darktable - en to pt_BR translation catalogue (4563 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
pt_BR: primeira instância

[ctx: preferences]
en: last instance
pt_BR: última instância

[ctx: preferences]
en: never
pt_BR: nunca

[ctx: preferences]
en: once a month
pt_BR: uma vez por mês

[ctx: preferences]
en: once a week
pt_BR: uma vez por semana

[ctx: preferences]
en: once a day
pt_BR: uma vez por dia

[ctx: preferences]
en: on close
pt_BR: ao fechar

[ctx: preferences]
en: small
pt_BR: pequeno

[ctx: preferences]
en: default
pt_BR: padrão

[ctx: preferences]
en: large
pt_BR: grande

[ctx: preferences]
en: unrestricted
pt_BR: irrestrito

[ctx: preferences]
en: after edit
pt_BR: após edição

[ctx: preferences]
en: on import
pt_BR: ao importar

[ctx: preferences]
en: always
pt_BR: sempre

[ctx: preferences]
en: only large entries
pt_BR: apenas entradas grandes

[ctx: preferences]
en: sensitive
pt_BR: sensível

[ctx: preferences]
en: insensitive
pt_BR: não sensível

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
pt_BR: múltiplas GPUs

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
pt_BR: GPU muito rápida

[ctx: preferences]
en: import time
pt_BR: data/hora de importação

[ctx: preferences]
en: folder name
pt_BR: nome da pasta

[ctx: preferences]
en: none
pt_BR: nenhum

[ctx: preferences]
en: mean
pt_BR: média

[ctx: preferences]
en: min
pt_BR: mín

[ctx: preferences]
en: max
pt_BR: máx

en: select only new pictures
pt_BR: selecionar apenas imagens novas

en: only select images that have not already been imported
pt_BR: apenas selecionar imagens que ainda não tenham sido importadas

en: ignore non-raw images
pt_BR: ignorar imagens não-raw

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
pt_BR: se habilitado, somente arquivos raw poderão ser importados. arquivos não-raw não serão visíveis no diálogo de importação.

en: apply metadata
pt_BR: aplicar metadados

en: apply some metadata to all newly imported images.
pt_BR: aplicar alguns metadados a todas imagens importadas recentemente.

en: recursive directory
pt_BR: pasta recursiva

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
pt_BR: pesquisa pastas recursivamente ao importar rolos de filme

en: creator to be applied when importing
pt_BR: criador a ser aplicado ao importar

en: publisher to be applied when importing
pt_BR: editor a ser aplicado ao importar

en: rights to be applied when importing
pt_BR: direitos a ser aplicado ao importar

en: comma separated tags to be applied when importing
pt_BR: etiquetas separadas por vírgulas a serem aplicadas ao importar

en: import tags from XMP
pt_BR: importar etiquetas do XMP

en: initial rating
pt_BR: classificação inicial

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
pt_BR: valor inicial em estrelas para todas imagens ao importar um rolo de filme

en: ignore EXIF rating
pt_BR: ignorar classificação EXIF

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
pt_BR: ignorar classificação em EXIF. se desligado e uma classificação for encontrada nos dados EXIF, ela sobrescreverá a classificação inicial

en: import job
pt_BR: trabalho de importação

en: name of the import job
pt_BR: nome do trabalho de importação

en: override today's date
pt_BR: sobrescrever data de hoje

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
pt_BR: entre uma data/hora válida (formato AAAA-MM-DD[hh:mm:[.sss]]) se quiser sobrescrever a data/hora atual usada quando expandir as variáveis:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    deixe o campo vazio se não quiser modificá-las

en: keep this window open
pt_BR: manter esta janela aberta

en: keep this window open to run several imports
pt_BR: manter esta janela aberta para rodar várias importações

[ctx: preferences]
en: 1080p
pt_BR: 2080p

[ctx: preferences]
en: off
pt_BR: desligado

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
pt_BR: dureza (relativa)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
pt_BR: dureza (absoluta)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
pt_BR: opacidade (relativa)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
pt_BR: opacidade (absoluta)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
pt_BR: tamanho do pincel (relativo)

[ctx: preferences]
en: low
pt_BR: baixa

[ctx: preferences]
en: medium
pt_BR: média

[ctx: preferences]
en: high
pt_BR: alta

[ctx: preferences]
en: false color
pt_BR: falsa cor

[ctx: preferences]
en: grayscale
pt_BR: tons de cinza

[ctx: preferences]
en: top left
pt_BR: acima, à esquerda

[ctx: preferences]
en: top right
pt_BR: acima, à direita

[ctx: preferences]
en: top center
pt_BR: acima, no centro

[ctx: preferences]
en: bottom
pt_BR: inferior

[ctx: preferences]
en: hidden
pt_BR: oculto

en: show OSD
pt_BR: mostrar controles na tela

en: toggle the visibility of the map overlays
pt_BR: alterna a visibilidade das sobreposições do mapa

en: filtered images
pt_BR: imagens filtradas

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
pt_BR: quando definido, limita as imagens ao rolo de filme atual

en: max images
pt_BR: máximo de imagens

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
pt_BR: número máximo de miniaturas de imagens desenhadas no mapa

en: group size factor
pt_BR: fator de tamanho de grupo

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
pt_BR: aumenta ou diminui o tamanho espacial dos grupos de imagens no mapa. pode influenciar o tempo de cálculo

en: min images per group
pt_BR: mínimo de imagens por grupo

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
pt_BR: o número mínimo de imagens para constituir um grupo de imagens. pode influenciar o tempo de cálculo.

[ctx: preferences]
en: thumbnail
pt_BR: miniatura

[ctx: preferences]
en: count
pt_BR: contagem

en: thumbnail display
pt_BR: mostrar nas miniaturas

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
pt_BR: há três opções disponíveis: miniaturas de imagens, somente a contagem de imagens do grupo ou nada

en: max polygon points
pt_BR: máximo de pontos de polígono

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
pt_BR: limita o número de pontos importados com polígono no módulo encontrar localização

[ctx: preferences]
en: to 1/2
pt_BR: para 1/2

[ctx: preferences]
en: to 1/3
pt_BR: para 1/3

[ctx: preferences]
en: to 1/4
pt_BR: para 1/4

[ctx: preferences]
en: bicubic
pt_BR: bicúbico

[ctx: preferences]
en: auto
pt_BR: automático

[ctx: preferences]
en: vectorscope
pt_BR: vetorscópio

[ctx: preferences]
en: waveform
pt_BR: forma de onda

[ctx: preferences]
en: RGB parade
pt_BR: parada RGB

[ctx: preferences]
en: histogram
pt_BR: histograma

[ctx: preferences]
en: left
pt_BR: esquerda

[ctx: preferences]
en: right
pt_BR: direita

[ctx: preferences]
en: logarithmic
pt_BR: logarítmico

[ctx: preferences]
en: overlaid
pt_BR: sobreposto

[ctx: preferences]
en: parade
pt_BR: parada (canais lado a lado)

[ctx: preferences]
en: monochromatic
pt_BR: monocromático

[ctx: preferences]
en: analogous
pt_BR: análogo

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
pt_BR: complementar análogo

[ctx: preferences]
en: complementary
pt_BR: complementar

[ctx: preferences]
en: split complementary
pt_BR: complementar dividido

[ctx: preferences]
en: dyad
pt_BR: díade

[ctx: preferences]
en: triad
pt_BR: tríade

[ctx: preferences]
en: tetrad
pt_BR: térade

[ctx: preferences]
en: square
pt_BR: quadrado

[ctx: preferences]
en: narrow
pt_BR: estreito

[ctx: preferences]
en: line
pt_BR: linha

[ctx: preferences]
en: inch
pt_BR: polegada

[ctx: preferences]
en: all
pt_BR: todos

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
pt_BR: relativo à cena (fílmico)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
pt_BR: relativo à cena (sigmóide)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
pt_BR: relativo à exibição (legado)

en: camera time zone
pt_BR: fuso horário da câmera

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
pt_BR: a maioria das câmeras não armazena a fuso horário no EXIF. indique o fuso horário correto para que os dados GPX possam ser processados corretamente

[ctx: preferences]
en: no color
pt_BR: sem cor

[ctx: preferences]
en: illuminant color
pt_BR: cor do iluminante

[ctx: preferences]
en: effect emulation
pt_BR: emulação do efeito

[ctx: preferences]
en: list
pt_BR: lista

[ctx: preferences]
en: tabs
pt_BR: abas

[ctx: preferences]
en: columns
pt_BR: colunas

[ctx: preferences]
en: active
pt_BR: ativo

[ctx: preferences]
en: dim
pt_BR: atenuar

[ctx: preferences]
en: fade
pt_BR: esmaecer

[ctx: preferences]
en: fit
pt_BR: ajustar

[ctx: preferences]
en: smooth
pt_BR: suavizar

[ctx: preferences]
en: glide
pt_BR: deslizar

en: this setting has been modified
pt_BR: esta predefinição foi modificada

en: import
pt_BR: importar

en: session options
pt_BR: opções da sessão

en: base directory naming pattern
pt_BR: padrão de nomeação de diretório base

en: double click to reset to `%s'
pt_BR: clique-duplo para redefinir para `%s'

en: part of full import path for an import session
pt_BR: parte do caminho completo para uma sessão de importação

en: sub directory naming pattern
pt_BR: padrão de nomeação de subdiretórios

en: keep original filename
pt_BR: manter nome de arquivo original

[ctx: preferences]
en: FALSE
pt_BR: FALSO

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
pt_BR: manter nome de arquivo original ao invés de usar um padrão quando importar da câmera ou cartão

en: file naming pattern
pt_BR: padrão de nomeação de arquivos

en: file naming pattern used for a import session
pt_BR: padrão de nomeação de arquivos utilizado para a sessão de importação

en: lighttable
pt_BR: mesa de luz

en: general
pt_BR: geral

en: hide built-in presets for utility modules
pt_BR: ocultar predefinições nativas para módulos utilitários

en: hides built-in presets of utility modules in presets menu.
pt_BR: oculta predefinições nativas dos módulos utilitários nos menus de predefinições e favoritos.

en: use single-click in the collections module
pt_BR: usar clique único no módulo coleções

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
pt_BR: selecione esta opção para usar um único clique para escolher itens no módulo coleções. isto permitirá fazer seleções de faixas por data e valores numéricos.

en: expand a single utility module at a time
pt_BR: expandir um único módulo de cada vez

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
pt_BR: esta opção alterna o comportamento do shift+clique no modo mesa de luz

en: scroll utility modules to the top when expanded
pt_BR: deslizar módulos utilitários para o topo quanto expandidos

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
pt_BR: quando esta opção está habilitada o darktable tentará rolar o módulo até o topo da lista visível

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
pt_BR: dar uma estrela duas vezes a uma imagem não resultará em zero estrelas

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
pt_BR: define se dar uma estrela duas vezes a uma imagem resultará em zero estrelas

en: show scrollbars for central view
pt_BR: mostrar barras de rolagem para visualização central

[ctx: preferences]
en: TRUE
pt_BR: VERDADEIRO

en: defines whether scrollbars should be displayed
pt_BR: define onde as barras de rolagem devem ser mostradas

en: show image time with milliseconds
pt_BR: mostrar data/hora da imagem com milisegundos

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
pt_BR: define se o tempo deveria ser mostrado com milisegundos

en: thumbnails
pt_BR: miniaturas

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
pt_BR: usar arquivo RAW ao invés de JPEG embutido a partir do tamanho

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
pt_BR: se o tamanho da miniatura for superior a esse valor, ela será processada
    utilizando o arquivo RAW ao invés da pré-visualização JPEG (melhor porém
    mais lento).
    se você quiser que todas as miniaturas e imagens pré-processadas em alta
    qualidade você deveria escolher a opção *sempre*.
    (mais comentários no manual)

en: high quality processing from size
pt_BR: processamento de alta qualidade a partir do tamanho

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
pt_BR: se o tamanho da miniatura for superior a esse valor, ela será processada
    utilizando a qualidade total de renderização (melhor porém mais lento).
    se você quiser que todas as miniaturas e imagens pré-processadas em alta
     qualidade você deveria escolher a opção *sempre*.
    (mais comentários no manual)

en: enable disk backend for thumbnail cache
pt_BR: armazenar em disco cache de miniaturas

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want. light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
pt_BR: se habilitado, escreve miniaturas no disco (.cache/darktable/) quando despejados do cache em memória.
    note que isto pode usar muita memória (vários gigabytes para 20k imagens) e nunca apagará miniaturas cacheadas novamente.
    é seguro, no entanto, apagá-las manualmente, se você quiser. o desempenho da mesa de luz aumentará muito durante a navegação pelas fotos.
    para gerar miniaturas de toda a coleção, offline, execute 'darktable-generate-cache'.

en: enable disk backend for full preview cache
pt_BR: armazenar em disco cache de visualização completa

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
pt_BR: se habilitado, escreve miniaturas no disco (.cache/darktable/) quando despejados do cache em memória.
    note que isto pode usar muita memória (vários gigabytes para 20k imagens) e nunca apagará miniaturas cacheadas novamente.
    é seguro, no entanto, apagá-las manualmente, se você quiser.
    o desempenho da mesa de luz aumentará muito durante a navegação pelas fotos.

en: generate thumbnails in background
pt_BR: gerar miniaturas em background

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
pt_BR: se 'armazenar em disco cache de miniaturas' estiver habilitado as miniaturas até o tamanho selecionado são geradas enquanto o usuário estiver inativo na mesa de luz.

en: reset cached thumbnails
pt_BR: refazer miniaturas em cache

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
pt_BR: força as re-geração das miniaturas reiniciando a base de dados. isto pode ser necesśario caso algumas miniaturas tenham sido manualmente removidas ou corrompidas.

en: delimiters for size categories
pt_BR: delimitadores para categorias de tamanho

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
pt_BR: categorias de tamanho são usadas para poder determinar as informações e valores de CSS diferentes dependendo do tamanho da miniatura, separados por |.
    por exemplo, 120|400 significa 3 categorias de miniaturas: <120px, 120px->400px e >400px

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
pt_BR: padrão para o texto de informações estendidas nas miniaturas

en: see manual to know all the tags you can use.
pt_BR: veja o manual para saber todos as etiquetas que pode usar

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
pt_BR: padrão para a dica da miniatura (vazio desabilita)

en: darkroom
pt_BR: sala escura

en: scroll down to increase mask parameters
pt_BR: deslize para baixo para aumentar os parâmetros da máscara

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
pt_BR: quando usar o scroll do mouse para mudar os parâmetros da máscara, deslize para baixo para aumentar o tamanho da máscara, o tamanho do enevoamento, a opacidade, a dureza do pincel e a curvatura do gradiente
    por padrão deslizar para cima aumenta esses parâmetros

en: middle mouse button zooms to 200%
pt_BR: botão do meio do mouse fa zoom em 200%

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
pt_BR: se habilitado, o nível de zoom alternará ciclicamente em 100%, 200% e então de volta para encaixar no tamanho da tela.  se desabilitado ele alterna entre encaixar na tela e 100%, e a tecla 'ctrl' pode ser usada para controlar o nível de zoom.

en: pattern for the image information line
pt_BR: padrão para a linha de informações da imagem

en: see manual for a list of the tags you can use.
pt_BR: veja o manual para uma lista de etiquetas que pode usar

en: position of the image information line
pt_BR: posição da linha de informações da imagem

en: border around image in darkroom mode
pt_BR: borda ao redor da imagem no modo sala escura

en: double click to reset to `%d'
pt_BR: clique-duplo para redefinir para `%d'

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
pt_BR: processar a imagem no modo sala escura com uma borda pequena. defina 0 se você não quer nenhuma borda.

en: reduce resolution of preview image
pt_BR: reduzir resolução da imagem de pré-visualização

en: decrease to speed up preview rendering, may hinder accurate masking
pt_BR: diminua para acelerar a renderização de pré-visualização; pode prejudicar a precisão do mascaramento

en: show loading screen between images
pt_BR: mostrar tela de carregamento entre imagens

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
pt_BR: mostrar tela cinza de carregamento ao navegar entre imagens na sala escura
    desabilite para mostrar somente uma mensagem

en: modules
pt_BR: módulos

en: display of individual color channels
pt_BR: mostrar canais individuais de cor

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
pt_BR: define como os canais de cor são mostrados ao ativar o módulo de máscaras paramétricas.

en: hide built-in presets for processing modules
pt_BR: ocultar predefinições nativas para módulos de processamento

en: hides built-in presets of processing modules in both presets and favourites menu.
pt_BR: oculta predefinições nativas dos módulos de processamento nos menus de predefinições e favoritos.

en: show the guides widget in modules UI
pt_BR: mostrar a ferramenta de linhas guia na interface dos módulos

en: expand a single processing module at a time
pt_BR: expandir um único módulo de processamento de cada vez

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
pt_BR: esta opção alterna o comportamento do shift+clique no modo sala escura

en: only collapse modules in current group
pt_BR: somente recolher módulos no grupo atual

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
pt_BR: se estiver somente expandindo um único módulo por vez, somente recolhe outros módulos no mesmo grupo - ignora módulos em outros grupos

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
pt_BR: expandir módulo quando estiver ativado e recolhê-lo quando estiver desativado

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
pt_BR: esta opção permite expandir o módulo quando estiver ativado e recolhê-lo quando estiver desabilitado.

en: scroll processing modules to the top when expanded
pt_BR: deslizar módulos de processamento para o topo quando expandidos

en: show right-side buttons in processing module headers
pt_BR: mostrar botões do lado direito nos cabeçalhos de módulos de processamento

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
pt_BR: quando o mouse não está sobre um módulo, os botões de múltiplas instâncias, reiniciar e predefinições podem ser ocultos:
     - 'sempre': sempre mostrar todos os botões,
     - 'ativo': só mostrar os botões quando o mouse estiver sobre o módulo,
     - 'atenuar': botões são atenuados quando o mouse está fora,
     - 'auto': ocultar os botões quando o painel estiver estreito,
     - 'desvanecer': atenuar gradualmente os botões quando o painel estreitar,
     - 'encaixar': oculta os botões se o nome do módulo não couber,
     - 'suave': atenuar gradualmente os botões em um cabeçalho simultaneamente,
     - 'deslizar': gradualmente ocultar botões individuais conforme necessário

en: show mask indicator in module headers
pt_BR: mostrar indicador de máscara no cabeçalho do módulo

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
pt_BR: se habilitado, um ícone será mostrado nos cabeçalhos do módulo para indicar os módulos que possuem uma máscara aplicada

en: prompt for name on addition of new instance
pt_BR: perguntar por nome ao adicionar uma nova instância

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
pt_BR: se habilitada, um prompt de renomeação será apresentado para cada nova instância de módulo (tanto novas instâncias como duplicatas)

en: automatically update module name
pt_BR: atualizar o nome do módulo automaticamente

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
pt_BR: se habilitado, o nome do módulo será atualizado automaticamente para combinar com um nome de predefinição ou um nome de instância de predefinição, se houver.

en: processing
pt_BR: processamento

en: image processing
pt_BR: processamento da imagem

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
pt_BR: usar sempre LittleCMS 2 ao aplicar perfil de cor de saída

en: this is slower than the default.
pt_BR: isto é mais lento que o padrão.

en: pixel interpolator (warp)
pt_BR: interpolador de pixel (distorção)

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
pt_BR: interpolador de pixel usado em módulos para rotação, correção da lente, distorcer, corte e mudança final de escala (bilinear, bicúbico, lanczos2).

en: pixel interpolator (scaling)
pt_BR: interpolador de pixel (mudança de escala)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
pt_BR: interpolador de pixel usado para mudança de escala (bilinear, bicúbico, lanczos2, lanczos3).

en: LUT 3D root folder
pt_BR: pasta raiz do LUT 3D

en: select directory
pt_BR: selecione pasta

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (need a restart).
pt_BR: esta pasta (e subpastas) contém arquivos LUT usados pelo módulo LUT 3D. precisa reiniciar o darktable.

en: auto-apply pixel workflow defaults
pt_BR: auto-aplicar padrões do fluxo de trabalho

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
pt_BR: fluxo de trabalho relativo à cena é baseado em módulos lineares e auto-aplicará fílmico ou sigmóide, calibração de cor e exposição,
    fluxo de trabalho relativo à exibição é baseado em módulos Lab e auto-aplicará a curva base, balanço de branco e a ordem legada de módulos da pixelpipe.

en: auto-apply per camera basecurve presets
pt_BR: auto-aplicar predefinições de curva base por câmera

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available (needs a restart).
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
pt_BR: usar a curva base específica por-câmera como padrão ao invés do genérico do fabricante, se houver uma curva específica disponível (precisa reiniciar).
    esta opção é levada em consideração quando o default "auto-aplicar padrões do fluxo de trabalho" é definido como "relativo à exibição".
    para prevenir a aplicação automática de definições de curva base, "auto-aplicar padrões do fluxo de trabalho" deve ser configurado como "nenhum"

en: detect monochrome previews
pt_BR: detectar imagens monocromáticas

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
pt_BR: muitas imagens monocromáticas podem ser identificadas via EXIF e dados de pré-visualização. cuidado: isto torna a importação e leitura de dados EXIF lentos

en: show warning messages
pt_BR: mostrar mensagens de alerta

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
pt_BR: mostrar mensagens em módulos para avisar iniciantes quando configurações não-padrão e possivelmente danosas são usadas no pipeline.
    estas mensagens podem ser falsos positivos e devem ser ignoradas se você sabe o que está fazendo. esta opção as esconderá o tempo todo.

en: CPU / memory
pt_BR: CPU / memória

en: darktable resources
pt_BR: recursos do darktable

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources and gives darktable enough to be still performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are mainly using darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
     - 'unrestricted': should only be used for developing extremely large images as darktable will take all of your systems resources
       and thus might lead to swapping and unexpected performance drops.
       use with caution and not recommended for general use!
pt_BR: define quanto o darktable pode tomar dos recursos do sistema.
     - 'default': toma ~50% dos recursos do seu sistema e dá ao darktable o suficiente para ainda ter desempenho.
     - 'pequeno': pequeno o suficiente para ser usado simultaneamente com outras aplicações que tomam grande parte da memória ou OpenCL/GL, como jogos ou Hugin.
     - 'grande': é a melhor opção se você está usando principalmente o darktable e quer que ele use o máximo de recursos do seu sistma para melhor desempenho.
     - 'irrestrito': deveria ser usado somente para tratar imagens extremamente grandes, já que o darktable tomará todos os recursos do seu sistema e pode levar a swapping e quedas de desempenho. use com cuidado, não é recomendado para uso geral!

en: prefer performance over quality
pt_BR: priorizar desempenho sobre qualidade

en: if switched on, thumbnails and previews are rendered at lower quality but 4 times faster
pt_BR: se ligado as miniaturas e pré-visualizações são renderizadas com qualidade menor, mas quatro vezes mais rápido.

en: activate OpenCL support
pt_BR: ativar suporte ao OpenCL

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing.
    can be switched on and off at any time.
pt_BR: se encontrado, utilizar OpenCL no sistema para aumentar desempenho na velocidade de processamento. pode ser ligado e desligado a qualquer momento.

en: not available
pt_BR: não disponível

en: not available on this system
pt_BR: não disponível neste sistema

en: OpenCL scheduling profile
pt_BR: perfil de agendamento do OpenCL

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
pt_BR: define como as tarefas das duas pixelpipes são escalonadas em sistemas com OpenCL habilitado em sistemas com OpenCL:
     - 'padrão' - a GPU processa a completa e a CPU processa o pré-visualização (adaptável por parâmetros de  configuração);
     - 'múltiplas GPUs' - processa as duas pixelpipes em paralelo nas duas diferentes GPUs;
     - 'GPU muito rápida' -- processa as duas pixelpipes sequencialmente na GPU.

en: use all device memory
pt_BR: usar toda a memória do dispositivo

en: if enabled darktable will use all device memory except a safety margin (headroom, default is 600MB)
pt_BR: se habilitado o darktable usará toda a memória do dispositivo exceto uma margem de segurança (headroom, o padrão é 600Mb)

en: OpenCL drivers
pt_BR: drivers OpenCL

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
pt_BR: Intel(R) OpenCL Graphics para todas as plataformas suportadas (vendor provided)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
pt_BR: RustiCL Mesa OpenCL, ainda instável. se quiser usar, deve desabilitar o driver do fornecedor

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
pt_BR: Microsoft OpenCLOn12, só use se o driver do fornecedor não funcionar, ou se não houver um.

en: other platforms
pt_BR: outras plataformas

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
pt_BR: se configurado, todas as plataformas não especificadas são aceitas. só faça isso se não houver driver do fornecedor disponível

en: security
pt_BR: segurança

en: ask before removing images from the library
pt_BR: perguntar antes de remover imagens da biblioteca

en: always ask the user before removing image information from the library
pt_BR: sempre perguntar o usuário antes de remover informação de imagens da biblioteca

en: ask before deleting images from disk
pt_BR: perguntar antes de apagar imagens do disco

en: always ask the user before any image file is deleted
pt_BR: sempre perguntar ao usuário antes de remover qualquer arquivo de imagem.

en: ask before discarding history stack
pt_BR: perguntar antes de descartar pilha de histórico

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
pt_BR: sempre perguntar ao usuário antes de excluir a pilha de histórico em qualquer imagem.

en: try to use trash when deleting images
pt_BR: tentar enviar arquivos para a lixeira quando apagar arquivos de imagem

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
pt_BR: enviar arquivos para a lixeira em vez de apagar permanentemente(em sistemas que permitem isso)

en: ask before moving images from film roll folder
pt_BR: perguntar antes de mover imagens da pasta de rolo de filme

en: always ask the user before any image file is moved.
pt_BR: sempre perguntar ao usuário antes de mover qualquer arquivo de imagem.

en: ask before copying images to new film roll folder
pt_BR: perguntar antes de copiar imagens para uma nova pasta de rolo de filme

en: always ask the user before any image file is copied.
pt_BR: sempre perguntar ao usuário antes de copiar qualquer arquivo de imagem.

en: ask before removing empty folders
pt_BR: perguntar antes de remover pastas vazias

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
pt_BR: sempre perguntar ao usuário antes de excluir qualquer pasta vazia. isto pode acontecer depois de mover ou remover imagens.

en: ask before deleting a tag
pt_BR: perguntar antes de excluir uma etiqueta

en: ask before deleting a style
pt_BR: perguntar antes de excluir um estilo

en: ask before deleting a preset
pt_BR: perguntar antes de excluir uma predefinição

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
pt_BR: pedir confirmação antes de remover ou sobrescrever uma predefinição

en: ask before exporting in overwrite mode
pt_BR: perguntar antes de exportar em modo de sobrescrita

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
pt_BR: pedir confirmação antes de exportar arquivos em modo de sobrescrita

note: italic
en: other
pt_BR: outro

en: password storage backend to use
pt_BR: backend a usar para armazenamento de senhas

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet
pt_BR: o backend the armazenamento para senhas: auto, nenhum, libsecret, kwallet

en: executable for playing audio files
pt_BR: executável para tocar arquivos de áudio

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
pt_BR: este programa externo é usado para tocar arquivos de áudio que algumas câmeras gravam para manter notas sobre imagens

en: storage
pt_BR: armazenamento

en: database
pt_BR: base de dados

en: create database snapshot
pt_BR: criar cópia instantânea da base de dados

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
pt_BR: cópias instantâneas da base de dados são criadas logo após o darktable ser fechado. estas opções permitem escolher quão frequentemente os cópias instantâneas devem ser feitos:
     - 'nunca': simplesmente nunca faça cópias instantâneas. desta forma as únicas cópias instantâneas feitas são os obrigatórios durante o upgrade de versões
     - 'uma vez por mês': crie uma cópia instantânea se um mês se passou desde a última cópia instantânea
     - 'uma vez por semana': crie uma cópia instantânea se 7 dias se passaram desde a última cópia instantânea
     - 'uma vez por dia': crie uma cópia instantânea se 24h se passaram desde a última cópia instantânea
     - 'ao fechar': crie uma cópia instantânea toda vez que o darktable for fechado

en: how many snapshots to keep
pt_BR: quantas cópias de segurança manter

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
pt_BR: depois de criar com sucesso uma cópia de segurança, quantos cópias manter (excluindo
    as obrigatórios de atualizações de versões). entre -1 para manter todas as cópias
    tenha em mente que as cópias tomam algum espaço e você só precisa da mais recente
    para uma recuperação.

en: XMP sidecar files
pt_BR: arquivos auxiliares XMP

en: create XMP files
pt_BR: criar arquivos XMP

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never'
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
pt_BR: os arquivos XMP associados mantém informações sobre todos os seus passos de desenvolvimento para permitir a re-importação de arquivos de imagem sem problemas.
    
    dependendo do modo selecionado, os arquivos associados serão escritos:
     - 'nunca'
     - 'ao importar': imediatamente após importar a imagem
     - 'após edição': depois de qualquer mudança feita na imagem ou após adicionar etiquetas.

en: store XMP tags in compressed format
pt_BR: salvar etiquetas XMP em formato comprimido

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
pt_BR: entradas nas etiquetas XMP podem se tornar bastante grandes e exceder o espaço disponível para armazenar o histórico em arquivos de saída.
    esta opção permite que etiquetas XMP sejam comprimidos e economizem espaço.

en: auto-save interval
pt_BR: intervalo para auto-salvar

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
pt_BR: salvar o histórico periodicamente no intervalo dado (em segundaos); defina em zero para desabilitar a auto-gravação. a gravação automática pode ser desabilitada em drives lentos.

en: look for updated XMP files on startup
pt_BR: procurar por arquivos XMP atualizados ao iniciar

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
pt_BR: verificar tempo de modificação de todos os arquivos XMP ao iniciar para ver se algum foi modificado

en: miscellaneous
pt_BR: miscelânea

en: load default shortcuts at startup
pt_BR: carregar atalhos padrão ao iniciar

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
pt_BR: carregar atalhos padrão antes de usar as configurações. defina como desligado para prevenir padrões removidos de retornarem

en: scale slider step with min/max
pt_BR: escalonar passo do controle deslizante com mín/máx

en: vary slider step size with min/max range
pt_BR: variar o tamanho do passo do deslizador com faixa min/max

en: sort built-in presets first
pt_BR: ordenar predefinições nativas primeiro

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
pt_BR: se as predefinições nativas devem ser mostradas primeiro no menu de predefinições do usuário.

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
pt_BR: roda do mouse movimenta o painel lateral por padrão

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
pt_BR: quando habilitado, o botão de rolagem do mouse movimenta o painel de módulos por padrão. se ctrl+alt para usar o botão de rolagem para entrada de dados. quando desabilitado, este comportamento é revertido

en: always show panels' scrollbars
pt_BR: sempre mostrar barras de rolagem dos painéis

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content.  (need a restart)
pt_BR: define se as barras de rolagem dos painéis sempre devem ficar visíveis ou se ativadas somente dependendo do contexto. (precisa reiniciar)

en: duration of the UI transitions in ms
pt_BR: duração das transições da interface em ms

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
pt_BR: quanto tempo as transições levam (em ms) para expandir ou colapsar módulos e outros elementos da interface

en: position of the scopes module
pt_BR: posição do módulo histograma

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
pt_BR: posicionar do histograma na parte superior esquerda ou parte superior direita da tela

en: method to use for getting the display profile
pt_BR: método usado para obter o perfil do monitor

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
pt_BR: esta opção permite forçar um modo específico de obter o perfil do display atual.
    é útil quando uma alternativa dá resultados errados

en: order or exclude MIDI devices
pt_BR: carregar ou excluir dispositivos MIDI

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
pt_BR: lista separada por vírgula de fragmentos de nomes de dispositivos que, se combinarem, carregam o dispositivo de MIDI no id dado pela localização na lista
    ou, se precedido por '-', previne que os dispositivos que combinem sejam carregados. adicione codificação e número de botões reguladores (knobs) como 'BeatStep:63:16'

note: tags
en: tags
pt_BR: etiquetas

en: omit hierarchy in simple tag lists
pt_BR: omitir hierarquia em listas simples de etiquetas

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
pt_BR: ao criar um arquivo associado XMP, as etiquetas hierárquicas também são adicionados como simples lista não-hierárquica para fazê-los visíveis por outros programas. quando esta opção é habilitada, o darktable somente incluirá a última parte das etiquetas e ignorará o resto. assim, 'foo|bar|baz' somente adicionará 'baz'.

en: shortcuts with multiple instances
pt_BR: atalhos de teclado com múltiplas instâncias

en: prefer focused instance
pt_BR: preferir instância em foco

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
pt_BR: onde múltiplas instâncias de um módulo estiverem presentes, aplicar atalhos para a instancia que tiver o foco
    se nenhuma tiver foco, as preferência abaixo controlam as regras que são aplicadas (em ordem) para decidir a que instância do módulo os atalhos serão aplicados.
    nota: misturar atalhos sempre aplica à instância em foco

en: prefer expanded instances
pt_BR: preferir instâncias expandidas

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
pt_BR: se instâncias do módulo estão expandidas, ignorar as instâncias recolhidas

en: prefer enabled instances
pt_BR: preferir instâncias ativas

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
pt_BR: depois de aplicar as regras acima, se instâncias de um módulo estiverem ativas, ignore as instâncias inativas

en: prefer unmasked instances
pt_BR: preferir instâncias não mascaradas

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
pt_BR: depois de aplicar as regras acima, se instâncias de um módulo estiverem não-mascaradas, ignore as instâncias mascaradas

en: selection order
pt_BR: ordem de seleção

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
pt_BR: depois de aplicar as regras acima, aplique o atalho baseando-se na sua posição no pixelpipe

en: allow visual assignment to specific instances
pt_BR: permitir atribuição visual para instâncias específicas

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
pt_BR: quando múltiplas instâncias estiverem presentes em uma imagem, isto permite
    atribuir visualmente atalhos  a estas instâncias específicas, caso contrário os
    atalhos serão sempre atribuídos à instância preferencial

en: map / geolocalization view
pt_BR: vista de mapa / geolocalização

en: pretty print the image location
pt_BR: impressão clara da localização da imagem

en: show a more readable representation of the location in the image information module
pt_BR: mostra uma representação mais legível da localização no módulo de informação da imagem

en: slideshow view
pt_BR: vista de apresentação

en: waiting time between each picture in slideshow
pt_BR: tempo entre fotos na apresentação

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
pt_BR: não definir entrada 'sem categoria' para etiquetas

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
pt_BR: não definir entrada 'sem categoria' para etiquetas que não têm filhas

en: tags case sensitivity
pt_BR: sensibilidade à caixa alta/baixa nas etiquetas

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
pt_BR: sensibilidade à caixa alta/baixa nas etiquetas. sem a extensão Sqlite ICU, a insensibilidade funciona apenas para as 26 letras latinas

en: number of collections to be stored
pt_BR: número de coleções a serem armazenadas

en: the number of recent collections to store and show in this list
pt_BR: o número de coleções recentes a serem armazenadas e mostradas nesta lista

en: hide the history button and show a specific module instead
pt_BR: ocultar o botão de histórico e mostrar um módulo específico

en: hide the history button and show the recent collections module instead
pt_BR: ocultar o botão de histórico e mostrar o módulo coleções recentes ao invés disso

en: number of folder levels to show in lists
pt_BR: número de níveis de pasta para mostrar nas listas

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
pt_BR: o número de níveis de pastas para mostrar em nomes de rolo de filme, a partir da direita

en: sort film rolls by
pt_BR: ordenar rolos de filme por

[ctx: preferences]
en: chronological
pt_BR: cronológica

en: sets the collections-list order for film rolls
pt_BR: determina a ordem da lista de coleções para rolos de filme

en: sort collection descending
pt_BR: ordenar coleção em ordem decrescente

en: sort the following collections in descending order: 'film roll' by folder, 'folder', 'times' (e.g. 'capture date')
pt_BR: ordena as seguintes coleções em ordem descendente: 'rolo de filme' por pasta, 'pasta', 'tempos' (por exemplo 'data da captura')

en: prefer a history button in the collections module
pt_BR: preferir um botão de histórico no módulo de coleções

en: hide this module and instead access collections history with a button in the collections module
pt_BR: preferir esconder este módulo e acessar o histórico com um botão no histórico de coleções

en: suggested tags level of confidence
pt_BR: nível de confiança para etiquetas sugeridas

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
pt_BR: nível de confiança usado para incluir a etiqueta na lista de sugestões, 0: todas as etiquetas associadas, 99: 99% das etiquetas associadas que combinam, 100: nenhuma etiqueta combinando para mostrar somente as etiquetas recentes (mais rápido)

en: number of recently attached tags
pt_BR: número de etiquetas anexadas recentemente

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
pt_BR: número de etiquetas anexadas recentemente que são incuídas na lista de sugestões. O valor `-1' limpa a lista de recentes

en: lens shift (vertical)
pt_BR: deslocamento de lente (vertical)

en: lens shift (horizontal)
pt_BR: deslocamento de lente (horizontal)

en: shear
pt_BR: inclinação diagonal

note: focal length
en: focal length
pt_BR: distância focal

en: crop factor
pt_BR: fator de corte (crop)

en: lens dependence
pt_BR: dependência da lente

en: aspect adjust
pt_BR: ajuste de proporção

en: lens model
pt_BR: modelo da lente

en: automatic cropping
pt_BR: corte automático

en: generic
pt_BR: genérico

en: specific
pt_BR: específico

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
pt_BR: desligado

en: largest area
pt_BR: maior área

en: original format
pt_BR: formato original

en: fusion
pt_BR: fusão

en: exposure shift
pt_BR: deslocamento de exposição

en: exposure bias
pt_BR: viés de exposição

en: preserve colors
pt_BR: preservar cores

en: none
pt_BR: nenhum

en: luminance
pt_BR: luminância

en: max RGB
pt_BR: RGB máximo

en: average RGB
pt_BR: RGB médio

en: sum RGB
pt_BR: soma RGB

en: norm RGB
pt_BR: norma RGB

en: basic power
pt_BR: potência básica

en: black level correction
pt_BR: correção do nível de preto

en: highlight compression
pt_BR: compressão de realce

en: middle gray
pt_BR: cinza médio

en: midtone range
pt_BR: faixa de meios-tons

en: bilateral grid
pt_BR: grade bilateral

en: local laplacian filter
pt_BR: filtro laplaciano local

en: blur type
pt_BR: tipo de desfoque

en: blur radius
pt_BR: raio para desfoque

en: diaphragm blades
pt_BR: lâminas do diafragma

en: concavity
pt_BR: concavidade

en: linearity
pt_BR: linearidade

en: rotation
pt_BR: rotação

en: direction
pt_BR: direção

en: curvature
pt_BR: curvatura

en: offset
pt_BR: deslocamento

en: lens
pt_BR: lente

en: motion
pt_BR: movimento

en: gaussian
pt_BR: gaussiano

en: aspect ratio
pt_BR: proporção da imagem

note: // portrait / landscape
en: orientation
pt_BR: orientação

en: border size
pt_BR: tamanho da borda

en: horizontal offset
pt_BR: deslocamento horizontal

en: vertical offset
pt_BR: deslocamento vertical

en: frame line size
pt_BR: tamanho da linha da moldura

en: frame line offset
pt_BR: deslocamento da linha da moldura

en: basis
pt_BR: base

en: portrait
pt_BR: retrato

en: landscape
pt_BR: paisagem

en: width
pt_BR: largura

en: height
pt_BR: altura

en: shorter
pt_BR: mais curto

en: longer
pt_BR: mais longo

en: avoid colorshift
pt_BR: evitar desvio de cor

en: iterations
pt_BR: iterações

en: once
pt_BR: uma vez

en: twice
pt_BR: duas vezes

en: three times
pt_BR: três vezes

en: four times
pt_BR: quatro vezes

en: five times
pt_BR: cinco vezes

en: guide
pt_BR: guia

en: radius
pt_BR: raio

en: strength
pt_BR: força

en: correction mode
pt_BR: modo de correção

en: very large chromatic aberration
pt_BR: aberração cromática muito grande

en: red
pt_BR: vermelho

en: green
pt_BR: verde

en: blue
pt_BR: azul

en: standard
pt_BR: padrão

en: darken only
pt_BR: escurecer apenas

en: brighten only
pt_BR: clarear apenas

en: input blur radius
pt_BR: raio de entrada para desfoque

en: pixellation radius
pt_BR: raio de pixelamento

en: output blur radius
pt_BR: raio de saída para desfoque

en: noise level
pt_BR: nível de ruído

en: normalize channels
pt_BR: normalizar canais

en: F source
pt_BR: fonte F

en: LED source
pt_BR: fonte LED

en: gamut compression
pt_BR: compressão de gama

en: clip negative RGB from gamut
pt_BR: recortar RGB negativo do gama

en: saturation algorithm
pt_BR: algoritmo de saturação

en: same as pipeline (D50)
pt_BR: mesmo que no pipeline (D50)

en: A (incandescent)
pt_BR: A (incandescente)

en: D (daylight)
pt_BR: D (luz diurna)

en: E (equi-energy)
pt_BR: E (equi-energia)

en: F (fluorescent)
pt_BR: F (fluorescente)

en: LED (LED light)
pt_BR: LED (luz de LED)

en: Planckian (black body)
pt_BR: Planckiano (corpo negro)

en: custom
pt_BR: personalizado

en: (AI) detect from image surfaces...
pt_BR: (IA) detectar das superfícies da imagem...

en: (AI) detect from image edges...
pt_BR: (IA) detectar das bordas da imagem...

en: as shot in camera
pt_BR: como ao tirar a foto

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
pt_BR: F1 (Luz diurna 6430 K) – CRI médio

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
pt_BR: F2 (Branco frio 4230 K) – CRI médio

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
pt_BR: F3 (Branco 3450 K) – CRI médio

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
pt_BR: F4 (Branco quente 2940 K) – CRI médio

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
pt_BR: F5 (Luz diurna 6350 K) – CRI médio

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
pt_BR: F6 (Branco leve 4150 K) – CRI médio

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
pt_BR: F7 (D65 simulador 6500 K) – CRI alto

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
pt_BR: F8 (D50 simulador 5000 K) – CRI alto

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
pt_BR: F9 (Cool Branco Deluxe 4150 K) – CRI alto

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
pt_BR: F10 (RGB Ajustado 5000 K) – CRI baixo

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
pt_BR: F11 (RGB Ajustado 4000 K) – CRI baixo

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
pt_BR: F12 (RGB Ajustado 3000 K) – CRI baixo

en: B1 (Blue 2733 K)
pt_BR: B1 (Azul 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
pt_BR: B2 (Azul 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
pt_BR: B3 (Azul 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
pt_BR: B4 (Azul 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
pt_BR: B5 (Azul 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
pt_BR: BH1 (híbrido Azul-Vermelho 2851 K)

en: V1 (Violet 2724 K)
pt_BR: V1 (Violeta 2724 K)

en: V2 (Violet 4070 K)
pt_BR: V2 (Violeta 4070 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
pt_BR: Bradford linear (ICC v4)

en: CAT16 (CIECAM16)
pt_BR: TAC16 (CIECAM16)

en: non-linear Bradford
pt_BR: Bradford não-linear

en: none (bypass)
pt_BR: nenhuma (ignorar)

en: version 1 (2020)
pt_BR: versão 1 (2020)

en: version 2 (2021)
pt_BR: versão 2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
pt_BR: versão 3 (Abr 2021)

en: left
pt_BR: esquerda

en: top
pt_BR: superior

en: right
pt_BR: direita

en: bottom
pt_BR: inferior

en: input saturation
pt_BR: saturação de entrada

en: contrast fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum) de contraste

en: output saturation
pt_BR: saturação de saída

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
pt_BR: elevação, gama, ganho  (ProPhoto RGB)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
pt_BR: inclinação, deslocamento, potência (ProPhoto RGB)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
pt_BR: elevação, gama, ganho (sRGB)

en: chroma
pt_BR: croma

en: hue
pt_BR: matiz

en: shadows fall-off
pt_BR: decaimento de sombras

en: white fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum) de branco

en: highlights fall-off
pt_BR: decaimento de realces

en: shadows
pt_BR: sombras

en: highlights
pt_BR: realces

en: global chroma
pt_BR: croma global

en: mid-tones
pt_BR: meios-tons

en: global saturation
pt_BR: saturação global

en: hue shift
pt_BR: deslocamento de matiz

en: global brilliance
pt_BR: brilhância global

en: mask middle-gray fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum) de cinza médio da máscara

en: global vibrance
pt_BR: vivacidade global

en: contrast gray fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum) de contraste de cinza

en: contrast
pt_BR: contraste

en: saturation formula
pt_BR: fórmula de saturação

en: green-magenta contrast
pt_BR: contraste verde-magenta

en: blue-yellow contrast
pt_BR: contraste azul-amarelo

en: gamut clipping
pt_BR: recorte de gama

en: Adobe RGB (compatible)
pt_BR: Adobe RGB (compatível)

en: linear Rec709 RGB
pt_BR: RGB Rec709 linear

en: linear Rec2020 RGB
pt_BR: RGB Rec2020 linear

en: source mix
pt_BR: mistura da fonte

en: number of clusters
pt_BR: número de clusters

en: color dominance
pt_BR: predominância de cor

en: histogram equalization
pt_BR: equalização do histograma

en: spatial extent
pt_BR: extensão espacial

en: range extent
pt_BR: extensão da faixa

en: saturated colors
pt_BR: cores saturadas

en: select by
pt_BR: selecionar por

note: mix slider
en: mix
pt_BR: mistura

en: process mode
pt_BR: modo de processamento

en: lightness
pt_BR: luminosidade

en: smooth
pt_BR: suave

en: strong
pt_BR: forte

en: edge detection radius
pt_BR: raio para detecção de bordas

en: threshold
pt_BR: limite

en: operation mode
pt_BR: modo de operação

en: global average (fast)
pt_BR: média global (rápido)

en: local average (slow)
pt_BR: média local (lento)

en: static threshold (fast)
pt_BR: limite estático (rápido)

en: match greens
pt_BR: coincidir verdes

en: edge threshold
pt_BR: limite de borda

en: color smoothing
pt_BR: suavização de cor

en: method
pt_BR: método

en: LMMSE refine
pt_BR: refinamento LMMSE

en: dual threshold
pt_BR: limiar da interpolação cromática dual

en: disabled
pt_BR: desabilitado

en: local average
pt_BR: média local

en: full average
pt_BR: média global

en: full and local average
pt_BR: média global e local

en: passthrough (monochrome)
pt_BR: passar direto (monocromático)

en: photosite color (debug)
pt_BR: fotossensível à cor (depuração)

en: Markesteijn 1-pass
pt_BR: Markesteijn 1-passo

en: Markesteijn 3-pass
pt_BR: Markesteijn 3-passos

en: frequency domain chroma
pt_BR: croma no domínio da frequência

en: Markesteijn 3-pass + VNG
pt_BR: Markesteijn 3-passos + VNG

note: history
en: basic
pt_BR: básico

en: median
pt_BR: mediana

en: 3x median
pt_BR: 3x mediana

en: refine & medians
pt_BR: refinamento & medianas

en: 2x refine + medians
pt_BR: 2x refinamento & medianas

en: patch size
pt_BR: tamanho do patch

en: search radius
pt_BR: raio para busca

en: preserve shadows
pt_BR: preservar sombras

en: bias correction
pt_BR: correção de viés

en: scattering
pt_BR: dispersão

en: central pixel weight
pt_BR: peso do pixel central

en: adjust autoset parameters
pt_BR: ajuste automático de parâmetros

en: whitebalance-adaptive transform
pt_BR: transformação adaptativa ao balanço de branco

en: fix various bugs in algorithm
pt_BR: conserto de vários bugs no algoritmo

en: upgrade profiled transform
pt_BR: atualização do modelo

en: color mode
pt_BR: modo de cor

en: non-local means
pt_BR: média não local

en: non-local means auto
pt_BR: média não local automático

en: wavelets auto
pt_BR: wavelets automático

en: compute variance
pt_BR: calcula variância

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness
pt_BR: nitidez

en: radius span
pt_BR: alcance do raio

en: edge sensitivity
pt_BR: sensibilidade para bordas

en: 1st order anisotropy
pt_BR: anisotropia de 1ª ordem

en: 2nd order anisotropy
pt_BR: anisotropia de 2ª ordem

en: 3rd order anisotropy
pt_BR: anisotropia de 3ª ordem

en: 4th order anisotropy
pt_BR: anisotropia de 4ª ordem

en: luminance masking threshold
pt_BR: limiar de luminância para a máscara

en: 1st order speed
pt_BR: velocidade de 1ª ordem

en: 2nd order speed
pt_BR: velocidade de 2ª ordem

en: 3rd order speed
pt_BR: velocidade de 3ª ordem

en: 4th order speed
pt_BR: velocidade de 4ª ordem

en: central radius
pt_BR: raio central

en: damping
pt_BR: amortecimento

en: random
pt_BR: aleatório

en: posterize 2 levels per channel
pt_BR: posterizar 2 níveis por canal

en: posterize 3 levels per channel
pt_BR: posterizar 3 níveis por canal

en: posterize 4 levels per channel
pt_BR: posterizar 4 níveis por canal

en: posterize 5 levels per channel
pt_BR: posterizar 5 níveis por canal

en: posterize 6 levels per channel
pt_BR: posterizar 6 níveis por canal

en: posterize 7 levels per channel
pt_BR: posterizar 7 níveis por canal

en: posterize 8 levels per channel
pt_BR: posterizar 8 níveis por canal

en: percentile
pt_BR: percentil

en: target level
pt_BR: nível alvo

en: compensate exposure bias
pt_BR: compensar viés de exposição

en: automatic
pt_BR: automático

en: middle gray luminance
pt_BR: luminância de cinza médio

en: black relative exposure
pt_BR: exposição relativa de preto

en: white relative exposure
pt_BR: exposição relativa de branco

en: transition
pt_BR: transição

en: bloom ↔ reconstruct
pt_BR: luz suave ↔ reconstruir

en: gray ↔ colorful details
pt_BR: detalhes de cinza ↔ cores

en: structure ↔ texture
pt_BR: estrutura ↔ textura

en: dynamic range scaling
pt_BR: escala de alcance dinâmico

en: target middle gray
pt_BR: cinza médio alvo

en: target black luminance
pt_BR: luminância de preto alvo

en: target white luminance
pt_BR: luminância de branco alvo

en: hardness
pt_BR: dureza

en: extreme luminance saturation
pt_BR: saturação para luminância extrema

en: shadows ↔ highlights balance
pt_BR: balanço de sombras ↔ realces

en: add noise in highlights
pt_BR: adicionar ruído nos realces

en: preserve chrominance
pt_BR: preservar crominância

en: color science
pt_BR: ciência de cores

en: auto adjust hardness
pt_BR: auto-ajustar dureza

en: use custom middle-gray values
pt_BR: usar valores personalizados de cinza médio

en: iterations of high-quality reconstruction
pt_BR: iterações de reconstrução de alta qualidade

en: type of noise
pt_BR: tipo de ruído

en: contrast in shadows
pt_BR: contraste nas sombras

en: contrast in highlights
pt_BR: contraste nos realces

en: compensate output ICC profile black point
pt_BR: compensar ponto preto do perfil ICC de saída

en: spline handling
pt_BR: tratamento de spline

en: enable highlight reconstruction
pt_BR: habilitar reconstrução de realces

en: no
pt_BR: não

en: luminance Y
pt_BR: luminância Y

en: RGB power norm
pt_BR: norma de potência RGB

en: RGB euclidean norm (legacy)
pt_BR: norma euclideana RGB (legado)

en: RGB euclidean norm
pt_BR: norma euclideana RGB

en: uniform
pt_BR: uniforme

en: poissonian
pt_BR: poissoniano

en: hard
pt_BR: dura

en: soft
pt_BR: suave

en: safe
pt_BR: seguro

en: bias
pt_BR: viés

en: target
pt_BR: alvo

en: filmic
pt_BR: fílmico

en: density
pt_BR: densidade

en: saturation
pt_BR: saturação

en: coarseness
pt_BR: granularidade

en: mid-tones bias
pt_BR: viés dos meios-tons

en: clipping threshold
pt_BR: limiar de corte

en: diameter of reconstruction
pt_BR: diâmetro de reconstrução

en: candidating
pt_BR: opções (candidatos)

en: combine
pt_BR: combinar

en: rebuild
pt_BR: reconstruir

en: inpaint a flat color
pt_BR: reconstrução de cor uniforme

en: inpaint opposed
pt_BR: restauração de oposta

en: reconstruct in LCh
pt_BR: reconstruir em LCh

en: clip highlights
pt_BR: recortar realces

en: segmentation based
pt_BR: baseado em segmentação

en: guided laplacians
pt_BR: laplaciano guiado

en: reconstruct color
pt_BR: reconstruir cor

en: 128 px (slow)
pt_BR: 128 px (lento)

en: 256 px (slow)
pt_BR: 256 px (lento)

en: 512 px (very slow)
pt_BR: 512 px (muito lento)

en: 1024 px (very slow)
pt_BR: 1024 px (muito lento)

en: 2048 px (insanely slow)
pt_BR: 2048 px (insanamente lento)

en: 4096 px (insanely slow)
pt_BR: 4096 px (insanamente lento)

en: flat generic
pt_BR: genérico uniforme

en: small segments
pt_BR: segmentos pequenos

en: large segments
pt_BR: segmentos grandes

en: flat small segments
pt_BR: segmentos pequenos uniformes

en: flat large segments
pt_BR: segmentos grandes uniformes

en: contrast boost
pt_BR: ganho de contraste

en: mark fixed pixels
pt_BR: marcar pixels corrigidos

en: detect by 3 neighbors
pt_BR: detectar por 3 vizinhos

en: correction method
pt_BR: modo de correção

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
pt_BR: correções

note: mode choice
en: mode
pt_BR: modo

en: target geometry
pt_BR: geometria alvo

en: TCA overwrite
pt_BR: sobrescrever ACT

en: TCA red
pt_BR: ACT vermelho

en: TCA blue
pt_BR: ACT azul

en: distortion
pt_BR: distorção

en: vignetting
pt_BR: vinheta

en: scale fine-tune
pt_BR: ajuste fino de escala

en: image scale
pt_BR: escala da imagem

en: steepness
pt_BR: inclunação

en: embedded metadata
pt_BR: metadados embutidos

en: Lensfun database
pt_BR: base de dados Lensfun

en: only manual vignette
pt_BR: apenas vinheta manual

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
pt_BR: tudo

en: distortion & TCA
pt_BR: distorção & ACT

en: distortion & vignetting
pt_BR: distorção & vinheta

en: TCA & vignetting
pt_BR: ACT & vinheta

en: only distortion
pt_BR: apenas distorção

en: only TCA
pt_BR: apenas ACT

en: only vignetting
pt_BR: apenas vinheta

en: correct
pt_BR: corrigir

en: distort
pt_BR: distorcer

en: rectilinear
pt_BR: retilínea

en: fisheye
pt_BR: olho de peixe

en: panoramic
pt_BR: panorâmica

en: equirectangular
pt_BR: equiretangular

en: orthographic
pt_BR: ortográfica

en: stereographic
pt_BR: estereográfica

en: equisolid angle
pt_BR: ângulo equisólido

en: Thoby fisheye
pt_BR: olho de peixe Thoby

en: invalidated
pt_BR: invalidado

note: move left/right/up/down
en: move
pt_BR: mover

en: line
pt_BR: linha

en: curve
pt_BR: curva

en: blue shift
pt_BR: deslocamento azul

en: soften with
pt_BR: suavizar com

en: order 0
pt_BR: ordem 0

en: order 1
pt_BR: ordem 1

en: order 2
pt_BR: ordem 2

en: bilateral filter
pt_BR: filtro bilateral

en: application color space
pt_BR: espaço de cor

en: gamma Rec709 RGB
pt_BR: gama Rec709 RGB

en: linear ProPhoto RGB
pt_BR: RGB ProPhoto linear

en: tetrahedral
pt_BR: tetraédrico

en: pyramid
pt_BR: piramidal

en: film stock
pt_BR: tipo de filme

en: scan exposure bias
pt_BR: viés de exposição ao digitalizar

en: paper black (density correction)
pt_BR: preto do papel (correção de densidade)

en: paper grade (gamma)
pt_BR: graduação do papel (gama)

en: paper gloss (specular highlights)
pt_BR: brilho do papel (realces refletivos)

en: print exposure adjustment
pt_BR: ajustar a exposição

en: black and white film
pt_BR: filme preto e branco

en: color film
pt_BR: filme colorido

en: tint hue
pt_BR: matiz

en: tint purity
pt_BR: pureza da matiz

en: red hue
pt_BR: matiz vermelho

en: red purity
pt_BR: pureza do vermelho

en: green hue
pt_BR: matiz verde

en: green purity
pt_BR: pureza do verde

en: blue hue
pt_BR: matiz azul

en: blue purity
pt_BR: pureza do azul

en: dynamic range
pt_BR: alcance dinâmico

en: middle gray luma
pt_BR: luma de cinza médio

en: safety factor
pt_BR: fator de segurança

en: logarithmic
pt_BR: logarítmico

en: gamma
pt_BR: gama

en: noise threshold
pt_BR: limiar de ruído

en: crop left
pt_BR: corte à esquerda

en: crop top
pt_BR: corte a partir do topo

en: crop right
pt_BR: corte à direita

en: crop bottom
pt_BR: corte a partir de baixo

en: black level
pt_BR: nível de preto

en: white point
pt_BR: ponto de branco

en: flat field correction
pt_BR: correção de não-uniformidade

en: embedded GainMap
pt_BR: GainMap embutido

note: exposure
en: exposure
pt_BR: exposição

en: fill mode
pt_BR: modo de preenchimento

en: brightness
pt_BR: brilho

en: unused
pt_BR: não utilizado

en: clone
pt_BR: clonar

en: heal
pt_BR: reparar

en: blur
pt_BR: desfoque

en: fill
pt_BR: preenchimento

en: erase
pt_BR: apagar

en: color
pt_BR: cor

en: compensate middle gray
pt_BR: compensar cinza médio

en: RGB, linked channels
pt_BR: RGB, canais ligados

en: RGB, independent channels
pt_BR: RGB, canais independentes

en: white point adjustment
pt_BR: ajuste de ponto de branco

en: shadows color adjustment
pt_BR: ajuste de cor nas sombras

en: highlights color adjustment
pt_BR: ajuste de cor nos realces

en: skew
pt_BR: inclinar

en: target white
pt_BR: branco alvo

en: target black
pt_BR: preto alvo

en: color processing
pt_BR: processamento de cor

en: preserve hue
pt_BR: preservar matiz

en: red attenuation
pt_BR: atenuação do vermelho

en: red rotation
pt_BR: rotação do vermelho

en: green attenuation
pt_BR: atenuação do verde

en: green rotation
pt_BR: rotação do verde

en: blue attenuation
pt_BR: atenuação do azul

en: blue rotation
pt_BR: rotação do azul

en: recover purity
pt_BR: recuperar a pureza

en: base primaries
pt_BR: primárias base

en: per channel
pt_BR: por canal

en: RGB ratio
pt_BR: porporção RGB

en: work profile
pt_BR: perfil de trabalho

en: color space
pt_BR: espaço de cor

en: Lab, linked channels
pt_BR: Lab, canais ligados

en: Lab, independent channels
pt_BR: Lab, canais independentes

en: XYZ, linked channels
pt_BR: XYZ, canais ligados

en: blacks
pt_BR: pretos

en: deep shadows
pt_BR: sombras profundas

en: light shadows
pt_BR: sombras leves

en: dark highlights
pt_BR: realces escuros

en: whites
pt_BR: brancos

en: speculars
pt_BR: especulares

en: smoothing diameter
pt_BR: diâmetro de suavização

en: edges refinement/feathering
pt_BR: refinamento/enevoamento das bordas

en: mask quantization
pt_BR: quantização da máscara

en: mask contrast compensation
pt_BR: compensação de contraste da máscara

en: mask exposure compensation
pt_BR: compensação de exposição da máscara

en: luminance estimator
pt_BR: estimador de luminância

en: filter diffusion
pt_BR: difusão do filtro

en: averaged guided filter
pt_BR: filtro guiado por média

en: guided filter
pt_BR: filtro guiado

en: averaged EIGF
pt_BR: EIGF médio

en: RGB average
pt_BR: média RGB

en: HSL lightness
pt_BR: luminosidade HSV

en: HSV value / RGB max
pt_BR: valor HSV / RGB max

en: RGB sum
pt_BR: soma RGB

en: RGB geometric mean
pt_BR: média geométrica RGB

en: contrast compression
pt_BR: compressão de contraste

en: vibrance
pt_BR: vivacidade

en: fall-off start
pt_BR: início do decaimento

en: fall-off radius
pt_BR: raio do decaimento

en: horizontal center
pt_BR: centro horizontal

en: vertical center
pt_BR: centro vertical

en: automatic ratio
pt_BR: proporção automática

en: width/height ratio
pt_BR: relação largura/altura

en: shape
pt_BR: forma

en: 8-bit output
pt_BR: saída de 8-bits

en: 16-bit output
pt_BR: saída de 16-bits

en: x offset
pt_BR: deslocamento x

en: y offset
pt_BR: deslocamento y

en: scale on
pt_BR: escala baseada na

en: scale marker to
pt_BR: mudar escala do marcador para

en: scale marker reference
pt_BR: referência de escala do marcador

en: image
pt_BR: imagem

en: larger border
pt_BR: borda maior

en: smaller border
pt_BR: borda menor

en: advanced options
pt_BR: opções avançadas

en: image width
pt_BR: largura da imagem

en: image height
pt_BR: altura da imagem

en: larger image border
pt_BR: borda maior da imagem

en: smaller image border
pt_BR: borda menor da imagem

en: marker width
pt_BR: largura do marcador

en: marker height
pt_BR: altura do marcador

en: developers
pt_BR: desenvolvedores

en: translators
pt_BR: tradutores

en: contributors
pt_BR: contribuidores

en: rawspeed contributors
pt_BR: contribuidores do rawspeed

en: integration contributors
pt_BR: contribuidores de integração

en: Virtual Lighttable and Darkroom
pt_BR: Mesa de Luz e Sala Escura Virtuais

en: Organize and develop images from digital cameras
pt_BR: Organize e trate imagens de câmeras digitais

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: graphics;photography;raw;
pt_BR: gráfico;fotografia;raw;

en: darktable manages your digital negatives in a database and lets you view them through a lighttable. It also enables you to develop raw images and enhance them in a darkroom.
pt_BR: o darktable gerencia seus negativos digitais em um bando de dados e permite que você os visualize a partir da mesa de luz. Também permite que você revele suas imagens raw e os trate na sala escura.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
pt_BR: Outros modos além da mesa de luz e sala escura são um mapa para geoetiquetamento, aceso remoto, impressão e slideshow.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
pt_BR: o darktable suporta o formato raw da maioria das câmeras modernas, e faz todo o processamento com muito alta precisão.

en: Virtual light table, showing a collection
pt_BR: Mesa de Luz, mostrando uma coleção

en: Virtual dark room with an opened image
pt_BR: Sala Escura com uma imagem aberta

en: Virtual dark room, sharpening an image
pt_BR: Sala Escura, melhorando a nitidez de uma imagem

en: Show images on a map
pt_BR: Mostrar imagens em um mapa

en: Print your images
pt_BR: Imprimir suas imagens

en: sliders
pt_BR: controles deslizantes

en: dropdowns
pt_BR: menus flutuantes

en: buttons
pt_BR: botões

en: button on
pt_BR: botão ligado

en: button off
pt_BR: botão desligado

en: button pressed
pt_BR: botão pressionado

en: not that many sliders
pt_BR: nem tantos controles deslizantes

en: not that many dropdowns
pt_BR: nem tantos menus flutuantes

en: not that many buttons
pt_BR: nem tantos botões

en: value
pt_BR: valor

en: button
pt_BR: botão

en: force
pt_BR: força

en: selection
pt_BR: seleção

en: slider
pt_BR: controle deslizante

en: dropdown
pt_BR: menu flutuante

en: _cancel
pt_BR: _cancelar

en: _save
pt_BR: _salvar

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
pt_BR: média dE: %.02f
    máximo dE: %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
pt_BR: TODO: desculpa, devido a restrições na API não podemos definir BPP para

en: unknown option for --hq
pt_BR: opção desconhecida para --hq

en: unknown option for --export_masks
pt_BR: opção desconhecida para --export_masks

en: unknown option for --upscale
pt_BR: opção desconhecida para --upscale

en: unknown option for --apply-custom-presets
pt_BR: opção desconhecida para --apply-custom-presets

en: too long ext for --out-ext
pt_BR: ext muito longo para --out-ext

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
pt_BR: nota: arquivo de entrada ou diretório '%s' não existe, ignorando

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
pt_BR: tipo de ICC incorreto para --icc-type: '%s'

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
pt_BR: nota: arquivo ICC '%s' não existe, ignorando

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
pt_BR: intenção ICC incorreta para --icc-intent: '%s'

en: warning: unknown option '%s'
pt_BR: aviso: opção desconhecida: '%s'

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
pt_BR: erro: arquivo de entrada e opções de importação especificados! isto não é suportado!

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
pt_BR: nota: local de saída é uma pasta. presumindo padrão de saída '%s/$(FILE_NAME).%s'"

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
pt_BR: arquivo de saída já existente, ele será renomeado

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
pt_BR: erro: não foi possível abrir a pasta %s

en: error: can't open file %s
pt_BR: erro: não foi possível abrir o arquivo %s

en: no images to export, aborting
pt_BR: nenhuma imagem para exportar, cancelando

en: error: can't open XMP file %s
pt_BR: erro: não foi possível abrir o arquivo XMP %s

en: empty history stack
pt_BR: esvazia histórico de ações

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
pt_BR: extensão de arquivo muito longa: %s

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
pt_BR: nenhuma extensão de arquivo foi dada

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
pt_BR: não foi possível encontrar o módulo de armazenamento em disco. por favor, verifique sua instalação, algo parece defeituoso.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
pt_BR: falha ao obter parâmetros do módulo de armazenamento, abortando exportação...

en: unknown extension '.%s'
pt_BR: extensão desconhecida '.%s'

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
pt_BR: falha ao obter parâmetros do módulo de formato, abortando exportação...

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
pt_BR: câmera `%s' na porta `%s' erro %s
    
    certifique-se de que sua câmera permite acesso e que não está montada

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
pt_BR: falha ao iniciar `%s` na porta %s, típicas causas são: travada por outra aplicação, sem acesso ao dispositivo etc

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
pt_BR: `%s` na porta %s não é interessante porque não suporta acesso remoto nem importação

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
pt_BR: câmera `%s' na porta `%s' desconectou enquanto estava montada

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
pt_BR: câmera `%s' na porta `%s' precisa ser remontada
    certifique-se de que sua câmera permite acesso e que não está montada

en: too much time to update aspect ratio for the collection
pt_BR: tempo demais para ajustar o aspecto da coleção

en: film roll
pt_BR: rolo de filme

en: folder
pt_BR: pasta

en: camera
pt_BR: câmera

en: tag
pt_BR: etiqueta

en: capture date
pt_BR: data de captura

en: capture time
pt_BR: data/hora captura

en: import time
pt_BR: data/hora importação

en: modification time
pt_BR: data/hora modificação

en: export time
pt_BR: data/hora exportação

en: print time
pt_BR: data/hora impressão

en: history
pt_BR: histórico

en: color label
pt_BR: etiqueta de cor

note: aperture
en: aperture
pt_BR: abertura

en: filename
pt_BR: nome do arquivo

en: geotagging
pt_BR: geoetiquetas

en: grouping
pt_BR: agrupamento

en: local copy
pt_BR: cópia local

en: module
pt_BR: módulo

en: module order
pt_BR: ordem dos módulos

en: range rating
pt_BR: faixa de classificação

en: rating
pt_BR: classificação

en: search
pt_BR: buscar

en: yellow
pt_BR: amarelo

en: purple
pt_BR: roxo

en: auto applied
pt_BR: auto-aplicado

en: altered
pt_BR: alterado

en: not tagged
pt_BR: não etiquetado

en: tagged
pt_BR: etiquetado

en: tagged*
pt_BR: etiquetado*

note: local copy
en: not copied locally
pt_BR: não copiado localmente

en: copied locally
pt_BR: copiado localmente

note: if its undefined
en: unnamed
pt_BR: sem nome

en: group leaders
pt_BR: líderes de grupo

en: group followers
pt_BR: seguidores de grupo

en: not defined
pt_BR: não definido

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
pt_BR: <b>%d</b> imagens (#<b>%d</b>) selecionadas de <b>%d</b>

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
pt_BR[0]: <b>%d</b> imagem selecionada de <b>%d</b>
pt_BR[1]: <b>%d</b> imagens selecionadas de <b>%d</b>

en: gray
pt_BR: cinza

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Kurdish
pt_BR: Curdo

en: Caucasian
pt_BR: Caucasiano

en: African-American
pt_BR: Afro-Americano

en: Mexican
pt_BR: Mexicano

en: forearm
pt_BR: antebraço

en: forehead
pt_BR: testa

en: cheek
pt_BR: bochecha

en: average %s skin tone
pt_BR: tons de pele médio para %s

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
pt_BR: roxo profundo

note: L = 10 %
en: fuchsia
pt_BR: fúcsia

note: L = 30 %
en: medium magenta
pt_BR: magenta médio

note: L = 50 %
en: violet pink
pt_BR: rosa violeta

note: L = 70 %
en: plum violet
pt_BR: violeta ameixa

note: 24° - red
en: dark red
pt_BR: vermelho escuro

en: crimson
pt_BR: carmesim

en: salmon
pt_BR: salmão

en: pink
pt_BR: rosa

note: 48° - orangy red
en: maroon
pt_BR: bordô

en: dark orange red
pt_BR: vermelho alaranjado escuro

en: orange red
pt_BR: vermelho alaranjado

en: khaki
pt_BR: cáqui

note: 72° - orange
en: brown
pt_BR: marrom

en: chocolate
pt_BR: marrom chocolate

en: dark gold
pt_BR: ouro escuro

en: gold
pt_BR: ouro

en: sandy brown
pt_BR: marrom areia

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
pt_BR: verde escuro

en: dark olive green
pt_BR: verde oliva escuro

en: olive
pt_BR: oliva

en: beige
pt_BR: bege

en: forest green
pt_BR: verde floresta

en: olive drab
pt_BR: verde-oliva

en: yellow green
pt_BR: verde amarelado

en: pale green
pt_BR: verde pálido

en: lime green
pt_BR: verde limão

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
pt_BR: verde-mar escuro

en: sea green
pt_BR: verde mar

en: teal
pt_BR: verde-azulado

en: light sea green
pt_BR: verde-mar claro

en: turquoise
pt_BR: turquesa

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
pt_BR: cinza ardósia escuro

en: light slate gray
pt_BR: cinza ardósia claro

en: dark cyan
pt_BR: ciano escuro

en: cyan
pt_BR: ciano

note: 216° - medium blue
en: navy blue
pt_BR: azul marinho

en: deep sky blue
pt_BR: azul celeste profundo

en: aquamarine blue
pt_BR: azul água-marinha

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
pt_BR: azul escuro

en: medium blue
pt_BR: azul médio

en: azure blue
pt_BR: azul

en: light sky blue
pt_BR: azul celeste claro

en: light blue
pt_BR: azul claro

en: dark violet
pt_BR: violeta escuro

en: blue violet
pt_BR: violeta escuro

en: violet
pt_BR: violeta

en: plum
pt_BR: ameixa

en: dark magenta
pt_BR: magenta escuro

en: lavender
pt_BR: lavanda

en: color not found
pt_BR: cor não encontrada

en: colorlabels set to %s
pt_BR: etiquetas coloridas definidas como %s

en: all colorlabels removed
pt_BR: todas as etiquetas coloridas foram removidas

en: clear
pt_BR: limpar

en: export profile
pt_BR: perfil de exportação

en: softproof profile
pt_BR: perfil de prova digital

en: system display profile
pt_BR: perfil do monitor do sistema

en: system display profile (second window)
pt_BR: perfil do monitor do sistema (segunda janela)

en: sRGB (web-safe)
pt_BR: sRGB (seguro para Web)

en: Rec709 RGB
pt_BR: RGB Rec709

en: PQ Rec2020 RGB
pt_BR: RGB PQ Rec2020

en: HLG Rec2020 RGB
pt_BR: RGB HLG Rec2020

en: PQ P3 RGB
pt_BR: RGB PQ P3

en: HLG P3 RGB
pt_BR: RGB HLG P3

en: linear XYZ
pt_BR: XYZ linear

en: linear infrared BGR
pt_BR: BGR infravermelho linear

en: BRG (for testing)
pt_BR: BRG (para teste)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
pt_BR: perfil `%s` não usável como perfil de histograma. foi substituído por sRGB!

en: embedded ICC profile
pt_BR: perfil ICC embutido

en: embedded matrix
pt_BR: matriz embutida

en: standard color matrix
pt_BR: matriz de cor padrão

en: enhanced color matrix
pt_BR: matriz de cor aprimorada

en: vendor color matrix
pt_BR: matriz de cor do fabricante

en: alternate color matrix
pt_BR: matriz de cor alternativa

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
pt_BR: arquivo `%s' para imprimir não encontrado para imagem %d em `%s'

en: failed to create temporary file for printing options
pt_BR: falha ao criar arquivo temporário para opções de impressão

en: printing on `%s' cancelled
pt_BR: impressão em `%s' cancelada

en: error while printing `%s' on `%s'
pt_BR: erro imprimindo `%s' em `%s'

en: printing `%s' on `%s'
pt_BR: imprimindo `%s' em `%s'

en: found strange path `%s'
pt_BR: caminho estranho encontrado `%s'

en: error loading directory `%s'
pt_BR: erro carregando pasta `%s'

en: file `%s' has unknown format!
pt_BR: arquivo `%s' é de formato desconhecido!

en: error loading file `%s'
pt_BR: erro carregando arquivo `%s'

en: configuration information
pt_BR: informações de configuração

en: _show this information again
pt_BR: _mostrar esta informação novamente

en: _understood
pt_BR: _entendido

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
pt_BR: O interpolador RCD foi definido como padrão ao invés do PPG porque tem melhor desempenho e qualidade.

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
pt_BR: veja preferências/sala escura/interpolação cromática para zoom na sala escura

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
pt_BR: a interface com o usuário e os mecanismos internos para ajuste fino de desempenho do darktable mudaram.

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
pt_BR: você não encontrará mais headroom e amigos, ao invés disso em preferências/processamento use:

en: 1) darktable resources
pt_BR: 1) recursos do darktable

en: 2) tune OpenCL performance
pt_BR: 2) ajustar desempenho do OpenCL

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
pt_BR: alguns valores de configuração globais relevantes para o desempenho de OpenCL não são mais usados.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
pt_BR: ao invés disso você encontrará dados 'por dispositivo' em 'cldevice_v5_canonical-name'. o conteúdo é:

en: you may tune as before except 'magic'
pt_BR: você pode ajustar como antes exceto por 'magic'

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
pt_BR: Suas configurações de compilador OpenCL para todos os dispositivos foram redefinidas para o padrão.

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
pt_BR: Os dados de parâmetros globais OpenCL 'por dispositivo' foram recriados com nome atualizado.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
pt_BR: você encontrará dados 'por dispositivo' em 'cldevice_v5_canonical-name'. o conteúdo é:

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
pt_BR: Se você está usando nomes de dispositivo como 'opencl_device_priority' você deveria atualizá-los para os novos nomes.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
pt_BR: dados de configuração OpenCL 'por dispositivo' foram estendidos automaticamente por 'unified-fraction'.

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
pt_BR: As configurações OpenCL 'por dispositivo' podem ter sido atualizadas.

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you can't find a running instance of darktable, try restarting your session or your computer. 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      3 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to remove the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>.  
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
pt_BR: 
      Desculpe, o darktable não pode ser iniciado (base de dados travada)
    
      Como resolver este problema?
    
      1 - Se outra instância do darktable já está aberta,
          clique em cancelar e use aquela instância ou feche-a antes de tentar rodar o darktable novamente
          (o processo com ID <i><b>%d</b></i> criou as travas da base de dados)
    
      2 - Se você não encontrar uma instância do darktable rodando, tente reiniciar sua sessão ou o computador.
          Isto fechará todos os programas que estão executando e fechará a base de dados corretamente.
    
      3 - Se você fez isto ou se tem certeza de que não há outras instâncias do darktable rodando,
          isto provavelmente significa que a última instância fechou de forma não normal.
          Clique no botão "remover arquivos de trava da base de dados" para remover os arquivos <i>data.db.lock</i> e <i>library.db.lock</i>.
    
    
          <i><u>Cuidado!</u> Não remova estes arquivos sem antes fazer as verificações acima,
          de outra forma você corre o risco de gerar sérias inconsistências na sua base de dados.</i>

note: clang-format on
en: error starting darktable
pt_BR: erro ao iniciar o darktable

en: _delete database lock files
pt_BR: _apagar arquivos de travas (locks) da base de dados

en: are you sure?
pt_BR: tem certeza?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
pt_BR: 
    você realmente deseja excluir os arquivos de trava?

en: _no
pt_BR: _não

en: _yes
pt_BR: _sim

en: done
pt_BR: feito

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
pt_BR: 
    arquivos de trava removidos com sucesso.
    você agora pode reiniciar o darktable

en: error
pt_BR: erro

en: 
    at least one file could not be removed.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
pt_BR: 
    pelo menos um arquivo não pode ser removido.
    você pode tentar manualmente apagar os arquivos <i>data.db.lock</i> e <i>library.db.lock</i>
    na pasta <a href="file:///%s">%s</a>

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
pt_BR: o arquivo de lock da base de dados contém um pid que parece estar vivo no seu sistema: %d

en: the database lock file seems to be empty
pt_BR: o lock da base de dados parece estar vazio

en: error opening the database lock file for reading: %s
pt_BR: erro ao abrir a base de dados para leitura: %s

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
pt_BR: a versão do esquema de base de dados de
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    é novo demais para este build do darktable (isto significa que a base de dados foi criada ou passou por upgrade por uma versão mais nova do darktable)

en: darktable - too new db version
pt_BR: darktable - versão de bd muito nova

en: _quit darktable
pt_BR: _terminar o darktable

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
pt_BR: o esquema da base de dados precisa ser atualizado para
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    isto pode levar um tempo longo no caso de bases de dados grandes
    
    você quer continuar ou parar agora para fazer um backup

en: darktable - schema migration
pt_BR: darktable - migrar esquema

en: _close darktable
pt_BR: _fechar o darktable

en: _upgrade database
pt_BR: _atualizar base de dados

en: quick_check said:
    %s
pt_BR: quick_check disse:
    %s

en: darktable - error opening database
pt_BR: darktable - erro ao abrir a base de dados

en: _attempt restore
pt_BR: _tentar recuperar

en: _delete database
pt_BR: _apagar base de dados

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
pt_BR: quer fechar o darktable agora para restaurar manualmente
    a base de dados de um backup, tentar uma restauração automática
    do snapshot mais recente ou remover a base de dados corrompida
    e iniciar com uma nova?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
pt_BR: quer fechar o darktable agora para restaurar manualmente
    a base de dados de um backup ou remover a base de dados corrompida
    e iniciar com uma nova?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
pt_BR: um erro ocorreu ao tentar abrir a base de dados de
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    parece que a base de dados está corrompida.
    %s%s

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: o filtro guiado independente de exposição não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
pt_BR: não foi possível abrir o arquivo XMP '%s': '%s'

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
pt_BR: não foi possível escrever o arquivo XMP '%s': '%s'

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: o filtro fast guided não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

en: do you want to remove this empty directory? | do you want to remove these empty directories?
pt_BR[0]: você realmente deseja remover esta pasta vazia?
pt_BR[1]: você realmente deseja remover estes diretórios vazios?

en: remove empty directory? | remove empty directories?
pt_BR[0]: remover pasta vazia?
pt_BR[1]: remover pastas vazias?

en: name
pt_BR: nome

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
pt_BR: não é possível remover rolo de filme contendo cópias locais sem acesso aos originais

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
pt_BR: você precisa copiar o histórico de uma imagem antes de colar em outra

en: orphaned image
pt_BR: imagem órfã

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
pt_BR[0]: geolocalização desfeita para %d imagem
pt_BR[1]: geolocalização desfeita para %d imagens

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
pt_BR[0]: geolocalização re-aplicada a %d imagem
pt_BR[1]: geolocalização re-aplicada a %d imagens

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
pt_BR[0]: definição de data/hora desfeita em %d imagem
pt_BR[1]: definição de data/hora desfeita em %d imagens

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
pt_BR[0]: data/hora re-aplicada em %d imagem
pt_BR[1]: data/hora re-aplicada em %d imagens

en: cannot access local copy `%s'
pt_BR: não pude acessar cópia local `%s'

en: cannot write local copy `%s'
pt_BR: não pude escrever cópia local `%s'

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
pt_BR: erro movendo cópia local `%s' -> `%s'

en: error moving `%s': file not found
pt_BR: erro movendo `%s': arquivo não encontrado

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
pt_BR: erro movendo `%s' -> `%s': arquivo já existe

en: error moving `%s' -> `%s'
pt_BR: erro movendo `%s' -> `%s'

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
pt_BR: não é possível criar cópia local quando o arquivo original está inacessível.

en: cannot create local copy.
pt_BR: não pude criar cópia local.

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
pt_BR: não é possível remover cópias local quando o arquivo original está inacessível.

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
pt_BR[0]: cópia local %d foi sincronizada
pt_BR[1]: cópias locais %d foram sincronizadas

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
pt_BR: <b>ALERTA</b> : amostras faltando para câmera!

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
pt_BR: Você precisa prover amostras em  <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
pt_BR: para `%s' `%s'
    em tantos formatos/compressão/profundidade de bits quanto possível

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
pt_BR: ou o <b>RAW não será legível</b> na próxima versão.

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: insufficient memory
pt_BR: memória insuficiente

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
pt_BR: este módulo não foi capaz de alocar
    toda a memória necessária para processar
    a imagem. parte do processamento
    não foi feita.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings.
pt_BR: não foi possível expandir em um nome de arquivo único para importação, verifique as configurações de importação.

en: requested session path not available. device not mounted?
pt_BR: o caminho da sessão requisitada não está disponível. o dispositivo não está montado?

en: legacy
pt_BR: legado

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
pt_BR: o darktable caarrega %s de
    <b>%s</b>
    ou, se este diretório não existir, de
    <b>%s</b>

note: clang-format off
en: creator
pt_BR: criador

en: publisher
pt_BR: editor

note: title
en: title
pt_BR: título

en: description
pt_BR: descrição

en: rights
pt_BR: direitos

en: notes
pt_BR: notas

en: version name
pt_BR: nome de versão

en: image id
pt_BR: id da imagem

en: image `%s' is not available!
pt_BR: imagem `%s' não disponível!

en: generic poissonian
pt_BR: distribuição de Poisson genérica

en: noiseprofile file `%s' is not valid
pt_BR: perfil de controle de ruído `%s' não é válido

en: no working OpenCL library found
pt_BR: nenhuma biblioteca OpenCL funcional encontrada

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed.
pt_BR: a detecção de plataforma falhou. algumas razões possíveis:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) faltando,
      - erros OpenCL anteriores levando a dispositivos bloqueados,
      - problemas de gerenciamento de energia,
      - drivers com bugs,
      - nenhum driver OpenCL instalado.

en: no devices found for unknown platform
pt_BR: nenhum dispositivo encontrado para plataforma desconhecida

en: not enough memory for OpenCL devices
pt_BR: não há memória suficiente para dispositivos OpenCL

en: no OpenCL devices found
pt_BR: nenhum dispositivo OpenCL encontrado

en: no suitable OpenCL devices found
pt_BR: nenhum dispositivo OpenCL adequado encontrado

en: OpenCL initializing problem:
    %s
pt_BR: problema ao inicializar o OpenCL:
    %s

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
pt_BR: perfil de escalonamento OpenCL ajustado para padrão, a configuração mudou

en: building OpenCL program %s for %s
pt_BR: construindo programa OpenCL %s para %s

en: inch
pt_BR: polegadas

en: Letter
pt_BR: Carta

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
pt_BR: o backend GNOME Keyring não é mais suportado. configure algum diferente

en: rejecting %d image | rejecting %d images
pt_BR[0]: rejeitando %d imagem
pt_BR[1]: rejeitando %d imagens

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
pt_BR[0]: aplicando valor %d a %d imagem
pt_BR[1]: aplicando valor %d a %d imagens

en: no images selected to apply rating
pt_BR: nenhuma imagem selecionada para aplicar valores

en: image rejected
pt_BR: imagem rejeitada

en: image rated to 0 star
pt_BR: imagem classificada em 0 estrelas

en: image rated to %s
pt_BR: imagem classificada em %s

en: select
pt_BR: selecionar

en: upgrade
pt_BR: promover

en: downgrade
pt_BR: rebaixar

en: one
pt_BR: um

en: two
pt_BR: dois

en: three
pt_BR: três

en: four
pt_BR: quatro

en: five
pt_BR: cinco

en: reject
pt_BR: rejeitar

en: style with name '%s' already exists
pt_BR: estilo com nome '%s' já existente

en: styles
pt_BR: estilos

en: style named '%s' successfully created
pt_BR: estilo nomeado '%s' criado com sucesso

en: no image selected!
pt_BR: nenhuma imagem selecionada!

en: style %s successfully applied!
pt_BR: estilo %s aplicado com sucesso!

en: no images nor styles selected!
pt_BR: nenhuma imagem ou estilo selecionados!

en: no styles selected!
pt_BR: nenhum estilo selecionado!

en: style successfully applied! | styles successfully applied!
pt_BR[0]: estilo aplicado com sucesso!
pt_BR[1]: estilos aplicados com sucesso

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
pt_BR: módulo `%s' versão incompatível: %d != %d

en: applied style `%s' on current image
pt_BR: estilo aplicado `%s' na imagem atual

en: failed to overwrite style file for %s
pt_BR: falha o sobrescrever arquivo de estilo para %s

en: style file for %s exists
pt_BR: arquivo de estilo para  %s existente

en: style %s was successfully imported
pt_BR: estilo %s foi importado com sucesso

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
pt_BR: não foi possível abrir o arquivo de entrada `%s'

en: above sea level
pt_BR: acima do nível do mar

en: below sea level
pt_BR: abaixo do nível do mar

en: yes
pt_BR: sim

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
pt_BR: luz diurna

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
pt_BR: luz do sol direta

en: cloudy
pt_BR: nublado

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
pt_BR: sombra

en: incandescent
pt_BR: incandescente

en: incandescent warm
pt_BR: incandescente quente

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
pt_BR: tungstênio

en: fluorescent
pt_BR: fluorescente

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
pt_BR: fluorescente alta

en: cool white fluorescent
pt_BR: fluorescente branca fria

en: warm white fluorescent
pt_BR: fluorescente branca quente

en: daylight fluorescent
pt_BR: fluorescente luz do dia

en: neutral fluorescent
pt_BR: fluorescente neutra

en: white fluorescent
pt_BR: fluorescente branco

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
pt_BR: fluorescente de vapor de sódio

en: day white fluorescent
pt_BR: fluorescente branca de dia

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
pt_BR: fluorescente de vapor de mercúrio de alta temperatura

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
pt_BR: lâmpada de vapor de mercúrio de alta temperatura

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
pt_BR: flash (modo auto)

en: evening sun
pt_BR: sol da tarde

en: underwater
pt_BR: subaquática

en: black & white
pt_BR: preto & branco

en: spot WB
pt_BR: balanço de branco pontual

en: manual WB
pt_BR: balanço de branco manual

en: camera WB
pt_BR: balanço de branco  da câmera

en: auto WB
pt_BR: balanço de branco automático

en: hold
pt_BR: segurar

en: modifiers
pt_BR: modificador

[ctx: accel]
en: views
pt_BR: vistas

[ctx: accel]
en: thumbtable
pt_BR: tabela de miniaturas

[ctx: accel]
en: utility modules
pt_BR: módulos utilitários

[ctx: accel]
en: format
pt_BR: formato

[ctx: accel]
en: storage
pt_BR: armazenamento

[ctx: accel]
en: processing modules
pt_BR: módulos de processamento

[ctx: accel]
en: <blending>
pt_BR: <mesclagem>

[ctx: accel]
en: Lua scripts
pt_BR: scripts Lua

[ctx: accel]
en: fallbacks
pt_BR: alternativos

[ctx: accel]
en: <focused>
pt_BR: <em foco>

en: show accels window
pt_BR: mostra janela de atalhos

en: working...
pt_BR: processando...

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado XMP → DB

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
pt_BR: ERRO: não é possível escrever na base de dados. o destino pode estar cheio, offline ou disponível somente para leitura.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado XMP → DB

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado DB → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
pt_BR: ERRO: não é possível escrever %s 
    o destino pode estar cheio, offline ou disponível somente para leitura.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado DB → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado novo (XMP) → antigo (DB)

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado novo (XMP) → antigo (DB)

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado novo (DB) → antigo (XMP)

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado novo (DB) → antigo (XMP)

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
pt_BR: EXCEÇÃO: %s possui marcas de tempo inconsistente

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado antigo (XMP) → novo (DB)

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado antigo (XMP) → novo (DB)

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
pt_BR: ERRO: %s NÃO sincronizado antigo (DB) → novo (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
pt_BR: SUCESSO: %s sincronizado antigo (DB) → novo (XMP)

en: path
pt_BR: caminho

en: XMP timestamp
pt_BR: data/hora do XMP

en: database timestamp
pt_BR: data/hora base de dados

en: newest
pt_BR: o mais novo

en: time difference
pt_BR: diferença de tempo

en: updated XMP sidecar files found
pt_BR: arquivo auxiliar XMP atualizado não encontrado

en: _close
pt_BR: _fechar

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
pt_BR: selecionar tudo

en: select none
pt_BR: selecionar nenhuma

en: invert selection
pt_BR: inverter seleção

en: on the selection:
pt_BR: na seleção:

en: keep the XMP edit
pt_BR: manter a edição do XMP

en: keep the database edit
pt_BR: manter a edição da base de dados

en: keep the newest edit
pt_BR: manter a edição mais nova

en: keep the oldest edit
pt_BR: manter a edição mais antiga

en: synchronization log
pt_BR: log de sincronização

en: capturing %d image | capturing %d images
pt_BR[0]: capturando %d imagem
pt_BR[1]: capturando %d imagens

en: please set your camera to manual mode first!
pt_BR: por favor, primeiro defina sua câmera em modo manual!

en: capture images
pt_BR: capturar imagens

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
pt_BR[0]: %d/%d importada para %s
pt_BR[1]: %d/%d importadas para %s

en: starting to import images from camera
pt_BR: começando a importar imagens da câmera

en: failed to import images from camera.
pt_BR: não foi possível importar imagens da câmera

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
pt_BR[0]: importando %d imagem da câmera
pt_BR[1]: importando %d imagens da câmera

en: import images from camera
pt_BR: importar imagens da câmera

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
pt_BR: falha ao criar rolo de filme na pasta de destino, cancelando mover...

en: exposure bracketing only works on raw images.
pt_BR: bracketing de exposição funciona apenas em imagens raw.

en: images have to be of same size and orientation!
pt_BR: imagens devem ter o mesmo tamanho e a mesma orientação!

en: merging %d image | merging %d images
pt_BR[0]: fundindo %d imagem
pt_BR[1]: fundindo %d imagens

en: wrote merged HDR `%s'
pt_BR: escrito HDR fundido `%s'

en: duplicating %d image | duplicating %d images
pt_BR[0]: duplicando %d imagem
pt_BR[1]: duplicando %d imagens

en: flipping %d image | flipping %d images
pt_BR[0]: espelhando %d imagem
pt_BR[1]: espelhando %d imagens

en: set %d color image | setting %d color images
pt_BR[0]: definindo %d imagem colorida
pt_BR[1]: definindo %d imagens coloridas

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
pt_BR[0]: definindo %d imagem monocromática
pt_BR[1]: definindo %d imagens monocromáticas

en: removing %d image | removing %d images
pt_BR[0]: removendo %d imagem
pt_BR[1]: removendo %d imagens

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
pt_BR: não foi possível enviar %s para a lixeira%s
    %s
    
     você quer remover fisicamente o arquivo do disco sem usar a lixeira?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
pt_BR: não é possível excluir fisicamente %s%s
    %s

en: _apply to all
pt_BR: _aplica a todos

en: _delete permanently
pt_BR: _excluir permanentemente

en: _remove from library
pt_BR: _remover da biblioteca de imagens

en: _skip
pt_BR: _pular

en: trashing error
pt_BR: erro ao enviar para lixeira

en: deletion error
pt_BR: erro ao excluir

en: trashing %d image | trashing %d images
pt_BR[0]: enviando %d imagem para lixeira
pt_BR[1]: enviando %d imagens para lixeira

en: deleting %d image | deleting %d images
pt_BR[0]: excluindo %d imagem
pt_BR[1]: excluindo %d imagens

en: failed to parse GPX file
pt_BR: falha ao analisar arquivo GPX

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
pt_BR[0]: aplicada localização GPX correspondente em %d imagem
pt_BR[1]: aplicada localização GPX correspondente em %d imagens

en: moving %d image
pt_BR: movendo %d imagem

en: moving %d images
pt_BR: movendo %d imagem

en: copying %d image
pt_BR: copiando %d imagem

en: copying %d images
pt_BR: copiando %d imagem

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
pt_BR[0]: criando cópia local %d de imagem
pt_BR[1]: criando cópias locais %d de imagens

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
pt_BR[0]: removendo cópia local %d da imagem
pt_BR[1]: removendo cópias locais %d das imagens

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
pt_BR[0]: atualizando informações para %d imagem
pt_BR[1]: atualizando informações para %d imagens

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
pt_BR[0]: exportando %d imagem..
pt_BR[1]: exportando %d imagens..

en: no image to export
pt_BR: nenhuma imagem para exportar

en: exporting %d / %d to %s
pt_BR: exportando %d / %d para %s

en: image `%s' is currently unavailable
pt_BR: imagem `%s' não está disponível

en: merge HDR image
pt_BR: fundir imagem HDR

en: duplicate images
pt_BR: duplicar imagens

en: flip images
pt_BR: inverter (espelhar) imagens

en: set monochrome images
pt_BR: definir imagens monocromáticas

note: get all selected images now, to avoid the set changing during ui interaction
en: remove images
pt_BR: remover imagens

en: remove image?
pt_BR: remover imagem?

en: remove images?
pt_BR: remover imagens?

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
pt_BR[0]: você realmente deseja remover %d imagem do darktable?
    (sem remover o arquivo no disco)?
pt_BR[1]: você realmente deseja remover %d imagens do darktable?
    (sem remover o arquivo do disco)?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
pt_BR: excluir imagens

en: delete image?
pt_BR: excluir imagem?

en: delete images?
pt_BR: excluir imagens?

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
pt_BR[0]: você realmente deseja excluir fisicamente %d imagem do disco?
    (usando a lixeira se possível)?
pt_BR[1]: você realmente deseja excluir fisicamente %d imagens do disco?
    (usando a lixeira se possível)?

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
pt_BR[0]: você realmente deseja excluir fisicamente %d imagem do disco?
pt_BR[1]: você realmente deseja excluir fisicamente %d imagens do disco?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
pt_BR: você realmente deseja excluir fisicamente a imagem selecionada do disco (usando a lixeira se possível)?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
pt_BR: você realmente deseja excluir fisicamente a imagem selecionada do disco?

en: move images
pt_BR: mover imagens

en: _select as destination
pt_BR: _selecionar como destino

en: move image? | move images?
pt_BR[0]: mover imagem?
pt_BR[1]: mover imagens?

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
pt_BR[0]: você realmente deseja mover fisicamente %d imagem  para %s?
    (todas as duplicatas serão movidas também)
pt_BR[1]: você realmente deseja mover fisicamente as %d imagens para %s?
    (todas duplicatas serão movidas também)

en: copy images
pt_BR: copiar imagens

en: copy image? | copy images?
pt_BR[0]: copiar imagem?
pt_BR[1]: copiar imagens?

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
pt_BR[0]: você realmente deseja copiar fisicamente %d imagem para %s?
pt_BR[1]: você realmente deseja copiar fisicamente %d imagens para %s?

en: local copy images
pt_BR: copia imagens localmente

en: refresh EXIF
pt_BR: atualizar EXIF

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
pt_BR: falha o obter parâmetros do módulo de armazenamento `%s', abortando exportação..

en: export images
pt_BR: exportar imagens

en: adding time offset to %d image
pt_BR: adicionando compensação de tempo a %d imagem

en: setting date/time of %d image
pt_BR: definindo data/hora em %d imagem

en: adding time offset to %d images
pt_BR: adicionando compensação de tempo a %d imagens

en: setting date/time of %d images
pt_BR: definindo data/hora em %d imagens

en: added time offset to %d image
pt_BR: compensação de tempo adicionada a %d imagem

en: set date/time of %d image
pt_BR: define data/hora em %d imagem

en: added time offset to %d images
pt_BR: compensação de tempo adicionada a %d imagem

en: set date/time of %d images
pt_BR: definida data/hora em %d imagens

en: time offset
pt_BR: intervalo de tempo

en: write sidecar files
pt_BR: salvar nos arquivos XMP

en: importing %d image | importing %d images
pt_BR[0]: importando %d imagem
pt_BR[1]: importando %d imagens

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
pt_BR[0]: importando %d/%d imagem
pt_BR[1]: importando %d/%d imagens

en: imported %d image | imported %d images
pt_BR[0]: importada %d imagem
pt_BR[1]: importadas %d imagens

en: import images
pt_BR: importar imagens

en: no supported images were found to be imported
pt_BR: nenhuma imagem suportada foi encontrada para ser importada

en: importing image %s
pt_BR: importando imagem %s

en: import image
pt_BR: importar imagem

en: detail mask blending error
pt_BR: erro na mesclagem da máscara de detalhes

en: detail mask CL blending problem
pt_BR: problema na mesclagem da máscara CL

[ctx: blendmode]
en: average
pt_BR: média

[ctx: blendmode]
en: difference
pt_BR: diferença

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
pt_BR: normal limitado

[ctx: blendmode]
en: lighten
pt_BR: clarear

[ctx: blendmode]
en: darken
pt_BR: escurecer

[ctx: blendmode]
en: screen
pt_BR: tela

[ctx: blendmode]
en: multiply
pt_BR: multiplicação

[ctx: blendmode]
en: divide
pt_BR: divisão

[ctx: blendmode]
en: addition
pt_BR: adição

[ctx: blendmode]
en: subtract
pt_BR: subtração

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
pt_BR: média geométrica

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
pt_BR: média harmônica

[ctx: blendmode]
en: overlay
pt_BR: sobrepor

[ctx: blendmode]
en: softlight
pt_BR: luz suave

[ctx: blendmode]
en: hardlight
pt_BR: luz dura

[ctx: blendmode]
en: vividlight
pt_BR: luz intensa

[ctx: blendmode]
en: linearlight
pt_BR: luz linear

[ctx: blendmode]
en: pinlight
pt_BR: luz do pino

[ctx: blendmode]
en: lightness
pt_BR: luminosidade

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
pt_BR: cromaticidade

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
pt_BR: luminosidade Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
pt_BR: Lab canal-a

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
pt_BR: Lab canal-b

[ctx: blendmode]
en: Lab color
pt_BR: cor Lab

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
pt_BR: canal RGB vermelho

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
pt_BR: canal RGB verde

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
pt_BR: canal RGB azul

[ctx: blendmode]
en: HSV value
pt_BR: valor HSV

[ctx: blendmode]
en: HSV color
pt_BR: cor HSV

[ctx: blendmode]
en: hue
pt_BR: matiz

[ctx: blendmode]
en: color
pt_BR: cor

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
pt_BR: ajusta de cores

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
pt_BR: diferença (obsoleto)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
pt_BR: subtrair inverso (obsoleto)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
pt_BR: dividir inverso (obsoleto)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
pt_BR: Lab canal-L (obsoleto)

[ctx: blendoperation]
en: reverse
pt_BR: reverter

en: default
pt_BR: padrão

en: RGB (display)
pt_BR: RGB (exibição)

en: RGB (scene)
pt_BR: RGB (cena)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
pt_BR: uniforme

en: drawn mask
pt_BR:  máscara desenhada

en: parametric mask
pt_BR: máscara paramétrica

en: raster mask
pt_BR: máscara rasterizada

en: drawn & parametric mask
pt_BR: máscara desenhada & paramétrica

en: exclusive
pt_BR: exclusivo

en: inclusive
pt_BR: inclusivo

en: exclusive & inverted
pt_BR: exclusivo & invertido

en: inclusive & inverted
pt_BR: inclusivo & invertido

en: output before blur
pt_BR: saída antes de desfoque

en: input before blur
pt_BR: entrada antes de desfoque

en: output after blur
pt_BR: saída depois do desfoque

en: input after blur
pt_BR: entrada depois do desfoque

en: on
pt_BR: ligado

en: input
pt_BR: entrada

en: output
pt_BR: saída

en: reset to default blend colorspace
pt_BR: redefinir para o espaço de cor padrão

en: reset and hide output channels
pt_BR: redefinir e ocultar canais de saída

en: show output channels
pt_BR: mostrar canais de saída

en: sliders for L channel
pt_BR: deslizante para canal L

en: sliders for a channel
pt_BR: deslizante para canal a

en: green/red
pt_BR: verde/vermelho

en: sliders for b channel
pt_BR: deslizante para canal b

en: blue/yellow
pt_BR: azul/amarelo

en: sliders for chroma channel (of LCh)
pt_BR: deslizante para canal croma (de LCh)

en: sliders for hue channel (of LCh)
pt_BR: deslizante para canal matiz (de LCh)

en: sliders for gray value
pt_BR: deslizante para valor cinza

en: sliders for red channel
pt_BR: deslizante para canal vermelho

en: sliders for green channel
pt_BR: deslizante para canal verde

en: sliders for blue channel
pt_BR: deslizante para canal azul

en: sliders for hue channel (of HSL)
pt_BR: deslizante para canal matiz (de HSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
pt_BR: deslizante para canal croma (de HSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
pt_BR: deslizante para canal valor (de HSL)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
pt_BR: deslizantes para canal valor (de JzCzhz)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
pt_BR: deslizantes para canal croma (de JzCzhz)

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
pt_BR: deslizantes para canal matiz (de JzCzhz)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
pt_BR: ajuste baseado em entradas recebidas por este módulo:
    * faixa definida pelo marcador superior: mesclar completamente
    * faixa definida pelo marcador inferior: não mesclar
    * faixa entre marcadores superiores/inferiores adjacentes: mesclar gradualmente

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
pt_BR: ajuste baseado em saídas sem mesclar deste módulo:
    * faixa definida pelo marcador superior: mesclar completamente
    * faixa definida pelo marcador inferior: não mesclar
    * faixa entre marcadores superiores/inferiores adjacentes: mesclar gradualmente

en: reset blend mask settings
pt_BR: redefine configurações da mascara de mesclagem

en: channel
pt_BR: canal

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
pt_BR: obtém cor a partir da imagem
    ctrl+clique para selecionar uma área

en: show color
pt_BR: mostrar cor

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
pt_BR: determina a faixa baseando-se em uma área da imagem
    arraste para usar a imagem de entrada
    ctrl+arraste para usar a imagem de saída

en: set range
pt_BR: determinar faixa

en: invert all channel's polarities
pt_BR: inverter as polaridades de todos canais

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
pt_BR: alterna polaridade. melhor visto habilitando 'mostra máscara'

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
pt_BR: clique-duplo para resetar.
    pressione 'a' para alternar os modos disponíveis de controle deslizante.
    pressione 'c' para alternar visualização de dados de canal.
    pressione 'm' para alternar visualização de máscara.

en: blend
pt_BR: mesclar

en: boost factor
pt_BR: fator de ganho

en: adjust the boost factor of the channel mask
pt_BR: ajustar o fator de ganho da máscara de canal

en: %d shape used | %d shapes used
pt_BR[0]: %d forma usada
pt_BR[1]: %d formas usadas

en: no mask used
pt_BR: nenhuma máscara utilizada

en: toggle polarity of drawn mask
pt_BR: inverter polaridade da mascara desenhada

en: show and edit mask elements
pt_BR: mostrar e editar elementos da máscara

en: show and edit in restricted mode
pt_BR: mostrar e editar no modo restrito

en: add gradient
pt_BR: adicionar gradiente

en: add multiple gradients
pt_BR: adicionar múltiplos gradientes

en: add brush
pt_BR: adicionar pincel

en: add multiple brush strokes
pt_BR: adicionar múltiplas pinceladas

en: add path
pt_BR: adicionar caminho

en: add multiple paths
pt_BR: adicionar múltiplos caminhos

en: add ellipse
pt_BR: adicionar elipse

en: add multiple ellipses
pt_BR: adiciona múltiplas elipses

en: add circle
pt_BR: adicionar círculo

en: add multiple circles
pt_BR: adicionar múltiplos círculos

en: toggle polarity of raster mask
pt_BR: alterna polaridade da máscara raster

en: normal & difference
pt_BR: normal & diferença

en: lighten
pt_BR: clarear

en: darken
pt_BR: escurecer

en: contrast enhancing
pt_BR: melhoria de contraste

en: color channel
pt_BR: canal de cor

en: chromaticity & lightness
pt_BR: cromaticidade e luminância

en: normal & arithmetic
pt_BR: normal & aritmético

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
pt_BR: descontinuados/obsoletos

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
pt_BR: modo de mesclagem '%d' desconhecido no módulo '%s'

en: blending options
pt_BR: opções de mesclagem

en: blend mask
pt_BR: máscara de mesclagem

en: display mask and/or color channel
pt_BR: mostrar máscaras e/ou canal de cor

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
pt_BR: mostra máscara e/ou canal de cor.
    ctrl-clique mostra máscara,
    shift-clique mostra canal.
    passe pelo slider da máscara paramétrica para escolher o canal a mostrar

en: temporarily switch off blend mask
pt_BR: desligar temporariamente a máscara de mesclagem

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
pt_BR: desliga temporariamente a máscara de mesclagem.
    apenas para módulo em uso

en: choose blending mode
pt_BR: seleciona modo de mesclagem

en: toggle blend order
pt_BR: alterna ordem de mesclagem

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
pt_BR: alterna a ordem de mesclagem entre antes e depois do módulo,
    por padrão a saída será mesclada sobre a entrada,
    mas a ordem pode ser revertida clicando no ícone (entrada sobre a saída)

en: fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum)

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
pt_BR: ajusta o pivô (fulcrum) usado por algumas operações de mesclagem

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
pt_BR: opacidade

en: set the opacity of the blending
pt_BR: defina a opacidade da mesclagem

en: combine masks
pt_BR: combinar máscaras

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
pt_BR: como combinar máscara desenhada individualmente e diferentes canais da máscara paramétrica

en: details threshold
pt_BR: limiar de detalhes

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
pt_BR: ajuste o limiar para máscara de detalhes (usando dados raw),
    valores positivos selecionam áreas com detalhes fortes,
    valores negativos selecionam áreas planas

en: feathering guide
pt_BR: guia de enevoamento

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
pt_BR: seleciona guiar a máscara pela imagem de entrada ou pela imagem de saída e
    seleciona aplicar enevoamento antes ou depois do desfoque da máscara

en: feathering radius
pt_BR: raio de enevoamento

en: spatial radius of feathering
pt_BR: raio espacial do enevoamento

en: blurring radius
pt_BR: raio para desfoque

en: radius for gaussian blur of blend mask
pt_BR: raio para desfoque gaussiano da máscara de mesclagem

en: mask opacity
pt_BR: opacidade da máscara

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
pt_BR: desloca e inclina a curva de tons da máscara de mesclagem para ajustar sua luminosidade
    sem afetar regiões completamente transparentes ou completamente opacas

en: mask contrast
pt_BR: contraste da máscara

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
pt_BR: dá a curva de tons da máscara de mesclagem como uma forma em S para ajustar seu contraste

en: mask refinement
pt_BR: refinamento da máscara

en: autosaving history has been disabled for this session because of a slow drive used
pt_BR: a gravação automática do histórico foi desabilitada para esta sessão por causa de um drive lento usado

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
pt_BR: %s: módulo `%s' versão incompatível: %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
pt_BR: duplicação de módulos, não é possível mover a nova instância para depois da instância base

en: new instance
pt_BR: nova instância

en: duplicate instance
pt_BR: duplicar instância

en: move up
pt_BR: mover para cima

en: move down
pt_BR: mover para baixo

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
pt_BR: excluir

en: rename
pt_BR: renomear

en: '%s' is switched on
pt_BR: '%s' está ativado

en: '%s' is switched off
pt_BR: '%s' está desativado

en: unknown mask
pt_BR: máscara desconhecida

en: drawn + parametric mask
pt_BR: máscara desenhada + paramétrica

en: this module has a `%s'
pt_BR: este módulo tem uma `%s'

en: taken from module %s
pt_BR: tomada do módulo %s

en: click to display (module must be activated first)
pt_BR: clique para mostrar (o módulo deve ser ativado antes)

en: purpose
pt_BR: propósito

en: process
pt_BR: processamento

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
pt_BR: ações em múltiplas instâncias
    clique-direito cria nova instância

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
pt_BR: redefinir parâmetros
    ctrl+clique para reaplicar quaisquer predefinições automáticas

en: presets
    right-click to apply on new instance
pt_BR: predefinições
    clique-direito para aplicar em nova instância

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: unsupported input
pt_BR: entrada não suportada

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
pt_BR: você posicionou este módulo
    no pipeline onde o
    formato de dados não combina
    com os requisitos.

en: show
pt_BR: mostrar

en: new
pt_BR: novo

en: duplicate
pt_BR: duplicar

en: enable
pt_BR: ativar

en: focus
pt_BR: foco

en: instance
pt_BR: instância

en: reset
pt_BR: redefinir

note: Adding the outer container
en: presets
pt_BR: predefinições

en: processing module
pt_BR: módulo de processamento

en: %s
    ctrl+click to %s
pt_BR: %s
    ctrl+clique para %s

en: cannot find Lightroom XMP!
pt_BR: não foi possível encontrar XMP do Lightroom!

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
pt_BR: `%s' não é um XMP do Lightroom!

en: %s has been imported | %s have been imported
pt_BR[0]: %s foi importado
pt_BR[1]: %s foram importadas

en: hardness: %3.2f%%
pt_BR: dureza: %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
pt_BR: tamanho: %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
pt_BR: [PINCEL] mudar tamanho

en: [BRUSH] change hardness
pt_BR: [PINCEL] mudar dureza

en: [BRUSH] change opacity
pt_BR: [PINCEL] mudar opacidade

en: brush #%d
pt_BR: pincel #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>tamanho</b>: scroll, <b>dureza</b>: shift+scroll
    <b>opacidade</b>: ctrl+scroll (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
pt_BR: <b>tamanho</b>: scroll

en: feather size: %3.2f%%
pt_BR: tamanho do enevoamento: %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
pt_BR: [CÍRCULO] mudar tamanho

en: [CIRCLE] change feather size
pt_BR: [CÍRCULO] muda tamanho do enevoamento

en: [CIRCLE] change opacity
pt_BR: [CÍRCULO] mudar opacidade

en: circle #%d
pt_BR: círculo #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>tamanho</b>: scroll, <b>tamanho do enevoamento</b>: shift+scroll
    <b>opacidade</b>: ctrl+scroll (%d%%)

en: rotation: %3.f°
pt_BR: rotação: %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
pt_BR: [ELIPSE] mudar tamanho

en: [ELLIPSE] change feather size
pt_BR: [ELIPSE] muda tamanho do enevoamento

en: [ELLIPSE] rotate shape
pt_BR: [ELIPSE] girar a forma

en: [ELLIPSE] change opacity
pt_BR: [ELIPSE] mudar opacidade

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
pt_BR: [ELIPSE] mudar modo de enevoamento

en: ellipse #%d
pt_BR: elipse #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>tamanho</b>: scroll, <b>tamanho da névoa</b>: shift+scroll
    <b>rotação</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacidade</b>: ctrl+scroll (%d%%)

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
pt_BR: <b>girar</b>: ctrl+arrastar

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>modo da névoa</b>: shift+clique, <b>rotacionar</b>: ctrl+arrastar
    <b>tamanho</b>: scroll, <b>tamanho da névoa</b>: shift+scroll, <b>opacidade</b>: ctrl+scroll (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
pt_BR: compressão: %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
pt_BR: curvatura: %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
pt_BR: [GRADIENTE em pivô] girar a forma

en: [GRADIENT creation] set rotation
pt_BR: [GRADIENTE criação] estabelecer rotação

en: [GRADIENT] change curvature
pt_BR: [GRADIENTE] mudar curvatura

en: [GRADIENT] change compression
pt_BR: [GRADIENTE] mudar compressão

en: [GRADIENT] change opacity
pt_BR: [GRADIENTE] mudar opacidade

en: gradient #%d
pt_BR: gradiente #%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>curvatura</b>: scroll, <b>compressão</b>: shift+scroll
    <b>rotação</b>: clique+arrastar, <b>opacidade</b> ctrl+scroll (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
pt_BR: <b>curvatura</b>: scroll, <b>compressão</b>: shift+scroll
    <b>opacidade</b>: ctrl+scroll (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
pt_BR: <b>girar</b>: arrastar

en: [SHAPE] remove shape
pt_BR: [FORMA] remover forma

en: group `%s'
pt_BR: grupo `%s`

en: copy of `%s'
pt_BR: cópia de `%s`

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
pt_BR: %s: versão de máscara incompatível: %d != %d

en: opacity: %.0f%%
pt_BR: opacidade: %.0f%%

en: add existing shape
pt_BR: adicionar forma existente

en: use same shapes as
pt_BR: usar as mesmas formas que

en: masks can not contain themselves
pt_BR: máscaras não podem conter a si mesmas

en: [PATH creation] add a smooth node
pt_BR: [CAMINHO criação] adiciona nó suave

en: [PATH creation] add a sharp node
pt_BR: [CAMINHO criação] adicionar um nó nítido

en: [PATH creation] terminate path creation
pt_BR: [CAMINHO em nó] terminar criação de caminho

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
pt_BR: [CAMINHO em nó] mudar entre nó suave/nítido

en: [PATH on node] remove the node
pt_BR: [CAMINHO em nó] remover o nó

en: [PATH on feather] reset curvature
pt_BR: [CAMINHO em enevoamento] redefinir curvatura

en: [PATH on segment] add node
pt_BR: [CAMINHO em segmento] adicionar nó

en: [PATH] change size
pt_BR: [CAMINHO] mudar tamanho

en: [PATH] change feather size
pt_BR: [CAMINHO]  muda tamanho do enevoamento

en: [PATH] change opacity
pt_BR: [CAMINHO] mudar opacidade

en: path #%d
pt_BR: caminho #%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
pt_BR: <b>adicionar nó</b>: clique, <b>adicionar nó nítido</b>:ctrl+clique
    <b>cancelar</b>: clique-direito

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
pt_BR: <b>adicionar nó</b>: clique, <b>adicionar nó nítido</b>:ctrl+clique
    <b>finalizar caminho</b>: clique-direito

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
pt_BR: <b>mover nó</b>: arrastar, <b>remover nó</b>: clique-direito
    <b>alternar modo entre nó suave/nítido</b>: ctrl+clique

en: <b>node curvature</b>: drag
    <b>reset curvature</b>: right-click
pt_BR: <b>curvatura do nó</b>: arrastar
    <b>redefinir curvatura</b>: clique-direito

en: <b>move segment</b>: drag
    <b>add node</b>: ctrl+click
pt_BR: <b>mover segmento</b>: arrastar
    <b>adicionar nó</b>: ctrl+clique

en: enabled as required
pt_BR: habilitado porque necessário

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
pt_BR: o histórico tinha este módulo desativado, mas ele é necessário para este tipo de imagem.
    provavelmente foi introduzido ao aplicar uma predefinição, estilo ou copiar&colar de histórico

en: disabled as not appropriate
pt_BR: desabilitado porque não é apropriado

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
pt_BR: o histórico tinha este módulo ativado, mas ele não é permitido para este tipo de imagem.
    provavelmente foi introduzido ao aplicar uma predefinição, estilo ou copiar&colar de histórico

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
pt_BR: Erros de OpenCL encontrados; desabilitando o OpenCL para esta seção! algumas prováveis causas:
      - o OpenCL não conseguiu recursos devido a configuração de preferências. por favor tente com os valores padrão,
      - driver com bugs para algum dispositivo. por favor execute o darktable com `-d opencl' para identificar,
      - alguns drivers não suportam o número necessário de eventos,
      - configuração de espaço muito pequeno com 'use toda a memória do dispositivo'.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
pt_BR: o módulo `%s' não pode obter a máscara de matriz de pixels do módulo `%s'
    porque ela é processada mais tarde na pixel pipe.
    a máscara de matriz de pixels será ignorada

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
pt_BR: processamento de ladrilhos falhou no módulo '%s'. a saída provavelmente está OK, mas você pode querer verificar.

en: you have reached the start of your selection
pt_BR: você chegou ao começo da sua seleção

en: you have reached the start of your collection
pt_BR: você chegou ao começo da sua coleção

en: you have reached the end of your selection
pt_BR: você chegou ao final da sua seleção

en: you have reached the end of your collection
pt_BR: você chegou ao final da sua coleção

en: zooming is limited to %d images
pt_BR: zoom é limitado a %d imagens

en: invalid
pt_BR: inválido

en: year %s
pt_BR: ano %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
pt_BR: entre o valor mínimo
    use 'min' para nenhum limite
    clique-direito para selecionar de valores existentes

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
pt_BR: entre o valor máximo
    use 'max' para ilimitado
    clique-direito para selecionar de valores existentes

en: enter the value
    right-click to select from existing values
pt_BR: entre o valor
    clique-direito para selecionar de valores existentes

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
pt_BR: entre a data mínima
    no formato AAAA:MM:DD hh:mm:ss.sss (somente o ano é obrigatório)
    use 'min' para nenhum limite
    clique-direito para selecionar do calendário ou de valores existentes

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
pt_BR: entre a data máxima
    no formato AAAA:MM:DD hh:mm:ss.sss (somente o ano é obrigatório)
    use 'max' para nenhum limite
    clique-direito para selecionar do calendário ou de valores existentes

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
pt_BR: entre a data
    no formato AAAA:MM:DD hh:mm:ss.sss (somente o ano é obrigatório)
    clique-direito para selecionar do calendário ou de valores existentes

en: date-time interval to subtract from the max value
pt_BR: intervalo de data-hora para subtrair do valor máximo

en: date-time interval to add to the min value
pt_BR: intervalo de data-hora para adicionar ao valor mínimo

en: fixed
pt_BR: fixa

en: relative
pt_BR: relativa

en: selected
pt_BR: selecionadas

en: min
pt_BR: mín

en: max
pt_BR: máx

en: date type
pt_BR: tipo de data

note: the date section
en: date
pt_BR: data

en: click to select date
    double-click to use the date directly
pt_BR: clique-simples para selecionar a data
    clique-duplo para usar a data diretamente

en: years:
pt_BR: anos:

en: months:
pt_BR: meses:

en: days:
pt_BR: dias:

note: the time section
en: time
pt_BR: tempo

en: current date:
pt_BR: data atual:

en: now
pt_BR: agora

en: set the value to always match current datetime
pt_BR: determinar o valor para sempre casar com a data-hora corrente

note: apply button
en: apply
pt_BR: aplicar

en: set the range bound with this value
pt_BR: determinar o limite da faixa de tempo com este valor

en: double-click to reset
pt_BR: clique-duplo para redefinir

en: current
pt_BR: atual

en: leader
pt_BR: líder

en: 
    click here to set this image as group leader
pt_BR: 
    clique aqui para tornar esta imagem líder do grupo

note: and the number of grouped images
en: grouped images
pt_BR: imagens agrupadas

en: fit
pt_BR: ajustar

en: there are no images in this collection
pt_BR: não existem imagens nesta coleção

en: if you have not imported any images yet
pt_BR: se você ainda ainda importou nenhuma imagem

en: you can do so in the import module
pt_BR: você pode fazer no módulo de importação

en: try to relax the filter settings in the top panel
pt_BR: tente relaxar as configurações do filtro no painel superior

en: or add images in the collections module in the left panel
pt_BR: ou adicione imagens no módulo coleções no painel esquerdo

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
pt_BR: você mudou as configurações relacionadas a como miniaturas são geradas.

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
pt_BR: todas as miniaturas em cache precisam ser invalidadas.

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
pt_BR: as miniaturas em cache começando no nível %d precisam ser invalidadas.

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
pt_BR: as miniaturas no cache abaixo do nível %d precisam ser invalidadas.

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
pt_BR: as miniaturas no cache entre nível %d e %d precisam ser invalidadas.

en: do you want to do that now?
pt_BR: você quer fazer isto agora?

en: cached thumbnails invalidation
pt_BR: invalidação do cache de miniaturas

note: setup history key accelerators
en: copy history
pt_BR: copiar histórico

en: copy history parts
pt_BR: copiar partes do histórico

en: paste history
pt_BR: colar histórico

en: paste history parts
pt_BR: colar partes do histórico

en: discard history
pt_BR: descartar histórico

en: duplicate image
pt_BR: duplicar imagem

en: duplicate image virgin
pt_BR: duplicar imagem sem desenvolvimento

en: select film roll
pt_BR: selecionar rolo de filme

en: select untouched
pt_BR: selecionar não modificadas

en: creating cache directories
pt_BR: criando pastas de cache

en: creating cache directory '%s'
pt_BR: criando pastas de cache `%s'

en: could not create directory '%s'!
pt_BR: não foi possível criar a pasta `%s'!

en: warning: no images are matching the requested image id range
pt_BR: alerta: não há imagens que casam com a faixa requisitada de id

en: warning: did you want to swap these boundaries?
pt_BR: alerta: você realmente queria trocar estes limites?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend)
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache
    no thumbnails to be generated, done.
pt_BR: alerta: o backend em disco para cache de miniaturas está desabilitado (cache_disck_backend)
    se você quer pré-gerar miniaturas e quer que o darktable as use, precisa habilitar o backend de disco para cache de miniaturas
    nenhuma miniatura a gerar, terminado.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full)
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache
    no full previews to be generated, done.
pt_BR: alerta: o backend em disco para cache pré-visualizações está desabilitado (cache_disck_backend_full)
    se você quer pré-gerar pré-visualizações e quer que o darktable as use, precisa habilitar o backend de disco para cache de pré-visualizações
    nenhuma miniatura a gerar, terminado.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
pt_BR: erro: garanta que min_mip <= max_mip

en: creating complete lighttable thumbnail cache
pt_BR: criando cache completo de miniaturas para mesa de luz

en: copyright (c) the authors 2009-%s
pt_BR: copyright (c) os autores 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
pt_BR: organize e trate imagens de câmeras digitais

en: all those of you that made previous releases possible
pt_BR: e aqueles de vocês que tornaram as releases anteriores possíveis

en: and...
pt_BR: e...

en: in active view
pt_BR: na vista ativa

en: in other views
pt_BR: em outras vistas

en: fallbacks
pt_BR: alternativos

en: speed adjustments
pt_BR: ajustes rápidos

en: disabled defaults
pt_BR: padrões desabilitados

en: scroll
pt_BR: rolar

en: pan
pt_BR: arrastar

en: leftright
pt_BR: esquerda-direita

en: updown
pt_BR: acima-abaixo

en: edit
pt_BR: editar

en: up
pt_BR: para cima

en: down
pt_BR: para baixo

en: set
pt_BR: definir

en: next
pt_BR: próxima

en: previous
pt_BR: anterior

en: last
pt_BR: última

en: first
pt_BR: primeira

en: toggle
pt_BR: ligar/desligar

en: ctrl-toggle
pt_BR: ctrl-alternar

en: ctrl-on
pt_BR: ctrl-ligado

en: right-toggle
pt_BR: alternar-direita

en: right-on
pt_BR: à direita

en: activate
pt_BR: ativar

en: ctrl-activate
pt_BR: ctrl-ativar

en: right-activate
pt_BR: direita-ativar

en: store
pt_BR: armazenar

en: update
pt_BR: atualizar

en: preferences
pt_BR: preferências

en: apply on new instance
pt_BR: aplicar em nova instância

en: start
pt_BR: início

en: end
pt_BR: final

en: entry
pt_BR: entrada

en: combo effect not found
pt_BR: efeito da combinação não encontrado

en: tablet button
pt_BR: botão do tablet

en: unknown driver
pt_BR: driver desconhecido

en: long
pt_BR: longo

en: double-press
pt_BR: pressionar duplo

en: triple-press
pt_BR: pressionar triplo

en: press
pt_BR: pressionar

[ctx: accel]
en: left
pt_BR: esquerda

[ctx: accel]
en: right
pt_BR: direita

[ctx: accel]
en: middle
pt_BR: meio

[ctx: accel]
en: long
pt_BR: longo

[ctx: accel]
en: double-click
pt_BR: clique-duplo

[ctx: accel]
en: triple-click
pt_BR: clique triplo

en: click
pt_BR: clique

en: first instance
pt_BR: primeira instância

en: last instance
pt_BR: última instância

en: relative instance
pt_BR: instância relativa

en: speed
pt_BR: velocidade

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
pt_BR: comando de script Lua copiado para a área de transferência
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
pt_BR: comece a digitar para busca incremental

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
pt_BR: 
    pressione Delete para excluir o atalho selecionado

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
pt_BR: 
    pressione Delete para excluir o atalho default selecionado

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
pt_BR: 
    pressione Delete para excluir o atalho default selecionado

en: 
    double-click to add new shortcut
pt_BR: 
    clique-duplo para adicionar um novo atalho

en: click to filter shortcuts list
pt_BR: clique para filtrar a lista de atalhos

en: 
    right click to show action of selected shortcut
pt_BR: 
    clique-direito para mostrar a ação do atalho selecionado

en: 
    double-click to define new shortcut
pt_BR: 
    clique-duplo para definir um novo atalho

en: shift+alt+scroll to change height
pt_BR: shift+alt+scroll muda altura

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
pt_BR: pressione teclas com combinações de clique, rolar e movimentos do mouse para criar um atalho

en: click to open shortcut configuration
pt_BR: clique para abrir configuração de atalho

en: ctrl+click to add to quick access panel
pt_BR: ctrl+clique para adicionar ao painel de acesso rápido

en: ctrl+click to remove from quick access panel
pt_BR: ctrl+clique para remover do painel de acesso rápido

en: scroll to change default speed
pt_BR: scroll muda velocidade padrão

en: right click to exit mapping mode
pt_BR: clique-direito para sair do modo de mapeamento

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
pt_BR: %sclique direito para digitar um valor entra <b>%s</b> e <b>%s</b>
    ou segure control+shift enquanto arrastar para ignorar os limites.

en: right long click
pt_BR: clique direito longo

en: to copy Lua command
pt_BR: para copiar o comando Lua

en: shortcut for move exists with single effect
pt_BR: atalho para movimento existe com único efeito

en: %s
    
    (assign %s to %s)
pt_BR: %s
    
    (associar %s a %s)

en: create separate shortcuts for up and down move?
pt_BR: criar atalhos separados para movimentos para cima e para baixo?

en: %s, speed reset
pt_BR: %s, redefinir velocidade

en: shortcut exists with different settings
pt_BR: existe um atalho com configuração diferente

en: reset the settings of the shortcut?
pt_BR: redefinir a configuração do atalho?

en: shortcut already exists
pt_BR: o atalho já existe

en: disable this default shortcut?
pt_BR: desabilitar este atalho default?

en: remove the shortcut?
pt_BR: remover o atalho?

en: clashing shortcuts exist
pt_BR: há atalhos conflitantes

en: remove these existing shortcuts?
pt_BR: remover estes atalhos existentes?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
pt_BR: preferido

en: second
pt_BR: segundo

en: last but one
pt_BR: penúltimo

en: (unchanged)
pt_BR: (não modificado)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
pt_BR: defina um atalho pressionando uma tecla, opcionalmente combinada com teclas modificadoras (ctrl/shift/alt)
    uma tecla pode ser pressionada de forma dupla ou tripla, com o último pressionar longo, uma combinação de botões de mouse pode ser clique (duplo/triplo/longo)
    ainda segurando a tecla (e modificadores e/ou botões) um rolar ou movimento de mouse pode ser adicionado
    dispositivos conectados podem enviar movimentos ou teclas usando seus controladores físicos
    
    clique-direito para cancelar

en: removing shortcut
pt_BR: removendo atalho

en: disable the selected default shortcut?
pt_BR: excluir os atalhos default selecionados?

en: restore the selected default shortcut?
pt_BR: restaurar os atalhos efault selecionados?

en: remove the selected shortcut?
pt_BR: excluir os atalhos selecionados?

en: command
pt_BR: comando

en: preset
pt_BR: predefinição

en: restore shortcuts
pt_BR: restaurar atalhos

en: _defaults
pt_BR: _padrões

en: _startup
pt_BR: _ao iniciar

en: _edits
pt_BR: _antes do diálogo

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
pt_BR: restaura atalhos de um destes estados:
      - padrão
      - como ao iniciar
      - como quando este diálogo foi aberto

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
pt_BR: limpar todos os atalhos novos criados
    (ao invés de simplesmente restaurar os modificados)

en: shortcuts
pt_BR: atalhos

en: export shortcuts
pt_BR: exportar atalhos

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
pt_BR: exportar todos os atalhos para um arquivo
    ou somente para um dispositivo selecionado

en: keyboard
pt_BR: teclado

en: device id
pt_BR: id do dispositivo

en: select file to export
pt_BR: selecione arquivo para exportar

en: _export
pt_BR: _exportar

en: import shortcuts
pt_BR: importar atalhos

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
pt_BR: importar todos os atalhos de um arquivo
    ou somente para um dispositivo selecionado

en: id in file
pt_BR: id no arquivo

en: id when loaded
pt_BR: id quando carregado

en: clear device first
pt_BR: limpar o dispositivo primeiro

en: select file to import
pt_BR: selecione arquivo para importar

en: _import
pt_BR: _importar

en: search shortcuts list
pt_BR: buscar na lista de atalhos

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
pt_BR: busca incremental na lista de ações
    pressione as teclas para cima e para baixo para percorrer ciclicamente os resultados

en: shortcut
pt_BR: atalho

en: action
pt_BR: ação

en: element
pt_BR: elemento

en: effect
pt_BR: efeito

en: search actions list
pt_BR: buscar na lista de ações

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
pt_BR: busca incremental na lista de ações
    pressione as teclas para cima e para baixo para percorrer ciclicamente os resultados

en: type
pt_BR: tipo

en: enable fallbacks
pt_BR: ativar alternativos

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
pt_BR: habilita significados padrão para botões, modificadores ou movimentos adicionais,
    quando usados em combinação com um atalho base

en: open help page for shortcuts
pt_BR: abrir página de ajuda para atalhos

en: restore...
pt_BR: restaurar...

en: restore default shortcuts or previous state
pt_BR: restaurar atalhos padrão ou estado anterior

en: import...
pt_BR: importar...

en: fully or partially import shortcuts from file
pt_BR: importar atalhos completamente ou parcialmente de um arquivo

en: export...
pt_BR: exportar...

en: fully or partially export shortcuts to file
pt_BR: exportar atalhos completamente ou parcialmente para um arquivo

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
pt_BR: a maneira recomendada para atribuir atalhos a elementos visuais é o modo
    <b> mapeamento de atalhos visuais</b>.
    ele é ligado ao pressioar o botão de <i>"teclado"</i> próximo às preferências
    no painel superior. neste modo, clicar em uma ferramenta ou área abrirá
    este diálogo com a seleção apropriada para configuração avançada.
    
    múltiplos atalhos podem ser atribuídas à mesma ação. isto é especialmente
    útil se há múltiplos <i>elementos</i>, como os botões de módulos ou os
    selecionadores de cor associados aos deslizadores. no entanto, com
    <i>alternativas</i> habilitadas pode-se usar os mesmos atalhos simples e mudar
    seus <i>elementos</i> ou <i>efeitos</i> adicionando cliques de mouse.
    
    <i>clique <b> três vezes </b> para desabilitar esta mensagem permanentemente</i>

en: reinitialising input devices
pt_BR: reiniciando os dispositivos de entrada

en: down move
pt_BR: movimento para baixo

en: flip top/bottom first/last
pt_BR: espelhar topo/base primeiro/último

en: fallback to move
pt_BR: alternativo para mover

en: %s not assigned
pt_BR: %s não associado

en: %s assigned to %s
pt_BR: %s associado a %s

en: short key press resets stuck keys
pt_BR: pressionamento curto de tecla reinicializa teclas bloqueadas

en: darktable - darkroom preview
pt_BR: darktable - pré-visualização de sala escura

en: tooltips off
pt_BR: não mostrar dicas

en: tooltips on
pt_BR: mostrar dica

en: tooltip visibility can only be toggled if compositing is enabled in your window manager
pt_BR: a visibilidade de dicas só pode ser alterada se compositing estiver habilitado em seu gerenciador de janelas

en: closing darktable...
pt_BR: fechando o darktable...

en: URL opened in web browser
pt_BR: URL aberta no navegador

en: error while opening URL in web browser
pt_BR: erro abrindo URL no navegador

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
pt_BR: Vistas

[ctx: menu]
en: lighttable
pt_BR: mesa de luz

[ctx: menu]
en: darkroom
pt_BR: sala escura

[ctx: menu]
en: slideshow
pt_BR: apresentação

[ctx: menu]
en: map
pt_BR: mapa

[ctx: menu]
en: print
pt_BR: imprimir

[ctx: menu]
en: tethering
pt_BR: acesso remoto

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: menu]
en: darktable Manual
pt_BR: Manual do darktable

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
pt_BR: Homepage do darktable

[ctx: menu]
en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: panels
pt_BR: painéis

en: switch views
pt_BR: alternar vistas

en: tethering
pt_BR: acesso remoto

en: map
pt_BR: mapa

en: slideshow
pt_BR: apresentação

note: Print button
en: print
pt_BR: imprimir

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
pt_BR: sair

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
pt_BR: tela cheia

en: collapsing controls
pt_BR: recolhimento de controles

note: specific top/bottom toggles
en: header
pt_BR: cabeçalho

en: filmstrip and timeline
pt_BR: rolo de filme e linha do tempo

en: top toolbar
pt_BR: barra de ferramentas superior

en: bottom toolbar
pt_BR: barra de ferramentas inferior

en: all top
pt_BR: tudo acima

en: all bottom
pt_BR: tudo abaixo

en: toggle tooltip visibility
pt_BR: alternar visibilidade de dicas

en: reinitialise input devices
pt_BR: reiniciar os dispositivos de entrada

en: toggle focus-peaking mode
pt_BR: alterna foco máximo

note: toggle focus peaking everywhere
en: toggle focus peaking
pt_BR: alternar foco máximo

en: tabs
pt_BR: abas

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
pt_BR: acessar o manual do usuário online?

en: do you want to access `%s'?
pt_BR: você deseja acessar `%s'?

en: there is no help available for this element
pt_BR: não há ajuda disponível para este elemento

en: does not contain pages
pt_BR: não contém páginas

en: never show more than %d lines
pt_BR: nunca mostrar mais que %d linhas

en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
pt_BR: $(ROLL.NAME) - rolo da imagem de entrada

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
pt_BR: $(FILE.FOLDER) - pasta contendo a imagem de entrada

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
pt_BR: $(FILE.NAME) - nome base do arquivo de entrada

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
pt_BR: $(FILE.EXTENSION) - extensão do arquivo de entrada

en: $(VERSION) - duplicate version
pt_BR: $(VERSION) - versão duplicada

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
pt_BR: $(VERSION.IF_MULTI) - mesmo que $(VERSION) mas é string nula quando só uma versão existe

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
pt_BR: $(VERSION.NAME) - nome de versão nos metadados

en: $(JOBCODE) - job code for import
pt_BR: $(JOBCODE) - código da tarefa para importação

en: $(SEQUENCE) - sequence number
pt_BR: $(SEQUENCE) - número de sequência

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
pt_BR: $(WIDTH.MAX) - largura máxima de imagem exportada

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
pt_BR: $(WIDTH.SENSOR) - largura do sensor de imagem

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
pt_BR: $(WIDTH.RAW) - largura da imagem RAW

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
pt_BR: $(WIDTH.CROP) - largura da imagem após o recorte

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
pt_BR: $(WIDTH.EXPORT) - largura da imagem exportada

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
pt_BR: $(HEIGHT.MAX) - altura máxima de imagem exportada

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
pt_BR: $(HEIGHT.SENSOR) - altura do sensor de imagem

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
pt_BR: $(HEIGHT.RAW) - altura da imagem RAW

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
pt_BR: $(HEIGHT.CROP) - altura da imagem após o recorte

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
pt_BR: $(HEIGHT.EXPORT) - altura da imagem exportada

en: $(YEAR) - year
pt_BR: $(YEAR) - ano

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
pt_BR: $(YEAR.SHORT) - ano sem século

en: $(MONTH) - month
pt_BR: $(MONTH) - mês

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
pt_BR: $(MONTH.SHORT) - nome abreviado do mês, de acordo com o locale atual

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
pt_BR: $(MONTH.LONG) - nome completo do mês, de acordo com o locale atual

en: $(DAY) - day
pt_BR: $(DAY) - dia

en: $(HOUR) - hour
pt_BR: $(HOUR) - hora

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
pt_BR: $(HOUR.AMPM) - hora, relógio de 12 horas

en: $(MINUTE) - minute
pt_BR: $(MINUTE) - minuto

en: $(SECOND) - second
pt_BR: $(SECOND) - segundo

en: $(MSEC) - millisecond
pt_BR: $(MSEC) - milisegundo

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
pt_BR: $(EXIF.YEAR) - ano no EXIF

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
pt_BR: $(EXIF.YEAR.SHORT) - ano no EXIF, sem século

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
pt_BR: $(EXIF.MONTH) - mês no EXIF

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
pt_BR: $(EXIF.MONTH.SHORT) - nome abreviado do mês no EXIF, de acordo com o locale atual

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
pt_BR: $(EXIF.MONTH.LONG) - nome completo do mês no EXIF, de acordo com o locale atual

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
pt_BR: $(EXIF.DAY) - dia no EXIF

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
pt_BR: $(EXIF.HOUR) - hora no EXIF

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
pt_BR: $(EXIF.HOUR.AMPM) - hora no EXIF, relógio de 12 horas

en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
pt_BR: $(EXIF.MINUTE) - minuto no EXIF

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
pt_BR: $(EXIF.SECOND) - segundo no EXIF

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
pt_BR: $(EXIF.MSEC) - milisegundo no EXIF

en: $(EXIF.ISO) - ISO value
pt_BR: $(EXIF.ISO) - valor ISO

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
pt_BR: $(EXIF.EXPOSURE) - exposição no EXIF

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
pt_BR: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - viés de exposição no EXIF

en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
pt_BR: $(EXIF.APERTURE) - abertura no EXIF

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
pt_BR: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF fator de crop

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
pt_BR: $(EXIT.FOCAL.LENGTH) - distância focal no EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
pt_BR: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF distância focal equivalente 35 mm

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
pt_BR: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - distância focal no EXIF

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
pt_BR: $(EXIF.MAKER) - fabricante da câmera

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
pt_BR: $(EXIF.MODEL) - modelo da câmera

en: $(EXIF.LENS) - lens
pt_BR: $(EXIF.LENS) - lente

en: $(ELEVATION) - elevation
pt_BR: $(ELEVATION) - elevação

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
pt_BR: $(STARS) - classificação em estrelas como número (-1 para rejeitado)

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
pt_BR: $(RATING.ICONS) - classificar com estrela/rejeitar em forma de ícone

en: $(LABELS) - color labels as text
pt_BR: $(LABELS) - etiquetas coloridas como texto

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
pt_BR: $(LABELS.ICONS) - etiquetas coloridas como ícones

en: $(ID) - image ID
pt_BR: $(ID) - ID da imagem

en: $(TITLE) - title from metadata
pt_BR: $(TITLE) - título dos metadados

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
pt_BR: $(DESCRIPTION) - descrição nos metadados

en: $(CREATOR) - creator from metadata
pt_BR: $(CREATOR) - criador nos metadados

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
pt_BR: $(PUBLISHER) - editor dos metadados

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
pt_BR: $(RIGHTS) - direitos dos metadados

en: $(USERNAME) - login name
pt_BR: $(USERNAME) - nome de login

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
pt_BR: $(FOLDER.PICTURES) - pasta de imagens

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
pt_BR: $(FOLDER.HOME) - pasta home

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
pt_BR: $(FOLDER.DESKTOP) - pasta desktop

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
pt_BR: $(OPENCL.ACTIVATED) - se OpenCL é ativado

en: $(CATEGORY0(category)) - subtag of level 0 in hierarchical tags
pt_BR: $(CATEGORY0(category)) - subetiqueta de nível 0 em etiquetas hierárquicas

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
pt_BR: $(TAGS) - etiquetas estabelecidas na configuração de metadados

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
pt_BR: $(DARKTABLE.NAME) - nome do darktable

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
pt_BR: $(DARKTABLE.VERSION) - versão atual do darktable

en: grid
pt_BR: grade

en: rules of thirds
pt_BR: regra dos terços

en: metering
pt_BR: medição

en: perspective
pt_BR: perspectiva

en: diagonal method
pt_BR: método diagonal

en: harmonious triangles
pt_BR: triângulos áureos

en: golden sections
pt_BR: seções áureas

en: golden spiral
pt_BR: espiral áurea

en: golden spiral sections
pt_BR: seções da espiral áurea

en: golden mean (all guides)
pt_BR: proporção áurea (todas a linhas guia)

en: horizontal lines
pt_BR: linhas horizontais

en: number of horizontal guide lines
pt_BR: número de linhas guia horizontais

en: vertical lines
pt_BR: linhas verticais

en: number of vertical guide lines
pt_BR: número de linhas guia verticais

en: subdivisions
pt_BR: subdivisões

en: number of subdivisions per grid rectangle
pt_BR: número de subdivisões por retângulo da grade

note: title
en: global guide overlay settings
pt_BR: configurações globais de sobreposições de linhas guia

en: guide lines
pt_BR: linhas guia

en: flip
pt_BR: espelhar

en: flip guides
pt_BR: espelhar linhas guia

en: horizontally
pt_BR: horizontalmente

en: vertically
pt_BR: verticalmente

en: both
pt_BR: ambos

en: setup guide lines
pt_BR: configurar linhas guia

en: overlay color
pt_BR: cor da sobreposição

en: set overlay color
pt_BR: seleciona cor da sobreposição

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
pt_BR: define o contraste entre as partes mais clara e mais escura das linhas guia

en: show guides
pt_BR: mostrar linhas guia

en: show guide overlay when this module has focus
pt_BR: mostrar a sobreposição quando este módulo tiver o foco

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
pt_BR: mudar configurações globais de linhas guia
    note que etas configurações são aplicadas globalmente e terão efeito em qualquer módulo que use sobreposições de linhas guia

en: select parts to copy
pt_BR: selecione as partes a copiar

en: select parts to paste
pt_BR: selecione as partes a colar

en: select _all
pt_BR: selecionar tudo

en: select _none
pt_BR: limpa seleção

en: include
pt_BR: incluir

en: mask
pt_BR: máscara

en: can't copy history out of unaltered image
pt_BR: não é possível copiar histórico de uma imagem inalterada

note: grid headers
en: metadata presets
pt_BR: predefinições de metadados

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
pt_BR: metadados a serem aplicados por padrão
    clique-duplo em um rótulo para limpar a entrada correspondente
    clique-duplo em 'predefinições' para limpar todas as entradas

en: from XMP
pt_BR: do XMP

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
pt_BR: os metadados selecionados são importados da imagem e sobrescrevem o valor padrão
    isto também tem efeito sobre as ações 'procurar por arquivos XMP atualizados' e 'carregar arquivo XMP'
    CUIDADO: metadados não selecionados são limpados quando o arquivo XMP é atualizado

note: tags
en: tag presets
pt_BR: predefinições de etiquetas

en: comma separated list of tags
pt_BR: lista de etiquetas separadas por vírgula

note: language
en: interface language
pt_BR: idioma da interface

en: double-click to reset to the system language
pt_BR: clique-duplo para voltar para a linguagem do sistema

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * (needs a restart)
pt_BR: determina a linguagem da interface com o usuário. o padrão do sistema está marcado com * (necessário reiniciar)

en: theme
pt_BR: tema

en: set the theme for the user interface
pt_BR: define o tema para a interface de usuário

en: use system font size
pt_BR: usar o tamanho de fonte do sistema

en: font size in points
pt_BR: tamanho da fonte em pontos

en: GUI controls and text DPI
pt_BR: controles da interface gráfica e resolução (DPI) do texto

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (needs a restart).
pt_BR: ajuste da resolução global da interface para mudar a escala de controles, botões, etiquetas, etc.
    aumente para uma interface com zoom, diminua para que mais conteúdo caiba na janela.
    escolha -1 para usar a resolução global definida pelo sistema.
    o padrão é 96 DPI na maioria dos sistemas.
    é necessário reiniciar para que as mudanças façam efeito.

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
pt_BR: modificar o tema selecionado com os ajustes CSS abaixo

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
pt_BR: modificar o tema com o CSS abaixo (gravado no arquivo user.css)

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
pt_BR: salvar CSS e aplicar

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
pt_BR: clique para salvar e aplicar os ajustes CSS inseridos neste editor

en: open help page for CSS tweaks
pt_BR: abrir pátina de ajuda para ajustes de CSS

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
pt_BR: ERRO Carregando user.css

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
pt_BR: Entre ajustes ao tema CSS aqui

en: darktable preferences
pt_BR: preferências do darktable

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
pt_BR: O darktable precisa ser reiniciado para as configurações terem efeito

note: exif
en: model
pt_BR: modelo

en: maker
pt_BR: fabricante

en: search presets list
pt_BR: buscar na lista de predefinições

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
pt_BR: busca incremental na lista de predefinições
    pressione as teclas para cima e para baixo para percorrer ciclicamente os resultados

[ctx: preferences]
en: import...
pt_BR: importar...

[ctx: preferences]
en: export...
pt_BR: exportar...

en: failed to import preset %s
pt_BR: falha ao importar predefinição %s

en: select preset(s) to import
pt_BR: selecione predefinições para importar

en: _open
pt_BR: _abrir

en: darktable preset files
pt_BR: arquivos de predefinição do darktable

en: all files
pt_BR: todos arquivos

en: non-raw
pt_BR: não-raw

en: monochrome
pt_BR: monocromático

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
pt_BR: predefinição `%s' está protegida contra gravação, não é possível remover!

en: delete preset?
pt_BR: excluir predefinição?

en: do you really want to delete the preset `%s'?
pt_BR: você realmente deseja excluir a predefinição `%s'?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
pt_BR: nova predefinição

en: please give preset a name
pt_BR: favor nomear predefinição

en: unnamed preset
pt_BR: predefinição sem nome

en: overwrite preset?
pt_BR: sobrescrever predefinição?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
pt_BR: predefinição `%s' existente.
    Deseja sobrescrever?

en: _select as output destination
pt_BR: _selecionar como destino

en: preset %s was successfully exported
pt_BR: predefinição %s foi exportada com sucesso

en: edit `%s' for module `%s'
pt_BR: editar `%s' para o módulo `%s'

en: _export...
pt_BR: _exportar...

en: _delete
pt_BR: _excluir

en: name of the preset
pt_BR: nome da predefinição

en: description or further information
pt_BR: descrição ou informação adicional

en: reset all module parameters to their default values
pt_BR: redefinir todos os parâmetros do módulo para seus valores padrão

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
pt_BR: os parâmetros serão redefinidos para seus valores padrão, que podem ser determinados automaticamente a partir de metadados da imagem

en: auto apply this preset to matching images
pt_BR: auto-aplicar predefinição às imagens correspondentes

en: only show this preset for matching images
pt_BR: somente mostrar esta predefinição para imagens correspondentes

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
pt_BR: cuidado com esta opção. esta pode ser a última vez que veja sua predefinição.

en: string to match model (use % as wildcard)
pt_BR: sequência para coincidir com modelo (use % como coringa)

en: string to match maker (use % as wildcard)
pt_BR: sequência para coincidir o fabricante (use % como coringa)

en: string to match lens (use % as wildcard)
pt_BR: sequência para coincidir a lente (use % como coringa)

en: minimum ISO value
pt_BR: mínimo valor de ISO

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
pt_BR: valor ISO máximo
    se deixado em branco, é equivalente a nenhum limite superior

en: minimum exposure time
pt_BR: mínimo tempo de exposição

en: maximum exposure time
pt_BR: máximo tempo de exposição

en: minimum aperture value
pt_BR: valor mínimo de abertura

en: maximum aperture value
pt_BR: valor máximo de abertura

en: minimum focal length
pt_BR: distância focal mínima

en: maximum focal length
pt_BR: distância focal máxima

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
pt_BR: formato

en: select image types you want this preset to be available for
pt_BR: selecione os tipos de imagem para os quais você quer que esta predefinição esteja disponível

en: and
pt_BR: e

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
pt_BR: predefinição `%s' está protegida contra gravação, não é possível editar!

en: update preset?
pt_BR: atualizar predefinição?

en: do you really want to update the preset `%s'?
pt_BR: você realmente deseja atualizar a predefinição `%s'?

en: (first)
pt_BR: (primeira)

en: (last)
pt_BR: (última)

en: preset %s
    %s
pt_BR: predefinição %s
    %s

en: no presets
pt_BR: nenhuma predefinição

en: display-referred default
pt_BR: padrão relativo à exibição

en: scene-referred default
pt_BR: padrão relativo à cena

en: manage module layouts
pt_BR: gerenciar disposição dos módulos

en: manage quick presets
pt_BR: gerenciar predefinições rápidas

en: manage quick presets list...
pt_BR: gerenciar lista de predefinições...

en: (default)
pt_BR: (padrão)

en: disabled: wrong module version
pt_BR: desabilitado: versão do módulo incorreta

en: edit this preset..
pt_BR: editar esta predefinição...

en: delete this preset
pt_BR: excluir esta predefinição

en: store new preset..
pt_BR: armazenar nova predefinição...

en: update preset
pt_BR: atualizar predefinição

en: overwrite style?
pt_BR: sobrescrever estilo?

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
pt_BR: estilo `%s' já existe.
    Deseja sobrescrever?

en: please give style a name
pt_BR: favor nomear o estilo

en: unnamed style
pt_BR: estilo sem nome

en: style %s was successfully saved
pt_BR: estilo %s foi salvo com sucesso

en: edit style
pt_BR: editar estilo

en: duplicate style
pt_BR: duplicar estilo

en: creates a duplicate of the style before applying changes
pt_BR: cria duplicata do estilo antes de aplicar modificações

en: create new style
pt_BR: criar novo estilo

en: enter a name for the new style
pt_BR: digite um nome para o novo estilo

en: enter a description for the new style, this description is searchable
pt_BR: digite uma descrição para o novo estilo, esta descrição é pesquisável

en: keep
pt_BR: manter

en: can't create style out of unaltered image
pt_BR: não é possível criar estilo de uma imagem inalterada

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
pt_BR: falha ao reservar memória para %s, favor reduza as threads usadas para exportação ou acrescente mais memória.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
pt_BR: exporta miniatura

[ctx: noun]
en: export
pt_BR: exporta

en: cannot find the style '%s' to apply during export.
pt_BR: não foi possível encontrar o estilo '%s' para aplicar durante exportação.

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
pt_BR: <span foreground='red'><b>ATENÇÃO</b></span>: a camera não é completamente suportada!

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
pt_BR: as cores para `%s' poderiam ser representadas erroneamente,
    e as edições podem não ser compatíveis com versões futuras.

en: lossless
pt_BR: sem perdas

en: lossy
pt_BR: com perdas

en: invalid AVIF bit depth!
pt_BR: profundidade de bits AVIF inválida!

note: Bit depth combo box
en: bit depth
pt_BR: profundidade de bits

en: color information stored in an image, higher is better
pt_BR: informação de cores guardada na imagem, mais alto é melhor

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
pt_BR: P&B como escala de cinza

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
pt_BR: gravar como tons de cinza reduzirá o tamanho para imagens em preto e branco

note: * Tiling combo box
en: tiling
pt_BR: ladrilhamento

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
pt_BR: quebra a imagem em segmentos.
    
    torna a codificação mais rápida, mas aumenta o tamanho do arquivo. a perda de qualidade na imagem é desprezível.

note: compression Compression method combo box
en: compression
pt_BR: compressão

en: the compression for the image
pt_BR: a compressão para a imagem

note: min max step default digits
en: quality
pt_BR: qualidade

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
pt_BR: a qualidade da imagem, menos qualidade significa menos detalhes.
    
    pixel format é controlado por qualidade:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444

en: copy
pt_BR: copiar

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
pt_BR: fazer uma cópia 1:1 dos arquivos selecionados.
    as opções globais abaixo não se aplicam!

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
pt_BR: o perfil de saída selecionado não funciona bem com EXR

en: 16 bit (float)
pt_BR: 16 bit (ponto flutuante)

en: 32 bit (float)
pt_BR: 32 bit (ponto flutuante)

en: uncompressed
pt_BR: não comprimido

en: DCP mode
pt_BR: modo DCP

en: chroma subsampling
pt_BR: subamostragem de croma

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
pt_BR: subamostragem de croma para codificação JPEG.
    auto - use subamostragem determinado pelo valor de qualidade
    4:4:4 - nenhuma subamostragem de croma
    4:4:0 - taxa de amostragem de cor dividida pela metade verticalmente
    4:2:2 - taxa de amostragem de cor dividida pela metade horizontalmente
    4:2:0 - taxa de amostragem de cor dividida pela metade horizontalmente e verticalmente

note: Pixel format combo box
en: pixel type
pt_BR: tipo do pixel

en: unsigned integer
pt_BR: inteiro sem sinal

en: floating point
pt_BR: ponto flutuante

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless (integer bit depth only)
pt_BR: a qualidade da imagem de saída
    0-29 = com muita perda
    30-99 = qualidade comparável com JPEG
    100 = sem perda (somente para profundidade de bits inteira)

en: encoding color profile
pt_BR: perfil de codificação de cores

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
pt_BR: o perfil de cores usado pelo codificador
    permite conversão para espaço interno de cores XYB para compressão com perda mais eficiente,
    ou garante que nenhuma conversão ocorre para manter o espaço de cores da imagem original (sem perda implica nisto)

en: internal
pt_BR: interno

en: encoding effort
pt_BR: esforço de codificação

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
pt_BR: o esforço usado para codificar a imagem, esforço maior terá melhor resultado com o custo de tempos de codificação maiores

en: decoding speed
pt_BR: velocidade de decodificação

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
pt_BR: a velocidade preferida para decodificação com algum sacrifício de qualidade

en: invalid paper size
pt_BR: tamanho inválido de papel

en: invalid border size, using 0
pt_BR: tamanho de borda inválido, utilizando 0

en: could not export to file `%s'!
pt_BR: não foi possível exportar para o arquivo `%s'!

en: enter the title of the PDF
pt_BR: inserir o título do PDF

note: paper size // papers
en: paper size
pt_BR: tamanho do papel

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
pt_BR: tamanho do papel do PDF
    um da lista ou "<largura> [unit] x <comprimento> <unit>
    exemplo: 210 mm x 2.97 cm

note: orientation
en: page orientation
pt_BR: orientação da página

en: paper orientation of the PDF
pt_BR: orientação do papel no PDF

note: border
en: border
pt_BR: borda

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
pt_BR: espaço vazio ao redor do PDF
    formato: tamanho + unidade
    exemplos: 10 mm, 1 inch

en: dpi of the images inside the PDF
pt_BR: dpi das imagens dentro do PDF

note: rotate images yes|no
en: rotate images
pt_BR: girar imagens

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
pt_BR: imagens pode ser rotacionadas para combinar com a orientação do PDF a fim de perder menos espaço ao imprimir

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
pt_BR: TODO: páginas

en: what pages should be added to the PDF
pt_BR: quais páginas devem ser adicionadas ao PDF

en: single images
pt_BR: imagens individuais

en: contact sheet
pt_BR: folha de contatos

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
pt_BR: perfis ICC embutidos

en: images can be tagged with their ICC profile
pt_BR: imagens podem ser etiquetadas com seu perfil ICC

en: bits per channel of the embedded images
pt_BR: bits por canal das imagens embarcadas

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
pt_BR: método utilizado para compressão de imagem
    sem compressão -- rápido com arquivos grandes
    esvaziar -- devagar com arquivos pequenos

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
pt_BR: modo de imagem

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
pt_BR: normal -- apenas insere as imagens no PDF
    rascunho -- imagens são substituídas por caixas
    debug -- apenas mostra os contornos e caixas delimitadoras

en: draft
pt_BR: rascunho

en: debug
pt_BR: depurar (debug)

en: not a B&W image, will not export as grayscale
pt_BR: imagem não P&B, não será exportada em tons de cinza

en: deflate with predictor
pt_BR: deflate com preditor

en: compression level
pt_BR: nível de compressão

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
pt_BR: com perda, 0 dá o menor tamanho e 100 a melhor qualidade.
    sem perda, 0 é o mais rápido, mas resulta em arquivos maiores comparado
    com o mais lento 100.

en: image hint
pt_BR: dica imagem

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
pt_BR: dica de características da imagem para o encoder base.
    imagem : imagem digital, como retrato, captura em ambiente interno
    foto : fotografia ao ar livre, com iluminação natural
    gráfico : image em tons discretos (gráfico, map-tile etc)

en: picture
pt_BR: imagem

en: photo
pt_BR: foto

en: graphic
pt_BR: gráfico

en: file on disk
pt_BR: arquivo no disco

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
pt_BR: digite o caminho onde colocar as imagens exportadas
    as variáveis suportam manipulação de strings no estilo bash
    digite $( para ativar o auto-completamento e ver a lista de variáveis

en: on conflict
pt_BR: em caso de conflito

en: create unique filename
pt_BR: criar nome de arquivo único

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
pt_BR: sobrescrever

en: overwrite if changed
pt_BR: sobrescrever se modificado

en: skip
pt_BR: pular

en: could not create directory `%s'!
pt_BR: não foi possível criar a pasta `%s'!

en: could not write to directory `%s'!
pt_BR: não foi possível salvar na pasta `%s'!

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
pt_BR[0]: %d/%d pulando `%s'
pt_BR[1]: %d/%d pulando `%s'

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
pt_BR[0]: %d/%d ignoradas (não modificada desde a exportação) `%s'
pt_BR[1]: %d/%d ignorada (não modificada desde a exportação) `%s'

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
pt_BR[0]: %d/%d exportada para `%s'
pt_BR[1]: %d/%d exportadas para `%s'

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
pt_BR: você está prestes a exportar em modo de sobrescrita, isso sobrescreverá qualquer imagens pré-existentes
    
    tem certeza que quer continuar?

en: send as email
pt_BR: enviar como e-mail

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
pt_BR: não foi possível abrir mapi32.dll

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
pt_BR: não foi possível ober a função SendMail

en: images exported from darktable
pt_BR: imagens exportadas do darktable

en: could not launch email client!
pt_BR: não é possível iniciar o programa de email!

en: website gallery
pt_BR: galeria na web

en: enter the title of the website
pt_BR: inserir o título do website

en: LaTeX book template
pt_BR: modelo de livro LaTeX

en: enter the title of the book
pt_BR: inserir o nome do livro

en: authenticated
pt_BR: autenticado

en: not authenticated
pt_BR: não autenticado

en: not authenticated, cannot reach server
pt_BR: não autenticado, não pude chegar ao servidor

en: create new album
pt_BR: criar novo álbum

en: cannot refresh albums
pt_BR: não é possível atualizar lista de álbuns

en: accounts
pt_BR: contas

en: server
pt_BR: servidor

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
pt_BR: o nome do servidor
    o protocolo padrão é https
    especifique o protocolo inseguro http:// explicitamente se este protocolo é necessário

en: user
pt_BR: usuário

en: password
pt_BR: senha

note: login button
en: login
pt_BR: entrar

en: Piwigo login
pt_BR: login Piwigo

note: permissions list
en: visible to
pt_BR: visível para

en: everyone
pt_BR: todos

en: contacts
pt_BR: contatos

en: friends
pt_BR: amigos

en: family
pt_BR: família

en: you
pt_BR: você

note: Available albums
en: album
pt_BR: álbum

en: refresh album list
pt_BR: atualiza lista de álbuns

note: Album title
en: new album
pt_BR: novo álbum

note: Available albums
en: parent album
pt_BR: album pai

en: click login button to start
pt_BR: clique login para iniciar

en: don't check
pt_BR: não verificar

en: update metadata
pt_BR: atualizar metadados

en: cannot create a new Piwigo album!
pt_BR: não é possível criar novo álbum Piwigo!

en: could not update to Piwigo!
pt_BR: não foi possível atualizar no Piwigo!

en: could not upload to Piwigo!
pt_BR: não foi possível exportar para Piwigo!

en: %d/%d skipped (already exists)
pt_BR: %d/%d não feitos (já existem)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
pt_BR[0]: %d/%d exportada para álbum Piwigo
pt_BR[1]: %d/%d exportadas para álbum Piwigo

en: rotate and perspective
pt_BR: rotação e perspectiva

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
pt_BR: rotação|chave|distorção|cortar|reenquadrar

en: rotate or distort perspective
pt_BR: rotaciona ou distorce a perspectiva automaticamente

en: corrective or creative
pt_BR: corretivo ou criativo

en: linear, RGB, scene-referred
pt_BR: linear, RGB, relativo à cena

en: geometric, RGB
pt_BR: geométrico, RGB

en: automatic cropping failed
pt_BR: corte automático falhou

en: data pending - please repeat
pt_BR: dados pendentes - por favor repita

en: could not detect structural data in image
pt_BR: não foi possível detectar dados estruturais na imagem

en: could not run outlier removal
pt_BR: não foi possível executar a remoção

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
pt_BR: não há estrutura suficiente para correção automática
    no mínimo %d linhas em cada direção relevante

en: automatic correction failed, please correct manually
pt_BR: a correção automática falhou, faça manualmente

en: only %d lines can be saved in parameters
pt_BR: somente %d linhas podem ser guardadas em parâmetros

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
pt_BR: rotação ajustada em %3.2f° para %3.2f°

en: lens shift (%s)
pt_BR: deslocamento da lente (%s)

en: manual perspective
pt_BR: perspectiva manual

[ctx: section]
en: perspective
pt_BR: perspectiva

en: structure
pt_BR: estrutura

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
pt_BR: rotacionar imagem
    clique com o botão direito e arraste para definir uma linha horizontal ou vertical ao desenhar na imagem

en: apply lens shift correction in one direction
pt_BR: aplica a correção de deslocamento de lente em somente uma direção

en: shear the image along one diagonal
pt_BR: inclina a imagem ao longo de uma diagonal

en: automatically crop to avoid black edges
pt_BR: corta automaticamente para evitar bordas pretas

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
pt_BR: modelo de lente da correção de perspectiva: genérico ou de acordo com a distância focal

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
pt_BR: distância focal da lente, valor padrão ajustado a partir dos dados EXIF, se disponíveis

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
pt_BR: fator de crop do sensor da câmera, o valor padrão é definido a partir dos dados EXIF se disponíveis, ajuste manual é usualmente necessário

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
pt_BR: o nível de correção dependente de lente, ajuste para o máximo para completa dependência da lente, e zero para o caso genérico

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
pt_BR: ajusta a proporção da imagem mudando escala horizontalmente e verticalmente

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
pt_BR: automaticamente corrige a distorção de perspectiva vertical
    ctrl-clique para ajustar apenas rotação
    shift-clique para ajustar somente correção de lente

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
pt_BR: automaticamente corrige a distorção de perspectiva horizontal
    ctrl-clique para ajustar apenas rotação
    shift-clique para ajustar somente correção de lente

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
pt_BR: automaticamente corrige a distorção de perspectiva horizontal e vertical,
    ajuste de rotação, correção de lente nas duas direções, e cisalhamento
    ctrl-clique para ajustar apenas rotação
    shift-clique para ajustar somente correção de lente
    ctrl-shift-clique para ajustar somente rotação e correção de lente

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
pt_BR: analisa a estrutura de linhas em uma imagem
    ctrl-clique para melhoria de borda adicional
    shift-clique para melhoria adicional de detalhes
    ctrl-shift-clique para uma combinação dos dois métodos

en: manually define perspective rectangle
pt_BR: definir manualmente o retângulo de prespectiva

en: manually draw structure lines
pt_BR: desenhar manualmente as linhas estruturais

en: rectangle
pt_BR: retângulo

en: lines
pt_BR: linhas

en: [%s] define/rotate horizon
pt_BR: [%s] definir/rotacionar horizonte

en: [%s on segment] select segment
pt_BR: [%s no segmento] selecionar segmento

en: [%s on segment] unselect segment
pt_BR: [%s no segmento] deselecionar segmento

en: [%s] select all segments from zone
pt_BR: [%s] selecionar todos os segmentos de uma zona

en: [%s] unselect all segments from zone
pt_BR: [%s] de-selecionar todos os segmentos de uma zona

en: contrast equalizer
pt_BR: equalizador de contraste

en: sharpness|acutance|local contrast
pt_BR: nitidez|agudez|contraste local

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
pt_BR: adiciona ou remove contraste local, nitidez, agudez

en: corrective and creative
pt_BR: corretivo e criativo

en: linear, Lab, scene-referred
pt_BR: linear, Lab, relativo à cena

en: frequential, RGB
pt_BR: frequencial, RGB

[ctx: eq_preset]
en: coarse
pt_BR: grosso

en: denoise & sharpen
pt_BR: reduz ruído & melhora nitidez

[ctx: atrous]
en: sharpen
pt_BR: nitidez

en: denoise chroma
pt_BR: reduz ruido do croma

en: denoise
pt_BR: reduz ruído

en: bloom
pt_BR: luz suave

en: clarity
pt_BR: claridade

en: deblur: large blur, strength 3
pt_BR: nitidez: desfoque grande, força 3

en: deblur: medium blur, strength 3
pt_BR: nitidez: desfoque médio, força 3

en: deblur: fine blur, strength 3
pt_BR: nitidez: desfoque pequeno, força 3

en: deblur: large blur, strength 2
pt_BR: nitidez: desfoque grande, força 2

en: deblur: medium blur, strength 2
pt_BR: nitidez: desfoque médio, força 2

en: deblur: fine blur, strength 2
pt_BR: nitidez: desfoque pequeno, força 2

en: deblur: large blur, strength 1
pt_BR: nitidez: desfoque grande, força 1

en: deblur: medium blur, strength 1
pt_BR: nitidez: desfoque médio, força 1

en: deblur: fine blur, strength 1
pt_BR: nitidez: desfoque pequeno, força 1

en: coarse
pt_BR: grosso

en: fine
pt_BR: fino

en: contrasty
pt_BR: contrastado

en: noisy
pt_BR: ruidoso

note: case atrous_s:
en: bold
pt_BR: distinto

en: dull
pt_BR: opaco

en: boost
pt_BR: impulsionar

en: reduce
pt_BR: reduzir

en: raise
pt_BR: aumentar

en: lower
pt_BR: baixar

en: coarsest
pt_BR: o mais grosso

en: coarser
pt_BR: mais grosso

en: finer
pt_BR: mais fino

en: finest
pt_BR: o mais fino

en: change lightness at each feature size
pt_BR: muda luminosidade a cada dimensão característica

en: change color saturation at each feature size
pt_BR: muda saturação de cor a cada dimensão característica

en: edges
pt_BR: bordas

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
pt_BR: muda halos das bordas a cada dimensão característica
    só muda resultado das abas de luma e croma

en: graph
pt_BR: gráfico

en: make effect stronger or weaker
pt_BR: torna efeito mais forte ou fraco

en: neutral
pt_BR: neutro

en: canon eos like
pt_BR: similar à Canon EOS

en: canon eos like alternate
pt_BR: similar à Canon EOS (alternativa)

en: nikon like
pt_BR: similar à Nikon

en: nikon like alternate
pt_BR: similar à Nikon (alternativa)

en: sony alpha like
pt_BR: similar à Sony Alpha

en: pentax like
pt_BR: similar à Pentax

en: ricoh like
pt_BR: similar à Ricoh

en: olympus like
pt_BR: similar à Olympus

en: olympus like alternate
pt_BR: similar à Olympus (alternativa)

en: panasonic like
pt_BR: similar à Panasonic

en: leica like
pt_BR: similar à Leica

en: kodak easyshare like
pt_BR: similar à Kodak Easyshare

en: konica minolta like
pt_BR: similar à Konica Minolta

en: samsung like
pt_BR: similar à Samsung

en: fujifilm like
pt_BR: similar à Fujifilm

en: nokia like
pt_BR: similar à Nokia

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
pt_BR: curva-S cúbica

en: base curve
pt_BR: curva base

en: apply a view transform based on personal or camera manufacturer look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
pt_BR: aplica um transformação baseada em opções fornecidas pelo fabricante da câmera
    ou gosto pessoal, com fins corretivos, de modo a preparar a imagem para exibição

en: corrective
pt_BR: corretivo

en: linear, RGB, display-referred
pt_BR: linear, RGB, relativo à exibição

en: non-linear, RGB
pt_BR: não-linear, RGB

en: non-linear, RGB, display-referred
pt_BR: não-linear, RGB, relativo à exibição

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
pt_BR: abscissa: entrada, ordenada: saída. trabalha nos canais RGB

en: method to preserve colors when applying contrast
pt_BR: método para preservar cores ao aplicar contraste

en: two exposures
pt_BR: duas exposições

en: three exposures
pt_BR: três exposições

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
pt_BR: combina a imagem com ela mesma com diferentes valores de compensação de exposição para comprimir o alcance dinâmico. expor para realces antes de usar.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
pt_BR: quantos stops de separação entre exposições individuais

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
pt_BR: se desloca exposição para cima ou para baixo (-1: reduz realces, +1: reduz sombras)

en: scale for graph
pt_BR: escala para o gráfico

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o painel de acesso rápido em seu lugar.

en: basic adjustments
pt_BR: ajustes básicos

en: apply usual image adjustments
pt_BR: aplicar ajustes usuais à imagem

en: creative
pt_BR: criativo

en: non-linear, RGB, scene-referred
pt_BR: não-linear, RGB, relativo à cena

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
pt_BR: ajusta o nível de preto para remover os valores RGB negativos.
    você nunca deve usar para adicionar mais densidade nos pretos!
    se mal ajustado, forçará os valores das cores que estão próximas
    do preto para fora do gama tornando valores RGB negativos

en: adjust the exposure correction
pt_BR: ajusta a correção de exposição

en: highlight compression adjustment
pt_BR: ajusta a compressão de realces

en: contrast adjustment
pt_BR: ajusta o contraste

en: middle gray adjustment
pt_BR: ajusta o cinza médio

en: brightness adjustment
pt_BR: ajusta o brilho

en: saturation adjustment
pt_BR: ajusta a saturação

en: vibrance adjustment
pt_BR: ajusta a vivacidade

en: apply auto exposure based on the entire image
pt_BR: aplica exposição automática baseado em toda a imagem

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
pt_BR: aplica exposição automática baseado em uma região definida pelo usuário
    clique e arraste para desenhar a área
    clique-direito para cancelar

en: clip
pt_BR: recortar

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
pt_BR: ajusta o valor de corte para cálculo da exposição automática

note: local contrast
en: local contrast
pt_BR: contraste local

en: manipulate local and global contrast separately
pt_BR: manipula contrastes local e global separadamente

en: non-linear, Lab, display-referred
pt_BR: não-linear, Lab, relativo à exibição

en: non-linear, Lab
pt_BR: não-linear, Lab

en: HDR local tone-mapping
pt_BR: mapeamento tonal local HDR

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
pt_BR: o filtro usado para melhoria de contraste. o bilateral é mais rápido, mas pode gerar artefatos ao redor das bordas em caso de ajustes extremos.

en: detail
pt_BR: detalhe

en: changes the local contrast
pt_BR: ajusta contraste local

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
pt_BR: tamanho de característica de detalhes locais (sigma espacial do filtro bilateral)

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
pt_BR: diferença L para detectar bordas (faixa sigma do filtro bilateral)

en: changes the local contrast of highlights
pt_BR: ajusta o contraste local dos realces

en: changes the local contrast of shadows
pt_BR: ajusta o contraste local das sombras

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
pt_BR: define o que conta como meios-tons. mais baixo para melhor compressão de alcance dinâmico (reduz sombra e aumenta contraste), mais alto para contraste local melhor

en: surface blur
pt_BR: desfoque de superfície

en: denoise (bilateral filter)
pt_BR: redução ruído (filtro bilateral)

en: apply edge-aware surface blur to denoise or smoothen textures
pt_BR: aplica desfoque de superfície para remover ruído ou suavizar texturas

en: image too large
pt_BR: imagem grande demais

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
pt_BR: este módulo não é capaz de processar
    imagens com mais de 2 gigapixels.
    o processamento não foi feito.

en: spatial extent of the gaussian
pt_BR: extensão espacial do gaussiano

en: how much to blur red
pt_BR: quanto desfoque vermelho

en: how much to blur green
pt_BR: quanto desfoque verde

en: how much to blur blue
pt_BR: quanto desfoque azul

en: apply Orton effect for a dreamy aetherical look
pt_BR: aplica o efeito Orton para um visual etéreo onírico

en: size
pt_BR: tamanho

en: the size of bloom
pt_BR: o tamanho da luz suave

en: the threshold of light
pt_BR: o limiar de luz

en: the strength of bloom
pt_BR: a força da luz suave

en: blurs
pt_BR: desfoques

en: blur|lens|motion
pt_BR: desfoque|lente|movimento

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
pt_BR: simula fisicamente e com precisão o desfoque de lente e de movimento

en: framing
pt_BR: moldura

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
pt_BR: bordas|aumentar canvas|expandir canvas

en: add solid borders or margins around the picture
pt_BR: adiciona bordas sólidas ou margens ao redor da figura

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
pt_BR: linear ou não-linear, RGB, relativo à exibição

en: 15:10 postcard white
pt_BR: 15:10 cartão-postal branco

en: 15:10 postcard black
pt_BR: 15:10 cartão-postal preto

en: which dimension to use for the size calculation
pt_BR: que dimensão usar para o cálculo do tamanho

en: size of the border in percent of the chosen basis
pt_BR: tamanho da borda em percentagem da base escolhida

en: aspect
pt_BR: proporção

en: select the aspect ratio
    (right click on slider below to type your own w:h)
pt_BR: selecione a proporção
    (clique-direito no deslizador abaixo e digite sua própria larg:alt)

en: golden cut
pt_BR: proporção áurea

en: square
pt_BR: quadrado

en: constant border
pt_BR: borda constante

en: custom...
pt_BR: personalizado...

en: set the custom aspect ratio
    (right click to enter number or w:h)
pt_BR: selecione a proporção
    (clique-direito para entrar número ou larg:alt)

en: aspect ratio orientation of the image with border
pt_BR: orientação da proporção da imagem com borda

en: horizontal position
pt_BR: posição horizontal

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right click on slider below to type your own x:w)
pt_BR: selecione a relação de posição horizontal relativa ao topo
    (clique-direito no deslizador e digite sua própria x:larg)

en: center
pt_BR: centro

en: custom horizontal position
pt_BR: posição horizontal personalizada

en: vertical position
pt_BR: posição vertical

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right click on slider below to type your own y:h)
pt_BR: selecione a relação de posição vertical relativa a esquerda
    (clique-direito no deslizador e digite sua própria x:alt)

en: custom vertical position
pt_BR: posição vertical personalizada

en: size of the frame line in percent of min border width
pt_BR: tamanho da linha da moldura em percentagem da largura mínima da borda

en: offset of the frame line beginning on picture side
pt_BR: deslocamento da linha da moldura começando na borda da imagem

en: border color
pt_BR: cor da borda

en: select border color
pt_BR: seleciona cor da borda

en: pick border color from image
pt_BR: seleciona cor da borda a partir da imagem

en: pickers
pt_BR: seletores

en: frame line color
pt_BR: cor da linha da moldura

en: select frame line color
pt_BR: seleciona cor da linha da moldura

en: pick frame line color from image
pt_BR: seleciona cor da linha da moldura a partir da imagem

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
pt_BR: aberrações cromáticas em raw

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
pt_BR: corrige aberrações cromáticas para sensores Bayer

en: linear, raw, scene-referred
pt_BR: linear, raw, relativo à cena

en: iteration runs, default is twice
pt_BR: quantidade de iterações, o padrão são duas

en: activate colorshift correction for blue & red channels
pt_BR: ativa correção de desvio de cor para canais azul e vermelho

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
pt_BR: correção automática de aberração cromática
    somente para imagens raw Bayer com 3 canais de cor

en: chromatic aberrations
pt_BR: aberrações cromáticas

en: correct chromatic aberrations
pt_BR: corrige aberrações cromáticas

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
pt_BR: canal usado como referência para
    corrigir outros canais.
    use o canal mais nítido se alguns
    canais estiverem desfocados.
    tente mudar o canal guia se houver
    artefatos.

en: increase for stronger correction
pt_BR: aumente para correção mais forte

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
pt_BR: equilíbrio entre suavização e
    preservação de cores.
    valores altos podem levar a exageros
    e vazamento das bordas.

[ctx: section]
en: advanced parameters
pt_BR: parâmetros avançados

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
pt_BR: modo de correção a usar.
    pode ajudar com múltiplas
    instâncias para imagens com
    muitos defeitos.
    escurecer apenas é especialmente
    eficiente para corrigir aberração
    cromática azul.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
pt_BR: executa uma abordagem iterativa
    com vários raios.
    melhora o resultado em imagens
    com aberrações cromáticas muito
    grandes, mas pode suavizar cores
    demais em outras imagens.

en: censorize
pt_BR: censurar

en: censorize license plates and body parts for privacy
pt_BR: censura placas de veículos e partes do corpo para privacidade

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
pt_BR: linear ou não-linear, RGB, relativo à cena

en: special, RGB, scene-referred
pt_BR: especial, RGB, relativo à cena

en: pixelate
pt_BR: pixelar

en: noise
pt_BR: ruído

en: radius of gaussian blur before pixellation
pt_BR: raio para desfoque gaussiano antes do pixelamento

en: radius of gaussian blur after pixellation
pt_BR: raio do desfoque gaussiano após o pixelamento

en: radius of the intermediate pixellation
pt_BR: raio do pixelamento intermediário

en: amount of noise to add at the end
pt_BR: quantidade de ruído a adicionar no final

en: channel mixer
pt_BR: misturador de canais

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo de calibração de cor em seu lugar.

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
pt_BR: faz correções no espaço de cor como balanço
    de branco, mistura de canais e conversões
    para monocromático emulando filme

en: destination
pt_BR: destino

[ctx: channelmixer]
en: gray
pt_BR: cinza

en: amount of red channel in the output channel
pt_BR: quantidade do canal vermelho no canal de saída

en: amount of green channel in the output channel
pt_BR: quantidade do canal verde no canal de saída

en: amount of blue channel in the output channel
pt_BR: quantidade do canal azul no canal de saída

en: swap R and B
pt_BR: trocar R e B

en: swap G and B
pt_BR: trocar G e B

en: color contrast boost
pt_BR: ganho contraste de cor

en: color details boost
pt_BR: ganho detalhes de cor

en: color artifacts boost
pt_BR: ganho artefatos de cor

en: B/W luminance-based
pt_BR: baseado em luminância B/P

en: B/W artifacts boost
pt_BR: ganho artefatos B/P

en: B/W smooth skin
pt_BR: pele suave B/P

en: B/W blue artifacts reduce
pt_BR: reduzir artefatos azul B/P

en: B/W Ilford Delta 100-400
pt_BR: Ilford Delta 100-400 B/P

en: B/W Ilford Delta 3200
pt_BR: Ilford Delta 3200 B/P

en: B/W Ilford FP4
pt_BR: Ilford FP4 B/P

en: B/W Ilford HP5
pt_BR: Ilford HP5 B/P

en: B/W Ilford SFX
pt_BR: Ilford SFX B/P

en: B/W Kodak T-Max 100
pt_BR: Kodak T-Max 100 B/P

en: B/W Kodak T-max 400
pt_BR: Kodak T-max 400 B/P

en: B/W Kodak Tri-X 400
pt_BR: Kodak Tri-X 400 B/P

en: color calibration
pt_BR: calibração de cor

en: channel mixer|white balance|monochrome
pt_BR: misturador de canais|balanço de branco|monocromático

en: linear, RGB or XYZ
pt_BR: linear, RGB ou XYZ

en: B&W: luminance-based
pt_BR: P&B: baseado em luminância

en: B&W: ILFORD HP5+
pt_BR: P&B: ILFORD HP5+

en: B&W: ILFORD DELTA 100
pt_BR: P&B: ILFORD DELTA 100

en: B&W: ILFORD DELTA 400 - 3200
pt_BR: P&B: ILFORD DELTA 400 - 3200

en: B&W: ILFORD FP4+
pt_BR: P&B: ILFORD FP4+

en: B&W: Fuji Acros 100
pt_BR: P&B: Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
pt_BR: misturador de canais básico

en: swap G and R
pt_BR: trocar G e R

en: (daylight)
pt_BR: (luz diurna)

en: (black body)
pt_BR: (corpo negro)

en: (invalid)
pt_BR: (inválido)

en: very good
pt_BR: muito bom

en: good
pt_BR: bom

en: passable
pt_BR: passável

en: bad
pt_BR: ruim

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
pt_BR: 
    <b>Relatório de qualidade de perfil: %s</b>
    ΔE entrada: 	méd. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	méd. %.2f ; 	max. %.2f
    ΔE saída: 	méd. %.2f ; 	max. %.2f
    
    <b>Dados do perfil</b>
    iluminante:  	%.0f K 	%s 
    matriz no espaço de adaptação:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Valores de normalização</b>
    compensação de exposição: 	%+.2f EV
    desvio de preto: 	%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
pt_BR: 
    <b>Relatório de qualidade do perfil: %s</b>
    ΔE saída: 	méd. %.2f ; 	max. %.2f
    
    <b>Valores de normalização</b>
    compensação de exposição: 	%+.2f EV
    desvio de preto: 	%+.4f

en: double CAT applied
pt_BR: TAC duplo aplicado

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
pt_BR: você tem 2 instâncias ou mais de calibração de cor,
    todas fazendo adaptação cromática.
    isto pode levar a inconsistências, a não ser que você
    as use com máscaras ou saiba o que está fazendo.

en: white balance applied twice
pt_BR: balanço de branco aplicado duas vezes

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
pt_BR: o módulo de calibração de cor está ativado,
    e já está realizando adaptação cromática.
    defina o balanço de branco aqui para a referência da câmera (D65)
    ou desabilite a adaptação cromática na calibração de cor.

en: white balance module error
pt_BR: erro no módulo balanço de branco

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
pt_BR: o módulo balanço de branco não está usando o iluminante
    de referência da câmera, o que pode causar problemas aqui
    com a adaptação cromática. defina para referência ou
    desabilite a adaptação cromática aqui.

en: white balance missing
pt_BR: balanço de branco faltando

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
pt_BR: este módulo não está oferecendo uma referência válida de iluminante,
    causando problemas de adaptação cromática na calibração de cores.
    habilite este módulo e o defina para referência, ou desabilite
    adaptação cromática em calibração de cores.

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
pt_BR: o módulo balanço de branco não está oferecendo um iluminante
    de referência da válido, causando problemas aqui com a adaptação
    cromática. habilite o balanço de branco e o defina para referência
    ou desabilite a adaptação cromática aqui.

en: auto-detection of white balance completed
pt_BR: auto-detecção de balanço de branco completada

en: channelmixerrgb works only on RGB input
pt_BR: O misturador de canais RGB funciona somente com entrada RGB

en: CCT: %.0f K (daylight)
pt_BR: TCC: %.0f K (luz do dia)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
pt_BR: temperatura de cor correlacionada aproximada.
    este iluminante pode ser precisamente modelado por um espectro
    de luz diurna, então sua temperatura é relevante e faz sentido com
    um iluminante D.

en: CCT: %.0f K (black body)
pt_BR: TCC: %.0f K (corpo negro)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
pt_BR: temperatura de cor correlacionada aproximada.
    este iluminante pode ser precisamente modelado por um espectro
    de corpo negro, então sua temperatura é relevante e faz sentido
    com um iluminante Planckiano.

en: CCT: %.0f K (invalid)
pt_BR: TCC: %.0f K (inválido)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
pt_BR: temperatura de cor correlacionada aproximada.
    este iluminante não pode ser precisamente modelado por um
    espectro de luz diurna ou de corpo negro, então sua temperatura
    não é relevante e você precisa usar um iluminante customizado.

en: CCT: undefined
pt_BR: TCC: não definido

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
pt_BR: a temperatura de cor correlacionada aproximada não pôde
    ser calculada então você precisa usar um iluminante customizado.

en: white balance successfully extracted from raw image
pt_BR: balanço de branco extraído com sucesso da imagem RAW

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
pt_BR: auto-detecção de balanço de branco iniciada...

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
pt_BR: calibração de cor: a soma dos parâmetros do canal cinza é zero, a normalização será desabilitada.

en: page
pt_BR: página

note: Page CAT
en: CAT
pt_BR: TAC

en: chromatic adaptation transform
pt_BR: transformação de adaptação cromática

en: adaptation
pt_BR: adaptação

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
pt_BR: seleciona o método para adaptar o iluminante
    e o espaço de cores onde o módulo trabalha:
    • Bradford linear (1985) é consistente com as ferramentas ICC v4.
    • TAC16 (2016) é mais robusto e preciso
    • Bradford não-linear (1985) é o Bradford original, e pode produzir
    resultados melhores que a versão linear, mas não é confiável.
    • XYZ é uma versão simples de mudança de escala do espaço XYZ.
    De maneira geral, não é recomendado.
    • nenhuma desabilita qualquer adaptação e usa o RGB do pipeline.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
pt_BR: esta é a cor do iluminante da cena antes da adaptação cromática
    esta cor será transformada em branco puro pela adaptação.

en: picker
pt_BR: seletor

en: set white balance to detected from area
pt_BR: define o balanço de branco para o detectado em uma área

en: illuminant
pt_BR: iluminante

en: temperature
pt_BR: temperatura

en: area color mapping
pt_BR: mapeamento de cor por área

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
pt_BR: defina uma cromaticidade alvo (matiz e croma), para uma região específica da imagem (a amostra de controle), que você então comparará com a mesma cromaticidade em outras imagens. a amostra de controle pode ser uma parte crítica de seu objeto ou uma superfície que permameça estática (nos mesmos locais) e consistentemente iluminada em sua série de imagens

en: mapping
pt_BR: mapeamento

en: area mode
pt_BR: mode de área

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
pt_BR: "correção" automaticamente ajusta o iluminante
    de forma que a cor de entrada é mapeada no alvo.
    "medida" simplesmente mostra como uma cor de entrada é mapeada pelo CAT
    e pode ser usada para amostrar um alvo.

en: correction
pt_BR: correção

en: measure
pt_BR: medição

en: take channel mixing into account
pt_BR: levar mistura de canais em consideração

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
pt_BR: calcular o alvo levando em conta a mistura de canais.
    se desabilitado, somente o CAT é considerado.

[ctx: section]
en: input
pt_BR: entrada

en: the input color that should be mapped to the target
pt_BR: a cor de entrada que deveria ser mapeada no alvo

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
pt_BR: estas coordeanaas LCh são computadas a partir de coordenadas CIE Lab 1976

[ctx: section]
en: target
pt_BR: alvo

en: the desired target color after mapping
pt_BR: a cor alvo desejada após o mapeamento

en: input R
pt_BR: entrada R

en: input G
pt_BR: entrada G

en: input B
pt_BR: entrada B

en: output R
pt_BR: saída R

en: output G
pt_BR: saída G

en: output B
pt_BR: saída B

en: colorfulness
pt_BR: saturação

en: output colorfulness
pt_BR: saturação de saída

en: output brightness
pt_BR: brilho de saída

en: output gray
pt_BR: cinza de saída

en: calibrate with a color checker
pt_BR: calibrar com um cartão de cores

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
pt_BR: usa uma tabela de cores para autodefinir TAC e canais

en: calibrate
pt_BR: calibrar

en: chart
pt_BR: cartão (tabela)

en: choose the vendor and the type of your chart
pt_BR: seleciona a marca e o tipo da sua tabela

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
pt_BR: Datacolor SpyderCheckr 24 pós-2018

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
pt_BR: Datacolor SpyderCheckr 48 pós-2018

en: optimize for
pt_BR: otimizar para

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
pt_BR: seleciona as cores que serão otimizadas com maior prioridade.
    cores neutras dão a menor média de delta E, mas um máximo elevado de delta E
    cores saturadas dão o menor mínimo de delta E, mas com um delta E médio bastante alto
    nenhum é um meio-termo entre os dois
    os outros são comportamentos especiais para proteger algumas matizes

en: neutral colors
pt_BR: cores neutras

en: skin and soil colors
pt_BR: cores de pele e solo

en: foliage colors
pt_BR: cores de folhagem

en: sky and water colors
pt_BR: cores de céu e água

en: average delta E
pt_BR: delta E médio

en: maximum delta E
pt_BR: delta E máximo

en: patch scale
pt_BR: escala do patch

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
pt_BR: reduzir o raio dos patches para selecionar a parte aproximadamente central.
    útil quando a correção de perspectiva não é boa ou
    a moldura fazem sombra sobre as bordas do patch.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
pt_BR: o delta E está usando a fórmula CIE 2000

en: accept
pt_BR: aceitar

en: accept the computed profile and set it in the module
pt_BR: aceitar o perfil calculado e defini-lo no módulo

en: recompute
pt_BR: recalcular

en: recompute the profile
pt_BR: recalcular o perfil

en: validate
pt_BR: validar

en: check the output delta E
pt_BR: verificar a saída delta E

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: A decomposição de Cholesky não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo de contraste local em seu lugar.

en: amount
pt_BR: quantidade

en: size of features to preserve
pt_BR: tamanho da característica a preservar

en: strength of the effect
pt_BR: força do efeito

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo cortar, orientação e/ou rotação e perspectiva em seu lugar.

en: crop and rotate
pt_BR: cortar e girar

en: reframe|perspective|keystone|distortion
pt_BR: reenquadrar|perspectiva|distorção de perspectiva|distorção

en: change the framing and correct the perspective
pt_BR: muda o enquadramento e corrige a perspectiva

en: original image
pt_BR: imagem original

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
pt_BR: formato da proporção inválido. deveria ser "número:número"

en: invalid ratio format. it should be a positive number
pt_BR: formato da proporção inválido. deveria ser um número positivo

en: full
pt_BR: completo

en: old system
pt_BR: sistema antigo

en: correction applied
pt_BR: correção aplicada

en: main
pt_BR: principal

en: mirror image horizontally and/or vertically
pt_BR: espelha a imagem horizontalmente e/ou verticalmente

en: angle
pt_BR: ângulo

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
pt_BR: clique-direito e arraste uma linha na imagem para arrastar uma linha reta

en: keystone
pt_BR: distorção de perspectiva

en: set perspective correction for your image
pt_BR: define a correção de perspectiva para sua imagem

en: freehand
pt_BR: mão livre

en: 10:8 in print
pt_BR: 10:8 em impressão

en: 8.5x11, letter
pt_BR: 8.5x11, carta

en: cinemascope
pt_BR: cinemascópio

en: anamorphic
pt_BR: anamórfico

en: 3:1, panorama
pt_BR: 3:1, panorâmica

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
pt_BR: formato da proporção inválido para `%s'. deveria ser "número:número"

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
pt_BR: seleciona a proporção
    a lista é ordenada: do mais quadrado para o menos quadrado
    para entrar uma proporção personalizada, abra o o menu
    suspenso e digite a proporção como x:y ou em formato decimal

en: margins
pt_BR: margens

en: the left margin cannot overlap with the right margin
pt_BR: a margem esquerda não pode sobrepor a margem direita

en: the right margin cannot overlap with the left margin
pt_BR: a margem direita não pode sobrepor a margem esquerda

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
pt_BR: a margem superior não pode sobrepor a margem inferior

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
pt_BR: a margem inferior não pode sobrepor a margem superior

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
pt_BR: <b>finalizar</b>: clique-duplo, <b>endireitar</b>: arrastar com botão direito

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
pt_BR: <b>mudar tamanho</b>: arrastar, <b>manter proporção</b>: shift+arrastar
    <b>endireitar</b>: arrastar com botão direito

en: <b>move control point</b>: drag
pt_BR: <b>mover ponto de controle<b>: arrastar

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
pt_BR: <b>mover linha</b>: arrastar, <b>alternar simetria</b>: clique ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
pt_BR: <b>aplicar</b>: clique <tt>ok</tt>, <b>alternar simetria</b>: clique ꝏ
    <b>mover linha/ponto de controle</b>: arrastar

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
pt_BR: <b>mover</b>: arrastar, <b>mover verticalmente</b>: shift+arrastar, <b>mover horizontalmente</b>: ctrl+arrastar
    <b>endireitar</b>: arrastar com botão direito, <b>finalizar</b>: clique-duplo

en: [%s on borders] crop
pt_BR: [%s em bordas] cortar

en: [%s on borders] crop keeping ratio
pt_BR: [%s em bordas] cortar mantendo aspecto

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo balanço de cor RGB em seu lugar.

en: contrast brightness saturation
pt_BR: contraste, brilho, saturação

en: adjust the look of the image
pt_BR: ajusta a aparência da imagem

en: color saturation adjustment
pt_BR: ajusta a saturação de cor

en: color balance
pt_BR: balanço de cor

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
pt_BR: elevação de ganho de gama|cdl|gradação de cores|contraste|saturação|matiz

en: shift colors selectively by luminance range
pt_BR: deslocar cores seletivamente por faixa de luminância

en: non-linear, Lab, scene-referred
pt_BR: não-linear, Lab, relativo à cena

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
pt_BR: gradação de cor azul-petróleo/laranja (2ª instância)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
pt_BR: gradação de cor azul-petróleo/laranja (1ª instância)

en: generic film
pt_BR: filme genérico

en: similar to Kodak Portra
pt_BR: similar à Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
pt_BR: similar à Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
pt_BR: similar à Kodachrome

en: optimize luma from patches
pt_BR: otimizar luma dos patches

en: optimize luma
pt_BR: otimizar luma

en: neutralize colors from patches
pt_BR: neutralizar cores dos patches

en: neutralize colors
pt_BR: neutralizar cores

[ctx: color]
en: offset
pt_BR: deslocamento

[ctx: color]
en: power
pt_BR: potência

[ctx: color]
en: slope
pt_BR: inclinação

[ctx: color]
en: lift
pt_BR: levantar

[ctx: color]
en: gamma
pt_BR: gama

[ctx: color]
en: gain
pt_BR: ganho

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
pt_BR: sombras: elevação / deslocamento

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
pt_BR: meios-tons: gama / potência

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
pt_BR: realces: ganho / inclinação

en: shadows / mid-tones / highlights
pt_BR: sombras / meios-tons / realces

en: color-grading mapping method
pt_BR: método de gradação para mapeamento de cor

en: color control sliders
pt_BR: controles de cor

[ctx: section]
en: master
pt_BR: mestre

en: saturation correction before the color balance
pt_BR: correção de saturação antes do balanço de cor

en: saturation correction after the color balance
pt_BR: correção de saturação depois do balanço de cor

en: adjust to match a neutral tone
pt_BR: ajustar para casar com tom neutro

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
pt_BR: clique para alternar pelas disposições

en: factor
pt_BR: fator

en: select the hue
pt_BR: seleciona a matiz

en: select the saturation
pt_BR: seleciona a saturação

en: factor of lift/offset
pt_BR: fator de elevação/deslocamento

en: factor of red for lift/offset
pt_BR: fator de vermelho para levante/deslocamento

en: factor of green for lift/offset
pt_BR: fator de verde para levante/deslocamento

en: factor of blue for lift/offset
pt_BR: fator de azul para levante/deslocamento

en: factor of gamma/power
pt_BR: fator de gama/potência

en: factor of red for gamma/power
pt_BR: fator de vermelho para gama/potência

en: factor of green for gamma/power
pt_BR: fator de verde para gama/potência

en: factor of blue for gamma/power
pt_BR: fator de azul para gama/potência

en: factor of gain/slope
pt_BR: fator de ganho/inclinação

en: factor of red for gain/slope
pt_BR: fator de vermelho para ganho/inclinação

en: factor of green for gain/slope
pt_BR: fator de verde para ganho/inclinação

en: factor of blue for gain/slope
pt_BR: fator de azul para ganho/inclinação

[ctx: section]
en: auto optimizers
pt_BR: otimizadores automáticos

en: fit the whole histogram and center the average luma
pt_BR: ajusta todo o histograma e centraliza o luma médio

en: optimize the RGB curves to remove color casts
pt_BR: otimiza curvas RGB para remover desvios de cor

en: color balance rgb
pt_BR: balanço de cor rgb

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
pt_BR: inclinação do deslocamento de potência|cdl|gradação de cores|contraste|croma_realces|matiz|vivacidade|saturação

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
pt_BR: ferramentas de gradação de cor usando máscaras alfa para separar sombras, meios-tins e realces

en: add basic colorfulness (legacy)
pt_BR: adicionar colorido básico (legado)

en: basic colorfulness: natural skin
pt_BR: colorido básico: pele natural

en: basic colorfulness: vibrant colors
pt_BR: colorido básico: cores vibrantes

en: basic colorfulness: standard
pt_BR: colorido básico: padrão

en: colorbalance works only on RGB input
pt_BR: balanço de cor somente funciona com entrada RGB

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
pt_BR: não é possível mostrar máscaras quando a máscara de mesclagem é mostrada

note: Page master
en: master
pt_BR: mestre

en: global grading
pt_BR: gradação global

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
pt_BR: rotaciona todas as matizes por um ângulo, na mesma luminância

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
pt_BR: aumenta a riqueza de cores principalmente em cores com croma baixo

en: increase the contrast at constant chromaticity
pt_BR: aumenta o contraste com cromaticidade constante

[ctx: section]
en: linear chroma grading
pt_BR: gradação linear de croma

en: increase colorfulness at same luminance globally
pt_BR: aumenta a riqueza de cores na mesma luminância globalmente

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
pt_BR: aumenta a riqueza de cores na mesma luminância principalmente nas sombras

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
pt_BR: aumenta a riqueza de cores na mesma luminância principalmente nos meios-tons

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
pt_BR: aumenta a riqueza de cores na mesma luminância principalmente nos realces

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
pt_BR: gradação de saturação perceptual

en: add or remove saturation by an absolute amount
pt_BR: adiciona ou remove saturação em quantidade absoluta

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
pt_BR: aumenta ou diminui a saturação proporcionalmente à saturação original do pixel

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
pt_BR: gradação de brilhância perceptual

en: brilliance
pt_BR: brilhância

en: add or remove brilliance by an absolute amount
pt_BR: adiciona ou remove brilhância em quantidade absoluta

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
pt_BR: aumenta ou diminui a brilhância proporcionalmente à brilhância original do pixel

note: Page 4-ways
en: 4 ways
pt_BR: 4 vias

en: selective color grading
pt_BR: gradação de cores seletiva

[ctx: section]
en: global offset
pt_BR: deslocamento global

en: global luminance offset
pt_BR: deslocamento global de luminância

en: hue of the global color offset
pt_BR: matiz do deslocamento global de cor

en: chroma of the global color offset
pt_BR: croma do deslocamento global de cor

[ctx: section]
en: shadows lift
pt_BR: elevação nas sombras

en: lift
pt_BR: elevação

en: luminance gain in shadows
pt_BR: ganho de luminância nas sombras

en: hue of the color gain in shadows
pt_BR: ganho de matiz de cor nas sombras

en: chroma of the color gain in shadows
pt_BR: ganho de croma de cor nas sombras

[ctx: section]
en: highlights gain
pt_BR: ganho nos realces

en: gain
pt_BR: ganho

en: luminance gain in highlights
pt_BR: ganho de luminância nos realces

en: hue of the color gain in highlights
pt_BR: ganho de matiz de cor nos realces

en: chroma of the color gain in highlights
pt_BR: ganho de croma de cor nos realces

[ctx: section]
en: power
pt_BR: potência

en: power
pt_BR: potência

en: luminance exponent in mid-tones
pt_BR: expoente de luminância nos meios-tons

en: hue of the color exponent in mid-tones
pt_BR: expoente de matiz de cor nos meios-tons

en: chroma of the color exponent in mid-tones
pt_BR: expoente de croma de cor nos meios-tons

note: Page masks
en: masks
pt_BR: máscaras

en: isolate luminances
pt_BR: isolar luminâncias

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
pt_BR: escolher em que espaço uniforme de cores a saturação é calculada.

[ctx: section]
en: luminance ranges
pt_BR: faixas de luminância

en: weight of the shadows over the whole tonal range
pt_BR: peso das sombras sobre a faixa tonal total

en: position of the middle-gray reference for masking
pt_BR: posição da referência de cinza médio para mascaramento

en: weights of highlights over the whole tonal range
pt_BR: peso dos realces sobre a faixa tonal total

[ctx: section]
en: threshold
pt_BR: limite

en: peak white luminance value used to normalize the power function
pt_BR: valor de pico de luminância de branco usado para normalizar a função de potência

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
pt_BR: valor de pico de luminância de cinza usado para normalizar a função de potência

[ctx: section]
en: mask preview settings
pt_BR: configurações de pré-visualização de máscara

en: checkerboard color 1
pt_BR: cor 1 do tabuleiro

en: select color of the checkerboard from a swatch
pt_BR: seleciona a cor do tabuleiro em uma amostra

en: checkerboard color 2
pt_BR: cor 2 do tabuleiro

en: checkerboard size
pt_BR: tamanho do tabuleiro

en: color look up table
pt_BR: tabela de cores

en: profile|lut|color grading
pt_BR: perfil|lut|gradação de cores

en: perform color space corrections and apply looks
pt_BR: faz correções de espaço de cor e aplica aparências

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
pt_BR: linear ou não-linear, Lab, relativo à exibição

en: defined by profile, Lab
pt_BR: definido pelo perfil, Lab

en: it8 skin tones
pt_BR: tons de pele it8

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
pt_BR: monocromático Helmholtz/Kohlrausch

en: Fuji Astia emulation
pt_BR: emulação de Fuji Astia

en: Fuji Classic Chrome emulation
pt_BR: emulação de Fuji Classic Chrome

en: Fuji Monochrome emulation
pt_BR: emulação de Fuji Monochrome

en: Fuji Provia emulation
pt_BR: emulação de Fuji Provia

en: Fuji Velvia emulation
pt_BR: emulação de Fuji Velvia

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
pt_BR: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    patches alterados são marcados com uma linha
    clique para selecionar
    clique-duplo para reiniciar
    clique-direito para remover patch
    shift-clique enquanto escolhe cor para substituir patch

en: color checker patch
pt_BR: patch da tabela de cores

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
pt_BR: ajusta a cor alvo no canal Lab 'L'
    valores mais baixos escurecem a cor enquanto valores mais autos a tornam mais brilhante

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
pt_BR: ajusta a cor alvo no canal Lab 'a'
    valores mais baixos deslocam a cor alvo para os verdes enquanto valores mais altos deslocam para magentas.

en: green-magenta offset
pt_BR: contraste verde-magenta

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
pt_BR: ajusta a cor alvo no canal Lab 'b'
    valores menores deslocam a cor alvo para azuis enquanto valores mais altos deslocam para amarelos

en: blue-yellow offset
pt_BR: contraste azul-amarelo

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
pt_BR: ajusta canais 'a' e 'b' da cor alvo no espaço Lab simultaneamente
    valores mais baixos levam à saturação mais baixa enquanto valores mais altos levam à saturação mais alta

en: target color
pt_BR: cor alvo

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
pt_BR: controla a cor alvo dos patches
    relativo - a cor alvo é relativa à cor original do patch
    absoluto - a cor alvo é um valor Lab absoluto

en: absolute
pt_BR: absoluto

en: color contrast
pt_BR: contraste de cor

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
pt_BR: aumenta a saturação e a separação entre cores opostas

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
pt_BR: inclinação da curva a* em Lab
    valores mais baixos dessaturam verdes e magentas enquanto valores mais altos os saturam

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
pt_BR: inclinação da curva b* em Lab
    valores mais baixos dessaturam azuis e amarelos enquanto valores mais altos os saturam

en: color correction
pt_BR: correção de cor

en: correct white balance selectively for blacks and whites
pt_BR: corrige balanço de branco seletivamente para pretos e brancos

en: warm tone
pt_BR: tom quente

en: warming filter
pt_BR: filtro de aquecimento

en: cooling filter
pt_BR: filtro de resfriamento

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
pt_BR: arraste a linha para divisão de tons. claro significa realces, escuro significa sombras. role com o mouse para mudar a saturação.

en: set the global saturation
pt_BR: seleciona a saturação global

en: input color profile
pt_BR: perfil de cor de entrada

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
pt_BR: converte qualquer entrada RGB para a referência RGB do
    pipeline usando perfis de cor para remapear valores RGB

en: mandatory
pt_BR: obrigatório

en: defined by profile
pt_BR: definido pelo perfil

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
pt_BR: não consegui extrair matriz do espaço de cores `%s', será substituída pelo RGB Rec2020!

en: `%s' color matrix not found!
pt_BR: `%s' matriz de cor não encontrada!

en: input profile could not be generated!
pt_BR: perfil de entrada não pode ser gerado!

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
pt_BR: perfil de entrada não suportado foi substituído por RGB Rec709 linear!

en: external ICC profiles
pt_BR: perfis ICC externos

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
pt_BR: propriedades dos perfis ICC embarcados:
    
    nome: <b>%s</b>
    versão: <b>%d.%d</b>
    tipo: <b>%s</b>
    fabricante: <b>%s</b>
    modelo: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>

en: input profile
pt_BR: perfil de entrada

en: working profile
pt_BR: perfil de trabalho

en: working ICC profiles
pt_BR: perfil de trabalho ICC

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
pt_BR: delimita valores Lab para tonalidades do espaço de cores RGB

en: colorize
pt_BR: colorir

en: overlay a solid color on the image
pt_BR: sobrepõe a imagem com uma cor sólida

en: select the hue tone
pt_BR: seleciona o tom de matiz

en: select the saturation shadow tone
pt_BR: seleciona o tom de saturação de sombra

en: lightness of color
pt_BR: luminosidade da cor

en: mix value of source lightness
pt_BR: valor da mistura da fonte de luminosidade

en: color mapping
pt_BR: mapeamento de cor

en: transfer a color palette and tonal repartition from one image to another
pt_BR: transfere a paleta de cores e divisão tonal de uma imagem para outra

en: source clusters:
pt_BR: clusters fonte:

en: target clusters:
pt_BR: clusters alvo:

en: acquire as source
pt_BR: adquirir como fonte

en: analyze this image as a source image
pt_BR: analisa esta imagem como imagem fonte

en: acquire as target
pt_BR: adquirir como alvo

en: analyze this image as a target image
pt_BR: analisa esta imagem como imagem alvo

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
pt_BR: número de clusters a procurar na imagem. alteração de valor redefine todos os clusters

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
pt_BR: como clusters são mapeados. valores baixos: baseado em proximidade de cores, valores altos: baseados em domínio de cores

en: level of histogram equalization
pt_BR: nível de equalização do histograma

en: output color profile
pt_BR: perfil de cor de saída

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
pt_BR: converte o RGB de referência do pipeline para qualquer RGB de exposição
    usando perfis de cor para remapear valores RGB

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
pt_BR: não-linear, RGB ou Lab, relativo à exibição

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
pt_BR: perfil de saída não encontrado foi substituído por linear sRGB!

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
pt_BR: o perfil de prova digital não encontrado foi substituído pelo sRGB!

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
pt_BR: perfil de saída não suportado foi substituído por linear sRGB!

en: output intent
pt_BR: intenção de saída

en: rendering intent
pt_BR: intenção de renderização

en: relative colorimetric
pt_BR: colorimétrico relativo

[ctx: rendering intent]
en: saturation
pt_BR: saturação

en: absolute colorimetric
pt_BR: colorimétrico absoluto

en: export ICC profiles
pt_BR: perfil ICC de exportação

en: color reconstruction
pt_BR: reconstrução de cor

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
pt_BR: recupera realces recortados propagando cores vizinhas

en: inconsistent output
pt_BR: saída inconsistente

en: module `color reconstruction' failed
pt_BR: módulo `reconstrução de cor' falhou

en: spatial
pt_BR: espacial

en: range
pt_BR: faixa

en: precedence
pt_BR: precedência

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
pt_BR: pixels com valor de luminosidade acima deste limite são corrigidos

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
pt_BR: quão longe procurar por cores substitutas em dimensões espaciais

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
pt_BR: quão longe procurar por cores substitutas na dimensão luminosidade

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
pt_BR: se e como dar precedência para cores substitutas específicas

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
pt_BR: tom de matiz ao qual deve ser dada precedência sobre outros tons de matiz

en: not applicable
pt_BR: não aplicável

en: no highlights reconstruction for monochrome images
pt_BR: sem reconstrução de realces para imagens monocromáticas

en: color transfer
pt_BR: transferência de cor

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo de mapeamento de cor em seu lugar.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
pt_BR: este módulo será removido no futuro
    e está aqui apenas para que você o desative
    e use o novo mapeamento de cor.

en: color zones
pt_BR: zonas de cor

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
pt_BR: seletivamente ajusta matiz, croma e brilho de pixels

en: B&W: with red
pt_BR: P&B: com vermelho

en: B&W: with skin tones
pt_BR: P&B: tons de pele it8

en: polarizing filter
pt_BR: filtro polarizador

en: natural skin tones
pt_BR: tons de pele natural

en: B&W: film
pt_BR: P&B: filme

en: HSL base setting
pt_BR: configuração de base HSL

en: orange
pt_BR: laranja

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
pt_BR: cria uma curva baseada em uma área da imagem
    arraste para criar uma curva plana
    ctrl+arraste para criar uma curva positiva
    shift+arraste para criar uma curva negativa

en: create curve
pt_BR: criar curva

note: edit by area
en: edit by area
pt_BR: editar por área

en: edit the curve nodes by area
pt_BR: editar os nós da curva pela área

en: display selection
pt_BR: mostra seleção

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
pt_BR: seleciona o critério de seleção, será a abscissa no gráfico

en: choose between a smoother or stronger effect
pt_BR: seleciona entre um efeito mais suave ou mais forte

en: interpolation method
pt_BR: método de interpolação

en: centripetal spline
pt_BR: curva-S centrípeta

en: monotonic spline
pt_BR: curva-S monotônica

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
pt_BR: mude este método se vir oscilações ou cúspides (picos) na curva
    - spline cúbica é melhor para produzir curvas suaves mas oscila quando os nós são muito próximos
    - centrípeta é melhor para evitar picos e oscilações com nós próximos mas é menos suave
    - monotônica é melhor para acurácia de funções puramente analíticas (log, gama, exp)

en: crop
pt_BR: cortar

en: reframe|distortion
pt_BR: reenquadramento|distorção

en: change the framing
pt_BR: muda o enquadramento

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
pt_BR: <b>mudar tamanho</b>: arrastar, <b>manter proporção</b>: shift+arrastar

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
pt_BR: <b>mover</b>: arrastar, <b>move verticalmente</b>: shift+arrastar, <b>move horizontalmente</b>: ctrl+arrastar
    <b>finalizar</b>: clique-duplo

en: defringe
pt_BR: redução de halo

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
pt_BR: atenua aberração cromática dessaturando bordas

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo de aberrações cromáticas em seu lugar.

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
pt_BR: método para proteção de cor:
    -média global: rápido, pode mostrar pré-visualizações ligeiramente erradas em zoom; pode às vezes proteger demais a saturação ou muito pouco, em comparação com média local
    -média local: mais lento, pode proteger a saturação melhor que média local usando pixels próximos como referência de cor, por isso pode permitir mais dessaturação do que o requerido
    - limite estático: rápido, só usa limiar como limite estático

en: radius for detecting fringe
pt_BR: raio para detecção de halo

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
pt_BR: limite para mesclagem de borda, valores altos significam menos mesclagem

en: demosaic
pt_BR: interpolação cromática

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
pt_BR: reconstrói pixels RGB completamente a partir de uma leitura da
    matriz de filtro de cor do sensor da câmera

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
pt_BR: `%s' matriz de cor não encontrada para imagem 4bayer!

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers double processing time.
pt_BR: método de interpolação cromática para sensor Bayer, PPG e RCD são rápidos, AMaZE e LMMSE são lentos.
    LMMSE é melhor para imagens com ISO alto.
    interpoladores cromáticos duplos duplicam tempo de processamento.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers double processing time.
pt_BR: método de interpolação cromática para sensor X-Trans, Markesteijn 3-pass e croma no domínio da frequência são lentos.
    interpoladores cromáticos duplos duplicam tempo de processamento.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
pt_BR: métodos de interpolação cromática para sensores Bayer4.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
pt_BR: limite para mediana sensível a borda.
    defina 0.0 para desativar.
    defina 1.0 para ignorar bordas.

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
    toggle to visualize the mask
pt_BR: limite de contraste para interpolação cromática dual.
    defina em 0.0 para conteúdo de alta frequência
    defina em 1.0 para conteúdo plano
    alterne para visualizar a máscara

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
pt_BR: passos de refinamento LMMSE. os passos de mediana calculam média da saída,
    os de refinamento adicionam algum recálculo de canais vermelho & azul.

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
pt_BR: quantos passos de suavização média após interpolação cromática

en: green channels matching method
pt_BR: método de correspondência canal verde

en: demosaicing is only used for color raw images
pt_BR: demosaic só é usado em imagens RAW.

en: wavelets: chroma only
pt_BR: wavelets: croma apenas

en: denoise (profiled)
pt_BR: redução de ruído (perfilado)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
pt_BR: remove ruído usando estatísticas perfiladas em sensores

en: found match for ISO %d
pt_BR: encontrada correspondência para ISO %d

en: interpolated from ISO %d and %d
pt_BR: interpolado de ISO %d e %d

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
pt_BR: use somente com uma imagem perfeitamente
    uniforme se você quiser
    estimar a variância de ruído

en: variance red:
pt_BR: variância de vermelho:

en: variance computed on the red channel
pt_BR: variância calculada no canal vermelho

en: variance green:
pt_BR: variância de verde:

en: variance computed on the green channel
pt_BR: variância calculada no canal verde

en: variance blue:
pt_BR: variância de azul:

en: variance computed on the blue channel
pt_BR: variância calculada no canal azul

en: profile
pt_BR: perfil

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
pt_BR: adapta remoção de ruído aos
    coeficientes de balanço de branco.
    deve ser habilitado em uma primeira instância
    para melhor remoção de ruído.
    deve ser desabilitado se uma instância anterior
    foi usada com um modo de fusão de cor.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
pt_BR: corrige bugs na transformação de Anscombe que
    resultou em pouca suavização no canal verde no modo
    wavelet, combinado com uma manipulação subótima
    dos coeficientes de balanço de brancos, e um
    bug na normalização de médias não locais, que
    resulta em pouca suavização quando o tamanho do patch é aumentado.
    ativar esta opção muda a remoção de ruído.
    uma vez ativado, não será mais possível
    reverter para o algoritmo antigo.

en: profile used for variance stabilization
pt_BR: perfil utilizado para estabilização de variância

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
pt_BR: método usado no núcleo de redução de ruído.
    médias não-locais funcionam melhor para mesclagem em `luminosidade',
    wavelets funcionam melhor para mesclagem em `cor`

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
pt_BR: representação de cores usada no algoritmo.
    RGB mantém os canais RGB separados,
    enquanto Y0U0V0 combina os canais para
    remoção de ruído de croma e luma separadamente.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
pt_BR: raio dos patches a comparar.
    aumente para maior nitidez nas bordas fortes, e melhor redução de ruído nas áreas lisas.
    se detalhes são suavizados demais, reduza este valor ou aumente o controle deslizante de peso do pixel central.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
pt_BR: use somente em emergência: raio da vizinhança onde procurar patches. aumente para melhor denoising, mas cuidado com os longos tempos de execução! raios grandes podem ser muito lentos. você foi avisado

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
pt_BR: espalhamento na vizinhança para busca por similaridade.
    aumente para melhor redução de ruídos grossos.
    não afeta o tempo de execução.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
pt_BR: aumenta o peso do pixel central
    do patch quando patches são comparados.
    útil para recuperar detalhes quando o tamanho do patch
    é grande.

en: finetune denoising strength
pt_BR: ajuste fino da intensidade redução de ruido

en: controls the way parameters are autoset
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your picture is underexposed.
pt_BR: controla como parâmetros são auto-ajustados
    aumente se a redução de ruídos nas sombras não é suficiente
    ou se sobra ruído de croma.
    isto pode acontecer se sua foto for superexposta.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
pt_BR: ajuste fino da remoção de ruído de sombras.
    diminua para remover ruído mais agressivamente
    em áreas escuras da imagem.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
pt_BR: correção de desvio de cor em sombras.
    diminuir se as sombras são muito roxas.
    aumentar se as sombras são muito verdes.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
pt_BR: atualiza o algoritmo estabilizador de variância.
    o novo algoritmo estende o atual.
    é mais flexível, mas pode dar pequenas
    diferenças nas imagens já processadas.

en: diffuse or sharpen
pt_BR: difusão ou nitidez

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening
pt_BR: difusão|deconvolução|desfoque|nitidez

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur,
    inpaint damaged parts of the image, or to remove blur with blind deconvolution.
pt_BR: simula difusão direcional de luz com modelo de transferência de calor
    para aplicar em desfoque iterativo orientado por bordas,
    reconstruir partes danificadas de uma imagem,
    ou remover desfoque com deconvolução cega.

note: deblurring presets
en: lens deblur: soft
pt_BR: correção de desfoque de lente: suave

en: lens deblur: medium
pt_BR: correção de desfoque de lente: médio

en: lens deblur: hard
pt_BR: correção de desfoque de lente: forte

en: dehaze
pt_BR: remoção de névoa

en: denoise: fine
pt_BR: redução de ruído: suave

en: denoise: medium
pt_BR: redução de ruído: médio

en: denoise: coarse
pt_BR: redução de ruído: grosso

en: sharpen demosaicing: no AA filter
pt_BR: aumentar nitidez da interpolação cromática: sem filtro AA

en: sharpen demosaicing: AA filter
pt_BR: aumentar nitidez da interpolação cromática: com filtro AA

en: simulate watercolor
pt_BR: simular aquarela

en: simulate line drawing
pt_BR: simular desenho

en: inpaint highlights
pt_BR: reconstruir realces

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness: fast
pt_BR: nitidez: rápido

en: sharpness: strong
pt_BR: nitidez: forte

en: local contrast: fast
pt_BR: máscara de constaste local: rápido

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: difusão/nitidez não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
pt_BR: propriedades

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
pt_BR: mais iterações tornam o efeito mais forte mais o módulo fica mais lento.
    isto é análogo a dar mais tempo para a reação de difusão.
    se planeja aumentar nitidez ou reconstruir, mais iterações ajudam na reconstrução.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
pt_BR: escala principal da difusão.
    zero faz a difusão agir nos detalhes finos de forma mais pesada.
    não-zero define o tamanho dos detalhes a difundir mais pesadamente.
    para remoção de desfoque e de ruído, escolha zero.
    aumente para, ao invés disso, atuar no contraste local.

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
pt_BR: largura da difusão ao redor do raio central.
    valores altos realizam difusão em uma banda mais ampla de raios.
    valores baixos realizam difusão mais perto do raio central.
    se planeja reduzir ruído,
    o raio deve estar perto da largura do desfoque da sua lente.

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
pt_BR: velocidade (nitidez ↔ difusão)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pt_BR: velocidade da difusão de camadas wavelet de baixa frequência
    na direção da anisotropia de primeira ordem (ajust abaixo).
    
    valores negativos tornam nítido, 
    valores positivos tornam difuso e borram,
    zero não faz nada.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pt_BR: velocidade da difusão de camadas wavelet de baixa frequência
    na direção da anisotropia de segunda ordem (ajust abaixo).
    
    valores negativos tornam nítido, 
    valores positivos tornam difuso e borram,
    zero não faz nada.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pt_BR: velocidade da difusão de camadas wavelet de baixa frequência
    na direção da anisotropia de terceira ordem (ajust abaixo).
    
    valores negativos tornam nítido, 
    valores positivos tornam difuso e borram,
    zero não faz nada.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
pt_BR: velocidade da difusão de camadas wavelet de baixa frequência
    na direção da anisotropia de quarta ordem (ajust abaixo).
    
    valores negativos tornam nítido, 
    valores positivos tornam difuso e borram,
    zero não faz nada.

[ctx: section]
en: direction
pt_BR: direção

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pt_BR: direção da velocidade de primeira ordem (veja acima).
    
    valores negativos seguem gradientes mais de perto,
    valores positivos tendem a evitar arestas (isofotos),
    zero afeta ambos igualmente (isotrópico).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pt_BR: direção da velocidade de segunda ordem (veja acima).
    
    valores negativos seguem gradientes mais de perto,
    valores positivos tendem a evitar arestas (isofotos),
    zero afeta ambos igualmente (isotrópico).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pt_BR: direção da velocidade de terceira ordem (veja acima).
    
    valores negativos seguem gradientes mais de perto,
    valores positivos tendem a evitar arestas (isofotos),
    zero afeta ambos igualmente (isotrópico).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
pt_BR: direção da velocidade de quarta ordem (veja acima).
    
    valores negativos seguem gradientes mais de perto,
    valores positivos tendem a evitar arestas (isofotos),
    zero afeta ambos igualmente (isotrópico).

[ctx: section]
en: edge management
pt_BR: tratamento de borda

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
pt_BR: aumentar ou diminuir a nitidez das frequências mais altas.
    pode ser usado para manter detalhes após florescer,
    para simples aumento de nitidez ajuste a velocidade para valores negativos.

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
pt_BR: define a sensitividade da penalidade de variância para bordas.
    aumente para excluir mais bordas da difusão,
    se franjas ou halos surgirem.

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
pt_BR: define o limiar de variância entre amplificação e penalidade para bordas.
    aumente se quiser que pixels em áreas suaves ganhem força,
    diminua se perceber ruído em áreas suaves ou
    se áreas escuras parecerem demasiado nítidas quando comparadas com áreas claras.

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
pt_BR: espacialidade da difusão

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
pt_BR: limiar de luminância para a máscara.
    0. desabilita o mascaramento de luminância e aplica o módulo a toda a imagem.
    qualquer valor mais alto exclui pixels com luminância mais baixa que o limiar.
    isto pode ser usado para reconstruir realces.

en: dither or posterize
pt_BR: Matizar ou posterizar

en: dithering|posterization|reduce bit depth
pt_BR: matização|posterização|redução de profundidade de bit

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
pt_BR: reduzir bandas de cor e efeitos de posterização em JPEGs de saída
    adicionando ruído aleatório, ou reduzir a profundidade de bits

en: corrective, artistic
pt_BR: corretivo, artístico

note: add the preset.
en: dither
pt_BR: matizar

en: radius for blurring step
pt_BR: raio para etapa de desfoque

en: the gradient range where to apply random dither
pt_BR: a faixa de gradiente onde aplicar o dither aleatório

en: gradient range
pt_BR: faixa de gradiente

en: damping level of random dither
pt_BR: nível de amortecimento do dither aleatório

en: legacy equalizer
pt_BR: equalizador (obsoleto)

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o equalizador de contraste em seu lugar.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
pt_BR: este módulo será removido no futuro
    e está aqui apenas para que você o desative
    e use o novo equalizador.

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
pt_BR: refaz a exposição da foto como se você ainda estivesse com a câmera
    usando uma iluminação segura para cores semelhante ao aumento do ISO

en: magic lantern defaults
pt_BR: padrões para lanterna mágica

en: failed to get raw buffer from image `%s'
pt_BR: falha em obter buffer raw da imagem `%s'

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
pt_BR: compensar exposição da câmera (%+.1f EV)

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
pt_BR: automaticamente remove o viés de exposição da câmera
    isto é útil se você expôs a imagem à direita.

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
pt_BR: onde no histograma medir para deflicking. Por exemplo, 50% é a mediana

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
pt_BR: onde por o nível de exposição para fotos processadas, EV abaixo de sobrexposição.

en: computed EC:
pt_BR: EC calculado:

en: what exposure correction has actually been used
pt_BR: quais correções de exposição foram utilizadas

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
pt_BR: ajusta o nível de preto para remover os valores RGB negativos.
    você nunca deve usar para adicionar mais densidade nos pretos!
    se mal ajustado, forçará os valores das cores que estão próximas
    do preto para fora do gama tornando valores RGB negativos.

en: area exposure mapping
pt_BR: mapeamento de exposição por área

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
pt_BR: defina um brilho alvo, em termos de exposição,
    para a região selecionada da imagem (a amostra de controle),
    que você então comparará com o mesmo brilho
    em outras imagens. a amostra de controle pode ser
    uma parte crítica de seu objeto ou uma superfície que permameça estática
    (nos mesmos locais) e consistentemente iluminada em sua série de imagens.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
pt_BR: "correção" automaticamente ajusta a exposição
    "de forma que a luminosidade de entrada é mapeada no alvo.
    "medida" simplesmente mostra como uma cor de entrada é mapeada
    pela compensação de exposição e pode ser usada para definir um alvo.

en: the desired target exposure after mapping
pt_BR: a cor alvo desejada após o mapeamento

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo rgb fílmico em seu lugar.

en: 09 EV (low-key)
pt_BR: 09 EV (iluminação baixa)

en: 10 EV (indoors)
pt_BR: 10 EV (interior)

en: 11 EV (dim outdoors)
pt_BR: 11 EV (exterior com iluminação tênue)

en: 12 EV (outdoors)
pt_BR: 12 EV (exterior)

en: 13 EV (bright outdoors)
pt_BR: 13 EV (exterior iluminado)

en: 15 EV (sunset)
pt_BR: 15 EV (pôr do sol)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
pt_BR: gráfico somente de leitura, use os parâmetros abaixo para configurar os nós

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
pt_BR: modelador logarítmico

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
pt_BR: ajuste para casar com a luminância média do objeto.
    exceto em situações com back-lighting, isto deveria ser em torno de 18%.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
pt_BR: quantidade de stops entre cinza médio e branco puro
    esta é a leitura que um exposímetro daria na cena
    ajuste para evitar highlight clipping

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
pt_BR: quantidade de stops entre cinza médio e preto puro.
    esta é a leitura que um exposímetro daria na cena.
    aumente para obter mais contraste.
    diminua para recuperar mais detalhes com pouca luz.

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
pt_BR: aumenta ou diminui o alcance dinâmico calculado.
    útil junto com "ajustar níveis automaticamente".

en: auto tune levels
pt_BR: ajustar níveis automaticamente

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys and low-keys.
pt_BR: tentar otimizar os ajustes usando estimações.
    ajustará a a faixa de luminância dentro dos limites do histograma.
    funciona melhor para paisagens e figuras com iluminação uniforme
    mas falha para high-key e low-key

[ctx: section]
en: filmic S curve
pt_BR: curva S fílmica

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
pt_BR: inclinação da parte linear da curva
    afeta principalmente os meios-tons

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
pt_BR: largura do domínio linear no meio da curva.
    aumente para obter mais contraste nas luminâncias extremas.
    não tem efeito sobre os meios-tons.

en: shadows/highlights balance
pt_BR: balanço de sombras e realces

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
pt_BR: desliza a latitude ao longo da curva
    para dar mais espaço para sombras ou realces.
    use se precisar proteger detalhes
    em uma extremidade do histograma

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
pt_BR: desatura a entrada do módulo globalmente.
    você precisa determinar um valor abaixo de 100%
    se a preservação de crominância está habilitada.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
pt_BR: desatura a saída do módulo
    especificamente em luminâncias extremas
    diminua se sombras e/ou realces estão saturados demais.

note: Add export intent combo
en: intent
pt_BR: intenção

en: contrasted
pt_BR: contrastado

note: cubic spline
en: faded
pt_BR: esmaecendo

note: monotonic spline
en: optimized
pt_BR: otimizado

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
pt_BR: mude este método se perceber contraste revertido ou preto esmaecido

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
pt_BR: preservar a crominância

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
pt_BR: assegurar que as cores originais são preservadas.
    pode produzir cores supersaturadas e reforçar aberrações cromáticas da lente.

[ctx: section]
en: destination/display
pt_BR: destino/display

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
pt_BR: luminância do preto puro de saída, isto deveria ser 0%
    exceto se quiser uma aparência esmaecida

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
pt_BR: valor de cinza médio do display alvo ou espaço de cor.
    você não deve tocar nisto a não ser que saiba o que está fazendo.

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
pt_BR: luminância do branco puro de saída, isto deveria ser 100%
    exceto se quiser uma aparência esmaecida

en: target gamma
pt_BR: gama alvo

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
pt_BR: potência ou gama da função de transferência
    do display ou espaço de cor.
    você nunca deveria mexer nisso a não ser que saiba o que está fazendo.

en: filmic rgb
pt_BR: rgb fílmico

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
pt_BR: mapeamento de tons|curva|transformação de visão|contraste|saturação|realces

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
pt_BR: aplica uma transformação para preparar o pipeline relativo
    à cena para exibição em telas SDR e impressão em papel,
    prevenindo recorte de forma não-destrutiva

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: A reconstrução de realces do fílmico não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
pt_BR: A reconstrução de realces do fílmico não conseguiu alocar memória na GPU

en: filmic works only on RGB input
pt_BR: O fílmico funciona somente com entrada RGB

en: look only
pt_BR: aparência apenas

en: look + mapping (lin)
pt_BR: aparência + mapeamento (linear)

en: look + mapping (log)
pt_BR: aparência + mapeamento (log)

en: dynamic range mapping
pt_BR: mapeamento de alcance dinâmico

en: % display
pt_BR: % tela

en: EV scene
pt_BR: EV da cena

en: % camera
pt_BR: % câmera

note: Page DISPLAY
en: display
pt_BR: tela

note: Page SCENE
en: scene
pt_BR: cena

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
pt_BR: use os parâmetros abaixo para definir os nós.
    a curva clara é a curva de mapeamento de tons do fílmico.
    a curva escura é a de dessaturação.

en: toggle axis labels and values display
pt_BR: alterna exibição de rótulos dos eixos e valores.

en: cycle through graph views.
    left click: cycle forward.
    right click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
pt_BR: alterna ciclicamente entre visões do gráfico.
    clique-esquerdo: para a frente.
    clique-direito: para trás.
    clique-duplo: volta à visão de aparência.

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
pt_BR: ajuste para coincidir com a luminância média do objeto ra imagem.
    o valor entrado aqui será reajustado para corresponder a 18.45%.
    diminua o valor para aumentar o brilho geral.

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
pt_BR: simetricamente aumenta ou diminui o alcance dinâmico calculado.
    útil para dar margem de segurança em luminâncias extremas.

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit pictures
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO pictures.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
pt_BR: tenta otimizar as configurações com algumas suposições estatísticas.
    isso ajustará a faixa de luminância dentro dos limites do histograma.
    funciona melhor para paisagens e imagens com iluminação uniforme,
    mas falha em imagens de high key, low key, e ISO alto.
    isso não é inteligência artificial, mas um cálculo simples.
    certifique-se de entender suas suposições antes de usá-lo.

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
pt_BR: reconstruir

[ctx: section]
en: highlights clipping
pt_BR: recorte de realces

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
pt_BR: fixa o limiar de exposição a partir do qual
    realces recortados são reconstruídos.
    valores são relativos ao ponto de branco da cena.
    0 EV significa o mesmo limiar que o ponto de branco da cena.
    diminua para incluir mais áreas,
    aumente para excluir mais áreas.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
pt_BR: suaviza a transição entre realces recortados e pixels válidos.
    diminua para tornar a transição mais dura e nítida,
    aumente para tornar a transição mais suave e menos nítida.

en: display highlight reconstruction mask
pt_BR: mostrar máscara de reconstrução de realce

[ctx: section]
en: balance
pt_BR: balanço

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
pt_BR: decide que estratégia de reconstrução favorecer,
    entre pintar um gradiente suave de cores,
    ou tentar recuperar detalhes de textura.
    0% é uma mistura de ambos.
    aumente se pelo menos um canal RGB não estiver recortado.
    diminua se todos os canais RGB estiverem recortados em grandes áreas.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
pt_BR: decide que estratégia de reconstrução favorecer,
    entre florescer realces como o filme faz,
    ou tentar recuperar detalhes de nitidez.
    0% é uma mistura igual dos dois.
    aumente se quiser mais detalhes.
    diminua se quiser mais desfoque.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
pt_BR: decidir que estratégia de reconstrução favorecer,
    entre recuperar realces monocromáticos,
    ou tentar recuperar realces coloridos.
    0% é uma mistura dos dois.
    aumente se quiser mais cor.
    diminua se perceber realces magenta ou fora da gama.

note: Page LOOK
en: look
pt_BR: aparência

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
pt_BR: equivalente ao grading do papel na versão analógica.
    aumente para tornar os realces mais claros e menos comprimidos.
    diminua para deixar os realces menos expressivos.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
pt_BR: largura do domínio linear no meio da curva,
    aumente para conseguir mais contraste e menos dessaturação em luminâncias extremas,
    de outra forma, diminua. nenhuma dessaturação é feita na faixa da latitude.
    não tem efeitos em tons médios.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
pt_BR: dessaturar a saída do módulo
    especificamente em luminâncias extremas
    aumente se sombras e/ou realces estão subsaturados.

note: Page OPTIONS
en: options
pt_BR: opções

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
pt_BR: v3 é o método de dessaturação do darktable 3.0, o mesmo que balanço de cor.
    v4 é um método mais novo de de saturação, baseado na pureza espectral da luz.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
pt_BR: assegurar que as cores originais são preservadas.
    pode reforçar aberrações cromáticas e ruído de croma,
    portanto garanta que sejam corrigidos apropriadamente em outro lugar.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
pt_BR: seleciona a curvatura da curva-S do fílmico em realces.
    dura usa uma curvatura resultando em mais compressão tonal.
    suave usa uma curvatura resultando em menos compressão tonal

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
pt_BR: seleciona a curvatura da curva-S do fílmico em sombras.
    dura usa uma curvatura resultando em mais compressão tonal.
    suave usa uma curvatura resultando em menos compressão tonal.

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
pt_BR: habilite para entrar valores personalizados de cinza médio.
    isto em geral não é recomendado.
    ao invés disso, ajuste a exposição global no módulo exposição.
    desabilite para usar o padrão de 18.45% de cinza médio.

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
pt_BR: habilite para auto-ajustar a dureza da visão dependendo dos pontos branco e preto da cena.
    isto mantém o cinza médio na linha da identidade e melhora o ajusta rápido.
    desabilite se quiser controle manual.

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
pt_BR: executa passos extra de reconstrução cromática.
    mais iterações significam mais propagação de cores da vizinhança.
    isto será mais lento, mas resultará em realces mais neutros.
    também ajuda em casos difíceis de realces magenta.

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the picture is noisy overall,
    so they blend with the rest of the picture.
pt_BR: adiciona ruído estatístico nos realces reconstruídos.
    isto evita que realces pareçam muito suaves
    quando a imagem é muito ruidosa,
    e os realces se misturam com o resto da imagem.

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
pt_BR: seleciona a distribuição estatística do ruído.
    isto é útil para combinar com o padrão natural de ruído do sensor.

en: mid-tones saturation
pt_BR: saturação dos meios-tons

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
pt_BR: dessaturar a saída do módulo
    especificamente em luminâncias médias.
    aumente se os meios-tons estão subsaturados.

en: highlights saturation mix
pt_BR: mistura de realces e saturação

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
pt_BR: valores positivos asseguram que a saturação é mantida durante toda a faixa.
    valores negativos branqueiam os realces com a matiz e luminância constantes.
    zero é uma mistura igual das duas estratégias.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
pt_BR: mudar escala para tamanho final

en: rotation|flip
pt_BR: rotação|espelhamento

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
pt_BR: espelha ou gira a imagem em passos de 90 graus

en: no rotation
pt_BR: não girar

en: flip horizontally
pt_BR: girar horizontalmente

en: flip vertically
pt_BR: girar verticalmente

en: rotate by -90 degrees
pt_BR: girar -90 graus

en: rotate by  90 degrees
pt_BR: girar 90 graus

en: rotate by 180 degrees
pt_BR: girar 180 graus

en: transform
pt_BR: transformar

en: rotate 90 degrees CCW
pt_BR: girar 90 graus sentido anti-horário

en: rotate 90 degrees CW
pt_BR: girar 90 graus sentido horário

[ctx: modulename]
en: display encoding
pt_BR: codificação para tela

en: global tonemap
pt_BR: mapeamento tonal global

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo rgb fílmico em seu lugar.

en: operator
pt_BR: operador

en: the global tonemap operator
pt_BR: operador de mapeamento tonal global

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
pt_BR: o viés para o mapeador tonal controlar a linearidade, quanto mais alto mais detalhes nos pretos

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
pt_BR: a luz alvo para o mapeador tonal especificado em cd/m2

en: neutral gray ND2 (soft)
pt_BR: cinza neutro ND2 (soft)

en: neutral gray ND4 (soft)
pt_BR: cinza neutro ND4 (soft)

en: neutral gray ND8 (soft)
pt_BR: cinza neutro ND8 (soft)

en: neutral gray ND2 (hard)
pt_BR: cinza neutro ND2 (hard)

en: neutral gray ND4 (hard)
pt_BR: cinza neutro ND4 (hard)

en: neutral gray ND8 (hard)
pt_BR: cinza neutro ND8 (hard)

en: orange ND2 (soft)
pt_BR: laranja ND2 (soft)

en: yellow ND2 (soft)
pt_BR: amarelo ND2 (soft)

en: purple ND2 (soft)
pt_BR: roxo ND2 (soft)

en: green ND2 (soft)
pt_BR: verde ND2 (soft)

en: red ND2 (soft)
pt_BR: vermelho ND2 (soft)

en: blue ND2 (soft)
pt_BR: azul ND2 (soft)

en: brown ND4 (soft)
pt_BR: marrom ND4 (soft)

en: graduated density
pt_BR: densidade graduada

en: simulate an optical graduated neutral density filter
pt_BR: simula um filtro óptico graduado de densidade neutra

en: the density in EV for the filter
pt_BR: a densidade em EV para o filtro

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
pt_BR: dureza da graduação:
    0% = soft, 100% = hard

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
pt_BR: girar o filtro -180 a 180 graus

en: select the hue tone of filter
pt_BR: selecione o tom de matiz do filtro

en: select the saturation of filter
pt_BR: selecione a saturação do filtro

en: [%s on nodes] change line rotation
pt_BR: [%s em nós] mudar rotação da linha

en: [%s on line] move line
pt_BR: [%s em linha] mover linha

en: [%s on line] change density
pt_BR: [%s em linha] mudar densidade

en: [%s on line] change hardness
pt_BR: [%s em linha] mudar dureza

en: grain
pt_BR: grão

en: simulate silver grains from film
pt_BR: simula grãos de prata do filme

en: the grain size (~ISO of the film)
pt_BR: o tamanho do grão (~ISO do filme)

en: the strength of applied grain
pt_BR: a força do grão aplicado

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
pt_BR: quanto de viés de meios-tons da modelagem de resposta do papel fotográfico. quanto maior o viés, mais pronunciada a queda da granulação em sombras e realces

en: haze removal
pt_BR: remoção de névoa

en: dehaze|defog|smoke|smog
pt_BR: remoção de névoa|defog|fumaça|smog

en: remove fog and atmospheric hazing from pictures
pt_BR: remove neblina e névoa atmosférica das imagens

en: amount of haze reduction
pt_BR: quantidade de redução de névoa

en: distance
pt_BR: distância

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
pt_BR: limita remoção de névoa a uma profundidade espacial específica

en: highlight reconstruction
pt_BR: reconstrução de realce

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
pt_BR: evita realces magenta e tenta recuperar as cores dos realces

en: reconstruction, raw
pt_BR: reconstrução, raw

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
pt_BR: realces: modo não está disponível para este tipo de imagem. revertendo para inpaint opposed.

en: highlight reconstruction method
pt_BR: método de reconstrução de realce

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
pt_BR: ajusta manualmente o limiar de recorte contra realces magenta.
    você pode usar isto para ajustar os modos 'laplaciano', 'inpaint opposed' ou segmentação',
    especialmente se o ponto branco da câmera estiver incorreto.

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
pt_BR: visualizar realces recortados em uma representação de cor falsa.
    o nível efetivo de recorte também depende do método de reconstrução.

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
pt_BR: combinar segmentos recortados que tenham forte relação por operações morfológicas.
    isto frequentemente leva a melhoria da reconstrução de cor para segmentos muito pequenos contra fundo escuro.

en: visualize the combined segments in a false color representation.
pt_BR: visualizar os segmentos combinados em uma representação com cor falsa.

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
pt_BR: selecione a reconstrução depois da análise de segmentos.
    aumente para favorecer candidatos encontrados na análise de segmentação, diminua para reconstrução por média oposta.

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
pt_BR: visualizar os segmentos considerados como tendo bom candidato em uma representação com cor falsa.

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
pt_BR: aproxima dados perditos em regiões com todos os canais truncados, o efeito depende do tamanho do segmento e gradientes da borda.
    ecolha um modo ajustado para tamanho de segmento ou o modo genérico que tenta encontrar a melhor definição para cada segmento.
    pequeno significa áreas com diâmentro menor que 25 pixels, grande é melhor para maior que 100.
    o modo uniforme ignora estruturas truncadas estreitas para manter realces reconstruidos e evitar gradientes.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
pt_BR: dfine a força da reconstrução em regiões com todos os canais truncados.

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
pt_BR: mostrar o efeito que é adicionado aos dados já reconstruídos.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
pt_BR: adiciona ruído para mesclar visualmente as áreas reconstruídas no resto da imagem ruidosa. útil com ISO alto.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
pt_BR: aumente se os realces magenta não forem corretamente corrigidos.
    cada nova iteração tem uma nova penalidade de desempenho.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
pt_BR: aumente se os realces magenta não forem completamente corrigidos.
    isto pode produzir fronteiras não suaves entre regiões válidas e recortadas.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
pt_BR: aumente para corrigir áreas recortadas maiores.
    valores altos trazem grandes penalidades de desempenho

en: this module does not work with monochrome RAW files
pt_BR: este módulo não funciona com arquivos RAW monocromáticos

en: highpass
pt_BR: passa-altas

en: isolate high frequencies in the image
pt_BR: isola frequências altas na imagem

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
pt_BR: linear ou não-linear, Lab, relativo à cena

en: frequential, Lab
pt_BR: frequencial, Lab

en: special, Lab, scene-referred
pt_BR: especial, Lab, relativo à cena

en: the sharpness of highpass filter
pt_BR: a nitidez do filtro passa-altas

en: the contrast of highpass filter
pt_BR: o contraste do filtro passa-altas

en: hot pixels
pt_BR: pixels quentes

en: remove abnormally bright pixels by dampening them with neighbors
pt_BR: remove pixels exageradamente brilhantes harmonizando-os com os pixels vizinhos

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
pt_BR[0]: corrigidos %d pixels
pt_BR[1]: corrigidos %d pixels

en: lower threshold for hot pixel
pt_BR: limite inferior para pixel quente

en: strength of hot pixel correction
pt_BR: força da correção de pixel quente

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
pt_BR: correção automática de pixels quentes
    somente funciona para imagens raw.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
pt_BR: `%s' matriz de cor não encontrada para imagem 4bayer

en: invert
pt_BR: inverter

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo analista de negativos em seu lugar.

en: invert film negatives
pt_BR: inverter negativos

en: linear, raw, display-referred
pt_BR: linear, raw, relativo à exibição

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
pt_BR: brilho do material do filme

en: color of film material
pt_BR: cor do material do filme

en: pick color of film material from image
pt_BR: seleciona a cor do material do filme na imagem

en: select color of film material
pt_BR: seleciona a cor do material do filme

en: lens correction
pt_BR: correção da lente

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
pt_BR: vinheta|aberrações cromáticas|distorção

en: correct lenses optical flaws
pt_BR: corrige falhas óticas das lentes

en: geometric and reconstruction, RGB
pt_BR: geométrico e reconstrução, RGB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
pt_BR: fabricante:		%s
    modelo:			%s%s
    montagem:		%s
    fator de corte:	%.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
pt_BR: fabricante:		%s
    modelo:			%s
    distância focal:	%s
    abertura:		%s
    fator de corte:	%.1f
    tipo:			%s
    montagem:		%s

en: focal length (mm)
pt_BR: distância focal (mm)

en: f-number (aperture)
pt_BR: número f (abertura)

en: distance to subject
pt_BR: distância do objeto

en: camera/lens not found
pt_BR: câmera/lente não encontrados

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
pt_BR: por favor selecione sua lente manualmente
    você pode querer também cerificar se sua base de dados Lensfun está atualizada
    executando lensfun-update-data

en: camera model
pt_BR: modelo da câmera

en: find camera
pt_BR: encontrar câmera

en: find lens
pt_BR: encontrar lentes

note: scale
en: scale
pt_BR: escala

en: auto scale
pt_BR: escalonamento automático

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
pt_BR: mudar automaticamente a escala para o tamanho de imagem de acordo com dados lensfun

en: correct distortions or apply them
pt_BR: corrige ou aplica distorções

en: transversal chromatic aberration red
pt_BR: aberrações cromáticas transversais vermelho

en: transversal chromatic aberration blue
pt_BR: aberrações cromáticas transversais azul

en: use latest algorithm
pt_BR: usar o algoritmo mais recente

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
pt_BR: voce está usando uma versão antiga do algoritmo.
    uma vez que habilitá-lo, não poderá
    retornar ao algoritmo antigo.

en: fine-tuning
pt_BR: ajuste fino

note: DT_IOP_SECTION_FOR_PARAMS doesn't work in C++ so create section module manually
en: fine-tune
pt_BR: realizar ajuste fino

en: tune the warp and chromatic aberration correction
pt_BR: ajusta a correção de distorção e de aberração cromática

en: tune the vignette correction
pt_BR: ajusta a correção da vinheta

en: tune the TCA red correction
pt_BR: ajusta a correção dde TCA vermelho

en: tune the TCA blue correction
pt_BR: ajusta a correção dde TCA azul

en: image scaling
pt_BR: mudança de escala da imagem

en: automatic scale to available image size
pt_BR: mudar automaticamente a escala para o tamanho de imagem disponível

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
pt_BR: selecione um modo de correção baseado em
     a) dados e algoritmos providos pelo projeto lensfun
     b) metadados embarcados providos pela câmera ou por fornecedor de software

en: which corrections to apply
pt_BR: quais correções aplicar

en: corrections done:
pt_BR: correções feitas:

en: which corrections have actually been done
pt_BR: quais correções foram realizadas efetivamente

en: manual vignette correction
pt_BR: correção manual de vinheta

en: additional manually controlled optical vignetting correction
pt_BR: correção adicional de vinheta manualmente controlada

en: vignette
pt_BR: vinheta

en: amount of the applied optical vignetting correction
pt_BR: quantidade aplicada de correção vinheta óptica

en: show applied optical vignette correction mask
pt_BR: mostrar máscara aplicada de correção vinheta óptica

en: radius of uncorrected centre
pt_BR: raio do centro não corrigido

en: steepness of the correction effect outside of radius
pt_BR: inclinação do efeito da correção fora do raio

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo níveis RGB em seu lugar.

en: levels
pt_BR: níveis

en: adjust black, white and mid-gray points
pt_BR: ajusta pontos preto, branco e cinza médio

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
pt_BR: arraste os alças para ajustar pontos de preto, cinza e branco. opera no canal L.

en: apply auto levels
pt_BR: aplica níveis automáticos

en: pick black point from image
pt_BR: seleciona ponto de preto a partir da imagem

en: pick medium gray point from image
pt_BR: seleciona ponto de cinza médio a partir da imagem

en: pick white point from image
pt_BR: seleciona ponto de branco a partir da imagem

en: black
pt_BR: preto

en: black percentile
pt_BR: preto percentil

en: gray percentile
pt_BR: cinza percentil

en: white
pt_BR: branco

en: white percentile
pt_BR: branco percentil

en: liquify
pt_BR: distorcer

en: distort parts of the image
pt_BR: distorce partes da imagem

en: click to edit nodes
pt_BR: clique para adicionar nós

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pt_BR: <b>adicionar ponto</b>: clique e arraste
    <b>tamanho</b>: scroll - <b>força</b>: shift+rola - <b>direção</b>: crtl+scroll

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pt_BR: <b>adicionar linha</b>: clique
    <b>tamanho</b>: scroll - <b>força</b>: shift+scroll - <b>direção</b>: ctrl+scroll

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
pt_BR: <b>adicionar curva</b>: clique
    <b>tamanho</b>: scroll - <b>força</b>: shift+scroll - <b>direção</b>: ctrl+scroll

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
pt_BR: use uma ferramenta para adicionar distorções.
    <b>remover uma distorção</b>:clique-direito

en: warps|nodes count:
pt_BR: número de distorções|nós:

en: edit, add and delete nodes
pt_BR: edita, adiciona e exclui nós

en: shapes
pt_BR: formas

en: draw curves
pt_BR: desenha curvas

en: draw multiple curves
pt_BR: desenha múltiplas curvas

en: draw lines
pt_BR: desenha linhas

en: draw multiple lines
pt_BR: desenha múltiplas linhas

en: draw points
pt_BR: desenha pontos

en: draw multiple points
pt_BR: desenha múltiplos pontos

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
pt_BR: <b>adicionar nó</b>: ctrl+clique - <b>remover caminho</b>: clique direito
    <b>alternar entre linha/curva</b>: ctrl+alt+clique

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right click
pt_BR: <b>mover</b>: clique e arraste - <b>mostrar/esconder controles de enevoamento</b>: clique
    <b>autosuavizar, cúspides, suavizar, simétrico</b>: ctrl_clique - <b>remover</b>: clique direito

en: <b>shape of path</b>: drag
pt_BR: <b>forma do caminho</b>: arrastar

en: <b>radius</b>: drag
pt_BR: <b>raio</b>: arrastar

en: <b>hardness (center)</b>: drag
pt_BR: <b>dureza (centro)</b>: arrastar

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
pt_BR: <b>dureza (enevoamento)</b>: arrastar

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
pt_BR: <b>força</b>: arrastar
    <b>linear, aumentar e encolher</b>: ctrl+clique

en: lowlight vision
pt_BR: visão com pouca luz

en: simulate human night vision
pt_BR: simula visão humana noturna

en: indoor bright
pt_BR: ambiente fechado claro

en: indoor dim
pt_BR: ambiente fechado com luz suave

en: indoor dark
pt_BR: ambiente fechado escuro

en: twilight
pt_BR: crepúsculo

en: night street lit
pt_BR: rua noturno iluminado

en: night street
pt_BR: rua noturno

en: night street dark
pt_BR: rua noturno escuro

en: night
pt_BR: noite

en: dark
pt_BR: escuro

en: bright
pt_BR: claro

en: day vision
pt_BR: visão de dia

en: night vision
pt_BR: visão de noite

en: blueness in shadows
pt_BR: azulamento nas sombras

en: lowpass
pt_BR: passa-baixas

en: isolate low frequencies in the image
pt_BR: isola frequências baixas na imagem

en: local contrast mask
pt_BR: máscara de constaste local

en: radius of gaussian/bilateral blur
pt_BR: raio do desfoque gaussiano/bilateral

en: contrast of lowpass filter
pt_BR: contraste do filtro passa-baixas

en: brightness adjustment of lowpass filter
pt_BR: ajuste de brilho do filtro passa-baixas

en: color saturation of lowpass filter
pt_BR: saturação de cor do filtro passa-baixas

en: which filter to use for blurring
pt_BR: qual filtro usar para desfoque

en: perform color space corrections and apply look
pt_BR: faz correções de espaço de cor e aplica aparência

en: defined by profile, RGB
pt_BR: definido pelo perfil, RGB

en: error allocating buffer for gmz LUT
pt_BR: erro ao alocar buffer para gmz LUT

en: invalid png file %s
pt_BR: arquivo png inválido %s

en: png bit depth %d is not supported
pt_BR: png com profundidade de bits %d não suportado

en: invalid level in png file %d %d
pt_BR: nível inválido em arquivo png %d %d

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
pt_BR: este build do darktable não é compatível com compressão de CLUT

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
pt_BR: erro - tamanho do LUT 3D %d excede o máximo suportado

en: error allocating buffer for png LUT
pt_BR: erro ao alocar buffer para png LUT

en: error - could not read png image %s
pt_BR: erro - não é possível ler imagem png `%s'

en: error - allocating buffer for png LUT
pt_BR: erro ao alocar buffer para png LUT

en: error - invalid cube file: %s
pt_BR: erro: arquivo de cubo inválido: %s

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
pt_BR: DOMINIO MIN diferente de 0.0 não é suportado

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
pt_BR: DOMINIO MAX diferente de 1.0 não é suportado

en: 1D cube LUT is not supported
pt_BR: cubo LUT 1D não é suportado

en: error - allocating buffer for cube LUT
pt_BR: arro ao alocar buffer para cubo LUT

en: error - cube LUT size is not defined
pt_BR: erro - tamanho do cubo LUT não definido

en: error - cube LUT invalid number line %d
pt_BR: erro - número de linha de cubo LUT inválido %d

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
pt_BR: erro - número de linhas do cubo LUT %d está errado, deveria ser %d

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
pt_BR: advertência - cubo LUT tem %d valores fora do intervalo [0,1]

en: error - invalid 3dl file: %s
pt_BR: erro: arquivo 3dl inválido: %s

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
pt_BR: erro - o valor máximo de LUT shaper %d é muito baixo

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
pt_BR: erro - ao alocar buffer para 3dl LUT

en: error - 3dl LUT size is not defined
pt_BR: erro - tamanho do 3dl LUT não definido

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
pt_BR: erro - número de linhas do 3dl LUT não está correto

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
pt_BR: erro - o valor LUT máximo não casa com nenhuma profundidade de bits válida

en: LUT root folder not defined
pt_BR: pasta raiz do LUT não definida

en: select LUT file
pt_BR: selecionar arquivo LUT

en: _select
pt_BR: _selecionar

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
pt_BR: hald CLUTS (png), 3D LUT (cubo ou 3dl) ou LUT comprimido de gmic (gmz)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
pt_BR: hald CLUTS (png) ou 3D LUT (cubo ou 3dl)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
pt_BR: seleção de arquivo fora da pasta raiz do LUT não é permitida

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
pt_BR: selecione um arquivo png (haldclut), um cubo, uma 3dl ou um gmz (LUT comprimido)
    ATENÇÃO: a pasta de LUT 3d deve ser configurada em preferências/opções de cor/miscelânea
    antes de escolher o arquivo LUT

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
pt_BR: selecione um arquivo png (haldclut), um cubo, uma 3dl ATENÇÃO: a pasta de LUT 3d deve ser configurada em preferências/processamento antes de escolher o arquivo LUT

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
pt_BR: o caminho do arquivo (relativo à pasta LUT) é gravado com a imagem junto com
    os dados LUT se é um LUT comprimido (gmz)

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
pt_BR: o caminho do arquivo (relativo à pasta LUT) é gravado com a imagem (e não
    os próprios dados LUT)

en: enter LUT name
pt_BR: entre nome do LUT

en: select the LUT
pt_BR: selecionar o LUT

en: select the color space in which the LUT has to be applied
pt_BR: escolher o espaço de cor em que o LUT será aplicado

en: interpolation
pt_BR: interpolação

en: select the interpolation method
pt_BR: selecione o modo de interpolação

en: mask manager
pt_BR: gerenciador de máscaras

en: quickly convert an image to black & white using a variable color filter
pt_BR: converte rapidamente uma imagem para preto & branco usando um filtro  de cor variável

en: red filter
pt_BR: filtro vermelho

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
pt_BR: arraste e role a roda do mouse para ajustar o filtro de cor virtual

en: how much to keep highlights
pt_BR: quanto manter dos realces

en: negadoctor
pt_BR: analista de negativos

en: film|invert|negative|scan
pt_BR: filme|inverter|negativo|digitalizar

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
pt_BR: inverte negativos de filme digitalizados e simula impressão em papel

en: D min
pt_BR: D mín

en: D min red component
pt_BR: D mín componente vermelho

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
pt_BR: filme

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
pt_BR: cor do filme

en: select color of film material from a swatch
pt_BR: seleciona a cor do filme

en: film material
pt_BR: material do filme

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
pt_BR: ajusta a cor e as sombras do revestimento protetor de filme.
    esse valor depende do material do filme, dos vapores
    químicos produzidos durante a revelação do filme, e do
    balanço de branco do digitalizador.

en: D min green component
pt_BR: D mín componente verde

en: D min blue component
pt_BR: D mín componente azul

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
pt_BR: alcance dinâmico do filme

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
pt_BR: densidade máxima do filme, correspondendo ao branco após a inversão.
    este valor depende das especificações do filme, do processo de
    revelação, do alcance dinâmico da cena e das configurações de
    exposição do digitalizador.

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
pt_BR: configurações da exposição do digitalizador

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
pt_BR: corrige a exposição do digitalizador, para todos os canais RGB,
    antes da inversão, de forma que os pretos não sejam cortados
    ou fiquem muito pálidos.

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
pt_BR: desvio de cor nas sombras

en: select color of shadows from a swatch
pt_BR: seleciona a cor das sombras em uma amostra

en: pick shadows color from image
pt_BR: seleciona cor das sombras a partir da imagem

en: shadows red offset
pt_BR: compensação de vermelho nas sombras

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
pt_BR: corrige o desvio de cor nas sombras de forma que pretos
    sejam verdadeiramente acromáticos. Mudar este valor antes
    do balanço de branco dos realces do iluminante ajudará a
    recuperar o balanço de branco global em casos difíceis.

en: shadows green offset
pt_BR: compensação de verde nas sombras

en: shadows blue offset
pt_BR: compensação de azul nas sombras

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
pt_BR: balanço de branco nos realces

en: select color of illuminant from a swatch
pt_BR: seleciona a cor do iluminante de uma amostra

en: pick illuminant color from image
pt_BR: seleciona cor do iluminante a partir da imagem

en: illuminant red gain
pt_BR: ganho de vermelho no iluminante

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
pt_BR: corrige a cor do iluminante de forma que brancos fiquem
    verdadeiramente acromáticos. Modificar este valor depois
    da correção de desvio de cor em sombras ajudará a
    recuperar o balanço de branco global em casos difíceis.

en: illuminant green gain
pt_BR: ganho de verde no iluminante

en: illuminant blue gain
pt_BR: ganho de azul no iluminante

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
pt_BR: impressão

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
pt_BR: propriedades do papel virtual

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
pt_BR: corrige a densidade do preto após a inversão,
    para ajustar o contraste global evitando corte de sombras.

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
pt_BR: seleciona a graduação do papel virtual, que é na verdade
    equivalente a aplicar gama. compensa o D max do filme
    e recupera contraste. use uma graduação alta para D max alto.

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
pt_BR: gradualmente comprime realces especulares além deste valor
    para evitar corte enquanto força a exposição para os tons médios.
    isto reproduz, de certa forma, o comportamento de papel matte.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
pt_BR: simulação de impressão virtual

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
pt_BR: corrige a exposição da impressão depois da inversão para ajustar
    o contraste global e evitar corte de realces.

en: toggle on or off the color controls
pt_BR: alterna (liga/desliga) os controles de cor

en: astrophoto denoise
pt_BR: redução de ruído em astrofotografia

en: denoise (non-local means)
pt_BR: redução de ruído (média não local)

en: apply a poisson noise removal best suited for astrophotography
pt_BR: aplica remoção de ruído poissoniano, apropriado para astrofotografia

en: radius of the patches to match
pt_BR: raio dos patches a corresponder

en: how much to smooth brightness
pt_BR: quanto suavizar o brilho

en: how much to smooth colors
pt_BR: quanto suavizar as cores

note: * let's fill the encapsulating widgets preview mode color scheme
en: overexposed
pt_BR: superexposição

en: module overexposed failed in buffer allocation
pt_BR: módulo superexposição falhou ao alocar buffer

en: module overexposed failed in color conversion
pt_BR: módulo superexposição falhou na conversão de cores

en: rgb primaries
pt_BR: primárias RGB

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
pt_BR: ajuste das cores primárias RGB para grading de cores

en: shift red towards yellow or magenta
pt_BR: deslocar vermelho na direção do amarelo ou magenta

en: red primary purity
pt_BR: pureza primária do vermelho

en: shift green towards cyan or yellow
pt_BR: deslocar verde na direção do ciano ou amarelo

en: green primary purity
pt_BR: pureza primária do verde

en: shift blue towards magenta or cyan
pt_BR: deslocar o azul na direção do magenta ou ciano

en: blue primary purity
pt_BR: pureza primária do azul

en: unbreak input profile
pt_BR: correção de perfil de entrada

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
pt_BR: corrige perfis de cor a serem aplicados em RGB não-linear

en: 16 EV dynamic range (generic)
pt_BR: alcance dinâmico 16 EV (genérico)

en: 14 EV dynamic range (generic)
pt_BR: alcance dinâmico 14 EV (genérico)

en: 12 EV dynamic range (generic)
pt_BR: alcance dinâmico 12EV (genérico)

en: 10 EV dynamic range (generic)
pt_BR: alcance dinâmico 10 EV (genérico)

en: 08 EV dynamic range (generic)
pt_BR: alcance dinâmico 08 EV (genérico)

en: linear part
pt_BR: parte linear

en: gamma exponential factor
pt_BR: gama fator exponencial

en: adjust to match the average luma of the subject
pt_BR: ajuste para casar com luma médio do objeto

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
pt_BR: quantidade de stops entre cinza médio e preto puro
    esta é a leitura que um exposímetro daria na cena

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
pt_BR: quantidade de stops entre preto puro e branco puro
    esta é a leitura que um exposímetro daria na cena

[ctx: section]
en: optimize automatically
pt_BR: otimizar automaticamente

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
pt_BR: aumenta ou diminui o alcance dinâmico calculado
    é útil quando o ruído distorce as medidas

en: make an optimization with some guessing
pt_BR: tenta otimizar com alguns chutes

en: tone mapping method
pt_BR: método de mapeamento de tom

en: raw denoise
pt_BR: redução de ruído raw

en: denoise the raw picture early in the pipeline
pt_BR: remove ruídos de imagens raw cedo no pipeline

en: raw denoising
    only works for raw images.
pt_BR: redução de ruído raw
    funciona apenas em imagens raw.

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
pt_BR: superexposição raw

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
pt_BR: ponto preto/branco em raw

en: sets technical specificities of the raw sensor.
    touch with great care!
pt_BR: modifica especificidades técnicas do sensor raw
    ajuste com muito cuidado!

en: passthrough
pt_BR: passar direto

en: invalid crop parameters
pt_BR: parâmetros inválidos de corte

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
pt_BR: por favor reinicialize para o padrão, atualize suas predefinições, ou configure para algo correto

en: black level 0
pt_BR: nível de preto 0

en: black level 1
pt_BR: nível de preto 1

en: black level 2
pt_BR: nível de preto 2

en: black level 3
pt_BR: nível de preto 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
pt_BR: correção de não-uniformidade para compensar gradientes da lente

[ctx: section]
en: crop
pt_BR: cortar

en: crop left border
pt_BR: corte a partir da borda esquerda

en: crop top border
pt_BR: corte a partir da borda esquerda

en: crop right border
pt_BR: corte a partir da borda direita

en: crop bottom border
pt_BR: corte a partir de baixo

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
pt_BR: correção de ponto preto/branco raw
    funciona apenas para sensores que precisam disso.

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
pt_BR: preenchimento luz 0.25EV com 4 zonas

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
pt_BR: preenchimento sombra -0.25EV com 4 zonas

en: fill light
pt_BR: luz de preenchimento

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo equalizador de tons em seu lugar.

en: the fill-light in EV
pt_BR: a luz de preenchimento em EV

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
pt_BR: selecione o centro da luz de preenchimento
    ctrl+clique para selecionar uma área

en: toggle tool for picking median lightness in image
pt_BR: alterna ferramenta para selecionar luminosidade media na imagem

en: width of fill-light area defined in zones
pt_BR: largura da área da luz de preenchimento em zonas

en: retouch
pt_BR: retocar

en: split-frequency|healing|cloning|stamp
pt_BR: divisão de frequência|correção|clonagem|stamp

en: remove and clone spots, perform split-frequency skin editing
pt_BR: remove e duplica pontos (spots), faz edição de pele com divisão de frequências

en: geometric and frequential, RGB
pt_BR: geométrico e frequencial, RGB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
pt_BR: não é possível mostrar escalas quando a máscara de mesclagem é mostrada

en: default tool changed to %s
pt_BR: ferramenta padrão mudada para %s

en: cloning
pt_BR: clonar

en: healing
pt_BR: reparar

en: shapes:
pt_BR: formas:

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
pt_BR: para adicionar uma forma selecione um algoritmo e um tipo de forma e clique na imagem
    formas são adicionadas à escala atual

en: editing
pt_BR: edição

en: show and edit shapes on the current scale
pt_BR: mostrar e editar formas na escala atual

en: show and edit shapes in restricted mode
pt_BR: mostrar e editar formas no modo restrito

en: algorithms:
pt_BR: algoritmos:

en: tools
pt_BR: ferramentas

en: activate blur tool
pt_BR: ativa ferramenta de desfoque

en: change algorithm for current form
pt_BR: mudar algoritmo para forma atual

en: activate fill tool
pt_BR: ativar ferramenta de preenchimento

en: activate cloning tool
pt_BR: ativar ferramenta de clonagem

en: activate healing tool
pt_BR: ativa ferramenta de reparação (recupera irregularidades na imagem)

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
pt_BR: ctrl+clique para mudar a ferramenta para a forma atual

en: shift+click to set the tool as default
pt_BR: shift+clique para definir a ferramenta como padrão

en: scales:
pt_BR: escalas:

en: current:
pt_BR: atual:

en: merge from:
pt_BR: mesclar de:

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
pt_BR: o slider de cima ajusta onde as escalas iniciam
    o slider de baixo ajusta o número de escalas
    o ponto indica a escala atual
    a linha superior indica que a escala é visível no nível atual de zoom
    a linha inferior indica que a escala contém formas

en: display masks
pt_BR: mostrar máscara

en: temporarily switch off shapes
pt_BR: desligar temporariamente as formas

en: paste cut shapes to current scale
pt_BR: colar formas na escala atual

en: cut shapes from current scale
pt_BR: cortar formas a na escala atual

en: display wavelet scale
pt_BR: mostrar escala de wavelet

[ctx: section]
en: preview single scale
pt_BR: pré-visualizar em escala única

en: adjust preview levels
pt_BR: ajuste nível de pré-visualização

en: auto levels
pt_BR: níveis automáticos

en: shape selected:
pt_BR: forma selecionada:

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
pt_BR: clique em uma forma para selecioná-la,
    para de-selecionar clique em um espaço vazio

en: erase the detail or fills with chosen color
pt_BR: apagar detalhes ou preencher com a cor escolhida

en: fill color:
pt_BR: cor de preenchimento:

en: select fill color
pt_BR: seleciona cor de preenchimento

en: pick fill color from image
pt_BR: seleciona cor de preenchimento a partir da imagem

en: pick fill color
pt_BR: escolher cor de preenchimento

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
pt_BR: ajusta brilho de cor para ajuste fino. funciona com apagar também

en: type for the blur algorithm
pt_BR: tipo do algoritmo de desfoque

en: radius of the selected blur type
pt_BR: raio do tipo selecionado de desfoque

en: set the opacity on the selected shape
pt_BR: define a opacidade na forma selecionada

[ctx: section]
en: retouch tools
pt_BR: ferramentas de retoque

[ctx: section]
note: wavelet decompose
en: wavelet decompose
pt_BR: decomposição em wavelet

[ctx: section]
note: shapes
en: shapes
pt_BR: formas

en: max scale is %i for this image size
pt_BR: a escala máxima é %i para este tamanho de imagem

en: rgb curve
pt_BR: curva rgb

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
pt_BR: altera os tons de uma imagem usando curvas no espaço de cores RGB

en: gamma 1.0 (linear)
pt_BR: gama 1.0 (linear)

en: contrast - med (linear)
pt_BR: contraste - médio (linear)

en: contrast - high (linear)
pt_BR: contraste - alto (linear)

en: contrast - med (gamma 2.2)
pt_BR: contraste - médio (gama 2.2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
pt_BR: contraste - alto (gama 2.2)

en: gamma 2.0
pt_BR: gama 2.0

en: gamma 0.5
pt_BR: gama 0.5

en: logarithm (base 2)
pt_BR: logaritmo (base 2)

en: exponential (base 2)
pt_BR: exponencial (base 2)

en: choose between linked and independent channels.
pt_BR: seleciona entre canais ligados ou independentes.

en: curve nodes for r channel
pt_BR: nós da curva para canal R

en: curve nodes for g channel
pt_BR: nós da curva para canal G

en: curve nodes for b channel
pt_BR: nós da curva para canal B

en: rgb levels
pt_BR: níveis rgb

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
pt_BR: ajusta pontos preto, branco e cinza-médio no espaço de cores RGB

en: auto region
pt_BR: automático por região

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right click to cancel
pt_BR: aplica níveis automáticos baseado em região definida pelo usuário
    clique e arraste para desenhar a área
    clique-direito cancela

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
pt_BR: rotacionar pixels

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor.
    
    you should not touch values here!
pt_BR: módulo interno para preparar especificidades do sensor raw.
    
    você não deveria tocar nos valores aqui!

en: automatic pixel rotation
pt_BR: rotação automática de pixels

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
pt_BR: rotação automática de pixel
    só funciona para sensores que precisam disto.

[ctx: modulename]
en: scale pixels
pt_BR: mudar escala de pixels

en: automatic pixel scaling
pt_BR: escala automática de pixels

en: automatic pixel scaling
    only works for the sensors that need it.
pt_BR: ajusta a escala automática de pixel
    só funciona para sensores que precisam disto.

en: shadows and highlights
pt_BR: sombras e realces

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast.
pt_BR: modifica a faixa tonal das sombras e realces de uma imagem através de melhoria do contraste local.

en: compress
pt_BR: comprimir

en: correct shadows
pt_BR: corrige as sombras

en: correct highlights
pt_BR: corrige os realces

en: shift white point
pt_BR: desloca o ponto de branco

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
pt_BR: filtro usado para suavizar. bilateral evita auréolas

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
pt_BR: comprime o efeito em sombras/realces e
    preserva tons médios

en: adjust saturation of shadows
pt_BR: ajusta a saturação das sombras

en: adjust saturation of highlights
pt_BR: ajusta a saturação dos realces

[ctx: modulename]
en: sharpen
pt_BR: melhorar nitidez

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
pt_BR: melhora a nitidez nos detalhes da imagem usando uma
    máscara padrão (UnSharp Mask, USM)

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
pt_BR: linear ou não-linear, Lab, relativo à exibição ou à cena

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
pt_BR: quase-linear, Lab, relativo à exibição ou à cena

note: add the preset. restrict to raw images
en: sharpen
pt_BR: melhorar nitidez

en: spatial extent of the unblurring
pt_BR: extensão espacial da melhoria de nitidez

en: strength of the sharpen
pt_BR: intensidade da melhoria de nitidez

en: threshold to activate sharpen
pt_BR: limite para ativar melhoria de nitidez

en: sigmoid
pt_BR: sigmóide

en: tone mapping|view transform|display transform
pt_BR: mapeamento de tons|transformação de visão|transformação de exibição

en: apply a view transform to make a image displayable
    on a screen or print. uses a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods.
pt_BR: aplicar uma transformação de exibição para tornar uma imagem exibível
    em uma tela ou impressão. Usa uma curva de tons robusta e suave
    com métodos opcionais de preservação de cor.

en: neutral gray
pt_BR: cinza neutro

en: ACES 100-nit like
pt_BR: similar a ACES 100-nit

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
pt_BR: compressão da curva aplicada
    implicitamente define a faixa dinâmica suportada na entrada

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
pt_BR: desloca a compressão na direção das sombras ou dos realces.
    valores negativos aumentam contraste nas sombras.
    valores positivos aumentam contraste nos realces.
    o lado oposto verá uma redução no contraste.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
pt_BR: correção opcional do desvio de matiz introduzido pelo
    método de processamento por canal.

en: primaries
pt_BR: primárias

en: set custom primaries
pt_BR: define primárias customizadas

en: primaries to use as the base for below adjustments
pt_BR: primárias para usar como base para os ajustes abaixo

en: attenuate the purity of the red primary
pt_BR: atenuar a pureza do vermelho primário

en: rotate the red primary
pt_BR: rotacionar o vermelho primário

en: attenuate the purity of the green primary
pt_BR: atenuar a pureza do verde primário

en: rotate the green primary
pt_BR: rotacionar o verde primário

en: attenuate the purity of the blue primary
pt_BR: atenuar a pureza do azul primário

en: rotate the blue primary
pt_BR: rotacionar o azul primário

en: recover some of the original purity after the inset
pt_BR: recuperar um pouco da pureza original depois da sobreposição

en: display luminance
pt_BR: isolar luminância de exibição

en: set display black/white targets
pt_BR: determina alvos de preto/branco para o display

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
pt_BR: a luminância de preto na exibição ou impressão alvo.
    pode ser usado criativamente para um visual apagado.

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
pt_BR: a luminância de branco na exibição ou impressão alvo.
    pode ser usado criativamente para um visual apagado ou estourando brancos antes.

en: soften
pt_BR: suavização

en: create a softened image using the Orton effect
pt_BR: cria uma imagem suavizada usando o efeito Orton.

en: the size of blur
pt_BR: o tamanho do desfoque

en: the saturation of blur
pt_BR: a saturação do desfoque

en: the brightness of blur
pt_BR: o brilho do desfoque

en: the mix of effect
pt_BR: a mistura do efeito

en: split-toning
pt_BR: divisão de tons

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot.
pt_BR: usa duas cores específicas para sombras e realces e
    cria um efeito tonalizante linear entre elas e um pivô.

en: authentic sepia
pt_BR: sépia autêntico

en: authentic cyanotype
pt_BR: cianótipo autêntico

en: authentic platinotype
pt_BR: platinotipia autêntico

en: chocolate brown
pt_BR: marrom chocolate

en: select the saturation tone
pt_BR: seleciona o tom de saturação

en: select tone color
pt_BR: seleciona o tom de cor

[ctx: section]
en: shadows
pt_BR: sombras

[ctx: section]
en: highlights
pt_BR: realces

en: balance
pt_BR: balanço

en: the balance of center of split-toning
pt_BR: o balanço do centro da divisão de tons

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
pt_BR: comprime o efeito em realces/sombras e
    preserva tons médios

en: spot removal
pt_BR: remoção de mancha

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo retocar em seu lugar.

en: remove sensor dust spots
pt_BR: remover pontos de poeira do sensor

en: geometric, raw
pt_BR: geométrico, raw

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
pt_BR: o módulo de eliminação de manchas é limitado a 64 formas. por favor, adicione uma nova instância!

en: number of strokes:
pt_BR: número de traços:

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right click to remove a shape.
pt_BR: clique em uma forma e arraste na tela.
    use a roda do mouse para ajustar o tamanho.
    clique-direito para remover a forma.

en: show and edit shapes
pt_BR: mostrar e editar formas

[ctx: modulename]
en: white balance
pt_BR: balanço de branco

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
pt_BR: escalona os canais de RGB raw para balancear o branco
    e ajudar na interpolação cromática

en: `%s' color matrix not found for image
pt_BR: matriz de cores `%s' não encontrada para imagem

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
pt_BR: falha ao ler informação de balanço de branco de `%s' da câmera!

[ctx: white balance]
en: as shot
pt_BR: como ao tirar a foto

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
pt_BR: de área na imagem

[ctx: white balance]
en: user modified
pt_BR: modificado pelo usuário

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
pt_BR: referência da câmera

en: green channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal verde

en: magenta channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal magenta

en: cyan channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal ciano

en: yellow channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal amarelo

en: red channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal vermelho

en: blue channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal azul

en: emerald
pt_BR: esmeralda

en: emerald channel coefficient
pt_BR: coeficiente para canal esmeralda

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
pt_BR: configurações

en: as shot
pt_BR: como ao tirar a foto

en: set white balance to as shot
pt_BR: define balanço de branco para como ao tirar a foto

en: from image area
pt_BR: de área na imagem

en: user modified
pt_BR: modificado pelo usuário

en: set white balance to user modified
pt_BR: define balanço de branco para modificado pelo usuário

en: camera reference
pt_BR: referência da câmera

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
pt_BR: define balanço de branco para ponto de referência da câmera
    na maioria dos casos deveria ser D65

en: choose white balance setting
pt_BR: seleciona configuração de balanço de branco

en: finetune
pt_BR: ajuste fino

en: fine tune camera's white balance setting
pt_BR: ajuste fino do balanço de branco da câmera

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
pt_BR: temperatura do iluminante da cena

en: click to cycle color mode on sliders
pt_BR: clique para alternar o modo de cor nos deslizadores

en: color temperature (in Kelvin)
pt_BR: temperatura da cor (em Kelvin)

en: tint
pt_BR: tonalidade

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
pt_BR: tonalidade de cor da imagem, de magenta (valor < 1) à verde (valor > 1)

en: channel coefficients
pt_BR: coeficientes de canais

en: various
pt_BR: vários

en: white balance disabled for camera
pt_BR: balanço de branco desabilitado para câmera

en: tone curve
pt_BR: curva de tons

en: alter an image’s tones using curves
pt_BR: altera os tons de uma imagem usando curvas

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
pt_BR: se definido como auto, curvas a e b não tem efeito e não são exibidas. valores de croma (a e b) de cada pixel são então ajustados baseados nos dados da curva L. auto XYZ é similar mas se aplica a mudanças de saturação no espaço XYZ.

en: tonecurve for L channel
pt_BR: curva de tons para canal L

en: tonecurve for a channel
pt_BR: curva de tons para canal a

en: tonecurve for b channel
pt_BR: curva de tons para canal b

en: pick color
pt_BR: seleciona cor

en: tone equalizer
pt_BR: equalizador de tons

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
pt_BR: curva de tons|mapeamento de tons|reiluminação|luz de fundo|sombras realces

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
pt_BR: reilumina a imagem como se a iluminação fosse feita diretamente na cena

en: quasi-linear, RGB
pt_BR: quase-linear, RGB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
pt_BR: quase-linear, RGB, relativo à cena

en: simple tone curve
pt_BR: curva de tons simples

en: mask blending: all purposes
pt_BR: mesclagem de máscara: propósito geral

en: mask blending: people with backlight
pt_BR: mesclagem de máscara: pessoas com luz de fundo

en: compress shadows/highlights (EIGF): strong
pt_BR: comprimir sombras/realces (EIGF): forte

en: compress shadows/highlights (GF): strong
pt_BR: comprimir sombras/realces (GF): forte

en: compress shadows/highlights (EIGF): medium
pt_BR: comprimir sombras/realces (EIGF): médio

en: compress shadows/highlights (GF): medium
pt_BR: comprimir sombras/realces (GF): médio

en: compress shadows/highlights (EIGF): soft
pt_BR: comprimir sombras/realces (EIGF): suave

en: compress shadows/highlights (GF): soft
pt_BR: comprimir sombras/realces (GF): suave

en: contrast tone curve: soft
pt_BR: curva de tons de contraste: suave

en: contrast tone curve: medium
pt_BR: curva de tons de contraste: médio

en: contrast tone curve: strong
pt_BR: curva de tons de contraste: forte

en: relight: fill-in
pt_BR: reiluminação: preenchimento

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
pt_BR: o equalizador de tons não conseguiu alocar memória, verifique sua configuração de RAM

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
pt_BR: a interpolação está instável, diminua a suavização da curva

en: wait for the preview to finish recomputing
pt_BR: aguardar a pré-visualização para terminar de recomputar

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
pt_BR: use o scroll sobre a imagem para mudar a exposição do tom
    shift+scroll para mudar em passos largos; ctrl+scroll para mudar em passos curtos

en: some parameters are out-of-bounds
pt_BR: alguns parâmetros estão fora dos limites

en: [%s over image] change tone exposure
pt_BR: [%s sobre a imagem] mudar exposição do tom

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
pt_BR: [%s sobre a imagem] mudar exposição do tom em passos largos

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
pt_BR: [%s sobre a imagem] mudar exposição do tom em passos curtos

note: Simple view
en: simple
pt_BR: simples

note: Advanced view
en: advanced
pt_BR: avançado

en: double-click to reset the curve
pt_BR: clique-duplo para redefinir curva

en: curve smoothing
pt_BR: suavização de curva

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
pt_BR: valores positivos vão produzir transições de tons mais progressivas
    mas a curva pode ficar oscilatória em algumas configurações.
    valores negativos evitarão oscilações e tem comportamento mais robusto
    mas podem produzir transições de tons brutais e danificar o contraste local.

note: Masking options
en: masking
pt_BR: máscara

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
pt_BR: pré-visualiza a máscara e escolhe o estimador que te dá o
    maior contraste entre áreas a aclarar e áreas a escurecer

en: details
pt_BR: detalhes

en: preserve details
pt_BR: preservar detalhes

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
pt_BR: 'não' afeta contraste global e local (seguro se você só adicionar contraste)
    'filtro guiado' só afeta  contraste global e tenta preservar contraste local
    'filtro guiado por média' é uma média geométrica dos métodos 'não' e 'filtro guiado'
    'EIGF' (filtro guiado independente de exposição) é um filtro guiado que é independente de exposição, e suaviza sombras e realces da mesma forma (ao contrário do filtro guiado que suaviza menos os realces)
    'EIGF por média' é uma média geométrica dos métodos 'não' e 'EIGF'

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
pt_BR: número de passos do filtro guiado a aplicar
    ajuda a dispersão das bordas do filtro, mas é lento

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
pt_BR: diâmetro do desfoque em porcentagem do tamanho da maior imagem
    atenção: valores altos deste parâmetro podem fazer a pré-visualização
    da sala escura muito mais lenta se o módulo de redução de ruído for usado.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
pt_BR: precisão do enevoamento:
    valores altos forçam a máscara seguir as bordas mais de perto
    mas podem anular o efeito da suavização
    valores baixos dão gradientes mais suaves e melhor suavização
    mas podem levar a arestas imprecisas e halos

[ctx: section]
en: mask post-processing
pt_BR: pós-processamento da máscara

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
pt_BR: o histograma de máscara se estende entre o primeiro e último decil.
    a linha central mostra a média. as barras laranja aparecem nos extremos se houver corte.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
pt_BR: 0 desabilita quantização.
    valores altos posterizam a luminância da máscara para ajudar na orientação
    para produzir áreas mais suaves quando valores altos de enevoamento são usados

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
    the magic wand will auto-adjust the average exposure
pt_BR: use para mover a exposição média da máscara pelos canais
    para melhor controle da correção de exposição com os nós disponíveis.
    o seletor ajustará automaticamente a exposição média

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
    the magic wand will auto-adjust the contrast
pt_BR: use para compensar o efeito do filtro guiado
    e dilatar o contraste da máscara ao redor de -4EV
    isto permite espalhar o histograma de exposição sobre mais canais
    para um controle melhor da correção de exposição.
    a varinha mágica auto-ajustará o contraste

en: display exposure mask
pt_BR: mostrar máscara de exposição

en: tone mapping
pt_BR: mapeamento de tons

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o módulo de contraste local ou o de equalização de tons em seu lugar.

en: velvia
pt_BR: vélvia

en: resaturate giving more weight to blacks, whites and low-saturation pixels
pt_BR: restaura dando mais peso aos pretos, brancos e pixels de baixa saturação

en: the strength of saturation boost
pt_BR: a força do aumento de saturação

en: how much to spare highlights and shadows
pt_BR: quanto para resguardar realces e sombras

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
pt_BR: este módulo está obsoleto. use o controle de vivacidade no módulo balanço de cor rgb em seu lugar.

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
pt_BR: satura e reduz a luminosidade da maioria dos pixels saturados para tornar as cores mais vívidas.

en: the amount of vibrance
pt_BR: quantidade de vivacidade

en: simulate a lens fall-off close to edges
pt_BR: simula um suave escurecimento perto das bordas da lente

[ctx: section]
en: position / form
pt_BR: posição / forma

en: dithering
pt_BR: matização

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
pt_BR: a escala dos raios de vinheta para começar a decair

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
pt_BR: a escala dos raios de vinheta para terminar de decair

en: strength of effect on brightness
pt_BR: força do efeito no brilho

en: strength of effect on saturation
pt_BR: força do efeito na saturação

en: horizontal offset of center of the effect
pt_BR: deslocamento horizontal do centro do efeito

en: vertical offset of center of the effect
pt_BR: deslocamento vertical do centro do efeito

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
pt_BR: fator de forma
    0 produz um retângulo
    1 produz um círculo ou elipse
    2 produz um losango

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
pt_BR: habilite para proporção seguir automaticamente o tamanho da imagem

en: width-to-height ratio
pt_BR: relação de largura-altura

en: add some level of random noise to prevent banding
pt_BR: adiciona um certo nível de ruído aleatório para prevenir bandas de cor

en: [%s on node] change vignette/feather size
pt_BR: [%s no nó] muda vinheta/enevoamento

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
pt_BR: [%s no nó] muda vinheta/enevoamento, mantendo aspecto

en: [%s on center] move vignette
pt_BR: [%s no centro] mover vinheta

en: watermark
pt_BR: marca d'água

en: overlay an SVG watermark like a signature on the picture
pt_BR: sobrepõe uma marca d'água SVG como uma assinatura na imagem

en: marker
pt_BR: marcador

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
pt_BR: marcas d'água SVG em %s/watermarks ou %s/watermarks

note: Simple text
en: text
pt_BR: texto

en: text string, tag:
    $(WATERMARK_TEXT)
pt_BR: texto, etiqueta:
    $(WATERMARK_TEXT)

en: content
pt_BR: conteúdo

note: Text font
en: font
pt_BR: fonte

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
pt_BR: fonte para texto, etiquetas:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
pt_BR: cor da marca d'água, etiqueta:
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
pt_BR: seleciona cor da marca d'água

en: pick color from image
pt_BR: seleciona cor a partir da imagem

[ctx: section]
en: placement
pt_BR: posicionamento

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
pt_BR: escolha como ajustar a escala da marca d'água
    • imagem: encaixa a marca d'água na imagem inteira
    • maior borda: ajusta a maior borda da marca d'água à maior borda da imagem
    • menor borda: ajusta a maior borda da marca d'água à menor borda da imagem
    • altura: ajusta a marca d'água para a altura da imagem
    • opções avançadas: escolher dimensões da marca d'água e da imagem independentemente

en: reference image dimension against which to scale the watermark
pt_BR: dimensão da imagem de referência contra a qual a marca d'água terá a escala ajustada

en: watermark dimension to scale
pt_BR: dimensão da marca d'água para ajuste de escala

en: alignment
pt_BR: alinhamento

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
pt_BR: a opacidade da marca d'água

en: the scale of the watermark
pt_BR: a escala da marca d'água

en: the rotation of the watermark
pt_BR: a rotação da marca d'água

en: zone system
pt_BR: sistema de zona

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
pt_BR: zonas de luminosidade
    use a roda do mouse para mudar o número de zonas
    clique botão esquerdo na borda para criar um marcador
    clique botão direito no marcador para excluir

en: background jobs
pt_BR: tarefas em segundo plano

en: camera settings
pt_BR: configurações da câmera

en: toggle view property in center view
pt_BR: alterna propriedade da vista na vista central

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
pt_BR: perdida a conexão com a câmera, saindo modo acesso remoto

en: battery
pt_BR: bateria

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
pt_BR: controle da câmera

en: modes
pt_BR: modos

en: timer (s)
pt_BR: temporizador (s)

en: count
pt_BR: contagem

en: bkt. steps
pt_BR: passos de bracketing

en: capture image(s)
pt_BR: capturar imagem(ns)

en: toggle delayed capture mode
pt_BR: alterna modo de captura em retardo

en: toggle sequenced capture mode
pt_BR: alterna modo de captura em sequência

en: toggle bracketed capture mode
pt_BR: alterna modo de captura em brackets

en: the count of seconds before actually doing a capture
pt_BR: a contagem de segundos antes de realizar a captura

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
pt_BR: a quantidade de imagens capturadas em sequência,
    você pode definir isto em conjunto com o modo em retardo para criar sequências de stop-motion.

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
pt_BR: a quantidade de brackets em cada lado de um disparo centrado, total de imagens = (brackets*2) + 1.

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
pt_BR: a quantidade de passos de bracket, passo são configuráveis na câmera e geralmente 3 passos por stop
    em outras palavas, 3 passos são 1EV de exposição entre os brackets.

[ctx: section]
note: user specified properties
en: additional properties
pt_BR: propriedades adicionais

en: label
pt_BR: etiqueta

en: property
pt_BR: propriedade

en: add user property
pt_BR: adicionar propriedade do usuário

en: program
pt_BR: programa

en: focus mode
pt_BR: modo do foco

en: shutterspeed2
pt_BR: velocidade de disparo 2

en: shutterspeed
pt_BR: velocidade de disparo

en: WB
pt_BR: balanço de branco

en: collections
pt_BR: coleções

en: search filmroll
pt_BR: procura rolo de filme

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
pt_BR: problema selecionando novo caminho para o rolo de filme em %s

en: search filmroll...
pt_BR: procura rolo de filme...

en: uncategorized
pt_BR: sem categoria

en: rejected
pt_BR: rejeitadas

en: not rated
pt_BR: não classificado

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
pt_BR: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] como operadores

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
pt_BR: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] como operadores
    classificação em estrelas: 0-5
    imagens rejeitadas: -1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
pt_BR: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] como operadores
    digite datas no formato : YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (só o ano é obrigatório)

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
pt_BR: use `%' como curinga e `,' para separar valores

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
pt_BR: use `%' como curinga
    clique para incluir a hierarquia + sub-hierarquias (sufixo `*')
    shift+clique para incluir somente a hierarquia corrente (sem sufixo)
    ctrl+clique para incluir somente sub-hierarquias (sufixo `|%')

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
pt_BR: use `%' como curinga
    ctrl+clique para incluir o local atual + sub-locais (sufixo `*')
    shift+clique para incluir somente o local atual (sem sufixo)
    ctrl+clique para incluir somente sub-locais (sufixo `|%`)

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
pt_BR: use `%' como curinga
    ctrl+clique para incluir o local atual + sub-pastas (sufixo `*')
    shift+clique para incluir somente a pasta atual (sem sufixo)
    ctrl+clique para incluir somente sub-pastas (sufixo `|%`)

en: use `%' as wildcard
pt_BR: use `%' como curinga

en: clear this rule
pt_BR: limpar esta regra

en: clear this rule or add new rules
pt_BR: limpar esta regra ou adicionar nova regra

en: narrow down search
pt_BR: restringir pesquisa

en: add more images
pt_BR: adicionar mais imagens

en: exclude images
pt_BR: excluir imagens

en: change to: and
pt_BR: muda para: and

en: change to: or
pt_BR: muda para: ou

en: change to: except
pt_BR: muda para: exceto

note: the different categories
en: files
pt_BR: arquivos

en: metadata
pt_BR: metadados

en: times
pt_BR: tempo

en: capture details
pt_BR: detalhes da captura da foto

en: collections settings
pt_BR: preferências de coleções

en: preferences...
pt_BR: preferências...

en: AND
pt_BR: E

en: OR
pt_BR: OU

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
pt_BR: MAS NÃO

en: revert to a previous set of rules
pt_BR: reverte para um conjunto de regras anterior

en: jump back to previous collection
pt_BR: pula para coleção anterior

en: mean
pt_BR: média

en: color picker
pt_BR: seletor de cores

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
pt_BR: passe sobre para realçar a amostra na
    tela, clique para travar a amostra,
    clique-direito para carregar a área da amostra
    no seletor de cor ativo

en: click to (un)hide large color patch
pt_BR: clique para esconder ou mostrar o patch grande de cor

en: statistic
pt_BR: estatística

en: select which statistic to show
pt_BR: selecionar que estatística mostrar

en: select which color mode to use
pt_BR: selecionar que modo de cor usar

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
pt_BR: acionar o seletor de cores
    ctrl+clique ou clique-direito para selecionar uma área

en: add sample
pt_BR: adiciona amostra

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
pt_BR: amostras colhidas

en: display samples on image/vectorscope
pt_BR: exibir amostras na imagem/vetorscópio

en: restrict scope to selection
pt_BR: restringir escopo à seleção

en: history stack
pt_BR: pilha de histórico

en: open sidecar file
pt_BR: abrir arquivo auxiliar

en: error loading file '%s'
pt_BR: erro carregando arquivo '%s'

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
pt_BR[0]: nenhuma compressão do histórico de %d imagem
pt_BR[1]: nenhuma compressão do histórico de %d imagens

en: delete images' history?
pt_BR: excluir histórico de imagens?

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
pt_BR[0]: você realmente deseja remover o histórico da %d imagem selecionada?
pt_BR[1]: você realmente deseja remover os históricos das %d imagens selecionadas?

en: selective copy...
pt_BR: copiar seletivamente...

en: choose which modules to copy from the source image
pt_BR: seleciona quais módulos copiar da imagem fonte

en: copy history stack of
    first selected image
pt_BR: copia histórico da primeira
    imagem selecionada

en: selective paste...
pt_BR: colar seletivamente...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
pt_BR: seleciona quais módulos colar na(s) imagem(ns) destino

en: paste
pt_BR: colar

en: paste history stack to
    all selected images
pt_BR: cola histórico para todas
    as imagens selecionadas

en: compress history
pt_BR: comprimir histórico

en: compress history stack of
    all selected images
pt_BR: comprime histórico de
    todas imagens selecionadas

en: discard history stack of
    all selected images
pt_BR: descarta histórico de
    todas imagens selecionadas

en: how to handle existing history
pt_BR: como gerenciar histórico existente

en: append
pt_BR: anexar

en: load sidecar file...
pt_BR: carregar arquivo XMP...

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
pt_BR: abre arquivo XMP auxiliar e
    aplica nas imagens selecionadas

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
pt_BR: salva histórico e etiquetas no arquivo XMP auxiliar

en: duplicate manager
pt_BR: gerenciador de duplicatas

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
pt_BR: cria uma duplicata da imagem sem nenhum processamento

en: create a duplicate of the image with same history stack
pt_BR: cria uma duplicata da imagem com o mesmo histórico

en: export
pt_BR: exportar

en: invalid format for export selected
pt_BR: formato inválido selecionado para exportação

en: invalid storage for export selected
pt_BR: armazenamento inválido selecionado para exportação

en: export to disk
pt_BR: exportar para o disco

en: which is equal to %s × %s px
pt_BR: que é igual a %s x %s px

[ctx: section]
en: storage options
pt_BR: opções de armazenamento

en: target storage
pt_BR: armazenar em

[ctx: section]
en: format options
pt_BR: opções de formato

en: file format
pt_BR: formato do arquivo

[ctx: section]
en: global options
pt_BR: opções globais

en: set size
pt_BR: definir tamanho

en: choose a method for setting the output size
pt_BR: seleciona um método para determinar o tamanho da saída

en: in pixels (for file)
pt_BR: em pixels (para arquivo)

en: in cm (for print)
pt_BR: em cm (para impressão)

en: in inch (for print)
pt_BR: em polegadas (para impressão)

en: by scale (for file)
pt_BR: por escala (para arquivo)

en: print width
pt_BR: largura para impressão

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
pt_BR: limite máximo para largura da saída.
    clique com o botão do meio para redefinir como 0.

en: print height
pt_BR: altura para impressão

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
pt_BR: limite máximo para altura da saída.
    clique com o botão do meio para redefinir como 0.

en: resolution in dot per inch
pt_BR: resolução em pontos por polegada

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
pt_BR: pode ser um inteiro, número decimal ou fração simples.
    zero ou vazio são iguais a 1.
    clique com o botão do meio para redefinir em 1.

en: allow upscaling
pt_BR: permitir aumento da escala

en: high quality resampling
pt_BR: reamostragem de alta qualidade

en: do high quality resampling during export
pt_BR: fazer reamostragem de alta qualidade durante exportação

en: store masks
pt_BR: armazenar máscaras

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
pt_BR: armazena máscaras como camadas nas imagens exportadas.
    só funciona com alguns formatos.

en: image settings
pt_BR: configurações da imagem

en: output ICC profiles
pt_BR: perfil ICC de saída

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
pt_BR: • perceptual: move suavemente cores fora-do-gama para dentro do gama, preservando gradações,
    mas distorce cores dentro do gama no processo.
    note que perceptual é normalmente um LUT proprietário que depende do espaço de destino.
    
    • colorimétrico relativo: mantém a luminância enquanto reduz tão pouco quanto possível
    a saturação até as cores se encaixarem no gama.
    
    • saturação: projetado para apresentar gráficos de negócios atraentes
    preservando a saturação. (não serve para fotografia).
    
    • colorimétrico absoluto: adapta o ponto de branco da imagem ao ponto
    de branco da mídia de destino e não faz mais nada. usado principalmente ao verificar cores.
    (não serve para fotografia).

en: style
pt_BR: estilo

en: temporary style to use while exporting
pt_BR: estilo temporário a ser usado ao exportar

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
pt_BR: se os itens de estilo são adicionados ao final do histórico ou se substituem o histórico

en: replace history
pt_BR: substituir histórico

en: append history
pt_BR: adicionar ao final do histórico

[ctx: actionbutton]
en: export
pt_BR: exportar

en: export with current settings
pt_BR: exporta com configuração atual (ctrl-e)

en: select tag
pt_BR: seleciona etiqueta

en: _add
pt_BR: _adicionar

en: _done
pt_BR: _feito

en: list filter
pt_BR: filtrar a lista

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
pt_BR: lista de etiquetas disponíveis. clique 'adicionar' ou clique-duplo na etiqueta para adicionar a etiqueta selecionado

en: edit metadata exportation
pt_BR: editar exportação de metadados

en: general settings
pt_BR: configurações gerais

en: EXIF data
pt_BR: dados EXIF

en: export EXIF metadata
pt_BR: exportar metadados EXIF

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
pt_BR: exportar metadados xmp do darktable (do módulo editor de metadados)

en: only embedded
pt_BR: só embarcado

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
pt_BR: por padrão, a interface envia alguns metadados (limitados) além da imagem para o armazenamento remoto.
    para evitar isto e deixar que somente os metadados XMP darktable incorporados na imagem sejam exportados, selecione esta opção.
    se o armazenamento remoto não entende metadados do darktable, você pode usar metadados XMP calculados.

en: geo tags
pt_BR: geoetiquetas

en: export geo tags
pt_BR: exportar etiquetas de geolocalização

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
pt_BR: exportar etiquetas (para Xmp.dc.Subject)

en: private tags
pt_BR: etiquetas privadas

en: export private tags
pt_BR: exportar etiquetas privadas

en: synonyms
pt_BR: sinônimos

en: export tags synonyms
pt_BR: exportar sinônimos de etiquetas

en: omit hierarchy
pt_BR: omitir hierarquia

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
pt_BR: somente a última parte das etiquetas hierárquicas é incluída. pode ser útil se categorias não são usadas

en: hierarchical tags
pt_BR: etiquetas hierárquicas

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
pt_BR: exportar etiquetas hierárquicas (para Xmp.lr.Hierarchical Subject)

en: develop history
pt_BR: histórico de processamento

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
pt_BR: exportar dados de desenvolvimento darktable (para recuperação em caso de perda da base de dados ou arquivo XMP)

en: per metadata settings
pt_BR: configurações por metadados

en: redefined tag
pt_BR: etiqueta redefinida

en: formula
pt_BR: fórmula

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
pt_BR: lista de metadados calculados
    clique no botão '+' para selecionar e adicionar novos metadados
    se a fórmula estiver vazia, o metadado correspondente é removido do arquivo exportado,
    se a fórmula é '=', o metadado EXIF é exportado mesmo que os dados EXIF estejam desabilitados
    senão o metadado correspondente é calculado e adicionado ao arquivo exportado
    clique na célula da fórmula para editar
    digite $( para ativar o auto-completamento e ver a lista de variáveis

en: add an output metadata tag
pt_BR: adicionar uma etiqueta de metadados de saída

en: delete metadata tag
pt_BR: excluir etiqueta de metadados

en: full path
pt_BR: caminho completo

en: group
pt_BR: grupo

en: custom sort
pt_BR: ordenação personalizada

en: shuffle
pt_BR: embaralhar

en: collection filters
pt_BR: filtros de coleção

en: initial setting
pt_BR: configuração inicial

en: imported: last 24h
pt_BR: importada: últimas 24h

en: imported: last 30 days
pt_BR: importada: últimos 30 dias

en: taken: last 24h
pt_BR: tirada: últimas 24h

en: taken: last 30 days
pt_BR: tirada: últimos 30 dias

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
pt_BR: clique ou clique&#38;arraste para selecionar múltiplos valores

en: right-click opens a menu to select the available values
pt_BR: clique-direito abre um menu para selecionar valores disponíveis

en: you can't have more than %d rules
pt_BR: voce não pode ter mais que %d regras

en: rule property
pt_BR: propriedade da regra

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
pt_BR: propriedade da regra
    isto não pode ser modificado porque a regra está fixada na barra de ferramentas

[ctx: quickfilter]
en: filter
pt_BR: filtro

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
pt_BR: como esta regra está fixada na barra de ferramentas superior
    clique para retirá-la

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
pt_BR: você não pode desabilitar esta regra porque ela está fixada na barra de ferramentas

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
pt_BR: você não pode remover esta regra porque ela está fixada na barra de ferramentas

en: click to pin this rule to the top toolbar
pt_BR: crtl-clique para fixar esta regra na barra de ferramentas superior

en: remove this collect rule
pt_BR: remover esta regra de coleta

en: this rule is enabled
pt_BR: esta regra está habilitada

en: this rule is disabled
pt_BR: esta regra está desabilitada

en: or
pt_BR: ou

en: and not
pt_BR: e não

en: define how this rule should interact with the previous one
pt_BR: definir como esta regra deveria interagir com a anterior

en:  (off)
pt_BR:  (desligado)

en: you can't add more rules.
pt_BR: voce não pode adicionar mais regras.

en: shown filters
pt_BR: filtros mostrados

en: new filter
pt_BR: novo filtro

note: the actions part of the popover
en: actions
pt_BR: ações

en: reset quickfilters
pt_BR: redefinir (reset) filtros

en: sort order
pt_BR: ordem de classificação

en: determine the sort order of shown images
pt_BR: determina a ordem em que as imagens são mostradas

en: sort direction
pt_BR: direção da ordenação

en: remove this sort order
pt_BR: remover esta forma de ordenação

en: you can't have more than %d sort orders
pt_BR: você não pode ter mais que %d formas de ordenação

en: new rule
pt_BR: nova regra

en: append new rule to collect images
pt_BR: adicionar nova regra para coletar imagens

en: sort by
pt_BR: ordenar por

en: new sort
pt_BR: nova forma de ordenação

en: append new sort to order images
pt_BR: adiciona nova forma de ordenação de imagens

en: revert to a previous set of sort orders
pt_BR: reverte para um conjunto anterior de forma de ordenação

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
pt_BR: redefinir
    ctrl+clique para remover regras fixadas também

en: color filter
pt_BR: filtro por cor

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
pt_BR: filtrar por cor da etiqueta das imagens
    clique para alternar seleção da cor da etiqueta
    ctrl+clique para excluir a etiqueta de cor
    o botão cinza afeta todas as etiquetas de cor

note: create the filter combobox
en: rules
pt_BR: regras

en: filter by images color label
    and (∩): images having all selected color labels
    or (∪): images with at least one of the selected color labels
pt_BR: filtrar por cor da etiqueta das imagens
    e (n): imagens tendo as mesmas etiquetas de cor
    ou (u): imagens tendo ao menos uma das etiquetas de cor selecionadas

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
pt_BR: entre o nome de arquivo para procurar.
    múltiplos valores podem ser separados por ','
    
    clique-direito para obter nomes de arquivos existentes

en: extension
pt_BR: extensão

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
pt_BR: entre a extensão a procurar com um ponto inicial.
    múltiplos valores podem ser separados por ','
    palavras chave: 'RAW' 'NOT RAW' 'LDR' 'HDR'
    
    clique-direito para obter as extensões existentes

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
pt_BR: clique-simples para selecionar o nome de arquivo
    ctrl-clique para selecionar múltiplos valores

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
pt_BR: clique-simples para selecionar extensão
    ctrl-clique para selecionar múltiplos valores

en: ungrouped images
pt_BR: imagens não agrupadas

en: select the type of grouped image to filter
pt_BR: selecione o tipo de imagem agrupada para filtrar

note: predefined selections
en: all images
pt_BR: todas as imagens

en: filter on history state
pt_BR: filtrar por estado do histórico

en: local copied state filter
pt_BR: filtro por estado de cópia local

en: filter images based on their module order
pt_BR: filtrar imagens baseando-se na ordem dos módulos

en: comparator
pt_BR: comparador

en: filter by images rating
pt_BR: filtrar por classificação das imagens

en: ratings
pt_BR: classificações

en: unstarred only
pt_BR: apenas sem estrelas

en: rejected only
pt_BR: apenas rejeitadas

en: all except rejected
pt_BR: todas exceto rejeitadas

en: not rated only
pt_BR: apenas não classificadas

en: better
pt_BR: melhor

en: worse
pt_BR: pior

en: cap
pt_BR: limite de altura

en: rating filter
pt_BR: filtro de classificação

en: portrait images
pt_BR: imagens retrato

en: square images
pt_BR: imagens quadradas

en: landscape images
pt_BR: imagens paisagem

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
pt_BR: filtra por texto dos metadados da imagem, modelo/marca da câmera, etiquetas, caminho do arquivo e nome
    `%` é o caractere curinga
    por padrão, curingas de início e fim são auto-aplicados
    começar ou terminar com aspas duplas desabilita o curinga correspondente
    fica sombreado durante a execução da busca

en: apply offset and geo-location
pt_BR: aplicar deslocamento e geolocalização

en: apply geo-location
pt_BR: aplicar geolocalização

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl-z to undo
pt_BR: aplica deslocamento e geolocalização às imagens que combinam
    operação dupla: dois ctrl-z para desfazer

en: apply geo-location to matching images
pt_BR: aplica geolocalização a imagens que casam com os padrões definidos

en: GPX file track segments
pt_BR: segmentos de trilha do arquivo GPX

en: start time
pt_BR: data/hora de início

en: end time
pt_BR: tempo final

en: points
pt_BR: pontos

en: images
pt_BR: imagens

en: open GPX file
pt_BR: abrir arquivo GPX

en: preview
pt_BR: pré-visualização

en: GPS data exchange format
pt_BR: formato de intercâmbio de dados GPS

en: date/time
pt_BR: data/hora

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
pt_BR: insira o novo valor de data/hora (yyyy:mm:dd hh:mm:ss[.sss])
    digite os novos valores ou use o scroll na célula

en: original date/time
pt_BR: data/hora original

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
pt_BR: bloquear valor de deslocamento de tempo para aplicar em outra seleção

en: date/time offset
pt_BR: deslocamento de data/hora

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
pt_BR: deslocamento ou diferença ([-]dd hh:mm:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
pt_BR: aplicar deslocamento

en: apply offset to selected images
pt_BR: aplicar deslocamento às imagens selecionadas

en: apply date/time
pt_BR: aplicar data/hora

en: apply the same date/time to selected images
pt_BR: aplica a mesma data/hora nas imagens selecionadas

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
pt_BR: comece a digitar para mostrar uma lista de valores permitidos e
    selecione seu fuso horário.
    pressione enter para confirmar, de forma que o asterisco * desapareça

note: gpx
en: apply GPX track file...
pt_BR: aplicar arquivo de trilha GPX...

en: parses a GPX file and updates location of selected images
pt_BR: analisa o arquivo GPX e atualiza a localização das imagens selecionadas

[ctx: section]
en: GPX file
pt_BR: arquivo GPX

en: select a GPX track file...
pt_BR: selecionar arquivo de trilha GPX...

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
pt_BR: lista de segmentos de trilhas no arquivo GPX, para cada segmento:
    - a data/hora de início em tempo local
    - o número de pontos da trilha
    - o número de imagens baseando-se na data/hora das imagens, deslocamento e fuso horário
    - informações mais detalhadas de tempo, passe o mouse sobre a linha

en: preview images
pt_BR: pré-visualizar imagens

en: show on map matching images
pt_BR: mostrar no mapa as imagens que combinam

en: select images
pt_BR: selecionar imagens

en: select matching images
pt_BR: seleciona imagens que combinam

en: number of matching images versus selected images
pt_BR: número de imagens que combinam  versus imagens selecionadas

en: monochromatic
pt_BR: monocromático

en: analogous
pt_BR: análogo

en: analogous complementary
pt_BR: complementar análogo

en: complementary
pt_BR: complementar

en: split complementary
pt_BR: complementar dividido

en: dyad
pt_BR: díade

en: triad
pt_BR: tríade

en: tetrad
pt_BR: tétrade

en: vectorscope
pt_BR: vetorscópio

en: waveform
pt_BR: forma de onda

en: RGB parade
pt_BR: parada RGB

en: histogram
pt_BR: histograma

en: scopes
pt_BR: histograma

en: unsupported vectorscope profile selected, it will be replaced with linear Rec2020
pt_BR: perfil de vetorscópio não suportado escolhido, será substituído por Rec2020 linear

en: scroll to coarse-rotate
pt_BR: scroll para rotacionar grosseiramente

en: ctrl+scroll to fine rotate
pt_BR: ctrl+scroll para rotacionar de maneira fina

en: shift+scroll to change width
pt_BR: shift+scroll muda largura

en: alt+scroll to cycle
pt_BR: alt+scroll alterna ciclicamente

en: drag to change black point
pt_BR: arrastar para mudar o ponto preto

en: double-click resets
pt_BR: clique-duplo para redefinir

en: drag to change exposure
pt_BR: arraste para mudar exposição

en: set scale to linear
pt_BR: mudar escala para linear

en: set scale to logarithmic
pt_BR: mudar escala para logarítmica

en: set scope to vertical
pt_BR: mudar escopo para vertical

en: set scope to horizontal
pt_BR: mudar escopo para horizontal

en: set view to AzBz
pt_BR: mudar visão para AzBz

en: set view to RYB
pt_BR: mudar visão para RYB

en: set view to u*v*
pt_BR: mudar visão para u*v*

en: cycle histogram modes
pt_BR: alterna ciclicamente opções de histograma

en: hide histogram
pt_BR: esconder histograma

en: switch histogram view
pt_BR: alterna modo de visão do histograma

en: toggle blue channel
pt_BR: alternar mostrar/esconder o canal azul

en: toggle colors
pt_BR: alternar cores

en: toggle green channel
pt_BR: alternar mostrar/esconder o canal verde

en: toggle red channel
pt_BR: alternar mostrar/esconder o canal vermelho

en: cycle vectorscope types
pt_BR: alternar tipos de vetorscópio

en: color harmonies
pt_BR: harmonias de cor

en: cycle color harmonies
pt_BR: alternar ciclicamente harmonias de cor

en: compress history stack
pt_BR: comprimir histórico

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
pt_BR: criar o mínimo histórico que reproduz a mesma imagem
    ctrl-clique para truncar o histórico no item selecionado

en: create a style from the current history stack
pt_BR: criar estilo do histórico atual

en: create style from history
pt_BR: criar estilo do histórico

en: always-on module
pt_BR: módulo sempre-ligado

en: default enabled module
pt_BR: módulo habilitado por padrão

en: deprecated module
pt_BR: módulo descontinuado

en: colorspace
pt_BR: espaço de cor

en: mask mode
pt_BR: modo da máscara

en: blend mode
pt_BR: modo de mesclagem

en: blend operation
pt_BR: operação de mesclagem

en: blend fulcrum
pt_BR: pivô (fulcrum) de mesclagem

en: mask blur
pt_BR: mascara de desfoque

en: raster mask instance
pt_BR: instâncias de máscara de matriz de pixels

en: raster mask id
pt_BR: id de máscara de matriz de pixels

en: invert mask
pt_BR: inverter máscara

en: drawn mask polarity
pt_BR: polaridade da máscara desenhada

en: a drawn mask was added
pt_BR: uma máscara desenhada foi adicionada

en: the drawn mask was removed
pt_BR: a máscara desenhada foi removida

en: the drawn mask was changed
pt_BR: a máscara desenhada foi modificada

en: parametric output mask:
pt_BR: máscara paramétrica de saída:

en: parametric input mask:
pt_BR: máscara paramétrica de entrada:

en: delete image's history?
pt_BR: excluir histórico da imagem?

en: do you really want to clear history of current image?
pt_BR: você realmente deseja remover o histórico da imagem atual?

en: actions on selection
pt_BR: ações na seleção

en: delete (trash)
pt_BR: remover (lixeira)

en: physically delete from disk (using trash if possible)
pt_BR: exclui fisicamente do disco (usando a lixeira se possível)

en: physically delete from disk immediately
pt_BR: excluir fisicamente do disco imediatamente

en: remove
pt_BR: remover

en: remove images from the image library, without deleting
pt_BR: remove imagens da biblioteca de imagens, sem excluí-las

en: move...
pt_BR: mover...

en: move to other folder
pt_BR: move para outra pasta

en: copy...
pt_BR: copiar...

en: copy to other folder
pt_BR: copia para outra pasta

en: create HDR
pt_BR: criar HDR

en: create a high dynamic range image from selected shots
pt_BR: cria imagem de grande alcance dinâmico (HDR)
    das fotos selecionadas

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
pt_BR: adiciona uma duplicata à biblioteca de imagens, incluindo seu histórico

en: rotate selected images 90 degrees CCW
pt_BR: gira seleção 90 graus sentido anti-horário

en: rotate selected images 90 degrees CW
pt_BR: gira seleção 90 graus sentido horário

en: reset rotation
pt_BR: redefinir rotação

en: reset rotation to EXIF data
pt_BR: redefine rotação conforme dados EXIF

en: copy locally
pt_BR: copiar localmente

en: copy the image locally
pt_BR: copiar a imagem localmente

en: resync local copy
pt_BR: atualizar cópia local

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
pt_BR: sincroniza o XMP da imagem e remove a cópia local

[ctx: selected images action]
en: group
pt_BR: agrupar

en: add selected images to expanded group or create a new one
pt_BR: adiciona imagens selecionadas ao grupo expandido ou criar um novo

en: ungroup
pt_BR: desagrupar

en: remove selected images from the group
pt_BR: remove imagens selecionadas do grupo

en: select ratings metadata
pt_BR: selecione metadados de classificação

en: colors
pt_BR: cores

en: select colors metadata
pt_BR: selecione metadados de cores

en: select tags metadata
pt_BR: seleciona metadados das etiquetas

en: select geo tags metadata
pt_BR: selecionar metadados de etiquetas de geolocalização

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
pt_BR: selecionar metadados darktable (do módulo editor de metadados)

en: set the selected image as source of metadata
pt_BR: determinar a imagem selecionada como fonte de metadados

en: paste selected metadata on selected images
pt_BR: cola metadados para imagens selecionadas

en: clear selected metadata on selected images
pt_BR: limpar metadados selecionados para imagens selecionadas

en: how to handle existing metadata
pt_BR: como gerenciar metadados existentes

en: merge
pt_BR: mesclar

en: update image information to match changes to file
pt_BR: atualizar informações da imagem para corresponder às mudanças no arquivo

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
pt_BR: define a seleção como imagens monocromáticas e ativa o fluxo de trabalho em monocromático

en: set selection as color images
pt_BR: define a seleção como imagens coloridas

en: duplicate virgin
pt_BR: duplicar imagem sem desenvolvimento

en: device "%s" connected on port "%s".
pt_BR: dispositivo "%s" conectado na porta "%s".

en: copy & import from camera
pt_BR: copiar & importar da câmera

en: tethered shoot
pt_BR: acesso remoto

en: unmount camera
pt_BR: desmontar câmera

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
pt_BR: a câmera foi travada por outra aplicação
    certifique-se de que ela não está mais montada no computador
    ou feche a aplicação que a travou

en: tethering and importing is disabled for this camera
pt_BR: o acesso remoto e a importação foram desabilitados para esta câmera

en: mount camera
pt_BR: montar câmera

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
pt_BR[0]: %d imagem de %d selecionada
pt_BR[1]: %d imagens de %d selecionadas

en: you can't delete the selected place
pt_BR: você não pode remover o local selecionado

en: choose the root of the folder tree below
pt_BR: selecione a raiz ou a árvore de pastas abaixo

en: places
pt_BR: locais

en: restore all default places you have removed by right-click
pt_BR: restaurar todos os lugares padrão que você removeu com clique-direito

en: add a custom place
    
    right-click on a place to remove it
pt_BR: adicione um lugar customizado
    
    clique-direito em um lugar para removê-lo

en: you can add custom places using the plus icon
pt_BR: você pode adicionar lugares customizados usando o ícone "mais"

en: select a folder to see the content
pt_BR: selecione uma pasta para ver o conteúdo

en: folders
pt_BR: pastas

en: pictures
pt_BR: imagens

en: mark already imported pictures
pt_BR: marcar imagens já importadas

en: modified
pt_BR: modificado

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
pt_BR: data/hora de modificação do arquivo, pode ser diferente de data/hora Exif

en: show/hide thumbnails
pt_BR: mostrar/esconder miniaturas

en: naming rules
pt_BR: regras para nomes

en: add to library
pt_BR: adicionar à biblioteca

en: copy & import
pt_BR: copiar & importar

en: select new
pt_BR: selecionar novas

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
pt_BR: por favor aguarde durante pre-busca da lista de imagens da câmera...

en: invalid override date/time format
pt_BR: formato inválido para sobrescrever data/hora

en: import base directory
pt_BR: diretório base para importar

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
pt_BR: antes de copiar imagens para o diretório base do darktable, certifique-se de que ele está definido como você prefere.
    mais informações podem ser obtidas no manual do darktable.
    
    veja preferências do darktable -> importar.
    verifique e possivelmente corrija o 'padrão de nomeação de diretório base'

en: _come back & check
pt_BR: _voltar & verificar

en: _understood & done
pt_BR: _entendido & feito

en: add to library...
pt_BR: adicionar à biblioteca...

en: add existing images to the library
pt_BR: adiciona imagens existentes à biblioteca de imagens

en: copy & import...
pt_BR: copiar & importar...

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
pt_BR: copia e, opcionalmente, renomeia imagens antes de adicioná-las à biblioteca
    padrões podem ser definidos para renomear as imagens e especificar pastas
    de destino

note: collapsible section
en: parameters
pt_BR: parâmetros

en: v3.0 for RAW input (default)
pt_BR: v3.0 para entrada RAW (padrão)

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
pt_BR: v3.0 para entrada JPEG/não RAW

en: deleting preset for obsolete module
pt_BR: excluindo predefinição de módulo obsoleto

en: manage presets...
pt_BR: gerenciar predefinições...

en: nothing to save
pt_BR: nada a gravar

en: show module
pt_BR: mostrar módulo

en: utility module
pt_BR: módulos utilitários

en: live view
pt_BR: visualização ao vivo

en: toggle live view
pt_BR: alternar visualização ao vivo

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
pt_BR: zoom da visualização ao vivo

en: flip live view horizontally
pt_BR: girar visualização ao vivo horizontalmente

en: move focus point in (big steps)
pt_BR: mover ponto de foco para dentro (passos grandes)

en: move focus point in (small steps)
pt_BR: mover ponto de foco para dentro (passos pequenos)

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
pt_BR: executar autofoco

en: move focus point out (small steps)
pt_BR: mover ponto de foco para fora (passos grandes)

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
pt_BR: mover ponto de foco para fora (passos pequenos)

en: overlay
pt_BR: sobrepor

en: selected image
pt_BR: imagem selecionada

en: overlay another image over the live view
pt_BR: sobrepor outra imagem sobre a visualização ao vivo

en: enter image id of the overlay manually
pt_BR: introduza o id da imagem para sobrepor manualmente

en: overlay mode
pt_BR: modo de sobreposição

[ctx: blendmode]
en: add
pt_BR: adicionar

[ctx: blendmode]
en: saturate
pt_BR: saturação

[ctx: blendmode]
en: color dodge
pt_BR: subexposição de cor

[ctx: blendmode]
en: color burn
pt_BR: superexposição de cor

[ctx: blendmode]
en: hard light
pt_BR: luz forte

[ctx: blendmode]
en: soft light
pt_BR: luz suave

[ctx: blendmode]
en: exclusion
pt_BR: exclusão

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
pt_BR: matiz HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
pt_BR: saturação HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL color
pt_BR: cor HSL

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
pt_BR: luminosidade HSL

en: mode of the overlay
pt_BR: modo da sobreposição

en: split line
pt_BR: divide linha

en: only draw part of the overlay
pt_BR: desenha apenas parte da sobreposição

en: find location
pt_BR: encontrar localização

en: locations
pt_BR: localizações

en: new sub-location
pt_BR: nova sub-localização

en: new location
pt_BR: nova localização

en: location name '%s' already exists
pt_BR: localização com nome '%s' já existente

en: edit location
pt_BR: editar localização

en: delete location
pt_BR: remover localização

en: update filmstrip
pt_BR: atualizar rolo de filme

en: go to collection (lighttable)
pt_BR: ir para a coleção (mesa de luz)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
pt_BR: terminar a edição (pressione enter ou esc) antes de selecionar outra localização

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
pt_BR: lista de localizações do usuário,
    clique para mostrar ou esconder uma localização no mapa:
     - scroll dentro da forma para mudar seu tamanho
     - <shift> ou <ctrl> com scroll para modificar a largura ou altura
     - clique dentro da forma e arraste para mudar sua posição
     - ctrl-clique para mover a imagem de dentro da localização
     - ctrl-clique para editar o nome de uma localização
     - um símbolo da pipe '|' quebra o nome em vários níveis
     - para remover um grupo de localizações, limpe seu nome
     - pressione enter para validar o novo nome, esc para cancelar a edição
    clique-direito para outras ações: remover a localização e ir para a coleção

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
pt_BR: selecionar a forma da localização no mapa, círculo, retângulo ou mesmo polígono se disponível (selecione primeiro um lugar poligonal no módulo 'encontrar localização')

en: add a new location on the center of the visible map
pt_BR: adiciona uma nova localização no centro do mapa visível

en: show all
pt_BR: mostrar todas

en: show all locations which are on the visible map
pt_BR: mostrar todas as localizações que estão no mapa visível

en: map settings
pt_BR: configurações do mapa

en: map source
pt_BR: origem do mapa

en: select the source of the map. some entries might not work
pt_BR: seleciona a origem do mapa. algumas entradas podem não funcionar

en: feather
pt_BR: enevoamento

en: group #%d
pt_BR: grupo #%d

en: duplicate this shape
pt_BR: duplicar esta forma

en: delete this shape
pt_BR: excluir esta forma

en: delete group
pt_BR: excluir grupo

en: remove from group
pt_BR: remover do grupo

en: group the forms
pt_BR: agrupar as formas

en: use inverted shape
pt_BR: usar forma invertida

en: mode: union
pt_BR: modo: união

en: mode: intersection
pt_BR: modo: intersecção

en: mode: difference
pt_BR: modo: diferença

en: mode: sum
pt_BR: modo: soma

en: mode: exclusion
pt_BR: modo: exclusão

en: cleanup unused shapes
pt_BR: limpar formas não usadas

en: created shapes
pt_BR: formas criadas

en: properties
pt_BR: propriedades

en: no shapes selected
pt_BR: nenhuma forma selecionada

en: pressure
pt_BR: pressão

en: smoothing
pt_BR: suavização

en: metadata editor
pt_BR: editor de metadados

en: metadata settings
pt_BR: configurações de metadados

en: _default
pt_BR: _padrões

en: visible
pt_BR: visível

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
pt_BR: escolha se o metadado correspondente é de interesse para você
    ele será visível no editor de metadados, coleção, e módulo de importação
    também será exportado

en: private
pt_BR: privado

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
pt_BR: escolha se quiser manter esta informação privada (não exportada com a imagem)

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
pt_BR: texto de metadado
    ctrl-enter insere nova linha (cuidado, pode não ser compatível com metadados padrão.)
    se aparecer <deixar sem modificações>, as imagens selecionadas possuem metadados diferentes.
    neste caso, clique-direito dá a possibilidade de escolher uma das opções disponíveis.
    pressione esc para sair da janela pop-up

en: write metadata for selected images
pt_BR: salva os metadados nas imagens selecionadas

en: cancel
pt_BR: cancelar

en: ignore changed metadata
pt_BR: ignorar metadados modificados

en: Creative Commons Attribution (CC BY)
pt_BR: Creative Commons Attribution (CC-BY)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC BY-SA)
pt_BR: Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC-BY-SA)

en: Creative Commons Attribution-NoDerivs (CC BY-ND)
pt_BR: Creative Commons Attribution-NoDerivs (CC-BY-ND)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)
pt_BR: Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC-BY-NC)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC BY-NC-SA)
pt_BR: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC-BY-NC-SA)

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC BY-NC-ND)
pt_BR: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC-BY-NC-ND)

en: all rights reserved
pt_BR: todos os direitos reservados

note: internal
en: filmroll
pt_BR: rolo de filme

en: group id
pt_BR: identificação de grupo

en: version
pt_BR: versão

en: import timestamp
pt_BR: data/hora importação

en: change timestamp
pt_BR: data/hora modificação

en: export timestamp
pt_BR: data/hora exportação

en: print timestamp
pt_BR: data/hora impressão

en: 35mm equiv focal length
pt_BR: distância focal equiv 35mm

en: focus distance
pt_BR: distância de foco

en: datetime
pt_BR: data/hora

en: export width
pt_BR: largura exportada

en: export height
pt_BR: altura exportada

en: elevation
pt_BR: elevação

en: categories
pt_BR: categorias

en: image information
pt_BR: informações da imagem

en: unused/deprecated
pt_BR: não utilizado/obsoleto

en: marked for deletion
pt_BR: marcado para remoção

en: auto-applying presets applied
pt_BR: predefinições automáticas aplicadas

en: has .txt
pt_BR: possui .txt

en: has .wav
pt_BR: possui .wav

en: image has %d star | image has %d stars
pt_BR[0]: a imagem tem %d estrela
pt_BR[1]: a imagem tem %d estrelas

en: loader: %s
pt_BR: carregador: %s

en: <various values>
pt_BR: <vários valores>

en: double-click to jump to film roll
    %s
pt_BR: clique-duplo para pular para rolo de filme
    %s

en: infinity
pt_BR: infinito

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
pt_BR: arraste uma linha por vez até conseguir a ordem desejada
    desmarque para esconder metadados que não são de interesse
    se configurações diferentes forem necessárias, use predefinições

en: jump to film roll
pt_BR: pula para rolo de filme

en: recently used collections
pt_BR: coleções usadas recentemente

en:  and
pt_BR:  e

en:  or
pt_BR:  ou

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
pt_BR:  mas não

en: recent collections settings
pt_BR: preferências de coleções recentes

en: workflow: scene-referred
pt_BR: fluxo de trabalho: relativo à cena

en: modules: deprecated
pt_BR: módulos: obsoletos

en: last modified layout
pt_BR: última disposição modificada

en: modulegroups
pt_BR: grupos de módulos

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
pt_BR: liga-desliga

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
pt_BR: esta ferramenta básica está desligada porque há múltiplas instâncias deste módulo. Por favor use o módulo completo para acessar esta ferramenta.

en: (some features may only be available in the full module interface)
pt_BR: (algumas features podem só estar disponíveis na interface do módulo completo)

en: go to the full version of the %s module
pt_BR: ir para versão completa do módulo %s

[ctx: modulegroup]
en: tone
pt_BR: tom

[ctx: modulegroup]
en: color
pt_BR: cor

[ctx: modulegroup]
en: correct
pt_BR: correção

[ctx: modulegroup]
en: effect
pt_BR: efeito

en: modules: all
pt_BR: módulos: todos

[ctx: modulegroup]
en: grading
pt_BR: gradação de cores

[ctx: modulegroup]
en: effects
pt_BR: efeitos

en: workflow: beginner
pt_BR: fluxo de trabalho: iniciante

en: workflow: display-referred
pt_BR: fluxo de trabalho: relativo à exibição

en: search only
pt_BR: buscar apenas

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
pt_BR: descontinuados/obsoletos

en: previous config
pt_BR: configuração anterior

en: previous layout
pt_BR: disposição anterior

en: previous config with new layout
pt_BR: configuração anterior com nova disposição

en: remove this widget
pt_BR: remover esta ferramenta

en: remove this module
pt_BR: remover este módulo

en: tone
pt_BR: tom

en: technical
pt_BR: técnico

en: grading
pt_BR: gradação de cores

en: add this module
pt_BR: adicionar este módulo

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
pt_BR: todos os módulos disponíveis

en: add module
pt_BR: adicionar módulo

en: remove module
pt_BR: remover módulo

en: header needed for other widgets
pt_BR: cabeçalho necessário para outras ferramentas

en: add this widget
pt_BR: adicionar esta ferramenta

en: currently invisible
pt_BR: autalmente invisível

en: add widget
pt_BR: adicionar ferramenta

en: remove widget
pt_BR: remover ferramenta

en: show all history modules
pt_BR: mostrar todos os módulos do histórico

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
pt_BR: mostrar módulos presenta na pilha do histórico, independente de estarem habilitados

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
pt_BR: os módulos a seguir foram descontinuados porque possuem erros internos de projeto que não podem ser resolvidos e há módulos alternativos que resolvem esses problemas.
    eles serão removidos para novas edições na próxima versão.

en: quick access panel
pt_BR: painel de acesso rápido

en: show only active modules
pt_BR: mostrar apenas módulos ativos

en: active modules
pt_BR: módulos ativos

en: presets
    ctrl+click to manage
pt_BR: predefinições
    ctrl+clique para gerenciar

en: search modules
pt_BR: busca módulos

en: search modules by name or tag
pt_BR: procurar módulos por nome ou etiqueta

en: clear text
pt_BR: limpar texto

en: basic icon
pt_BR: ícone de básico

en: active icon
pt_BR: ícone ativo

en: color icon
pt_BR: ícone de cor

en: correct icon
pt_BR: ícone de correções

en: effect icon
pt_BR: ícone de efeitos

en: favorites icon
pt_BR: ícone de favoritos

en: tone icon
pt_BR: ícone de tom

en: grading icon
pt_BR: ícone de gradação

en: technical icon
pt_BR: ícone de técnico

en: quick access panel widgets
pt_BR: ferramentas do painel de acesso rápido

en: quick access
pt_BR: acesso rápido

en: add widget to the quick access panel
pt_BR: adicionar ferramenta ao painel de acesso rápido

en: group icon
pt_BR: ícone de grupo

en: group name
pt_BR: nome do grupo

en: remove group
pt_BR: remover grupo

en: move group to the left
pt_BR: mover grupo para a esquerda

en: add module to the group
pt_BR: adicionar módulo ao grupo

en: move group to the right
pt_BR: mover grupo para a direita

en: rename preset
pt_BR: renomear predefinição

en: _rename
pt_BR: _renomear

en: new preset name:
pt_BR: novo nome da predefinição:

en: a preset with this name already exists!
pt_BR: uma predefinição com este nome já existe!

en: preset:
pt_BR: predefinição:

en: remove the preset
pt_BR: remover a predefinição

en: duplicate the preset
pt_BR: duplicar a predefinição

en: rename the preset
pt_BR: renomear a predefinição

en: create a new empty preset
pt_BR: criar nova predefinição vazia

en: show search line
pt_BR: mostrar linha de busca

en: show quick access panel
pt_BR: mostrar painel de acesso rápido

en: show all history modules in active group
pt_BR: mostrar todos os módulos do histórico no grupo atual

en: auto-apply this preset
pt_BR: auto-aplicar esta predefinição

en: module groups
pt_BR: grupos de módulos

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
pt_BR: esta é uma predefinição nativa somente de leitura. duplique se quiser fazer mudanças

en: navigation
pt_BR: navegação

[ctx: navigationbox]
en: fill
pt_BR: preenchimento

en: small
pt_BR: pequeno

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
pt_BR: navegação
    clique ou arraste para posicionar a área em zoom na visão central

en: hide navigation thumbnail
pt_BR: esconde miniatura de navegação

en: image zoom level
pt_BR: nível de zoom da imagem

en: print settings
pt_BR: configurações de impressão

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
pt_BR: processando `%s' para `%s'

en: cannot open printer profile `%s'
pt_BR: não foi possível abrir o perfil de impressora `%s'!

en: error getting output profile for image %d
pt_BR: erro ao obter perfil de saída para imagem %d

en: cannot apply printer profile `%s'
pt_BR: não foi possível aplicar o perfil de impressora `%s'!

en: failed to create temporary PDF for printing
pt_BR: falha ao criar PDF temporário para imprimir

en: maximum image per page reached
pt_BR: máximo de imagens por página foi atingido

en: cannot print until a picture is selected
pt_BR: não pode imprimir até que uma foto seja selecionada

en: cannot print until a printer is selected
pt_BR: não pode imprimir até uma impressora ser selecionada

en: cannot print until a paper is selected
pt_BR: não pode imprimir até um papel ser selecionado

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
pt_BR: não foi possível obter a imagem %d para imprimir

[ctx: section]
en: printer
pt_BR: impressora

en: printer
pt_BR: impressora

en: media
pt_BR: mídia

en: color management in printer driver
pt_BR: gerenciamento de cor do driver da impressora

en: printer ICC profiles
pt_BR: perfis ICC de impresssora

en: black point compensation
pt_BR: compensação de ponto preto

en: activate black point compensation when applying the printer profile
pt_BR: ativar compensação de ponto preto ao aplicar o perfil da impressora

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
pt_BR: página

en: measurement units
pt_BR: unidades de medida

en: image width/height
pt_BR: largura/altura da imagem

en: scale factor
pt_BR: fator de escala

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
pt_BR: fator de escala de imagem nativo da impressora:
    <1 significa que foi encolhido (melhor qualidade)
    >1 significa que a imagem foi aumentada
    um valor muito grande pode resultar em baixa qualidade de impressão

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
pt_BR: margem superior

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
pt_BR: margem esquerda

en: lock
pt_BR: bloquear

en: change all margins uniformly
pt_BR: mudar todas as margens uniformemente

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
pt_BR: margem direita

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
pt_BR: margem inferior

en: display grid
pt_BR: visualizar grade

en: snap to grid
pt_BR: alinhar à grade

en: borderless mode required
pt_BR: modo sem bordas necessário

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
pt_BR: indica que o modo sem bordas deveria ser habilitado
    no driver da impressora porque as margens selecionadas estão
    menores que as margens do hardware da impressora.

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
pt_BR: disposição da imagem

en: new image area
pt_BR: nova área de imagem

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
pt_BR: adiciona uma nova área da imagem na página
    clique e arraste na página para posicionar a área
    arraste e solte a imagem do rolo de filme nela

en: delete image area
pt_BR: excluir área de imagem

en: delete the currently selected image area
pt_BR: remover a área da imagem atualmente selecionada

en: clear layout
pt_BR: limpar disposição

en: remove all image areas from the page
pt_BR: remove todas áreas de imagem da página

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
pt_BR: origem x da área da imagem (na unidade atual)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
pt_BR: origem y da área da imagem (na unidade atual)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
pt_BR: largura da área da imagem (na unidade atual)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
pt_BR: altura da área da imagem (na unidade atual)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
pt_BR: configurações de impressão

en: temporary style to use while printing
pt_BR: estilo temporário a ser usado ao imprimir

en: print with current settings
pt_BR: imprime com configuração atual

en: select all images in current collection
pt_BR: seleciona todas imagens na coleção atual

en: clear selection
pt_BR: limpa seleção

en: select unselected images
    in current collection
pt_BR: seleciona images não selecionadas
    na coleção atual

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
pt_BR: seleciona todas as imagens que estão no mesmo
    rolo de filme que as imagens selecionadas

en: select untouched images in
    current collection
pt_BR: seleciona imagens não modificadas na
    coleção atual

en: session
pt_BR: sessão

en: jobcode
pt_BR: código do trabalho

en: create
pt_BR: criar

en: snapshots
pt_BR: instantânea

en: snapshots for removed image have been deleted
pt_BR: instantâneas da imagem removida foram removidos

en: this snapshot was taken from
pt_BR: esta captura instantânea foi tirada de

en: take snapshot
pt_BR: captura instantânea

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
pt_BR: tira uma instantânea para comparar com outra imagem ou a mesma imagem em outro estágio de revelação

en: toggle last snapshot
pt_BR: alterna última instantânea

en: remove style? | remove styles?
pt_BR[0]: remover estilo?
pt_BR[1]: remover estilos?

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
pt_BR[0]: você realmente deseja excluir %d estilo?
pt_BR[1]: você realmente deseja excluir %d estilos?

en: _overwrite
pt_BR: _sobrescrever

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
pt_BR: estilo `%s' já existe.
    Deseja sobrescrever?

en: apply this option to all existing styles
pt_BR: auto-aplicar esta opção a todos os estilos existentes

en: style %s was successfully exported
pt_BR: estilo %s foi exportado com sucesso

en: select style
pt_BR: selecionar estilo

en: darktable style files
pt_BR: arquivos de estilo do darktable

en: available styles,
    double-click to apply
pt_BR: estilos disponíveis,
    clique-duplo para aplicar

en: filter style names
pt_BR: filtrar nomes de estilo

en: create duplicate
pt_BR: criar duplicata

en: creates a duplicate of the image before applying style
pt_BR: cria uma duplicata da imagem antes de aplicar o estilo

en: create...
pt_BR: criar...

en: create styles from history stack of selected images
pt_BR: cria estilos a partir do histórico das imagens selecionadas

en: edit...
pt_BR: editar...

en: edit the selected styles in list above
pt_BR: edita os estilos selecionados na lista acima

en: removes the selected styles in list above
pt_BR: exclui os estilos selecionados na lista acima

en: import styles from a style files
pt_BR: importa estilo de um arquivo de estilo

en: export the selected styles into a style files
pt_BR: exporta os estilos selecionados para um arquivo de estilo

en: apply the selected styles in list above to selected images
pt_BR: aplica os estilos selecionados na lista acima às imagens selecionadas

en: tagging
pt_BR: etiquetas

en: attach tag to all
pt_BR: anexar etiqueta a todas

en: detach tag
pt_BR: desanexar etiqueta

en: delete tag?
pt_BR: excluir etiqueta?

en: selected: %s
pt_BR: selecionado: %s

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
pt_BR[0]: você realmente deseja excluir a etiqueta `%s'?
    %d imagem atribuída a esta etiqueta!
pt_BR[1]: você realmente deseja excluir a etiqueta `%s'?
    %d imagens atribuídas a esta etiqueta!

en: tag %s removed
pt_BR: etiqueta %s removida

en: delete node?
pt_BR: excluir nó?

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
pt_BR[0]: <u>%d</u> etiqueta será removida.
pt_BR[1]: <u>%d</u> etiquetas serão removidas.

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
pt_BR[0]: <u>%d</u> imagem será atualizada
pt_BR[1]: <u>%d</u> imagens serão atualizadas

en: %d tags removed
pt_BR: %d etiquetas removidas

en: create tag
pt_BR: criar etiqueta

en: name:
pt_BR: nome:

en: add to: "%s"
pt_BR: adicionar a: "%s"

en: category
pt_BR: categoria

en: synonyms:
pt_BR: sinônimos:

en: empty tag is not allowed, aborting
pt_BR: etiqueta vazia não permitido, abortando

en: tag name already exists. aborting.
pt_BR: etiqueta já existe. abortando.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
pt_BR[0]: <u>%d</u> etiqueta será atualizada.
pt_BR[1]: <u>%d</u> etiquetas serão atualizadas.

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
pt_BR: caractere '|' não é permitido para renomear etiqueta.
    para modificar a hierarquia use renomear caminho. Abortando.

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
pt_BR: pelo menos um nome de etiqueta ('%s') já existe, abortando

en: change path
pt_BR: mudar caminho

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
pt_BR: '|' em local incorreto, etiqueta vazio não permitido, abortando

en: tag %s created
pt_BR: etiqueta %s criada

en: attach tag
pt_BR: anexar etiqueta

en: create tag...
pt_BR: criar etiqueta...

en: delete tag
pt_BR: excluir etiqueta

en: delete node
pt_BR: excluir nó

en: change path...
pt_BR: mudar caminho...

en: set as a tag
pt_BR: definir como etiqueta

en: copy to entry
pt_BR: copiar para entrada de dados

en: go to tag collection
pt_BR: ir para a coleção de etiquetas

en: go back to work
pt_BR: voltar ao trabalho

en: (private)
pt_BR: (privado)

en: select a keyword file
pt_BR: selecione um arquivo de palavras-chave

en: error importing tags
pt_BR: erro importando etiquetas

en: %zd tags imported
pt_BR: %zd etiquetas importadas

en: select file to export to
pt_BR: selecione arquivo para exportar

en: error exporting tags
pt_BR: erro exportando etiquetas

en: %zd tags exported
pt_BR: %zd etiquetas exportadas

en: drop to root
pt_BR: soltar na raiz

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
pt_BR: etiquetas anexadas
    pressione Delete ou duplo-clique para remover
    clique-direito para outras ações em etiquetas anexadas,
    Tab para dar o foco à entrada

en: attach
pt_BR: anexar

en: attach tag to all selected images
pt_BR: anexa etiqueta a todas as imagens selecionadas

en: detach
pt_BR: desanexar

en: detach tag from all selected images
pt_BR: desanexa etiqueta das imagens selecionadas

en: toggle list with / without hierarchy
pt_BR: alterna lista com / sem hierarquia

en: hide
pt_BR: esconder

en: toggle sort by name or by count
pt_BR: escolhe ordenar por nome ou contagem

en: sort
pt_BR: ordenar

en: toggle show or not darktable tags
pt_BR: alterna mostrar etiquetas darktable

en: dttags
pt_BR: etiquetas do darktable

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
pt_BR: insira o nome da etiqueta
    pressione Enter para criar uma nova etiqueta e anexá-la às imagens selecionadas
    pressione Tab ou seta para baixo para ir à primeira etiqueta que combinar
    pressione shift+Tab para selecionar somente a primeira etiqueta de usuário anexada

en: clear entry
pt_BR: limpar texto

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
pt_BR: dicionário de etiquetas,
    Enter ou clique-duplo para anexar a etiqueta selecionada nas imagens selecionadas,
    idem com shift+Enter para também dar o foco à entrada,
    shift+click para expandir completamente a etiqueta selecionada,
    clique-direito para outras ações na etiqueta selecionada,
    shift+Tab para dar foco à entrada

en: create a new tag with the
    name you entered
pt_BR: cria nova etiqueta com o
    nome inserido

en: import tags from a Lightroom keyword file
pt_BR: importa etiquetas de um arquivo de palavras-chave do Lightroom

en: export all tags to a Lightroom keyword file
pt_BR: exporta todas as etiquetas para um arquivo de palavras-chave do Lightroom

en: toggle list / tree view
pt_BR: alterna visualização em árvore

en: tree
pt_BR: árvore

en: toggle list with / without suggestion
pt_BR: alterna lista com / sem sugestão

en: suggestion
pt_BR: sugestão

en: redo last tag
pt_BR: repetir última etiqueta

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
pt_BR: atalho de etiqueta não é ativo na visualização de árvore de etiquetas. por favor, mude para visualização de lista

en: tagging settings
pt_BR: configurações de etiquetagem

en: battery indicator
pt_BR: indicador de bateria

en: colorlabels
pt_BR: etiquetas coloridas

en: toggle color label of selected images
pt_BR: alterna etiqueta de cor das imagens selecionadas

en: filmstrip
pt_BR: rolo de filme

en: filter
pt_BR: filtro

en: filter preferences
pt_BR: preferências de filtros

en: button a
pt_BR: botão a

en: button b
pt_BR: botão b

en: button x
pt_BR: botão x

en: button y
pt_BR: botão y

en: button back
pt_BR: botão para trás

en: button guide
pt_BR: botão guia

en: button start
pt_BR: botão iniciar

en: left stick
pt_BR: alavanca esquerda

en: right stick
pt_BR: alavanca direita

en: left shoulder
pt_BR: ombro esquerdo

en: right shoulder
pt_BR: ombro direito

en: dpad up
pt_BR: dpad para cima

en: dpad down
pt_BR: dpad para baixo

en: dpad left
pt_BR: dpad para a esquerda

en: dpad right
pt_BR: dpad para a direita

en: button misc1
pt_BR: botão misc1

en: left trigger
pt_BR: gatilho esquerdo

en: right trigger
pt_BR: gatilho direito

en: invalid gamepad button
pt_BR: botão inválido de gamepad

en: left x
pt_BR: x à esquerda

en: left y
pt_BR: y à esquerda

en: right x
pt_BR: x à direita

en: right y
pt_BR: y à direita

en: left diagonal
pt_BR: diagonal esquerda

en: left skew
pt_BR: inclinar para a esquerda

en: right diagonal
pt_BR: diagonal direita

en: right skew
pt_BR: inclinar para a direita

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
pt_BR: eixo inválido de gamepad

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
pt_BR: informações para o tamanho

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
pt_BR: duração antes do bloco de sobreposição ser escondido depois de cada movimento do mouse na imagem
    defina em -1 para nunca esconder a sobreposição

en: timeout only available for block overlay
pt_BR: timeout disponível somente para sobreposição de bloco

en: culling overlays
pt_BR: sobreposições de seleção

en: preview overlays
pt_BR: sobreposições de pré-visualização

en: overlays not available here...
pt_BR: sobreposições não disponíveis aqui...

en: expand grouped images
pt_BR: expandir imagens agrupadas

en: collapse grouped images
pt_BR: recolher imagens agrupadas

en: thumbnail overlays options
pt_BR: opções de informações em miniaturas

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
pt_BR: clique para mudar as informações da imagem exibidas nas miniaturas

en: overlay mode for size
pt_BR: modo de sobreposição para tamanho

en: thumbnail overlays
pt_BR: informações em miniaturas

en: no overlays
pt_BR: nenhuma informação

en: overlays on mouse hover
pt_BR: informações ao passar o mouse

en: extended overlays on mouse hover
pt_BR: informações estendidas ao passar o mouse

en: permanent overlays
pt_BR: informações permanentes

en: permanent extended overlays
pt_BR: informações estendidas permanentes

en: permanent overlays extended on mouse hover
pt_BR: informações permanentes estendidas ao passar o mouse

en: overlays block on mouse hover
pt_BR: informações ao passar o mouse

en: during (s)
pt_BR: durante (s)

en: show tooltip
pt_BR: mostrar dica

en: help
pt_BR: ajuda

en: enable this, then click on a control element to see its online help
pt_BR: habilite isto, depois clique em um elemento de controle para ver sua ajuda online

en: define shortcuts
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    hover over a widget and press keys with mouse click and scroll or move combinations
    repeat same combination again to delete mapping
    click on a widget, module or screen area to open the dialog for further configuration
pt_BR: definir atalhos
    ctrl+clique para desligar as confirmações de sobrescrita
    
    passe o mouse sobre uma ferramenta e pressione teclas com clique e rolar do mouse ou combinações de movimentos
    repita a mesma combinação novamente para remover o mapeamento
    clique em uma ferramenta, módulo ou área da tela para abrir o diálogo para mais configurações

en: show global preferences
pt_BR: mostrar preferências globais

en: hinter
pt_BR: dicas

en: %s in current collection
pt_BR: %s na coleção atual

en: image infos
pt_BR: informações da imagem

en: click to exit from full preview layout.
pt_BR: clique para sair do modo de visualização completa

en: click to enter full preview layout.
pt_BR: clique para entrar no modo de visualização completa

en: click to enter culling layout in fixed mode.
pt_BR: clique para entrar no modo de seleção fixo

en: click to exit culling layout.
pt_BR: clique para sair do modo de seleção

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
pt_BR: clique para entrar no modo de seleção dinâmico

en: toggle filemanager layout
pt_BR: alternar modo de gerenciador de arquivos

en: click to enter filemanager layout.
pt_BR: clique para entrar no modo  de gerenciador de arquivos

en: toggle zoomable lighttable layout
pt_BR: alternar disposição de mesa de luz ampliável

en: click to enter zoomable lighttable layout.
pt_BR: clique para entrar no modo de mesa de luz ampliável

en: toggle culling mode
pt_BR: alterna modo de seleção

en: toggle culling dynamic mode
pt_BR: alterna modo de seleção dinâmico

en: toggle culling zoom mode
pt_BR: alterna modo de seleção com zoom

en: exit current layout
pt_BR: sair da disposição atual

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
pt_BR: usando codificação absoluta; reinicie para mudar para relativa

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
pt_BR: %d mais movimentos idênticos (para baixo) antes de mudar para codificação relativa

en: switching encoding to relative (down = %d)
pt_BR: mudança para codificação relativa (para baixo = %d)

en: %s opened as midi%d
pt_BR: %s aberto como midi%d

en: module toolbox
pt_BR: módulo ferramentas

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
pt_BR: escrever classificação em estrelas para imagens selecionadas

en: timeline
pt_BR: linha do tempo

en: start selection
pt_BR: inicia seleção

en: stop selection
pt_BR: para seleção

en: view toolbox
pt_BR: visualiza instrumentos

en: viewswitcher
pt_BR: modifica vista

en: double-click to reset to `%s'
pt_BR: clique-duplo para redefinir para `%s'

en: select file
pt_BR: selecionar arquivo

en: double-click to reset to `%d'
pt_BR: clique-duplo para redefinir para `%d'

en: double-click to reset to `%f'
pt_BR: clique-duplo para redefinir para `%f'

en: Lua options
pt_BR: opções do Lua

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
pt_BR: o darktable não conseguiu carregar `%s'; mudando para a mesa de luz agora.
    
    por favor verifique se a câmera que produziu a imagem é suportada no darktable.
    (a lista de câmeras suportadas está em https://www.darktable.org/resources/camera-support/)
    se você está certo de que o modelo da câmera é suportado, por favor considere abrir um issue em https://github.com/darktable-org/darktable

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
pt_BR: carregando `%s' ...

en: gamut check
pt_BR: verificação de gama

en: soft proof
pt_BR: prova digital

note: fail :(
en: no image to open!
pt_BR: nenhuma imagem para abrir!

en: no user-defined presets for favorite modules were found
pt_BR: nenhuma predefinição do módulo de favoritos foi encontrada

en: no styles have been created yet
pt_BR: nenhum estilo foi criado ainda

en: quick access to presets
pt_BR: acesso rápido para as predefinições

en: quick access to styles
pt_BR: acesso rápido para os estilos

en: quick access for applying any of your styles
pt_BR: acesso rápido para aplicação dos estilos

en: second window
pt_BR: segunda janela

en: display a second darkroom image window
pt_BR: mostra uma segunda janela da sala escura

en: color assessment
pt_BR: avaliação de cores

en: toggle ISO 12646 color assessment conditions
pt_BR: alterna avaliação de cores ISO 12646

en: toggle raw over exposed indication
    right click for options
pt_BR: alterna indicação de superexposição
    clique-direito para opções

en: select how to mark the clipped pixels
pt_BR: selecione como marcar os pixels cortados

en: mark with CFA color
pt_BR: marcar com cor CFA

en: mark with solid color
pt_BR: marcar com cor sólida

en: false color
pt_BR: falsa cor

en: color scheme
pt_BR: esquema de cor

en: select the solid color to indicate over exposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
pt_BR: selecione uma cor para indicar superexposição.
    só será utilizada caso modo seja = marcar com cor sólida

[ctx: solidcolor]
en: red
pt_BR: vermelho

[ctx: solidcolor]
en: green
pt_BR: verde

[ctx: solidcolor]
en: blue
pt_BR: azul

[ctx: solidcolor]
en: black
pt_BR: preto

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
pt_BR: limite para o que é considerado superexposição
    1.0 - nível de branco
    0.0 - nível de preto

en: toggle clipping indication
    right click for options
pt_BR: alterna indicação de recorte 
    clique-direito para opções

en: clipping preview mode
pt_BR: modo de visualização de recorte

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
pt_BR: selecione a métrica que quer pré-visualizar
    gama completo é a combinação de todos os outros modos

en: full gamut
pt_BR: gama completo

en: any RGB channel
pt_BR: qualquer canal RGB

en: luminance only
pt_BR: luminância apenas

en: saturation only
pt_BR: saturação apenas

en: select colors to indicate clipping
pt_BR: selecione cores para indicar recorte

en: red & blue
pt_BR: vermelho & azul

en: purple & green
pt_BR: roxo & verde

en: lower threshold
pt_BR: limite inferior

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
pt_BR: limiar de recorde para ponto preto,
    in EV, relativo ao branco (0 EV).
    8 bits sRGB recorta preto em -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB recorta preto em  -19.79 EV,
    16 bits sRGB recorta preto em -20.69 EV,
    impressão em papel fine-art mat típico produz preto em -5.30 EV,
    impressão em papel colorido glossy típico produz preto em -8.00 EV,
    impressão em papel P&B glossy típico produz preto em -9.00 EV.

en: upper threshold
pt_BR: limite superior

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
pt_BR: limiar de recorte para ponto de branco
    100 % é o pico de luminância média

en: softproof
pt_BR: prova digital

en: toggle softproofing
    right click for profile options
pt_BR: alterna perfil de prova digital
    clique-direito para opções

en: toggle gamut checking
    right click for profile options
pt_BR: alterna verificação de gama
    clique-direito para opções

en: profiles
pt_BR: perfis

en: preview intent
pt_BR: intenção de visualização

en: display profile
pt_BR: perfil do monitor

en: preview display profile
pt_BR: perfil do monitor (segunda janela)

en: histogram profile
pt_BR: perfil de histograma

en: second preview window ISO 12646 color assessment
pt_BR: segunda janela para pré-visualização de avaliação de cores ISO 12646

en: color assessment second preview
pt_BR: esgunda pré-visualização de avaliação de cores

en: display ICC profiles
pt_BR: perfis ICC de monitor

en: preview display ICC profiles
pt_BR: pré-visualizar perfis ICC do monitor

en: softproof ICC profiles
pt_BR: perfil ICC de prova digital

en: histogram and color picker ICC profiles
pt_BR: perfis ICC de histograma e seletor de cores

en: toggle guide lines
    right click for guides options
pt_BR: alterna linhas guia
    clique-direito para opções

note: Fullscreen preview key
en: full preview
pt_BR: visualização total

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
pt_BR: forçar arrastar/zoom/girar com o mouse

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
pt_BR: zoom primeiro plano

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
pt_BR: aproximar

en: zoom out
pt_BR: afastar

note: Shortcut to skip images
en: image forward
pt_BR: imagem adiante

en: image back
pt_BR: imagem anterior

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
pt_BR: passa por cores de overlay

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
pt_BR: mostrar máscara desenhada

note: brush size +/-
en: increase brush size
pt_BR: aumentar tamanho do pincel

en: decrease brush size
pt_BR: diminuir tamanho do pincel

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
pt_BR: aumentar dureza do pincel

en: decrease brush hardness
pt_BR: diminuir dureza do pincel

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
pt_BR: aumentar opacidade do pincel

en: decrease brush opacity
pt_BR: diminuir opacidade do pincel

note: undo/redo
en: undo
pt_BR: desfazer

en: redo
pt_BR: refazer

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
pt_BR: mudar a precisão dos atalhos de teclado para controles deslizantes

en: keyboard shortcut slider precision: fine
pt_BR: precisão do atalho de teclado para deslizadores: leve

en: keyboard shortcut slider precision: normal
pt_BR: precisão do atalho de teclado para deslizadores: normal

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
pt_BR: precisão do atalho de teclado para deslizadores: pesada

en: switch to lighttable
pt_BR: mudar para mesa de luz

en: zoom in the image
pt_BR: zoom na imagem

en: unbounded zoom in the image
pt_BR: zoom ilimitado na imagem

en: zoom to 100% 200% and back
pt_BR: zoom para 100% 200% e volta

en: pan a zoomed image
pt_BR: arrastar uma imagem em zoom

en: [modules] expand module without closing others
pt_BR: [módulos] expande módulo sem fechar outros

en: [modules] expand module and close others
pt_BR: [módulos] expande módulo e fecha outros

en: [modules] rename module
pt_BR: [módulos] renomeia módulo

en: [modules] change module position in pipe
pt_BR: [módulos] muda posição do módulo no fluxo

en: good knight
pt_BR: boa noite

note: Show infos key
en: show infos
pt_BR: mostrar informações

en: middle
pt_BR: meio

en: open image in darkroom
pt_BR: abrir imagem na sala escura

en: switch to next/previous image
pt_BR: muda para imagem próxima/anterior

en: zoom to 100% and back
pt_BR: zoom para 100% e volta

en: scroll the collection
pt_BR: fazer scroll pela coleção

en: change number of images per row
pt_BR: número máximo de imagens por linha

en: select an image
pt_BR: selecionar uma imagem

en: select range from last image
pt_BR: selecionar desde a última imagem

en: add image to or remove it from a selection
pt_BR: adicionar ou remover uma imagem a uma coleção

en: change image order
pt_BR: muda ordem das imagens

en: zoom all the images
pt_BR: zoom em todas as imagens

en: pan inside all the images
pt_BR: arrastar em todas as imagens

en: zoom current image
pt_BR: zoom na imagem atual

en: pan inside current image
pt_BR: arrastar na imagem corrente

en: zoom current image to 100% and back
pt_BR: zoom na imagem corrente para 100% e volta

en: zoom the main view
pt_BR: zoom na visualização principal

en: pan inside the main view
pt_BR: arrastar na visualização principal

en: set display profile
pt_BR: define perfil do monitor

en: whole
pt_BR: todo

en: leave
pt_BR: sair

en: align images to grid
pt_BR: alinhar imagens à grade

en: reset first image offset
pt_BR: reposiciona a primeira imagem

en: select toggle image
pt_BR: inverte seleção de imagem

en: select single image
pt_BR: selecionar imagem única

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
pt_BR: pré-visualização de zoom 100%

en: preview zoom fit
pt_BR: pré-visualização de zoom ajustado

en: zoom max
pt_BR: zoom máximo

en: zoom min
pt_BR: zoom mínimo

en: [on image] open in darkroom
pt_BR: abrir imagem na sala escura

en: [on map] zoom map
pt_BR: zoom no mapa

en: move image location
pt_BR: mover localização da imagem

[ctx: view]
en: print
pt_BR: impressão

en: end of images
pt_BR: fim das imagens

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
pt_BR: final das imagens. pressione uma tecla para retornar ao modo mesa de luz

en: waiting to start slideshow
pt_BR: aguardando para iniciar slideshow

en: slideshow paused
pt_BR: apresentação pausada

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
pt_BR[0]: pausa do slideshow ajustada para %d segundo
pt_BR[1]: pausa do slideshow ajustada para %d segundos

en: start and stop
pt_BR: iniciar e parar

en: exit slideshow
pt_BR: sair da apresentação

en: slow down
pt_BR: desacelerar

en: speed up
pt_BR: acelerar

en: step forward
pt_BR: próxima imagem

en: step back
pt_BR: imagem anterior

en: go to next image
pt_BR: ir para o próxima imagem

en: go to previous image
pt_BR: muda para imagem anterior

en: new session initiated '%s'
pt_BR: nova sessão iniciada '%s'

en: no camera with tethering support available for use...
pt_BR: nenhuma câmera com acesso remoto disponível para uso...

en: left click
pt_BR: clique-esquerdo

en: right click
pt_BR: clique-direito

en: middle click
pt_BR: clique do meio

en: left double-click
pt_BR: clique-esquerdo-duplo

en: right double-click
pt_BR: clique-direito duplo

en: drag and drop
pt_BR: arrastar e soltar

en: left click+drag
pt_BR: clique-esquerdo+arrastar

en: right click+drag
pt_BR: clique-direito+arrastar

en: darktable - accels window
pt_BR: darktable - janela de atalhos

en: switch to a classic window which will stay open after key release
pt_BR: mudar para uma janela clássica que ficará aberta após soltar a tecla.

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
pt_BR: ações com mouse
