru: Крутизна наклона линейной части кривой (контраст)

note: geotagging
en: latitude
ru: Широта

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
ru: Размер линейной части кривой. Увеличьте значение для достижения
    более выраженного контраста в верхних и нижних частях диапазона.

en: shadows/highlights balance
ru: Тени и света

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
ru: Баланс между тенями и светами

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
ru: Общая насыщенность. Выберите значение ниже 100%,
    если указан параметр сохранения цветности.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
ru: Насыщенность в верхних и нижних частях диапазона.
    Уменьшите значение, если верхи и низы имеют слишком
    большую насыщенность.

note: Add export intent combo
en: intent
ru: Цветопередача

en: contrasted
ru: Контрастная

note: cubic spline
en: faded
ru: Блеклая

note: centripetal spline
en: linear
ru: Линейный график

note: monotonic spline
en: optimized
ru: Оптимизированная

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
ru: Измените, если видите обратный контраст или блеклые тени

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
ru: Сохранять цветность

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
ru: Сохранять оригинальные цвета.
    Может чрезмерно усиливать цветность или хроматические аберрации.

[ctx: section]
en: destination/display
ru: Конечное изображение

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
ru: Значения, отличные от 0%, высветляют тёмные элементы изображения

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
ru: Значения, отличные от 18%, сдвигают баланс серого в светлую или тёмную сторону

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
ru: Значения, отличные от 100%, затемняют светлые элементы изображения

en: target gamma
ru: Целевая геометрия

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
ru: Коэффициент усиления (гамма)

en: filmic rgb
ru: Плёночная тональная кривая RGB

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
ru: Преобразование исходного изображения для показа на экране или печати путём применения настраиваемой тональной кривой, имитирующей тоновоспроизведение плёнки

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Плёночная тональная кривая RGB: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
ru: Плёночная тональная кривая RGB: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: filmic works only on RGB input
ru: Плёночная тональная кривая RGB работает только с данными в формате RGB

en: look only
ru: Кривая преобразования

en: look + mapping (lin)
ru: Линейн. масштабирование

en: look + mapping (log)
ru: Логарифмич. масштабирование

en: dynamic range mapping
ru: Преобразование динамич. диапазона

en: % display
ru: Выход, %

en: EV scene
ru: Вход, EV

en: % camera
ru: Камера, %

note: Page DISPLAY
en: display
ru: Выход

note: Page SCENE
en: scene
ru: Вход

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
ru: Светлая кривая отображает преобразование тонов.
    Тёмная кривая отображает преобразование насыщенности.

en: toggle axis labels and values display
ru: Переключить метки осей и отображение значений

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
ru: Переключить вид.
    Щелчок для перехода к следующему.
    Щелчок правой кнопкой мыши для перехода к предыдущему.
    Двойной щелчок сбрасывает изменения.

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
ru: Коррекция серой точки.
    Уменьшите значение для увеличения яркости изображения.

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
ru: Изменение широты динамического диапазона

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
ru: Автоматическая настройка, вписывающая диапазон канала
    светлоты в пределы гистограммы

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
ru: Восстановление

[ctx: section]
en: highlights clipping
ru: Восстановление пересветов

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
ru: Пороговое значение для восстановления пересветов.
    Уменьшение значения увеличивает площадь, на которой
    производится восстановление пересветов. Увеличение же
    значения уменьшает эту площадь.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
ru: Плавность перехода между засвеченными и значащими пикселями.
    Уменьшите значение для более контрастного перехода. Увеличьте его для
    более плавного перехода.

en: display highlight reconstruction mask
ru: Маска восстановления пересветов

[ctx: section]
en: balance
ru: Баланс

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
ru: Баланс между плавностью заполнения цветом и
    сохранением текстуры. Увеличьте значение, если хотя бы
    один из каналов не подвергся клиппингу. Уменьшите его,
    если пиксели во всех каналах засвечены.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
ru: Баланс между засветкой светов (подобно плёнке) и
    восстановлением деталей. Увеличьте значение, если 
    необходимо сохранить больше деталей. Уменьшите его,
    если необходим эффект размытия.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
ru: Баланс между восстановлением деталей в градациях
    серого и цветностью. Увеличьте значение, если необходимо
    больше цветности в светах. Уменьшите его, если видны
    пурпурные пересветы.

note: Page LOOK
en: look
ru: Кривая

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
ru: Аналог качества бумаги при печати. Увеличьте для более ярких светов
    и уменьшения сжатия, уменьшите для более приглушённых светов.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
ru: Ширина линейной области в середине кривой,
    увеличьте, чтобы получить больше контраста и меньше обесцвечивания при экстремальных яркостях,
    иначе уменьшить. в диапазоне широт не происходит десатурации.
    это не влияет на средние тона.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
ru: Насыщенность в верхних и нижних частях диапазона.
    Увеличьте значение, если верхи и/или низы имеют
    слишком малую насыщенность.

note: Page OPTIONS
en: options
ru: Параметры

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
ru: v3 применяется в darktable 3.0.
    v4 в базируется на спектральной чистоте
    цвета и применяется в более новых версиях.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
ru: Сохранять оригинальные цвета.
    Может чрезмерно усиливать цветовой шум или хроматические аберрации.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
ru: Крутизна кривой в светах

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
ru: Крутизна кривой в тенях

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
ru: Включить возможность коррекции серой точки.
    Не рекомендуется, используйте модуль «Экспозиции».

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
ru: Автонастройка резкости перехода исходя из белой и чёрной точек

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
ru: Дополнительные проходы восстановления светов дают
    более естественное заполнение цветом засвеченных пикселей

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
ru: Добавление шума в восстановленные света для
    получения более естественного изображения

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
ru: Статистическая модель распределения,
    описывающая естественный шум сенсора

en: mid-tones saturation
ru: Насыщенность в средних тонах

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
ru: Обесцвечивает выход модуля
    особенно при средней яркости.
    увеличьте, если средние тона недостаточно насыщены.

en: highlights saturation mix
ru: Сочетание насыщенности светов

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
ru: Положительные значения гарантируют, что насыщенность остается неизменной во всем диапазоне.
    Отрицательные значения обесцвечивают блики при постоянных тоне и светлоте.
    Ноль - это равное сочетание обеих стратегий.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
ru: Масштабирование до конечного размера

en: rotation|flip
ru: Вращение|флип

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
ru: Перевернуть или повернуть изображение с шагом 90 градусов

en: no rotation
ru: Без вращения

en: flip horizontally
ru: Отразить по горизонтали

en: flip vertically
ru: Отразить по вертикали

en: rotate by -90 degrees
ru: Поворот на -90°

en: rotate by  90 degrees
ru: Поворот на 90°

en: rotate by 180 degrees
ru: Поворот на 180°

en: transform
ru: Трансформировать

en: rotate 90 degrees CCW
ru: Поворот на 90° против часовой стрелки

en: rotate 90 degrees CW
ru: Поворот на 90° по часовой стрелке

[ctx: modulename]
en: display encoding
ru: Вывод на монитор

en: global tonemap
ru: Глобальное отображение тонов

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Плёночная тональная кривая RGB».

en: operator
ru: Оператор

en: the global tonemap operator
ru: Оператор глобального отображения тонов

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
ru: Смещение для оператора глобального отображения тонов. Чем выше значение, тем больше сдвиг в тёмную сторону.

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
ru: Целевая освещённость, выраженная в кд/м²

en: neutral gray ND2 (soft)
ru: Нейтрально-серый ND2 (мягкая граница)

en: neutral gray ND4 (soft)
ru: Нейтрально-серый ND4 (мягкая граница)

en: neutral gray ND8 (soft)
ru: Нейтрально-серый ND8 (мягкая граница)

en: neutral gray ND2 (hard)
ru: Нейтрально-серый ND2 (жёсткая граница)

en: neutral gray ND4 (hard)
ru: Нейтрально-серый ND4 (жёсткая граница)

en: neutral gray ND8 (hard)
ru: Нейтрально-серый ND8 (жёсткая граница)

en: orange ND2 (soft)
ru: Оранжевый ND2 (мягкая граница)

en: yellow ND2 (soft)
ru: Жёлтый ND2 (мягкая граница)

en: purple ND2 (soft)
ru: Пурпурный ND2 (мягкая граница)

en: green ND2 (soft)
ru: Зелёный ND2 (мягкая граница)

en: red ND2 (soft)
ru: Красный ND2 (мягкая граница)

en: blue ND2 (soft)
ru: Синий ND2 (мягкая граница)

en: brown ND4 (soft)
ru: Коричневый ND2 (мягкая граница)

en: graduated density
ru: Градиентный фильтр

en: simulate an optical graduated neutral density filter
ru: Симуляция градиентного фильтра

en: the density in EV for the filter
ru: Плотность фильтра в шагах экспозиции

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
ru: Сжатие градиента:
    0% — мягкий, 100% — жёсткий

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
ru: Вращение фильтра, между -180° и 180°

en: select the hue tone of filter
ru: Укажите тон фильтра

en: select the saturation of filter
ru: Укажите насыщенность фильтра

en: [%s on nodes] change line rotation
ru: [%s на узлах] изменить вращение линии

en: [%s on line] move line
ru: [%s на линии] переместить линию

en: [%s on line] change density
ru: [%s на линии] изменить плотность

en: [%s on line] change hardness
ru: [%s на линии] изменить резкость

en: grain
ru: Зернистость

en: simulate silver grains from film
ru: Симуляция зернистости плёнки

en: the grain size (~ISO of the film)
ru: Размер зерна (примерно соответствует ISO плёнки)

en: the strength of applied grain
ru: Интенсивность зернистости

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
ru: Количество смещений средних тонов от моделирования отклика фотобумаги. чем больше смещение, тем более выражено падение зернистости в тенях и светах

en: haze removal
ru: Подавление дымки

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
ru: Подавление атмосферной дымки на изображении

en: amount of haze reduction
ru: Интенсивность эффекта подавления дымки

en: distance
ru: Расстояние

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
ru: Пространственный предел подавления дымки

en: highlight reconstruction
ru: Восстановление пересветов

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
ru: Восстановление пересвеченных участков изображения. Например, для подавления пурпурных артефактов в небе

en: reconstruction, raw
ru: Восстановление, Raw

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
ru: Света: режим недоступен для изображений такого типа. Вернуться к нанесению цвета.

en: highlight reconstruction method
ru: Алгоритм обработки пересвеченных участков

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
ru: Настройка порога обрезки для борьбы с пересветами (обычно в этом нет необходимости)

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
ru: Отобразить пересветы в условном цвете.
    Эффективный уровень обрезки также зависит от метода реконструкции.

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
ru: Объедините тесно связанные засвеченные сегменты морфологическими операциями.
    Это часто улучшает цветопередачу для мелких сегментов на темном фоне.

en: visualize the combined segments in a false color representation.
ru: Отобразить объединенные сегменты в условном цвете.

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
ru: Выберите нанесение цвета после анализа сегментов.
    Увеличьте в пользу кандидатов, найденных при анализе, уменьшите для закрашивания противоположного.

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
ru: Отобразить сегменты, которые считаются подходящими, в условном цвете.

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
ru: Примерная потеря данных в пересвеченных областях, эффект зависит от размера сегмента и градиентов границ.
    Выберите режим по размеру сегмента, или общий режим, который подбирает наиболее подходящие настройки для каждого сегмента.
    Маленький сегмент означает области диаметром менее 25 пикселей, большой сегмент - более 100.
    Плоскостные режимы игнорируют узкие не пересвеченные объекты (например, линии электропередач), чтобы сохранить света и избежать градиентов.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
ru: Установите интенсивность перестройки в областях со всеми засвеченными сенсорами.

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
ru: Показать эффект, который добавляется к уже восстановленным данным.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
ru: Добавление шума для интеграции реконструированных областей
    в остальную часть изображения с шумом. Полезно при высоком ISO.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
ru: Увеличение в том случае, если пурпурные пересветы корректируются не полностью.
    Каждая новая итерация приводит к снижению производительности.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
ru: Увеличение в том случае, если пурпурные пересветы корректируются не полностью.
    Это может привести к несглаженным границам между допустимыми и засвеченными областями.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
ru: Увеличение для коррекции больших участков.
    Большие значения приводят к значительным потерям производительности.

en: this module does not work with monochrome RAW files
ru: Этот модуль не работает с монохромными RAW

en: highpass
ru: ВЧ фильтр

en: isolate high frequencies in the image
ru: Работа над высокочастотной составляющей изображения

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
ru: Линейн. или нелинейн., Lab, плёночная тональная кривая RGB

en: frequential, Lab
ru: Частотный разбор, Lab

en: special, Lab, scene-referred
ru: Специальный, Lab, плёночная тональная кривая RGB

en: the sharpness of highpass filter
ru: Резкость высокочастотного фильтра

en: the contrast of highpass filter
ru: Контраст высокочастотного фильтра

en: hot pixels
ru: Дефектные пиксели

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
ru: Удаление дефектных пикселей за счёт усреднения данных от соседних

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
ru[0]: Исправлен: %d
ru[1]: Исправлены: %d
ru[2]: Исправлено: %d

en: lower threshold for hot pixel
ru: Нижний порог для определения дефектных пикселей

en: strength of hot pixel correction
ru: Интенсивность коррекции

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
ru: Коррекция дефектных пикселей работает 
    только с файлами Raw

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
ru: Цветовая матрица «%s» не найдена!

en: invert
ru: Инверсия

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Негатив».

en: invert film negatives
ru: Инверсия цветов негативной плёнки

en: linear, raw, display-referred
ru: Линейн., Raw, базовая кривая

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
ru: Яркость плёнки

en: color of film material
ru: Цвет плёнки

en: pick color of film material from image
ru: Взять значение с изображения

en: select color of film material
ru: Выбор цвета плёнки

en: lens correction
ru: Оптические искажения

en: correct lenses optical flaws
ru: Корректировка оптических искажений

en: geometric and reconstruction, RGB
ru: Геометрия, восстановление, RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
ru: Производитель:	%s
    Модель:		%s%s
    Байонет:		%s
    Кроп-фактор:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
ru: Производитель:		%s
    Модель:			%s
    Фокусный диапазон:	%s
    Диафрагма:			%s
    Кроп-фактор:		%.1f
    Тип:				%s
    Байонеты:			%s

en: focal length (mm)
ru: Фокусное расстояние (мм)

en: f-number (aperture)
ru: Число F (диафрагма)

en: distance to subject
ru: Расстояние до объекта

en: camera/lens not found
ru: Камера/объектив не найден

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
ru: Выберите объектив вручную
    вы также можете проверить, актуальна ли ваша база данных LensFun.
    запустив lensfun_update_data

en: camera model
ru: Модель камеры

en: find camera
ru: Найти камеру

en: find lens
ru: Найти объектив

note: scale
en: scale
ru: Масштабирование

en: auto scale
ru: Автомасштабирование

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
ru: Автоматическое масштабирование по доступному размеру изображения благодаря данным Lensfun

en: correct distortions or apply them
ru: Скорректировать или применить искажения

en: transversal chromatic aberration red
ru: Поперечные хроматические аберрации, красный

en: transversal chromatic aberration blue
ru: Поперечные хроматические аберрации, синий

en: use latest algorithm
ru: Используйте последний алгоритм

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
ru: Вы используете старую версию алгоритма.
    После включения вы не сможете
    Вернуться к старому алгоритму.

en: fine-tuning
ru: Точная настройка

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
ru: Произвести точную настройку

en: tune the warp and chromatic aberration correction
ru: Настройка деформации и коррекции хроматических аберраций

en: tune the vignette correction
ru: Настройка коррекции виньетирования

en: tune the TCA red correction
ru: Настройка коррекции ХА (красный)

en: tune the TCA blue correction
ru: Настройка коррекции ХА (синий)

en: image scaling
ru: Масштабирование изображения

en: automatic scale to available image size
ru: Автоматическое масштабирование по доступному размеру изображения

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
ru: Выберите режим коррекции на основе:
    а) данных и алгоритмов, предоставленных проектом Lensfun;
    б) встроенных метаданных, предоставленных камерой или вендором программного обеспечения.

en: which corrections to apply
ru: Корректируемые искажения

en: corrections done:
ru: Скорректировано:

en: which corrections have actually been done
ru: Перечень скорректированных искажений

en: manual vignette correction
ru: Коррекции виньетирования вручную

en: additional manually controlled optical vignetting correction
ru: Дополнительная коррекция оптического виньетирования вручную

en: vignette
ru: Виньетирование

en: amount of the applied optical vignetting correction
ru: Величина применяемой коррекции оптического виньетирования

en: show applied optical vignette correction mask
ru: Показать примененную маску коррекции оптического виньетирования

en: radius of uncorrected centre
ru: Радиус при нескорректированном центре

en: steepness of the correction effect outside of radius
ru: Крутизна корректирующего эффекта за пределами радиуса

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль RGB «Ретушь».

en: levels
ru: Уровни

en: adjust black, white and mid-gray points
ru: Коррекция чёрной, серой и белой точек изображения

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
ru: Используйте ползунки для установки чёрной, серой и белой точек. Модуль работает с каналом L.

en: apply auto levels
ru: Автоматически рассчитать уровни

en: pick black point from image
ru: Взять значение чёрной точки с изображения

en: pick medium gray point from image
ru: Взять значение серой точки с изображения

en: pick white point from image
ru: Взять значение белой точки с изображения

en: black
ru: Тени

en: black percentile
ru: Процентиль чёрного

en: gray percentile
ru: Процентиль серого

en: white
ru: Белый

en: white percentile
ru: Процентиль белого

en: liquify
ru: Пластика

en: distort parts of the image
ru: Пластическое искажение участков изображения

en: click to edit nodes
ru: Выберите узел для правки

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ru: <b>Добавить точку</b>: Щелчок+Перетащить
    <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Интенсивность</b>: Shift+Прокрутка, <b>Направление</b>: Ctrl+Прокрутка

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ru: <b>Добавить линию</b>: Щелчок
    <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Интенсивность</b>: Shift+Прокрутка, <b>Направление</b>: Ctrl+Прокрутка

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
ru: <b>Добавить кривую</b>: Щелчок
    <b>Размер</b>: Прокрутка, <b>Интенсивность</b>: Shift+Прокрутка, <b>Направление</b>: Ctrl+Прокрутка

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
ru: Используйте один из инструментов для деформации.
    Щелчок правой кнопкой мыши удаляет правку.

en: warps|nodes count:
ru: Деформаций | Узлов:

en: edit, add and delete nodes
ru: Править, добавлять и удалять узлы

en: shapes
ru: Фигуры

en: draw curves
ru: Добавить кривую

en: draw multiple curves
ru: добавляет несколько элементов

en: draw lines
ru: Добавить прямую

en: draw multiple lines
ru: добавляет несколько элементов

en: draw points
ru: Добавить точку

en: draw multiple points
ru: добавляет несколько элементов

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
ru: <b>Добавить узел</b>: Ctrl+Щелчок, <b>Удалить путь</b>: Щелчок правой кнопкой мыши
    <b>Переключить линия/кривая</b>: Ctrl+Alt+Щелчок

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
ru: Щёлкните и потяните для перемещения. Щелчок переключает видимость редактируемых
    элементов деформации. Ctrl+Щелчок переключает режим управления растушёвкой.
    Щелчок правой кнопкой мыши удаляет элемент.

en: <b>shape of path</b>: drag
ru: <b>Форма пути</b>: Перетащить

en: <b>radius</b>: drag
ru: <b>Радиус</b>: Перетащить

en: <b>hardness (center)</b>: drag
ru: <b>Растушевка (центр)</b>: Перетащить

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
ru: <b>Растушевка ()</b>: Перетащить

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
ru: <b>Интенсивность</b>: Перетащить
    <b>Линейная, растущая и уменьшающаяся</b>: Ctrl+Щелчок

en: lowlight vision
ru: Ночное зрение

en: simulate human night vision
ru: Симуляция ночного зрения

en: linear, XYZ
ru: Линейн., XYZ

en: indoor bright
ru: Ярко освещённое помещение

en: indoor dim
ru: Едва освещённое помещение

en: indoor dark
ru: Неосвещённое помещение

en: twilight
ru: Сумерки

en: night street lit
ru: Освещённая ночная улица

en: night street
ru: Ночная улица

en: night street dark
ru: Неосвещённая ночная улица

en: night
ru: Ночь

en: dark
ru: тени

en: bright
ru: света

en: day vision
ru: дневное зрение

en: night vision
ru: ночное зрение

en: blueness in shadows
ru: Синева в тенях

en: lowpass
ru: НЧ фильтр

en: isolate low frequencies in the image
ru: Работа над низкочастотной составляющей изображения

en: local contrast mask
ru: Локальный контраст (маска)

en: radius of gaussian/bilateral blur
ru: Радиус гауссова размытия

en: contrast of lowpass filter
ru: Контраст низкочастотного фильтра

en: brightness adjustment of lowpass filter
ru: Коррекция яркости низкочастотного фильтра

en: color saturation of lowpass filter
ru: Насыщенность низкочастотного фильтра

en: which filter to use for blurring
ru: Алгоритм размытия

en: LUT 3D
ru: 3D-таблица поиска цветов

en: perform color space corrections and apply look
ru: Преобразование цветового пространства изображения с использованием сторонних 3D таблиц поиска цветов

en: defined by profile, RGB
ru: Определяется профилем, RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
ru: Ошибка выделения буфера под GMZ файл таблицы поиска цветов!

en: invalid png file %s
ru: Некорректный файл PNG «%s»!

en: png bit depth %d is not supported
ru: Глубина цвета %d не поддерживается!

en: invalid level in png file %d %d
ru: Некорректный уровень файла PNG %d %d!

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
ru: Сжатые таблицы поиска цветов не поддерживаются!

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
ru: Ошибка: размер таблицы поиска цветов %d превышает максимально возможный!

en: error allocating buffer for png LUT
ru: Ошибка выделения буфера под PNG файл таблицы поиска цветов!

en: error - could not read png image %s
ru: Ошибка чтения файла PNG «%s»!

en: error - allocating buffer for png LUT
ru: Ошибка выделения буфера под файл таблицы поиска цветов!

en: error - invalid cube file: %s
ru: Неизвестный формат данных в таблице поиска цветов «%s»!

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
ru: DOMAIN MIN отличный от 0 не поддерживается!

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
ru: DOMAIN MAX отличный от 1 не поддерживается!

en: 1D cube LUT is not supported
ru: Одномерные таблицы поиска цветов не поддерживаются!

en: error - allocating buffer for cube LUT
ru: Ошибка выделения буфера под таблицу поиска цветов!

en: error - cube LUT size is not defined
ru: Не указан размер таблицы поиска цветов!

en: error - cube LUT invalid number line %d
ru: Неверная строка %d в таблице поиска цветов!

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
ru: Неверный размер (%d) таблицы поиска цветов! Должен быть равен %d.

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
ru: Значение %d в таблице поиска цветов выходит за пределы [0,1]!

en: error - invalid 3dl file: %s
ru: Неизвестный формат данных в 3dl таблице поиска цветов «%s»!

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
ru: Слишком низкое максимальное значение шейпера в таблице поиска цветов: %d!

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
ru: Ошибка выделения буфера под файл таблицы поиска цветов!

en: error - 3dl LUT size is not defined
ru: Не указан размер таблицы поиска цветов!

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
ru: Неверный размер таблицы поиска цветов!

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
ru: Максимальное значение в таблице поиска цветов не соответствует корректной глубине цвета!

en: LUT root folder not defined
ru: Корневая папка не определена

en: select LUT file
ru: Выберите файл таблицы поиска цветов

en: _select
ru: _Выбрать

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
ru: Hald (PNG), 3D (CUBE) или сжатые GMIC (GMZ)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
ru: Hald (PNG) или 3D (CUBE)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
ru: Выбор файла за пределами каталога, указанного в настройках, запрещён

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
ru: Путь к файлу (PNG, CUBE, GMZ, 3DL) с таблицей поиска цветов. Перед началом работы необходимо
    указать каталог в таблицами поиска цветов (Настройки/Обработка).

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
ru: Путь к файлу (PNG, CUBE) с таблицей поиска цветов. Перед началом работы необходимо
    указать каталог в таблицами поиска цветов в настройках darktable.

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
ru: Путь к файлу с таблицей поиска цветов (относительно указанного в настройках
    каталога) сохраняется в XMP файле вместе с данными из него (только для GMZ)

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
ru: Путь к файлу с таблицей поиска цветов (относительно указанного в настройках
    каталога) сохраняется в XMP файле (но не сами данные из него)

en: enter LUT name
ru: Введите имя таблицы поиска цветов

en: select the LUT
ru: Выбор таблицы поиска цветов

en: select the color space in which the LUT has to be applied
ru: Цветовое пространство для работы с 3D таблицей поиска цветов

en: interpolation
ru: Интерполяция

en: select the interpolation method
ru: Алгоритм интерполяции

en: mask manager
ru: Маски

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
ru: Быстрое преобразование изображения в чёрно-белое при помощи настраиваемого фильтра

en: red filter
ru: Красный фильтр

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
ru: Используйте перетаскивание и колесо мыши для настройки виртуального цветного фильтра

en: how much to keep highlights
ru: Сохранение информации в светах

en: negadoctor
ru: Негатив

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
ru: Инверсия цветов негативной плёнки и симуляция печати на бумаге

en: D min
ru: D (мин.)

en: D min red component
ru: D (мин.), красный

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
ru: Плёнка

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
ru: Цвет основы

en: select color of film material from a swatch
ru: Выбор цвета плёнки из образцов

en: film material
ru: Плёнка

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
ru: Коррекция цвета основы плёнки

en: D min green component
ru: D (мин.), зелёный

en: D min blue component
ru: D (мин.), синий

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
ru: Динамический диапазон

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
ru: Максимальная плотность плёнки, соответствующая белому после инверсии

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
ru: Экспозиция сканера

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
ru: Коррекция экспозиции перед инвертированием

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
ru: Цветовой сдвиг в тенях

en: select color of shadows from a swatch
ru: Выбор значения цвета теней из образцов

en: pick shadows color from image
ru: Взять значение цвета теней с изображения

en: shadows red offset
ru: Тени красного цвета со смещением

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
ru: Коррекция цвета теней

en: shadows green offset
ru: Тени зеленного цвета со смещением

en: shadows blue offset
ru: Тени синего цвета со смещением

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
ru: Цветовой сдвиг в светах

en: select color of illuminant from a swatch
ru: Выбор значения цвета светов из образцов

en: pick illuminant color from image
ru: Взять цвет светов с изображения

en: illuminant red gain
ru: Красный

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
ru: Коррекция цвета светов

en: illuminant green gain
ru: Зелёный

en: illuminant blue gain
ru: Синий

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
ru: Печать

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
ru: Виртуальная бумага

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
ru: Коррекция плотности чёрного

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
ru: Качество виртуальной бумаги (гамма)

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
ru: Постепенно сжимайте зеркальные блики выше этого значения
    чтобы избежать обрезки при увеличении экспозиции для средних тонов.
    это несколько воспроизводит поведение матовой бумаги.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
ru: Эмуляция виртуального принтера

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
ru: Коррекция экспозиции после инвертирования

en: toggle on or off the color controls
ru: Переключить статус кнопок управления цветом

en: astrophoto denoise
ru: Шумоподавление (астрофото)

en: denoise (non-local means)
ru: Шумоподавление (НЛС)

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
ru: Подавление пуассонова шума, наиболее пригодное для астрофотографии

en: radius of the patches to match
ru: Радиус сравниваемых участков

en: how much to smooth brightness
ru: Интенсивность эффекта в яркостном канале

en: how much to smooth colors
ru: Интенсивность эффекта в цветностных каналах

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
ru: Модуль ошибок экспозиции

en: module overexposed failed in buffer allocation
ru: Модуль ошибок экспозиции: Ошибка выделения буфера!

en: module overexposed failed in color conversion
ru: Модуль ошибок экспозиции: Ошибка преобразования цветового пространства!

en: rgb primaries
ru: Основные параметры RGB

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
ru: Настройка основных цветов RGB для цветокоррекции

en: shift red towards yellow or magenta
ru: Изменить красный цвет на желтый или пурпурный

en: red primary purity
ru: Чистота основного красного

en: shift green towards cyan or yellow
ru: Изменить зеленый цвет на циановый или желтый

en: green primary purity
ru: Чистота основного зеленого

en: shift blue towards magenta or cyan
ru: Изменить синий цвет на пурпурный или циановый

en: blue primary purity
ru: Чистота основного синего

en: unbreak input profile
ru: Починка профиля ввода

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
ru: Починка профиля ввода за счёт нелинейного преобразования в пространстве RGB

en: 16 EV dynamic range (generic)
ru: Динамический диапазон 16 EV

en: 14 EV dynamic range (generic)
ru: Динамический диапазон 14 EV

en: 12 EV dynamic range (generic)
ru: Динамический диапазон 12 EV

en: 10 EV dynamic range (generic)
ru: Динамический диапазон 10 EV

en: 08 EV dynamic range (generic)
ru: Динамический диапазон 08 EV

en: linear part
ru: Линейный участок корректировочной кривой

en: gamma exponential factor
ru: Экспоненциальный коэффициент гаммы

en: adjust to match the average luma of the subject
ru: Коррекция серой точки

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
ru: Диапазон между серой точкой и абсолютно чёрным

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
ru: Диапазон между абсолютно чёрным и чистым белым

[ctx: section]
en: optimize automatically
ru: Автоматические настройки

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
ru: Относительное изменение широты динамического диапазона.
    Полезно при больших значениях шума.

en: make an optimization with some guessing
ru: Автоматический расчёт уровней

en: tone mapping method
ru: Отображение тонов

en: raw denoise
ru: Шумоподавление Raw

en: denoise the raw picture early in the pipeline
ru: Шумоподавление на ранней стадии обработки изображения

en: raw denoising
    only works for raw images.
ru: Шумоподавление Raw работает только с 
    файлами Raw

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
ru: Ошибки экспозиции

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
ru: Чёрная и белая точки Raw

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
ru: Настройка технических параметров сенсора

en: passthrough
ru: Проброс

en: invalid crop parameters
ru: Некорректные параметры кадрирования

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
ru: Пожалуйста, вернитесь к настройкам по умолчанию, обновите свой профиль или установите правильные параметры

en: black level 0
ru: Уровень чёрного 0

en: black level 1
ru: Уровень чёрного 1

en: black level 2
ru: Уровень чёрного 2

en: black level 3
ru: Уровень чёрного 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
ru: Коррекция плоского поля для компенсации затенения объектива

[ctx: section]
en: crop
ru: Кадрирование

en: crop left border
ru: Обрезка слева

en: crop top border
ru: Обрезка сверху

en: crop right border
ru: Обрезка справа

en: crop bottom border
ru: Обрезка снизу

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
ru: Коррекция чёрной и белой точек Raw
    включается только при работе с требующими
    этого сенсорами

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
ru: Заполнение светом на 0.25 EV по 4 зонам

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
ru: Заполнение тенью на -0.25 EV по 4 зонам

en: fill light
ru: Заполнение светом

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Эквалайзер тонов».

en: the fill-light in EV
ru: Заполнение светом в шагах экспозиции

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
ru: Выбор центра заполнения светом.
    Ctrl+Щелчок для выбора области.

en: toggle tool for picking median lightness in image
ru: Взять значение усреднённой светлоты с изображения

en: width of fill-light area defined in zones
ru: Ширина области, заполняемой светом, выраженная в зонах

en: retouch
ru: Ретушь

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
ru: Ретуширование пятен на изображении и частотный разбор на слои

en: geometric and frequential, RGB
ru: Геометрия, частотный разбор, RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
ru: Не возможно отобразить уровни при включенном режиме отображения маски смешивания

en: default tool changed to %s
ru: Инструмент по умолчанию изменён на «%s»

en: cloning
ru: Клонирование

en: healing
ru: Восстановление

en: shapes:
ru: Фигуры:

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
ru: Для добавления фигуры выберите алгоритм, тип фигуры и щёлкните на изображении.
    Фигуры добавляются в текущий уровень.

en: editing
ru: Изменить

en: show and edit shapes on the current scale
ru: Показывать и менять фигуры в текущем уровне

en: show and edit shapes in restricted mode
ru: Показывать и менять фигуры в ограниченном режиме

en: algorithms:
ru: Инструменты:

en: tools
ru: Инструменты

en: activate blur tool
ru: Размытие

en: change algorithm for current form
ru: Изменить алгоритм для активной фигуры

en: activate fill tool
ru: Заливка

en: activate cloning tool
ru: Клонирование

en: activate healing tool
ru: Восстановление

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
ru: Ctrl+Щелчок для изменения инструмента для активной фигуры

en: shift+click to set the tool as default
ru: Shift+Щелчок для выбора инструмента по умолчанию

en: scales:
ru: Уровней:

en: current:
ru: Текущий:

en: merge from:
ru: Объединение с:

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
ru: Верхний ползунок настраивает начало объединения уровней.
    Нижний ползунок настраивает количество уровней.
    Точка показывает текущий уровень.
    Верхняя линия показывает видимость уровня при данном масштабировании.
    Нижняя линия показывает наличие фигур в уровне.

en: display masks
ru: Показать маски

en: temporarily switch off shapes
ru: Временно отключить фигуры

en: paste cut shapes to current scale
ru: Вставить вырезанные фигуры в текущий уровень

en: cut shapes from current scale
ru: Вырезать фигуры из текущего уровня

en: display wavelet scale
ru: Показать частотный уровень

[ctx: section]
en: preview single scale
ru: Предпросмотр одного уровня

en: adjust preview levels
ru: Уровни предпросмотра

en: auto levels
ru: Автоуровни

en: shape selected:
ru: Выбранная фигура:

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
ru: Щёлкните по фигуре, чтобы её выбрать.
    Щёлкните по пустому пространству, чтобы снять выделение.

en: erase the detail or fills with chosen color
ru: Стереть детали или залить их выбранным цветом

en: fill color:
ru: Цвет заливки:

en: select fill color
ru: Выбор цвета заливки

en: pick fill color from image
ru: Взять цвет заливки с изображения

en: pick fill color
ru: Снять цвет заливки

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
ru: Меняет яркость цвета, работает в режиме стирания

en: type for the blur algorithm
ru: Алгоритм размытия

en: radius of the selected blur type
ru: Радиус для выбранного вида размытия

en: set the opacity on the selected shape
ru: Непрозрачность выбранной фигуры

[ctx: section]
en: retouch tools
ru: Инструменты ретуши

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
ru: Частотный разбор

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
ru: Фигуры

en: max scale is %i for this image size
ru: Максимальный масштаб %i

en: rgb curve
ru: Тональная кривая RGB

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
ru: Преобразование тоновоспроизведения изображения при помощи кривых в пространстве RGB

en: gamma 1.0 (linear)
ru: Гамма 1,0 (линейн.)

en: contrast - med (linear)
ru: Контраст — медиана (линейн.)

en: contrast - high (linear)
ru: Контраст — верхи (линейн.)

en: contrast - med (gamma 2.2)
ru: Контраст — медиана (гамма 2,2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
ru: Контраст — верхи (гамма 2,2)

en: gamma 2.0
ru: Гамма 2,0

en: gamma 0.5
ru: Гамма 0,5

en: logarithm (base 2)
ru: Логарифм (основание 2)

en: exponential (base 2)
ru: Экспонента (основание 2)

en: choose between linked and independent channels.
ru: Выбор режима между объединёнными и независимыми каналами.

en: curve nodes for r channel
ru: Областей в красном канале

en: curve nodes for g channel
ru: Областей в зелёном канале

en: curve nodes for b channel
ru: Областей в синем канале

en: rgb levels
ru: Уровни RGB

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
ru: Настройка чёрной, серой и белой точек изображения в пространстве RGB

en: auto region
ru: Автоматическая экспозиция области

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
ru: Автоматически рассчитать экспозицию на основании выбранной области изображения.
    Щелчок+Перетащить для выбора области изображения.
    Щелчок правой кнопкой мыши для отмены.

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
ru: Вращение пикселей

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
ru: Настройка технических параметров сенсора

en: automatic pixel rotation
ru: Автоматическое вращение пикселей

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
ru: Автоматическое вращение пикселей
    включается только при работе с требующими
    этого сенсорами

[ctx: modulename]
en: scale pixels
ru: Масштабирование пикселей

en: automatic pixel scaling
ru: Автоматическое масштабирование пикселей

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
ru: Автоматическое масштабирование пикселей
    включается только при работе с требующими
    этого сенсорами

en: shadows and highlights
ru: Тени и света

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
ru: Изменение диапазона тонов в тенях и светах за счёт усиления локального контраста

en: compress
ru: Сжатие

en: correct shadows
ru: Скорректировать тени

en: correct highlights
ru: Скорректировать света

en: shift white point
ru: Сдвиг белой точки

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
ru: Алгоритм размытия. Билатеральный фильтр позволяет избежать ореолов.

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
ru: Сжать эффект на тенях/бликах и
    сохранить полутона

en: adjust saturation of shadows
ru: Скорректировать насыщенность тона теней

en: adjust saturation of highlights
ru: Скорректировать насыщенность тона светов

[ctx: modulename]
en: sharpen
ru: Резкость

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
ru: Повышение резкости изображения при помощи нерезкого маскирования

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
ru: Линейн. или нелинейн., Lab, базовая или плёночная тональная кривая RGB

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
ru: Квазилинейн., Lab, базовая или плёночная тональная кривая RGB

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
ru: Увеличить резкость

en: spatial extent of the unblurring
ru: Пространственный предел повышения резкости

en: strength of the sharpen
ru: Интенсивность эффекта повышения резкости

en: threshold to activate sharpen
ru: Порог активации повышения резкости

en: sigmoid
ru: Сигмоида

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
ru: Выполнение преобразования исходного изображения
    для показа на экране или для печати. Использует гладкую и устойчивую
    тональную кривую с дополнительными методами сохранения цвета.

en: neutral gray
ru: Нейтральный серый

en: Reinhard
ru: Рейнхард

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
ru: Сжатие примененной кривой
    косвенно определяет поддерживаемый динамический диапазон ввода

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
ru: Сместите сжатие в сторону теней или светов.
    Отрицательные значения усиливают контраст в тенях.
    Положительные значения усиливают контраст в светах.
    На противоположной стороне будет наблюдаться уменьшение контраста.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
ru: Дополнительная коррекция тона
    методом поканальной обработки.

en: primaries
ru: Основные цвета

en: set custom primaries
ru: Установить основные настройки

en: primaries to use as the base for below adjustments
ru: Основные цвета, которые будут использоваться в качестве основы для приведенных ниже настроек

en: attenuate the purity of the red primary
ru: Ослабление основного красного

en: rotate the red primary
ru: Повернуть красный основной

en: attenuate the purity of the green primary
ru: Ослабление основного зеленого

en: rotate the green primary
ru: Повернуть зеленый основной

en: attenuate the purity of the blue primary
ru: Ослабление основного синего

en: rotate the blue primary
ru: Повернуть синий основной

en: recover some of the original purity after the inset
ru: Частично восстановить первоначальную чистоту после вставки

en: display luminance
ru: Яркость дисплея

en: set display black/white targets
ru: Установите отображение целевого черного/белого

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
ru: Целевой черный при отображении на экране или печати.
    Может быть использован для создания эффекта "выцветших" цветов.

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
ru: Целевой белый при отображении на экране или печати.
    Может быть использован для создания эффекта "выцветших" цветов или "угасания" белого.

en: soften
ru: Смягчающий фильтр

en: create a softened image using the Orton effect
ru: Смягчающий фильтр (эффект Ортона)

en: the size of blur
ru: Величина размытия

en: the saturation of blur
ru: Насыщенность размытия

en: the brightness of blur
ru: Яркость размытия

en: the mix of effect
ru: Интенсивность эффекта

en: split-toning
ru: Раздельное тонирование

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
ru: Раздельное тонирование светов и теней

en: authentic sepia
ru: Аутентичная сепия

en: authentic cyanotype
ru: Аутентичный цианотип

en: authentic platinotype
ru: Аутентичный платинотип

en: chocolate brown
ru: Шоколадный коричневый

en: select the saturation tone
ru: Выбор насыщенности тона

en: select tone color
ru: Выбор цвета тона

[ctx: section]
en: shadows
ru: Тени

[ctx: section]
en: highlights
ru: Освещенность

en: balance
ru: Баланс

en: the balance of center of split-toning
ru: Баланс центра раздельного тонирования

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
ru: Сжатие эффекта в светах и тенях и сохранение полутонов

en: spot removal
ru: Удаление пятен

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Ретушь».

en: remove sensor dust spots
ru: Ретуширование пятен на изображении

en: geometric, raw
ru: Геометрия, Raw

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
ru: Модуль «Удаление пятен» поддерживает не более 64 фигур. Создайте новую копию модуля!

en: number of strokes:
ru: Количество:

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
ru: Выберите подходящую фигуру и щёлкните на удаляемое пятно.
    Колесо мыши меняет размер.
    Щелчок правой кнопкой мыши удаляет фигуру.

en: show and edit shapes
ru: Показывать и менять фигуры

[ctx: modulename]
en: white balance
ru: Баланс белого

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
ru: Коррекция баланса белого

en: `%s' color matrix not found for image
ru: Цветовая матрица «%s» не найдена!

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
ru: Ошибка чтения данных о балансе белого камеры из «%s»!

[ctx: white balance]
en: as shot
ru: Из камеры

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
ru: С изображения

[ctx: white balance]
en: user modified
ru: Пользовательское

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
ru: Эталонное значение из камеры

en: green channel coefficient
ru: Зелёный канал

en: magenta channel coefficient
ru: Пурпурный канал

en: cyan channel coefficient
ru: Сине-зелёный канал

en: yellow channel coefficient
ru: Жёлтый канал

en: red channel coefficient
ru: Красный канал

en: blue channel coefficient
ru: Синий канал

en: emerald
ru: Изумрудный

en: emerald channel coefficient
ru: Изумрудный канал

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
ru: Параметры

en: as shot
ru: Из камеры

en: set white balance to as shot
ru: Значение баланса белого из камеры

en: from image area
ru: С изображения

en: user modified
ru: Пользовательские

en: set white balance to user modified
ru: Пользовательское значение баланса белого

en: camera reference
ru: Эталонное значение из камеры

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
ru: Эталонное значение баланса белого из камеры (обычно D65)

en: choose white balance setting
ru: Выбор предустановок баланса белого

en: finetune
ru: Точная настройка

en: fine tune camera's white balance setting
ru: Корректировка профиля баланса белого

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
ru: Источник света

en: click to cycle color mode on sliders
ru: Переключить вид

en: color temperature (in Kelvin)
ru: Температура, K

en: tint
ru: Оттенок

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
ru: Оттенок от пурпурного до зелёного

en: channel coefficients
ru: Каналы

en: various
ru: Разн

en: white balance disabled for camera
ru: Баланса белого отключен для данной камеры

en: tone curve
ru: Тональная кривая

en: alter an image’s tones using curves
ru: Преобразование тоновоспроизведения изображения при помощи кривых

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
ru: В автоматическом режиме кривые a и b отключаются, а цветностные значения каждого пикселя рассчитываются по кривой L. Авто в XYZ/RGB рассчитывает цветностные в соответствующем цветовом пространстве.

en: tonecurve for L channel
ru: Кривая канала L

en: tonecurve for a channel
ru: Кривая канала a

en: tonecurve for b channel
ru: Кривая канала b

en: pick color
ru: Снять цвет

en: tone equalizer
ru: Эквалайзер тонов

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
ru: Настройка тонов на основании исходной освещённости отдельных участков изображения

en: quasi-linear, RGB
ru: Квазилинейн., RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
ru: Квазилинейн., RGB, плёночная тональная кривая RGB

en: simple tone curve
ru: Простая тональная кривая

en: mask blending: all purposes
ru: Режим смешивания: общего назначения

en: mask blending: people with backlight
ru: Режим смешивания: люди, свет в камеру

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
ru: Сжатие теней и светов (EIGF): сильное

en: compress shadows/highlights (GF): strong
ru: Сжатие теней и светов (усредненный фильтр): сильное

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
ru: Сжатие теней и светов (EIGF): среднее

en: compress shadows/highlights (GF): medium
ru: Сжатие теней и светов (управляемый фильтр): слабое

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
ru: Сжатие теней и светов (EIGF): слабое

en: compress shadows/highlights (GF): soft
ru: Сжатие теней и светов (управляемый фильтр): слабое

en: contrast tone curve: soft
ru: Контрастная тональная кривая: слабый контраст

en: contrast tone curve: medium
ru: Контрастная тональная кривая: средний контраст

en: contrast tone curve: strong
ru: Контрастная тональная кривая: сильный контраст

en: relight: fill-in
ru: Осветить: заполнение

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
ru: Эквалайзер тонов: ошибка выделения памяти! Проверьте настройки памяти.

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
ru: Эквалайзер тонов: уменьшите значение параметра сглаживания кривой!

en: wait for the preview to finish recomputing
ru: Эквалайзер тонов: идёт обработка...

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
ru: Прокрутка меняет экспозицию, Shift+Прокрутка меняет экспозицию (большой шаг),
    Ctrl+Прокрутка меняет экспозицию (малый шаг)

en: some parameters are out-of-bounds
ru: Эквалайзер тонов: некоторые значения находятся за пределами допустимого!

en: [%s over image] change tone exposure
ru: [%s на изображении] изменить экспозицию

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
ru: [%s на изображении] изменить экспозицию (большой шаг)

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
ru: [%s на изображении] изменить экспозицию (малый шаг)

note: Simple view
en: simple
ru: Простой

en: +0 EV
ru: -0 EV

note: Advanced view
en: advanced
ru: Продвинутый

en: double-click to reset the curve
ru: Двойной щелчок сбрасывает изменения

en: curve smoothing
ru: Сглаживание кривой

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
ru: Позитивные значения обеспечивают более плавный переход тонов,
    но кривая может стать неуравновешенной при некоторых настройках.
    Негативные значения сглаживают колебания кривой, но могут привести
    к проблемам в локальном контрасте.

note: Masking options
en: masking
ru: Маска

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
ru: Выбор оценочной функции, отвечающей за контраст между
    участками для осветления и затемнения

en: details
ru: Детализация

en: preserve details
ru: Сохранять детали

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
ru: Нет — влияет на глобальный и локальный контраст.
    Управляемый фильтр — влияет только на глобальный контраст и пытается сохранить локальный.
    Усреднённый управляемый фильтр — среднее между «Нет» и «Управляемый фильтр».
    EIGF — ведущий нейтральный фильтр, выравнивает тени и свет.
    Усреднённый eigf — среднее между «Нет» и «eigf».

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
ru: Количество проходов управляемого фильтра.
    Увеличивает рассеивание на краях.

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
ru: Диаметр сглаживания в процентах от наибольшего размера изображения.
    Большие значения могут значительно уменьшить скорость работы.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
ru: Точность растушёвки.
    Большие значения заставляют маску более точно следовать краям.
    Меньшие значения уменьшают точность на краях, но сглаживают градиенты.

[ctx: section]
en: mask post-processing
ru: Постобработка

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
ru: Гистограмма диапазона маски.
    Центральная линия показывает среднее значение.
    Оранжевые линии показывают о достижении порога обрезки.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
ru: 0 отключает квантование.
    Большие значения постеризируют яркостную составляющую маски
    и позволяют достичь плавных переходов при использовании
    больших значений параметра растушёвки.

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
ru: Используйте это, чтобы сдвинуть среднюю экспозицию маски по каналам
    для лучшего контроля коррекции экспозиции с помощью доступных узлов.
    волшебная палочка автоматически отрегулирует среднюю экспозицию

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
ru: Используйте это, чтобы противодействовать эффекту усреднения управляемого фильтра
    и уменьшите контраст маски около -4EV
    это позволяет распределить гистограмму экспозиции по большему количеству каналов
    для лучшего контроля коррекции экспозиции.
    волшебная палочка автоматически отрегулирует контраст

en: display exposure mask
ru: Показать маску экспозиций

en: tone mapping
ru: Отображение тонов

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте модуль «Локальный контраст» или «Эквалайзер тонов».

en: velvia
ru: Вельвия

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
ru: Добавление насыщенности в изображение (эмуляция плёнки Fuji Velvia)

en: the strength of saturation boost
ru: Интенсивность эффекта повышения насыщенности

en: how much to spare highlights and shadows
ru: При максимальных значениях увеличение интенсивности средних тонов минимально, а при минимальных значениях интенсивность увеличивается равномерно.

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
ru: Этот модуль объявлен устаревшим.
    Используйте ползунок «Общая сочность» из модуля «Цветовой баланс RGB».

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
ru: Добавление сочности цветов и уменьшение светлоты наиболее насыщенных пикселей

en: the amount of vibrance
ru: Интенсивность эффекта увеличения сочности

en: simulate a lens fall-off close to edges
ru: Симуляция виньетирования

en: lomo
ru: Ломо

[ctx: section]
en: position / form
ru: Положение / форма

en: dithering
ru: Подмешивание шума

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
ru: Радиальный масштаб виньетирования в начале угасания

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
ru: Радиальный масштаб виньетирования в конце угасания

en: strength of effect on brightness
ru: Интенсивность эффекта в канале яркости

en: strength of effect on saturation
ru: Интенсивность эффекта в канале насыщенности

en: horizontal offset of center of the effect
ru: Горизонтальное смещение от центра

en: vertical offset of center of the effect
ru: Вертикальное смещение от центра

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
ru: Коэффициент формы виньетирования:
    0 — прямоугольник;
    1 — окружность или эллипс;
    2 — ромб.

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
ru: Автоматический подбор по соотношению сторон изображения

en: width-to-height ratio
ru: Соотношение ширины и высоты

en: add some level of random noise to prevent banding
ru: Добавить немного случайного шума, чтобы избежать полошения

en: [%s on node] change vignette/feather size
ru: [%s на узле] масштабировать размер виньетирования

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
ru: [%s на узле] масштабировать размер виньетирования с сохранением пропорций

en: [%s on center] move vignette
ru: [%s на центре] переместить центр виньетирования

en: watermark
ru: Водяные знаки

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
ru: Добавление водяных знаков на изображение

en: marker
ru: Знак

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
ru: Водяные знаки в формате SVG из «%s/watermarks» или «%s/watermarks»

note: Simple text
en: text
ru: Текст

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
ru: Текст водяного знака
    Метка: $(WATERMARK_TEXT)

en: content
ru: Содержимое

note: Text font
en: font
ru: Шрифт

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
ru: Выбор шрифта для водяного знака
    Метки:
    		$(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    		$(WATERMARK_FONT_STYLE)
    		$(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
ru: Выбор цвета водяного знака
    Метка: $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
ru: Выбор цвета водяного знака

en: pick color from image
ru: Взять значение с изображения

[ctx: section]
en: placement
ru: Расположение

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
ru: Выберите способ масштабирования водяного знака
    • изображение: масштабирование водяного знака относительно всего изображения
    • по большему краю: масштабирование большего края водяного знака относительно большего края изображения
    • по меньшему краю: масштабирование меньшего края водяного знака относительно меньшего края изображения
    • высота: масштабирование высоты водяного знака по высоте изображения
    • дополнительные параметры: размеры водяного знака и изображения не зависят друг от друга

en: reference image dimension against which to scale the watermark
ru: Референс, по которому масштабируется водяной знак

en: watermark dimension to scale
ru: Размер водяного знака для масштабирования

en: alignment
ru: Размещение

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
ru: Непрозрачность водяного знака

en: the scale of the watermark
ru: Масштаб водяного знака

en: the rotation of the watermark
ru: Вращение водяного знака

en: zone system
ru: Зонная система

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
ru: Зоны светлоты.
    Их количество меняется прокруткой колесом мыши.
    Щелчок левой кнопкой создаёт метку.
    Щелчок правой кнопкой удаляет метку.

en: background jobs
ru: Фоновые задачи

en: camera settings
ru: Параметры камеры

en: toggle view property in center view
ru: Показывать значение параметра в шапке

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
ru: Соединение с камерой потеряно, выход из режима дистанционной съёмки

en: battery
ru: Заряд батареи

en: n/a
ru: н/д

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
ru: Управление камерой

en: modes
ru: Режимы

en: timer (s)
ru: Таймер, с

en: count
ru: Количество кадров

en: brackets
ru: Кадров с брекетингом

en: bkt. steps
ru: Шаг экспозиции

en: capture image(s)
ru: Спуск

en: toggle delayed capture mode
ru: Съёмка по таймеру

en: toggle sequenced capture mode
ru: Съёмка серией

en: toggle bracketed capture mode
ru: Съёмка с вилкой экспозиции

en: the count of seconds before actually doing a capture
ru: Длительность паузы перед съёмкой

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
ru: Количество изображений для захвата в последовательности,
    вы можете использовать это в сочетании с режимом задержки для создания покадровой последовательности

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
ru: количество скобок с каждой стороны центрального снимка, количество изображений = (скобки * 2) + 1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
ru: Шагов коррекции экспозиции на каждый снимок в вилке.
    Данный параметр настраивается в камере и обычно составляет
    3 шага на 1 EV коррекции экспозиции.

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
ru: Дополнительные параметры

en: label
ru: Метка

en: property
ru: Параметр

en: add user property
ru: Добавить параметр

en: program
ru: Программа

en: focus mode
ru: Фокус

en: shutterspeed2
ru: Выдержка

en: shutterspeed
ru: Выдержка

en: WB
ru: ББ

en: collections
ru: Коллекции

en: search filmroll
ru: Поиск съёмки

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
ru: Проблема выбора нового пути для съёмки в «%s»

en: search filmroll...
ru: Найти съёмку...

en: remove...
ru: Удалить...

en: uncategorized
ru: Без категории

en: rejected
ru: Отклонено

en: not rated
ru: Без оценки

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
ru: Введите ваш запрос, используйте <, <=, >, >=, <>, =, [;] в качестве операторов

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
ru: Используйте <, <=, >, >=, <>, =, [;] в качестве операторов
    звездный рейтинг: 0-5
    отклоненные изображения: -1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
ru: Введите ваш запрос, используйте <, <=, >, >=, <>, =, [;] в качестве операторов.
    Дата указывается в виде: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (обязателен только год)

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
ru: Критерий поиска, используйте «%» для выбора всего и «,» для разделения критериев

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
ru: использовать `%' в качестве подстановочного знака
    щелкните, чтобы включить иерархию + подиерархии (суффикс `*')
    Shift+щелчок, чтобы включить только текущую иерархию (без суффикса)
    ctrl+щелчок, чтобы включить только подиерархии (суффикс `|%')

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
ru: использовать `%' в качестве подстановочного знака
    щелкните, чтобы включить расположение + подместоположения (суффикс `*')
    Shift+щелчок, чтобы включить только текущее местоположение (без суффикса)
    ctrl+щелчок, чтобы включить только вложенные местоположения (суффикс `|%')

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
ru: использовать `%' в качестве подстановочного знака
    щелкните, чтобы включить текущие + подпапки (суффикс `*')
    Shift+щелчок, чтобы включить только текущую папку (без суффикса)
    ctrl+щелчок, чтобы включить только вложенные папки (суффикс `|%')

en: use `%' as wildcard
ru: Критерий поиска, используйте «%» для выбора всего

en: clear this rule
ru: Очистить критерий поиска

en: clear this rule or add new rules
ru: Очистить критерий поиска или добавить новый

en: narrow down search
ru: Добавить критерий: И

en: add more images
ru: Добавить критерий: ИЛИ

en: exclude images
ru: Добавить критерий: КРОМЕ

en: change to: and
ru: Изменить на: И

en: change to: or
ru: Изменить на: ИЛИ

en: change to: except
ru: Изменить на: КРОМЕ

note: the different categories
en: files
ru: Файлы

en: metadata
ru: Метаданные

en: times
ru: Дата и время

en: capture details
ru: Детали съёмки

en: collections settings
ru: Настройки коллекций

en: preferences...
ru: Настройки...

en: AND
ru: И

en: OR
ru: ИЛИ

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
ru: НО НЕ

en: revert to a previous set of rules
ru: Вернуться к предыдущему набору параметров

en: jump back to previous collection
ru: Перейти к предыдущей коллекции

en: mean
ru: Среднее

en: color picker
ru: Цветовая пипетка

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
ru: Наведите курсор, чтобы выделить образец на холсте,
    нажмите, чтобы заблокировать образец,
    щелкните правой кнопкой мыши, чтобы загрузить область образца в активную палитру цветов

en: click to (un)hide large color patch
ru: Переключить видимость образца

en: statistic
ru: Статистика

en: select which statistic to show
ru: Выберите, какую статистику показывать

en: select which color mode to use
ru: Выберите, какой цветовой режим использовать

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
ru: Включить палитру цветов
    ctrl+щелчок или щелчок правой кнопкой мыши, чтобы выбрать область

en: add sample
ru: Добавить образец

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
ru: Образцы

en: display samples on image/vectorscope
ru: Отображать образцы на изображении/вектороскопе

en: restrict scope to selection
ru: Ограничить область выбора

en: history stack
ru: История изменений

en: open sidecar file
ru: Выбор файла с историей изменений

en: error loading file '%s'
ru: Ошибка при загрузке файла «%s»!

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
ru[0]: Не удалось сжать историю %d
ru[1]: Не удалось сжать историю %d
ru[2]: Не удалось сжать историю %d

en: delete images' history?
ru: Удаление истории изменений

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить историю изменений %d выбранного снимка?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить историю изменений %d выбранных снимков?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить историю изменений %d выбранных снимков?

en: selective copy...
ru: Копировать...

en: choose which modules to copy from the source image
ru: Выборочное копирование истории изменений

en: copy history stack of
    first selected image
ru: Копировать всю историю изменений
    первого выбранного снимка

en: selective paste...
ru: Вставить...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
ru: Выборочная вставка истории изменений

en: paste
ru: Вставить

en: paste history stack to
    all selected images
ru: Вставить всю историю изменений
    для выбранных снимков

en: compress history
ru: Сжать историю

en: compress history stack of
    all selected images
ru: Минимизировать историю изменений
    всех выбранных снимков

en: discard history stack of
    all selected images
ru: Удалить историю изменений
    всех выбранных снимков

en: how to handle existing history
ru: Как поступить с существующей историей изменений

en: append
ru: Объединить

en: load sidecar file...
ru: Загрузить XMP...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
ru: Открыть файл XMP с историей изменений
    и применить его к выбранным снимкам

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
ru: Записать историю изменений в файл XMP

en: duplicate manager
ru: Управление копиями

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
ru: Создать копию с пустой историей изменений

en: create a duplicate of the image with same history stack
ru: Создать копию вместе с существующей историей изменений

en: export
ru: Экспорт

en: invalid format for export selected
ru: Выбран недопустимый формат для экспорта

en: invalid storage for export selected
ru: Выбрано недопустимое хранилище для экспорта

en: export to disk
ru: Экспортировать на диск

en: which is equal to %s × %s px
ru: Эквивалентно %s × %s пикс.

[ctx: unit]
en: in
ru: дюйм

[ctx: section]
en: storage options
ru: Параметры сохранения

en: target storage
ru: Модуль экспорта

[ctx: section]
en: format options
ru: Параметры формата

en: file format
ru: Формат

[ctx: section]
en: global options
ru: Общие параметры

en: set size
ru: Размер

en: choose a method for setting the output size
ru: Размер снимка при экспорте

en: in pixels (for file)
ru: Пиксели

en: in cm (for print)
ru: Сантиметры

en: in inch (for print)
ru: Дюймы

en: by scale (for file)
ru: Масштаб

en: print width
ru: Ширина (печать)

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
ru: Максимальная ширина снимка.
    Щелчок средней кнопкой мыши сбрасывает значение.

en: print height
ru: Высота (печать)

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
ru: Максимальная высота снимка.
    Щелчок средней кнопкой мыши сбрасывает значение.

en: resolution in dot per inch
ru: Разрешение, точки на дюйм

en: px
ru: пикс.

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
ru: Масштаб, указанный в долях или в виде дроби.
    Щелчок средней кнопкой мыши сбрасывает значение до 1.

en: allow upscaling
ru: Разрешить увеличение

en: high quality resampling
ru: Качественная интерполяция

en: do high quality resampling during export
ru: Качественная интерполяция при экспорте

en: store masks
ru: Экспортировать маски

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
ru: Экспортировать маски как слои

en: image settings
ru: Настройки снимка

en: output ICC profiles
ru: ICC профиль вывода

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
ru: • перцептивная: плавно перемещает цвета вне гаммы в гамму, сохраняя градации,
    но искажает цвета в гамме в процессе. 
    Обратите внимание, что перцептивная часто относится к таблице поиска цветов, что зависит от конечного назначения.
    
    • относительная колориметрическая: сохраняет яркость, постепенно уменьшая насыщенность до тех пор, пока цвета не впишутся в гамму.
    
    • насыщенная: предназначена для яркой "буклетной" графики
    с сохранением насыщенности (не подходит для фотосъемки).
    
    • абсолютная колориметрическая: адаптирует белую точку изображения
    к конечной белой точке. В основном используется для цветопробы
    (не подходит для фотосъемки).

en: style
ru: Стиль обработки

en: temporary style to use while exporting
ru: Стиль, используемый только для экспорта

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
ru: Как поступать с историей изменений из стиля обработки

en: replace history
ru: Заменить историю изменений

en: append history
ru: Объединить историю изменений

[ctx: actionbutton]
en: export
ru: Экспорт

en: export with current settings
ru: Экспорт с текущими настройками

en: select tag
ru: Выбор меток

en: _add
ru: Добавить

en: _done
ru: Готово

en: list filter
ru: Фильтр списка

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
ru: Список доступных меток. Используйте кнопку "Добавить" или двойной щелчок для добавления выделенной метки.

en: edit metadata exportation
ru: Редактор экспортируемых метаданных

en: general settings
ru: Общие настройки

en: EXIF data
ru: Данные Exif

en: export EXIF metadata
ru: Экспортировать данные Exif

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
ru: Экспортировать метаданные XMP (модуль редактирования метаданных)

en: only embedded
ru: Только встроенные

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
ru: Помимо имеющихся в файле на удалённый сервер отправляется ограниченный
    набор метаданных. Используйте данную опцию для отключения этого.

en: geo tags
ru: Геотеги

en: export geo tags
ru: Экспортировать геотеги

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
ru: Экспортировать геотеги (в Xmp.dc.Subject)

en: private tags
ru: Персональные метки

en: export private tags
ru: Экспортировать персональные метки

en: synonyms
ru: Синонимы

en: export tags synonyms
ru: Экспортировать синонимы меток

en: omit hierarchy
ru: Исключить иерархию

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
ru: Экспортировать только последнюю часть иерархических меток

en: hierarchical tags
ru: Иерархические метки

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
ru: Экспортировать иерархические метки (в Xmp.lr.Hierarchical Subject)

en: develop history
ru: Экспортировать историю изменений

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
ru: Экспортировать историю изменений (полезно в случае утери XMP файла)

en: per metadata settings
ru: Настройки меток

en: redefined tag
ru: Метка

en: formula
ru: Значение

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
ru: Список меток метаданных.
    Если формула пуста, то данная метка удаляется из экспортируемого файла.
    Если формула «=», то данная метка присваивается даже если данные Exif отключены.
    В противном случае значение метки присваивается согласно формуле.
    Доступные значения:

en: add an output metadata tag
ru: Добавить метку метаданных

en: delete metadata tag
ru: Удалить метку метаданных

en: full path
ru: Расположение

en: group
ru: Сгруппировать

en: id
ru: Идентификатор

en: custom sort
ru: Пользовательская

en: shuffle
ru: Перемешать

en: collection filters
ru: Фильтры коллекции

en: initial setting
ru: Начальная настройка

en: imported: last 24h
ru: Импортировано: последние 24 часа

en: imported: last 30 days
ru: Импортировано: Последние 30 дней

en: taken: last 24h
ru: Принят: Последние 24 часа

en: taken: last 30 days
ru: Принят: Последние 30 дней

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
ru: Одиночный щелчок для выбора имени файла, ctrl+щелчок для выбора нескольких значений

en: right-click opens a menu to select the available values
ru: Щелчок правой кнопкой открывает меню для выбора доступных значений

en: you can't have more than %d rules
ru: У вас не может быть более %d параметров

en: rule property
ru: Свойство параметра

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
ru: Свойство параметра
    Невозможно изменить, так как параметр закреплен на панели инструментов

[ctx: quickfilter]
en: filter
ru: Фильтр

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
ru: Этот параметр закреплен на верхней панели инструментов
    Нажмите, чтобы открепить

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
ru: Невозможно отключить параметр,, если он закреплен на панели инструментов

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
ru: Нельзя удалить параметр, закрепленный на панели инструментов

en: click to pin this rule to the top toolbar
ru: Щелчок закрепляет этот параметр на верхней панели инструментов

en: remove this collect rule
ru: Удалить параметр

en: this rule is enabled
ru: Этот параметр включен

en: this rule is disabled
ru: Этот параметр отключен

en: or
ru: или

en: and not
ru: и не

en: define how this rule should interact with the previous one
ru: Определите, как этот параметр должен взаимодействовать с предыдущим

en:  (off)
ru: (Откл.)

en: you can't add more rules.
ru: Вы не можете добавить больше параметров

en: shown filters
ru: Отображенные фильтры

en: new filter
ru: Новый фильтр

note: the actions part of the popover
en: actions
ru: Действия

en: reset quickfilters
ru: Сбросить быстрые фильтры

en: sort order
ru: Порядок сортировки

en: determine the sort order of shown images
ru: Определить порядок сортировки отображаемых изображений

en: sort direction
ru: Направление сортировки

en: remove this sort order
ru: Удалить порядок сортировки

en: you can't have more than %d sort orders
ru: У вас не может быть более %d порядков сортировки

en: new rule
ru: Новый параметр

en: append new rule to collect images
ru: Добавить новый параметр для выбранных изображений

en: sort by
ru: Сортировка

en: new sort
ru: Новая сортировка

en: append new sort to order images
ru: Добавить новую сортировку для %d снимков

en: revert to a previous set of sort orders
ru: К предыдущему порядку сортировки

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
ru: Сброс
    Щелчок+CTRL удаляет закрепленные параметры

en: color filter
ru: Цветовой фильтр

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
ru: Фильтр изображений по цветовой метке
    Щелчок, чтобы переключить выбор цветовой метки
    CTRL+щелчок, чтобы исключить цветовую метку
    Серая кнопка захватывает все цветовые метки

note: create the filter combobox
en: rules
ru: Параметры

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
ru: Фильтр изображений по цветовой метке
    и (∩): изображения со всеми выбранными цветовыми метками
    или (∪): изображения с по крайней мере одной из выбранных цветовых меток

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
ru: Введите имя файла.
    Несколько значений могут быть разделены ','
    
    Щелчок правой кнопкой мыши, чтобы получить существующие имена файлов

en: extension
ru: Расширение

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
ru: Введите расширение, начиная с точки
    Несколько значений могут быть разделены ','
    Ключевые слова: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    Щелчок правой кнопкой мыши, чтобы получить существующие расширения

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
ru: Одиночный щелчок для выбора имени файла, Ctrl+щелчок для выбора нескольких значений

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
ru: Одиночный щелчок для выбора расширения
    Ctrl+щелчок для выбора нескольких значений

note: the button to close the popup
en: ok
ru: OK

en: ungrouped images
ru: Сгруппированные снимки

en: select the type of grouped image to filter
ru: Укажите тип снимка, чтобы отфильтровать

note: predefined selections
en: all images
ru: Все снимки

en: filter on history state
ru: Фильтр по состоянию истории

en: local copied state filter
ru: Фильтр по состоянию локальных копий

en: filter images based on their module order
ru: Фильтр изображений по порядку модулей

en: filter by images rating
ru: Фильтр по рейтингу изображений

en: ratings
ru: Оценки

en: unstarred only
ru: Без звезд

en: rejected only
ru: К удалению

en: all except rejected
ru: Кроме отмеченных к удалению

en: not rated only
ru: Без оценки

en: better
ru: Лучше

en: worse
ru: Хуже

en: cap
ru: Предел

en: rating filter
ru: Фильтр по рейтингу

en: portrait images
ru: Портретные изображения

en: square images
ru: Квадратные изображения

en: landscape images
ru: Пейзажи

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
ru: Фильтр по тексту из метаданных изображений, бренду фотокамеры, тегам, пути к файлу и имени
    Используйте '%' в качестве подстановочного знака
    По умолчанию подстановочные знаки в начале и в конце применяются автоматически
    Двойные кавычки в конце или в начале отключают соответствующий подстановочный знак
    Затемняется во время выполнения поиска

en: apply offset and geo-location
ru: Применить смещение и геотеги

en: apply geo-location
ru: Применить геотеги

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
ru: Применить смещение и геотеги к соответствующим снимкам.
    Двойное нажатие Сtrl+Z для отмены.

en: apply geo-location to matching images
ru: Применить геотеги к соответствующим снимкам

en: GPX file track segments
ru: Участки пути в файле GPX

en: start time
ru: Начало

en: end time
ru: Конец

en: points
ru: Точки

en: images
ru: Снимок

en: open GPX file
ru: Выбор файла GPX

en: preview
ru: Предпросмотр

en: GPS data exchange format
ru: Формат обмена данными GPS

en: date/time
ru: Дата и время

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
ru: Введите новые значения даты и времени в формате YYYY:MM:DD hh:mm:ss.
    Используйте клавиши или колесо мыши для ввода значений.

en: original date/time
ru: Исходное значение

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
ru: Заблокировать значения даты и времени для применения к другому выделению

en: date/time offset
ru: Смещение

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
ru: Введите смещение в формате [-]dd hh:mm:ss[.sss]

note: apply
en: apply offset
ru: Применить смещение

en: apply offset to selected images
ru: Сохранить новые значения даты и времени с учётом указанного смещения

en: apply date/time
ru: Сохранить

en: apply the same date/time to selected images
ru: Сохранить новые значения даты и времени

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
ru: Начните вводить, чтобы отобразить список разрешенных значений и выберите свой часовой пояс.
    нажмите Enter для подтверждения, чтобы звездочка * исчезла

note: gpx
en: apply GPX track file...
ru: Загрузить GPX...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
ru: Обновить данные о геопозиционировании из файла GPX

[ctx: section]
en: GPX file
ru: Файл GPX

en: select a GPX track file...
ru: Загрузить GPX...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
ru: Для каждого сегмента из файла GPX указаны:
    1) Дата и время начала по местному времени.
    2) Количество опорных точек.
    3) Количество снимков, подходящих по дате и времени.
    4) Дополнительная информация при наведении мыши.

en: preview images
ru: Предпросмотр

en: show on map matching images
ru: Показать на карте соответствующие снимки

en: select images
ru: Выбрать снимки

en: select matching images
ru: Выбрать соответствующие снимки

en: number of matching images versus selected images
ru: Количество соответствующих и выделенных снимков

en: monochromatic
ru: Ч/б

en: analogous
ru: Аналоговая

en: analogous complementary
ru: Аналоговая комплементарная

en: complementary
ru: комплементарная

en: split complementary
ru: Разделенная комплементарная

en: dyad
ru: диада

en: triad
ru: триада

en: tetrad
ru: тетрада

en: vectorscope
ru: Вектороскоп

en: waveform
ru: Волновая гистограмма

en: histogram
ru: Гистограмма

en: scopes
ru: Масштабы

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
ru: Выбран неподдерживаемый профиль вектроскопа, он будет заменён на линейный Rec2020!

en: scroll to coarse-rotate
ru: Прокрутка для грубого вращения

en: ctrl+scroll to fine rotate
ru: Ctrl+Прокрутка для точного вращения

en: shift+scroll to change width
ru: Shift+Прокрутка меняет ширину

en: alt+scroll to cycle
ru: Alt+Прокрутка чтобы переключить

en: drag to change black point
ru: Потяните, чтобы изменить черную точку

en: double-click resets
ru: Двойной щелчок сбрасывает изменения

en: drag to change exposure
ru: Потяните, чтобы изменить экспозиция

en: set scale to linear
ru: Линейный вид

en: set scale to logarithmic
ru: Логарифмический вид

en: set scope to vertical
ru: Установить область видимости по вертикали

en: set scope to horizontal
ru: Установить область видимости по горизонтали

en: set view to AzBz
ru: В координатах AzBz

en: set view to RYB
ru: Установить вид на RYB

en: set view to u*v*
ru: В координатах u*v*

en: cycle histogram modes
ru: Режим гистограммы

en: hide histogram
ru: Скрыть гистограмму

en: switch histogram view
ru: Переключить режим гистограммы

en: toggle blue channel
ru: Переключить синий канал

en: toggle colors
ru: Переключить цвета

en: toggle green channel
ru: Переключить зелёный канал

en: toggle red channel
ru: Переключить красный канал

en: cycle vectorscope types
ru: Переключить типы вектроскопа

en: color harmonies
ru: Цветовые гармонии

en: cycle color harmonies
ru: Переключить цветовые гармонии

en: compress history stack
ru: Сжать историю

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
ru: Минимизировать историю изменений.
    Ctrl+Щелчок для обрезки по выбранный элемент
    в истории изменений.

en: create a style from the current history stack
ru: Создать стиль из текущей истории изменений

en: create style from history
ru: Создать стиль из истории изменений

en: always-on module
ru: Всегда включен

en: default enabled module
ru: Включен по умолчанию

en: deprecated module
ru: Устаревший модуль

en: colorspace
ru: Цветовое пространство

en: mask mode
ru: Режим маски

en: blend mode
ru: Режим смешивания

en: blend operation
ru: Параметры смешивания

en: blend fulcrum
ru: Смешивание, опорная точка

en: mask blur
ru: Размытие краёв

en: raster mask instance
ru: Экземпляр растровой маски

en: raster mask id
ru: ID растровой маски

en: invert mask
ru: Инверсия маски

en: drawn mask polarity
ru: Полярность нарисованной маски

en: a drawn mask was added
ru: Нарисованная маска добавлена

en: the drawn mask was removed
ru: Нарисованная маска удалена

en: the drawn mask was changed
ru: Нарисованная маска изменена

en: parametric output mask:
ru: Параметрическая маска (вывод):

en: parametric input mask:
ru: Параметрическая маска (ввод):

en: delete image's history?
ru: Удаление истории изменений

en: do you really want to clear history of current image?
ru: Вы действительно хотите удалить историю изменений выбранного снимка?

en: actions on selection
ru: Действия по выбору

en: delete (trash)
ru: В корзину

en: physically delete from disk (using trash if possible)
ru: Переместить в корзину

en: physically delete from disk immediately
ru: Физически удалить с диска

en: remove
ru: Удалить

en: remove images from the image library, without deleting
ru: Убрать снимки из коллекции без удаления соответствующих файлов

en: move...
ru: Переместить...

en: move to other folder
ru: Переместить в другой каталог

en: copy...
ru: Копировать...

en: copy to other folder
ru: Копировать в другой каталог

en: create HDR
ru: Создать HDR

en: create a high dynamic range image from selected shots
ru: Объединить выбранные снимки в HDR

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
ru: Создать копию в текущей коллекции вместе с историей изменений

en: rotate selected images 90 degrees CCW
ru: Поворот выбранных снимков на 90° против часовой стрелки

en: rotate selected images 90 degrees CW
ru: Поворот выбранных снимков на 90° по часовой стрелке

en: reset rotation
ru: Сбросить поворот

en: reset rotation to EXIF data
ru: Использовать данные Exif для получения информации об ориентации снимка

en: copy locally
ru: Локальная копия

en: copy the image locally
ru: Копировать снимки локально

en: resync local copy
ru: Синхронизировать

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
ru: Синхронизировать файл XMP и удалить локальную копию

[ctx: selected images action]
en: group
ru: Сгруппировать

en: add selected images to expanded group or create a new one
ru: Объединить выбранные снимки в группу

en: ungroup
ru: Разгруппировать

en: remove selected images from the group
ru: Убрать выбранные фото из группы

en: select ratings metadata
ru: Выбор метаданных оценок

en: colors
ru: Цветовые метки

en: select colors metadata
ru: Выбор метаданных цветовых меток

en: select tags metadata
ru: Выбор метаданных меток

en: select geo tags metadata
ru: Выбор метаданных геотегов

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
ru: Выбор метаданных darktable

en: set the selected image as source of metadata
ru: Выбор изображения в качестве источника метаданных

en: paste selected metadata on selected images
ru: Записать метаданные в выбранные снимки

en: clear selected metadata on selected images
ru: Очистить метаданные в выбранных снимках

en: how to handle existing metadata
ru: Как поступить с существующими метаданными

en: merge
ru: Объединить

en: update image information to match changes to file
ru: Обновить информацию в тегах Exif

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
ru: Пометить снимок как чёрно-белый

en: set selection as color images
ru: Пометить снимок как цветной

en: duplicate virgin
ru: Дубликат оригинала

en: device "%s" connected on port "%s".
ru: Устройство «%s» подсоединено к порту «%s».

en: copy & import from camera
ru: Импорт с камеры

en: tethered shoot
ru: Дистанционная съёмка

en: unmount camera
ru: Отключить камеру

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
ru: Устройство заблокировано другим приложением.
    Закройте активные приложения и попытайтесь снова.

en: tethering and importing is disabled for this camera
ru: Дистанционная съёмка с использованием данной камеры не возможна

en: mount camera
ru: Подключить камеру

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
ru[0]: Выбран %d снимок из %d
ru[1]: Выбрано %d снимка из %d
ru[2]: Выбрано %d снимков из %d

en: you can't delete the selected place
ru: Вы не можете удалить данное место из списка

en: choose the root of the folder tree below
ru: Выбор корневого каталога

en: places
ru: Места

en: restore all default places you have removed by right-click
ru: Восстановить настройки списка мест по умолчанию

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
ru: Добавить свое место.
    Щелчок правой кнопкой мыши для удаления.

en: you can add custom places using the plus icon
ru: Используйте плюс для добавления мест в список

en: select a folder to see the content
ru: Выбор каталога для импорта

en: folders
ru: Каталоги

en: home
ru: Домашний каталог

en: pictures
ru: Изображения

en: mark already imported pictures
ru: Выделить уже импортированные снимки

en: modified
ru: Дата изменения

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
ru: Дата изменения может отличаться от данных Exif

en: show/hide thumbnails
ru: Отобразить миниатюры

en: naming rules
ru: Параметры копирования

en: add to library
ru: Добавить

en: copy & import
ru: Копировать

en: select new
ru: Выделить новые

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
ru: Дождитесь получения списка снимков с камеры...

en: invalid override date/time format
ru: Недопустимый формат даты/времени

en: import base directory
ru: Импортировать основной каталог

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
ru: Перед копированием изображений в основной каталог darktable убедитесь, что правильно его определили.
    дополнительную информацию можно найти в документации darktable.
    
    Проверьте настройки darktable -> импорт.
    Поверьте и, если необходимо, исправьте "Шаблон имени основного каталога"

en: _come back & check
ru: Вернуться назад и проверить

en: _understood & done
ru: Понятно, готово

en: add to library...
ru: Добавить...

en: add existing images to the library
ru: Добавить снимки в коллекцию

en: copy & import...
ru: Копировать...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
ru: Копировать снимки в коллекцию с возможным переименованием согласно заданным параметрам

note: collapsible section
en: parameters
ru: Параметры

en: v3.0 for RAW input (default)
ru: v3.0 RAW (по умолчанию)

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
ru: v.3.0 JPEG/non-RAW

en: deleting preset for obsolete module
ru: Удаляется профиль устаревшего модуля

en: manage presets...
ru: Группировка модулей...

en: nothing to save
ru: Нет изменений для сохранения

en: show module
ru: Показать модуль

en: utility module
ru: Вспомогательные модули

en: live view
ru: Live View

en: toggle live view
ru: Переключить режим Live View

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
ru: Масштаб Live View

en: flip live view horizontally
ru: Отразить по горизонтали вид в Live View

en: move focus point in (big steps)
ru: Переместить точку фокусировки (большой шаг)

en: move focus point in (small steps)
ru: Переместить точку фокусировки (малый шаг)

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
ru: Включить автофокус

en: move focus point out (small steps)
ru: Переместить точку фокусировки обратно (малый шаг)

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
ru: Переместить точку фокусировки обратно (большой шаг)

en: overlay
ru: Наложение

en: selected image
ru: Выбранное изображение

en: overlay another image over the live view
ru: Наложить изображение поверх Live View

en: enter image id of the overlay manually
ru: Введите ID снимка для перекрытия

en: overlay mode
ru: Режим наложения

[ctx: blendmode]
en: xor
ru: Исключающее ИЛИ

[ctx: blendmode]
en: add
ru: Сложение

[ctx: blendmode]
en: saturate
ru: Насыщенность

[ctx: blendmode]
en: color dodge
ru: Осветление цветов

[ctx: blendmode]
en: color burn
ru: Затемнение цветов

[ctx: blendmode]
en: hard light
ru: Направленный свет

[ctx: blendmode]
en: soft light
ru: Рассеянный свет

[ctx: blendmode]
en: exclusion
ru: Вычитание

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
ru: Тон в HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
ru: Насыщенность в HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL color
ru: Цвет в HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
ru: Светлота в HSL

en: mode of the overlay
ru: Режим наложения

en: split line
ru: Линия разделения

en: only draw part of the overlay
ru: Рисовать только часть перекрытия

en: find location
ru: Поиск на карте

en: locations
ru: Места

en: new sub-location
ru: Вложенное

en: new location
ru: Добавить

en: location name '%s' already exists
ru: Место «%s» уже существует

en: edit location
ru: Изменить место

en: delete location
ru: Удалить место

en: update filmstrip
ru: Обновить ленту снимков

en: go to collection (lighttable)
ru: Перейти в коллекцию (режим обзора)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
ru: Завершите редактирование текущего места (Enter или Escape) для выбора следующего

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
ru: Список мест, используйте щелчок, чтобы показать или скрыть место на карте.
    	 Колесо мыши меняет размер места.
    	 Shift+Прокрутка или Ctrl+Прокрутка меняют ширину и высоту прямоугольника.
    	 Щелчок+Перетащить меняет координаты места.
    Ctrl+Щелчок для редактирования имени места.
    	 Используйте «|» в качестве разделителя для вложенных мест.
    	 Для удаления места очистите его имя.
    	 Используйте Enter для подтверждения изменений и Escape для отмены.
    Используйте щелчок правой кнопкой мыши для списка других доступных действий.

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
ru: Выбор формы места (круг, прямоугольник или многоугольник)

en: add a new location on the center of the visible map
ru: Добавить новое место по центру видимой части карты

en: show all
ru: Показывать все

en: show all locations which are on the visible map
ru: Показывать все места на видимой части карты

en: map settings
ru: Параметры карты

en: map source
ru: Источник данных

en: select the source of the map. some entries might not work
ru: Выбор источника картографических данных. Некоторые источники могут быть недоступны.

en: feather
ru: Растушёвка

en: group #%d
ru: Группа #%d

en: duplicate this shape
ru: Копировать фигуру

en: delete this shape
ru: Удалить фигуру

en: delete group
ru: Удалить группу

en: remove from group
ru: Удалить из группы

en: group the forms
ru: Сгруппировать фигуры

en: use inverted shape
ru: Использовать инвертированную фигуру

en: mode: union
ru: Режим: Объединение

en: mode: intersection
ru: Режим: Пересечение

en: mode: difference
ru: Режим: Разница

en: mode: sum
ru: Режим: Сумма

en: mode: exclusion
ru: Режим: Вычитание

en: cleanup unused shapes
ru: Удалить неиспользуемые фигуры

en: created shapes
ru: Созданные фигуры

en: properties
ru: Параметры

en: no shapes selected
ru: Нет выбранных фигур

en: pressure
ru: Нажатие

en: smoothing
ru: Сглаживание

en: metadata editor
ru: Редактор метаданных

en: metadata settings
ru: Настройки метаданных

en: visible
ru: Видимость

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
ru: Укажите, если вы хотите, чтобы указанные метаданные использовались при импорте, редактировании и экспорте снимков

en: private
ru: Персональные

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
ru: Укажите, если вы не хотите, чтобы указанные метаданные использовалась при экспорте снимков

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
ru: Текст метаданных.
    Ctrl+Enter вставляет новую строку (внимание, может быть несовместима со стандартными метаданными)
    если <оставить без изменений> выбранные изображения имеют разные метаданные
    В этом случае щелчок правой кнопкой мыши дает возможность выбрать одно из них
    Нажмите Escape для выхода из всплывающего окна

en: write metadata for selected images
ru: Записать метаданные в выбранные снимки

en: cancel
ru: Отменить

en: ignore changed metadata
ru: Игнорировать изменение метаданных

en: all rights reserved
ru: Все права сохранены

note: internal
en: filmroll
ru: Съёмка

en: group id
ru: ID группы

en: version
ru: Версия

en: import timestamp
ru: Импорт

en: change timestamp
ru: Изменён

en: export timestamp
ru: Экспорт

en: print timestamp
ru: Печать

en: flags
ru: Флаги

en: 35mm equiv focal length
ru: Фокусное расстояние, эквивалентное 35 мм.

en: focus distance
ru: Дистанция (фокус)

en: datetime
ru: Дата и время

en: export width
ru: Ширина (экспорт)

en: export height
ru: Высота (экспорт)

en: longitude
ru: Долгота

en: elevation
ru: Высота

en: categories
ru: Категории

en: image information
ru: Метаданные

en: unused/deprecated
ru: Не используется и/или устаревший

en: marked for deletion
ru: Помечено для удаления

en: auto-applying presets applied
ru: Автоматические настройки применены

en: has .txt
ru: Содержит .txt

en: has .wav
ru: Содержит .wav

en: image has %d star | image has %d stars
ru[0]: У снимка %d звезда
ru[1]: У снимка %d звезды
ru[2]: У снимка %d звёзд

en: loader: %s
ru: Загрузчик: %s

en: <various values>
ru: <различные значения>

en: double-click to jump to film roll
    %s
ru: Двойной щелчок для перехода к съёмке «%s»

en: %.1f mm
ru: %.1f мм.

en: infinity
ru: Infinity

en: %.2f m
ru: %.2f м

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
ru: Используйте перетаскивание мышью для упорядочивания списка необходимых полей

en: jump to film roll
ru: Перейти к съёмке

en: recently used collections
ru: Недавние коллекции

en:  and
ru:  и

en:  or
ru:  или

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
ru:  но не

en: recent collections settings
ru: Настройки последних коллекций

en: workflow: scene-referred
ru: Рабочий процесс: Плёночная тональная кривая RGB

en: modules: deprecated
ru: Модули: Устаревшие

en: last modified layout
ru: Ранее изменённая группировка

en: modulegroups
ru: Группы модулей

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
ru: Вкл. / Откл.

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
ru: Доступ к быстрым настройкам не возможен, так как имеется несколько копий данного модуля. Перейдите к полной версии модуля.

en: (some features may only be available in the full module interface)
ru: (некоторые из настроек доступны только в полной версии модуля)

en: go to the full version of the %s module
ru: Перейти к полной версии модуля «%s»

[ctx: modulegroup]
en: base
ru: Базовые

[ctx: modulegroup]
en: tone
ru: Тоновоспроизведение

[ctx: modulegroup]
en: color
ru: Цветокоррекция

[ctx: modulegroup]
en: correct
ru: Коррекция

[ctx: modulegroup]
en: effect
ru: Эффекты

en: modules: all
ru: Модули: Все

[ctx: modulegroup]
en: grading
ru: Цветовые каналы

[ctx: modulegroup]
en: effects
ru: Эффекты

en: workflow: beginner
ru: Рабочий процесс: Новичок

en: workflow: display-referred
ru: Рабочий процесс: Базовая кривая

en: search only
ru: Только поиск

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
ru: Устаревшие

en: previous config
ru: Предыдущая конфигурация

en: previous layout
ru: Предыдущая группировка

en: previous config with new layout
ru: Предыдущая конфигурация с новой группировкой

en: remove this widget
ru: Удалить виджет

en: remove this module
ru: Удалить модуль

note: does it belong to recommended modules ?
en: base
ru: Базовые

en: tone
ru: Тоновоспроизведение

en: technical
ru: Технические

en: grading
ru: Цветовые каналы

en: add this module
ru: Добавить этот модуль

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
ru: Доступные модули

en: add module
ru: Добавить модуль

en: remove module
ru: Удалить модуль

en: header needed for other widgets
ru: Заголовок необходим для других виджетов

en: add this widget
ru: Добавить виджет

en: currently invisible
ru: Сейчас невидим

en: add widget
ru: Добавить виджет

en: remove widget
ru: Удалить виджет

en: show all history modules
ru: Показать все модули истории

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
ru: Показать модули, которые присутствуют в стеке истории, независимо от того, включены они в данный момент или нет

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
ru: Следующие модули устарели, поскольку в них есть внутренние ошибки проектирования, которые не могут быть исправлены. Используйте альтернативные модули.
    Устаревшие модули будут удалены для в следующем релизе.

en: quick access panel
ru: Панель быстрого доступа

en: show only active modules
ru: Активные

en: active modules
ru: Активные модули

en: presets
    ctrl+click to manage
ru: Профили группировки модулей.
    Ctrl+Щелчок для настройки.

en: search modules
ru: Поиск модуля

en: search modules by name or tag
ru: Поиск модуля по имени или метке

en: clear text
ru: Очистить

en: basic icon
ru: Иконка для «Базовые»

en: active icon
ru: Иконка для «Активные»

en: color icon
ru: Иконка для «Цветокоррекция»

en: correct icon
ru: Иконка для «Коррекция»

en: effect icon
ru: Иконка для «Эффекты»

en: favorites icon
ru: Иконка для «Избранные»

en: tone icon
ru: Иконка для «Тоновоспроизведение»

en: grading icon
ru: Иконка для «Цветовые каналы»

en: technical icon
ru: Иконка для «Технические»

en: quick access panel widgets
ru: Виджеты панели быстрого доступа

en: quick access
ru: Быстрый доступ

en: add widget to the quick access panel
ru: Добавить виджет на панель быстрого доступа

en: group icon
ru: Иконка группы

en: group name
ru: Имя группы

en: remove group
ru: Удалить группу

en: move group to the left
ru: Переместить группу влево

en: add module to the group
ru: Добавить модуль в группу

en: move group to the right
ru: Переместить группу вправо

en: rename preset
ru: Переименовать профиль

en: _rename
ru: Переименовать

en: new preset name:
ru: Новое имя профиля:

en: a preset with this name already exists!
ru: Профиль с таким именем уже существует!

en: preset:
ru: Профиль:

en: remove the preset
ru: Удалить профиль

en: duplicate the preset
ru: Копировать данный профиль

en: rename the preset
ru: Переименовать профиль

en: create a new empty preset
ru: Добавить новый профиль

en: show search line
ru: Показывать строку поиска

en: show quick access panel
ru: Показывать панель быстрого доступа

en: show all history modules in active group
ru: Показать все модули истории в активной группе

en: auto-apply this preset
ru: Применять профиль автоматически

en: module groups
ru: Группы модулей

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
ru: Это встроенный профиль группировки модулей. Создайте копию профиля, если хотите его редактировать.

en: navigation
ru: Навигация

[ctx: navigationbox]
en: fill
ru: Заливка

en: small
ru: Уменьшенный вид

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
ru: Навигация
    Щелкните или перетащите, чтобы расположить увеличенную область в центре изображения

en: hide navigation thumbnail
ru: Переключить статус навигационной панели

en: image zoom level
ru: Увеличение изображения

en: print settings
ru: Параметры принтера

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
ru: Обработка «%s» для «%s»

en: cannot open printer profile `%s'
ru: Ошибка открытия профиля принтера «%s»!

en: error getting output profile for image %d
ru: Ошибка получения профиля вывода для снимка %d!

en: cannot apply printer profile `%s'
ru: Ошибка применения профиля принтера «%s»!

en: failed to create temporary PDF for printing
ru: Ошибка создания временного файла PDF для печати!

en: maximum image per page reached
ru: достигнуто максимальное изображение на странице

en: cannot print until a picture is selected
ru: Ошибка печати, не выбран снимок!

en: cannot print until a printer is selected
ru: Ошибка печати, не выбран принтер!

en: cannot print until a paper is selected
ru: Ошибка печати, не указаны параметры страницы!

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
ru: Ошибка получения снимка «%d» для печати!

[ctx: section]
en: printer
ru: Принтер

en: printer
ru: Принтер

en: media
ru: Тип бумаги

en: color management in printer driver
ru: Настройки драйвера

en: printer ICC profiles
ru: ICC-профили для печати

en: black point compensation
ru: Коррекция чёрной точки

en: activate black point compensation when applying the printer profile
ru: Использовать коррекцию чёрной точки при использовании профиля принтера

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
ru: страница

en: measurement units
ru: Единицы измерения

en: image width/height
ru: Размер изображения (Ш x В)

en: scale factor
ru: Коэфф. масштабирования

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
ru: Коэффициент масштабирования изображения относительно разрешения принтера:
     < 1 — уменьшение размера печатаемого изображения (наилучшее качество)
     > 1 — увеличение размера печатаемого изображения,
     слишком большие значения могут привести к низкому качеству печати

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
ru: Верхнее поле

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
ru: Левое поле

en: lock
ru: Блок

en: change all margins uniformly
ru: Единообразно менять все поля

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
ru: Правое поле

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
ru: Нижнее поле

en: display grid
ru: Отображать сетку

en: snap to grid
ru: Привязки к сетке

en: borderless mode required
ru: Требуется режим без полей

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
ru: Указывает, что режим без полей должен быть активирован
    в драйвере принтера, так как выбранные поля
    ниже границ аппаратного обеспечения принтера

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
ru: Макет изображения

en: new image area
ru: Новая область изображения

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
ru: Добавить новую область изображения на страницу
    щелкните и перетащите на страницу, чтобы разместить область
    перетащите на нее изображение с киноленты

en: delete image area
ru: Удалить область изображения

en: delete the currently selected image area
ru: Удалить текущую выбранную область изображения

en: clear layout
ru: Очистить слои

en: remove all image areas from the page
ru: Удалить все области изображения со страницы

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
ru: Область изображения x исходная точка (в текущих единицах измерения)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
ru: Область изображения по оси y (в текущих единицах измерения)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
ru: Ширина области изображения (в текущих единицах измерения)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
ru: Высота области изображения (в текущих единицах измерения)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
ru: Настройки принтера

en: temporary style to use while printing
ru: Стиль, используемый только на время печати

en: print with current settings
ru: Печать с текущими параметрами

en: select all images in current collection
ru: Выделить все снимки в текущей коллекции

en: clear selection
ru: Снять выделение

en: select unselected images
    in current collection
ru: Обратить выделение в текущей коллекции

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
ru: Выделить все снимки из съёмки, к которой
    относятся уже выбранные снимки

en: select untouched images in
    current collection
ru: Выделить необработанные снимки
    в текущей коллекции

en: session
ru: Сеанс

en: jobcode
ru: Название

en: create
ru: Создать

en: snapshots
ru: Мгновенные снимки

en: snapshots for removed image have been deleted
ru: Ярлыки удаленного изображения были удалены

en: this snapshot was taken from
ru: Этот снимок был сделан из

en: take snapshot
ru: Сделать снимок

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
ru: Сделать снимок для сравнения с другой фотографией или со стадией обработки данной фотографии

en: toggle last snapshot
ru: Переключить последний снимок

en: remove style? | remove styles?
ru[0]: Удаление стиля
ru[1]: Удаление стилей
ru[2]: Удаление стилей

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить %d стиль?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить %d стиля?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить %d стилей?

en: _overwrite
ru: Перезаписать

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
ru: Стиль «%s» уже существует.
    Вы хотите его перезаписать?

en: apply this option to all existing styles
ru: Применить указанную опцию ко всем стилям

en: style %s was successfully exported
ru: Стиль «%s» успешно экспортирован

en: select style
ru: Выбор файла стилей

en: darktable style files
ru: Файлы стилей darktable

en: available styles,
    double-click to apply
ru: Доступные стили,
    щёлкните дважды для применения

en: filter style names
ru: Поиск по имени стиля

en: create duplicate
ru: Создать копию

en: creates a duplicate of the image before applying style
ru: Создать копию снимка перед применением стиля

en: create...
ru: Создать...

en: create styles from history stack of selected images
ru: Создать стиль из истории изменений выбранных снимков

en: edit...
ru: Изменить...

en: edit the selected styles in list above
ru: Изменить выбранный стиль

en: removes the selected styles in list above
ru: Удалить выбранный стиль

en: import styles from a style files
ru: Импорт стиля из файла

en: export the selected styles into a style files
ru: Экспорт стиля в файл

en: apply the selected styles in list above to selected images
ru: Применить стиль к выбранным снимкам

en: tagging
ru: Метки

en: attach tag to all
ru: Прикрепить метку ко всем снимкам

en: detach tag
ru: Снять метку

en: delete tag?
ru: Удаление метки

en: selected: %s
ru: Выбрано: %s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
ru[0]: Вы действительно хотите удалить метку «%s»?
    Она применена к %d снимку.
ru[1]: Вы действительно хотите удалить метку «%s»?
    Она применена к %d снимкам.
ru[2]: Вы действительно хотите удалить метку «%s»?
    Она применена к %d снимкам.

en: tag %s removed
ru: Метка «%s» удалена

en: delete node?
ru: Удаление узла

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
ru[0]: <u>%d</u> метка будет удалена
ru[1]: <u>%d</u> метки будут удалены
ru[2]: <u>%d</u> меток будут удалены

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
ru[0]: <u>%d</u> снимок будет обновлён
ru[1]: <u>%d</u> снимка будут обновлены
ru[2]: <u>%d</u> снимков будут обновлены

en: %d tags removed
ru: Удалено меток: %d

en: create tag
ru: Создание метки

en: name:
ru: Имя:

en: add to: "%s"
ru: Добавить к: «%s»

en: category
ru: Категория

en: synonyms:
ru: Синонимы:

en: empty tag is not allowed, aborting
ru: Имя метки не может быть пустым. Действие прервано.

en: tag name already exists. aborting.
ru: Метка уже существует. Действие прервано.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
ru[0]: <u>%d</u> метка будет изменена
ru[1]: <u>%d</u> метки будут изменены.
ru[2]: <u>%d</u> меток будут изменены.

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
ru: Имя метки не может содержать символ «|». Действие прервано.

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
ru: По крайней мере одна новая метка «%s» уже существует. Действие прервано.

en: change path
ru: Переименование пути

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
ru: Ошибка в использовании символа «|» для разделения меток. Действие прервано.

en: tag %s created
ru: Метка «%s» создана

en: attach tag
ru: Прикрепить

en: create tag...
ru: Создать метку...

en: delete tag
ru: Удалить

en: delete node
ru: Удалить узел

en: change path...
ru: Переименовать путь...

en: set as a tag
ru: Прикрепить как метку

en: copy to entry
ru: Ввести в строку поиска

en: go to tag collection
ru: К помеченным снимкам

en: go back to work
ru: Вернуться назад

en: (private)
ru: (персональн.)

en: select a keyword file
ru: Выберите файл ключевых слов

en: error importing tags
ru: Ошибка при импорте меток!

en: %zd tags imported
ru: Импортировано меток: %zd

en: select file to export to
ru: Выберите файл для экспорта в

en: error exporting tags
ru: Ошибка при экспорте меток!

en: %zd tags exported
ru: Экспортировано меток: %zd

en: drop to root
ru: Сбросить до корня

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
ru: Прикрепленные теги
    Yажмите Удалить или дважды щелкните, чтобы отсоединить.
    Щелкните правой кнопкой мыши для других действий с прикрепленным тегом,
    нажмите Tab, чтобы перевести фокус на запись.

en: attach
ru: Прикрепить

en: attach tag to all selected images
ru: Прикрепить метку к выбранным снимкам

en: detach
ru: Снять

en: detach tag from all selected images
ru: Снять метку с выбранных снимков

en: toggle list with / without hierarchy
ru: Переключить режим с иерархией или без неё

en: hide
ru: Скрыть

en: toggle sort by name or by count
ru: Переключить режим сортировки по имени или по количеству

en: sort
ru: Сортировка

en: toggle show or not darktable tags
ru: Переключить режим отображения служебных меток

en: dttags
ru: Метки Darktable

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
ru: введите имя тега
    нажмите Enter, чтобы создать новый тег и прикрепить его к выбранным изображениям
    нажмите клавишу Tab или Down, чтобы перейти к первому соответствующему тегу
    нажмите Shift+Tab, чтобы выбрать первый прикрепленный тег пользователя

en: clear entry
ru: Очистить

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
ru: словарь тегов,
    нажмите Enter или дважды щелкните, чтобы прикрепить выбранный тег к выбранным изображениям,
    idem для Shift+Enter plus дает фокус на ввод,
    Shift+щелчок, чтобы полностью развернуть выбранный тег,
    щелкните правой кнопкой мыши для других действий с выбранным тегом,
    нажмите Shift+Tab, чтобы перевести фокус на запись.

en: create a new tag with the
    name you entered
ru: Создать новую метку с введённым именем

en: import tags from a Lightroom keyword file
ru: Импорт из файла меток Lightroom

en: export all tags to a Lightroom keyword file
ru: Экспорт в файл меток Lightroom

en: toggle list / tree view
ru: Переключить режим список или дерево

en: tree
ru: Дерево

en: toggle list with / without suggestion
ru: Переключить режим с подсказками или без них

en: suggestion
ru: Подсказка

en: redo last tag
ru: Прикрепить последнюю метку заново

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
ru: Комбинации клавиш для меток не работают в режиме дерева. Переключитесь в режим списка.

en: tagging settings
ru: Настройки меток

en: battery indicator
ru: Заряд батареи

en: colorlabels
ru: Цветовые метки

en: toggle color label of selected images
ru: Переключить цветовую метку выбранных изображений

en: filmstrip
ru: Лента снимков

en: filter
ru: Фильтр

en: filter preferences
ru: Настройки фильтра

en: gamepad
ru: Геймпад

en: button a
ru: Кнопка A

en: button b
ru: Кнопка B

en: button x
ru: Кнопка X

en: button y
ru: Кнопка Y

en: button back
ru: Кнопка «Назад»

en: button guide
ru: Кнопка guide

en: button start
ru: Кнопка Start

en: left stick
ru: Левый джойстик

en: right stick
ru: Правый джойстик

en: left shoulder
ru: Левая сторона

en: right shoulder
ru: Правая сторона

en: dpad up
ru: D-pad вверх

en: dpad down
ru: D-pad вниз

en: dpad left
ru: D-pad влево

en: dpad right
ru: D-pad вправо

en: button misc1
ru: Кнопка misc1

en: paddle1
ru: Paddle1

en: paddle2
ru: Paddle2

en: paddle3
ru: Paddle3

en: paddle4
ru: Paddle4

en: touchpad
ru: Touchpad

en: left trigger
ru: Левый триггер

en: right trigger
ru: Правый триггер

en: invalid gamepad button
ru: Недопустимая кнопка геймпада

en: left x
ru: X слева

en: left y
ru: Y слева

en: right x
ru: X справа

en: right y
ru: Y справа

en: left diagonal
ru: Левая диагональ

en: left skew
ru: Перекос налево

en: right diagonal
ru: Правая диагональ

en: right skew
ru: Перекос направо

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
ru: Недопустимая ось геймпада

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
ru: Подсказки миниатюр для размера

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
ru: Таймаут сокрытия блока подсказок.
    Установите -1 для отключения.

en: timeout only available for block overlay
ru: Таймаут доступен только для блока подсказок

en: culling overlays
ru: Подсказки в режиме выбраковки

en: preview overlays
ru: Подсказки в режиме предпросмотра

en: overlays not available here...
ru: Подсказки недоступны...

en: expand grouped images
ru: Развернуть сгруппированные снимки

en: collapse grouped images
ru: Свернуть сгруппированные снимки

en: thumbnail overlays options
ru: Опции наложения миниатюр

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
ru: Режим отображения подсказок поверх миниатюр

en: overlay mode for size
ru: Режим подсказок для размера

en: thumbnail overlays
ru: Наложение миниатюр

en: no overlays
ru: Отключить подсказки о снимках

en: overlays on mouse hover
ru: Подсказки при наведении мыши

en: extended overlays on mouse hover
ru: Расширенные подсказки при наведении мыши

en: permanent overlays
ru: Постоянные подсказки

en: permanent extended overlays
ru: Постоянные расширенные подсказки

en: permanent overlays extended on mouse hover
ru: Постоянные подсказки, расширяемые при наведении мыши

en: overlays block on mouse hover
ru: Блок подсказок при наведении мыши

en: during (s)
ru: В течение (сек.)

en: show tooltip
ru: Всплывающие подсказки

en: help
ru: Помощь

en: enable this, then click on a control element to see its online help
ru: Щёлкните кнопку и наведите указатель мыши на элемент интерфейса для получения онлайн справки

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
ru: Определение ярлыков
    CTRL+ЩЕЛЧОК, чтобы отключить подтверждение перезаписи
    
    Наведите курсор на виджет и нажимайте клавиши щелчком мыши и прокруткой или перемещением комбинаций
    Повторите ту же комбинацию еще раз, чтобы удалить сопоставление
    Нажмите на виджет, модуль или область экрана, чтобы открыть диалоговое окно для дальнейшей настройки

en: show global preferences
ru: Открыть диалог настроек

en: %s in current collection
ru: %s в текущей коллекции

en: image infos
ru: Метаданные

en: click to exit from full preview layout.
ru: Выйти из режима полного предпросмотра

en: click to enter full preview layout.
ru: Полный предпросмотр

en: click to enter culling layout in fixed mode.
ru: Фиксированная выбраковка

en: click to exit culling layout.
ru: Выйти из режима выбраковки

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
ru: Динамическая выбраковка

en: toggle filemanager layout
ru: Переключить режим менеджер файлов

en: click to enter filemanager layout.
ru: Менеджер файлов

en: toggle zoomable lighttable layout
ru: Переключить режим обзора

en: click to enter zoomable lighttable layout.
ru: Световой стол

en: toggle culling mode
ru: Переключить режим выбраковки

en: toggle culling dynamic mode
ru: Переключить динамический режим выбраковки

en: toggle culling zoom mode
ru: Переключить режим выбраковки по масштабированию

en: exit current layout
ru: Выйти из текущего режима

en: midi
ru: MIDI

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
ru: Использовать абсолютное, реинициализировать для переключения в относительное

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
ru: На %d больше идентичных шагов вниз перед переключением в относительное кодирование

en: switching encoding to relative (down = %d)
ru: Переключение на относительное кодирование (вниз = %d)

en: %s opened as midi%d
ru: %s открыто как MIDI%d

en: module toolbox
ru: Режимы работы

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
ru: Записать метаданные в выбранные снимки

en: timeline
ru: Хронология

en: start selection
ru: Начать выделение

en: stop selection
ru: Остановить выделение

en: view toolbox
ru: Режим работы

en: viewswitcher
ru: Переключатель режима

en: double-click to reset to `%s'
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение до «%s»

en: select file
ru: Выберите файл

en: double-click to reset to `%d'
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение до «%d»

en: double-click to reset to `%f'
ru: Двойной щелчок сбрасывает значение до `%f'

en: Lua options
ru: Настройки Lua

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
ru: Ошибка чтения файла «%s»!
    Переключаюсь в режим обзора.
    Проверьте наличие поддержки Вашей камеры на
    https://www.darktable.org/resources/camera-support/

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
ru: Открытие файла «%s»...

en: gamut check
ru: Проверка цветового охвата

en: soft proof
ru: Программная цветопроба

note: fail :(
en: no image to open!
ru: Нет открытых изображений!

en: no user-defined presets for favorite modules were found
ru: Пользовательские профили избранных модулей не обнаружены

en: no styles have been created yet
ru: Стили обработки не обнаружены

en: quick access to presets
ru: Быстрый доступ к профилям модулей

en: quick access to styles
ru: Быстрый доступ к стилям

en: quick access for applying any of your styles
ru: Быстрый доступ к стилям обработки

en: second window
ru: Второе окно

en: display a second darkroom image window
ru: Открыть отдельное окно предпросмотра

en: color assessment
ru: Цветовая оценка

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
ru: Переключить режим цветовой оценки ISO 12646

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
ru: Переключить просмотр переэкспонированных участков в Raw.
    Настройки открываются по щелчку правой кнопкой мыши.

en: select how to mark the clipped pixels
ru: Способ пометки пикселей с клиппингом

en: mark with CFA color
ru: Пометить цветом CFA

en: mark with solid color
ru: Пометить сплошной заливкой

en: false color
ru: Пометить псевдоцветом

en: color scheme
ru: Цветовая схема

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
ru: Выбор цвета для пометки переэкспонированных участков.
    Только для режима «Пометить сплошной заливкой».

[ctx: solidcolor]
en: red
ru: Красный

[ctx: solidcolor]
en: green
ru: Зелёный

[ctx: solidcolor]
en: blue
ru: Синий

[ctx: solidcolor]
en: black
ru: Чёрный

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
ru: Порог того, что будет считаться переэкспонированным:
    1.0 — уровень белого
    0.0 — уровень чёрного

en: toggle clipping indication
    right click for options
ru: Переключить просмотр переэкспонированных участков.
    Настройки открываются по щелчку правой кнопкой мыши.

en: clipping preview mode
ru: Порог обрезки

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
ru: Выберите показатель, который вы хотите просмотреть
    полная гамма – это комбинация всех остальных режимов

en: full gamut
ru: Полный цветовой охват

en: any RGB channel
ru: Любой канал RGB

en: luminance only
ru: Только светлота

en: saturation only
ru: Только насыщенность

en: select colors to indicate clipping
ru: Выбор цвета для пометки недо- и переэкспонированных участков

en: red & blue
ru: Красный и синий

en: purple & green
ru: Пурпурный и зелёный

en: lower threshold
ru: Нижний порог

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
ru: Порог обрезки для чёрной точки, выраженная в шагах
    экспозиции относительно белой точки (0 EV).
    8 бит, sRGB имеет срез на -12.69 EV,
    8 бит Adobe RGB на -19.79 EV,
    16 бит sRGB на -20.69 EV,
    отпечаток на матовой бумаге на -5.30 EV,
    отпечаток на глянцевой бумаге на -8.00 EV,
    а ч-б отпечаток на глянцевой бумаге на -9.00 EV.

en: upper threshold
ru: Верхний порог

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
ru: Порог обрезки для белой точки.
    100% — максимальная освещённость.

en: softproof
ru: Программная цветопроба

en: toggle softproofing
    right click for profile options
ru: Переключить программную цветопробу.
    Профили выбираются по щелчку правой кнопкой мыши.

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
ru: Переключить проверку цветового охвата.
    Профили выбираются по щелчку правой кнопкой мыши.

en: profiles
ru: профили

en: preview intent
ru: Предварительное намерение

en: display profile
ru: Профиль

en: preview display profile
ru: Предпросмотр профиля монитора

en: histogram profile
ru: Профиль гистограммы

en: second preview window ISO 12646 color assessment
ru: Второй предпросмотр цветовой оценки ISO 12646

en: color assessment second preview
ru: Второй предпросмотр цветовой оценки

en: display ICC profiles
ru: ICC-профиль

en: preview display ICC profiles
ru: Предпросмотр ICC-профиля

en: softproof ICC profiles
ru: ICC-профиль цветопробы

en: histogram and color picker ICC profiles
ru: ICC-профили гистограммы и цветовой пипетки

en: toggle guide lines
    right click for guides options
ru: Переключить направляющие линии
    щелкните правой кнопкой мыши для параметров направляющих

note: Fullscreen preview key
en: full preview
ru: Полноэкранный предпросмотр

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
ru: Панорамирование, масштабирование и вращение мышью

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
ru: Масштаб 1:1

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
ru: Приблизить

en: zoom out
ru: Отдалить

note: Shortcut to skip images
en: image forward
ru: Следующий снимок

en: image back
ru: Предыдущий снимок

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
ru: Цвет вспомогательных элементов

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
ru: Показать нарисованные маски

note: brush size +/-
en: increase brush size
ru: Увеличить радиус кисти

en: decrease brush size
ru: Уменьшить радиус кисти

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
ru: Увеличить жёсткость кисти

en: decrease brush hardness
ru: Уменьшить жёсткость кисти

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
ru: Увеличить непрозрачность кисти

en: decrease brush opacity
ru: Уменьшить непрозрачность кисти

note: undo/redo
en: undo
ru: Отменить

en: redo
ru: Вернуть

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
ru: Точность ползунков

en: keyboard shortcut slider precision: fine
ru: Точность ползунка: высокая

en: keyboard shortcut slider precision: normal
ru: Точность ползунка: обычная

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
ru: Точность ползунка: грубая

en: switch to lighttable
ru: Переключить в режим обзора

en: zoom in the image
ru: Увеличить снимок

en: unbounded zoom in the image
ru: Увеличение без ограничений

en: zoom to 100% 200% and back
ru: Увеличить до 100% 200% и обратно

en: pan a zoomed image
ru: Панорамирование увеличенного изображения

en: [modules] expand module without closing others
ru: [modules] развернуть модуль без сворачивания других

en: [modules] expand module and close others
ru: [modules] развернуть модуль и закрыть остальные

en: [modules] rename module
ru: [modules] переименовать модуль

en: [modules] change module position in pipe
ru: [modules] изменить порядок модулей

en: good knight
ru: Добрый рыцарь

note: Show infos key
en: show infos
ru: Показать информацию

en: middle
ru: Середина

en: open image in darkroom
ru: Открыть в режиме обработки

en: switch to next/previous image
ru: Переход в следующему/предыдущему снимку

en: zoom to 100% and back
ru: Увеличить до 100% и обратно

en: scroll the collection
ru: Прокрутка коллекции

en: change number of images per row
ru: Изменить количество снимков в ряду

en: select an image
ru: Выбрать изображение

en: select range from last image
ru: Выбрать диапазон из последнего изображения

en: add image to or remove it from a selection
ru: Снять или добавить выделение

en: change image order
ru: Изменить порядок снимков

en: zoom all the images
ru: Увеличить все снимки

en: pan inside all the images
ru: Масштабировать все снимки

en: zoom current image
ru: Увеличить текущий снимок

en: pan inside current image
ru: Масштабировать внутри текущего снимка

en: zoom current image to 100% and back
ru: Увеличить текущий снимок до 100% и обратно

en: zoom the main view
ru: Увеличить главное окно

en: pan inside the main view
ru: Масштабировать внутри главного окна

en: set display profile
ru: Настройки монитора

en: whole
ru: Все

en: leave
ru: Выйти

en: align images to grid
ru: Выровнять снимки по сетке

en: reset first image offset
ru: Сбросить смещение первого снимка

en: select toggle image
ru: Инвертировать выбор

en: select single image
ru: Выбрать один снимок

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
ru: Предпросмотр, масштаб 100%

en: preview zoom fit
ru: Предпросмотр, заполнение

en: zoom max
ru: Макс. приближение

en: zoom min
ru: Макс. удаление

en: [on image] open in darkroom
ru: [on image] открыть в режиме обработки

en: [on map] zoom map
ru: [on map] увеличить

en: move image location
ru: Изменить данные о местоположении

[ctx: view]
en: print
ru: Печать

en: end of images
ru: Конец изображений

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
ru: Снимки закончились. Нажмите любую клавишу для возврата в режим просмотра.

en: waiting to start slideshow
ru: Ожидание начала слайдшоу

en: slideshow paused
ru: Режим слайдшоу приостановлен

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
ru[0]: Время показа изменено на %d секунду
ru[1]: Время показа изменено на %d секунды
ru[2]: Время показа изменено на %d секунд

en: start and stop
ru: Начать и остановить

en: exit slideshow
ru: Завершить слайдшоу

en: slow down
ru: Замедлять

en: speed up
ru: Ускорять

en: step forward
ru: Вперёд

en: step back
ru: Назад

en: go to next image
ru: Переход к следующему снимку

en: go to previous image
ru: Переход к предыдущему снимку

en: new session initiated '%s'
ru: Начат новый сеанс «%s»

en: no camera with tethering support available for use...
ru: Камеры с поддержкой дистанционной съёмки не обнаружены

en: left click
ru: Левая кнопка

en: right click
ru: Правая кнопка

en: middle click
ru: Средняя кнопка

en: left double-click
ru: Левый двойной щелчок

en: right double-click
ru: Правый двойной щелчок

en: drag and drop
ru: Перетащить мышью

en: left click+drag
ru: Левый щелчок+Перетащить

en: right click+drag
ru: Правый щелчок+Перетащить

en: darktable - accels window
ru: darktable — комбинации клавиш

en: switch to a classic window which will stay open after key release
ru: Переключиться на классическое окно, которое останется открытым после отпускания клавиши

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
ru: Действия мышью
