darktable - en to sq_AL translation catalogue (4586 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
sq_AL: instanca e parë

[ctx: preferences]
en: last instance
sq_AL: instanca e fundit

[ctx: preferences]
en: never
sq_AL: kurrë

[ctx: preferences]
en: once a month
sq_AL: çdo muaj

[ctx: preferences]
en: once a week
sq_AL: çdo javë

[ctx: preferences]
en: once a day
sq_AL: çdo ditë

[ctx: preferences]
en: on close
sq_AL: gjatë mbylljes

[ctx: preferences]
en: small
sq_AL: e vogël

[ctx: preferences]
en: default
sq_AL: standarde

[ctx: preferences]
en: large
sq_AL: shumë

[ctx: preferences]
en: unrestricted
sq_AL: pa kufi

[ctx: preferences]
en: after edit
sq_AL: pas përpunimit

[ctx: preferences]
en: on import
sq_AL: gjatë importit

[ctx: preferences]
en: always
sq_AL: gjithmonë

[ctx: preferences]
en: only large entries
sq_AL: vetëm elementet e mëdha

[ctx: preferences]
en: sensitive
sq_AL: respektoj

[ctx: preferences]
en: insensitive
sq_AL: nuk e respektoj

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
sq_AL: disa GPU

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
sq_AL: GPU shumë e shpejtë

[ctx: preferences]
en: import time
sq_AL: koha e importimit

[ctx: preferences]
en: folder name
sq_AL: emri i dosjes

[ctx: preferences]
en: none
sq_AL: asnjë

[ctx: preferences]
en: mean
sq_AL: mes

[ctx: preferences]
en: max
sq_AL: maks

en: select only new pictures
sq_AL: përzgjedh vetëm fotot e reja

en: only select images that have not already been imported
sq_AL: përzgjidhni vetëm imazhet e paimportuara paraprakisht

en: ignore non-raw images
sq_AL: shpërfill imazhet jobruto

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
sq_AL: kur aktivizohet, importimi do të lejohet vetëm për skedarët bruto. skedarët jobruto nuk do të shfaqen, as importohen.

en: apply metadata
sq_AL: aplikoj metadatat

en: apply some metadata to all newly imported images.
sq_AL: aplikoni disa metadata në gjithë imazhet e importuara rishtas

en: recursive directory
sq_AL: direktori rikursive

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
sq_AL: skanoni direktoritë në mënyrë rikursive gjatë importit të filmave

en: creator to be applied when importing
sq_AL: krijuesi që aplikohet gjatë importit

en: publisher to be applied when importing
sq_AL: publikuesi që aplikohet gjatë importit

en: rights to be applied when importing
sq_AL: të drejtat që aplikohen gjatë importit

en: comma separated tags to be applied when importing
sq_AL: etiketat (me presje) që aplikohen gjatë importit

en: import tags from XMP
sq_AL: importoj etiketat nga XMP

en: initial rating
sq_AL: vlerësimi fillestar

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
sq_AL: vlerësimi fillestar për imazhet gjatë importit të filmit

en: ignore EXIF rating
sq_AL: shpërfill vlerësimin në EXIF

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
sq_AL: nëse nuk caktohet dhe nëse gjendet vlerësimi në EXIF, 'vlerësimi fillestar' do të ndryshojë

en: import job
sq_AL: importi

en: name of the import job
sq_AL: emri i importit

en: override today's date
sq_AL: ndryshimi i datës së sotme

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
sq_AL: datat shkruhen në formën: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] data/ora që përdoretaktualisht mund të ndryshohet përmes ndryshoreve:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    përndryshe lëreni bosh fushën

en: keep this window open
sq_AL: mbaj hapur dritaren

en: keep this window open to run several imports
sq_AL: mbajeni hapur dritaren kur kryeni disa importe

[ctx: preferences]
en: off
sq_AL: fikur

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
sq_AL: fortësia (relative)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
sq_AL: fortësia (absolute)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
sq_AL: tejdukshmëria (relative)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
sq_AL: tejdukshmëria (absolute)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
sq_AL: madhësia e penelit (relative)

[ctx: preferences]
en: low
sq_AL: e ulët

[ctx: preferences]
en: medium
sq_AL: mesatare

[ctx: preferences]
en: high
sq_AL: e lartë

[ctx: preferences]
en: false color
sq_AL: ngjyrë false

[ctx: preferences]
en: grayscale
sq_AL: ngjyrë gri

[ctx: preferences]
en: top left
sq_AL: majtas lart

[ctx: preferences]
en: top right
sq_AL: djathtas lart

[ctx: preferences]
en: top center
sq_AL: qendër lart

[ctx: preferences]
en: bottom
sq_AL: poshtë

[ctx: preferences]
en: hidden
sq_AL: fshehur

en: show OSD
sq_AL: tregoj shpjegimet

en: toggle the visibility of the map overlays
sq_AL: përdorni shtresat e posaçme të hartës

en: filtered images
sq_AL: imazhet e filtruara

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
sq_AL: caktoni sasinë e imazheve që mund të shfaqen në filmin aktual

en: max images
sq_AL: imazhet maksimale

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
sq_AL: numri maksimal i miniaturave të imazheve që mund të shfaqen në hartë

en: group size factor
sq_AL: madhësia e grupit

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
sq_AL: rritni ose ulni përmasën hapësinore që zë grupi i imazheve në hartë. mund të vonojë llogaritjen

en: min images per group
sq_AL: imazhet minimale për grup

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
sq_AL: numri minimal i imazheve që përbëjnë një grup. mund të vonojë llogaritjen.

[ctx: preferences]
en: thumbnail
sq_AL: miniatura

[ctx: preferences]
en: count
sq_AL: numri

en: thumbnail display
sq_AL: shfaqja e miniaturave

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
sq_AL: keni tre mundësi: miniaturat e imazheve, vetëm numrin e imazheve në grup ose asnjë

en: max polygon points
sq_AL: pikat poligonale maksimale

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
sq_AL: numri i pikave poligonale që importohen për gjetjen e vendndodhjes

[ctx: preferences]
en: original
sq_AL: origjinali

[ctx: preferences]
en: to 1/2
sq_AL: në 1/2

[ctx: preferences]
en: to 1/3
sq_AL: në 1/3

[ctx: preferences]
en: to 1/4
sq_AL: në 1/4

[ctx: preferences]
en: vectorscope
sq_AL: vektorskop

[ctx: preferences]
en: waveform
sq_AL: valëzor

[ctx: preferences]
en: RGB parade
sq_AL: paradë RGB

[ctx: preferences]
en: left
sq_AL: majtas

[ctx: preferences]
en: right
sq_AL: djathtas

[ctx: preferences]
en: logarithmic
sq_AL: logaritmik

[ctx: preferences]
en: horizontal
sq_AL: horizontalisht

[ctx: preferences]
en: vertical
sq_AL: vertikalisht

[ctx: preferences]
en: overlaid
sq_AL: mbishtresoj

[ctx: preferences]
en: parade
sq_AL: paradë

[ctx: preferences]
en: monochromatic
sq_AL: monokromatike

[ctx: preferences]
en: analogous
sq_AL: analoge

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
sq_AL: plotësuese analoge

[ctx: preferences]
en: complementary
sq_AL: plotësuese

[ctx: preferences]
en: split complementary
sq_AL: plotësuese të ndara

[ctx: preferences]
en: dyad
sq_AL: dyshe

[ctx: preferences]
en: triad
sq_AL: treshe

[ctx: preferences]
en: tetrad
sq_AL: katërshe

[ctx: preferences]
en: square
sq_AL: katrore

[ctx: preferences]
en: normal
sq_AL: normale

[ctx: preferences]
en: narrow
sq_AL: ngushtë

[ctx: preferences]
en: line
sq_AL: vija

[ctx: preferences]
en: inch
sq_AL: inç

[ctx: preferences]
en: all
sq_AL: të gjitha

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
sq_AL: sipas skenës (filmik)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
sq_AL: sipas skenës (sigmoid)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
sq_AL: sipas ekranit (e trashëguar)

en: camera time zone
sq_AL: ora lokale e kamerës

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
sq_AL: shumica e kamerave nuk e ruajnë orën lokale në EXIF. jepni orën e saktë lokale për të barazuar të dhënat gpx

[ctx: preferences]
en: no color
sq_AL: pa ngjyra

[ctx: preferences]
en: illuminant color
sq_AL: ngjyra e iluminantit

[ctx: preferences]
en: effect emulation
sq_AL: imitimi i efektit

[ctx: preferences]
en: list
sq_AL: lista

[ctx: preferences]
en: tabs
sq_AL: skedat

[ctx: preferences]
en: columns
sq_AL: shtyllat

[ctx: preferences]
en: active
sq_AL: aktiv

[ctx: preferences]
en: dim
sq_AL: errësoj

[ctx: preferences]
en: fade
sq_AL: zbeh

[ctx: preferences]
en: fit
sq_AL: përshtat

[ctx: preferences]
en: smooth
sq_AL: e butë

[ctx: preferences]
en: glide
sq_AL: pluskoj

en: this setting has been modified
sq_AL: parametri është modifikuar

en: import
sq_AL: importoj

en: session options
sq_AL: opsionet e sesionit

en: base directory naming pattern
sq_AL: modeli i emërtimit të direktorisë bazë

en: double click to reset to `%s'
sq_AL: me dopioklik kthehet në `%s'

en: part of full import path for an import session
sq_AL: adresa e plotë për import gjatë sesionit të importit

en: sub directory naming pattern
sq_AL: modeli i emërtimit të nëndirektorive

en: keep original filename
sq_AL: mbaj emrin origjinal

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
sq_AL: kur importoni nga kamera ose karta, mbani emrin origjinal të skedarëve, jo modelin

en: file naming pattern
sq_AL: modeli i emërtimit të skedarëve

en: file naming pattern used for a import session
sq_AL: modeli i përdorur për emërtimin e skedarëve gjatë sesionit të importit

en: lighttable
sq_AL: fototeka

en: general
sq_AL: përgjithësi

en: hide built-in presets for utility modules
sq_AL: fsheh vlerat e paracaktuara për modulet utilitare

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
sq_AL: fsheh vlerat e paracaktuara të moduleve utilitare në menunë përkatëse.

en: use single-click in the collections module
sq_AL: përdor një klikim në modulin e koleksioneve

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
sq_AL: elementet në modulin e koleksioneve do të përzgjidhen me një klikim. kështu mund të përzgjidhen intervalet për vlerat data-ora dhe ato numerike.

en: expand a single utility module at a time
sq_AL: shpalos një modul utilitar njëheras

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
sq_AL: ky opsion mundëson funksionin e klikimit me shift në fototekë

en: scroll utility modules to the top when expanded
sq_AL: tregoj kreun e moduleve të shpalosura utilitare

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
sq_AL: kur opsioni aktivizohet, darktable do e shfaqë modulin e shpalosur në krye të listës

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
sq_AL: nuk zeroj vlerësimin kur imazhi vlerësohet dy herë me 1 yll

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
sq_AL: vlerësimi i imazhit nuk do të zerohet kur imazhi të marrë dy herë 1 yll

en: show scrollbars for central view
sq_AL: tregoj rrëshqitësit në pamjen qendrore

en: defines whether scrollbars should be displayed
sq_AL: opsion për shfaqjen ose jo të rrëshqitësve

en: show image time with milliseconds
sq_AL: tregoj orën e imazhit në milisekonda

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
sq_AL: opsion për shfaqjen e orës në milisekonda

en: thumbnails
sq_AL: miniaturat

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
sq_AL: përdorimi i skedarit bruto në vend të JPEG-së bashkëngjitur

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
sq_AL: nëse përmasat e miniaturës janë më të mëdha sesa vlera, ajo do të procesohet duke marrë si bazë skedarin bruto (është më mirë, por më ngadalë).
    nëse doni që gjithë miniaturat dhe imazhet të shfaqen në cilësinë më të lartë, zgjidhni opsionin *gjithmonë*.
    (manuali ka komente të tjera)

en: high quality processing from size
sq_AL: procesimi me cilësi të lartë

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
sq_AL: nëse përmasat e miniaturës janë më të mëdha sesa vlera, ajo do të procesohet me cilësi të plotë (është më mirë, por më ngadalë).
    nëse doni që gjithë miniaturat dhe imazhet të shfaqen në cilësinë më të lartë, zgjidhni opsionin *gjithmonë*.
    (manuali ka komente të tjera)

en: enable disk backend for thumbnail cache
sq_AL: aktivizoj depozitimin e miniaturave në disk

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
sq_AL: kur aktivizohet, miniaturat që dalin nga depoja e memories do të shkruhen në disk (.cache/darktable).
    vini re se kjo e përdor shumë memorien (duhen disa gigabajt për 20k imazhe) dhe miniaturat e depozituara nuk do të fshihen më.
    ato mund t'i fshini manualisht, po të doni. performanca e fototekës do të rritet mjaft.
    për të gjeneruar miniaturat që keni në koleksion, jepni komandën 'darktable-generate-cache'.

en: enable disk backend for full preview cache
sq_AL: aktivizoj depozitimin e parashikimeve në disk

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
sq_AL: kur aktivizohet, parashikimet që dalin nga depoja e memories do të shkruhen në disk (.cache/darktable).
    vini re se kjo e përdor shumë memorien (duhen disa gigabajt për 20k imazhe) dhe miniaturat e depozituara nuk do të fshihen më.
    ato mund t'i fshini manualisht, po të doni.
    performanca e fototekës do të rritet mjaft kur të zmadhoni imazhet në këndin e parashikimit.

en: generate thumbnails in background
sq_AL: krijoj miniaturat në sfond

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
sq_AL: kur zgjidhet 'aktivizoj depozitimin e miniaturave në disk', miniaturat deri në atë përmasë do të krijohen gjatë kohës kur fototeka nuk është duke u përdorur

en: reset cached thumbnails
sq_AL: ktheni miniaturat në kash

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
sq_AL: rikrijoni miniaturat duke e kthyer databazën në gjendjen fillestare. kjo duhet në rastet kur disa miniatura janë hequr manualisht ose janë dëmtuar.

en: delimiters for size categories
sq_AL: ndarjet për kategoritë e përmasave

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
sq_AL: kategoritë përdoren për të shtresuar ose për të caktuar vlerat CSS në varësi të përmasave të miniaturave, të ndara me |.
    për shembull, 120|400 nënkupton 3 kategori miniaturash: <120px, 120px-400px dhe >400px

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
sq_AL: modeli i shtresimit të tekstit mbi miniaturë

en: see manual to know all the tags you can use.
sq_AL: shihni manualin për të mësuar etiketat që mund të përdorni.

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
sq_AL: modeli i shpjegimeve mbi miniaturë (kur është bosh, çaktivizohen)

en: darkroom
sq_AL: dhoma e errët

en: scroll down to increase mask parameters
sq_AL: rrit parametrat e maskës me rrëshqitjen përposhtë të mausit

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
sq_AL: kur i ndryshoni parametrat e maskës me rrotën e mausit, duke e rrëshqitur poshtë rritni përmasën e saj, sfumaturën, tejdukshmërinë, fortësinë e penelit dhe kurbaturën e gradientit
    zakonisht parametrat rriten duke e rrëshqitur mausin për lart

en: middle mouse button zooms to 200%
sq_AL: butoni në mes të mausit zmadhon 200%

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
sq_AL: kur aktivizohet, klikimi i butonit në mes të mausit zmadhon me 100%, 200% dhe përshtat nivelin me ekranin. përndryshe kalimi bëhet sipas madhësisë së ekranit dhe 100%, ndërsa me tastin 'ctrl' kontrollohet niveli i zmadhimit.

en: pattern for the image information line
sq_AL: modeli i rreshtit me informacionin për imazhin

en: see manual for a list of the tags you can use.
sq_AL: shihni manualin për listën e etiketave që mund të përdorni.

en: position of the image information line
sq_AL: pozicioni i rreshtit me informacionin për imazhin

en: border around image in darkroom mode
sq_AL: bordura rreth imazhit në dhomën e errët

en: double click to reset to `%d'
sq_AL: me dopioklik kthehet në `%d'

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
sq_AL: imazhi në dhomën e errët do të ketë një bordurë të vogël. vendosni 0 nëse nuk e doni bordurën.

en: reduce resolution of preview image
sq_AL: zvogëlimi i rezolucionit për imazhin e parashikuar

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
sq_AL: të ulet për të shpejtuar procesin e parashikimit, pengon edhe maskimin e saktë

en: show loading screen between images
sq_AL: tregoj mesazhin e ngarkimit për çdo imazh

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
sq_AL: tregoni mesazhin gri të ngarkimit kur ndërroni imazhet në dhomën e errët
    kur çaktivizohet del vetëm një mesazh i thjeshtë

en: modules
sq_AL: modulet

en: display of individual color channels
sq_AL: shfaqja e kanaleve të veçanta të ngjyrave

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
sq_AL: përcaktoni mënyrën e shfaqjes së kanaleve të ngjyrave kur aktivizoni funksionin e maskave parametrike.

en: hide built-in presets for processing modules
sq_AL: fsheh vlerat e paracaktuara për modulet e procesimit

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
sq_AL: vlerat e paracaktuara për modulet e procesimit do të fshihen si nga menuja e vlerave, edhe nga më të pëlqyerat.

en: show the guides widget in modules UI
sq_AL: tregoj udhëzuesit në grafikën e moduleve

en: expand a single processing module at a time
sq_AL: shpalos një modul procesimi njëheras

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
sq_AL: ky opsion lidhet me funksionin e klikimit me shift në dhomën e errët

en: only collapse modules in current group
sq_AL: palos vetëm modulet në grupin aktual

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
sq_AL: nëse shpaloset vetëm njëri modul, modulet e tjera në grupin aktual do të palosen - modulet në grupet e tjera do të shpërfillen

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
sq_AL: shpalos modulin kur është aktiv dhe e palos kur është çaktivizuar

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
sq_AL: moduli do të shpaloset ose paloset automatikisht në varësi të gjendjes jo/aktiv.

en: scroll processing modules to the top when expanded
sq_AL: modulet e shpalosura të procesimit të hapen nga kreu

en: show right-side buttons in processing module headers
sq_AL: paraqitja e butonëve djathtas në titujt e moduleve të procesimit

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
sq_AL: kur nuk e kaloni mausin mbi një modul, butonët e instancave, vlerave fillestare dhe të paracaktuara mund të fshihen:
    - 'gjithmonë': gjithë butonët tregohen gjithmonë,
    - 'aktiv': butonët tregohen vetëm kur kaloni mausin mbi modul,
    - 'errësoj': butonët errësohen kur nuk është mausi,
    - 'auto': butonët fshihen kur paneli është i ngushtë,
    - 'zbeh': butonët zbehen kur paneli ngushtohet,
    - 'përshtat': butonët fshihen kur s'ka vend për emrin e modulit,
    - 'sheshoj': butonët shkrihen njëkohësisht në një vend,
    - 'pluskoj': butonët fshihen gradualisht sipas nevojës

en: show mask indicator in module headers
sq_AL: shfaq treguesin e maskës në titujt e moduleve

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
sq_AL: do të shfaqet një ikonë në titullin e çdo moduli ku është aplikuar një maskë

en: prompt for name on addition of new instance
sq_AL: ndërhyj për emrin kur shtoj një instancë të re

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
sq_AL: do të njoftoheni për t'i dhënë emër të ri çdo moduli të hapur rishtas (si instancë e re ose e dubluar)

en: automatically update module name
sq_AL: përditësoj automatikisht emrin e modulit

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
sq_AL: emri i modulit do të përditësohet automatikisht sipas vlerës ose emrit të instancës së paracaktuar më parë.

en: processing
sq_AL: procesimi

en: image processing
sq_AL: procesimi i imazhit

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
sq_AL: gjithmonë përdor LittleCMS 2 për profilin kolorimetrik output

en: this is slower than the default.
sq_AL: është më i ngadaltë sesa standardi.

en: pixel interpolator (warp)
sq_AL: interpolatori i pikselëve (përdredhje)

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
sq_AL: interpolatori i pikselëve përdoret për rrotullimin, korrigjimin e objektivit, lëngëzimin, prerjen dhe shëmbëllimin final (bilinear, bicubic, lanczos2).

en: pixel interpolator (scaling)
sq_AL: interpolatori i pikselëve (shëmbëllimi)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
sq_AL: interpolatori i pikselëve që përdoret për shëmbëllimin (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).

en: LUT 3D root folder
sq_AL: dosja bazë për LUT 3D

en: select directory
sq_AL: përzgjidhni direktorinë

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
sq_AL: dosja (dhe nëndosjet) ka skedarë LUT që përdorin modulet LUT 3D. (duhet rihapur aplikacioni)

en: auto-apply pixel workflow defaults
sq_AL: procesi standard i punës

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
sq_AL: procesi i punës në varësi të skenës bazohet te aplikimi i moduleve lineare, si filmik ose sigmoid, kalibrimi i ngjyrave dhe ekspozimi,
    procesi i punës në varësi të ekranit bazohet te aplikimi i moduleve Lab, si kurba bazë, balancimi i bardhësisë dhe modulet e trashëguara.

en: auto-apply per camera basecurve presets
sq_AL: vetaplikoj vlerat e paracaktuara të kurbës bazë sipas kamerës

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
sq_AL: si standard përdor kurbën bazë sipas kamerës, jo atë që ofron zakonisht prodhuesi i kamerës (duhet rihapur aplikacioni).
    opsioni vlen kur "vetaplikoj procesin standard të punës" vendoset "në varësi të ekranit".
    për të mos vetaplikuar vlerat e paracaktuara të kurbës bazë, "vetaplikoj procesin standard të punës" duhet lënë te "asnjë"

en: detect monochrome previews
sq_AL: dalloj parashikimet monokromatike

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
sq_AL: shumë imazhe monokromatike dallohen nga EXIF dhe të dhënat parashikuese. kujdes: do e ngadalësoni importin dhe leximin e të dhënave EXIF

en: show warning messages
sq_AL: tregoj vërejtjet

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
sq_AL: modulet do të shfaqin mesazhe këshilluese kur përdoruesit fillestarë përdorin parametra jostandardë ose të dëmshëm.
    mesazhet mund të jenë edhe të pasakta dhe mund t'i shpërfillni nëse veproni me vetëdije. ky opsion do i fshehë ato.

en: CPU / memory
sq_AL: CPU / memoria

en: darktable resources
sq_AL: resurset e darktable

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
sq_AL: përcaktoni resurset teknike që mund të zërë darktable në sistem:
     - 'standarde': darktable zë ~50% të resurseve të sistemit, të mjaftueshme për të pasur performancë të mirë.
     - 'pak': përdoret kur keni hapur njëkohësisht disa aplikacione të rënda për memorien ose aplikacione OpenCL/GL, si lojërat apo Hugin.
     - 'shumë': është opsioni më i mirë nëse përdorni vetëm darktable dhe doni performancën më të mirë nga sistemi.
     - 'pa kufi': duhet përdorur vetëm kur zhvilloni imazhet jashtëzakonisht të mëdha, pasi darktable do të zërë gjithë resurset e sistemit,
       duke ngarkuar memorien virtuale dhe duke sjellë rënie të performancës.
       duhet përdorur me kujdes dhe nuk rekomandohet përgjithësisht!

en: prefer performance over quality
sq_AL: preferoj më shumë performancën sesa cilësinë

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
sq_AL: kur aktivizohet, miniaturat dhe parashikimet do të shfaqen me cilësi më të ulët, por 4 herë më shpejt

en: activate OpenCL support
sq_AL: aktivizoj OpenCL

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
sq_AL: OpenCL e rrit shpejtësinë e procesimit kur e mundëson sistemi.
    mund të ç/aktivizohet në çdo kohë.

en: not available
sq_AL: nuk mundësohet

en: not available on this system
sq_AL: nuk mundësohet nga sistemi

en: OpenCL scheduling profile
sq_AL: profili i skedulimit të OpenCL

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
sq_AL: përcaktoni planin e detyrave në sistemet që punojnë me OpenCL.
    - 'standardi': GPU-ja mbulon procesin e plotë dhe CPU-ja parashikimin (konfigurohet me parametra),
    - 'disa GPU': të dyja proceset kryhen paralelisht në dy GPU të ndryshme,
    - 'GPU shumë e shpejtë': të dyja proceset kryhen sipas radhës nga GPU-ja.

en: use all device memory
sq_AL: përdor gjithë memorien e aparatit

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
sq_AL: kur aktivizohet, darktable do të përdorë gjithë memorien e aparatit, përveç cakut të sigurisë (standardi është 600 MB)

en: OpenCL drivers
sq_AL: pilotët OpenCL

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
sq_AL: Intel(R) OpenCL Graphics për të gjitha platformat e garantuara (sipas prodhuesit)

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
sq_AL: Nvidia CUDA based OpenCL (sipas prodhuesit)

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
sq_AL: AMD Accelerated Parallel Processing (sipas prodhuesit)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
sq_AL: RustiCL Mesa OpenCL, ende e paqëndrueshme. nëse doni ta përdorni, duhet çaktivizuar piloti i prodhuesit

en: Apple OpenCL (vendor provided)
sq_AL: Apple OpenCL (sipas prodhuesit)

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
sq_AL: Microsoft OpenCLOn12 duhet përdorur vetëm nëse piloti i ofruar nga prodhuesi nuk punon ose mungon tërësisht.

en: other platforms
sq_AL: platforma të tjera

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
sq_AL: kur vendoset, gjithë platformat e paspecifikuara do të pranohen. bëjeni vetëm po të mos keni pilotin e prodhuesit

en: security
sq_AL: siguria

en: ask before removing images from the library
sq_AL: pyes para heqjes së imazheve nga libraria

en: always ask the user before removing image information from the library
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para heqjes së informacionit të imazhit nga libraria

en: ask before deleting images from disk
sq_AL: pyes para fshirjes së imazheve nga disku

en: always ask the user before any image file is deleted
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para fshirjes së një imazhi

en: ask before discarding history stack
sq_AL: pyes para eliminimit të historikut të zhvillimit

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para eliminimit të historikut të një imazhi

en: try to use trash when deleting images
sq_AL: provoj të përdor koshin kur fshij imazhet

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
sq_AL: skedarët do të hidhen në kosh, nuk do të fshihen përgjithmonë nga sistemi

en: ask before moving images from film roll folder
sq_AL: pyes para lëvizjes së imazheve nga dosja

en: always ask the user before any image file is moved.
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para lëvizjes së një imazhi.

en: ask before copying images to new film roll folder
sq_AL: pyes para kopjimit të imazheve në dosjen e filmit të ri

en: always ask the user before any image file is copied.
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para kopjimit të një imazhi.

en: ask before removing empty folders
sq_AL: pyes para heqjes së dosjeve boshe

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
sq_AL: përdoruesi gjithmonë pyetet para fshirjes së dosjes boshe. kjo ndodh kur lëvizni ose fshini imazhet.

en: ask before deleting a tag
sq_AL: pyes para fshirjes së etiketës

en: ask before deleting a style
sq_AL: pyes para fshirjes së stilit

en: ask before deleting a preset
sq_AL: pyes para fshirjes së vlerës së paracaktuar

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
sq_AL: do të kërkohet konfirmimi para fshirjes ose mbishkrimit të një vlere të paracaktuar

en: ask before exporting in overwrite mode
sq_AL: pyes para eksportimit me metodën e mbishkrimit

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
sq_AL: do të kërkohet konfirmimi para eksportimit të skedarëve me metodën e mbishkrimit

note: italic
en: other
sq_AL: të tjera

en: password storage backend to use
sq_AL: përdorimi i depos vartëse të fjalëkalimeve

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
sq_AL: depoja vartëse për ruajtjen e fjalëkalimeve: auto, asnjë, libsecret, kwallet

en: executable for playing audio files
sq_AL: programi për hapjen e skedarëve zanorë

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
sq_AL: programi përdoret për të luajtur skedarët zanorë, të cilat disa kamera i regjistrojnë si shënime për imazhet

en: storage
sq_AL: ruajtja

en: database
sq_AL: databaza

en: create database snapshot
sq_AL: krijimi i pozës së databazës

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
sq_AL: pozat e databazës krijohen sapo darktable mbyllet. me opsionet mund të zgjidhni sa shpesh duhen krijuar:
    - 'kurrë': pozat thjesht nuk krijohen. të vetmet do të jenë ato të detyrueshmet kur instaloni versionin e ri
    - 'çdo muaj': poza krijohet pasi kalon një muaj nga më e fundit
    - 'çdo javë': poza krijohet pasi kalojnë 7 ditë nga më e fundit
    - 'çdo ditë': poza krijohet pasi kalojnë 24 orë nga më e fundit
    - 'gjatë mbylljes': poza krijohet sa herë që mbyllet darktable

en: how many snapshots to keep
sq_AL: sa poza doni të mbani

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
sq_AL: kur poza krijohet me sukses, sa poza të vjetra doni të ruani (me përjashtim të atyre që vijnë me versionet e reja). me -1 ruani gjithë pozat
    mbani mend se pozat zënë hapësirë në disk dhe ju duhet vetëm e fundit për ta rikuperuar me sukses

en: XMP sidecar files
sq_AL: skedarët shoqërues XMP

en: create XMP files
sq_AL: krijoj skedarët XMP

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
sq_AL: skedarët shoqërues XMP ruajnë informacione rreth hapave të zhvillimit të imazheve që t'i riimportoni pa probleme.
    
    në varësi të metodës së përzgjedhur, skedarët shoqërues krijohen:
     - 'kurrë'
     - 'gjatë importit': menjëherë pas importimit të imazhit
     - 'pas përpunimit': pas çdo ndryshimi ose etiketimi të kryer në imazh.

en: store XMP tags in compressed format
sq_AL: ruajtja me komprimim e etiketave XMP

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
sq_AL: elementet në etiketat XMP mund të shtohen shumë dhe ta tejkalojnë hapësirën e rezervuar për historikun e skedarit.
    me këtë opsion, etiketat XMP do të komprimohen për të kursyer hapësirën.

en: auto-save interval
sq_AL: intervali i vetëregjistrimit

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
sq_AL: regjistroni automatikisht historikun gjatë procesit të zhvillimit në intervalin e dhënë (në sekonda); zeroja e çaktivizon vetëregjistrimin. funksioni mund të bëhet joaktiv për disqet e ngadalta.

en: look for updated XMP files on startup
sq_AL: nis duke parë për skedarët e azhurnuar XMP

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
sq_AL: gjatë nisjes së programit do të kontrollohet data e modifikimit të gjithë skedarëve XMP për të parë a ka pasur azhurnime

en: miscellaneous
sq_AL: të ndryshme

en: interface
sq_AL: ndërfaqja

en: load default shortcuts at startup
sq_AL: nis duke hapur shkurtoret standarde

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
sq_AL: shkurtoret standarde do të hapen para atyre që zgjidhni. duhet çaktivizuar për të mos i rikthyer parametrat standardë të fshirë

en: scale slider step with min/max
sq_AL: shkallëzoj hapat e shkarësit me min/maks

en: vary slider step size with min/max range
sq_AL: ndryshoni intervalin e shkarësit me vlera min/maks

en: sort built-in presets first
sq_AL: rendit fillimisht vlerat e paracaktuara të programit

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
sq_AL: për shfaqjen e vlerave të paracaktuara të programit, të cilat marrin përparësi në menunë e vlerave.

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
sq_AL: rrëshqas panelin anësor të moduleve me rrotën e mausit

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
sq_AL: rrota e mausit do të përdoret për të rrëshqitur panelin anësor të moduleve. përdorni ctrl+alt që rrota e mausit të përdoret për hedhjen e të dhënave. kur çaktivizohet kryhet veprimi i kundërt

en: always show panels' scrollbars
sq_AL: gjithmonë tregoj rrëshqitësit e paneleve

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
sq_AL: përcaktoni a duhen shfaqur gjithmonë rrëshqitësit e paneleve apo duhenaktivizuar në varësi të përmbajtjes. (duhet rihapur aplikacioni)

en: duration of the UI transitions in ms
sq_AL: kohëzgjatja e efektit të kalimeve grafike në ms

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
sq_AL: kohëzgjatja e efektit të kalimeve grafike (në ms) për palosjen/shpalosjen e moduleve dhe elementeve grafike

en: position of the scopes module
sq_AL: pozicioni i modulit të indikatorëve

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
sq_AL: indikatorët pozicionohen lart-majtas ose poshtë-djathtas ekranit

en: method to use for getting the display profile
sq_AL: metoda e përdorur për marrjen e profilit të ekranit

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
sq_AL: ky opsion lejon marrjen e profilit të ekranit aktual sipas një mënyre të caktuar.
    është me dobi kur njëra alternativë jep rezultate të gabuara

en: order or exclude MIDI devices
sq_AL: porosit ose përjashtoj aparatet midi

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
sq_AL: lista me emrat e aparateve të ndarë me presje, ku aparatet MIDI hapen sipas pozicionit në listë kur korrespondojnë me id-në
    ose përjashtohen nga procesi kur paraprihen nga '-'. shtoni kodimin dhe numrin e butonëve, si 'BeatStep:63:16'

note: tags
en: tags
sq_AL: etiketat

en: omit hierarchy in simple tag lists
sq_AL: evitoj hierarkinë në listat e thjeshta me etiketa

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
sq_AL: kur krijohet skedari XMP, etiketat hierarkike shtohen në një listë të thjeshtë
    me etiketat johierarkike për t'u bërë të aksesueshme nga programet e tjera.
    kur opsioni aktivizohet, darktable do të përfshijë vetëm pjesën e fundit
    dhe do i shpërfillë të tjerat. pra 'foo|bar|baz' do të bëhet 'baz'.

en: shortcuts with multiple instances
sq_AL: shkurtoret për instancat shumëfishe

en: prefer focused instance
sq_AL: preferoj instancat në fokus

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
sq_AL: kur përdoren disa instanca, instance që është në focus do të aplikohet me shkurtore
    nëse nuk ka asnjë në focus, këto preferenca përcaktojnë se cilat rregulla ndiqen (në radhë) për të aplikuar shkurtoret për çdo instancë.
    shënim: shkurtoret e bashkimit aplikohen gjithmonë te instanca e fokusuar

en: prefer expanded instances
sq_AL: preferoj instancat e shpalosura

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
sq_AL: kur shpalosen instancat e një moduli, instancat e palosura do të shpërfillen

en: prefer enabled instances
sq_AL: preferoj instancat aktive

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
sq_AL: kur aplikoni rregullën më sipër, nëse keni një modul me instanca aktive, instancat joaktive do të shpërfillen

en: prefer unmasked instances
sq_AL: preferoj instancat pa maska

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
sq_AL: kur aplikoni rregullat më sipër, nëse keni një modul me instanca pa maska, instancat me maska do të shpërfillen

en: selection order
sq_AL: radha e përzgjedhjes

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
sq_AL: me rregullat më sipër, shkurtorja do të aplikohet në varësi të pozicionit të saj në linjën e zhvillimit

en: allow visual assignment to specific instances
sq_AL: lejoj funksionet vizuale për instanca të caktuara

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
sq_AL: kur keni një imazh me disa instanca, ky opsion bën që ato të kontrollohen vizualisht me anë të shkurtoreve të caktuara
    përndryshe shkurtoret caktohen gjithmonë për instancën e preferuar

en: map / geolocalization view
sq_AL: këndi i hartës / gjeolokalizimi

en: pretty print the image location
sq_AL: printoj bukur vendndodhjen e imazhit

en: show a more readable representation of the location in the image information module
sq_AL: vendndodhja e imazhit në modulin e informacionit do të interpretohet më qartë

en: slideshow view
sq_AL: këndi i diafilmit

en: waiting time between each picture in slideshow
sq_AL: koha e pritjes për fotot e diafilmit

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
sq_AL: nuk përdor etiketa 'të pakategorizuara'

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
sq_AL: nuk do të përdoren etiketat 'pa kategori' që nuk kanë elemente vartëse

en: tags case sensitivity
sq_AL: madhësia e shkrimit të etiketave

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
sq_AL: madhësia e shkrimit të etiketave. kur mungon shtojca Sqlite ICU, shkrimi do të respektohet vetëm për 26 shkronjat latine

en: number of collections to be stored
sq_AL: numri i koleksioneve që duhen ruajtur

en: the number of recent collections to store and show in this list
sq_AL: numri i koleksioneve të fundit që ruhen dhe shfaqen në listë

en: hide the history button and show a specific module instead
sq_AL: fsheh butonin e historikut dhe tregoj modulin e caktuar

en: hide the history button and show the recent collections module instead
sq_AL: butoni i historikut do të fshihet dhe do të shfaqet moduli i koleksioneve të fundit

en: number of folder levels to show in lists
sq_AL: numri i niveleve të dosjeve që tregohen në listë

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
sq_AL: numri i niveleve të dosjeve që duhen shfaqur për filmat, duke nisur nga e djathta

en: sort film rolls by
sq_AL: rendit filmat sipas

[ctx: preferences]
en: chronological
sq_AL: kronologjike

en: sets the collections-list order for film rolls
sq_AL: vendosni renditjen e filmave në listën e koleksioneve

en: sort collection descending
sq_AL: rendit koleksionet në zbritje

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
sq_AL: koleksionet e mëposhtme do të renditen sipas rendit zbritës: 'filmi' sipas dosjes, 'dosja', 'herët' (p.sh. 'data e shkrepjes')

en: prefer a history button in the collections module
sq_AL: preferoj butonin e historikut në modulin e koleksioneve

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
sq_AL: me fshehjen e këtij moduli, historiku i koleksioneve mund të hapet përmes butonit në modulin e koleksioneve

en: suggested tags level of confidence
sq_AL: probabiliteti i sugjerimit të etiketave

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
sq_AL: probabiliteti për përfshirjen e etiketave në listën e sugjerimeve, 0: përfshihen gjithë etiketat, 99: korrespondojnë 99% e etiketave, 100: përfshihen vetëm etiketat e fundit (më shpejt)

en: number of recently attached tags
sq_AL: numri i etiketave të bashkëngjitura së fundmi

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
sq_AL: numri i etiketave të bashkëngjitura së fundmi, të cilat janë në listën e sugjerimeve. lista e fundit çaktivizohet me vlerën `-1'

en: lens shift (vertical)
sq_AL: zhvendosja e objektivit (vertikalisht)

en: lens shift (horizontal)
sq_AL: zhvendosja e objektivit (horizontalisht)

en: shear
sq_AL: gërshërimi

note: focal length
en: focal length
sq_AL: largësia fokale

en: crop factor
sq_AL: koeficienti prerës

en: lens dependence
sq_AL: varësia e objektivit

en: aspect adjust
sq_AL: raporti

en: lens model
sq_AL: modeli i objektivit

en: automatic cropping
sq_AL: prerja automatike

en: generic
sq_AL: gjenerik

en: specific
sq_AL: specifik

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
sq_AL: fikur

en: largest area
sq_AL: zona më e madhe

en: original format
sq_AL: formati origjinal

en: fusion
sq_AL: përzierja

en: exposure shift
sq_AL: zhvendosja e ekspozimit

en: exposure bias
sq_AL: devijimi i ekspozimit

en: preserve colors
sq_AL: ruajtja e ngjyrave

en: none
sq_AL: asnjë

en: luminance
sq_AL: luminanca

en: max RGB
sq_AL: RGB maks

en: average RGB
sq_AL: RGB mesatare

en: sum RGB
sq_AL: RGB shuma

en: norm RGB
sq_AL: RGB norma

en: basic power
sq_AL: fuqia kryesore

en: black level correction
sq_AL: korrigjimi i të zezës

en: highlight compression
sq_AL: komprimimi i reflekseve

en: middle gray
sq_AL: grija e mesme

en: midtone range
sq_AL: intervali i toneve të mesme

en: bilateral grid
sq_AL: rrjetë bilaterale

en: local laplacian filter
sq_AL: filtër lokal laplacian

en: blur type
sq_AL: lloji i sfumimit

en: blur radius
sq_AL: rrezja e sfumimit

en: diaphragm blades
sq_AL: fletët e diafragmës

en: concavity
sq_AL: konkaviteti

en: linearity
sq_AL: lineariteti

en: rotation
sq_AL: rrotullimi

en: direction
sq_AL: drejtimi

en: curvature
sq_AL: kurbatura

en: offset
sq_AL: ofseti

en: lens
sq_AL: objektiv

en: motion
sq_AL: lëvizje

en: gaussian
sq_AL: gausian

en: aspect ratio
sq_AL: raporti përmasor

note: // portrait / landscape
en: orientation
sq_AL: orientimi

en: border size
sq_AL: bordura

en: horizontal offset
sq_AL: ofseti horizontal

en: vertical offset
sq_AL: ofseti vertikal

en: frame line size
sq_AL: përmasat e vijës së kornizës

en: frame line offset
sq_AL: ofseti i vijës së kornizës

en: basis
sq_AL: bazë

en: portrait
sq_AL: portret

en: landscape
sq_AL: panoramë

en: width
sq_AL: gjerësia

en: height
sq_AL: gjatësia

en: shorter
sq_AL: më e shkurtër

en: longer
sq_AL: më e gjatë

en: avoid colorshift
sq_AL: evitoj zhvendosjen e ngjyrave

en: iterations
sq_AL: përsëritjet

en: once
sq_AL: një herë

en: twice
sq_AL: dy herë

en: three times
sq_AL: tre herë

en: four times
sq_AL: katër herë

en: five times
sq_AL: pesë herë

en: guide
sq_AL: udhëzuesi

en: radius
sq_AL: rrezja

en: strength
sq_AL: forca

en: correction mode
sq_AL: metoda e korrigjimit

en: very large chromatic aberration
sq_AL: aberracion kromatik shumë i madh

en: red
sq_AL: kuqe

en: green
sq_AL: gjelbër

en: blue
sq_AL: blu

en: standard
sq_AL: standarde

en: darken only
sq_AL: vetëm errësoj

en: brighten only
sq_AL: vetëm shkëlqej

en: input blur radius
sq_AL: rrezja e sfumimit të inputit

en: pixellation radius
sq_AL: rrezja e pikselimit

en: output blur radius
sq_AL: rrezja e sfumimit të outputit

en: noise level
sq_AL: niveli i zhurmës

en: normalize channels
sq_AL: normalizoj kanalet

en: F source
sq_AL: burimi F

en: LED source
sq_AL: burimi LED

en: gamut compression
sq_AL: komprimimi i spektrit të ngjyrave

en: clip negative RGB from gamut
sq_AL: shkurtoj vlerat negative RGB nga spektri i ngjyrave

en: saturation algorithm
sq_AL: algoritmi i saturimit

en: same as pipeline (D50)
sq_AL: si linja e zhvillimit (D50)

en: A (incandescent)
sq_AL: A (inkandeshente)

en: D (daylight)
sq_AL: D (dritë ditore)

en: E (equi-energy)
sq_AL: E (ekuienergjike)

en: F (fluorescent)
sq_AL: F (fluoreshente)

en: LED (LED light)
sq_AL: LED (dritë LED)

en: Planckian (black body)
sq_AL: Plankian (trup i zi)

en: custom
sq_AL: personalizoj

en: (AI) detect from image surfaces...
sq_AL: (AI) dalloj nga sipërfaqet e imazhit...

en: (AI) detect from image edges...
sq_AL: (AI) dalloj nga cepat e imazhit...

en: as shot in camera
sq_AL: siç është fotografuar në kamerë

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
sq_AL: F1 (Dritë ditore 6430 K) – CRI e mesme

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
sq_AL: F2 (Bardhë e ftohtë 4230 K) – CRI e mesme

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
sq_AL: F3 (Bardhë 3450 K) – CRI e mesme

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
sq_AL: F4 (Bardhë e ngrohtë 2940 K) – CRI e mesme

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
sq_AL: F5 (Dritë ditore 6350 K) – CRI e mesme

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
sq_AL: F6 (Bardhë e thjeshtë 4150 K) – CRI e mesme

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
sq_AL: F7 (D65 e simuluar 6500 K) – CRI e lartë

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
sq_AL: F8 (D50 e simuluar 5000 K) – CRI e lartë

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
sq_AL: F9 (Bardhë e ftohtë deluks 4150 K) – CRI e lartë

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
sq_AL: F10 (RGB e përmirësuar 5000 K) – CRI e ulët

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
sq_AL: F11 (RGB e përmirësuar 4000 K) – CRI e ulët

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
sq_AL: F12 (RGB e përmirësuar 3000 K) – CRI e ulët

en: B1 (Blue 2733 K)
sq_AL: B1 (Blu 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
sq_AL: B2 (Blu 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
sq_AL: B3 (Blu 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
sq_AL: B4 (Blu 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
sq_AL: B5 (Blu 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
sq_AL: BH1 (Blu-Kuqe hibride 2851 K)

en: V1 (Violet 2724 K)
sq_AL: V1 (Manushaqe 2724 K)

en: V2 (Violet 4070 K)
sq_AL: V2 (Manushaqe 4070 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
sq_AL: Bradford linear (ICC v4)

en: non-linear Bradford
sq_AL: Bradford jolinear

en: none (bypass)
sq_AL: asnjë (shmang)

en: version 1 (2020)
sq_AL: versioni 1 (2020)

en: version 2 (2021)
sq_AL: versioni 2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
sq_AL: versioni 3 (Prill 2021)

en: left
sq_AL: majtas

en: top
sq_AL: lart

en: right
sq_AL: djathtas

en: bottom
sq_AL: poshtë

en: input saturation
sq_AL: saturimi i inputit

en: contrast fulcrum
sq_AL: boshti i kontrastit

en: output saturation
sq_AL: saturimi i outputit

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
sq_AL: lifti, gama, geini (RGB ProPhoto)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
sq_AL: pjerrësia, ofseti, fuqia (RGB ProPhoto)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
sq_AL: lifti, gama, geini (sRGB)

en: chroma
sq_AL: kroma

en: hue
sq_AL: nuanca

en: shadows fall-off
sq_AL: shuarja e hijeve

en: white fulcrum
sq_AL: boshti i të bardhës

en: highlights fall-off
sq_AL: shuarja e reflekseve

en: shadows
sq_AL: hijet

en: highlights
sq_AL: reflekset

en: global chroma
sq_AL: kromaticiteti global

en: mid-tones
sq_AL: tonet e mesme

en: global saturation
sq_AL: saturimi global

en: hue shift
sq_AL: zhvendosja e nuancës

en: global brilliance
sq_AL: brilanca globale

en: mask middle-gray fulcrum
sq_AL: boshti i maskës me gri të mesme

en: global vibrance
sq_AL: dinamika globale

en: contrast gray fulcrum
sq_AL: boshti i kontrastit gri

en: contrast
sq_AL: kontrasti

en: saturation formula
sq_AL: formula e saturimit

en: green-magenta contrast
sq_AL: kontrasti i gjelbër-kuqërremes

en: blue-yellow contrast
sq_AL: kontrasti i blu-verdhës

en: gamut clipping
sq_AL: shkurtimi i spektrit të ngjyrave

en: Adobe RGB (compatible)
sq_AL: Adobe RGB (kompatibël)

en: linear Rec709 RGB
sq_AL: RGB Rec709 linear

en: linear Rec2020 RGB
sq_AL: RGB Rec2020 linear

en: source mix
sq_AL: kombinimi burimor

en: number of clusters
sq_AL: numri i grupeve

en: color dominance
sq_AL: dominanca e ngjyrave

en: histogram equalization
sq_AL: nivelimi i histogramit

en: spatial extent
sq_AL: shtrirja hapësinore

en: range extent
sq_AL: shtrirja e intervalit

en: saturated colors
sq_AL: ngjyrat e ngopura

en: select by
sq_AL: përzgjedhja nga

note: mix slider
en: mix
sq_AL: kombinimi

en: process mode
sq_AL: metoda e procesimit

en: lightness
sq_AL: ndriçimi

en: smooth
sq_AL: e butë

en: strong
sq_AL: e fortë

en: edge detection radius
sq_AL: rrezja e diktimit të cepave

en: threshold
sq_AL: pragu

en: operation mode
sq_AL: mënyra e operimit

en: global average (fast)
sq_AL: mesatare globale (shpejt)

en: local average (slow)
sq_AL: mesatare lokale (ngadalë)

en: static threshold (fast)
sq_AL: pragu statik (shpejt)

en: match greens
sq_AL: përputhja e të gjelbrave

en: edge threshold
sq_AL: pragu këndor

en: color smoothing
sq_AL: rrafshimi i ngjyrave

en: method
sq_AL: metoda

en: LMMSE refine
sq_AL: LMMSE e rafinuar

en: dual threshold
sq_AL: pragu dysh

en: disabled
sq_AL: joaktiv

en: local average
sq_AL: mesatare lokale

en: full average
sq_AL: mesatare e plotë

en: full and local average
sq_AL: mesatare e plotë dhe lokale

en: passthrough (monochrome)
sq_AL: përshkimi (monokrom)

en: photosite color (debug)
sq_AL: ngjyra e fotozitit (debug)

en: Markesteijn 1-pass
sq_AL: Markesteijn 1-fazë

en: Markesteijn 3-pass
sq_AL: Markesteijn 3-faza

en: frequency domain chroma
sq_AL: kroma e domenit frekuencial

en: Markesteijn 3-pass + VNG
sq_AL: Markesteijn 2-fazë + VNG

note: history
en: basic
sq_AL: kryesore

en: median
sq_AL: mediana

en: 3x median
sq_AL: 3x mesatare

en: refine & medians
sq_AL: rafinimi dhe medianat

en: 2x refine + medians
sq_AL: 2x rafinoj + medianët

en: patch size
sq_AL: masa e arnës

en: search radius
sq_AL: rrezja e kërkimit

en: preserve shadows
sq_AL: ruajtja e hijeve

en: bias correction
sq_AL: korrigjimi i devijimit

en: scattering
sq_AL: shpërhapja

en: central pixel weight
sq_AL: pesha e pikselit qendror

en: adjust autoset parameters
sq_AL: rregulloni parametrat automatikë

en: whitebalance-adaptive transform
sq_AL: transformimi i adaptuar i bardhësisë

en: fix various bugs in algorithm
sq_AL: ndreqni problemet e ndryshme në algoritëm

en: upgrade profiled transform
sq_AL: përmirësoni transformimin e profilizuar

en: color mode
sq_AL: mënyra e ngjyrimit

en: non-local means
sq_AL: jolokale

en: non-local means auto
sq_AL: mjete jolokake automatike

en: wavelets
sq_AL: valëza

en: wavelets auto
sq_AL: valëza automatike

en: compute variance
sq_AL: kalkuloj variancën

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
sq_AL: qartësia

en: radius span
sq_AL: shtrirja e rrezes

en: edge sensitivity
sq_AL: ndjeshmëria e cepave

en: 1st order anisotropy
sq_AL: anizotropia e rendit 1

en: 2nd order anisotropy
sq_AL: anizotropia e rendit 2

en: 3rd order anisotropy
sq_AL: anizotropia e rendit 3

en: 4th order anisotropy
sq_AL: anizotropia e rendit 4

en: luminance masking threshold
sq_AL: pragu i maskimit të luminancës

en: 1st order speed
sq_AL: shpejtësia e rendit 1

en: 2nd order speed
sq_AL: shpejtësia e rendit 2

en: 3rd order speed
sq_AL: shpejtësia e rendit 3

en: 4th order speed
sq_AL: shpejtësia e rendit 4

en: central radius
sq_AL: rrezja qendrore

en: damping
sq_AL: dobësimi

en: random
sq_AL: rastësor

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
sq_AL: B/Z Floyd-Steinberg 1-bit

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
sq_AL: Floyd-Steinberg 2-bit gri

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
sq_AL: Floyd-Steinberg 4-bit gri

en: posterize 2 levels per channel
sq_AL: posterizim 2-nivelësh për kanal

en: posterize 3 levels per channel
sq_AL: posterizim 3-nivelësh për kanal

en: posterize 4 levels per channel
sq_AL: posterizim 4-nivelësh për kanal

en: posterize 5 levels per channel
sq_AL: posterizim 5-nivelësh për kanal

en: posterize 6 levels per channel
sq_AL: posterizim 6-nivelësh për kanal

en: posterize 7 levels per channel
sq_AL: posterizim 7-nivelësh për kanal

en: posterize 8 levels per channel
sq_AL: posterizim 8-nivelësh për kanal

en: percentile
sq_AL: fraksioni

en: target level
sq_AL: niveli i synuar

en: compensate exposure bias
sq_AL: kompensoj devijimin e ekspozimit

en: manual
sq_AL: manuale

en: automatic
sq_AL: automatike

en: middle gray luminance
sq_AL: luminanca e grisë së mesme

en: black relative exposure
sq_AL: ekspozimi relativ i të zezës

en: white relative exposure
sq_AL: ekspozimi relativ i të bardhës

en: transition
sq_AL: kalimi

en: bloom ↔ reconstruct
sq_AL: rrezatimi ↔ rindërtimi

en: gray ↔ colorful details
sq_AL: detajet e grisë ↔ koloriti

en: structure ↔ texture
sq_AL: struktura ↔ tekstura

en: dynamic range scaling
sq_AL: shëmbëllimi i diapazonit dinamik

en: target middle gray
sq_AL: grija e mesme e synuar

en: target black luminance
sq_AL: luminanca e synuar e të zezës

en: target white luminance
sq_AL: luminanca e synuar e të bardhës

en: hardness
sq_AL: fortësia

en: extreme luminance saturation
sq_AL: saturimi i luminancës ekstreme

en: shadows ↔ highlights balance
sq_AL: balancimi i hijeve ↔ reflekseve

en: add noise in highlights
sq_AL: shtimi i zhurmës në reflekse

en: preserve chrominance
sq_AL: ruajtja e krominancës

en: color science
sq_AL: shkenca e ngjyrave

en: auto adjust hardness
sq_AL: vetërregulloj fortësinë

en: use custom middle-gray values
sq_AL: përdor vlerat e personalizuara të grisë së mesme

en: iterations of high-quality reconstruction
sq_AL: fazat e rindërtimit me cilësi të lartë

en: type of noise
sq_AL: lloji i zhurmës

en: contrast in shadows
sq_AL: kontrasti në hije

en: contrast in highlights
sq_AL: kontrasti në reflekse

en: compensate output ICC profile black point
sq_AL: kompensoj pikën e zezë në profilin output ICC

en: spline handling
sq_AL: trajtimi i lakoreve

en: enable highlight reconstruction
sq_AL: aktivizoj rindërtimin e reflekseve

en: no
sq_AL: jo

en: luminance Y
sq_AL: luminanca Y

en: RGB power norm
sq_AL: RGB norma e fuqisë

en: RGB euclidean norm (legacy)
sq_AL: RGB norma euklidiane (e trashëguar)

en: RGB euclidean norm
sq_AL: RGB norma euklidiane

en: uniform
sq_AL: uniforme

en: hard
sq_AL: i fortë

en: soft
sq_AL: i butë

en: safe
sq_AL: i sigurt

en: bias
sq_AL: devijimi

en: target
sq_AL: objektivi

en: reinhard
sq_AL: Reinhard

en: filmic
sq_AL: filmik

en: drago
sq_AL: Drago

en: density
sq_AL: densiteti

en: saturation
sq_AL: saturimi

en: coarseness
sq_AL: ashpërsia

en: mid-tones bias
sq_AL: tonet e mesme

en: clipping threshold
sq_AL: pragu i shkurtimit

en: diameter of reconstruction
sq_AL: diametri i rindërtimit

en: candidating
sq_AL: kandidimi

en: combine
sq_AL: kombinimi

en: rebuild
sq_AL: rindërtimi

en: inpaint a flat color
sq_AL: pikturimi me ngjyrë të sheshtë

en: inpaint opposed
sq_AL: kundërpikturoj

en: reconstruct in LCh
sq_AL: rindërtoj në LCh

en: clip highlights
sq_AL: shkurtoj reflekset

en: segmentation based
sq_AL: segmentoj

en: guided laplacians
sq_AL: laplacianët drejtues

en: reconstruct color
sq_AL: rindërtoj ngjyrat

en: 128 px (slow)
sq_AL: 128 px (ngadalë)

en: 256 px (slow)
sq_AL: 256 px (ngadalë)

en: 512 px (very slow)
sq_AL: 512 px (shumë ngadalë)

en: 1024 px (very slow)
sq_AL: 1024 (shumë ngadalë)

en: 2048 px (insanely slow)
sq_AL: 2048 (tmerrësisht ngadalë)

en: 4096 px (insanely slow)
sq_AL: 4096 px (tmerrësisht ngadalë)

en: flat generic
sq_AL: gjenerik i sheshtë

en: small segments
sq_AL: segmentet e vogla

en: large segments
sq_AL: segmentet e mëdha

en: flat small segments
sq_AL: segmentet e vogla të sheshta

en: flat large segments
sq_AL: segmentet e mëdha të sheshta

en: contrast boost
sq_AL: amplifikimi i kontrastit

en: mark fixed pixels
sq_AL: shënoj pikselët e ndrequr

en: detect by 3 neighbors
sq_AL: diktoj 3 më të afërtit

en: correction method
sq_AL: metoda e korrigjimit

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
sq_AL: korrigjimet

note: mode choice
en: mode
sq_AL: mënyra

en: target geometry
sq_AL: gjeometria e synuar

en: TCA overwrite
sq_AL: mbishkruaj TCA

en: TCA red
sq_AL: TCA kuqe

en: TCA blue
sq_AL: TCA blu

en: distortion
sq_AL: deformimi

en: vignetting
sq_AL: vineta

en: scale fine-tune
sq_AL: rregullimi i shëmbëllimit

en: image scale
sq_AL: shëmbëllimi i imazhit

en: steepness
sq_AL: shkalla e shmangies

en: embedded metadata
sq_AL: metadata e integruar

en: Lensfun database
sq_AL: databaza Lensfun

en: only manual vignette
sq_AL: vetëm vinetën manuale

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
sq_AL: të gjitha

en: distortion & TCA
sq_AL: deformimin dhe TCA

en: distortion & vignetting
sq_AL: deformimin dhe vinetën

en: TCA & vignetting
sq_AL: TCA & vinetën

en: only distortion
sq_AL: vetëm deformimin

en: only TCA
sq_AL: vetëm TCA

en: only vignetting
sq_AL: vetëm vinetën

en: correct
sq_AL: korrigjoj

en: distort
sq_AL: deformoj

en: rectilinear
sq_AL: drejtvizor

en: fisheye
sq_AL: sy peshku

en: panoramic
sq_AL: panoramik

en: equirectangular
sq_AL: barabrinjës

en: orthographic
sq_AL: ortografik

en: stereographic
sq_AL: stereografik

en: equisolid angle
sq_AL: ekuisolid

en: Thoby fisheye
sq_AL: sy peshku Thoby

en: invalidated
sq_AL: e flakur

note: move left/right/up/down
en: move
sq_AL: lëviz

en: line
sq_AL: vija

en: curve
sq_AL: kurba

en: blue shift
sq_AL: zhvendosja e blusë

en: soften with
sq_AL: zbutja me

en: order 0
sq_AL: rendi 0

en: order 1
sq_AL: rendi 1

en: order 2
sq_AL: rendi 2

en: bilateral filter
sq_AL: filtër bilateral

en: application color space
sq_AL: hapësira e ngjyrave të aplikacionit

en: gamma Rec709 RGB
sq_AL: gama RGB Rec709

en: linear ProPhoto RGB
sq_AL: RGB ProPhoto linear

en: tetrahedral
sq_AL: tetraedrit

en: pyramid
sq_AL: piramidal

en: film stock
sq_AL: pelikula

en: scan exposure bias
sq_AL: devijimi i ekspozimit në skanim

en: paper black (density correction)
sq_AL: letër e zezë (korrigjimi i dendësisë)

en: paper grade (gamma)
sq_AL: klasi i letrës (gama)

en: paper gloss (specular highlights)
sq_AL: letër me lustër (reflekse pasqyrore)

en: print exposure adjustment
sq_AL: ekspozimi i printimit

en: black and white film
sq_AL: film bardhë e zi

en: color film
sq_AL: film me ngjyra

en: tint hue
sq_AL: nuanca e ngjyruesit

en: tint purity
sq_AL: pastërtia e ngjyruesit

en: red hue
sq_AL: nuanca e së kuqes

en: red purity
sq_AL: pastërtia e së kuqes

en: green hue
sq_AL: nuanca e së gjelbrës

en: green purity
sq_AL: pastërtia e së gjelbrës

en: blue hue
sq_AL: nuanca e blusë

en: blue purity
sq_AL: pastërtia e blusë

en: dynamic range
sq_AL: diapazoni dinamik

en: middle gray luma
sq_AL: luma e grisë së mesme

en: safety factor
sq_AL: koeficienti i sigurisë

en: logarithmic
sq_AL: logaritmik

en: gamma
sq_AL: gama

en: noise threshold
sq_AL: pragu i kokrrizave

en: crop left
sq_AL: pres majtas

en: crop top
sq_AL: pres lart

en: crop right
sq_AL: pres djathtas

en: crop bottom
sq_AL: pres poshtë

en: black level
sq_AL: niveli i të zezës

en: white point
sq_AL: pika e bardhë

en: flat field correction
sq_AL: korrigjimi i fushës së sheshtë

en: embedded GainMap
sq_AL: GainMap e integruar

note: exposure
en: exposure
sq_AL: ekspozimi

en: fill mode
sq_AL: mënyra e mbushjes

en: brightness
sq_AL: shkëlqimi

en: unused
sq_AL: e papërdorur

en: clone
sq_AL: klonoj

en: heal
sq_AL: korrektoj

en: blur
sq_AL: sfumoj

en: fill
sq_AL: mbush

en: erase
sq_AL: fshij

en: color
sq_AL: ngjyra

en: compensate middle gray
sq_AL: kompensoj grinë e mesme

en: RGB, linked channels
sq_AL: RGB, kanalet e lidhura

en: RGB, independent channels
sq_AL: RGB, kanalet e pavarura

en: white point adjustment
sq_AL: pika e bardhë

en: shadows color adjustment
sq_AL: ngjyra e hijeve

en: highlights color adjustment
sq_AL: ngjyra e reflekseve

en: skew
sq_AL: prirja

en: target white
sq_AL: e bardha e synuar

en: target black
sq_AL: e zeza e synuar

en: color processing
sq_AL: procesimi i ngjyrave

en: preserve hue
sq_AL: ruajtja e nuancave

en: red attenuation
sq_AL: fashitja e së kuqes

en: red rotation
sq_AL: rrotullimi i së kuqes

en: green attenuation
sq_AL: fashitja e së gjelbrës

en: green rotation
sq_AL: rrotullimi i së gjelbrës

en: blue attenuation
sq_AL: fashitja e blusë

en: blue rotation
sq_AL: rrotullimi i blusë

en: recover purity
sq_AL: rikuperoj pastërtinë

en: base primaries
sq_AL: primaret bazë

en: per channel
sq_AL: për kanal

en: RGB ratio
sq_AL: në raport RGB

en: work profile
sq_AL: profili i punës

en: color space
sq_AL: hapësira e ngjyrave

en: Lab, linked channels
sq_AL: Lab, kanalet e lidhura

en: Lab, independent channels
sq_AL: Lab, kanalet e pavarura

en: XYZ, linked channels
sq_AL: XYZ, kanalet e lidhura

en: blacks
sq_AL: të zezat

en: deep shadows
sq_AL: hijet e thella

en: light shadows
sq_AL: hijet e çelëta

en: dark highlights
sq_AL: reflekset e errëta

en: whites
sq_AL: të bardhat

en: speculars
sq_AL: pasqyrimet

en: smoothing diameter
sq_AL: diametri i zbutjes

en: edges refinement/feathering
sq_AL: rafinimi/sfumatura e cepave

en: mask quantization
sq_AL: kuantizimi i maskës

en: mask contrast compensation
sq_AL: kompensimi i kontrastit të maskës

en: mask exposure compensation
sq_AL: kompensimi i ekspozimit të maskës

en: luminance estimator
sq_AL: vlerësuesi i luminancës

en: filter diffusion
sq_AL: difuzimi i filtrit

en: averaged guided filter
sq_AL: filtër drejtues i mesatarizuar

en: guided filter
sq_AL: filtër drejtues

en: averaged EIGF
sq_AL: EIGF i mesatarizuar

en: RGB average
sq_AL: RGB mesatare

en: HSL lightness
sq_AL: HSL ndriçimi

en: HSV value / RGB max
sq_AL: HSV vlera / RGB maks

en: RGB sum
sq_AL: RGB shuma

en: RGB geometric mean
sq_AL: RGB mes gjeometrike

en: contrast compression
sq_AL: komprimimi i kontrastit

en: vibrance
sq_AL: dinamika

en: fall-off start
sq_AL: fillimi i shuarjes

en: fall-off radius
sq_AL: rrezja e shuarjes

en: horizontal center
sq_AL: qendra horizontale

en: vertical center
sq_AL: qendra vertikale

en: automatic ratio
sq_AL: raporti automatik

en: width/height ratio
sq_AL: raporti gjerësi-gjatësi

en: shape
sq_AL: forma

en: 8-bit output
sq_AL: output 8-bit

en: 16-bit output
sq_AL: output 16-bit

en: x offset
sq_AL: ofseti x

en: y offset
sq_AL: ofseti y

en: scale on
sq_AL: shëmbëllimi në

en: scale marker to
sq_AL: shëmbëllimi i orientuesit në

en: scale marker reference
sq_AL: referenca e shëmbëllimit

en: image
sq_AL: imazh

en: larger border
sq_AL: bordurë të madhe

en: smaller border
sq_AL: bordurë të vogël

en: advanced options
sq_AL: parametrat e avancuar

en: image width
sq_AL: gjerësia e imazhit

en: image height
sq_AL: gjatësia e imazhit

en: larger image border
sq_AL: bordura e madhe e imazhit

en: smaller image border
sq_AL: bordura e vogël e imazhit

en: marker width
sq_AL: gjerësia e orientuesit

en: marker height
sq_AL: gjatësia e orientuesit

en: developers
sq_AL: programuesit

en: translators
sq_AL: përkthyesit

en: contributors
sq_AL: kontribuesit

en: rawspeed contributors
sq_AL: kontribuesit e rawspeed

en: integration contributors
sq_AL: kontribuesit e integrimit

en: Virtual Lighttable and Darkroom
sq_AL: Fototeka dhe Dhoma e errët virtuale

en: Organize and develop images from digital cameras
sq_AL: Organizoni dhe zhvilloni imazhet nga fotoaparatet

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
sq_AL: darktable administron databazën e negativave tuaj digjitalë dhe i përgatit për t'u parë në fototekë. Programi gjithashtu mundëson zhvillimin e imazheve bruto në një dhomë të errët.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
sq_AL: Ka edhe kënde të tjera veç fototekës dhe dhomës së errët, si për etiketimin gjeografik, telefotografimin, printimin dhe diafilmin.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
sq_AL: darktable hap shumicën e formateve bruto të kamerave moderne dhe punon me precizion shumë të lartë.

en: Virtual light table, showing a collection
sq_AL: Fototeka virtuale, shfaqja e koleksionit

en: Virtual dark room with an opened image
sq_AL: Dhoma e errët virtuale me imazhin e hapur

en: Virtual dark room, sharpening an image
sq_AL: Dhoma e errët virtual, qartësimi i imazhit

en: Show images on a map
sq_AL: Tregoni imazhet në hartë

en: Print your images
sq_AL: Printoni imazhet

en: sliders
sq_AL: shkarësit

en: dropdowns
sq_AL: menutë zbritëse

en: buttons
sq_AL: butonët

en: button on
sq_AL: butoni ndezur

en: button off
sq_AL: butoni fikur

en: button pressed
sq_AL: buton i shtypur

en: not that many sliders
sq_AL: nuk ka shumë shkarës

en: not that many dropdowns
sq_AL: nuk ka shumë menu zbritëse

en: not that many buttons
sq_AL: nuk ka shumë butonë

en: value
sq_AL: vlera

en: button
sq_AL: buton

en: force
sq_AL: forca

en: zoom
sq_AL: zmadhimi

en: selection
sq_AL: përzgjedhje

en: slider
sq_AL: shkarës

en: dropdown
sq_AL: menu zbritëse

en: _cancel
sq_AL: _anuloj

en: _save
sq_AL: _regjistroj

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
sq_AL: dE mesatare: %.02f
    dE maks: %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
sq_AL: PLANI: na vjen keq, për arsye të pengesave në API, nuk mund të vendoset BPP te

en: unknown option for --hq
sq_AL: opsion i panjohur për --hq

en: unknown option for --export_masks
sq_AL: opsion i panjohur për --export_masks

en: unknown option for --upscale
sq_AL: opsion i panjohur për --upscale

en: unknown option for --apply-custom-presets
sq_AL: opsion i panjohur për --apply-customs-presets

en: too long ext for --out-ext
sq_AL: ext për --out-ext është tepër i gjatë

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
sq_AL: vini re: skedari ose direktoria input '%s' nuk ekziston, kalohet

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
sq_AL: lloj i pasaktë ICC për --icc-type: '%s'

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
sq_AL: vini re: skedari ICC '%s' nuk ekziston, kalohet

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
sq_AL: synim i pasaktë ICC për --icc-intent: '%s'

en: warning: unknown option '%s'
sq_AL: kujdes: opsion i panjohur '%s'

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
sq_AL: gabim: janë specifikuar opsionet e skedarit input dhe importit! nuk është e garantuar!

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
sq_AL: vini re: vendndodhja output është direktori. '%s/$(FILE_NAME).%s' merret si modeli output

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
sq_AL: skedari output ekziston tashmë, do të riemërtohet

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
sq_AL: gabim: nuk hapet dosja %s

en: error: can't open file %s
sq_AL: gabim: nuk hapet skedari `%s'

en: no images to export, aborting
sq_AL: nuk ka imazhe për eksport, ndërpritet

en: error: can't open XMP file %s
sq_AL: gabim: nuk hapet skedari XMP %s

en: empty history stack
sq_AL: zbraz historikun e zhvillimit

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
sq_AL: shtojca e skedarit output është tepër e gjatë: %s

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
sq_AL: skedari output nuk ka sigël

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
sq_AL: nuk gjen modulin për ruajtjen në disk. lutemi të verifikoni instalimin. diçka mund të jetë prishur.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
sq_AL: dështoi marrja e parametrave nga moduli për ruajtjen në disk, ndërpret eksportin...

en: unknown extension '.%s'
sq_AL: zgjatim i panjohur '.%s'

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
sq_AL: dështoi marrja e parametrave nga moduli i formatit, ndërpret eksportin...

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
sq_AL: kamera `%s' në portin `%s' pati një problem %s
    
    sigurohuni që keni akses në kamerë dhe nuk e keni montuar diku

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
sq_AL: e pamundur të hapej `%s' në portin `%s', për shkak se mund të jetë bllokuar nga një aplikacion tjetër, nuk keni akses te aparati etj.

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
sq_AL: `%s' në portin `%s' nuk është interesante, sepse nuk ofron as telefotografim, as importim

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
sq_AL: kamera `%s' në portin `%s' u shkëput gjatë montimit

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
sq_AL: kamera `%s' në portin `%s' duhet rimontuar
    sigurohuni që keni akses në të dhe nuk e keni montuar diku

en: too much time to update aspect ratio for the collection
sq_AL: azhurnimi i raportit përmasor të koleksionit mori shumë kohë

en: film roll
sq_AL: filmi

en: folder
sq_AL: dosja

en: camera
sq_AL: kamera

en: tag
sq_AL: etiketa

en: capture date
sq_AL: data e shkrepjes

en: capture time
sq_AL: koha e shkrepjes

en: import time
sq_AL: koha e importimit

en: modification time
sq_AL: koha e modifikimit

en: export time
sq_AL: koha e eksportimit

en: print time
sq_AL: koha e printimit

en: history
sq_AL: historiku

en: color label
sq_AL: etiketa me ngjyrë

note: aperture
en: aperture
sq_AL: diafragma

en: filename
sq_AL: emri i skedarit

en: geotagging
sq_AL: gjeoetiketimi

en: grouping
sq_AL: grupimi

en: local copy
sq_AL: kopje lokale

en: module
sq_AL: moduli

en: module order
sq_AL: radha e moduleve

en: range rating
sq_AL: intervali i vlerësimit

en: rating
sq_AL: vlerësimi

en: search
sq_AL: kërkimi

en: yellow
sq_AL: verdhë

en: purple
sq_AL: vjollcë

en: auto applied
sq_AL: vetaplikoj

en: altered
sq_AL: e ndryshuar

en: not tagged
sq_AL: e paetiketuar

en: tagged
sq_AL: e etiketuar

en: tagged*
sq_AL: e etiketuar*

note: local copy
en: not copied locally
sq_AL: e pakopjuar në kompjuter

en: copied locally
sq_AL: e kopjuar në kompjuter

note: if its undefined
en: unnamed
sq_AL: paemër

en: group leaders
sq_AL: udhëheqësit e grupit

en: group followers
sq_AL: ndjekësit e grupit

en: not defined
sq_AL: e papërcaktuar

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
sq_AL: keni përzgjedhur <b>%d</b> imazh (#<b>%d</b>) nga <b>%d</b>

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
sq_AL[0]: keni përzgjedhur <b>%d</b> imazh nga <b>%d</b>
sq_AL[1]: keni përzgjedhur <b>%d</b> imazhe nga <b>%d</b>

en: gray
sq_AL: gri

en: Chinese
sq_AL: kinez

en: Thai
sq_AL: tajlandez

en: Kurdish
sq_AL: kurd

en: Caucasian
sq_AL: kaukazian

en: African-American
sq_AL: afroamerikan

en: Mexican
sq_AL: meksikan

en: forearm
sq_AL: parakrahu

en: forehead
sq_AL: balli

en: cheek
sq_AL: faqja

en: average %s skin tone
sq_AL: toni mesatar %s i lëkurës

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
sq_AL: vjollcë e thellë

note: L = 10 %
en: fuchsia
sq_AL: fuksie

note: L = 30 %
en: medium magenta
sq_AL: kuqërreme e mesme

note: L = 50 %
en: violet pink
sq_AL: ciklamin

note: L = 70 %
en: plum violet
sq_AL: kumbull e zezë

note: 24° - red
en: dark red
sq_AL: kuqe e thellë

en: crimson
sq_AL: kuqe e mbyllur

en: pink
sq_AL: rozë

note: 48° - orangy red
en: maroon
sq_AL: gështenjë

en: dark orange red
sq_AL: portokall i kuq i thellë

en: orange red
sq_AL: kuqe portokalli

en: coral
sq_AL: koral

en: khaki
sq_AL: kaki

note: 72° - orange
en: brown
sq_AL: kafe

en: chocolate
sq_AL: çokollatë

en: dark gold
sq_AL: flori i zënë

en: gold
sq_AL: flori

en: sandy brown
sq_AL: kafe si rëra

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
sq_AL: jeshile e zënë

en: dark olive green
sq_AL: jeshile e zënë si ulliri

en: olive
sq_AL: ulli

en: beige
sq_AL: bezhë

en: forest green
sq_AL: jeshile si pylli

en: olive drab
sq_AL: ulli i zi

en: yellow green
sq_AL: jeshile e verdhë

en: pale green
sq_AL: jeshile e venitur

en: lime green
sq_AL: jeshile si limetë

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
sq_AL: jeshile e zënë si deti

en: sea green
sq_AL: jeshile si deti

en: teal
sq_AL: cian i zënë

en: light sea green
sq_AL: jeshile e çelët si deti

en: turquoise
sq_AL: turkuaz

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
sq_AL: gri e zënë si guri

en: light slate gray
sq_AL: gri e çelët si guri

en: dark cyan
sq_AL: cian i zënë

en: aqua
sq_AL: akua

en: cyan
sq_AL: cian

note: 216° - medium blue
en: navy blue
sq_AL: blu marine

en: deep sky blue
sq_AL: bojë qielli e thellë

en: aquamarine blue
sq_AL: blu akuamarin

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
sq_AL: blu e zënë

en: medium blue
sq_AL: blu mesatare

en: azure blue
sq_AL: kaltër

en: light sky blue
sq_AL: bojë qielli e çelët

en: light blue
sq_AL: blu e çelët

note: 312° - violet
en: indigo
sq_AL: llullaq

en: dark violet
sq_AL: manushaqe e zënë

en: blue violet
sq_AL: manushaqe blu

en: violet
sq_AL: manushaqe

en: plum
sq_AL: kumbull

en: dark magenta
sq_AL: kuqërreme e zënë

en: magenta
sq_AL: kuqërreme

en: lavender
sq_AL: livandë

en: color not found
sq_AL: nuk gjendet ngjyra

en: colorlabels set to %s
sq_AL: etiketat me ngjyrë janë vendosur te %s

en: all colorlabels removed
sq_AL: hoqi gjithë etiketat me ngjyrë

en: clear
sq_AL: pastroj

en: export profile
sq_AL: profili i eksportimit

en: softproof profile
sq_AL: profili i bocës së ngjyrave

en: system display profile
sq_AL: profili i ekranit të sistemit

en: system display profile (second window)
sq_AL: profili i ekranit të sistemit (dritarja e dytë)

en: sRGB (web-safe)
sq_AL: sRGB (për internet)

en: Rec709 RGB
sq_AL: RGB Rec709

en: PQ Rec2020 RGB
sq_AL: RGB PQ Rec2020

en: HLG Rec2020 RGB
sq_AL: RGB HLG Rec2020

en: PQ P3 RGB
sq_AL: RGB PQ P3

en: HLG P3 RGB
sq_AL: RGB HLG P3

en: linear XYZ
sq_AL: XYZ linear

en: linear infrared BGR
sq_AL: BGR infrakuqe linear

en: BRG (for testing)
sq_AL: BRG (për testim)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
sq_AL: profili `%s' nuk përdoret si profil histogrami. atë e ka zëvendësuar sRGB-ja!

en: embedded ICC profile
sq_AL: profili ICC i integruar

en: embedded matrix
sq_AL: matrica e integruar

en: standard color matrix
sq_AL: matrica standarde e ngjyrave

en: enhanced color matrix
sq_AL: matrica e përmirësuar e ngjyrave

en: vendor color matrix
sq_AL: matrica e ngjyrave e prodhuesit

en: alternate color matrix
sq_AL: matrica alternative e ngjyrave

en: BRG (experimental)
sq_AL: BRG (eksperimentale)

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
sq_AL: nuk gjendet skedari për printim `%s' për imazhin %d në `%s'

en: failed to create temporary file for printing options
sq_AL: e pamundur të krijohej skedari provizor për opsionet e printimit

en: printing on `%s' cancelled
sq_AL: anuloi printimin në `%s'

en: error while printing `%s' on `%s'
sq_AL: problem me printimin e `%s' në `%s'

en: printing `%s' on `%s'
sq_AL: printon `%s' në `%s'

en: found strange path `%s'
sq_AL: gjen shtegun e çuditshëm `%s'

en: error loading directory `%s'
sq_AL: problem me hapjen e direktorisë `%s'

en: file `%s' has unknown format!
sq_AL: skedari `%s' ka format të panjohur!

en: error loading file `%s'
sq_AL: problem me hapjen e skedarit `%s'

en: configuration information
sq_AL: informacion për konfigurimin

en: _show this information again
sq_AL: _tregoj sërish si informacion

en: _understood
sq_AL: _kuptoj

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
sq_AL: dematricuesi RCD, jo PPG, është përcaktuar si standardi, sepse ka cilësi dhe performancë më të mirë.

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
sq_AL: shihni preferencat/dhomën e errët/dematricimin për mënyrën e zvogëlimit të dhomës së errët

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
sq_AL: keni ndryshuar grafikën dhe brendësinë e darktable për të rritur performancën.

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
sq_AL: nuk keni për të gjetur më hapësirë dhe miq, por te preferencat/procesimi përdorni:

en: 1) darktable resources
sq_AL: 1) resurset e darktable

en: 2) tune OpenCL performance
sq_AL: 2) rregulloj performancën e OpenCL-së

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
sq_AL: disa nga parametrat globalë të konfigurimit, që lidhen me performancën e OpenCL-së, nuk përdoren më.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
sq_AL: ndërkohë të dhënat 'për aparat' i gjeni në 'cldevice_v5_canonical-name'. përmbajtja:

en: you may tune as before except 'magic'
sq_AL: këto mund të kthehen si më parë, pa 'magic'

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
sq_AL: keni kthyer parametrat fillestarë të kompiluesit OpenCL për gjithë aparatet.

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
sq_AL: të dhënat e 'aparatit' mbi parametrat globalë OpenCL janë rikrijuar sipas emrit të ri.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
sq_AL: të dhënat e 'për aparat' i gjeni në 'cldevice_v5_canonical-name'. përmbajtja:

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
sq_AL: aparatet që keni emërtuar në 'opencl_device_priority' duhen përditësuar me emra të rinj.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
sq_AL: të dhënat e konfigurimit të OpenCL 'për aparat' janë zgjeruar automatikisht me 'fraksion të unifikuar'.

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
sq_AL: parametrat e kompiluesit OpenCL 'për aparat' mund të jenë përditësuar.

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
sq_AL: 
      Ndjesë, darktable nuk mund të nisej (databaza është bllokuar)
    
      Si zgjidhet ky problem?
    
      1 - Nëse keni hapur një instancë tjetër të darktable, 
          klikoni për ta anuluar dhe përdorni instancën ose mbylleni para se të rihapni darktable 
          (ID procesi <i><b>%d</b></i> shkaktoi bllokimin e databazës)
    
      2 - Nëse nuk keni një instancë aktive të darktable, provoni të rifilloni sesionin ose kompjuterin. 
          Gjithë programet aktive do të mbyllen dhe databazat do të mbyllen në mënyrë korrekte. 
    
      3 - Nëse e keni provuar ose jeni të sigurt se nuk keni instanca të tjera aktive të darktable, 
          kjo nënkupton se instanca e fundit nuk përfundoi si normalisht. 
          Klikimi i butonit "fshij skedarët e bllokuar të databazës" do i heqë skedarët <i>data.db.lock</i> dhe <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Kujdes!</u> Mos i fshini këta skedarë pa ndjekur më parë hapat e mësipërm, 
          përndryshe rrezikoni të krijoni mospërputhje në databazën tuaj.</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
sq_AL: problem me nisjen e darktable

en: _delete database lock files
sq_AL: _fshij skedarët e bllokuar të databazës

en: are you sure?
sq_AL: jeni të sigurt?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
sq_AL: 
    vërtet do i fshini skedarët e bllokuar?

en: _no
sq_AL: _jo

en: _yes
sq_AL: _po

en: done
sq_AL: u krye

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
sq_AL: 
    skedarët e bllokuar u fshinë me sukses.
    tani mund ta rihapni darktable

en: error
sq_AL: problem

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
sq_AL: 
    të paktën një skedar nuk mund të hiqej.
    provoni t'i fshini manualisht skedarët <i>data.db.lock</i> dhe <i>library.db.lock</i>
    në dosjen <a href="file:///%s">%s</a>.

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
sq_AL: skedari i bllokuar i databazës përmban një pid që ndodhet në sistemin tuaj: %d

en: the database lock file seems to be empty
sq_AL: skedari i bllokuar i databazës duket se është bosh

en: error opening the database lock file for reading: %s
sq_AL: problem me hapjen për lexim të skedarit të bllokuar të databazës: %s

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
sq_AL: versioni i skemës së databazës
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    është shumë i ri për këtë variant të darktable (pra databaza është krijuar ose përmirësuar nga një version më i ri)

en: darktable - too new db version
sq_AL: darktable - version shumë i ri i db

en: _quit darktable
sq_AL: _dal nga darktable

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
sq_AL: duhet përmirësuar skema e databazës për
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    kjo merr mjaft kohë nëse keni databazë të madhe
    
    do vijoni apo do e mbyllni tani programin për të bërë kopjen

en: darktable - schema migration
sq_AL: darktable - migrimi i skemave

en: _close darktable
sq_AL: _mbyll darktable

en: _upgrade database
sq_AL: _përmirësoj databazën

en: quick_check said:
    %s
sq_AL: kontrolli_shpejtë tha:
    %s

en: darktable - error opening database
sq_AL: darktable - problem me hapjen e databazës

en: _attempt restore
sq_AL: _tentoj rikthimin

en: _delete database
sq_AL: _fshij databazën

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
sq_AL: do e mbyllni tani darktable që të riktheni manualisht kopjen
    funksionale të databazës, të tentoni rikthimin automatik duke
    u nisur nga poza e fundit apo do e fshini databazën e dëmtuar
    që të filloni me një të re?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
sq_AL: do e mbyllni tani darktable që të riktheni manualisht kopjen
    funksionale të databazës apo do e fshini databazën e dëmtuar
    që të filloni me një të re?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
sq_AL: pati një problem gjatë përpjekjes për hapjen e databazës nga
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    duket se databaza është dëmtuar.
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga filtri drejtues me ekspozim të shpejtë, kontrolloni parametrat e RAM-it

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
sq_AL: nuk lexohet skedari XMP `%s': `%s'

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
sq_AL: nuk shkruhet në skedarin XMP `%s': `%s'

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga filtri drejtues i shpejtë, kontrolloni parametrat e RAM-it

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
sq_AL[0]: do e hiqni këtë direktorinë boshe?
sq_AL[1]: do i hiqni këto direktoritë boshe?

en: remove empty directory? | remove empty directories?
sq_AL[0]: do e hiqni direktorinë boshe?
sq_AL[1]: do i hiqni direktoritë boshe?

en: name
sq_AL: emri

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
sq_AL: nuk mund të heqë filmin me kopje lokale por pa origjinalet

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
sq_AL: historiku i imazhit duhet kopjuar para se ta ngjitni te një tjetër

en: orphaned image
sq_AL: imazh jetim

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
sq_AL[0]: zhbëri gjeovendndodhjen e %d imazhi
sq_AL[1]: zhbëri gjeovendndodhjen e %d imazheve

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
sq_AL[0]: riaplikoi gjeovendndodhjen te %d imazh
sq_AL[1]: riaplikoi gjeovendndodhjen te %d imazhe

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
sq_AL[0]: zhbëri datën/orën e %d imazhi
sq_AL[1]: zhbëri datën/orën e %d imazheve

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
sq_AL[0]: riaplikoi datën/orën te %d imazh
sq_AL[1]: riaplikoi datën/orën te %d imazhe

en: cannot access local copy `%s'
sq_AL: nuk mund të hapë kopjen lokale `%s'

en: cannot write local copy `%s'
sq_AL: nuk mund të shkruajë në kopjen lokale `%s'

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
sq_AL: problem me lëvizjen e kopjes lokale `%s' -> `%s'

en: error moving `%s': file not found
sq_AL: problem me lëvizjen `%s': skedari nuk gjendet

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
sq_AL: problem me lëvizjen `%s' -> `%s': skedari ekziston

en: error moving `%s' -> `%s'
sq_AL: problem me lëvizjen `%s' -> `%s'

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
sq_AL: nuk mund të krijohet kopja lokale kur skedari origjinal nuk hapet.

en: cannot create local copy.
sq_AL: nuk mund të krijojë kopjen lokale.

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
sq_AL: nuk mund të hiqet kopja lokale kur skedari origjinal nuk hapet.

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
sq_AL[0]: sinkronizoi %d kopje lokale
sq_AL[1]: sinkronizoi %d kopje lokale

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
sq_AL: <b>KUJDES</b>: mungojnë shembujt ilustrues të kamerës!

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
sq_AL: kampionët duhen paraqitur në <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
sq_AL: për `%s' `%s'
    në sa më shumë formate/komprimime/thellësi bitësh të jetë e mundur

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
sq_AL: ose <b>BRUTO-ja nuk do të lexohet</b> versionin tjetër.

en: unknown
sq_AL: nuk dihet

en: insufficient memory
sq_AL: memorie e pamjaftueshme

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
sq_AL: ky modul nuk e racionoi dot mirë
    memorien që kërkon procesimi
    i imazhit. disa ose gjithë fazat
    e tjera janë anashkaluar.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
sq_AL: nuk caktoi dot emrin unik të skedarit për sesionin, ju lutemi të verifikoni parametrat e importit.

en: requested session path not available. device not mounted?
sq_AL: adresa e sesionit të kërkuar nuk është gati. a e keni montuar aparatin?

en: legacy
sq_AL: e trashëguar

en: v3.0 RAW
sq_AL: v3.0 BRUTO

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
sq_AL: darktable i hap %s nga
    <b>%s</b>
    ose kur direktoria nuk ekziston, nga
    <b>%s</b>

note: clang-format off
en: creator
sq_AL: krijuesi

en: publisher
sq_AL: publikuesi

note: title
en: title
sq_AL: titulli

en: description
sq_AL: përshkrimi

en: rights
sq_AL: të drejtat

en: notes
sq_AL: shënimet

en: version name
sq_AL: emri i variantit

en: image id
sq_AL: id imazhi

en: image `%s' is not available!
sq_AL: nuk mundësohet imazhi `%s'!

en: generic poissonian
sq_AL: poissonian gjenerik

en: noiseprofile file `%s' is not valid
sq_AL: skedari për profilin e zhurmës `%s' nuk është i saktë

en: no working OpenCL library found
sq_AL: gjeti librarinë OpenCL që nuk punon

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
sq_AL: e pamundur të dallohej platforma. shkaqet e mundshme:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) mungon,
      - aparati është bllokuar nga problemet e mëparshme me OpenCL,
      - ka probleme me menaxhimin e energjisë,
      - pilotët janë defektozë,
      - nuk është instaluar piloti OpenCL.

en: no devices found for unknown platform
sq_AL: nuk gjeti aparate për këtë platformë të panjohur

en: not enough memory for OpenCL devices
sq_AL: mungon memoria e mjaftueshme për pilotët OpenCL

en: no OpenCL devices found
sq_AL: nuk gjeti aparate OpenCL

en: no suitable OpenCL devices found
sq_AL: nuk gjeti aparate të përshtatshme OpenCL

en: OpenCL initializing problem:
    %s
sq_AL: problem me nisjen e OpenCL:
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
sq_AL: caktoi profilin standard të skedulimit për OpenCL, ka ndryshime

en: inch
sq_AL: inç

en: Letter
sq_AL: Letër

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
sq_AL: Gnome Keyring nuk përdoret më. konfiguroni një tjetër

en: rejecting %d image | rejecting %d images
sq_AL[0]: refuzon %d imazh
sq_AL[1]: refuzon %d imazhe

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
sq_AL[0]: aplikon vlerësimin %d në %d imazh
sq_AL[1]: aplikon vlerësimin %d në %d imazhe

en: no images selected to apply rating
sq_AL: nuk keni përzgjedhur imazhet për vlerësim

en: image rejected
sq_AL: imazhi u refuzua

en: image rated to 0 star
sq_AL: imazhi u vlerësua me 0 yje

en: image rated to %s
sq_AL: imazhi u vlerësua me %s

en: select
sq_AL: përzgjedhja

en: upgrade
sq_AL: përmirësoj

en: downgrade
sq_AL: prapakthehem

en: one
sq_AL: një

en: two
sq_AL: dy

en: three
sq_AL: tre

en: four
sq_AL: katër

en: five
sq_AL: pesë

en: reject
sq_AL: refuzoni

en: style with name '%s' already exists
sq_AL: stili me emrin '%s' ekziston që më parë

en: styles
sq_AL: stilet

en: style named '%s' successfully created
sq_AL: krijoi me sukses stilin '%s'

en: no image selected!
sq_AL: nuk keni përzgjedhur imazhin!

en: style %s successfully applied!
sq_AL: aplikoi me sukses stilin %s!

en: no images nor styles selected!
sq_AL: nuk keni përzgjedhur imazhet apo stilet!

en: no styles selected!
sq_AL: nuk keni përzgjedhur stilet!

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
sq_AL[0]: aplikoi me sukses stilin!
sq_AL[1]: aplikoi me sukses stilet!

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
sq_AL: moduli `%s' ka mospërputhje versioni: %d != %d

en: applied style `%s' on current image
sq_AL: aplikoi stilin `%s' në imazhin aktual

en: failed to overwrite style file for %s
sq_AL: dështoi mbishkrimi i skedarit të stilit për %s

en: style file for %s exists
sq_AL: skedari i stilit për %s ekziston

en: style %s was successfully imported
sq_AL: importoi me sukses stilin %s

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
sq_AL: nuk lexoi dot skedarin `%s'

en: above sea level
sq_AL: mbi nivelin e detit

en: below sea level
sq_AL: nën nivelin e detit

en: yes
sq_AL: po

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
sq_AL: dritë ditore

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
sq_AL: dritë diellore

en: cloudy
sq_AL: me re

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
sq_AL: hije

en: incandescent
sq_AL: inkandeshente

en: incandescent warm
sq_AL: inkandeshente e ngrohtë

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
sq_AL: volfram

en: fluorescent
sq_AL: fluoreshente

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
sq_AL: fluoreshente e lartë

en: cool white fluorescent
sq_AL: fluoreshente e bardhë e ftohtë

en: warm white fluorescent
sq_AL: fluoreshente e bardhë e ngrohtë

en: daylight fluorescent
sq_AL: fluoreshente ditore

en: neutral fluorescent
sq_AL: fluoreshente neutrale

en: white fluorescent
sq_AL: fluoreshente e bardhë

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
sq_AL: fluoreshente me avuj natriumi

en: day white fluorescent
sq_AL: fluoreshente e bardhë ditore

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
sq_AL: fluoreshente me avuj zhive me temp. të lartë

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
sq_AL: avuj zhive me temp. të lartë

en: flash
sq_AL: blic

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
sq_AL: blic (mënyra automatike)

en: evening sun
sq_AL: perëndim

en: underwater
sq_AL: nën ujë

en: black & white
sq_AL: bardhë e zi

en: spot WB
sq_AL: bardhësi e përpiktë

en: manual WB
sq_AL: bardhësi manuale

en: camera WB
sq_AL: bardhësi kamere

en: auto WB
sq_AL: bardhësi automatike

en: hold
sq_AL: mbaj

en: modifiers
sq_AL: modifikuesit

[ctx: accel]
en: global
sq_AL: globale

[ctx: accel]
en: views
sq_AL: pamjet

[ctx: accel]
en: thumbtable
sq_AL: minitabela

[ctx: accel]
en: utility modules
sq_AL: modulet utilitare

[ctx: accel]
en: format
sq_AL: formati

[ctx: accel]
en: storage
sq_AL: ruajtja

[ctx: accel]
en: processing modules
sq_AL: modulet e procesimit

[ctx: accel]
en: <blending>
sq_AL: <bashkimi>

[ctx: accel]
en: Lua scripts
sq_AL: skriptet Lua

[ctx: accel]
en: fallbacks
sq_AL: alternativat

[ctx: accel]
en: <focused>
sq_AL: <në fokus>

en: show accels window
sq_AL: tregoj dritaren e shkurtoreve

en: working...
sq_AL: punon...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet XMP → DB

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
sq_AL: GABIM: nuk shkruhet në databazë. destinacioni mund të jetë plot, jashtë linje ose vetëm për lexim.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi XMP → DB

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet DB → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
sq_AL: GABIM: nuk shkruhet %s 
    destinacioni mund të jetë plot, jashtë linje ose vetëm për lexim.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi DB → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet (XMP) e re → (DB) e vjetër

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi (XMP) e re → (DB) e vjetër

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet (DB) e re → (XMP) e vjetër

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi (DB) e re → (XMP) e vjetër

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
sq_AL: PËRJASHTIM: %s ka gjurmë kohore të paqëndrueshme

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet (XMP) e vjetër → (DB) e re

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi (XMP) e vjetër → (DB) e re

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
sq_AL: GABIM: %s NUK sinkronizohet (DB) e vjetër → (XMP) e re

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
sq_AL: SUKSES: %s sinkronizoi (DB) e vjetër → (XMP) e re

en: path
sq_AL: shtegu

en: XMP timestamp
sq_AL: gjurma kohore e XMP

en: database timestamp
sq_AL: gjurma kohore e databazës

en: newest
sq_AL: më të re

en: time difference
sq_AL: diferenca kohore

en: updated XMP sidecar files found
sq_AL: gjeti skedarët shoqërues XMP të azhurnuar

en: _close
sq_AL: _mbyll

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
sq_AL: përzgjedh të gjitha

en: select none
sq_AL: asnjë përzgjedhje

en: invert selection
sq_AL: përmbys

en: on the selection:
sq_AL: te përzgjedhja:

en: keep the XMP edit
sq_AL: mbaj përpunimin e XMP

en: keep the database edit
sq_AL: ruaj përpunimin e databazës

en: keep the newest edit
sq_AL: mbaj përpunimin më të ri

en: keep the oldest edit
sq_AL: mbaj përpunimin më të vjetër

en: synchronization log
sq_AL: ditari i sinkronizimit

en: capturing %d image | capturing %d images
sq_AL[0]: shkrep %d imazh
sq_AL[1]: shkrep %d imazhe

en: please set your camera to manual mode first!
sq_AL: lutemi të vendosni fillimisht kamerën në mënyrën manuale!

en: capture images
sq_AL: shkrep imazhet

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
sq_AL[0]: importoi %d/%d në %s
sq_AL[1]: importoi %d/%d në %s

en: starting to import images from camera
sq_AL: nis importin e imazheve nga kamera

en: failed to import images from camera.
sq_AL: e pamundur të importohen imazhe nga kamera.

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
sq_AL[0]: importon %d imazh nga kamera
sq_AL[1]: importon %d imazhe nga kamera

en: import images from camera
sq_AL: importoj imazhet nga kamera

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
sq_AL: dështoi krijimi i filmit në destinacion, ndërpret importin.

en: exposure bracketing only works on raw images.
sq_AL: ekspozimi me fasha funksionon vetëm për imazhet bruto.

en: images have to be of same size and orientation!
sq_AL: imazhet duhet të kenë të njëjtat përmasa dhe orientim!

en: merging %d image | merging %d images
sq_AL[0]: shkrin %d imazh
sq_AL[1]: shkrin %d imazhe

en: wrote merged HDR `%s'
sq_AL: shkroi HDR e shkrirë `%s'

en: duplicating %d image | duplicating %d images
sq_AL[0]: dublon %d imazh
sq_AL[1]: dublon %d imazhe

en: flipping %d image | flipping %d images
sq_AL[0]: rrokullis %d imazh
sq_AL[1]: rrokullis %d imazhe

en: set %d color image | setting %d color images
sq_AL[0]: cakton %d si ngjyrë për imazhin
sq_AL[1]: cakton %d si ngjyrë për imazhet

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
sq_AL[0]: cakton %d imazh monokromatik
sq_AL[1]: cakton %d imazhe monokromatike

en: removing %d image | removing %d images
sq_AL[0]: heq %d imazh
sq_AL[1]: heq %d imazhe

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
sq_AL: %s nuk mund të hidhet në kosh%s
    %s
    
    do e fshini skedarin nga disku pa e kaluar në kosh?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
sq_AL: nuk mund të fshihet nga disku %s%s
    %s

en: _apply to all
sq_AL: _aplikoj për të gjitha

en: _delete permanently
sq_AL: _fshij përgjithmonë

en: _remove from library
sq_AL: _heq nga libraria

en: _skip
sq_AL: _anashkaloj

en: abort
sq_AL: ndërpres

en: trashing error
sq_AL: problem me hedhjen në kosh

en: deletion error
sq_AL: problem me fshirjen

en: trashing %d image | trashing %d images
sq_AL[0]: hedh %d imazh në kosh
sq_AL[1]: hedh %d imazhe në kosh

en: deleting %d image | deleting %d images
sq_AL[0]: fshin %d imazh
sq_AL[1]: fshin %d imazhe

en: failed to parse GPX file
sq_AL: dështoi analiza e skedarit GPX

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
sq_AL[0]: aplikoi vendndodhjen GPX përkatëse te %d imazh
sq_AL[1]: aplikoi vendndodhjen GPX përkatëse te %d imazhe

en: moving %d image
sq_AL: lëviz %d imazh

en: moving %d images
sq_AL: lëviz %d imazhe

en: copying %d image
sq_AL: kopjon %d imazh

en: copying %d images
sq_AL: kopjon %d imazhe

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
sq_AL[0]: krijon kopjen lokale të %d imazhi
sq_AL[1]: krijon kopjet lokale të %d imazheve

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
sq_AL[0]: heq kopjen lokale të %d imazhi
sq_AL[1]: heq kopjet lokale të %d imazheve

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
sq_AL[0]: freskon informacionin për %d imazh
sq_AL[1]: freskon informacionin për %d imazhe

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
sq_AL[0]: eksporton %d imazh...
sq_AL[1]: eksporton %d imazhe...

en: no image to export
sq_AL: nuk ka imazh për eksport

en: exporting %d / %d to %s
sq_AL: eksporton %d / %d në %s

en: image `%s' is currently unavailable
sq_AL: imazhi `%s' nuk mundësohet tani

en: merge HDR image
sq_AL: shkrij imazhin HDR

en: duplicate images
sq_AL: dubloj imazhet

en: flip images
sq_AL: rrokullis imazhet

en: set monochrome images
sq_AL: caktoj imazhet monokromatike

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
sq_AL: heq imazhet

en: remove image?
sq_AL: do e hiqni imazhin?

en: remove images?
sq_AL: do i hiqni imazhet?

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
sq_AL[0]: vërtet do e hiqni imazhin nga darktable
    (pa e fshirë skedarin në disk)?
sq_AL[1]: vërtet do i hiqni %d imazhet nga darktable
    (pa i fshirë skedarët në disk)?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
sq_AL: fshij imazhet

en: delete image?
sq_AL: do e fshini imazhin?

en: delete images?
sq_AL: do i fshini imazhet?

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
sq_AL[0]: vërtet do e fshini fizikisht imazhin
    (duke përdorur koshin, mundësisht)?
sq_AL[1]: vërtet do i fshini fizikisht %d imazhet
    (duke përdorur koshin, mundësisht)?

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
sq_AL[0]: vërtet do e fshini fizikisht nga disku imazhin?
sq_AL[1]: vërtet do i fshini %d imazhet fizikisht nga disku?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
sq_AL: vërtet do e fshini fizikisht imazhin e përzgjedhur (duke përdorur koshin, mundësisht)?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
sq_AL: vërtet do e fshini imazhin e përzgjedhur fizikisht nga disku?

en: move images
sq_AL: lëviz imazhet

en: _select as destination
sq_AL: _përzgjedh si destinacion

en: move image? | move images?
sq_AL[0]: do lëvizni imazhin?
sq_AL[1]: do lëvizni imazhet?

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
sq_AL[0]: vërtet do e lëvizni fizikisht %d imazh të përzgjedhur në %s?
    (do të lëvizni njëkohësisht edhe gjithë dublikatat)
sq_AL[1]: vërtet do i lëvizni fizikisht %d imazhet e përzgjedhura në %s?
    (do të lëvizni njëkohësisht edhe gjithë dublikatat)

en: copy images
sq_AL: kopjoj imazhet

en: copy image? | copy images?
sq_AL[0]: do kopjoni imazhin?
sq_AL[1]: do kopjoni imazhet?

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
sq_AL[0]: vërtet do e kopjoni fizikisht %d imazh të përzgjedhur në %s?
sq_AL[1]: vërtet do i kopjoni fizikisht %d imazhet e përzgjedhura në %s?

en: local copy images
sq_AL: kopjoj imazhet lokalisht

en: refresh EXIF
sq_AL: freskoj EXIF

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
sq_AL: dështoi marrja e parametrave nga moduli për ruajtjen në disk `%s', ndërpret eksportin...

en: export images
sq_AL: eksportoj imazhet

en: adding time offset to %d image
sq_AL: shton ofsetin e orës në %d imazh

en: setting date/time of %d image
sq_AL: vendos ofsetin e datës/orës në %d imazh

en: adding time offset to %d images
sq_AL: shton ofsetin e orës në %d imazhe

en: setting date/time of %d images
sq_AL: vendos ofsetin e datës/orës në %d imazhe

en: added time offset to %d image
sq_AL: shtoi ofsetin e orës në %d imazh

en: set date/time of %d image
sq_AL: caktoi ofsetin e datës/orës në %d imazh

en: added time offset to %d images
sq_AL: shtoi ofsetin e orës në %d imazhe

en: set date/time of %d images
sq_AL: caktoi ofsetin e datës/orës në %d imazhe

en: time offset
sq_AL: ofseti i orës

en: write sidecar files
sq_AL: shkruaj skedarët shoqërues

en: importing %d image | importing %d images
sq_AL[0]: importon %d imazh
sq_AL[1]: importon %d imazhe

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
sq_AL[0]: importon %d/%d imazh
sq_AL[1]: importon %d/%d imazhe

en: imported %d image | imported %d images
sq_AL[0]: importoi %d imazh
sq_AL[1]: importoi %d imazhe

en: import images
sq_AL: importoj imazhet

en: no supported images were found to be imported
sq_AL: nuk gjen imazhet që mund të importohen

en: importing image %s
sq_AL: importon imazhin %s

en: import image
sq_AL: importoj imazhin

en: detail mask blending error
sq_AL: jap detaje për problemin me maskën bashkuese

en: detail mask CL blending problem
sq_AL: jap detaje për problemin me maskën bashkuese CL

[ctx: blendmode]
en: normal
sq_AL: normale

[ctx: blendmode]
en: average
sq_AL: mesatarizoj

[ctx: blendmode]
en: difference
sq_AL: diferencoj

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
sq_AL: normale e kufizuar

[ctx: blendmode]
en: lighten
sq_AL: ndriçoj

[ctx: blendmode]
en: darken
sq_AL: errësoj

[ctx: blendmode]
en: screen
sq_AL: ekrani

[ctx: blendmode]
en: multiply
sq_AL: shumëzoj

[ctx: blendmode]
en: divide
sq_AL: pjesëtoj

[ctx: blendmode]
en: addition
sq_AL: plus

[ctx: blendmode]
en: subtract
sq_AL: minus

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
sq_AL: mesatare gjeometrike

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
sq_AL: mesatare harmonike

[ctx: blendmode]
en: overlay
sq_AL: mbishtresoj

[ctx: blendmode]
en: softlight
sq_AL: dritë e dobët

[ctx: blendmode]
en: hardlight
sq_AL: dritë e fortë

[ctx: blendmode]
en: vividlight
sq_AL: dritë e gjallë

[ctx: blendmode]
en: linearlight
sq_AL: dritë lineare

[ctx: blendmode]
en: pinlight
sq_AL: dritë majuce

[ctx: blendmode]
en: lightness
sq_AL: ndriçimi

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
sq_AL: kromaticiteti

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
sq_AL: Lab ndriçimi

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
sq_AL: Lab kanali-a

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
sq_AL: Lab kanali-b

[ctx: blendmode]
en: Lab color
sq_AL: Lab ngjyra

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
sq_AL: RGB kanali kuqe

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
sq_AL: RGB kanali gjelbër

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
sq_AL: RGB kanali blu

[ctx: blendmode]
en: HSV value
sq_AL: HSV vlera

[ctx: blendmode]
en: HSV color
sq_AL: HSV ngjyra

[ctx: blendmode]
en: hue
sq_AL: nuanca

[ctx: blendmode]
en: color
sq_AL: ngjyra

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
sq_AL: rregulloj ngjyrat

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
sq_AL: diferencoj (e vjetër)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
sq_AL: përmbys zbritjen (e vjetër)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
sq_AL: përmbys ndarjen (e vjetër)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
sq_AL: Lab kanali-L (e vjetër)

[ctx: blendoperation]
en: reverse
sq_AL: kthej mbrapsht

en: default
sq_AL: standard

en: RAW
sq_AL: BRUTO

en: RGB (display)
sq_AL: RGB (ekrani)

en: RGB (scene)
sq_AL: RGB (skena)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
sq_AL: njëtrajtësisht

en: drawn mask
sq_AL: maskë e vizatuar

en: parametric mask
sq_AL: maskë parametrike

en: raster mask
sq_AL: maskë raster

en: drawn & parametric mask
sq_AL: maskë e vizatuar dhe parametrike

en: exclusive
sq_AL: ekskluziv

en: inclusive
sq_AL: inkluziv

en: exclusive & inverted
sq_AL: ekskluziv & përmbys

en: inclusive & inverted
sq_AL: inkluziv & përmbys

en: output before blur
sq_AL: outputi para sfumimit

en: input before blur
sq_AL: inputi para sfumimit

en: output after blur
sq_AL: outputi pas sfumimit

en: input after blur
sq_AL: inputi pas sfumimit

en: on
sq_AL: ndezur

en: input
sq_AL: inputi

en: output
sq_AL: outputi

en:  (zoom)
sq_AL:  (zmadhimi)

en: reset to default blend colorspace
sq_AL: kthej hapësirën standarde të ngjyrave të bashkuara

en: reset and hide output channels
sq_AL: ktheni dhe fshihni kanalet output

en: show output channels
sq_AL: tregoj kanalet output

en: sliders for L channel
sq_AL: shkarësit për kanalin L

en: sliders for a channel
sq_AL: shkarësit për kanalin a

en: green/red
sq_AL: gjelbër/kuqe

en: sliders for b channel
sq_AL: shkarësit për kanalin b

en: blue/yellow
sq_AL: blu/verdhë

en: sliders for chroma channel (of LCh)
sq_AL: shkarësit për kanalin kroma (të LCh)

en: sliders for hue channel (of LCh)
sq_AL: shkarësit për kanalin nuanca (të LCh)

en: sliders for gray value
sq_AL: shkarësit për vlerën gri

en: sliders for red channel
sq_AL: shkarësit për kanalin kuqe

en: sliders for green channel
sq_AL: shkarësit për kanalin gjelbër

en: sliders for blue channel
sq_AL: shkarësit për kanalin blu

en: sliders for hue channel (of HSL)
sq_AL: shkarësit për kanalin nuanca (të HSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
sq_AL: shkarësit për kanalin kroma (të HSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
sq_AL: shkarësit për kanalin vlera (të HSL)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
sq_AL: shkarësit për kanalin vlera (të JzCzhz)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
sq_AL: shkarësit për kanalin kroma (të JzCzhz)

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
sq_AL: shkarësit për kanalin nuanca (të JzCzhz)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
sq_AL: ndërhyrja bazohet në inputin e marrë nga ky modul:
    * intervali caktohet nga orientuesit e sipërm: shkrihet plotësisht
    * intervali caktohet nga orientuesit e poshtëm: nuk shkrihet fare
    * intervali midis orientuesve fqinj të sipërm/poshtëm: shkrihet gradualisht

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
sq_AL: ndërhyrja bazohet në outputin e pashkrirë nga ky modul:
    * intervali caktohet nga orientuesit e sipërm: shkrihet plotësisht
    * intervali caktohet nga orientuesit e poshtëm: nuk shkrihet fare
    * intervali midis orientuesve fqinj të sipërm/poshtëm: shkrihet gradualisht

en: reset blend mask settings
sq_AL: ktheni parametrat e maskës bashkuese

en: channel
sq_AL: kanali

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
sq_AL: mblidhni ngjyrën e grafikës nga imazhi
    zona përzgjidhet me ctrl+klikim ose me klikim djathtas

en: show color
sq_AL: tregoni ngjyrat

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
sq_AL: caktoni intervalin mbi bazën e zonës nga imazhi
    imazhin input përdoret me tërheqjen e mausit
    imazhi output përdoret me ctrl+tërheqje mausi

en: set range
sq_AL: caktoni intervalin

en: invert all channel's polarities
sq_AL: përmbysni polaritetin e kanalit

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
sq_AL: përdorni polaritetin. shihet më mirë duke aktivizuar 'shfaqni maskën'.

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
sq_AL: me dopioklik kthehet si më parë.
    shtypni 'a' për të parë shkarësit e mundshëm.
    shtypni 'c' për të parë të dhënat e kanalit.
    shtypni 'm' për të parë maskat.

en: blend
sq_AL: bashkoj

en: boost factor
sq_AL: koeficienti i amplifikimit

en: adjust the boost factor of the channel mask
sq_AL: rregulloni koeficientin amplifikues për maskën e kanalit

en: %d shape used | %d shapes used
sq_AL[0]: përdor %d formë
sq_AL[1]: përdor %d forma

en: no mask used
sq_AL: nuk përdor maskë

en: toggle polarity of drawn mask
sq_AL: polariteti i maskës së vizatuar

en: show and edit mask elements
sq_AL: shfaqni dhe përpunoni elementet e maskës

en: show and edit in restricted mode
sq_AL: shfaqni dhe përpunoni në mënyrë të kufizuar

en: add gradient
sq_AL: shtoni gradientin

en: add multiple gradients
sq_AL: shtoni disa gradientë

en: add brush
sq_AL: shtoni penelin

en: add multiple brush strokes
sq_AL: shtoni disa penelata

en: add path
sq_AL: shtoni trajektoren

en: add multiple paths
sq_AL: shtoni disa trajektore

en: add ellipse
sq_AL: shtoni elipsin

en: add multiple ellipses
sq_AL: shtoni disa elipse

en: add circle
sq_AL: shtoni rrethin

en: add multiple circles
sq_AL: shtoni disa rrathë

en: toggle polarity of raster mask
sq_AL: përdorni polaritetin e maskës raster

en: normal & difference
sq_AL: normale dhe diferencuese

en: lighten
sq_AL: ndriçoj

en: darken
sq_AL: errësoj

en: contrast enhancing
sq_AL: përmirësimi i kontrastit

en: color channel
sq_AL: kanali i ngjyrave

en: chromaticity & lightness
sq_AL: kromaticiteti dhe ndriçimi

en: normal & arithmetic
sq_AL: normale dhe aritmetike

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
sq_AL: e vjetër

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
sq_AL: metodë e panjohur bashkimi '%d' në modulin '%s'

en: blending options
sq_AL: opsionet e bashkimit

en: blend mask
sq_AL: maska bashkuese

en: display mask and/or color channel
sq_AL: shfaqni maskën dhe/ose kanalin e ngjyrave

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
sq_AL: shfaqni maskën dhe/ose kanalin e ngjyrave.
    maska shfaqet me ctrl+klikim,
    kanali shfaqet me shift+klikim.
    kaloni mausin mbi shkarësin e maskës parametrike për të zgjedhur kanalin që shfaqet

en: temporarily switch off blend mask
sq_AL: fikni përkohësisht maskën bashkuese

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
sq_AL: fikni përkohësisht maskën bashkuese.
    vetëm për modulin që është në fokus

en: choose blending mode
sq_AL: zgjidhni metodën e bashkimit

en: toggle blend order
sq_AL: përdorni rendin e bashkimit

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
sq_AL: ndërroni mënyrën e bashkimit mes inputit dhe outputit të modulit,
    standardi është që outputi të bashkohet nga sipër me inputin,
    radhitja kthehet me klikimin e ikonës (inputi sipër outputit)

en: fulcrum
sq_AL: boshti

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
sq_AL: rregulloni boshtin që përdorin disa nga operacionet e bashkimit

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
sq_AL: tejdukshmëria

en: set the opacity of the blending
sq_AL: caktoni tejdukshmërinë e bashkimit

en: combine masks
sq_AL: kombinimi i maskave

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
sq_AL: kombinoni maskën e vizatuar me kanalet e ndryshme të maskës parametrike

en: details threshold
sq_AL: pragu i detajeve

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
sq_AL: rregulloni pragun e maskës për detajet (me të dhënat bruto),
    vlerat pozitive prekin zonat me detaje të forta,
    vlerat negative prekin zonat e sheshta

en: feathering guide
sq_AL: udhëzuesit e sfumaturës

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
sq_AL: zgjidhni a udhëhiqet maska sipas imazhit input apo output dhe
    zgjidhni a aplikohet sfumatura para apo pas maskës sfumuese

en: feathering radius
sq_AL: rrezja e sfumaturës

en: spatial radius of feathering
sq_AL: shtrirja hapësinore e sfumaturës

en: blurring radius
sq_AL: rrezja e sfumimit

en: radius for gaussian blur of blend mask
sq_AL: rrezja e sfumimit gausian për maskën bashkuese

en: mask opacity
sq_AL: tejdukshmëria e maskës

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
sq_AL: zhvendosni dhe anoni kurbën tonale për maskën bashkuese për t'i dhënë shkëlqim,
    por pa prekur zonat plotësisht transparente/opake

en: mask contrast
sq_AL: kontrasti i maskës

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
sq_AL: rregulloni kontrastin duke i dhënë formën 's' kurbës tonale të maskës bashkuese

en: mask refinement
sq_AL: rafinimi i maskës

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
sq_AL: vetëregjistrimi i historikut është çaktivizuar, sepse po përdoret një disk i ngadaltë

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
sq_AL: %s: moduli `%s' ka mospërputhje versioni: %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
sq_AL: modul i dubluar, instanca e re nuk zhvendoset pas asaj bazë

en: new instance
sq_AL: instancë të re

en: duplicate instance
sq_AL: dubloj instancën

en: move up
sq_AL: lëviz sipër

en: move down
sq_AL: lëviz poshtë

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
sq_AL: fshij

en: rename
sq_AL: riemërtoj

en: '%s' is switched on
sq_AL: '%s' është ndezur

en: '%s' is switched off
sq_AL: '%s' është fikur

en: unknown mask
sq_AL: maskë e panjohur

en: drawn + parametric mask
sq_AL: maskë e vizatuar + parametrike

en: this module has a `%s'
sq_AL: ky modul ka një `%s'

en: taken from module %s
sq_AL: marrë nga moduli %s

en: click to display (module must be activated first)
sq_AL: shfaqet me klikim (aktivizoni fillimisht modulin)

en: purpose
sq_AL: qëllimi

en: process
sq_AL: procesi

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
sq_AL: veprimet me instancat e shumëfishta
    instanca e re krijohet me klikim djathtas

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
sq_AL: ktheni parametrat fillestarë
    vlerat automatike riaplikohen me ctrl+klikim

en: presets
    right-click to apply on new instance
sq_AL: vlerat e paracaktuara
    instanca e re aplikohet me klikim djathtas

en: ERROR
sq_AL: GABIM

en: unsupported input
sq_AL: input i pagarantuar

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
sq_AL: modulin e keni vendosur në një
    pozicion të atillë që formati i të
    dhënave nuk korrespondon më
    me kërkesat e veta.

en: show
sq_AL: tregoj

en: new
sq_AL: të re

en: duplicate
sq_AL: dubloj

en: enable
sq_AL: aktivizoj

en: focus
sq_AL: fokusi

en: instance
sq_AL: instancë

en: reset
sq_AL: ktheni gjendjen

note: Adding the outer container
en: presets
sq_AL: paracaktimet

en: processing module
sq_AL: moduli i procesimit

en: %s
    ctrl+click to %s
sq_AL: %s
    me ctrl+klikim %s

en: cannot find Lightroom XMP!
sq_AL: nuk gjen Lightroom XMP!

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
sq_AL: `%s' nuk është XMP e Lightroom!

en: %s has been imported | %s have been imported
sq_AL[0]: importoi %s
sq_AL[1]: importoi %s

en: hardness: %3.2f%%
sq_AL: fortësia: %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
sq_AL: madhësia: %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
sq_AL: [PENELI] ndryshoj madhësinë

en: [BRUSH] change hardness
sq_AL: [FURÇA] ndryshoj fortësinë

en: [BRUSH] change opacity
sq_AL: [FURÇA] ndryshoj tejdukshmërinë

en: brush #%d
sq_AL: peneli #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>fortësia</b>: shift+rrëshqitje
    <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
sq_AL: <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit

en: feather size: %3.2f%%
sq_AL: madhësia e sfumaturës: %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
sq_AL: [RRETHI] ndryshoj madhësinë

en: [CIRCLE] change feather size
sq_AL: [RRETHI] ndryshoj madhësinë e sfumaturës

en: [CIRCLE] change opacity
sq_AL: [RRETHI] ndryshoj tejdukshmërinë

en: circle #%d
sq_AL: rreth #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>madhësia e sfumaturës</b>: shift+rrëshqitje
    <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: rotation: %3.f°
sq_AL: rrotullimi: %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
sq_AL: [ELIPSI] ndryshoj madhësinë

en: [ELLIPSE] change feather size
sq_AL: [ELIPSI] ndryshoj madhësinë e sfumaturës

en: [ELLIPSE] rotate shape
sq_AL: [ELIPSI] rrotulloj formën

en: [ELLIPSE] change opacity
sq_AL: [ELIPSI] ndryshoj tejdukshmërinë

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
sq_AL: [ELIPSI] ndërroj metodën e sfumaturës

en: ellipse #%d
sq_AL: elips #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>madhësia e sfumaturës</b>: shift+rrëshqitje
    <b>rrotullimi</b>: ctrl+shift+rrëshqitje, <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
sq_AL: <b>rrotullimi</b>: ctrl+tërheqje

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>metoda e sfumaturës</b>: shift+klikim, <b>rrotullimi</b>: ctrl+tërheqje mausi
    <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>madhësia e sfumaturës</b>: shift+rrëshqitje, <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
sq_AL: komprimimi: %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
sq_AL: kurbatura: %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
sq_AL: [GRADIENTI në aks] rrotulloj formën

en: [GRADIENT creation] set rotation
sq_AL: [krijimi i GRADIENTIT] caktoj rrotullimin

en: [GRADIENT] change curvature
sq_AL: [GRADIENTI] ndryshoj kurbaturën

en: [GRADIENT] change compression
sq_AL: [GRADIENTI] ndryshoj komprimimin

en: [GRADIENT] change opacity
sq_AL: [GRADIENTI] ndryshoj tejdukshmërinë

en: gradient #%d
sq_AL: gradienti #%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>kurbatura</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>komprimimi</b>: shift+rrëshqitje
    <b>rrotullimi</b>: klikim+tërheqje, <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
sq_AL: <b>kurbatura</b>: me rrëshqitjen e mausit, <b>komprimimi</b>: shift+rrëshqitje
    <b>tejdukshmëria</b>: ctrl+rrëshqitje (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
sq_AL: <b>rrotullimi</b>: me tërheqjen e mausit

en: [SHAPE] remove shape
sq_AL: [FORMA] heq formën

en: group `%s'
sq_AL: grupi `%s'

en: copy of `%s'
sq_AL: kopje e `%s'

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
sq_AL: %s: ka mospërputhje me versionin e maskës: %d != %d

en: opacity: %.0f%%
sq_AL: tejdukshmëria: %.0f%%

en: add existing shape
sq_AL: shtoj formën aktuale

en: use same shapes as
sq_AL: përdor të njëjtën formë si

en: masks can not contain themselves
sq_AL: maskat nuk përmbahen në vetvete

en: [PATH creation] add a smooth node
sq_AL: [krijimi i TRAJEKTORES] shtoj trajektore të harkuar

en: [PATH creation] add a sharp node
sq_AL: [krijimi i TRAJEKTORES] shtoj një nyjë akute

en: [PATH creation] terminate path creation
sq_AL: [krijimi i TRAJEKTORES] mbaroj krijimin e trajektores

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
sq_AL: [TRAJEKTORJA në nyjë] përdorni një nyjë të harkuar/akute

en: [PATH on node] remove the node
sq_AL: [TRAJEKTORJA në nyjë] heq nyjën

en: [PATH on feather] reset curvature
sq_AL: [TRAJEKTORJA në sfumaturë] kthej kurbaturën fillestare

en: [PATH on segment] add node
sq_AL: [TRAJEKTORJA në segment] shtoj një nyjë

en: [PATH] change size
sq_AL: [TRAJEKTORJA] ndryshoj madhësinë

en: [PATH] change feather size
sq_AL: [TRAJEKTORJA] ndryshoj madhësinë e sfumaturës

en: [PATH] change opacity
sq_AL: [TRAJEKTORJA] ndryshoj tejdukshmërinë

en: path #%d
sq_AL: trajektorja #%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
sq_AL: <b>shtoni nyjë</b> me klikim, <b>shtoni nyjë akute</b> me ctrl+klikim
    <b>anulohet</b> me klikim djathtas

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
sq_AL: <b>shtoni nyjë</b> me klikim, <b>shtoni nyjë akute</b> me ctrl+klikim
    <b>trajektorja mbyllet</b> me klikim djathtas

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
sq_AL: <b>lëvizni nyjën</b> me tërheqjen e mausit, <b>hiqni nyjën</b> me klikim djathtas
    <b>përdorni mënyrën e harkuar/akute</b> me ctrl+klikim

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
sq_AL: <b>kurbatura e nyjës</b>: me tërheqjen e mausit
    <b>ktheni kurbaturën fillestare</b>: djathtas-klikim

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
sq_AL: <b>lëvizni segmentin</b> me tërheqjen e mausit
    <b>shtoni nyjë</b> me ctrl+klikim

en: enabled as required
sq_AL: është aktivizuar siç duhet

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
sq_AL: moduli i historikut është çaktivizuar, por i duhet këtij imazhi.
    me gjasë ka ndodhur prej aplikimit të një vlere, stili ose kopje-ngjitjes së historikut

en: disabled as not appropriate
sq_AL: është çaktivizuar se nuk duhet

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
sq_AL: moduli i historikut është aktivizuar, por nuk i duhet këtij imazhi.
    me gjasë ka ndodhur prej aplikimit të një vlere, stili ose kopje-ngjitjes së historikut

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
sq_AL: ka probleme me OpenCL-në; OpenCL-ja do të çaktivizohet për këtë seancë! shkaqet e mundshme:
      - OpenCL i ka tejkaluar resurset për shkak të preferencave. lutemi të provoni parametrat standardë,
      - një aparat me pilot problematik. lutemi ta ekzekutoni darktable me `-d opencl' për ta identifikuar,
      - disa pilotë nuk garantojnë numrin e nevojshëm të aktiviteteve,
      - caqe parametrike shumë të ulëta gjatë nga 'përdorimi i gjithë memories së aparatit'.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
sq_AL: moduli '%s' nuk e merr maskën raster nga moduli '%s',
    sepse ajo përpunohet më vonë në linjën e zhvillimit.
    maska raster nuk merret parasysh.

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
sq_AL: e pamundur të pllakëzohej moduli '%s'. outputi mund të jetë në rregull, por duhet kontrolluar.

en: you have reached the start of your selection
sq_AL: jeni te fillimi i përzgjedhjes

en: you have reached the start of your collection
sq_AL: jeni te fillimi i koleksionit

en: you have reached the end of your selection
sq_AL: jeni te fundi i përzgjedhjes

en: you have reached the end of your collection
sq_AL: jeni te fundi i koleksionit

en: zooming is limited to %d images
sq_AL: zmadhimi është kufizuar në %d imazhe

en: invalid
sq_AL: e pasaktë

en: year %s
sq_AL: viti %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
sq_AL: shkruani vlerën minimmale
    përdorni 'min' për të mos u kufizuar
    vlerat ekzistuese përzgjidhen me klikim djathtas

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
sq_AL: shkruani vlerën maksimale
    përdorni 'max' për të mos u kufizuar
    vlerat ekzistuese përzgjidhen me klikim djathtas

en: enter the value
    right-click to select from existing values
sq_AL: vendosni vlerën
    vlerat ekzistuese zgjidhen me klikim djathtas

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
sq_AL: shkruani datën minimale
    në formën YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (vetëm viti është i detyrueshëm)
    përdorni 'max' për të mos qenë të kufizuar
    fjala kyç 'now' është e kontrolluar
    përdorni parashtesën '-' për datat relative
    vlerat në kalendar ose ato ekzistuese përzgjidhen me klikim djathtas

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
sq_AL: shkruani datën maksimale
    në formën YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (vetëm viti është i detyrueshëm)
    përdorni 'max' për të mos qenë të kufizuar
    fjala kyç 'now' është e kontrolluar
    përdorni parashtesën '-' për datat relative
    vlerat në kalendar ose ato ekzistuese përzgjidhen me klikim djathtas

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
sq_AL: shkruani datën
    në formën YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (vetëm viti është i detyrueshëm)
    vlerat në kalendar ose ato ekzistuese përzgjidhen me klikim djathtas

en: date-time interval to subtract from the max value
sq_AL: intervali datë-orë që hiqet nga vlera maks

en: date-time interval to add to the min value
sq_AL: intervali datë-orë që shtohet te vlera min.

en: fixed
sq_AL: fikse

en: selected
sq_AL: keni përzgjedhur

en: max
sq_AL: maks

en: date type
sq_AL: lloji i datës

note: the date section
en: date
sq_AL: data

en: click to select date
    double-click to use the date directly
sq_AL: klikoni për të përzgjedhur datën
    data përdoret drejtpërdrejt me dopioklik

en: years:
sq_AL: vitet:

en: months:
sq_AL: muajt:

en: days:
sq_AL: ditët:

note: the time section
en: time
sq_AL: ora

en: current date:
sq_AL: data aktuale:

en: now
sq_AL: tani

en: set the value to always match current datetime
sq_AL: caktoni vlerën që korrespondon gjithmonë me datën/orën aktuale

note: apply button
en: apply
sq_AL: aplikoj

en: set the range bound with this value
sq_AL: caktoni limitin e intervalit

en: double-click to reset
sq_AL: me dopioklik kthehet si më parë

en: current
sq_AL: aktual

en: leader
sq_AL: udhëheqësi

en: 
    click here to set this image as group leader
sq_AL: 
    klikoni këtu për ta bërë imazhin udhëheqës të grupit

note: and the number of grouped images
en: grouped images
sq_AL: imazhe të grupuara

en: fit
sq_AL: përshtat

en: there are no images in this collection
sq_AL: nuk keni imazhe në koleksion

en: if you have not imported any images yet
sq_AL: imazhet e reja mund t'i shtoni

en: you can do so in the import module
sq_AL: nëpërmjet modulit të importit

en: try to relax the filter settings in the top panel
sq_AL: imazhet filtrohen me panelin e sipërm

en: or add images in the collections module in the left panel
sq_AL: dhe shtohen te moduli 'koleksionet' në panelin majtas

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
sq_AL: keni ndryshuar parametrat në lidhje me krijimin e miniaturave.

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
sq_AL: duhen flakur gjithë miniaturat në kash.

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
sq_AL: miniaturat në kash, duke filluar nga niveli %d, duhen flakur.

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
sq_AL: miniaturat në kash nën nivelin %d duhen flakur.

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
sq_AL: miniaturat në kash nën nivelin %d dhe %d duhen flakur.

en: do you want to do that now?
sq_AL: do e kryeni tani?

en: cached thumbnails invalidation
sq_AL: flakja e miniaturave në kash

note: setup history key accelerators
en: copy history
sq_AL: kopjoj historikun

en: copy history parts
sq_AL: kopjoj pjesët e historikut

en: paste history
sq_AL: ngjit historikun

en: paste history parts
sq_AL: ngjit pjesët e historikut

en: discard history
sq_AL: flak historikun

en: duplicate image
sq_AL: dubloj imazhin

en: duplicate image virgin
sq_AL: dubloj imazhin e virgjër

en: select film roll
sq_AL: përzgjedh filmin

en: select untouched
sq_AL: përzgjedh të paprekurat

en: creating cache directories
sq_AL: krijon direktoritë kash

en: creating cache directory '%s'
sq_AL: krijon direktorinë kash '%s'

en: could not create directory '%s'!
sq_AL: nuk krijoi dot direktorinë '%s'!

en: warning: no images are matching the requested image id range
sq_AL: kujdes: nuk korrespondon asnjë imazh me intervalin id të imazhit të kërkuar

en: warning: did you want to swap these boundaries?
sq_AL: kujdes: a donit t'i ndërronit këta kufij?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
sq_AL: kujdes: janë çaktivizuar veprimet logjike në disk për sa i përket depos së miniaturave (cache_disk_backend)
    nëse doni t'i krijoni miniaturat më përpara që të përdoren nga darktable, duhen aktivizuar veprimet e duhura logjike
    miniaturat nuk do të krijohen, kaq.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
sq_AL: kujdes: janë çaktivizuar veprimet logjike në disk për sa i përket parashikimit të plotë (cache_disk_backend_full)
    nëse doni t'i krijoni parashikimet më përpara që të përdoren nga darktable, duhen aktivizuar veprimet e duhura logjike
    parashikimet e plota nuk do të krijohen, kaq.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
sq_AL: gabim: sigurohuni që min_mip <= max_mip

en: creating complete lighttable thumbnail cache
sq_AL: krijon depon e plotë të miniaturave për fototekë

en: copyright (c) the authors 2009-%s
sq_AL: kopirajti (c) autorët 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
sq_AL: organizoni dhe zhvilloni fotot digjitale

en: all those of you that made previous releases possible
sq_AL: gjithë ata që kanë ndihmuar në të kaluarën

en: and...
sq_AL: dhe...

en: in active view
sq_AL: në këndin aktiv

en: in other views
sq_AL: në këndet e tjera

en: fallbacks
sq_AL: alternativat

en: speed adjustments
sq_AL: rregullimi i shpejtësisë

en: disabled defaults
sq_AL: parametrat standardë të çaktivizuar

en: scroll
sq_AL: rrëshqas

en: horizontal
sq_AL: horizontalisht

en: vertical
sq_AL: vertikalisht

en: diagonal
sq_AL: diagonale

en: leftright
sq_AL: majtas-djathtas

en: updown
sq_AL: lart-poshtë

en: edit
sq_AL: përpunoj

en: up
sq_AL: lart

en: down
sq_AL: poshtë

en: set
sq_AL: vendos

en: popup
sq_AL: dritarja modale

en: next
sq_AL: tjetër

en: previous
sq_AL: pararendës

en: last
sq_AL: e fundit

en: first
sq_AL: e para

en: toggle
sq_AL: përdor

en: ctrl-toggle
sq_AL: ctrl-përdor

en: ctrl-on
sq_AL: ctrl-ndezur

en: right-toggle
sq_AL: përdor-djathtas

en: right-on
sq_AL: djathtas-ndez

en: activate
sq_AL: aktivizoj

en: ctrl-activate
sq_AL: ctrl-aktivizoj

en: right-activate
sq_AL: djathtas-aktivizoj

en: store
sq_AL: depozitoj

en: update
sq_AL: azhurnoj

en: preferences
sq_AL: preferencat

en: apply on new instance
sq_AL: aplikoj për instancën e re

en: start
sq_AL: fillimi

en: end
sq_AL: mbarimi

en: entry
sq_AL: elementi

en: combo effect not found
sq_AL: nuk gjendet efekti kombo

en: (keypad)
sq_AL: (tast numerik)

en: tablet button
sq_AL: butoni i tabletës

en: unknown driver
sq_AL: pilot i panjohur

en: long
sq_AL: gjatë

en: double-press
sq_AL: shtypje dyshe

en: triple-press
sq_AL: shtypje treshe

en: press
sq_AL: shtyp

[ctx: accel]
en: left
sq_AL: majtas

[ctx: accel]
en: right
sq_AL: djathtas

[ctx: accel]
en: middle
sq_AL: mesëm

[ctx: accel]
en: long
sq_AL: gjatë

[ctx: accel]
en: double-click
sq_AL: dopioklik

[ctx: accel]
en: triple-click
sq_AL: klikim tresh

en: click
sq_AL: klikim

en: first instance
sq_AL: instanca e parë

en: last instance
sq_AL: instanca e fundit

en: relative instance
sq_AL: instanca relative

en: speed
sq_AL: shpejtësia

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
sq_AL: kopjoi në memorie komandën e skriptit Lua:
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
sq_AL: filloni të shkruani për të kërkuar gradualisht

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
sq_AL: 
    shkurtorja e përzgjedhur fshihet me tastin Delete

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
sq_AL: 
    shkurtorja standarde e përzgjedhur çaktivizohet me tastin Delete

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
sq_AL: 
    shkurtorja standarde e përzgjedhur kthehet me tastin Delete

en: 
    double-click to add new shortcut
sq_AL: 
    shkurtorja e re shtohet me dopioklik

en: click to filter shortcuts list
sq_AL: lista e shkurtoreve filtrohet me klikim

en: 
    right click to show action of selected shortcut
sq_AL: 
    veprimi për shkurtoren e përzgjedhur tregohet me klikim djathtas

en: 
    double-click to define new shortcut
sq_AL: 
    shkurtorja e re përcaktohet me dopioklik

en: shift+alt+scroll to change height
sq_AL: gjatësia ndryshohet me shift+alt+rrëshqitje mausi

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
sq_AL: krijoni shkurtoren duke shtypur tastet me klikim të mausit dhe rrëshqitni ose lëvizni kombinimet

en: click to open shortcut configuration
sq_AL: klikoni për të hapur konfigurimin e shkurtoreve

en: ctrl+click to add to quick access panel
sq_AL: shtojeni te paneli i shpejtë me ctrl+klikim

en: ctrl+click to remove from quick access panel
sq_AL: hiqeni nga paneli për akses të shpejtë me ctrl+klikim

en: scroll to change default speed
sq_AL: rrëshqitni mausin për të ndryshuar shpejtësinë standarde

en: right click to exit mapping mode
sq_AL: me ctrl+klikim mbyllet mënyra e shoqërimit

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
sq_AL: %sklikoni me të djathtën për të vendosur një vlerë specifike nga <b>%s</b> në <b>%s</b>
    ose tejkaloni limitet duke mbajtur shtypur ctrl+shift ndërsa tërhiqni mausin.

en: right long click
sq_AL: klikoni gjatë me të djathtën

en: to copy Lua command
sq_AL: për të kopjuar komandën Lua

en: shortcut for move exists with single effect
sq_AL: shkurtorja për lëvizjen ekziston me vetëm një efekt

en: %s
    
    (assign %s to %s)
sq_AL: %s
    
    (%s e caktuar për %s)

en: create separate shortcuts for up and down move?
sq_AL: do krijoni shkurtore të ndryshme për lëvizjet lart e poshtë?

en: %s, speed reset
sq_AL: %s, kthej shpejtësinë fillestare

en: shortcut exists with different settings
sq_AL: shkurtorja ekziston me parametra të ndryshëm

en: reset the settings of the shortcut?
sq_AL: do ktheni parametrat fillestarë të shkurtores?

en: shortcut already exists
sq_AL: shkurtorja ekziston që më parë

en: disable this default shortcut?
sq_AL: do çaktivizoni shkurtoren standarde?

en: remove the shortcut?
sq_AL: do e hiqni shkurtoren?

en: clashing shortcuts exist
sq_AL: ka një përplasje mes shkurtoreve

en: remove these existing shortcuts?
sq_AL: do i hiqni shkurtoret ekzistuese?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
sq_AL: e preferuar

en: second
sq_AL: e dyta

en: last but one
sq_AL: e parafundit

en: (unchanged)
sq_AL: (e pandryshuar)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
sq_AL: përcaktoni shkurtoren duke shtypur një tast ose përmes tasteve të modifikuara (ctrl/shift/alt)
    tasti mund të shtyhet dy ose tri herë, me shtypjen e fundit më të zgjatur
    ndërsa tasti mbahet shtypur, mund të klikoni një kombinim butonësh të mausit (dysh/tresh/gjatë)
    ndërsa tasti (dhe të modifikuarit dhe/ose butonët) mbahet shtypur, mund të shtoni rrëshqitje/lëvizje
    aparatet e lidhura mund t'i dërgojnë tastet ose lëvizjet nëpërmjet kontrollorëve të tyre
    
    anulojeni me klikim djathtas

en: removing shortcut
sq_AL: heq shkurtoren

en: disable the selected default shortcut?
sq_AL: do çaktivizoni shkurtoren standarde të përzgjedhur?

en: restore the selected default shortcut?
sq_AL: do ktheni shkurtoren standarde të përzgjedhur?

en: remove the selected shortcut?
sq_AL: do e hiqni shkurtoren e përzgjedhur?

en: command
sq_AL: komanda

en: preset
sq_AL: vlera e paracaktuar

en: restore shortcuts
sq_AL: rikthej shkurtoret

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
sq_AL: ktheni shkurtoret në një nga këto gjendjet:
     - standarde
     - si në nisje
     - si para hapjes së kësaj tabelës

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
sq_AL: pastroni gjithë shkurtoret e reja
    (në vend që të ktheni ato që kanë ndryshuar)

en: shortcuts
sq_AL: shkurtoret

en: export shortcuts
sq_AL: eksportoj shkurtoret

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
sq_AL: eksportoni gjithë shkurtoret në skedar
    ose vetëm për aparatin e përzgjedhur

en: keyboard
sq_AL: tastiera

en: device id
sq_AL: id aparati

en: select file to export
sq_AL: përzgjidhni skedarin për eksport

en: _export
sq_AL: _eksportoj

en: import shortcuts
sq_AL: importoj shkurtoret

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
sq_AL: importoni gjithë shkurtoret në skedar
    ose vetëm për aparatin e përzgjedhur

en: id in file
sq_AL: id në skedar

en: id when loaded
sq_AL: id kur hapet

en: clear device first
sq_AL: pastroj fillimisht aparatin

en: select file to import
sq_AL: përzgjidhni skedarin për import

en: _import
sq_AL: _importoj

en: search shortcuts list
sq_AL: kërkoni në listën e shkurtoreve

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
sq_AL: kërkoni gradualisht në listën e shkurtoreve
    imazhet që korrespondojnë shihen me tastet lart e poshtë

en: shortcut
sq_AL: shkurtorja

en: action
sq_AL: veprimi

en: element
sq_AL: elementi

en: effect
sq_AL: efekti

en: search actions list
sq_AL: kërkoni në listën e veprimeve

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
sq_AL: kërkoni gradualisht në listën e veprimeve
    imazhet që korrespondojnë shihen me tastet lart e poshtë

en: type
sq_AL: lloji

en: enable fallbacks
sq_AL: aktivizoj alternativat

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
sq_AL: aktivizoni kuptimet standarde për butonët shtesë, modifikuesit ose lëvizjet
    për t'i përdorur së bashku me një shkurtore bazë

en: open help page for shortcuts
sq_AL: hapni faqen ndihmëse për shkurtoret

en: restore...
sq_AL: rikthej...

en: restore default shortcuts or previous state
sq_AL: ktheni shkurtoret në gjendjen fillestare ose standarde

en: import...
sq_AL: importoj...

en: fully or partially import shortcuts from file
sq_AL: importoni shkurtoret e plota ose të pjesshme nga skedari

en: export...
sq_AL: eksportoj...

en: fully or partially export shortcuts to file
sq_AL: eksportoni shkurtoret e plota ose të pjesshme nga skedari

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
sq_AL: për të caktuar shkurtoret e elementeve vizuale rekomandohet të ndiqet metoda e <b>shoqërimit vizual të shkurtoreve</b>.
    kjo aktivizohet duke përdorur butonin e <i>"tastierës"</i> anash referencave në paneling sipër. me këtë metodë, kur klikoni një vegël ose zone do të hapet tabela për të bërë përzgjedhjen e duhur.
    
    për të njëjtin veprim mund të caktohen disa shkurtore. kjo duhet kur ka <i>elemente</i> të shumëfishta, siç janë butonët e modulit ose përzgjedhësit e ngjyrave me rrëshqitje. megjithatë, kur aktivizoni <i>alternativat</i> mund të përdorni shkurtoret e thjeshta dhe të ndryshoni <i>elementin</i> ose <i>efektin</i> duke i klikuar me maus.
    
    <i>klikoni <b> tri herë</b> për ta hequr këtë njoftim përgjithmonë</i>

en: reinitialising input devices
sq_AL: rinis aparatet input

en: down move
sq_AL: lëvizje poshtë

en: flip top/bottom first/last
sq_AL: përmbys krye/fund para/fundit

en: fallback to move
sq_AL: alternativa për lëvizje

en: %s not assigned
sq_AL: %s nuk është caktuar

en: %s assigned to %s
sq_AL: %s është caktuar për %s

en: short key press resets stuck keys
sq_AL: shtypja e shkurtër e tasteve i zhbllokon tastet

en: darktable - darkroom preview
sq_AL: darktable - parashikimi i dhomës së errët

en: tooltips off
sq_AL: sugjerimet janë fikur

en: tooltips on
sq_AL: sugjerimet janë ndezur

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
sq_AL: sugjerimet mund të shfaqen vetëm nëse sistemi juaj operativ lejon kompozimin e dritareve

en: closing darktable...
sq_AL: mbyll darktable...

en: URL opened in web browser
sq_AL: hapi adresën në shfletuesin e internetit

en: error while opening URL in web browser
sq_AL: problem me hapjen e adresës në shfletuesin e internetit

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
sq_AL: pamjet

[ctx: menu]
en: lighttable
sq_AL: fototeka

[ctx: menu]
en: darkroom
sq_AL: dhoma e errët

[ctx: menu]
en: slideshow
sq_AL: diafilmi

[ctx: menu]
en: map
sq_AL: harta

[ctx: menu]
en: print
sq_AL: printoj

[ctx: menu]
en: tethering
sq_AL: telefotografimi

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
sq_AL: Ndihmë

[ctx: menu]
en: darktable Manual
sq_AL: manuali darktable

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
sq_AL: faqja zyrtare darktable

[ctx: menu]
en: Preferences
sq_AL: preferencat

en: panels
sq_AL: panelet

en: switch views
sq_AL: ndërroj pamjet

en: tethering
sq_AL: telefotografimi

en: map
sq_AL: harta

en: slideshow
sq_AL: diafilmi

note: Print button
en: print
sq_AL: printoj

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
sq_AL: dalje

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
sq_AL: ekran i plotë

en: collapsing controls
sq_AL: opsionet me palosje

note: specific top/bottom toggles
en: header
sq_AL: kryetitulli

en: filmstrip and timeline
sq_AL: shiriti i filmit dhe linja kohore

en: top toolbar
sq_AL: brezi i sipërm i instrumenteve

en: bottom toolbar
sq_AL: brezi i poshtëm i instrumenteve

en: all top
sq_AL: të gjitha në krye

en: all bottom
sq_AL: të gjitha në fund

en: toggle tooltip visibility
sq_AL: përdorni sugjerimet

en: reinitialise input devices
sq_AL: rinis aparatet input

en: toggle focus-peaking mode
sq_AL: përdorni shënjuesin e fokusit

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
sq_AL: përdorni shënjuesin e fokusit

en: tabs
sq_AL: skedat

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
sq_AL: do e hapni manualin në internet?

en: do you want to access `%s'?
sq_AL: doni të hapni `%s'?

en: there is no help available for this element
sq_AL: për këtë element nuk ofrohet ndihmë

en: does not contain pages
sq_AL: nuk përmban faqe

en: never show more than %d lines
sq_AL: asnjëherë nuk tregoj më shumë se %d rreshta

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
sq_AL: $(ROLL.NAME) - bobina e imazhit input

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
sq_AL: $(FILE.FOLDER) - dosja me imazhin input

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
sq_AL: $(FILE.NAME) - emri bazë i imazhit input

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
sq_AL: $(FILE.EXTENSION) - shtojca e imazhit input

en: $(VERSION) - duplicate version
sq_AL: $(VERSION) - varianti i dubluar

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
sq_AL: $(VERSION.IF_MULTI) - njësoj si $(VERSION), por bëhet nul kur ekziston vetëm një variant

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
sq_AL: $(VERSION.NAME) - emri i variantit nga metadata

en: $(JOBCODE) - job code for import
sq_AL: $(JOBCODE) - kodi i punës për importin

en: $(SEQUENCE) - sequence number
sq_AL: $(SEQUENCE) - numri i sekuencës

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
sq_AL: $(WIDTH.MAX) - gjerësia maksimale e imazhit të eksportuar

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
sq_AL: $(WIDTH.SENSOR) - gjerësia e sensorit të imazhit

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
sq_AL: $(WIDTH.RAW) - gjerësia e imazhit BRUTO

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
sq_AL: $(WIDTH.CROP) - gjerësia e imazhit pas prerjes

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
sq_AL: $(WIDTH.EXPORT) - gjerësia e imazhit të eksportuar

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
sq_AL: $(HEIGHT.MAX) - gjatësia maksimale e imazhit të eksportuar

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
sq_AL: $(HEIGHT.SENSOR) - gjatësia e sensorit të imazhit

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
sq_AL: $(HEIGHT.RAW) - gjatësia e imazhit BRUTO

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
sq_AL: $(HEIGHT.CROP) - gjatësia e imazhit pas prerjes

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
sq_AL: $(HEIGHT.EXPORT) - gjatësia e imazhit të eksportuar

en: $(YEAR) - year
sq_AL: $(YEAR) - viti

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
sq_AL: $(YEAR.SHORT) - viti pa shekullin

en: $(MONTH) - month
sq_AL: $(MONTH) - muaji

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
sq_AL: $(MONTH.SHORT) - emri i shkurtër i muajit në varësi të lokalitetit

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
sq_AL: $(MONTH.LONG) - emri i gjatë i muajit në varësi të lokalitetit

en: $(DAY) - day
sq_AL: $(DAY) - dita

en: $(HOUR) - hour
sq_AL: $(HOUR) - ora

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
sq_AL: $(HOUR.AMPM) - ora, me ndarje 12-orëshe

en: $(MINUTE) - minute
sq_AL: $(MINUTE) - minuta

en: $(SECOND) - second
sq_AL: $(SECOND) - sekonda

en: $(MSEC) - millisecond
sq_AL: $(MSEC) - milisekonda

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
sq_AL: $(EXIF.YEAR) - EXIF viti

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
sq_AL: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF viti pa shekullin

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
sq_AL: $(EXIF.MONTH) - EXIF muaji

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
sq_AL: $(EXIF.MONTH.SHORT) - EXIF emri i shkurtër i muajit në varësi të lokalitetit

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
sq_AL: $(EXIF.MONTH.LONG) - EXIF emri i gjatë i muajit në varësi të lokalitetit

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
sq_AL: $(EXIF.DAY) - EXIF dita

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
sq_AL: $(EXIF.HOUR) - EXIF ora

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
sq_AL: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF ora, me ndarje 12-orëshe

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
sq_AL: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minuta

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
sq_AL: $(EXIF.SECOND) - EXIF sekonda

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
sq_AL: $(EXIF.MSEC) - EXIF milisekonda

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
sq_AL: $(EXIF.ISO) - vlera ISO

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
sq_AL: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF ekspozimi

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
sq_AL: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF devijimi i ekspozimit

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
sq_AL: $(EXIF.APERTURE) - EXIF diafragma

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
sq_AL: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF koeficienti prerës

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
sq_AL: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF largësia fokale

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
sq_AL: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF largësia fokale sa 35 mm

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
sq_AL: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF distanca fokale

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
sq_AL: $(EXIF.MAKER) - marka e kamerës

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
sq_AL: $(EXIF.MODEL) - modeli i kamerës

en: $(EXIF.LENS) - lens
sq_AL: $(EXIF.LENS) - objektivi

en: $(LONGITUDE) - longitude
sq_AL: $(LONGITUDE) - gjatësia gjeografike

en: $(LATITUDE) - latitude
sq_AL: $(LATITUDE) - gjerësia gjeografike

en: $(ELEVATION) - elevation
sq_AL: $(ELEVATION) - këndi i vendit

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
sq_AL: $(STARS) - vlerësimi me yll si numër (-1 për refuzimet)

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
sq_AL: $(RATING.ICONS) - vlerësimi me yll/refuzim në formën e ikonave

en: $(LABELS) - color labels as text
sq_AL: $(LABELS) - etiketat me ngjyrë si tekst

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
sq_AL: $(LABELS.ICONS) - etiketat me ngjyrë si ikona

en: $(ID) - image ID
sq_AL: $(ID) - ID imazhi

en: $(TITLE) - title from metadata
sq_AL: $(TITLE) - titulli nga metadata

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
sq_AL: $(DESCRIPTION) - përshkrimi nga metadata

en: $(CREATOR) - creator from metadata
sq_AL: $(CREATOR) - krijuesi nga metadata

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
sq_AL: $(PUBLISHER) - publikuesi nga metadata

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
sq_AL: $(RIGHTS) - të drejtat nga metadata

en: $(USERNAME) - login name
sq_AL: $(USERNAME) - emri për identifikimin

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
sq_AL: $(FOLDER.PICTURES) - dosja e fotove

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
sq_AL: $(FOLDER.HOME) - dosja e shtëpisë

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
sq_AL: $(FOLDER.DESKTOP) - dosja e tryezës

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
sq_AL: $(OPENCL.ACTIVATED) - për aktivizimin e OpenCL

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
sq_AL: $(CATEGORY0(category)) - etiketa vartëse e nivelit 0 në etiketat hierarkike

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
sq_AL: $(TAGS) - etiketat siç jepen në parametrat e metadatës

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
sq_AL: $(DARKTABLE.NAME) - emri i darktable

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
sq_AL: $(DARKTABLE.VERSION) - versioni aktual i darktable

en: grid
sq_AL: rrjetë

en: rules of thirds
sq_AL: rregullë treshi

en: metering
sq_AL: matës

en: perspective
sq_AL: perspektiva

en: diagonal method
sq_AL: metodë diagonale

en: harmonious triangles
sq_AL: trekëndësha harmonikë

en: golden sections
sq_AL: sektorë të artë

en: golden spiral
sq_AL: spirale të artë

en: golden spiral sections
sq_AL: sektorë me spirale të artë

en: golden mean (all guides)
sq_AL: mesatare të artë (me gjithë udhëzuesit)

en: horizontal lines
sq_AL: vijat horizontale

en: number of horizontal guide lines
sq_AL: numri i vijave udhëzuese horizontale

en: vertical lines
sq_AL: vijat vertikale

en: number of vertical guide lines
sq_AL: numri i vijave udhëzuese vertikale

en: subdivisions
sq_AL: nënndarjet

en: number of subdivisions per grid rectangle
sq_AL: numri i nënndarjeve për çdo drejtkëndësh të rrjetës

note: title
en: global guide overlay settings
sq_AL: parametrat globalë për shtrimin e udhëzuesve

en: guide lines
sq_AL: vijat udhëzuese

en: flip
sq_AL: rrokullis

en: flip guides
sq_AL: rrokullis udhëzuesit

en: horizontally
sq_AL: horizontalisht

en: vertically
sq_AL: vertikalisht

en: both
sq_AL: të dyja

en: setup guide lines
sq_AL: organizoni vijat udhëzuese

en: overlay color
sq_AL: ngjyra e mbishtresës

en: set overlay color
sq_AL: caktoni ngjyrën e mbishtresës

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
sq_AL: kontrasti mes pjesëve më të çelëta dhe më të zeza të mbishtresës me udhëzuesit

en: show guides
sq_AL: tregoj udhëzuesit

en: show guide overlay when this module has focus
sq_AL: tregoni mbishtresën me udhëzuesit kur moduli është në fokus

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
sq_AL: ndryshoni parametrat globalë për udhëzuesit
    këta parametra aplikohen ngado dhe për çdo modul që shfaq mbishtresa me udhëzuesit

en: select parts to copy
sq_AL: përzgjidhni pjesët për kopjim

en: select parts to paste
sq_AL: përzgjidhni pjesët për ngjitje

en: select _all
sq_AL: përzgjedh_ të gjitha

en: select _none
sq_AL: asnjë_ përzgjedhje

en: include
sq_AL: përfshij

en: item
sq_AL: zëri

en: mask
sq_AL: maska

en: can't copy history out of unaltered image
sq_AL: nuk mund të kopjojë historikun nga imazhi i paprekur

note: grid headers
en: metadata presets
sq_AL: vlerat e paracaktuara të metadatave

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
sq_AL: metadatat që aplikohen në mënyrën standarde
    elementi korrespondues pastrohet me dopioklik
    gjithë elementet pastrohen me dopioklik mbi 'vlerën e paracaktuar'

en: from XMP
sq_AL: nga XMP

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
sq_AL: metadatat e përzgjedhura janë importuar nga imazhi dhe anulojnë vlerat standarde.
    veprimet që kryhen janë 'kërkoj për skedarët e azhurnuar XMP' dhe 'hap skedarin shoqërues'.
    KUJDES: metadatat e papërzgjedhura do të pastrohen kur skedari XMP të azhurnohet.

note: tags
en: tag presets
sq_AL: vlerat e paracaktuara të etiketave

en: comma separated list of tags
sq_AL: lista e etiketave ndahet me presje

note: language
en: interface language
sq_AL: gjuha e grafikës

en: double-click to reset to the system language
sq_AL: me dopioklik kthehet gjuha e sistemit operativ

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
sq_AL: caktoni gjuhën e grafikës. gjuha standarde e sistemit shënohet me * (duhet rihapur aplikacioni)

en: theme
sq_AL: motivi

en: set the theme for the user interface
sq_AL: caktoni motivin e paraqitjes grafike

en: use system font size
sq_AL: përdor madhësinë e fontit sipas sistemit

en: font size in points
sq_AL: madhësia e fontit në pika

en: GUI controls and text DPI
sq_AL: butonët grafikë dhe DPI-ja e tekstit

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
sq_AL: rregulloni rezolucionin global të grafikës, komandat, butonët, etiketat etj.
    rriteni që të zmadhoni grafikën, uleni që të keni më shumë vend në dritare.
    vendosni -1 për të përdorur rezolucionin e përcaktuar nga sistemi.
    standardi është 96 DPI në shumicën e sistemeve.
    (duhet rihapur aplikacioni)

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
sq_AL: modifikoj motivin e përzgjedhur me opsionin CSS

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
sq_AL: modifikoj motivin me opsionin CSS (regjistrohet te user.css)

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
sq_AL: regjistroj CSS dhe aplikoj

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
sq_AL: regjistroni dhe aplikoni me klikim modifikimet CSS që keni vendosur

en: open help page for CSS tweaks
sq_AL: hapni faqen ndihmëse për modifikimet CSS

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
sq_AL: PROBLEM me hapjen e user.css

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
sq_AL: këtu shkruhen modifikimet CSS për motivin

en: darktable preferences
sq_AL: preferencat për darktable

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
sq_AL: darktable duhet rihapur që parametrat të kenë efekt

note: exif
en: model
sq_AL: modeli

en: maker
sq_AL: marka

en: search presets list
sq_AL: kërkoni në listën e vlerave të paracaktuara

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
sq_AL: kërkoni gradualisht në listën e vlerave të paracaktuara
    imazhet që korrespondojnë shihen me tastet lart e poshtë

[ctx: preferences]
en: import...
sq_AL: importoj...

[ctx: preferences]
en: export...
sq_AL: eksportoj...

en: failed to import preset %s
sq_AL: e pamundur të importohej vlera e paracaktuar %s

en: select preset(s) to import
sq_AL: përzgjidhni vlerat e paracaktuara që duhen importuar

en: _open
sq_AL: _hap

en: darktable preset files
sq_AL: skedarët me vlerat e paracaktuara për darktable

en: all files
sq_AL: gjithë skedarët

en: non-raw
sq_AL: jobruto

en: monochrome
sq_AL: monokromatik

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
sq_AL: vlera e paracaktuar `%s' është e mbrojtur , nuk fshihet!

en: delete preset?
sq_AL: do e fshini vlerën e paracaktuar?

en: do you really want to delete the preset `%s'?
sq_AL: vërtet do e fshini vlerën e paracaktuar `%s'?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
sq_AL: vlera e re e paracaktuar

en: please give preset a name
sq_AL: lutemi t'i vini një emër vlerës së paracaktuar

en: unnamed preset
sq_AL: paracaktim pa emër

en: overwrite preset?
sq_AL: do mbishkruani vlerën e paracaktuar?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
sq_AL: vlera e paracaktuar `%s' ekziston që më parë.
    do e mbishkruani?

en: _select as output destination
sq_AL: _përzgjedh si destinacionin output

en: preset %s was successfully exported
sq_AL: eksportoi me sukses vlerën e paracaktuar %s

en: edit `%s' for module `%s'
sq_AL: përpunoni `%s' për modulin `%s'

en: _export...
sq_AL: _eksportoj...

en: _delete
sq_AL: _fshij

en: name of the preset
sq_AL: emri i vlerës së paracaktuar

en: description or further information
sq_AL: përshkrimi ose informacioni i mëtejshëm

en: reset all module parameters to their default values
sq_AL: kthej parametrat fillestarë të modulit

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
sq_AL: parametrat do të kthehen në gjendjen fillestare, që mund të vendoset automatikisht në varësi të metadatës së imazhit

en: auto apply this preset to matching images
sq_AL: vetaplikoj në imazhet e ngjashme

en: only show this preset for matching images
sq_AL: tregoj vlerën e paracaktuar vetëm për imazhet e ngjashme

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
sq_AL: kujdes këtu: vlerën tuaj të paracaktuar mund të mos e shihni më.

en: string to match model (use % as wildcard)
sq_AL: simboli që krahason modelin (përdorni % si metagermë)

en: string to match maker (use % as wildcard)
sq_AL: simboli që krahason markën (përdorni % si metagermë)

en: string to match lens (use % as wildcard)
sq_AL: simboli që krahason objektivin (përdorni % si metagermë)

en: minimum ISO value
sq_AL: vlera ISO minimale

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
sq_AL: vlera ISO maksimale
    duke e lënë bosh do të hiqet pragu i sipërm

en: minimum exposure time
sq_AL: koha minimale e ekspozimit

en: maximum exposure time
sq_AL: koha maksimale e ekspozimit

en: minimum aperture value
sq_AL: vlera minimale e hapjes së diafragmës

en: maximum aperture value
sq_AL: vlera maksimale e hapjes së diafragmës

en: minimum focal length
sq_AL: largësia fokale minimale

en: maximum focal length
sq_AL: largësia fokale maksimale

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
sq_AL: formati

en: select image types you want this preset to be available for
sq_AL: përzgjidhni për cilat lloje imazhesh do të përdoret kjo vlerë e paracaktuar

en: and
sq_AL: dhe

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
sq_AL: vlera e paracaktuar `%s' është e mbrojtur , nuk përpunohet!

en: update preset?
sq_AL: do e azhurnoni vlerën e paracaktuar?

en: do you really want to update the preset `%s'?
sq_AL: vërtet do e azhurnoni vlerën e paracaktuar `%s'?

en: (first)
sq_AL: (e para)

en: (last)
sq_AL: (e fundit)

en: preset %s
    %s
sq_AL: vlera e paracaktuar %s
    %s

en: no presets
sq_AL: asnjë vlerë e paracaktuar

en: display-referred default
sq_AL: standard sipas ekranit

en: scene-referred default
sq_AL: standard sipas skenës

en: manage module layouts
sq_AL: administroni strukturat e moduleve

en: manage quick presets
sq_AL: administroni vlerat e shpejta të paracaktuara

en: manage quick presets list...
sq_AL: administroj listën me vlerat e shpejta...

en: (default)
sq_AL: (standard)

en: disabled: wrong module version
sq_AL: joaktiv: versioni i gabuar i modulit

en: edit this preset..
sq_AL: përpunoj vlerën e paracaktuar...

en: delete this preset
sq_AL: fshij vlerën e paracaktuar

en: store new preset..
sq_AL: ruaj vlerën e re...

en: update preset
sq_AL: azhurnoj vlerën e paracaktuar

en: overwrite style?
sq_AL: do e mbishkruani stilin?

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
sq_AL: stili `%s' ekziston që më parë.
    do e mbishkruani?

en: please give style a name
sq_AL: lutemi t'i vini një emër stilit

en: unnamed style
sq_AL: stil pa emër

en: style %s was successfully saved
sq_AL: regjistroi me sukses stilin %s

en: edit style
sq_AL: editoj stilin

en: duplicate style
sq_AL: dubloj stilin

en: creates a duplicate of the style before applying changes
sq_AL: krijoni dublikatën e stilit para se të aplikoni ndryshimet

en: create new style
sq_AL: krijoni stilin e ri

en: enter a name for the new style
sq_AL: shkruani emrin e stilit të ri

en: enter a description for the new style, this description is searchable
sq_AL: përshkruani stilin e ri, përshkrimi është i kërkueshëm

en: keep
sq_AL: mbaj

en: can't create style out of unaltered image
sq_AL: nuk mund të krijojë stilin nga imazhi i paprekur

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
sq_AL: problem me racionimin e memories nga %s, ju lutemi të ulni fazat që përdorni për eksport ose blini memorie tjetër.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
sq_AL: eksporti i miniaturave

[ctx: noun]
en: export
sq_AL: eksporti

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
sq_AL: nuk gjen stilin '%s' që aplikohet gjatë eksportimit.

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
sq_AL: <span foreground='red'><b>KUJDES</b></span>: kamera nuk garantohet plotësisht!

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
sq_AL: ngjyrat e `%s' mund të keqinterpretohen
    dhe ndryshimet mund të mos punojnë në të ardhmen.

en: lossless
sq_AL: pa humbje

en: lossy
sq_AL: me humbje

en: invalid AVIF bit depth!
sq_AL: AVIF me thellësi bitësh të pasaktë!

note: Bit depth combo box
en: bit depth
sq_AL: thellësia e bitëve

en: color information stored in an image, higher is better
sq_AL: informacioni për ngjyrat e depozituara në imazh. sa më i lartë, aq më mirë

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
sq_AL: B/Z me ngjyrë gri

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
sq_AL: regjistrimi me ngjyrë gri e redukton madhësinë e imazheve bardhë e zi

note: * Tiling combo box
en: tiling
sq_AL: pllakëzimi

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
sq_AL: imazhi do të ndahet në segmente.
    
    bën kodim më të shpejtë, por rrit madhësinë e skedarit. nuk ndikon shumë në uljen e cilësisë.

note: compression Compression method combo box
en: compression
sq_AL: komprimimi

en: the compression for the image
sq_AL: komprimimi i imazhit

note: min max step default digits
en: quality
sq_AL: cilësia

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
sq_AL: cilësia e imazhit, cilësia e ulët nënkupton detaje më të pakëta.
    
    formati i pikselëve varet nga cilësia:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
sq_AL: kopjoj

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
sq_AL: imazhet e përzgjedhura do të kopjohen në mënyrë identike,
    nuk merren parasysh opsionet globale më poshtë!

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
sq_AL: profili i përzgjedhur output nuk punon mirë me EXR

en: uncompressed
sq_AL: pakomprimuar

en: DCP mode
sq_AL: mënyra DCP

en: Cinema2K, 24FPS
sq_AL: Cinema2k, 24FPS

en: Cinema2K, 48FPS
sq_AL: Cinema2k, 48FPS

en: Cinema4K, 24FPS
sq_AL: Cinema4k, 24FPS

en: chroma subsampling
sq_AL: nënkampionimi i kromës

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
sq_AL: parametri i nënkampionimit të kromës për koduesin JPEG.
    auto - nënkampionimi varet nga vlera e cilësisë
    4:4:4 - kroma nuk do të nënkampionohet
    4:4:0 - norma e kampionimit të ngjyrave përgjysmohet vertikalisht
    4:2:2 - norma e kampionimit të ngjyrave përgjysmohet horizontalisht
    4:2:0 - norma e kampionimit të ngjyrave përgjysmohet horizontalisht dhe vertikalisht

note: Pixel format combo box
en: pixel type
sq_AL: lloji i pikselit

en: unsigned integer
sq_AL: vlerë jodhjetore pa shenjë

en: floating point
sq_AL: vlerë pike notuese

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
sq_AL: cilësia e imazhit output
    0-29 = me shumë humbje
    30-99 = cilësi e ngjashme me JPEG
    100 = pa humbje (vetëm me thellësi bitësh jodhjetorë)

en: encoding color profile
sq_AL: profili kolorimetrik i kodimit

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
sq_AL: profili kolorimetrik që përdoret nga koduesi
    konvertimi i brendshëm i hapësirës së ngjyrave XYB bën një komprimim më eficient me humbje,
    ndërsa pa konvertimin ruhet hapësira origjinale e ngjyrave (siç nënkuptohet për opsionin pa humbje)

en: internal
sq_AL: i brendshëm

en: original
sq_AL: origjinali

en: encoding effort
sq_AL: masa e kodimit

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
sq_AL: përpjekjet për kodimin e imazhit. përpjekjet e shumta përmirësojnë rezultatin, por edhe rritin kohën e kodimit

en: decoding speed
sq_AL: shpejtësia e dekodimit

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
sq_AL: me shpejtësinë e preferuar të dekodimit sakrifikoni disi cilësinë

en: invalid paper size
sq_AL: përmasa letre të pasakta

en: invalid border size, using 0
sq_AL: madhësi bordure e pasaktë, përdor 0

en: could not export to file `%s'!
sq_AL: nuk eksportoi dot në skedarin `%s'!

en: enter the title of the PDF
sq_AL: shkruani titullin e PDF-së

note: paper size // papers
en: paper size
sq_AL: madhësia e letrës

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
sq_AL: madhësia e faqes në PDF
    nisuni nga lista ose "<gjerësia> [njësia] x <gjatësia> <njësia>"
    shembull: 210 mm x 2.97 cm

note: orientation
en: page orientation
sq_AL: orientimi i faqes

en: paper orientation of the PDF
sq_AL: orientimi i faqes në PDF

note: border
en: border
sq_AL: bordura

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
sq_AL: hapësira boshe rreth PDF-së
    formati: përmasa + njësia
    shembuj: 10 mm, 1 inch

en: dpi of the images inside the PDF
sq_AL: dpi e imazheve në PDF

note: rotate images yes|no
en: rotate images
sq_AL: rrotullimi i imazhit

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
sq_AL: imazhet mund të rrotullohen sipas orientimit në PDF për të kursyer hapësirën e printuar

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
sq_AL: PAKRYER: faqet

en: what pages should be added to the PDF
sq_AL: cilat faqe duhen shtuar në PDF

en: single images
sq_AL: imazhet teke

en: contact sheet
sq_AL: fleta e kontaktit

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
sq_AL: profilet e integruara ICC

en: images can be tagged with their ICC profile
sq_AL: imazhet mund të etiketohen sipas profilit ICC

en: bits per channel of the embedded images
sq_AL: bitët për kanal të imazheve të integruara

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
sq_AL: metoda që përdoret për komprimimin e imazhit
    pakomprimuar -- e shpejtë, por skedarët dalin të mëdhenj
    shfryj -- e ngadaltë, por skedarët dalin më të vegjël

en: deflate
sq_AL: shfryj

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
sq_AL: metoda e imazhit

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
sq_AL: normale -- imazhet vendosen në PDF
    draft -- imazhet zëvendësohen me kuti
    debug -- tregohen vetëm skicat dhe kufijtë grafikë

en: normal
sq_AL: normale

en: not a B&W image, will not export as grayscale
sq_AL: nuk është imazh B/Z, nuk do të eksportohet me ngjyrë gri

en: deflate with predictor
sq_AL: shfryj me parashikim

en: compression level
sq_AL: niveli i komprimimit

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
sq_AL: për eksportet me humbje, 0 nxjerr skedarë të vegjël, ndërsa 100 ka cilësinë më të mirë.
    për eksportet pa humbje, 0 nxjerr më shpejt skedarët, por rezultojnë më të mëdhenj
    sesa me 100, të cilët dalin më ngadalë.

en: image hint
sq_AL: natyra e imazhit

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
sq_AL: karakteristikat e imazhit për koduesin bazë.
     figurë: foto digjitale, si portret, shkrepje në studio
     foto: fotografi në natyrë, me ndriçim natyror
     grafik: imazh diskret (diagram, pjesë harte etj.)

en: picture
sq_AL: figurë

en: photo
sq_AL: foto

en: graphic
sq_AL: grafik

en: file on disk
sq_AL: skedar në disk

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
sq_AL: vendosni adresën ku mbahen imazhet e eksportuara
    variablat mund të manipulohen me disa parametra
    shkruani '$(' për të parë automatikisht listën e variablave

en: on conflict
sq_AL: në rast konflikti

en: create unique filename
sq_AL: krijoj skedar me emër unik

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
sq_AL: mbishkruaj

en: overwrite if changed
sq_AL: mbishkruaj kur ndryshohet

en: skip
sq_AL: anashkaloj

en: could not create directory `%s'!
sq_AL: nuk krijoi dot direktorinë `%s'!

en: could not write to directory `%s'!
sq_AL: nuk shkroi dot në direktorinë `%s'!

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
sq_AL[0]: %d/%d kaloi `%s'
sq_AL[1]: %d/%d kaluan `%s'

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
sq_AL[0]: %d/%d kalohet (e pamodifikuar prej eksportit) `%s'
sq_AL[1]: %d/%d kalohen (të pamodifikuara prej eksportit) `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
sq_AL[0]: eksportoi %d/%d në `%s'
sq_AL[1]: eksportoi %d/%d në `%s'

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
sq_AL: po eksportoni me mënyrën e mbishkrimit. kështu do të mbishkruani çdo imazh ekzistues
    
    vërtet doni të vijoni?

en: send as email
sq_AL: dërgoj me imejl

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
sq_AL: nuk hap dot mapi32.dll

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
sq_AL: nuk merr dot funksionin SendMail

en: images exported from darktable
sq_AL: imazhe të eksportuara nga darktable

en: could not launch email client!
sq_AL: nuk hapi dot postierin elektronik!

en: website gallery
sq_AL: galeri në internet

en: enter the title of the website
sq_AL: shkruani titullin e faqes në internet

en: LaTeX book template
sq_AL: model libri LaTeX

en: enter the title of the book
sq_AL: shkruani titullin e librit

en: authenticated
sq_AL: vërtetohet

en: not authenticated
sq_AL: nuk vërtetohet

en: not authenticated, cannot reach server
sq_AL: nuk vërtetohet, serveri është i paarritshëm

en: create new album
sq_AL: krijoj album të ri

en: cannot refresh albums
sq_AL: nuk freskohen albumet

en: accounts
sq_AL: kontot

en: server
sq_AL: serveri

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
sq_AL: emri i serverit
    protokolli standard është https
    të specifikohet http:// për serverat e pasigurt që kërkojnë këtë protokoll

en: user
sq_AL: përdoruesi

en: password
sq_AL: fjalëkalimi

note: login button
en: login
sq_AL: paraqitem

en: Piwigo login
sq_AL: identifikimi në Piwigo

note: permissions list
en: visible to
sq_AL: shihet nga

en: everyone
sq_AL: kushdo

en: contacts
sq_AL: kontaktet

en: friends
sq_AL: miqtë

en: family
sq_AL: familja

en: you
sq_AL: ju

note: Available albums
en: album
sq_AL: albumi

en: refresh album list
sq_AL: freskoni listën e albumeve

note: Album title
en: new album
sq_AL: album të ri

note: Available albums
en: parent album
sq_AL: albumi amë

en: click login button to start
sq_AL: në fillim klikoni butonin 'paraqitem'

en: don't check
sq_AL: nuk kontrolloj

en: update metadata
sq_AL: azhurnoj metadatat

en: cannot create a new Piwigo album!
sq_AL: nuk krijohet albumi i ri Piwigo!

en: could not update to Piwigo!
sq_AL: nuk azhurnohet në Piwigo!

en: could not upload to Piwigo!
sq_AL: nuk ngarkoi dot në Piwigo!

en: %d/%d skipped (already exists)
sq_AL: anashkaloi %d/%d (ekziston që më parë)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
sq_AL[0]: eksportoi %d/%d si album interneti në Piwigo
sq_AL[1]: eksportoi %d/%d si album interneti në Piwigo

en: rotate and perspective
sq_AL: rrotullimi dhe perspektiva

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
sq_AL: rrotullimi|poligoni|deformimi|prerja|inkuadroj

en: rotate or distort perspective
sq_AL: rrotulloni ose deformoni perspektivën

en: corrective or creative
sq_AL: korrektiv ose kreativ

en: linear, RGB, scene-referred
sq_AL: linear, RGB, sipas skenës

en: geometric, RGB
sq_AL: gjeometrik, RGB

en: automatic cropping failed
sq_AL: e pamundur të pritej automatikisht

en: data pending - please repeat
sq_AL: të dhënat në pritje - lutemi ta përsëritni

en: could not detect structural data in image
sq_AL: nuk dalloi dot të dhënat strukturore të imazhit

en: could not run outlier removal
sq_AL: nuk kryhet heqja e efekteve jotipike

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
sq_AL: nuk keni strukturë të mjaftueshme për korrigjimin automatik
    duhen minimalisht %d vija në secilin drejtim

en: automatic correction failed, please correct manually
sq_AL: nuk mund të vetëkorrigjohej, ju lutemi ta korrigjoni manualisht

en: only %d lines can be saved in parameters
sq_AL: te parametrat mund të regjistrohen vetëm %d rreshta

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
sq_AL: rrotullimi ndryshoi nga %3.2f° në %3.2f°

en: lens shift (%s)
sq_AL: zhvendosja e objektivit (%s)

en: manual perspective
sq_AL: perspektiva manuale

[ctx: section]
en: perspective
sq_AL: perspektiva

en: structure
sq_AL: struktura

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
sq_AL: rrotulloni imazhin
    vizatoni një vijë horizontale ose vertikale mbi imazh, me klikim djathtas duke e tërhequr mausin

en: apply lens shift correction in one direction
sq_AL: korrigjoni zhvendosjen e objektivit në një drejtim

en: shear the image along one diagonal
sq_AL: gërshëroni imazhin përgjatë njërës diagonale

en: automatically crop to avoid black edges
sq_AL: me prerjen automatike shmangni cepat e zinj

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
sq_AL: modeli i korrigjimit të perspektivës në objektiv: gjenerik ose sipas largësisë fokale

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
sq_AL: largësia fokale e objektivit, vlera standarde vendoset nga të dhënat e mundshme EXIF

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
sq_AL: koeficienti prerës i sensorit të kamerës, vlera standarde vendoset nga të dhënat e mundshme EXIF, shpesh duhet vendosur manualisht

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
sq_AL: niveli i korrigjimit sipas objektivit, vendosni maksimumin për varësi të plotë me objektivin, zero për rastet gjenerike

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
sq_AL: rregulloni raportin përmasor të imazhit sipas shëmbëllimit horizontal dhe vertikal

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
sq_AL: korrigjoni automatikisht deformimin vertikal të perspektivës
    vetëm rrotullimin me ctrl+klikim
    vetëm zhvendosjen e objektivit me shift+klikim

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
sq_AL: korrigjoni automatikisht deformimin horizontal të perspektivës
    vetëm rrotullimin me ctrl+klikim
    vetëm zhvendosjen e objektivit me shift+klikim

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
sq_AL: korrigjoni automatikisht deformimet horizontale dhe vertikale të perspektivës, rrotullimin, zhvendosjen e objektivit dhe gërshërimin
    vetëm rrotullimin me ctrl+klikim
    vetëm zhvendosjen e objektivit me shift+klikim
    vetëm rrotullimin dhe zhvendosjen e objektivit me ctrl+shift+klikim

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
sq_AL: analizoni automatikisht strukturën e vijës në imazh
    cepat përmirësohen më shumë me ctrl+klikim
    detajet përmirësohen më shumë me shift+klikim
    të dyja metodat ndërthuren me ctrl+shift+klikim

en: manually define perspective rectangle
sq_AL: përcaktoni manualisht perspektivën e drejtkëndëshit

en: manually draw structure lines
sq_AL: vizatoni manualisht vijat strukturore

en: rectangle
sq_AL: drejtkëndësh

en: lines
sq_AL: vijat

en: [%s] define/rotate horizon
sq_AL: [%s] përcaktoj/rrotulloj horizontin

en: [%s on segment] select segment
sq_AL: [%s për segmentin] përzgjedh segmentin

en: [%s on segment] unselect segment
sq_AL: [%s për segmentin] lëshoj segmentin

en: [%s] select all segments from zone
sq_AL: [%s] përzgjedh gjithë segmentet e zonës

en: [%s] unselect all segments from zone
sq_AL: [%s] lëshoj gjithë segmentet e zonës

en: contrast equalizer
sq_AL: niveluesi i kontrastit

en: sharpness|acutance|local contrast
sq_AL: qartësia|akutanca|kontrasti lokal

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
sq_AL: shtoni ose hiqni kontrastin lokal, qartësinë, akutancën

en: corrective and creative
sq_AL: korrektiv dhe kreativ

en: linear, Lab, scene-referred
sq_AL: linear, Lab, sipas skenës

en: frequential, RGB
sq_AL: frekuencial, RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
sq_AL: ashpër

en: denoise & sharpen
sq_AL: zbut zhurmën dhe qartësoj

[ctx: atrous]
en: sharpen
sq_AL: qartësoj

en: denoise chroma
sq_AL: zbut zhurmën e kromës

en: denoise
sq_AL: zbut zhurmën

en: bloom
sq_AL: rrezatimi

en: clarity
sq_AL: kthjelloj

en: deblur: large blur, strength 3
sq_AL: desfumoj: sfumim i madh, forca 3

en: deblur: medium blur, strength 3
sq_AL: desfumoj: sfumim i mesëm, forca 3

en: deblur: fine blur, strength 3
sq_AL: desfumoj: sfumim fin, forca 3

en: deblur: large blur, strength 2
sq_AL: desfumoj: sfumim i madh, forca 2

en: deblur: medium blur, strength 2
sq_AL: desfumoj: sfumim i mesëm, forca 2

en: deblur: fine blur, strength 2
sq_AL: desfumoj: sfumim fin, forca 2

en: deblur: large blur, strength 1
sq_AL: desfumoj: sfumim i madh, forca 1

en: deblur: medium blur, strength 1
sq_AL: desfumoj: sfumim i mesëm, forca 1

en: deblur: fine blur, strength 1
sq_AL: desfumoj: sfumim fin, forca 1

en: coarse
sq_AL: ashpër

en: fine
sq_AL: imët

en: contrasty
sq_AL: kontrast

en: noisy
sq_AL: kokrrizoj

note: case atrous_s:
en: bold
sq_AL: qartë

en: dull
sq_AL: zbehtë

en: boost
sq_AL: amplifikoj

en: reduce
sq_AL: pakësoj

en: raise
sq_AL: rrit

en: lower
sq_AL: më e ulët

en: coarsest
sq_AL: më ashpër fare

en: coarser
sq_AL: më ashpër

en: finer
sq_AL: më imët

en: finest
sq_AL: më imët fare

en: change lightness at each feature size
sq_AL: ndryshoni ndriçimin

en: change color saturation at each feature size
sq_AL: ndryshoni saturimin e ngjyrave

en: edges
sq_AL: cepat

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
sq_AL: ndryshoni aureolat këndore me çdo përmasë
    prek vetëm rezultatet në fushat luma dhe kroma

en: graph
sq_AL: grafiku

en: make effect stronger or weaker
sq_AL: bëni efektin më të fortë ose të dobët

en: neutral
sq_AL: neutrale

en: canon eos like
sq_AL: si canon eos

en: canon eos like alternate
sq_AL: alternativ si canon eos

en: nikon like
sq_AL: si nikon

en: nikon like alternate
sq_AL: alternativ si nikon

en: sony alpha like
sq_AL: si sony alpha

en: pentax like
sq_AL: si pentax

en: ricoh like
sq_AL: si ricoh

en: olympus like
sq_AL: si olympus

en: olympus like alternate
sq_AL: alternativ si olympus

en: panasonic like
sq_AL: si panasonic

en: leica like
sq_AL: si leica

en: kodak easyshare like
sq_AL: si kodak easyshare

en: konica minolta like
sq_AL: si konica minolta

en: samsung like
sq_AL: si samsung

en: fujifilm like
sq_AL: si fujifilm

en: nokia like
sq_AL: si nokia

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
sq_AL: lakore kubike

en: base curve
sq_AL: kurba bazë

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
sq_AL: kryeni një transformim pamor në bazë të stilit personal ose prodhuesit të kamerës,
    për qëllime korrektimi, për përgatitjen e imazhit për ekran

en: corrective
sq_AL: korrektiv

en: linear, RGB, display-referred
sq_AL: linear, RGB, sipas ekranit

en: non-linear, RGB
sq_AL: jolinear, RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
sq_AL: jolinear, RGB, sipas skenës

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
sq_AL: abshisa: input, ordinata: output. punon në kanalet RGB

en: method to preserve colors when applying contrast
sq_AL: metoda për ruajtjen e ngjyrave kur aplikohet kontrasti

en: two exposures
sq_AL: dy ekspozime

en: three exposures
sq_AL: tre ekspozime

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
sq_AL: shkrijeni imazhin në vetvete për të komprimuar diapazonin e lartë dinamik, pasi të jetë ekspozuar lart e poshtë disa herë. ekspozoni reflekset para përdorimit.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
sq_AL: numri i stopeve që duhen për të veçuar ekspozimet individualisht

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
sq_AL: në qoftë se ekspozimi zhvendoset lart ose poshtë (-1: reduktohen reflekset, +1: reduktohen hijet)

en: scale for graph
sq_AL: shëmbëllimi grafik

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë panelin e shpejtë.

en: basic adjustments
sq_AL: ndërhyrjet kryesore

en: apply usual image adjustments
sq_AL: aplikoni ndërhyrjet e zakonshme për imazhet

en: creative
sq_AL: kreativ

en: non-linear, RGB, scene-referred
sq_AL: jolinear, RGB, sipas skenës

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
sq_AL: rregulloni nivelin e të zezës për të rifituar vlerat negative RGB.
    nuk duhet përdorur asnjëherë për të shtuar dendësinë e të zezave!
    nëse vendoset gabim, ngjyrat thuajse të zeza do të dalin nga spektri
    duke i shtyrë vlerat RGB në territor negativ

en: adjust the exposure correction
sq_AL: korrigjoni ekspozimin

en: highlight compression adjustment
sq_AL: rregulloni komprimimin e reflekseve

en: contrast adjustment
sq_AL: rregulloni kontrastin

en: middle gray adjustment
sq_AL: rregulloni grinë e mesme

en: brightness adjustment
sq_AL: rregulloni shkëlqimin

en: saturation adjustment
sq_AL: rregulloni saturimin

en: vibrance adjustment
sq_AL: rregulloni dinamikën

en: apply auto exposure based on the entire image
sq_AL: aplikoni ekspozimin automatik në bazë të imazhit

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
sq_AL: aplikoni ekspozimin automatik në bazë të zonës së përcaktuar nga përdoruesi
    zona vizatohet me klikim dhe tërheqje mausi
    anulohet me klikim djathtas

en: clip
sq_AL: shkurtoj

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
sq_AL: rregulloni vlerat e shkurtuara për të llogaritur ekspozimin automatik

note: local contrast
en: local contrast
sq_AL: kontrasti lokal

en: manipulate local and global contrast separately
sq_AL: manipuloni veças kontrastin lokal dhe global

en: non-linear, Lab, display-referred
sq_AL: jolinear, Lab, sipas ekranit

en: non-linear, Lab
sq_AL: jolinear, Lab

en: HDR local tone-mapping
sq_AL: rilevoj tonet lokalisht si HDR

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
sq_AL: filtri që përdoret për përmirësimin e kontrastit lokal. bilaterali është më i shpejtë, por në raste ekstreme shkakton artefakte përqark cepave.

en: detail
sq_AL: detajet

en: changes the local contrast
sq_AL: ndryshon kontrastin lokal

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
sq_AL: madhësia e detajeve lokale (sigma hapësinore e filtrit bilateral)

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
sq_AL: L diferenca në dallimin e cepave (sigma e intervalit të filtrit bilateral)

en: changes the local contrast of highlights
sq_AL: ndryshon kontrastin lokal të reflekseve

en: changes the local contrast of shadows
sq_AL: ndryshon kontrastin lokal të hijeve

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
sq_AL: përcaktoni se çfarë janë tonet e mesme. uleni për një komprimim më të mirë të diapazonit dinamik (redukton kontrastin e hijeve dhe reflekseve), rriteni për një kontrast më të fortë lokal

en: surface blur
sq_AL: sfumimi sipërfaqor

en: denoise (bilateral filter)
sq_AL: zbut zhurmën (filtër bilateral)

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
sq_AL: aplikoni sfumimin cepor për të zbutur zhurmën ose për të rrafshuar teksturat

en: image too large
sq_AL: imazh tepër i madh

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
sq_AL: ky modul nuk i proceson dot mirë
    imazhet me përmasa mbi 2 gigapikselë.
    procesi është anashkaluar.

en: spatial extent of the gaussian
sq_AL: shtrirja hapësinore e Gausit

en: how much to blur red
sq_AL: sfumimi i të kuqes

en: how much to blur green
sq_AL: sfumimi i të gjelbrës

en: how much to blur blue
sq_AL: sfumimi i blusë

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
sq_AL: aplikoni efektin Orton për një paraqitje përrallore eterike

en: size
sq_AL: masa

en: the size of bloom
sq_AL: masa e rrezatimit

en: the threshold of light
sq_AL: pragu i dritës

en: the strength of bloom
sq_AL: forca e rrezatimit

en: blurs
sq_AL: sfumimi

en: blur|lens|motion
sq_AL: sfumoj|objektiv|lëvizje

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
sq_AL: simuloni sfumimin me saktësi fizike prej lëvizjes dhe objektivit

en: framing
sq_AL: inkuadrimi

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
sq_AL: borduras|zmadhoj kanavacën|zgjeroj kanavacën

en: add solid borders or margins around the picture
sq_AL: shtoni bordura ose anësore uniforme përqark fotos

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
sq_AL: linear ose jolinear, RGB, sipas ekranit

en: 15:10 postcard white
sq_AL: 15:10 kartolinë e bardhë

en: 15:10 postcard black
sq_AL: 15:10 kartolinë e zezë

en: which dimension to use for the size calculation
sq_AL: dimensioni që përdoret për llogaritjen e përmasave

en: size of the border in percent of the chosen basis
sq_AL: përmasat e bordurës në raport me bazën e zgjedhur

en: aspect
sq_AL: përmasat

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
sq_AL: përzgjidhni raportin përmasor
    (gjer:gjat vendoset me klikim djathtas mbi shkarës)

en: golden cut
sq_AL: prerje e artë

en: square
sq_AL: katror

en: constant border
sq_AL: bordurë konstante

en: custom...
sq_AL: personalizoj...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
sq_AL: personalizoni raportin përmasor
    (numri ose gjer:gjat vendosen me klikim djathtas)

en: aspect ratio orientation of the image with border
sq_AL: orientimi i imazhit me bordurën

en: horizontal position
sq_AL: pozicioni horizontal

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
sq_AL: përzgjidhni pozicionin horizontal në varësi të kreut
    (vendoseni vetë x:gjer me klikim djathtas mbi shkarës)

en: center
sq_AL: qendër

en: custom horizontal position
sq_AL: pozicioni horizontal i personalizuar

en: vertical position
sq_AL: pozicioni vertikal

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right click on slider below to type your own y:h)
sq_AL: përzgjidhni pozicionin vertikal në varësi të anës majtas
    (vendoseni vetë y:gjat me klikim djathtas mbi shkarës)

en: custom vertical position
sq_AL: pozicioni vertikal i personalizuar

en: size of the frame line in percent of min border width
sq_AL: përmasat e vijës së kornizës në raport me gjerësinë min. të bordurës

en: offset of the frame line beginning on picture side
sq_AL: ofseti i vijës së kornizës prej anës së fotos

en: border color
sq_AL: ngjyra e bordurës

en: select border color
sq_AL: përzgjedh ngjyrën e bordurës

en: pick border color from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën e bordurës nga imazhi

en: pickers
sq_AL: pipetat

en: frame line color
sq_AL: ngjyra e vijës së kornizës

en: select frame line color
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e vijës së kornizës

en: pick frame line color from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën e vijës së kornizës nga imazhi

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
sq_AL: aberracionet kromatike bruto

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
sq_AL: korrigjoni aberracionet kromatike për sensorët Bayer

en: linear, raw, scene-referred
sq_AL: linear, bruto, sipas skenës

en: linear, raw
sq_AL: linear, bruto

en: iteration runs, default is twice
sq_AL: numri i përsëritjeve, standardi është dy

en: activate colorshift correction for blue & red channels
sq_AL: aktivizoni zhvendosjen e ngjyrave në kanalet blu dhe kuqe

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
sq_AL: vetëkorrigjimi i aberracioneve kromatike
    vetëm për imazhet Bayer bruto me tre kanale ngjyrash

en: chromatic aberrations
sq_AL: aberracionet kromatike

en: correct chromatic aberrations
sq_AL: korrigjoni aberracionet kromatike

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
sq_AL: kanali përdoret si referencë për
    korrigjimin e kanaleve të tjera.
    përdorni kanalin më të qartë
    nëse të tjerët janë të sfumuar.
    provoni ta ndryshoni kanalin
    nëse vëreni artefakte.

en: increase for stronger correction
sq_AL: rriteni për të shtuar korrigjimin

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
sq_AL: zgjidhni mes ngjyrave të rrafshëta
    dhe origjinale.
    vlerat e larta mund të shkaktojnë
    dritësim të tepruar.

[ctx: section]
en: advanced parameters
sq_AL: parametrat e avancuar

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
sq_AL: modeli i korrigjimit.
    mund të duhet kur keni
    instanca me imazhe
    shumë të dëmtuara.
    errësimi e korrigjon mirë
    aberracionin kromatik blu.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
sq_AL: veproni me modelin përsëritës
    me disa rreze.
    rezultati do të jetë më i mirë
    për imazhet me aberracione të
    shumta kromatike, por ngjyrat
    do të rrafshohen më shumë sesa
    në rastin e imazheve të tjera.

en: censorize
sq_AL: censurimi

en: censorize license plates and body parts for privacy
sq_AL: censuroni targat e makinave dhe pjesët e trupit për arsye privatësie

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
sq_AL: linear ose jolinear, RGB, sipas skenës

en: special, RGB, scene-referred
sq_AL: special, RGB, sipas skenës

en: radius_1
sq_AL: rrezja_1

en: pixelate
sq_AL: pikseloj

en: radius_2
sq_AL: rrezja_2

en: noise
sq_AL: zhurma

en: radius of gaussian blur before pixellation
sq_AL: rrezja e sfumimit gausian para pikselimit

en: radius of gaussian blur after pixellation
sq_AL: rrezja e sfumimit gausian pas pikselimit

en: radius of the intermediate pixellation
sq_AL: rrezja e pikselimit të ndërmjetëm

en: amount of noise to add at the end
sq_AL: sasia e zhurmës që shtohet në fund

en: channel mixer
sq_AL: mikseri i kanaleve

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për kalibrimin e ngjyrave.

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
sq_AL: korrigjoni hapësirën e ngjyrave,
    balanconi të bardhat, miksoni kanalet
    dhe imitoni filmat monokromatikë

en: destination
sq_AL: destinacioni

[ctx: channelmixer]
en: gray
sq_AL: gri

en: amount of red channel in the output channel
sq_AL: sasia e kanalit kuqe në output

en: amount of green channel in the output channel
sq_AL: sasia e kanalit gjelbër në output

en: amount of blue channel in the output channel
sq_AL: sasia e kanalit blu në output

en: swap R and B
sq_AL: këmbej R dhe B

en: swap G and B
sq_AL: këmbej G dhe B

en: color contrast boost
sq_AL: amplifikoj kontrastin e ngjyrave

en: color details boost
sq_AL: amplifikoj detajet e ngjyrave

en: color artifacts boost
sq_AL: amplifikoj artefaktet e ngjyrave

en: B/W luminance-based
sq_AL: B/Z me bazë luminancën

en: B/W artifacts boost
sq_AL: amplifikoj artefaktet B/Z

en: B/W smooth skin
sq_AL: B/Z me fytyrë të lëmuar

en: B/W blue artifacts reduce
sq_AL: ul artefaktet blu në B/Z

en: B/W Ilford Delta 100-400
sq_AL: B/Z Ilford Delta 100-400

en: B/W Ilford Delta 3200
sq_AL: B/Z Ilford Delta 3200

en: B/W Ilford FP4
sq_AL: B/Z Ilford FP4

en: B/W Ilford HP5
sq_AL: B/Z Ilford HP5

en: B/W Ilford SFX
sq_AL: B/Z Ilford SFX

en: B/W Kodak T-Max 100
sq_AL: B/Z Kodak T-Max 100

en: B/W Kodak T-max 400
sq_AL: B/Z Kodak T-max 400

en: B/W Kodak Tri-X 400
sq_AL: B/Z Kodak Tri-X 400

en: color calibration
sq_AL: kalibrimi i ngjyrave

en: channel mixer|white balance|monochrome
sq_AL: mikseri i kanaleve|balancimi i bardhësisë|monokromatik

en: linear, RGB or XYZ
sq_AL: linear, RGB ose XYZ

en: B&W: luminance-based
sq_AL: B/Z: me bazë luminancën

en: B&W: ILFORD HP5+
sq_AL: B/Z: ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
sq_AL: B/Z: ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
sq_AL: B/Z: ILFORD DELTA 400 -3200

en: B&W: ILFORD FP4+
sq_AL: B/Z: ILFORD FP4+

en: B&W: Fuji Acros 100
sq_AL: B/Z: Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
sq_AL: miksoj thjesht kanalet

en: swap G and R
sq_AL: këmbej G dhe R

en: (daylight)
sq_AL: (dritë ditore)

en: (black body)
sq_AL: (trup i zi)

en: (invalid)
sq_AL: (e pasaktë)

en: very good
sq_AL: shumë mirë

en: good
sq_AL: mirë

en: passable
sq_AL: e pranueshme

en: bad
sq_AL: e keqe

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
sq_AL: 
    <b>Raport mbi cilësinë e profilit: %s</b>
    input ΔE: 	mes. %.2f ; 	maks. %.2f
    BB ΔE: 	mes. %.2f; 	maks. %.2f
    output ΔE: 	mes. %.2f; 	maks. %.2f
    
    <b>Të dhënat mbi profilin</b>
    iluminanti:  	%.0f K 	%s
    matrica në hapësirën e adaptuar:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Vlerat e normalizimit</b>
    kompensimi i ekspozimit: 	%+.2f EV
    ofseti i të zezës: 	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
sq_AL: 
    <b>Raport mbi cilësinë e profilit: %s</b>
    output ΔE: 	mes. %.2f; 	maks. %.2f
    
    <b>Vlerat e normalizimit</b>
    kompensimi i ekspozimit: 	%+.2f EV
    ofseti i të zezës: 	%+.4f

en: double CAT applied
sq_AL: aplikoi dyfishin e CAT

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
sq_AL: keni 2 a më shumë instanca për kalibrimin e ngjyrave
    dhe të gjitha po kryejnë adaptimin kromatik.
    kjo sjell paqëndrueshmëri nëse nuk përdorni maskat
    ose nuk e dini se çfarë po bëni.

en: white balance applied twice
sq_AL: balancimi i bardhësisë aplikohet dy herë

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
sq_AL: moduli për kalibrimin e ngjyrave është aktivizuar
    dhe po mundëson adaptimin kromatik.
    caktoni bardhësinë duke iu referuar kamerës (D65)
    ose çaktivizoni adaptimin kromatik gjatë kalibrimit.

en: white balance module error
sq_AL: problem me modulin e balancimit të bardhësisë

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
sq_AL: moduli për balancimin e bardhësisë nuk po i referohet
    iluminantit të kamerës dhe kjo sjell probleme me
    adaptimin kromatik. ose vendoseni si referencë,
    ose çaktivizoni adaptimin kromatik.

en: white balance missing
sq_AL: mungon balancimi i bardhësisë

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
sq_AL: moduli nuk po merr si referencë iluminantin e saktë,
    duke sjellë probleme kalibrimi me adaptimin kromatik.
    moduli duhet aktivizuar dhe të vendoset si referencë
    ose të çaktivizohet adaptimi gjatë kalibrimit të ngjyrave.

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
sq_AL: moduli për balancimin e bardhësisë nuk po i referohet
    iluminantit të kamerës, duke sjellë probleme me
    adaptimin kromatik. balancimi duhet aktivizuar si
    referencë ose të çaktivizohet adaptimi kromatik.

en: auto-detection of white balance completed
sq_AL: mbaroi vetëdallimi i balancimit të bardhësisë

en: channelmixerrgb works only on RGB input
sq_AL: mikserikanalevergb punon vetëm me input RGB

en: CCT: %.0f K (daylight)
sq_AL: CCT: %.0f K (dritë ditore)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
sq_AL: temperatura korrelative e përafërt e ngjyrave.
    iluminanti mund të modelohet me spektrin e një drite ditore,
    që temperatura të jetë e duhura dhe me dobi për iluminantin D.

en: CCT: %.0f K (black body)
sq_AL: CCT: %.0f K (trup i zi)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
sq_AL: temperatura korrelative e përafërt e ngjyrave.
    iluminanti mund të modelohet me spektrin e një trupi të zi,
    që temperatura të jetë e duhura dhe me dobi për iluminantin plankian.

en: CCT: %.0f K (invalid)
sq_AL: CCT: %.0f K (e pasaktë)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
sq_AL: temperatura korrelative e përafërt e ngjyrave.
    iluminanti nuk mund të modelohet saktë me spektrin e një drite ditore apo trupi të zi,
    ndaj nuk ka temperaturën e duhur dhe dhe duhet përdorur një iluminant i personalizuar.

en: CCT: undefined
sq_AL: CCT: e papërcaktuar

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
sq_AL: temperatura korrelative e përafërt e ngjyrave
    nuk kalkulohet, ndaj duhet përdorur një iluminant i personalizuar.

en: white balance successfully extracted from raw image
sq_AL: nxori me sukses balancimin e bardhësisë nga imazhi bruto

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
sq_AL: filloi vetëdallimi i balancimit të bardhësisë…

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
sq_AL: kalibrimi i ngjyrave: shuma e parametrave të kanalit gri është zero, normalizimi do të çaktivizohet.

en: page
sq_AL: faqja

en: chromatic adaptation transform
sq_AL: transformimi i adaptimit kromatik

en: adaptation
sq_AL: adaptimi

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
sq_AL: zgjidhni mënyrën si duhet adaptuar iluminanti dhe
    hapësirën e ngjyrave me të cilën do të punojë moduli:
    • Bradford linear (1985) është në harmoni me standardin ICC v4.
    • CAT16 (2016) është më i provuar dhe i saktë.
    • Bradford jolinear (1985) është Bradfordi origjinal,
    jep rezultate më të mira sesa varianti linear, por ka të papritura.
    • XYZ është shëmbëllimi në hapësirën XYZ. përgjithësisht nuk rekomandohet.
    • asnjë çaktivizon çdolloj adaptimi dhe punon me proceset e linjës RGB.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
sq_AL: kjo është ngjyra e iluminantit të skenës para adaptimit kromatik
    adaptimi do të kthejë ngjyrën e bardhë puro.

en: picker
sq_AL: pipeta

en: set white balance to detected from area
sq_AL: caktoni bardhësinë duke u nisur nga zona

en: illuminant
sq_AL: iluminanti

en: temperature
sq_AL: temperatura

en: area color mapping
sq_AL: rilevimi i ngjyrave në zonë

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
sq_AL: përcaktoni kromaticitetin që dëshironi (nuancën dhe kromën) për një rajon të caktuar të imazhit (kampionin), për ta bërë të krahasueshëm me imazhet e tjera. si kampion mund të merrni një pjesë kritike të subjektit ose një sipërfaqe të palëvizshme, të ndriçuar njëtrajtësisht, në serinë e imazheve tuaja.

en: mapping
sq_AL: rilevimi

en: area mode
sq_AL: metoda e zonës

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
sq_AL: "korrigjimi" kryen rregullim automatik të iluminantit,
    në mënyrë që ndriçimi i inputit të rilevohet te outputi.
    "matja" tregon si rilevohen ngjyrat e inputit përmes
    CAT dhe mund të përdoret për të testuar outputin.

en: correction
sq_AL: korrigjoj

en: measure
sq_AL: mat

en: take channel mixing into account
sq_AL: marr parasysh miksimin e kanaleve

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
sq_AL: kalkuloni outputin duke marrë parasysh miksimin e kanaleve.
    kur çaktivizohet merret vetëm CAT.

[ctx: section]
en: input
sq_AL: inputi

en: the input color that should be mapped to the target
sq_AL: ngjyra input që duhet rilevuar me ngjyrën e synuar

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
sq_AL: koordinatat LCh janë kalkuluar sipas koordinatave CIE Lab 1976

[ctx: section]
en: target
sq_AL: objektivi

en: the desired target color after mapping
sq_AL: ngjyra e synuar pas rilevimit

en: colorfulness
sq_AL: ngjyrimi

en: output colorfulness
sq_AL: ngjyrimi i outputit

en: output brightness
sq_AL: shkëlqimi i outputit

en: output gray
sq_AL: grija e outputit

en: calibrate with a color checker
sq_AL: kalibrimi me skakierën e ngjyrave

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
sq_AL: përdorni skakierën e ngjyrave për të vendosur automatikisht CAT-in dhe kanalet

en: calibrate
sq_AL: kalibroj

en: chart
sq_AL: diagrami

en: choose the vendor and the type of your chart
sq_AL: zgjidhni markën dhe llojin e diagramit

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
sq_AL: Xrite ColorChecker 24 para vitit 2014

en: Xrite ColorChecker 24 post-2014
sq_AL: Xrite ColorChecker 24 pas vitit 2014

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
sq_AL: Datacolor SpyderCheckr 24 para vitit 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
sq_AL: Datacolor SpyderCheckr 24 pas vitit 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
sq_AL: Datacolor SpyderCheckr 48 para vitit 2018

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
sq_AL: Datacolor SpyderCheckr 48 pas vitit 2018

en: optimize for
sq_AL: optimizimi për

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
sq_AL: zgjidhni cilat ngjyra duhen trajtuar me më shumë kujdes.
    ngjyrat neutrale kanë delta E mesatare më të ulët, por delta E maksimale të lartë
    ngjyrat e ngopura kanë delta E maksimale më të ulët, por delta E mesatare të lartë
    asnjë merret si pikë kompromisi mes të dyjave
    të tjerat janë funksione të veçanta për të mbrojtur nuanca të caktuara

en: neutral colors
sq_AL: ngjyrat neutrale

en: skin and soil colors
sq_AL: ngjyrat e lëkurës dhe tokës

en: foliage colors
sq_AL: ngjyrat e gjetheve

en: sky and water colors
sq_AL: ngjyrat e qiellit dhe ujit

en: average delta E
sq_AL: delta E mesatare

en: maximum delta E
sq_AL: delta E maksimale

en: patch scale
sq_AL: shkalla e arnës

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
sq_AL: reduktoni rrezen e arnave për të përzgjedhur pjesën pak a shumë qendrore.
    është me dobi kur rezultatet e korrigjimit të perspektivës janë joprecize
    ose korniza e arnave formon hije në cepat e tyre.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
sq_AL: delta E përdor formulën CIE 2000

en: accept
sq_AL: pranoj

en: accept the computed profile and set it in the module
sq_AL: pranoni profilin e kalkuluar dhe vendoseni në modul

en: recompute
sq_AL: rikalkuloj

en: recompute the profile
sq_AL: rikalkuloj profilin

en: validate
sq_AL: miratoj

en: check the output delta E
sq_AL: kontrolloj outputin e delta E

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga dekompozimi Choleski, kontrolloni parametrat e RAM-it

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. përdorni më mirë modulin e ri për kontrastin lokal.

en: amount
sq_AL: sasia

en: size of features to preserve
sq_AL: masa e veçorive të ruajtura

en: strength of the effect
sq_AL: forca e efektit

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulet prerja, orientimi dhe/ose rrotullimi dhe perspektiva.

en: crop and rotate
sq_AL: formati dhe rrotullimi

en: reframe|perspective|keystone|distortion
sq_AL: inkuadroj|perspektiva|poligoni|deformimi

en: change the framing and correct the perspective
sq_AL: ndryshoni inkuadrimin dhe korrigjoni perspektivën

en: original image
sq_AL: imazhi origjinal

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
sq_AL: format jo i saktë. duhet të jetë "numër:numër"

en: invalid ratio format. it should be a positive number
sq_AL: formati i raportit është i pasaktë. duhet të jetë numër pozitiv

en: full
sq_AL: i plotë

en: old system
sq_AL: sistemi i vjetër

en: correction applied
sq_AL: zbatohet korrigjimi

en: main
sq_AL: kryesor

en: mirror image horizontally and/or vertically
sq_AL: pasqyroni imazhin horizontalisht dhe/ose vertikalisht

en: angle
sq_AL: këndi

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
sq_AL: klikoni imazhin me të djathtën dhe hiqni një vijë të drejtë

en: keystone
sq_AL: trapezoidi

en: set perspective correction for your image
sq_AL: korrigjoni perspektivën e imazhit

en: freehand
sq_AL: lirshëm

en: 10:8 in print
sq_AL: 10:8 për printim

en: 8.5x11, letter
sq_AL: 8.5x11, letër

en: widescreen
sq_AL: ekran i gjerë

en: cinemascope
sq_AL: kinemaskop

en: anamorphic
sq_AL: anamorfik

en: 3:1, panorama
sq_AL: 3:1, panoramë

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
sq_AL: formati i raportit për `%s' është i pasaktë. duhet të jetë "numër:numër"

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
sq_AL: caktoni raportin përmasor
    lista renditet nga përmasat më katrore te më pak katroret
    raportet personalizohen duke dhënë vlerat në formatin x:y ose me shifra dhjetore te kuadrati

en: margins
sq_AL: anësoret

en: the left margin cannot overlap with the right margin
sq_AL: anësorja e majtë nuk mund të takohet me të djathtën

en: the right margin cannot overlap with the left margin
sq_AL: anësorja e djathtë nuk mund të takohet me të majtën

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
sq_AL: anësorja e sipërme nuk mund të takohet me të poshtmen

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
sq_AL: anësorja e poshtme nuk mund të takohet me të sipërmen

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
sq_AL: <b>kryhet</b> me dopioklik, <b>drejtohet</b> me djathtas-tërheqje

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
sq_AL: <b>ripërmasohet</b> me tërheqjen e mausit, <b>ruani raportin përmasor</b> me shift+tërheqje
    <b>drejtohet</b> me djathtas-tërheqje

en: <b>move control point</b>: drag
sq_AL: <b>lëvizni pikën e kontrollit</b> me tërheqjen e mausit

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
sq_AL: <b>lëvizni vijën</b> me tërheqjen e mausit, <b>përdorni simetrinë</b>: me klikim ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
sq_AL: <b>aplikoni</b> me klikim <tt>ok</tt>, <b>përdorni simetrinë</b> me klikim ꝏ
    <b>lëvizni vijën/pikën e kontrollit</b> me tërheqjen e mausit

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
sq_AL: <b>lëvizni</b> me tërheqjen e mausit, <b>lëvizni vertikalisht</b>: shift+tërheqje, <b>lëvizni horizontalisht</b>: ctrl+tërheqje
    <b>drejtohet</b> me djathtas-tërheqje, <b>kryhet</b> me dopioklik

en: [%s on borders] crop
sq_AL: [%s në bordurë] pres

en: [%s on borders] crop keeping ratio
sq_AL: [%s në bordurë] pres duke ruajtur raportin

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për balancimin e ngjyrave RGB.

en: contrast brightness saturation
sq_AL: kontrasti shkëlqimi saturimi

en: adjust the look of the image
sq_AL: rregulloni paraqitjen e imazhit

en: color saturation adjustment
sq_AL: saturimi i ngjyrave

en: color balance
sq_AL: balancimi i ngjyrave

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
sq_AL: lifti gama geini|cdl|etalonimi i ngjyrave|kontrasti|saturimi|nuanca

en: shift colors selectively by luminance range
sq_AL: zhvendosni ngjyrat sipas intervalit të luminancës

en: non-linear, Lab, scene-referred
sq_AL: jolinear, Lab, sipas skenës

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
sq_AL: ndarje tonale e cianit të zënë-portokalli (instanca e 2-të)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
sq_AL: ndarje tonale e cianit të zënë-portokalli (instanca e 1-rë)

en: generic film
sq_AL: film gjenerik

en: similar to Kodak Portra
sq_AL: ngjan me Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
sq_AL: ngjan me Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
sq_AL: ngjan me Kodachrome

en: optimize luma from patches
sq_AL: optimizoj lumën nga arnat

en: optimize luma
sq_AL: optimizoj lumën

en: neutralize colors from patches
sq_AL: neutralizoj ngjyrat sipas arnave

en: neutralize colors
sq_AL: neutralizoj ngjyrat

[ctx: color]
en: offset
sq_AL: ofseti

[ctx: color]
en: power
sq_AL: fuqia

[ctx: color]
en: slope
sq_AL: pjerrësia

[ctx: color]
en: lift
sq_AL: lifti

[ctx: color]
en: gamma
sq_AL: gama

[ctx: color]
en: gain
sq_AL: geini

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
sq_AL: hijet: lifti / ofseti

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
sq_AL: tonet e mesme: gama / fuqia

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
sq_AL: reflekset: geini / pjerrësia

en: shadows / mid-tones / highlights
sq_AL: hijet / tonet e mesme / reflekset

en: color-grading mapping method
sq_AL: metoda e etalonimit të ngjyrave

en: color control sliders
sq_AL: ngjyra e shkarësve

[ctx: section]
en: master
sq_AL: mjeshtër

en: saturation correction before the color balance
sq_AL: saturimi do të korrigjohet para balancimit të ngjyrave

en: saturation correction after the color balance
sq_AL: saturimi do të korrigjohet pas balancimit të ngjyrave

en: adjust to match a neutral tone
sq_AL: përshtateni sipas një toni neutral

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
sq_AL: struktura ndërrohet me klikim

en: factor
sq_AL: faktori

en: select the hue
sq_AL: përzgjidhni nuancën

en: select the saturation
sq_AL: përzgjidhni saturimin

en: factor of lift/offset
sq_AL: faktori lift/ofset

en: factor of red for lift/offset
sq_AL: faktori kuqe për liftin/ofsetin

en: factor of green for lift/offset
sq_AL: faktori gjelbër për liftin/ofsetin

en: factor of blue for lift/offset
sq_AL: faktori blu për liftin/ofsetin

en: factor of gamma/power
sq_AL: faktori gama/fuqi

en: factor of red for gamma/power
sq_AL: faktori kuqe për gamën/fuqinë

en: factor of green for gamma/power
sq_AL: faktori gjelbër për gamën/fuqinë

en: factor of blue for gamma/power
sq_AL: faktori blu për gamën/fuqinë

en: factor of gain/slope
sq_AL: faktori gein/pjerrësi

en: factor of red for gain/slope
sq_AL: faktori kuqe për geinin/pjerrësinë

en: factor of green for gain/slope
sq_AL: faktori gjelbër për geinin/pjerrësinë

en: factor of blue for gain/slope
sq_AL: faktori blu për geinin/pjerrësinë

[ctx: section]
en: auto optimizers
sq_AL: vetoptimizuesit

en: fit the whole histogram and center the average luma
sq_AL: përshtateni histogramin dhe qendërsoni lumën mesatare

en: optimize the RGB curves to remove color casts
sq_AL: optimizoni kurbat RGB për të hequr dominantët e ngjyrave

en: color balance rgb
sq_AL: balancimi i ngjyrave RGB

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
sq_AL: pjerrësia e ofsetit|CDL|etalonimi i ngjyrave|kontrasti|kroma_reflekset|nuanca|vibranca|saturimi

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
sq_AL: instrumente për etalonimin e ngjyrave me maskat alfa,
    për të theksuar hijet, tonet e mesme dhe reflekset

en: add basic colorfulness (legacy)
sq_AL: shtoj koloritin bazë (e trashëguar)

en: basic colorfulness: natural skin
sq_AL: koloriti bazë: lëkurë natyrore

en: basic colorfulness: vibrant colors
sq_AL: koloriti bazë: ngjyra energjike

en: basic colorfulness: standard
sq_AL: koloriti bazë: standard

en: colorbalance works only on RGB input
sq_AL: balancimi i ngjyrave funksionon vetëm me inputet RGB

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
sq_AL: maskat nuk shihen kur aktivizoni maskën bashkuese

note: Page master
en: master
sq_AL: mjeshtër

en: global grading
sq_AL: etalonimi global

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
sq_AL: rrotulloni gjithë nuancat sipas këndit, me të njëjtën luminancë

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
sq_AL: rritni kryesisht ngjyrimin e ngjyrave me kromë të ulët

en: increase the contrast at constant chromaticity
sq_AL: rritni kontrastin me kromaticitet konstant

[ctx: section]
en: linear chroma grading
sq_AL: etalonimi linear i kromës

en: increase colorfulness at same luminance globally
sq_AL: rritni globalisht ngjyrimin me të njëjtën luminancë

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
sq_AL: rritni kryesisht ngjyrimin e hijeve me të njëjtën luminancë

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
sq_AL: rritni kryesisht ngjyrimin e toneve të mesme me të njëjtën luminancë

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
sq_AL: rritni kryesisht ngjyrimin e reflekseve me të njëjtën luminancë

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
sq_AL: etalonimi perceptiv i saturimit

en: add or remove saturation by an absolute amount
sq_AL: shtoni ose hiqni saturimin në sasi absolute

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
sq_AL: rritni ose ulni saturimin në përpjesëtim më saturimin e pikselit origjinal

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
sq_AL: etalonimi perceptiv i brilancës

en: brilliance
sq_AL: brilanca

en: add or remove brilliance by an absolute amount
sq_AL: shtoni ose hiqni brilancën në sasi absolute

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
sq_AL: rritni ose ulni brilancën në përpjesëtim me brilancën origjinale të pikselit

note: Page 4-ways
en: 4 ways
sq_AL: 4 mënyra

en: selective color grading
sq_AL: etalonimi selektiv i ngjyrave

[ctx: section]
en: global offset
sq_AL: ofseti global

en: global luminance offset
sq_AL: ofseti global i luminancës

en: hue of the global color offset
sq_AL: nuanca e ofsetit global të ngjyrave

en: chroma of the global color offset
sq_AL: kroma e ofsetit global të ngjyrave

[ctx: section]
en: shadows lift
sq_AL: lifti i hijeve

en: lift
sq_AL: lifti

en: luminance gain in shadows
sq_AL: geini i luminancës në hije

en: hue of the color gain in shadows
sq_AL: nuanca e geinit të ngjyrave në hije

en: chroma of the color gain in shadows
sq_AL: kroma e geinit të ngjyrave në hije

[ctx: section]
en: highlights gain
sq_AL: geini i reflekseve

en: gain
sq_AL: geini

en: luminance gain in highlights
sq_AL: geini i luminancës në reflekse

en: hue of the color gain in highlights
sq_AL: nuanca e geinit të ngjyrave në reflekse

en: chroma of the color gain in highlights
sq_AL: kroma e geinit të ngjyrave në reflekse

[ctx: section]
en: power
sq_AL: fuqia

en: power
sq_AL: fuqia

en: luminance exponent in mid-tones
sq_AL: eksponenti i luminancës në tonet e mesme

en: hue of the color exponent in mid-tones
sq_AL: nuanca e eksponentit të ngjyrave në tonet e mesme

en: chroma of the color exponent in mid-tones
sq_AL: kroma e eksponentit të ngjyrave në tonet e mesme

note: Page masks
en: masks
sq_AL: maskat

en: isolate luminances
sq_AL: izolimi i luminancave

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
sq_AL: zgjidhni hapësirën uniforme të ngjyrave për kalkulimin e saturimit

[ctx: section]
en: luminance ranges
sq_AL: intervalet e luminancës

en: weight of the shadows over the whole tonal range
sq_AL: pesha e hijeve në gjithë intervalin tonal

en: position of the middle-gray reference for masking
sq_AL: pozicioni i grisë së mesme referenciale për maskat

en: weights of highlights over the whole tonal range
sq_AL: pesha e reflekseve në gjithë intervalin tonal

[ctx: section]
en: threshold
sq_AL: pragu

en: peak white luminance value used to normalize the power function
sq_AL: piku i vlerës së luminancës së bardhë që përdoret për normalizimin e funksionit të fuqisë

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
sq_AL: piku i vlerës së luminancës gri që përdoret për normalizimin e funksionit të fuqisë

[ctx: section]
en: mask preview settings
sq_AL: parametrat e parashikimit të maskës

en: checkerboard color 1
sq_AL: ngjyra 1 e skakierës

en: select color of the checkerboard from a swatch
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e skakierës nga mostra

en: checkerboard color 2
sq_AL: ngjyra 2 e skakierës

en: checkerboard size
sq_AL: përmasat e skakierës

en: color look up table
sq_AL: tabela referuese për ngjyrat

en: profile|lut|color grading
sq_AL: profili|lut|etalonimi i ngjyrave

en: perform color space corrections and apply looks
sq_AL: korrigjoni hapësirën e ngjyrave dhe aplikoni stilet

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
sq_AL: linear ose jolinear, Lab, sipas ekranit

en: defined by profile, Lab
sq_AL: përcaktohet nga profili, Lab

en: it8 skin tones
sq_AL: tonet e lëkurës it8

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
sq_AL: Helmholtz/Kohlrausch monokromatik

en: Fuji Astia emulation
sq_AL: imitim i Fuji Astia

en: Fuji Classic Chrome emulation
sq_AL: imitim i Fuji Classic Chrome

en: Fuji Monochrome emulation
sq_AL: imitim i Fuji Monochrome

en: Fuji Provia emulation
sq_AL: imitim i Fuji Provia

en: Fuji Velvia emulation
sq_AL: imitim i Fuji Velvia

en: patch #%d
sq_AL: arna #%d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
sq_AL: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    arnat e ndryshuara shenjohen me anë të vijave
    përzgjidhen me klikim
    kthehen në gjendjen fillestare me dopioklik
    arnat fshihen me klikim djathtas
    ngjyrat e arnave zëvendësohen me shift+klikim

en: patch
sq_AL: arna

en: color checker patch
sq_AL: arna e skakierës së ngjyrave

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
sq_AL: rregulloni ngjyrën e synuar Lab në kanalin 'L'
    vlerat e ulëta e errësojnë ngjyrën e synuar, ndërsa të lartat e ndriçojnë

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
sq_AL: rregulloni ngjyrën e synuar Lab në kanalin 'a'
    vlerat e ulëta e zhvendosin ngjyrën e synuar drejt të gjelbrave, ndërsa të lartat drejt të kuqërremeve

en: green-magenta offset
sq_AL: ofseti i gjelbër-kuqërremes

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
sq_AL: rregulloni ngjyrën e synuar Lab në kanalin 'b'
    vlerat e ulëta e zhvendosin ngjyrën e synuar drejt bluve, ndërsa të lartat drejt të verdhave

en: blue-yellow offset
sq_AL: ofseti i blu-verdhës

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
sq_AL: rregulloni saturimin e ngjyrave të synuara
    rregulloni njëkohësisht kanalet 'a' dhe 'b' në hapësirën e ngjyrave Lab
    vlerat e ulëta e ulin saturimin, ndërsa vlerat e larta e rritin atë

en: target color
sq_AL: ngjyra e synuar

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
sq_AL: kontrolloni ngjyrën e synuar të arnave
    relative - ngjyra e synuar varet nga ngjyra origjinale e arnës
    absolute - ngjyra e synuar është vlerë absolute në Lab

en: color contrast
sq_AL: kontrasti i ngjyrave

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
sq_AL: rritni saturimin dhe ndarjen e ngjyrave
    të kundërta

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
sq_AL: shkalla e shmangies së kurbës a* në Lab
    vlerat e ulëta ulin ngjyrat e gjelbra dhe të kuqërreme, ndërsa të lartat i rritin ato

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
sq_AL: shkalla e shmangies së kurbës b* në Lab
    vlerat e ulëta ulin ngjyrat blu dhe të verdha, ndërsa të lartat i rritin ato

en: color correction
sq_AL: korrigjimi i ngjyrave

en: correct white balance selectively for blacks and whites
sq_AL: korrigjoni ndaras balancimin e të zezave dhe të bardhave

en: warm tone
sq_AL: ton i ngrohtë

en: warming filter
sq_AL: filtër i ngrohtë

en: cooling filter
sq_AL: filtër i ftohtë

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
sq_AL: ndani tonalitetin duke tërhequr vijën. të çelëtat janë reflekset, kurse të errëtat - hijet. ndryshoni saturimin me rrotën e mausit.

en: set the global saturation
sq_AL: saturimi i ngjyrave në tërësi

en: input color profile
sq_AL: profili kolorimetrik input

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
sq_AL: konvertoni inputet RGB duke iu referuar linjës së zhvillimit,
    për të rilevuar vlerat RGB nëpërmjet profileve kolorimetrike

en: mandatory
sq_AL: i detyrueshëm

en: defined by profile
sq_AL: përcaktohet nga profili

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
sq_AL: nuk e nxjerr dot matricën nga hapësira e ngjyrave `%s', do të zëvendësohet me RGB Rec2020!

en: `%s' color matrix not found!
sq_AL: nuk gjendet matrica e ngjyrave `%s'!

en: input profile could not be generated!
sq_AL: nuk mund të krijohej profili input!

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
sq_AL: profili i pagarantuar input është zëvendësuar me RGB Rec709 linear!

en: external ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të jashtme

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
sq_AL: parametrat e profilit ICC të integruar:
    
    emri: <b>%s</b>
    versioni: <b>%d.%d</b>
    lloji: <b>%s</b>
    prodhuesi: <b>%s</b>
    modeli: <b>%s</b>
    kopirajti: <b>%s</b>

en: input profile
sq_AL: profili input

en: working profile
sq_AL: profili i punës

en: working ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të punës

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
sq_AL: kufizoni vlerat Lab në hapësirën e ngjyrave RGB

en: colorize
sq_AL: ngjyrimi

en: overlay a solid color on the image
sq_AL: shtroni një ngjyrë uniforme mbi imazh

en: select the hue tone
sq_AL: toni i nuancës

en: select the saturation shadow tone
sq_AL: toni i saturimit të ngjyrave në hije

en: lightness of color
sq_AL: ndriçimi i ngjyrave

en: mix value of source lightness
sq_AL: kombinimi i ndriçimit burimor

en: color mapping
sq_AL: rilevimi i ngjyrave

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
sq_AL: transferoni paletën e ngjyrave dhe ndarjen tonale nga një imazh te tjetri

en: source clusters:
sq_AL: grupet burimore:

en: target clusters:
sq_AL: grupet e synuara:

en: acquire as source
sq_AL: marr si burim

en: analyze this image as a source image
sq_AL: analizoni imazhin si burim

en: acquire as target
sq_AL: marr si synim

en: analyze this image as a target image
sq_AL: analizoni imazhin si synim

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
sq_AL: numri i grupeve të gjetura në imazh

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
sq_AL: rilevimi i grupeve. vlerat e ulëta: sipas afërsisë së ngjyrave, vlerat e larta: sipas dominancës së ngjyrave

en: level of histogram equalization
sq_AL: shkalla e nivelimit të histogramit

en: output color profile
sq_AL: profili kolorimetrik output

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
sq_AL: konvertoni linjën e zhvillimit duke iu referuar ekranit RGB,
    për të rilevuar vlerat RGB nëpërmjet profileve kolorimetrike

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
sq_AL: jolinear, RGB ose Lab, sipas ekranit

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
sq_AL: profili i mangët output është zëvendësuar me sRGB!

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
sq_AL: profili për bocën e ngjyrave është zëvendësuar me sRGB!

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
sq_AL: profili i pagarantuar output është zëvendësuar me sRGB!

en: output intent
sq_AL: synimi output

en: rendering intent
sq_AL: synimi i zhvillimit

en: perceptual
sq_AL: perceptiv

en: relative colorimetric
sq_AL: kolorimetria relative

[ctx: rendering intent]
en: saturation
sq_AL: saturimi

en: absolute colorimetric
sq_AL: kolorimetria absolute

en: export ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të eksportimit

en: color reconstruction
sq_AL: rindërtimi i ngjyrave

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
sq_AL: rikuperoni reflekset e shkurtuara duke i mbushur me ngjyrat e përafërta

en: inconsistent output
sq_AL: output i paqëndrueshëm

en: module `color reconstruction' failed
sq_AL: problem me modulin `rindërtimi i ngjyrave'

en: spatial
sq_AL: hapësinor

en: range
sq_AL: intervali

en: precedence
sq_AL: precedenca

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
sq_AL: pikselët që e kalojnë pragun e ndriçimit do të korrigjohen

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
sq_AL: sa larg duhet kërkuar për ngjyrat zëvendësuese në dimensionet hapësinore

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
sq_AL: sa larg duhet kërkuar për ngjyrat zëvendësuese në dimensionin e luminancës

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
sq_AL: kur dhe si u jepet përparësi ngjyrave të caktuara zëvendësuese

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
sq_AL: toni i nuancës që merr përparësi mbi tonet e nuancave të tjera

en: not applicable
sq_AL: nuk aplikohet

en: no highlights reconstruction for monochrome images
sq_AL: nuk rindërtohen reflekset e imazheve monokromatike

en: color transfer
sq_AL: transferimi i ngjyrave

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për rilevimin e ngjyrave.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
sq_AL: ky modul do të hiqet më vonë dhe ndodhet këtu
    vetëm për ta fikur që të kaloni në modulin e ri
    për rilevimin të ngjyrave.

en: color zones
sq_AL: ngjyrimi zonal

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
sq_AL: zhvendosni në mënyrë selektive nuancat, kromën dhe ndriçimin e pikselëve

en: B&W: with red
sq_AL: B/Z: me të kuqe

en: B&W: with skin tones
sq_AL: B/Z: me tone lëkure

en: polarizing filter
sq_AL: filtër polarizues

en: natural skin tones
sq_AL: tone natyrale të lëkurës

en: B&W: film
sq_AL: B/Z: film

en: HSL base setting
sq_AL: parametri bazë HSL

en: orange
sq_AL: portokalli

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
sq_AL: krijoni një kurbë mbi bazën e zonës nga imazhi
    kurba e sheshtë krijohet me tërheqjen e mausit
    kurba pozitive krijohet me ctrl+tërheqje
    kurba negative krijohet me shift+tërheqje

en: create curve
sq_AL: krijoni kurbën

note: edit by area
en: edit by area
sq_AL: përpunoj sipas zonës

en: edit the curve nodes by area
sq_AL: përpunoj nyjat e kurbës sipas zonës

en: display selection
sq_AL: përzgjedhja e ekranit

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
sq_AL: caktoni kriterin e përzgjedhjes, në grafik do të jetë abshisa

en: choose between a smoother or stronger effect
sq_AL: zgjidhni efektin më të butë ose më të fortë

en: interpolation method
sq_AL: metoda e interpolimit

en: centripetal spline
sq_AL: lakore qendërsynuese

en: monotonic spline
sq_AL: lakore monotonike

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
sq_AL: ndryshoni metodën nëse shihni oshilacione ose kulmime në kurbë
    - lakorja kubike jep kurba më të harkuara, por krijon oshilacione kur nyjat janë shumë afër
    - qendërsynuesja i eviton majat dhe oshilacionet e nyjave afër, por është më pak e harkuar
    - monotonikja është më e mirë për saktësinë e funksioneve analitike (log, gamma, exp)

en: crop
sq_AL: prerja

en: reframe|distortion
sq_AL: inkuadroj|deformimi

en: change the framing
sq_AL: ndryshoni inkuadrimin

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
sq_AL: <b>ripërmasohet</b> me tërheqjen e mausit, <b>ruani raportin përmasor</b>: shift+tërheqje

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
sq_AL: <b>lëvizni</b> me tërheqjen e mausit, <b>lëvizni vertikalisht</b> me shift+tërheqje, <b>lëvizni horizontalisht</b> me ctrl+tërheqje

en: defringe
sq_AL: heq efektin skajor

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
sq_AL: fashitni aberracionin kromatik duke ulur ngjyrat e cepave

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për aberracionin kromatik.

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
sq_AL: metoda për mbrojtjen e ngjyrave:
    - mesatare globale: e shpejtë, mund të hasen probleme gjatë zmadhimit; ndonjëherë e mbron saturimin e ngjyrave më shumë ose më pak krahasuar me mesataren lokale
    - mesatare lokale: më e ngadaltë, mund të mbrojë ngjyrat më mirë sesa mesatarja globale duke përdorur si referencë pikselët e afërt, ndaj lejon uljen e ngjyrave kur nevojitet
    - statike: e shpejtë, përdor vetëm pragun si kufi statik

en: radius for detecting fringe
sq_AL: rrezja për diktimin e efektit skajor

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
sq_AL: pragu për heqjen e efektit skajor, vlerat e larta nënkuptojnë heqje të pakët te efektit

en: demosaic
sq_AL: dematricimi

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
sq_AL: rindërtoni plotësisht pikselët RGB sipas filtrit me ngjyrë të sensorit

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
sq_AL: nuk gjendet matrica e ngjyrave `%s' për imazhin 4bayer!

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
sq_AL: metoda e dematricimit për sensorët Bayer. PPG dhe RCD janë të shpejta, AMaZE dhe LMMSE të ngadalta.
    LMMSE funksionon më mirë me imazhet me ISO të larta.
    dematricuesit dysh e dyfishojnë kohën e procesimit.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
sq_AL: metoda e dematricimi për sensorët X-Trans. Markesteijn me 3-faza dhe kroma frekuenciale janë të ngadalta.
    dematricuesit dysh e dyfishojnë kohën e procesimit.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
sq_AL: metodat e dematricimit për sensorët Bayer4.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
sq_AL: pragu për medianën cepore,
    vendoset 0.0 për ta fikur,
    vendoset 1.0 për të shpërfillur cepat

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
sq_AL: pragu i kontrastit për dematricimin dysh.
    vendoset 0.0 për materialet me frekuencë të lartë,
    vendoset 1.0 për materialet e sheshta
    shtypeni që të shihni maskën

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
sq_AL: hapat e rafinimit LMMSE. hapat medianë e mesatarizojnë outputin,
    rafinimi kryen disa përllogaritje shtesë për kanalet kuqe dhe blu

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
sq_AL: hapat mesatarë për rrafshimin e ngjyrave pas dematricimit

en: green channels matching method
sq_AL: metoda e përputhjes së kanaleve gjelbër

en: demosaicing is only used for color raw images
sq_AL: dematricimi përdoret vetëm për imazhet bruto me ngjyrë

en: wavelets: chroma only
sq_AL: valëza: vetëm kromën

en: denoise (profiled)
sq_AL: zbutja e zhurmës (e profilizuar)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
sq_AL: zbutni zhurmën duke përdorur statistika të profilizuara për sensorët

en: found match for ISO %d
sq_AL: gjeti përputhjen për ISO %d

en: interpolated from ISO %d and %d
sq_AL: interpolohet nga ISO %d dhe %d

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
sq_AL: përdoreni vetëm për imazhet me
    uniformitet perfekt, kur doni të
    vlerësoni variancën e zhurmës.

en: variance red:
sq_AL: varianca kuqe:

en: variance computed on the red channel
sq_AL: dinamika e kalkuluar në kanalin kuqe

en: variance green:
sq_AL: varianca gjelbër:

en: variance computed on the green channel
sq_AL: dinamika e kalkuluar në kanalin gjelbër

en: variance blue:
sq_AL: varianca blu:

en: variance computed on the blue channel
sq_AL: dinamika e kalkuluar në kanalin blu

en: profile
sq_AL: profili

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
sq_AL: përshtateni procesin e imtësimit sipas
    koeficienteve të bardhësisë.
    imtësimi kryhet më mirë kur aktivizohet
    në instancën e parë.
    duhet çaktivizuar nëse bashkimi i ngjyrave
    është përdorur në instanca të mëparshme.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
sq_AL: ndreqni problemet me transformimin tip Anscombe,
    si rezultat i rrafshimit të pakët të kanalit gjelbër me
    metodën e valëzave, si edhe prej trajtimit të gabuar
    të koeficienteve të bardhësisë, apo problemin e
    normalizimit me mjete jolokale si rezultat i rrafshimit
    të pakët pas rritjes së madhësisë së arnës. ky opsion
    do të ndryshojë sasinë e imtësimit. nëse e aktivizoni,
    nuk mund të riktheheni te algoritmi i vjetër.

en: profile used for variance stabilization
sq_AL: profili për stabilizimin e variancës

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
sq_AL: metoda që përdoret gjatë imtësimit.
    mënyrat jolokale janë më mirë për bashkimin e `ndriçimeve',
    valëzat janë më mirë për bashkimin e `ngjyrave'

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
sq_AL: interpretimi i ngjyrave që përdoren nga algoritmi.
    RGB mban ndaras kanalet RGB,
    ndërsa Y0U0V0 ndërthur kanalet në mënyrë që
    zhurma e kromës dhe lumës të zbutet ndaras.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
sq_AL: rrezja e arnave që korrespondojnë.
    rriteni për të shtuar qartësinë në cepat e fortë dhe për të imtësuar më mirë zonat e lëmuara.
    nëse detajet janë zbutur së tepërmi, uleni vlerën ose rriteni peshën e pikselit qendror.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
sq_AL: vetëm për përdorim urgjent: rrezja e kërkimit për arnat në fqinjësi. rriteni për të përmirësuar performancën e imtësimit, por kini parasysh vonesat! rrezet e mëdha mund të jenë shumë të ngadalta, sa për dijeni.

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
sq_AL: shtrirja hapësinore e arnave që kërkohen.
    rriteni për të ulur kokrrizat e ashpra.
    nuk ndikon në kohën e ekzekutimit.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
sq_AL: rritni peshën e pikselit qendror të arnës
    kur krahasoni arnat.
    është me dobi për rikuperimin e detajeve
    kur madhësia e arnës është mjaft e madhe.

en: finetune denoising strength
sq_AL: rregulloni forcën e imtësimit

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
sq_AL: kontrollon mënyrën si vetëvendosen parametrat
    rriteni nëse hijet nuk janë të imëta sa duhet
    ose nëse ka mbetur zhurma e kromës.
    kjo mund të ndodhë te fotot e nënekspozuara.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
sq_AL: rregulloni imtësimin e hijeve.
    uleni për të zbutur më fort zhurmën
    në zonat e errëta të imazhit.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
sq_AL: korrigjoni dominantin e ngjyrave të hijeve.
    uleni nëse hijet janë tepër vjollcë.
    rriteni nëse hijet janë tepër të gjelbra.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
sq_AL: përmirësoni algoritmin për stabilizimin e variancës.
    algoritmi i ri është më gjithëpërfshirës sesa aktuali.
    ofron më shumë fleksibilitet, por mund të vini re
    diferenca të vogla në imazhet e procesuara më parë.

en: diffuse or sharpen
sq_AL: difuzimi ose qartësimi

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
sq_AL: difuzimi|dekonvolucioni|sfumimi|qartësimi

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
sq_AL: simuloni difuzionin e dritës sipas modelit të transferimit të nxehtësisë
    për të orientuar efektin sfumues drejt cepave, për të pikturuar
    pjesët e dëmtuara të imazhit ose për të ulur sfumimin me dekonvolucion.

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
sq_AL: desfumoj objektivin: butë

en: lens deblur: medium
sq_AL: desfumoj objektivin: mesëm

en: lens deblur: hard
sq_AL: desfumoj objektivin: fort

en: dehaze
sq_AL: çbrymëzoj

en: denoise: fine
sq_AL: zbut zhurmën: fine

en: denoise: medium
sq_AL: zbut zhurmën: mesatare

en: denoise: coarse
sq_AL: zbut zhurmën: ashpër

en: sharpen demosaicing: no AA filter
sq_AL: qartësoj dematricimin: pa filtër AA

en: sharpen demosaicing: AA filter
sq_AL: qartësoj dematricimin: me filtër AA

en: simulate watercolor
sq_AL: simuloj akuarelin

en: simulate line drawing
sq_AL: simuloj vizatimin me laps

en: inpaint highlights
sq_AL: pikturoj reflekset

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
sq_AL: qartësimi: shpejt

en: sharpness: strong
sq_AL: qartësimi: fort

en: local contrast: fast
sq_AL: kontrasti lokal: shpejt

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga difuzimi/qartësimi, kontrolloni parametrat e RAM-it

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
sq_AL: karakteristikat

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
sq_AL: përsëritjet rritin efektin, por ngadalësojnë modulin.
    është njësoj sikur të zgjatnit reaksionin e difuzionit.
    nëse keni në plan të qartësoni ose pikturoni imazhin,
    numri i shtuar i përsëritjeve e ndihmon rindërtimin.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
sq_AL: shkalla kryesore e difuzionit.
    zero bën që difuzioni të veprojë në detajet më të imëta.
    jo-zero përcakton detajet që do të shpërhapen më fort.
    lëreni zero për të kryer desfumim dhe imtësim.
    rriteni për të ndryshuar kontrastin lokal.

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
sq_AL: gjerësia e difuzionit përqark rrezes qendrore.
    rritni vlerat për difuzim në bandë të gjerë rrezesh.
    ulni vlerat për difuzim më afër rrezes qendrore.
    nëse keni në plan të desfumoni imazhin,
    rrezja duhet të jetë sa gjerësia e sfumimit me objektiv.

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
sq_AL: shpejtësia (qartësimi ↔ difuzimi)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
sq_AL: shpejtësia e difuzionit të valëzave me frekuencë të ulët
    në drejtim të anizotropisë së rendit 1 (vënë më poshtë)
    
    vlerat negative janë për qartësimin,
    vlerat pozitive janë për difuzimin dhe sfumimin,
    zeroja nuk bën asgjë.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
sq_AL: shpejtësia e difuzionit të valëzave me frekuencë të ulët
    në drejtim të anizotropisë së rendit 2 (vënë më poshtë)
    
    vlerat negative janë për qartësimin,
    vlerat pozitive janë për difuzimin dhe sfumimin,
    zeroja nuk bën asgjë.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
sq_AL: shpejtësia e difuzionit të valëzave me frekuencë të lartë
    në drejtim të anizotropisë së rendit 3 (vënë më poshtë)
    
    vlerat negative janë për qartësimin,
    vlerat pozitive janë për difuzimin dhe sfumimin,
    zeroja nuk bën asgjë.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
sq_AL: shpejtësia e difuzionit të valëzave me frekuencë të lartë
    në drejtim të anizotropisë së rendit 4 (vënë më poshtë)
    
    vlerat negative janë për qartësimin,
    vlerat pozitive janë për difuzimin dhe sfumimin,
    zeroja nuk bën asgjë.

[ctx: section]
en: direction
sq_AL: drejtimi

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
sq_AL: drejtimi i shpejtësisë së rendit 1 (vënë më sipër).
    
    vlerat negative shkojnë më afër gradientëve,
    vlerat pozitive evitojnë disi cepat (izofotet),
    zeroja ndikon njëlloj tek të dyja (izotropike).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
sq_AL: drejtimi i shpejtësisë së rendit 2 (vënë më sipër).
    
    vlerat negative shkojnë më afër gradientëve,
    vlerat pozitive evitojnë disi cepat (izofotet),
    zeroja ndikon njëlloj tek të dyja (izotropike).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
sq_AL: drejtimi i shpejtësisë së rendit 3 (vënë më sipër).
    
    vlerat negative shkojnë më afër gradientëve,
    vlerat pozitive evitojnë disi cepat (izofotet),
    zeroja ndikon njëlloj tek të dyja (izotropike).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
sq_AL: drejtimi i shpejtësisë së rendit 4 (vënë më sipër).
    
    vlerat negative shkojnë më afër gradientëve,
    vlerat pozitive evitojnë disi cepat (izofotet),
    zeroja ndikon njëlloj tek të dyja (izotropike).

[ctx: section]
en: edge management
sq_AL: menaxhimi i cepave

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
sq_AL: rritni ose ulni qartësinë e frekuencave më të larta.
    mund të përdoret për të ruajtur detajet pas rrezatimit.
    kur e kryeni veç qartësimin, vlerën e shpejtësisë lëreni negative.

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
sq_AL: përcaktoni ndjeshmërinë e dëmeve që ka varianca te cepat.
    rriteni që difuzioni të mos aplikohet në shumë cepa,
    nëse shfaqen efekte skajore ose aureola.

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
sq_AL: përcaktoni pragun e variancës midis amplifikimit të cepave dhe dëmeve.
    uleni nëse doni të amplifikoni pikselët në sipërfaqet e rrafshëta.
    rriteni nëse shihni zhurmë në sipërfaqet e lëmuara ose
    nëse zonat e errëta duken tejet të qarta krahasuar me zonat e çelëta.

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
sq_AL: hapësira e difuzimit

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
sq_AL: pragu i luminancës për maskën.
    0 çaktivizon maskën e luminancës dhe moduli aplikohet për tërë imazhin.
    vlerat më të larta përjashtojnë pikselët me luminancë nën vlerën e pragut.
    kjo mund të përdoret pikturimin e reflekseve.

en: dither or posterize
sq_AL: retinatura ose posterizimi

en: dithering|posterization|reduce bit depth
sq_AL: retinatura|posterizimi|ulni thellësinë e bitëve

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
sq_AL: shtoni zhurmën ose ulni thellësinë e bitëve për të pakësuar
    efektin striaturë dhe posterizimin në JPEG-të output

en: corrective, artistic
sq_AL: korrektiv, artistik

note: add the preset.
en: dither
sq_AL: retinatura

en: radius for blurring step
sq_AL: rrezja për masën sfumuese

en: the gradient range where to apply random dither
sq_AL: gradienti për aplikimin e retinaturës rastësore

en: gradient range
sq_AL: zona e gradientit

en: damping level of random dither
sq_AL: dobësimi i retinaturës rastësore

en: legacy equalizer
sq_AL: niveluesi i trashëguar

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. përdorni më mirë modulin për nivelimin e kontrastit.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
sq_AL: ky modul do të hiqet më vonë dhe ndodhet këtu
    vetëm për ta fikur që të kaloni në niveluesin e ri.

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
sq_AL: rregulloni ekspozimin e pozës sikur të kishit kamerën në dorë
    dhe rritni shkëlqimin e ngjyrave si me parametrin ISO

en: magic lantern defaults
sq_AL: magic lantern standard

en: failed to get raw buffer from image `%s'
sq_AL: dështoi marrja e buferit bruto nga imazhi `%s'

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
sq_AL: kompensoj ekspozimin e kamerës (%+.1f EV)

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
sq_AL: hiqni automatikisht devijimin e ekspozimit në kamerë
    është me dobi për imazhet me ekspozim djathtas.

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
sq_AL: pjesa e histogramit ku duhet njehsuar zhvezullimi. p.sh. mediana është 50%

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
sq_AL: ku duhet vendosur niveli i ekspozimit për fotot e procesuara, EV nën mbiekspozimin.

en: computed EC:
sq_AL: EC e kalkuluar:

en: what exposure correction has actually been used
sq_AL: korrigjimet që janë përdorur realisht për ekspozimin

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
sq_AL: rregulloni nivelin e të zezës për të rifituar vlerat negative RGB.
    nuk duhet përdorur asnjëherë për të shtuar dendësinë e të zezave!
    nëse vendoset gabim, ngjyrat thuajse të zeza do të dalin nga spektri
    duke i shtyrë vlerat RGB në territor negativ.

en: area exposure mapping
sq_AL: rilevimi i ekspozimit në zonë

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
sq_AL: përcaktoni shkëlqimin që doni për rajonin e përgjedhur
    të imazhit (kampionin), në kuptimin e ekspozimit, që pastaj
    do të korrespondojë me shkëlqimin e imazheve të tjera.
    si kampion mund të merret një pjesë kritike e subjektit ose
    një sipërfaqe fikse, e ndriçuar njëtrajtësisht, në serinë e imazheve.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
sq_AL: "korrigjimi" bën rregullimin automatik të ekspozimit,
    në mënyrë që ndriçimi i inputit të rilevohet sipas objektivit.
    "matja" thjesht tregon si rilevohen ngjyrat e inputit kur
    kompensohet ekspozimi dhe mund të përcaktojë objektivin.

en: the desired target exposure after mapping
sq_AL: ekspozimi i synuar pas rilevimit

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. përdorni më mirë modulin filmik RGB.

en: 09 EV (low-key)
sq_AL: 09 EV (diskrete)

en: 10 EV (indoors)
sq_AL: 10 EV (brenda)

en: 11 EV (dim outdoors)
sq_AL: 11 EV (jashtë pa shkëlqim)

en: 12 EV (outdoors)
sq_AL: 12 EV (jashtë)

en: 13 EV (bright outdoors)
sq_AL: 13 EV (jashtë me shkëlqim)

en: 14 EV (backlighting)
sq_AL: 14 EV (dritë e pasme)

en: 15 EV (sunset)
sq_AL: 15 EV (perëndim dielli)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
sq_AL: grafik vetëm për lexim, caktoni nyjat me parametrat e mëposhtëm

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
sq_AL: modeluesi logaritmik

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
sq_AL: përshtateni sipas luminancës mesatare të subjektit.
    duhet rreth 18%, përveçse në situatat me ndriçim të pasëm.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
sq_AL: numri i stopeve midis grisë së mesme dhe të bardhës puro.
    kjo është vlera që do të tregonte ekspozimetri në skenë.
    rregullojeni për të evituar shkurtimin e reflekseve

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
sq_AL: numri i stopeve midis grisë së mesme dhe të zezës puro.
    kjo është vlera që do të tregonte ekspozimetri në skenë.
    rriteni për të shtuar kontrastin.
    uleni për të rikuperuar detajet e zbehura.

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
sq_AL: rritni ose ulni diapazonin e kalkuluar dinamik.
    është me dobi së bashku me "vetërregulloj nivelet".

en: auto tune levels
sq_AL: vetëkalibrimi i niveleve

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
sq_AL: provoni të optimizoni parametrat me hamendje.
    intervali i luminancës do të përshtatet me limitet e histogramit.
    funksionon më mirë për panoramat dhe fotot me ndriçim uniform,
    por nuk funksionon aq mirë për fotot me pak apo shumë kontrast.

[ctx: section]
en: filmic S curve
sq_AL: kurba filmik S

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
sq_AL: pjerrësia e pjesës lineare të kurbës
    ndikon kryesisht në tonet e mesme

note: geotagging
en: latitude
sq_AL: latituda

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
sq_AL: gjerësia e domenit linear në mesin e kurbës.
    rriteni për të shtuar kontrastin në luminancat ekstreme.
    nuk ka efekt te tonet e mesme.

en: shadows/highlights balance
sq_AL: balancimi i hijeve/reflekseve

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
sq_AL: latituda do të priret drejt pjerrësisë
    për t'i lënë vend hijeve ose reflekseve.
    përdoreni nëse doni të mbroni detajet
    në njërin ekstremitet të histogramit.

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
sq_AL: ulni globalisht ngjyrat input të modulit.
    vlera duhet vendosur nën 100%
    nëse aktivizoni ruajtjen e krominancës.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
sq_AL: ulni ngjyrat output të modulit
    sidomos në luminancat ekstreme.
    uleni nëse hijet dhe/ose reflekset mbingopen me ngjyra.

note: Add export intent combo
en: intent
sq_AL: synimi

en: contrasted
sq_AL: e kontrastuar

note: cubic spline
en: faded
sq_AL: e zbehur

note: monotonic spline
en: optimized
sq_AL: e rregulluar

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
sq_AL: përdoreni metodën nëse përmbysen vlerat e kontrastit ose zbehen ngjyrat e zeza

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
sq_AL: ruajtja e krominancës

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
sq_AL: sigurohuni për ruajtjen e ngjyrave origjinale.
    mund të shtojë aberracionet kromatike.
    nëse e përdorni, saturimi duhet rregulluar manualisht.

[ctx: section]
en: destination/display
sq_AL: destinacioni/ekrani

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
sq_AL: luminanca e outputit të zi puro, kjo duhet 0%
    përveçse kur doni një paraqitje të zbehur

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
sq_AL: grija e mesme e ekranit ose e hapësirës së synuar të ngjyrave.
    mos e prekni këtë pa i ditur pasojat.

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
sq_AL: luminanca e outputit të bardhë puro, kjo duhet 100%
    përveçse kur doni një paraqitje të zbehur

en: target gamma
sq_AL: gama e synuar

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
sq_AL: fuqia ose gama e funksionit të transferimit
    që ka ekrani ose hapësira e ngjyrave.
    mos e prekni pa i ditur pasojat.

en: filmic rgb
sq_AL: filmik RGB

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
sq_AL: rilevimi i toneve|kurba|transformimi pamor|kontrasti|saturimi|reflekset

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
sq_AL: kryeni një transformim pamor për linjën e zhvillimit sipas skenës,
    për shfaqjen e imazhit në ekranet SDR ose për printimin në letër,
    duke evituar shkurtimin e parametrave me metoda të padëmshme

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga rindërtimi filmik i reflekseve, kontrolloni parametrat e RAM-it

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
sq_AL: problem me racionimin e memories në GPU nga rindërtimi filmik i reflekseve

en: filmic works only on RGB input
sq_AL: filmik punon vetëm me input RGB

en: look only
sq_AL: vetëm paraqitja

en: look + mapping (lin)
sq_AL: paraqitja + rilevimi (lin)

en: look + mapping (log)
sq_AL: paraqitja + rilevimi (log)

en: dynamic range mapping
sq_AL: rilevimi i diapazonit dinamik

en: % display
sq_AL: % ekrani

en: EV scene
sq_AL: EV skena

en: % camera
sq_AL: % kamera

note: Page DISPLAY
en: display
sq_AL: ekrani

note: Page SCENE
en: scene
sq_AL: skena

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
sq_AL: përdorni parametrat e mëposhtëm për të caktuar nyjat.
    kurba e çelët është për rilevimin e toneve filmike.
    kurba e errët është për uljen e ngjyrave.

en: toggle axis labels and values display
sq_AL: shfaqni boshtin e etiketave dhe vlerat

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
sq_AL: ndërroni paraqitjen grafike.
    me klikim majtas lëvizet përpara.
    me klikim djathtas lëvizet prapa.
    paraqitja kthehet si më parë me dopioklik.

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
sq_AL: përshtateni sipas luminancës mesatare të subjektit në imazh.
    vlera që vendosni këtu do të rilevohet në 18.45%.
    ulni vlerën për rritur shkëlqimin e përgjithshëm.

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
sq_AL: rritni ose ulni simetrikisht diapazonin e kalkuluar dinamik.
    është me dobi për mbrojtjen e luminancave ekstreme.

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
sq_AL: provoni të optimizoni parametrat me supozime statistikore.
    intervali i luminancës do të përshtatet me limitet e histogramit.
    funksionon më mirë për panoramat dhe fotot me ndriçim uniform,
    por nuk funksionon aq mirë për fotot me pak apo shumë kontrast.
    këtu nuk përdoret inteligjencë artificiale, por hamendje e thjeshtë.
    para përdorimit, sigurohuni që i kuptoni supozimet e bëra.

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
sq_AL: rindërtimi

[ctx: section]
en: highlights clipping
sq_AL: shkurtimi i reflekseve

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
sq_AL: vendosni pragun e ekspozimit mbi të cilin
    do të rindërtohen reflekset e shkurtuara.
    vlerat janë në varësi të bardhësisë skenike.
    0 EV është prag i njëjtë me bardhësinë skenike.
    uleni vlerën për të përfshirë më shumë zona,
    rriteni për të përjashtuar më shumë zona.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
sq_AL: zbutni kalimin midis reflekseve të shkurtuara dhe pikselëve të vlefshëm.
    uleni për ta bërë kalimin më të fortë dhe akut,
    rriteni për ta bërë kalimin më të butë dhe më të sfumuar.

en: display highlight reconstruction mask
sq_AL: shfaqni maskën për rindërtimin e reflekseve

[ctx: section]
en: balance
sq_AL: balanca

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
sq_AL: vendosni strategjinë kryesore të rindërtimit,
    pikturimi i një gradienti rrafshues ngjyrash
    apo tentativa për rikuperimin e detajeve të teksturës.
    0% mikson barabar të dyja.
    rriteni nëse nuk ka shkurtime në të paktën njërin kanal RGB.
    uleni nëse shumë zona kanë shkurtime në gjithë kanalet RGB.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
sq_AL: vendosni strategjinë kryesore të rindërtimit,
    rrezatimi i reflekseve, siç veprohet me filmat,
    apo tentativa për rikuperimin e detajeve të qarta.
    0% mikson barabar të dyja.
    rriteni nëse doni më shumë detaje.
    uleni nëse doni më shumë sfumim.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
sq_AL: vendosni strategjinë kryesore të rindërtimit,
    rikuperimi i reflekseve monokromatike
    apo tentativa për rikuperimin e reflekseve plot ngjyra.
    0% mikson barabar të dyja.
    rriteni nëse doni më shumë ngjyrim.
    uleni nëse vini re reflekse të kuqërreme ose jashtë spektrit.

note: Page LOOK
en: look
sq_AL: paraqitja

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
sq_AL: është e barasvlershme me klasin e letrës në sistemin analog.
    rritja i bën reflekset më të shkëlqyeshme dhe më pak të komprimuara.
    ulja i venit reflekset.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
sq_AL: gjerësia e domenit linear në mesin e kurbës.
    duke e rritur, shtoni kontrastin dhe ulni ngjyrat në luminancat ekstreme,
    ose e kundërta. ngjyrat nuk do të ulen në intervalin e latitudës.
    nuk ka efekt te tonet e mesme.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
sq_AL: ulni ngjyrat output të modulit
    sidomos në luminancat ekstreme.
    rriteni nëse ulen ngjyrat e hijeve dhe/ose reflekseve.

note: Page OPTIONS
en: options
sq_AL: opsionet

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
sq_AL: v3 është metoda e uljes së ngjyrave për darktable 3.0, njësoj si balancimi i ngjyrave.
    v4 është metoda e re e uljes së ngjyrave, që bazohet në pastërtinë spektrale të dritës.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
sq_AL: sigurohuni për ruajtjen e ngjyrave origjinale.
    mund të shkaktojë aberracione dhe zhurmë kromatike,
    ndaj sigurohuni që t'i korrigjoni mirë ato diku tjetër.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
sq_AL: zgjidhni kurbaturën e dëshiruar për lakoren filmike te reflekset.
    i forti përdor kurbaturë të madhe, që i komprimon shumë tonet.
    i buti përdor kurbaturë të vogël, që i komprimon më pak tonet.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
sq_AL: zgjidhni kurbaturën e dëshiruar për lakoren filmike te hijet.
    i forta përdor kurbaturë të madhe, që i komprimon shumë tonet.
    i buta përdor kurbaturë të vogël, që i komprimon më pak tonet.

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
sq_AL: aktivizohet për të personalizuar vlerat e grisë së mesme.
    përgjithësisht nuk rekomandohet.
    ekspozimi global rregullohet më mirë me modulin e ekspozimit.
    kur çaktivizohet përdoret grija e mesme standarde 18.45%.

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
sq_AL: aktivizohet për të kryer efektin në varësi të pikave të bardha dhe të zeza të skenës.
    grija e mesme do të mbetet identike dhe shpejtësia do të përmirësohet.
    çaktivizohet për ta pasur nën kontroll.

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
sq_AL: kaloni disa faza për rindërtimin e kromaticitetit.
    përsëritjet sjellin përhapje më të mirë të ngjyrave me ato fqinje.
    procesi do të jetë i ngadaltë, por reflekset do të dalin më neutrale.
    ndihmon edhe në rastet e vështira të reflekseve të kuqërreme.

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
sq_AL: shtoni zhurmë statistike në reflekset e rindërtuara.
    kështu evitoni rrafshimin e tepruar të reflekseve
    kur fotoja është e zhurmshme përgjithësisht dhe
    e bashkoni më mirë me pjesën tjetër të fotos.

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
sq_AL: zgjidhni shpërndarjen statistike të zhurmës.
    vlen për të njësuar modelin e zhurmës sipas sensorit.

en: mid-tones saturation
sq_AL: saturimi i toneve të mesme

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
sq_AL: ulni ngjyrat output të modulit
    sidomos në luminancat e mesme.
    rriteni nëse pakësohen ngjyrat e toneve të mesme.

en: highlights saturation mix
sq_AL: kombinimi i reflekseve të saturuara

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
sq_AL: vlerat pozitive mbajnë saturimin të pandryshuar gjatë gjithë intervalit.
    vlerat negative u heqin reflekseve nuancë dhe luminancë konstante.
    zeroja kombinon të dyja strategjitë në mënyrë të barabartë.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
sq_AL: shëmbëllej në përmasat finale

en: rotation|flip
sq_AL: rrotulloj|rrokullis

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
sq_AL: rrokullisni ose rrotulloni imazhin me 90 gradë

en: no rotation
sq_AL: nuk rrotulloj

en: flip horizontally
sq_AL: rrokulliseni horizontalisht

en: flip vertically
sq_AL: rrokulliseni vertikalisht

en: rotate by -90 degrees
sq_AL: rrotulloj -90 gradë

en: rotate by  90 degrees
sq_AL: rrotulloj 90 gradë

en: rotate by 180 degrees
sq_AL: rrotulloj 180 gradë

en: transform
sq_AL: transformimi

en: rotate 90 degrees CCW
sq_AL: rrotulloni 90 gradë në kahun kundërorar

en: rotate 90 degrees CW
sq_AL: rrotulloni 90 gradë në kahun orar

[ctx: modulename]
en: display encoding
sq_AL: kodimi i ekranit

en: global tonemap
sq_AL: rilevimi global i toneve

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin filmik RGB.

en: operator
sq_AL: operatori

en: the global tonemap operator
sq_AL: operatori i rilevimit global të toneve

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
sq_AL: devijimi kontrollon linearitetin. sa më i lartë, aq më të detajuara do të jenë të zezat

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
sq_AL: drita e synuar, shprehur në cd/m2

en: neutral gray ND2 (soft)
sq_AL: gri neutrale ND2 (e butë)

en: neutral gray ND4 (soft)
sq_AL: gri neutrale ND4 (e butë)

en: neutral gray ND8 (soft)
sq_AL: gri neutrale ND8 (e butë)

en: neutral gray ND2 (hard)
sq_AL: gri neutrale ND2 (e fortë)

en: neutral gray ND4 (hard)
sq_AL: gri neutrale ND4 (e fortë)

en: neutral gray ND8 (hard)
sq_AL: gri neutrale ND8 (e fortë)

en: orange ND2 (soft)
sq_AL: portokalli ND2 (e butë)

en: yellow ND2 (soft)
sq_AL: verdhë ND2 (e butë)

en: purple ND2 (soft)
sq_AL: vjollcë ND2 (e butë)

en: green ND2 (soft)
sq_AL: gjelbër ND2 (e butë)

en: red ND2 (soft)
sq_AL: kuqe ND2 (e butë)

en: blue ND2 (soft)
sq_AL: blu ND2 (e butë)

en: brown ND4 (soft)
sq_AL: kafe ND4 (e butë)

en: graduated density
sq_AL: densiteti i shkallëzuar

en: simulate an optical graduated neutral density filter
sq_AL: simuloni filtrin optik me densitet neutral të shkallëzuar

en: the density in EV for the filter
sq_AL: densiteti në EV i filtrit

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
sq_AL: fortësia e shkallëzimit:
    0% = e butë, 100% = e fortë

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
sq_AL: rrotullimi i filtrit -180 në 180 gradë

en: select the hue tone of filter
sq_AL: përzgjidhni tonin e nuancës së filtrit

en: select the saturation of filter
sq_AL: përzgjidhni saturimin e filtrit

en: [%s on nodes] change line rotation
sq_AL: [%s për vijat] ndryshoj rrotullimin e vijës

en: [%s on line] move line
sq_AL: [%s për vijën] lëviz vijën

en: [%s on line] change density
sq_AL: [%s për vijën] ndryshoj densitetin

en: [%s on line] change hardness
sq_AL: [%s për vijën] ndryshoj fortësinë

en: grain
sq_AL: kokrrizimi

en: simulate silver grains from film
sq_AL: simuloni kokrrizat prej argjendi të filmit

en: the grain size (~ISO of the film)
sq_AL: masa e kokrrizave (~ISO e filmit)

en: the strength of applied grain
sq_AL: forca e aplikimit të kokrrizave

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
sq_AL: sa do të devijojnë tonet e mesme prej modelit në letrën fotografike. sa më i madh devijimi, aq më dukshëm shuhen kokrrizat në hije dhe reflekse

en: haze removal
sq_AL: heqja e brymës

en: dehaze|defog|smoke|smog
sq_AL: çbrymëzoj|çmjegulloj|tym|smog

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
sq_AL: hiqni mjegullën dhe brymën atmosferike nga fotot

en: amount of haze reduction
sq_AL: sasia e brymës që duhet reduktuar

en: distance
sq_AL: distanca

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
sq_AL: kufizoni heqjen e brymës në një hapësirë specifike

en: highlight reconstruction
sq_AL: rindërtimi i reflekseve

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
sq_AL: shmangni reflekset e kuqërreme dhe provoni të rikuperoni ngjyrat e tyre

en: reconstruction, raw
sq_AL: rindërtimi, bruto

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
sq_AL: reflekset: kjo metodë nuk vlen për këtë lloj imazhi. do të përdoret kundërpikturimi.

en: highlight reconstruction method
sq_AL: metoda e rindërtimit të reflekseve

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
sq_AL: rregulloni manualisht pragun e shkurtimit të reflekseve kryesisht të kuqërreme.
    kjo mund të përdoret për metodat me 'laplacianë', 'kundërpikturim' ose 'segmentim',
    sidomos kur pika e bardhë e kamerës nuk është përcaktuar saktë.

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
sq_AL: interpretoni grafikisht me ngjyra false reflekset që janë shkurtuar.
    niveli efektiv i shkurtimit varet edhe nga metoda e rindërtimit.

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
sq_AL: ndërthurni segmentet e afërta që janë shkurtuar me operacione morfologjike.
    kështu shpesh ngjyrat në segmentet e vogla rindërtohen më mirë në sfond të errët.

en: visualize the combined segments in a false color representation.
sq_AL: interpretoni grafikisht me ngjyra false segmentet që janë ndërthurur.

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
sq_AL: përzgjidhni pikturimin pas analizës segmentore.
    rriteni për të favorizuar kandidatët e zbuluar nga analiza segmentore, uleni për të kundërpikturuar.

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
sq_AL: interpretoni grafikisht me ngjyra false segmentet që konsiderohen si kandidatë të duhur.

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
sq_AL: përafroni të dhënat e humbura në rajonet ku fotozitet janë shkurtuar plotësisht. efekti varet nga madhësia e segmentit dhe gradientët e bordurës.
    zgjidhni mënyrën me segmente sipas madhësisë ose mënyrën gjenerike, e cila provon të gjejë parametrat më të mirë për çdo segment.
    zonat e vogla nënkuptojnë zonat me diametër më pak se 25 pikselë, të mëdhatë janë më shumë se 100.
    mënyrat e sheshta nuk i marrin parasysh strukturat e pashkurtuara (si linjat e elektrotransmetimit) për të evituar shfaqjen e gradientëve.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
sq_AL: caktoni efektin rindërtues në rajonet ku fotozitet janë shkurtuar plotësisht.

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
sq_AL: tregoni efektin mbi të dhënat që janë rindërtuar më parë.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
sq_AL: shtoni zhurmë për të bashkuar vizualisht zonat e rindërtuara
    me pjesën tjetër të imazhit të zhurmshëm. me dobi për ISO të larta.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
sq_AL: rriteni nëse reflekset e kuqërreme nuk korrigjohen plotësisht
    çdo përsëritje e veprimit kryhet në dëm të performancës.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
sq_AL: rriteni nëse reflekset e kuqërreme nuk korrigjohen plotësisht.
    mund të shfaqen caqe jo të rrafshëta në zonat e duhura dhe të shkurtuara.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
sq_AL: rriteni për të korrigjuar zonat e mëdha të shkurtuara.
    vlerat e mëdha e dëmtojnë rëndë performancën

en: this module does not work with monochrome RAW files
sq_AL: ky modul nuk punon për imazhet monokromatike RAW

en: highpass
sq_AL: frekuenca e lartë

en: isolate high frequencies in the image
sq_AL: izoloni frekuencat e larta të imazhit

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
sq_AL: linear ose jolinear, Lab, sipas skenës

en: frequential, Lab
sq_AL: frekuencial, Lab

en: special, Lab, scene-referred
sq_AL: special, Lab, sipas skenës

en: the sharpness of highpass filter
sq_AL: qartësia e filtrit me frekuencë të lartë

en: the contrast of highpass filter
sq_AL: kontrasti i filtrit me frekuencë të lartë

en: hot pixels
sq_AL: pikselët e nxehtë

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
sq_AL: hiqni pikselët që nuk shndrijnë normalisht duke i shuar me fqinjët

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
sq_AL[0]: ndreqi %d piksel
sq_AL[1]: ndreqi %d pikselë

en: lower threshold for hot pixel
sq_AL: pragu i poshtëm për pikselët e nxehtë

en: strength of hot pixel correction
sq_AL: forca e korrigjimit të pikselëve të nxehtë

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
sq_AL: korrigjimi i pikselëve të nxehtë
    punon vetëm për imazhet bruto.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
sq_AL: nuk gjendet matrica e ngjyrave `%s' për imazhin 4bayer

en: invert
sq_AL: përmbys

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin doktor negativi.

en: invert film negatives
sq_AL: invertoj negativat e filmit

en: linear, raw, display-referred
sq_AL: linear, bruto, sipas ekranit

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
sq_AL: shkëlqimi i materialit filmik

en: color of film material
sq_AL: ngjyra e materialit filmik

en: pick color of film material from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën e materialit nga imazhi

en: select color of film material
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e materialit filmik

en: lens correction
sq_AL: korrigjimi i objektivit

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
sq_AL: vineta|aberracionet kromatike|deformimi

en: correct lenses optical flaws
sq_AL: korrigjoni defektet optike të objektivave

en: geometric and reconstruction, RGB
sq_AL: gjeometrik dhe rindërtues, RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
sq_AL: marka:		%s
    modeli:		%s%s
    montatura:		%s
    koeficienti prerës:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
sq_AL: marka:		%s
    modeli:		%s
    rrezja fokale:	%s
    diafragma:	%s
    koeficienti prerës:	%.1f
    lloji:		%s
    montatura:	%s

en: focal length (mm)
sq_AL: largësia fokale (mm)

en: f-number (aperture)
sq_AL: numri-f (hapja e diafragmës)

en: distance to subject
sq_AL: distanca nga subjekti

en: camera/lens not found
sq_AL: nuk gjendet kamera/objektivi

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
sq_AL: lutemi të përzgjidhni objektivin
    kontrolloni a është azhurnuar databaza Lensfun
    përmes komandës lensfun-update-data

en: camera model
sq_AL: modeli i kamerës

en: find camera
sq_AL: gjeni kamerën

en: find lens
sq_AL: gjeni objektivin

note: scale
en: scale
sq_AL: shëmbëllimi

en: auto scale
sq_AL: vetëshëmbëllej

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
sq_AL: shëmbëlleni automatikisht nisur nga përmasat e imazhit sipas të dhënave Lensfun

en: correct distortions or apply them
sq_AL: korrigjoni ose aplikoni deformimet

en: transversal chromatic aberration red
sq_AL: aberracioni kromatik tërthor i të kuqes

en: transversal chromatic aberration blue
sq_AL: aberracioni kromatik tërthor i blusë

en: use latest algorithm
sq_AL: përdorni algoritmin e fundit

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
sq_AL: po përdorni versionin e vjetër të algoritmit.
    nëse e aktivizoni, nuk mund të riktheheni
    te algoritmi i vjetër.

en: fine-tuning
sq_AL: rregullimi

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
sq_AL: rregulloj

en: tune the warp and chromatic aberration correction
sq_AL: rregulloni përdredhjet dhe aberracionet kromatike të korrigjuara

en: tune the vignette correction
sq_AL: rregulloni vinetën e korrigjuar

en: tune the TCA red correction
sq_AL: korrigjoni TCA kuqe

en: tune the TCA blue correction
sq_AL: korrigjoni TCA blu

en: image scaling
sq_AL: shëmbëllimi i imazhit

en: automatic scale to available image size
sq_AL: shëmbëllej automatikisht me përmasat e imazhit

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
sq_AL: përzgjidhni metodën e korrigjimit të bazuar në
     a) të dhënat dhe algoritmet që mundëson projekti Lensfun
     b) metadatat e integruara që mundëson prodhuesi i kamerës ose softueri

en: which corrections to apply
sq_AL: korrigjimet që aplikohen

en: corrections done:
sq_AL: korrigjimet e kryera:

en: which corrections have actually been done
sq_AL: korrigjimet që janë kryer realisht

en: manual vignette correction
sq_AL: korrigjimi manual i vinetës

en: additional manually controlled optical vignetting correction
sq_AL: korrigjimi optik i vinetës me metoda manuale shtesë

en: vignette
sq_AL: vineta

en: amount of the applied optical vignetting correction
sq_AL: shtrirja e korrigjimit optik në vinetë

en: show applied optical vignette correction mask
sq_AL: tregoni maskën e korrigjimit optik në vinetë

en: radius of uncorrected centre
sq_AL: rrezja e qendrës së pakorrigjuar

en: steepness of the correction effect outside of radius
sq_AL: shkalla e shmangies së efektit korrigjues jashtë rrezes

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin e niveleve RGB.

en: levels
sq_AL: nivelet

en: adjust black, white and mid-gray points
sq_AL: rregulloni pikën e zezë, të bardhën dhe grinë e mesme

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
sq_AL: caktoni pikën e zezë, grinë dhe të bardhën duke tërhequr vijat orientuese. vepron në kanalin L.

en: apply auto levels
sq_AL: aplikoj nivelet automatike

en: pick black point from image
sq_AL: mblidhni pikën e zezë nga imazhi

en: pick medium gray point from image
sq_AL: mblidhni pikën gri mesatare nga imazhi

en: pick white point from image
sq_AL: mblidhni pikën e bardhë nga imazhi

en: black
sq_AL: zezë

en: black percentile
sq_AL: fraksioni i të zezës

en: gray percentile
sq_AL: fraksioni i grisë

en: white
sq_AL: bardhë

en: white percentile
sq_AL: fraksioni i të bardhës

en: liquify
sq_AL: lëngëzimi

en: distort parts of the image
sq_AL: deformoni pjesët e imazhit

en: click to edit nodes
sq_AL: përpunoni nyjat me klikim

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
sq_AL: <b>shtoni pikë</b> me klikim dhe tërheqjen e mausit
    <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit - <b>forca</b>: shift+rrëshqitje - <b>drejtimi</b>: ctrl+rrëshqitje

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
sq_AL: <b>shtoni vijë</b> me klikim
    <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit - <b>forca</b>: shift+rrëshqitje - <b>drejtimi</b>: ctrl+rrëshqitje

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
sq_AL: <b>shtoni kurbë</b> me klikim
    <b>madhësia</b>: me rrëshqitjen e mausit - <b>forca</b>: shift+rrëshqitje - <b>drejtimi</b>: ctrl+rrëshqitje

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
sq_AL: përdorni instrumentin për të shtuar përdredhjet
    <b>përdredhja hiqet</b> me klikim djathtas

en: warps|nodes count:
sq_AL: numri i përdredhjeve|nyjave:

en: edit, add and delete nodes
sq_AL: përpunoni, shtoni dhe fshini nyjat

en: shapes
sq_AL: format

en: draw curves
sq_AL: vizatoni kurba

en: draw multiple curves
sq_AL: vizatoni disa kurba

en: draw lines
sq_AL: vizatoni vija

en: draw multiple lines
sq_AL: vizatoni disa vija

en: draw points
sq_AL: vizatoni pika

en: draw multiple points
sq_AL: vizatoni disa pika

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
sq_AL: <b>shtoni nyjë</b> me ctrl+klikim - <b>trajektorja hiqet</b> me klikim djathtas
    <b>përdorni vijën/kurbën</b> me ctrl+alt+klikim

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
sq_AL: <b>lëvizni</b> me klikim dhe tërheqjen e mausit - <b>butonët për sfumaturën shfaqen/tregohen</b> me klikim
    <b>vetëharkuar, kulmore, harkuar, simetrike</b>: ctrl+klikim - <b>hiqet</b> me klikim djathtas

en: <b>shape of path</b>: drag
sq_AL: <b>forma e trajektores</b>: me tërheqjen e mausit

en: <b>radius</b>: drag
sq_AL: <b>rrezja</b>: me tërheqjen e mausit

en: <b>hardness (center)</b>: drag
sq_AL: <b>fortësia (qendër)</b>: me tërheqjen e mausit

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
sq_AL: <b>fortësia (sfumatura)</b>: me tërheqjen e mausit

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
sq_AL: <b>forca</b>: me tërheqjen e mausit
    <b>lineare, zmadhuar, tkurrur</b>: ctrl+klikim

en: lowlight vision
sq_AL: fushëpamja e pandriçuar

en: simulate human night vision
sq_AL: simuloni fushëpamjen e natës

en: indoor bright
sq_AL: e brendshme me shkëlqim

en: indoor dim
sq_AL: e brendshme e zbehtë

en: indoor dark
sq_AL: e brendshme e errët

en: twilight
sq_AL: muzg

en: night street lit
sq_AL: rrugë e ndriçuar natën

en: night street
sq_AL: rrugë natën

en: night street dark
sq_AL: rrugë e errët natën

en: night
sq_AL: natë

en: dark
sq_AL: errësoj

en: bright
sq_AL: shkëlqej

en: day vision
sq_AL: fushëpamje dite

en: night vision
sq_AL: fushëpamje nate

en: blueness in shadows
sq_AL: bluja e hijeve

en: lowpass
sq_AL: frekuenca e ulët

en: isolate low frequencies in the image
sq_AL: izoloni frekuencat e ulëta të imazhit

en: local contrast mask
sq_AL: maskë e kontrastit lokal

en: radius of gaussian/bilateral blur
sq_AL: rrezja e sfumimit gausian/bilateral

en: contrast of lowpass filter
sq_AL: kontrasti i filtrit

en: brightness adjustment of lowpass filter
sq_AL: rregulloni shkëlqimin e filtrit me frekuencë të ulët

en: color saturation of lowpass filter
sq_AL: saturimi i ngjyrave të filtrit me frekuencë të ulët

en: which filter to use for blurring
sq_AL: lloji i filtrit sfumues

en: perform color space corrections and apply look
sq_AL: korrigjoni hapësirën e ngjyrave dhe aplikoni stilin

en: defined by profile, RGB
sq_AL: përcaktohet nga profili, RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
sq_AL: problem me racionimin e buferit për gmz LUT

en: invalid png file %s
sq_AL: skedar PNG i pasaktë %s

en: png bit depth %d is not supported
sq_AL: thellësia e bitëve të PNG-së %d nuk garantohet

en: invalid level in png file %d %d
sq_AL: nivel i pasaktë në skedarin PNG %d %d

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
sq_AL: versioni i darktable nuk përshtatet me CLUT-të e komprimuara

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
sq_AL: gabim - madhësia e LUT 3D %d e tejkalon maksimumin e garantuar

en: error allocating buffer for png LUT
sq_AL: problem me racionimin e buferit për PNG LUT

en: error - could not read png image %s
sq_AL: gabim - nuk lexohet imazhi PNG %s

en: error - allocating buffer for png LUT
sq_AL: gabim - racionon buferin për PNG LUT

en: error - invalid cube file: %s
sq_AL: gabim - skedar kub i pasaktë: %s

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
sq_AL: DOMAIN MIN veç 0 nuk garantohet

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
sq_AL: DOMAIN MAX veç 1 nuk garantohet

en: 1D cube LUT is not supported
sq_AL: kubi LUT 1D nuk garantohet

en: error - allocating buffer for cube LUT
sq_AL: gabim - racionon buferin për kubin LUT

en: error - cube LUT size is not defined
sq_AL: gabim - nuk përcaktohet madhësia e kubit LUT

en: error - cube LUT invalid number line %d
sq_AL: gabim - kubi LUT ka numër rreshti të pasaktë %d

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
sq_AL: gabim - nuk është i saktë numri i rreshtave %d për kubin LUT, duhet të jetë %d

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
sq_AL: kujdes - kubi LUT ka %d vlera jashtë intervalit [0,1]

en: error - invalid 3dl file: %s
sq_AL: gabim - skedar 3dl i pasaktë: %s

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
sq_AL: gabim - vlera maksimale e modeluesit LUT %d është tepër e ulët

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
sq_AL: gabim - racionon buferin për LUT 3dl

en: error - 3dl LUT size is not defined
sq_AL: gabim - nuk përcaktohet madhësia e LUT 3dl

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
sq_AL: gabim - nuk është i saktë numri i rreshtave të LUT 3dl

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
sq_AL: gabim - vlerat maksimale LUT nuk korrespondojnë me thellësinë e bitëve

en: LUT root folder not defined
sq_AL: nuk përcaktohet dosja bazë LUT

en: select LUT file
sq_AL: përzgjidhni skedarin LUT

en: _select
sq_AL: _përzgjedh

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
sq_AL: CLUT hald (PNG), LUT 3D (kub ose 3dl) ose LUT gmic i komprimuar (gmz)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
sq_AL: CLUT hald (PNG) ose LUT 3D (kub ose 3dl)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
sq_AL: nuk lejohet përzgjedhja e skedarit jashtë dosjes bazë LUT

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
sq_AL: përzgjidhni një skedar PNG (haldclut), kub, 3dl ose gmz (LUT të komprimuar). KUJDES: dosja LUT 3D duhet caktuar te preferencat/procesimi para zgjedhjes së skedarit LUT

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
sq_AL: përzgjidhni një skedar PNG (haldclut), kub ose 3dl. KUJDES: dosja LUT 3D duhet caktuar te preferencat/procesimi para zgjidhjes së skedarit LUT

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
sq_AL: adresa e skedarit (relative me dosjen LUT) regjistrohet bashkë me imazhin dhe të dhënat LUT kur ato janë komprimuar (gmz)

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
sq_AL: adresa e skedarit (në bazë të dosjes LUT) regjistrohet me imazhin (dhe jo me të dhënat LUT)

en: enter LUT name
sq_AL: shkruani emrin e LUT

en: select the LUT
sq_AL: përzgjidhni LUT

en: select the color space in which the LUT has to be applied
sq_AL: hapësira e ngjyrave ku duhet aplikuar LUT

en: interpolation
sq_AL: interpolimi

en: select the interpolation method
sq_AL: përzgjidhni metodën e interpolimit

en: mask manager
sq_AL: administruesi i maskave

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
sq_AL: konvertoni shpejt imazhin në bardhë e zi përmes filtrit me ngjyrim variabël

en: red filter
sq_AL: filtër i kuq

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
sq_AL: rregulloni filtrin e ngjyrave duke shtyrë e rrëshqitur mausin

en: how much to keep highlights
sq_AL: ruani reflekset

en: negadoctor
sq_AL: doktor negativi

en: film|invert|negative|scan
sq_AL: film|inversion|negativ|skanim

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
sq_AL: përmbysni skanimet e filmave negativë dhe simuloni printimin në letër

en: D min red component
sq_AL: D min. e komponentit kuqe

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
sq_AL: vetitë e filmit

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
sq_AL: ngjyra e bazës së filmit

en: select color of film material from a swatch
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e materialit filmik nga mostra

en: film material
sq_AL: material filmik

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
sq_AL: rregulloni ngjyrën dhe variacionin e bazës transparente të filmit.
    vlera varet nga materiali i filmit,
    nga avujt kimikë që lëshohen gjatë zhvillimit të filmit dhe
    nga balancimi i bardhësisë së skanerit.

en: D min green component
sq_AL: D min. e komponentit gjelbër

en: D min blue component
sq_AL: D min. e komponentit blu

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
sq_AL: diapazoni dinamik i filmit

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
sq_AL: dendësia maksimale e filmit, që korrespondon me të bardhën pas inversionit.
    vlera varet nga specifikat e filmit, procesi i zhvillimit, diapazoni dinamik
    i skenës dhe parametrat e ekspozimit të skanerit.

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
sq_AL: parametrat e ekspozimit të skanerit

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
sq_AL: korrigjoni ekspozimin e skanerit për gjithë kanalet RGB,
    para inversionit, që të zezat të mos shkurtohen apo veniten.

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
sq_AL: dominanti i ngjyrave të hijeve

en: select color of shadows from a swatch
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e hijeve nga mostra

en: pick shadows color from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën e hijeve nga imazhi

en: shadows red offset
sq_AL: ofseti i kuq i hijeve

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
sq_AL: korrigjoni dominantin e ngjyrave të hijeve
    që të zezat të jenë vërtet akromatike.
    nëse e vendosni para iluminantit të reflekseve,
    do e keni më të lehtë balancimin e bardhësisë.

en: shadows green offset
sq_AL: ofseti i gjelbër i hijeve

en: shadows blue offset
sq_AL: ofseti blu i hijeve

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
sq_AL: bardhësia e reflekseve

en: select color of illuminant from a swatch
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e iluminantit nga mostra

en: pick illuminant color from image
sq_AL: mbledh ngjyrën e iluminantit nga imazhi

en: illuminant red gain
sq_AL: geini i iluminantit kuqe

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
sq_AL: korrigjoni ngjyrën e iluminantit që të bardhat
    të jenë vërtet akromatike. nëse e vendosni pas
    dominantit të ngjyrave të hijeve, do e keni më
    të lehtë balancimin global të bardhësisë.

en: illuminant green gain
sq_AL: geini i iluminantit gjelbër

en: illuminant blue gain
sq_AL: geini i iluminantit blu

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
sq_AL: vetitë e printimit

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
sq_AL: vetitë e letrës virtuale

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
sq_AL: korrigjoni dendësinë e të zezës pas inversionit,
    për të ndrequr kontrastin global duke evituar shkurtimin e hijeve.

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
sq_AL: përzgjidhni klasin e letrës virtuale, e cila faktikisht është
    e barasvlershme me aplikimin e gamës. ajo kompenson D maks. në
    film dhe rikuperon kontrastin. për D maks. të lartë përdoret klas i lartë.

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
sq_AL: komprimoni gradualisht reflekset pasqyrore përtej kësaj vlere
    për të evituar shkurtimin e tyre prej mbiekspozimit të toneve të mesme.
    me këtë mënyrë imitoni vetitë e letrës mat.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
sq_AL: imitimi i printimit virtual

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
sq_AL: korrigjoni ekspozimin e printimit pas inversionit,
    për të ndrequr kontrastin global duke evituar shkurtimin e hijeve.

en: toggle on or off the color controls
sq_AL: ndizni ose fikni butonët e ngjyrave

en: astrophoto denoise
sq_AL: zbutja e zhurmës së astrofotove

en: denoise (non-local means)
sq_AL: zbut zhurmën (me mjete jolokale)

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
sq_AL: hiqni zhurmën me efektin poisson, më shumë për astrofotografi

en: radius of the patches to match
sq_AL: rrezja e arnave të krahasueshme

en: how much to smooth brightness
sq_AL: rrafshoni shkëlqimin

en: how much to smooth colors
sq_AL: rrafshoni ngjyrat

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
sq_AL: mbiekspozimi

en: module overexposed failed in buffer allocation
sq_AL: problem me racionimin e buferit në modulin e mbiekspozimit

en: module overexposed failed in color conversion
sq_AL: problem me konvertimin e ngjyrave në modulin e mbiekspozimit

en: rgb primaries
sq_AL: primaret RGB

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
sq_AL: rregullimi i primareve RGB për etalonimin e ngjyrave

en: shift red towards yellow or magenta
sq_AL: zhvendosni të kuqen drejt së verdhës ose kuqërremes

en: red primary purity
sq_AL: pastëria e së kuqes primare

en: shift green towards cyan or yellow
sq_AL: zhvendosni të gjelbrën drejt cianit ose të verdhës

en: green primary purity
sq_AL: pastërtia e së gjelbrës primare

en: shift blue towards magenta or cyan
sq_AL: zhvendosni blunë drejt kuqërremes ose cianit

en: blue primary purity
sq_AL: pastërtia e blusë primare

en: unbreak input profile
sq_AL: profili input i pathyer

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
sq_AL: korrigjoni profilet kolorimetrike input për t'u aplikuar në RGB jolinear

en: 16 EV dynamic range (generic)
sq_AL: diapazon dinamik 16 EV (gjenerik)

en: 14 EV dynamic range (generic)
sq_AL: diapazon dinamik 14 EV (gjenerik)

en: 12 EV dynamic range (generic)
sq_AL: diapazon dinamik 12 EV (gjenerik)

en: 10 EV dynamic range (generic)
sq_AL: diapazon dinamik 10 EV (gjenerik)

en: 08 EV dynamic range (generic)
sq_AL: diapazon dinamik 08 EV (gjenerik)

en: linear part
sq_AL: pjesa lineare

en: gamma exponential factor
sq_AL: koeficienti eksponencial i gamës

en: adjust to match the average luma of the subject
sq_AL: përshtateni sipas lumës mesatare të subjektit

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
sq_AL: numri i stopeve midis grisë së mesme dhe të zezës puro
    këtë vlerë do të tregonte dritëmatësi në skenë

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
sq_AL: numri i stopeve midis të zezës puro dhe të bardhës puro
    këtë vlerë do të tregonte dritëmatësi në skenë

[ctx: section]
en: optimize automatically
sq_AL: optimizoj automatikisht

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
sq_AL: rritni ose ulni diapazonin e kalkuluar dinamik
    është me dobi për matjet e çrregullta prej zhurmës

en: make an optimization with some guessing
sq_AL: kryeni optimizime me hamendje

en: tone mapping method
sq_AL: metoda e rilevimit të toneve

en: raw denoise
sq_AL: zbutja e zhurmës bruto

en: denoise the raw picture early in the pipeline
sq_AL: zbutni zhurmën e fotos bruto në fillim të linjës së zhvillimit

en: raw denoising
    only works for raw images.
sq_AL: zbutja e zhurmës bruto
    funksionon vetëm për imazhet bruto.

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
sq_AL: mbiekspozimi i brutos

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
sq_AL: pika e zezë/bardhë bruto

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
sq_AL: caktoni specifikat teknike të sensorit bruto.
    duhet trajtuar me shumë kujdes!

en: passthrough
sq_AL: përshkoj

en: invalid crop parameters
sq_AL: parametrat e prerjes të pasaktë

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
sq_AL: lutemi të ktheni vlerat fillestare, të përditësoni të rejat ose t'i korrigjoni ato

en: black level 0
sq_AL: niveli 0 i të zezës

en: black level 1
sq_AL: niveli 1 i të zezës

en: black level 2
sq_AL: niveli 2 i të zezës

en: black level 3
sq_AL: niveli 3 i të zezës

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
sq_AL: korrigjimi i fushës së sheshtë për të kompensuar vinetaturën e objektivit

[ctx: section]
en: crop
sq_AL: prerja

en: crop left border
sq_AL: pres nga bordura majtas

en: crop top border
sq_AL: pres nga bordura lart

en: crop right border
sq_AL: pres nga bordura djathtas

en: crop bottom border
sq_AL: pres nga bordura poshtë

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
sq_AL: korrigjimi bruto i pikës së zezë/bardhë
    vetëm për sensorët që e kanë të nevojshëm.

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
sq_AL: dritësoj 0.25EV me 4 zona

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
sq_AL: dritësoj -0.25EV me 4 zona

en: fill light
sq_AL: dritësoj

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për nivelimin e toneve.

en: the fill-light in EV
sq_AL: dritësimi në EV

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
sq_AL: përzgjidhni qendrën që duhet dritësuar
    zona përzgjidhet me ctrl+klikim

en: toggle tool for picking median lightness in image
sq_AL: përdorni ndriçimin mesatar të imazhit

en: width of fill-light area defined in zones
sq_AL: gjerësia e zonave që duhen dritësuar

en: retouch
sq_AL: retushimi

en: split-frequency|healing|cloning|stamp
sq_AL: ndarja frekuenciale|korrektimi|klonimi|stampimi

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
sq_AL: hiqni dhe klononi shenjat, përpunoni lëkurën nëpërmjet ndarjes frekuenciale

en: geometric and frequential, RGB
sq_AL: gjeometrik dhe frekuencial, RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
sq_AL: shkallët nuk shihen kur aktivizohet maska bashkuese

en: default tool changed to %s
sq_AL: ndryshoi instrumenti standard në %s

en: cloning
sq_AL: klonimi

en: healing
sq_AL: peneli korrektues

en: shapes:
sq_AL: forma:

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
sq_AL: forma shtohet duke klikuar imazhin pasi të përzgjidhni algoritmin dhe llojin.
    format shtohen në shëmbëllimin aktual

en: editing
sq_AL: përpunimi

en: show and edit shapes on the current scale
sq_AL: shfaqni dhe përpunoni format në shëmbëllimin aktual

en: show and edit shapes in restricted mode
sq_AL: shfaqni dhe përpunoni format në mënyrë të kufizuar

en: algorithms:
sq_AL: algoritme:

en: tools
sq_AL: instrumentet

en: activate blur tool
sq_AL: aktivizoni instrumentin sfumues

en: change algorithm for current form
sq_AL: ndryshoni algoritmin për formën aktuale

en: activate fill tool
sq_AL: aktivizoni instrumentin dritësues

en: activate cloning tool
sq_AL: aktivizoni instrumentin klonues

en: activate healing tool
sq_AL: aktivizoni penelin korrektues

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
sq_AL: instrumenti për formën aktuale ndryshohet me ctrl+klikim

en: shift+click to set the tool as default
sq_AL: instrumenti standard caktohet me shift+klikim

en: scales:
sq_AL: shkallë:

en: current:
sq_AL: aktuale:

en: merge from:
sq_AL: shkrirë nga:

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
sq_AL: shkarësi i sipërm tregon ku fillojnë shkallët e shkrirjes
    shkarësi i poshtëm rregullon numrin e shkallëve
    pika tregon shkallën aktuale
    vija e sipërme tregon që shkalla duket në zmadhimin aktual
    vija e poshtme tregon që shkalla ka forma

en: display masks
sq_AL: shfaqni maskat

en: temporarily switch off shapes
sq_AL: çaktivizoni përkohësisht format

en: paste cut shapes to current scale
sq_AL: ngjitni format e prera në shëmbëllimin aktual

en: cut shapes from current scale
sq_AL: prisni format nga shëmbëllimi aktual

en: display wavelet scale
sq_AL: shfaqni shkallën e valëzës

[ctx: section]
en: preview single scale
sq_AL: parashikimi në shëmbëllimin tek

en: adjust preview levels
sq_AL: rregulloni nivelet e parashikimit

en: auto levels
sq_AL: nivelet automatike

en: shape selected:
sq_AL: forma e përzgjedhur:

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
sq_AL: klikoni për të përzgjedhur formën,
    forma lëshohet me klikim në hapësirën boshe

en: erase the detail or fills with chosen color
sq_AL: fshini detajet ose mbushini me ngjyrën e përzgjedhur

en: fill color:
sq_AL: ngjyra e mbushjes:

en: select fill color
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e mbushjes

en: pick fill color from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën e mbushjes nga imazhi

en: pick fill color
sq_AL: mblidhni ngjyrën e mbushjes

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
sq_AL: rregulloni shkëlqimin e ngjyrave. funksionon edhe për fshirjen

en: type for the blur algorithm
sq_AL: lloji i algoritmit të sfumimit

en: radius of the selected blur type
sq_AL: rrezja e llojit të përzgjedhur të sfumimit

en: set the opacity on the selected shape
sq_AL: caktoni tejdukshmërinë e formës së përzgjedhur

[ctx: section]
en: retouch tools
sq_AL: instrumentet e retushimit

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
sq_AL: dekompozimi i valëzës

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
sq_AL: format

en: max scale is %i for this image size
sq_AL: shkalla maks. është %i nisur nga përmasat e imazhit

en: rgb curve
sq_AL: kurba RGB

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
sq_AL: ndryshoni tonet e imazhit nëpërmjet kurbave në hapësirën e ngjyrave RGB

en: gamma 1.0 (linear)
sq_AL: gama 1.0 (linear)

en: contrast - med (linear)
sq_AL: kontrasti - mes (linear)

en: contrast - high (linear)
sq_AL: kontrasti - i lartë (linear)

en: contrast - med (gamma 2.2)
sq_AL: kontrasti - mes (gama 2.2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
sq_AL: kontrasti - i lartë (gama 2.2)

en: gamma 2.0
sq_AL: gama 2.0

en: gamma 0.5
sq_AL: gama 0.5

en: logarithm (base 2)
sq_AL: logaritmi (baza 2)

en: exponential (base 2)
sq_AL: eksponenciale (baza 2)

en: choose between linked and independent channels.
sq_AL: zgjidhni mes kanaleve të lidhura dhe të pavarura

en: curve nodes for r channel
sq_AL: nyjat e kurbës për kanalin r

en: curve nodes for g channel
sq_AL: nyjat e kurbës për kanalin g

en: curve nodes for b channel
sq_AL: nyjat e kurbës për kanalin b

en: rgb levels
sq_AL: nivelet RGB

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
sq_AL: rregulloni pikën e zezë, të bardhën dhe grinë e mesme në hapësirën e ngjyrave RGB

en: auto region
sq_AL: rajon automatik

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
sq_AL: aplikoni nivelet automatike në bazë të zonës së përcaktuar
    zona vizatohet me klikim dhe tërheqje mausi
    anulohet me klikim djathtas

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
sq_AL: rrotullimi i pikselëve

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
sq_AL: moduli i brendshëm për të sistemuar specifikat teknike të sensorit bruto.
    
    vlerat këtu nuk duhen prekur!

en: automatic pixel rotation
sq_AL: vetërrotullimi i pikselëve

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
sq_AL: vetërrotullimi i pikselëve
    vetëm për sensorët që e kanë të nevojshëm.

[ctx: modulename]
en: scale pixels
sq_AL: shëmbëllimi i pikselëve

en: automatic pixel scaling
sq_AL: vetëshëmbëllimi i pikselëve

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
sq_AL: vetëshëmbëllimi i pikselëve
    vetëm për sensorët që e kanë të nevojshëm.

en: shadows and highlights
sq_AL: hijet dhe reflekset

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
sq_AL: modifikoni intervalin tonal të hijeve dhe reflekseve
    të imazhit duke rritur kontrastin lokal

en: compress
sq_AL: komprimimi

en: correct shadows
sq_AL: korrigjoni hijet

en: correct highlights
sq_AL: korrigjoni reflekset

en: shift white point
sq_AL: zhvendosni pikën e bardhë

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
sq_AL: filtri zbutës. bilaterali shmang aureolat

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
sq_AL: komprimoni efektin për hijet/reflekset dhe
    ruani tonet e mesme

en: adjust saturation of shadows
sq_AL: rregulloni saturimin e hijeve

en: adjust saturation of highlights
sq_AL: rregulloni saturimin e reflekseve

[ctx: modulename]
en: sharpen
sq_AL: qartësia

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
sq_AL: qartësoni detajet e imazhit me standardin UnSharp Mask (USM)

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
sq_AL: linear ose jolinear, Lab, sipas ekranit ose skenës

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
sq_AL: kuazilinear, Lab, sipas ekranit ose skenës

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
sq_AL: qartësoj

en: spatial extent of the unblurring
sq_AL: shtrirja hapësinore e desfumimit

en: strength of the sharpen
sq_AL: forca e qartësisë

en: threshold to activate sharpen
sq_AL: pragu i aktivizimit të qartësisë

en: tone mapping|view transform|display transform
sq_AL: rilevimi i toneve|transformimi pamor|transformimi për ekran

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
sq_AL: kryeni një transformim pamor për shfaqjen e imazhit
    në ekran ose për printim. përdoret kurbë tonale e butë,
    e qëndrueshme dhe disa metoda për ruajtjen e ngjyrave.

en: neutral gray
sq_AL: gri neutrale

en: ACES 100-nit like
sq_AL: si ACES 100-nit

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
sq_AL: komprimimi i kurbës së aplikuar
    me këtë nënkuptohet diapazoni i mundshëm dinamik i inputit

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
sq_AL: komprimimi do të zhvendoset drejt hijeve ose reflekseve.
    vlerat negative rritin kontrastin e hijeve.
    vlerat pozitive rritin kontrastin e reflekseve.
    të kundërtat shkaktojnë rënien e kontrastit.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
sq_AL: korrigjimi i mundshëm i nuancave të spostuara
    si pasojë e metodës së procesimit për kanal.

en: primaries
sq_AL: primaret

en: set custom primaries
sq_AL: personalizoni primaret

en: primaries to use as the base for below adjustments
sq_AL: primaret që përdoren si bazë për ndryshimet e mëposhtme

en: attenuate the purity of the red primary
sq_AL: fashitni pastërtinë e së kuqes primare

en: rotate the red primary
sq_AL: rrotulloni të kuqen primare

en: attenuate the purity of the green primary
sq_AL: fashitni pastërtinë e së gjelbrës primare

en: rotate the green primary
sq_AL: rrotulloni të gjelbrën primare

en: attenuate the purity of the blue primary
sq_AL: fashitni pastërtinë e blusë primare

en: rotate the blue primary
sq_AL: rrotulloni blunë primare

en: recover some of the original purity after the inset
sq_AL: rikuperoni një pjesë të pastërtisë origjinale pas rikuadrimit

en: display luminance
sq_AL: luminanca e ekranit

en: set display black/white targets
sq_AL: caktoni të bardhën/zezën e synuar për ekran

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
sq_AL: luminanca e të zezës për ekranin e synuar ose për printim.
    mund të përdoret për të zbehur paraqitjen.

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
sq_AL: luminanca e të bardhës për ekranin e synuar ose për printim.
    mund të përdoret për të zbehur paraqitjen ose për t'u dhënë shkëlqim të bardhave.

en: soften
sq_AL: butësia

en: create a softened image using the Orton effect
sq_AL: krijoni një imazh të butësuar me efektin Orton

en: the size of blur
sq_AL: madhësia e pjesës së sfumuar

en: the saturation of blur
sq_AL: saturimi i pjesës së sfumuar

en: the brightness of blur
sq_AL: shkëlqimi i pjesës së sfumuar

en: the mix of effect
sq_AL: kombinimi i efektit

en: split-toning
sq_AL: ndarja tonale

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
sq_AL: përdorni dy ngjyra specifike për hijet dhe reflekset dhe
    krijoni një efekt linear tonaliteti në aksin mes tyre

en: authentic sepia
sq_AL: sepie e vërtetë

en: authentic cyanotype
sq_AL: cianotip i vërtetë

en: authentic platinotype
sq_AL: platinotip i vërtetë

en: chocolate brown
sq_AL: kafe çokollatë

en: select the saturation tone
sq_AL: përzgjidhni tonin e saturimit

en: select tone color
sq_AL: përzgjedh ngjyrën e tonit

[ctx: section]
en: shadows
sq_AL: hijet

[ctx: section]
en: highlights
sq_AL: reflekset

en: balance
sq_AL: balanca

en: the balance of center of split-toning
sq_AL: baraspesha e ndarjes tonale

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
sq_AL: komprimoni efektin për reflekset/hijet dhe
    ruani tonet e mesme

en: spot removal
sq_AL: heqja e shenjave

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin e retushimit.

en: remove sensor dust spots
sq_AL: heq grimcat e pluhurit prej sensorit

en: geometric, raw
sq_AL: gjeometrik, bruto

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
sq_AL: moduli i shenjave ka një limit prej 64 formash. lutemi të shtoni një instancë të re!

en: number of strokes:
sq_AL: numri i retusheve:

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
sq_AL: klikoni formën dhe shtyni kanavacën.
    për madhësinë përdoret rrota e mausit.
    retushi hiqet me klikim djathtas.

en: show and edit shapes
sq_AL: shfaqni dhe përpunoni format

[ctx: modulename]
en: white balance
sq_AL: balancimi i bardhësisë

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
sq_AL: shëmbëlleni kanalet RGB bruto për të lehtësuar balancimin e bardhësisë dhe dematricimin

en: `%s' color matrix not found for image
sq_AL: nuk gjendet matrica e ngjyrave `%s' për imazhin

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
sq_AL: nuk lexohet informacioni i kamerës për bardhësinë nga `%s'!

[ctx: white balance]
en: as shot
sq_AL: siç është fotografuar

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
sq_AL: nga zona e imazhit

[ctx: white balance]
en: user modified
sq_AL: sipas përdoruesit

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
sq_AL: referenca e kamerës

en: green channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit gjelbër

en: magenta channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit kuqërremë

en: cyan channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit cian

en: yellow channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit verdhë

en: red channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit kuqe

en: blue channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit blu

en: emerald
sq_AL: smerald

en: emerald channel coefficient
sq_AL: koeficienti i kanalit smerald

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
sq_AL: parametrat

en: as shot
sq_AL: siç është fotografuar

en: set white balance to as shot
sq_AL: caktoni bardhësinë siç është fotografuar

en: from image area
sq_AL: nga zona e imazhit

en: user modified
sq_AL: e modifikuar nga përdoruesi

en: set white balance to user modified
sq_AL: caktoni bardhësinë e modifikuar nga përdoruesi

en: camera reference
sq_AL: referenca e kamerës

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
sq_AL: caktoni bardhësinë duke iu referuar kamerës
    në shumicën e rasteve duhet D65

en: choose white balance setting
sq_AL: zgjidhni parametrin e balancimit të bardhësisë

en: finetune
sq_AL: rregulloj

en: fine tune camera's white balance setting
sq_AL: rregulloni parametrin e kamerës për bardhësinë

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
sq_AL: temperatura e iluminantit në skenë

en: click to cycle color mode on sliders
sq_AL: ndryshoni ngjyrat e shkarësve

en: color temperature (in Kelvin)
sq_AL: temperatura e ngjyrave (në Kelvin)

en: tint
sq_AL: ngjyruesi

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
sq_AL: nuanca e ngjyrave të imazhit, nga e kuqërremja (vlera < 1) te e gjelbra (vlera > 1)

en: channel coefficients
sq_AL: koeficientet e kanaleve

en: various
sq_AL: të ndryshme

en: white balance disabled for camera
sq_AL: balancimi i bardhësisë është çaktivizuar nga kamera

en: tone curve
sq_AL: kurba e toneve

en: alter an image’s tones using curves
sq_AL: ndryshoni tonet e imazhit nëpërmjet kurbave

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
sq_AL: nëse vendoset auto, kurbat a dhe b nuk kanë efekt dhe nuk shfaqen. vlerat e kromës (a dhe b) për çdo piksel do të rregullohen mbi bazën e të dhënave të kurbës L. auto XYZ është e ngjashme, por ndryshimet në saturim aplikohen në hapësirën XYZ.

en: tonecurve for L channel
sq_AL: kurba e toneve për kanalin L

en: tonecurve for a channel
sq_AL: kurba e toneve për kanalin a

en: tonecurve for b channel
sq_AL: kurba e toneve për kanalin b

en: pick color
sq_AL: mbledh ngjyrën

en: tone equalizer
sq_AL: niveluesi i toneve

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
sq_AL: kurba tonale|rilevimi i toneve|rindriçimi|drita e sfondit|hijet reflekset

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
sq_AL: rindriçoni skenën sikur të ishit edhe një herë në terren

en: quasi-linear, RGB
sq_AL: kuazilinear, RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
sq_AL: kuazilinear, RGB, sipas skenës

en: simple tone curve
sq_AL: kurba e thjeshtë e toneve

en: mask blending: all purposes
sq_AL: maska bashkuese: e përgjithshme

en: mask blending: people with backlight
sq_AL: maska bashkuese: njerëz me ndriçimin prapa

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (EIGF): i fortë

en: compress shadows/highlights (GF): strong
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (GF): i fortë

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (EIGF): i mesëm

en: compress shadows/highlights (GF): medium
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (GF): i mesëm

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (EIGF): i butë

en: compress shadows/highlights (GF): soft
sq_AL: komprimoj hijet/reflekset (GF): i butë

en: contrast tone curve: soft
sq_AL: kurba tonale e kontrastit: e butë

en: contrast tone curve: medium
sq_AL: kurba tonale e kontrastit: e mesme

en: contrast tone curve: strong
sq_AL: kurba tonale e kontrastit: e fortë

en: relight: fill-in
sq_AL: rindriçoj: mbushje

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
sq_AL: problem me racionimin e memories nga niveluesi i toneve, kontrolloni parametrat e RAM-it

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
sq_AL: interpolimi është i paqëndrueshëm, ulni harkimin e kurbës

en: wait for the preview to finish recomputing
sq_AL: prisni sa të kalkulohet parashikimi

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
sq_AL: rrëshqitni mausin mbi imazh për të ndryshuar ekspozimin e toneve
    shift+rrëshqitje mausi për hapa të mëdhenj; ctrl+rrëshqitje për hapa të vegjël

en: some parameters are out-of-bounds
sq_AL: disa parametra janë jashtë limiteve

en: [%s over image] change tone exposure
sq_AL: [%s mbi imazh] ndryshoj ekspozimin e tonit

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
sq_AL: [%s mbi imazh] ndryshoj ekspozimin e tonit me hapa të mëdhenj

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
sq_AL: [%s mbi imazh] ndryshoj ekspozimin e tonit me hapa të vegjël

note: Simple view
en: simple
sq_AL: thjesht

note: Advanced view
en: advanced
sq_AL: avancuar

en: double-click to reset the curve
sq_AL: me dopioklik kurba kthehet si më parë

en: curve smoothing
sq_AL: harkimi i kurbës

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
sq_AL: vlerat pozitive do të prodhojnë kalime tonale më progresive,
    por kurba mund të pësojë oshilacione prej disa parametrave.
    vlerat negative do i shmangin oshilacionet dhe sillen më mirë,
    por mund të ketë kalime tonale brutale dhe dëm te kontrasti lokal.

note: Masking options
en: masking
sq_AL: maskimi

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
sq_AL: parashikoni maskën dhe zgjidhni parametrin që jep
    kontrastin më të lartë mes zonave të zbardhura dhe të nxira

en: details
sq_AL: detajet

en: preserve details
sq_AL: ruajtja e detajeve

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
sq_AL: 'jo' ndikon në kontrastin global dhe lokal (e sigurt nëse shtoni vetëm kontrastin)
    'filtri drejtues' ndikon vetëm në kontrastin global dhe tenton të ruajë kontrastin lokal
    'filtri drejtues i mesatarizuar' është mesatarja gjeometrike e metodave 'jo' dhe 'filtri drejtues'
    'EIGF' (filtri drejtues me ekspozim të pavarur) është filtër drejtues, i cili rrafshon njësoj hijet dhe reflekset (ndryshe nga filtri drejtues, i cili rrafshon më pak reflekset)
    'EIGF mesatar' është mesatarja gjeometrike e metodave 'jo' dhe 'filtri drejtues me ekspozim të pavarur'

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
sq_AL: numri i herëve sa duhet aplikuar filtri drejtues
    ndihmon për difuzimin e cepave të filtrit, por në dëm të shpejtësisë

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
sq_AL: diametri i sfumimit si përqindje e imazhit më të madh
    kujdes: vlerat e larta e ngadalësojnë shumë parashikimin
    në dhomën e errët kur përdorni zbutje të profilizuar të zhurmës.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
sq_AL: precizioni i sfumaturës:
    vlerat më të larta e detyrojnë maskën të shkojë më afër cepave
    por mund të eliminojnë efektin rrafshues
    vlerat më të ulëta krijojnë gradientë më të rrafshët, por mund
    të rezultojnë me aureola ose pasaktësi rreth cepave

[ctx: section]
en: mask post-processing
sq_AL: pasprocesimi i maskës

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
sq_AL: maskoni intervalet e histogramit midis decilit të parë dhe të fundit.
    vija qendrore tregon mesataren. brezat portokalli shfaqen në ekstrem kur ka shkurtime.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
sq_AL: zeroja e çaktivizon kuantizimin.
    vlerat e larta e posterizojnë maskën e luminancës për të krijuar
    zona të gjera të lëmuara kur përdorni sfumaturë të madhe

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
sq_AL: përdoreni për të projektuar ekspozimin mesatar të maskës te kanalet
    për të kontrolluar më mirë ekspozimin e korrigjuar me nyjat e gatshme.
    shkopi magjik e vetërregullon ekspozimin mesatar.

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
sq_AL: përdoreni për të evituar efektin mesatarizues të filtrit drejtues
    dhe për të shtuar kontrastin e maskës rreth -4EV
    histogrami i ekspozimit do të përhapet në më shumë kanale
    për të kontrolluar më mirë ekspozimin e korrigjuar.
    shkopi magjik e vetërregullon kontrastin.

en: display exposure mask
sq_AL: shfaqni maskën e ekspozimit

en: tone mapping
sq_AL: rilevimi i toneve

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë modulin për kontrastin lokal ose niveluesin e toneve.

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
sq_AL: risaturoni për të rritur peshën e të zezave, të bardhave dhe pikselëve me saturim të ulët

en: the strength of saturation boost
sq_AL: forca e saturimit të amplifikuar

en: how much to spare highlights and shadows
sq_AL: kurseni reflekset dhe hijet

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
sq_AL: ky modul është i vjetër. lutemi të përdorni më mirë dinamikën te moduli për balancimin e ngjyrave RGB.

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
sq_AL: reduktoni ndriçimin e pikselëve më të saturuar
    për t'i gjallëruar ngjyrat.

en: the amount of vibrance
sq_AL: sasia e dinamikës

en: simulate a lens fall-off close to edges
sq_AL: simuloni shuarjen e objektivit afër cepave

[ctx: section]
en: position / form
sq_AL: pozicioni / forma

en: dithering
sq_AL: retinatura

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
sq_AL: shkalla e rrezes së vinetës për fillimin e shuarjes

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
sq_AL: shkalla e rrezes së vinetës për fundin e shuarjes

en: strength of effect on brightness
sq_AL: forca e efektit te shkëlqimi

en: strength of effect on saturation
sq_AL: forca e efektit te saturimi

en: horizontal offset of center of the effect
sq_AL: ofseti horizontal i qendrës së efektit

en: vertical offset of center of the effect
sq_AL: ofseti vertikal i qendrës së efektit

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
sq_AL: koeficienti i formës
    0 prodhon një drejtkëndësh
    1 prodhon një rreth ose elips
    2 prodhon një diamant

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
sq_AL: raporti ndjek automatikisht përmasat e imazhit

en: width-to-height ratio
sq_AL: raporti gjerësi-gjatësi

en: add some level of random noise to prevent banding
sq_AL: parandaloni striaturën duke shtuar një sasi zhurme

en: [%s on node] change vignette/feather size
sq_AL: [%s në nyjë] ndryshoj përmasën e vinetës/sfumaturës

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
sq_AL: [%s në nyjë] ndryshoj përmasën e vinetës/sfumaturës duke ruajtur raportin

en: [%s on center] move vignette
sq_AL: [%s në qendër] lëviz vinetën

en: watermark
sq_AL: filigrani

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
sq_AL: shtroni filigranin SVG si firmë mbi foto

en: marker
sq_AL: orientuesi

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
sq_AL: filigranet SVG në %s/watermarks ose %s/watermarks

note: Simple text
en: text
sq_AL: teksti

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
sq_AL: teksti, etiketa:
    $(WATERMARK_TEXT)

en: content
sq_AL: përmbajtja

note: Text font
en: font
sq_AL: fonti

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
sq_AL: fonti i tekstit, etiketat:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
sq_AL: ngjyra e filigranit, etiketa:
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën e filigranit

en: pick color from image
sq_AL: mblidhni ngjyrën nga imazhi

[ctx: section]
en: placement
sq_AL: pozicionimi

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
sq_AL: si do të kryhet shëmbëllimi i filigranit
    - imazhi: filigrani përshtatet sipas gjithë imazhit
    - bordura e madhe: bordura e madhe e filigranit përshtatet me bordurën e madhe të imazhit
    - bordura e vogël: bordura e madhe e filigranit përshtatet me bordurën e vogël të imazhit
    - gjatësia: gjatësia e filigranit përshtatet me gjatësinë e imazhit
    - opsionet e avancuara: dimensionet e filigranit dhe imazhit zgjidhen në mënyrë të pavarur

en: reference image dimension against which to scale the watermark
sq_AL: dimensionet e imazhit që merret si referencë për shëmbëllimin e filigranit

en: watermark dimension to scale
sq_AL: dimensionet e filigranit për shëmbëllim

en: alignment
sq_AL: radhitja

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
sq_AL: tejdukshmëria e filigranit

en: the scale of the watermark
sq_AL: shkalla e filigranit

en: the rotation of the watermark
sq_AL: rrotullimi i filigranit

en: zone system
sq_AL: sistemi zonal

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
sq_AL: zonat e ndriçimit
    numri i zonave ndryshohet me rrëshqitjen e mausit
    orientuesi krijohet me klikim majtas mbi bordurë
    orientuesi fshihet me klikim djathtas

en: background jobs
sq_AL: punët në sfond

en: camera settings
sq_AL: parametrat e kamerës

en: toggle view property in center view
sq_AL: përdorni pamjen në qendër

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
sq_AL: humbi lidhjen me kamerën, mbyll telefotografimin

en: battery
sq_AL: bateria

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
sq_AL: kontrolli i kamerës

en: modes
sq_AL: mënyrat

en: timer (s)
sq_AL: matësi (s)

en: count
sq_AL: numri

en: brackets
sq_AL: fashat

en: bkt. steps
sq_AL: pjesët

en: capture image(s)
sq_AL: shkrep imazhet

en: toggle delayed capture mode
sq_AL: përdorni mënyrën e shkrepjes me vonesë

en: toggle sequenced capture mode
sq_AL: përdorni mënyrën e shkrepjes në sekuencë

en: toggle bracketed capture mode
sq_AL: përdorni mënyrën e shkrepjes me fasha

en: the count of seconds before actually doing a capture
sq_AL: numri i sekondave para shkrepjes së vërtetë

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
sq_AL: sasia e imazheve që duhen nxjerrë në sekuencë,
    mund të përdoret bashkë me vonesën për të krijuar sekuenca me lëvizje të ngrira

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
sq_AL: sasia e fashave për çdo anë të pozës qendrore, sasia e imazheve = (brackets*2) + 1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
sq_AL: sasia e pjesëve për fashë, pjesët konfigurohen në kamerë dhe zakonisht ka 3 pjesë për stop
    me një fjalë, 3 pjesë janë ekspozimi me 1EV midis fashave

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
sq_AL: karakteristikat shtesë

en: label
sq_AL: etiketa

en: property
sq_AL: karakteristika

en: add user property
sq_AL: shtoj karakteristikën e përdoruesit

en: program
sq_AL: programi

en: focus mode
sq_AL: fokusimi

en: shutterspeed2
sq_AL: shpejt.oturatori

en: shutterspeed
sq_AL: shpejtësia e oturatorit

en: WB
sq_AL: BB

en: collections
sq_AL: koleksionet

en: search filmroll
sq_AL: kërkoj filmin

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
sq_AL: problem me përzgjedhjen e trajektores së re për filmin %s

en: search filmroll...
sq_AL: kërkoj filmin...

en: remove...
sq_AL: heq...

en: uncategorized
sq_AL: e pakategorizuar

en: rejected
sq_AL: refuzuar

en: not rated
sq_AL: pavlerësuar

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
sq_AL: përdorni <, <=, >, >=, <>, =, [;] si operatorë

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
sq_AL: përdorni <, <=, >, >=, <>, =, [;] si operatorë
    vlerësimi me yll: 0-5
    imazhet e refuzuara: -1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
sq_AL: përdorni <, <=, >, >=, <>, =, [;] si operatorë
    shkruani datat në formën: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (vetëm viti është i detyrueshëm)

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
sq_AL: përdorni `%' si metagermë dhe `,' për ndarjen e vlerave

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
sq_AL: përdorni `%' si metagermë
    me klikim përfshihet hierarkia aktuale + nënhierarkitë (prapashtesa `*')
    me shift+klikim përfshihet vetëm hierarkia aktuale (pa prapashtesë)
    me ctrl+klikim përfshihen vetëm nënhierarkitë (prapashtesa `|%')

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
sq_AL: përdorni `%' si metagermë
    me klikim përfshihet vendndodhja aktuale + nënvendndodhjet (prapashtesa `*')
    me shift+klikim përfshihet vetëm vendndodhja aktuale (pa prapashtesë)
    me ctrl+klikim përfshihen vetëm nënvendndodhjet (prapashtesa `|%')

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
sq_AL: përdorni `%' si metagermë
    me klikim përfshihet dosja aktuale + nëndosjet (prapashtesa `*')
    me shift+klikim përfshihet vetëm dosja aktuale (pa prapashtesë)
    me ctrl+klikim përfshihen vetëm nëndosjet (prapashtesa `|%')

en: use `%' as wildcard
sq_AL: përdorni `%' si metagermë

en: clear this rule
sq_AL: heq rregullën

en: clear this rule or add new rules
sq_AL: hiqni rregullën ose shtoni rregulla të reja

en: narrow down search
sq_AL: ngushtoj kërkimin

en: add more images
sq_AL: shtoj imazhe të tjera

en: exclude images
sq_AL: përjashtoj imazhet

en: change to: and
sq_AL: ndryshoj në: dhe

en: change to: or
sq_AL: ndryshoj në: ose

en: change to: except
sq_AL: ndryshoj në: pa

note: the different categories
en: files
sq_AL: skedarët

en: metadata
sq_AL: metadatat

en: times
sq_AL: gjurmët kohore

en: capture details
sq_AL: detajet e shkrepjes

en: collections settings
sq_AL: parametrat e koleksioneve

en: preferences...
sq_AL: preferencat...

en: AND
sq_AL: DHE

en: OR
sq_AL: OSE

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
sq_AL: POR JO

en: revert to a previous set of rules
sq_AL: ktheni grupin e mëparshëm të rregullave

en: jump back to previous collection
sq_AL: hidhem te koleksioni pararendës

en: mean
sq_AL: mes

en: color picker
sq_AL: përzgjedhësi i ngjyrave

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
sq_AL: kampioni në kanavacë theksohet me mausin sipër,
    kampioni fiksohet me klikim
    zona kampion shtohet te ngjyrat me klikim djathtas

en: click to (un)hide large color patch
sq_AL: klikoni për të (mos) fshehur arnën e madhe me ngjyra

en: statistic
sq_AL: statistika

en: select which statistic to show
sq_AL: zgjidhni statistikën që duhet treguar

en: select which color mode to use
sq_AL: përzgjidhni mënyrën si duhen përdorur ngjyrat

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
sq_AL: aktivizoni përzgjedhësin e ngjyrave
    zonat përzgjidhen me ctrl+klikim ose me klikim djathtas

en: add sample
sq_AL: shtoj kampionin

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
sq_AL: kampionët direktë

en: display samples on image/vectorscope
sq_AL: shfaq kampionët në imazh/vektorskop

en: restrict scope to selection
sq_AL: kufizoj indikatorin te përzgjedhja

en: history stack
sq_AL: historiku i zhvillimit

en: open sidecar file
sq_AL: hap skedarin shoqërues

en: error loading file '%s'
sq_AL: problem me hapjen e skedarit '%s'

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
sq_AL[0]: nuk ka historikun për komprimimin e imazhit
sq_AL[1]: nuk ka historik për komprimimin e %d imazheve

en: delete images' history?
sq_AL: do e fshini historikun e imazheve?

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
sq_AL[0]: vërtet do e pastroni historikun e %d imazhi të përzgjedhur?
sq_AL[1]: vërtet do e pastroni historikun e %d imazheve të përzgjedhura?

en: selective copy...
sq_AL: kopjoj pjesërisht...

en: choose which modules to copy from the source image
sq_AL: zgjidhni modulet që duhen kopjuar nga imazhi burimor

en: copy history stack of
    first selected image
sq_AL: kopjoni historikun e zhvillimit
    nga imazhi i parë i përzgjedhur

en: selective paste...
sq_AL: ngjit pjesërisht...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
sq_AL: zgjidhni modulet që duhen ngjitur në imazhet e synuara

en: paste
sq_AL: ngjit

en: paste history stack to
    all selected images
sq_AL: ngjitni historikun e zhvillimit
    në imazhet e përzgjedhura

en: compress history
sq_AL: komprimoj historikun

en: compress history stack of
    all selected images
sq_AL: komprimoni historikun e zhvillimit
    për imazhet e përzgjedhura

en: discard history stack of
    all selected images
sq_AL: flakni historikun e zhvillimit
    nga imazhet e përzgjedhura

en: how to handle existing history
sq_AL: si do e trajtoni historikun ekzistues

en: append
sq_AL: bashkëlidh

en: load sidecar file...
sq_AL: hap skedarin shoqërues...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
sq_AL: hapni skedarin shoqërues XMP për
    ta aplikuar në imazhet e përzgjedhura

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
sq_AL: shkruani historikun e zhvillimit dhe etiketat për skedarët shoqërues XMP

en: duplicate manager
sq_AL: administruesi i dublikatave

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
sq_AL: krijoni një dublikatë 'të virgjër' të imazhit pa e  zhvilluar

en: create a duplicate of the image with same history stack
sq_AL: krijoni një dublikatë të imazhit me të njëjtin historik zhvillimi

en: export
sq_AL: eksportoj

en: invalid format for export selected
sq_AL: keni përzgjedhur një format eksporti të pasaktë

en: invalid storage for export selected
sq_AL: keni përzgjedhur një pajisje eksporti të pasaktë

en: export to disk
sq_AL: eksportoj në disk

en: which is equal to %s × %s px
sq_AL: që është barabar me %s × %s px

[ctx: section]
en: storage options
sq_AL: opsionet e ruajtjes

en: target storage
sq_AL: ruajtja

[ctx: section]
en: format options
sq_AL: opsionet e formatit

en: file format
sq_AL: formati i skedarit

[ctx: section]
en: global options
sq_AL: opsionet globale

en: set size
sq_AL: caktoni përmasat

en: choose a method for setting the output size
sq_AL: metoda e caktimit të përmasave output

en: in pixels (for file)
sq_AL: në pikselë (për skedar)

en: in cm (for print)
sq_AL: në cm (për printim)

en: in inch (for print)
sq_AL: në inç (për printim)

en: by scale (for file)
sq_AL: sipas shkallës (për skedar)

en: print width
sq_AL: gjerësia për printim

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
sq_AL: limiti i gjerësisë maksimale output.
    klikimi me butonin në mes të mausit e kthen në 0.

en: print height
sq_AL: gjatësia për printim

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
sq_AL: limiti i gjatësisë maksimale output.
    klikimi me butonin në mes të mausit e kthen në 0.

en: resolution in dot per inch
sq_AL: rezolucioni në dot për inç

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
sq_AL: mund të jetë numër i plotë, dhjetor ose thyesë.
    zero ose vlerat boshe janë barabar me 1.
    klikimi me butonin në mes të mausit e kthen në 1.

en: allow upscaling
sq_AL: zmadhimi i shëmbëllimit

en: high quality resampling
sq_AL: rikampionimi me cilësi të lartë

en: do high quality resampling during export
sq_AL: eksportoni me rikampionim të cilësisë së lartë

en: store masks
sq_AL: depozitimi i maskave

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
sq_AL: depozitoni maskat si shtresa në imazhet e eksportuara. funksionon për disa formate.

en: image settings
sq_AL: parametrat e imazhit

en: output ICC profiles
sq_AL: profilet ICC output

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
sq_AL: • perceptiv: lëviz brenda spektrit ngjyrat që ndodhen jashtë tij duke ruajtur gradacionet,
    por ngjyrat brenda spektrit do të deformohen.
    vini re se perceptivi është shpesh një LUT që varet nga mediumi në destinacion.
    
    • kolorimetria relative: ruan luminancën duke e reduktuar saturimin sa të mundet,
    derisa ngjyrat të futen brenda spektrit.
    
    • saturimi: është menduar për veprat grafike që duhet të bien në sy prej ngjyrave
    të ngopura. (e papërshtatshme për fotografi).
    
    • kolorimetria absolute: pika e bardhë e imazhit do të adaptohet me pikën e bardhë
    të mediumit në destinacion, pa kryer gjë tjetër. përdoret kryesisht për të graduar
    ngjyrat. (e papërshtatshme për fotografi).

en: style
sq_AL: stili

en: temporary style to use while exporting
sq_AL: stili provizor që përdoret gjatë eksportimit

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
sq_AL: në qoftë se stilet i bashkëlidhen historikut apo e zëvendësojnë atë

en: replace history
sq_AL: zëvendësoj historikun

en: append history
sq_AL: bashkëlidh historikun

[ctx: actionbutton]
en: export
sq_AL: eksportoj

en: export with current settings
sq_AL: eksportoni me parametrat aktualë

en: select tag
sq_AL: përzgjidhni etiketën

en: _add
sq_AL: _shtoj

en: _done
sq_AL: _kryej

en: list filter
sq_AL: filtrimi i listës

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
sq_AL: lista me etiketat e mundshme. klikoni butonin 'shtoj' ose shtojeni etiketën e përzgjedhur me dopioklik

en: edit metadata exportation
sq_AL: përpunoni eksportimin e metadatave

en: general settings
sq_AL: parametrat e përgjithshëm

en: EXIF data
sq_AL: të dhënat EXIF

en: export EXIF metadata
sq_AL: eksportoj metadatat EXIF

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
sq_AL: eksportoj metadatat XMP në darktable (nga editori i metadatave)

en: only embedded
sq_AL: vetëm të integruarat

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
sq_AL: përpos imazhit, ndërfaqja grafike i dërgon disa metadata (të kufizuara) te rezerva në distancë.
    zgjidheni këtë për ta evituar dhe për të mbajtur vetëm imazhin me metadatat XMP të darktable.
    nëse rezerva në distancë nuk i njeh metadatat XMP të darktable, mund të përdorni ato të llogariturat

en: geo tags
sq_AL: etiketat gjeografike

en: export geo tags
sq_AL: eksportoj etiketat gjeografike

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
sq_AL: eksportoj etiketat (në Xmp.dc.Subject)

en: private tags
sq_AL: etiketat private

en: export private tags
sq_AL: eksportoj etiketat private

en: synonyms
sq_AL: sinonimet

en: export tags synonyms
sq_AL: eksportoj etiketat me sinonime

en: omit hierarchy
sq_AL: shmang hierarkinë

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
sq_AL: përfshihet vetëm pjesa e fundit e etiketave hierarkike. është me dobi kur keni kategori të papërdorura

en: hierarchical tags
sq_AL: etiketat hierarkike

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
sq_AL: eksportoj etiketat hierarkike (në Xmp.lr.Hierarchical Subject)

en: develop history
sq_AL: historiku i zhvillimit

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
sq_AL: eksportoj të dhënat e darktable për programuesit (për rikuperim nëse dëmtohet databaza ose skedari XMP)

en: per metadata settings
sq_AL: parametrat për metadatat

en: redefined tag
sq_AL: etiketa e ripërcaktuar

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
sq_AL: lista e metadatave të llogaritura
    klikoni butonin '+' për të përzgjedhur e shtuar metadata të reja
    nëse formula lihet bosh, metadata përkatëse hiqet nga skedari i eksportuar,
    nëse formula është '=', metadatat EXIF eksportohen edhe kur të dhënat EXIF janë çaktivizuar
    përndryshe metadatat korresponduese llogariten dhe shtohen në skedarin e eksportuar
    përpunojeni duke klikuar qelizën e formulës
    shkruani '$(' për të parë automatikisht listën e variablave

en: add an output metadata tag
sq_AL: shtoni një etiketë për metadatat e outputit

en: delete metadata tag
sq_AL: fshij etiketën e metadatës

en: full path
sq_AL: shtegu i plotë

en: group
sq_AL: grupi

en: custom sort
sq_AL: renditje e personalizuar

en: shuffle
sq_AL: shkartisje

en: collection filters
sq_AL: filtri i koleksioneve

en: initial setting
sq_AL: parametër fillestar

en: imported: last 24h
sq_AL: importuar: 24 orët e fundit

en: imported: last 30 days
sq_AL: importuar: 30 ditët e fundit

en: taken: last 24h
sq_AL: fotografuar: 24 orët e fundit

en: taken: last 30 days
sq_AL: fotografuar: 30 ditët e fundit

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
sq_AL: një a disa vlera përzgjidhen me klikim ose klikim&#38;tërheqje mausi

en: right-click opens a menu to select the available values
sq_AL: menuja me vlerat e mundshme hapet me klikim djathtas

en: you can't have more than %d rules
sq_AL: nuk mund të keni më shumë se %d rregulla

en: rule property
sq_AL: karakteristika e rregullës

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
sq_AL: karakteristika e rregullës
    nuk ndryshohet, pasi rregulla është fiksuar në brezin e instrumenteve

[ctx: quickfilter]
en: filter
sq_AL: filtri

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
sq_AL: kjo rregullë është fiksuar në brezin e sipërm të instrumenteve
    klikoni për ta liruar

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
sq_AL: rregulla nuk çaktivizohet, sepse është fiksuar në brezin e instrumenteve

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
sq_AL: rregulla nuk hiqet, sepse është fiksuar në brezin e instrumenteve

en: click to pin this rule to the top toolbar
sq_AL: fiksoni rregullën në brezin e sipërm të instrumenteve

en: remove this collect rule
sq_AL: hiqni rregullën nga koleksioni

en: this rule is enabled
sq_AL: kjo rregullë është aktive

en: this rule is disabled
sq_AL: kjo rregullë është joaktive

en: or
sq_AL: ose

en: and not
sq_AL: dhe jo

en: define how this rule should interact with the previous one
sq_AL: përcaktoni si ndërvepron kjo rregullë me pararendësen

en:  (off)
sq_AL:  (fikur)

en: you can't add more rules.
sq_AL: nuk mund të shtoni rregulla të tjera.

en: shown filters
sq_AL: filtrat e shfaqur

en: new filter
sq_AL: filtër të ri

note: the actions part of the popover
en: actions
sq_AL: veprimet

en: reset quickfilters
sq_AL: ktheni filtrat e shpejtë

en: sort order
sq_AL: parimi i renditjes

en: determine the sort order of shown images
sq_AL: përcaktoni parimin e renditjes së imazheve që tregohen

en: sort direction
sq_AL: drejtimi i renditjes

en: remove this sort order
sq_AL: hiqni parimin e renditjes

en: you can't have more than %d sort orders
sq_AL: nuk mund të keni më shumë se %d parime për renditjen

en: DESC
sq_AL: ZBRIT

en: ASC
sq_AL: NGJIT

en: new rule
sq_AL: rregullë të re

en: append new rule to collect images
sq_AL: bashkëlidhni rregullën e re për koleksionimin e imazheve

en: sort by
sq_AL: renditje nga

en: new sort
sq_AL: renditje të re

en: append new sort to order images
sq_AL: bashkëlidhni parimin e ri për renditjen e imazheve

en: revert to a previous set of sort orders
sq_AL: ktheni grupin e mëparshëm të parimeve të renditjes

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
sq_AL: ktheni gjendjen fillestare
    me ctrl+klikim hiqen edhe rregullat e fiksuara

en: color filter
sq_AL: filtër me ngjyrë

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
sq_AL: filtroni imazhet sipas etiketës me ngjyrë
    etiketa me ngjyrë përdoret me klikim
    etiketa me ngjyrë përjashtohet me ctrl+klikim
    butoni gri ndikon në gjithë etiketat me ngjyrë

note: create the filter combobox
en: rules
sq_AL: rregullat

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
sq_AL: filtroni imazhet sipas etiketës me ngjyrë
    dhe (∩): imazhet kanë gjithë etiketat e përzgjedhura me ngjyrë
    ose (∪): imazhet kanë të paktën njërën nga etiketat e përzgjedhura me ngjyrë

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
sq_AL: shkruani emrin e skedarit që kërkoni.
    vlerat shumëfishe mund të ndahen me ','
    
    skedarët ekzistues gjenden me klikim djathtas

en: extension
sq_AL: shtojca

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
sq_AL: kërkoni për shtojcën duke i paraprirë me pikë
    vlerat shumëfishe mund të ndahen me ','
    fjalët kyç: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    shtojcat ekzistuese gjenden me klikim djathtas

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
sq_AL: klikoni për të përzgjedhur emrin e skedarit
    vlerat shumëfishe përzgjidhen me ctrl+klikim

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
sq_AL: klikoni për të përzgjedhur shtojcën
    vlerat shumëfishe përzgjidhen me ctrl+klikim

en: ungrouped images
sq_AL: imazhet e pagrupuara

en: select the type of grouped image to filter
sq_AL: përzgjidhni llojin e imazhit të grupuar sipas filtrit

note: predefined selections
en: all images
sq_AL: të gjitha imazhet

en: filter on history state
sq_AL: filtri i gjendjes së historikut

en: local copied state filter
sq_AL: filtri i gjendjes së kopjes lokale

en: filter images based on their module order
sq_AL: filtroni imazhet bazuar në renditjen e moduleve

en: comparator
sq_AL: krahasori

en: filter by images rating
sq_AL: filtroni imazhet sipas vlerësimit

en: ratings
sq_AL: vlerësimet

en: unstarred only
sq_AL: vetëm ato pa yll

en: rejected only
sq_AL: vetëm të refuzuarat

en: all except rejected
sq_AL: pa të refuzuarat

en: not rated only
sq_AL: vetëm ato pa yll

en: better
sq_AL: më mirë

en: worse
sq_AL: më keq

en: rating filter
sq_AL: filtri i vlerësimeve

en: portrait images
sq_AL: imazhet portet

en: square images
sq_AL: imazhet katrore

en: landscape images
sq_AL: imazhet panoramike

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
sq_AL: filtroni sipas metadatës, markës/modelit të kamerës, etiketave, adresës dhe emrit të imazhit
    `%' është një metagermë
    metagermat e fillimit dhe fundit vetaplikohen në mënyrën standarde
    metagermat çaktivizohen kur fillojnë dhe mbarojnë me thonjëza dyshe
    veprimi anashkalohet kur kërkoni

en: apply offset and geo-location
sq_AL: aplikoj ofsetin dhe gjeovendndodhjen

en: apply geo-location
sq_AL: aplikoj gjeovendndodhjen

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
sq_AL: aplikoni ofsetin dhe gjeovendndodhjen në imazhet e ngjashme
    operacioni i dyfishtë: veprimi kthehet duke shtypur dy herë ctrl+z

en: apply geo-location to matching images
sq_AL: aplikoni gjeovendndodhjen në imazhet e ngjashme

en: GPX file track segments
sq_AL: segmentet e skedarit gjurmues GPX

en: start time
sq_AL: ora e fillimit

en: end time
sq_AL: ora e mbarimit

en: points
sq_AL: pikat

en: images
sq_AL: imazhet

en: open GPX file
sq_AL: hapni skedarin GPX

en: preview
sq_AL: parashikoj

en: GPS data exchange format
sq_AL: formati GPS për shkëmbimin e të dhënave

en: date/time
sq_AL: data/ora

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
sq_AL: shkruani datën/orën e re (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    vendosni numra të rinj ose rrëshqitni mausin mbi qelizën

en: original date/time
sq_AL: data/ora origjinale

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
sq_AL: bllokoni ofsetin e datës/orës që të aplikohet te përzgjedhja tjetër

en: date/time offset
sq_AL: ofseti i datës/orës

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
sq_AL: ofseti ose diferenca ([-]dd hh:mm:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
sq_AL: aplikoj ofsetin

en: apply offset to selected images
sq_AL: aplikoni ofsetin në imazhet e përzgjedhura

en: apply date/time
sq_AL: aplikoj datën/orën

en: apply the same date/time to selected images
sq_AL: aplikoni të njëjtën datë/orë në imazhet e përzgjedhura

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
sq_AL: kur filloni të shkruani shfaqet një listë me vlerat e lejuara për vendin ku ndodheni.
    shtypni enter për konfirmimin, për të fshehur yllthin *

note: gpx
en: apply GPX track file...
sq_AL: aplikoj skedarin gjurmues GPX...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
sq_AL: analizoni skedarin GPX dhe azhurnoni vendndodhjen për imazhet e përzgjedhura

[ctx: section]
en: GPX file
sq_AL: skedari GPX

en: select a GPX track file...
sq_AL: përzgjedh skedarin gjurmues GPX...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
sq_AL: lista e segmenteve në skedarin GPX, për secilin segment:
     - data/ora e fillimit sipas lokacionit (LT)
     - numri i pikave të gjurmuara
     - numri i imazheve të ngjashme sipas datës/orës, ofsetit dhe zonës kohore
     - kaloni mausin sipër rreshtit për informacion më të detajuar mbi kohën

en: preview images
sq_AL: parashikoj imazhet

en: show on map matching images
sq_AL: tregoni imazhet e ngjashme në hartë

en: select images
sq_AL: përzgjedh imazhet

en: select matching images
sq_AL: përzgjidhni imazhet e ngjashme

en: number of matching images versus selected images
sq_AL: numri i imazheve të ngjashme kundrejt të përzgjedhurave

en: monochromatic
sq_AL: monokromatike

en: analogous
sq_AL: analoge

en: analogous complementary
sq_AL: plotësuese analoge

en: complementary
sq_AL: plotësuese

en: split complementary
sq_AL: plotësuese të ndara

en: dyad
sq_AL: dyshe

en: triad
sq_AL: treshe

en: tetrad
sq_AL: katërshe

en: vectorscope
sq_AL: vektorskop

en: waveform
sq_AL: valëzor

en: RGB parade
sq_AL: paradë RGB

en: scopes
sq_AL: indikatorët

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
sq_AL: profili i përzgjedhur i vektorskopit nuk garantohet, do të zëvendësohet me Rec2020 linear

en: scroll to coarse-rotate
sq_AL: rrotullohet shpejt me rrëshqitjen e mausit

en: ctrl+scroll to fine rotate
sq_AL: rrotullohet ngadalë me ctrl+rrëshqitje mausi

en: shift+scroll to change width
sq_AL: gjerësia ndryshohet me shift+rrëshqitje mausi

en: alt+scroll to cycle
sq_AL: ndërrohet me ctrl+rrëshqitje mausi

en: drag to change black point
sq_AL: pika e zezë ndryshohet me tërheqjen e mausit

en: double-click resets
sq_AL: me dopioklik kthehet si më parë

en: drag to change exposure
sq_AL: ekspozimi ndryshohet me tërheqjen e mausit

en: set scale to linear
sq_AL: caktoni shëmbëllimin linear

en: set scale to logarithmic
sq_AL: caktoni shëmbëllimin logaritmik

en: set scope to vertical
sq_AL: caktoni indikatorin vertikalisht

en: set scope to horizontal
sq_AL: caktoni indikatorin horizontalisht

en: set view to AzBz
sq_AL: caktoni pamjen AzBz

en: set view to RYB
sq_AL: caktoni pamjen RYB

en: set view to u*v*
sq_AL: caktoni pamjen u*v*

en: cycle histogram modes
sq_AL: ndryshoni mënyrat e histogramit

en: hide histogram
sq_AL: fsheh histogramin

en: switch histogram view
sq_AL: ndërroni metodën e histogramit

en: toggle blue channel
sq_AL: përdorni kanalin blu

en: toggle colors
sq_AL: përdorni ngjyrat

en: toggle green channel
sq_AL: përdorni kanalin gjelbër

en: toggle red channel
sq_AL: përdorni kanalin kuqe

en: cycle vectorscope types
sq_AL: qarkulloni llojet e vektorskopit

en: color harmonies
sq_AL: ngjyrat harmonike

en: cycle color harmonies
sq_AL: ndërroni ngjyrat harmonike

en: compress history stack
sq_AL: komprimoj historikun e zhvillimit

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
sq_AL: prodhoni të njëjtin imazh me një historik minimal të zhvillimit
    historiku shkurtohet deri te elementi i përzgjedhur me ctrl+klikim

en: create a style from the current history stack
sq_AL: krijoni stilin nga historiku aktual i zhvillimit

en: create style from history
sq_AL: krijoj stilin nga historiku

en: always-on module
sq_AL: modul përherë aktiv

en: default enabled module
sq_AL: modul standard i aktivizuar

en: deprecated module
sq_AL: modul i vjetruar

en: colorspace
sq_AL: hapësira e ngjyrave

en: mask mode
sq_AL: metoda e maskimit

en: blend mode
sq_AL: metoda e bashkimit

en: blend operation
sq_AL: operacioni i bashkimit

en: blend fulcrum
sq_AL: boshti i bashkimit

en: mask blur
sq_AL: maska sfumuese

en: raster mask instance
sq_AL: instanca e maskës raster

en: raster mask id
sq_AL: id maska raster

en: invert mask
sq_AL: përmbysja e maskës

en: drawn mask polarity
sq_AL: polariteti i maskës së vizatuar

en: a drawn mask was added
sq_AL: shtoi një maskë të vizatuar

en: the drawn mask was removed
sq_AL: hoqi maskën e vizatuar

en: the drawn mask was changed
sq_AL: ndryshoi maska e vizatuar

en: parametric output mask:
sq_AL: maska parametrike output:

en: parametric input mask:
sq_AL: maska parametrike input:

en: delete image's history?
sq_AL: do e fshini historikun e imazhit?

en: do you really want to clear history of current image?
sq_AL: vërtet do e pastroni historikun e imazhit aktual?

en: actions on selection
sq_AL: veprimet gjatë përzgjedhjes

en: delete (trash)
sq_AL: fshij (në kosh)

en: physically delete from disk (using trash if possible)
sq_AL: fshini fizikisht nga disku (përdor koshin, mundësisht)

en: physically delete from disk immediately
sq_AL: fshini fizikisht nga disku, menjëherë

en: remove
sq_AL: heq

en: remove images from the image library, without deleting
sq_AL: hiqni imazhet nga libraria pa i fshirë

en: move...
sq_AL: lëviz...

en: move to other folder
sq_AL: lëvizni në dosjen tjetër

en: copy...
sq_AL: kopjoj...

en: copy to other folder
sq_AL: kopjoni në dosjen tjetër

en: create HDR
sq_AL: krijoj HDR

en: create a high dynamic range image from selected shots
sq_AL: krijoni një imazh me diapazon të lartë dinamik nga pozat e përzgjedhura

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
sq_AL: shtoni dublikatën në librarinë e imazheve, edhe historikun e zhvillimit

en: rotate selected images 90 degrees CCW
sq_AL: rrotulloni 90 gradë në kahun kundërorar

en: rotate selected images 90 degrees CW
sq_AL: rrotulloni 90 gradë në kahun orar

en: reset rotation
sq_AL: kthej rrotullimin

en: reset rotation to EXIF data
sq_AL: ktheni rrotullimin nga të dhënat EXIF

en: copy locally
sq_AL: kopjoj në kompjuter

en: copy the image locally
sq_AL: kopjoni imazhin në depo

en: resync local copy
sq_AL: risinkronizoj kopjen lokale

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
sq_AL: sinkronizoni xmp-në e imazhit dhe hiqni kopjen lokale

[ctx: selected images action]
en: group
sq_AL: grupoj

en: add selected images to expanded group or create a new one
sq_AL: shtoni imazhet e përzgjedhura në grup ose krijoni një të ri

en: ungroup
sq_AL: zhgrupoj

en: remove selected images from the group
sq_AL: hiqni nga grupi imazhet e përzgjedhura

en: select ratings metadata
sq_AL: përzgjidhni metadatat për vlerësimet

en: colors
sq_AL: ngjyrat

en: select colors metadata
sq_AL: përzgjidhni metadatat për ngjyrat

en: select tags metadata
sq_AL: përzgjidhni metadatat për etiketat

en: select geo tags metadata
sq_AL: përzgjidhni metadatat për etiketat gjeografike

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
sq_AL: përzgjidhni metadatat në darktable (nga editori i metadatave)

en: set the selected image as source of metadata
sq_AL: caktoj imazhin e përzgjedhur si burim të metadatave

en: paste selected metadata on selected images
sq_AL: ngjitni metadatat e përzgjedhura në imazhet e përzgjedhura

en: clear selected metadata on selected images
sq_AL: pastroj metadatat e imazheve të përzgjedhura

en: how to handle existing metadata
sq_AL: mënyra si do i trajtoni metadatat ekzistuese

en: merge
sq_AL: shkrij

en: update image information to match changes to file
sq_AL: azhurnoni informacionin për imazhin sipas ndryshimeve në skedar

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
sq_AL: caktoni imazhet e përzgjedhura si monokromatike dhe aktivizoni procesin përkatës të punës

en: set selection as color images
sq_AL: caktoni imazhet e përzgjedhura si me ngjyra

en: duplicate virgin
sq_AL: dubloj imazhin e virgjër

en: device "%s" connected on port "%s".
sq_AL: aparati "%s" është lidhur në portin "%s".

en: copy & import from camera
sq_AL: kopjoj dhe importoj nga kamera

en: tethered shoot
sq_AL: e telefotografuar

en: unmount camera
sq_AL: çmontoj kamerën

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
sq_AL: kamera është bllokuar nga një aplikacion tjetër
    sigurohuni që nuk është më e montuar
    ose mbylleni aplikacionin që e ka bllokuar

en: tethering and importing is disabled for this camera
sq_AL: telefotografimi dhe importimi është çaktivizuar për këtë kamerë

en: mount camera
sq_AL: montoj kamerën

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
sq_AL[0]: keni përzgjedhur %d imazh nga %d
sq_AL[1]: keni përzgjedhur %d nga %d imazhe

en: you can't delete the selected place
sq_AL: nuk fshihet vendi i përzgjedhur

en: choose the root of the folder tree below
sq_AL: zgjidhni dosjen bazë në pemën poshtë

en: places
sq_AL: vendet

en: restore all default places you have removed by right-click
sq_AL: vendet standarde që keni fshirë kthehen me klikim djathtas

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
sq_AL: shtoni një vend të personalizuar
    
    vendi hiqet me klikim djathtas

en: you can add custom places using the plus icon
sq_AL: mund të shtoni vendet që doni me ikonën +

en: select a folder to see the content
sq_AL: përzgjidhni dosjen për të parë materialet

en: folders
sq_AL: dosjet

en: home
sq_AL: shtëpia

en: pictures
sq_AL: fotot

en: mark already imported pictures
sq_AL: shenjoj fotot e importuara paraprakisht

en: modified
sq_AL: e modifikuar

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
sq_AL: 'data/ora e modifikuar' e skedarit mund të ndryshojë nga 'data/ora Exif'

en: show/hide thumbnails
sq_AL: tregoj/fsheh miniaturat

en: naming rules
sq_AL: rregullat e emërtimit

en: add to library
sq_AL: shtoj në librari

en: copy & import
sq_AL: kopjoj dhe importoj

en: select new
sq_AL: përzgjedhje të re

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
sq_AL: lutemi të prisni marrjen e listës së imazheve nga kamera...

en: invalid override date/time format
sq_AL: tejkalim i pasaktë i formatit datë/orë

en: import base directory
sq_AL: importoj direktorinë bazë

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
sq_AL: para se të kopjoni imazhet në direktorinë bazë të darktable, ajo duhet përcaktuar si e preferoni.
    gjeni më shumë informacion në manualin e darktable.
    
    inspektoni preferencat e darktable -> importoj.
    kontrolloni dhe mundësisht korrigjoni 'modeli i emërtimit të direktorisë bazë'

en: _come back & check
sq_AL: _kthehem dhe kontrolloj

en: _understood & done
sq_AL: _kuptoj dhe kryej

en: add to library...
sq_AL: shtoj në librari...

en: add existing images to the library
sq_AL: shtoni imazhet ekzistuese në librari

en: copy & import...
sq_AL: kopjoj dhe importoj...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
sq_AL: kopjoni dhe riemërtoni imazhet para se t'i shtoni në librari
    riemërtimi dhe dosjet mund të përcaktohen sipas disa modeleve

note: collapsible section
en: parameters
sq_AL: parametrat

en: v3.0 for RAW input (default)
sq_AL: v3.0 për input BRUTO (standard)

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
sq_AL: v3.0 për input JPEG/joBRUTO

en: deleting preset for obsolete module
sq_AL: fshin vlerën e paracaktuar për modulin e vjetër

en: manage presets...
sq_AL: administroj vlerat e paracaktuara...

en: nothing to save
sq_AL: nuk keni asgjë për të regjistruar

en: show module
sq_AL: tregoni modulin

en: utility module
sq_AL: modul utilitar

en: live view
sq_AL: pamja direkte

en: toggle live view
sq_AL: përdorni pamjen direkte

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
sq_AL: zmadhoj pamjen direkte

en: flip live view horizontally
sq_AL: rrokullisni pamjen filmike horizontalisht

en: move focus point in (big steps)
sq_AL: rrit pikën fokale (hapa të mëdhenj)

en: move focus point in (small steps)
sq_AL: rrit pikën fokale (hapa të vegjël)

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
sq_AL: ekzekutoj autofokusin

en: move focus point out (small steps)
sq_AL: ul pikën fokale (hapa të vegjël)

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
sq_AL: ul pikën fokale (hapa të mëdhenj)

en: overlay
sq_AL: shtroj

en: selected image
sq_AL: imazhi i përzgjedhur

en: overlay another image over the live view
sq_AL: shtroj imazhin tjetër në pamjen direkte

en: enter image id of the overlay manually
sq_AL: vendosni manualisht id e mbishtresës së imazhit

en: overlay mode
sq_AL: mënyra e shtrimit

[ctx: blendmode]
en: add
sq_AL: shtoj

[ctx: blendmode]
en: saturate
sq_AL: saturoj

[ctx: blendmode]
en: color dodge
sq_AL: zbardh ngjyrat

[ctx: blendmode]
en: color burn
sq_AL: nxij ngjyrat

[ctx: blendmode]
en: hard light
sq_AL: dritë e fortë

[ctx: blendmode]
en: soft light
sq_AL: dritë e dobët

[ctx: blendmode]
en: exclusion
sq_AL: përjashtimi

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
sq_AL: HSL nuanca

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
sq_AL: HSL saturimi

[ctx: blendmode]
en: HSL color
sq_AL: HSL ngjyra

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
sq_AL: HSL ndriçimi

en: mode of the overlay
sq_AL: mënyra e shtrimit

en: split line
sq_AL: vija ndarëse

en: only draw part of the overlay
sq_AL: vizatojeni vetëm pjesërisht shtresën

en: find location
sq_AL: gjej vendndodhjen

en: locations
sq_AL: vendndodhjet

en: new sub-location
sq_AL: nënvendndodhje të re

en: new location
sq_AL: vendndodhje të re

en: location name '%s' already exists
sq_AL: vendndodhja me emrin '%s' ekziston që më parë

en: edit location
sq_AL: përpunoj vendndodhjen

en: delete location
sq_AL: fshij vendndodhjen

en: update filmstrip
sq_AL: azhurnoj filmin

en: go to collection (lighttable)
sq_AL: kaloj te koleksioni (fototeka)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
sq_AL: mbaroni përpunimin (shtypni enter ose esc) para se të përzgjidhni vendndodhjen tjetër

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
sq_AL: lista e vendndodhjeve të përdoruesit,
    klikoni për të shfaqur ose fshehur vendndodhjen në hartë:
     - rrëshqitni rrotën e mausit brenda formës për ta ripërmasuar atë
     - gjerësia ose gjatësia modifikohen me <shift> ose <ctrl> me rrëshqitje mausi.
     - pozicioni ndryshohet me tërheqje pas klikimit brenda formës
     - imazhi lëvizet nga brenda vendndodhjes me ctrl+klikim
    përpunoni emrin e vendndodhjes me ctrl+klikim
     - simboli '|' e ndan emrin në disa nivele
     - vendndodhjet në grup hiqen duke fshirë emrin
     - shtypni enter për të konfirmuar emrin e ri, esc për të anuluar ndryshimin
    veprimet me klikim djathtas: fshini vendndodhjen dhe kthehuni te koleksioni

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
sq_AL: përzgjidhni formën e vendndodhjes kufitare në hartë, rreth apo drejtkëndësh
    madje edhe poligon (përzgjidhni fillimisht poligonin në modulin 'gjej vendndodhjen')

en: add a new location on the center of the visible map
sq_AL: shtoni një vendndodhje të re në qendrën e hartës së dukshme

en: show all
sq_AL: tregoj të gjitha

en: show all locations which are on the visible map
sq_AL: tregoni gjithë vendndodhjet e dukshme në hartë

en: map settings
sq_AL: parametrat e hartës

en: map source
sq_AL: burimi i hartës

en: select the source of the map. some entries might not work
sq_AL: përzgjidhni burimin e hartës. disa elemente mund të mos punojnë

en: feather
sq_AL: sfumatura

en: group #%d
sq_AL: grupi #%d

en: duplicate this shape
sq_AL: dubloj formën

en: delete this shape
sq_AL: fshij formën

en: delete group
sq_AL: fshini grupin

en: remove from group
sq_AL: heq nga grupi

en: group the forms
sq_AL: grupoj format

en: use inverted shape
sq_AL: përdor formën e përmbysur

en: mode: union
sq_AL: mënyra: bashkoj

en: mode: intersection
sq_AL: mënyra: kryqëzoj

en: mode: difference
sq_AL: mënyra: diferencoj

en: mode: sum
sq_AL: mënyra: shumoj

en: mode: exclusion
sq_AL: mënyra: përjashtoj

en: cleanup unused shapes
sq_AL: heq format e papërdorura

en: created shapes
sq_AL: format e krijuara

en: properties
sq_AL: karakteristikat

en: no shapes selected
sq_AL: nuk keni përzgjedhur format

en: pressure
sq_AL: shtypja

en: smoothing
sq_AL: zbutja

en: metadata editor
sq_AL: redaktori i metadatave

en: metadata settings
sq_AL: parametrat e metadatës

en: _default
sq_AL: _standard

en: visible
sq_AL: duket

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
sq_AL: zgjidhni a ju interesojnë metadatat përkatëse
    informacioni do të paraqitet te redaktori i metadatave, koleksionet dhe gjatë importit
    po ashtu informacioni do të eksportohet

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
sq_AL: zgjidheni nëse doni që informacioni të mbetet privat (të mos eksportohet me imazhet)

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
sq_AL: teksti i metadatës
    rreshti i ri shtohet me ctrl+enter (kujdes, mund të devijojë nga standardi).
    imazhet e përzgjedhura do të kenë metadata të ndryshme po t'i <lini njësoj>.
    atëherë ato mund të zgjidhen duke i klikuar me të djathtën.
    shtypni esc për të mbyllur dritaren modale

en: write metadata for selected images
sq_AL: shkruani metadatat për imazhet e përzgjedhura

en: cancel
sq_AL: anuloj

en: ignore changed metadata
sq_AL: shpërfill metadatat e ndryshuara

en: all rights reserved
sq_AL: gjithë të drejtat e rezervuara

note: internal
en: filmroll
sq_AL: filmi

en: group id
sq_AL: id grupi

en: version
sq_AL: varianti

en: import timestamp
sq_AL: gjurma kohore e importimit

en: change timestamp
sq_AL: gjurma kohore e ndryshimit

en: export timestamp
sq_AL: gjurma kohore e eksportimit

en: print timestamp
sq_AL: gjurma kohore e printimit

en: flags
sq_AL: piketat

en: 35mm equiv focal length
sq_AL: largësia fokale sa 35 mm

en: focus distance
sq_AL: distanca-f

en: datetime
sq_AL: data/ora

en: export width
sq_AL: gjerësia për eksport

en: export height
sq_AL: gjatësia për eksport

en: longitude
sq_AL: longituda

en: elevation
sq_AL: këndi i vendit

en: categories
sq_AL: kategoritë

en: image information
sq_AL: informacioni për imazhin

en: unused/deprecated
sq_AL: e papërdorur/vjetruar

en: marked for deletion
sq_AL: e shenjuar për fshirje

en: auto-applying presets applied
sq_AL: vetaplikoi vlerat e paracaktuara

en: has .txt
sq_AL: ka .txt

en: has .wav
sq_AL: ka .wav

en: image has %d star | image has %d stars
sq_AL[0]: imazhi ka %d yll
sq_AL[1]: imazhi ka %d yje

en: loader: %s
sq_AL: ngarkuesi: %s

en: <various values>
sq_AL: <vlera të ndryshme>

en: double-click to jump to film roll
    %s
sq_AL: me dopioklik kaloni te filmi
    %s

en: infinity
sq_AL: infinit

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
sq_AL: tërhiqni nga një rresht derisa të arrini rendin e dëshiruar
    mos e zgjidhni po të keni metadata që nuk ju interesojnë
    nëse doni parametra të tjerë, përdorni vlerat e paracaktuara

en: jump to film roll
sq_AL: kaloj te filmi

en: recently used collections
sq_AL: koleksionet e fundit

en:  and
sq_AL:  dhe

en:  or
sq_AL:  ose

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
sq_AL:  por jo

en: recent collections settings
sq_AL: parametrat e koleksioneve të fundit

en: workflow: scene-referred
sq_AL: procesi i punës: sipas skenës

en: modules: deprecated
sq_AL: modulet: të vjetra

en: last modified layout
sq_AL: struktura e fundit e modifikuar

en: modulegroups
sq_AL: grupet e moduleve

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
sq_AL: fik-ndez

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
sq_AL: vegla e aksesit të shpejtë është çaktivizuar, pasi ka disa instanca të modulit. lutemi ta shfrytëzoni veglën duke përdorur modulin e plotë...

en: (some features may only be available in the full module interface)
sq_AL: (disa funksione kryhen vetëm në grafikën e plotë të modulit)

en: go to the full version of the %s module
sq_AL: hapni versionin e plotë të modulit %s

[ctx: modulegroup]
en: base
sq_AL: bazë

[ctx: modulegroup]
en: tone
sq_AL: tonet

[ctx: modulegroup]
en: color
sq_AL: ngjyrat

[ctx: modulegroup]
en: correct
sq_AL: korrigjimet

[ctx: modulegroup]
en: effect
sq_AL: efektet

en: modules: all
sq_AL: modulet: të gjitha

[ctx: modulegroup]
en: grading
sq_AL: etalonimi

[ctx: modulegroup]
en: effects
sq_AL: efektet

en: workflow: beginner
sq_AL: procesi i punës: fillestar

en: workflow: display-referred
sq_AL: procesi i punës: sipas ekranit

en: search only
sq_AL: vetëm kërkoj

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
sq_AL: e vjetër

en: previous config
sq_AL: konfigurimi pararendës

en: previous layout
sq_AL: struktura pararendëse

en: previous config with new layout
sq_AL: konfigurimi pararendës me strukturë të re

en: remove this widget
sq_AL: heq këtë veglën

en: remove this module
sq_AL: heq këtë modulin

note: does it belong to recommended modules ?
en: base
sq_AL: bazë

en: tone
sq_AL: toni

en: technical
sq_AL: teknike

en: grading
sq_AL: etalonimi

en: add this module
sq_AL: shtoj këtë modulin

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
sq_AL: gjithë modulet e mundshme

en: add module
sq_AL: shtoj modulin

en: remove module
sq_AL: heq modulin

en: header needed for other widgets
sq_AL: duhet titulli për veglat e tjera

en: add this widget
sq_AL: shtoj këtë veglën

en: currently invisible
sq_AL: të padukshme

en: add widget
sq_AL: shtoj veglën

en: remove widget
sq_AL: heq veglën

en: show all history modules
sq_AL: tregoj gjithë modulet e historikut

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
sq_AL: tregoni modulet që ndodhen në historikun e zhvillimit, pavarësisht nga fakti se janë aktive apo jo

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
sq_AL: modulet e mëposhtme janë vjetruar, sepse kanë probleme në programim të cilat nuk zgjidhen ose janë zgjidhur nga modulet alternative.
    këto do të hiqen në versionin tjetër të programit.

en: quick access panel
sq_AL: paneli për akses të shpejtë

en: show only active modules
sq_AL: vetëm modulet aktive

en: active modules
sq_AL: modulet aktive

en: presets
    ctrl+click to manage
sq_AL: vlerat e paracaktuara
    administrohen me ctrl+klikim

en: search modules
sq_AL: kërkoj modulet

en: search modules by name or tag
sq_AL: kërkoni emrin ose etiketën e modulit

en: clear text
sq_AL: pastroj tekstin

en: basic icon
sq_AL: ikona bazë

en: active icon
sq_AL: ikona aktive

en: color icon
sq_AL: ikonë me ngjyrë

en: correct icon
sq_AL: ikona korrigjoj

en: effect icon
sq_AL: ikona efekti

en: favorites icon
sq_AL: ikona interesante

en: tone icon
sq_AL: ikona toni

en: grading icon
sq_AL: ikona etalonimi

en: technical icon
sq_AL: ikona teknike

en: quick access panel widgets
sq_AL: veglat e panelit për akses të shpejtë

en: quick access
sq_AL: aksesi i shpejtë

en: add widget to the quick access panel
sq_AL: shtoj veglën te paneli për akses të shpejtë

en: group icon
sq_AL: ikona grupi

en: group name
sq_AL: emri i grupit

en: remove group
sq_AL: hiqni grupin

en: move group to the left
sq_AL: lëvizni grupin majtas

en: add module to the group
sq_AL: shtoni modulin te grupi

en: move group to the right
sq_AL: lëvizni grupin djathtas

en: rename preset
sq_AL: riemërtoni vlerën e paracaktuar

en: _rename
sq_AL: _riemërtoj

en: new preset name:
sq_AL: emri i vlerës së re:

en: a preset with this name already exists!
sq_AL: një vlerë e ngjashme ekziston që më parë!

en: preset:
sq_AL: vlera e paracaktuar:

en: remove the preset
sq_AL: hiqni vlerën e paracaktuar

en: duplicate the preset
sq_AL: dubloni vlerën e paracaktuar

en: rename the preset
sq_AL: riemërtoni vlerën e paracaktuar

en: create a new empty preset
sq_AL: krijoni një vlerë të re të paracaktuar

en: show search line
sq_AL: tregoj rreshtin e kërkimeve

en: show quick access panel
sq_AL: tregoj panelin për akses të shpejtë

en: show all history modules in active group
sq_AL: tregoj gjithë modulet e historikut në grupin aktiv

en: auto-apply this preset
sq_AL: vetaplikoj vlerën e paracaktuar

en: module groups
sq_AL: grupet e moduleve

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
sq_AL: këto vlera të paracaktuara vetëm lexohen. ato ndryshohen duke u dubluar

en: navigation
sq_AL: navigimi

[ctx: navigationbox]
en: fill
sq_AL: mbush

en: small
sq_AL: i vogël

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
sq_AL: navigimi
    zona e zmadhuar centrohet me klikim ose me tërheqjen e mausit

en: hide navigation thumbnail
sq_AL: fsheh miniaturën e navigimit

en: image zoom level
sq_AL: niveli i zmadhimit të imazhit

en: print settings
sq_AL: parametrat e printimit

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
sq_AL: përpunon `%s' për `%s'

en: cannot open printer profile `%s'
sq_AL: nuk hapet profili i printerit `%s'

en: error getting output profile for image %d
sq_AL: problem me profilin output për imazhin %d

en: cannot apply printer profile `%s'
sq_AL: nuk aplikohet profili i printerit `%s'

en: failed to create temporary PDF for printing
sq_AL: problem me krijimin e PDF-së provizore për printim

en: maximum image per page reached
sq_AL: arritët maksimumin e imazheve për faqe

en: cannot print until a picture is selected
sq_AL: nuk printohet pa u përzgjedhur fotoja

en: cannot print until a printer is selected
sq_AL: nuk printohet pa u përzgjedhur printeri

en: cannot print until a paper is selected
sq_AL: nuk printohet pa u përzgjedhur letra

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
sq_AL: imazhi %d nuk është gati për printim

[ctx: section]
en: printer
sq_AL: printeri

en: printer
sq_AL: printeri

en: color management in printer driver
sq_AL: administrimi i ngjyrave nga piloti i printerit

en: printer ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të printerit

en: black point compensation
sq_AL: kompensimi i pikës së zezë

en: activate black point compensation when applying the printer profile
sq_AL: aktivizoni kompensimin e pikës së zezë kur aplikohet profili i printerit

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
sq_AL: faqja

en: measurement units
sq_AL: njësitë e matjes

en: image width/height
sq_AL: gjerësia/gjatësia e imazhit

en: scale factor
sq_AL: koeficienti i shëmbëllimit

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
sq_AL: koeficienti i shëmbëllimit të imazhit me DPI-në e printerit:
    < 1 nënkupton shëmbëllim të zvogëluar (cilësi më të mirë)
    > 1 nënkupton shëmbëllim të zmadhuar të imazhit
    një vlerë tepër e lartë mund të ulë cilësinë e printimit

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
sq_AL: anësorja e sipërme

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
sq_AL: anësorja majtas

en: lock
sq_AL: fiksoj

en: change all margins uniformly
sq_AL: ndryshoj njëtrajtësisht gjithë anësoret

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
sq_AL: anësorja djathtas

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
sq_AL: anësorja e poshtme

en: display grid
sq_AL: shfaq rrjetën

en: snap to grid
sq_AL: ngec në rrjetë

en: borderless mode required
sq_AL: paraqit pa bordurë

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
sq_AL: tregon që mënyra pa bordura duhet aktivizuar
    nga piloti i printerit, sepse anësoret e përzgjedhura
    kanë vlera më të ulëta sesa anësoret fizike të printerit

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
sq_AL: struktura grafike e imazhit

en: new image area
sq_AL: zonë të re imazhi

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
sq_AL: shtoni një zonë të re imazhi në faqe
    klikoni dhe tërhiqeni për ta shtrirë në zonë
    tërhiqeni imazhin nga filmi dhe hidheni aty

en: delete image area
sq_AL: fshij zonën e imazhit

en: delete the currently selected image area
sq_AL: fshini zonën e përzgjedhur të imazhit aktual

en: clear layout
sq_AL: pastroj strukturën

en: remove all image areas from the page
sq_AL: hiqni gjithë zonat e imazhit nga faqja

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
sq_AL: zona e imazhit me origjinë x (në njësinë aktuale)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
sq_AL: zona e imazhit me origjinë y (në njësinë aktuale)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
sq_AL: gjerësia e zonës së imazhit (në njësinë aktuale)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
sq_AL: gjatësia e zonës së imazhit (në njësinë aktuale)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
sq_AL: parametrat e printimit

en: temporary style to use while printing
sq_AL: stili i përkohshëm që përdoret gjatë eksportimit

en: print with current settings
sq_AL: printoj me parametrat aktualë

en: select all images in current collection
sq_AL: përzgjidhni gjithë imazhet në koleksionin aktual

en: clear selection
sq_AL: pastroni përzgjedhjen

en: select unselected images
    in current collection
sq_AL: përzgjidhni imazhet e papërzgjedhura
    në koleksionin aktual

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
sq_AL: përzgjidhni imazhet që janë në të njëjtin film
    me imazhet e përzgjedhura

en: select untouched images in
    current collection
sq_AL: përzgjidhni imazhet e paprekura
    në koleksionin aktual

en: session
sq_AL: sesioni

en: jobcode
sq_AL: kodi i punës

en: create
sq_AL: krijoj

en: snapshots
sq_AL: çastet

en: snapshots for removed image have been deleted
sq_AL: janë fshirë pozat për imazhin e hequr

en: this snapshot was taken from
sq_AL: ky çast është ruajtur nga

en: take snapshot
sq_AL: ruaj çastin

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
sq_AL: çastet ruhen për të krahasuar imazhet në faza të ndryshme

en: toggle last snapshot
sq_AL: përdor çastin e fundit

en: remove style? | remove styles?
sq_AL[0]: do e hiqni stilin?
sq_AL[1]: do i hiqni stilet?

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
sq_AL[0]: vërtet do e hiqni %d stil?
sq_AL[1]: vërtet do i hiqni %d stile?

en: _overwrite
sq_AL: _mbishkruaj

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
sq_AL: stili `%s' ekziston që më parë.
    do e mbishkruani stilin ekzistues?

en: apply this option to all existing styles
sq_AL: aplikoj në gjithë stilet ekzistuese

en: style %s was successfully exported
sq_AL: eksportoi me sukses stilin %s

en: select style
sq_AL: përzgjedh stilin

en: darktable style files
sq_AL: skedarët e stilit për darktable

en: available styles,
    double-click to apply
sq_AL: stilet e mundshme,
    me dopioklik aplikohen

en: filter style names
sq_AL: filtroni emrat e stileve

en: create duplicate
sq_AL: krijoj dublikatën

en: creates a duplicate of the image before applying style
sq_AL: krijoni dublikatën e imazhit para se të aplikoni stilin

en: create...
sq_AL: krijoj...

en: create styles from history stack of selected images
sq_AL: krijoni stilin duke u nisur nga historiku i imazheve të përzgjedhura

en: edit...
sq_AL: përpunoj...

en: edit the selected styles in list above
sq_AL: përpunoni stilet e përzgjedhura nga lista e mësipërme

en: removes the selected styles in list above
sq_AL: fshini stilet e përzgjedhura nga lista e mësipërme

en: import styles from a style files
sq_AL: importoni stilet nga skedarët përkatës

en: export the selected styles into a style files
sq_AL: eksportoni stilet e përzgjedhura në skedarët përkatës

en: apply the selected styles in list above to selected images
sq_AL: aplikoni stilet e përzgjedhura nga lista sipër në imazhet e përzgjedhura

en: tagging
sq_AL: etiketimi

en: attach tag to all
sq_AL: bashkëngjit etiketën të gjithave

en: detach tag
sq_AL: shkëput etiketën

en: delete tag?
sq_AL: do e fshini etiketën?

en: selected: %s
sq_AL: janë përzgjedhur: %s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
sq_AL[0]: vërtet do e hiqni etiketën `%s'?
    me këtë etiketë është shënuar %d imazh!
sq_AL[1]: vërtet do e hiqni etiketën `%s'?
    me këtë etiketë janë shënuar %d imazhe!

en: tag %s removed
sq_AL: hoqi etiketën %s

en: delete node?
sq_AL: do e fshini nyjën?

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
sq_AL[0]: <u>%d</u> etiketë do të fshihet
sq_AL[1]: <u>%d</u> etiketa do të fshihen

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
sq_AL[0]: <u>%d</u> imazh do të azhurnohet
sq_AL[1]: <u>%d</u> imazhe do të azhurnohen

en: %d tags removed
sq_AL: hoqi %d etiketa

en: create tag
sq_AL: krijoj etiketën

en: name:
sq_AL: emri:

en: add to: "%s"
sq_AL: shtoj te: "%s"

en: category
sq_AL: kategoria

en: synonyms:
sq_AL: sinonimet:

en: empty tag is not allowed, aborting
sq_AL: nuk lejohen etiketat boshe, dalje

en: tag name already exists. aborting.
sq_AL: kjo etiketë ekziston që më parë. dalje.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
sq_AL[0]: <u>%d</u> etiketë do të azhurnohet
sq_AL[1]: <u>%d</u> etiketa do të azhurnohen

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
sq_AL: karakteri '|' nuk lejohet për riemërtimin e etiketave.
    hierarkia të modifikohet me opsionin e riemërtimit. Ndërpritet.

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
sq_AL: emri i të paktën një etikete të re (%s) ekziston që më parë, dalje

en: change path
sq_AL: ndryshoj adresën

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
sq_AL: '|' është vendosur keq, nuk lejohen etiketat boshe, ndërpritet

en: tag %s created
sq_AL: krijoi etiketën %s

en: attach tag
sq_AL: bashkëngjit etiketën

en: create tag...
sq_AL: krijoj etiketën...

en: delete tag
sq_AL: fshij etiketën

en: delete node
sq_AL: fshij nyjën

en: change path...
sq_AL: ndryshoj adresën...

en: set as a tag
sq_AL: caktoj si etiketë

en: copy to entry
sq_AL: kopjoj te elementi

en: go to tag collection
sq_AL: shkoj te koleksioni i etiketave

en: go back to work
sq_AL: kthehem në punë

en: select a keyword file
sq_AL: përzgjidhni skedarin me fjalët kyç

en: error importing tags
sq_AL: problem me importin e etiketave

en: %zd tags imported
sq_AL: importoi %zd etiketa

en: select file to export to
sq_AL: përzgjidhni skedarin për eksport

en: error exporting tags
sq_AL: problem me eksportin e etiketave

en: %zd tags exported
sq_AL: eksportoi %zd etiketa

en: drop to root
sq_AL: hidheni në bazë

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
sq_AL: etiketat e bashkëngjitura
    lirohen me tastin Delete ose me dopioklik
    me etiketën veprohet më tej me klikim djathtas,
    elementi vihet në fokus me tastin Tab

en: attach
sq_AL: bashkëngjit

en: attach tag to all selected images
sq_AL: bashkëngjitni etiketën në imazhet e përzgjedhura

en: detach
sq_AL: shkëput

en: detach tag from all selected images
sq_AL: shkëputni etiketën nga imazhet e përzgjedhura

en: toggle list with / without hierarchy
sq_AL: shfaqni listën me ose pa hierarki

en: hide
sq_AL: fsheh

en: toggle sort by name or by count
sq_AL: renditni sipas emrit ose numrit

en: sort
sq_AL: rendit

en: toggle show or not darktable tags
sq_AL: tregoni/fshihni etiketat në darktable

en: dttags
sq_AL: dtetiketat

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
sq_AL: shkruani emrin e etiketës
    etiketa e re krijohet dhe u bashkëngjitet imazheve të përzgjedhura me tastin Enter
    etiketa e parë e gjetur hapet me tastin Tab ose Down
    etiketa e parë e bashkëngjitur përzgjidhet me tastin shift+Tab

en: clear entry
sq_AL: pastroni elementin

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
sq_AL: fjalori i etiketave,
    etiketa u bashkëngjitet imazheve të përzgjedhura me tastin Enter ose me dopioklik,
    po kështu me shift+Enter, plus që elementi vihet në fokus,
    etiketa e përzgjedhur shpaloset plotësisht me shift+klikim,
    me etiketën vepriohet më tej me klikim djathtas,
    elementi vihet në fokus me tastet shift+Tab

en: create a new tag with the
    name you entered
sq_AL: krijoni etiketën e re sipas emrit

en: import tags from a Lightroom keyword file
sq_AL: importoni etiketat nga skedari me fjalë kyç për Lightroom

en: export all tags to a Lightroom keyword file
sq_AL: eksportoni gjithë etiketat në skedar me fjalë kyç për Lightroom

en: toggle list / tree view
sq_AL: përdorni pamjen me listë / pemë

en: tree
sq_AL: pemë

en: toggle list with / without suggestion
sq_AL: shfaqni listën me ose pa sugjerime

en: suggestion
sq_AL: sugjerimi

en: redo last tag
sq_AL: ribëj etiketën e fundit

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
sq_AL: shkurtoret e etiketave nuk përdoren në pamjen me pemë. lutemi të kaloni te pamja me listë

en: tagging settings
sq_AL: parametrat e etiketimit

en: battery indicator
sq_AL: treguesi i baterisë

en: colorlabels
sq_AL: etiketat me ngjyrë

en: toggle color label of selected images
sq_AL: përdorni etiketat me ngjyrë për imazhet e përzgjedhura

en: filmstrip
sq_AL: diafilmi

en: filter
sq_AL: filtroj

en: filter preferences
sq_AL: preferencat për filtrat

en: button a
sq_AL: butoni a

en: button b
sq_AL: butoni b

en: button x
sq_AL: butoni x

en: button y
sq_AL: butoni y

en: button back
sq_AL: butoni pas

en: button guide
sq_AL: butoni guidë

en: button start
sq_AL: butoni filloj

en: left stick
sq_AL: leva majtas

en: right stick
sq_AL: leva djathtas

en: left shoulder
sq_AL: shpina majtas

en: right shoulder
sq_AL: shpina djathtas

en: dpad up
sq_AL: dpad lart

en: dpad down
sq_AL: dpad poshtë

en: dpad left
sq_AL: dpad majtas

en: dpad right
sq_AL: dpad djathtas

en: button misc1
sq_AL: butoni misc1

en: paddle1
sq_AL: pedalja1

en: paddle2
sq_AL: pedalja2

en: paddle3
sq_AL: pedalja3

en: paddle4
sq_AL: pedalja4

en: left trigger
sq_AL: këmbëza majtas

en: right trigger
sq_AL: këmbëza djathtas

en: invalid gamepad button
sq_AL: butoni i gamepad i pasaktë

en: left x
sq_AL: x majtas

en: left y
sq_AL: y majtas

en: right x
sq_AL: x djathtas

en: right y
sq_AL: y djathtas

en: left diagonal
sq_AL: diagonalja majtas

en: left skew
sq_AL: anoj majtas

en: right diagonal
sq_AL: diagonalja djathtas

en: right skew
sq_AL: anoj djathtas

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
sq_AL: aksi i gamepad i pasaktë

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
sq_AL: mbishtresat mbi miniaturë sipas përmasave

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
sq_AL: koha para fshehjes së shtresave mbi imazh pas lëvizjes së mausit
    vendoset -1 që mbishtresat të mos fshihen asnjëherë

en: timeout only available for block overlay
sq_AL: koha e pushimit përdoret vetëm nga mbishtresat

en: culling overlays
sq_AL: shtresat e seleksionimit

en: preview overlays
sq_AL: parashikoj mbishtresat

en: overlays not available here...
sq_AL: nuk mundësohen mbishtresat...

en: expand grouped images
sq_AL: shpalosni imazhet e grupuara

en: collapse grouped images
sq_AL: palosni imazhet e grupuara

en: thumbnail overlays options
sq_AL: opsionet e shtresave mbi miniaturë

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
sq_AL: ndryshoni llojin e shtresave që shfaqen mbi miniaturë

en: overlay mode for size
sq_AL: mbishtresa për madhësinë

en: thumbnail overlays
sq_AL: mbishtresat mbi miniaturë

en: no overlays
sq_AL: pa mbishtresa

en: overlays on mouse hover
sq_AL: mbishtresa me mausin sipër

en: extended overlays on mouse hover
sq_AL: mbishtresa të zgjeruara me mausin sipër

en: permanent overlays
sq_AL: mbishtresa të përhershme

en: permanent extended overlays
sq_AL: mbishtresa të zgjeruara të përhershme

en: permanent overlays extended on mouse hover
sq_AL: mbishtresa të zgjeruara të përhershme me mausin sipër

en: overlays block on mouse hover
sq_AL: blloku i mbishtresave me mausin sipër

en: during (s)
sq_AL: gjatë (s)

en: show tooltip
sq_AL: tregoj sugjerimet

en: help
sq_AL: ndihmë

en: enable this, then click on a control element to see its online help
sq_AL: klikoni një element për të marrë informacion nga interneti rreth tij

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
sq_AL: përcaktoni shkurtoret
    konfirmimet për mbishkrimin çaktivizohen me ctrl+klikim
    
    kaloni mausin mbi vegël, shtypni tastet me klikim, rrëshqitni mausin ose lëvizni kombinimet
    shoqërimi hiqet me përsëritjen e kombinimit
    klikoni veglën, modulin ose zonën në ekran për ta konfiguruar më tej

en: show global preferences
sq_AL: shihni preferencat globale

en: hinter
sq_AL: këshilluesi

en: %s in current collection
sq_AL: %s në koleksionin aktual

en: image infos
sq_AL: infot për imazhin

en: click to exit from full preview layout.
sq_AL: mbyllni strukturën e parashikimit të plotë.

en: click to enter full preview layout.
sq_AL: hapni strukturën e parashikimit të plotë.

en: click to enter culling layout in fixed mode.
sq_AL: hapni strukturën fikse të seleksionimit.

en: click to exit culling layout.
sq_AL: mbyllni strukturën e seleksionimit.

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
sq_AL: hapni strukturën dinamike të seleksionimit.

en: toggle filemanager layout
sq_AL: përdorni strukturën për administrimin e skedarëve

en: click to enter filemanager layout.
sq_AL: hapni strukturën për administrimin e skedarëve.

en: toggle zoomable lighttable layout
sq_AL: përdorni strukturën zmadhuese të fototekës

en: click to enter zoomable lighttable layout.
sq_AL: hapni strukturën zmadhuese të fototekës.

en: toggle culling mode
sq_AL: përdorni këndin e seleksionimit

en: toggle culling dynamic mode
sq_AL: përdorni këndin dinamik të seleksionimit

en: toggle culling zoom mode
sq_AL: përdorni këndin me zmadhim të seleksionimit

en: exit current layout
sq_AL: mbyll strukturën grafike aktuale

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
sq_AL: përdorni kodimin absolut; relativi përdoret duke rifilluar

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
sq_AL: %d lëvizje më identike (poshtë) para se të kaloni te kodimi relativ

en: switching encoding to relative (down = %d)
sq_AL: kaloni në kodimin relativ (poshtë = %d)

en: %s opened as midi%d
sq_AL: %s është hapur si midi%d

en: module toolbox
sq_AL: kutia e moduleve

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
sq_AL: vlerësoni me yll imazhet e përzgjedhura

en: timeline
sq_AL: linja kohore

en: start selection
sq_AL: filloj përzgjedhjen

en: stop selection
sq_AL: ndaloj përzgjedhjen

en: view toolbox
sq_AL: kutia e pamjes

en: viewswitcher
sq_AL: ndërruesi i pamjes

en: double-click to reset to `%s'
sq_AL: me dopioklik kthehet në `%s'

en: select file
sq_AL: përzgjidhni skedarin

en: double-click to reset to `%d'
sq_AL: me dopioklik kthehet në `%d'

en: double-click to reset to `%f'
sq_AL: me dopioklik kthehet në `%f'

en: Lua options
sq_AL: opsionet Lua

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
sq_AL: darktable nuk hapet `%s', bën kalimin në fototekë.
    
    lutemi të kontrolloni a punon në darktable modeli i kamerës që ka krijuar imazhin
    (lista e kamerave të testuara është në https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    nëse jeni të sigurt që modeli i kamerës është testuar, ju lutemi ta raportoni si problem
    në https://github.com/darktable-org/darktable

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
sq_AL: hap `%s' ...

en: gamut check
sq_AL: kontrolli i spektrit të ngjyrave

en: soft proof
sq_AL: gradimi i ngjyrave

note: fail :(
en: no image to open!
sq_AL: nuk ka imazh për të hapur!

en: no user-defined presets for favorite modules were found
sq_AL: nuk gjen vlerat e paracaktuara për modulet e pëlqyera

en: no styles have been created yet
sq_AL: akoma nuk keni krijuar stile

en: quick access to presets
sq_AL: hapni shpejt vlerat e paracaktuara

en: quick access to styles
sq_AL: hapni shpejt stilet

en: quick access for applying any of your styles
sq_AL: aplikoni shpejt stilet tuaja

en: second window
sq_AL: dritarja e dytë

en: display a second darkroom image window
sq_AL: shfaqni dhomën e errët në dritare tjetër

en: color assessment
sq_AL: vlerësimi i ngjyrave

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
sq_AL: vlerësoni ngjyrat në kushtet e ISO 12646

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
sq_AL: treguesi i mbiekspozimit bruto
    klikoni me të djathtën për opsionet

en: select how to mark the clipped pixels
sq_AL: përzgjidhni si duhen shenjuar pikselët e shkurtuar

en: mark with CFA color
sq_AL: shenjoj me ngjyrë CFA

en: mark with solid color
sq_AL: shenjoj me ngjyrë uniforme

en: false color
sq_AL: ngjyrë false

en: color scheme
sq_AL: skema e ngjyrave

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
sq_AL: përzgjidhni ngjyrën që tregon mbiekspozimin.
    përdoret vetëm kur zgjidhni shenjimin me ngjyrë uniforme

[ctx: solidcolor]
en: red
sq_AL: kuqe

[ctx: solidcolor]
en: green
sq_AL: gjelbër

[ctx: solidcolor]
en: blue
sq_AL: blu

[ctx: solidcolor]
en: black
sq_AL: zezë

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
sq_AL: pragu se çfarë konsiderohet e mbiekspozuar
    1.0 - niveli të bardhës
    0.0 - niveli i të zezës

en: toggle clipping indication
    right click for options
sq_AL: treguesi i parametrave të shkurtuar
    klikoni me të djathtën për opsionet

en: clipping preview mode
sq_AL: parashikimi i parametrave të shkurtuar

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
sq_AL: zgjidhni standardin për parashikimin
    spektri i plotë i ngjyrave ndërthur gjithë mënyrat

en: full gamut
sq_AL: spektri i plotë i ngjyrave

en: any RGB channel
sq_AL: çdo kanal RGB

en: luminance only
sq_AL: vetëm luminancën

en: saturation only
sq_AL: vetëm saturimin

en: select colors to indicate clipping
sq_AL: përzgjidhni ngjyrat që tregojnë parametrat e shkurtuar

en: red & blue
sq_AL: kuqe e blu

en: purple & green
sq_AL: vjollcë e gjelbër

en: lower threshold
sq_AL: pragu i poshtëm

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
sq_AL: pragu i shkurtimit për pikën e zezë,
    në EV, krahasimisht me të bardhën (0 EV).
    sRGB 8-bitësh shkurton të zezat në -12.69 EV,
    Adobe RGB 8-bitësh shkurton të zezat në -19.79 EV,
    sRGB 16-bitësh shkurton të zezat në -20.69 EV,
    printimet mat artistike tipike prodhojnë të zezën në -5.30 EV,
    printimet me lustër me ngjyra tipike prodhojnë të zezën në -8.00 EV,
    printime me lustër B/Z tipike prodhojnë të zezën në -9.00 EV.

en: upper threshold
sq_AL: pragu i sipërm

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
sq_AL: pragu i shkurtimit për pikën e bardhë.
    100% është piku i luminancës së mesme.

en: softproof
sq_AL: gradoj ngjyrat

en: toggle softproofing
    right click for profile options
sq_AL: përdorni bocën e ngjyrave
    klikoni me të djathtën për opsionet

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
sq_AL: kontrolloni spektrin e ngjyrave
    klikoni me të djathtën për opsionet e profilit

en: profiles
sq_AL: profilet

en: preview intent
sq_AL: parashikimi i synuar

en: display profile
sq_AL: profili i ekranit

en: preview display profile
sq_AL: profili i ekranit për parashikim

en: histogram profile
sq_AL: profili i histogramit

en: second preview window ISO 12646 color assessment
sq_AL: dritare të dytë për vlerësimin e ngjyrave në kushtet e ISO 12646

en: color assessment second preview
sq_AL: këndi i dytë për vlerësimin e ngjyrave

en: display ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të ekranit

en: preview display ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të ekranit për parashikim

en: softproof ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të bocës së ngjyrave

en: histogram and color picker ICC profiles
sq_AL: profilet ICC të histogramit dhe përzgjedhësit të ngjyrave

en: toggle guide lines
    right click for guides options
sq_AL: përdorni vijat udhëzuese
    klikoni me të djathtën për opsionet e vijave udhëzuese

note: Fullscreen preview key
en: full preview
sq_AL: parashikoj plotësisht

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
sq_AL: detyroj panoramimin/zmadhimin/rrotullimin me maus

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
sq_AL: afroj

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
sq_AL: zmadhoj

en: zoom out
sq_AL: zvogëloj

note: Shortcut to skip images
en: image forward
sq_AL: imazhi para

en: image back
sq_AL: imazhi prapa

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
sq_AL: ndërroni ngjyrat për mbishtresat

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
sq_AL: tregoj maskat e vizatuara

note: brush size +/-
en: increase brush size
sq_AL: rrit përmasat e penelit

en: decrease brush size
sq_AL: ul përmasat e penelit

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
sq_AL: rrit fortësinë e penelit

en: decrease brush hardness
sq_AL: ul fortësinë e penelit

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
sq_AL: rrit tejdukshmërinë e penelit

en: decrease brush opacity
sq_AL: ul tejdukshmërinë e penelit

note: undo/redo
en: undo
sq_AL: kthej

en: redo
sq_AL: ribëj

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
sq_AL: ndryshoni precizionin e shkarësit me shkurtoren e tastierës

en: keyboard shortcut slider precision: fine
sq_AL: precizioni i shkarësit me shkurtoren e tastierës: fin

en: keyboard shortcut slider precision: normal
sq_AL: precizioni i shkarësit me shkurtoren e tastierës: normal

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
sq_AL: precizioni i shkarësit me shkurtoren e tastierës: i trashë

en: switch to lighttable
sq_AL: kaloj te fototeka

en: zoom in the image
sq_AL: zmadhoj imazhin

en: unbounded zoom in the image
sq_AL: zmadhim i palimituar i imazhit

en: zoom to 100% 200% and back
sq_AL: zmadhoj në 100% 200% dhe kthehem

en: pan a zoomed image
sq_AL: panoramoj imazhin e zmadhuar

en: [modules] expand module without closing others
sq_AL: [modulet] shpalos modulin pa i mbyllur të tjerët

en: [modules] expand module and close others
sq_AL: [modulet] shpalos modulin dhe mbyll të tjerët

en: [modules] rename module
sq_AL: [modulet] riemërtoj modulin

en: [modules] change module position in pipe
sq_AL: [modulet] ndryshoj pozicionin e modulit për zhvillim

en: good knight
sq_AL: kalorës i mirë

note: Show infos key
en: show infos
sq_AL: tregoj informacionet

en: middle
sq_AL: mesi

en: open image in darkroom
sq_AL: hap imazhin në dhomën e errët

en: switch to next/previous image
sq_AL: kaloj te imazhi tjetër/pararendës

en: zoom to 100% and back
sq_AL: zmadhoj në 100% dhe kthehem

en: scroll the collection
sq_AL: rrëshqas koleksionin

en: change number of images per row
sq_AL: ndryshoj numrin e imazheve për rresht

en: select an image
sq_AL: përzgjidhni një imazh

en: select range from last image
sq_AL: përzgjidhni intervalin nga imazhi i fundit

en: add image to or remove it from a selection
sq_AL: shtoni ose hiqni imazhin nga përzgjedhja

en: change image order
sq_AL: ndryshoj renditjen e imazheve

en: zoom all the images
sq_AL: ridimensionoj gjithë imazhet

en: pan inside all the images
sq_AL: panoramoj brenda gjithë imazheve

en: zoom current image
sq_AL: ridimensionoj imazhin aktual

en: pan inside current image
sq_AL: panoramoj brenda imazhit aktual

en: zoom current image to 100% and back
sq_AL: zmadhoj imazhin aktual në 100% dhe kthehem

en: zoom the main view
sq_AL: ridimensionoj pamjen kryesore

en: pan inside the main view
sq_AL: panoramoj brenda pamjes kryesore

en: set display profile
sq_AL: caktoni profilin e ekranit

en: whole
sq_AL: e tëra

en: leave
sq_AL: lë

en: align images to grid
sq_AL: radhit imazhet në rrjetë

en: reset first image offset
sq_AL: kthej ofsetin e imazhit të parë

en: select toggle image
sq_AL: përzgjidhni imazhin për përdorim

en: select single image
sq_AL: përzgjidhni imazh tek

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
sq_AL: parashikoj zmadhimin 100%

en: preview zoom fit
sq_AL: parashikoj zmadhimin adapt

en: zoom max
sq_AL: ridimensionimi maks

en: zoom min
sq_AL: ridimensionimi min

en: [on image] open in darkroom
sq_AL: [imazhi] hap në dhomën e errët

en: [on map] zoom map
sq_AL: [harta] ridimensionoj hartën

en: move image location
sq_AL: lëviz vendndodhjen e imazhit

[ctx: view]
en: print
sq_AL: printimi

en: end of images
sq_AL: imazhet mbaruan

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
sq_AL: imazhet mbaruan. shtypni një tast për t'u kthyer në fototekë

en: waiting to start slideshow
sq_AL: pret nisjen e diafilmit

en: slideshow paused
sq_AL: diafilmi në pauzë

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
sq_AL[0]: diafilmi do të vonohet %d sekondë
sq_AL[1]: diafilmi do të vonohet %d sekonda

en: start and stop
sq_AL: filloj e ndaloj

en: exit slideshow
sq_AL: mbyll diafilmin

en: slow down
sq_AL: ngadalësoj

en: speed up
sq_AL: shpejtoj

en: step forward
sq_AL: bëj përpara

en: step back
sq_AL: bëj prapa

en: go to next image
sq_AL: shkoj te imazhi tjetër

en: go to previous image
sq_AL: shkoj te imazhi pararendës

en: new session initiated '%s'
sq_AL: nisi sesionin e ri '%s'

en: no camera with tethering support available for use...
sq_AL: nuk keni kamerë që telefotografon...

en: left click
sq_AL: klikim majtas

en: right click
sq_AL: klikim djathtas

en: middle click
sq_AL: klikim në mes

en: left double-click
sq_AL: dopioklik majtas

en: right double-click
sq_AL: dopioklik djathtas

en: drag and drop
sq_AL: tërheq

en: left click+drag
sq_AL: klikim majtas+tërheqje mausi

en: right click+drag
sq_AL: klikim djathtas+tërheqje mausi

en: darktable - accels window
sq_AL: darktable - dritarja e shkurtoreve

en: switch to a classic window which will stay open after key release
sq_AL: kaloni te dritarja klasike, e cila qëndron hapur kur e lëshoni tastin

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
sq_AL: veprimet me maus
