darktable - en to tr translation catalogue (4644 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
tr: ilk örnek

[ctx: preferences]
en: last instance
tr: son örnek

[ctx: preferences]
en: never
tr: asla

[ctx: preferences]
en: once a month
tr: ayda bir

[ctx: preferences]
en: once a week
tr: haftada bir

[ctx: preferences]
en: once a day
tr: günde bir

[ctx: preferences]
en: on close
tr: kapanışta

[ctx: preferences]
en: small
tr: küçük

[ctx: preferences]
en: default
tr: öntanımlı

[ctx: preferences]
en: large
tr: büyük

[ctx: preferences]
en: unrestricted
tr: sınırsız

[ctx: preferences]
en: after edit
tr: düzenlemeden sonra

[ctx: preferences]
en: on import
tr: içe aktarımda

[ctx: preferences]
en: always
tr: her zaman

[ctx: preferences]
en: only large entries
tr: sadece büyük girişler

[ctx: preferences]
en: sensitive
tr: duyarlı

[ctx: preferences]
en: insensitive
tr: duyarsız

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
tr: çoklu GPUs

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
tr: aşırı hızlı GPU

[ctx: preferences]
en: import time
tr: içe aktarma zamanı

[ctx: preferences]
en: folder name
tr: klasör adı

[ctx: preferences]
en: Lab
tr: Laboratuvar

[ctx: preferences]
en: none
tr: yok

[ctx: preferences]
en: mean
tr: ortalama

[ctx: preferences]
en: min
tr: asg

[ctx: preferences]
en: max
tr: azm

en: select only new pictures
tr: sadece yeni resimleri seç

en: only select images that have not already been imported
tr: yalnızca henüz içe aktarılmamış görüntüleri seçin

en: ignore non-raw images
tr: ham olmayan görselleri yoksay

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
tr: etkinleştirilirse yalnızca ham dosyaların içe aktarılmasına izin verilir. ham olmayan dosyalar iletişim kutusunda görünmeyecek ve içe aktarılmayacaktır.

en: apply metadata
tr: meta verileri uygula

en: apply some metadata to all newly imported images.
tr: yeni içe aktarılan tüm resimlere bazı meta veriler uygulayın.

en: recursive directory
tr: özyinelemeli dizin

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
tr: film rulolarını içe aktarırken özyinelemeli dizin geçişi

en: creator to be applied when importing
tr: içe aktarırken uygulanacak içerik üreticisi

en: publisher to be applied when importing
tr: içe aktarırken uygulanacak yayıncı

en: rights to be applied when importing
tr: içe aktarırken uygulanacak haklar

en: comma separated tags to be applied when importing
tr: içe aktarırken uygulanacak virgülle ayrılmış etiketler

en: import tags from XMP
tr: etiketleri XMP'den içe aktar

en: initial rating
tr: ilk derecelendirme

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
tr: bir film rulosunu içe aktarırken tüm görüntüler için ilk yıldız derecelendirmesi

en: ignore EXIF rating
tr: EXIF derecelendirmesini yoksay

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
tr: EXIF derecelendirmesini dikkate almayın. ayarlanmazsa ve EXIF derecesi bulunursa, 'ilk derecelendirmeyi' geçersiz kılar

en: import job
tr: çalışmayı içe aktar

en: name of the import job
tr: içe aktarma işinin adı

en: override today's date
tr: bugünün tarihini geçersiz kıl

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
tr: değişkenleri genişletirken kullanılan geçerli tarih/saati geçersiz kılmak istiyorsanız, şu biçimde bir tarih yazın: YYYY:AA:GG[ sa:da:sn[.sss]]:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    aksi halde alanı boş bırakın

en: keep this window open
tr: bu pencereyi açık tut

en: keep this window open to run several imports
tr: birkaç içe aktarmayı çalıştırmak için bu pencereyi açık tutun

[ctx: preferences]
en: off
tr: kapalı

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
tr: sertlik (göreceli)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
tr: sertlik (mutlak)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
tr: opaklık (göreceli)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
tr: opaklık (mutlak)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
tr: fırça boyutu (göreceli)

[ctx: preferences]
en: low
tr: düşük

[ctx: preferences]
en: medium
tr: orta

[ctx: preferences]
en: high
tr: yüksek

[ctx: preferences]
en: false color
tr: yanlış renk

[ctx: preferences]
en: grayscale
tr: gri tonlu

[ctx: preferences]
en: top left
tr: sol üst

[ctx: preferences]
en: top right
tr: sağ üst

[ctx: preferences]
en: top center
tr: üst merkez

[ctx: preferences]
en: bottom
tr: alt

[ctx: preferences]
en: hidden
tr: gizli

en: show OSD
tr: OSD'yi göster

en: toggle the visibility of the map overlays
tr: harita bindirmelerinin görünürlüğünü aç/kapat

en: filtered images
tr: filtrelenmiş görüntüler

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
tr: ayarlandığında geçerli film şeridine çizilen görüntüleri sınırla

en: max images
tr: azm görüntü

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
tr: haritada çizilen azami küçük resim sayısı

en: group size factor
tr: grup büyüklüğü etkeni

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
tr: haritadaki görüntü gruplarının uzamsal boyutunu artırın veya azaltın. hesaplama süresini etkileyebilir

en: min images per group
tr: grup başına asg görüntü

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
tr: bir görüntü grubu oluşturmak için asgari görüntü sayısı. hesaplama süresini etkileyebilir.

[ctx: preferences]
en: thumbnail
tr: küçük resim

[ctx: preferences]
en: count
tr: sayı

en: thumbnail display
tr: küçük resim ekranı

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
tr: üç seçenek mevcuttur: resimlerin küçük resimleri, yalnızca grubun resim sayısı veya hiçbir şey

en: max polygon points
tr: azami çokgen noktaları

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
tr: konum bulma modülünde çokgen ile içe aktarılan noktaların sayısını sınırlayın

[ctx: preferences]
en: original
tr: özgün

[ctx: preferences]
en: to 1/2
tr: 1/2'ye kadar

[ctx: preferences]
en: to 1/3
tr: 1/3'e kadar

[ctx: preferences]
en: to 1/4
tr: 1/4'e kadar

[ctx: preferences]
en: bilinear
tr: çift doğrusal

[ctx: preferences]
en: bicubic
tr: çift kübik

[ctx: preferences]
en: auto
tr: otomatik

[ctx: preferences]
en: libsecret
tr: kitaplık

[ctx: preferences]
en: vectorscope
tr: vektör kapsamı

[ctx: preferences]
en: waveform
tr: dalga şekli

[ctx: preferences]
en: RGB parade
tr: RGB geçişi

[ctx: preferences]
en: left
tr: sol

[ctx: preferences]
en: right
tr: sağ

[ctx: preferences]
en: logarithmic
tr: logaritmik

[ctx: preferences]
en: linear
tr: doğrusal

[ctx: preferences]
en: horizontal
tr: yatay

[ctx: preferences]
en: vertical
tr: dikey

[ctx: preferences]
en: overlaid
tr: üst üste bindirilmiş

[ctx: preferences]
en: parade
tr: geçiş

[ctx: preferences]
en: monochromatic
tr: tek renkli

[ctx: preferences]
en: analogous
tr: benzer

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
tr: benzer tamamlayıcı

[ctx: preferences]
en: complementary
tr: tamamlayıcı

[ctx: preferences]
en: split complementary
tr: bölünmüş tamamlayıcı

[ctx: preferences]
en: dyad
tr: ikili

[ctx: preferences]
en: triad
tr: üçlü

[ctx: preferences]
en: tetrad
tr: dörtlü

[ctx: preferences]
en: square
tr: kare

[ctx: preferences]
en: narrow
tr: dar

[ctx: preferences]
en: line
tr: satır

[ctx: preferences]
en: inch
tr: inç

[ctx: preferences]
en: all
tr: tümü

[ctx: preferences]
en: colord
tr: renkli

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
tr: sahne referanslı (filmsel)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
tr: sahne referanslı (sigmoid)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
tr: görüntüleme referanslı (eski)

en: camera time zone
tr: kamera saat dilimi

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
tr: çoğu kamera saat dilimini EXIF'te saklamaz. GPX verilerinin doğru şekilde eşleştirilebilmesi için doğru saat dilimini verin

[ctx: preferences]
en: no color
tr: renk yok

[ctx: preferences]
en: illuminant color
tr: aydınlatıcı renk

[ctx: preferences]
en: effect emulation
tr: efekt öykünmesi

[ctx: preferences]
en: list
tr: liste

[ctx: preferences]
en: tabs
tr: sekme

[ctx: preferences]
en: columns
tr: sütunlar

[ctx: preferences]
en: active
tr: etkin

[ctx: preferences]
en: dim
tr: loş

[ctx: preferences]
en: fade
tr: solma

[ctx: preferences]
en: fit
tr: sığdır

[ctx: preferences]
en: smooth
tr: pürüzsüz

[ctx: preferences]
en: glide
tr: kayma

en: this setting has been modified
tr: bu ayar değiştirildi

en: import
tr: içe aktar

en: session options
tr: oturum seçenekleri

en: base directory naming pattern
tr: temel dizin adlandırma kalıbı

en: double click to reset to `%s'
tr: `%s' olarak sıfırlamak için çift tıklayın

en: part of full import path for an import session
tr: bir içe aktarma oturumu için tam içe aktarma yolunun bir parçası

en: sub directory naming pattern
tr: alt dizin adlandırma kalıbı

en: keep original filename
tr: orijinal dosya adını koru

[ctx: preferences]
en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
tr: kameradan veya karttan içe aktarırken desen yerine orijinal dosya adını koruyun

en: file naming pattern
tr: dosya adlandırma kalıbı

en: file naming pattern used for a import session
tr: bir içe aktarma oturumu için kullanılan dosya adlandırma kalıbı

en: lighttable
tr: ışık masası

en: general
tr: genel

en: hide built-in presets for utility modules
tr: yardımcı modüller için yerleşik ön ayarları gizle

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
tr: ön ayarlar menüsünde yardımcı program modüllerinin yerleşik ön ayarlarını gizler.

en: use single-click in the collections module
tr: koleksiyon modülünde tek tıklamayı kullanın

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
tr: koleksiyon modülündeki öğeleri seçmek için tek tıklamayı kullanmak için bu seçeneği işaretleyin. bu, tarih-saat ve sayısal değerler için aralık seçimleri yapmanızı sağlar.

en: expand a single utility module at a time
tr: bir seferde tek bir yardımcı modül genişletme

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
tr: bu seçenek, ışıklı masa modunda kaydırmalı tıklama davranışını değiştirir

en: scroll utility modules to the top when expanded
tr: genişletildiğinde yardımcı program modüllerini en üste kaydırın

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
tr: bu seçenek etkinleştirildiğinde, karanlık tablo modülü görünür listenin en üstüne kaydırmaya çalışır

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
tr: bir resmi iki kez derecelendirmek, derecelendirmeyi sıfırlamaz

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
tr: bir görüntüyü bir yıldızla iki kez derecelendirmenin yıldız derecelendirmesini sıfırlayıp sıfırlayacağını tanımlar

en: show scrollbars for central view
tr: merkezi görünüm için kaydırma çubuklarını göster

[ctx: preferences]
en: TRUE
tr: DOĞRU

en: defines whether scrollbars should be displayed
tr: kaydırma çubuklarının görüntülenip görüntülenmeyeceğini tanımlar

en: show image time with milliseconds
tr: görüntü süresini milisaniye ile göster

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
tr: zamanın milisaniye cinsinden gösterilip gösterilmeyeceğini tanımlar

en: thumbnails
tr: küçük resimler

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
tr: boyuttan gömülü JPEG yerine raw dosyası kullanın

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
tr: küçük resim boyutu bu değerden büyükse, gömülü önizleme JPEG (daha iyi ancak daha yavaş) yerine raw dosya kullanılarak işlenir.
    tüm küçük resimlerin ve önceden oluşturulmuş resimlerin en iyi kalitede olmasını istiyorsanız *her zaman* seçeneğini seçmelisiniz.
    (kılavuzda daha fazla açıklama)

en: high quality processing from size
tr: boyuttan yüksek kaliteli işleme

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
tr: küçük resim boyutu bu değerden büyükse, tam kalite oluşturma yolu kullanılarak işlenecektir (daha iyi ancak daha yavaş).
    tüm küçük resimlerin ve önceden oluşturulmuş resimlerin en iyi kalitede olmasını istiyorsanız *her zaman* seçeneğini seçmelisiniz.
    (kılavuzda daha fazla açıklama)

en: enable disk backend for thumbnail cache
tr: küçük resim önbelleği için disk arka ucunu etkinleştir

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
tr: etkinleştirilirse, bellek önbelleğinden çıkarıldığında küçük resimleri diske (.cache/darktable/) yazın.
    bunun çok fazla bellek kaplayabileceğini (20k görüntü için birkaç gigabayt) ve önbelleğe alınmış küçük resimleri bir daha asla silmeyeceğini unutmayın.
    İsterseniz bunları manuel olarak silmek güvenlidir. çok gezinirken ışıklı masa performansı büyük ölçüde artacaktır.
    tüm koleksiyonunuzun tüm küçük resimlerini çevrimdışı oluşturmak için 'darktable-generate-cache' komutunu çalıştırın.

en: enable disk backend for full preview cache
tr: tam önizleme önbelleği için disk arka ucunu etkinleştir

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
tr: etkinleştirilirse, önbellekten çıkarıldığında tam önizlemeyi diske (.cache/darktable/) yazın.
    bunun çok fazla bellek kaplayabileceğini (20k görüntü için birkaç gigabayt) ve önbelleğe alınmış küçük resimleri bir daha asla silmeyeceğini unutmayın.
    İsterseniz bunları manuel olarak silmek güvenlidir.
    Tam ön izleme modunda görüntüyü yakınlaştırırken ışıklı masa performansı büyük ölçüde artacaktır.

en: generate thumbnails in background
tr: arka planda küçük resimler oluştur

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
tr: 'küçük resim önbelleği için disk arka ucunu etkinleştir' etkinleştirilmişse, kullanıcı ışık tablosunda etkin değilken seçilen boyuta kadar küçük resimler/mipmap'ler oluşturulur.

en: reset cached thumbnails
tr: önbelleğe alınmış küçük resimleri sıfırla

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
tr: veritabanını sıfırlayarak küçük resimlerin yeniden oluşturulmasını zorlayın. bazı küçük resimlerin manuel olarak kaldırılması veya bozulması durumunda bu gerekli olabilir.

en: delimiters for size categories
tr: boyut kategorileri için sınırlayıcılar

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
tr: boyut kategorileri, | ile ayrılmış küçük resmin boyutuna bağlı olarak farklı bindirmeleri ve CSS değerlerini ayarlayabilmek için kullanılır.
    örneğin, 120|400, 3 küçük resim kategorisi anlamına gelir: <120 piksel, 120-400 piksel, >400 piksel

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
tr: küçük resim genişletilmiş bindirme metni için desen

en: see manual to know all the tags you can use.
tr: kullanabileceğiniz tüm etiketleri öğrenmek için kılavuza bakın.

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
tr: küçük resim ipucu için desen (devre dışı bırakmak için boş)

en: darkroom
tr: karanlık oda

en: scroll down to increase mask parameters
tr: maske parametrelerini artırmak için aşağı kaydırın

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
tr: maske parametrelerini değiştirmek için fare kaydırma tekerleğini kullanırken, maske boyutunu, geçiş yumuşatma boyutunu, opaklığı, fırça sertliğini ve gradyan eğriliğini artırmak için aşağı kaydırın
    varsayılan olarak yukarı kaydırmak bu parametreleri artırır

en: middle mouse button zooms to 200%
tr: farenin orta düğmesi %200'e kadar yakınlaştırır

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
tr: etkinleştirilirse, yakınlaştırma düzeyi %100 ile %200 arasında değişir ve orta fare tıklamasıyla görüntü alanına sığar. devre dışı bırakılırsa, görüntü alanı boyutu ile %100 arasında geçiş yapar ve yakınlaştırma seviyesini kontrol etmek için 'ctrl' tuşu kullanılabilir.

en: pattern for the image information line
tr: görüntü bilgi satırı için desen

en: see manual for a list of the tags you can use.
tr: kullanabileceğiniz etiketlerin listesi için kılavuza bakın.

en: position of the image information line
tr: görüntü bilgi satırının konumu

en: border around image in darkroom mode
tr: karanlık oda modunda görüntünün etrafındaki kenarlık

en: double click to reset to `%d'
tr: `%d' olarak sıfırlamak için çift tıklayın

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
tr: görüntüyü küçük bir kenarlıkla karanlık oda modunda işleyin. herhangi bir kenarlık istemiyorsanız 0'a ayarlayın.

en: reduce resolution of preview image
tr: önizleme görüntüsünün çözünürlüğünü azalt

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
tr: önizleme oluşturmayı hızlandırmak için azaltın, doğru maskelemeyi engelleyebilir

en: show loading screen between images
tr: resimler arasında yükleme ekranını göster

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
tr: karanlık odadaki görüntüler arasında gezinirken gri yükleme ekranı göster
    sadece bir tost mesajı göstermek için devre dışı bırak

en: modules
tr: modüller

en: display of individual color channels
tr: bireysel ekran renk kanallarının görüntülenmesi

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
tr: parametrik maskeler özelliğinde etkinleştirildiğinde renk kanallarının nasıl görüntüleneceğini tanımlar.

en: hide built-in presets for processing modules
tr: işleme modülleri için yerleşik ön ayarları gizle

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
tr: hem ön ayarlarda hem de favoriler menüsünde yerleşik işleme modüllerinin ön ayarlarını gizler.

en: show the guides widget in modules UI
tr: kılavuzlar aracını modüller kullanıcı arayüzünde göster

en: expand a single processing module at a time
tr: bir seferde tek bir işleme modülünü genişletin

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
tr: bu seçenek, karanlık oda modunda kaydırmalı tıklama davranışını değiştirir

en: only collapse modules in current group
tr: yalnızca geçerli gruptaki modülleri daralt

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
tr: bir seferde yalnızca tek bir modülü genişletiyorsanız, yalnızca geçerli gruptaki diğer modülleri daraltın - diğer gruplardaki modülleri yoksayın

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
tr: etkinleştirildiğinde modülü genişletin ve devre dışı bırakıldığında daraltın

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
tr: bu seçenek, etkinleştirildiğinde veya devre dışı bırakıldığında modülün otomatik olarak genişletilmesine veya daraltılmasına izin verir.

en: scroll processing modules to the top when expanded
tr: genişletildiğinde işleme modüllerini en üste kaydır

en: show right-side buttons in processing module headers
tr: işleme modülü başlıklarında sağ taraftaki düğmeleri göster

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
tr: fare bir modülün üzerinde olmadığında çoklu örnek, sıfırlama ve ön ayar düğmeleri gizlenebilir:
     - 'her zaman': her zaman tüm düğmeleri göster,
     - 'etkin': düğmeleri yalnızca fare modülün üzerindeyken gösterir,
     - 'dim': fare uzaktayken düğmeler soluk görünür,
     - 'otomatik': panel dar olduğunda düğmeleri gizleyin,
     - 'soldur': panel daraldığında tüm düğmelerin kaybolması,
     - 'sığdır': modül adı uymuyorsa tüm düğmeleri gizleyin,
     - 'pürüzsüz': bir başlıktaki tüm düğmeleri aynı anda karartın,
     - 'kaydırma': tek tek düğmeleri gerektiği gibi kademeli olarak gizleyin

en: show mask indicator in module headers
tr: modül başlıklarında maske göstergesini göster

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
tr: etkinleştirilirse, maske uygulanmış herhangi bir işleme modülünün başlığında bir simge gösterilecektir

en: prompt for name on addition of new instance
tr: yeni örneğin eklenmesi üzerine isim istemi

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
tr: etkinleştirilirse, her yeni modül örneği için bir yeniden adlandırma istemi bulunur (yeni örnek veya kopya)

en: automatically update module name
tr: modül adını otomatik olarak güncelle

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
tr: etkinleştirilirse, modül adı önceden ayarlanmış bir adla veya varsa önceden ayarlanmış bir örnek adıyla eşleşecek şekilde otomatik olarak güncellenecektir.

en: processing
tr: işleme

en: image processing
tr: görüntü işleme

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
tr: çıktı renk profilini uygulamak için her zaman LittleCMS 2'yi kullanın

en: this is slower than the default.
tr: bu, varsayılandan daha yavaştır.

en: pixel interpolator (warp)
tr: piksel enterpolatörü (çözgü)

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
tr: döndürme, lens düzeltme, sıvılaştırma, kırpma ve son ölçekleme için modüllerde kullanılan piksel enterpolasyonu (bilineer, bicubic, lanczos 2).

en: pixel interpolator (scaling)
tr: piksel enterpolatörü (ölçeklendirme)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
tr: ölçekleme için kullanılan piksel enterpolatörü (bilineer, bicubic, lanczos2, lanczos3).

en: LUT 3D root folder
tr: LUT 3B kök klasörü

en: select directory
tr: dizini seç

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
tr: bu klasör (ve alt klasörler), LUT 3B modülü tarafından kullanılan LUT dosyalarını içerir. (yeniden başlatma gerekir).

en: auto-apply pixel workflow defaults
tr: piksel iş akışı varsayılanlarını otomatik uygula

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
tr: sahne referanslı iş akışı doğrusal modüllere dayalıdır ve filmsel veya sigmoid, renk kalibrasyonu ve pozlamayı otomatik olarak uygular,
    ekran referanslı iş akışı, Lab modüllerini temel alır ve temel eğri, beyaz dengesi ve eski modül kanal sırasını otomatik olarak uygular.

en: auto-apply per camera basecurve presets
tr: kamera temel eğri ön ayarları başına otomatik uygulama

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
tr: varsa, genel üretici yerine varsayılan olarak kamera başına temel eğriyi kullanın (yeniden başlatılması gerekir).
    bu seçenek, "otomatik uygulamalı piksel iş akışı varsayılanları" "görüntüleme-başvurulan" olarak ayarlandığında dikkate alınır.
    temel eğri ön ayarlarının otomatik olarak uygulanmasını önlemek için "piksel iş akışı varsayılanlarını otomatik uygula", "yok" olarak ayarlanmalıdır

en: detect monochrome previews
tr: tek renkli önizlemeleri algıla

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
tr: birçok tek renkli görüntü EXIF ve önizleme verileri aracılığıyla tanımlanabilir. dikkat: bu, EXIF verilerinin içe aktarılmasını ve okunmasını yavaşlatır

en: show warning messages
tr: uyarı mesajlarını göster

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
tr: boru hattında standart olmayan ve muhtemelen zararlı ayarlar kullanıldığında yeni başlayan kullanıcıları uyarmak için modüllerde mesajları görüntüleyin.
    bu mesajlar yanlış pozitif olabilir ve ne yaptığınızı biliyorsanız dikkate alınmamalıdır. bu seçenek onları her zaman gizleyecektir.

en: CPU / memory
tr: CPU / bellek

en: darktable resources
tr: darktable kaynakları

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
tr: darktable'ın sistem kaynaklarınızdan ne kadar alabileceğini tanımlar:
     - 'varsayılan': darktable, sistem kaynaklarınızın ~%50'sini alır ve hala performans göstermeye yetecek kadar darktable ye verir.
     - 'küçük': aynı anda sistem belleğinizin büyük bölümlerini alan uygulamaları veya oyunlar veya Hugin gibi OpenCL/GL uygulamalarını çalıştırıyorsanız kullanılmalıdır.
     - 'büyük': esas olarak darktable kullanıyorsanız ve performans için sistem kaynaklarınızın çoğunu kullanmasını istiyorsanız en iyi seçenektir.
    - 'sınırsız': darktable tüm sistem kaynaklarınızı kullanacağından, yalnızca çok büyük görüntüler geliştirmek için kullanılmalıdır
       ve dolayısıyla takas belleğinde ve beklenmeyen performans düşüşlerine yol açabilir.
       dikkatli kullanın ve genel kullanım için önerilmez!

en: prefer performance over quality
tr: kalite yerine performansı tercih et

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
tr: açıksa, küçük resimler ve önizlemeler daha düşük kalitede ancak 4 kat daha hızlı oluşturulur

en: activate OpenCL support
tr: OpenCL desteğini etkinleştir

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
tr: bulunursa, işlemeyi hızlandırmak için sisteminizde OpenCL çalışma zamanını kullanın.
    herhangi bir zamanda açılıp kapatılabilir.

en: not available
tr: kullanılamıyor

en: not available on this system
tr: bu sistem hazır değil

en: OpenCL scheduling profile
tr: OpenCL planlama profili

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
tr: önizleme ve tam piksel boru görevlerinin OpenCL özellikli sistemlerde nasıl planlandığını tanımlar:
     - "varsayılan": GPU tam olarak işler ve CPU ön izleme kanalını işler (yapılandırma parametreleriyle uyarlanabilir),
     - 'çoklu GPU'lar': her iki piksel hattını iki farklı GPU'da paralel olarak işleyin,
     - 'çok hızlı GPU': her iki piksel kanalını da GPU'da sırayla işleyin.

en: use all device memory
tr: tüm cihaz hafızasını kullan

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
tr: etkinleştirilirse darktable, bir güvenlik marjı hariç tüm cihaz hafızasını kullanır (boşluk payı, varsayılan 600 MB'dir)

en: OpenCL drivers
tr: OpenCL sürücüleri

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
tr: Desteklenen tüm platformlar için Intel(R) OpenCL Graphics (satıcıdan sağlanır)

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
tr: Nvidia CUDA tabanlı OpenCL (satıcıdan sağlanır)

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
tr: AMD Hızlandırılmış Paralel İşleme (satıcıdan sağlanır)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
tr: RustiCL Mesa OpenCL, hala kararsız. bunu kullanmak istiyorsanız satıcı sürücüsünü devre dışı bırakmalısınız

en: Apple OpenCL (vendor provided)
tr: Apple OpenCL (satıcıdan sağlanır)

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
tr: Microsoft OpenCLOn12, bunu yalnızca satıcının sağladığı sürücü çalışmıyorsa veya sağlanmadıysa kullanın.

en: other platforms
tr: diğer platformlar

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
tr: ayarlandığı takdirde belirtilmeyen tüm platformlar kabul edilir. bunu yalnızca satıcı sürücüsü mevcut değilse yapın

en: security
tr: güvenlik

en: ask before removing images from the library
tr: resimleri kütüphaneden kaldırmadan önce sor

en: always ask the user before removing image information from the library
tr: kitaplıktan görüntü bilgilerini kaldırmadan önce her zaman kullanıcıya sorun

en: ask before deleting images from disk
tr: görüntüleri diskten silmeden önce sor

en: always ask the user before any image file is deleted
tr: herhangi bir görüntü dosyası silinmeden önce her zaman kullanıcıya sorun

en: ask before discarding history stack
tr: geçmiş yığınını atmadan önce sor

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
tr: herhangi bir görüntüde geçmiş yığını atılmadan önce her zaman kullanıcıya sorun

en: try to use trash when deleting images
tr: resimleri silerken çöp kutusu kullanmayı deneyin

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
tr: dosyaları destekleyen sistemdeki dosyaları kalıcı olarak silmek yerine çöp kutusuna gönderin

en: ask before moving images from film roll folder
tr: film rulosu klasöründen görüntüleri taşımadan öne sor

en: always ask the user before any image file is moved.
tr: bir görüntü dosyası taşınmadan önce mutlaka kullanıcıya sorulsun.

en: ask before copying images to new film roll folder
tr: görüntüleri yeni film rulosu klasörüne kopyalamadan önce sor

en: always ask the user before any image file is copied.
tr: herhangi bir görüntü dosyası kopyalanmadan önce mutlaka kullanıcıya sorulsun.

en: ask before removing empty folders
tr: boş klasörleri kaldırmadan önce sor

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
tr: boş bir klasörü kaldırmadan önce her zaman kullanıcıya sorun. bu, görüntüleri taşıdıktan veya sildikten sonra olabilir.

en: ask before deleting a tag
tr: etiketi silmeden önce sor

en: ask before deleting a style
tr: bir tarzı silmeden önce sor

en: ask before deleting a preset
tr: bir ön ayarı silmeden önce sor

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
tr: bir ön ayarı silmeden veya üzerine yazmadan önce onay isteyecektir

en: ask before exporting in overwrite mode
tr: üzerine yazma modunda dışa aktarmadan önce sor

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
tr: dosyaları üzerine yazma modunda dışa aktarmadan önce onay isteyecektir

note: italic
en: other
tr: diğer

en: password storage backend to use
tr: kullanılacak parola depolama arka ucu

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
tr: parola depolaması için depolama arka ucu: otomatik, yok, libsecret, kwallet

en: executable for playing audio files
tr: ses dosyalarını yürütmek için kullanılabilir

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
tr: bu harici program, bazı kameraların görüntüler için notlar tutmak için kaydettiği ses dosyalarını oynatmak için kullanılır

en: storage
tr: depolama

en: database
tr: veri tabanı

en: create database snapshot
tr: veritabanı anlık görüntüsü oluştur

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
tr: veritabanı anlık görüntüleri, darktable kapatılmadan hemen önce oluşturulur. seçenekler, anlık görüntülerin ne sıklıkta çekileceğini seçmenize olanak tanır:
     - 'asla': anlık görüntü almayın. bu şekilde yapılan tek anlık görüntüler, zorunlu sürüm yükseltme anlık görüntüleridir.
     - 'ayda bir': son anlık görüntüden bu yana bir ay geçtiyse anlık görüntü oluştur
     - 'haftada bir': son anlık görüntüden bu yana 7 gün geçtiyse anlık görüntü oluştur
     - 'günde bir kez': son anlık görüntüden bu yana 24 saatten fazla geçtiyse anlık görüntü oluşturun
     - 'kapanırken': darktable her kapatıldığında anlık görüntü oluştur

en: how many snapshots to keep
tr: kaç tane anlık görüntü tutulacak

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
tr: anlık görüntü başarıyla oluşturulduktan sonra, kaç tane daha eski anlık görüntünün tutulacağı (zorunlu sürüm güncellemeleri hariç). tüm anlık görüntüleri saklamak için -1 girin
    Anlık görüntülerin biraz yer kapladığını ve başarılı bir geri yükleme için yalnızca en yenisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın

en: XMP sidecar files
tr: XMP sepet dosyaları

en: create XMP files
tr: XMP dosyaları oluştur

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
tr: XMP sepet dosyaları, görüntü dosyalarının kusursuz bir şekilde yeniden içe aktarılmasına olanak sağlamak için tüm geliştirme adımlarınızla ilgili bilgileri içerir.
    
    seçilen moda bağlı olarak sepet dosyaları oluşturulacaktır:
     - 'Asla'
     - 'içe aktarmada': görüntüyü içe aktardıktan hemen sonra
     - 'düzenlemeden sonra': görsel üzerinde herhangi bir kullanıcı değişikliği yapıldıktan veya etiket eklendikten sonra.

en: store XMP tags in compressed format
tr: XMP etiketlerini sıkıştırılmış biçimde saklayın

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
tr: XMP etiketlerindeki girişler oldukça büyüyebilir ve çıktı dosyalarında geçmiş yığınını depolamak için kullanılabilir alanı aşabilir.
    bu seçenek, XMP etiketlerinin sıkıştırılmasına ve yerden tasarruf edilmesine olanak tanır.

en: auto-save interval
tr: otomatik kaydetme aralığı

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
tr: verilen aralığı kullanarak (saniye cinsinden) geliştirme yaparken geçmişi otomatik olarak kaydedin; Otomatik kaydetmeyi devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın. yavaş sürücülerde otomatik kaydetme devre dışı bırakılabilir.

en: look for updated XMP files on startup
tr: başlangıçta güncellenmiş XMP dosyalarını arayın

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
tr: bu arada herhangi birinin güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek için başlangıçta tüm XMP dosyalarının dosya değişiklik zamanlarını kontrol edin

en: miscellaneous
tr: çeşitli

en: interface
tr: arayüz

en: load default shortcuts at startup
tr: başlangıçta varsayılan kısayolları yükle

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
tr: kullanıcı ayarlarından önce varsayılan kısayolları yükleyin. silinen varsayılanların geri dönmesini önlemek için kapatın

en: scale slider step with min/max
tr: asg/azm ile ölçek kaydırma adımı

en: vary slider step size with min/max range
tr: kaydırıcı adım boyutunu asg/azm aralığı ile değiştirin

en: sort built-in presets first
tr: önce yerleşik ön ayarları sırala

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
tr: ön ayarlar menüsünde kullanıcının ön ayarlarından önce yerleşik ön ayarların gösterilip gösterilmeyeceği.

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
tr: fare tekerleği varsayılan olarak modüllerin yan panelini kaydırır

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
tr: etkinleştirildiğinde, modüllerin yan panelinde gezinmek için fare tekerleğini kullanın.  veri girişi için fare tekerleğini kullanmak için ctrl+alt tuşlarını kullanın.   devre dışı bırakıldığında, bu davranış tersine çevrilir

en: always show panels' scrollbars
tr: panellerin kaydırma çubuklarını her zaman göster

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
tr: panel kaydırma çubuklarının her zaman görünür veya yalnızca içeriğe bağlı olarak etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini tanımlar.  (yeniden başlatma gerekiyor)

en: duration of the UI transitions in ms
tr: ms cinsinden kullanıcı arabirimi geçişlerinin süresi

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
tr: modülleri ve diğer kullanıcı arabirimi öğelerini genişletmek veya daraltmak için geçişlerin (ms cinsinden) ne kadar sürdüğü

en: position of the scopes module
tr: kapsam modülünün konumu

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
tr: kapsamları ekranın sol veya sağ üst köşesine konumlandırın

en: method to use for getting the display profile
tr: görüntü profilini almak için kullanılacak yöntem

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
tr: bu seçenek, mevcut ekran profilini almak için belirli bir yöntemi zorlamaya izin verir.
    bu, bir alternatif yanlış sonuçlar verdiğinde kullanışlıdır

en: order or exclude MIDI devices
tr: MIDI cihazlarını sıralayın veya hariç tutun

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
tr: eşleşirse MIDI aygıtını listedeki konuma göre verilen kimlikte yükleyen aygıt adı parçalarının virgülle ayrılmış listesi
    veya önünde '-' varsa, eşleşen cihazların yüklenmesini engelleyin. 'BeatStep:63:16' gibi kodlama ve düğme sayısı ekleyin

note: tags
en: tags
tr: etiketler

en: omit hierarchy in simple tag lists
tr: basit etiket listelerinde hiyerarşiyi atla

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
tr: XMP sepet dosyası oluştururken hiyerarşik etiketler de basit bir liste olarak eklenir
    Hiyerarşik olmayanların diğer bazı programlara görünür olmasını sağlamak için.
    bu seçenek işaretlendiğinde karanlık tablo yalnızca son bölümünü içerecektir
    ve gerisini görmezden gelin. yani 'foo|bar|baz' yalnızca 'baz'ı ekleyecektir.

en: shortcuts with multiple instances
tr: birden çok örneği olan kısayollar

en: prefer focused instance
tr: odaklanmış örneği tercih et

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
tr: bir modülün birden fazla örneğinin mevcut olduğu durumlarda, odaklanılan örneğe kısayollar uygulayın
    hiçbiri odaklanılmamışsa, aşağıdaki tercihler hangi modül örneği kısayollarının uygulanacağına karar vermek için (sırasıyla) takip edilen kuralları kontrol eder.
    not: karıştırma kısayolları her zaman odaklanılan örneğe uygulanır

en: prefer expanded instances
tr: genişletilmiş örnekleri tercih et

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
tr: modülün örnekleri genişletilirse, daraltılmış örnekleri yok sayın

en: prefer enabled instances
tr: etkin örnekleri tercih et

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
tr: yukarıdaki kuralı uyguladıktan sonra, modülün örnekleri aktifse, aktif olmayan örnekleri yok sayın

en: prefer unmasked instances
tr: maskesiz örnekleri tercih et

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
tr: yukarıdaki kuralları uyguladıktan sonra, modülün örnekleri maskelenmemişse, maskelenmiş örnekleri yok sayın

en: selection order
tr: seçim sırası

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
tr: yukarıdaki kuralları uyguladıktan sonra, piksel borusundaki konumuna göre kısayolu uygulayın

en: allow visual assignment to specific instances
tr: belirli örneklere görsel atamaya izin ver

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
tr: bir görüntüde birden çok örnek mevcut olduğunda, bu, kısayolların bu belirli örneklere görsel olarak atanmasına olanak tanır
    aksi takdirde kısayollar her zaman tercih edilen örneğe atanır

en: map / geolocalization view
tr: harita / coğrafi konum belirleme görünümü

en: pretty print the image location
tr: güzel görüntü yerele yazdır

en: show a more readable representation of the location in the image information module
tr: görüntü bilgi modülünde yerelin daha okunaklı bir temsilini göster

en: slideshow view
tr: slayt gösterisi görünümü

en: waiting time between each picture in slideshow
tr: slayt gösterisinde her resim arasında bekleme süresi

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
tr: etiketler için 'kategorize edilmemiş' girişi ayarlamayın

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
tr: alt öğesi olmayan etiketler için 'kategorize edilmemiş' girişi ayarlamayın

en: tags case sensitivity
tr: etiketler büyük/küçük harf duyarlılığı

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
tr: tiketler büyük/küçük harf duyarlılığı. Sqlite ICU uzantısı olmadan, duyarsızlık yalnızca 26 latin harfi için çalışır

en: number of collections to be stored
tr: saklanacak koleksiyon sayısı

en: the number of recent collections to store and show in this list
tr: bu listede saklanacak ve gösterilecek son koleksiyonların sayısı

en: hide the history button and show a specific module instead
tr: geçmiş düğmesini gizle ve bunun yerine belirli bir modülü göster

en: hide the history button and show the recent collections module instead
tr: geçmiş düğmesini gizle ve bunun yerine son koleksiyon modülünü göster

en: number of folder levels to show in lists
tr: listelerde gösterilecek dizin düzeyi sayısı

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
tr: sağdan başlayarak film rulosu adlarında gösterilecek klasör düzeylerinin sayısı

en: sort film rolls by
tr: film rulolarını sırala

[ctx: preferences]
en: chronological
tr: kronolojik

en: sets the collections-list order for film rolls
tr: film ruloları için koleksiyon listesi sırasını belirler

en: sort collection descending
tr: koleksiyonu azalan sıralama

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
tr: aşağıdaki koleksiyonları azalan düzende sıralayın: 'film rulosu' klasöre göre, 'klasör', 'kez' (örneğin, 'yakalama tarihi')

en: prefer a history button in the collections module
tr: koleksiyon modülünde bir geçmiş düğmesini tercih edin

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
tr: bu modülü gizleyin ve bunun yerine koleksiyonlar modülündeki bir düğmeyle koleksiyon geçmişine erişin

en: suggested tags level of confidence
tr: önerilen etiketler güven düzeyi

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
tr: etiketi öneriler listesine dahil etmek için ilişkilendirme düzeyi, 0: tüm ilişkili etiketler, 99: 99% eşleşen ilişkili etiketler, 100: yalnızca en son etiketleri göstermek için eşleşen etiket yok (daha hızlı)

en: number of recently attached tags
tr: son eklenen etiket sayısı

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
tr: öneriler listesine dahil edilen son eklenen etiketlerin sayısı. '-1' değeri son listeyi devre dışı bırakır

en: lens shift (vertical)
tr: mercek kaydırma (dikey)

en: lens shift (horizontal)
tr: mercek kaydırma (yatay)

en: shear
tr: kırpma

note: focal length
en: focal length
tr: odak uzaklığı

en: crop factor
tr: kırpma etkeni

en: lens dependence
tr: mercek bağımlılığı

en: aspect adjust
tr: en boy ayarı

en: lens model
tr: mercek modeli

en: automatic cropping
tr: otomatik kırpma

en: generic
tr: genel

en: specific
tr: özel

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
tr: kapalı

en: largest area
tr: en büyük alan

en: original format
tr: orijinal görüntü formatı

en: fusion
tr: füzyon

en: exposure shift
tr: maruz kalma kayması

en: exposure bias
tr: maruz kalma yanlılığı

en: preserve colors
tr: renkleri koru

en: none
tr: yok

en: luminance
tr: parlaklık

en: max RGB
tr: azm RGB

en: average RGB
tr: ortalama RGB

en: sum RGB
tr: toplam RGB

en: basic power
tr: temel güç

en: black level correction
tr: siyah seviye düzeltme

en: highlight compression
tr: vurgu sıkıştırma

en: middle gray
tr: orta gri

en: midtone range
tr: orta ton aralığı

en: bilateral grid
tr: ikili ızgara

en: local laplacian filter
tr: yerel laplasiyen filtresi

en: blur type
tr: bulanıklık türü

en: blur radius
tr: bulanıklık yarıçapı

en: diaphragm blades
tr: diyafram kanatları

en: concavity
tr: içbükeylik

en: linearity
tr: doğrusallık

en: rotation
tr: yön

en: direction
tr: yön

en: curvature
tr: eğrilik

en: offset
tr: ofset

en: lens
tr: mercek

en: motion
tr: hareket

en: aspect ratio
tr: en boy oranı

note: // portrait / landscape
en: orientation
tr: yönlendirme

en: border size
tr: kenarlık boyutu

en: horizontal offset
tr: yatay ofset

en: vertical offset
tr: dikey ofset

en: frame line size
tr: çerçeve çizgi boyutu

en: frame line offset
tr: çerçeve çizgisi ofseti

en: basis
tr: temel

en: auto
tr: otomatik

en: portrait
tr: dikey

en: landscape
tr: yatay

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: shorter
tr: daha kısa

en: longer
tr: daha uzun

en: avoid colorshift
tr: renk kaymasından kaçının

en: iterations
tr: yinelemeler

en: once
tr: bir kere

en: twice
tr: iki defa

en: three times
tr: üç kere

en: four times
tr: dört kere

en: five times
tr: beş kere

en: guide
tr: kılavuz

en: radius
tr: yarıçap

en: strength
tr: sertlik

en: correction mode
tr: düzeltme modu

en: very large chromatic aberration
tr: çok büyük renk sapması

en: red
tr: kırmızı

en: green
tr: yeşil

en: blue
tr: mavi

en: standard
tr: standart

en: darken only
tr: sadece karartma

en: brighten only
tr: sadece aydınlatma

en: input blur radius
tr: giriş bulanıklığı yarıçapı

en: pixellation radius
tr: pikselleşme yarıçapı

en: output blur radius
tr: çıktı bulanıklığı yarıçapı

en: noise level
tr: gürültü seviyesi

en: normalize channels
tr: kanalları normalleştir

en: F source
tr: F kaynağı

en: LED source
tr: LED kaynağı

en: gamut compression
tr: gamut sıkıştırma

en: clip negative RGB from gamut
tr: gamut dan negatif RGB'yi kırp

en: saturation algorithm
tr: doygunluk algoritması

en: same as pipeline (D50)
tr: boru hattı ile aynı (D50)

en: A (incandescent)
tr: A (akkor)

en: D (daylight)
tr: D (gün ışığı)

en: E (equi-energy)
tr: E (eş enerji)

en: F (fluorescent)
tr: F (floresan)

en: LED (LED light)
tr: LED (LED ışığı)

en: Planckian (black body)
tr: Planckian (siyah cisim)

en: custom
tr: özel

en: (AI) detect from image surfaces...
tr: (AI) görüntü yüzeylerinden algılar...

en: (AI) detect from image edges...
tr: (AI) görüntü kenarlarından algıla...

en: as shot in camera
tr: kamerada çekildiği gibi

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
tr: F1 (Gün Işığı 6430 K) – orta CRI

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
tr: F2 (Soğuk Beyaz 4230 K) – orta CRI

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
tr: F3 (Beyaz 3450 K) – orta CRI

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
tr: F4 (Sıcak Beyaz 2940 K) – orta CRI

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
tr: F5 (Gün Işığı 6350 K) – orta CRI

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
tr: F6 (Hafif Beyaz 4150 K) – orta CRI

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
tr: F7 (D65 simülatörü 6500 K) – yüksek CRI

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
tr: F8 (D50 simülatör 5000 K) – yüksek CRI

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
tr: F9 (Soğuk Beyaz Deluxe 4150 K) – yüksek CRI

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
tr: F10 (Ayarlanmış RGB 5000 K) – düşük CRI

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
tr: F11 (Ayarlanmış RGB 4000 K) – düşük CRI

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
tr: F12 (Ayarlanmış RGB 3000 K) – düşük CRI

en: B1 (Blue 2733 K)
tr: B1 (Mavi 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
tr: B2 (Mavi 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
tr: B3 (Mavi 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
tr: B4 (Mavi 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
tr: B5 (Mavi 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
tr: BH1 (Mavi-Kırmızı hibrit 2851 K)

en: V1 (Violet 2724 K)
tr: V1 (Menekşe 2724 K)

en: V2 (Violet 4070 K)
tr: V2 (Menekşe 4070 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
tr: doğrusal Bradford (ICC v4)

en: non-linear Bradford
tr: doğrusal olmayan Bradford

en: none (bypass)
tr: hiçbiri (baypas)

en: version 1 (2020)
tr: sürüm 1 (2020)

en: version 2 (2021)
tr: sürüm 2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
tr: sürüm 3 (Nisan 2021)

en: left
tr: sol

en: top
tr: üst

en: right
tr: sağ

en: bottom
tr: alt

en: input saturation
tr: giriş doygunluğu

en: contrast fulcrum
tr: kontrast dayanak noktası

en: output saturation
tr: çıktı doygunluğu

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
tr: kaldırma, gama, kazanç (ProPhoto RGB)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
tr: eğim, ofset, güç (ProPhoto RGB)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
tr: kaldırma, gama, kazanç (sRGB)

en: chroma
tr: renklendirici

en: hue
tr: ton

en: shadows fall-off
tr: gölgeler düşürme

en: white fulcrum
tr: beyaz dayanak noktası

en: highlights fall-off
tr: düşüşü vurgular

en: shadows
tr: gölgeler

en: highlights
tr: vurgular

en: global chroma
tr: genel renklendirme

en: mid-tones
tr: orta tonlar

en: global saturation
tr: genel doygunluk

en: hue shift
tr: ton kayması

en: global brilliance
tr: genel parlaklık

en: mask middle-gray fulcrum
tr: maske orta-gri dayanak noktası

en: global vibrance
tr: genel titreşim

en: contrast gray fulcrum
tr: kontrast gri dayanak noktası

en: contrast
tr: kontrast

en: saturation formula
tr: doygunluk formülü

en: green-magenta contrast
tr: yeşil-eflatun kontrastı

en: blue-yellow contrast
tr: mavi-sarı kontrastı

en: gamut clipping
tr: gamut kırpma

en: Adobe RGB (compatible)
tr: Adobe RGB (uyumlu)

en: linear Rec709 RGB
tr: doğrusal Rec709 RGB

en: linear Rec2020 RGB
tr: doğrusal Rec2020 RGB

en: source mix
tr: kaynak karışımı

en: number of clusters
tr: küme sayısı

en: color dominance
tr: renk hakimiyeti

en: histogram equalization
tr: histogram eşitleme

en: spatial extent
tr: uzaysal kapsam

en: range extent
tr: menzil kapsamı

en: saturated colors
tr: doygun renkler

en: select by
tr: tarafından seç

note: mix slider
en: mix
tr: karıştır

en: process mode
tr: süreç modu

en: lightness
tr: hafiflik

en: smooth
tr: pürüzsüz

en: strong
tr: güçlü

en: edge detection radius
tr: kenar algılama yarıçapı

en: threshold
tr: eşik

en: operation mode
tr: işlem modu

en: global average (fast)
tr: genel ortalama (hızlı)

en: local average (slow)
tr: yerel ortalama (yavaş)

en: static threshold (fast)
tr: sabit eşik (hızlı)

en: match greens
tr: eşleşme yeşillikleri

en: edge threshold
tr: kenar eşiği

en: color smoothing
tr: renk yumuşatma

en: method
tr: yöntem

en: LMMSE refine
tr: LMMSE rafine

en: dual threshold
tr: çift eşik

en: disabled
tr: pasif

en: local average
tr: yerel ortalama

en: full average
tr: tam ortalama

en: full and local average
tr: tam ve yerel ortalama

en: passthrough (monochrome)
tr: geçiş (tek renkli)

en: photosite color (debug)
tr: fotosite rengi (hata ayıklama)

en: Markesteijn 1-pass
tr: Markesteijn 1-geçiş

en: Markesteijn 3-pass
tr: Markesteijn 3-geçiş

en: frequency domain chroma
tr: frekans alanı rengi

en: Markesteijn 3-pass + VNG
tr: Markesteijn 3-geçişli + VNG

note: history
en: basic
tr: temel

en: median
tr: orta

en: 3x median
tr: 3x orta

en: refine & medians
tr: iyileştirme ve ortalama

en: 2x refine + medians
tr: 2x iyileştirme + ortalama

en: patch size
tr: yama boyutu

en: search radius
tr: yarıçapı araştır

en: preserve shadows
tr: gölgeleri koru

en: bias correction
tr: önayar düzeltme

en: scattering
tr: saçılma

en: central pixel weight
tr: merkezi piksel ağırlığı

en: adjust autoset parameters
tr: otomatik ayar parametrelerini ayarla

en: whitebalance-adaptive transform
tr: beyaz dengesi-uyarlamalı dönüşüm

en: fix various bugs in algorithm
tr: algoritmadaki çeşitli hataları düzeltin

en: upgrade profiled transform
tr: profilli dönüşümü yükselt

en: color mode
tr: renk modu

en: non-local means
tr: yerel olmayan araçlar

en: non-local means auto
tr: yerel olmayan otomatik anlamına gelir

en: wavelets
tr: dalgacıklar

en: wavelets auto
tr: dalgacıklar otomatik

en: compute variance
tr: hesaplama varyansı

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
tr: keskinlik

en: radius span
tr: yarıçap aralığı

en: edge sensitivity
tr: kenar hassasiyeti

en: 1st order anisotropy
tr: 1. sıra anizotropi

en: 2nd order anisotropy
tr: 2. sıra anizotropi

en: 3rd order anisotropy
tr: 3. sıra anizotropi

en: 4th order anisotropy
tr: 4. sıra anizotropi

en: luminance masking threshold
tr: parlaklık maskeleme eşiği

en: 1st order speed
tr: 1. sıra hızı

en: 2nd order speed
tr: 2. sıra hızı

en: 3rd order speed
tr: 3. sıra hızı

en: 4th order speed
tr: 4. sıra hızı

en: central radius
tr: merkezi yarıçap

en: damping
tr: sönümleme

en: random
tr: rasgele

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
tr: Floyd-Steinberg 1-bit S&B

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
tr: Floyd-Steinberg 2-bit gri

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
tr: Floyd-Steinberg 4-bit gri

en: Floyd-Steinberg auto
tr: Floyd-Steinberg otomatik

en: posterize 2 levels per channel
tr: kanal başına 2 seviye posterleştirme

en: posterize 3 levels per channel
tr: kanal başına 3 seviye posterleştirme

en: posterize 4 levels per channel
tr: kanal başına 4 seviye posterleştirme

en: posterize 5 levels per channel
tr: kanal başına 5 seviye posterleştirme

en: posterize 6 levels per channel
tr: kanal başına 6 seviye posterleştirme

en: posterize 7 levels per channel
tr: kanal başına 7 seviye posterleştirme

en: posterize 8 levels per channel
tr: kanal başına 8 seviye posterleştirme

en: percentile
tr: yüzdelik

en: target level
tr: hedef seviye

en: compensate exposure bias
tr: pozlama yanlılığını telafi edin

en: manual
tr: klavuz

en: automatic
tr: otomatik

en: middle gray luminance
tr: orta gri parlaklık

en: black relative exposure
tr: siyah bağıl pozlama

en: white relative exposure
tr: beyaz bağıl pozlama

en: transition
tr: geçiş

en: bloom ↔ reconstruct
tr: tazeleme ↔ yeniden

en: gray ↔ colorful details
tr: gri ↔ renkli detaylar

en: structure ↔ texture
tr: yapı ↔ doku

en: dynamic range scaling
tr: dinamik aralık ölçekleme

en: target middle gray
tr: hedef orta gri

en: target black luminance
tr: hedef siyah parlaklık

en: target white luminance
tr: hedef beyaz parlaklık

en: hardness
tr: sertlik

en: extreme luminance saturation
tr: aşırı parlaklık doygunluğu

en: shadows ↔ highlights balance
tr: gölgeler ↔ dengeyi vurgular

en: add noise in highlights
tr: vurgulara gürültü ekle

en: preserve chrominance
tr: renklendirmeyi koru

en: color science
tr: renk bilimi

en: auto adjust hardness
tr: otomatik ayar sertliği

en: use custom middle-gray values
tr: özel orta gri değerleri kullan

en: iterations of high-quality reconstruction
tr: yüksek kaliteli yeniden yapılandırma yinelemeleri

en: type of noise
tr: gürültü türü

en: contrast in shadows
tr: gölgelerde kontrast

en: contrast in highlights
tr: vurgularda kontrast

en: compensate output ICC profile black point
tr: çıktıyı telafi et ICC profili siyah nokta

en: spline handling
tr: spline işleme

en: enable highlight reconstruction
tr: vurgulamayı yeniden yapılandırmayı etkinleştir

en: no
tr: hayır

en: luminance Y
tr: parlaklık Y

en: RGB power norm
tr: RGB güç normu

en: RGB euclidean norm (legacy)
tr: RGB öklid normu (eski)

en: RGB euclidean norm
tr: RGB öklid normu

en: uniform
tr: tekdüze

en: hard
tr: sert

en: soft
tr: yumuşak

en: safe
tr: güvenli

en: bias
tr: eğilim

en: target
tr: hedef

en: filmic
tr: filmsel

en: density
tr: yoğunluk

en: saturation
tr: doygunluk

en: coarseness
tr: kabalık

en: mid-tones bias
tr: orta tonlar eğilim

en: clipping threshold
tr: kırpma eşiği

en: diameter of reconstruction
tr: yeniden yapılandırma çapı

en: candidating
tr: aday gösterme

en: combine
tr: birleştir

en: rebuild
tr: yeniden inşa et

en: inpaint a flat color
tr: düz bir renk boyama

en: inpaint opposed
tr: karşıt boyama

en: reconstruct in LCh
tr: LCh'de yeniden yapılandırma

en: clip highlights
tr: klip vurguları

en: segmentation based
tr: bölünme tabanlı

en: guided laplacians
tr: güdümlü laplasiyenler

en: reconstruct color
tr: yeniden renk

en: 128 px (slow)
tr: 128 px (yavaş)

en: 256 px (slow)
tr: 256 px (yavaş)

en: 512 px (very slow)
tr: 512 px (çok yavaş)

en: 1024 px (very slow)
tr: 1024 px (çok yavaş)

en: 2048 px (insanely slow)
tr: 2048 px (delicesine yavaş)

en: 4096 px (insanely slow)
tr: 4096 px (delicesine yavaş)

en: flat generic
tr: düz kapsamlı

en: small segments
tr: küçük bölümler

en: large segments
tr: büyük bölümler

en: flat small segments
tr: düz küçük bölümler

en: flat large segments
tr: düz büyük bölümler

en: contrast boost
tr: kontrast artırma

en: mark fixed pixels
tr: sabit pikselleri işaretle

en: detect by 3 neighbors
tr: 3 komşu tarafından tespit

en: correction method
tr: düzeltme yöntemi

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
tr: düzeltmeler

note: mode choice
en: mode
tr: mod

en: target geometry
tr: hedef geometri

en: TCA overwrite
tr: TCA üzerine yazma

en: TCA red
tr: TCA kırmızı

en: TCA blue
tr: TCA mavi

en: distortion
tr: çarpıtma

en: vignetting
tr: skeç oluşturma

en: scale fine-tune
tr: ölçek ince ayar

en: image scale
tr: görüntü ölçeği

en: steepness
tr: diklik

en: embedded metadata
tr: gömülü üst veri

en: Lensfun database
tr: Lensfun veritabanı

en: only manual vignette
tr: yalnızca elle sahne

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
tr: tümü

en: distortion & TCA
tr: bozulma & TCA

en: distortion & vignetting
tr: bozulma & skeç oluşturma

en: TCA & vignetting
tr: TCA & skeç oluşturma

en: only distortion
tr: sadece bozulma

en: only TCA
tr: sadece TCA

en: only vignetting
tr: sadece skeç oluşturma

en: correct
tr: uygun

en: distort
tr: çarpıtma

en: rectilinear
tr: doğrusal

en: fisheye
tr: balık gözü

en: panoramic
tr: panoramik

en: equirectangular
tr: eşkenar dörtgen

en: orthographic
tr: imla

en: stereographic
tr: stereografik

en: equisolid angle
tr: eşit açı

en: Thoby fisheye
tr: Thoby balık gözü

en: invalidated
tr: geçersiz

note: move left/right/up/down
en: move
tr: taşı

en: line
tr: satır

en: curve
tr: kavis

en: blue shift
tr: maviye kayma

en: soften with
tr: ile yumuşatma

en: order 0
tr: sipariş 0

en: order 1
tr: sipariş 1

en: order 2
tr: sipariş 2

en: bilateral filter
tr: ikili filtre

en: application color space
tr: uygulama renk alanı

en: gamma Rec709 RGB
tr: gamma Kayıt709 RGB

en: linear ProPhoto RGB
tr: doğrusal ProPhoto RGB

en: tetrahedral
tr: dört yüzlü

en: trilinear
tr: üç çizgili

en: pyramid
tr: piramit

en: film stock
tr: film stoğu

en: scan exposure bias
tr: taramaya maruz kalma yanlılığı

en: paper black (density correction)
tr: kağıt siyahı (yoğunluk düzeltmesi)

en: paper grade (gamma)
tr: kağıt kalitesi (gama)

en: paper gloss (specular highlights)
tr: kağıt parlatıcısı (speküler vurgular)

en: print exposure adjustment
tr: baskı pozlama ayarı

en: black and white film
tr: siyah beyaz film

en: color film
tr: renkli film

en: tint hue
tr: renk tonu

en: tint purity
tr: renk tonu saflığı

en: red hue
tr: kırmızı ton

en: red purity
tr: kırmızı saflık

en: green hue
tr: yeşil ton

en: green purity
tr: yeşil saflık

en: blue hue
tr: mavi ton

en: blue purity
tr: mavi saflık

en: dynamic range
tr: dinamik aralık

en: middle gray luma
tr: orta gri parlaklık

en: safety factor
tr: güvenlik etkeni

en: logarithmic
tr: logaritmik

en: noise threshold
tr: gürültü eşiği

en: crop left
tr: soldan kırp

en: crop top
tr: üstten kırp

en: crop right
tr: sağdan kırp

en: crop bottom
tr: alttan kırp

en: black level
tr: siyah seviye

en: white point
tr: beyaz nokta

en: flat field correction
tr: düz alan düzeltme

en: embedded GainMap
tr: gömülü Kazanç Haritası

note: exposure
en: exposure
tr: pozlama

en: fill mode
tr: dolgu modu

en: brightness
tr: parlaklık

en: max_iter
tr: azm_yineleme

en: unused
tr: kullanılmamış

en: clone
tr: klonla

en: heal
tr: iyileştir

en: blur
tr: bulanıklıklık

en: fill
tr: dolgu

en: bilateral
tr: ikili

en: erase
tr: silme

en: color
tr: renk

en: compensate middle gray
tr: orta griyi telafi et

en: RGB, linked channels
tr: RGB, bağlantılı kanallar

en: RGB, independent channels
tr: RGB, bağımsız kanallar

en: white point adjustment
tr: beyaz nokta ayarı

en: shadows color adjustment
tr: gölgelerin renk ayarı

en: highlights color adjustment
tr: renk ayarını vurgular

en: skew
tr: eğim

en: target white
tr: hedef beyaz

en: target black
tr: hedef siyah

en: color processing
tr: renk işleme

en: preserve hue
tr: tonu koru

en: red attenuation
tr: kırmızı zayıflama

en: red rotation
tr: kırmızıya döndürme

en: green attenuation
tr: yeşil zayıflama

en: green rotation
tr: yeşile döndürme

en: blue attenuation
tr: mavi zayıflama

en: blue rotation
tr: maviye döndürme

en: recover purity
tr: saflığı geri kazanmak

en: base primaries
tr: temel ön seçimler

en: per channel
tr: kanal başına

en: RGB ratio
tr: RGB oranı

en: work profile
tr: iş profili

en: Display P3
tr: Ekran P3

en: color space
tr: renk boşluğu

en: Lab, linked channels
tr: Laboratuvar, bağlantılı kanallar

en: Lab, independent channels
tr: Laboratuvar, bağımsız kanallar

en: XYZ, linked channels
tr: XYZ, bağlantılı kanallar

en: blacks
tr: siyahlar

en: deep shadows
tr: derin gölgeler

en: light shadows
tr: hafif gölgeler

en: dark highlights
tr: karanlık vurgular

en: whites
tr: beyazlar

en: speculars
tr: aynalı

en: smoothing diameter
tr: yumuşatma çapı

en: edges refinement/feathering
tr: kenar iyileştirme/geçiş yumuşatma

en: mask quantization
tr: maske niceleme

en: mask contrast compensation
tr: maske kontrast telafisi

en: mask exposure compensation
tr: maske maruz kalma telafisi

en: luminance estimator
tr: parlaklık tahmincisi

en: filter diffusion
tr: filtre dağılımı

en: averaged guided filter
tr: ortalama kılavuzlu filtre

en: guided filter
tr: kılavuzlu filtre

en: averaged EIGF
tr: ortalama EIGF

en: RGB average
tr: RGB ortalaması

en: HSL lightness
tr: HSL hafifliği

en: HSV value / RGB max
tr: HSV değeri / RGB azm

en: RGB sum
tr: RGB toplamı

en: RGB geometric mean
tr: RGB geometrik ortalama

en: contrast compression
tr: kontrast sıkıştırma

en: vibrance
tr: titreşim

en: fall-off start
tr: düşme başlangıcı

en: fall-off radius
tr: düşme yarıçapı

en: horizontal center
tr: yatay merkez

en: vertical center
tr: dikey merkez

en: automatic ratio
tr: otomatik oran

en: width/height ratio
tr: genişlik/yükseklik oranı

en: shape
tr: şekil

en: 8-bit output
tr: 8-bit çıkış

en: 16-bit output
tr: 16-bit çıkış

en: scale on
tr: ölçeklendirme

en: scale marker to
tr: ölçek işaretçisi

en: scale marker reference
tr: ölçek işaretleyici referansı

en: image
tr: görüntü

en: larger border
tr: daha büyük kenarlık

en: smaller border
tr: daha küçük kenarlık

en: advanced options
tr: gelişmiş seçenekler

en: image width
tr: görüntü genişliği

en: image height
tr: görüntü yüksekliği

en: larger image border
tr: daha büyük görüntü kenarlığı

en: smaller image border
tr: daha küçük görüntü kenarlığı

en: marker width
tr: işaretleyici genişliği

en: marker height
tr: işaretleyici yüksekliği

en: developers
tr: geliştiriciler

en: translators
tr: çevirmenler

en: contributors
tr: katkıda bulunanlar

en: rawspeed contributors
tr: ham hıza katkıda bulunanlar

en: integration contributors
tr: bütünleşmeye katkıda bulunanlar

en: Virtual Lighttable and Darkroom
tr: Sanal Işık Masası ve Karanlık Oda

en: Organize and develop images from digital cameras
tr: Dijital kameralardan görüntüleri düzenleyin ve geliştirin

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: graphics;photography;raw;
tr: grafik;fotoğrafçılık;raw;

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
tr: darktable, dijital negatiflerinizi bir veritabanında yönetir ve bunları bir ışık masası aracılığıyla görüntülemenizi sağlar. Ayrıca, ham görüntüler geliştirmenize ve bunları karanlık bir odada geliştirmenize olanak tanır.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
tr: Aydınlık masa ve karanlık oda dışındaki diğer modlar, coğrafi etiketleme, bağlama, yazdırma ve slayt gösterisi için bir haritadır.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
tr: darktable, çoğu modern kameranın raw formatını destekler ve tüm işlemlerini çok yüksek hassasiyette yapar.

en: Virtual light table, showing a collection
tr: Bir koleksiyonu gösteren sanal ışık tablosu

en: Virtual dark room with an opened image
tr: Açılmış bir görüntü ile sanal karanlık oda

en: Virtual dark room, sharpening an image
tr: Sanal karanlık oda, bir görüntüyü keskinleştirme

en: Show images on a map
tr: Görüntüleri haritada göster

en: Print your images
tr: Görüntüleri yazdırın

en: sliders
tr: kaydırıcılar

en: dropdowns
tr: açılır listeler

en: buttons
tr: düğmeler

en: button on
tr: düğme açık

en: button off
tr: düğme kapalı

en: button pressed
tr: düğmeye basıldı

en: not that many sliders
tr: o kadar çok kaydırıcı yok

en: not that many dropdowns
tr: o kadar çok açılır liste yok

en: not that many buttons
tr: o kadar çok düğme yok

en: value
tr: değer

en: button
tr: düğme

en: force
tr: kuvvet

en: zoom
tr: yakınlaştırma

en: selection
tr: seçim

en: slider
tr: kaydırıcı

en: dropdown
tr: aşağı sürükleme

en: _cancel
tr: _vazgeç

en: _save
tr: _kaydet

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
tr: ortalama dE: %.02f
    azami dE: %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
tr: YAPILACAKLAR: üzgünüm, API kısıtlamaları nedeniyle şu anda BPP'yi şu şekilde ayarlayamıyoruz

en: unknown option for --hq
tr: --hq için bilinmeyen seçenek

en: unknown option for --export_masks
tr: --maske_dışa aktarma için bilinmeyen seçenek

en: unknown option for --upscale
tr: --üst ölçek için bilinmeyen seçenek

en: unknown option for --apply-custom-presets
tr: --uygula-özel-ön ayarlar için bilinmeyen seçenek

en: too long ext for --out-ext
tr: --harici için çok uzun uzatma

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
tr: not: giriş dosyası veya '%s' dizini mevcut değil, atlanıyor

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
tr: --icc-türü için yanlış ICC türü: '%s'

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
tr: not: ICC dosyası '%s' mevcut değil, atlanıyor

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
tr: --icc-amacı için yanlış ICC amacı: '%s'

en: warning: unknown option '%s'
tr: uyarı: bilinmeyen seçenek '%s'

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
tr: hata: girdi dosyası ve belirtilen içe aktarma seçenekleri! bu desteklenmiyor!

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
tr: not: çıktı konumu bir dizindir. '%s/$(FILE_NAME).%s' çıktı modeli varsayılıyor

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
tr: çıktı dosyası zaten var, yeniden adlandırılacak

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
tr: hata: %s klasörü açılamıyor

en: error: can't open file %s
tr: hata: %s dosyası açılamıyor

en: no images to export, aborting
tr: dışa aktarılacak görüntü yok, iptal ediliyor

en: error: can't open XMP file %s
tr: hata: %s XMP dosyası açılamıyor

en: empty history stack
tr: boş geçmiş yığını

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
tr: çok uzun çıktı dosyası uzantısı: %s

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
tr: çıktı dosyası uzantısı verilmedi

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
tr: disk depolama modülünü bulamıyor. lütfen kurulumunuzu kontrol edin, bir şey bozuk görünüyor.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
tr: depolama modülünden parametreler alınamadı, dışa aktarma işlemi iptal edildi ...

en: unknown extension '.%s'
tr: bilinmeyen uzantı '.%s'

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
tr: format modülünden parametreler alınamadı, dışa aktarma işlemi iptal edildi ...

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
tr: `%s' kamerası `%s' bağlantı noktasında hata %s
    
    kameranızın erişime izin verdiğinden ve başka şekilde bağlı olmadığından emin olun

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
tr: `%s' başlatılamadı `%s' bağlantı noktasında, olası nedenler: başka bir uygulama tarafından kilitlendi, cihazlara erişim yok vb

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
tr: '%s' bağlantı noktasındaki '%s' ilginç değil çünkü ne bağlamayı ne de içe aktarmayı destekliyor

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
tr: '%s' bağlantı noktasındaki '%s' kamerası takılıyken bağlantısı kesildi

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
tr: '%s' bağlantı noktasındaki '%s' kamerasının yeniden takılması gerekiyor
    erişime izin verdiğinden ve başka şekilde bağlı olmadığından emin olun

en: too much time to update aspect ratio for the collection
tr: koleksiyon için en boy oranını güncellemek için çok fazla zaman

en: film roll
tr: film rulosu

en: folder
tr: klasör

en: camera
tr: kamera

en: tag
tr: etiket

en: capture date
tr: yakalama tarihi

en: capture time
tr: yakalama zamanı

en: import time
tr: içe aktarma zamanı

en: modification time
tr: değişiklik zamanı

en: export time
tr: dışa aktarma zamanı

en: print time
tr: baskı zamanı

en: history
tr: geçmiş

en: color label
tr: renk etiketi

note: aperture
en: aperture
tr: diyafram açıklığı

en: filename
tr: dosya adı

en: geotagging
tr: coğrafi etiketleme

en: grouping
tr: gruplama

en: local copy
tr: yerel kopya

en: module
tr: modül

en: module order
tr: modül siparişi

en: range rating
tr: menzil değerlendirmesi

en: rating
tr: değerlendirme

en: search
tr: ara

en: yellow
tr: sarı

en: purple
tr: mor

en: auto applied
tr: otomatik uygulanan

en: altered
tr: değiştirilmiş

en: not tagged
tr: etiketlenmedi

en: tagged
tr: etiketli

en: tagged*
tr: etiketli*

note: local copy
en: not copied locally
tr: yerel olarak kopyalanmadı

en: copied locally
tr: yerel olarak kopyalandı

note: if its undefined
en: unnamed
tr: adlandırılmamış

en: group leaders
tr: grup liderleri

en: group followers
tr: grup takipçileri

en: not defined
tr: tanımlanmamış

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
tr: <b>%d</b> resim (#<b>%d</b>) <b>%d</b> arasından seçildi

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
tr[0]: <b>%d</b> arasından <b>%d</b> resim seçildi
tr[1]: <b>%d</b> arasından <b>%d</b> resimler seçildi

en: gray
tr: gri

en: Chinese
tr: Çinli

en: Kurdish
tr: Kürt

en: Caucasian
tr: Kafkas

en: African-American
tr: Afro-Amerikan

en: Mexican
tr: Meksikalı

en: forearm
tr: kolun ön kısmı

en: forehead
tr: alın

en: cheek
tr: yanak

en: average %s skin tone
tr: ortalama %s cilt tonu

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
tr: koyu mor

note: L = 10 %
en: fuchsia
tr: küpe çiçeği

note: L = 30 %
en: medium magenta
tr: orta eflatun

note: L = 50 %
en: violet pink
tr: menekşe pembesi

note: L = 70 %
en: plum violet
tr: erik menekşesi

note: 24° - red
en: dark red
tr: koyu Kırmızı

en: crimson
tr: kıpkırmızı

en: salmon
tr: somon

en: pink
tr: pembe

note: 48° - orangy red
en: maroon
tr: bordo

en: dark orange red
tr: koyu turuncu kırmızı

en: orange red
tr: turuncu kırmızı

en: coral
tr: mercan

en: khaki
tr: haki

note: 72° - orange
en: brown
tr: kahverengi

en: chocolate
tr: çikolata

en: dark gold
tr: koyu altın

en: gold
tr: altın

en: sandy brown
tr: kumlu kahverengi

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
tr: koyu yeşil

en: dark olive green
tr: koyu zeytin yeşili

en: olive
tr: zeytin

en: beige
tr: bej

en: forest green
tr: orman yeşili

en: olive drab
tr: zeytin yeşili

en: yellow green
tr: sarı yeşil

en: pale green
tr: soluk yeşil

en: lime green
tr: limon yeşili

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
tr: koyu deniz yeşili

en: sea green
tr: deniz yeşili

en: teal
tr: deniz mavisi

en: light sea green
tr: açık deniz yeşili

en: turquoise
tr: turkuaz

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
tr: koyu arduvaz grisi

en: light slate gray
tr: açık arduvaz grisi

en: dark cyan
tr: koyu camgöbeği

en: aqua
tr: su

en: cyan
tr: cam göbeği

note: 216° - medium blue
en: navy blue
tr: lacivert

en: deep sky blue
tr: derin gök mavisi

en: aquamarine blue
tr: akuamarin mavisi

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
tr: koyu mavi

en: medium blue
tr: orta mavi

en: azure blue
tr: gök mavisi

en: light sky blue
tr: açık gök mavisi

en: light blue
tr: açık mavi

note: 312° - violet
en: indigo
tr: çivit

en: dark violet
tr: koyu menekşe

en: blue violet
tr: mavi menekşe

en: violet
tr: menekşe

en: plum
tr: erik

en: dark magenta
tr: koyu eflatun

en: magenta
tr: eflatun

en: lavender
tr: lavanta

en: color not found
tr: renk bulunamadı

en: colorlabels set to %s
tr: renk etiketleri %s olarak ayarlandı

en: all colorlabels removed
tr: tüm renk etiketleri kaldırıldı

en: clear
tr: temizle

en: export profile
tr: dışa aktarma profili

en: softproof profile
tr: yumuşak prova profili

en: system display profile
tr: sistem ekran görüntü profili

en: system display profile (second window)
tr: sistem görüntü profili (ikinci pencere)

en: Rec709 RGB
tr: Kayıt709 RGB

en: PQ Rec2020 RGB
tr: PQ Kayıt2020 RGB

en: HLG Rec2020 RGB
tr: HLG Kayıt2020 RGB

en: Display P3 RGB
tr: Ekran P3 RGB

en: linear XYZ
tr: doğrusal XYZ

en: Lab
tr: Laboratuvar

en: linear infrared BGR
tr: doğrusal kızılötesi BGR

en: BRG (for testing)
tr: BRG (test için)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
tr: profil `%s' histogram profili olarak kullanılamaz. sRGB ile değiştirildi!

en: embedded ICC profile
tr: gömülü ICC profili

en: embedded matrix
tr: gömülü dizey

en: standard color matrix
tr: normal renk dizeyi

en: enhanced color matrix
tr: geliştirilmiş renk dizeyi

en: vendor color matrix
tr: sağlayan renk dizeyi

en: alternate color matrix
tr: farklı renk dizeyi

en: BRG (experimental)
tr: BRG (deneysel)

en: PQ Rec2020
tr: PQ Kayıt2020

en: HLG Rec2020
tr: HLG Kayıt2020

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
tr: yazdırmak için `%s' görüntü dosyası %d blulunamadı `%s'

en: failed to create temporary file for printing options
tr: yazdırma seçenekleri için geçici dosya oluşturulamadı

en: printing on `%s' cancelled
tr: `%s' üzerine yazdırma iptal edildi

en: error while printing `%s' on `%s'
tr: `%s' üzerinde `%s' yazdırılırken hata oluştu

en: printing `%s' on `%s'
tr: '%s' '%s' üzerine yazdırılıyor

en: found strange path `%s'
tr: farklı bir yol bulundu `%s'

en: error loading directory `%s'
tr: `%s' dizini yüklenirken hata oluştu

en: file `%s' has unknown format!
tr: `%s' dosyasının biçimi bilinmiyor!

en: error loading file `%s'
tr: `%s' dosyası yüklenirken hata oluştu

en: configuration information
tr: yapılandırma bilgileri

en: _show this information again
tr: _bu bilgiyi tekrar göster

en: _understood
tr: _anlaşıldı

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
tr: RCD demosaicer, daha iyi kalite ve performans nedeniyle PPG yerine varsayılan olarak tanımlanmıştır.

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
tr: uzaklaştırılmış karanlık oda modu için tercihler/karanlık oda/demozaik'e bakın

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
tr: kullanıcı arabirimi ve darktable performansını ayarlamak için temel alınan dahili öğeler değişti.

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
tr: tercihler/işleme kullanımı yerine artık boşluk ve arkadaşlar bulamayacaksınız:

en: 1) darktable resources
tr: 1) darktable kaynakları

en: 2) tune OpenCL performance
tr: 2) OpenCL performansını ayarla

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
tr: OpenCL performansıyla ilgili bazı genel yapılandırma parametreleri artık kullanılmamaktadır.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
tr: bunun yerine 'cldevice_v5_canonical-name'de 'cihaz başına' verileri bulacaksınız. içerik:

en:  'avoid_atomics' 'micro_nap' 'pinned_memory' 'roundupwd' 'roundupht' 'eventhandles' 'async' 'disable' 'magic' 'advantage' 'unified'
tr:  'kaçınma_atomikleri' 'micro_nap' 'sabitlenmiş_bellek' 'toparlamawd' 'toparlama' 'olay tanıtıcıları' 'eşzamansız' 'devre dışı bırak' 'sihirli' 'avantaj' 'birleşik'

en: you may tune as before except 'magic'
tr: 'sihir' dışında eskisi gibi ayarlayabilirsiniz

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
tr: tüm cihazlar için OpenCL derleyici ayarlarınız varsayılana sıfırlandı.

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
tr: OpenCL genel yapılandırma parametreleri 'cihaz başına' verileri güncellenmiş bir adla yeniden oluşturuldu.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
tr: "cldevice_v5_canonical-name" içinde "cihaz başına" verileri bulacaksınız. içerik:

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
tr: Eğer 'opencl_device_priority' içinde cihaz adları kullanıyorsanız, bunları yeni adlarla güncellemelisiniz.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
tr: OpenCL 'cihaz başına' yapılandırma verileri otomatik olarak 'birleşik kesir' ile genişletildi.

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
tr: OpenCL 'cihaz başına' derleyici ayarları güncellenmiş olabilir.

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
tr: 
      Üzgünüm, darktable başlatılamadı (veritabanı kilitlendi)
    
      Bu sorun nasıl çözülür?
    
      1 - Başka bir darktable örneği zaten açıksa, 
          iptal'i tıklayın ve darktable'ı yeniden çalıştırmayı denemeden önce bu örneği kullanın veya kapatın 
          (işlem kimliği <i><b>%d</b></i> veritabanı kilitlerini oluşturdu)
    
      2 - Çalışan bir darktable örneği bulamazsanız, oturumunuzu veya bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. 
          Bu, çalışan tüm programları kapatacak ve umarım veritabanlarını doğru şekilde kapatacaktır. 
    
      3 - Bunu yaptıysanız veya başka hiçbir darktable örneğinin çalışmadığından eminseniz, 
          bu muhtemelen son örneğin anormal bir şekilde sona erdiği anlamına gelir. 
          <i>data.db.lock</i> ve <i>library.db.lock</i> dosyalarını kaldırmak için "veritabanı kilit dosyalarını sil" düğmesini tıklayın.  
    
    
          <i><u>Dikkat!</u> Yukarıdaki kontrolleri yapmadan önce bu dosyaları silmeyin, 
          aksi takdirde veritabanınızda ciddi tutarsızlıklar oluşturma riskiniz vardır.</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
tr: darktable başlatma hatası

en: _delete database lock files
tr: _veritabanı kilit dosyalarını sil

en: are you sure?
tr: emin misiniz?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
tr: 
    kilit dosyalarını gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: _no
tr: _hayır

en: _yes
tr: _evet

en: done
tr: tamamlandı

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
tr: 
    kilit dosyaları başarıyla silindi.
    artık darktable'ı yeniden başlatabilirsiniz

en: _ok
tr: ta_mam

en: error
tr: hata

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
tr: 
    en az bir dosya kaldırılamadı.
    <i>data.db.lock</i> ve <i>library.db.lock</i> dosyalarını kendiniz silmeyi deneyebilirsiniz.
    <a href="file:///%s">%s</a> klasöründe.

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
tr: veritabanı kilit dosyası, sisteminizde canlı görünen bir kişisel kimlik içeriyor: %d

en: the database lock file seems to be empty
tr: veritabanı kilit dosyası boş görünüyor

en: error opening the database lock file for reading: %s
tr: okumak için veritabanı kilit dosyası açılış hatası: %s

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
tr: veritabanı şeması sürümü
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    bu darktable yapısı için çok yeni (bu, veritabanının daha yeni bir darktable sürümü tarafından oluşturulduğu veya yükseltildiği anlamına gelir)

en: darktable - too new db version
tr: darktable - çok yeni db sürümü

en: _quit darktable
tr: _darktable den çık

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
tr: veritabanı şemasının yükseltilmesi gerekiyor
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    büyük bir veritabanı olması durumunda bu uzun zaman alabilir
    
    yedekleme yapmak için devam etmek mi yoksa şimdi çıkmak mı istiyorsunuz

en: darktable - schema migration
tr: darktable - şema geçişi

en: _close darktable
tr: _darktable'ı kapat

en: _upgrade database
tr: _veritabanını yükselt

en: quick_check said:
    %s
tr: hızlı_kontrol dedi ki:
    %s

en: darktable - error opening database
tr: darktable - veritabanı açma hatası

en: _attempt restore
tr: _geri yüklemeyi dene

en: _delete database
tr: _veritabanını sil

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
tr: elle geri yüklemek için karanlık tabloyu şimdi kapatmak istiyor musunuz?
    veritabanını bir yedekten, otomatik geri yüklemeyi deneyin
    en son anlık görüntüden veya bozuk veritabanını silin
    ve yeni bir tane ile başlamak?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
tr: elle yüklemek için karanlık tabloyu şimdi kapatmak istiyor musunuz?
    veritabanını bir yedekten alın veya bozuk veritabanını silin
    ve yeni bir tane ile başlamak?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
tr: veritabanını açmaya çalışırken bir hata oluştu
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    veritabanı bozuk görünüyor.
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: hızlı pozlamadan bağımsız kılavuzlu filtre bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
tr: '%s' XMP dosyası okunamıyor: '%s'

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
tr: '%s' XMP dosyası yazılamıyor: '%s'

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: hızlı kılavuzla filtre bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
tr[0]: bu boş dizini kaldırmak istiyor musunuz?
tr[1]: bu boş dizinleri kaldırmak istiyor musunuz?

en: remove empty directory? | remove empty directories?
tr[0]: boş dizini kaldır?
tr[1]: boş dizinleri kaldır?

en: name
tr: isim

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
tr: erişilemeyen özgünlere sahip yerel kopyaları olan film rulosunu kaldıramaz

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
tr: bir görüntüden diğerine yapıştırmadan önce geçmişi kopyalamanız gerekir

en: orphaned image
tr: sahipsiz görüntü

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
tr[0]: %d görüntüsü için coğrafi konum geri alındı
tr[1]: %d görüntüleri için coğrafi konum geri alındı

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
tr[0]: coğrafi konum %d görüntüsüne yeniden uygulandı
tr[1]: coğrafi konum %d görüntülerine yeniden uygulandı

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
tr[0]: %d görüntüsü için tarih/saat geri alındı
tr[1]: %d görüntüleri için tarih/saat geri alındı

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
tr[0]: tarih/saat %d görüntüsüne yeniden uygulandı
tr[1]: tarih/saat %d görüntülerine yeniden uygulandı

en: cannot access local copy `%s'
tr: `%s' yerel kopyasına erişilemiyor

en: cannot write local copy `%s'
tr: yerel kopya `%s' yazamıyor

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
tr: yerel kopya `%s' -> `%s' taşınırken hata oluştu

en: error moving `%s': file not found
tr: `%s' taşınırken hata oluştu: dosya bulunamadı

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
tr: `%s' -> `%s' taşınırken hata oluştu: dosya var

en: error moving `%s' -> `%s'
tr: `%s' -> `%s' taşınırken hata oluştu

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
tr: orijinal dosyaya erişilemediğinde yerel kopya oluşturamaz.

en: cannot create local copy.
tr: yerel kopya oluşturulamıyor.

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
tr: orijinal dosyaya erişilemediğinde yerel kopyayı kaldıramaz.

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
tr[0]: %d yerel kopya eşleştirildi
tr[1]: %d yerel kopyalar eşleştirildi

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
tr: <b>UYARI</b>: kamera örnekleri eksik!

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
tr: <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a> içinde örnekler sağlamalısınız

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
tr: `%s' `%s' için
    mümkün olduğu kadar çok format/sıkıştırma/bit derinliğinde

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
tr: veya sonraki sürümde <b>RAW okunamaz</b>.

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: GraphicsMagick
tr: GrafikBüyüsü

en: RawSpeed
tr: HamHız

en: ImageMagick
tr: BüyülüGörüntü

en: insufficient memory
tr: yetersiz hafıza

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
tr: bu modül tahsis edemedi
    işlemek için gereken tüm bellek
    görüntü.  bazı veya tüm işleme
    atlanmıştır.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
tr: oturum için benzersiz bir dosya adına genişletilemedi, lütfen içe aktarma oturumu ayarlarınızı kontrol edin.

en: requested session path not available. device not mounted?
tr: istenen oturum yolu mevcut değil. cihaz takılı değil mi?

en: legacy
tr: eski

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
tr: darktable %s kaynağından yükleniyor
    <b>%s</b>
    veya bu dizin mevcut değilse,
    <b>%s</b>

note: clang-format off
en: creator
tr: oluşturucu

en: publisher
tr: yayımcı

note: title
en: title
tr: başlık

en: description
tr: açıklama

en: rights
tr: haklar

en: notes
tr: notlar

en: version name
tr: sürüm adı

en: image id
tr: görüntü kimliği

en: image `%s' is not available!
tr: `%s' görüntüsü mevcut değil!

en: generic poissonian
tr: genel zehir

en: noiseprofile file `%s' is not valid
tr: gürültü profili dosyası `%s' geçerli değil

en: no working OpenCL library found
tr: çalışan bir OpenCL kütüphanesi bulunamadı

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
tr: platform tespiti başarısız oldu. bazı olası nedenler:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) eksik,
      - cihazların engellenmesine yol açan önceki OpenCL hataları,
      - güç yönetimi sorunları,
      - hatalı sürücüler,,
      - OpenCL sürücüsü yüklü değil.

en: no devices found for unknown platform
tr: bilinmeyen platform için cihaz bulunamadı

en: not enough memory for OpenCL devices
tr: OpenCL aygıtları için yeterli bellek yok

en: no OpenCL devices found
tr: OpenCL cihazı bulunamadı

en: no suitable OpenCL devices found
tr: uygun OpenCL cihazı bulunamadı

en: OpenCL initializing problem:
    %s
tr: OpenCL başlatma sorunu:
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
tr: OpenCL planlama profili varsayılana ayarlandı, kurulum değişti

en: building OpenCL program %s for %s
tr: %s için %s OpenCL programı oluşturuluyor

en: inch
tr: inç

en: Letter
tr: Mektup

en: Legal
tr: Resmi

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
tr: GNOME Anahtar arka ucu artık desteklenmiyor. farklı bir tane yapılandır

en: rejecting %d image | rejecting %d images
tr[0]: %d görüntüsü reddediliyor
tr[1]: %d görüntüleri reddediliyor

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
tr[0]: %d görseline %d derecelendirmesi uygulanıyor
tr[1]: %d görsellere %d derecelendirmesi uygulanıyor

en: no images selected to apply rating
tr: derecelendirme uygulamak için görüntü seçilmemiş

en: image rejected
tr: görüntü reddedildi

en: image rated to 0 star
tr: 0 yıldızla derecelendirilen resim

en: image rated to %s
tr: görüntü %s olarak derecelendirildi

en: select
tr: seç

en: upgrade
tr: yükselt

en: downgrade
tr: eski sürüme geç

en: zero
tr: sıfır

en: one
tr: bir

en: two
tr: iki

en: three
tr: üç

en: four
tr: dört

en: five
tr: beş

en: reject
tr: reddet

en: style with name '%s' already exists
tr: '%s' adlı tarz zaten var

en: styles
tr: tarzlar

en: style named '%s' successfully created
tr: '%s' adlı tarz başarıyla oluşturuldu

en: no image selected!
tr: görüntü seçilmedi!

en: style %s successfully applied!
tr: tarz %s başarıyla uygulandı!

en: no images nor styles selected!
tr: hiçbir görüntü veya tarz seçilmedi!

en: no styles selected!
tr: tarz seçilmedi!

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
tr[0]: tarz başarıyla uygulandı!
tr[1]: tarzlar başarıyla uygulandı!

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
tr: modül `%s' sürüm uyuşmazlığı: %d != %d

en: applied style `%s' on current image
tr: geçerli görüntüye uygulanan tarz `%s'

en: failed to overwrite style file for %s
tr: %s için tarz dosyasının üzerine yazılamadı

en: style file for %s exists
tr: %s için tarz dosyası var

en: style %s was successfully imported
tr: %s tarzı başarılı bir şekilde içe aktarıldı

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
tr: `%s' dosyası okunamadı

en: above sea level
tr: deniz seviyesinin üzerinde

en: below sea level
tr: deniz seviyesinin altında

en: yes
tr: evet

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
tr: gün ışığı

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
tr: doğrudan güneş ışığı

en: cloudy
tr: bulutlu

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
tr: gölge

en: incandescent
tr: akkor

en: incandescent warm
tr: akkor sıcak

en: fluorescent
tr: floresan

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
tr: yüksek florasan

en: cool white fluorescent
tr: soğuk beyaz floresan

en: warm white fluorescent
tr: sıcak beyaz floresan

en: daylight fluorescent
tr: gün ışığı floresan

en: neutral fluorescent
tr: nötr floresan

en: white fluorescent
tr: beyaz floresan

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
tr: sodyum buharlı floresan

en: day white fluorescent
tr: gün beyazı floresan

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
tr: yüksek sıcaklık. cıva buharlı floresan

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
tr: yüksek sıcaklık. cıva buharı

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
tr: flaş (otomatik mod)

en: evening sun
tr: akşam Güneşi

en: underwater
tr: su altı

en: black & white
tr: siyah & beyaz

en: spot WB
tr: nokta WB

en: manual WB
tr: elle WB

en: camera WB
tr: kamera WB

en: auto WB
tr: otomatik WB

en: hold
tr: tut

en: modifiers
tr: değiştiriciler

[ctx: accel]
en: global
tr: genel

[ctx: accel]
en: views
tr: görüntüleme

[ctx: accel]
en: thumbtable
tr: minyatür tablo

[ctx: accel]
en: utility modules
tr: yardımcı modüller

[ctx: accel]
en: format
tr: biçim

[ctx: accel]
en: storage
tr: depolama

[ctx: accel]
en: processing modules
tr: işleme modülleri

[ctx: accel]
en: <blending>
tr: <harmanlama>

[ctx: accel]
en: Lua scripts
tr: Lua betikleri

[ctx: accel]
en: fallbacks
tr: geri dönüşler

[ctx: accel]
en: <focused>
tr: <odak>

en: show accels window
tr: hızlanma penceresini göster

en: working...
tr: çalışma...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
tr: HATA: %s senkronize edilmedi XMP → DB

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
tr: HATA: veritabanına yazılamıyor. hedef dolu, çevrimdışı veya salt okunur olabilir.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi XMP → DB

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
tr: HATA: %s senkronize edilmedi DB → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
tr: HATA: %s yazılamıyor
    hedef dolu, çevrimdışı veya salt okunur olabilir.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi DB → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
tr: HATA: %s senkronize edilmedi yeni (XMP) → eski (DB)

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi yeni (XMP) → eski (DB)

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
tr: HATA: %s senkronize edilmedi yeni (DB) → eski (XMP)

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi yeni (DB) → eski (XMP)

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
tr: İSTİSNA: %s tutarsız zaman damgalarına sahip

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
tr: HATA: %s senkronize edilmedi eski (XMP) → yeni (DB)

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi eski (XMP) → yeni (DB)

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
tr: HATA: %s senkronize edilmedi eski (DB) → yeni (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
tr: BAŞARILI: %s senkronize edildi eski (DB) → yeni (XMP)

en: %id %02dh %02dm %02ds
tr: %ig %02ds %02dd %02ds

en: path
tr: yol

en: XMP timestamp
tr: XMP zaman damgası

en: database timestamp
tr: veritabanı zaman damgası

en: newest
tr: en yeni

en: time difference
tr: zaman farkı

en: updated XMP sidecar files found
tr: güncellenmiş XMP sepet dosyaları bulundu

en: _close
tr: kapa_t

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
tr: hepsini seç

en: select none
tr: hiçbirini seçme

en: invert selection
tr: seçimi ters çevir

en: on the selection:
tr: seçimde:

en: keep the XMP edit
tr: XMP düzenlemesini koru

en: keep the database edit
tr: veritabanı düzenlemesini koru

en: keep the newest edit
tr: en yeni düzenlemeyi sakla

en: keep the oldest edit
tr: en eski düzenlemeyi tut

en: synchronization log
tr: eşitleme günlüğü

en: capturing %d image | capturing %d images
tr[0]: %d görüntüsü yakalanıyor
tr[1]: %d görüntüsüleri yakalanıyor

en: please set your camera to manual mode first!
tr: lütfen önce kameranızı manuel moda ayarlayın!

en: capture images
tr: görüntüleri yakalama

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
tr[0]: %d/%d, %s'ye aktarıldı
tr[1]: %d/%d, %s'ye aktarıldı

en: starting to import images from camera
tr: kameradan görüntüleri içe aktarmaya başlanıyor

en: failed to import images from camera.
tr: kameradan görüntüler içe aktarılamadı.

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
tr[0]: kameradan %d görüntüsü içe aktarılıyor
tr[1]: kameradan %d görüntüleri içe aktarılıyor

en: import images from camera
tr: görüntüleri kameradan içe aktar

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
tr: hedef dizin için film rulosu oluşturulamadı, taşıma iptal edildi..

en: exposure bracketing only works on raw images.
tr: pozlama basamağı yalnızca raw görüntülerde çalışır.

en: images have to be of same size and orientation!
tr: görseller aynı boyut ve yönde olmalıdır!

en: merging %d image | merging %d images
tr[0]: %d görüntüsü birleştiriliyor
tr[1]: %d görüntüleri birleştiriliyor

en: wrote merged HDR `%s'
tr: birleştirilmiş HDR `%s' yazdı

en: duplicating %d image | duplicating %d images
tr[0]: %d görüntüsü çoğaltılıyor
tr[1]: %d görüntüleri çoğaltılıyor

en: flipping %d image | flipping %d images
tr[0]: görüntü %d çevirme
tr[1]: görüntüleri %d çevirme

en: set %d color image | setting %d color images
tr[0]: %d renkli görüntü ayarla
tr[1]: %d renkli görüntüler ayarla

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
tr[0]: %d tek renkli görüntü ayarla
tr[1]: %d tek renkli görüntüler ayarlama

en: removing %d image | removing %d images
tr[0]: %d görüntüsü kaldırılıyor
tr[1]: %d görüntüleri kaldırılıyor

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
tr: %s %s çöp kutusuna gönderilemedi
    %s
    
      çöp kutusu kullanmadan dosyayı diskten silmek istiyor musunuz?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
tr: %s%s diskinden silinemedi
    %s

en: _apply to all
tr: _tümüne uygula

en: _delete permanently
tr: _kalıcı olarak sil

en: _remove from library
tr: _kitaplıktan kaldır

en: _skip
tr: _atla

en: abort
tr: iptal et

en: trashing error
tr: çöpe atma hatası

en: deletion error
tr: silme hatası

en: trashing %d image | trashing %d images
tr[0]: %d görüntüsü çöpe atılıyor
tr[1]: %d görüntüleri çöpe atılıyor

en: deleting %d image | deleting %d images
tr[0]: %d görüntüsü siliniyor
tr[1]: %d görüntüleri siliniyor

en: failed to parse GPX file
tr: GPX dosyası ayrıştırılamadı

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
tr[0]: %d görüntüye eşleşen GPX konumu uygulandı
tr[1]: %d görüntülere eşleşen GPX konumu uygulandı

en: moving %d image
tr: %d görüntüsü taşınıyor

en: moving %d images
tr: %d görüntüleri taşınıyor

en: copying %d image
tr: %d görüntüsü kopyalanıyor

en: copying %d images
tr: %d görüntüleri kopyalanıyor

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
tr[0]: %d görüntünün yerel kopyasını oluşturma
tr[1]: %d görüntülerin yerel kopyasını oluşturma

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
tr[0]: %d görüntünün yerel kopyası kaldırılıyor
tr[1]: %d görüntülerin yerel kopyası kaldırılıyor

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
tr[0]: %d görüntü için yenilenen bilgi
tr[1]: %d görüntüler için yenilenen bilgi

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
tr[0]: görüntü dışa %d aktarılıyor..
tr[1]: görüntüler dışa %d aktarılıyor..

en: no image to export
tr: dışa aktarılacak görüntü yok

en: exporting %d / %d to %s
tr: %d / %d, %s'ye dışa aktarılıyor

en: image `%s' is currently unavailable
tr: görüntü `%s' şu anda kullanılmıyor

en: merge HDR image
tr: HDR görüntüsünü birleştir

en: duplicate images
tr: görüntüleri çiftle

en: flip images
tr: görüntüleri döndür

en: set monochrome images
tr: tek renkli görüntüler ayarla

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
tr: görüntüleri kaldır

en: remove image?
tr: görüntüyü kaldır?

en: remove images?
tr: görüntüler kaldırılsın mı?

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
tr[0]: %d görüntüyü darktable`den gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?
    (diskteki dosyayı silmeden)?
tr[1]: %d görüntüleri darktable`den gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?
    (diskteki dosyayı silmeden)?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
tr: görüntüleri sil

en: delete image?
tr: görüntüyü sil?

en: delete images?
tr: görüntüler silinsin mi?

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
tr[0]: %d görüntüsünü gerçekten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz?
    (mümkünse çöp kullanarak)?
tr[1]: %d görüntülerini gerçekten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz?
    (mümkünse çöp kullanarak)?

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
tr[0]: %d görüntüsünü diskten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz?
tr[1]: %d görüntülerini diskten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
tr: seçilen görüntüyü gerçekten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz (mümkünse çöp kutusunu kullanarak)?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
tr: gerçekten seçilen görüntüyü diskten fiziksel olarak silmek istiyor musunuz?

en: move images
tr: görüntüleri taşı

en: _select as destination
tr: _hedef olarak seç

en: move image? | move images?
tr[0]: görüntü taşınsın mı?
tr[1]: görüntüler taşınsın mı?

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
tr[0]: %d görüntüsünü fiziksel olarak %s'e taşımak istiyor musunuz?
    (tüm kopyalar birlikte taşınacaktır)
tr[1]: %d görüntüleri fiziksel olarak %s'e taşımak istiyor musunuz?
    (tüm kopyalar birlikte taşınacaktır)

en: copy images
tr: görüntüleri kopyala

en: copy image? | copy images?
tr[0]: görüntü kopyalansın mı?
tr[1]: görüntüler kopyalansın mı?

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
tr[0]: gerçekten %d görüntüsünü %s'e fiziksel olarak kopyalamak istiyor musunuz?
tr[1]: gerçekten %d görüntülerini %s'e fiziksel olarak kopyalamak istiyor musunuz?

en: local copy images
tr: yerel kopya görüntüler

en: refresh EXIF
tr: EXIF'i yenile

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
tr: `%s' depolama modülünden parametreler alınamadı, dışa aktarma işlemi iptal edildi..

en: export images
tr: görüntüleri dışa aktar

en: adding time offset to %d image
tr: %d görüntüye zaman farkı ekleme

en: setting date/time of %d image
tr: %d görüntünün tarih/saatini ayarlama

en: adding time offset to %d images
tr: %d görüntüye zaman farkı ekleme

en: setting date/time of %d images
tr: %d görüntünün tarih/saatini ayarlama

en: added time offset to %d image
tr: %d görüntüsüne zaman farkı eklendi

en: set date/time of %d image
tr: %d görüntünün tarihini/saatini ayarla

en: added time offset to %d images
tr: %d görüntüye zaman farkı eklendi

en: set date/time of %d images
tr: %d görüntünün tarihini/saatini ayarla

en: time offset
tr: zaman farkı

en: write sidecar files
tr: sepet dosyalarını yaz

en: importing %d image | importing %d images
tr[0]: %d görüntüsü içe aktarılıyor
tr[1]: %d görüntüleri içe aktarılıyor

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
tr[0]: içe aktarılan %d/%d görüntü
tr[1]: içe aktarılan %d/%d görüntüler

en: imported %d image | imported %d images
tr[0]: içe aktarılan %d görüntü
tr[1]: içe aktarılan %d görüntüler

en: import images
tr: görüntüleri içe aktar

en: no supported images were found to be imported
tr: içe aktarılacak desteklenen hiçbir görsel bulunamadı

en: importing image %s
tr: %s görüntüsü içe aktarılıyor

en: import image
tr: görüntüyü içe aktar

en: detail mask blending error
tr: detay maskesi karıştırma hatası

en: detail mask CL blending problem
tr: detay maskesi CL karıştırma sorunu

[ctx: blendmode]
en: average
tr: ortalama

[ctx: blendmode]
en: difference
tr: fark

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
tr: normal sınırlı

[ctx: blendmode]
en: lighten
tr: aydınlat

[ctx: blendmode]
en: darken
tr: karart

[ctx: blendmode]
en: screen
tr: ekran

[ctx: blendmode]
en: multiply
tr: çarpıt

[ctx: blendmode]
en: divide
tr: böl

[ctx: blendmode]
en: addition
tr: ekle

[ctx: blendmode]
en: subtract
tr: çıkart

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
tr: geometrik ortalama

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
tr: harmonik ortalama

[ctx: blendmode]
en: overlay
tr: kaplama

[ctx: blendmode]
en: softlight
tr: yumuşak ışık

[ctx: blendmode]
en: hardlight
tr: sert ışık

[ctx: blendmode]
en: vividlight
tr: canlı ışık

[ctx: blendmode]
en: linearlight
tr: doğrusal ışık

[ctx: blendmode]
en: pinlight
tr: spot ışığı

[ctx: blendmode]
en: lightness
tr: hafiflik

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
tr: renklilik

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
tr: Laboratuvar hafifliği

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
tr: Laboratuvar a-kanal

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
tr: Laboratuvar b-kanal

[ctx: blendmode]
en: Lab color
tr: Laboratuvar rengi

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
tr: RGB kırmızı kanal

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
tr: RGB yeşil kanal

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
tr: RGB mavi kanal

[ctx: blendmode]
en: HSV value
tr: HSV değeri

[ctx: blendmode]
en: HSV color
tr: HSV renk

[ctx: blendmode]
en: hue
tr: ton

[ctx: blendmode]
en: color
tr: renk

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
tr: renk ayarı

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
tr: fark (kullanımdan kaldırıldı)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
tr: tersini çıkar (kullanımdan kaldırıldı)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
tr: ters bölmek (kullanımdan kaldırıldı)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
tr: Lab L-kanalı (kullanımdan kaldırıldı)

[ctx: blendoperation]
en: reverse
tr: ters

en: default
tr: öntanımlı

en: RGB (display)
tr: RGB (ekran)

en: RGB (scene)
tr: RGB (sahne)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
tr: tekdüze

en: drawn mask
tr: çizilmiş maske

en: parametric mask
tr: parametrik maske

en: raster mask
tr: raster maskesi

en: drawn & parametric mask
tr: çizim & parametrik maske

en: exclusive
tr: özel

en: inclusive
tr: dahil

en: exclusive & inverted
tr: özel & ters

en: inclusive & inverted
tr: kapsayıcı & ters

en: output before blur
tr: bulanıklaştırmadan önce çıktı

en: input before blur
tr: bulanıklaştırmadan önce girdi

en: output after blur
tr: bulanıklıktan sonra çıktı

en: input after blur
tr: bulanıklıktan sonra girdi

en: on
tr: açık

en: input
tr: girdi

en: output
tr: çıktı

en:  (zoom)
tr:  (yaklaştır)

en:  (log)
tr:  (kayıt)

en: reset to default blend colorspace
tr: varsayılan karışım renk alanına sıfırla

en: reset and hide output channels
tr: çıkış kanallarını sıfırla ve gizle

en: show output channels
tr: çıkış kanallarını göster

en: sliders for L channel
tr: L kanalı için kaydırıcılar

en: sliders for a channel
tr: kanal kaydırıcıları

en: green/red
tr: yeşil/kırmızı

en: sliders for b channel
tr: b kanalı için kaydırıcılar

en: blue/yellow
tr: mavi/sarı

en: sliders for chroma channel (of LCh)
tr: renklendirici kanalı için kaydırıcılar (LCh den)

en: sliders for hue channel (of LCh)
tr: ton kanalı için kaydırıcılar (LCh den)

en: sliders for gray value
tr: gri değer için kaydırıcılar

en: sliders for red channel
tr: kırmızı kanal için kaydırıcılar

en: sliders for green channel
tr: yeşil kanal için kaydırıcılar

en: sliders for blue channel
tr: mavi kanal için kaydırıcılar

en: sliders for hue channel (of HSL)
tr: ton kanalı için kaydırıcılar (HSL den)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
tr: renklendirici kanalı için kaydırıcılar (HSL den)

en: sliders for value channel (of HSL)
tr: değer kanalı için kaydırıcılar (HSL'nin)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
tr: değer kanalı için kaydırıcılar (JzCzhz'nin)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
tr: renklendirici kanalı için kaydırıcılar (JzCzhz'nin)

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
tr: renk tonu kanalı için kaydırıcılar (JzCzhz'nin)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
tr: bu modül tarafından alınan girdiye göre ayarlama:
    * üst işaretleyiciler tarafından tanımlanan aralık: tamamen harmanlayın
    * alt belirteçler tarafından tanımlanan aralık: hiç karıştırmayın
    * bitişik üst/alt işaretler arasındaki aralık: kademeli olarak karıştırın

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
tr: bu modülün harmanlanmamış çıktısına dayalı ayar:
    * üst işaretleyiciler tarafından tanımlanan aralık: tamamen harmanlayın
    * alt belirteçler tarafından tanımlanan aralık: hiç karıştırmayın
    * bitişik üst/alt işaretler arasındaki aralık: kademeli olarak karıştırın

en: reset blend mask settings
tr: karışım maskesi ayarlarını sıfırla

en: channel
tr: kanal

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
tr: görüntüden Arayüz rengini seç
    bir alan seçmek için ctrl+tıklayın veya sağ tıklayın

en: show color
tr: renk göster

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
tr: görüntüdeki bir alana göre aralığı ayarlayın
    giriş görüntüsünü kullanmak için sürükleyin
    çıktı görüntüsünü kullanmak için ctrl+sürükle

en: set range
tr: aralığı ayarla

en: invert all channel's polarities
tr: tüm kanalın kutuplarını ters çevir

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
tr: geçiş polaritesi. en iyi 'ekran görüntüleme maskesini' etkinleştirerek görülür

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
tr: sıfırlamak için çift tıklayın.
    mevcut kaydırıcı modları arasında geçiş yapmak için 'a' tuşuna basın.
    kanal verilerinin görünümünü değiştirmek için 'c'ye basın.
    maske görünümünü değiştirmek için 'm' tuşuna basın.

en: blend
tr: karışım

en: boost factor
tr: artırma etkeni

en: adjust the boost factor of the channel mask
tr: kanal maskesinin artırma etkenini ayarlayın

en: %d shape used | %d shapes used
tr[0]: %d kullanılan şekil
tr[1]: %d kullanılan şekiller

en: no mask used
tr: maske kullanılmış

en: toggle polarity of drawn mask
tr: çizilmiş maskenin polaritesini değiştir

en: show and edit mask elements
tr: maske öğelerini göster ve düzenle

en: show and edit in restricted mode
tr: kısıtlı modda göster ve düzenle

en: add gradient
tr: eyim ekle

en: add multiple gradients
tr: birden çok eyim ekle

en: add brush
tr: fırça ekle

en: add multiple brush strokes
tr: birden fazla fırça darbesi ekle

en: add path
tr: yol ekle

en: add multiple paths
tr: birden çok yol ekle

en: add ellipse
tr: elips ekle

en: add multiple ellipses
tr: birden çok elips ekle

en: add circle
tr: çember ekle

en: add multiple circles
tr: birden çok daire ekle

en: toggle polarity of raster mask
tr: raster maskesinin polaritesini değiştir

en: normal & difference
tr: normal & farklı

en: lighten
tr: aydınlat

en: darken
tr: karart

en: contrast enhancing
tr: kontrast arttırıcı

en: color channel
tr: renk kanalı

en: chromaticity & lightness
tr: renklendirme & parlaklık

en: normal & arithmetic
tr: normal & aritmetik

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
tr: kullanımdan kaldırıldı

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
tr: bilinmeyen karışım modu '%d' modülde '%s'

en: blending options
tr: karıştırma seçenekleri

en: blend mask
tr: karışım maskesi

en: display mask and/or color channel
tr: ekran maskesi ve/veya renk kanalı

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
tr: ekran maskesi ve/veya renk kanalı.
    maskeyi görüntülemek için ctrl+tıklayın,
    kanalı görüntülemek için shift+tıklayın.
    görüntülenecek kanalı seçmek için parametrik maske kaydırıcısının üzerine gelin

en: temporarily switch off blend mask
tr: karışım maskesini geçici olarak kapat

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
tr: karışım maskesini geçici olarak kapatın.
    sadece odaktaki modül için

en: choose blending mode
tr: karıştırma modunu seçin

en: toggle blend order
tr: karışım sırasını değiştir

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
tr: modülün girdi ve çıktısı arasındaki karıştırma sırasını değiştirin,
    varsayılan olarak çıktı, girdinin üzerine karıştırılacaktır,
    simgeye tıklanarak sıralama tersine çevrilebilir (girdi çıktının üstünde)

en: fulcrum
tr: dayanak noktası

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
tr: bazı karıştırma işlemleri tarafından kullanılan dayanak noktasını ayarlayın

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
tr: opaklık

en: set the opacity of the blending
tr: karıştırmanın opaklığını ayarlayın

en: combine masks
tr: maskeleri birleştir

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
tr: bireysel çizilmiş maske ve farklı parametrik maske kanalları nasıl birleştirilir

en: details threshold
tr: ayrıntılar eşiği

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
tr: ayrıntılar maskesi için eşiği ayarlayın (ham verileri kullanarak),
    pozitif değerler güçlü ayrıntılara sahip alanları seçer,
    negatif değerler düz alanları seçer

en: feathering guide
tr: geçiş yumuşatma kılavuzu

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
tr: maskeyi giriş veya çıkış görüntüsüne göre yönlendirmeyi seçin ve
    maske bulanıklığından önce veya sonra geçiş yumuşatma uygulamayı seçin

en: feathering radius
tr: geçiş yumuşatma yarıçapı

en: spatial radius of feathering
tr: geçiş yumuşatma uzaysal yarıçapı

en: blurring radius
tr: bulanıklık yarıçapı

en: radius for gaussian blur of blend mask
tr: karışım maskesinin gauss bulanıklığı yarıçapı

en: mask opacity
tr: maske opaklığı

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
tr: parlaklığını ayarlamak için karışım maskesinin ton eğrisini kaydırır ve eğer
    tamamen şeffaf/tamamen opak bölgeleri etkilemeden

en: mask contrast
tr: maske kontrastı

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
tr: kontrastını ayarlamak için karışım maskesinin ton eğrisine s benzeri bir şekil verir

en: mask refinement
tr: maske iyileştirme

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
tr: kullanılan yavaş sürücü nedeniyle bu oturum için otomatik kaydetme geçmişi devre dışı bırakıldı

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
tr: %s: modül `%s' sürüm uyuşmazlığı: %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
tr: yinelenen modül, temel örnekten sonra yeni örnek taşınamıyor

en: new instance
tr: yeni oluşum

en: duplicate instance
tr: oluşumu çoğalt

en: move up
tr: yukarı taşı

en: move down
tr: aşağı taşı

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
tr: sil

en: rename
tr: yeniden adlandır

en: '%s' is switched on
tr: '%s'  açık mı

en: '%s' is switched off
tr: '%s' kapalı mı

en: unknown mask
tr: bilinmeyen maske

en: drawn + parametric mask
tr: çizilmiş + parametrik maske

en: this module has a `%s'
tr: bu modülde bir `%s' var

en: taken from module %s
tr: %s modülünden alındı

en: click to display (module must be activated first)
tr: görüntülemek için tıklayın (önce modül etkinleştirilmelidir)

en: purpose
tr: amaç

en: process
tr: süreç

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
tr: çoklu örnek eylemleri
    sağ tıklama yeni örnek oluşturur

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
tr: parametreleri sıfırla
    herhangi bir otomatik ön ayarı yeniden uygulamak için ctrl+tıklayın

en: presets
    right-click to apply on new instance
tr: ön ayarlar
    yeni örneğe uygulamak için sağ tıklayın

en: ERROR
tr: HATA

en: unsupported input
tr: desteklenmeyen girdi

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
tr: bu modülü yerleştirdiniz
    boru hattında bir konum nerede
    veri formatı eşleşmiyor
    gereksinimler.

en: show
tr: göster

en: new
tr: yeni

en: duplicate
tr: çoğalt

en: enable
tr: etkin

en: focus
tr: odak

en: instance
tr: misal

en: reset
tr: sıfırla

note: Adding the outer container
en: presets
tr: önayarlar

en: processing module
tr: işleme modülü

en: %s
    ctrl+click to %s
tr: %s
    %s için ctrl+tıklayın

en: cannot find Lightroom XMP!
tr: Lightroom XMP'yi bulamıyor!

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
tr: `%s' bir Işık odası XMP değil!

en: %s has been imported | %s have been imported
tr[0]: %s içe aktarıldı
tr[1]: %s içe aktarıldı

en: hardness: %3.2f%%
tr: sertlik: %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
tr: boyut: %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
tr: [FIRÇA] boyutu değiştir

en: [BRUSH] change hardness
tr: [FIRÇA] sertliği değiştir

en: [BRUSH] change opacity
tr: [FIRÇA] opaklığı değiştir

en: brush #%d
tr: fırça #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>boyut</b>: kaydırma, <b>sertlik</b>: kaydırma+kaydırma
    <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
tr: <b>boyut</b>: kaydırma

en: feather size: %3.2f%%
tr: tüy boyutu: %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
tr: [DAİRE] boyutu değiştir

en: [CIRCLE] change feather size
tr: [DAİRE] geçiş yumuşatma boyutunu değiştir

en: [CIRCLE] change opacity
tr: [DAİRE] opaklığı değiştir

en: circle #%d
tr: daire #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>boyut</b>: kaydırma, <b>tüy boyutu</b>: shift+kaydırma
    <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: rotation: %3.f°
tr: döndürme: %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
tr: [ELİPS] boyutu değiştir

en: [ELLIPSE] change feather size
tr: [ELLIPS] geçiş yumuşatma boyutunu değiştir

en: [ELLIPSE] rotate shape
tr: [ELİPS] şekli döndür

en: [ELLIPSE] change opacity
tr: [ELİPS] opaklığı değiştir

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
tr: [ELİPS] geçiş yumuşatma modu

en: ellipse #%d
tr: elips #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>boyut</b>: kaydırma, <b>tüy boyutu</b>: shift+kaydırma
    <b>döndürme</b>: ctrl+shift+kaydırma, <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
tr: <b>döndür</b>: ctrl+sürükle

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>tüy modu</b>: shift+tıklama, <b>döndürme</b>: ctrl+sürükle
    <b>boyut</b>: kaydırma, <b>tüy boyutu</b>: kaydırma+kaydırma, <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
tr: sıkıştırma: %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
tr: eğrilik: %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
tr: [EYİM pivot üzerinde] şekli döndür

en: [GRADIENT creation] set rotation
tr: [EYİM oluşturma] dönüşü ayarla

en: [GRADIENT] change curvature
tr: [EYİM] eğriliği değiştir

en: [GRADIENT] change compression
tr: [EYİM] sıkıştırmayı değiştir

en: [GRADIENT] change opacity
tr: [EYİM] opaklığı değiştir

en: gradient #%d
tr: eyim #%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>eğrilik</b>: kaydırma, <b>sıkıştırma</b>: shift+kaydırma
    <b>döndürme</b>: tıklama+sürükle, <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
tr: <b>eğrilik</b>: kaydırma, <b>sıkıştırma</b>: shift+kaydırma
    <b>opaklık</b>: ctrl+kaydırma (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
tr: <b>döndür</b>: sürükle

en: [SHAPE] remove shape
tr: [ŞEKİL] şekli kaldır

en: group `%s'
tr: grup `%s'

en: copy of `%s'
tr: `%s' kopyası

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
tr: %s: maske sürümü uyuşmazlığı: %d != %d

en: opacity: %.0f%%
tr: opaklık: %.0f%%

en: add existing shape
tr: mevcut tonlandırmayı ekle

en: use same shapes as
tr: ile aynı şekilleri kullan

en: masks can not contain themselves
tr: maskeler kendilerini içeremezler

en: [PATH creation] add a smooth node
tr: [YOL oluşturma] düzgün bir düğüm ekleyin

en: [PATH creation] add a sharp node
tr: [YOL oluşturma] keskin bir düğüm ekleyin

en: [PATH creation] terminate path creation
tr: [YOL oluşturma] yol oluşturmayı sonlandır

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
tr: [YOL düğümde] pürüzsüz/keskin düğüm arasında geçiş yap

en: [PATH on node] remove the node
tr: [YOL düğümde] düğümü kaldır

en: [PATH on feather] reset curvature
tr: [YOL yumuşatma] eğriliği sıfırla

en: [PATH on segment] add node
tr: [YOL segmentteki] düğüm ekle

en: [PATH] change size
tr: [YOL] boyutu değiştir

en: [PATH] change feather size
tr: [YOL] geçiş yumuşatma boyutunu değiştir

en: [PATH] change opacity
tr: [YOL] opaklığı değiştir

en: path #%d
tr: yol #%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
tr: <b>düğüm ekle</b>: tıklayın, <b>keskin düğüm ekle</b>: ctrl+tıklayın
    <b>iptal</b>: sağ tıklayın

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
tr: <b>düğüm ekle</b>: tıklayın, <b>keskin düğüm ekle</b>: ctrl+tıklayın
    <b>bitiş yolu</b>: sağ tıklayın

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
tr: <b>düğümü taşı</b>: sürükleyin, <b>düğümü kaldırın</b>: sağ tıklayın
    <b>pürüzsüz/keskin modu değiştir</b>: ctrl+tıklayın

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
tr: <b>düğüm eğriliği</b>: sürükleyin
    <b>eğriliği sıfırla</b>: sağ tıklayın

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
tr: <b>segmenti taşı</b>: sürükleyin
    <b>düğüm ekle</b>: ctrl+tıklayın

en: enabled as required
tr: gerektiği gibi etkinleştirildi

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
tr: geçmiş modülü devre dışı bırakmıştı ancak bu tür bir görüntü için gerekli.
    büyük olasılıkla bir ön ayar, tarz veya geçmiş kopyala ve yapıştır uygulayarak tanıtıldı

en: disabled as not appropriate
tr: uygun olmadığı için devre dışı bırakıldı

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
tr: geçmiş modülü etkinleştirmişti, ancak bu tür bir görüntü için izin verilmiyor.
    büyük olasılıkla bir ön ayar, tarz veya geçmiş kopyala ve yapıştır uygulayarak tanıtıldı

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
tr: Karşılaşılan OpenCL hataları; Bu oturum için OpenCL devre dışı bırakılıyor! bazı olası nedenler:
      - Tercih ayarları nedeniyle OpenCL'in kaynakları tükendi. lütfen varsayılanlarla deneyin,
      - bazı cihazlar için hatalı sürücü. Lütfen tanımlamak için darktable'ı `-d opencl' ile çalıştırın,
      - bazı sürücüler gerekli sayıda olayı desteklemiyor,
      - 'tüm cihaz hafızasını kullan' kullanılırken boşluk payı ayarları çok küçük.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
tr: '%s' modülü modülden tarama maskesi alamıyor
    '%s', daha sonra piksel kanalında işlendiği şekliyle.
    tarama maskesi yoksayılır.

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
tr: '%s' modülü için döşeme başarısız oldu. çıktı büyük olasılıkla iyi olacaktır, ancak kontrol etmek isteyebilirsiniz.

en: you have reached the start of your selection
tr: seçiminizin başlangıcına ulaştınız

en: you have reached the start of your collection
tr: koleksiyonunuzun başlangıcına ulaştınız

en: you have reached the end of your selection
tr: seçiminizin sonuna geldiniz

en: you have reached the end of your collection
tr: koleksiyonunuzun sonuna ulaştınız

en: zooming is limited to %d images
tr: yakınlaştırma %d görüntü ile sınırlıdır

en: invalid
tr: geçersiz

en: year %s
tr: yıl %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
tr: asgari değeri girin
    sınır yoksa 'asg' kullanın
    mevcut değerlerden seçim yapmak için sağ tıklayın

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
tr: azami değeri girin
    sınır yoksa 'azm' kullanın
    mevcut değerlerden seçim yapmak için sağ tıklayın

en: enter the value
    right-click to select from existing values
tr: değeri girin
    mevcut değerlerden seçim yapmak için sağ tıklayın

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
tr: minimum tarihi girin
    YYYY:AA:GG ss:dd:ss.sss biçiminde (yalnızca yıl zorunludur)
    sınır yoksa 'asg' kullanın
    göreli tarih için '-' önekini kullanın
    takvimden veya mevcut değerlerden seçim yapmak için sağ tıklayın

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
tr: azami tarihi girin
    YYYY:AA:GG ss:dd:ss.sss biçiminde (yalnızca yıl zorunludur)
    sınır yoksa 'azm' kullanın
    'şimdi' anahtar kelimesi işlenir
    göreli tarih için '-' önekini kullanın
    takvimden veya mevcut değerlerden seçim yapmak için sağ tıklayın

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
tr: tarihi girin
    YYYY:AA:GG ss:dd:ss.sss şeklinde (sadece yıl zorunludur)
    takvim veya mevcut değerler arasından seçim yapmak için sağ tıklayın

en: date-time interval to subtract from the max value
tr: azami değerden çıkarılacak tarih-saat aralığı

en: date-time interval to add to the min value
tr: asg değerine eklenecek tarih-saat aralığı

en: fixed
tr: onarıldı

en: relative
tr: göreceli

en: selected
tr: seçilmiş

en: min
tr: asg

en: max
tr: azm

en: date type
tr: tarih tipi

note: the date section
en: date
tr: tarih

en: click to select date
    double-click to use the date directly
tr: tarih seçmek için tıklayın
    tarihi doğrudan kullanmak için çift tıklayın

en: years:
tr: yıllar:

en: months:
tr: aylar:

en: days:
tr: günler:

note: the time section
en: time
tr: zaman

en: current date:
tr: geçerli tarih:

en: now
tr: şimdi

en: set the value to always match current datetime
tr: değeri her zaman geçerli tarih saatiyle eşleşecek şekilde ayarlayın

note: apply button
en: apply
tr: uygula

en: set the range bound with this value
tr: bu değere bağlı aralığı ayarlama

en: double-click to reset
tr: çift tıklamayla sıfırla

en: current
tr: geçerli

en: leader
tr: önder

en: 
    click here to set this image as group leader
tr: 
    bu görüntüyü grup lideri olarak ayarlamak için buraya tıklayın

note: and the number of grouped images
en: grouped images
tr: gruplandırılmış görüntüler

en: fit
tr: sığdır

en: there are no images in this collection
tr: bu koleksiyonda hiç resim yok

en: if you have not imported any images yet
tr: henüz herhangi bir resim içe aktarmadıysanız

en: you can do so in the import module
tr: bunu içe aktarma modülünde yapabilirsiniz

en: try to relax the filter settings in the top panel
tr: üst paneldeki filtre ayarlarını gevşetmeyi deneyin

en: or add images in the collections module in the left panel
tr: veya sol paneldeki koleksiyon modülüne resim ekleyin

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
tr: küçük resimlerin nasıl oluşturulduğuyla ilgili ayarları değiştirdiniz.

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
tr: tüm önbelleğe alınmış küçük resimlerin geçersiz kılınması gerekir.

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
tr: %d seviyesinden başlayan önbelleğe alınmış küçük resimlerin geçersiz kılınması gerekiyor.

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
tr: %d seviyesinin altındaki önbelleğe alınmış küçük resimlerin geçersiz kılınması gerekiyor.

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
tr: %d ve %d düzeyi arasındaki önbelleğe alınmış küçük resimlerin geçersiz kılınması gerekiyor.

en: do you want to do that now?
tr: bunu şimdi yapmak istiyor musun?

en: cached thumbnails invalidation
tr: önbelleğe alınmış küçük resimlerin geçersiz kılınması

note: setup history key accelerators
en: copy history
tr: geçmişi kopyala

en: copy history parts
tr: geçmiş parçalarını kopyala

en: paste history
tr: geçmişi yapıştır

en: paste history parts
tr: geçmiş parçalarını yapıştır

en: discard history
tr: geçmişi sil

en: duplicate image
tr: yinelenen görüntü

en: duplicate image virgin
tr: yinelenen görüntü ellenmemiş

en: select film roll
tr: film rulosunu seç

en: select untouched
tr: dokunulmamış seç

en: creating cache directories
tr: önbellek dizinleri oluşturma

en: creating cache directory '%s'
tr: '%s' önbellek dizini oluşturuluyor

en: could not create directory '%s'!
tr: '%s' dizini oluşturulamadı!

en: warning: no images are matching the requested image id range
tr: uyarı: istenen görüntünün kimlik aralığıyla eşleşen görüntü yok

en: warning: did you want to swap these boundaries?
tr: uyarı: bu sınırları değiştirmek istediniz mi?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
tr: uyarı: küçük resim önbelleği için disk arka ucu devre dışı bırakıldı (önbellek_disk_arkaucu)
    Küçük resimleri önceden oluşturmak ve bunları kullanmak için darktable için istiyorsanız, küçük resim önbelleği için disk arka ucunu etkinleştirmeniz gerekir.
    oluşturulacak küçük resim yok, yapıldı.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
tr: uyarı: tam önizleme önbelleği için disk arka ucu devre dışı bırakıldı (cache_disk_backend_full)
    tam önizlemeleri önceden oluşturmak ve bunları kullanmak için darktable için istiyorsanız, tam önizleme önbelleği için disk arka ucunu etkinleştirmeniz gerekir.
    oluşturulacak tam önizleme yok, yapıldı.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
tr: hata: asg_mip <= azm_mip olduğundan emin olun

en: creating complete lighttable thumbnail cache
tr: tam ışık masası küçük resim önbelleği oluşturma

en: copyright (c) the authors 2009-%s
tr: telif hakkı (c) yazarlar 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
tr: dijital kameralardan görüntüler düzenleme ve geliştirme

en: all those of you that made previous releases possible
tr: önceki yayınları mümkün kılan hepiniz

en: and...
tr: ve...

en: in active view
tr: aktif görünümde

en: in other views
tr: diğer görünümlerde

en: fallbacks
tr: geri dönüşler

en: speed adjustments
tr: hız ayarları

en: disabled defaults
tr: devre dışı varsayılanlar

en: scroll
tr: kaydır

en: horizontal
tr: yatay

en: vertical
tr: dikey

en: diagonal
tr: çapraz

en: leftright
tr: sol sağ

en: updown
tr: yukarı aşağı

en: pgupdown
tr: sayfa yukarı aşağı

en: edit
tr: düzenle

en: up
tr: yukarı

en: down
tr: aşağı

en: set
tr: ayarla

en: popup
tr: açılır menü

en: next
tr: sonraki

en: previous
tr: önceki

en: last
tr: son

en: first
tr: ilk

en: toggle
tr: geçiş

en: ctrl-toggle
tr: ctrl-geçiş

en: ctrl-on
tr: ctrl-açık

en: right-toggle
tr: sağ-geçiş

en: right-on
tr: sağ-açık

en: activate
tr: etkinleştir

en: ctrl-activate
tr: ctrl-etkinleştirildi

en: right-activate
tr: sağ-etkinleştirildi

en: store
tr: depo

en: update
tr: güncelleme

en: preferences
tr: tercihler

en: apply on new instance
tr: yeni örneğe uygula

en: start
tr: başlat

en: end
tr: son

en: entry
tr: girdi

en: combo effect not found
tr: birleşik efekt bulunamadı

en: (keypad)
tr: (klavye)

en: tablet button
tr: tablet düğmesi

en: unknown driver
tr: bilinmeyen sürücü

en: long
tr: uzun

en: double-press
tr: çift bas

en: triple-press
tr: üçlü bas

en: press
tr: bas

[ctx: accel]
en: left
tr: sol

[ctx: accel]
en: right
tr: sağ

[ctx: accel]
en: middle
tr: orta

[ctx: accel]
en: long
tr: uzun

[ctx: accel]
en: double-click
tr: çift tıkla

[ctx: accel]
en: triple-click
tr: üç tıklama

en: click
tr: tıkla

en: first instance
tr: ilk örnek

en: last instance
tr: son örnek

en: relative instance
tr: göreli örnek

en: speed
tr: hız

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
tr: Lua komut dosyası komutu panoya kopyalandı:\
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
tr: artımlı arama için yazmaya başlayın

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
tr: 
    seçilen kısayolu silmek için Sil'e basın

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
tr: 
    seçili varsayılan kısayolu devre dışı bırakmak için Sil'e basın

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
tr: 
    Seçilen varsayılan kısayolu geri yüklemek için Sil'e basın

en: 
    double-click to add new shortcut
tr: 
    yeni kısayol eklemek için çift tıklayın

en: click to filter shortcuts list
tr: kısayol listesini filtrelemek için tıklayın

en: 
    right click to show action of selected shortcut
tr: 
    seçilen kısayolun eylemini göstermek için sağ tıklayın

en: 
    double-click to define new shortcut
tr: 
    yeni kısayol tanımlamak için çift tıklayın

en: shift+alt+scroll to change height
tr: yüksekliği değiştirmek için shift+alt+scroll

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
tr: fare tıklamasıyla tuşlara basın ve kısayol oluşturmak için kombinasyonları kaydırın veya taşıyın

en: click to open shortcut configuration
tr: kısayol yapılandırmasını açmak için tıklayın

en: ctrl+click to add to quick access panel
tr: hızlı erişim paneline eklemek için ctrl+tıklayın

en: ctrl+click to remove from quick access panel
tr: hızlı erişim panelinden kaldırmak için ctrl+tıklayın

en: scroll to change default speed
tr: varsayılan hızı değiştirmek için kaydırın

en: right click to exit mapping mode
tr: eşleme modundan çıkmak için sağ tıklayın

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
tr: <b>%s</b> ve <b>%s</b> arasında belirli bir değer yazmak için %ssağ tıklayın
    veya esnek sınırları yok saymak için sürüklerken ctrl+shift tuşunu basılı tutun.

en: right long click
tr: sağ uzun tıklama

en: to copy Lua command
tr: Lua komutunu kopyalamak için

en: shortcut for move exists with single effect
tr: tek efektle hareket kısayolu var

en: %s
    
    (assign %s to %s)
tr: %s
    
    (%s'yi %s'e atayın)

en: create separate shortcuts for up and down move?
tr: yukarı ve aşağı hareket için ayrı kısayollar oluştur?

en: %s, speed reset
tr: %s, hız sıfırlama

en: shortcut exists with different settings
tr: kısayol farklı ayarlarla var

en: reset the settings of the shortcut?
tr: kısayolun ayarları sıfırlansın mı?

en: shortcut already exists
tr: kısayol zaten var

en: disable this default shortcut?
tr: bu varsayılan kısayol devre dışı bırakılsın mı?

en: remove the shortcut?
tr: kısayolu kaldır?

en: clashing shortcuts exist
tr: çakışan kısayollar var

en: remove these existing shortcuts?
tr: bu mevcut kısayollar kaldırılsın mı?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
tr: tercihli

en: second
tr: saniye

en: last but one
tr: son fakat tek

en: (unchanged)
tr: (değişmedi)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
tr: isteğe bağlı olarak değiştirici tuşlarla (ctrl/shift/alt) birlikte bir tuşa basarak bir kısayol tanımlayın
    bir tuşa uzun bir son basışla iki veya üç kez basılabilir
    tuş basılı tutulurken, fare düğmelerinin bir kombinasyonu (çift/üçlü/uzun) tıklanabilir
    tuşu (ve değiştiricileri ve/veya düğmeleri) basılı tutarken bir kaydırma veya fare hareketi eklenebilir
    bağlı cihazlar, fiziksel denetleyicilerini kullanarak anahtar veya hareket gönderebilir
    
    iptal etmek için sağ tıklayın

en: removing shortcut
tr: kısayolu kaldırma

en: disable the selected default shortcut?
tr: seçili varsayılan kısayolu devre dışı bırakılsın mı?

en: restore the selected default shortcut?
tr: seçili varsayılan kısayolu geri yükle?

en: remove the selected shortcut?
tr: seçilen kısayol kaldırılsın mı?

en: command
tr: komut

en: preset
tr: önayar

en: restore shortcuts
tr: kısayolları geri yükle

en: _defaults
tr: _öntanımlılar

en: _startup
tr: _başlangıç

en: _edits
tr: d_üzenlemeler

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
tr: kısayolları şu durumlardan birinden geri yükleyin:
      - varsayılan
      - başlangıçta olduğu gibi
      - bu iletişim kutusunu açarken olduğu gibi

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
tr: tüm yeni kısayolları temizle
    (sadece değiştirilenleri geri yüklemek yerine)

en: shortcuts
tr: kısayollar

en: export shortcuts
tr: kısayolları dışa aktar

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
tr: tüm kısayolları bir dosyaya aktar
    veya sadece seçilen bir cihaz için

en: keyboard
tr: klavye

en: device id
tr: cihaz kimliği

en: select file to export
tr: dışa aktarılacak dosyayı seçin

en: _export
tr: _dışa aktar

en: import shortcuts
tr: kısayolları içe aktar

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
tr: bir dosyadan tüm kısayolları içe aktar
    veya sadece seçilen bir cihaz için

en: id in file
tr: dosyadaki kimlik

en: id when loaded
tr: yüklendiğinde kimlik

en: clear device first
tr: önce cihazı temizle

en: select file to import
tr: içe aktarılacak dosyayı seçin

en: _import
tr: _içe aktar

en: search shortcuts list
tr: arama kısayolları listesi

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
tr: kısayollar listesini aşamalı olarak ara
    eşleşmeler arasında geçiş yapmak için yukarı veya aşağı tuşlarına basın

en: shortcut
tr: kısayol

en: action
tr: eylem

en: element
tr: öğe

en: effect
tr: etki

en: search actions list
tr: arama eylemleri listesi

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
tr: eylemler listesini aşamalı olarak ara
    eşleşmeler arasında geçiş yapmak için yukarı veya aşağı tuşlarına basın

en: type
tr: tür

en: enable fallbacks
tr: yedekleri etkinleştir

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
tr: ek düğmeler, değiştiriciler veya hareketler için varsayılan anlamları etkinleştirir
    bir temel kısayol ile birlikte kullanıldığında

en: open help page for shortcuts
tr: kısayollar için yardım sayfasını aç

en: restore...
tr: geri yükle...

en: restore default shortcuts or previous state
tr: varsayılan kısayolları veya önceki durumu geri yükle

en: import...
tr: içe aktar...

en: fully or partially import shortcuts from file
tr: dosyadan kısayolları tamamen veya kısmen içe aktar

en: export...
tr: dışa aktar...

en: fully or partially export shortcuts to file
tr: kısayolları tamamen veya kısmen dosyaya aktar

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
tr: görsel öğelere kısayol atamanın önerilen yolu <b>görsel kısayol eşleme</b> modudur.
    bu, üst paneldeki tercihlerin yanındaki <i>"klavye"</i> düğmesi değiştirilerek açılır. bu modda, bir widget'a veya alana tıklamak, gelişmiş yapılandırma için uygun seçimin bulunduğu bu iletişim kutusunu açacaktır.
    
    aynı eyleme birden fazla kısayol atanabilir. bu özellikle modül düğmeleri veya kaydırıcılara bağlı renk toplayıcılar gibi birden fazla <i>öğeye</i> sahipse kullanışlıdır. ancak, <i>geri dönüşler</i> etkinleştirildiğinde aynı basit kısayollar kullanılabilir ve fare tıklamaları ekleyerek <i>öğe</i> veya <i>efekt</i> değiştirilebilir.
    
    <i>Bu bildirimi kalıcı olarak kapatmak için <b> üç kez </b> tıklayın</i>

en: reinitialising input devices
tr: giriş aygıtlarını yeniden başlatma

en: down move
tr: aşağı taşı

en: flip top/bottom first/last
tr: ilk/sonuncuyu yukarı/aşağı çevir

en: fallback to move
tr: hareket etmek için geri dönüş

en: %s not assigned
tr: %s atanmadı

en: %s assigned to %s
tr: %s, %s'e atandı

en: short key press resets stuck keys
tr: kısa tuşa basıldığında sıkışmış tuşlar sıfırlanır

en: darktable - darkroom preview
tr: darktable - karanlık oda önizlemesi

en: tooltips off
tr: araç ipuçları kapalı

en: tooltips on
tr: araç ipuçları açık

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
tr: araç ipucu görünürlüğü, yalnızca pencere yöneticinizde birleştirme etkinleştirilmişse değiştirilebilir

en: closing darktable...
tr: darktable kapatılıyor...

en: URL opened in web browser
tr: URL web tarayıcısında açıldı

en: error while opening URL in web browser
tr: URL'yi web tarayıcısında açarken hata oluştu

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
tr: Görüntüleme

[ctx: menu]
en: lighttable
tr: ışık masası

[ctx: menu]
en: darkroom
tr: karanlık oda

[ctx: menu]
en: slideshow
tr: slayt gösterisi

[ctx: menu]
en: map
tr: harita

[ctx: menu]
en: print
tr: yazdır

[ctx: menu]
en: tethering
tr: bağlama

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
tr: Yardım

[ctx: menu]
en: darktable Manual
tr: darktable Kılavuzu

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
tr: darktable Ana sayfası

[ctx: menu]
en: Preferences
tr: Tercihler

en: panels
tr: paneller

en: switch views
tr: görünümleri değiştir

en: tethering
tr: bağlama

en: map
tr: harita

en: slideshow
tr: slayt gösterisi

note: Print button
en: print
tr: yazdır

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
tr: çık

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
tr: tam ekran

en: collapsing controls
tr: daralan kontroller

note: specific top/bottom toggles
en: header
tr: üstbilgi

en: filmstrip and timeline
tr: film şeridi ve zaman çizelgesi

en: top toolbar
tr: üst araç çubuğu

en: bottom toolbar
tr: alt araç çubuğu

en: all top
tr: tüm üst

en: all bottom
tr: tüm alt

en: toggle tooltip visibility
tr: araç ipucu görünürlüğünü değiştir

en: reinitialise input devices
tr: girdi cihazlarını yeniden başlat

en: toggle focus-peaking mode
tr: odak pik modunu aç/kapat

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
tr: odak zirvesi aç/kapat

en: tabs
tr: sekme

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
tr: çevrimiçi kullanım kılavuzuna erişilsin mi?

en: do you want to access `%s'?
tr: `%s' dosyasına erişmek istiyor musunuz?

en: there is no help available for this element
tr: bu eleman için yardım mevcut değil

en: does not contain pages
tr: sayfa içermez

en: never show more than %d lines
tr: hiçbir zaman %d satırdan fazlasını gösterme

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
tr: $(ROLL.NAME) - giriş görüntüsünün rulosu

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
tr: $(FILE.FOLDER) - giriş görüntüsünü içeren klasör

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
tr: $(FILE.NAME) - giriş görüntüsünün temel adı

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
tr: $(FILE.EXTENSION) - giriş görüntüsünün uzantısı

en: $(VERSION) - duplicate version
tr: $(VERSION) - yinelenen sürüm

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
tr: $(VERSION.IF_MULTI)- $(VERSION) ile aynı, ancak yalnızca bir sürüm varsa boş dize

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
tr: $(VERSION.NAME) - meta verilerden sürüm adı

en: $(JOBCODE) - job code for import
tr: $(JOBCODE) - içe aktarma için iş kodu

en: $(SEQUENCE) - sequence number
tr: $(SEQUENCE) - sıra numarası

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
tr: $(WIDTH.MAX) - azami görüntü dışa aktarma genişliği

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
tr: $(WIDTH.SENSOR) - görüntü sensörü genişliği

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
tr: $(WIDTH.RAW) - RAW görüntü genişliği

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
tr: $(WIDTH.CROP) - kırptıktan sonra görüntü genişliği

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
tr: $(WIDTH.EXPORT) - dışa aktarılan görüntü genişliği

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
tr: $(HEIGHT.MAX) - aami görüntü dışa aktarma yüksekliği

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
tr: $(HEIGHT.SENSOR) - görüntü sensörü yüksekliği

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
tr: $(HEIGHT.RAW) - RAW görüntü yüksekliği

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
tr: $(HEIGHT.CROP) - kırpmadan sonraki görüntü yüksekliği

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
tr: $(HEIGHT.EXPORT) - dışa aktarılan görüntünün yüksekliği

en: $(YEAR) - year
tr: $(YEAR) - yıl

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
tr: $(YEAR.SHORT) - kısa yıl

en: $(MONTH) - month
tr: $(MONTH) - ay

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
tr: $(MONTH.SHORT) - geçerli yerel ayara göre kısaltılmış ay adı

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
tr: $(MONTH.LONG) - geçerli yerel ayara göre tam ay adı

en: $(DAY) - day
tr: $(DAY) - gün

en: $(HOUR) - hour
tr: $(HOUR) - saat

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
tr: $(HOUR.AMPM) - saat, 12 saatlik saat

en: $(MINUTE) - minute
tr: $(MINUTE) - dakika

en: $(SECOND) - second
tr: $(SECOND) - saniye

en: $(MSEC) - millisecond
tr: $(MSEC) - milisaniye

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
tr: $(EXIF.YEAR) - EXIF yılı

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
tr: $(EXIF.YEAR.SHORT) - kısa EXIF yılı

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
tr: $(EXIF.MONTH) - EXIF ay

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
tr: $(EXIF.MONTH.SHORT) - geçerli yerel ayara göre kısaltılmış EXIF ay adı

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
tr: $(EXIF.MONTH.LONG) - geçerli yerel ayara göre tam EXIF ay adı

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
tr: $(EXIF.DAY) - EXIF gün

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
tr: $(EXIF.HOUR) - EXIF saat

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
tr: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF saati, 12 saatlik saat

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
tr: $(EXIF.MINUTE) - EXIF dakika

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
tr: $(EXIF.SECOND) - EXIF saniye

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
tr: $(EXIF.MSEC) - EXIF milisaniye

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
tr: $(EXIF.ISO) - ISO değeri

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
tr: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF pozlama

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
tr: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF pozlama yanlılığı

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
tr: $(EXIF.APERTURE) - EXIF açıklığı

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
tr: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF kırpma faktörü

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
tr: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF odak uzaklığı

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
tr: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm eşdeğer odak uzaklığı

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
tr: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF odak uzaklığı

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
tr: $(EXIF.MAKER) - kamera üreticisi

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
tr: $(EXIF.MODEL) - kamera modeli

en: $(EXIF.LENS) - lens
tr: $(EXIF.LENS) - mercek

en: $(LONGITUDE) - longitude
tr: $(LONGITUDE) - boylam

en: $(LATITUDE) - latitude
tr: $(LATITUDE) - enlem

en: $(ELEVATION) - elevation
tr: $(ELEVATION) - yükseklik

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
tr: $(STARS) - sayı olarak yıldız derecelendirmesi (reddedilenler için -1)

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
tr: $(RATING.ICONS) - simge biçiminde yıldız/reddetme puanı

en: $(LABELS) - color labels as text
tr: $(LABELS) - metin olarak renkli etiketler

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
tr: $(LABELS.ICONS) - simgeler olarak renkli etiketler

en: $(ID) - image ID
tr: $(ID) - görüntü kimliği

en: $(TITLE) - title from metadata
tr: $(TITLE) - üst verilerden başlık

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
tr: $(DESCRIPTION) - üst verilerden açıklama

en: $(CREATOR) - creator from metadata
tr: $(CREATOR) - üst verilerden içerik oluşturucu

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
tr: $(PUBLISHER) - üst verilerden yayıncı

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
tr: $(RIGHTS) - üst verilerden gelen haklar

en: $(USERNAME) - login name
tr: $(USERNAME) - oturum açma adı

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
tr: $(FOLDER.PICTURES) - resimler klasörü

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
tr: $(FOLDER.HOME) - ana klasör

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
tr: $(FOLDER.DESKTOP) - masaüstü klasörü

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
tr: $(OPENCL.ACTIVATED) - OpenCL'nin etkinleştirilip etkinleştirilmediği

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
tr: $(CATEGORY0(category)) - hiyerarşik etiketlerde seviye 0 alt etiketi

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
tr: $(TAGS) - üst veri ayarlarında ayarlandığı şekliyle etiketler

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
tr: $(DARKTABLE.NAME) - darktable adı

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
tr: $(DARKTABLE.VERSION) - mevcut darktable sürümü

en: grid
tr: ızgara

en: rules of thirds
tr: üçte birlik kurallar

en: metering
tr: ölçüm

en: perspective
tr: perspektif

en: diagonal method
tr: çapraz yöntem

en: harmonious triangles
tr: uyumlu üçgenler

en: golden sections
tr: altın bölümler

en: golden spiral
tr: altın sarmal

en: golden spiral sections
tr: altın sarmal bölümleri

en: golden mean (all guides)
tr: altın ortalama (tüm kılavuzlar)

en: horizontal lines
tr: yatay çizgiler

en: number of horizontal guide lines
tr: yatay kılavuz çizgi sayısı

en: vertical lines
tr: dikey çizgiler

en: number of vertical guide lines
tr: dikey kılavuz çizgi sayısı

en: subdivisions
tr: alt bölümler

en: number of subdivisions per grid rectangle
tr: ızgara dikdörtgeni başına alt bölüm sayısı

note: title
en: global guide overlay settings
tr: genel kılavuz yer paylaşımı ayarları

en: guide lines
tr: kılavuz çizgiler

en: flip
tr: çevir

en: flip guides
tr: çevirme kılavuzları

en: horizontally
tr: yatay

en: vertically
tr: dikey olarak

en: both
tr: ikisi birden

en: setup guide lines
tr: kurulum kılavuz çizgileri

en: overlay color
tr: kaplama rengi

en: set overlay color
tr: kaplama rengini ayarla

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
tr: kılavuz kaplamalarının en açık ve en koyu kısmı arasındaki kontrastı ayarlayın

en: show guides
tr: klavuzları göster

en: show guide overlay when this module has focus
tr: bu modül odaklandığında kılavuz yerleşimini göster

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
tr: genel kılavuz ayarlarını değiştir
    bu ayarların genel olarak uygulandığını ve kılavuz katmanlarını gösteren tüm modülleri etkileyeceğini unutmayın

en: select parts to copy
tr: kopyalanacak parçaları seçin

en: select parts to paste
tr: yapıştırılacak parçaları seçin

en: select _all
tr: he_psini seç

en: select _none
tr: seçimlerden va_zgeç

en: include
tr: dahil et

en: item
tr: öğe

en: mask
tr: maske

en: can't copy history out of unaltered image
tr: değiştirilmemiş görüntüden geçmişi kopyalayamıyorum

note: grid headers
en: metadata presets
tr: üst veri ön ayarları

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
tr: varsayılan başına uygulanacak üst veriler
    ilgili girişi temizlemek için bir etikete çift tıklayın
    tüm girişleri temizlemek için 'ön ayar' üzerine çift tıklayın

en: from XMP
tr: XMP'den

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
tr: seçilen meta veriler görüntüden içe aktarılır ve varsayılan değeri geçersiz kılar.
    bu aynı zamanda "güncellenmiş XMP dosyalarını ara" ve "sepet dosyası yükle" eylemlerini de yönlendirir.
    DİKKAT: XMP dosyası güncellendiğinde seçili olmayan meta veriler temizlenir.

note: tags
en: tag presets
tr: etiket ön ayarları

en: comma separated list of tags
tr: virgülle ayrılmış etiket listesi

note: language
en: interface language
tr: arayüz dili

en: double-click to reset to the system language
tr: sistem diline sıfırlamak için çift tıklayın

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
tr: kullanıcı arayüzünün dilini ayarlayın. sistem varsayılanı * ile işaretlenmiştir (yeniden başlatılması gerekir)

en: theme
tr: tema

en: set the theme for the user interface
tr: kullanıcı arayüzü için temayı ayarlayın

en: use system font size
tr: sistem yazı tipi boyutunu kullan

en: font size in points
tr: punto olarak yazı tipi boyutu

en: GUI controls and text DPI
tr: Arayüz kontrolleri ve metin DPI

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
tr: kontrolleri, düğmeleri, etiketleri vb. yeniden ölçeklendirmek için genel Arayüz çözünürlüğünü ayarlayın.
    büyütülmüş bir Arayüz için artırın, pencereye daha fazla içerik sığdırmak için azaltın.
    sistem tanımlı genel çözünürlüğü kullanmak için -1'e ayarlayın.
    çoğu sistemde varsayılan 96 DPI'dır.
    (yeniden başlatma gerekir).

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
tr: aşağıdaki CSS tweaks ile seçilen temayı değiştirin

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
tr: temayı aşağıda anahtarlanan CSS ile değiştirin (user.css dosyasına kaydedilir)

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
tr: CSS'yi kaydedin ve uygulayın

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
tr: bu düzenleyicide girilen CSS ince ayarlarını kaydetmek ve uygulamak için tıklayın

en: open help page for CSS tweaks
tr: CSS ince ayarları için yardım sayfasını aç

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
tr: HATA user.css yükleniyor

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
tr: CSS tema ayarlarını buraya girin

en: darktable preferences
tr: darktable tercihleri

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
tr: ayarların etkili olması için darktable`nin yeniden başlatılması gerekiyor

en: maker
tr: üretici

en: search presets list
tr: ön ayar listesini ara

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
tr: ön ayar listesini aşamalı olarak ara
    eşleşmeler arasında geçiş yapmak için yukarı veya aşağı tuşlarına basın

[ctx: preferences]
en: import...
tr: içe aktar...

[ctx: preferences]
en: export...
tr: dışa aktar...

en: failed to import preset %s
tr: %s ön ayarı içe aktarılamadı

en: select preset(s) to import
tr: içe aktarılacak ön ayar(lar)ı seçin

en: _open
tr: _aç

en: darktable preset files
tr: darktable ön ayar dosyaları

en: all files
tr: tüm dosyalar

en: non-raw
tr: raw-olmayan

en: monochrome
tr: tek renkli

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
tr: `%s' ön ayarı yazmaya karşı korumalıdır, silinemez!

en: delete preset?
tr: ön ayar silinsin mi?

en: do you really want to delete the preset `%s'?
tr: `%s' ön ayarını gerçekten silmek istiyor musunuz?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
tr: yeni ön ayar

en: please give preset a name
tr: lütfen ön ayara bir ad verin

en: unnamed preset
tr: adsız ön ayar

en: overwrite preset?
tr: ön ayarın üzerine yazılsın mı?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
tr: `%s' ön ayarı zaten var.
    üzerine yazmak ister misin?

en: _select as output destination
tr: _çıktı hedefi olarak seçin

en: preset %s was successfully exported
tr: %s ön ayarı başarıyla dışa aktarıldı

en: edit `%s' for module `%s'
tr: '%s' modülü için '%s'yi düzenle

en: _export...
tr: dı_şa aktar...

en: _delete
tr: _sil

en: name of the preset
tr: ön ayar adı

en: description or further information
tr: açıklama veya daha fazla bilgi

en: reset all module parameters to their default values
tr: tüm modül parametrelerini varsayılan değerlerine sıfırlayın

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
tr: parametreler, görüntü üst verilerine göre otomatik olarak ayarlanabilen varsayılan değerlerine sıfırlanacaktır

en: auto apply this preset to matching images
tr: bu ön ayarı eşleşen görüntülere otomatik olarak uygula

en: only show this preset for matching images
tr: bu ön ayarı yalnızca eşleşen görüntüler için göster

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
tr: bu seçeneğe çok dikkat edin. bu, ön ayarınızı son kez görmeniz olabilir.

en: string to match model (use % as wildcard)
tr: modelle eşleşecek dize (joker karakter olarak % kullanın)

en: string to match maker (use % as wildcard)
tr: oluşturucuyu eşleştirmek için dize (joker karakter olarak % kullanın)

en: string to match lens (use % as wildcard)
tr: merceği eşleştirmek için dize (joker karakter olarak % kullanın)

en: minimum ISO value
tr: asgari ISO değeri

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
tr: azami ISO değeri
    boş bırakılırsa, üst sınır yok anlamına gelir

en: minimum exposure time
tr: asgari pozlama süresi

en: maximum exposure time
tr: azami pozlama süresi

en: minimum aperture value
tr: asgari diyafram değeri

en: maximum aperture value
tr: azami diyafram değeri

en: minimum focal length
tr: asgari odak uzaklığı

en: maximum focal length
tr: azami odak uzaklığı

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
tr: biçim

en: select image types you want this preset to be available for
tr: bu ön ayarın kullanılabilir olmasını istediğiniz görüntü türlerini seçin

en: and
tr: ve

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
tr: `%s' ön ayarı yazmaya karşı korumalıdır! düzenleyemiyorum!

en: update preset?
tr: ön ayar güncellensin mi?

en: do you really want to update the preset `%s'?
tr: `%s' ön ayarını gerçekten güncellemek istiyor musunuz?

en: (first)
tr: (ilk)

en: (last)
tr: (son)

en: preset %s
    %s
tr: %s ön ayarı
    %s

en: no presets
tr: ön ayar yok

en: display-referred default
tr: ekran referanslı varsayılan

en: scene-referred default
tr: sahne referanslı varsayılan

en: manage module layouts
tr: modül düzenlerini yönet

en: manage quick presets
tr: hızlı ön ayarları yönet

en: manage quick presets list...
tr: hızlı ön ayar listesini yönet...

en: (default)
tr: (öntanımlı)

en: disabled: wrong module version
tr: devre dışı: yanlış modül sürümü

en: edit this preset..
tr: bu ön ayarı düzenle..

en: delete this preset
tr: bu ön ayarı sil

en: store new preset..
tr: yeni ön ayarı kaydet..

en: update preset
tr: ön ayarı güncelle

en: overwrite style?
tr: tarzın üzerine yazılsınmı?

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
tr: `%s' tarzı zaten var.
    üzerine yazmak ister misin?

en: please give style a name
tr: lütfen tarza bir isim verin

en: unnamed style
tr: isimsiz tarz

en: style %s was successfully saved
tr: tarz %s başarıyla kaydedildi

en: edit style
tr: tarzı düzenle

en: duplicate style
tr: yinelenen tarz

en: creates a duplicate of the style before applying changes
tr: değişiklikleri uygulamadan önce tarzın bir kopyasını oluşturur

en: create new style
tr: yeni tarz oluştur

en: enter a name for the new style
tr: yeni tarz için bir ad girin

en: enter a description for the new style, this description is searchable
tr: yeni tarz için bir açıklama girin, bu açıklama aranabilir

en: keep
tr: tut

en: can't create style out of unaltered image
tr: değiştirilmemiş görüntüden tarz oluşturulamıyor

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
tr: %s için bellek ayrılamadı, lütfen dışa aktarma için kullanılan dizileri azaltın veya daha fazla bellek satın alın.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
tr: küçük görüntüyü dışa aktar

[ctx: noun]
en: export
tr: dışa aktar

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
tr: dışa aktarma sırasında uygulanacak '%s' tarzı bulamıyor.

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
tr: <span foreground='red'><b>UYARI</b></span>: kamera tam olarak desteklenmiyor!

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
tr: `%s' için renkler yanlış temsil edilmiş olabilir,
    ve düzenlemeler gelecekteki sürümlerle uyumlu olmayabilir.

en: 8 bit
tr: 8 Bit

en: lossless
tr: kayıpsız

en: lossy
tr: kayıplı

en: invalid AVIF bit depth!
tr: geçersiz AVIF bit derinliği!

note: Bit depth combo box
en: bit depth
tr: bit derinliği

en: color information stored in an image, higher is better
tr: bir görüntüde saklanan renk bilgisi ne kadar yüksekse o kadar iyidir

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
tr: Gri tonlamalı olarak S&B

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
tr: gri tonlamalı olarak kaydetmek, siyah beyaz görüntülerin boyutunu küçültür

note: * Tiling combo box
en: tiling
tr: döşeme

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
tr: bir görüntüyü bölümlere ayırın.
    
    kodlamayı hızlandırır ancak dosya boyutunu artırır. görüntü kalitesi kaybı ihmal edilebilir düzeydedir.

note: compression Compression method combo box
en: compression
tr: sıkıştırma

en: the compression for the image
tr: görüntü sıkıştırma

note: min max step default digits
en: quality
tr: kalite

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
tr: görüntünün kalitesi, daha az kalite, daha az ayrıntı anlamına gelir.
    
    piksel formatı kaliteye göre kontrol edilir:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
tr: kopyala

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
tr: seçilen dosyaların 1: 1 kopyasını yapın.
    aşağıdaki genel seçenekler geçerli değildir!

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
tr: seçilen çıktı profili EXR ile iyi çalışmıyor

en: 16 bit (float)
tr: 16 bit (yüzer)

en: 32 bit (float)
tr: 32 bit (yüzer)

en: uncompressed
tr: sıkıştırılmamış

en: ZIP
tr: ZİP

en: DCP mode
tr: DCP modu

en: Cinema2K, 24FPS
tr: Sinema2K, 24FPS

en: Cinema2K, 48FPS
tr: Sinema2K, 48FPS

en: Cinema4K, 24FPS
tr: Sinema4K, 24FPS

en: chroma subsampling
tr: renk alt örneklemesi

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
tr: JPEG kodlayıcı için kroma alt örnekleme ayarı.
    otomatik - kalite değerine göre belirlenen alt örneklemeyi kullanın
    4:4:4 - renk alt örneklemesi yok
    4:4:0 - renk örnekleme oranı dikey olarak yarıya indi
    4:2:2 - renk örnekleme oranı yatay olarak yarıya indirildi
    4:2:0 - renk örnekleme oranı yatay ve dikey olarak yarıya indi

en: 16 bit
tr: 16 Bit

note: Pixel format combo box
en: pixel type
tr: piksel tipi

en: unsigned integer
tr: işaretsiz tam sayı

en: floating point
tr: kayan nokta

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
tr: çıktı görüntüsünün kalitesi
    0-29 = çok kayıplı
    30-99 = Karşılaştırılabilir JPEG kalitesi
    100 = kayıpsız (yalnızca tamsayı bit derinliği)

en: encoding color profile
tr: renk profilini kodlama

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
tr: kodlayıcı tarafından kullanılan renk profili
    daha verimli kayıplı sıkıştırma için dahili XYB renk alanı dönüştürmesine izin verir,
    veya orijinal görüntü renk alanını korumak için dönüştürme olmadığından emin olun (kayıpsız anlamına gelir)

en: internal
tr: dahili

en: original
tr: özgün

en: encoding effort
tr: kodlama çabası

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
tr: Görüntüyü kodlamak için harcanan çaba, daha fazla çaba, daha uzun kodlama süreleri pahasına daha iyi sonuçlara sahip olacaktır

en: decoding speed
tr: kod çözme hızı

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
tr: kaliteden biraz ödün vererek tercih edilen kod çözme hızı

en: invalid paper size
tr: geçersiz kağıt boyutu

en: invalid border size, using 0
tr: 0 kullanılarak geçersiz sınır boyutu

en: could not export to file `%s'!
tr: `%s' dosyasına aktarılamadı!

en: enter the title of the PDF
tr: PDF'nin başlığını girin

note: paper size // papers
en: paper size
tr: sayfa boyutu

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
tr: PDF'nin kağıt boyutu
    listeden bir tane veya "<width> [birim] x <height> <unit>"
    örnek: 210 mm x 2,97 cm

note: orientation
en: page orientation
tr: sayfa yönlendirmesi

en: paper orientation of the PDF
tr: PDF'nin kağıt yönü

note: border
en: border
tr: kenar

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
tr: PDF etrafındaki boş alan
    biçim: boyut + birim
    örnekler: 10 mm, 1 inç

en: dpi of the images inside the PDF
tr: PDF içindeki görüntülerin dpi'si

note: rotate images yes|no
en: rotate images
tr: görüntülerin yönü

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
tr: yazdırırken daha az yer harcamak için görüntüler PDF yönüne uyacak şekilde döndürülebilir

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
tr: YAPILACAKLAR: sayfalar

en: what pages should be added to the PDF
tr: PDF'ye hangi sayfalar eklenmeli?

en: single images
tr: tek görüntüler

en: contact sheet
tr: iletişim sayfası

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
tr: ICC profillerini göm

en: images can be tagged with their ICC profile
tr: görüntüler ICC profilleriyle etiketlenebilir

en: bits per channel of the embedded images
tr: gömülü görüntülerin kanal başına bit sayısı

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
tr: görüntü sıkıştırma için kullanılan yöntem
    sıkıştırılmamış -- hızlı ama büyük dosyalar
    sönük -- daha küçük dosyalar ama daha yavaş

en: deflate
tr: sönük

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
tr: görüntü modu

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
tr: normal -- sadece görüntüleri PDF'ye koyun
    taslak -- görüntüler kutularla değiştirilir
    hata ayıklayın -- yalnızca anahatları ve sınırlayıcı kutuları gösterin

en: draft
tr: taslak

en: debug
tr: hata ayıklayıcı

en: not a B&W image, will not export as grayscale
tr: Siyah-Beyaz resim değil, gri tonlamalı olarak dışa aktarılmayacak

en: deflate with predictor
tr: tahmin edici ile söndür

en: compression level
tr: sıkıştırma seviyesi

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
tr: kayıplı için 0 en küçük boyutu ve 100 en iyi kaliteyi verir.
    kayıpsız için 0 en hızlısıdır ancak karşılaştırıldığında daha büyük dosyalar verir
    en yavaş 100'e.

en: image hint
tr: görüntü ipucu

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
tr: temel kodlayıcı için görüntü özellikleri ipucu.
    resim : dijital resim, portre gibi, iç çekim
    fotoğraf: doğal aydınlatma ile dış mekan fotoğrafı
    grafik : ayrık tonlu görüntü (grafik, harita döşemesi vb.)

en: picture
tr: resim

en: photo
tr: fotoğraf

en: graphic
tr: grafik

en: file on disk
tr: dosya diskin içinde

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
tr: dışa aktarılan görüntülerin yerleştirileceği yolu girin
    değişkenler, dize manipülasyonu gibi bash'ı destekler
    tamamlamayı etkinleştirmek ve değişkenlerin listesini görmek için '$(' yazın

en: on conflict
tr: çakışma üzerine

en: create unique filename
tr: benzersiz dosya adı oluştur

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
tr: üzerine yaz

en: overwrite if changed
tr: değiştirilmişse üzerine yaz

en: skip
tr: atla

en: could not create directory `%s'!
tr: `%s' dizini oluşturulamadı!

en: could not write to directory `%s'!
tr: `%s' dizinine yazılamadı!

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
tr[0]: %d/%d `%s' atlanıyor
tr[1]: %d/%d `%s' atlanıyor

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
tr[0]: %d/%d atlanıyor (dışa aktarıldığından beri değiştirilmedi) `%s'
tr[1]: %d/%d atlanıyor (dışa aktarıldığından beri değiştirilmedi) `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
tr[0]: %d/%d `%s' dizinine aktarıldı
tr[1]: %d/%d `%s' dizinine aktarıldı

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
tr: üzerine yazma modunda dışa aktaracaksınız, bu mevcut görüntülerin üzerine yazacaktır
    
    gerçekten devam etmek istiyor musun?

en: send as email
tr: e-posta ile gönder

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
tr: mapi32.dll açılamadı

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
tr: Posta Gönder işlevi alınamadı

en: images exported from darktable
tr: darktable'dan dışa aktarılan görüntüler

en: could not launch email client!
tr: e-posta istemcisi başlatılamadı!

en: website gallery
tr: site galerisi

en: enter the title of the website
tr: web sitesinin başlığını girin

en: LaTeX book template
tr: LaTeX kitap şablonu

en: enter the title of the book
tr: kitabın adını girin

en: authenticated
tr: kimliği doğrulanmış

en: not authenticated
tr: kimliği doğrulanmadı

en: not authenticated, cannot reach server
tr: kimliği doğrulanmadı, sunucuya erişilemiyor

en: create new album
tr: yeni albüm oluştur

en: cannot refresh albums
tr: albümler yenilenemiyor

en: accounts
tr: hesaplar

en: server
tr: sunucu

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
tr: sunucu adı
    varsayılan protokol https'dir
    güvenli olmayan protokol http://'yi açıkça belirtin, eğer bu protokol gerekliyse

en: user
tr: kullanıcı

en: password
tr: parola

note: login button
en: login
tr: oturum aç

en: Piwigo login
tr: Piwigo giriş

note: permissions list
en: visible to
tr: görünür

en: everyone
tr: herkes

en: contacts
tr: kişiler

en: friends
tr: arkadaşlar

en: family
tr: aile

en: you
tr: sen

note: Available albums
en: album
tr: albüm

en: refresh album list
tr: albüm listesini yenile

note: Album title
en: new album
tr: yeni albüm

note: Available albums
en: parent album
tr: ebeveyn albümü

en: click login button to start
tr: başlamak için giriş düğmesine tıklayın

en: don't check
tr: kontrol etme

en: update metadata
tr: üst verileri güncelle

en: cannot create a new Piwigo album!
tr: yeni bir Piwigo albümü oluşturamazsınız!

en: could not update to Piwigo!
tr: Piwigo'ya güncellenemedi!

en: could not upload to Piwigo!
tr: Piwigo'ya yüklenemedi!

en: %d/%d skipped (already exists)
tr: %d/%d atlandı (zaten var)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
tr[0]: %d/%d, Piwigo web albümüne aktarıldı
tr[1]: %d/%d Piwigo web albümlerine aktarıldı

en: rotate and perspective
tr: döndürme ve perspektif

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
tr: döndürme|kilit taşı|bozulma|kırpma|yeniden çerçeveleme

en: rotate or distort perspective
tr: perspektifi döndürmek veya deforme etmek

en: corrective or creative
tr: düzeltici veya yaratıcı

en: linear, RGB, scene-referred
tr: doğrusal, RGB, sahne referanslı

en: geometric, RGB
tr: geometrik, RGB

en: automatic cropping failed
tr: otomatik kırpma başarısız oldu

en: data pending - please repeat
tr: bekleyen veri - lütfen tekrar edin

en: could not detect structural data in image
tr: görüntüdeki yapısal verileri algılayamadı

en: could not run outlier removal
tr: aykırı değer kaldırma çalıştırılamadı

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
tr: otomatik düzeltme için yeterli yapı yok
    ilgili her yönde asgari %d satır

en: automatic correction failed, please correct manually
tr: otomatik düzeltme başarısız oldu, lütfen kendiniz düzeltin

en: only %d lines can be saved in parameters
tr: parametrelerde sadece %d satır kaydedilebilir

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
tr: dönüş ayarlandı %3.2f° ile %3.2f°

en: lens shift (%s)
tr: mercek kaydırma (%s)

en: manual perspective
tr: elle ayarlama perspektif

[ctx: section]
en: perspective
tr: perspektif

en: structure
tr: yapı

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
tr: görüntüyü döndür
    görüntünün üzerini çizerek yatay veya dikey bir çizgi tanımlamak için sağ tıklayın ve sürükleyin

en: apply lens shift correction in one direction
tr: tek yönde mercek kaydırma düzeltmesi uygula

en: shear the image along one diagonal
tr: görüntüyü bir diyagonal boyunca kırpın

en: automatically crop to avoid black edges
tr: siyah kenarlardan kaçınmak için otomatik olarak kırpın

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
tr: perspektif düzeltmenin mercek modeli: genel veya odak uzaklığına göre

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
tr: merceğin odak uzaklığı, varsa EXIF verilerinden ayarlanan varsayılan değer

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
tr: kamera sensörünün kırpma faktörü, varsa EXIF verilerinden ayarlanan varsayılan değer, genellikle elle ayar gereklidir

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
tr: merceğe bağlı düzeltme seviyesi, tam mercek bağımlılığı için azamiye ayarlandı, genel durum için sıfıra ayarlandı

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
tr: yatay ve dikey ölçekleme ile görüntünün en boy oranını ayarlayın

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
tr: dikey perspektif bozulma için otomatik olarak düzeltin
    yalnızca döndürmeye sığdırmak için ctrl+tıklayın
    yalnızca mercek kaydırmaya sığdırmak için shift+tıklayın

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
tr: yatay perspektif bozulmasını otomatik olarak düzeltir
    yalnızca döndürmeye sığdırmak için ctrl+tıklayın
    yalnızca lens kaydırmaya sığdırmak için shift+tıklayın

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
tr: dikey ve yatay perspektif bozulmalarını otomatik olarak düzeltir; montaj dönüşü, her iki yönde mercek kaydırma ve kesme
    yalnızca döndürmeye sığdırmak için ctrl+tıklayın
    yalnızca mercek kaydırmaya sığdırmak için shift+tıklayın
    yalnızca döndürme ve mercek kaydırmayı sığdırmak için ctrl+shift+tıklayın

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
tr: görüntüdeki çizgi yapısını otomatik olarak analiz et
    ek bir kenar geliştirmesi için ctrl+tıklayın
    ek ayrıntı geliştirmesi için shift+tıklayın
    her iki yöntemin bir kombinasyonu için ctrl+shift+tıklayın

en: manually define perspective rectangle
tr: perspektif dikdörtgeni elle tanımla

en: manually draw structure lines
tr: yapı çizgilerini elle çiz

en: rectangle
tr: dikdörtgen

en: lines
tr: çizgiler

en: [%s] define/rotate horizon
tr: [%s] ufku tanımla/döndür

en: [%s on segment] select segment
tr: [segmentte %s] segment seç

en: [%s on segment] unselect segment
tr: [segmentte %s] segmentin seçimini kaldır

en: [%s] select all segments from zone
tr: [%s] bölgeden tüm segmentleri seç

en: [%s] unselect all segments from zone
tr: [%s] bölgeden tüm segmentlerin seçimini kaldırın

en: contrast equalizer
tr: kontrast ekolayzır

en: sharpness|acutance|local contrast
tr: keskinlik|keskinlik|yerel kontrast

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
tr: yerel kontrast, keskinlik, keskinlik ekleyin veya kaldırın

en: corrective and creative
tr: düzeltici ve oluşturucu

en: linear, Lab, scene-referred
tr: doğrusal, Laboratuar, sahne referanslı

en: frequential, RGB
tr: sık kullanılan, RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
tr: kaba

en: denoise & sharpen
tr: gürültüyü azalt & keskinleştir

[ctx: atrous]
en: sharpen
tr: keskinleştirme

en: denoise chroma
tr: gürültü rengi

en: denoise
tr: gürültü

en: bloom
tr: çiçekler

en: clarity
tr: netlik

en: deblur: large blur, strength 3
tr: bulanıklaştırma: büyük bulanıklık, güç 3

en: deblur: medium blur, strength 3
tr: bulanıklaştırma: orta bulanıklık, güç 3

en: deblur: fine blur, strength 3
tr: bulanıklaştırma: ince bulanıklık, güç 3

en: deblur: large blur, strength 2
tr: bulanıklaştırma: büyük bulanıklık, güç 2

en: deblur: medium blur, strength 2
tr: bulanıklaştırma: orta bulanıklık, güç 2

en: deblur: fine blur, strength 2
tr: bulanıklaştırma: ince bulanıklık, güç 2

en: deblur: large blur, strength 1
tr: bulanıklaştırma: büyük bulanıklık, güç 1

en: deblur: medium blur, strength 1
tr: bulanıklaştırma: ince bulanıklık, güç 1

en: deblur: fine blur, strength 1
tr: bulanıklaştırma: ince bulanıklık, güç 1

en: coarse
tr: kaba

en: fine
tr: iyi

en: contrasty
tr: kontrastlı

en: noisy
tr: gürültülü

note: case atrous_s:
en: bold
tr: kalın

en: dull
tr: sıkıcı

en: boost
tr: artırma

en: reduce
tr: azaltma

en: raise
tr: yüksek

en: lower
tr: düşük

en: coarsest
tr: en kaba

en: coarser
tr: daha kaba

en: finer
tr: daha ince

en: finest
tr: en iyi

en: luma
tr: parlaklık

en: change lightness at each feature size
tr: her özellik boyutunda açıklığı değiştir

en: change color saturation at each feature size
tr: her özellik boyutunda renk doygunluğunu değiştir

en: edges
tr: kenarlar

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
tr: her bir özellik boyutunda kenar halelerini değiştir
    sadece parlaklık ve renklendirme sekmelerinin sonuçlarını değiştirir

en: graph
tr: grafik

en: make effect stronger or weaker
tr: etkiyi daha güçlü veya daha zayıf yapma

en: neutral
tr: nötr

en: canon eos like
tr: canon eos gibi

en: canon eos like alternate
tr: canon eos gibi alternatif

en: nikon like
tr: nikon gibi

en: nikon like alternate
tr: nikon gibi alternatif

en: sony alpha like
tr: sony alfa gibi

en: pentax like
tr: pentax gibi

en: ricoh like
tr: ricoh gibi

en: olympus like
tr: olympus gibi

en: olympus like alternate
tr: olympus gibi alternatif

en: panasonic like
tr: panasonik gibi

en: leica like
tr: leika gibi

en: kodak easyshare like
tr: kodak kolay paylaşım

en: konica minolta like
tr: konica minolta gibi

en: samsung like
tr: samsung gibi

en: fujifilm like
tr: fujifilm gibi

en: nokia like
tr: nokia gibi

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
tr: kübik eğri

en: base curve
tr: taban eğrisi

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
tr: kişisel veya kamera üreticisi görünümüne dayalı bir görünüm dönüşümü uygulamak,
    düzeltici amaçlar için, görüntüleri gösterime hazırlamak için

en: corrective
tr: düzeltici

en: linear, RGB, display-referred
tr: doğrusal, RGB, ekran referanslı

en: non-linear, RGB
tr: doğrusal olmayan, RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
tr: doğrusal olmayan, RGB, ekran referanslı

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
tr: apsis: girdi, ordinat: çıktı. RGB kanallarında çalışır

en: method to preserve colors when applying contrast
tr: kontrast uygularken renkleri koruma yöntemi

en: two exposures
tr: iki pozlama

en: three exposures
tr: üç pozlama

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
tr: yüksek dinamik aralığı sıkıştırmak için bu görüntüyü birkaç kez yukarı/aşağı durdurun. Kullanmadan önce öne çıkan noktalara pozlayın.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
tr: bireysel pozları birbirinden ayırmak için kaç durak

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
tr: pozlamayı yukarı veya aşağı kaydırma (-1: vurguyu azalt, +1: gölgeleri azalt)

en: scale for graph
tr: grafik için ölçek

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine hızlı erişim panelini kullanın.

en: basic adjustments
tr: temel ayarlamalar

en: apply usual image adjustments
tr: olağan görüntü ayarlamalarını uygula

en: creative
tr: oluşturucu

en: non-linear, RGB, scene-referred
tr: doğrusal olmayan, RGB, sahne referanslı

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
tr: negatif RGB değerlerinin kırpılmasını açmak için siyah seviyesini ayarlayın.
    siyahlarda daha fazla yoğunluk eklemek için asla kullanmamalısınız!
    kötü ayarlanmışsa, gamut dışında siyaha yakın renkleri keser
    RGB değerlerini negatiflere iterek

en: adjust the exposure correction
tr: pozlama düzeltmesini ayarla

en: highlight compression adjustment
tr: vurgu sıkıştırma ayarı

en: contrast adjustment
tr: kontrast ayarı

en: middle gray adjustment
tr: orta gri ayarı

en: brightness adjustment
tr: parlaklık ayarı

en: saturation adjustment
tr: doygunluk ayarı

en: vibrance adjustment
tr: titreşim ayarı

en: apply auto exposure based on the entire image
tr: görüntünün tamamına göre otomatik pozlama uygula

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
tr: kullanıcı tarafından tanımlanan bir bölgeye göre otomatik pozlama uygulayın
    alanı çizmek için tıklayın ve sürükleyin
    iptal etmek için sağ tıklayın

en: clip
tr: klip

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
tr: otomatik pozlama hesaplaması için kırpma değerini ayarlar

note: local contrast
en: local contrast
tr: yerel kontrast

en: manipulate local and global contrast separately
tr: yerel ve genel kontrastı ayrı ayrı manipüle edin

en: non-linear, Lab, display-referred
tr: doğrusal olmayan, Laboratuar, ekran referanslı

en: non-linear, Lab
tr: doğrusal olmayan, Laboratuvar

en: HDR local tone-mapping
tr: HDR yerel ton eşleme

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
tr: yerel kontrast geliştirme için kullanılan filtre. iki taraflı daha hızlıdır ancak aşırı ayarlar için kenarlarda eserlere yol açabilir.

en: detail
tr: ayrıntı

en: changes the local contrast
tr: yerel kontrastı değiştirir

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
tr: yerel ayrıntıların özellik boyutu (iki taraflı filtrenin uzamsal sigma)

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
tr: Kenarları algılamak için L farkı (iki taraflı filtrenin aralık sigma)

en: changes the local contrast of highlights
tr: vurguların yerel kontrastını değiştirir

en: changes the local contrast of shadows
tr: gölgelerin yerel kontrastını değiştirir

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
tr: neyin orta tonlar olarak sayılacağını tanımlar. daha iyi dinamik aralık sıkıştırması için daha düşük (gölge ve vurgu kontrastını azaltın), daha güçlü yerel kontrast için artırın

en: surface blur
tr: yüzey bulandırma

en: denoise (bilateral filter)
tr: gürültü (ikili filtre)

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
tr: dokuları yumuşatmak veya yumuşatmak için kenara duyarlı yüzey bulanıklığı uygulayın

en: linear, RGB
tr: doğrusal, RGB

en: image too large
tr: görüntü çok büyük

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
tr: bu modül işleyemiyor
    2'den fazla gigapiksel içeren görüntüler.
    işleme atlandı.

en: spatial extent of the gaussian
tr: gauss'un uzaysal boyutu

en: how much to blur red
tr: kırmızıyı bulanıklaştırmak ne kadar

en: how much to blur green
tr: yeşili bulanıklaştırmak ne kadar

en: how much to blur blue
tr: maviyi bulanıklaştırmak ne kadar

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
tr: rüya gibi eterik bir görünüm için Orton efektini uygulayın

en: size
tr: boyut

en: the size of bloom
tr: çiçek boyutu

en: the threshold of light
tr: ışık eşiği

en: the strength of bloom
tr: çiçek gücü

en: blurs
tr: bulanıklıklar

en: blur|lens|motion
tr: bulanıklık|mercek|hareket

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
tr: fiziksel olarak doğru mercek ve hareket bulanıklığını benzetin

en: framing
tr: çerçeveleme

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
tr: kenarlıklar|tuvali büyüt|tuvali genişlet

en: add solid borders or margins around the picture
tr: resmin etrafına düz kenarlıklar veya kenar boşlukları ekleyin

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
tr: doğrusal veya doğrusal olmayan, RGB, ekran referanslı

en: 15:10 postcard white
tr: 15:10 kartpostal beyaz

en: 15:10 postcard black
tr: 15:10 kartpostal siyah

en: which dimension to use for the size calculation
tr: boyut hesaplaması için hangi boyutun kullanılacağı

en: size of the border in percent of the chosen basis
tr: seçilen esasa göre yüzde olarak sınırın boyutu

en: aspect
tr: en boy

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
tr: en boy oranını seçin
    (kendi w:h'nizi yazmak için aşağıdaki kaydırıcıya sağ tıklayın)

en: CinemaScope 2.39:1
tr: SinemaSkop 2.39:1

en: US Legal 8.5x14
tr: ABD Yasal 8,5x14

en: golden cut
tr: altın kesim

en: US Letter 8.5x11
tr: ABD Mektup 8,5x11

en: square
tr: kare

en: constant border
tr: sabit sınır

en: custom...
tr: özel...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
tr: özel en boy oranını ayarlayın
    (sayı veya w:h girmek için sağ tıklayın)

en: aspect ratio orientation of the image with border
tr: kenarlıklı görüntünün en boy oranı yönü

en: horizontal position
tr: yatay pozisyon

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
tr: yukarıya göre yatay konum oranını seçin
    (kendi x:w'nizi yazmak için aşağıdaki kaydırıcıya sağ tıklayın)

en: center
tr: merkez

en: custom horizontal position
tr: özel yatay konum

en: vertical position
tr: dikey pozisyon

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right click on slider below to type your own y:h)
tr: sola göre dikey konum oranını seçin
    (kendi y:h'nizi yazmak için aşağıdaki kaydırıcıya sağ tıklayın)

en: custom vertical position
tr: özel dikey konum

en: size of the frame line in percent of min border width
tr: asgari sınır genişliğinin yüzdesi olarak çerçeve çizgisinin boyutu

en: offset of the frame line beginning on picture side
tr: resim tarafında başlayan çerçeve çizgisinin ofseti

en: border color
tr: kenarlık rengi

en: select border color
tr: kenarlık rengini seç

en: pick border color from image
tr: görüntüden kenarlık rengini seç

en: pickers
tr: toplayıcılar

en: frame line color
tr: çerçeve çizgi rengi

en: select frame line color
tr: çerçeve çizgi rengini seç

en: pick frame line color from image
tr: görüntüden çerçeve çizgi rengini seç

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
tr: raw renklendirme sapmaları

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
tr: Bayer sensörleri için doğru renk sapmaları

en: linear, raw, scene-referred
tr: doğrusal, raw, sahne referanslı

en: linear, raw
tr: doğrusal, raw

en: iteration runs, default is twice
tr: yineleme çalışır, varsayılan iki kezdir

en: activate colorshift correction for blue & red channels
tr: mavi ve kırmızı kanallar için renk kayması düzeltmesini etkinleştir

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
tr: otomatik renk sapması düzeltmesi
    yalnızca 3 renk kanallı Bayer raw dosyaları için

en: chromatic aberrations
tr: renk sapmaları

en: correct chromatic aberrations
tr: doğru renk sapmaları

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
tr: referans olarak kullanılan kanal
    diğer kanalları düzeltin.
    bazı durumlarda en keskin kanalı kullanın
    kanallar bulanık.
    varsa rehber kanalını değiştirmeyi deneyin.
    eserler var.

en: increase for stronger correction
tr: daha güçlü düzeltme için artır

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
tr: yumuşatma renkleri arasındaki denge
    ve onları korumak.
    yüksek değerler aşırıya kaçmaya neden olabilir
    ve kenar kanaması.

[ctx: section]
en: advanced parameters
tr: gelişmiş parametreler

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
tr: düzeltme modunu kullanmak.
    birden fazla yardımcı olabilir
    çok hasarlı örnekler
    görüntüler.
    özellikle sadece karartmak
    maviyi düzeltmek için etkili
    renk sapmaları.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
tr: yinelemeli bir yaklaşım çalıştırır
    birkaç yarıçap ile.
    görüntülerde sonucu iyileştirir
    çok büyük renklendirme
    sapmalar, ancak pürüzsüz olabilir
    diğer renkler çok fazla
    görüntüler.

en: censorize
tr: sansürleme

en: censorize license plates and body parts for privacy
tr: mahremiyet için plakaları ve vücut parçalarını sansürleyin

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
tr: doğrusal veya doğrusal olmayan, RGB, sahne referanslı

en: special, RGB, scene-referred
tr: özel, RGB, sahne referanslı

en: radius_1
tr: yarıçap_1

en: pixelate
tr: pikselleştirmek

en: radius_2
tr: yarıçap_2

en: noise
tr: gürültü

en: radius of gaussian blur before pixellation
tr: pikselleşmeden önce gauss bulanıklığının yarıçapı

en: radius of gaussian blur after pixellation
tr: pikselleşmeden sonra gauss bulanıklığının yarıçapı

en: radius of the intermediate pixellation
tr: ara pikselleşmenin yarıçapı

en: amount of noise to add at the end
tr: sonuna eklenecek gürültü miktarı

en: channel mixer
tr: kanal değiştirici

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine renk kalibrasyon modülünü kullanın.

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
tr: renk alanı düzeltmeleri yap
    beyaz dengesi, kanal karıştırma gibi
    ve tek renkli öykünme filmine dönüşümler

en: destination
tr: hedef

[ctx: channelmixer]
en: gray
tr: gri

en: amount of red channel in the output channel
tr: çıkış kanalındaki kırmızı kanal miktarı

en: amount of green channel in the output channel
tr: çıkış kanalındaki yeşil kanal miktarı

en: amount of blue channel in the output channel
tr: çıkış kanalındaki mavi kanal miktarı

en: swap R and B
tr: K ve S'hı değiştir

en: swap G and B
tr: Y ve S hı değiştirin

en: color contrast boost
tr: renk kontrastı artırma

en: color details boost
tr: renk ayrıntıları artırma

en: color artifacts boost
tr: renk artefaktları artırma

en: B/W luminance-based
tr: S/B parlaklık tabanlı

en: B/W artifacts boost
tr: S/Beserler artırma

en: B/W smooth skin
tr: S/B pürüzsüz cilt

en: B/W blue artifacts reduce
tr: S/B mavi artefaktları azaltır

en: B/W Ilford Delta 100-400
tr: S/B Ilford Deltası 100-400

en: B/W Ilford Delta 3200
tr: S/B Ilford Deltası 3200

en: B/W Ilford FP4
tr: S/B Ilford FP4

en: B/W Ilford HP5
tr: S/B Ilford HP5

en: B/W Ilford SFX
tr: S/B Ilford SFX

en: B/W Kodak T-Max 100
tr: S/B Kodak T-Max 100

en: B/W Kodak T-max 400
tr: S/B Kodak T-max 400

en: B/W Kodak Tri-X 400
tr: S/B Kodak Tri-X 400

en: color calibration
tr: renk kalibrasyonu

en: channel mixer|white balance|monochrome
tr: kanal karıştırıcı|beyaz dengesi|tek renkli

en: linear, RGB or XYZ
tr: doğrusal, RGB veya XYZ

en: B&W: luminance-based
tr: S&B: parlaklık tabanlı

en: B&W: ILFORD HP5+
tr: S&B: ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
tr: S&B: ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
tr: S&B: ILFORD DELTA 400 - 3200

en: B&W: ILFORD FP4+
tr: S&B: ILFORD FP4+

en: B&W: Fuji Acros 100
tr: S&B: Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
tr: temel kanal karıştırıcı

en: swap G and R
tr: Y ve K'yı değiştir

en: (daylight)
tr: (gün ışığı)

en: (black body)
tr: (siyah gövde)

en: (invalid)
tr: (geçersiz)

en: very good
tr: çok iyi

en: good
tr: iyi

en: passable
tr: fena değil

en: bad
tr: kötü

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
tr: 
    <b>Profil kalite raporu: %s</b>
    girdi  ΔE: 	ort. %.2f ; 	azm. %.2f
    BD ΔE: 	ort. %.2f; 	azm. %.2f
    çıktı ΔE: 	ort. %.2f; 	azm. %.2f
    
    <b>Profil verileri</b>
    aydınlatıcı:  	%.0f K 	%s 
    adaptasyon boşlundaki matris:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalleştirme değerleri</b>
    pozlama telafisi: 	%+.2f EV
    siyah ofset: 	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
tr: 
    <b>Profil kalite raporu: %s</b>
    çıktı ΔE : 	ort. %.2f; 	azm. %.2f
    
    <b>Normalleştirme değerleri</b>
    pozlama telafisi: 	%+.2f EV
    siyah ofset: 	%+.4f

en: double CAT applied
tr: çift CAT uygulandı

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
tr: 2 veya daha fazla renk kalibrasyonu örneğiniz var,
    hepsi kromatik adaptasyon sağlıyor.
    bunu yapmadığınız sürece bu tutarsızlıklara yol açabilir
    bunları maskelerle kullanın veya ne yaptığınızı bilin.

en: white balance applied twice
tr: beyaz dengesi iki kez uygulandı

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
tr: renk kalibrasyon modülü etkindir ve zaten sağlar
    kromatik adaptasyon.
    beyaz dengesini burada fotoğraf makinesi referansına ayarlayın (D65)
    veya renk kalibrasyonunda kromatik uyarlamayı devre dışı bırakın.

en: white balance module error
tr: beyaz dengesi modülü hatası

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
tr: beyaz dengesi modülü kamerayı kullanmıyor
    burada sorunlara neden olacak referans aydınlatıcı
    kromatik adaptasyon ile. ya referans olarak ayarla
    veya burada kromatik uyarlamayı devre dışı bırakın.

en: white balance missing
tr: beyaz dengesi eksik

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
tr: bu modül geçerli bir referans aydınlatıcı sağlamıyor
    renk kalibrasyonunda kromatik adaptasyon sorunlarına neden oluyor.
    bu modülü etkinleştirin ve referans olarak ayarlayın
    veya renk kalibrasyonunda kromatik uyarlamayı devre dışı bırakın.

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
tr: beyaz dengesi modülü geçerli bir referans sağlamıyor
    aydınlatıcı burada kromatik adaptasyonla ilgili sorunlara neden oluyor.
    beyaz dengesini etkinleştirin ve referans olarak ayarlayın
    veya buradan kromatik uyarlamayı devre dışı bırakın.

en: auto-detection of white balance completed
tr: beyaz dengesi otomatik algılama tamamlandı

en: channelmixerrgb works only on RGB input
tr: kanal karıştırıcı rgb yalnızca RGB girişinde çalışır

en: CCT: %.0f K (daylight)
tr: CCT: %.0f K (gün ışığı)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
tr: yaklaşık ilişkili renk sıcaklığı.
    bu aydınlatıcı, bir gün ışığı tayfı ile doğru bir şekilde modellenebilir,
    bu nedenle sıcaklığı bir D aydınlatıcı ile alakalı ve anlamlıdır.

en: CCT: %.0f K (black body)
tr: CCT: %.0f K (siyah cisim)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
tr: yaklaşık ilişkili renk sıcaklığı.
    bu aydınlatıcı siyah cisim tayfı ile doğru bir şekilde modellenebilir,
    bu yüzden sıcaklığı Planckçı bir hastalıkla alakalı ve anlamlıdır.

en: CCT: %.0f K (invalid)
tr: CCT: %.0f K (geçersiz)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
tr: yaklaşık ilişkili renk sıcaklığı.
    bu aydınlatıcı, bir gün ışığı veya siyah cisim tayfı tarafından doğru bir şekilde modellenemez,
    bu nedenle sıcaklığı alakalı ve anlamlı değildir ve özel bir aydınlatıcı kullanmanız gerekir.

en: CCT: undefined
tr: CCT: tanımsız

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
tr: yaklaşık ilişkili renk sıcaklığı
    hiç hesaplanamaz, bu nedenle özel bir aydınlatıcı kullanmanız gerekir.

en: white balance successfully extracted from raw image
tr: beyaz dengesi ham görüntüden başarıyla çıkarıldı

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
tr: beyaz dengesi otomatik algılama başladı…

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
tr: renk kalibrasyonu: gri kanal parametrelerinin toplamı sıfırdır, normalleştirme devre dışı bırakılır.

en: page
tr: sayfa

en: chromatic adaptation transform
tr: kromatik adaptasyon dönüşümü

en: adaptation
tr: adaptasyon

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
tr: aydınlatıcıyı uyarlama yöntemini seçin
    ve modülün çalıştığı renk alanını:
    • Doğrusal Bradford (1985), ICC v4 araç zinciri ile uyumludur.
    • CAT16 (2016) daha sağlam ve doğrudur.
    • Doğrusal olmayan Bradford (1985), orijinal Bradford'dur,
    doğrusal sürümden daha iyi sonuçlar verebilir, ancak güvenilmezdir.
    • XYZ, XYZ uzayında basit bir ölçeklemedir. Genel olarak tavsiye edilmez.
    • hiçbiri herhangi bir uyarlamayı devre dışı bırakmaz ve ardışık düzende çalışan RGB'yi kullanır.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
tr: bu, kromatik uyarlamadan önceki sahne aydınlatmasının rengidir
    bu renk adaptasyon ile saf beyaza dönüşecektir.

en: picker
tr: seçici

en: set white balance to detected from area
tr: beyaz dengesini alandan algılanacak şekilde ayarla

en: illuminant
tr: aydınlatıcı

en: temperature
tr: sıcaklık

en: area color mapping
tr: alan renk eşlemesi

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
tr: görüntünün belirli bir bölgesi (kontrol örneği) için bir hedef renk alanı (renk tonu ve parlaklığı) tanımlayın, daha sonra diğer görüntülerde aynı hedef renk alanına karşı eşleştirin. kontrol örneği, konunuzun kritik bir parçası olabilir veya görüntü seriniz üzerinde hareket etmeyen ve sürekli olarak aydınlatılan bir yüzey olabilir.

en: mapping
tr: eşleme

en: area mode
tr: alan modu

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
tr: "düzeltme" aydınlatıcıyı otomatik olarak ayarlar
    giriş rengi hedefe eşlenecek şekilde.
    "ölçü" sadece bir giriş renginin CAT tarafından nasıl eşlendiğini gösterir
    ve bir hedefi örneklemek için kullanılabilir.

en: correction
tr: düzeltme

en: measure
tr: ölçüm

en: take channel mixing into account
tr: kanal karıştırmayı hesaba kat

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
tr: kanal karıştırmayı hesaba katarak hedefi hesaplayın.
    devre dışı bırakılırsa, yalnızca CAT dikkate alınır.

[ctx: section]
en: input
tr: girdi

en: the input color that should be mapped to the target
tr: hedefe eşlenmesi gereken giriş rengi

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
tr: bu LCh koordinatları, CIE Lab 1976 koordinatlarından hesaplanır

[ctx: section]
en: target
tr: hedef

en: the desired target color after mapping
tr: haritalamadan sonra istenen hedef renk

en: input R
tr: K girişi

en: input G
tr: Y girişi

en: input B
tr: S girişi

en: output R
tr: K çıktısı

en: output G
tr: Y çıktısı

en: output B
tr: S çıktısı

en: colorfulness
tr: renklilik

en: output colorfulness
tr: çıktı renkliliği

en: output brightness
tr: çıkış parlaklığı

en: output gray
tr: çıktı gri

en: calibrate with a color checker
tr: renk denetleyicisi ile kalibre edin

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
tr: CAT ve kanalları otomatik olarak ayarlamak için bir renk denetleyici hedefi kullanın

en: calibrate
tr: ayarlama

en: chart
tr: çizelge

en: choose the vendor and the type of your chart
tr: satıcıyı ve grafiğinizin türünü seçin

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
tr: XRite Renk Denetleyicisi 24 2014 öncesi

en: Xrite ColorChecker 24 post-2014
tr: XRite Renk Denetleyicisi 24 2014 sonrası

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
tr: Veri rengi Casus Denetleyicisi 24 2018 öncesi

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
tr: Veri rengi Casus Denetleyicisi 24 2018 sonrası

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
tr: Veri rengi Casus Denetleyicisi 48 2018 öncesi

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
tr: Veri rengi Casus Denetleyicisi 48 2018 sonrası

en: Datacolor SpyderCheckr Photo
tr: Veri rengi SpyderCheckr Fotoğraf

en: optimize for
tr: optimize et

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
tr: daha yüksek öncelik ile optimize edilecek renkleri seçin.
    nötr renkler en düşük ortalama delta E'yi ancak yüksek bir azami delta E'yi verir
    doygun renkler en düşük azami delta E'yi, ancak yüksek ortalama delta E'yi verir
    hiçbiri ikisi arasında bir takas değildir
    diğerleri bazı tonları korumak için özel davranışlardır

en: neutral colors
tr: nötr renkler

en: skin and soil colors
tr: cilt ve toprak renkleri

en: foliage colors
tr: yeşillik renkleri

en: sky and water colors
tr: gökyüzü ve su renkleri

en: average delta E
tr: ortalama delta E

en: maximum delta E
tr: azami delta E

en: patch scale
tr: yama ölçeği

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
tr: daha fazla veya daha az merkezi kısmı seçmek için yamaların yarıçapını azaltın.
    perspektif düzeltmesi özensiz olduğunda veya
    yamalar çerçevesi, yamanın kenarlarında bir gölge oluşturur.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
tr: delta E, CIE 2000 formülünü kullanıyor

en: accept
tr: kabul

en: accept the computed profile and set it in the module
tr: hesaplanan profili kabul edin ve modülde ayarlayın

en: recompute
tr: yeniden hesapla

en: recompute the profile
tr: profili yeniden hesapla

en: validate
tr: doğrulama

en: check the output delta E
tr: çıktı deltasını kontrol et E

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: Cholesky ayrıştırması bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. bunun yerine yeni yerel kontrast modülünü kullansanız iyi olur.

en: amount
tr: miktar

en: size of features to preserve
tr: korunacak özelliklerin boyutu

en: strength of the effect
tr: etkinin gücü

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine kırpma, yönlendirme ve/veya döndürme ve perspektif modüllerini kullanın.

en: crop and rotate
tr: kırp ve döndür

en: reframe|perspective|keystone|distortion
tr: yeniden çerçeveleme|perspektif|anahtar taşı|bozulma

en: change the framing and correct the perspective
tr: çerçeveyi değiştir ve perspektifi düzelt

en: original image
tr: gerçek görüntü

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
tr: geçersiz oran biçimi. "sayı: sayı" olmalıdır

en: invalid ratio format. it should be a positive number
tr: geçersiz oran biçimi. pozitif bir sayı olmalı

en: full
tr: tam

en: old system
tr: eski sistem

en: correction applied
tr: düzeltme uygulandı

en: main
tr: ana

en: mirror image horizontally and/or vertically
tr: ayna görüntüsünü yatay ve/veya dikey olarak

en: angle
tr: açı

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
tr: düz bir çizgiyi sürüklemek için görüntünün üzerine bir çizgiyi sağ tıklayın ve sürükleyin

en: keystone
tr: kilit taşı

en: set perspective correction for your image
tr: resminiz için perspektif düzeltmesi ayarlayın

en: freehand
tr: serbest çizim

en: 10:8 in print
tr: 10:8 baskıda

en: 8.5x11, letter
tr: 8.5x11, mektup

en: widescreen
tr: geniş ekran

en: cinemascope
tr: sinemaskop

en: anamorphic
tr: anamorfik

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
tr: `%s' için geçersiz oran formatı. "sayı: sayı" olmalıdır

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
tr: en boy oranını ayarla
    liste sıralanır: en kareden en küçük kareye
    özel en boy oranı girmek için birleşik giriş kutusunu açın ve oranı x:y veya ondalık biçimde yazın

en: margins
tr: kenar boşlukları

en: the left margin cannot overlap with the right margin
tr: sol kenar boşluğu sağ kenar boşluğu ile örtüşemez

en: the right margin cannot overlap with the left margin
tr: sağ kenar boşluğu sol kenar boşluğu ile örtüşemez

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
tr: üst kenar boşluğu alt kenar boşluğu ile örtüşemez

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
tr: alt kenar boşluğu üst kenar boşluğu ile örtüşemez

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
tr: <b>işleme</b>: çift tıklayın, <b>düzleştirin</b>: sağ sürükleyin

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
tr: <b>yeniden boyutlandır</b>: sürükleyin, <b>en boy oranını koru</b>: shift+sürükle
    <b>düzleştir</b>: sağa sürükleyin

en: <b>move control point</b>: drag
tr: <b>kontrol noktasını hareket ettir</b>: sürükleyin

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
tr: <b>satırı taşı</b>: sürükle, <b>simetriyi değiştir</b>: ꝏ düğmesini tıklayın

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
tr: <b>uygula</b>: tıkla <tt>tamam</tt>, <b>simetriyi değiştir</b>: tıkla ꝏ
    <b>satırı taşı/kontrol noktasına</b>: sürükle

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
tr: <b>taşı</b>: sürükleyin, <b>dikey olarak hareket ettirin</b>: shift+sürükle, <b>yatay olarak taşıyın</b>: ctrl+sürükle
    <b>düzelt</b>: sağ sürükleyin, <b>taahhüt edin</b>: çift tıklayın

en: [%s on borders] crop
tr: [kenarlıklarda %s] kırp

en: [%s on borders] crop keeping ratio
tr: [kenarlıklarda %s] kırpma tutma oranı

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırıldı. lütfen bunun yerine renk dengesi RGB modülünü kullanın.

en: contrast brightness saturation
tr: kontrast parlaklık doygunluğu

en: adjust the look of the image
tr: görüntünün görünümünü ayarla

en: color saturation adjustment
tr: renk doygunluğu ayarı

en: color balance
tr: renk dengesi

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
tr: kaldırma gama kazancı|cdl|renk derecelendirmesi|kontrast|doygunluk|ton

en: shift colors selectively by luminance range
tr: renkleri parlaklık aralığına göre seçici olarak kaydırın

en: non-linear, Lab, scene-referred
tr: doğrusal olmayan, Laboratuvar, sahne referanslı

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
tr: bölünmüş tonlu deniz mavisi-turuncu (2. örnek)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
tr: bölünmüş tonlu deniz mavisi-turuncu (1. örnek)

en: generic film
tr: genel film

en: similar to Kodak Portra
tr: Kodak Portra'ya benzer

en: similar to Kodak Ektar
tr: Kodak Ektar'a benzer

en: similar to Kodachrome
tr: Kodachrome'a benzer

en: optimize luma from patches
tr: parlatma'yı yamalardan optimize edin

en: optimize luma
tr: parlatmayı optimize et

en: neutralize colors from patches
tr: yamalardaki renkleri nötralize et

en: neutralize colors
tr: renkleri nötralize etme

[ctx: color]
en: offset
tr: ofset

[ctx: color]
en: power
tr: güç

[ctx: color]
en: slope
tr: eğim

[ctx: color]
en: lift
tr: kaldırma

[ctx: color]
en: gain
tr: kazanç

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
tr: gölgeler: kaldırma / kaydırma

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
tr: orta tonlar: gama / güç

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
tr: vurgular: kazanç / eğim

en: shadows / mid-tones / highlights
tr: gölgeler / orta tonlar / vurgular

en: color-grading mapping method
tr: renk derecelendirme eşleme yöntemi

en: color control sliders
tr: renk kontrol kaydırıcıları

[ctx: section]
en: master
tr: usta

en: saturation correction before the color balance
tr: renk dengesinden önce doygunluk düzeltmesi

en: saturation correction after the color balance
tr: renk dengesinden sonra doygunluk düzeltmesi

en: adjust to match a neutral tone
tr: nötr bir tona uyacak şekilde ayarlayın

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
tr: düzeni döndürmek için tıklayın

en: factor
tr: etken

en: select the hue
tr: tonu seç

en: select the saturation
tr: doygunluğu seç

en: factor of lift/offset
tr: kaldırma/kaydırma etkeni

en: factor of red for lift/offset
tr: kaldırma/kaydırma için kırmızı etkeni

en: factor of green for lift/offset
tr: kaldırma/kaydırma için yeşil etkeni

en: factor of blue for lift/offset
tr: kaldırma/ofset için mavi etkeni

en: factor of gamma/power
tr: gama/güç etkeni

en: factor of red for gamma/power
tr: gama/güç için kırmızı etkeni

en: factor of green for gamma/power
tr: gama/güç için yeşil etkeni

en: factor of blue for gamma/power
tr: gama/güç için mavi etkeni

en: factor of gain/slope
tr: kazanç/eğim etkeni

en: factor of red for gain/slope
tr: kazanç/eğim için kırmızı etkeni

en: factor of green for gain/slope
tr: kazanç/eğim için yeşil etkeni

en: factor of blue for gain/slope
tr: kazanç/eğim için mavi etkeni

[ctx: section]
en: auto optimizers
tr: otomatik optimize ediciler

en: fit the whole histogram and center the average luma
tr: tüm histogramı sığdır ve ortalama parlaklığı ortala

en: optimize the RGB curves to remove color casts
tr: renk tonlarını ortadan kaldırmak için RGB eğrilerini optimize edin

en: color balance rgb
tr: renk dengesi rgb

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
tr: ofset güç eğimi|cdl|renk derecelendirmesi|kontrast|renk_vurguları|ton|titreşim|doygunluk

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
tr: ayırmak için alfa maskeleri kullanan renk derecelendirme araçları
    gölgeler, orta tonlar ve vurgular

en: add basic colorfulness (legacy)
tr: temel renklilik ekle (eski)

en: basic colorfulness: natural skin
tr: temel renklilik: doğal cilt tonu

en: basic colorfulness: vibrant colors
tr: temel renklilik: canlı renkler

en: basic colorfulness: standard
tr: temel renklilik: standart

en: colorbalance works only on RGB input
tr: renk dengesi yalnızca RGB girişinde çalışır

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
tr: karıştırma maskesi görüntülendiğinde maskeler görüntülenemez

note: Page master
en: master
tr: usta

en: global grading
tr: genel derecelendirme

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
tr: tüm tonları aynı parlaklıkta bir açıyla döndürün

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
tr: çoğunlukla düşük renklendirilmiş renklerde renkliliği artırın

en: increase the contrast at constant chromaticity
tr: sabit renklilikte kontrastı artırın

[ctx: section]
en: linear chroma grading
tr: doğrusal renk derecelendirme

en: increase colorfulness at same luminance globally
tr: genel olarak aynı parlaklıkta renkliliği artırın

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
tr: çoğunlukla gölgelerde aynı parlaklıkta renkliliği artırın

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
tr: çoğunlukla orta tonlarda aynı parlaklıkta renkliliği artırın

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
tr: çoğunlukla vurgularda aynı parlaklıkta renkliliği artırın

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
tr: algısal doygunluk derecelendirmesi

en: add or remove saturation by an absolute amount
tr: mutlak bir miktarda doygunluk ekleyin veya kaldırın

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
tr: doygunluğu orijinal piksel doygunluğuyla orantılı olarak artırın veya azaltın

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
tr: algısal parlaklık derecelendirmesi

en: brilliance
tr: parlaklık

en: add or remove brilliance by an absolute amount
tr: mutlak bir miktarda parlaklık ekleyin veya kaldırın

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
tr: parlaklığı orijinal piksel parlaklığıyla orantılı olarak artırın veya azaltın

note: Page 4-ways
en: 4 ways
tr: 4 yollu

en: selective color grading
tr: seçici renk derecelendirme

[ctx: section]
en: global offset
tr: genel ofset

en: global luminance offset
tr: genel parlaklık ofseti

en: hue of the global color offset
tr: genel renk ofsetinin tonu

en: chroma of the global color offset
tr: genel renk ofsetinin renklendirmesi

[ctx: section]
en: shadows lift
tr: gölgeler kalkar

en: lift
tr: kaldırma

en: luminance gain in shadows
tr: gölgelerde parlaklık kazancı

en: hue of the color gain in shadows
tr: gölgelerde renk kazancının tonu

en: chroma of the color gain in shadows
tr: gölgelerde renk kazancının renklendirmesi

[ctx: section]
en: highlights gain
tr: vurgular kazanç

en: gain
tr: kazanç

en: luminance gain in highlights
tr: vurgularda parlaklık kazancı

en: hue of the color gain in highlights
tr: vurgularda renk kazancının tonu

en: chroma of the color gain in highlights
tr: vurgularda renk kazancının renklendirmesi

[ctx: section]
en: power
tr: güç

en: power
tr: güç

en: luminance exponent in mid-tones
tr: orta tonlarda parlaklık üssü

en: hue of the color exponent in mid-tones
tr: orta tonlarda renk üssünün tonu

en: chroma of the color exponent in mid-tones
tr: orta tonlarda renk üssünün renklendirmesi

note: Page masks
en: masks
tr: maskeler

en: isolate luminances
tr: parlaklıkları izole et

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
tr: doygunluğun hangi tekdüze renk boşluğunda hesaplanacağını seçin

[ctx: section]
en: luminance ranges
tr: parlaklık aralıkları

en: weight of the shadows over the whole tonal range
tr: tüm ton aralığında gölgelerin ağırlığı

en: position of the middle-gray reference for masking
tr: maskeleme için orta gri referansın konumu

en: weights of highlights over the whole tonal range
tr: tüm ton aralığında vurguların ağırlıkları

[ctx: section]
en: threshold
tr: eşik

en: peak white luminance value used to normalize the power function
tr: güç işlevini normalleştirmek için kullanılan tepe beyaz parlaklık değeri

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
tr: güç işlevini normalleştirmek için kullanılan tepe gri parlaklık değeri

[ctx: section]
en: mask preview settings
tr: maske önizleme ayarları

en: checkerboard color 1
tr: dama tahtası rengi 1

en: select color of the checkerboard from a swatch
tr: bir renk örneğinden dama tahtasının rengini seçin

en: checkerboard color 2
tr: dama tahtası rengi 2

en: checkerboard size
tr: dama tahtası boyutu

en: color look up table
tr: renk arama tablosu

en: profile|lut|color grading
tr: profil|lut|renk sınıflandırması

en: perform color space corrections and apply looks
tr: renk alanı düzeltmeleri yapın ve görünümleri uygulayın

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
tr: doğrusal veya doğrusal olmayan, Laboratuar, ekran referanslı

en: defined by profile, Lab
tr: profil tarafından tanımlanmış, Lab

en: it8 skin tones
tr: it8 ten tonları

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
tr: Helmholtz/Kohlrausch tek renkli

en: Fuji Astia emulation
tr: Fuji Astia öykünmesi

en: Fuji Classic Chrome emulation
tr: Fuji Klasik Renkli öykünmesi

en: Fuji Monochrome emulation
tr: Fuji Tek renkli öykünmesi

en: Fuji Provia emulation
tr: Fuji Provia öykünmesi

en: Fuji Velvia emulation
tr: Fuji Velvia öykünmesi

en: patch #%d
tr: yama #%d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
tr: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    değiştirilen yamalar bir anahatla işaretlenir
    seçmek için tıkla
    sıfırlamak için çift tıklayın
    yamayı silmek için sağ tıklayın
    yamayı değiştirmek için renk seçerken shift+tıklayın

en: patch
tr: yama

en: color checker patch
tr: renk denetleyicisi yama

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
tr: hedef rengi ayarla Lab 'L' kanalı
    düşük değerler hedef rengi koyulaştırırken yüksek değerler onu aydınlatır

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
tr: hedef rengi ayarla Lab 'a' kanalı
    daha düşük değerler, hedef rengi yeşillere doğru kaydırırken, daha yüksek değerler eflatuna doğru kayar

en: green-magenta offset
tr: yeşil-eflatun ofset

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
tr: hedef rengi ayarla Lab 'b' kanalı
    daha düşük değerler hedef rengi maviye kaydırırken daha yüksek değerler sarıya doğru kayar

en: blue-yellow offset
tr: mavi-sarı ofset

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
tr: hedef renk doygunluğunu ayarla
    Lab alanında hedef rengin 'a' ve 'b' kanallarını aynı anda ayarlar
    düşük değerler daha düşük doygunluğa doğru ölçeklenirken, daha yüksek ölçek daha yüksek doygunluğa doğru ölçeklenir

en: target color
tr: hedef renk

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
tr: yamaların hedef rengini kontrol edin
    göreceli - hedef renk, yamanın orijinal renginden görecelidir
    mutlak - hedef renk mutlak Lab değeridir

en: absolute
tr: mutlak

en: color contrast
tr: renk kontrastı

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
tr: arasındaki doygunluğu ve ayrımı artırın
    zıt renkler

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
tr: Lab'deki a* eğrisinin dikliği
    daha düşük değerler yeşilleri ve eflatunu solgunlaştırırken, daha yüksek değerler onları doyurur

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
tr: Lab'deki b* eğrisinin dikliği
    düşük değerler mavileri ve sarıları solgunlaştırır, yüksek değerler onları doyurur

en: color correction
tr: renk düzeltmesi

en: correct white balance selectively for blacks and whites
tr: siyahlar ve beyazlar için seçici olarak beyaz dengesini düzeltin

en: warm tone
tr: sıcak ton

en: warming filter
tr: ısıtma filtresi

en: cooling filter
tr: soğutma filtresi

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
tr: bölünmüş tonlama için çizgiyi sürükleyin. parlak vurgular, karanlık gölgeler anlamına gelir. doygunluğu değiştirmek için fare tekerleğini kullanın.

en: set the global saturation
tr: genel doygunluğu ayarla

en: input color profile
tr: girdi renk profili

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
tr: herhangi bir RGB girdisini boru hattı referans RGB'ye dönüştürün
    RGB değerlerini yeniden eşlemek için renk profillerini kullanma

en: mandatory
tr: zorunlu

en: defined by profile
tr: profil tarafından tanımlanmış

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
tr: `%s' renk alanından matris çıkaramaz, onun yerine Kayıt2020 RGB geçer!

en: `%s' color matrix not found!
tr: `%s' renk matrisi bulunamadı!

en: input profile could not be generated!
tr: giriş profili oluşturulamadı!

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
tr: desteklenmeyen giriş profili lineer Kayıt709 RGB ile değiştirildi!

en: external ICC profiles
tr: harici ICC profilleri

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
tr: gömülü ICC profil özellikleri:
    
    isim: <b>%s</b>
    sürüm: <b>%d.%d</b>
    tür: <b>%s</b>
    üretici: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    telif hakkı: <b>%s</b>

en: input profile
tr: giriş profili

en: working profile
tr: çalışma profili

en: working ICC profiles
tr: çalışan ICC profilleri

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
tr: Lab değerlerini RGB renk alanı gamut ile sınırlandırın

en: colorize
tr: renklendir

en: overlay a solid color on the image
tr: resmin üzerine düz bir renk bindir

en: select the hue tone
tr: ton tonunu seç

en: select the saturation shadow tone
tr: doygunluk gölge tonunu seçin

en: lightness of color
tr: rengin açıklığı

en: mix value of source lightness
tr: kaynak hafifliğinin karışım değeri

en: color mapping
tr: renk eşleme

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
tr: bir görüntüden diğerine bir renk paleti ve ton yeniden bölümleme aktarın

en: source clusters:
tr: kaynak kümeleri:

en: target clusters:
tr: hedef kümeler:

en: acquire as source
tr: kaynak olarak alma

en: analyze this image as a source image
tr: bu görüntüyü kaynak görüntü olarak analiz et

en: acquire as target
tr: hedef olarak alma

en: analyze this image as a target image
tr: bu görüntüyü hedef görüntü olarak analiz et

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
tr: görüntüde bulunacak küme sayısı. değer değişikliği tüm kümeleri sıfırlar

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
tr: kümeler nasıl eşlenir. düşük değerler: renk yakınlığına göre, yüksek değerler: renk baskınlığına göre

en: level of histogram equalization
tr: histogram eşitleme seviyesi

en: output color profile
tr: çıktı renk profili

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
tr: boru hattı referans RGB'sini herhangi bir ekran RGB'sine dönüştürün
    RGB değerlerini yeniden eşlemek için renk profillerini kullanma

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
tr: doğrusal olmayan, RGB veya Lab, ekran referanslı

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
tr: eksik çıktı profili sRGB ile değiştirildi!

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
tr: eksik softproof profili sRGB ile değiştirildi!

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
tr: desteklenmeyen çıktı profili sRGB ile değiştirildi!

en: output intent
tr: çıktı amacı

en: rendering intent
tr: amaç oluşturma

en: perceptual
tr: algısal

en: relative colorimetric
tr: bağıl kolorimetrik

[ctx: rendering intent]
en: saturation
tr: doygunluk

en: absolute colorimetric
tr: mutlak kolorimetrik

en: export ICC profiles
tr: ICC profillerini dışa aktar

en: color reconstruction
tr: renk yeniden yapılanması

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
tr: çevreleyen renkleri yayarak kırpılan vurguları kurtarın

en: inconsistent output
tr: tutarsız çıktı

en: module `color reconstruction' failed
tr: modül "renk yeniden yapılandırma" başarısız oldu

en: spatial
tr: uzaysal

en: range
tr: aralık

en: precedence
tr: öncelik

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
tr: bu eşiğin üzerindeki açıklık değerlerine sahip pikseller düzeltilir

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
tr: uzamsal boyutlarda yedek renkler için ne kadar uzağa bakılacağı

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
tr: parlaklık boyutunda yedek renkler için ne kadar uzağa bakılacağı

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
tr: belirli değiştirme renklerine öncelik verilmesi durumunda ve nasıl

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
tr: diğer ton tonlarına göre öncelik verilmesi gereken ton tonu

en: not applicable
tr: uygulanamaz

en: no highlights reconstruction for monochrome images
tr: tek renkli görüntüler için parlak nokta rekonstrüksiyonu yok

en: color transfer
tr: renk aktarımı

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. bunun yerine renk eşleme modülünü daha iyi kullanın.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
tr: bu modül gelecekte kaldırılacak
    ve sadece kapatabilmeniz için burada
    ve yeni renk eşleme modülüne geçin.

en: color zones
tr: renk bölgeleri

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
tr: piksellerin tonlarını, rengini ve parlaklığını seçerek değiştirin

en: B&W: with red
tr: S&B: kırmızı ile

en: B&W: with skin tones
tr: S&B:  ten tonları

en: polarizing filter
tr: polarize filtre

en: natural skin tones
tr: doğal ten tonları

en: B&W: film
tr: S&B: film

en: HSL base setting
tr: HSL temel ayarı

en: orange
tr: turuncu

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
tr: görüntüden bir alana dayalı bir eğri oluşturun
    düz bir eğri oluşturmak için sürükleyin
    pozitif bir eğri oluşturmak için ctrl+sürükle
    negatif bir eğri oluşturmak için shift+sürükle

en: create curve
tr: eğri oluştur

note: edit by area
en: edit by area
tr: alana göre düzenle

en: edit the curve nodes by area
tr: eğri düğümlerini alana göre düzenle

en: display selection
tr: ekran seçimi

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
tr: seçim kriterini seçin, grafikteki apsis olacaktır

en: choose between a smoother or stronger effect
tr: daha yumuşak veya daha güçlü bir efekt arasında seçim yapın

en: interpolation method
tr: aradeğerleme yöntemi

en: centripetal spline
tr: merkezcil eğri

en: monotonic spline
tr: monotonik eğri

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
tr: eğride salınımlar veya sivri uçlar görürseniz bu yöntemi değiştirin
    - kübik eğri düzgün eğriler oluşturmak için daha iyidir ancak düğümler çok yakın olduğunda salınım yapar
    - merkezcil, yakın düğümlerle uç noktaları ve salınımları önlemek için daha iyidir, ancak daha az pürüzsüzdür
    - monotonik, saf analitik fonksiyonların doğruluğu için daha iyidir (log, gama, exp)

en: crop
tr: kırp

en: reframe|distortion
tr: yeniden çerçeveleme|bozulma

en: change the framing
tr: çerçeveyi değiştir

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
tr: <b>yeniden boyutlandır</b>: sürükleyin, <b>en boy oranını koru</b>: shift+sürükle

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
tr: <b>taşı</b>: sürükleyin, <b>dikey olarak hareket ettirin</b>: shift+sürükle, <b>yatay olarak taşıyın</b>: ctrl+sürükle

en: defringe
tr: sınırlamak

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
tr: kenarları doygunlaştırarak kromatik sapmayı azaltın

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine kromatik sapma modülünü kullanın.

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
tr: renk koruma yöntemi:
     - genel ortalama: hızlı, yüksek büyütmede biraz yanlış önizlemeler gösterebilir; bazen doygunluğu yerel ortalamaya kıyasla çok fazla veya çok düşük koruyabilir
     - yerel ortalama: daha yavaştır, renk referansı olarak yakın pikselleri kullanarak doygunluğu küresel ortalamadan daha iyi koruyabilir, böylece gerektiğinde daha fazla desatürasyona izin verebilir
     - statik: hızlı, eşiği yalnızca statik bir sınır olarak kullanır

en: radius for detecting fringe
tr: saçak algılama yarıçapı

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
tr: sınırlama eşiği, daha yüksek değerler daha az sınırlama anlamına gelir

en: demosaic
tr: demozaik

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
tr: bir sensör renk filtresi dizisi okumasından tam RGB piksellerini yeniden oluşturun

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
tr: 4bayer görüntüsü için `%s' renk matrisi bulunamadı!

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
tr: Bayer sensör demosaicing yöntemi, PPG ve RCD hızlı, AMaZE ve LMMSE yavaştır.
    LMMSE, yüksek ISO görüntüleri için en uygunudur.
    çift demosaicers çift işlem süresi.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
tr: X-Trans sensör demosaicing yöntemi, Markesteijn 3-pass ve frekans alanı kroma yavaştır.
    çift demosaicers çift işlem süresi.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
tr: Bayer4 sensörü demozaikleştirme yöntemleri.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
tr: kenar farkında medyan için eşik.
    kapatmak için 0.0'a ayarlayın
    kenarları yok saymak için 1.0'a ayarlayın

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
tr: ikili demosaik için kontrast eşiği.
    yüksek frekans içeriği için 0.0 olarak ayarlayın
    düz içerik için 1.0 olarak ayarlayın
    maskeyi görselleştirmek için geçiş yap

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
tr: LMMSE iyileştirme adımları. medyan adımlar çıktının ortalamasını alır,
    rafine, kırmızı ve mavi kanalların bazı yeniden hesaplanmasını ekler

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
tr: demosaicing'den sonra kaç renk yumuşatma medyan adımı

en: green channels matching method
tr: yeşil kanallar eşleştirme yöntemi

en: demosaicing is only used for color raw images
tr: demosaicing yalnızca renkli ham görüntüler için kullanılır

en: wavelets: chroma only
tr: dalgacıklar: yalnızca renklendirme

en: denoise (profiled)
tr: gürültü (profilli)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
tr: sensörlerde profilli gürültü istatistiklerini kullanarak gürültüyü azaltın

en: found match for ISO %d
tr: ISO %d için eşleşme bulundu

en: interpolated from ISO %d and %d
tr: ISO %d ve %d'den enterpolasyonlu

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
tr: sadece mükemmel bir şekilde kullanın
    isterseniz tek tip görüntü
    gürültü varyansını tahmin edin.

en: variance red:
tr: varyans kırmızı:

en: variance computed on the red channel
tr: kırmızı kanalda hesaplanan varyans

en: variance green:
tr: varyans yeşili:

en: variance computed on the green channel
tr: yeşil kanalda hesaplanan varyans

en: variance blue:
tr: varyans mavisi:

en: variance computed on the blue channel
tr: mavi kanalda hesaplanan varyans

en: profile
tr: profil

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
tr: gürültüyü buna göre uyarlamak
    beyaz dengesi katsayıları.
    ilk örnekte etkinleştirilmelidir
    daha iyi ses çıkarmak için.
    daha önceki bir örnekse devre dışı bırakılmalıdır
    renk karıştırma modu ile kullanılmıştır.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
tr: Anscombe dönüşümünde ortaya çıkan hataları düzeltin
    yeşil kanalın yumuşatılmasında
    dalgacık modu, kötü kullanımla birlikte
    beyaz dengesi katsayıları ve bir hata
    yerel olmayan, normalleştirme anlamına gelir
    yama boyutu artırıldığında alt yumuşatma.
    bu seçeneğin etkinleştirilmesi gürültü gidermeyi değiştirir
    alırsın etkinleştirildikten sonra, yapamayacaksınız
    eski algoritmaya geri dön.

en: profile used for variance stabilization
tr: varyans stabilizasyonu için kullanılan profil

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
tr: gürültü giderme çekirdeğinde kullanılan yöntem.
    yerel olmayan araçlar, "hafiflik" karıştırma için en iyi sonucu verir,
    dalgacıklar "renk" karıştırma için en iyi sonucu verir

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
tr: algoritma içinde kullanılan renk gösterimi.
    RGB, RGB kanallarını ayrı tutar,
    Y0U0V0 kanalları birleştirirken
    renklendirme ve parlatma'yı ayrı ayrı gürültüden arındırın.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
tr: eşleşecek yamaların yarıçapı.
    güçlü kenarlarda daha fazla keskinlik ve pürüzsüz alanlarda daha iyi gürültü giderme için artırın.
    ayrıntılar aşırı yumuşatılmışsa, bu değeri azaltın veya merkezi piksel ağırlığı kaydırıcısını artırın.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
tr: yalnızca acil durumlarda kullanım: yamaları aramak için mahallenin yarıçapı. daha iyi gürültü giderme performansı için artırın, ancak uzun çalışma sürelerine dikkat edin! büyük yarıçaplar çok yavaş olabilir. uyarıldın

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
tr: yamaları aramak için mahallenin dağılması.
    daha iyi iri taneli gürültü azaltma için artırın.
    yürütme süresini etkilemez.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
tr: merkezi pikselin ağırlığını artırın
    yama karşılaştırmasında yama.
    yama boyutu olduğunda ayrıntıları kurtarmak için kullanışlıdır
    oldukça büyüktür.

en: finetune denoising strength
tr: ince ayar gürültü azaltma gücü

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
tr: parametrelerin otomatik ayarlanma şeklini kontrol eder
    gölgeler yeterince gürültülendirilmezse artırın
    veya kroma gürültüsü devam ederse.
    Bu, fotoğrafınız az pozlanmışsa olabilir.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
tr: ince ayar gölgeler gürültü arındırma.
    daha agresif bir şekilde gürültüyü azaltmak için azaltın
    görüntünün karanlık alanları.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
tr: gölgelerde doğru renk dökümü.
    gölgeler çok mor ise azaltın.
    gölgeler çok yeşilse artırın.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
tr: varyans dengeleme algoritmasını yükseltin.
    yeni algoritma mevcut olanı genişletir.
    daha esnektir ancak küçük verebilir
    zaten işlenmiş görüntülerdeki farklılıklar.

en: diffuse or sharpen
tr: dağıtmak veya keskinleştirmek

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
tr: yayılma|ters evrişim|bulanıklaştırma|keskinleştirme

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
tr: ısı transfer modeliyle ışığın yönlü yayılmasını benzetin
    yinelemeli bir kenar odaklı bulanıklaştırma uygulamak için,
    görüntünün hasarlı kısımlarını boyayın veya kör ters evrişim ile bulanıklığı ortadan kaldırın.

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
tr: mercek bulanıklığı: yumuşak

en: lens deblur: medium
tr: mercek bulanıklığı: orta

en: lens deblur: hard
tr: mercek bulanıklığı: sert

en: dehaze
tr: buğusunu gidermek

en: denoise: fine
tr: gürültü: iyi

en: denoise: medium
tr: gürültü: orta

en: denoise: coarse
tr: gürültü: kaba

en: sharpen demosaicing: no AA filter
tr: demosaicing'i keskinleştirin AA filtresi yok

en: sharpen demosaicing: AA filter
tr: desaicing'i keskinleştirin: AA filtresi

en: simulate watercolor
tr: sulu boyayı benzetme

en: simulate line drawing
tr: çizgi çizmeyi benzetme

en: inpaint highlights
tr: iç boya vurguları

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
tr: keskinlik: hızlı

en: sharpness: strong
tr: keskinlik: güçlü

en: local contrast: fast
tr: yerel kontrast: hızlı

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: dağıtma/keskinleştirme bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
tr: özellikler

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
tr: daha fazla yineleme, etkiyi daha güçlü hale getirir, ancak modül daha yavaştır.
    bu, yayılım reaksiyonuna daha fazla zaman verilmesine benzer.
    keskinleştirme veya iç boyama yapmayı planlıyorsanız,
    daha fazla yineleme yeniden yapılandırmaya yardımcı olur.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
tr: yayılmanın ana ölçeği.
    sıfır, yayımanın en ince ayrıntılarda daha yoğun bir şekilde hareket etmesini sağlar.
    sıfır olmayan, yoğun bir şekilde dağılacak ayrıntıların boyutunu tanımlar.
    bulanıklaştırma ve gürültü giderme için sıfıra ayarlayın.
    bunun yerine yerel kontrast üzerinde hareket etmek için artırın.

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
tr: merkezi yarıçap etrafındaki yayılmanın genişliği.
    yüksek değerler geniş bir yarıçap bandında yayılır.
    düşük değerler merkezi yarıçapa daha yakın yayılır.
    bulanıklaştırmayı planlıyorsanız,
    yarıçap, mercek bulanıklığınızın genişliği civarında olmalıdır.

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
tr: hız (keskinleştir ↔ dağıt)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
tr: düşük frekanslı dalgacık katmanlarının yayılma hızı
    1. dereceden anizotropi yönünde (aşağıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler keskinleşir,
    pozitif değerler dağılır ve bulanıklaşır,
    sıfır hiçbir şey yapmaz.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
tr: düşük frekanslı dalgacık katmanlarının yayılma hızı
    2. derece anizotropi yönünde (aşağıda set).
    
    negatif değerler keskinleşir,
    pozitif değerler dağılır ve bulanıklaşır,
    sıfır hiçbir şey yapmaz.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
tr: yüksek frekanslı dalgacık katmanlarının yayılma hızı
    3. dereceden anizotropi yönünde (aşağıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler keskinleşir,
    pozitif değerler dağılır ve bulanıklaşır,
    sıfır hiçbir şey yapmaz.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
tr: yüksek frekanslı dalgacık katmanlarının yayılma hızı
    4. derece anizotropi yönünde (aşağıda verilmiştir).
    
    negatif değerler keskinleşir,
    pozitif değerler dağılır ve bulanıklaşır,
    sıfır hiçbir şey yapmaz.

[ctx: section]
en: direction
tr: yön

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
tr: 1. derece hızın yönü (yukarıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler eğimleri daha yakından takip eder,
    pozitif değerler kenarlardan kaçınır (izofotlar),
    sıfır her ikisini de eşit olarak etkiler (izotropik).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
tr: 2. derece hız yönü (yukarıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler eğimleri daha yakından takip eder,
    pozitif değerler kenarlardan kaçınır (izofotlar),
    sıfır her ikisini de eşit olarak etkiler (izotropik).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
tr: 3. derece hız yönü (yukarıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler eğimleri daha yakından takip eder,
    pozitif değerler kenarlardan kaçınır (izofotlar),
    sıfır her ikisini de eşit olarak etkiler (izotropik).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
tr: 4. derece hız yönü (yukarıda ayarlanmıştır).
    
    negatif değerler eğimleri daha yakından takip eder,
    pozitif değerler kenarlardan kaçınır (izofotlar),
    sıfır her ikisini de eşit olarak etkiler (izotropik).

[ctx: section]
en: edge management
tr: kenar yönetimi

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
tr: en yüksek frekansların keskinliğini artırın veya azaltın.
    çiçek açtıktan sonra detayları saklamak için kullanılabilir,
    bağımsız keskinlik için hızı negatif değerlere ayarlayın.

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
tr: kenarlar için varyans cezasının hassasiyetini tanımlayın.
    daha fazla kenarı yayılmasını hariç tutmak için artırın,
    saçaklar veya haleler belirirse.

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
tr: kenar büyütme ve ceza arasındaki fark eşiğini tanımlayın.
    pürüzsüz yüzeylerdeki piksellerin artmasını istiyorsanız azaltın,
    pürüzsüz yüzeylerde parazit görüyorsanız veya
    karanlık alanlar parlak alanlara kıyasla fazla keskin görünüyorsa.

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
tr: yayılma uzamsallığı

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
tr: maske için parlaklık eşiği.
    0. parlaklık maskelemeyi devre dışı bırakır ve modülü tüm görüntüye uygular.
    daha yüksek herhangi bir değer, eşikten daha düşük parlaklığa sahip pikselleri hariç tutar.
    bu, vurguları boyamak için kullanılabilir.

en: dither or posterize
tr: titret veya posterleştir

en: dithering|posterization|reduce bit depth
tr: renk taklidi|posterleştirme|bit derinliğini azalt

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
tr: çıktıda bantlama ve posterleştirme etkilerini azaltın
    Rastgele gürültü ekleyerek veya bit derinliğini azaltarak JPEG'ler

en: corrective, artistic
tr: düzeltici, artistik

note: add the preset.
en: dither
tr: titreme

en: radius for blurring step
tr: bulanıklaştırma adımı yarıçapı

en: the gradient range where to apply random dither
tr: rastgele renk taklidinin uygulanacağı eğri aralığı

en: gradient range
tr: eğri aralığı

en: damping level of random dither
tr: rastgele titreşim sönümleme seviyesi

en: legacy equalizer
tr: eski ekolayzır

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. bunun yerine kontrast ekolayzır modülünü daha iyi kullanın.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
tr: bu modül gelecekte kaldırılacak
    ve sadece kapatabilmeniz için burada
    ve yeni ekolayzere geçin.

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
tr: çekimin pozunu hala kameranın içindeymişsiniz gibi yeniden yapın
    artan ISO ayarına benzer, renk açısından güvenli bir parlaklık kullanarak

en: magic lantern defaults
tr: sihirli fener varsayılanları

en: failed to get raw buffer from image `%s'
tr: `%s' görüntüsünden ham arabellek alınamadı

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
tr: kamera pozlamasını telafi et (%+.1f EV)

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
tr: kamera pozlama önyargısını otomatik olarak kaldırın
    bu, görüntüyü sağda gösterirseniz kullanışlıdır.

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
tr: saptırma için ölçüm yapılacak histogramın neresinde. Örneğin. %50 orta

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
tr: işlenmiş resimler için pozlama seviyesinin nereye yerleştirileceği, EV aşırı pozlamanın altında.

en: computed EC:
tr: hesaplanmış EC:

en: what exposure correction has actually been used
tr: gerçekte hangi pozlama düzeltmesi kullanılmış

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
tr: negatif RGB değerlerinin kırpılmasını açmak için siyah seviyesini ayarlayın.
    siyahlarda daha fazla yoğunluk eklemek için asla kullanmamalısınız!
    kötü ayarlanmışsa, gamut dışında siyaha yakın renkleri keser
    RGB değerlerini negatiflere iterek.

en: area exposure mapping
tr: alan maruziyeti haritalaması

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
tr: pozlama açısından bir hedef parlaklık tanımlayın,
     görüntünün seçilen bir bölgesi için (kontrol örneği),
     daha sonra aynı hedef parlaklığa karşı eşleştirdiğiniz
     diğer görsellerde kontrol örneği ya
     konunuzun kritik bir parçası veya hareket etmeyen ve
     görüntü serinizin üzerinde sürekli olarak aydınlatılmış yüzey.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
tr: "düzeltme", pozlamayı otomatik olarak ayarlar
    öyle ki giriş açıklığı hedefle eşlenir.
    "ölçü" basitçe bir giriş renginin şu şekilde nasıl eşlendiğini gösterir:
    pozlama telafisi ve bir hedefi tanımlamak için kullanılabilir.

en: the desired target exposure after mapping
tr: haritalamadan sonra istenen hedef maruziyet

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. bunun yerine filmik rgb modülünü kullansan iyi olur.

en: 09 EV (low-key)
tr: 09 EV (düşük anahtar)

en: 10 EV (indoors)
tr: 10 EV (iç mekan)

en: 11 EV (dim outdoors)
tr: 11 EV (dışarıda loş)

en: 12 EV (outdoors)
tr: 12 EV (dış mekan)

en: 13 EV (bright outdoors)
tr: 13 EV (açık havada aydınlık)

en: 14 EV (backlighting)
tr: 14 EV (arka aydınlatma)

en: 15 EV (sunset)
tr: 15 EV (gün batımı)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
tr: salt okunur grafik, düğümleri ayarlamak için aşağıdaki parametreleri kullanın

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
tr: logaritmik şekillendirici

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
tr: konunun ortalama parlaklığına uyacak şekilde ayarlayın.
    arkadan aydınlatma durumları dışında, bu %18 civarında olmalıdır.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
tr: orta gri ve saf beyaz arasındaki durak sayısı.
    Bu, bir ışık ölçerin olay yerinde size vereceği bir okumadır.
    vurguların kırpılmasından kaçınılacak şekilde ayarlayın

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
tr: orta gri ve saf siyah arasındaki durak sayısı.
    Bu, bir ışık ölçerin olay yerinde size vereceği bir okumadır.
    daha fazla kontrast elde etmek için artırın.
    düşük ışıkta daha fazla ayrıntı elde etmek için azaltın.

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
tr: hesaplanan dinamik aralığı artırın veya azaltın.
    "otomatik ayar seviyeleri" ile birlikte kullanışlıdır.

en: auto tune levels
tr: otomatik ayar seviyeleri

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
tr: biraz tahminde bulunarak ayarları optimize etmeye çalışın.
    bu, histogram sınırları içindeki parlaklık aralığına uyacaktır.
    manzaralar ve eşit şekilde aydınlatılmış resimler için daha iyi çalışır
    ancak yüksek tuşlar ve düşük tuşlar için başarısız olur.

[ctx: section]
en: filmic S curve
tr: filmsel S eğrisi

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
tr: eğrinin doğrusal kısmının eğimi
    çoğunlukla orta tonları etkiler

note: geotagging
en: latitude
tr: enlem

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
tr: eğrinin ortasındaki doğrusal alanın genişliği.
    aşırı parlaklıklarda daha fazla kontrast elde etmek için artırın.
    bunun orta tonlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

en: shadows/highlights balance
tr: gölgeler/vurgular dengesi

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
tr: enlemi eğim boyunca kaydırır
    gölgelere veya vurgulara daha fazla yer vermek için.
    ayrıntıları korumanız gerekiyorsa kullanın
    histogramın bir ucunda.

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
tr: modülün girişini genel olarak doygunluğu.
    bu değeri %100'ün altına ayarlamanız gerekir
    krominans koruması etkinse.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
tr: modülün çıktısını doygunluğu
    özellikle aşırı parlaklıklarda.
    gölgeler ve/veya vurgular aşırı doygunsa azaltın.

note: Add export intent combo
en: intent
tr: amaç

en: contrasted
tr: kontrastlı

note: cubic spline
en: faded
tr: solmuş

note: centripetal spline
en: linear
tr: doğrusal

note: monotonic spline
en: optimized
tr: iyileştirilmiş

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
tr: ters kontrast veya soluk siyahlar görürseniz bu yöntemi değiştirin

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
tr: krominansı korumak

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
tr: orijinal rengin korunduğundan emin olun.
    renk sapmalarını güçlendirebilir.
    bu modu kullanırken doygunluğu manuel olarak ayarlamanız gerekir.

[ctx: section]
en: destination/display
tr: hedef/ekran

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
tr: saf siyah çıktının parlaklığı, bu %0 olmalıdır
    soluk bir görünüm istiyorsanız hariç

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
tr: hedef görüntüsünün veya renk uzayının orta gri değeri.
    ne yaptığınızı bilmiyorsanız buna asla dokunmamalısınız.

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
tr: çıktının parlaklığı saf beyaz, bu %100 olmalıdır
    soluk bir görünüm istiyorsanız hariç

en: target gamma
tr: hedef gama

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
tr: aktarım işlevinin gücü veya gaması
    ekran veya renk alanı.
    ne yaptığınızı bilmiyorsanız buna asla dokunmamalısınız.

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
tr: ton eşleme|eğri|görünüm dönüşümü|kontrast|doygunluk|vurgular

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
tr: sahne tarafından yönlendirilen ardışık düzeni hazırlamak için bir görünüm dönüşümü uygulayın
    SDR ekranlarında ve kağıt çıktılarda görüntülemek için
    tahribatsız yollarla kırpmayı önlerken

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: filmsel vurgular yeniden yapılandırması bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
tr: filmsel olayları yeniden yapılandırma GPU'da bellek ayıramadı

en: filmic works only on RGB input
tr: filmic yalnızca RGB girişinde çalışır

en: look only
tr: sadece bak

en: look + mapping (lin)
tr: bak + haritalama (lin)

en: look + mapping (log)
tr: bak + eşleme (günlük)

en: dynamic range mapping
tr: dinamik aralık eşleme

en: % display
tr: % görüntüle

en: EV scene
tr: EV sahnesi

en: % camera
tr: % Kamera

note: Page DISPLAY
en: display
tr: ekran

note: Page SCENE
en: scene
tr: sahne

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
tr: düğümleri ayarlamak için aşağıdaki parametreleri kullanın.
    parlak eğri, filmsel ton haritalama eğrisidir
    karanlık eğri doygunluk eğrisidir.

en: toggle axis labels and values display
tr: eksen etiketleri ve değerleri ekranı arasında geçiş yap

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
tr: grafik görünümleri arasında geçiş yapın.
    sol tıklama: ileri doğru gidin.
    sağ tıklayın: geri gidin.
    çift tıklayın: görünüme bakmak için sıfırlayın.

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
tr: görüntünün öznesinin ortalama parlaklığına uyacak şekilde ayarlayın.
    buraya girilen değer daha sonra %18.45'e yeniden eşlenecektir.
    genel parlaklığı artırmak için değeri azaltın.

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
tr: hesaplanan dinamik aralığı simetrik olarak artırın veya azaltın.
    aşırı parlaklıklara bir güvenlik payı vermek açısından kullanışlıdır.

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
tr: bazı istatistiksel varsayımlarla ayarları optimize etmeye çalışın.
    bu, histogram sınırları içindeki parlaklık aralığına uyacaktır.
    manzaralar ve eşit şekilde aydınlatılmış resimler için daha iyi çalışır
    ancak yüksek tuşlar, düşük tuşlar ve yüksek ISO'lu resimler için başarısız olur.
    bu bir yapay zeka değil, ama basit bir tahmindir.
    kullanmadan önce varsayımlarını anladığınızdan emin olun.

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
tr: yeniden inşa etmek

[ctx: section]
en: highlights clipping
tr: kırpmayı vurgular

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
tr: maruz kalma eşiğini ayarlayın
    kırpılan vurgular yeniden oluşturulur.
    değerler sahne beyaz noktasına göredir.
    0 EV, eşiğin sahne beyaz noktasıyla aynı olduğu anlamına gelir.
    daha fazla alanı içerecek şekilde azaltmak,
    daha fazla alanı hariç tutmak için artırın.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
tr: kırpılmış vurgular ve geçerli pikseller arasındaki geçişi yumuşatır.
    geçişi daha sert ve keskin hale getirmek için azaltın,
    geçişi daha yumuşak ve bulanık hale getirmek için artırın.

en: display highlight reconstruction mask
tr: vurgulanan yeniden yapılandırma maskesini göster

[ctx: section]
en: balance
tr: denge

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
tr: hangi yeniden yapılandırma stratejisinin tercih edileceğine karar vermek,
    düzgün bir renk gradyanını iç boyama
    veya dokulu ayrıntıları kurtarmaya çalışmak.
    %0 her ikisinin eşit karışımıdır.
    en az bir RGB kanalı kırpılmazsa artar.
    tüm RGB kanalları geniş alanlara kırpılırsa azalır.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
tr: hangi yeniden yapılandırma stratejisinin tercih edileceğine karar vermek,
    filmde olduğu gibi çiçek açan önemli noktalar
    veya keskin ayrıntıları kurtarmaya çalışmak.
    %0 her ikisinin eşit karışımıdır.
    daha fazla ayrıntı istiyorsanız artırın.
    Daha fazla bulanıklık istiyorsanız azaltın.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
tr: hangi yeniden yapılandırma stratejisinin tercih edileceğine karar vermek,
    tek renkli vurguları kurtarma
    veya renkli vurguları kurtarmaya çalışmak.
    %0 her ikisinin eşit karışımıdır.
    daha fazla renk istiyorsanız artırın.
    macenta veya gam dışı vurgular görürseniz azaltın.

note: Page LOOK
en: look
tr: bak

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
tr: analog kağıt kalitesine eşdeğerdir.
    vurguları daha parlak ve daha az sıkıştırılmış hale getirmek için artırın.
    vurguları kapatmak için azaltın.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
tr: eğrinin ortasındaki doğrusal alanın genişliği,
    aşırı parlaklıklarda daha fazla kontrast ve daha az desatürasyon elde etmek için artırın,
    başka türlü azaltın. enlem aralığında desatürasyon olmaz.
    bunun orta tonlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
tr: modülün çıktısının doygunluğunu ayarlar
    özellikle aşırı parlaklıklarda.
    gölgeler ve/veya vurgular yeterince doygun değilse artırın.

note: Page OPTIONS
en: options
tr: seçenekler

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
tr: v3, renk dengesiyle aynı, darktable 3.0 doygunlaştırma yöntemidir.
    v4, ışığın spektral saflığına dayanan daha yeni bir doygunlaştırma yöntemidir.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
tr: orijinal renklerin korunmasını sağlayın.
    renk sapmalarını ve renk gürültüsünü güçlendirebilir,
    bu nedenle, başka bir yerde düzgün bir şekilde düzeltildiklerinden emin olun.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
tr: vurgularda filmsel spline'ın istenen eğriliğini seçin.
    sert, daha fazla ton sıkıştırmasıyla sonuçlanan yüksek bir eğrilik kullanır.
    yumuşak, daha az ton sıkıştırmasıyla sonuçlanan düşük bir eğrilik kullanır.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
tr: gölgelerde filmsel spline'ın istenen eğriliğini seçin.
    sert, daha fazla ton sıkıştırmasıyla sonuçlanan yüksek bir eğrilik kullanır.
    yumuşak, daha az ton sıkıştırmasıyla sonuçlanan düşük bir eğrilik kullanır.

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
tr: özel orta gri değerleri girmeyi etkinleştirin.
    bu genel olarak tavsiye edilmez.
    bunun yerine genel pozlamayı pozlama modülünde düzeltin.
    standart % 18.45 orta griyi kullanmayı devre dışı bırakın.

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
tr: sahnenin beyaz ve siyah noktalarına bağlı olarak görünüm sertliğini otomatik olarak ayarlamayı etkinleştirin.
    bu, orta griyi kimlik çizgisinde tutar ve hızlı ayarlamayı geliştirir.
    elle kontrol istiyorsanız devre dışı bırakın.

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
tr: fazladan renklilik rekonstrüksiyonu geçişleri çalıştırın.
    daha fazla yineleme, çevreden daha fazla renk yayılımı anlamına gelir.
    bu daha yavaş olacak, ancak daha tarafsız vurgular sağlayacaktır.
    ayrıca zor eflatun vurgulama durumlarında da yardımcı olur.

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
tr: yeniden yapılandırılmış vurgulara istatistiksel gürültü ekleyin.
    bu, vurguların çok düzgün görünmesini önler
    resim genel olarak gürültülü olduğunda,
    böylece resmin geri kalanıyla karışırlar.

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
tr: gürültünün istatistiksel dağılımını seçin.
    bu, doğal sensör gürültü düzenini eşleştirmek için kullanışlıdır.

en: mid-tones saturation
tr: orta ton doygunluğu

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
tr: modülün çıktı doygunluğunu ayarlar
    özellikle orta parlaklıkta.
    orta tonlar yeterince doygun değilse artırın.

en: highlights saturation mix
tr: doygunluk karışımını vurgular

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
tr: pozitif değerler, doygunluğun tüm aralıkta değişmeden kalmasını sağlar.
    negatif değerler, sabit ton ve parlaklıkta vurguları ağartır.
    sıfır, her iki stratejinin eşit bir karışımıdır.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
tr: son boyuta ölçeklendir

en: rotation|flip
tr: döndürme|çevirme

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
tr: 90 derecelik adımlarla görüntüyü çevirin veya döndürün

en: no rotation
tr: döndürme yok

en: flip horizontally
tr: yatay olarak çevir

en: flip vertically
tr: dikey olarak çevir

en: rotate by -90 degrees
tr: -90 derece döndür

en: rotate by  90 degrees
tr: 90 derece döndür

en: rotate by 180 degrees
tr: 180 derece döndür

en: transform
tr: dönüştür

en: rotate 90 degrees CCW
tr: 90 derece CCW döndür

en: rotate 90 degrees CW
tr: 90 derece CW döndür

[ctx: modulename]
en: display encoding
tr: ekran kodlaması

en: global tonemap
tr: genel ton haritası

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine filmik rgb modülünü kullanın.

en: operator
tr: işleç

en: the global tonemap operator
tr: genel ton haritası işleç`i

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
tr: ton eşleyicinin eğilimi doğrusallığı kontrol eder, siyahlarda daha fazla ayrıntı ne kadar yüksekse

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
tr: ton eşleyici için cd/m2 olarak belirtilen hedef ışık

en: neutral gray ND2 (soft)
tr: nötr gri ND2 (yumuşak)

en: neutral gray ND4 (soft)
tr: nötr gri ND4 (yumuşak)

en: neutral gray ND8 (soft)
tr: nötr gri ND8 (yumuşak)

en: neutral gray ND2 (hard)
tr: nötr gri ND2 (sert)

en: neutral gray ND4 (hard)
tr: nötr gri ND4 (sert)

en: neutral gray ND8 (hard)
tr: nötr gri ND8 (sert)

en: orange ND2 (soft)
tr: turuncu ND2 (yumuşak)

en: yellow ND2 (soft)
tr: sarı ND2 (yumuşak)

en: purple ND2 (soft)
tr: mor ND2 (yumuşak)

en: green ND2 (soft)
tr: yeşil ND2 (yumuşak)

en: red ND2 (soft)
tr: kırmızı ND2 (yumuşak)

en: blue ND2 (soft)
tr: mavi ND2 (yumuşak)

en: brown ND4 (soft)
tr: kahverengi ND2 (yumuşak)

en: graduated density
tr: dereceli yoğunluk

en: simulate an optical graduated neutral density filter
tr: optik dereceli nötr yoğunluk filtresini benzetin

en: the density in EV for the filter
tr: filtre için EV cinsinden yoğunluk

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
tr: bitirme sertliği:
    %0 = yumuşak, %100 = sert

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
tr: filtrenin dönüşü -180 ila 180 derece

en: select the hue tone of filter
tr: filtrenin tonunu seçin

en: select the saturation of filter
tr: filtrenin doygunluğunu seçin

en: [%s on nodes] change line rotation
tr: [%s düğümünde] satır dönüşünü değiştir

en: [%s on line] move line
tr: [%s satırında] satırı taşı

en: [%s on line] change density
tr: [%s satırında] yoğunluğu değiştir

en: [%s on line] change hardness
tr: [%s satırında] sertliği değiştir

en: grain
tr: tane

en: simulate silver grains from film
tr: filmden gümüş taneleri benzet

en: the grain size (~ISO of the film)
tr: tane boyutu (filmin ~ ISO'su)

en: the strength of applied grain
tr: uygulanan tanenin gücü

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
tr: fotoğraf kağıdı tepki modellemesinden orta ton eğilim miktarı. eğilim ne kadar büyükse, gölgelerde ve açık tonlarda tane düşüşü o kadar belirgindir

en: haze removal
tr: pus giderme

en: dehaze|defog|smoke|smog
tr: pus|buğu|duman|sis

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
tr: resimlerden sis ve atmosferik tacizi ortadan kaldırın

en: amount of haze reduction
tr: pus azaltma miktarı

en: distance
tr: mesafe

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
tr: belirli bir uzaysal derinliğe kadar pus gidermeyi sınırlayın

en: highlight reconstruction
tr: yeniden yapılandırmayı vurgula

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
tr: eflatun vurgularından kaçının ve vurgu renklerini kurtarmaya çalışın

en: reconstruction, raw
tr: yeniden yapılanma, ham

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
tr: vurgular: mod bu tür bir görüntü için kullanılamaz. karşıt boyamaya geri dönüyor.

en: highlight reconstruction method
tr: yeniden yapılandırma yöntemini vurgulayın

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
tr: çoğunlukla macenta parlak noktalarda kullanılan kırpma eşiğini manuel olarak ayarlayın.
    bunu 'laplacian', 'iç boya karşıt' veya 'segmentasyon' modlarını ayarlamak için kullanabilirsiniz,
    özellikle kameranın beyaz noktası yanlışsa.

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
tr: kırpılmış vurguları sahte renk sunumuyla görselleştirin.
    etkili kırpma düzeyi aynı zamanda yeniden yapılandırma yöntemine de bağlıdır.

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
tr: yakından ilişkili kırpılmış bölümleri morfolojik işlemlerle birleştirir.
    bu genellikle koyu arka plan öncesinde küçük bölümler için daha iyi renk yeniden yapılandırmasına yol açar.

en: visualize the combined segments in a false color representation.
tr: birleştirilmiş bölümleri sahte renk temsilinde görselleştirin.

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
tr: segmentasyon analizinden sonra iç boyamayı seçin.
    segmentasyon analizinde bulunan adayların lehine artış, boyamada karşıt ortalamaların azalması.

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
tr: sahte renk gösteriminde iyi bir aday olduğu düşünülen segmentleri görselleştirin.

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
tr: tüm foto sitelerin kırpıldığı bölgelerde yaklaşık kayıp veri, efekt, bölüm boyutuna ve sınır eğimine bağlıdır.
    bölüm boyutuna göre ayarlanmış bir mod veya her bölüm için en iyi ayarları bulmaya çalışan genel mod seçin.
    küçük, çapı 25 pikselden küçük alanlar anlamına gelir, büyük 100'den büyük alanlar için en iyisidir
    düz modlar, vurguların yeniden oluşturulmasını sağlamak ve degradelerden kaçınmak için dar kırpılmamış yapıları (güç hatları gibi) yok sayar.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
tr: tüm fotositlerin kırpıldığı bölgelerde yeniden inşanın gücü belirlendi.

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
tr: önceden yeniden yapılandırılmış verilere eklenen etkiyi gösterir.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
tr: yeniden yapılandırılmış alanları görsel olarak karıştırmak için gürültü ekleyin
    gürültülü görüntünün geri kalanına. yüksek ISO'da kullanışlıdır.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
tr: eflatun vurguları tam olarak düzeltilmezse artır
    her yeni yineleme bir performans kaybı getirir.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
tr: eflatun vurguları tam olarak düzeltilmezse artır
    bu, geçerli ve kırpılmış bölgeler arasında düzgün olmayan sınırlar üretebilir.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
tr: daha büyük kırpılmış alanları düzeltmek için artırın.
    büyük değerler büyük performans kayıpları getirir

en: this module does not work with monochrome RAW files
tr: bu modül tek renkli RAW dosyalarıyla çalışmaz

en: highpass
tr: yüksek geçiş

en: isolate high frequencies in the image
tr: görüntüdeki yüksek frekansları izole et

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
tr: doğrusal veya doğrusal olmayan, Laboratuvar, sahne referanslı

en: frequential, Lab
tr: sık kullanılan, Laboratuvar

en: special, Lab, scene-referred
tr: özel, Laboratuar, sahne referanslı

en: the sharpness of highpass filter
tr: yüksek geçiren filtrenin keskinliği

en: the contrast of highpass filter
tr: yüksek geçiren filtrenin kontrastı

en: hot pixels
tr: sıcak pikseller

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
tr: anormal derecede parlak pikselleri komşularla sönümleyerek kaldırın

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
tr[0]: sabit %d piksel
tr[1]: sabit %d pikseller

en: lower threshold for hot pixel
tr: sıcak piksel için alt eşik

en: strength of hot pixel correction
tr: sıcak piksel düzeltme gücü

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
tr: sıcak piksel düzeltme
    yalnızca ham görüntüler için çalışır.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
tr: 4bayer görüntüsü için `%s' renk matrisi bulunamadı

en: invert
tr: ters çevir

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine negadoctor modülünü kullanın.

en: invert film negatives
tr: film negatiflerini ters çevir

en: linear, raw, display-referred
tr: doğrusal, ham, ekran referanslı

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
tr: film malzemesinin parlaklığı

en: color of film material
tr: film malzemesinin rengi

en: pick color of film material from image
tr: görüntüden film malzemesinin rengini seç

en: select color of film material
tr: film malzemesinin rengini seçin

en: lens correction
tr: mercek düzeltme

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
tr: skeç|kromatik sapmalar|bozulma

en: correct lenses optical flaws
tr: doğru mercekler optik kusurlar

en: geometric and reconstruction, RGB
tr: geometrik ve yeniden yapılandırma, RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
tr: üretici:		%s
    model:		%s%s
    dayanak:		%s
    kırpma ölçeği:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
tr: üretici:		%s
    model:		%s
    odak aralığı:	%s
    diyafram:	%s
    kırpma ölçeği:	%.1f
    tür:		%s
    dayanak:	%s

en: focal length (mm)
tr: odak uzaklığı (mm)

en: f-number (aperture)
tr: f-sayısı (diyafram)

en: distance to subject
tr: konuya uzaklık

en: camera/lens not found
tr: kamera/mercek bulunamadı

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
tr: lütfen nerceğinizi elle seçin
    Lensfun veritabanınızın güncel olup olmadığını da kontrol etmek isteyebilirsiniz.
    lensfun-update-data çalıştırarak

en: camera model
tr: kamera modeli

en: find camera
tr: kamera bul

en: find lens
tr: mercek bul

note: scale
en: scale
tr: ölçek

en: auto scale
tr: otomatik ölçek

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
tr: Lensfun verileri sayesinde mevcut görüntü boyutuna otomatik ölçeklendirme

en: correct distortions or apply them
tr: çarpıklıkları düzeltin veya uygulayın

en: transversal chromatic aberration red
tr: enine renk sapması kırmızı

en: transversal chromatic aberration blue
tr: enine renk sapması mavi

en: use latest algorithm
tr: en son algoritmayı kullan

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
tr: algoritmanın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.
    etkinleştirildikten sonra, yapamayacaksınız
    eski algoritmaya geri dön.

en: fine-tuning
tr: ince ayar

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
tr: ince ayar

en: tune the warp and chromatic aberration correction
tr: çözgü ve renk sapması düzeltmesini ayarlayın

en: tune the vignette correction
tr: skeç düzeltmesini ayarla

en: tune the TCA red correction
tr: TCA kırmızı düzeltmesini ayarlayın

en: tune the TCA blue correction
tr: TCA mavi düzeltmesini ayarlayın

en: image scaling
tr: görüntü ölçekleme

en: automatic scale to available image size
tr: mevcut görüntü boyutuna göre otomatik ölçeklendirme

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
tr: dayalı olarak bir düzeltme modu seçin
     a) Lensfun projesi tarafından sağlanan veriler ve algoritmalar
     b) kamera veya yazılım satıcısı tarafından sağlanan gömülü meta veriler

en: which corrections to apply
tr: hangi düzeltmelerin uygulanacağı

en: corrections done:
tr: yapılan düzeltmeler:

en: which corrections have actually been done
tr: gerçekte hangi düzeltmeler yapıldı

en: manual vignette correction
tr: elle skeç düzeltme

en: additional manually controlled optical vignetting correction
tr: elle kontrol edilen ek optik kenar ayrıntısı düzeltmesi

en: vignette
tr: skeç

en: amount of the applied optical vignetting correction
tr: uygulanan optik kenar ayrıntısı düzeltmesinin miktarı

en: show applied optical vignette correction mask
tr: uygulanan optik skeç düzeltme maskesini göster

en: radius of uncorrected centre
tr: düzeltilmemiş merkezin yarıçapı

en: steepness of the correction effect outside of radius
tr: düzeltme etkisinin yarıçapın dışındaki dikliği

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırıldı. lütfen bunun yerine RGB seviyeleri modülünü kullanın.

en: levels
tr: seviyeler

en: adjust black, white and mid-gray points
tr: siyah, beyaz ve orta gri noktaları ayarlayın

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
tr: siyah, gri ve beyaz noktaları ayarlamak için tutamaçları sürükleyin. L kanalında çalışır.

en: apply auto levels
tr: otomatik seviyeleri uygula

en: pick black point from image
tr: görüntüden siyah nokta seç

en: pick medium gray point from image
tr: görüntüden orta gri noktayı seç

en: pick white point from image
tr: görüntüden beyaz noktayı seç

en: black
tr: siyah

en: black percentile
tr: siyah yüzdelik

en: gray percentile
tr: gri yüzdelik dilim

en: white
tr: beyaz

en: white percentile
tr: beyaz yüzdelik

en: liquify
tr: sıvılaştırma

en: distort parts of the image
tr: görüntünün parçalarını deforme etmek

en: click to edit nodes
tr: düğümleri düzenlemek için tıklayın

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
tr: <b>nokta ekle</b>: tıklayın ve sürükleyin
    <b>boyut</b>: kaydırma - <b>kuvvet</b>: shift+kaydır - <b>yön</b>: ctrl+kaydır

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
tr: <b>satır ekle</b>: tıklayın
    <b>boyut</b>: kaydırma - <b>kuvvet</b>: shift+kaydır - <b>yön</b>: ctrl+kaydır

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
tr: <b>eğri ekle</b>: tıklayın
    <b>boyut</b>: kaydır - <b>kuvvet</b>: shift+kaydır - <b>yön</b>: ctrl+kaydır

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
tr: çarpıtma eklemek için bir araç kullanın
    <b>çarpıtmayı kaldır</b>: sağ tıklayın

en: warps|nodes count:
tr: çarpıtma|düğüm sayısı:

en: edit, add and delete nodes
tr: düğümleri düzenleme, ekleme ve silme

en: shapes
tr: şekiller

en: draw curves
tr: eğriler çiz

en: draw multiple curves
tr: çoklu eğriler çiz

en: draw lines
tr: çizgiler çiz

en: draw multiple lines
tr: birden fazla çizgi çiz

en: draw points
tr: noktalar çizmek

en: draw multiple points
tr: birden fazla nokta çiz

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
tr: <b>düğüm ekle</b>: ctrl+tıkla - <b>yolu kaldır</b>: sağ tıkla
    <b>çizgiyi/eğriyi değiştir</b>: ctrl+alt+tıkla

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
tr: <b>taşı</b>: tıklayın ve sürükleyin - <b>geçiş yumuşatma kontrollerini göster/gizle</b>: tıklayın
    <b>otomatik yumuşatma, doruk, pürüzsüz, simetrik</b>: ctrl+tıkla - <b>kaldır</b>: sağ tık

en: <b>shape of path</b>: drag
tr: <b>yolun şekli</b>: sürükle

en: <b>radius</b>: drag
tr: <b>yarıçap</b>: sürükle

en: <b>hardness (center)</b>: drag
tr: <b>sertlik (merkez)</b>: sürükle

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
tr: <b>sertlik (tüy)</b>: sürükle

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
tr: <b>güç</b>: sürükle
    <b>doğrusal, büyüt ve küçült</b>: ctrl+tıkla

en: lowlight vision
tr: düşük ışık görüşü

en: simulate human night vision
tr: insan gece görüşünü benzet

en: linear, XYZ
tr: doğrusal, XYZ

en: indoor bright
tr: kapalı alan aydınlatması

en: indoor dim
tr: kapalıalan loş

en: indoor dark
tr: kapalı alan karanlık

en: twilight
tr: alacakaranlık

en: night street lit
tr: gece sokak aydınlatması

en: night street
tr: gece sokak

en: night street dark
tr: gece sokak karanlık

en: night
tr: gece

en: dark
tr: karanlık

en: bright
tr: aydınlık

en: day vision
tr: gündüz görüşü

en: night vision
tr: gece görüşü

en: blueness in shadows
tr: gölgelerdeki mavilik

en: lowpass
tr: düşük geçiş

en: isolate low frequencies in the image
tr: görüntüdeki düşük frekansları izole et

en: local contrast mask
tr: yerel kontrast maskesi

en: radius of gaussian/bilateral blur
tr: gauss/ikili bulanıklık yarıçapı

en: contrast of lowpass filter
tr: alçak geçiren filtrenin kontrastı

en: brightness adjustment of lowpass filter
tr: alçak geçiren filtrenin parlaklık ayarı

en: color saturation of lowpass filter
tr: alçak geçiren filtrenin renk doygunluğu

en: which filter to use for blurring
tr: bulanıklaştırma için hangi filtre kullanılacak

en: perform color space corrections and apply look
tr: renk alanı düzeltmeleri yapın ve görünüm uygulayın

en: defined by profile, RGB
tr: profil tarafından tanımlanmış, RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
tr: gmz LUT için ön bellek ayırma hatası

en: invalid png file %s
tr: geçersiz png dosyası %s

en: png bit depth %d is not supported
tr: png bit derinliği %d desteklenmiyor

en: invalid level in png file %d %d
tr: png dosyasında geçersiz seviye %d %d

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
tr: bu darktable yapısı, sıkıştırılmış CLUT ile uyumlu değil

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
tr: hata - LUT 3D boyutu %d desteklenen azami değeri aşıyor

en: error allocating buffer for png LUT
tr: png LUT için ön bellek ayırma hatası

en: error - could not read png image %s
tr: hata - png resmi %s okunamadı

en: error - allocating buffer for png LUT
tr: hata - png LUT için arabellek ayırma

en: error - invalid cube file: %s
tr: hata - geçersiz küp dosyası: %s

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
tr: ALAN ADI ASG 0 dışında desteklenmiyor

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
tr: ALAN ADI AZM 1 dışında desteklenmiyor

en: 1D cube LUT is not supported
tr: 1D küp LUT desteklenmiyor

en: error - allocating buffer for cube LUT
tr: hata - LUT küpü için arabellek ayırma

en: error - cube LUT size is not defined
tr: hata - küp LUT boyutu tanımlı değil

en: error - cube LUT invalid number line %d
tr: hata - küp LUT geçersiz satır sayısı %d

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
tr: hata - küp LUT satır sayısı %d doğru değil, %d olmalıdır

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
tr: uyarı - LUT küpü, [0,1] aralığının dışında %d değere sahip

en: error - invalid 3dl file: %s
tr: hata - geçersiz 3dl dosyası: %s

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
tr: hata - azami şekillendirici LUT değeri %d çok düşük

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
tr: hata - 3dl LUT için arabellek ayırma

en: error - 3dl LUT size is not defined
tr: hata - 3dl LUT boyutu tanımlı değil

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
tr: hata - 3dl LUT satır numarası doğru değil

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
tr: hata - azami LUT değeri geçerli herhangi bir bit derinliğiyle eşleşmiyor

en: LUT root folder not defined
tr: LUT kök klasörü tanımlı değil

en: select LUT file
tr: LUT dosyasını seçin

en: _select
tr: _seç

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
tr: hald CLUT (png), 3D LUT (küp veya 3dl) veya gmic sıkıştırılmış LUT (gmz)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
tr: hald CLUT (png) veya 3D LUT (küp veya 3dl)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
tr: LUT kök klasörünün dışında dosya seçmeye izin verilmiyor

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
tr: bir png (haldclut), bir küp, bir 3dl veya bir gmz (sıkıştırılmış LUT) dosyası seçin DİKKAT: LUT dosyasını seçmeden önce tercihlerde/işlemede 3D LUT klasörü ayarlanmalıdır

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
tr: bir png (haldclut), bir küp veya bir 3dl dosyası seçin DİKKAT: LUT dosyasını seçmeden önce tercihlerde/işlemede 3D LUT klasörü ayarlanmalıdır

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
tr: dosya yolu (LUT klasörüne göre), sıkıştırılmış bir LUT (gmz) ise, LUT verileriyle birlikte görüntüyle birlikte kaydedilir

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
tr: dosya yolu (LUT klasörüne göre) görüntüyle birlikte kaydedilir (LUT verilerinin kendileri değil)

en: enter LUT name
tr: LUT adını girin

en: select the LUT
tr: LUT'u seçin

en: select the color space in which the LUT has to be applied
tr: LUT'nin uygulanması gereken renk uzayını seçin

en: interpolation
tr: aradeğerleme

en: select the interpolation method
tr: aradeğerleme yöntemini seçin

en: mask manager
tr: maske yöneticisi

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
tr: değişken bir renk filtresi kullanarak bir görüntüyü hızla siyah & beyaza dönüştürün

en: red filter
tr: kırmızı filtresi

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
tr: sanal renk filtresini ayarlamak için fare tekerleğini sürükleyip kaydırın

en: how much to keep highlights
tr: vurgulamalar ne kadar tutulur

en: film|invert|negative|scan
tr: film|çevir|negatif|tarama

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
tr: film negatif taramalarını tersine çevirin ve kağıda yazdırmayı benzetin

en: D min
tr: D asg

en: D min red component
tr: D asg kırmızı bileşen

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
tr: film özellikleri

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
tr: film tabanının rengi

en: select color of film material from a swatch
tr: bir renk örneğinden film malzemesinin rengini seçin

en: film material
tr: film malzemesi

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
tr: film şeffaf tabanının rengini ve gölgesini ayarlayın.
    bu değer film malzemesine bağlıdır,
    filmi geliştirirken üretilen kimyasal sis,
    ve tarayıcı beyaz dengesi.

en: D min green component
tr: D asg yeşil bileşen

en: D min blue component
tr: D asg mavi bileşen

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
tr: filmin dinamik aralığı

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
tr: ters çevrildikten sonra beyaza karşılık gelen filmin azami yoğunluğu.
    bu değer film özelliklerine, geliştirme sürecine,
    sahnenin dinamik aralığı ve tarayıcı pozlama ayarları.

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
tr: tarayıcı pozlama ayarları

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
tr: tüm RGB kanalları için tarayıcının pozlamasını düzeltin,
    ters çevirmeden önce, bu nedenle siyahlar ne kırpılmış ne de çok solgun.

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
tr: gölgeler renk dökümü

en: select color of shadows from a swatch
tr: bir renk örneğinden gölgelerin rengini seçin

en: pick shadows color from image
tr: görüntüden gölge rengini seç

en: shadows red offset
tr: gölgeler kırmızı ofset

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
tr: siyahların gerçekten akromatik olması için 
    gölgelerdeki rengi düzeltin. Bu değeri parlak ışıklı beyaz dengesi ayarından
    önce ayarlamak, zor durumlarda genel beyaz dengesinin
    geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

en: shadows green offset
tr: gölgeler yeşil ofset

en: shadows blue offset
tr: gölgeler mavi ofset

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
tr: beyaz dengesini vurgular

en: select color of illuminant from a swatch
tr: bir renk örneğinden aydınlatıcı rengi seçin

en: pick illuminant color from image
tr: görüntüden aydınlatıcı renk seç

en: illuminant red gain
tr: aydınlatıcı kırmızı kazanç

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
tr: beyazların gerçekten akromatik olması için 
    aydınlatıcının rengini düzeltin. Bu değeri gölgelerin renk
    dağılımından sonra ayarlamak, zor durumlarda 
    genel beyaz dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

en: illuminant green gain
tr: aydınlatıcı yeşil kazanç

en: illuminant blue gain
tr: aydınlatıcı mavi kazanç

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
tr: yazdırma özellikleri

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
tr: sanal kağıt özellikleri

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
tr: kırpma gölgelerinden kaçınırken genel kontrastı ayarlamak için,
    ters çevirmeden sonra siyahın yoğunluğunu düzeltin.

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
tr: gerçekte olan sanal kağıdın derecesini seçin
    bir gama uygulamaya eşdeğerdir. D azm filmini telafi eder
    ve kontrastı kurtarır. yüksek D azm için yüksek bir derece kullanın.

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
tr: bu değeri geçen aynasal vurguları kademeli olarak sıkıştırın
    Orta tonlar için pozlamayı zorlarken kırpılmayı önlemek için.
    bu, mat kağıdın davranışını bir şekilde yeniden üretir.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
tr: sanal baskı öykünmesi

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
tr: ayarlamak için ters çevirmeden sonra baskı pozunu düzeltin
    genel kontrast ve kırpılan vurgulardan kaçının.

en: toggle on or off the color controls
tr: renk kontrollerini aç veya kapat

en: astrophoto denoise
tr: astrofoto gürültü

en: denoise (non-local means)
tr: gürültü (yerel olmayan araçlar)

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
tr: astrofotografi için en uygun poisson parazit gidermeyi uygulayın

en: radius of the patches to match
tr: eşleşecek yamaların yarıçapı

en: how much to smooth brightness
tr: parlaklığı düzeltmek için ne kadar

en: how much to smooth colors
tr: renkleri yumuşatmak ne kadar

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
tr: aşırı pozlanmış

en: module overexposed failed in buffer allocation
tr: aşırı maruz kalan modül, arabellek tahsisinde başarısız oldu

en: module overexposed failed in color conversion
tr: modül aşırı pozlanmış renk dönüşümünde başarısız oldu

en: rgb primaries
tr: rgb ön seçimleri

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
tr: renk sınıflandırması için RGB renk ana renklerinin ayarlanması

en: shift red towards yellow or magenta
tr: kırmızıyı sarıya veya macentaya kaydır

en: red primary purity
tr: kırmızı birincil saflık

en: shift green towards cyan or yellow
tr: yeşili camgöbeği veya sarıya doğru kaydır

en: green primary purity
tr: yeşil birincil saflık

en: shift blue towards magenta or cyan
tr: maviyi macenta veya camgöbeğine doğru kaydır

en: blue primary purity
tr: mavi birincil saflık

en: unbreak input profile
tr: giriş profilini kırmak

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
tr: doğrusal olmayan RGB'ye uygulanması amaçlanan doğru giriş renk profilleri

en: 16 EV dynamic range (generic)
tr: 16 EV dinamik aralık (genel)

en: 14 EV dynamic range (generic)
tr: 14 EV dinamik aralık (genel)

en: 12 EV dynamic range (generic)
tr: 12 EV dinamik aralık (genel)

en: 10 EV dynamic range (generic)
tr: 10 EV dinamik aralık (genel)

en: 08 EV dynamic range (generic)
tr: 08 EV dinamik aralık (genel)

en: linear part
tr: doğrusal kısım

en: gamma exponential factor
tr: gama üstel etken

en: adjust to match the average luma of the subject
tr: öznenin ortalama parlaklığına uyacak şekilde ayarlayın

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
tr: orta gri ile saf siyah arasındaki durak sayısı
    bu, bir ışık ölçerin size olay yerinde vereceği bir okumadır

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
tr: saf siyah ve saf beyaz arasındaki durak sayısı
    bu, bir ışık ölçerin size olay yerinde vereceği bir okumadır

[ctx: section]
en: optimize automatically
tr: otomatik olarak optimize et

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
tr: hesaplanan dinamik aralığı artırın veya azaltın
    gürültü ölçümü bozduğunda bu kullanışlıdır

en: make an optimization with some guessing
tr: biraz tahminde bulunarak bir optimizasyon yapın

en: tone mapping method
tr: ton eşleme yöntemi

en: raw denoise
tr: ham gürültü

en: denoise the raw picture early in the pipeline
tr: ham resmi boru hattında erkenden gürültüden arındırın

en: raw denoising
    only works for raw images.
tr: ham gürültü
    yalnızca ham görüntüler için çalışır.

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
tr: ham aşırı maruz kalmış

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
tr: ham siyah/beyaz nokta

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
tr: ham sensörün teknik özelliklerini belirler.
    büyük bir dikkatle dokunun!

en: passthrough
tr: geçit

en: invalid crop parameters
tr: geçersiz kırpma parametreleri

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
tr: lütfen varsayılanlara sıfırlayın, ön ayarınızı güncelleyin veya doğru bir şeye ayarlayın

en: black level 0
tr: siyah seviye 0

en: black level 1
tr: siyah seviye 1

en: black level 2
tr: siyah seviye 2

en: black level 3
tr: siyah seviye 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
tr: mercek gölgelemesini telafi etmek için ham düz alan düzeltmesi

[ctx: section]
en: crop
tr: kırp

en: crop left border
tr: sol kenarlığı kırp

en: crop top border
tr: üst kenarlığı kırp

en: crop right border
tr: sağ kenarlığı kırp

en: crop bottom border
tr: alt kenarlığı kırp

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
tr: ham siyah/beyaz nokta düzeltme
    sadece ihtiyaç duyan sensörler için çalışır.

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
tr: 4 bölgeli dolgu ışığı 0.25EV

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
tr: 4 bölgeli dolgu-gölge -0.25EV

en: fill light
tr: dolgu ışığı

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine ton ekolayzır modülünü kullanın.

en: the fill-light in EV
tr: EV'deki dolgu ışığı

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
tr: dolgu ışığının merkezini seçin
    bir alan seçmek için ctrl+tıklayın

en: toggle tool for picking median lightness in image
tr: görüntüdeki ortanca açıklığı seçmek için geçiş aracı

en: width of fill-light area defined in zones
tr: bölgelerde tanımlanan dolgu-ışık alanının genişliği

en: retouch
tr: rötuş

en: split-frequency|healing|cloning|stamp
tr: bölünmüş frekans|iyileştirme|klonlama|damga

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
tr: lekeleri çıkarın ve klonlayın, bölünmüş frekanslı ten düzenlemesi yapın

en: geometric and frequential, RGB
tr: geometrik ve frekans, RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
tr: karıştırma maskesi görüntülendiğinde ölçekler görüntülenemez

en: default tool changed to %s
tr: varsayılan araç %s olarak değiştirildi

en: cloning
tr: klonlama

en: healing
tr: iyileştirme

en: shapes:
tr: şekiller:

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
tr: bir şekil eklemek için bir algoritma ve bir şekil türü seçin ve resme tıklayın.
    şekiller geçerli ölçeğe eklenir

en: editing
tr: düzenleme

en: show and edit shapes on the current scale
tr: şekilleri geçerli ölçekte göster ve düzenle

en: show and edit shapes in restricted mode
tr: kısıtlı modda şekilleri göster ve düzenle

en: algorithms:
tr: algoritmalar:

en: tools
tr: araçlar

en: activate blur tool
tr: bulanıklaştırma aracını etkinleştir

en: change algorithm for current form
tr: mevcut biçim için algoritmayı değiştir

en: activate fill tool
tr: dolgu aracını etkinleştir

en: activate cloning tool
tr: klonlama aracını etkinleştir

en: activate healing tool
tr: iyileştirme aracını etkinleştir

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
tr: geçerli biçimin aracını değiştirmek için ctrl+tıklayın

en: shift+click to set the tool as default
tr: aracı varsayılan olarak ayarlamak için shift+tıklayın

en: scales:
tr: ölçekler:

en: current:
tr: geçerli:

en: merge from:
tr: birleştirme:

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
tr: üst kaydırıcı, birleştirme ölçeklerinin nerede başladığını ayarlar
    alt kaydırıcı, ölçek sayısını ayarlar
    nokta mevcut ölçeği gösterir
    üst çizgi, ölçeğin geçerli yakınlaştırma düzeyinde görünür olduğunu gösterir
    alt satır, ölçeğin üzerinde şekiller olduğunu gösterir

en: display masks
tr: maskeleri göster

en: temporarily switch off shapes
tr: şekilleri geçici olarak kapat

en: paste cut shapes to current scale
tr: kesilen şekilleri geçerli ölçeğe yapıştır

en: cut shapes from current scale
tr: mevcut ölçekten şekilleri kes

en: display wavelet scale
tr: dalgacık ölçeğini göster

[ctx: section]
en: preview single scale
tr: tek ölçekli önizleme

en: adjust preview levels
tr: önizleme seviyelerini ayarla

en: auto levels
tr: otomatik seviyeler

en: shape selected:
tr: seçilen şekil:

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
tr: seçmek için bir şekle tıklayın,
    seçimi kaldırmak için boş bir alana tıklayın

en: erase the detail or fills with chosen color
tr: ayrıntıyı sil veya seçilen renkle doldur

en: fill color:
tr: dolgu rengi:

en: select fill color
tr: dolgu rengini seç

en: pick fill color from image
tr: görüntüden dolgu rengini seç

en: pick fill color
tr: dolgu rengini seç

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
tr: ince ayar yapmak için renk parlaklığını ayarlar. silme ile de çalışır

en: type for the blur algorithm
tr: bulanıklık algoritması için yazın

en: radius of the selected blur type
tr: seçilen bulanıklaştırma türünün yarıçapı

en: set the opacity on the selected shape
tr: opaklığı seçilen şekle ayarla

[ctx: section]
en: retouch tools
tr: rötuş araçları

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
tr: dalgacık ayrıştırma

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
tr: şekiller

en: max scale is %i for this image size
tr: bu görüntü boyutu için azami ölçek %i'dir

en: rgb curve
tr: rgb eğrisi

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
tr: RGB renk uzayındaki eğrileri kullanarak bir görüntünün tonlarını değiştirin

en: gamma 1.0 (linear)
tr: gama 1.0 (doğrusal)

en: contrast - med (linear)
tr: kontrast - orta (doğrusal)

en: contrast - high (linear)
tr: kontrast - yüksek (doğrusal)

en: contrast - med (gamma 2.2)
tr: kontrast - orta (gama 2.2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
tr: kontrast - yüksek (gama 2.2)

en: gamma 2.0
tr: gama 2.0

en: gamma 0.5
tr: gama 0.5

en: logarithm (base 2)
tr: logaritma (taban 2)

en: exponential (base 2)
tr: üstel (taban 2)

en: choose between linked and independent channels.
tr: bağlantılı ve bağımsız kanallar arasında seçim yapın.

en: curve nodes for r channel
tr: r kanalı için eğri düğümleri

en: curve nodes for g channel
tr: g kanalı için eğri düğümleri

en: curve nodes for b channel
tr: b kanalı için eğri düğümleri

en: rgb levels
tr: rgb seviyeleri

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
tr: RGB renk uzayında siyah, beyaz ve orta gri noktaları ayarlayın

en: auto region
tr: otomatik bölge

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
tr: kullanıcı tarafından tanımlanan bir bölgeye göre otomatik seviyeleri uygulayın
    alanı çizmek için tıklayın ve sürükleyin
    iptal etmek için sağ tıklayın

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
tr: pikselleri döndür

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
tr: ham sensörün teknik özelliklerini ayarlamak için dahili modül.
    
    buradaki değerlere dokunmamalısınız!

en: automatic pixel rotation
tr: otomatik piksel döndürme

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
tr: otomatik piksel döndürme
    sadece ihtiyaç duyan sensörler için çalışır.

[ctx: modulename]
en: scale pixels
tr: pikselleri ölçeklendirme

en: automatic pixel scaling
tr: otomatik piksel ölçekleme

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
tr: otomatik piksel ölçekleme
    sadece ihtiyaç duyan sensörler için çalışır.

en: shadows and highlights
tr: gölgeler ve vurgular

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
tr: gölgelerin ve vurguların ton aralığını değiştirin
    yerel kontrastı artırarak bir görüntünün.

en: compress
tr: sıkıştır

en: correct shadows
tr: doğru gölgeler

en: correct highlights
tr: doğru vurgular

en: shift white point
tr: beyaz noktayı değiştir

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
tr: yumuşatmak için kullanılacak filtre. iki taraflı haleleri önler

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
tr: gölgeler/vurgular üzerindeki efekti sıkıştırın ve
    orta tonları koru

en: adjust saturation of shadows
tr: gölgelerin doygunluğunu ayarla

en: adjust saturation of highlights
tr: vurguların doygunluğunu ayarla

[ctx: modulename]
en: sharpen
tr: keskinleştirme

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
tr: standart bir UnSharp Mask (USM) kullanarak görüntüdeki ayrıntıları netleştirin

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
tr: doğrusal veya doğrusal olmayan, Laboratuar, ekran veya sahne referanslı

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
tr: yarı doğrusal, Laboratuar, ekran veya sahne referanslı

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
tr: keskinleştirme

en: spatial extent of the unblurring
tr: bulanıklaştırmanın uzamsal boyutu

en: strength of the sharpen
tr: keskinleştirme gücü

en: threshold to activate sharpen
tr: keskinleştirmeyi etkinleştirmek için eşik

en: tone mapping|view transform|display transform
tr: ton eşleme|görünüm dönüşümü|görüntü dönüşümü

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
tr: bir görüntüyü görüntülenebilir hale getirmek için bir görünüm dönüşümü uygulayın
    bir ekranda veya baskıda. sağlam ve pürüzsüz kullanır
    isteğe bağlı renk koruma yöntemleriyle ton eğrisi.

en: neutral gray
tr: doğal gri

en: ACES 100-nit like
tr: ACES 100-nit gibi

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
tr: uygulanan eğrinin sıkıştırılması
    desteklenen giriş dinamik aralığını dolaylı olarak tanımlar

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
tr: sıkıştırmayı gölgelere veya parlak noktalara doğru kaydırın.
    negatif değerler gölgelerdeki kontrastı artırır.
    pozitif değerler parlak noktalarda kontrastı artırır.
    karşı uç kontrastta bir azalma görecektir.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
tr: tarafından sunulan ton bükülmesinin isteğe bağlı düzeltmesi
    kanal başına işleme yöntemi.

en: primaries
tr: ön seçimler

en: set custom primaries
tr: özel ön seçimleri ayarla

en: primaries to use as the base for below adjustments
tr: aşağıdaki ayarlamalar için temel olarak kullanılacak birinciller

en: attenuate the purity of the red primary
tr: kırmızı birincilin saflığını zayıflatır

en: rotate the red primary
tr: kırmızı birincili döndür

en: attenuate the purity of the green primary
tr: yeşil birincilin saflığını zayıflatır

en: rotate the green primary
tr: yeşil birincili döndür

en: attenuate the purity of the blue primary
tr: mavi birincilin saflığını zayıflatır

en: rotate the blue primary
tr: mavi birincil olanı döndür

en: recover some of the original purity after the inset
tr: eklemeden sonra orijinal saflığın bir kısmını geri kazanın

en: display luminance
tr: ekran parlaklığı

en: set display black/white targets
tr: siyah/beyaz görüntüleme hedeflerini ayarla

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
tr: hedef ekranın veya baskının siyah parlaklığı.
    soluk bir görünüm için yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
tr: hedef ekranın veya baskının beyaz parlaklığı.
    soluk bir görünüm için veya beyazları daha erken üflemek için yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.

en: soften
tr: yumuşatma

en: create a softened image using the Orton effect
tr: Orton efektini kullanarak yumuşatılmış bir görüntü oluşturun

en: the size of blur
tr: bulanıklık boyutu

en: the saturation of blur
tr: bulanıklığın doygunluğu

en: the brightness of blur
tr: bulanıklığın parlaklığı

en: the mix of effect
tr: efekt karışımı

en: split-toning
tr: bölünmüş tonlama

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
tr: gölgeler ve vurgular için iki özel renk kullanın ve
    bir pivota kadar aralarında doğrusal bir tonlama etkisi yaratın.

en: authentic sepia
tr: otantik sepya

en: authentic cyanotype
tr: otantik siyanotip

en: authentic platinotype
tr: otantik platin tipi

en: chocolate brown
tr: çikolata kahverengi

en: select the saturation tone
tr: doygunluk tonunu seçin

en: select tone color
tr: ton rengini seç

[ctx: section]
en: shadows
tr: gölgeler

[ctx: section]
en: highlights
tr: vurgular

en: balance
tr: denge

en: the balance of center of split-toning
tr: bölünmüş tonlama merkezi dengesi

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
tr: vurgular/gölgeler üzerindeki efekti sıkıştırın ve
    orta tonları koru

en: spot removal
tr: leke çıkarma

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine rötuş modülünü kullanın.

en: remove sensor dust spots
tr: sensör toz lekelerini çıkarın

en: geometric, raw
tr: geometrik, ham

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
tr: spot modülü 64 şekil ile sınırlıdır. lütfen yeni bir örnek ekleyin!

en: number of strokes:
tr: vuruş sayısı:

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
tr: bir şekle tıklayın ve tuval üzerine sürükleyin.
    boyutunu ayarlamak için fare tekerleğini kullanın.
    bir şekli kaldırmak için sağ tıklayın.

en: show and edit shapes
tr: şekilleri göster ve düzenle

[ctx: modulename]
en: white balance
tr: beyaz dengesi

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
tr: beyazı dengelemek ve demosaicing'e yardımcı olmak için ham RGB kanallarını ölçeklendirin

en: `%s' color matrix not found for image
tr: `%s' renk matrisi resim için bulunamadı

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
tr: `%s' cihazından kamera beyaz dengesi bilgisi okunamadı!

[ctx: white balance]
en: as shot
tr: çekim olarak

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
tr: görüntü alanından

[ctx: white balance]
en: user modified
tr: kullanıcı değiştirildi

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
tr: kamera referansı

en: green channel coefficient
tr: yeşil kanal katsayısı

en: magenta channel coefficient
tr: eflatun kanal katsayısı

en: cyan channel coefficient
tr: camgöbeği kanal katsayısı

en: yellow channel coefficient
tr: sarı kanal katsayısı

en: red channel coefficient
tr: kırmızı kanal katsayısı

en: blue channel coefficient
tr: mavi kanal katsayısı

en: emerald
tr: zümrüt

en: emerald channel coefficient
tr: zümrüt kanal katsayısı

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
tr: ayarlar

en: as shot
tr: çekim olarak

en: set white balance to as shot
tr: beyaz dengesini çekim olarak ayarla

en: from image area
tr: görüntü alanından

en: user modified
tr: kullanıcı değiştirildi

en: set white balance to user modified
tr: beyaz dengesini kullanıcı tarafından değiştirilmiş olarak ayarla

en: camera reference
tr: kamera referansı

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
tr: beyaz dengesini kamera referans noktasına ayarla
    çoğu durumda D65 olmalıdır

en: choose white balance setting
tr: beyaz dengesi ayarını seçin

en: finetune
tr: ince ayar

en: fine tune camera's white balance setting
tr: kameranın beyaz dengesi ayarına ince ayar yapın

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
tr: sahne aydınlatma sıcaklığı

en: click to cycle color mode on sliders
tr: kaydırıcılarda renk modunu değiştirmek için tıklayın

en: color temperature (in Kelvin)
tr: renk sıcaklığı (Kelvin cinsinden)

en: tint
tr: renk tonu

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
tr: görüntünün renk tonu, eflatundan (değer < 1) yeşile (değer > 1)

en: channel coefficients
tr: kanal katsayıları

en: various
tr: çeşitli

en: white balance disabled for camera
tr: kamera için beyaz dengesi devre dışı

en: tone curve
tr: ton eğrisi

en: alter an image’s tones using curves
tr: eğrileri kullanarak bir görüntünün tonlarını değiştirin

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
tr: otomatik olarak ayarlanırsa, a ve b eğrilerinin etkisi olmaz ve görüntülenmez. Her pikselin renk değerleri (a ve b) daha sonra L eğrisi verilerine göre ayarlanır. otomatik XYZ benzerdir ancak doygunluk değişikliklerini XYZ uzayında uygular.

en: tonecurve for L channel
tr: L kanalı için ton eğrisi

en: tonecurve for a channel
tr: kanal için ton eğrisi

en: tonecurve for b channel
tr: b kanalı için ton eğrisi

en: pick color
tr: renk seç

en: tone equalizer
tr: ton ekolayzır

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
tr: ton eğrisi|ton eşleme|yeniden aydınlatma|arka plan ışığı|gölgeler vurgular

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
tr: aydınlatma doğrudan olay yerinde yapılmış gibi sahneyi yeniden aydınlatın

en: quasi-linear, RGB
tr: yarı doğrusal, RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
tr: yarı doğrusal, RGB, sahne referanslı

en: simple tone curve
tr: basit ton eğrisi

en: mask blending: all purposes
tr: maske karıştırma: tüm amaçlar

en: mask blending: people with backlight
tr: maske karıştırma: arkadan aydınlatmalı insanlar

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (EIGF): güçlü

en: compress shadows/highlights (GF): strong
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (GF): güçlü

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (EIGF): orta

en: compress shadows/highlights (GF): medium
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (GF): orta

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (EIGF): yumuşak

en: compress shadows/highlights (GF): soft
tr: gölgeleri/vurguları sıkıştır (GF): yumuşak

en: contrast tone curve: soft
tr: kontrast ton eğrisi: yumuşak

en: contrast tone curve: medium
tr: kontrast ton eğrisi: orta

en: contrast tone curve: strong
tr: kontrast ton eğrisi: güçlü

en: relight: fill-in
tr: yeniden aydınlatma: dolgu

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
tr: ton ekolayzer bellek ayıramadı, RAM ayarlarınızı kontrol edin

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
tr: ara değerleme kararsız, eğri yumuşatmayı azaltın

en: wait for the preview to finish recomputing
tr: önizlemenin yeniden hesaplamayı bitirmesini bekleyin

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
tr: ton pozlamasını değiştirmek için görüntünün üzerine kaydırın
    büyük adımlar için shift+kaydırma; küçük adımlar için ctrl+scroll

en: some parameters are out-of-bounds
tr: bazı parametreler sınırların dışında

en: [%s over image] change tone exposure
tr: [görüntü üzerinde %s] ton pozunu değiştir

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
tr: [görüntü üzerinde %s] büyük adımlarla ton pozunu değiştirin

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
tr: [görüntü üzerinde %s] küçük adımlarla ton pozunu değiştirin

note: Simple view
en: simple
tr: basit

note: Advanced view
en: advanced
tr: gelişmiş

en: double-click to reset the curve
tr: eğriyi sıfırlamak için çift tıklayın

en: curve smoothing
tr: eğri yumuşatma

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
tr: pozitif değerler daha progresif ton geçişleri üretecektir
    ancak bazı ayarlarda eğri salınımlı hale gelebilir.
    negatif değerler salınımları önleyecek ve daha sağlam davranacaktır
    ancak sert ton geçişleri üretebilir ve yerel kontrasta zarar verebilir.

note: Masking options
en: masking
tr: maskeleme

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
tr: maskeyi önizleyin ve size aşağıdakileri veren tahminciyi seçin
    atlatılacak alanlar ve yakılacak alanlar arasında daha yüksek kontrast

en: details
tr: ayrıntılar

en: preserve details
tr: ayrıntıları koru

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
tr: 'hayır' genel ve yerel kontrastı etkiler (yalnızca kontrast eklerseniz güvenlidir)
    "kılavuzlu filtre" yalnızca genel kontrastı etkiler ve yerel kontrastı korumaya çalışır
    "ortalama kılavuzlu filtre", "hayır" ve "kılavuzlu filtre" yöntemlerinin geometrik bir ortalamasıdır
    'EIGF' (pozlamadan bağımsız kılavuzlu filtre), pozdan bağımsız, kılavuzlu bir filtredir, gölgeleri ve parlak noktaları aynı şekilde yumuşatır (parlak noktaları daha az yumuşatan kılavuzlu filtrenin aksine)
    "ortalama EIGF", "hayır" ve "maruziyetten bağımsız kılavuzlu filtre" yöntemlerinin geometrik bir ortalamasıdır

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
tr: uygulanacak kılavuzlu filtre geçiş sayısı
    hız pahasına filtrenin kenarlarının dağılmasına yardımcı olur

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
tr: en büyük görüntü boyutunun yüzdesi olarak bulanıklığın çapı
    uyarı: bu parametrenin büyük değerleri karanlık odayı
    gürültü profilli kullanılıyorsa önizleme çok daha yavaştır.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
tr: tüylenme hassasiyeti:
    daha yüksek değerler, maskeyi kenarları daha yakından takip etmeye zorlar
    ancak yumuşatmanın etkisini geçersiz kılabilir
    daha düşük değerler daha yumuşak eyimler ve daha iyi yumuşatma sağlar
    ancak hatalı kenar bantlanmasına ve halelere neden olabilir

[ctx: section]
en: mask post-processing
tr: maskeleme sonrası işleme

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
tr: maske histogramı, ilk ve son ondalık değerler arasındaki süreyi gösterir.
    orta çizgi ortalamayı gösterir. kırpma meydana gelirse aşırı turuncu çubuklar görünür.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
tr: 0 nicelemeyi devre dışı bırakır.
    daha yüksek değerler, yönlendirmeye yardımcı olmak için parlaklık maskesini posterize eder
    yüksek geçiş yumuşatma değerleri kullanırken parça bazında pürüzsüz alanlar üretin

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
tr: bunu kanallar boyunca maske ortalama pozunu kaydırmak için kullanın
    mevcut düğümlerle pozlama düzeltmesinin daha iyi kontrolü için.
    sihirli değnek ortalama pozlamayı otomatik olarak ayarlayacaktır

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
tr: kılavuzlu filtrenin ortalama etkisine karşı koymak için bunu kullanın
    ve maske kontrastını -4EV civarında genişletin
    bu, pozlama histogramının daha fazla kanala yayılmasını sağlar
    Pozlama düzeltmesinin daha iyi kontrolü için.
    sihirli değnek kontrastı otomatik olarak ayarlayacaktır

en: display exposure mask
tr: maruz kalma maskesini göster

en: tone mapping
tr: ton eşleme

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine yerel kontrast veya ton ekolayzır modülünü kullanın.

en: velvia
tr: kadife çiçeği

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
tr: siyahlara, beyazlara ve düşük doygunluktaki piksellere daha fazla ağırlık vererek yeniden doygunlaştırın

en: the strength of saturation boost
tr: doygunluk artışının gücü

en: how much to spare highlights and shadows
tr: vurgular ve gölgeler ne kadar yedeklenir

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
tr: bu modül kullanımdan kaldırılmıştır. lütfen bunun yerine renk dengesi rgb modülündeki titreşim kaydırıcısını kullanın.

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
tr: en doygun piksellerin parlaklığını doygunlaştırın ve azaltın
    renkleri daha canlı hale getirmek için.

en: the amount of vibrance
tr: canlılık miktarı

en: simulate a lens fall-off close to edges
tr: kenarlara yakın bir mercek düşüşünü benzetin

[ctx: section]
en: position / form
tr: konum / biçim

en: dithering
tr: titreme

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
tr: düşüşün başlangıcı için skeç yarıçap ölçeği

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
tr: düşüşün sonu için skeç yarıçap ölçeği

en: strength of effect on brightness
tr: parlaklık üzerindeki efektin gücü

en: strength of effect on saturation
tr: doygunluk üzerindeki efektin gücü

en: horizontal offset of center of the effect
tr: efektin merkezinin yatay kayması

en: vertical offset of center of the effect
tr: efektin merkezinin dikey kayması

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
tr: şekil etkeni
    0 bir dikdörtgen üretir
    1 bir daire veya elips üretir
    2 bir elmas üretir

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
tr: oranın görüntü boyutunu otomatik olarak takip etmesini sağlayın

en: width-to-height ratio
tr: genişlik-yükseklik oranı

en: add some level of random noise to prevent banding
tr: bantlanmayı önlemek için bir miktar rastgele gürültü ekleyin

en: [%s on node] change vignette/feather size
tr: [düğümde %s] skeç/geçiş yumuşatma boyutunu değiştir

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
tr: [düğümde %s] skeç/geçiş yumuşatma boyutu tutma oranını değiştir

en: [%s on center] move vignette
tr: [%s merkezine] skeç taşı

en: watermark
tr: filigran

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
tr: görüntünün üzerine bir imza gibi bir SVG filigranı yerleştirin

en: marker
tr: işaretleyici

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
tr: %s/filigran veya %s/filigran biçiminde SVG filigranları

note: Simple text
en: text
tr: metin

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
tr: metin dizesi, etiket:
    $(WATERMARK_TEXT)

en: content
tr: içerik

note: Text font
en: font
tr: yazı tipi

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
tr: metin yazı tipi, etiketler:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
tr: filigran rengi, etiket:
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
tr: filigran rengini seç

en: pick color from image
tr: görüntüden renk seç

[ctx: section]
en: placement
tr: yerleşim

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
tr: filigranın nasıl ölçeklendirileceğini seçin
    • resim: filigranı resmin tamamına göre ölçeklendir
    • daha büyük kenarlık: daha büyük filigran kenarlığını daha büyük görüntü kenarlığına göre ölçeklendirin
    • daha küçük kenarlık: Daha büyük filigran kenarlığını, daha küçük resim kenarlığına göre ölçeklendirin
    • yükseklik: filigran yüksekliğini görüntü yüksekliğine göre ölçeklendirin
    • gelişmiş seçenekler: filigran ve görüntü boyutlarını bağımsız olarak seçin

en: reference image dimension against which to scale the watermark
tr: filigranın ölçekleneceği referans görüntü boyutu

en: watermark dimension to scale
tr: ölçeğe göre filigran boyutu

en: alignment
tr: hizalama

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
tr: filigranın opaklığı

en: the scale of the watermark
tr: filigranın ölçeği

en: the rotation of the watermark
tr: filigranın dönüşü

en: zone system
tr: bölge sistemi

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
tr: aydınlatılmış bölgeler
    bölgelerin sayısını değiştirmek için fare kaydırma tekerini kullanın
    bir işaret oluşturmak için bir kenarlığa sol tıklayın
    silmek için bir işaretçiye sağ tıklayın

en: background jobs
tr: arka plan işleri

en: camera settings
tr: kamera ayarları

en: toggle view property in center view
tr: orta görünümde görünüm özelliğini aç/kapat

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
tr: kamera ile bağlantı koptu, bağlama modundan çıkılıyor

en: battery
tr: batarya

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
tr: kamera kontrolü

en: modes
tr: modlar

en: timer (s)
tr: zamanlayıcı (lar)

en: count
tr: sayı

en: brackets
tr: parantez

en: bkt. steps
tr: bkt. adımlar

en: capture image(s)
tr: görüntü(ler)i yakala

en: toggle delayed capture mode
tr: gecikmeli yakalama modunu değiştir

en: toggle sequenced capture mode
tr: sıralı yakalama modunu değiştir

en: toggle bracketed capture mode
tr: parantez içine alınmış yakalama modunu aç/kapat

en: the count of seconds before actually doing a capture
tr: gerçekten bir yakalama yapmadan önceki saniye sayısı

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
tr: bir dizide yakalanacak görüntü miktarı,
    Stop-motion sekansı oluşturmak için bunu gecikmeli mod ile birlikte kullanabilirsiniz

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
tr: ortalanmış çekimin her iki yanındaki parantez miktarı, görüntü miktarı = (parantez*2) + 1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
tr: parantez başına adım sayısı, adımlar kamera tarafından yapılandırılabilir ve genellikle durak başına 3 adım
    başka bir deyişle, 3 adım, parantezler arasındaki 1EV pozlama adımıdır

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
tr: ek özellikler

en: label
tr: etiket

en: property
tr: özellik

en: add user property
tr: kullanıcı özelliği ekle

en: focus mode
tr: odak modu

en: shutterspeed2
tr: deklanşör hızı2

en: shutterspeed
tr: deklanşör hızı

en: WB
tr: BD

en: collections
tr: koleksiyonlar

en: search filmroll
tr: film rulosu ara

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
tr: %s'de film rulosu için yeni yol seçme sorunu

en: search filmroll...
tr: film rulosu ara...

en: remove...
tr: kaldır...

en: uncategorized
tr: kategorisiz

en: rejected
tr: reddedilmiş

en: not rated
tr: oylanmamış

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
tr: işleç olarak <, <=, >, >=, <>, =, [;] kullanın

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
tr: işleç olarak <, <=, >, >=, <>, =, [;] kullanın
    yıldız oranı: 0-5
    reddedilen görüntüler: -1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
tr: işleç olarak <, <=, >, >=, <>, =, [;] kullanın
    tarihleri şu biçimde yazın: YYYY:AA:GG ss:dd:ss.sss (yalnızca yıl zorunludur)

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
tr: joker karakter olarak `%' ve değerleri ayırmak için `,' kullanın

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
tr: joker karakter olarak `%' kullanın
    hiyerarşi + alt hiyerarşileri dahil etmek için tıklayın ("*' soneki)
    yalnızca geçerli hiyerarşiyi dahil etmek için shift+tıklayın (sonek yok)
    Yalnızca alt hiyerarşileri dahil etmek için ctrl+tıklayın (`|%' soneki)

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
tr: joker karakter olarak `%' kullanın
    konum + alt konumları dahil etmek için tıklayın ("*' soneki)
    yalnızca geçerli konumu dahil etmek için shift+tıklayın (son ek yok)
    Yalnızca alt konumları dahil etmek için ctrl+tıklayın (`|%' soneki)

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
tr: joker karakter olarak `%' kullanın
    mevcut + alt klasörleri dahil etmek için tıklayın (`*' soneki)
    yalnızca geçerli klasörü dahil etmek için shift+tıklayın (sonek yok)
    Yalnızca alt klasörleri dahil etmek için ctrl+tıklayın (`|%' soneki)

en: use `%' as wildcard
tr: joker karakter olarak `%' kullanın

en: clear this rule
tr: bu kuralı temizle

en: clear this rule or add new rules
tr: bu kuralı temizleyin veya yeni kurallar ekleyin

en: narrow down search
tr: aramayı daralt

en: add more images
tr: daha fazla görüntü ekle

en: exclude images
tr: görüntüleri hariç tut

en: change to: and
tr: olarak değiştir: ve

en: change to: or
tr: olarak değiştir: veya

en: change to: except
tr: şu şekilde değiştir: hariç

note: the different categories
en: files
tr: dosyalar

en: metadata
tr: üst veri

en: times
tr: kez

en: capture details
tr: yakalama ayrıntıları

en: collections settings
tr: koleksiyon ayarları

en: preferences...
tr: tercihler...

en: AND
tr: VE

en: OR
tr: VEYA

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
tr: AMA DEĞİL

en: revert to a previous set of rules
tr: önceki bir dizi kurala geri dön

en: jump back to previous collection
tr: önceki koleksiyona geri dön

en: mean
tr: ortalama

en: color picker
tr: renk seçici

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
tr: tuval üzerinde örneği vurgulamak için fareyle üzerine gelin,
    örneği kilitlemek için tıklayın,
    örnek alanı aktif renk seçiciye yüklemek için sağ tıklayın

en: click to (un)hide large color patch
tr: büyük renk yamasını gizlemek (çözmek) için tıklayın

en: statistic
tr: istatistik

en: select which statistic to show
tr: hangi istatistiğin gösterileceğini seçin

en: select which color mode to use
tr: hangi renk modunun kullanılacağını seçin

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
tr: renk seçiciyi aç
    bir alan seçmek için ctrl+tıklayın veya sağ tıklayın

en: add sample
tr: örnek ekle

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
tr: canlı örnekler

en: display samples on image/vectorscope
tr: örnekleri görüntü/vektör kapsamında göster

en: restrict scope to selection
tr: kapsamı seçimle sınırla

en: history stack
tr: geçmiş yığını

en: open sidecar file
tr: sepet dosyasını aç

en: error loading file '%s'
tr: '%s' dosyası yüklenirken hata oluştu

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
tr[0]: %d görüntünün geçmiş sıkıştırması yok
tr[1]: %d görüntülerinin geçmiş sıkıştırması yok

en: delete images' history?
tr: görüntülerin geçmişi silinsin mi?

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
tr[0]: %d seçilen görüntünün geçmişini gerçekten temizlemek istiyor musunuz?
tr[1]: %d seçilen görüntülerin geçmişini gerçekten temizlemek istiyor musunuz?

en: selective copy...
tr: seçmeli kopya...

en: choose which modules to copy from the source image
tr: kaynak görüntüden hangi modüllerin kopyalanacağını seçin

en: copy history stack of
    first selected image
tr: geçmiş yığınını kopyala
    ilk seçilen resim

en: selective paste...
tr: seçmeli yapıştır...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
tr: hedef görüntüye/görüntülere yapıştırılacak modülleri seçin

en: paste
tr: yapıştır

en: paste history stack to
    all selected images
tr: geçmiş yığınını yapıştır
    seçilen tüm görüntüler

en: compress history
tr: geçmişi sıkıştır

en: compress history stack of
    all selected images
tr: sıkıştır geçmiş yığını
    seçilen tüm görüntüler

en: discard history stack of
    all selected images
tr: geçmiş yığınını at
    seçilen tüm görüntüler

en: how to handle existing history
tr: mevcut geçmiş nasıl ele alınır

en: append
tr: ekleme

en: load sidecar file...
tr: sepet dosyasını yükle...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
tr: bir XMP sepet dosyası açın
    ve seçilen görüntülere uygulayın

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
tr: XMP sepet dosyalarına geçmiş yığını ve etiketler yazın

en: duplicate manager
tr: çiftleme yöneticisi

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
tr: herhangi bir geliştirme olmadan görüntünün 'ellenmemiş' bir kopyasını oluşturun

en: create a duplicate of the image with same history stack
tr: aynı geçmiş yığınıyla görüntünün bir kopyasını oluşturun

en: export
tr: dışa aktar

en: invalid format for export selected
tr: dışa aktarma için geçersiz biçim seçildi

en: invalid storage for export selected
tr: dışa aktarma için geçersiz depolama alanı seçildi

en: export to disk
tr: diske aktar

en: which is equal to %s × %s px
tr: %s × %s piksele eşittir

[ctx: unit]
en: in
tr: olarak

[ctx: section]
en: storage options
tr: depolama seçenekleri

en: target storage
tr: hedef depolama

[ctx: section]
en: format options
tr: biçim seçenekleri

en: file format
tr: dosya biçimi

[ctx: section]
en: global options
tr: genel seçenekler

en: set size
tr: boyutu ayarla

en: choose a method for setting the output size
tr: çıktı boyutunu ayarlamak için bir yöntem seçin

en: in pixels (for file)
tr: piksel cinsinden (dosya için)

en: in cm (for print)
tr: cm cinsinden (baskı için)

en: in inch (for print)
tr: inç cinsinden (baskı için)

en: by scale (for file)
tr: ölçeğe göre (dosya için)

en: print width
tr: baskı genişliği

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
tr: azami çıktı genişliği sınırı.
    0'a sıfırlamak için orta fare düğmesini tıklayın.

en: print height
tr: baskı yüksekliği

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
tr: azami çıktı yüksekliği sınırı.
    0'a sıfırlamak için orta fare düğmesini tıklayın.

en: resolution in dot per inch
tr: inç başına nokta olarak çözünürlük

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
tr: bir tamsayı, ondalık sayı veya basit bir kesir olabilir.
    sıfır veya boş değerler 1'e eşittir.
    1'e sıfırlamak için orta fare düğmesini tıklayın.

en: allow upscaling
tr: yükseltmeye izin ver

en: high quality resampling
tr: yüksek kaliteli yeniden örnekleme

en: do high quality resampling during export
tr: dışa aktarma sırasında yüksek kalitede yeniden örnekleme yapın

en: store masks
tr: maskeleri saklama

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
tr: maskeleri dışa aktarılan görüntülerde katmanlar olarak saklayın. yalnızca bazı biçimler için çalışır.

en: image settings
tr: görüntü ayarları

en: output ICC profiles
tr: çıkış ICC profilleri

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
tr: • algısal: gamut dışındaki renkleri yumuşak bir şekilde gamut içine taşır, tonlamaları korur,
    ancak bu süreçte gamut içi renkleri bozar.
    algısalın genellikle hedef alana bağlı olan tescilli bir LUT olduğunu unutmayın.
    
    • bağıl kolorimetrik: mümkün olduğu kadar az azaltırken parlaklığı korur
    renkler gamutta sığana kadar doygunluk.
    
    • doygunluk: göz alıcı iş grafikleri sunmak için tasarlanmıştır
    doygunluğu koruyarak. (fotoğraf için uygun değildir).
    
    • mutlak kolorimetrik: görüntünün beyaz noktasını görüntünün beyaz noktasına uyarlayın
    hedef ortam ve başka hiçbir şey yapmayın. esas olarak renkleri prova ederken kullanılır.
    (fotoğraf için uygun değildir).

en: style
tr: tarz

en: temporary style to use while exporting
tr: dışa aktarırken kullanılacak geçici tarz

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
tr: tarz öğelerinin tarihe eklenip eklenmeyeceği veya geçmişi değiştirip değiştirmeyeceği

en: replace history
tr: geçmişi değiştir

en: append history
tr: geçmişe ekle

[ctx: actionbutton]
en: export
tr: dışa aktar

en: export with current settings
tr: mevcut ayarlarla dışa aktar

en: select tag
tr: etiket seç

en: _add
tr: _ekle

en: _done
tr: _tamamlandı

en: list filter
tr: liste filtresi

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
tr: mevcut etiketlerin listesi. seçili olanı eklemek için 'ekle' düğmesini tıklayın veya etikete çift tıklayın

en: edit metadata exportation
tr: üst veri dışa aktarımını düzenle

en: general settings
tr: genel ayarlar

en: EXIF data
tr: EXIF verisi

en: export EXIF metadata
tr: EXIF üst verilerini dışa aktar

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
tr: darktable XMP meta verilerini dışa aktarın (meta veri düzenleyici modülünden)

en: only embedded
tr: sadece gömülü

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
tr: varsayılan olarak arabirim, görüntünün yanında bazı (sınırlı) üst verileri uzak depolamaya gönderir.
    bundan kaçınmak ve yalnızca görüntü gömülü darktable XMP meta verilerine izin vermek için bu bayrağı işaretleyin.
    uzak depolama, darktable XMP üst verilerini anlamıyorsa bunun yerine hesaplanmış üst verileri kullanabilirsiniz

en: geo tags
tr: coğrafi etiketler

en: export geo tags
tr: coğrafi etiketi dışa aktar

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
tr: etiketleri dışa aktar (Xmp.dc.Subject'e)

en: private tags
tr: özel etiketler

en: export private tags
tr: özel etiketleri dışa aktar

en: synonyms
tr: eş anlamlı

en: export tags synonyms
tr: eş anlamlı etiketleri dışa aktar

en: omit hierarchy
tr: hiyerarşiyi atla

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
tr: hiyerarşik etiketlerin yalnızca son kısmı dahil edilmiştir. kategoriler kullanılmıyorsa faydalı olabilir

en: hierarchical tags
tr: hiyerarşik etiketler

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
tr: hiyerarşik etiketleri dışa aktar (Xmp.lr.Hiyerarşik Konuya)

en: develop history
tr: tarih geliştirme

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
tr: darktable geliştirme verilerini dışa aktarın (veritabanı veya XMP dosyasının kaybı durumunda kurtarma amacı)

en: per metadata settings
tr: üst veri ayarlarına göre

en: redefined tag
tr: yeniden tanımlanmış etiket

en: formula
tr: formül

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
tr: hesaplanmış üst veri listesi
    yeni üst verileri seçmek ve eklemek için '+' düğmesini tıklayın
    formül boşsa, ilgili üst veriler dışa aktarılan dosyadan kaldırılır,
    formül '=' ise, EXIF verileri devre dışı bırakılsa bile EXIF üst verileri dışa aktarılır
    aksi takdirde ilgili üst veriler hesaplanır ve dışa aktarılan dosyaya eklenir
    düzenlemek için formül hücresine tıklayın
    tamamlamayı etkinleştirmek ve değişkenlerin listesini görmek için '$(' yazın

en: add an output metadata tag
tr: bir çıktı üst veri etiketi ekleyin

en: delete metadata tag
tr: üst veri etiketini sil

en: full path
tr: tam yol

en: group
tr: grup

en: id
tr: kimlik

en: custom sort
tr: özel sıralama

en: shuffle
tr: karıştır

en: collection filters
tr: koleksiyon filtreleri

en: initial setting
tr: ilk ayarlar

en: imported: last 24h
tr: içe aktarılan: son 24 saat

en: imported: last 30 days
tr: içe aktarılan: son 30 gün

en: taken: last 24h
tr: alınan: son 24 saat

en: taken: last 30 days
tr: alınan: son 30 gün

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
tr: bir veya birden çok değer seçmek için tıklayın veya sürükleyip&#38;tıklayın

en: right-click opens a menu to select the available values
tr: sağ tıklama mevcut değerleri seçmek için bir menü açar

en: you can't have more than %d rules
tr: %d'den fazla kuralınız olamaz

en: rule property
tr: kural özelliği

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
tr: kural özelliği
    kural araç çubuğuna sabitlendiğinden bu değiştirilemez

[ctx: quickfilter]
en: filter
tr: filtre

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
tr: bu kural üst araç çubuğuna sabitlenmiştir
    sabitlemeyi kaldırmak için tıklayın

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
tr: araç çubuğuna sabitlendiği için kuralı devre dışı bırakamazsınız

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
tr: araç çubuğuna sabitlendiği için kuralı kaldıramazsınız

en: click to pin this rule to the top toolbar
tr: bu kuralı üst araç çubuğuna sabitlemek için tıklayın

en: remove this collect rule
tr: bu toplama kuralını kaldır

en: this rule is enabled
tr: bu kural etkinleştirildi

en: this rule is disabled
tr: bu kural devre dışı

en: or
tr: veya

en: and not
tr: ve yok

en: define how this rule should interact with the previous one
tr: bu kuralın bir öncekiyle nasıl etkileşime girmesi gerektiğini tanımlayın

en:  (off)
tr:  (kapalı)

en: you can't add more rules.
tr: daha fazla kural ekleyemezsiniz.

en: shown filters
tr: gösterilen filtreler

en: new filter
tr: yeni filtre

note: the actions part of the popover
en: actions
tr: eylemler

en: reset quickfilters
tr: hızlı filtreleri sıfırla

en: sort order
tr: sıralama düzeni

en: determine the sort order of shown images
tr: gösterilen görüntülerin sıralama düzenini belirleyin

en: sort direction
tr: sıralama yönü

en: remove this sort order
tr: bu sıralama düzenini kaldır

en: you can't have more than %d sort orders
tr: %d'den fazla sıralama düzeniniz olamaz

en: DESC
tr: AZALAN

en: ASC
tr: ARTAN

en: new rule
tr: yeni kural

en: append new rule to collect images
tr: görüntüleri toplamak için yeni kural ekle

en: sort by
tr: göre sırala

en: new sort
tr: yeni sıralama

en: append new sort to order images
tr: görüntüleri sipariş etmek için yeni sıralama ekle

en: revert to a previous set of sort orders
tr: önceki bir sıralama düzeni grubuna geri dön

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
tr: sıfırla
    sabitlenmiş kuralları da kaldırmak için ctrl+tıklayın

en: color filter
tr: renk filtresi

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
tr: görüntüleri renk etiketine göre filtrele
    renk etiketi seçimini değiştirmek için tıklayın
    renk etiketini hariç tutmak için ctrl+tıklayın
    gri düğme tüm renkli etiketleri etkiler

note: create the filter combobox
en: rules
tr: kurallar

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
tr: görüntüleri renk etiketine göre filtrele
    ve (∩): seçilen tüm renk etiketlerine sahip görüntüler
    veya (∪): seçilen renk etiketlerinden en az birine sahip görüntüler

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
tr: aramak için dosya adını girin.
    birden çok değer ',' ile ayrılabilir
    
    mevcut dosya adlarını almak için sağ tıklayın

en: extension
tr: uzantı

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
tr: başlangıç noktası ile arama yapmak için uzantıyı girin.
    birden çok değer ',' ile ayrılabilir
    işlenen anahtar kelime : 'RAW' 'NOT RAW' 'LDR' 'HDR'
    
    mevcut uzantıları almak için sağ tıklayın

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
tr: dosya adını seçmek için tıklayın
    birden fazla değer seçmek için ctrl+tıklayın

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
tr: uzantı seçmek için tıklayın
    birden fazla değer seçmek için ctrl+tıklayın

note: the button to close the popup
en: ok
tr: tamam

en: ungrouped images
tr: gruplanmamış görüntüler

en: select the type of grouped image to filter
tr: filtrelenecek gruplandırılmış görüntünün türünü seçin

note: predefined selections
en: all images
tr: tüm görüntüler

en: filter on history state
tr: geçmiş durumuna filtre uygula

en: local copied state filter
tr: yerel kopyalanan durum filtresi

en: filter images based on their module order
tr: modül sırasına göre görüntüleri filtreleyin

en: comparator
tr: karşılaştırıcı

en: filter by images rating
tr: görüntü derecelendirmesine göre filtrele

en: ratings
tr: derecelendirme

en: unstarred only
tr: yalnızca yıldızsız

en: rejected only
tr: sadece reddedilen

en: all except rejected
tr: reddedilenler hariç hepsi

en: not rated only
tr: sadece derecelendirilmemiş

en: better
tr: daha iyi

en: worse
tr: daha kötü

en: cap
tr: yakalama

en: rating filter
tr: derecelendirme filtresi

en: portrait images
tr: dikey görüntüler

en: square images
tr: kare görüntüler

en: landscape images
tr: yatay görüntüler

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
tr: resimler meta verileri, kamera markası/modeli, etiketler, dosya yolu ve adına göre filtreleyin
    `%' joker karakterdir
    varsayılan olarak başlangıç ve bitiş joker karakterleri otomatik olarak uygulanır
    çift tırnak ile başlamak veya bitirmek, karşılık gelen joker karakteri devre dışı bırakır
    arama yürütme sırasında soluk

en: apply offset and geo-location
tr: ofset ve coğrafi konum uygula

en: apply geo-location
tr: coğrafi konumu uygula

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
tr: eşleşen görüntülere ofset ve coğrafi konum uygulayın
    çift işlem: geri almak için iki ctrl-z

en: apply geo-location to matching images
tr: eşleşen görüntülere coğrafi konum uygula

en: GPX file track segments
tr: GPX dosya parça segmentleri

en: start time
tr: başlangıç zamanı

en: end time
tr: bitiş zamanı

en: points
tr: noktalar

en: images
tr: görüntüler

en: open GPX file
tr: GPX dosyasını aç

en: preview
tr: ön izleme

en: GPS data exchange format
tr: GPS veri alışverişi formatı

en: date/time
tr: tarih/saat

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
tr: yeni tarih/saati girin (YYYY:AA:GG ss:dd:ss[.sss])
    yeni sayıları girin veya hücrenin üzerine gelin

en: original date/time
tr: orijinal tarih/saat

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
tr: başka bir seçime uygulamak için tarih/saat fark değerini kilitle

en: date/time offset
tr: tarih/saat farkı

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
tr: ofset veya fark ([-]gg ss:dd:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
tr: farkı uygula

en: apply offset to selected images
tr: seçili görüntülere fark uygula

en: apply date/time
tr: tarih/saat uygula

en: apply the same date/time to selected images
tr: seçilen görüntülere aynı tarih/saati uygula

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
tr: izin verilen değerlerin bir listesini göstermek için yazmaya başlayın ve saat diliminizi seçin.
    yıldız işaretinin * kaybolması için onaylamak için enter tuşuna basın

note: gpx
en: apply GPX track file...
tr: GPX parça dosyasını uygula...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
tr: bir GPX dosyasını ayrıştırır ve seçilen görüntülerin konumunu günceller

[ctx: section]
en: GPX file
tr: GPX dosyası

en: select a GPX track file...
tr: bir GPX parça dosyası seçin...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
tr: her segment için gpx dosyasındaki parça segmentlerinin listesi:
    - yerel saat (LT) cinsinden başlangıç tarihi/saati
    - parça noktalarının sayısı
    - görüntülerin tarih/saatine, uzaklığına ve saat dilimine göre eşleşen görüntülerin sayısı
    - satırın üzerine gelindiğinde daha ayrıntılı zaman bilgisi

en: preview images
tr: görüntüleri önizleme

en: show on map matching images
tr: eşleşen görüntüleri haritada göster

en: select images
tr: görüntüleri seç

en: select matching images
tr: eşleşen görüntüleri seç

en: number of matching images versus selected images
tr: seçilen görüntülere karşılık eşleşen resimlerin sayısı

en: monochromatic
tr: tek renkli

en: analogous
tr: benzer

en: analogous complementary
tr: benzer tamamlayıcı

en: complementary
tr: tamamlayıcı

en: split complementary
tr: bölünmüş tamamlayıcı

en: dyad
tr: ikili

en: triad
tr: üçlü

en: tetrad
tr: dörtlü

en: vectorscope
tr: vektör kapsamı

en: waveform
tr: dalga şekli

en: RGB parade
tr: RGB geçişi

en: scopes
tr: kapsamlar

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
tr: desteklenmeyen vektörskop profili seçildiğinde doğrusal Rec2020 ile değiştirilecektir

en: scroll to coarse-rotate
tr: pürüzlü döndürmek için kaydırın

en: ctrl+scroll to fine rotate
tr: yumuşak döndürmek için ctrl+scroll

en: shift+scroll to change width
tr: genişliği değiştirmek için shift+kaydırma

en: alt+scroll to cycle
tr: alt+kaydırma döngüsü

en: drag to change black point
tr: siyah noktayı değiştirmek için sürükleyin

en: double-click resets
tr: çift tıklamayla sıfırlar

en: drag to change exposure
tr: pozlamayı değiştirmek için sürükleyin

en: set scale to linear
tr: ölçeği doğrusal olarak ayarla

en: set scale to logarithmic
tr: ölçeği logaritmik olarak ayarla

en: set scope to vertical
tr: kapsamı dikey olarak ayarla

en: set scope to horizontal
tr: kapsamı yatay olarak ayarla

en: set view to AzBz
tr: görünümü AzBz olarak ayarla

en: set view to RYB
tr: görünümü RYB olarak ayarla

en: set view to u*v*
tr: görünümü u*v* olarak ayarla

en: cycle histogram modes
tr: döngü histogram modları

en: hide histogram
tr: histogramı gizle

en: switch histogram view
tr: histogram görünümünü değiştir

en: toggle blue channel
tr: mavi kanalı değiştir

en: toggle colors
tr: renkleri değiştir

en: toggle green channel
tr: yeşil kanalı değiştir

en: toggle red channel
tr: kırmızı kanalı değiştir

en: cycle vectorscope types
tr: döngü vektörskop türleri

en: color harmonies
tr: renk uyumları

en: cycle color harmonies
tr: döngü renk uyumları

en: compress history stack
tr: sıkıştır geçmiş yığını

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
tr: aynı görüntüyü üreten minimal bir geçmiş yığını oluşturun
    seçili öğenin geçmişini kesmek için ctrl+tıklatın

en: create a style from the current history stack
tr: mevcut geçmiş yığınından bir tarz oluşturun

en: create style from history
tr: geçmişten tarz yarat

en: always-on module
tr: her zaman açık modül

en: default enabled module
tr: varsayılan etkin modül

en: deprecated module
tr: kullanımdan kaldırılmış modül

en: colorspace
tr: renk alanı

en: mask mode
tr: maske modu

en: blend mode
tr: karıştırma modu

en: blend operation
tr: harmanlama işlemi

en: blend fulcrum
tr: dayanak noktası harmanlamak

en: mask blur
tr: maske bulanıklığı

en: raster mask instance
tr: raster maske örneği

en: raster mask id
tr: raster maske kimliği

en: invert mask
tr: maskeyi ters çevir

en: drawn mask polarity
tr: çizilmiş maske polaritesi

en: a drawn mask was added
tr: çizilmiş bir maske eklendi

en: the drawn mask was removed
tr: çizilmiş maske kaldırıldı

en: the drawn mask was changed
tr: çizilmiş maske değiştirildi

en: parametric output mask:
tr: parametrik çıktı maskesi:

en: parametric input mask:
tr: parametrik girdi maskesi:

en: delete image's history?
tr: görüntünün geçmişi silinsin mi?

en: do you really want to clear history of current image?
tr: gerçekten mevcut görüntünün geçmişini temizlemek istiyor musunuz?

en: actions on selection
tr: seçimle ilgili eylemler

en: delete (trash)
tr: sil (çöp)

en: physically delete from disk (using trash if possible)
tr: diskten fiziksel olarak sil (mümkünse çöp kutusunu kullanarak)

en: physically delete from disk immediately
tr: hemen diskten fiziksel olarak sil

en: remove
tr: kaldır

en: remove images from the image library, without deleting
tr: görüntüleri silmeden resim kitaplığından kaldırma

en: move...
tr: taşı...

en: move to other folder
tr: diğer klasöre taşı

en: copy...
tr: kopyala...

en: copy to other folder
tr: diğer klasöre kopyala

en: create HDR
tr: HDR oluştur

en: create a high dynamic range image from selected shots
tr: seçilen çekimlerden yüksek dinamik aralıklı bir görüntü oluşturun

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
tr: geçmiş yığını da dahil olmak üzere görüntü kitaplığına bir kopya ekleyin

en: rotate selected images 90 degrees CCW
tr: seçilen görüntüleri CCW 90 derece döndür

en: rotate selected images 90 degrees CW
tr: seçilen görüntüleri sağa 90 derece döndür

en: reset rotation
tr: döndürmeyi sıfırla

en: reset rotation to EXIF data
tr: rotasyonu EXIF verilerine sıfırla

en: copy locally
tr: yerel olarak kopyala

en: copy the image locally
tr: görüntüyü yerel olarak kopyala

en: resync local copy
tr: yerel kopyayı yeniden eşitle

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
tr: görüntünün XMP'sini senkronize edin ve yerel kopyayı kaldırın

[ctx: selected images action]
en: group
tr: grup

en: add selected images to expanded group or create a new one
tr: seçilen görüntüleri genişletilmiş gruba ekleyin veya yeni bir tane oluşturun

en: ungroup
tr: grubu çöz

en: remove selected images from the group
tr: gruptan seçilen görüntüleri kaldır

en: select ratings metadata
tr: derecelendirme üst verilerini seçin

en: colors
tr: renk

en: select colors metadata
tr: renklerin üst verilerini seçme

en: select tags metadata
tr: etiketlerin üst verilerini seçme

en: select geo tags metadata
tr: coğrafi etiketler üst verilerini seçme

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
tr: darktable üst verilerini seçin (üst veri düzenleyici modülünden)

en: set the selected image as source of metadata
tr: seçilen görüntüyü üst veri kaynağı olarak ayarla

en: paste selected metadata on selected images
tr: seçilen üst verileri seçilen görüntülere yapıştır

en: clear selected metadata on selected images
tr: seçili görüntülerde seçili üst verileri temizle

en: how to handle existing metadata
tr: mevcut üst veriler nasıl işlenir

en: merge
tr: birleştir

en: update image information to match changes to file
tr: dosyadaki değişiklikleri eşleştirmek için görüntü bilgilerini güncelleyin

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
tr: seçimi tek renkli görüntüler olarak ayarlayın ve tek renkli iş akışını etkinleştirin

en: set selection as color images
tr: seçimi renkli görüntüler olarak ayarla

en: duplicate virgin
tr: ellenmemiş çoğaltma

en: device "%s" connected on port "%s".
tr: "%s" aygıtı "%s" bağlantı noktasına bağlı.

en: copy & import from camera
tr: kameradan kopyala & içe aktar

en: tethered shoot
tr: bağlı çekim

en: unmount camera
tr: kameranın bağlantısını kes

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
tr: kamera başka bir uygulama tarafından kilitlendi
    artık bağlı olmadığından emin olun
    veya kilitleyen uygulamadan çıkın

en: tethering and importing is disabled for this camera
tr: bu kamera için bağlama ve içe aktarma devre dışı

en: mount camera
tr: kamerayı bağla

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
tr[0]: %d görüntüden %d tanesi seçildi
tr[1]: %d görüntülerden %d tanesi seçildi

en: you can't delete the selected place
tr: seçilen yeri silemezsiniz

en: choose the root of the folder tree below
tr: aşağıdaki klasör ağacının kökünü seçin

en: places
tr: yerler

en: restore all default places you have removed by right-click
tr: sağ tıkla kaldırdığınız tüm varsayılan yerleri geri yükleyin

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
tr: özel bir yer ekle
    
    kaldırmak için bir yere sağ tıklayın

en: you can add custom places using the plus icon
tr: artı simgesini kullanarak özel yerler ekleyebilirsiniz

en: select a folder to see the content
tr: içeriği görmek için bir klasör seçin

en: folders
tr: klasörler

en: home
tr: ev

en: pictures
tr: resimler

en: mark already imported pictures
tr: zaten içe aktarılan resimleri işaretle

en: modified
tr: değiştirilmiş

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
tr: 'değiştirilen tarih/saat' dosyası, 'Exif tarihi/saati'nden farklı olabilir

en: show/hide thumbnails
tr: küçük resimleri göster/gizle

en: naming rules
tr: adlandırma kuralları

en: add to library
tr: kütüphaneye ekle

en: copy & import
tr: kopyala & içe aktar

en: select new
tr: yeni seç

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
tr: kameradan görüntülerin listesini önceden getirirken lütfen bekleyin...

en: invalid override date/time format
tr: geçersiz geçersiz kılma tarih/saat biçimi

en: import base directory
tr: temel dizini içe aktar

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
tr: görüntüleri karanlık tablo temel dizinine kopyalamadan önce, tercih ettiğiniz gibi tanımlandığından emin olun.
    Daha fazla bilgiyi karanlık masa kılavuzunda bulabilirsiniz.
    
    karanlık tablo tercihlerini inceleyin -> içe aktar.
    'temel dizin adlandırma modelini' kontrol edin ve muhtemelen düzeltin

en: _come back & check
tr: _geri gelip kontrol edin

en: _understood & done
tr: _anlaşıldı veya yapıldı

en: add to library...
tr: kütüphaneye ekle...

en: add existing images to the library
tr: mevcut görüntüleri kütüphaneye ekle

en: copy & import...
tr: kopyala & içe aktar...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
tr: görüntüleri kitaplığa eklemeden önce kopyalayın ve isteğe bağlı olarak yeniden adlandırın
    görüntüleri yeniden adlandırmak ve hedef klasörleri belirlemek için desenler tanımlanabilir

note: collapsible section
en: parameters
tr: parametreler

en: v3.0 for RAW input (default)
tr: RAW girişi için v3.0 (varsayılan)

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
tr: JPEG/RAW olmayan giriş için v3.0

en: deleting preset for obsolete module
tr: eski modül için ön ayar siliniyor

en: manage presets...
tr: ön ayarları yönet...

en: nothing to save
tr: kaydedilecek bir şey yok

en: show module
tr: modülü göster

en: utility module
tr: yardımcı modül

en: live view
tr: canlı görünüm

en: toggle live view
tr: canlı görünümü aç/kapat

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
tr: canlı görüntüyü yakınlaştır

en: flip live view horizontally
tr: canlı görüntüyü yatay olarak çevir

en: move focus point in (big steps)
tr: odak noktasını içeri taşı (büyük adımlarla)

en: move focus point in (small steps)
tr: odak noktasını içeri taşı (küçük adımlarla)

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
tr: otomatik odaklamayı çalıştır

en: move focus point out (small steps)
tr: odak noktasını dışarı taşı (küçük adımlarla)

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
tr: odak noktasını hareket ettir (büyük adımlarla)

en: overlay
tr: kaplama

en: selected image
tr: seçilen görüntü

en: overlay another image over the live view
tr: canlı görüntünün üzerine başka bir görüntü bindir

en: enter image id of the overlay manually
tr: bindirmenin görüntü kimliğini kendiniz girin

en: overlay mode
tr: bindirme modu

[ctx: blendmode]
en: add
tr: ekle

[ctx: blendmode]
en: saturate
tr: doygunluk

[ctx: blendmode]
en: color dodge
tr: renk atlatma

[ctx: blendmode]
en: color burn
tr: renk yanması

[ctx: blendmode]
en: hard light
tr: şiddetli ışık

[ctx: blendmode]
en: soft light
tr: yumuşak ışık

[ctx: blendmode]
en: exclusion
tr: hariç tutma

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
tr: HSL tonu

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
tr: HLS doygunluğu

[ctx: blendmode]
en: HSL color
tr: HLS rengi

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
tr: HLS parlaklığı

en: mode of the overlay
tr: kaplama modu

en: split line
tr: bölünmüş çizgi

en: only draw part of the overlay
tr: kaplamanın yalnızca bir kısmını çizin

en: find location
tr: konum bul

en: locations
tr: konumlar

en: new sub-location
tr: yeni alt konum

en: new location
tr: yeni konum

en: location name '%s' already exists
tr: '%s' konum adı zaten var

en: edit location
tr: konumunu düzenle

en: delete location
tr: konumu sil

en: update filmstrip
tr: film şeridini güncelle

en: go to collection (lighttable)
tr: koleksiyona git (ışık masası)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
tr: başka bir konum seçmeden önce düzenlemeyi sonlandırın (enter veya esc tuşuna basın)

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
tr: kullanıcı konumlarının listesi,
    haritada bir konumu göstermek veya gizlemek için tıklayın:
     - yeniden boyutlandırmak için şeklin içinde tekerleği kaydırın
     - genişliği veya yüksekliği değiştirmek için <shift> veya <ctrl> kaydırın
     - şeklin içine tıklayın ve konumunu değiştirmek için sürükleyin
     - bir görüntüyü konumun içinden taşımak için ctrl-tıklayın
    bir konum adını düzenlemek için ctrl-tıklayın
     - bir boru '|' sembolü ismi birkaç seviyeye böler
     - bir grup konumu kaldırmak için adını silin
     - yeni adı doğrulamak için Enter tuşuna basın, düzenlemeyi iptal etmek için Esc ye basın
    diğer işlemler için sağ tıklayın: konumu silin ve koleksiyona gidin

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
tr: harita, daire veya dikdörtgen üzerinde konumun sınırlarının şeklini seçin
    hatta varsa çokgen (önce 'konum bul' modülünde bir çokgen yeri seçin)

en: add a new location on the center of the visible map
tr: görünür haritanın ortasına yeni bir konum ekle

en: show all
tr: tümünü göster

en: show all locations which are on the visible map
tr: görünür haritadaki tüm yerleri göster

en: map settings
tr: harita ayarları

en: map source
tr: harita kaynağı

en: select the source of the map. some entries might not work
tr: haritanın kaynağını seçin. bazı girdiler çalışmayabilir

en: feather
tr: kuş tüyü

en: group #%d
tr: grup #%d

en: duplicate this shape
tr: bu şekli çoğalt

en: delete this shape
tr: bu şekli sil

en: delete group
tr: grubu sil

en: remove from group
tr: gruptan çıkar

en: group the forms
tr: formları gruplandır

en: use inverted shape
tr: ters şekil kullan

en: mode: union
tr: mod: birlik

en: mode: intersection
tr: mod: kavşak

en: mode: difference
tr: mod: fark

en: mode: sum
tr: mod: toplam

en: mode: exclusion
tr: mod: dışlama

en: cleanup unused shapes
tr: kullanılmayan şekilleri temizleme

en: created shapes
tr: oluşturulan şekiller

en: properties
tr: özellikler

en: no shapes selected
tr: şekil seçilmedi

en: pressure
tr: basınç

en: smoothing
tr: yumuşatma

en: metadata editor
tr: üst veri düzenleyici

en: metadata settings
tr: üstveri ayarları

en: _default
tr: _öntanımlı

en: visible
tr: görünür

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
tr: ilgili üst veriler sizin için ilginizi çekiyorsa işaretleyin
    üst veri düzenleyici, toplama ve içe aktarma modülünden görünür olacak
    o da dışa aktaracak

en: private
tr: özel

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
tr: bu bilgiyi gizli tutmak istiyorsanız işaretleyin (görüntüler ile dışa aktarılmaz)

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
tr: üst veri metni
    ctrl+enter yeni bir satır ekler (dikkat, standart üst verilerle uyumlu olmayabilir)
    <degistirmeden birakin> seçili resimlerin farklı üst verileri varsa
    bu durumda, sağ tıklama bunlardan birini seçme imkanı verir
    açılır pencereden çıkmak için Esc

en: write metadata for selected images
tr: seçilen görüntüler için üst veri yaz

en: cancel
tr: vazgeç

en: ignore changed metadata
tr: değiştirilen meta verileri yoksay

en: Creative Commons Attribution (CC BY)
tr: Genel yaratıcı (CC BY)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC BY-SA)
tr: Genel yaratıcı-ShareAlike (CC BY-SA)

en: Creative Commons Attribution-NoDerivs (CC BY-ND)
tr: Genel yaratıcı-Türevsiz (CC BY-ND)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)
tr: Genel yaratıcı-Ticari Olmayan (CC BY-NC)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC BY-NC-SA)
tr: Genel yaratıcı-Ticari olmayan-ShareAlike (CC BY-NC-SA)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC BY-NC-ND)
tr: Genel yaratıcı-Ticari olmayan-NoDerivs (CC BY-NC-ND)

en: all rights reserved
tr: her hakkı saklıdır

note: internal
en: filmroll
tr: film rulosu

en: group id
tr: grup kimliği

en: version
tr: sürüm

en: import timestamp
tr: zaman damgasını içe aktar

en: change timestamp
tr: zaman damgasını değiştir

en: export timestamp
tr: zaman damgasını dışa aktar

en: print timestamp
tr: zaman damgasını yazdır

en: flags
tr: işaretler

en: 35mm equiv focal length
tr: 35 mm eşdeğer odak uzaklığı

en: focus distance
tr: odak mesafesi

en: datetime
tr: tarih saat

en: export width
tr: dışa aktarım genişliği

en: export height
tr: dışa aktarım yüksekliği

en: longitude
tr: boylam

en: elevation
tr: yükseklik

en: categories
tr: kategoriler

en: image information
tr: görüntü bilgisi

en: unused/deprecated
tr: kullanılmamış/kullanımdan kaldırılmış

en: marked for deletion
tr: silinmek üzere işaretlendi

en: auto-applying presets applied
tr: otomatik uygulanan ön ayarlar uygulandı

en: image has %d star | image has %d stars
tr[0]: görüntüde %d yıldız var
tr[1]: görüntüde %d yıldız var

en: loader: %s
tr: yükleyici: %s

en: <various values>
tr: <cesitli degerler>

en: double-click to jump to film roll
    %s
tr: film rulosuna atlamak için çift tıklayın
    %s

en: infinity
tr: sonsuz

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
tr: istediğiniz sırayı alana kadar her seferinde bir satır sürükleyip bırakın
    ilginizi çekmeyen üst verileri gizlemek için işareti kaldırın
    farklı ayarlar gerekiyorsa ön ayarları kullanın

en: jump to film roll
tr: film rulosuna atla

en: recently used collections
tr: son kullanılan koleksiyonlar

en:  and
tr:  ve

en:  or
tr:  veya

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
tr:  ama değil

en: recent collections settings
tr: son koleksiyon ayarları

en: workflow: scene-referred
tr: iş akışı: sahne referansı

en: modules: deprecated
tr: modüller: kullanımdan kaldırıldı

en: last modified layout
tr: son değiştirilen düzen

en: modulegroups
tr: modül grupları

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
tr: aç/kapat

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
tr: bu modülün birden çok örneği mevcut olduğundan, bu hızlı erişim aracı devre dışı bırakıldı. Bu araç'a erişmek için lütfen tam modülü kullanın...

en: (some features may only be available in the full module interface)
tr: (bazı özellikler yalnızca tam modül arayüzünde mevcut olabilir)

en: go to the full version of the %s module
tr: %s modülünün tam sürümüne gidin

[ctx: modulegroup]
en: base
tr: temel

[ctx: modulegroup]
en: tone
tr: ton

[ctx: modulegroup]
en: color
tr: renk

[ctx: modulegroup]
en: correct
tr: uygun

[ctx: modulegroup]
en: effect
tr: etki

en: modules: all
tr: modüller: tümü

[ctx: modulegroup]
en: grading
tr: sınıflandırma

[ctx: modulegroup]
en: effects
tr: etkiler

en: workflow: beginner
tr: iş akışı: başlangıç

en: workflow: display-referred
tr: iş akışı: ekran yönlendirmeli

en: search only
tr: sadece ara

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
tr: kullanımdan kaldırıldı

en: previous config
tr: önceki yapılandırma

en: previous layout
tr: önceki düzen

en: previous config with new layout
tr: yeni düzen ile önceki yapılandırma

en: remove this widget
tr: bu araç`ı kaldır

en: remove this module
tr: bu modülü kaldır

note: does it belong to recommended modules ?
en: base
tr: temel

en: tone
tr: ton

en: technical
tr: teknik

en: grading
tr: sınıflandırma

en: add this module
tr: bu modülü ekle

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
tr: tüm kullanılabilir modüller

en: add module
tr: modül ekle

en: remove module
tr: modülü kaldır

en: header needed for other widgets
tr: diğer gereç'ler için gerekli başlık

en: add this widget
tr: bu araç'ı ekle

en: currently invisible
tr: şu anda görünmez

en: add widget
tr: araç ekle

en: remove widget
tr: araç`ı kaldır

en: show all history modules
tr: tüm geçmiş modüllerini göster

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
tr: şu anda etkin olup olmadıklarına bakılmaksızın geçmiş yığınında bulunan modülleri göster

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
tr: aşağıdaki modüller, çözülemeyen iç tasarım hataları ve bunları çözen alternatif modüller olduğu için kullanımdan kaldırılmıştır.
    sonraki sürümde yeni düzenlemeler için kaldırılacaklar.

en: quick access panel
tr: hızlı erişim paneli

en: show only active modules
tr: yalnızca etkin modülleri göster

en: active modules
tr: etkin modüller

en: presets
    ctrl+click to manage
tr: ön ayarlar
    yönetmek için ctrl+tıkla

en: search modules
tr: arama modülleri

en: search modules by name or tag
tr: ada veya etikete göre modülleri ara

en: clear text
tr: metni temizle

en: basic icon
tr: temel simge

en: active icon
tr: etkin simge

en: color icon
tr: renk simgesi

en: correct icon
tr: uygun simgesi

en: effect icon
tr: etki simgesi

en: favorites icon
tr: favoriler simgesi

en: tone icon
tr: ton simgesi

en: grading icon
tr: sınıflandırma simgesi

en: technical icon
tr: teknik simgesi

en: quick access panel widgets
tr: hızlı erişim paneli araç'ı

en: quick access
tr: hızlı erişim

en: add widget to the quick access panel
tr: hızlı erişim paneline araç ekle

en: group icon
tr: grup simgesi

en: group name
tr: grup ismi

en: remove group
tr: grubu kaldır

en: move group to the left
tr: grubu sola taşı

en: add module to the group
tr: gruba modül ekle

en: move group to the right
tr: grubu sağa kaydır

en: rename preset
tr: ön ayarı yeniden adlandır

en: _rename
tr: _yeniden adlandır

en: new preset name:
tr: yeni ön ayar adı:

en: a preset with this name already exists!
tr: bu ada sahip bir ön ayar zaten var!

en: preset:
tr: ön ayar:

en: remove the preset
tr: ön ayarı kaldır

en: duplicate the preset
tr: ön ayarı çoğalt

en: rename the preset
tr: ön ayarı yeniden adlandır

en: create a new empty preset
tr: yeni bir boş ön ayar oluştur

en: show search line
tr: arama satırını göster

en: show quick access panel
tr: hızlı erişim panelini göster

en: show all history modules in active group
tr: etkin gruptaki tüm geçmiş modüllerini göster

en: auto-apply this preset
tr: bu ön ayarı otomatik olarak uygula

en: module groups
tr: modül grupları

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
tr: bu, yerleşik bir salt okunur ön ayardır. değişiklik yapmak istiyorsanız kopyalayın

en: navigation
tr: gezinme

[ctx: navigationbox]
en: fill
tr: dolgu

en: small
tr: küçük

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
tr: gezinme
    yakınlaştırılmış alanı orta görünümde konumlandırmak için tıklayın veya sürükleyin

en: hide navigation thumbnail
tr: gezinme küçük resmini gizle

en: image zoom level
tr: görüntü yakınlaştırma düzeyi

en: 50%
tr: %50

en: 100%
tr: %100

en: 200%
tr: %200

en: 400%
tr: %400

en: 800%
tr: %800

en: 1600%
tr: %1600

en: print settings
tr: yazdırma ayarları

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
tr: `%s' için `%s' işleniyor

en: cannot open printer profile `%s'
tr: `%s' yazıcı profili açılamıyor

en: error getting output profile for image %d
tr: %d görüntüsü için çıktı profili alınırken hata oluştu

en: cannot apply printer profile `%s'
tr: `%s' yazıcı profili uygulanamıyor

en: failed to create temporary PDF for printing
tr: yazdırma için geçici PDF oluşturulamadı

en: maximum image per page reached
tr: sayfa başına azami görüntüye ulaşıldı

en: cannot print until a picture is selected
tr: bir resim seçilinceye kadar yazdırılamaz

en: cannot print until a printer is selected
tr: bir yazıcı seçilinceye kadar yazdırılamaz

en: cannot print until a paper is selected
tr: bir kağıt seçilinceye kadar yazdırılamaz

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
tr: baskı için %d görüntüsü alınamıyor

[ctx: section]
en: printer
tr: yazıcı

en: printer
tr: yazıcı

en: media
tr: ortam

en: color management in printer driver
tr: yazıcı sürücüsünde renk yönetimi

en: printer ICC profiles
tr: yazıcı ICC profilleri

en: black point compensation
tr: siyah nokta telafisi

en: activate black point compensation when applying the printer profile
tr: yazıcı profilini uygularken siyah nokta telafisini etkinleştir

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
tr: sayfa

en: measurement units
tr: ölçü birimleri

en: image width/height
tr: görüntü genişliği/yüksekliği

en: scale factor
tr: ölçek etkeni

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
tr: yerel yazıcı DPI'sinden görüntü ölçek çarpanı:
     < 1, ölçeğin küçültüldüğü anlamına gelir (en iyi kalite)
     > 1, görüntünün büyütüldüğü anlamına gelir
     çok büyük bir değer düşük baskı kalitesine neden olabilir

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
tr: üst kenar boşluğu

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
tr: sol kenar boşluğu

en: lock
tr: kilitle

en: change all margins uniformly
tr: tüm kenar boşluklarını eşit olarak değiştir

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
tr: sağ kenar boşluğu

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
tr: alt kenar boşluğu

en: display grid
tr: ekran ızgarası

en: snap to grid
tr: ızgaraya tuttur

en: borderless mode required
tr: kenarlıksız mod gerekli

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
tr: kenarlıksız modun etkinleştirilmesi gerektiğini belirtir
    seçili kenar boşlukları olduğundan yazıcı sürücüsünde
    yazıcı donanımı kenar boşluklarının altında

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
tr: görüntü düzeni

en: new image area
tr: yeni görüntü alanı

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
tr: sayfaya yeni bir resim alanı ekleyin
    alanı yerleştirmek için sayfada tıklayın ve sürükleyin
    üzerine film şeridinden görüntüyü sürükleyip bırakın

en: delete image area
tr: görüntü alanını sil

en: delete the currently selected image area
tr: şu anda seçili olan görüntü alanını sil

en: clear layout
tr: düzeni temizle

en: remove all image areas from the page
tr: sayfadaki tüm görüntü alanlarını kaldır

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
tr: görüntü alanı x orijini (geçerli birimde)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
tr: görüntü alanı y orijini (geçerli birimde)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
tr: görüntü alanı genişliği (geçerli birimde)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
tr: görüntü alanı yüksekliği (geçerli birimde)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
tr: yazdırma ayarları

en: temporary style to use while printing
tr: yazdırırken kullanılacak geçici tarz

en: print with current settings
tr: mevcut ayarlarla yazdır

en: select all images in current collection
tr: mevcut koleksiyondaki tüm görüntüleri seç

en: clear selection
tr: seçimi temizle

en: select unselected images
    in current collection
tr: seçilmemiş görüntüleri seç
    mevcut koleksiyonda

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
tr: aynı olan tüm görüntüleri seçin
    seçilen görüntüler olarak film rulosu

en: select untouched images in
    current collection
tr: dokunulmamış görüntüleri seçin
    mevcut koleksiyon

en: session
tr: oturum

en: jobcode
tr: iş kodu

en: create
tr: oluştur

en: snapshots
tr: ekran görüntüleri

en: snapshots for removed image have been deleted
tr: kaldırılan görselin anlık görüntüleri silindi

en: this snapshot was taken from
tr: bu anlık görüntü alındı

en: take snapshot
tr: ekran görüntüsü yakala

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
tr: geliştirmenin başka bir aşamasında başka bir görüntüyle veya aynı görüntüyle karşılaştırmak için anlık görüntü alın

en: toggle last snapshot
tr: son anlık görüntüyü aç/kapat

en: remove style? | remove styles?
tr[0]: tarz kaldırılsınmı?
tr[1]: tarzlar kaldırılsınmı?

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
tr[0]: %d tarzını gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?
tr[1]: %d tarzları gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: _overwrite
tr: _üzerine yaz

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
tr: `%s' tarzı zaten var.
    mevcut tarzın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: apply this option to all existing styles
tr: bu seçeneği mevcut tüm tarzlara uygula

en: style %s was successfully exported
tr: %s tarzı başarıyla dışa aktarıldı

en: select style
tr: tarz seç

en: darktable style files
tr: darktable tarzı dosyalar

en: available styles,
    double-click to apply
tr: kullanılabilir stiller,
    uygulamak için çift tıklayın

en: filter style names
tr: tarz adlarını filtrele

en: create duplicate
tr: kopya oluştur

en: creates a duplicate of the image before applying style
tr: tarzı uygulamadan önce görüntünün bir kopyasını oluşturur

en: create...
tr: oluştur...

en: create styles from history stack of selected images
tr: seçilen görüntülerin geçmiş yığınından tarzlar oluşturun

en: edit...
tr: düzenle...

en: edit the selected styles in list above
tr: yukarıdaki listede seçilen tarzları düzenle

en: removes the selected styles in list above
tr: yukarıdaki listede seçilen tarzları kaldırır

en: import styles from a style files
tr: tarz dosyalarından tarzları içe aktar

en: export the selected styles into a style files
tr: seçili tarzları stil dosyalarına aktar

en: apply the selected styles in list above to selected images
tr: yukarıdaki listede seçilen tarzları seçilen görüntülere uygula

en: tagging
tr: etiketleme

en: attach tag to all
tr: hepsine etiket ekle

en: detach tag
tr: etiketi ayır

en: delete tag?
tr: etiketi sil?

en: selected: %s
tr: seçildi: %s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
tr[0]: `%s' etiketini gerçekten silmek istiyor musunuz?
    %d görüntüye bu etiket atandı!
tr[1]: %s' etiketini gerçekten silmek istiyor musunuz?
    %d görüntülere bu etiket atandı!

en: tag %s removed
tr: %s etiketi kaldırıldı

en: delete node?
tr: düğümü sil?

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
tr[0]: <u>%d</u> etiketi silinecek
tr[1]: <u>%d</u> etiketleri silinecek

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
tr[0]: <u>%d</u> görüntü güncellenecek
tr[1]: <u>%d</u> görüntüler güncellenecek

en: %d tags removed
tr: %d etiket kaldırıldı

en: create tag
tr: etiket oluştur

en: name:
tr: isim:

en: add to: "%s"
tr: ekle: "%s"

en: category
tr: kategori

en: synonyms:
tr: eş anlamlı:

en: empty tag is not allowed, aborting
tr: boş etikete izin verilmiyor, iptal ediliyor

en: tag name already exists. aborting.
tr: etiket adı zaten var. iptal ediliyor.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
tr[0]: <u>%d</u> etiketi güncellenecek
tr[1]: <u>%d</u> etiketleri güncellenecek

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
tr: '|' etiketi yeniden adlandırmak için karaktere izin verilmez.
    hiyerarşiyi değiştirmek için bunun yerine yeniden adlandırma yolunu kullanın. İptal ediliyor.

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
tr: en az bir yeni etiket adı (%s) zaten var, iptal ediliyor

en: change path
tr: yolu değiştir

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
tr: '|' yanlış yerleştirilmiş, boş etikete izin verilmiyor, iptal ediliyor

en: tag %s created
tr: %s etiketi oluşturuldu

en: attach tag
tr: etiket ekle

en: create tag...
tr: etiket oluştur...

en: delete tag
tr: etiketi sil

en: delete node
tr: düğümü sil

en: change path...
tr: yolu değiştir...

en: set as a tag
tr: etiket olarak ayarla

en: copy to entry
tr: girişe kopyala

en: go to tag collection
tr: etiket koleksiyonuna git

en: go back to work
tr: çalışmaya geri dön

en: (private)
tr: (özel)

en: select a keyword file
tr: bir anahtar kelime dosyası seçin

en: error importing tags
tr: etiketleri içe aktarma hatası

en: %zd tags imported
tr: %zd etiket içe aktarıldı

en: select file to export to
tr: dışa aktarılacak dosyayı seçin

en: error exporting tags
tr: etiketleri dışa aktarma hatası

en: %zd tags exported
tr: %zd etiket dışa aktarıldı

en: drop to root
tr: köke bırak

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
tr: ekli etiketler
    ayırmak için Sil'e basın veya çift tıklayın
    ekli etiketteki diğer işlemler için sağ tıklayın,
    Girdiye odak vermek için sekme

en: attach
tr: ekleme

en: attach tag to all selected images
tr: seçili tüm görüntülere etiket ekle

en: detach
tr: ayırma

en: detach tag from all selected images
tr: seçili tüm görüntülerden etiketi ayır

en: toggle list with / without hierarchy
tr: hiyerarşili / hiyerarşisiz geçiş listesi

en: hide
tr: gizle

en: toggle sort by name or by count
tr: ada veya sayıya göre sıralamayı değiştir

en: sort
tr: sırala

en: toggle show or not darktable tags
tr: darktable etiketlerini göster veya gösterme arasında geçiş yap

en: dttags
tr: dtetiketleri

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
tr: etiket adını girin
    yeni bir etiket oluşturmak ve seçilen resimlere eklemek için Enter'a basın
    ilk eşleşen etikete gitmek için Sekme veya Aşağı tuşuna basın
    eklenen ilk kullanıcı etiketini seçmek için shift+Tab tuşlarına basın

en: clear entry
tr: girdiyi temizle

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
tr: etiket sözlüğü,
    Seçili görüntülere seçili etiketi eklemek için Enter veya çift tıklayın
    shift+Enter idem plus girişe odaklanmayı sağlar
    seçili etiketi tamamen genişletmek için shift+tıklama
    seçili etiketteki diğer işlemler için sağ tıklayın
    girişe odak vermek için shift+Sekme

en: create a new tag with the
    name you entered
tr: ile yeni bir etiket oluşturun
    girdiğin isim

en: import tags from a Lightroom keyword file
tr: etiketleri bir Lightroom anahtar kelime dosyasından içe aktarın

en: export all tags to a Lightroom keyword file
tr: tüm etiketleri bir Lightroom anahtar kelime dosyasına aktarın

en: toggle list / tree view
tr: liste / ağaç görünümü arasında geçiş yap

en: tree
tr: ağaç

en: toggle list with / without suggestion
tr: önerili / önerisiz geçiş listesi

en: suggestion
tr: öneri

en: redo last tag
tr: son etiketi yeniden yap

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
tr: etiket ağacı görünümünde etiket kısayolu etkin değil. lütfen liste görünümüne geçin

en: tagging settings
tr: etiketleme ayarları

en: battery indicator
tr: pil göstergesi

en: colorlabels
tr: renk etiketleri

en: toggle color label of selected images
tr: seçilen resimlerin renk etiketini aç/kapat

en: filmstrip
tr: film şeridi

en: filter
tr: filtre

en: filter preferences
tr: filtre tercihleri

en: gamepad
tr: oyun kumandası

en: button a
tr: düğme a

en: button b
tr: düğme b

en: button x
tr: düğme x

en: button y
tr: düğme y

en: button back
tr: geri düğme

en: button guide
tr: düğme kılavuzu

en: button start
tr: düğme başlangıcı

en: left stick
tr: sol çubuk

en: right stick
tr: sağ çubuk

en: left shoulder
tr: sol omuz

en: right shoulder
tr: sağ omuz

en: dpad up
tr: yukarı tuş takımı

en: dpad down
tr: aşağı tuş takımı

en: dpad left
tr: sol tuş takımı

en: dpad right
tr: sağ tuş takımı

en: button misc1
tr: düğme çeşitli1

en: paddle1
tr: kürek1

en: paddle2
tr: kürek2

en: paddle3
tr: kürek3

en: paddle4
tr: kürek4

en: touchpad
tr: dokunmatik yüzey

en: left trigger
tr: sol tetik

en: right trigger
tr: sağ tetik

en: invalid gamepad button
tr: geçersiz oyun kumandası düğmesi

en: left x
tr: sol x

en: left y
tr: sol y

en: right x
tr: sağ x

en: right y
tr: sağ y

en: left diagonal
tr: sola çapraz

en: left skew
tr: sola çarpık

en: right diagonal
tr: sağ çapraz

en: right skew
tr: sağa çarpık

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
tr: geçersiz oyun kumandası ekseni

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
tr: boyut için küçük resim bindirmeleri

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
tr: görüntü üzerindeki her fare hareketinden sonra blok bindirme gizlenmeden önceki süre
    bindirmeyi asla gizlememek için -1'i ayarlayın

en: timeout only available for block overlay
tr: zaman aşımı yalnızca blok bindirme için kullanılabilir

en: culling overlays
tr: itlaf kaplamaları

en: preview overlays
tr: önizleme bindirmeleri

en: overlays not available here...
tr: kaplamalar burada mevcut değil...

en: expand grouped images
tr: gruplandırılmış görüntüleri genişlet

en: collapse grouped images
tr: gruplandırılmış görüntüleri daralt

en: thumbnail overlays options
tr: küçük resim bindirmeleri seçenekleri

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
tr: küçük resimlerde gösterilen bindirmelerin türünü değiştirmek için tıklayın

en: overlay mode for size
tr: boyut için bindirme modu

en: thumbnail overlays
tr: küçük resim bindirmeleri

en: no overlays
tr: bindirme yok

en: overlays on mouse hover
tr: fareyle üzerine gelindiğinde bindirmeler

en: extended overlays on mouse hover
tr: fareyle üzerine gelindiğinde genişletilmiş bindirmeler

en: permanent overlays
tr: kalıcı kaplamalar

en: permanent extended overlays
tr: kalıcı genişletilmiş kaplamalar

en: permanent overlays extended on mouse hover
tr: fareyle üzerine gelindiğinde uzatılan kalıcı bindirmeler

en: overlays block on mouse hover
tr: fareyle üzerine gelindiğinde bindirmeler bloğu

en: during (s)
tr: sırasında (lar)

en: show tooltip
tr: araç ipucunu göster

en: help
tr: yardım

en: enable this, then click on a control element to see its online help
tr: bunu etkinleştirin, ardından çevrimiçi yardımını görmek için bir kontrol öğesine tıklayın

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
tr: kısayolları tanımla
    üzerine yazma onaylarını kapatmak için ctrl+tıklayın
    
    bir araç'ın üzerine gelin ve fare tıklamasıyla tuşlara basın ve kombinasyonları kaydırın veya hareket ettirin
    eşlemeyi silmek için aynı kombinasyonu tekrar edin
    daha fazla yapılandırma için iletişim kutusunu açmak için bir araç, modül veya ekran alanına tıklayın

en: show global preferences
tr: genel tercihleri göster

en: hinter
tr: ipucu

en: %s in current collection
tr: %s geçerli koleksiyonda

en: image infos
tr: görüntü bilgileri

en: click to exit from full preview layout.
tr: tam önizleme düzeninden çıkmak için tıklayın.

en: click to enter full preview layout.
tr: tam önizleme düzenine girmek için tıklayın.

en: click to enter culling layout in fixed mode.
tr: sabit modda ayırma düzenine girmek için tıklayın.

en: click to exit culling layout.
tr: ayırma düzeninden çıkmak için tıklayın.

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
tr: dinamik modda ayırma düzenine girmek için tıklayın.

en: toggle filemanager layout
tr: dosya yöneticisi düzenini değiştir

en: click to enter filemanager layout.
tr: dosya yöneticisi düzenine girmek için tıklayın.

en: toggle zoomable lighttable layout
tr: yakınlaştırılabilir ışık tablosu düzenini değiştir

en: click to enter zoomable lighttable layout.
tr: yakınlaştırılabilir ışık masası düzenine girmek için tıklayın.

en: toggle culling mode
tr: toplama modu arasında geçiş yap

en: toggle culling dynamic mode
tr: toplama dinamik modunu aç/kapat

en: toggle culling zoom mode
tr: toplama yakınlaştırma modunu aç/kapat

en: exit current layout
tr: mevcut düzenden çık

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
tr: mutlak kodlama kullanarak; göreceli duruma geçmek için yeniden başlat

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
tr: göreceli kodlamaya geçmeden önce %d daha özdeş (aşağı) hareket

en: switching encoding to relative (down = %d)
tr: kodlamayı göreli olarak değiştirme (aşağı = %d)

en: %s opened as midi%d
tr: %s midi%d olarak açıldı

en: module toolbox
tr: modül araç kutusu

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
tr: seçilen görüntüler için yıldız derecelendirmesi ayarla

en: timeline
tr: zaman çizelgesi

en: start selection
tr: seçimi başlat

en: stop selection
tr: seçimi durdur

en: view toolbox
tr: araç kutusunu görüntüle

en: viewswitcher
tr: görünüm değiştirici

en: double-click to reset to `%s'
tr: `%s' olarak sıfırlamak için çift tıklayın

en: select file
tr: dosya seçin

en: double-click to reset to `%d'
tr: `%d' olarak sıfırlamak için çift tıklayın

en: double-click to reset to `%f'
tr: `%f' olarak sıfırlamak için çift tıklayın

en: Lua options
tr: Lua seçenekleri

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
tr: darktable `%s' yüklenemedi, şimdi ışık masası'na geçiliyor.
    
    lütfen görüntüyü oluşturan kamera modelinin darktable desteklenip desteklenmediğini kontrol edin
    (desteklenen kameraların listesi https://www.darktable.org/resources/camera-support/ adresindedir).
    kamera modelinin desteklendiğinden eminseniz, lütfen bir konu açmayı düşünün
    https://github.com/darktable-org/darktable adresinde

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
tr: `%s' yükleniyor...

en: gamut check
tr: gamut kontrolü

en: soft proof
tr: yumuşak prova

note: fail :(
en: no image to open!
tr: açılacak görüntü yok!

en: no user-defined presets for favorite modules were found
tr: favori modüller için kullanıcı tanımlı ön ayar bulunamadı

en: no styles have been created yet
tr: henüz tarz oluşturulmadı

en: quick access to presets
tr: ön ayarlara hızlı erişim

en: quick access to styles
tr: stillere hızlı erişim

en: quick access for applying any of your styles
tr: tarzlarınız`dan herhangi birini uygulamak için hızlı erişim

en: second window
tr: ikinci pencere

en: display a second darkroom image window
tr: ikinci bir karanlık oda görüntü penceresi göster

en: color assessment
tr: renk değerlendirmesi

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
tr: ISO 12646 renk değerlendirme koşullarını değiştir

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
tr: açık gösterge üzerinde raw geçiş yap
    seçenekler için sağ tıklayın

en: select how to mark the clipped pixels
tr: kırpılan piksellerin nasıl işaretleneceğini seçin

en: mark with CFA color
tr: CFA rengiyle işaretleyin

en: mark with solid color
tr: düz renkle işaretle

en: false color
tr: yanlış renk

en: color scheme
tr: renk şeması

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
tr: aşırı pozlamayı belirtmek için düz rengi seçin.
    yalnızca mod = düz renkle işaretlediğinde kullanılacaktır

[ctx: solidcolor]
en: red
tr: kırmızı

[ctx: solidcolor]
en: green
tr: yeşil

[ctx: solidcolor]
en: blue
tr: mavi

[ctx: solidcolor]
en: black
tr: siyah

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
tr: aşırı pozlanmış olarak kabul edilecek olanın eşiği
    1.0 - beyaz seviyesi
    0.0 - siyah seviye

en: toggle clipping indication
    right click for options
tr: kırpma göstergesi aç/kapat
    seçenekler için sağ tıklayın

en: clipping preview mode
tr: kırpma önizleme modu

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
tr: önizlemek istediğiniz metriği seçin
    tam gamut, diğer tüm modların birleşimidir

en: full gamut
tr: tam gamut

en: any RGB channel
tr: herhangi bir RGB kanalı

en: luminance only
tr: sadece parlaklık

en: saturation only
tr: sadece doygunluk

en: select colors to indicate clipping
tr: kırpmayı belirtmek için renkleri seçin

en: red & blue
tr: kırmızı & mavi

en: purple & green
tr: mor & yeşil

en: lower threshold
tr: alt eşik

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
tr: siyah nokta için kırpma eşiği,
    EV'de, nispeten beyaza (0 EV).
    8 bit sRGB, siyahları -12.69 EV'de klipsler,
    8 bit Adobe RGB, -19.79 EV'de siyahları keser,
    -20.69 EV'de 16 bit sRGB siyah klipler,
    tipik güzel sanatlar mat baskıları -5.30 EV'de siyah üretir,
    tipik renkli parlak baskılar -8.00 EV'de siyah üretir,
    tipik siyah beyaz parlak baskılar -9.00 EV'de siyah üretir.

en: upper threshold
tr: üst eşik

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
tr: beyaz nokta için kırpma eşiği.
    %100 en yüksek orta parlaklıktır.

en: softproof
tr: yumuşak prova

en: toggle softproofing
    right click for profile options
tr: yumuşak prova aç kapat
    profil seçenekleri için sağ tıklayın

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
tr: gamut kontrolünü aç/kapat
    profil seçenekleri için sağ tıklayın

en: profiles
tr: profiller

en: preview intent
tr: önizleme amacı

en: display profile
tr: görüntüleme profili

en: preview display profile
tr: görüntüleme profilini önizle

en: histogram profile
tr: histogram profili

en: second preview window ISO 12646 color assessment
tr: ikinci önizleme penceresi ISO 12646 renk değerlendirmesi

en: color assessment second preview
tr: renk değerlendirmesi ikinci önizleme

en: display ICC profiles
tr: ICC profillerini göster

en: preview display ICC profiles
tr: önizleme görüntüleme ICC profilleri

en: softproof ICC profiles
tr: yazılıma dayanıklı ICC profilleri

en: histogram and color picker ICC profiles
tr: histogram ve renk seçici ICC profilleri

en: toggle guide lines
    right click for guides options
tr: kılavuz çizgileri arasında geçiş yap
    kılavuz seçenekleri için sağ tıklayın

note: Fullscreen preview key
en: full preview
tr: tam önizleme

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
tr: fare ile kaydırmaya/yakınlaştırmaya/döndürmeye zorla

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
tr: yakınlaştırmayı kapat

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
tr: yakınlaştır

en: zoom out
tr: uzaklaştır

note: Shortcut to skip images
en: image forward
tr: görüntü ileri

en: image back
tr: görüntü geri

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
tr: döngü bindirme renkleri

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
tr: çizilmiş maskeleri göster

note: brush size +/-
en: increase brush size
tr: fırça boyutunu artır

en: decrease brush size
tr: fırça boyutunu küçült

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
tr: fırça sertliğini arttır

en: decrease brush hardness
tr: fırça sertliğini azalt

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
tr: fırça opaklığını artır

en: decrease brush opacity
tr: fırça opaklığını azalt

note: undo/redo
en: undo
tr: geri al

en: redo
tr: ileri al

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
tr: klavye kısayolu kaydırıcı hassasiyetini değiştir

en: keyboard shortcut slider precision: fine
tr: klavye kısayolu kaydırıcı hassasiyeti: iyi

en: keyboard shortcut slider precision: normal
tr: klavye kısayolu kaydırıcı hassasiyeti: normal

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
tr: klavye kısayolu kaydırıcı hassasiyeti: kaba

en: switch to lighttable
tr: ışıklı masaya geç

en: zoom in the image
tr: görüntüyü yakınlaştır

en: unbounded zoom in the image
tr: görüntüde sınırsız yakınlaştırma

en: zoom to 100% 200% and back
tr: %100'e %200'e yakınlaştırın ve geri dönün

en: pan a zoomed image
tr: yakınlaştırılmış bir görüntüyü kaydır

en: [modules] expand module without closing others
tr: [modüller] diğerlerini kapatmadan modülü genişlet

en: [modules] expand module and close others
tr: [modüller] modülü genişletin ve diğerlerini kapatın

en: [modules] rename module
tr: [modüller] modülü yeniden adlandır

en: [modules] change module position in pipe
tr: [modüller] borudaki modül konumunu değiştir

en: good knight
tr: iyi şövalye

note: Show infos key
en: show infos
tr: bilgileri göster

en: middle
tr: orta

en: open image in darkroom
tr: görüntüyü karanlık odada aç

en: switch to next/previous image
tr: sonraki/önceki resme geç

en: zoom to 100% and back
tr: %100 yakınlaştır ve geri al

en: scroll the collection
tr: koleksiyonu kaydır

en: change number of images per row
tr: satır başına görüntü sayısını değiştir

en: select an image
tr: görüntü seç

en: select range from last image
tr: son görüntüden aralığı seç

en: add image to or remove it from a selection
tr: bir seçime görüntü ekleyin veya seçimden kaldırın

en: change image order
tr: görüntü sırasını değiştir

en: zoom all the images
tr: tüm görüntüleri yakınlaştır

en: pan inside all the images
tr: tüm görüntülerin içine kaydır

en: zoom current image
tr: geçerli görüntüyü yakınlaştır

en: pan inside current image
tr: geçerli görüntünün içinde kaydırma

en: zoom current image to 100% and back
tr: mevcut görüntüyü %100'e yakınlaştır ve geri al

en: zoom the main view
tr: ana görünümü yakınlaştır

en: pan inside the main view
tr: ana görünümün içinde kaydırma

en: set display profile
tr: görüntü profilini ayarla

en: whole
tr: tüm

en: leave
tr: çıkarma

en: align images to grid
tr: görüntüleri ızgaraya hizala

en: reset first image offset
tr: ilk görüntü uzaklığını sıfırla

en: select toggle image
tr: geçiş görüntüsünü seç

en: select single image
tr: tek görüntü seç

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
tr: önizleme yakınlaştırma %100

en: preview zoom fit
tr: önizleme yakınlaştırma

en: zoom max
tr: yakınlaştırma azm

en: zoom min
tr: yakınlaştırma asg

en: [on image] open in darkroom
tr: [görüntüde] karanlık odada aç

en: [on map] zoom map
tr: [haritada] haritayı yakınlaştır

en: move image location
tr: görüntü konumunu taşı

[ctx: view]
en: print
tr: yazdır

en: end of images
tr: görüntülerin sonu

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
tr: görüntülerin sonu. ışık masası moduna dönmek için herhangi bir tuşa basın

en: waiting to start slideshow
tr: slayt gösterisini başlatmak için bekliyor

en: slideshow paused
tr: slayt gösterisi duraklatıldı

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
tr[0]: slayt gösterisi gecikmesi %d saniyeye ayarlandı
tr[1]: slayt gösterisi gecikmesi %d saniyeye ayarlandı

en: start and stop
tr: başlat ve durdur

en: exit slideshow
tr: slayt gösterisinden çık

en: slow down
tr: yavaşlat

en: speed up
tr: hızlandır

en: step forward
tr: öne çıkart

en: step back
tr: geri it

en: go to next image
tr: sonraki görüntüye git

en: go to previous image
tr: önceki görüntüye git

en: new session initiated '%s'
tr: yeni oturum '%s' başlatıldı

en: no camera with tethering support available for use...
tr: kullanım için bağlama destekli kamera yok...

en: left click
tr: sol tık

en: right click
tr: sağ tık

en: middle click
tr: orta tık

en: left double-click
tr: sol çift tıklama

en: right double-click
tr: sağ çift tıklama

en: drag and drop
tr: sürükle ve bırak

en: left click+drag
tr: sol tıklama+sürükle

en: right click+drag
tr: sağ tıklama+sürükle

en: darktable - accels window
tr: darktable - pencereyi açar

en: switch to a classic window which will stay open after key release
tr: anahtar bırakıldıktan sonra açık kalacak klasik bir pencereye geçin

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
tr: fare eylemleri
